bjojo
14.10.06,21:49
Zdravím

viete mi poradiť ohľadom PZP.
Je možné zrušiť zmluvu PZP do dvoch mesiacov od jej uzavretia? V Allianzi nemajú s tým problém, ale Kooperatíva ma drží ako pes ježa, a tvrdí, že to nie je možné.

Kedy a za akých podmienok platí možnosť zrušenia zmluvy do dvoch mesiacov?

Vďaka

jojo
rada
16.10.06,17:09
Zdravím

viete mi poradiť ohľadom PZP.
Je možné zrušiť zmluvu PZP do dvoch mesiacov od jej uzavretia? V Allianzi nemajú s tým problém, ale Kooperatíva ma drží ako pes ježa, a tvrdí, že to nie je možné.

Kedy a za akých podmienok platí možnosť zrušenia zmluvy do dvoch mesiacov?

Vďaka

jojo

Zákon hovorí, že možno dohodnúť vypovedanie poistenia či už zo strany poistiteľa alebo zo strany poisteného, at o do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Ak sa možnosť výpovede poistenia do dvoch mesiacov nedohodla tak nie je možné zmluvu týmto spôsobom vypovedať. Zrejme Allianz to vo svojich zmluvách má uvedené a Kooperatína nie. Odporúčam preštudovať si podrobne zmluvu a ak to tam nie je tak je jednoducho smola. Ovšem ak to tam je treba trvať na výpovednom dôvode.
bjojo
17.10.06,21:40
Vďaka za reakciu,

co v prípade ak ma poistný agent Koopratívy informoval, že je to možné zrušiť, lebo som váhol nad uzavretím.Vypovedanie som podal do 2 mesiacov a uzavrel som zmluvu v Allianze.

otázka znie: Kedže Kooperatíva neuznala výpoveď (na čase vybavenia si nedávali záležať) som stále ich poistníkom,hoci som nezaplatil následnú splátku. Zmluva s Allianz je neplatná a môžem si žiadať z Allianzu vrátenie sumy poistného, alebo čo mám podniknúť aby bolo všetko OK?

Vďaka jojo
Chobot
18.10.06,09:34
Vďaka za reakciu,

co v prípade ak ma poistný agent Koopratívy informoval, že je to možné zrušiť, lebo som váhol nad uzavretím.Vypovedanie som podal do 2 mesiacov a uzavrel som zmluvu v Allianze.

otázka znie: Kedže Kooperatíva neuznala výpoveď (na čase vybavenia si nedávali záležať) som stále ich poistníkom,hoci som nezaplatil následnú splátku. Zmluva s Allianz je neplatná a môžem si žiadať z Allianzu vrátenie sumy poistného, alebo čo mám podniknúť aby bolo všetko OK?

Vďaka jojo

§ 9 zákona o povinnom zmluvnom poistení v odstavci 5 hovorí:

"(5) Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná."

V Tvojom prípade nastala táto situácia, teda si povinný uzavrieť poistenie s Kooperatívou. Zároveň podľa zákona je zmluva s Allianz neplatná, preto by si si mal písomne nárokovať o vrátenie poistného z Allianzu.

To, že sprostredkovateľ Ti tvrdil, že to je možné zrušiť do 2 mesiacov nie je smerodajné. On nemôže ústne zmeniť Všeobecné poistné podmienky. Pokiaľ tam táto možnosť nie je písomne uvedená, tak sa poistka nedá zrušiť do 2 mesiacov po uzavretí.
rada
18.10.06,10:36
Písala som priamo do textu modrou farbou.

Vďaka za reakciu,

co v prípade ak ma poistný agent Koopratívy informoval, že je to možné zrušiť, lebo som váhol nad uzavretím.Vypovedanie som podal do 2 mesiacov a uzavrel som zmluvu v Allianze. Občiansky zákonník v časti o poistení jednoznačne uvádza čo musí poisťovateľ pred uzavretím poistnej zmluvy oznámiť záujemcovi o poistenie. Ak by poisťovateľ neoznámil zákonom uvedené údaje napr. obchodné meno, sídlo poisťovateľa a po uzavretí zmluvy by sa zistilo, že to nie je pravda mohol by záujemca o poistenie dokonca žalovať poisťovateľa za porušenie zákona. Na Váš prípad o informácii zo strany agenta sa však predmetné ust. Občianskeho zákonníka nevzťahuje. Žiaľ, je mi ľúto, ale na Vás sa vzťahuje čarovná formulka, ktorá sa v takýchto prípadoch používa " neznalosť zákona neospravedlňuje".

otázka znie: Kedže Kooperatíva neuznala výpoveď (na čase vybavenia si nedávali záležať) a čo takto dohoda nedá sa ? som stále ich poistníkom,hoci som nezaplatil následnú splátku. Jedná sa o splátku napr. v polroku alebo o zaplatenie poistného ku dňu splatnosti poistenia ? Pretože podľa zákona o PZP poistenie zanikne aj takým spôsobom, že poistník poistné nezaplatí do jedného mesiaca odo dňa splatnosti. Ak niet inej dohody bežné poistné je splatné prvého dňa poistného obdobia. V takomto prípade ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa splatnosti poistenie zanikne. Aby to bolo jasnejšie uvediem príklad :
1. uzavretie poistnej zmluvy - 15.12. 2005
2. splatnosť poistného 1. 1. 2006
3. koniec 1-mes.lehoty - 31. 1. 2006
4. zánik poistenia - 1. 2. 2006

Zmluva s Allianz je neplatná a môžem si žiadať z Allianzu vrátenie sumy poistného, alebo čo mám podniknúť aby bolo všetko OK? Ak tvrdíte, že je zmluva s Allianz od počiatku neplatná, teda poistenie nevzniklo Allianz nemá právo na poistné a je povinná ho vrátiť. Ak však poistenie vzniklo má Allianz právo na poistné do zániku poistenia.

Vďaka jojo
bjojo
18.10.06,18:24
Vďaka za odpovede,

posledná veta bola otázka, či je zmluva neplatná a ako pokračovať. Vlastne na ňu mi už odpovedal Chobot.

Splátky poistného som mal štvrťročné, takže mesačné vypovedanie zmluvy tu neplatí.

Takže ak to zrhrniem, musím osloviť opäť Kooperatívu a doplatiť celú dlžnú sumu poistného. Následne osloviť Allianz s tým, že keďže výpoveď zmluvy nebola zo strany Kooperatívy uznaná, s nimi je zmluva neplatná a nárokujem si o vrátenie poistného za celé obdobie. V Alianz budú iste zo mna štastný, môžu si strhnúť neakú časť poistného na agendu ..., alebo mi vrátia plnú sumu?

Pokial viem poisťovňa po treťom nezaplatenom štvrťroku automaticky ruší zmluvu, ale poistné musím doplatit. Podľa Chobota musím uzavrieť na zostatkový čas poistnú zmluvu s tou istou poisťovňou.

Môj prípad v dátumoch:
30.9.2005 uzavretá zmluva s Kooperatívou
22.11.2005 podaná výpoveď zmluvy
december uzavretie zmluvy s Allianz
v januári Kooperatíva zaslala list o neplatnosti mojej výpovede
nezaplatená 2. štvrťročná splátka pre Kooperatívu
nezaplatená 3. štvrťročná splátka pre Kooperatívu
medzičasom poslané odvolanie voči neuznaniu výpovede
zaplatená polročná splátka pre Allianz
v septembri poslala Kooperatíva reakciu na odvolanie


Keďže som im nezaplatil už tri plátky, mala by KOO automaticky so mnou ukončiť poistný vzťah. Zatial ukončenie z ich strany nemám.
1. Zaujíma ma, či je možné aby moje poistenie pokračovalo?
2. Keďže až 12.9 poslali reakciu na moje odvolanie, nedali mi šancu vypovedať zmluvu ku koncu poistného obdobia(zákonných 6 týždňov). Musím v poistnom vzťahu pokračovať?

Vďaka za rady
S pozdravom jojo
Chobot
19.10.06,07:15
Vďaka za odpovede,

posledná veta bola otázka, či je zmluva neplatná a ako pokračovať. Vlastne na ňu mi už odpovedal Chobot.

Splátky poistného som mal štvrťročné, takže mesačné vypovedanie zmluvy tu neplatí.

Takže ak to zrhrniem, musím osloviť opäť Kooperatívu a doplatiť celú dlžnú sumu poistného. Následne osloviť Allianz s tým, že keďže výpoveď zmluvy nebola zo strany Kooperatívy uznaná, s nimi je zmluva neplatná a nárokujem si o vrátenie poistného za celé obdobie. V Alianz budú iste zo mna štastný, môžu si strhnúť neakú časť poistného na agendu ..., alebo mi vrátia plnú sumu?

Pokial viem poisťovňa po treťom nezaplatenom štvrťroku automaticky ruší zmluvu, ale poistné musím doplatit. Podľa Chobota musím uzavrieť na zostatkový čas poistnú zmluvu s tou istou poisťovňou.

Môj prípad v dátumoch:
30.9.2005 uzavretá zmluva s Kooperatívou
22.11.2005 podaná výpoveď zmluvy
december uzavretie zmluvy s Allianz
v januári Kooperatíva zaslala list o neplatnosti mojej výpovede
nezaplatená 2. štvrťročná splátka pre Kooperatívu
nezaplatená 3. štvrťročná splátka pre Kooperatívu
medzičasom poslané odvolanie voči neuznaniu výpovede
zaplatená polročná splátka pre Allianz
v septembri poslala Kooperatíva reakciu na odvolanie


Keďže som im nezaplatil už tri plátky, mala by KOO automaticky so mnou ukončiť poistný vzťah. Zatial ukončenie z ich strany nemám.
1. Zaujíma ma, či je možné aby moje poistenie pokračovalo?
2. Keďže až 12.9 poslali reakciu na moje odvolanie, nedali mi šancu vypovedať zmluvu ku koncu poistného obdobia(zákonných 6 týždňov). Musím v poistnom vzťahu pokračovať?

Vďaka za rady
S pozdravom jojo

Jojo, ťažko sa radí, keď človek nemá pred sebou zmluvu. To, že platíš štvrťročne ešte neznamená automaticky, že poistné obdobie je štrvťrok.

Bežne sa poistné obdobie a platenie poistného zhodujú, ale povinné zmluvné poistenie je špecifické, bežne je poistné obdobie 1 kalendárny rok, výnimočne býva bežný rok (t.j. 12 mesiacov - napr. od mája do mája), pričom umožňuje poistné rozdeliť na niekoľko splátok. Bude to asi aj v Tvojom pípade. To si treba naštudovať v zmluve alebo v Poistných podmienkach.

Ak by poistné obdobie bolo bežný rok, výpoveď zaslaná 22.11.2005 by bola účinná ku koncu najbližšieho poistného obdobia, ktoré by končilo 30.9.2006. Ak je poistný obdobím kalendárny rok, poistný vzťah by sa ukončil k 31.12.2006.

To, že si neuhradil poistné neznamená automaticky, že poistný vzťah zanikol. Občiansky zákonník v § 801 umožňuje poisťovniam na základe zaslanej výzvy ukončiť poistný vzťah do 30 dní od doručenia výzvy, ale nie je to ich povinnosťou. V ods. 3 umožňuje lehoty predĺžiť.

Ak by aj poistenie zaniklo podľa obč. zákonníka § 801, zákon o povinnom zmluvnom poistení to upravuje v § 9 ods 5:

"(5) Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná."

Takže aj keby poistenie zaniklo neplatením, si povinný uzatvoriť s Kooperatívou poistenie do konca poistného obdobia (pozri, či to je do 30.9.2006 alebo 31.12.2006). Poistné si môžu vymáhať aj súdnou cestou, čo by Ťa stále nemalé peniaze navyše.

Otázne je, ako sa k tomu postaví Allianz. Asi budeš musieť preukázať, že poistenie s Kooperatívou nezaniklo, inak Ti neplatnosť nemusia uznať. Budeš teda asi musieť predložiť platnú poistnú zmluvu s Kooperatívou, prípadne korešpondenciu, aby bolo evidentné, že poistný vzťah s Kooperatívou neznaikol a boli splnené podmienky § 9 o neplatnosti novej poistnej zmluvy.
Jano22
06.11.06,13:30
Kde ste objavili najnižšiu cenu povinnéhopoistenia auta pre živnostníkov?
Ja zatiaľ v OTP Garancia.
marcik
06.11.06,13:37
Nie všetko najlacnejšie je najlepšie!! Viete aké problémy sú potom pri poistnej udalosti???A aká je vaša spoluúčast??? Nie vždy je to o cene!!Nepatrí to do tejto témy ale nadalo mi!! Robím s tým takže vopred upozorňujem!! Ak nechcete čakať na obhliadku likvidátora 4mes.!!
Jano22
06.11.06,14:25
Ak vznikne problém , je problém s každou poisťovňou podľa mňa. Neblahé skúsenosti mám s Koopertivou, jeden čas sa hrdila titulom poisťovńa roka.
Vy viete presne s ktorými poisťovňami problémy sú a s ktorými nie?
marcik
06.11.06,14:38
Viem, lebo účtujem jednej firme ktorá sa zaoberá opravou vozidiel a tak hneď viem že oprava eťte nebola zaplatená,alebo že už je auto dlho v oprave a čaká sa na likvidátora takže sa neopravuje a čaká sa a čaká..a ľudia nadávajú!
Jano22
06.11.06,15:26
Myslel som skôr problémy do budúcnosti.Tak ktoré sú tie dobré poisťovne?
Anduca
23.07.08,07:12
Ahojte!
Poisťovňa Wüstenrot mi neuznala výpoveď zmluvy, lebo výpoveď obdržali jednodňovým omeškaním. Podala som to poštou včas, ale kým sa k nim to doručilo, bolo už neskoro, to som sa dozvedela neskôr. Medzitým som uzavrela zmluvu s Allianzom. Podľa zákona č. 381/2001 zmluva s Allianzom je neplatná, naďalej som v poistnom vzťahu s Wüstenrot. Myslela som si, že rozhodujúce je dátum podania na pošte. Nie je to tak?
Chobot
23.07.08,07:40
Ahojte!
Poisťovňa Wüstenrot mi neuznala výpoveď zmluvy, lebo výpoveď obdržali jednodňovým omeškaním. Podala som to poštou včas, ale kým sa k nim to doručilo, bolo už neskoro, to som sa dozvedela neskôr. Medzitým som uzavrela zmluvu s Allianzom. Podľa zákona č. 381/2001 zmluva s Allianzom je neplatná, naďalej som v poistnom vzťahu s Wüstenrot. Myslela som si, že rozhodujúce je dátum podania na pošte. Nie je to tak?

Nie, nie je to tak. Rozhodujúci je dátum doručenia do poisťovne. Takže v Allianzi oznám, že zmluva je neplatná, vrátia ti celé poistné.
Anduca
23.07.08,07:49
Ďakujem!
Zase vybavovačky :mad: