sybila3
12.10.06,13:10
Ahojte, potrebovala by som vedieť, ako v JU zaúčtujem mzdy zamestnanca, hlavne či niekde uvádzam rozúčtovanie - odvody do poisťovní. Mzda sa platí v hotovosti z pokladne. ďakujem
lenkak
12.10.06,16:58
Odvody musíš zaúčtovať do denníka pri ich platbe. Takže aj rozúčtovať. Tvoj soft nepoznám, robím v inom, ale určite Ti odpovedia aj iní.
Paula
12.10.06,17:04
Ahojte, potrebovala by som vedieť, ako v JU zaúčtujem mzdy zamestnanca, hlavne či niekde uvádzam rozúčtovanie - odvody do poisťovní. Mzda sa platí v hotovosti z pokladne. ďakujem

Výplata, poistenie , ktoré sa odvádza (zráža) zo mzdy zamestnanca, preddavok na daň = výdavok ovpl.základ dane (VOZD) - kolonka "mzdy"

Poistné, ktoré platí zamestnávateľ zo mzdy zamestnanca = VOZD - kolonka poistné

Doplnenie: to by malo platiť bez ohľadu na soft.
sybila3
12.10.06,17:13
Ja som myslela, že musí rozúčtovať do soc.p., do zdravot.p zvlášť.
ďakujem
*Fénix
12.10.06,17:55
Veď práve tým,že uhradíš platby podľa mesačných výkazov do SP, ZP a DP do peňažného denníka ich tak aj zaeviduješ-rozlíšiš tak ako Ti písala Paula aj Lenka a tým pádom to máš aj rozúčtované.:)
Ľuba
13.10.06,02:23
Doklad, ktorým hradíš napr. sociálne poistenie si po uložení rozúčtuješ na čiastku, ktorá ide zo mzdy zamestnanca (V MZDY) a čiastku, ktorú odvádza zamestnávateľ ( V POISTENIE).
Marianna01
13.10.06,16:55
Myslím, že Sybila nevie, ako zaúčtovať mzdu (:o - myslím). Takže keď si nahodíš mzdu, dáš príkaz zaúčtovanie miezd ka aktuálnemu dátumu. Program Ti vytovrí záväzkové doklady, ktoré potom uhrádzaš - zvlášť SP, ZP, DU... Ak si prednastavíš predkontácie pri vytváraní miezd, nemusíš zadávať predkontácie pre každý záväzkový doklad.
sybila3
14.10.06,11:05
Lenže ja tu mzdu nevyrátavam v MS3, ja som dostala podklady od pani, ktorá robí mzdy. Ja som mzdy nikdy nerobila, takže by som potrebovala trochu trpezlivosti. Takže na tej páske je Hrubá mzda 6908, povinné poist. 929, k výplate 5979. Pod tým sú rátané nejaké odbody z tých 6908:
Poist.zapl.zamestnávateľom: ZP:691, NP:97, SP: 346, IP:208, PvN:70,GP:18,ÚP:56,RFS:329,SDS:622.
Môžete mi poradiť ako nato a čo s tým?
Lebo vy ste mi radili zrejme v tom prípade, keď v programe vyrátavam mzdu.
Je to dosť súrne. ďakujem
Paula
14.10.06,11:28
Zrátaj si, koľko bolo zrazené zo mzdy na sociálne poistenie zamestnancovi a koľko platí na toto poistenie zamestnávateľ . Pri platbe do SP zaúčtuješ ako výdavok zvlášť sumu za zamestnanca do "mzdy" a sumu za zamestnávateľa do "poistné".
duficek
14.10.06,11:32
5979 k vyplate - vydaj za mzdy
929 - toto je predpokladam poistne platene zamestnancom - vydaj za mzdy
"Poist.zapl.zamestnávateľom: ZP:691, NP:97, SP: 346, IP:208, PvN:70,GP:18,ÚP:56,RFS:329,SDS:622." - vydaj za poistenie
inak ak by si pouzila hladanie, mala by si to hned.

napriklad tento link : http://www.porada.sk/t6296-tovanie-miezd-v-j.html
sybila3
14.10.06,11:53
Díky, už mi je to jasné. Ale ešte možno blbá otázka. Môžem to účtovať na základe výplatnej pásky, alebo tú výplatnú pásku zaevidujem do záväzkov-rozčlením mzdy a fondy, potom až pri platbe z pokladne do denníka. Tie odvody do denníka tiež až pri platbe aj za zamestnanca a zamestnávateľa?
Moc ďakujem
duficek
14.10.06,12:05
vyplatnu pasku rozdelis do zavazkov.
zavazok 1 bude voci zamestnancovi, v sume cistej mzdy
zavazok 2 bude voci SP - tento zavazok bude bud jednou sumou uhradeny a nasledne rozuctovany na sumu za zamestnavatela a zamestananca, alebo si urobis 2 samostatne zavazky vo ci SP (pretoze do SP platis raz ako zamestnavatel a raz za zamestnanca)
zavazok 3 voci ZP..to iste ako pri SP
zavazok 4 voci DU, ale v tvojom pripade nie, lebo zamestnancovi nevychadza dan
sybila3
14.10.06,12:07
ďakujem za podrobný výklad, moc ste mi pomohli.
Ľuba
14.10.06,13:20
Díky, už mi je to jasné. Ale ešte možno blbá otázka. Môžem to účtovať na základe výplatnej pásky, alebo tú výplatnú pásku zaevidujem do záväzkov-rozčlením mzdy a fondy, potom až pri platbe z pokladne do denníka. Tie odvody do denníka tiež až pri platbe aj za zamestnanca a zamestnávateľa?
Moc ďakujem

Sybilla, ale veď Money to spraví samo, Mzdy - zaúčtovanie miezd - tam si nastavíš potrebné predkonácie a dátumy a program Ti sám urobí vyššie spomínané záväzky.
sybila3
15.10.06,08:45
áno, ale ja ich nevyrátavam, ja dostanem len výplatnú pasku, z ktorej by som to mala nahodiť. Mzdy som nikdy nerobila.
Ešte možno hlúpa otázka: čistá mzda je 5979 a povin.poist. 929, to povin.poistenie, ktoré sa ráta z hrubej mzdy zamestnanca dáva k úhrade zamestnávateľ?
ďakujem moc
Paula
15.10.06,08:48
áno, ale ja ich nevyrátavam, ja dostanem len výplatnú pasku, z ktorej by som to mala nahodiť. Mzdy som nikdy nerobila.
Ešte možno hlúpa otázka: čistá mzda je 5979 a povin.poist. 929, to povin.poistenie, ktoré sa ráta z hrubej mzdy zamestnanca dáva k úhrade zamestnávateľ..áno, odvádza ho zamestnávateľ, súčasne naraz s odvodom za seba zo mzdy zamestnanca?
ďakujem moc

odpoveď v modrom

Ešte dodám: S výplatnými páskami by Ti mali dať aj aspoň kópie mesačných výkazov do poisťovní, aby si bola "v obraze" pri účtovaní mzdy a odvodov.Navyše, ak máš možno vyhotoviť aj platobný príkaz na odvody.
sybila3
15.10.06,09:30
Ďakujem.
Ale nejako mi nesedí, že odvod do poisťovní za zamestnanca sa účtuje ako mzda. Mne by tam pasovalo ako odvod do poisťovní?
Paula
15.10.06,09:33
Ďakujem.
Ale nejako mi nesedí, že odvod do poisťovní za zamestnanca sa účtuje ako mzda. Mne by tam pasovalo ako odvod do poisťovní?

Ak by si dala zamestnancovi na výplatu hrubú mzdu a poslala by si ho do poisťovní, aby si zaplatil poistenie...potom by išla celá mzda do "mzdy". Lenže zamestnávateľ je povinný odviesť aj zrazené poistenie zo mzdy za zamestnanca. To poistenie je súčasťou jeho hrubej mzdy...už chápeš?
sybila3
15.10.06,09:37
Chápem, takže to mám účtovať do miezd. Pýtam sa preto lebo účtovníčka predo mnou účtovala do miezd iba čistú mzdu. Neevidovala to ani do záväzkov, iba pri platbách z účtu. ďakujem
Ľuba
16.10.06,03:35
vyplatnu pasku rozdelis do zavazkov.
zavazok 1 bude voci zamestnancovi, v sume cistej mzdy
zavazok 2 bude voci SP - tento zavazok bude bud jednou sumou uhradeny a nasledne rozuctovany na sumu za zamestnavatela a zamestananca, alebo si urobis 2 samostatne zavazky vo ci SP (pretoze do SP platis raz ako zamestnavatel a raz za zamestnanca)
zavazok 3 voci ZP..to iste ako pri SP
zavazok 4 voci DU, ale v tvojom pripade nie, lebo zamestnancovi nevychadza dan

Staci urobit 1 zavazkovy doklad pre SP s 2 riadkami s roznou predkontaciou (V MZDY a V POISTENIE) s prislusnymi sumami odvodov za zamestnanca a zamestnavatela. Nemusia sa robit 2 zavazkove doklady. Dtto zdravotne poistenie.
duficek
16.10.06,06:12
lubi ved ja som napisal presne to iste....
Ľuba
16.10.06,06:36
Prepáč, ale ja som to pochopila tak, že má urobiť pre sociálnu poisťovňu 2 záväzky (jeden ako odvod za zamestnávateľa, jeden ako odvod za zamestnanca), ja som jej poradila 1 záväzok s dvomi riadkami, kde v záložke podrobnosti si nastaví rôzne predkonácie a potom pri úhrade už doklad nemusí rozúčtovať.
duficek
16.10.06,06:44
napisal som, ze moze urobit jeden zavazok, kde platby rozuctuje za zamestnanca aj zamestnavatela, alebo zo moze urobit zavazky dva zvlast za zamestnavatela a zvlast za zamestnanca....cize presne to iste co ty :)

ale asi najlepsie by sybila urobila, keby tu hrubu mzdu nahodila do Money a to by jej vsetky zavazky urobilo pekne same.
sybila3
17.10.06,07:33
Urobila som 1 záväzok za SP s 2 riadkami za zamestnanca - účtovanie mzdy a za zamestnávateľa - účtovanie poistné a to isté za ZP. Dúfam, že je to dobre.
A potom ešte další záväzok za živnostníka aj do sp aj do zp. díky
duficek
17.10.06,07:40
je to dobre. ale nabuduce si skus tu mzdu zadat do money-mzdy a daj volbu zauctovat mzdy. automaticky ti to vytvori vsetky zavazkove doklady a ty ich uz len rozuctujes.
Maxinka
12.02.07,09:46
Mzdy robím prvý krát a keď ich chcem zaúčtovať tak mi píše toto:
Chyba
Zamestnannec ....... má uvedený neplatný účet pre odvod platieb doplnkového dôchodkového poistenia.
Už som to prekontrolovala a nevidím nič!Viete mi poradiť?
Ľuba
12.02.07,11:47
Mzdy robím prvý krát a keď ich chcem zaúčtovať tak mi píše toto:
Chyba
Zamestnannec ....... má uvedený neplatný účet pre odvod platieb doplnkového dôchodkového poistenia.
Už som to prekontrolovala a nevidím nič!Viete mi poradiť?
Na karte zamestnanca, záložka hore Mzdy, dole Sadzby si nastav potrebné účty (DDP vpravo dole, aj keď zamestnanec nemá DDP).