Jozef Mihál
21.11.09,15:31
hontapex: Okamžite sa prihláste na DNP s najvyšším možným VZ. Tento VZ môžete zmeniť po uplynutí 6 mesiacov. Keďže rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP bude doba odkedy sa teraz prihlásite na DNP do konca roka 2009, môžete po 6 mesiacoch VZ znížiť na minimum (ak medzitým už nebudete na materskej, čo v podstate už budete).
Adula
25.11.09,06:39
Ak je poistenkyňa povinne nemocensky poistená ako zamestnanec od 07.10.2009 a očakávaný deň pôrodu je určený na 06.03.2010, gynekologička vypíše túto zamestnankyňu na materskú 6 týždňov pred pôrodom, t.j. 23.01.2010.
Do obdobia 270 dní povinného nemocenského poistenia zamestnanca sa ráta obdobie od nástupu na materskú až do pôrodu? Vtedy sa prerušuje nemocenské poistenie zamestnanca a ani odvody sa za tohto zamestnanca neplatia.
Zamestnankyňa má k nástupu na materskú k 23.01.2010 250 dní nemocenského poistenie a do pôrodu by ešte ak by sa to rátalo mala nazbierať zvýšných 20 dní.
Jozef Mihál
25.11.09,21:47
Áno, do obdobia 270 dní povinného nemocenského poistenia zamestnanca sa ráta aj obdobie od nástupu na materskú až do pôrodu. Od nástupu na materskú sa odvody neplatia, doba poistenia však beží.
nela07
04.12.09,22:37
Dobrý neskorý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu. Známa je SZČO od 12/08 s využitou podporou na podnikanie, v r. 2009 nemá povinnosť platiť odvody do SP a taktiež nie je dobrovoľne poistená a nespĺňa podmienku 270 dní. Chcela by som sa opýtať keďže v 06/2010 má termín pôrodu, či je možné aby dostala nejakú materskú. Podľa mňa nemá nárok na žiadnu materskú. SZČO prerušiť ani zrušiť nemôže lebo by musela vrátiť podporu z úradu práce. Má možnosť sa ešte zamestnať u známeho, len neviem či by jej to nejak pomohlo. Je pravda, že ak by sa zamestnala u toho známeho tak by dostávala nejakú materskú, ona my stále hovorí, že by sa dala na PN a dostávala by len PN-ku. Len mne sa to nejak nezdá bude vlastne na PN a zároveň sa starať o dieťa? Viem jedine, že čo sa týka materského príspevku nedostane žiaden, lebo bude SZČO. Ďakujem za rady.
Jozef Mihál
04.12.09,22:46
Ak je termín pôrodu 6/2010, ak by sa aj okamžite nemocensky poistila, nezíska 270 dní nemocenského poistenia = nebude mať nárok na materské.

Nepíšete, či bola/nebola nemocensky poistená v čase od 6/2008, ak nebola, platí prvá veta.

Ak by sa zamestnala, v prípade PN by dostávala nemocenské (v takomto prípade sa nevyžaduje trvanie povinného nem. poisetnia zamestnanca 270 dní), od dňa narodenia dieťaťa by sa jej nemocenské poistenie prerušilo = nárok na nemocenské by už nemala.
nela07
04.12.09,22:52
Takže správne som si myslela, že keď sa už bude starať o dieťa nebude mať nárok na žiadne peniaze ani od SP ani od UPSVAR. Ďakujem za rady.
Dana7
07.12.09,17:05
Áno, do obdobia 270 dní povinného nemocenského poistenia zamestnanca sa ráta aj obdobie od nástupu na materskú až do pôrodu. Od nástupu na materskú sa odvody neplatia, doba poistenia však beží.

Pripájam sa k téme s otázočkou, či splní podmienku 270 dní nemocenského poistenia aj mamička, ktorá predtým nebola nemocensky poistená, do práce nastúpila 1.10.2009 a od 1.12.2009 je práceneschopná. Termín pôrodu má v auguste 2010. Len sa chcem uistiť, že počas PN-ky sa nemocenské poistenie neprerušuje a teda aj táto doba práceneschopnosti sa jej bude rátať do 270 dní. A zároveň sa chcem opýtať ako sa jej bude rátať materská? PN-ka by mala byť vylúčiteľná doba, alebo sa mýlim? Ak uvažujem správne tak by sa to malo rátať ako VZ za október a november vydelený počtom kalendárnych dní v týchto mesiacoch. Ale chcem mať istotu, tak prosím o radu.

Ďakujem
Jozef Mihál
07.12.09,21:03
Áno, počas PN-ky sa povinné nem. poistenie neprerušuje - doba PN sa započítava do doby poistenia.

V uvedenom prípade je rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu dané podľa toho, kedy vznikol pracovný pomer.

PP vznikol 1.10.2009, na materskú pôjde v roku 2010.

Rozhodujúce obdobie tak je 1.10.2009 - 31.12.2009.

DVZ sa určí tak, že za tieto tri mesiace sa spočíta VZ na nem. poistenie a tento súčet sa vydelí počtom kalendárnych dní od 1.10. do 31.12.2009.

Z počtu kal. dní sa však vylúčia kal. dni PN.
Vlastas
10.12.09,11:40
Aká bude materská, cca august 2010 ak: dcéra skončila VŠ v máji, bola už dobrovoľne poistená-minimum od r.2008.
28.9.2009 sa zamestnala, hrubá mzda 600,- Eur.
od 1.11.2009 platí dobrov.pripoist.47,74 Eur.
zuzana
11.12.09,06:39
Takže pripájam odpoveď na otázku či je možné sa odhlásiť a znovu prihlásiť na DNP s vyšším VZ aj po kratšej dobe ako 6 mesiacov.Teda odhlásenie a prihlásenie sa na DNP z iným VZ nie je chápané ako zmena VZ.

Dobrý deň,

dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vzniká nemocenské poistenie odo dňa prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Dobrovoľné nemocenské poistenie je založené na princípe dobrovoľnosti.
Ak ste sa ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba prihlásili na nemocenské poistenie od 1. septembra 2009, vznikla Vám od tohto dňa povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie z Vami určeného vymeriavacieho základu a to až do Vášho odhlásenia sa z tohto poistenia. Je na Vašom slobodnom rozhodnutí, kedy sa opäť prihlásite ako osoba dobrovoľne nemocensky poistená. Môžete sa prihlásiť aj ako uvádzate vo svojom podaní od 1. januára 2010, a to s vyšším vymeriavacím základom, než aký ste si určili pri predchádzajúcom nemocenskom poistení.



Na webovej stránke Sociálnej poisťovne je umiestnená kalkulačka na informatívny výpočet poistného pre dobrovoľne poistenú osobu.



S pozdravom





Vlasta Š e f č í k o v á, v. r.

riaditeľka odboru výberu poistného





Evidované, dňa 26.10.2009

Číslo:321-8397/2009
Jozef Mihál
11.12.09,07:01
Výborne, ďakujem za pridanie tejto informácie.
Jozef Mihál
11.12.09,07:04
Aká bude materská, cca august 2010 ak: dcéra skončila VŠ v máji, bola už dobrovoľne poistená-minimum od r.2008.
28.9.2009 sa zamestnala, hrubá mzda 600,- Eur.
od 1.11.2009 platí dobrov.pripoist.47,74 Eur.
Niečo nesedí.

Ak platí na DNP 47,74 tak to znamená, že má na DNP VZ 1084,55 €.

Ak má súčasne nem. poistenie ako zamestnanec, mala by platiť tak, že VZ v súčte zamestnanie + DNP bude max. 1084,55 €.

Teda odporúčam, aby si dodatočne vyžiadal od SP vrátenie preplatku na poistnom na DNP.

Ak na M pôjde v auguste 2010, tak rozhodujúce obdobie bude:

1. Pre poistenie zamestnanca doba od 28.9.2009 do 31.12.2009
2. Pre DNP celý rok 2009
Vlastas
13.12.09,14:59
Niečo nesedí.

Ak platí na DNP 47,74 tak to znamená, že má na DNP VZ 1084,55 €.

Ak má súčasne nem. poistenie ako zamestnanec, mala by platiť tak, že VZ v súčte zamestnanie + DNP bude max. 1084,55 €.

Teda odporúčam, aby si dodatočne vyžiadal od SP vrátenie preplatku na poistnom na DNP.

Ak na M pôjde v auguste 2010, tak rozhodujúce obdobie bude:

1. Pre poistenie zamestnanca doba od 28.9.2009 do 31.12.2009
2. Pre DNP celý rok 2009
Nakoľko som bola cez víkend s dcérou, všetko upresním. V roku 2008 bola DNP tri posledné mesiace z minima. Potom to zrušila. V roku 2009 poslala žiadosť poštou okolo 5.9. /z BA do BB/, nakoľko pracuje v BA a musela si to vybavovať v BB. Po niekoľkých telefonátoch, upresneniach sa dohodla na termíne prihlášky od 1.10. no samozrejme to nestihli a zaregistrovali ju až od 4.11. /po niekoľkých urgenciách/na DNP s maximal. vymer.základu, nakoľko keď dcéra zasielala prihlášku nebola ešte zamestnaná. Momentálne je dohodnutá, že po pol roku sa má v BB zastaviť a rozdiel medzi VZ zo zamestnania a DNP jej vrátia. Musí byť teraz dcéra DNP až do materskej, alebo môže DNP zrušiť po pol roku? Bude mať v tomto prípade nárok na maxim.materskú?? Vďaka pán Mihál.
Jozef Mihál
13.12.09,17:41
Ak má ísť na materskú v auguste 2010, tak zrejme pomaly s manželom snažilkujú. To znamená, neodporúčam rušiť DNP a nechať všetko tak ako je.

Špekulácia v tejto fáze by mohla viac uškodiť, zvlášť ak si informácie musíme odovzdávať z druhej ruky a so šumom.
Vlastas
13.12.09,19:29
Ak má ísť na materskú v auguste 2010, tak zrejme pomaly s manželom snažilkujú. To znamená, neodporúčam rušiť DNP a nechať všetko tak ako je.

Špekulácia v tejto fáze by mohla viac uškodiť, zvlášť ak si informácie musíme odovzdávať z druhej ruky a so šumom.

Podľa odberu krvi už tehotná je. Veľmi sa tešíme. Ďakujem za Váš drahocenný
čas. Prajem ešte príjemný večer.
infoziadatel
04.01.10,07:50
PRosím o info, podľa nového, na rodičovskej nemôžem mať ani dohodu(teda môžem, ale nie celý mesiac) a ako je to počas materskej? Môžem počas materaskej mať DoVP alebo Doh o prac.činnosti? Ďakujem Zuzula
Jozef Mihál
04.01.10,09:35
Počas materskej sa postupuje podľa zákona o sociálnom poistení a nevylučuje sa práca na dohodu.
Danka Kosibová
11.01.10,13:22
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes jej lekar poveda, že je v 5 týzdni tehotenstva. predpokladany datum porodu je 12.9.2010. jej hruba mzda bola v poslednom zamestnaní cca 400 eur. čo robit TERAZ, aby dostala slušnú matersku? ma vyznam si zacat platit doborovolne nemocenske poistenie, ako dlho? aby sme nieco nezameskali a ani aby sme neplatili navyse.dakujem velmi pekne za radu.
dogicka
26.01.10,08:39
Dobrý deň, všetky príspevky mám podrobne preštudované, ale mám menšie pochybnosti. Som SZČO od 1.7.2008 povinne dôchodkovo poistená teda dobu 270 dní spĺňam. Teraz som v 10 týždni tehotenstva, plánovaný termín pôrodu mám 22.8.2010. Plánujem sa v najbližších dňoch zamestnať s max. VZ a po pár dňoch ísť na PN, následne hneď na MD. Myslím si, že deň pred tým ako sa zamestnám, musím zrušiť živnosť (aby sa mi obdobie za SZCO započítalo do obdobia 270 dní). Mám pravdu, alebo živnosť rušiť nemusím?
Keďže plánujem pracovať ako SZČO počas PN aj počas celej MD, živnosť si po 2-3 týždňoch znova založím. Viem, že počas PN a MD nebudem platiť odvody do SP a ZP. Chcela by som sa spýtať, či existuje nejaké obmedzenie, ktoré by mi bránilo dosahovať počas PN a MD príjem zo živnosti? Volala som na SP, nevedeli mi odpovedať.
Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
26.01.10,19:32
Dobrý den, poprosim poradit.Zamestnankyna bola zamestana od 1.4.2006 do 31.12.2009. od 1.1.2010 je vedená na úrade prace. dnes jej lekar poveda, že je v 5 týzdni tehotenstva. predpokladany datum porodu je 12.9.2010. jej hruba mzda bola v poslednom zamestnaní cca 400 eur. čo robit TERAZ, aby dostala slušnú matersku? ma vyznam si zacat platit doborovolne nemocenske poistenie, ako dlho? aby sme nieco nezameskali a ani aby sme neplatili navyse.dakujem velmi pekne za radu.
Ak v súčasnosti nie je nemocensky poistená ale nemocensky poistená donedávna bola a je v 5 TT, má pre ňu význam buď dobrovoľné nemocenské poistenie alebo iné zamestnanie.

AK sa rozhodne pre DNP, treba konať rýchlo (je mi ľúto, že som si Váš príspevok všimol až teraz), najneskôr v 8 TT sa treba prihlásiť na DNP a zvoliť si max. VZ (1084,55).

Ak to stihne tak, aby na materskú odchádzala až po uplynutí 26 týždňov trvania DNP a súčasne najneskôr 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, bude mať tzv. max. materskú.

Ak by to stihnúť nemala, riešením ešte stále môže byť nájsť si nové zamestnanie - to v danom prípade môže byť i krátko pred nástupom na materskú - podľa možností so základom blízkym sume 1084,55 na mesiac.
Jozef Mihál
26.01.10,19:36
Dobrý deň, všetky príspevky mám podrobne preštudované, ale mám menšie pochybnosti. Som SZČO od 1.7.2008 povinne dôchodkovo poistená teda dobu 270 dní spĺňam. Teraz som v 10 týždni tehotenstva, plánovaný termín pôrodu mám 22.8.2010. Plánujem sa v najbližších dňoch zamestnať s max. VZ a po pár dňoch ísť na PN, následne hneď na MD. Myslím si, že deň pred tým ako sa zamestnám, musím zrušiť živnosť (aby sa mi obdobie za SZCO započítalo do obdobia 270 dní). Mám pravdu, alebo živnosť rušiť nemusím?
Keďže plánujem pracovať ako SZČO počas PN aj počas celej MD, živnosť si po 2-3 týždňoch znova založím. Viem, že počas PN a MD nebudem platiť odvody do SP a ZP. Chcela by som sa spýtať, či existuje nejaké obmedzenie, ktoré by mi bránilo dosahovať počas PN a MD príjem zo živnosti? Volala som na SP, nevedeli mi odpovedať.
Vopred ďakujem.

Presne tak pri uvedenom pláne treba živnosť zrušiť, nemusí to byť ešte pred zamestnaním sa, ale musí to byť určite predtým, ako nastúpite na materskú.

Čiže tak, aby ste si materskú nárokovali v situácií, kedy budete mať len poistenie ako zamestnanec. Toto poistenie bude síce trvať relatívne krátko ale započíta sa doba predošlého - už ukončeného - poistenia SZČO.

Živnosť si znova založte po nástupe na materskú.

Počas materskej môžete mať príjmy zo živnosti. Aj počas PN.
dogicka
27.01.10,05:53
Presne tak pri uvedenom pláne treba živnosť zrušiť, nemusí to byť ešte pred zamestnaním sa, ale musí to byť určite predtým, ako nastúpite na materskú.

Čiže tak, aby ste si materskú nárokovali v situácií, kedy budete mať len poistenie ako zamestnanec. Toto poistenie bude síce trvať relatívne krátko ale započíta sa doba predošlého - už ukončeného - poistenia SZČO.

Živnosť si znova založte po nástupe na materskú.

Počas materskej môžete mať príjmy zo živnosti. Aj počas PN.


Takže, ak chcem mať PN z max. VZ, stačí, keď sa teraz na pár dní zamestnám s max.VZ? A až pri prechode z PN na MD zruším živnosť?

Ďakujem pán Mihál, za vaše cenné rady.:)
Jozef Mihál
27.01.10,06:38
Ak chcete mať PN s max. dávkou, stačí sa pár dní pred PN zamestnať s max. VZ.

Živnosť stačí zrušiť pár dní pred nástupom na materskú.
dogicka
27.01.10,07:21
Ešte raz veľká vďaka :)
kalko
28.01.10,20:16
Známa je zamestnaná dlhšie ako 270 dní. Je tehotná už 5 t. Ak sa dobrovolne poistí, tak doba súčasného zamestnania sa jej neráta k podmienke 270 dní DNP. (ak to správne chápem) Pracovný pomer ukončiť nemôže. Dá sa jej VZ vylepšiť vznikom 2. pracovného pomeru, aby dosiahla potrebný VZ?
Jozef Mihál
31.01.10,10:42
kalko:

Ak by si nárokovala materské z dvoch nemocenských poistení, tak pre každé z nemocenských poistení by musela byť splnená podmienka trvania aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

A to v uvedenom prípade už nie je možné.

Materskú si dokáže vylepšiť len a len tak, že:

1. zmení zamestnanie a v novom zamestnaní bude mať čo najvyšší VZ (1084,55).

2. Skončí zamestnanie a rýchlo sa príhlási (najneskôr v 8.-mom týždni T) na dobrovoľné nem. poistenie so základom 1084,55.
kalko
01.02.10,06:26
dakujem velmi pekne za odpoved.
benecon
13.02.10,14:55
som nezamestnaná evidovaná na úrade práce od 1.10.2009. V minulom roku som bola zamestnaná od 30.6.-30.09.2009. Predtým som bola študentka denného štúdia. Momentálne som asi v 6.týždni tehotenstva. Dobrovolne som poistená od 8.2.2010 z najvyššieho vymerivacieho základu. Podľa príspevkov, ktoré som čítala sa jednotlivé druhy poistného nespočítavajú. Mám sa niekde zamestnať alebo mi výde materská aj dobrovolného poistenia? Ako si môžem vypočítať tých 270 dní? Pri výpočtoch mi to nevychádza, ale podľa Vašich príspevkov pri pripoistení do 8.týždňov tehotenstva by som mala mať 270 dní poistenia? Na SP mi povedali, že mi nárok výde.
Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
14.02.10,10:19
Zle ste čítali - k dobe DNP sa vo Vašom prípade pripočíta aj doba predošlého poistenia zamestnanca, teda doba od 30.6. do 30.9.2009 a na materské budete mať nárok.

Keďže DNP máte s najvyšším možným VZ, budete mať najvyššiu možnú materskú.
chudaska
24.02.10,10:13
dobrý den, mam znamu, kt. si od 5.11.2009 platila DNP z min. základu, teraz mi volala, ze je tehotna cca 6-8 tyžden..dobre som jej poradila?- aby sa odhlasila a tak za 2 dni znova prihlasila,ale uz s max. vym. zakladom 1084,55 EUR? To jej znava potom poslu aj novy var. symbol? Dakujeme za pomoc :-)
Silvia S
26.02.10,09:15
Presne tak pri uvedenom pláne treba živnosť zrušiť, nemusí to byť ešte pred zamestnaním sa, ale musí to byť určite predtým, ako nastúpite na materskú.

Čiže tak, aby ste si materskú nárokovali v situácií, kedy budete mať len poistenie ako zamestnanec. Toto poistenie bude síce trvať relatívne krátko ale započíta sa doba predošlého - už ukončeného - poistenia SZČO.

Živnosť si znova založte po nástupe na materskú.

Počas materskej môžete mať príjmy zo živnosti. Aj počas PN.
Dobrý deň p. Mihál, mám podobný problém a ďakujem za radu bez toho, žeby som Vás osobitne zaťažovala, len jedno sa chcem uistiť. Musí (podľa vyjadrenia pracovníčky zo SP) alebo nemusí si nástupom na MD platiť odvody?Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
28.02.10,23:13
Silvia: prepáčte, nerozumiem, skúste otázku napísať podrobnejšie, nechápem kontext.
Silvia S
01.03.10,07:11
Ospravedľnujem sa....známa nastupuje na MD a zároveň bude mať príjem zo živnosti. Musí za toto obdobie naďalej odvádzať odvody? Na SP sa jej pracovníčka vyjadrila, že áno ( mne sa to nezdá, neprerušuje sa to?) nech neplatí zbytočne aj to čo nemusí....ďakujem
Jozef Mihál
01.03.10,20:08
Ak bude poberať materské zo živnosti, tak počas poberania materského sociálne poistenie neplatí.

Zdravotné poistenie neplatí.

Živnosť musí pozastaviť ak chce po skončení poberania materského poberať rodičovský príspevok.
zdeník
16.04.10,10:17
Dcéra je SZČO od 1.2.2008. Odvody do SP platí z minimálneho VZ. Je cca 4 týždne tehotná a rodiť bude cca 20.12.2010. Chcem sa uistiť:
ad 1/ keby sa zamestnala od 1.12.2010 a VZ by bol cca 1000 €, materská by sa jej rátala z tohto základu a stačí jej pozastaviť živnosť k 30.11.2010?
A hypoteticky:
ad 2/ keby sa zamestnala od 1.5.2010 (živnosť by pozastavila k 30.4.2010) VZ by bol 1000 € a na PN by išla 15.5.
tak PN aj materská by sa počítala z VZ 1000 €?
Tinika
17.04.10,06:28
Ospravedľnujem sa....známa nastupuje na MD a zároveň bude mať príjem zo živnosti. Musí za toto obdobie naďalej odvádzať odvody? Na SP sa jej pracovníčka vyjadrila, že áno ( mne sa to nezdá, neprerušuje sa to?) nech neplatí zbytočne aj to čo nemusí....ďakujem

Počas MD sa odvody neplatia, ja som tiež SZCO a neplatim
olga84
29.04.10,13:57
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, ak zamestnankyňa ide na MD /stále je v pracovnom pomere/, môže mať príjem z dohody o vykonaní práce, alebo pracovnej činnosti počas materskej? Ak áno, môže byť práca v dohode uvedená taká istá ako má v náplni práce? Ďakujem.
misa
03.05.10,14:37
Prosim o Pomoc v nasledovnej situacii:
Od 1.8. 2008 som bola SZCO. Od 1.7. http://www.porada.sk/ />2009 mi vznikla povinnost platit odvody do socialnej poistovne v mes. vyske cca 107€. Zaroven som sa k 1.7.2009 aj zamestnala, co znamena, ze som odvody platila jak zo zamestnania, nie zanedbatelna ciastka, tak aj odvody zo SZCO. Zamestnavatel ale trval na tom, aby som prerusila zivnost, co som aj spravila a to k 5.11.2009. Do tej doby som riadne platila socialne odvody tak aj zdravotne poistenie. To, ze som prerusila zivnost na rok bol nakoniec dobry krok, nakolko som ostala tehotna a bolo by nemyslitelne robit dve prace....
Moja otazka: K 9.6.2010 riadne nastupujem na matersku dovolenku, vymeriavaci zaklad mi zo zamestnania rataju od 1.7.2009 do 31.12.2009 co chapem, ale nechapem, preco mi na socialnej poistovni povedali, ze: nemozem si uplatnovat prispevok aj zo zivnosti, nakolko som ju k 5.11. prerusila, nie ukoncila, a dokonca mi pani oznamila, ze som nemusela platit odvody, kedze som bola od 1.7. aj zamestnana!!! http://www.porada.sk/ />

Jozef Mihál
04.05.10,08:19
misa:

1. Odvody do SP ste museli platiť aj pri súbehu so zamestnaním, nepíšete ako ste mali VZ v zamestnaní - ako SZČO v súbehu sa platí suma max. do VZ v súčte.

2. Z nem. poistenia SZČO skutočne nemáte nárok na materské, pretože ste toto nemocenské poistenie zrušili (prerušenie podnikania = zrušenie nem. poistenia) a ochranná lehota (6 mesiacov) od jeho zrušenia uplynie skôr, ako nastúpite na materskú.
Jozef Mihál
04.05.10,08:21
Dcéra je SZČO od 1.2.2008. Odvody do SP platí z minimálneho VZ. Je cca 4 týždne tehotná a rodiť bude cca 20.12.2010. Chcem sa uistiť:
ad 1/ keby sa zamestnala od 1.12.2010 a VZ by bol cca 1000 €, materská by sa jej rátala z tohto základu a stačí jej pozastaviť živnosť k 30.11.2010?
A hypoteticky:
ad 2/ keby sa zamestnala od 1.5.2010 (živnosť by pozastavila k 30.4.2010) VZ by bol 1000 € a na PN by išla 15.5.
tak PN aj materská by sa počítala z VZ 1000 €?

1. Presne tak.
2. Presne tak.
Jozef Mihál
04.05.10,08:22
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, ak zamestnankyňa ide na MD /stále je v pracovnom pomere/, môže mať príjem z dohody o vykonaní práce, alebo pracovnej činnosti počas materskej? Ak áno, môže byť práca v dohode uvedená taká istá ako má v náplni práce? Ďakujem.
Počas materskej môže byť príjem na dohodu. Náplň práce musí byť iná, ako v pracovnej zmluve, inak by šlo o rozpor so Zákonníkom práce.
olga84
05.05.10,14:02
Počas materskej môže byť príjem na dohodu. Náplň práce musí byť iná, ako v pracovnej zmluve, inak by šlo o rozpor so Zákonníkom práce.
Ďakujem za odpoveď. Ešte k tej náplni práce. V dohode musí byť iná ako v pracovnej zmluve aj keď časť práce nebude pridelená inému zamestnancovi a táto pracovníčka bude počas MD vykonávať prácu, ktorú má uvedenú v náplni /ide o sledovanie a nahadzovanie úhrad z bankových výpisov/ na dohodu napr. 2x v mesiaci? A môže byť DoVP uzatvorená na 6 mesiacov, teda počas celej MD, alebo každý mesiac osobitne?
Jozef Mihál
06.05.10,07:48
Prvej otázke nerozumiem.

DoVP sa má uzatvoriť na konkrétnu úlohu s konkrétnym výsledkom. Môže trvať 6 mesiacov, to nie je podstatné.

Teda ak by malo ísť o nahadzovanie bankových dokladov, odporúčam dohodu o pracovnej činnosti. Tam však pozor na rozsah pracovného času.

Pozrite témy:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dohoda/
olga84
07.05.10,06:07
Myslela som tým, že táto pracovníčka by mala vykonávať na dohodu počas MD tú istú prácu ako má v náplni práce, ale keďže sa jej nemôže dať odmena v PPV, ktorá by sa považovala za vymeriavací základ, chceme to riešiť dohodou.
Jozef Mihál
07.05.10,07:09
Zopakujem, že jeden a ten istý zamestnanec nemôže mať u toho istého zamestnávateľa dva pracovno-právne vzťahy na výkon tej istej práce.
olga84
07.05.10,11:29
Ďakujem za odpovede.
infoziadatel
11.05.10,08:19
Ak som na rodičovskej dovolenke-končí 26.1.2010. Ale pracujem na kratší pracovný čas od 1.1.2009, pričom VZ bol693eur. Od 1.4.2010 je VZ 750eur.popri tom som DNP od 15.1.2009 vo výške minimálneho vymeriav. základu.
Ak by som v decembri(31.12.2010) išla na dalšiu materskú, tak môžem si ešte vylepšiť svoj VZ, tak že ukončím k 15.5.2010 DNP a znovu od 16.5.2010 si zvýšim VZ, aby som dosiahla maximum 1084,55?
Mala by som splnať aj 270 dní aj 26 týždňov.
Potomo sa mi bude počítať od 1.1.2009 do 31.12.2009 693x12
a od 16.5.2010-31.12.2010 VZ 391,55eur (rozdiel 1084,55-693=391,55)
Kolko by som potom prosím dostávala materskú?ďakujem pekne za info Z
Jozef Mihál
12.05.10,07:26
Ak máte ako zamestnanec VZ 750 eur, potom je zbytočné upravovať súčasný minimálny VZ (319,58 eur) pre DNP nahor, pretože v súčte máte teraz VZ 1069,58 eur. Poistné môžete platiť najviac z maximálneho VZ 1084,55 eur pričom sa toto pravidlo posudzuje tak, že ak máte dve poistenia, v súčte nemôže VZ prekročiť maximum.

Preto plán o ktorom uvažujete a ktorý je inak dobrý, neodporúčam. Zvýšiť VZ pri DNP si môžete potenciálne len o cca 15 eur.

Čiže ak nebudete nič meniť, materskú dostanete z oboch poistení, pričom DVZ bude cca (693 + 319,58)/30,5 dňa a materská 55% z DVZ.
Gabika75
17.05.10,19:17
Švagriná nastúpila dňa 9.4.2010 na materskú. Keďže jej 31.3.2010 končila pracovná zmluva, odhlásila sa z poisťovne a dňa 1.4.2010 sa prihlásila s novou zmluvou a novou náplňou práce a novým výmerom 1084,55. Hneď na to jej SP prišla na kontrolu. Keď sa odviedol za mesiac apríl aj mesačný výkaz a úhrada tak znova ju bombardovali zo SP, aby si znížila základ na 400 € ako mala predtým. Keďže je zároveň zamestnancom a štatutárom tak si mzdu neznížila a nechala tak. SP sa jej neustále vyhráža, poslali už aj inšpektorát práce, nech to prešetria a zároveň vyzvali aj ošetrujúceho lekára, či termín pôrodu je správny, či nemala ísť na materskú ešte v marci, keďže zo zdravotných dôvodov dieťa sa narodilo predčasne v 35.týždni hneď do 2 týždňov ako nastúpila na MD. Vyhrážajú sa, že ju dajú na súd, že zneužila sociálny systém a podobne. Prosím Vás je to všetko normálne. Veď išlo o život aj matky a dieťaťa a teraz keď sa konečne po mesiaci vrátili z nemocnice domov jej začína peklo a neustále ju telefonicky otravujú. Môže sa voči tomu nejako brániť? Alebo kde sa má sťažovať. Prosím poraďte.
Ďakujem Gabika
Jozef Mihál
19.05.10,06:48
Sťažujte na sa ústredí Sociálnej poisťovne, kontakt nájdete na ich webovej stránke.
hronka
27.05.10,06:29
Dcéra je SZČO od 1.2.2008. Odvody do SP platí z minimálneho VZ. Je cca 4 týždne tehotná a rodiť bude cca 20.12.2010. Chcem sa uistiť:
ad 1/ keby sa zamestnala od 1.12.2010 a VZ by bol cca 1000 €, materská by sa jej rátala z tohto základu a stačí jej pozastaviť živnosť k 30.11.2010?
A hypoteticky:
ad 2/ keby sa zamestnala od 1.5.2010 (živnosť by pozastavila k 30.4.2010) VZ by bol 1000 € a na PN by išla 15.5.
tak PN aj materská by sa počítala z VZ 1000 €?

Som podobný prípad, ako opisuje zdenik. SZČO som od 1.1.2007, uz 2 roky platim povinne odvody do SP, takze 270 dni v pohode splnam. Termin porodu mam 19.8.2010. Rusim zivnost k 31.5.2010 a od 1.6.2010 sa idem zamestnat s max. VZ. Môžem sa zamestnať vo firme vlastného otca? Môžem s ním uzavrieť pracovnú zmluvu so skúšobnou dobou a ku dňu nástupu na MD (čo by malo byť 8.7.2010) dať výpoveď v skúš. dobe? Nepotrebujem totiž, aby ma ďalej evidoval ako svojho zamestnanca, nakoľko si asi už počas materskej znovu otvorím živnosť. Alebo musím byť zamestnaná aj počas MD? Ako to ovplyvní materskú?
ďakujem
Jozef Mihál
28.05.10,08:07
Môžte sa zamestnať vo firme svojho otca, Zákonník práce nič také nezakazuje. V skúšobnej dobe - už v čase čerpania materskej - môžete pracovný pomer ukončiť, výšku materskej ani nárok na materskú to neovplyvní.
ivanabel
30.05.10,19:18
Dobrý deň, ja by som mala otázočku ohľadne ošetrovného. SZČO je povinne nemocensky poistený už dlho. Platí si odvody z minima. Kedže má často choré deti, chodí aj na OČR. Tá je však minimálna. Môže sa ešte poistiť aj dobrovolne nemocensky, a počítala by sa mu OČR aj z povinného aj z dobrovolného poistenia /kedže tam netreba mať 270 dní poistenia/? Napr: keď sa dnes poistí a od zajtra čerpá OČR, tak mu vypočítajú OČR z povinného aj z dobrovolného /hoci obe minimálne/? A potom sa odhlási z dobrovolného a keď príde ďalšia OČR tak sa znova prihlási, "zoberie OČR" a zase sa odhlási. Takto to asi nefunguje, že?
Jozef Mihál
31.05.10,16:52
Ale funguje.

Pri posudzovaní nároku na ošetrovné z DNP neexistuje podmienka trvania nemocenského poistenia (ani dobrovoľného) 270 dní.
zuzuc
18.06.10,10:45
Dobry den,

prosim o radu. Mam priatelku, ktora je od r. 2005 SZCO, zamestnana predtym nebola (bola na MD). Prvy rok SZCO odvody do SP neplatila a po roku, t.j. od 2006 plati minimalne odvody. Teraz je opat tehotna, na MD by mala nastupit asi v polovici oktobra. Co jej poradit, ako to optimalizovat? Keby sa teraz zamestnala, pomohlo by jej to?
Ktore obdobie sa berie ako rozhodujuce pre vypocet materskej?

Dakujem.

Zuzana
Jozef Mihál
18.06.10,14:44
Ak ukončí činnosť SZČO - ohslási sa zo SP ako povinne poistená SZČO - a zamestná sa, tak:

- nárok na materské bude mať, pretože v posledných 2 rokoch pred pôrodom bola najmenej 270 dní nem. poistená (započíta sa doba poistenia SZČO),
- materské sa vypočíta vzhľadom na aktuálne nem. poistenie, teda z nem. poistenia zamestnanca.

Teda ak by sa zamestnala napr. od 1.8.2010 a na materskú šla v polovici októbra, RO na výpočet materskej by boli mesiace august + september.
zuzuc
21.06.10,06:27
Ak ukončí činnosť SZČO - ohslási sa zo SP ako povinne poistená SZČO - a zamestná sa, tak:

- nárok na materské bude mať, pretože v posledných 2 rokoch pred pôrodom bola najmenej 270 dní nem. poistená (započíta sa doba poistenia SZČO),
- materské sa vypočíta vzhľadom na aktuálne nem. poistenie, teda z nem. poistenia zamestnanca.

Teda ak by sa zamestnala napr. od 1.8.2010 a na materskú šla v polovici októbra, RO na výpočet materskej by boli mesiace august + september.
Dakujem, pan Mihal, velmi pekne.

To znamena, ze ked sa povedzme od 1.8. zamestna a mzdu bude mat taku, ze z nej pojdu odvody z max. VZ na NP, tak sa materska bude pocitat z neho?

Dakujem, za Vas cas.

zuzuc
Jozef Mihál
21.06.10,10:42
Presne tak.
Dianka
23.06.10,11:05
Dobrý deň pán Mihál, mám takú zaujímavú otázku :-).
Chcela by som sa vás spýtať, či sa plánuje nejaká zmena v určení obdobia pre výpočet vymeriavacieho základu na NP. T.j. kamarátka plánuje otehotnieť koncom tohto, začiatkom budúceho roka a najviac sa nám pozdáva z toho čo sme si naštudovali neplatiť si dobrovoľne nemocenské poistenie/má nízky príjem/, ale chytiť sa toho, že rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, kedy sa žiada o materské, t.j. rozviazať v mesiaci požiadania o materské pracovný pomer, a nastúpiť na nový pracovný pomer s najvyšším VZ. Bojí sa však, že sa dovtedy niečo zmení, tak ak by sa malo meniť, tak by si radšej začala platiť v roku 2011 dobrovoľne NP.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ak sa teda dá na to odpovedať...
Dianka
23.06.10,11:15
...a ešte by som poprosila o ujasnenie: "Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské pri DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP hoci aj prerušovane aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia." Znamená to, že keď je zamestnaná a začne si platiť DNP, tak si to DNP musí platiť najmenej 270 dní, lebo inak jej vznikne nárok na materské len z VZ zo zamestnania alebo nie?/keďže poistenie zo zamestnania stále trvá a nie je ukončené/. Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
28.06.10,09:45
Dobrý deň pán Mihál, mám takú zaujímavú otázku :-).
Chcela by som sa vás spýtať, či sa plánuje nejaká zmena v určení obdobia pre výpočet vymeriavacieho základu na NP. T.j. kamarátka plánuje otehotnieť koncom tohto, začiatkom budúceho roka a najviac sa nám pozdáva z toho čo sme si naštudovali neplatiť si dobrovoľne nemocenské poistenie/má nízky príjem/, ale chytiť sa toho, že rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, kedy sa žiada o materské, t.j. rozviazať v mesiaci požiadania o materské pracovný pomer, a nastúpiť na nový pracovný pomer s najvyšším VZ. Bojí sa však, že sa dovtedy niečo zmení, tak ak by sa malo meniť, tak by si radšej začala platiť v roku 2011 dobrovoľne NP.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ak sa teda dá na to odpovedať...

Zrejme je každému jasné, že stav, aký platí dnes, v súčasnej podobe dlho nezostane. Viac sa v tejto chvíli vyjadriť nemôžem.
certik
02.07.10,08:53
Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na vyššiu matersku, ak som nastúpila do zamestnania 18.06.2010 s hrubou mzdou 1050,-€. Hneď na to som 20.06.2010 už nastúpila na materskú dovolenku. Vyšiel mi denný VZ 47,73€. Je to správne? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Janna
02.07.10,09:16
Dobrý deň, prosila by som o radu. Kamarátka ide od novembra 2010 na materskú. Toho času je na RD (MD od júla 2009), je však stále v pracovnom pomere. Pracovný pomer jej ide zamestnávateľ ukončiť koncom septembra 2010.
Keby sa ešte prihlásila pred ukončením pracovného pomeru na DNP, dostala by materskú aj z DNP? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
02.07.10,20:50
Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na vyššiu matersku, ak som nastúpila do zamestnania 18.06.2010 s hrubou mzdou 1050,-€. Hneď na to som 20.06.2010 už nastúpila na materskú dovolenku. Vyšiel mi denný VZ 47,73€. Je to správne? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Áno, je to správne.

1050/22
Jozef Mihál
02.07.10,20:51
Dobrý deň, prosila by som o radu. Kamarátka ide od novembra 2010 na materskú. Toho času je na RD (MD od júla 2009), je však stále v pracovnom pomere. Pracovný pomer jej ide zamestnávateľ ukončiť koncom septembra 2010.
Keby sa ešte prihlásila pred ukončením pracovného pomeru na DNP, dostala by materskú aj z DNP? Ďakujem za odpoveď.

Áno, pri uvedenom postupe by dostala materské z DNP ale vypočítané z minimálneho VZ 319,58 eur na mesiac.
zuzv
07.07.10,19:44
Osoba, ktora sa starala o nevladnu staru osobu cca 10 rokov, poberala davky /pravdepodobne opatrovateľský príspevok/, po smrti tejto osoby sa evidovala na UP, nema narok na davky v nezamestnanosti hoci za nu stat platil nemocenske a socialne odvody. Ak by otehotnela, ma narok na vyplatu materskych davok a v akej vyske? Mala by sa dobrovoľne poistiť? Vďaka za radu.
Jozef Mihál
07.07.10,21:40
Pozor, štát platil zdravotné poistenie a dôchodkové poistenie.

Preto tak ako nemala nárok na dávky v nezamestnanosti, nemá nárok ani na materské.

Ak ešte nie je tehotná, mala by sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.
chudaska
05.08.10,06:01
Dobrý den, ked si zena plati DNP, tak datumom nastupu na matersku prestava platit toto nemocenske poistenie, plati si z max. vym. zakladu, to znamena,ze ak nastupi na matersku 10.8. tak zaplati uz len alikvotnu ciastku za tych 10 dni? Dakujem za pomoc
Jozef Mihál
05.08.10,20:47
Áno.
TOPKA
09.08.10,11:17
Dobrý deň p.Mihál,
gratuľujem k novej funkcií a popriať Vám veľa úspechov v neľahkej ceste na ktorú ste sa vybrali.Držím palce.
Zároveň by som sa chcela opýtať na výpočet denného vymeriavacieho základu.
Pracovníčka nastúpila 4.8.2010 do pracov.pomeru a pracovala do 06.08.2010 .(270 dní samozrejme spĺňa).Na pracovnej zmluve má príjem 1110,-Eur/mesačne. Od 7.08.2010 je na PN a z nej pôjde pravdepodobne na materskú v septembri napr. 10.09.2010.
Takže výpočet je nasledovný:
1110Eur :22prac.dní x 3 prac.dni .....151,37Eur
3dni 25%....výpočet vymer.základu z max.1116,75:31x3...108,09 a : 3 kal. dni tak DVZ 36,03 Eur
7dní 55%....1116,75:31x3...108,09 : 3kal.dni ....
zbytok 55% SP tj. do 31.08.2010.
Denný vymeriavací základ na PN je vlastne ten istý ako pre výpočet materskej - 36,03Eur. Takže materská bude skoro strop?
Ďakujem Vám za odpoveď. TOPKA
Jozef Mihál
09.08.10,19:46
Áno.
katjab
11.08.10,20:11
Dobrý deň!
Mamička pred materskou dovolenkou 270 dní zamestnaná v riadnom PP. Na materskú nastúpi 14.8.2010. VZ má nižší z PP ako max. VZ, preto od 11.8.2010 prijatá na ďalší PP s HM do maximálneho VZ.
Bude mať nárok na materské aj z 2. pracovného pomeru pri nástupe na MD od 14.8.2010?
chudaska
15.08.10,18:07
Dobrý den, ked si zena plati DNP, tak datumom nastupu na matersku prestava platit toto nemocenske poistenie, plati si z max. vym. zakladu, to znamena,ze ak nastupi na matersku 10.8. tak zaplati uz len alikvotnu ciastku za tych 10 dni? Dakujem za pomoc

odpoved bola od p. Mihala ano, len mam takyto problem a neviem,ci som to dobre pochopila: platila som si DNP pred nastupom na matersku, ale nakolko som bola aj zamestnana,tak vzdy len ten rozdiel do max. vym. zakladu,ktory bol v mojom pripade 1003,09 EUR. Teraz mi prisiel list zo SP,ze mam nedoplatok za maj 2009 sumu 4,10 EUR. Ja som nastupovala na matersku 11.5.2009, v mojom zamestnani som mala vym. zaklad na nemocenske za tych 10 dni 690,54 EUR; nemal byt max. vym. zaklad za tych 10 dní 1003,09:31 x 10 =323,58 EUR ? Z akej sumy vychadzala soc. poistovna,ked ziadaju odo mna nedoplatok 4,10 EUR za maj? Dakujem za pomoc. Neviem za dopatrat k vypoctu. Zamestnavatel za mna ako zamestnanca odviedol sumu 4,50 EUR.
Jana Motyčková
23.08.10,05:59
chudaska : zamestnavateľ odviedol poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, takže za obdobie do 10.5. netreba doplatiť z dobrovoľného nemocenského poistenia nič. Informujte sa v SP o čo ide.
chudaska
23.08.10,06:36
chudaska : zamestnavateľ odviedol poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, takže za obdobie do 10.5. netreba doplatiť z dobrovoľného nemocenského poistenia nič. Informujte sa v SP o čo ide.
dakujem pekne, ked oni vzdy v tom maju gulas, akosi najskor urguju,ze DNP a potom ked sa ozvem,tak az potom zistia,ze som zaroven bola aj zamestnancom, preto si to tu najskor overim,ci mam pravdu...este raz velmi pekne dakujem, zavolam tam.
chudaska
23.08.10,10:36
dakujem pekne, ked oni vzdy v tom maju gulas, akosi najskor urguju,ze DNP a potom ked sa ozvem,tak az potom zistia,ze som zaroven bola aj zamestnancom, preto si to tu najskor overim,ci mam pravdu...este raz velmi pekne dakujem, zavolam tam.

tak som volala do SP Trnava, najskor si ma prepajali a nakoniec mi pani povedala,ze zrejme tam bol zle vypocitany subeh zamestnania a dobrovolne poistenej osoby....a mam si dat ziadost o prehodnotenie rozhodnutia....no horor tato nasa SP...a perlicka bola,ked mi pani povedala,ze najlepsie je to zaplatit a mam pokoj....tak nie je to velka suma 4,10 ale ide mi o princip....super ze? Verim,ze p. Mihal urobi poriadok konecne v tej SP, lebo mam pocit,ze cim maju drahsie pocitace a programy,tak nevedia nic rucne ani urobit, hoci ja som si pocitala subeh zamestnania a aj DNP osoby rucne....
Jana Motyčková
25.08.10,06:39
Myslím si, že doplatiť to, by bol nezmysel.
mizu24
26.08.10,15:55
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, žena momentálne na rodičovskej poberá vyšší príspevok. Materskú mala z maxima, pretože si platila DNP. Do obdobia DNP sa jej započítalo aj ukončené nemocenské postenie z bývalého zamestnania. Na akú materskú by mala nárok, keby náhodou otehotnela, keďže si teraz nič neplatí a je poistencom štátu. Keby sa nič nezmenilo, aj keď tomu veľmi neverím.Ďakujem
dogicka
20.09.10,06:04
Dobrý deň, neviem si poradiť s nasledovným problémom. Priateľka je tehotná predpokladaný nástup na materské je 1.11.2010. V období pred otehotnením bola na rodičovskom príspevku, pričom predchádzajúci pracovný pomer ukončila 31.7.2008. Od 29.3.2010 sa prihlásila na DNP, platí z maximálneho VZ. Zároveň sa od 29.7.2010 zamestnala. Viem, že z DNP nebude mať nárok na materské, keďže nesplní podmienku 270 dní. Keď pracovný pomer ukončí pred nástupom na materskú napr. 25.10.2010, pripočíta sa obdobie tohto zamestnania k obdobiu DNP? Tak by jej tých 270 dní akurát vyšlo. Mala by v tomto prípade nárok na materské s DNP z max.VZ? Ďakujem za odpoveď.
dogicka
20.09.10,06:06
Ešte jedna otázka, môže mať počas poberania materského príjem na dohodu o prac.činnosti, alebo o vykonaní práce? Ďakujem
Jana Motyčková
22.09.10,07:05
Počas poberania materskeho môže mať príjem na základe dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti.

Pri nároku na materské musí byť splnená podmienka, že vposledných 2 rokoch pred pôrodom bola poistená aspoň 270 dní. Pritom jedna doba sa počíta iba raz, aj keď bola poistená z viacerých dôvodov. Keďže doba zamestnania z r.2008 sa jej už nepočíta, 270 dní poistenia bude mať splnené 24.12.2010. Nárok na materské, či z DNP alebo zo zamestnania by jej teda vznikol, len ak by porodila až 24.12. alebo neskôr, čo zrejme nestihne (neviem, kedy má termín pôrodu)

Ak to nestihne, odporúčam dať si vystaviť namiesto materskej práceneschopnosť a čerpať aspoň náhradu príjmu a následne nemocenské zo zamestnania - PN sa v tomto prípade vystavuje podĽa potreby ale minimálne na dobu 6 týždňov pred pôrodom a 6 týždňov po pôrode (jedna PN). V tomto prípade je vhodné aby pri nástupe na PN zamestnanie trvalo, najlepšie by bolo ukončiť zamestnanie a následne začať zamestnanie s čo najväčším príjmom - ak je to možné. Bohužial, tým, že nestihne byť 270 dní poistená do narodenia dieťaťa, nebude mať ani nárok na vyšší RP.
dogicka
22.09.10,11:59
Počas poberania materskeho môže mať príjem na základe dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti.

Pri nároku na materské musí byť splnená podmienka, že vposledných 2 rokoch pred pôrodom bola poistená aspoň 270 dní. Pritom jedna doba sa počíta iba raz, aj keď bola poistená z viacerých dôvodov. Keďže doba zamestnania z r.2008 sa jej už nepočíta, 270 dní poistenia bude mať splnené 24.12.2010. Nárok na materské, či z DNP alebo zo zamestnania by jej teda vznikol, len ak by porodila až 24.12. alebo neskôr, čo zrejme nestihne (neviem, kedy má termín pôrodu)

Ak to nestihne, odporúčam dať si vystaviť namiesto materskej práceneschopnosť a čerpať aspoň náhradu príjmu a následne nemocenské zo zamestnania - PN sa v tomto prípade vystavuje podĽa potreby ale minimálne na dobu 6 týždňov pred pôrodom a 6 týždňov po pôrode (jedna PN). V tomto prípade je vhodné aby pri nástupe na PN zamestnanie trvalo, najlepšie by bolo ukončiť zamestnanie a následne začať zamestnanie s čo najväčším príjmom - ak je to možné. Bohužial, tým, že nestihne byť 270 dní poistená do narodenia dieťaťa, nebude mať ani nárok na vyšší RP.

Ďakujem za odpovede.:)
Ešte k tej PN. Dobrovoľné nemocenské z max.VZ si platí od 29.3.2010. Teda koncom septembra splní podmienku 26 týždňov. Mala by mať teda nárok na PN z dobrovoľného nemoc.poistenia, a to v maximálnej výške. Alebo sa mýlim? Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
23.09.10,06:08
Keďže má súbeh zamestnania a dobrovoľného poistenia, v tomto prípade sa prednostne nemocenské poistenie platí zo zamestnania a DNP je možné platiť len z rozdielu medzi maximálnym VZ a VZ zo zamestnania. Ak aj platila DNP z maxima počas zamestnania, nedostane z tejto sumy vyplatené nemocenské, dostane vrátené poistné, ktoré zaplatila z maxima.

Navyše pri DNP sú pre nárok na nemocenské obdobné podmienky ako pri materskom - vyžaduje sa 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom práceneschopnosti. Takže tu by jej nárok na nemocenské vznikol len ak by PN vznikla po 24.12..

Preto odporúčam PN zo zamestnania - tu sa pri PN nevyžaduje 270 dní poistenia.
dogicka
24.09.10,04:52
Veľmi pekne ďakujem, prajem pekný víkend.
dogicka
28.09.10,07:17
Chcela by som sa ešte spýtať, ak mám popri poberaní materskej príjem na dohodu, platí za mňa štát dôchodkové poistenie? Ďakujem
uko
28.09.10,08:27
chcela by som vás poprosiť, či je pravda nasledovný postup: v sučasnosti som na rodičovskom prispevku. stále som zamestnanec. je pravda, že ak by som išla na ďalšiu materskú do veku 3 rokov tohoto dieťatka, tak by sa mi materské počítalo z pravdepodobného zárobku predchádzajúceho kalendárneho roka? ako to funguje v praxi? zamestnávateľ vyplní nejaké konkrétne tlačivo? má niekto s tým osobnú skúsenosť? vopred ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
28.09.10,09:18
dogicka: Štát platí na dôchodkové poistenie za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo szčo a ak si podala prihlášku na dôchodkové poistenie.
Príjem na dohodu môže byť.
Jana Motyčková
28.09.10,10:28
uko : V tomto prípade sa vychádza z pravdepodobného zárobku. Pravdepodobný zárobok je jedna tridsiatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné v mesiaci, kedy je nástup na materskú. Zamestnávateľ vyplní štandardné tlačivo "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Dole uvedie vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné...
V tomto prípade sa tu zvyčajne uvádza suma uvedená v pracovnej zmluve ale je možné tu uviesť aj inú sumu, ak ju vieme odôvodniť.
uko
28.09.10,12:45
uko : V tomto prípade sa vychádza z pravdepodobného zárobku. Pravdepodobný zárobok je jedna tridsiatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné v mesiaci, kedy je nástup na materskú. Zamestnávateľ vyplní štandardné tlačivo "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Dole uvedie vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné...
V tomto prípade sa tu zvyčajne uvádza suma uvedená v pracovnej zmluve ale je možné tu uviesť aj inú sumu, ak ju vieme odôvodniť.
ďakujem vám veľmi pekne. ak by som to mohla ešte trochu rozvinúť...
pytam sa na to preto, lebo som sa bola informovať na soc. poisťovni ohľadom dobrovoľného poistenia, prípadne nástupu do práce a trochu ma zmiatlo alebo som zle pochopila co mi bolo povedane. vraj ak by bol nástup na MD v roku 2011, aj tak sa pri výpočte bude brať do úvahy rok 2010. teda napríklad ak by som sa vratila do prace od 1.1.2010 a v tom roku by sa aj narodilo dieťa, tak pri urceni vymeriavacieho zakladu by sa bral do uvahy tento pravdepodobny zarobok z predchadzajuceho roka.ja som myslela, ze on sa pouziva len vtedy, ked nie je mozne urcit skutocny. mohli by ste mi to prosim este vysvetlit? dakujem
Jana Motyčková
28.09.10,14:22
V minuloom príspevku som nepresne použila pojem pravdepodobný zárobok, mala som napísať pravdepodobný denný vymeriavací základ.
Pravepodobný DVZ sa použije, ak v rozhodujúcom období nie je vymeriavací základ na nemocenské poistenie, t.j. ak by nástup na MD bol 1.1.2011 :
- a celý rok 2010 trvala rodičovská alebo materská dovolenka (a teda nebol príjem, určí sa materská z pravdepodobného DVZ
- ak by ste časť roka odpracovala (napr. nastúpite do práce 20.12.2010) alebo by ste napr. medzi materskou a rodičovskou čerpala dovolenku, materská sa určí zo skutočného VZ z r.2010.

Pojem pravdeodobný zárobok z predchádzajúceho roka neexistuje.
uko
29.09.10,10:15
V minuloom príspevku som nepresne použila pojem pravdepodobný zárobok, mala som napísať pravdepodobný denný vymeriavací základ.
Pravepodobný DVZ sa použije, ak v rozhodujúcom období nie je vymeriavací základ na nemocenské poistenie, t.j. ak by nástup na MD bol 1.1.2011 :
- a celý rok 2010 trvala rodičovská alebo materská dovolenka (a teda nebol príjem, určí sa materská z pravdepodobného DVZ
- ak by ste časť roka odpracovala (napr. nastúpite do práce 20.12.2010) alebo by ste napr. medzi materskou a rodičovskou čerpala dovolenku, materská sa určí zo skutočného VZ z r.2010.

Pojem pravdeodobný zárobok z predchádzajúceho roka neexistuje.
...a v pripade, ze cely rok 2010 by bol este rodicovsky prispevok a v roku 2011 by som nastupila do zamestnania a v tom istom roku potom aj na matersku, tak rozhodujuce obdobie je tiez rok 2010? trochu ma myli, ze sa vraciam do toho isteho zamestnania.
sobica
19.10.10,10:52
Ahojte. Riešime materskú mojej kolegyne. Plánujú bábo v priebehu budúceho roka. Keďže by chcela dosiahnuť maximálnu materskú chce sa prihlásiť na DPN.Nakoľko jej VZ je 950 €/mesiac platiť si bude iba z minimálneho VZ, ktorý je pre DPN 319,58 €. Pri súčte týchto dvoch VZ však jeho suma presahuje max. VZ. Preto by sme chceli vedieť či jej sociálka potom vráti peniaze ktoré "zaplatila naviac". Ďakujeme
Jana Motyčková
19.10.10,12:45
uko : rozhodujúce obdobie je rok 2010
Jana Motyčková
19.10.10,12:45
sobica : áno, SP vráti navyše zaplatené peniaze, treba o ne ale požiadať.
sobica
20.10.10,04:08
Ďakujeme za odpoveď:)
Krtko
15.01.11,07:34
Chcem poprosiť o radu:

povinne poistená SZČO samozrejme z min.VZ má nastúpiť v marci na MD (dátum doplním)
Má zmysel sa zamestnať, (v roku 2010 nebola zamestnaná), aby dosiahla max dávku materské - neviem sa vymotať z nových RO a VZ nejako. Živnosť v žiadnom prípade rušiť nechce, pretože má zamestnancov, zmluvy a zodpovednosť voči nim.
Vopred veľmi pekne ďakujem
Jana Motyčková
15.01.11,18:48
Nemá význam, už je neskoro.
michelle84
17.01.11,19:07
Prosím o radu. Nástup na MD koncom júna. Od januára je na PN. Je ešte nejaká možnosť zvýšiť si materské platením dobrovolne nemocenským poistením aj počas PN? Ďakujem.
Jana Motyčková
17.01.11,20:13
Ani nie .
Forest LK
18.01.11,16:37
Dobry den, ak je nastup na MD 2.6.11, je mozne zmenit zamestnanie napr. od 1.2.11 s max.VZ a dostat max.matersku - tych 90dni sa rata kalendarnych, aleboo pracovnych?
Druha otazka je mozne na materskej pracovat? Ak ano, akou formou prac.pomeru? Je nejak ohranicena vyska prijmu, aby sa nestopla materska?

Dakujem za pomoc
Jana Motyčková
18.01.11,17:11
90 dní sú kalendárne dni. Takže dá sa teraz zmeniť zamestnanie na zamestannie s maximálnym VZ a ak nástupna materskú bude v júni, tak bude platená z maxima.
Pracovať môže na dohodu bez ohraničenia príjmu, alebo na živnosť, z ktorej nie je povinne poistená v SP (napr. nová živnosť).
Forest LK
18.01.11,17:39
90 dní sú kalendárne dni. Takže dá sa teraz zmeniť zamestnanie na zamestannie s maximálnym VZ a ak nástupna materskú bude v júni, tak bude platená z maxima.
Pracovať môže na dohodu bez ohraničenia príjmu, alebo na živnosť, z ktorej nie je povinne poistená v SP (napr. nová živnosť).

Dakujem pekne za promtnu odpoved.
Forest LK
25.01.11,13:04
Mam este par doplnujucich otazok:

Zmena PP ostava od 1.2.11 (max.VZ).

Ak by sa termin nastupu na matersku posunul skor (z 2.6.), napr. na 17.5.11.
poistenie by trvalo od 1.2. - 16.5.11 t.j. 105 dni (28+31+30+16),
rozhodujuce obdobie by bolo od 1.2. – 30.4.2010 (89 dni)...bol by stale narok na max. matersku? Alebo pre istotu posunut zmenu PP na koniec januara, aby v rozhodujucom obdobi bolo viac ako 90dni?

Co sa stane v pripade, ak by zamestnankyna nastupila na PN v aprili - poistenie by trvalo menej ako 90dni, teda pre PN by bol VZ rok 2010. Bol by stale narok na max. matersku, pri nastupe 17.5.11?

Akou formou je najvhodnejsie ukoncit PP - dohodou, alebo vypovedou zo strany zamestnanca?

Dakujem
slovex
31.01.11,07:00
Dobrý deň, novela o Zákona o SP mi spravila malý škrt cez rozpočet, preto Vás prosím o ujasnenie: Do 30.4.2010 som bola povinne nemocensky poistená zo zamestnania a zároveň som si súbežne platila DNPO(tam som poistená od 14.12.2009) s oboch poistený som dosahovala max. vym. základ 1084..€, od 1.5.2010 som už nebola zamestnaná ale platila som si ako DNPO s maxima 1084,..€. Teraz sa od 1.1.2011 stávam povinne nemocensky poistená z titulu poberania pravidelnej mesačnej odmeny konateľa - odmena je vo výške 100€ mesačne. No a tu je moja otázka? s akého poistenia a ako vysokú budem poberať materskú, keď predpokladaný termín pôrodu mám 16.9.2011? S nového povinného poistenia nesplním podmienku 270 dní poistenia, a neveim či má zmysel hlásiť zmenu DNPO na maximum 1116,75€...
ďakujem veľmi pekne
ivab
01.02.11,08:27
Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 01.12.2010, pred tým bola študentom VŠ a nikde nemala pracovný pomer - pracovnú zmluvu. 20.09.2011 má termín pôrodu. 270 dní (ak neporodí samozrejme predčasne o mesiac) by splňala. 90 dní u jedného zamestnávateľa tiež.

RO tejto zamestnankyne je podľa mňa december 2010. Aký vplyv by malo na RO, keby zamestnankyňa teraz ide na PN. Teda, či by sa materská i napriek tomu počítala z decembra 2010?

Ďakujem.
Dajanka
02.02.11,13:27
Budúca mamička, t.č. evidovaná na úrade práce má termín pôrodu v auguste 2011. Do júna 2010 bola zamestnaná. Keď sa zamestná tak, aby spĺňala podmienku 90 dní, vymeriavací základ sa bude počítať z nového zamestnania? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
02.02.11,15:11
Mam este par doplnujucich otazok:

Zmena PP ostava od 1.2.11 (max.VZ).

Ak by sa termin nastupu na matersku posunul skor (z 2.6.), napr. na 17.5.11.
poistenie by trvalo od 1.2. - 16.5.11 t.j. 105 dni (28+31+30+16),
rozhodujuce obdobie by bolo od 1.2. – 30.4.2010 (89 dni)...bol by stale narok na max. matersku? Alebo pre istotu posunut zmenu PP na koniec januara, aby v rozhodujucom obdobi bolo viac ako 90dni?

Co sa stane v pripade, ak by zamestnankyna nastupila na PN v aprili - poistenie by trvalo menej ako 90dni, teda pre PN by bol VZ rok 2010. Bol by stale narok na max. matersku, pri nastupe 17.5.11?

Akou formou je najvhodnejsie ukoncit PP - dohodou, alebo vypovedou zo strany zamestnanca?

Dakujem
V oboch prípadoch by bol nárok na materské z nového zmaestnania. Forma ukončenia PP nie je podstatná.
Jana Motyčková
02.02.11,15:16
Dobrý deň, novela o Zákona o SP mi spravila malý škrt cez rozpočet, preto Vás prosím o ujasnenie: Do 30.4.2010 som bola povinne nemocensky poistená zo zamestnania a zároveň som si súbežne platila DNPO(tam som poistená od 14.12.2009) s oboch poistený som dosahovala max. vym. základ 1084..€, od 1.5.2010 som už nebola zamestnaná ale platila som si ako DNPO s maxima 1084,..€. Teraz sa od 1.1.2011 stávam povinne nemocensky poistená z titulu poberania pravidelnej mesačnej odmeny konateľa - odmena je vo výške 100€ mesačne. No a tu je moja otázka? s akého poistenia a ako vysokú budem poberať materskú, keď predpokladaný termín pôrodu mám 16.9.2011? S nového povinného poistenia nesplním podmienku 270 dní poistenia, a neveim či má zmysel hlásiť zmenu DNPO na maximum 1116,75€...
ďakujem veľmi pekne
Predpokladám, že DNP trvá, takže budete mať nárok na materské aj z DNP aj zo zamestnania (konateľ)
- ak DNP bude pokračovať bez prerušenia až do materskej, DVZ pre materskú sa urćí tak, že sa spočíta VZ z DNP za rok 2010 deleno počet dní trvania DNP.
- zo zamestnania bude tiež nárok (do 270 dní sa započíta aj minuloročne zamestnanie), DVZ sa určí z VZ dosiahnutého od 1.1.2011 do konca júla (ak na materskú pôjdete v auguste) deleno počet dní v tomto období.
DVZ z DNP aj zo zamestnania sa spočítajú, ak by presiahli maximum tak sa ohraničia na maximum a z toho sa bude platiť materská.
Jana Motyčková
02.02.11,15:19
Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 01.12.2010, pred tým bola študentom VŠ a nikde nemala pracovný pomer - pracovnú zmluvu. 20.09.2011 má termín pôrodu. 270 dní (ak neporodí samozrejme predčasne o mesiac) by splňala. 90 dní u jedného zamestnávateľa tiež.

RO tejto zamestnankyne je podľa mňa december 2010. Aký vplyv by malo na RO, keby zamestnankyňa teraz ide na PN. Teda, či by sa materská i napriek tomu počítala z decembra 2010?

Ďakujem.
PN na to nemá žiaden vplyv - RO bude v každom prípade r.2010.
Ak by chcela mať vyšší DVZ, musela by ukončiť zamestnanie a začať nové s vyšším príjmom - a to by muselo trvať aspoň 90 dní pred materskou. Do doby 90 dní sa započítava aj prípadná PN.
Jana Motyčková
02.02.11,15:20
Budúca mamička, t.č. evidovaná na úrade práce má termín pôrodu v auguste 2011. Do júna 2010 bola zamestnaná. Keď sa zamestná tak, aby spĺňala podmienku 90 dní, vymeriavací základ sa bude počítať z nového zamestnania? Ďakujem za odpoveď.
Áno .
Dajanka
03.02.11,08:16
Ďakujem za odpoveď, pani Motyčková
slovex
03.02.11,10:39
ďakujem
KAIS spol. s.r.o.
04.02.11,10:30
Zdravím, chcela by som sa informovať, či sa to bude ešte vôbec dať. Momentálne som zamestnaná na HPP ale na buduci rok, by som chcela mimčo :). bude sa dať, že si ešte budem doplacať nemocenskú do max. VZ min. tých 270 dní a potom by mi vyšla tá najvyššia materska?
Dianka
04.02.11,11:12
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť dobrú dušu o radu. Som momentálne na rodičovskej dovolenke, syn bude mať 7.4.2011 3 roky. Som druhýkrát tehotná a termín pôrodu mám 31.5.2011. Nástup na MD 18.4.2011 stanovený. Pracovala som len od 1.3.2005-31.10.2006. Potom som bola na úrade práce evidovaná ako nezamestnaná. 6.3.2008 som nastúpila na MD so synom, ktorý bude mať teraz 3 roky. Keďže mi nevznikol vtedy nárok na materské, poberala som hneď rodičovský príspevok.
Otázka:
Mám možnosť sa teraz zamestnať na HPP, príp. dohodu. Keby som pracovala 90 dní kalendárnych /na dohodu, či HPP, asi to nie je jedno..?/, tak by mi vznikol nárok na materské z VZ zo zamestnania? Resp. čo by ste mi poradili, aby to bolo pre mňa čo najvýhodnejšie. Vopred ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň. :-)
veronikasad
04.02.11,11:20
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť dobrú dušu o radu. Som momentálne na rodičovskej dovolenke, syn bude mať 7.4.2011 3 roky. Som druhýkrát tehotná a termín pôrodu mám 31.5.2011. Nástup na MD 18.4.2011 stanovený. Pracovala som len od 1.3.2005-31.10.2006. Potom som bola na úrade práce evidovaná ako nezamestnaná. 6.3.2008 som nastúpila na MD so synom, ktorý bude mať teraz 3 roky. Keďže mi nevznikol vtedy nárok na materské, poberala som hneď rodičovský príspevok.
Otázka:
Mám možnosť sa teraz zamestnať na HPP, príp. dohodu. Keby som pracovala 90 dní kalendárnych /na dohodu, či HPP, asi to nie je jedno..?/, tak by mi vznikol nárok na materské z VZ zo zamestnania? Resp. čo by ste mi poradili, aby to bolo pre mňa čo najvýhodnejšie. Vopred ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň. :-)
Nevznikne ti nárok, lebo nesplňaš podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch.

Budeš poberať rodičovský príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.
Dianka
04.02.11,11:23
Ďakujem. Takže tých 90 dní by platilo, ale len vtedy, keby som mala v posl. 2 rokoch odpracovaných 270 dní...
veronikasad
04.02.11,11:25
Ďakujem. Takže tých 90 dní by platilo, ale len vtedy, keby som mala v posl. 2 rokoch odpracovaných 270 dní...
ano. Ak by poistenie trvalo 90 dní, materské by ti počítali zo skutočného vymer. základu. Ak menej tak len z predpokladaného. Podmienka 270 dní poistenia však musí byť splnená.
Dianka
04.02.11,11:33
...ešte by som ťa poprosila, mám kamarátku, ktorá celý rok 2009 pracovala, t.j. spĺňa tých 270 dní. Potom bola rok na úrade a teraz je rovnako ako ja tehotná. Tiež sa môže zamestnať u manžela, ak bude chcieť, resp. si môže platiť dobrovoľné poistenie, alebo čo urobiť, aby jej vznikol nárok na materské. Čítala som to tu, ale mám tu z toho guláš trošku už. Neviem čo sa menilo teraz od 1.1..
Ak by tých 90 dní spadalo až po dátume, kedy má ísť 6 týždňov pred pôrodom na materskú tak čo? Môže ísť na materskú aj neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom?
Ďakujem veľmi pekne za ochotu odpovedať. :-)
veronikasad
04.02.11,11:37
...ešte by som ťa poprosila, mám kamarátku, ktorá celý rok 2009 pracovala, t.j. spĺňa tých 270 dní. Potom bola rok na úrade a teraz je rovnako ako ja tehotná. Tiež sa môže zamestnať u manžela, ak bude chcieť, resp. si môže platiť dobrovoľné poistenie, alebo čo urobiť, aby jej vznikol nárok na materské. Čítala som to tu, ale mám tu z toho guláš trošku už. Neviem čo sa menilo teraz od 1.1..
Ak by tých 90 dní spadalo až po dátume, kedy má ísť 6 týždňov pred pôrodom na materskú tak čo? Môže ísť na materskú aj neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom?
Ďakujem veľmi pekne za ochotu odpovedať. :-)
Myslím, že sa sleduje 90 dní až do skutočného pôrodu. (nech sa opýta v SP). Výhodnejšie je pre ňu zamestnanie, pri DNP potrebuje splniť podmienku 26 týždňov poistenia, inak jej bude materské vyplácané len z minima.
Jana Motyčková
04.02.11,18:02
90 dní sa sleduje do dňa nástupu na materskú - t.j. ak jej bude zamestnanie trvať pred materskou aspoň 90 dní, materská jej bude platená z vymeriavacieho základu zo zamestnania. Počas tých 90 dní je možné časť obdobia byť aj na PN.
ludmila12
08.02.11,11:57
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.
Kolegyňa je u nás zamestnaná už od r. 2004 bez prerušenia. Momentálne je tehotná a predpokladaný termín pôrodu má 28.05.2011. Hrubú mzdu má od roku 2010 vo výške 950,- eur mesačne.

Aby mohla dostávať maximálnu materskú museli by sme s ňou skončiť pracovný pomer napr. k 8.2.2011 a hneď od 9.2.2011 s ňou uzatvoriť nový pracovný pomer s hrubou mzdou 1.116,75 eur? Chápem tomu správne?
Jana Motyčková
08.02.11,20:19
To už sa teraz zrealizovať nedá.
ludmila12
09.02.11,09:00
To už sa teraz zrealizovať nedá.


ďakujem. Až teraz som si všimla, že tých 90 dní sa počíta do dňa nástupu na materskú a to už nestihneme :(
Forest LK
16.02.11,12:08
Dobry den, moja znama si chce prilepsit matersku a zmenit prac.pomer od marca (90dni jej vychadza), avsak nema moznost sa zamestnat u noveho zamestnavatela, len ukoncit stary PP a nasledne zacat novy na inu prac.poziciu s max. VZ u toho isteho zamestnavatela. Je to mozne? Alebo s tym robi socialna poistovna (alebo ina institucia) problem, ak sa jedna o toho isteho zamestnavatela? Ci by si mala rychlo pohladat este nieco nove?
Ma s tym niekto skusenost, Dakujem.
Jana Motyčková
19.02.11,13:09
Ak stíha 90 dní pred materskou, môže to tak urobiť.
sobica
11.04.11,07:42
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Pri materskej z DNP sa sleduje 270 dní ku skutočnému dňu pôrodu? "Problém" je totiž nasledovný. Som zamestnaná 4 roky a od 1.12.2010 si platím DPN z rozdielu medzi VZ v zamestnaní a max. VZ. Podľa všetkého som však v čase ked som si ho zakladala už bola tehotná, o čom som netušila:) Termín pôrodu mám stanovený na 25.8.2011 - ak by to v ten deň bolo vychádza to 268 dní DPN. Ak by som porodila neskôr mala by som nárok aj na materské z DPN? Teda v podstate na max. materské? Ako sa potom postupuje? Žiada sa o to spätne?
Jana Motyčková
11.04.11,12:46
Podmienka 270 dní musí byť splnená ku dňu pôrodu. V takomto prípade môžete odovzdať začiatok materskej v SP ale SP čaká do dňa pôrodu, až potom rozhodne o priznaní dávky (spätne).
Čitala som, neviem, či tu niekde na porade, alebo niektorý klient to doniesol, že ak sa popri dobrovoľnom poistení niekto ešte zamestná a toto zamestnanie ukončí, do dní poistenia sa deň, keď mal súčasne DNP aj toto úkončené zamestnanie počíta dva krát. T.j. v tomto prípade by bežalo pôvodné zamestnanie a popri tom by išlo 2-3 týždne podľa zváženia iné zamestnanie (stačí 1 hod týždenne), ktoré by sa ukončilo pred nástupom na materskú. Zdá sa mi to nezmysel, ale ak by malo chýbať pár dní, za pokus by to stálo.
sobica
11.04.11,16:38
Fíha, toto počujem prvýkrát. Pani Motyčková veľmi pekne ďakujem. Asi to vyskúšam, lebo prísť pre pár dní o max. materské sa mi moc nepozdáva:( Ešte raz ďakujem
saman
10.05.11,15:02
Dobry den,
prosim o usmernenie v takomto pripade. V sucasnosti tehotna zamestnankyna, do r. 2006 Vš a praca, od r. 2006 do 25.05.2010 na MD a RD (2 deti po sebe). Od 26.05.2010 do 31.12.2010 DNP z minima. Od 01.01.2011 po sucasnost pracovny pomer - hruba mzda 80 € mes. (skrateny uvazok). Dnes je v 6 tyzdni tehotenstva, z coho mi vyplyva, ze ak sa do 2 tyzdnov prihlasi na DNP (VZ z rozdielu medzi maximom a prac.zmluvou), tak ku dnu odchodu na MD splni 26 tyzdnov DNP a teda bude mat narok na matersku z prac.pomeru a aj z DNP, dohromady teda maximalnu matersku. Je to takto v poriadku? Dakujem.
Jana Motyčková
11.05.11,06:00
Je to v poriadku.
saman
11.05.11,21:04
Dakujem.
certik
20.05.11,08:33
Dobrý deň, veľmi pekne vás prosím o radu konkrétneho prípadu: Zamestnankyňa ukončila pracovný pomer k 31.12.2010. Predtým pracovala viac ako 5 rokov. Od 01.01.2011 je evidovaná na úrade práce. Momentálne je tehotná a predpokladaný termín pôrodu má okolo 19-25 novembra. Bude mať nárok na nemocenské? Dostala informáciu, že nebude mať nárok na materské ale len na rodičovský príspevok, pretože "nestihne" ochrannú dobu. Prosím vás o vysvetlenie. Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
20.05.11,12:38
Nárok na materské je, ak vznikol počas poistenia alebo po skončení poistenia v ochrannej lehote.
Ochranná lehota pre tehotnú z poistenia zo zamestnania je 8 mesiacov, čiže do konca augusta. V tomto termíne nestihne nastúpiť na materskú, takže nemá nárok na materské z bývalého zamestnania. Ak by sa ale pred nástupom na materskú niekde zamestnala, nárok na materské by jej vznikol. Výpočet materského by bol
- ak by nové zamestnanie pred materskou trvalo aspoň 90 dní - materská by sa poćítala z príjmu z nového zamestnania
- ak by zamestnanie netrvalo 90 dní - materská by sa počítala z príjmu zo zamestnania v r.2010.
invest
23.05.11,12:17
Dobrý deň veľmi pekne Vás prosím o radu. Neter ukončila VŠ, nikde nerobila t.č. je nezamestnaná. Je tehotná. platila si DNP od 28.1.2011 do 14.4.2011 z min. VZ. Od 15.4.2011 si platí z max. VZ. Očakávaný termín pôrodu má 3.12.2011. A však jej oznámili, že čaká dvojičky tak termín môže byť aj 3 týždne skôr. Dobre som vypočítala, že na materskú nemôže nastúpiť skôr ako 13.10.2011 aby splnila 26 týždňov a termín pôrodu by nemal byť skôr ako 26.10.2011 aby splnila 270 dní. Veľmi pekne ďakujem za skontrolovanie. lebo inak by nedostávala nič :(.
Jana Motyčková
23.05.11,12:52
270 dní musí byť splnených pred pôrodom, čiže nárok na materské bude, ak porodí 25.10. alebo neskôr. Keďže nástup na materskú by mal byť skôr, v takýchto prípadoch čaká SP do pôrodu, resp. do splnenia 270 dní a materské je vyplatené dodatočne.
26 týždňov by malo byť splnené pred nástupom na materskú, čiže na materskú by mala nastúpiť najskôr 14.10., aby dostala max. materskú.
Ešte - všetko za predpokadu že 14.4. ukončila a následne začala nové DNP.
invest
24.05.11,04:37
Ďakujem pekne za odpoveď. Áno 14.4 zuršila a 15.4 uzatvorila nové.
dogicka
26.05.11,10:57
Kamarátka je v treťom mesiaci tehotenstva. Roky žije a pracuje vo Veľkej Británii. Tam si platí aj sociálne poistenie. Teraz sa ale plánuje vrátiť na Slovensko. Podľa mňa nebude mať nárok na materské, pretože nesplní základnú podmienku 270 dní. Mám pravdu? Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
26.05.11,11:45
V rámci EÚ sa doby poistenia započítavajú, ale keďže poistenie mala iba v GB, nárok si bude musieť uplatniť tam. Prípadne nech sa spýta v SP.
dogicka
26.05.11,12:07
Ďakujem..
Viiila76
26.05.11,20:41
Dobry den, momentalne som na RD. Dňa 30.1. bude mat syn 3 roky.
Planujeme dalsie dieta v r. 2012.
Som zamestnana niekolko rokov, momentale na RD pracujem na DoPČ z domu. Prvu matersku som mala maximalnu (pred nastupom som ukoncila a nanovo uzatvorila PP).

Keď sa po 30.1.2012 vratim do prace a napr. 15.9.2012 pojdem na MD, materske sa mi bude pocitat (podla Vasho clanku, ktory som nasla) z pravdepodobneho prijmu za 9/2012, tzn. ze keby mi sef dal nejaku odmenu v tomto mesiaci, zvysi mi to materske?

"V princípe materská sa poćíta z vymeriavacieho základu z r. 2010, ale ak si v r.2010 bola celý rok na rodičovskej, potom nemáš VZ a materská sa počíta z pravdepodobného - to je príjem, z ktorého by si platila poistné, keby si robila v mesiaci, kedy ideš na materskú"

Dakujem pekne
Jana Motyčková
27.05.11,06:34
V podstate áno - ale či to bude platiť ak v r.2012?
Eliška
08.06.11,05:46
Dobrý deň, dcéra je DNP z min.vymeriavacieh základu, splní podmienku 270 dní poistenia. Stačí ak 26 týždňov pred nástupom na materskú dovolenku zruší DNP a uzatvorí nové z max.vymeriavacieho základu na to, aby dostala max.materské? Ovplyvní výpočet skutočnosť, že zmena z minimálneho DNP na maximálne DNP sa uskutoční v r.2011 a na materskú pôjde v r.2012 (za predpokladu, že v r.2012 nebude zmena v zákone)?
Ďakujem za odpoveď
dogicka
21.06.11,06:16
Dobrý deň, známa bola zamestnaná od 1.1.2008 do 16.2.2009. Od 17.2.2009 nový prac.pomer s max.VZ. Od 20.2.2009 bola PN až do nástupu na materskú 20.8.2009. Pracovný pomer stále trvá. Momentálne poberá rodičovský príspevok a je znova tehotná, z akého VZ sa jej bude počítať materské? Myslím si, rovnako ako predtým,len si tým nie som istá. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
21.06.11,07:22
Eliška : stačí, aj v prípade, že na materskú nastúpi v r.2012.
Jana Motyčková
21.06.11,07:26
dogicka :
Ak pôjde z rodičovskej rovno na materskú, použija sa pravdepodobný DVZ - vypočítaný z toho, čo by zarobila v mesiaci, kedy nastupuje na materskú - túto sumu potvrdzuje zamestnávateľ. Môže to byť suma podľa pracovnej zmluvy (mzda v pracovnej zmluve môže byť pred materskou upravená), môže to byť mzda zamestnanca, ktorý robí na jej mieste, prípadne ak je rast platov definovaný v KZ alebo napríklad vo verejnej službe, tak je to mzda, ktorú by mala v mesiaci, kedy ide na materskú.
dogicka
21.06.11,07:32
Takže keď má v pracovnej zmluve mesačný príjem 1000,- Eur, bude to na základe potvrdenia zamestnávateľa jej VZ? Prípadne sa jej dodatkom k prac.zmluve môže zvýšiť mzda na 1100,-Eur, a toto bude jej VZ? Ďakujem....
Jana Motyčková
21.06.11,07:42
Áno .
dogicka
21.06.11,08:10
ďakujem...
Eleonora Pyšná
24.06.11,04:00
môžete mi poradiť prosím , mám dcéru tehotnú s pravedepodobným termínom pôrodu 10.2.2012, teraz je zamestnaná s platom 740 EUR , ako sin vylepšiť materskú z maxima , stačí sa dobrovolne pripoistiť na zbytok 360 Eur , alebo bude stačiť mat ešte jeden zamestnanecký pomer trebársr od l.10.2011 , teda 90 dní , kedy, bude mať nárok na nemocenské aj z druhého pripoistenia ak bude na rizikovom trebárs od 10.10.2011.a bude pripoistená DNP od 1.7.2011,yy

Ďakujem za skorú odpoved
Jana Motyčková
24.06.11,06:47
Ak ešte dobrovoľne nemocensky poistená nebola, už je na dobrovoľné poistenie neskoro.
Rovnako by jej nepomohol ďalší pracovný pomer popri terajšom - v oboch prípadoch by nestihla do pôrodu splniť podmienku 270 dní poistenia.
Jediná možnosť je tento PP ukončiť a začať nový s vyššim VZ u toho istého, alebo iného zamestnávateľa - čo sa nie vždy dá zrealizovať. V takom prípade ale začiatok nového zamestnania musí byť pred 1.10.2011, ak by išla na materskú 8 t pred pôrodom, tak začiatok nového zamestnania by musel byť najneskôr niekedy v polovičke septembra.
Eleonora Pyšná
24.06.11,12:54
ďakujem za rýchlu odpoved, ale spýtam sa tých 270 dní sú dni v poslednom roku ,teda pred nástupom na MD musia byt odpracované v roku 2011 , alebo sa počtajú aj z roku 2010.
Jana Motyčková
27.06.11,06:02
Musí mať 270 dni poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom.
ivab
29.06.11,10:01
Dobrý deň prosím o radu, som SZČO a DPO zároveň, 19.12.2010 nastupujem na MD. Aj počas MD však budem mať príjem. Chcela by som to spraviť nasledovne: do 31.12.2010 by som pracovala na živnosť a od 1.1.2011 by som zriadila s.r.o., kde by som bola konateľom bez akéhokoľvek príjmu z tejto s.r.o. Moja otázka znie, či by to neohrozilo poberanie MD a či by som mala nárok na vyšší RD? A tiež, či by som neplatila po dobu MD a RD žiadne odvody? Ďakujem
Jana Motyčková
29.06.11,10:51
Pri poberaní materského je povolený príjem zo szčo (živnosti). Konateľ bez príjmu tiež ie je problém.
Moentálne vyšší rodičovský príspevok neexistuje, je len jeden. Aké budú platiť podmienky pre RP budúci rok, ťažko povedať.
Ohľadom platenia odvodov szčo popri poberaniu materskej a RP je tu vypracovaná téma: http://www.porada.sk/t168006-poistenie-szco-pocas-poberania-materskeho-a-rodicovskeho-prispevku.html
ivab
30.06.11,06:02
Ďakujem, teda bude lepšie zriadiť tú s.r.o. a vyhnem sa zbytočným odvodom. Teda by som 19.12.2010 nastúpila na materskú, ktorá by sa počítala z príjmu SZČO+DPO, 31.12.2010 by som zrušila živnosť, čo by nemalo vplyv na výšku materskej a ak som správne pochopila Váš príspevok od 1.1.2011 by som sa prihlásila na SP na DP aby za mňa platil štát. Prosím chápem to správne?
Jana Motyčková
30.06.11,06:53
S tým DP, ktoré platí štát - štát platí DP, iba ak matka nie je povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo szčo. Konateľ je v súčasnosti povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec - aj keď poistné neplatí, ak nemá príjem. Výnimkou je, ak má v zmluve o výkone funkcie, v stanovách spoločnosti alebo v mandátnej zmluve uvedené, že vykonáva funkciu bez nároku na odmenu. Takže, ak chcete aby štát platil poistné, treba si vyhotoviť takúto zmluvu a na základe nej neprihlásiť konateľa ako zamestnanca do SP.
A ešte treba sledovať, čo bude platiť v r.2012.
ivab
30.06.11,10:53
Už chápem, ďakujem moc za objasnenie.
15Mária
06.07.11,17:58
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom MD ak žiadateľ si osvojuje dieťa. Sestra teraz začala celý proces (ide o 18 mesačné bábätko). Predbežne
je sľúbili rozdhodnutie do vianoc. Sestra nepretržite pracovala od 01.01.2001 do 31.10.10. Jeden mesiac bola evidovaná na ÚP a od 01.12.2010 je v trvalom pracovnom pomere s mesačnou mzdou 600 €. Okrem hlavného PP má prac. zmluvu na polovičný úväzok od marca 2011 - mesačne cca 350 €. Bude vedľajší prac. pomer mať vlyv na výšku MD ?
(z časového hľadisťka by sa radšej vzdala VPP ale ak zaváži pri výške MD neako do decembra vydrží). Ďakujem
Jana Motyčková
07.07.11,05:13
Mala by mať nárok na materské aj z hlavného aj z vedľajšieho PP. V prípade, že by chcela ten polovičný PP ukončiť, môže si následne uzavrieť dobrovoľné nemocenské poistenie s minimálnym VZ - potom by mala nárok na materské popri hlavnom PP namiesto z polovičného úväzku z dobrovoľného poistenia (o niečo nižší).
mizu24
07.07.11,11:31
Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť, či je to správne. Známa študuje na VŠ na dennom štúdiu, má 20 r. a je v druhom mesiaci. Pri DNP sa už nič nedá robiť a podľa všetkého nemá nárok na materské len na rodičovnské? Od kedy má nárok na rodičovské, 6 týždňov pred pôrodom ako materské? A vo výške 190 €? Ďakujem
Jana Motyčková
11.07.11,08:22
Ak ešte poistená nebola (ani zo zamestnania, ani DNP, ani szčo), tak na poistenie je už neskoro. Bude mať nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Dnes je výška RP 190,10€.
Ale ona bude mať nárok na RP až budúci rok, a to je pravdepodobné, že bude platiť iná suma a zrejme aj podmienenie vyššieho RP predchádzajúcou dobou nemocenského poistenia (jej alebo manžela). Podrobnosti ale budú známe zrejme až koncom roku - po schválení v NR.
mizu24
11.07.11,11:03
Ďakujem, takže namiesto na MD nastúpi na RD, 6 týždňov pred pôrodom? A ako dlho ho bude poberať, do 3 r. dieťaťa? Keď bude slobodná mamička, ktorá žije v jednej domácnosti s otcom dieťaťa, ale nie sú zosobášení má nárok na poberadie RD dlhšiu dobu? Alebo je to podmienené inou adresou trvalého pobytu?
Jana Motyčková
11.07.11,11:16
Ona nie je zamestnaná, ak som dobre pochopila, takže na MD (materskú dovolenku) ani na RD (rodičovskú dovolenku) nemá z akého zamestnania nastúpiť.
Len od narodenia začne poberať rodičovský príspevok - do troch rokov veku dieťaťa. Dlhšie poberať RP je možné iba ak je dieťa choré, či je slobodná alebo vydatá s tým nesúvisí.
mizu24
11.07.11,12:58
Ďakujem krásne za odpoveď...
pero
11.07.11,21:06
p.Motyčkova,
chcem Vás poprosiť o radu: kamarátka bola zamestnaná tri roky do 30.11.2010, potom bola na úrade práce od 1.12.2010 do 31.5.2011, od 1.6. 2011 sa znovu zamestnala. Je tehotná a termín pôrodu má koncom februára a nástup na MD by mal byť po 10.1.2011. Nakoľko by chcela mať lepšiu materskú dala si dobrovolené nem. poistenie od 6.7.2011. Na DNP si dala vymeriavací základ 340,- Eur, lebo v zamestnaní má 780,- Eur. Od augusta má mať v zamestnaní 920,- Eur. Má si od augusta zmeniť vym.základ na DNP, musí byť minimum 329,06 alebo môže byť rozdiel medzi 920,- a 1116,75,-? Kedy si má potom ukončiť DNP. Ďakujem veľmi pekne za radu.
Jana Motyčková
12.07.11,05:34
Mala by mať nahlásený najmenej minimálny VZ, platba je ale iba v súbehu do maximálneho VZ. V praxi -keďže k 8. ešte nemusí vedieť skutočný VZ zo zamestnania - sa to robí zvyčajne tak, že platí z minimálneho VZ a následne požiada o vrátenie preplatku na poistnom. Žiadať o vrátenie netreba každý mesiac, stačí jednorazovo za dlhšie obdobie.
Ale ak dobre počítam - je tu riziko, že jej nevznikne nárok na materské z oboch poistení - zo súčasného zamestnania do 28.2.2012 je 273 kalendárnych dní.
Ak porodí pred 26.2. dostane materskú iba zo zamestnania - lebo doba ukončeného poistenia z bývalého zamestnania sa jej pripoćíta k dobe zo súčasného zamestnania a nebude mať dosť dní dobrovoľného poistenia.
Pokiaľ ide o ukončenie DNP - ak teda predpokladá pôrod až po 26.2., tak si ho treba nechať minimálne do pôrodu - a potom treba zvážiť, či si ho nenechať ďalej kôli prípadným OČR a pod.
Ak by mala porodiť skôr, je jej DNP zbytočné.
Všetko za predpokladu, že súčasné podmienky vyplácania materského zostanú zachované aj v r.2012.
Lissa
15.07.11,06:07
Dobrý deň p.Motyčková,
aj ja vás chcem poprosiť o radu pre jednu kamarátku-ako sa jej bude počítať materská, keď predpokladaný nástup bude v polovici januára 2012 a od 01.06 2011 je nezamestnaná a evidovná na úrade práce. Od 01.07.2011 pracuje na dohodu a popri tom poberám podporu z úradu práce. Jej hrubá mzda v čase, keď bola zamestnaná bola 830,-€.
Zaujímalo by ju ako jej vypočítajp materskú, z čoho sa za týchto okolností bude počítať a či by bolo pre ňu výhodnejšie zamestnať sa na plný úväzok, ale za minimálnu mzdu.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Jana Motyčková
15.07.11,06:29
Otázka je, či bola 31.5. tehotná -ak áno, potom jej plynie ochranná lehota 8 mesiacov- čiže ak na materskú pôjde v januári, je to ešte v ochrannej lehote a bude mať nárok na materské z bývalého zamestnania. Použije sa vymeriavací základ z roku 2010.
Zamestnať sa za minimálnu mzdu sa jej potom neoplatí - dostala by materskú z minima.
ľuba
16.07.11,20:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať na prípad mojej krstnej dcéry.
Naposledy bola zamestnaná do 30.6.2008. Dňa 8.8.2008 sa jej narodila dcéra a dnes je na RP. DNP začala platiť 14.7.2011 z minima. Je tehotná, termín pôrodu 20.3.2012. Od 1.9. 2011 bude zamestnaná na skrátený úväzok, na dobu určitú do 30.11.2011, na 1 hodinu denne s mesačným platom 60€.
1, Pomocou súbehu PP a DNP získa 270 dní poistenia /list od SP, na porade téma materská v súbehu, link nemôžem pridať:( /
2, Keby zrušila DNP z minima k 31.7. a od 1.8. by platila DNP z maxima splnila by všetky podmienky na priznanie materskej? Započítala by sa jej aj tá časť mesiaca júl, alebo pri súbehu s PP bude stačiť poistenie z maxima od 1.8.2011?
3.V akej výške by dostala materskú?

Samozrejme ak sa nezmenia zákony:)
Jana Motyčková
17.07.11,12:54
Za predpokladu, že jej naozaj započítajú tie dni z PP a nezmení sa zákon, stačí jej poistenie z maxima od 1.8.. Za september až november zaplatí poistné iba z 1116,75-60. Materská bude počítaná z VZ za august až december.
ľuba
17.07.11,13:31
V odpovedi zo SP píšu, že sa dni z PP v súbehu s DNP započítavajú. Pre istotu som sama napísala do SP a potvrdili mi to listom. Nerozumiem však tomuto : Ak DNP z minima zruší 31.7. a 1.8. si založí nové z maxima, tak od 1.8. sa bude rátať 26 týždňov... a z tých ak by sa zamestnala na tie dva tri mesiace by sa rátala materská ... nie maximálna ale temer maximálna.musí trvať 270 dní, a DNP v kuse 26 , resp. 33 týždňov.

Je niekde dané, že DNP musí byť v kuse?

Ešte som na porade našla toto:
skrátený úväzok nech nie je na viac ako 2 hodiny denne za mesačnú odmenu 80 €. Lebo čím vyššia odmena, tým potom nižšia materská.

Je toto pravda? Ak bude mať uväzok 1 hodinu denne s mesačným platom 60€, bude to v poriadku?
Zuzanak1
18.07.11,11:09
Dobrý deň, aká je teraz maximálna materská z maximálneho VMZ ? Ak by som išla na materskú v cca 08/2012, tak sa mi bude počítať z VZ roku 2011, za predpokladu, že splňam všetky iné požiadavky (DNP si platím niekoľko rokov z maxima, neskôr súbeh so zam.tvorí max.VMZ) ?
Jana Motyčková
18.07.11,12:14
Zjednodušene - ak v r. 2011 budete platiť 12 mesiacov z maxima(1116,75 €), tak materská bude (pri 60% z DVZ) cca 22,03€ na deň, čiže pri 30-dňovom mesiaci cca 660 €, pri 31-dňovom mesiaci cca 690 €.
Ale ešte je plánované zvýšenie materskej v r.2012 na 65% DVZ, tak sa to môže zvýšiť cca na 23,85 na deň.
V určitých prípadoch sa materská môže počítať aj z maximálneho VZ platného v r.2012, ten však dnes nepoznám (aj vzhľadom na predpokladané zmeny zákonov).
Jana Motyčková
18.07.11,12:18
V odpovedi zo SP píšu, že sa dni z PP v súbehu s DNP započítavajú. Pre istotu som sama napísala do SP a potvrdili mi to listom. Nerozumiem však tomuto : Ak DNP z minima zruší 31.7. a 1.8. si založí nové z maxima, tak od 1.8. sa bude rátať 26 týždňov... a z tých ak by sa zamestnala na tie dva tri mesiace by sa rátala materská ... nie maximálna ale temer maximálna.musí trvať 270 dní, a DNP v kuse 26 , resp. 33 týždňov.

Je niekde dané, že DNP musí byť v kuse?

Ešte som na porade našla toto:
skrátený úväzok nech nie je na viac ako 2 hodiny denne za mesačnú odmenu 80 €. Lebo čím vyššia odmena, tým potom nižšia materská.

Je toto pravda? Ak bude mať uväzok 1 hodinu denne s mesačným platom 60€, bude to v poriadku?
Viem, stretla som sa s takým výkladom zo SP, ale moc sa mi nezdá, preto píšem "za predpokladu..." .
DNP nemusí byť v kuse 270 dní - stačí nemocenské poistenie 270 dní v dvoch rokoch pred pôrodom (tam jej pripočítajú tie dni zo zamestnania).
Ale aby sa jej z DNP nepočítala minimálna materská, musí toto DNP trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú.
Zuzanak1
18.07.11,12:50
Zjednodušene - ak v r. 2011 budete platiť 12 mesiacov z maxima(1116,75 €), tak materská bude (pri 60% z DVZ) cca 22,03€ na deň, čiže pri 30-dňovom mesiaci cca 660 €, pri 31-dňovom mesiaci cca 690 €.
Ale ešte je plánované zvýšenie materskej v r.2012 na 65% DVZ, tak sa to môže zvýšiť cca na 23,85 na deň.
V určitých prípadoch sa materská môže počítať aj z maximálneho VZ platného v r.2012, ten však dnes nepoznám (aj vzhľadom na predpokladané zmeny zákonov).

Ďakujem pekne. Tak to zvýšenie by len potešilo. A určité prípady asi bude lepšie riešiť v r.2012 :)
MS77
18.07.11,19:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať z akého VZ sa mi bude počítať materská. V roku 2010 som bola od 1.1.2010 do 30.11.2010 zamestnaná, moj VZ bol 650 eur. Od 1.11.2010 do 31.3.2011 evidovaná na úrade práce. Od 1.4.2011 opäť zamestnaná s VZ 950 eur, od 1.7.2011 zvýšený plat na 1200 eur. Plánovaný termín pôrodu 15.2.2012. Okrem toho mi hrozí PN-ka, cca 2 týždne. Z akej sumy sa mi bude počítať materská
a) v prípade, že si nebudem čerpať PN-ku, ale na toto obdobie si uplatním dovolenku
b) v prípade, že si PN-ku si budem čerpať.
Ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
19.07.11,12:43
V princípe by nemal byť väčší rozdiel, medzi tým, či budete čerpať dovolenku alebo budete na PN.

Veľmi nepresné prepočty :
Ak budete čerpať PN, tak DVZ bude cca (950*3+1116,75*5,55)/261 = 34,67
(tých 5,55 je približne 5 mesiacov celých a z toho šiesteho odrobená časť mimo PN - presnejšie závisí, v ktorom mesiaci to bude)
Ak budete mať dovolenku v mesiacoch 7-9, tak DVZ bude cca (950*3+1116,75*5+1040)/275 = 34,45
Ak budete mať dovolenku v mesiacoch 10-12, tak DVZ bude cca (950*3+1116,75*6)/275 = 34,73.

Ani jeden z tých výpočtov nie je presný, lebo závisí
- presne od mesiaca, kedy tú dovolenku/PN budete mať
- či PN bude napr. od stredy do útorka (14 dní), alebo od piatka do nedele (17 dní) - piatok až nedeľa by vyšiel lepší výsledok.

Ale vo výsledku DVZ je rozdiel cca 30 centov, čo je rozdiel v dávke za mesiac cca do 6 €.
Keďže aj tie výpočty sú nepresné, myslím, nemá žiaden význam špekulovať medzi PN a dovolenkou z tohoto dôvodu a keď, tak až pri presnom, konkrétnom prípade.
MS77
19.07.11,23:12
Predovšetkým mi ide o to, či mi PN-ka (krátkodobá prípadne dlhodobá) ovplyvní výšku materskej. Pri prvom tehotenstve som mala zdravotné problémy a bola som PN 5 mesiacov až do nástupu na materskú. Doktor mi už teraz vraví, že aj toto tehotenstvo vyzerá tak, že budem viac na PN ako v pracovnom pomere, preto ma chce vypísať vzhľadom na problémové tehotenstvo na PN-ku. Chcela by som čo najvyššiu materskú, a preto som chcela vedieť či PN-ka mi niako ovplyvní výšku materskej, a či mi vznikne nárok na materskú v prípade, že by PN bola dlhodobá. Keby som chcela vyššiu materskú, má pre mňa význam ukončiť a opätovne začať PP u toho istého zamestnávateľa, z dôvodu vyššej mzdy. Koľko musím pracovať po uzatvorení nového PP aby som mala nárok na nemocenskú ( možno aj dlhodobú) a zároveň aby som mala max. materskú. Ďakujem
Jana Motyčková
20.07.11,07:35
Nárok na nemocenskú máte hneď ako nastúpite (ale ohľadne výšky viď ďalej).
Nárok na materskú dlhšia PN neovplyvní. Výšku materskej len čistočne- vzhľadom na to, že do DVZ sa zapoćítajú 3 mesiace s VZ 950 a menej mesiacov s VZ 1116,75.
Je možné ukončiť PP a začať nový - čo najskôr, aby sa stihlo 90 dní pred materskou. Doba PN sa počíta do 90 dní, takže teoreticky stači odrobiť 1 deň a potom byť do materskej na PN (pri kratšom odrobenom čase pozor na víkendy).
Ale :
- materská potom síce bude počítaná z maxima (prilepšíte si cca o 80 € za mesiac materskej oproti tomu, keby ste nešpekulovali)
- ale tá dlhodobá PN bude platená (keďže zrejme bude pred odrobením 90 dní) z DVZ získaného v zamestnaniach, ktoré ste mali v minulom roku (2010) okrem tohoto zamestnávateľa - a tu si môžete na PN pohoršiť (aj cca o 370 € mesačne, ak ste iného zamestnávateľa nemali).
ZuzanaP
22.07.11,08:39
Na materskú by som mala ísť v 02/2012. V roku 2011 som bola v 01 - 03 zamestnaná s VZ cca 1 000, plus som si platila dobrovoľné nemocenské z minima. V 04/2011 som zaplatila dobrovoľné z VZ 329,06, od 05/2011 si platím z maxima dobrovoľné. Z čoho mi budú rátať materskú? Vz zo zamestnania sa mi nebude rátať? Ako dosiahnúť zvýšenie materskej? Napr. zamestnaním sa v období 09-12/2011? Ďakujem :)
Jana Motyčková
22.07.11,09:23
Zrejme nie ste zamestnaná.
Ak sa súčasný stav nezmení, materskú dostanete z VZ z doborvoľného poistenia. Ak ste DNP nezrušili a nezaložili nové, len ste zmenili VZ v to máji, tak materská bude z DVZ = cca (116,75*3+329,06+8*1116,75)/365 = 22,34 €. z toho materská pri predpokladanej sadzbe 65% by bola pri 30-d+novom mesiaci okolo 530 .
Ako dosiahnuť zvýšenie - v tomto prípade stačí zamestnať sa tesne pred materskou u iného zamestnávateľa ako v r.2011 (najskôr v januári 2012) s akýmkoľvek (aj minimálnym) VZ. Totiž - keďže v novom zamestnaní neodrobíte 90 dní, zo zamestnania sa Vám bude počítať materská z vymeriavacieho základu zo zamestnaní, ktoré ste mali v r.2011 + z DNP,najviac z maximálneho vymeriavacieho zákaldu.
Ale samozrejme treba sledovať zmeny k 1.1.2012.
ZuzanaP
22.07.11,09:41
Zrejme nie ste zamestnaná.
Ak sa súčasný stav nezmení, materskú dostanete z VZ z doborvoľného poistenia. Ak ste DNP nezrušili a nezaložili nové, len ste zmenili VZ v to máji, tak materská bude z DVZ = cca (116,75*3+329,06+8*1116,75)/365 = 22,34 €. z toho materská pri predpokladanej sadzbe 65% by bola pri 30-d+novom mesiaci okolo 530 .
Ako dosiahnuť zvýšenie - v tomto prípade stačí zamestnať sa tesne pred materskou u iného zamestnávateľa ako v r.2010 (najskôr v januári 2012) s akýmkoľvek (aj minimálnym) VZ. Totiž - keďže v novom zamestnaní neodrobíte 90 dní, zo zamestnania sa Vám bude počítať materská z vymeriavacieho základu zo zamestnaní, ktoré ste mali v r.2011 + z DNP,najviac z maximálneho vymeriavacieho zákaldu.
Ale samozrejme treba sledovať zmeny k 1.1.2012.

Janka, ďakujem Vám. Momentálne som na ÚP s tým, že začínam ako SZČO od 01.09.2011. Čiže ak sa zamestnám v januári 2012 napr. s minimálnym základom, tak by som mohla dosiahnúť zvýšenie materskej.
Jana Motyčková
22.07.11,11:02
Áno.
(a opravila som rok 2010 na rok 2011 v pôvodnom príspevku.)
Jana Motyčková
24.07.11,19:55
Ešte by som ale upozornila, že to nie je definitívny návod. Je možné, že zákony sa zmenia tak, že nebude možný súbeh dobrovoľného poistenia a zamestnania, potom tým zamestnaním by ste prišli o dávku z dobrovoľného poistenia. Takže treba sa ešte informovať začiatkom roku 2012.
ZuzanaP
25.07.11,03:58
Ešte by som ale upozornila, že to nie je definitívny návod. Je možné, že zákony sa zmenia tak, že nebude možný súbeh dobrovoľného poistenia a zamestnania, potom tým zamestnaním by ste prišli o dávku z dobrovoľného poistenia. Takže treba sa ešte informovať začiatkom roku 2012.

Ďakujem veľmi pekne :)
ľuba
25.07.11,05:48
Ak by došlo k zmene zákona, zákon by nemal platiť retrospektívne. Ak do konca roku 2011 bude mať súbeh PP a DNP, nemalo by to v roku 2012 ovplyvniť výšku materskej. Alebo sa mýlim?
Jana Motyčková
25.07.11,07:37
Písali sme o možnosti zamestnať sa v r.2012 (nie súbeh zamestnania a DNP v r.2011 - to by jej znížilo dávku z DNP).
Ale ak v r.2012 nástupom do zamestnania sa automaticky ukonční dobrovoľné poistenie, tak z tohoto DNP neplynie ochranná lehota (skončila sa vznikom nového poistenia) a teda nebude mať nárok na nemocenské z DNP.
botuľa
10.09.11,18:47
p. Motyčková, veľmi pekne Vás chcem poprosiť o radu. Kamarátka je zamestnaná od 01.01. 2011, chce ukončiť pracovný pomer k 30.09.2011. Ak by ukončila pracovný pomer a zamestnala sa v inej firme od 01.10. 2011, aké by bolo rozhodujúce obdobie pre PN (v roku 2011) a RO pre materské v roku 2012. Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
12.09.11,06:29
RO pre nemocenské v r. 2011 by bol rok 2010 - toto platí pri začiatku PN do 90 dní od vzniku nového zamestnania. Ak v r.2010 zamestnaná nebola, PN-ka by bola počítaná z minimálneho základu.
Pri nástupe na materskú v r. 2012 už bude uplynuté 90 dní od zaciatku zamestnania a teda rozhodujúce obdobie bude od 1.10.2011.
botuľa
12.09.11,06:33
Ďakujem veľmi pekne, ale ešte jedna info. AK bola zamestnaná, ale iba na 1/4-tinový úväzok (čo je veľmi málo - priem. mzda cca 100 EUR), bude sa jej PN počítať z tohto alebo z min. základu.
Ďakujem ešte raz


RO pre nemocenské v r. 2011 by bol rok 2010 - toto platí pri začiatku PN do 90 dní od vzniku nového zamestnania. Ak v r.2010 zamestnaná nebola, PN-ka by bola počítaná z minimálneho základu.
Pri nástupe na materskú v r. 2012 už bude uplynuté 90 dní od zaciatku zamestnania a teda rozhodujúce obdobie bude od 1.10.2011.
Jana Motyčková
12.09.11,08:07
To je ešte horšie, nemocenské sa jej bude počítať z toho zamestnania.
botuľa
12.09.11,08:44
Ďakujem veľmi pekne za ochotu, ste zlatá :)
botuľa
21.09.11,10:52
p. Motyčková, prosím Vás ešte jednu otázočku mám ohľadne možného zvýšenia materského. Kamarátka plánuje tehotenstvo, momentálne je zamestnaná - jej hrubá mzda je cca 400 EUR. Akými spôsobom by sa jej dalo navýšiť materské? Ak by sa pripoistila na nem. poistenie od 01.10. 2011 do 31.12. 2011(z max. VZ). Od 01.01. 2012 by si platila nem. dobrovoľné pripoistenie iba z min. základu? Ako by sa jej počítalo materské, ak by nastúpila naň v r. 2012 a pokračovalo do r. 2013?
Jana Motyčková
21.09.11,12:49
Ťažko povedať, čo bude platiť v r. 2012. Ale začínať teraz DNP popri zamestnaní môže byť zbytočné - viď tému :
http://www.porada.sk/t176706-pripravovane-zmeny-v-suvislosti-s-danovo-odvodovu-reformou.html
ZuzanaP
22.09.11,04:22
Ťažko povedať, čo bude platiť v r. 2012. Ale začínať teraz DNP popri zamestnaní môže byť zbytočné - viď tému :
http://www.porada.sk/t176706-pripravovane-zmeny-v-suvislosti-s-danovo-odvodovu-reformou.html

Janka, ja si platím dobrovoľné nemocenské už viac ako 4 roky, na materskú by som mala ísť 11.01.2012. Ak mi dobrovoľné nemocenské zanikne k 01.01.2012, nebudem mať nárok z neho na materskú? Momentálne som SZČO a platím si nemocenské z maxima od 01.05.2011, k 31.03.2011 som ukončila PP (preberali sme to pár stránok dozadu). Čiže najlepšie bude sa zamestnať v tých pár dňoch roka 2012? A z maxima?
botuľa
28.09.11,04:23
Janka, ja si platím dobrovoľné nemocenské už viac ako 4 roky, na materskú by som mala ísť 11.01.2012. Ak mi dobrovoľné nemocenské zanikne k 01.01.2012, nebudem mať nárok z neho na materskú? Momentálne som SZČO a platím si nemocenské z maxima od 01.05.2011, k 31.03.2011 som ukončila PP (preberali sme to pár stránok dozadu). Čiže najlepšie bude sa zamestnať v tých pár dňoch roka 2012? A z maxima?

to by aj mňa celkom zaujímalo...
Jana Motyčková
30.09.11,10:20
Janka, ja si platím dobrovoľné nemocenské už viac ako 4 roky, na materskú by som mala ísť 11.01.2012. Ak mi dobrovoľné nemocenské zanikne k 01.01.2012, nebudem mať nárok z neho na materskú? Momentálne som SZČO a platím si nemocenské z maxima od 01.05.2011, k 31.03.2011 som ukončila PP (preberali sme to pár stránok dozadu). Čiže najlepšie bude sa zamestnať v tých pár dňoch roka 2012? A z maxima?
Zatiaľ to neriešte, až po schválení. Tu by ešte nárok mal byť v ochrannej lehote.
ZuzanaP
03.10.11,06:12
Zatiaľ to neriešte, až po schválení. Tu by ešte nárok mal byť v ochrannej lehote.

Ďakujem :)
Tinika
20.10.11,14:19
Dobrý deň, kamarátka je na RD a ide ďalšiu matersku, je zamestnaná, s príjmom nizkym. Chcem sa len opýtať, či sa este da s tym niečo robit, ze zruši prac. zmluvu a da novu s vyssim platoma ovlyvni tym vysku materskej, alebo uz aj tu plati min. 26tt platenia odvodovz vyssieho VZ? Resp. sa pytala, či by sa dala spatne prac. zmluva zmenit tak aby tych 26tt splnila. vdaka
ľuba
28.10.11,11:32
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať aké ma možnosti moja neter.
Posledné zamestnanie bolo ukončené k 30.6.2008.
Od 1.7. 2008 bola na MD, RP poberala do 8.8.2011. Od 14.7.2011 si začala platiť DNP z minima, dňa 1.8.2011 ho zrušila a zmenila na maximum. Od 8.8.2011 je zamestnaná na riadnu pracovnú zmluvu, s úväzkom 2 hodiny mesačne, s platom 70€. Túto PZ má na dobu určitú do konca roku 2011.
1/ Ak sa v roku 2012 prihlási na ÚP, bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ak áno, v akej výške?
2/ V roku 2012 plánuje mať druhé dieťa. Má platiť v roku 2012 DNP z maxima, alebo jej stačí platiť z minima? /po 6 mesiacoch by mohla zmeniť/
V akej výške by dostala v jej prípade materskú?
Jana Motyčková
28.10.11,12:34
Dobrý deň, kamarátka je na RD a ide ďalšiu matersku, je zamestnaná, s príjmom nizkym. Chcem sa len opýtať, či sa este da s tym niečo robit, ze zruši prac. zmluvu a da novu s vyssim platoma ovlyvni tym vysku materskej, alebo uz aj tu plati min. 26tt platenia odvodovz vyssieho VZ? Resp. sa pytala, či by sa dala spatne prac. zmluva zmenit tak aby tych 26tt splnila. vdaka
Závisí od toho, kedy ide na materskú. Ak by chcela zrušiť a začať novú zmluvu a ide na materskú už tento rok tak už je neskoro a ak pôjde na materskú budúci rok, tak závisí od 1. presného dátumu, 2. znenia zákona po 1.1.2012 (v tomto sa chystá taká zmena, že už to tiež môže byť neskoro)

Ale ak bola na rodičovskej dovolenke celý minulý rok, materská sa jej bude počítať z pravdepodobného vymeriavacieho základu - túto sumu uvádza zamestnávateľ na potvrdení, uvádza sa tu buď to, čo má aktuálne uvedené v zmluve (a to sa môže zmeniť minimálne z dôvodu "normálneho" zvyšovania miezd za dobu, kým bola na MD a RD) alebo to môže byť aj VZ zamestnanca pracujúceho na jej mieste.
Jana Motyčková
28.10.11,12:44
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať aké ma možnosti moja neter.
Posledné zamestnanie bolo ukončené k 30.6.2008.
Od 1.7. 2008 bola na MD, RP poberala do 8.8.2011. Od 14.7.2011 si začala platiť DNP z minima, dňa 1.8.2011 ho zrušila a zmenila na maximum. Od 8.8.2011 je zamestnaná na riadnu pracovnú zmluvu, s úväzkom 2 hodiny mesačne, s platom 70€. Túto PZ má na dobu určitú do konca roku 2011.
1/ Ak sa v roku 2012 prihlási na ÚP, bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ak áno, v akej výške?
2/ V roku 2012 plánuje mať druhé dieťa. Má platiť v roku 2012 DNP z maxima, alebo jej stačí platiť z minima? /po 6 mesiacoch by mohla zmeniť/
V akej výške by dostala v jej prípade materskú?
Ak ide o dávku v nezamestnanosti :
Platí si len dobrovoľné nemocenské poistenie. Pre dávku v nezamestnanosti portebuje získať dobu poistenia v nezamestnanosti aspoň dva roky v posledných 3 rokoch alebo v posledných 4 rokoch - tuto sa lae zapoćítavajú iba doby z parcovných zmlôúv na dobu určitú a z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Ani jednu z týchto podmienok nespĺňa. Nárok na dávku v nezamestnanosti jej teda v r.2012 nevznikne.

K materskej : ak si tento rok platí v podstate z maxima (skoro), a na materskú pôjde v r.2012, potom môže od 1.1.2012 zmeniť vymeriavací základ na minimum - ale nesmie ukončiť a začať nové DNP! Iba urobiť zmenu vymeriavacieho základu. Potom materská v r.2012 jej bude počítaná z VZ z DNP v r.2011.
ľuba
31.10.11,08:16
Chcela by som sa ešte spýtať, ak jej skončí PZ a prihlási sa na ÚP ako nezamestnaná, bez nároku na dávku v nezamestnanosti, či bude poitencom štátu a či sa jej doba po ktorú bude prihlásená na ÚP započíta do odpracovaných rokov.
Jana Motyčková
31.10.11,08:38
Nebude poistencom štátu a doba sa jej nezapočíta do odpracovaných rokov.
ľuba
31.10.11,10:58
Ešte poprosím o doplnenie, či ani zdravotné poistenie nebude v tomto prípade za ňu platiť štát?
Jana Motyčková
31.10.11,11:01
Štát platí zdravotné poistenie za osoby evidované na ÚP. (Nepresne som sa vyjadrila). Ostatné poistenia štát za nich neplatí.
TOPKA
14.11.11,08:52
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu pre zamestnankyňu : od 1.10.2009 je zamestnaná s VZ 534Eur mesačne .....270 dní pred pôrodom je teda poistená zo zamestnania, predpokladaný termín pôrodu je máj 2012. Ako by si ešte vylepšila materské, stačí jej 26 týždňov pre pôrodom ....teda už za október 2011 prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie ( samozrejme ak sa legislatíva od r.2012 nezmení) ? teda október už nestíha - spätne ju neprihlásia- to by riešila u zamestnávateľa ale od novembra 2011? ďakujem za skorú odpoveď.
Jana Motyčková
14.11.11,09:01
Ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom mala len toto poistenie zo zamestnania, a bude žiadať o materské z tohoto zamestnania, dobrovoľné poistenie jej už nepomôže. Ak chce žiadať o materské aj z dobrovolného poistenia, potrebuje z tohoto alebo iného ukončeného poistenia získať aspoň 270 dní poistenia pred pôrodom a to už nestíha.
Možno by sa dal urobiť pokus - uzavrieť ďalši prac. pomer (popri hlavnom) na potrebnú chýbajúcu dobu a súčasne DNP. Počula som že potom sa spočíta doba z ukončeného vedľaješieho pracovného pomeru s dobou z DNP (aj keď to boli rovnaké dni) na získanie 270 dní poistenia - ale ja tomu moc neverím - čiže za výsledok neručím - je to vec výkladu zákona, dá sa vykladať aj tak, aj tak.
certik
22.11.11,09:13
Prosím vás pekne o radu: Zamestnankyňa je tehotná a predpokladný termín pôrodu má 16.4.2012. Predchádzajúce obdobia sú nasledovné:
18.10.2008-30.04.2010 - zamestnaná na PZ
01.05.2010-18.12.2010 - poberala materské ako osamelá matka
19.12.2010 - trvá - poberá rodičovský príspevok
01.06.2011 - trvá - je zamestnaná na PZ + poberá RP
1. Chcela by som sa spýtať, z akého obdobia sa jej bude počítať materské ( a či vôbec, keďže stále poberá RP)
2. Ak bude mať nárok na materské - dalo by sa ho vylepšiť tak, že by rozviazala PP s terajším zamestnávateľom a uzavrela s ním novú PZ na inú pozíciu s max. VZ? (musí byť splnená podmienka poistenia 90 dní)
Vopred ďakujem za odpoveď.
TOPKA
22.11.11,13:14
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Klientka si od roku 2009 platí DNP v sume 14,47Eur a od 05/2011 zvýšené DNP 49,23Eur. Predpokladaný termín pôrodu má na 6/2012. Pomohol by jej pracovný pomer s povinným nemocenským poistením od 10/2011 - 12/2011 s max. vymeriavacím základom, nakoľko materské sa jej bude počítať z roku 2011. Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
23.11.11,09:43
Ak iné zamestnanie nemá ani nemala v posledných dvoch rokoch, tak by jej to skôr poškodilo.
TOPKA
23.11.11,11:03
Dobrý deň, myslím že tá Vaša odpoveď patrí mne, len by som ešte spýtať, či by ste mi vedeli vysvetliť u nej princíp výpočtu materskej keď má len DNP v sumách ako som Vám uviedla, ďakujeeeeeeeeeeeeeeeem.
Jana Motyčková
23.11.11,11:38
Neviem, či v 05/2011 zrušila a znovu založila DNP, alebo len zmenila vymeriavací základ. Ak zmenila VZ, potom sa jej materská spočíta tak, že sa spočíta VZ za rok 2011 a vydelí 365, z toho na deň dostane 60, resp. 65%.
TOPKA
23.11.11,11:58
Dobrý deň, ďakujem Vám veľmi pekne za ochotu a pomoc.:) Nie nezrušila DNP len zmenila VZ.
ZuzanaP
03.12.11,05:22
Aspoň jedna potešujúca správa: od nového roka sa zvyšuje matersk na 65% z VZ, dĺžka poberania zostáva nezmenená. :)
marek32
04.12.11,14:30
Dobrý deň,
viete mi prosím poradiť z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať materská, na ktorú by mala zamestnankyňa nastúpiť od 05/2012 , ak:

1. Je zamestnaná od 01.02.2009 a zamestnanie trvá trvá do dnes,
2. od 05.10.2009 z tohto zamestnania poberala materské,
3. z materského prešla na rodičovskú dovolenku,ktorá trvá až do dnes, počas materskej a rodičovskej dovolenky nemala nikde žiadny príjem (poberá len rodičovský príspevok).

Ďakujem
Jana Motyčková
05.12.11,07:42
Ak v roku 2011 nebude mať zo zamestnania žiaden VZ (bude celý rok na rodičovskej dovolenke), materská v 5/2012 sa bude počítať z pravdepodobného zárobku - v tomto prípade zo sumy ktorú by zarobila v 5/2012.
marek32
05.12.11,08:54
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcel opýtať:

Ak by sa takýto pracovný pomer ukončil napr. 12/2011 a v 12/2011 by sa uzatvorilo DNP a napr. v 07/2012 by sa uplatnilo materské z DNP. Je možné započítať k trvaniu DNP aj ukončený prac. pomeru - obdobie prerušenia nemocenského poistenia počas rodičovskej dovolenky ?

Ďakujem
Jana Motyčková
05.12.11,09:07
Áno, je to možné, ale neviem, ako sa bude posudzovať získanie doby 270 dní na účely pokračovania v doborovoľnom poistení po 1.2.2011 podľa starých predpisov.
marek32
05.12.11,20:42
Dobrý deň:
A ak by sa takýto pracovný pomer ukončil napr. 05/2012 a v 09/2012 by sa upatnilo materské z ochrannej lehoty, tak z akého vymeriavacieho základu by sa vypočítala materská ?
Ďakujem
Mila123
05.12.11,20:47
nufo
06.12.11,19:47
Dobrý deň, viete mi prosím poradiť z akého vymeriavacieho základu sa bude počítať materská, na ktorú by mala SZČO nastúpiť od 06/2012, keď bola od 02/2010 dobr. poistená SZČO a od 07/2011 jej vzniklo už povinné poistenie SZČO. Platila však len z minima.
Mohla by sa ešte zamestnať a splniť 90 dní poistenia, počítala by sa potom materská z tohto poistenia? Musela by sa potom živnosť zrušiť alebo pozastaviť?
Alebo založiť ešte DNP?
Ďakujem veľmi pekne!
Jana Motyčková
07.12.11,06:30
Dobrovoľné poistenie zrušila?
Ak nie, skončí jej najneskôr 31.1.2012 a môže z neho čerpať materskú v ochrannej lehote. Zároveň bude mať nárok na materské z povinného poistenia szčo.
Ak DNP zrušila, potom si ho môže znovu založiť, skončí jej 31.1.2012. Nárok bude na materské z DNP z minima a aj z poistenia szčo.
Jana Motyčková
07.12.11,06:33
Dobrý deň:
A ak by sa takýto pracovný pomer ukončil napr. 05/2012 a v 09/2012 by sa upatnilo materské z ochrannej lehoty, tak z akého vymeriavacieho základu by sa vypočítala materská ?
Ďakujem
Zase z pravdepodobného.
nufo
07.12.11,10:42
Dobrovoľné poistenie zrušila?
Ak nie, skončí jej najneskôr 31.1.2012 a môže z neho čerpať materskú v ochrannej lehote. Zároveň bude mať nárok na materské z povinného poistenia szčo.
Ak DNP zrušila, potom si ho môže znovu založiť, skončí jej 31.1.2012. Nárok bude na materské z DNP z minima a aj z poistenia szčo.

Áno, DNP zrušila, keď sa stala povinne registrovanou SZČO.
Keď vznikne v priebehu roka 2012 pracovný pomer, musí živnosť zrušiť alebo stačí pozastaviť, aby sa materské počítalo z tohto pracovného pomeru?
Ďakujem
Viiila76
18.12.11,22:21
DObry den, pani Motyckova, pred casom Ste minapisali, ze by to malo byt ako som napisala, zmenilo sa, prosim Vas nieco? Dakujem pekne za odpoved.



Dobry den, momentalne som na RD. Dňa 30.1. bude mat syn 3 roky.
Planujeme dalsie dieta v r. 2012.
Som zamestnana niekolko rokov, momentale na RD pracujem na DoPČ z domu. Prvu matersku som mala maximalnu (pred nastupom som ukoncila a nanovo uzatvorila PP).

Keď sa po 30.1.2012 vratim do prace a napr. 15.9.2012 pojdem na MD, materske sa mi bude pocitat (podla Vasho clanku, ktory som nasla) z pravdepodobneho prijmu za 9/2012, tzn. ze keby mi sef dal nejaku odmenu v tomto mesiaci, zvysi mi to materske?

"V princípe materská sa poćíta z vymeriavacieho základu z r. 2010, ale ak si v r.2010 bola celý rok na rodičovskej, potom nemáš VZ a materská sa počíta z pravdepodobného - to je príjem, z ktorého by si platila poistné, keby si robila v mesiaci, kedy ideš na materskú"

Dakujem pekne
ZuzanaP
20.12.11,10:15
Na materskú by som mala ísť v 02/2012. V roku 2011 som bola v 01 - 03 zamestnaná s VZ cca 1 000, plus som si platila dobrovoľné nemocenské z minima. V 04/2011 som zaplatila dobrovoľné z VZ 329,06, od 05/2011 si platím z maxima dobrovoľné. Z čoho mi budú rátať materskú? Vz zo zamestnania sa mi nebude rátať? Ako dosiahnúť zvýšenie materskej? Napr. zamestnaním sa v období 09-12/2011? Ďakujem :)

Janka, keďže sa zákon o SP od 01.01.2012 nemení, mám možnosť zamestnať sa u iného zamestnávateľa od 01.01.2012. Stačí, aby som bola zamestnaná do môjho nástupu na MD (11.01.2012) alebo napr. až do 31.01.2012? Ďakujem Vám veľmi pekne :-)
Jana Motyčková
21.12.11,08:05
Viila76 - toto ostáva v platnosti. Materské sa v tomto prípade vypočítava z pravdepodobného vymeriavacieho základu, či%ze z VZ, z ktorého by sa platilo poistné v mesiaci, kedy vznikol nárok na dávku.
Treba si len dať pozor aby deň pred nástupom na materskú nebolo neplatené voľno.
Jana Motyčková
21.12.11,08:13
ZuzanaP :
U zamestnanocv sa nič nemení po 1.1.2012.
Čiže zamestnanie od 1.1.2012 a nástup na materskú 11.1. znamená, že dávka sa vypočíta z VZ zo zamestnania, ktoré bolo v r. 2011. V podstate v tomto prípade bude nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP, ak DNP naďalej trvá, ale dávka bude určená najviac z jedného maximálneho VZ. V tomto prípade DNP zo zákona končí 31.1., ale to už nárok na materské neovplyvní. Stojí za úvahu, či sa nepoistiť dobrovoľne na kompletný balík od 1.2.2012 - poistné sa platiť nebude počas čerpania materského, ale bude bežať doba poistenia. Potom pri ukončení poberania materského sa dá potom v prípade potreby ten balík zrušiť - ale zase treba na to nezabudnúť.
ZuzanaP
21.12.11,08:18
ZuzanaP :
U zamestnanocv sa nič nemení po 1.1.2012.
Čiže zamestnanie od 1.1.2012 a nástup na materskú 11.1. znamená, že dávka sa vypočíta z VZ zo zamestnania, ktoré bolo v r. 2011. V podstate v tomto prípade bude nárok na materské aj zo zamestnania aj z DNP, ak DNP naďalej trvá, ale dávka bude určená najviac z jedného maximálneho VZ. V tomto prípade DNP zo zákona končí 31.1., ale to už nárok na materské neovplyvní. Stojí za úvahu, či sa nepoistiť dobrovoľne na kompletný balík od 1.2.2012 - poistné sa platiť nebude počas čerpania materského, ale bude bežať doba poistenia. Potom pri ukončení poberania materského sa dá potom v prípade potreby ten balík zrušiť - ale zase treba na to nezabudnúť.

Ďakujem veľmi pekne Janka za cenné rady :-)
DNP využijem aj po 31.01.2012.
dogicka
09.01.12,07:10
Dobrý deň, známa je tehotná, predpokladaný termín nástupu na MD je 1.5.2012. Je zamestnaná od 1.1.2010, teda podmienku 270 dní spĺňa. Zamestnávateľ jej chce výjsť v ústrety a k 31.1.2012 s ňou ukončí pracovný pomer a od 1.2.2012 s ňou uzavrie nový PP na 1150,- Eur. Problém je, že známa začína mať zdravotné problémy a lekár ju chce poslať na PN. V prípade, že by išla na PN napr. 4.2.2012, nástup na MD by mala 2.5.2012 (splnila by podmienku 90 dní z nového poistenia), bude mať MD z vymeriavacieho základu 1150,- Eur. Myslím si správne?
Alebo má radšej čerpať neplatené voľno?
Ďakujem
Jana Motyčková
09.01.12,08:37
V uvedenom prípade, ak minulý rok iné zamestnanie nemala, nemocenské bude vypočítané z minima (339,89), materské bude vypočítané z VZ z nového zamestnania (1150).
Neplatené voľno je zbytočné a navyše nebolo by dobré nastupovať z neplateného voľna na materskú.
dogicka
09.01.12,11:23
Ďakujem za odpoveď.
Prečo by nebolo dobré nastupovať na MD z neplateného voľna?
Jana Motyčková
10.01.12,07:39
Lebo by to mohlo byť posudzované ako vznik nároku na materské v deň vzniku poistenia (po neplatenom voľne) a vtedy je materské počítané z minima.
dogicka
10.01.12,08:12
Ďakujem, prajem pekný deň
samo zv
11.01.12,15:11
Dobrý deň, prosím o radu na nasledovné otázky:
1. Dá sa nezamestnanej žene prísť do Soc. poisťovne dobrovoľne nemocensky poistiť napr. 16. 1. 2012 s tým, že poistné zaplatím napr. od 2. 1. 2012?
2. V prípade že sa žena nemocensky poistí dobrovoľne 30.1. 2012 poistenie jej skončí o 270 dní 25. 10. 2012. Ak má termín pôrodu 5.11. 2012 tak 24. 9. by bolo 6 týždňov pred pôrodom, bude mať v tomto prípade nárok na materské od 24.9. 2012? Alebo keďže je nezamestnaná bude žiadať materské až od dňa pôrodu kedy už bude 270 dní poistená? Lebo 24.9.2012 eše nebude 270 dní poistená, tak neviem, či sa jej vôbec oplatí platiť si dobrovoľné nemocenské poistné.
Jana Motyčková
11.01.12,15:36
1. Nie. Dobrovoľne nemocensky poistiť sa nedá spätne.
2. Pre nárok na materské musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak porodí 26.10. a neskôr, toto splní a spätne jej priznajú dávku od 24.9.2012. Ak porodí skôr, pred 25.10., nárok na materské jej nevznikne.
sta
10.03.12,18:21
Dobrý večer, kamarátka teraz zistila, že je tehotná, podľa lekára je v 10 týždni. Predpokladaný termín pôrodu má 1.10.2012 a nie je si istá z akého vymeriavacieho základu sa jej bude počítať materská.
Bola zamestnaná od 27.4.2005 do 30.9.2011 s platom cca 1.000 eur mesačne, potom bola na úrade práce a od 10.01.2012 je zamestnaná iba na čiastočný úväzok s platom 200 eur mesačne. Viete mi prosím poradiť, v akej výške bude dostávať materskú? Prípadne či existuje nejaký spôsob ako si materskú v jej prípade vylepšiť?
Ďakujem.
Jana Motyčková
11.03.12,15:50
Bohužiaľ, materská bude počítané len z 200 €, čiže cca 130 € mesačne plus doplatok do výšky rodičovského príspevku.
Možnosti sú, ale trošku komplikovanejšie. Najlepšie by bolo, keby si našla zamestnanie s lepším príjmom, toto by ale muselo trvať aspoň 90 dní pred nástupom na materskú - počas tejto doby môže byť aj dlhší čas na PN, ak ju lekár vypíše.
Materské by sa dalo získať aj z dobrovoľného poistenia:
- ukončením zamestnania a poistením sa na dobrovoľné poistenie - stačí na jeden deň pred nástupom na materskú, ale dávka bude iba cca 221 €
- ukončením zamestnania a platením si dobrovoľného poistenia z vyššej sumy (hneď, čo najskôr) - ale otázka je, koľko môže, resp. by bola ochotná platiť. Okrem toho, aby mala z určeného VZ materskú, o materskú by žiadala až po uplynutí 26 týždňov od vzniku poistenia - v takom prípade materská bude platená zrejme kratšie - najviac 28 týždňov po pôrode. V tomto prípade je tiež možné využiť PN, počas PN si treba požiadať o nemocenské a v takom prípade nemusí platiť dobrovoľné poistenie počas poberania nemocenského.
blondy
12.03.12,16:59
Dobrý večer potrebovala by som poradiť pre známu, má trvalý pracovný pomer na kratší pracovný čas od 1.1.2012 s vymeriavacím základom 100€.
je však tehotná, s dátumom pôrodu 30.10.2012, t.j. predpokladaný nástup na materskú je 15.9.2012. Chcela by som jej pomôcť k lepšej materskej. Má možnosť sa zamestnať s vyšším príjmom od 1.6.2012, t.j. cca 107 dní pred nástupom na materskú. Môže to urobiť tak, že sa zamestná s VZ 1000€ od 1.6.2012 a pár dní potom pôjde na PN? Aký bude jej vymeriavací základ pri výpočte PN? predpokladám že z 339,89€ ... Aký vymeriavací základ bude mať pri výpočte materskej dovolenky? Je predpoklad že do pôrodu t.j. 30.10. bude mať splnený počet dní poistenia 270... Minulý rok trvalé zamestnanie nemala, bola evidovaná na UP. Ďakujem
Jana Motyčková
13.03.12,08:16
Môže to tak urobiť. Pôvodné zamestnanie ale treba predtým skončiť.
PN bude platená z 339,89, ak v r.2011 nemala žiadne zamestnanie.
Materská sa bude počítať z VZ, ktorý dosiahne v novom zamestnaní deleno počet kalendárnych dní trvania nového zamestnania bez dní PN. Tu je výhodnejšie, aby na PN išla pred víkendom, nie po víkende. Ak by na PN nebola až do materskej, zase je vhodnejšie PN ukončiť v nedeľu, príp. v pondelok, nie vpiatok.
Príklad - zamestnanie od 1.6.:
- nástup na PN od 15.6. (piatok), PN až do materskej - potom jej VZ v júni bude 1000/21x10 = 476,19. DVZ pre výpočet materskej : 476,19/14 = 34,0136 (materská pri 30-dňovom mesiaci 663,62).
- nástup na PN od 18.6. (pondelok), PN až do materskej - potom jej VZ v júni bude 1000/21x11 = 523,81. DVZ pre výpočet materskej : 523,81/17 = 30,8124(materská pri 30-dňovom mesiaci 600,85).
Čiže dosť veľký rozdiel v materskej kôli takej maličkosti.
blondy
13.03.12,12:09
Ďakujem krásne, čiže do 31.5.2012 môže mať pracovný pomer s VZ 100€, a od 1.6.2012 nastúpi do inej firmy s VZ 1000€, a od 15.6. sa dá vypísať na PN až do nástupu na materskú(pravdepodobne...)
výška PNky bude cca 187€
výška materskej cca 664€
Jana Motyčková
13.03.12,14:31
áno .
sta
14.03.12,18:49
Bohužiaľ, materská bude počítané len z 200 €, čiže cca 130 € mesačne plus doplatok do výšky rodičovského príspevku.
Možnosti sú, ale trošku komplikovanejšie. Najlepšie by bolo, keby si našla zamestnanie s lepším príjmom, toto by ale muselo trvať aspoň 90 dní pred nástupom na materskú - počas tejto doby môže byť aj dlhší čas na PN, ak ju lekár vypíše.
Materské by sa dalo získať aj z dobrovoľného poistenia:
- ukončením zamestnania a poistením sa na dobrovoľné poistenie - stačí na jeden deň pred nástupom na materskú, ale dávka bude iba cca 221 €
- ukončením zamestnania a platením si dobrovoľného poistenia z vyššej sumy (hneď, čo najskôr) - ale otázka je, koľko môže, resp. by bola ochotná platiť. Okrem toho, aby mala z určeného VZ materskú, o materskú by žiadala až po uplynutí 26 týždňov od vzniku poistenia - v takom prípade materská bude platená zrejme kratšie - najviac 28 týždňov po pôrode. V tomto prípade je tiež možné využiť PN, počas PN si treba požiadať o nemocenské a v takom prípade nemusí platiť dobrovoľné poistenie počas poberania nemocenského.

Ďakujem Vám Janka za radu. Čiže je to podobný prípad ako sa pýtala blondy. Skúsila by sa teda zamestnať s vyšším platom cca 1.000 eur mesačne napr. od 1.5.2012 a v prípade, že by ju lekár nevypísal na PN, tak sa jej materská bude počítať z tých 1.000 eur?
Jana Motyčková
15.03.12,07:04
Áno, treba aby zamestnanie trvalo aspoň 90 dní pred materskou.
sta
18.03.12,15:42
Áno, treba aby zamestnanie trvalo aspoň 90 dní pred materskou.

ďakujem :)
blondy
18.03.12,16:17
Dobrý večer potrebovala by som poradiť pre známu, má trvalý pracovný pomer na kratší pracovný čas od 1.1.2012 s vymeriavacím základom 100€.
je však tehotná, s dátumom pôrodu 30.10.2012, t.j. predpokladaný nástup na materskú je 15.9.2012. Chcela by som jej pomôcť k lepšej materskej. Má možnosť sa zamestnať s vyšším príjmom od 1.6.2012, t.j. cca 107 dní pred nástupom na materskú. Môže to urobiť tak, že sa zamestná s VZ 1000€ od 1.6.2012 a pár dní potom pôjde na PN? Aký bude jej vymeriavací základ pri výpočte PN? predpokladám že z 339,89€ ... Aký vymeriavací základ bude mať pri výpočte materskej dovolenky? Je predpoklad že do pôrodu t.j. 30.10. bude mať splnený počet dní poistenia 270... Minulý rok trvalé zamestnanie nemala, bola evidovaná na UP. Ďakujem
ešte doplňam údaje, ktoré som sa dnes dozvedela...
1. do 5.3. 2012 bola popri tom evidovaná na UP, ale pracovný pomer na kratší pracovný čas má od dátumu 1.1.2012 (overovala som to v SP), len nevedela, že aj pri takomto prac. pomere na kratší čas sa má ísť odhlásiť. Mala nízky vymeriavací základ tak ako som písala 100€. Môže to byť komplikácia pre vznik nárok na materské?
2. v roku 2011, pracovala 2 mesiace na prac. pomer s HM 420€, ostatné mesiace bola evidovaná na UP. Aká bude v tomto prípade jej PNka (podľa prípadu aký som popisovala vyššie)?
Jana Motyčková
19.03.12,08:27
1. Odhlásiť z ÚP sa nemusela. Len bolo treba nahlásiť vykonávanie zár. činnosti do 139,90 mesačne. Komplikácia to nie je.
2. PN bude počítaná z tých 420 €. Náharada príjmu, t.j. prvých 10 dní z príjmu z nového zamestnania.
blondy
19.03.12,09:29
1. Odhlásiť z ÚP sa nemusela. Len bolo treba nahlásiť vykonávanie zár. činnosti do 139,90 mesačne. Komplikácia to nie je.
2. PN bude počítaná z tých 420 €. Náharada príjmu, t.j. prvých 10 dní z príjmu z nového zamestnania.

odhlásila sa asi dobrovoľne (to už neviem prečo). Nahlásenie činnosti mala, lebo nosila pravidelne potvrdenia o zárobku...
ďakujem za doplnenie odpovede :D
nufo
11.04.12,11:46
Dobrý deň, prosím vás, musí sa živnosť zrušiť alebo stačí pozastaviť, aby sa do výpočtu materskej počítali dni, počas ktorých trvala živnosť?
Pred nástupom na materskú bude ešte zamestnanie a bude trvať dlhšie ako 90 dní, takže sa výška materskej bude počítať z tohto zamestnania?
Ďakujem veľmi pekne!