Jana Motyčková
13.04.12,08:26
Pravdu povediac, celkom nerozumiem otázke.
Ide o to, aby sa materské nepočítalo z poistenia szčo ale počítalo sa iba zo zamestnania? V takom prípade je jedno, či sa živnosť preruší alebo iba pozastaví.
bredikova
05.06.12,15:45
Mám prípad:
SZČO podniká , odvody platí z minima, plánuje otehotnieť . Ak som dobre pochopila , keby teraz otehotnela, predpokladaný pôrod cca 2/2013. Materské by sa jej počítalo z poistenia SZČO. Čo by mala urobiť ak by chcela mať vyššiu materskú? Nie som v tom zbehlá, prosím poraďte.
Jozef Mihál
06.06.12,06:32
Sú dve možnosti.

1. Prihlásiť sa ešte pred otehotnením na dobrovoľné poistenie. To sa musí od 1.2.2012 platiť vo výške 35,15% zo stanoveného vymeriavacieho základu. Ak platí minimálne odvody ako SZČO, teda zo základu 339,89 eur, môže si pri dobrovoľnom poistení stanoviť základ (1153,50 - 339,89) = 813,61 eur, pri sadzbe 31,15% to znamená poistné 285,98 eur.

Ak sa je podarí otehotnieť krátko po prihlásení sa na dobrovoľné poistenie - musí splniť podmienku trvania dobrovoľného poistenia najmenej 270 dní pred pôrodom - a na materskú pôjde 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, tak dobrovoľné poistenie bude platiť cca 7-8 mesiacov, ak to bude 8 mesiacov, zaplatí približne 8 x 285 = 2280 eur.

Za to získa materské nielen z poistenia SZCO, ale aj z dobrovoľného poistenia, výška materského zo samotného dobrovoľného poistenia bude mesačne cca 65% z 813 eur = 528 eur mesačne, za 8 mesiacov materského z dobrovoľného poistenia to bude 4226 eur. materská spolu bude cca 750 eur mesačne po dobu 8 mesiacov.
Jozef Mihál
06.06.12,06:33
2. Druhá možnosť - ukončí, resp. pozastaví živnosť a najmenej 90 dní pred očakávaným nástupom na materskú si nájde zamestnanie s príjmom ideálne vo výške 1153,50 eur ... (maximálny VZ na nemocenské poistenie) ...
bredikova
06.06.12,09:01
Ďakuejm veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
sta
06.06.12,14:56
Dobrý večer, kamarátka teraz zistila, že je tehotná, podľa lekára je v 10 týždni. Predpokladaný termín pôrodu má 1.10.2012 a nie je si istá z akého vymeriavacieho základu sa jej bude počítať materská.
Bola zamestnaná od 27.4.2005 do 30.9.2011 s platom cca 1.000 eur mesačne, potom bola na úrade práce a od 10.01.2012 je zamestnaná iba na čiastočný úväzok s platom 200 eur mesačne. Viete mi prosím poradiť, v akej výške bude dostávať materskú? Prípadne či existuje nejaký spôsob ako si materskú v jej prípade vylepšiť?
Ďakujem.

Dobrý deň,

poprosila by som ešte o menšie upresnenie k môjmu prípadu. Známa mala pracovný pomer na skrátený úväzok do 30.04.2012. Od 01.05.2012 prešla v rámci tej istej spoločnosti zo skráteného na plný pracovný úväzok s platom 1.200 eur mesačne a tento jej bude trvať aj naďalej. Termín nástupu na materskú by mal byť 20.08.2012 (termín pôrodu je stanovený na 01.10.2012).

Teraz si nie som istá, či bolo potrebné jej pracovný pomer na skrátený úväzok ukončiť a následne hneď uzatvoriť nový na plný pracovný úväzok? Alebo je to v poriadku, že len prešla zo skráteného úväzku na plný bez zaslania odhlášky a prihlášky do sociálnej poisťovne?

ďakujem za každú radu.
Jana Motyčková
07.06.12,05:56
Lepšie pre výšku materskej by bolo, keby sa starý PP ukončil a nový začal. Keďže od začiatku nového do materskej by uplynulo 90 dní, materská by sa poćítala z maximálneho VZ. Ak to je len ako zmena úväzku v rámci jedného pracovného pomeru, materské sa vypočíta z celého obdobia od 10.1.2012.
sta
07.06.12,09:03
Lepšie pre výšku materskej by bolo, keby sa starý PP ukončil a nový začal. Keďže od začiatku nového do materskej by uplynulo 90 dní, materská by sa poćítala z maximálneho VZ. Ak to je len ako zmena úväzku v rámci jedného pracovného pomeru, materské sa vypočíta z celého obdobia od 10.1.2012.

Ďakujem. Takže jedine, že by sa spravila "spätne" odhláška a hneď aj prihláška do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Alebo už to nechať tak? Koľko by jej cca vyšla materská, keby sa to počítalo od toho 10.1.2012?
Jana Motyčková
07.06.12,10:19
Neviem ako bol ten január presne, takže približne - počítam zjednodušene na mesiace :
materská pri trvaníí PP od januára : 65% z (200x4+1153,50x3)/7 = cca 396 mesačne
materská pri skončení a začatí nového PP od mája :65% z 1153,50 = cca 750 mesačne.

Do ZP prihláśku a odhlášku netreba, ak to na seba nadväzuje. Do SP by musela ísť spätne odhláška a prihláška - či by boli z toho nejaké dôsledky, neviem povedať. Ale predpokladám, že minimálne pokuta za oneskorené podanie odhlášky a prihlášky.
Jana Motyčková
08.06.12,06:02
sta: Ešte mi napadla jedna možnosť :
Ak by ukončila až teraz pracovný pomer a znovu začala nový, keďže tento nový by netrval 90 dní, nemocenské by sapoćítalo zo zamestnania, ktoré mala minulý rok (ak to nebol ten istý zamestnávateľ, od ktorého ide na materskú). V takom prípade, keďže minulý rok mala príjem cca 1000 mesačne, materské by bolo 650€ mesačne. Je to síce menej ako 750, ale je to bez pokút a nemal by to ani nikto napadnúť.
Viiila76
12.07.12,20:48
Dobry den, pani Motyckova, chcela by som sa len opytat, ci stale pre mna plati to, co Ste mi napisali pred casom.
"V princípe materská sa poćíta z vymeriavacieho základu z r. 2010, ale ak si v r.2010 bola celý rok na rodičovskej, potom nemáš VZ a materská sa počíta z pravdepodobného - to je príjem, z ktorého by si platila poistné, keby si robila v mesiaci, kedy ideš na materskú"


Syn mal 30.1.2012 - 3 roky. Momentalne som tehotna, termin porodu je 22.1.2013, nastup na matersku predpokladam niekedy v decembri 2012.

Som zamestnana niekolko rokov, po ukonceni RD som si vycerpala staru dovolenku a teraz pracujem z domu na polovicny PP s VZ 415 €. Ked syn pojde v septembri do skolky prejdem zase na plny uvazok.

Prvu matersku som mala maximalnu (pred nastupom som ukoncila a nanovo uzatvorila PP).

Materske sa mi bude pocitat z pravdepodobneho prijmu za 12/2012, tzn. ze keby mi sef dal nejaku odmenu v tomto mesiaci, zvysi mi to materske?


Dakujem pekne
Jana Motyčková
13.07.12,06:08
Ak sa v r.2012 neskončil PP a nezačal nový - došlo iba k úprave pracovnej zmluvy, tak pri nástupe na materskú v r.2012 sa použije pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok uvádza do potvrdenia zamestnávateľ - treba tam dať sumu, ktorú si vie obhájiť. Ale ešte bude novela zákona o SP od 1.10.2012, treba si to potom ešte preveriť.
ľuba
16.07.12,09:43
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či sa mám prihlásiť na nový balík DNP. Dňa 13.7.2012 som nastúpila na materskú dovolenku. DNP zo zákona mi skončilo v apríli 2012, na materskú som nastúpila v ochrannej lehote. Počas materskej by som nemusela platiť, započítavala by sa mi doba DNP. Po ukončení MD by som sa z DNP odhlásila. Ak by som potom, po skončení MD zostala PN, dostala by som nemocenské dávky z DPN?
Jozef Mihál
16.07.12,18:22
Podľa § 140 ods. 1 by ste ako dobrovoľne poistená osoba - tak ako sama píšete - neboli povinná platiť poistné počas doby poberania materského.


Doba poistenia by sa Vám však započítavala - tak ako sama píšete.

Ak by ste však čerpali z tohto dobrovoľného poistenia nemocenské, treba si uvedomiť, že podľa § 57 ods. 1 písm. a):

Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (čiže z minimálneho základu), ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie.

Tu je ale problém, že podľa § 54 ods. 7 písm. a) Vaše RO bude obdobie od prihlásenia sa do konca roka 2012, kedy nebudete mať žiaden VZ - lebo celý tento čas budete na MD.

Čiže podľa Vášho scenára to "bude fungovať" ale s tým, že dávka sa vypočíta z minimálneho základu.
veronikasad
24.07.12,15:38
p. Mihál, aký je váš názor na toto stanovisko SP ?

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=72066&d=1299608453

Naozaj je možné dosiahnuť 270 dní nem.poistenia pri súbehu zamestnania a DNP, ak sa zamestnanie ukončí pred nástupom na materskú ?
olgaduri
25.07.12,06:52
Pán Mihál, prosím o info, dosť to súri:
dcéra bola zamestnaná na dobu určitú od 1.4.2010 do 31.3.2012. V tom čase otehotnela aj porodila 8.7.2011, od 18.1.2012 poberá RP. Teraz zistila že je opäť tehotná.
1.) Z čoho sa jej vypočíta materská?
2.) Je potrebné aby sa dobrovolne poistila od 1.8.2012 ? Tento rok by platila 5 mesiacov
2.) Počítalo by sa do 270 dní aj doba od 1.1.2012 do 31.3.2012 /doba zamestnania/???

Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
25.07.12,06:55
p. Mihál, aký je váš názor na toto stanovisko SP ?

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=72066&d=1299608453

Naozaj je možné dosiahnuť 270 dní nem.poistenia pri súbehu zamestnania a DNP, ak sa zamestnanie ukončí pred nástupom na materskú ?

Súhlasím s uvedeným stanoviskom.

Všimnime si určitú paralelu s posudzovaním nároku na dôchodok. Napríklad podľa § 65 ods. 1 zákona jednou z podmienok nároku na starobný dôchodok, je podmienka, aby poistenec bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov.

V prípade posudzovania tohto nároku pri súbehu viacerých dôchodkových poistení v tom istom čase (napr. dve zamestnania súčasne alebo súbeh povinného dôchodkového poistenia zamestnanca a dobrovoľného dôchodkového poistenia) zákonodarca na takúto situáciu reagoval ustanovením § 60 ods. 7, podľa ktorého, citujem:

"Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz."

Obdobné ustanovenie pre posudzovanie trvania obdobia nemocenského poistenia pri súbehu viacerých nemocenských poistení však v zákone nenájdeme.

To znamená, že pre posudzovanie podmienky trvania doby nemocenského poistenia je možné k dobe aktuálneho nemocenského poistenia započítať aj dobu predchádzajúceho už ukončeného nemocenského poistenia v plnom rozsahu, vrátane doby, kedy tieto nemocenské poistenia trvali súbežne v tom istom čase.
veronikasad
25.07.12,07:02
Súhlasím s uvedeným stanoviskom.

Všimnime si určitú paralelu s posudzovaním nároku na dôchodok. Napríklad podľa § 65 ods. 1 zákona jednou z podmienok nároku na starobný dôchodok, je podmienka, aby poistenec bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov.

V prípade posudzovania tohto nároku pri súbehu viacerých dôchodkových poistení v tom istom čase (napr. dve zamestnania súčasne alebo súbeh povinného dôchodkového poistenia zamestnanca a dobrovoľného dôchodkového poistenia) zákonodarca na takúto situáciu reagoval ustanovením § 60 ods. 7, podľa ktorého, citujem:

"Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz."

Obdobné ustanovenie pre posudzovanie trvania obdobia nemocenského poistenia pri súbehu viacerých nemocenských poistení však v zákone nenájdeme.

To znamená, že pre posudzovanie podmienky trvania doby nemocenského poistenia je možné k dobe aktuálneho nemocenského poistenia započítať aj dobu predchádzajúceho už ukončeného nemocenského poistenia v plnom rozsahu, vrátane doby, kedy tieto nemocenské poistenia trvali súbežne v tom istom čase.
Ale stanovisko MPSVaR k tomu istému prípadu je úplne iné

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=72065&d=1299608435
Jozef Mihál
25.07.12,07:07
Pán Mihál, prosím o info, dosť to súri:
dcéra bola zamestnaná na dobu určitú od 1.4.2010 do 31.3.2012. V tom čase otehotnela aj porodila 8.7.2011, od 18.1.2012 poberá RP. Teraz zistila že je opäť tehotná.
1.) Z čoho sa jej vypočíta materská?
2.) Je potrebné aby sa dobrovolne poistila od 1.8.2012 ? Tento rok by platila 5 mesiacov
2.) Počítalo by sa do 270 dní aj doba od 1.1.2012 do 31.3.2012 /doba zamestnania/???

Ďakujem za odpoveď

Ak Vaše slová "teraz zistila že je tehotná" znamenajú, že otehotnela niekedy v týchto dňoch, rozhodne ale neskôr ako po 31.3.2012, tak sa na ňu už nevzťahuje ochranná lehota z ukončeného povinného nemocenského poistenia zamestnanca - ktoré trvalo do 31.3.2012.

Nato, aby mala nárok na materské, by sa musela nanovo nemocensky poistiť.

Jednou z možností je prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie (balík).

Ak tak urobí, nárok na materské mať bude, podmienku trvania nem. poistenia najmenej 270 dní v období 2 rokov pred skutočným dňom pôrodu totiž evidentne splní. Doba povinného nem. poistenia zamestnanca sa totiž započíta, vrátane času stráveného na rodičovskej dovolenke.

Materské sa jej vypočíta z dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP). Ak DNP bude trvať menej ako 26 týždňov pred nástupom na materské, materské sa vypočíta z minimálneho základu. V roku 2013 to bude zrejme suma 393 eur, materské 65% z 393 eur by bolo cca 255 eur mesačne.

Ak DNP bude trvať najmenej 26 týždňov, tak materská sa vypočíta na základe platieb na DNP v roku 2012 (predpokladám, že na materské pôjde až v roku 2013). Už ukončené nem. poistenie zamestnanca pre samotné určenie výšky materskej nie je zaujímavé.

Pozor, SP bude posudzovať dobu trvania DNP podľa toho, aké bude jeho trvanie k termínu 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, predpokladaným podľa lekára.
olgaduri
25.07.12,07:21
Takže keď sa prihlási od zajtra a bude platiť z max.VZ 1153,5 jej materské bude 749 € ?? je tehotná asi 5-6 týždňov....predpokl.deň pôdoru polovica marca 2013
Jozef Mihál
25.07.12,07:41
Ak sa prihlási na dobrovoľné poistenie s max. základom 1153,50, materské bude cca 65% z tejto sumy, čiže cca 750 eur mesačne.

Odporúčam si pozorne spočítať dobu 26 týždňov do času 6 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu a na dobrovoľné poistenie sa prihlásiť tak, aby lehota 26 týždňov bola s istou rezervou dodržaná ale je zbytočné prihlasovať sa skôr. Konkrétne odporúčam prihlásiť sa cca v 7 týždni T.
sta
26.07.12,09:29
Dobrý deň,

chcela by som sa len opýtať a uistiť, či mojej známej vznikne nárok na max. výšku materskej. Už som sa na to viackrát pýtala a riadili sme sa pokynmi a radami z tejto stránky, len si nie som istá či sme všetko splnili. Známa bola zamestnaná od 27.4.2005 do 30.09.2011 a potom od 10.01.2012 doteraz. Od toho 10.01.2012 bola na skrátený pracovný úväzok s platom 200 eur mesačne. K 30.04.2012 sme ju v sociálnej poisťovni odhlásili zo skráteného úväzku a od 01.05.2012 prihlásili na plný prac. úväzok s platom 1.155 eur (v rámci tej istej firmy). Túto odhlášku a prihlášku sme však poslali až 13.6. za čo zrejme príde pokuta zo sociálnej poisťovne.
Predpokladaný nástup na materskú jej vychádza 20.08.2012 a predpokladaný termín pôrodu 01.10.2012.
Podmienku 270 dní poistenia v posl. dvoch rokoch pred pôrodom má myslím že splnenú. 90 dní pred očakávaným nástupom na materskú má plat 1.155 eur mesačne, takže by sa jej materská mala počítať z vymeriavacieho základu 1.153,50 eur?
Môžete mi to prosím potvrdiť?
Ďakujem.
Jozef Mihál
26.07.12,13:27
Ale stanovisko MPSVaR k tomu istému prípadu je úplne iné

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=72065&d=1299608435

... nečudujem sa, pretože tak ako píšem vyššie v mojom príspevku, zákon o sociálnom poistení neupravuje priamo a jednoznačne takéto prípady. Opakujem svoje zdôvodnenie - pri posudzovaní nároku na dôchodok zákon jednoznačne upravuje, že ak má poistenec viac dôchodkových poistení súčasne, doba poistenia sa zohľadní len raz. Pri posudzovaní nároku na materské takúto úptavu zákon nepozná - teda každá doba sa zohľadní za celé jej trvanie, vrátane súbehu.

Preto súhlasím so stanoviskom SP, nesúhlasím so stanoviskom MPSVaR.
veronikasad
26.07.12,13:29
... nečudujem sa, pretože tak ako píšem vyššie v mojom príspevku, zákon o sociálnom poistení neupravuje priamo a jednoznačne takéto prípady. Opakujem svoje zdôvodnenie - pri posudzovaní nároku na dôchodok zákon jednoznačne upravuje, že ak má poistenec viac dôchodkových poistení súčasne, doba poistenia sa zohľadní len raz. Pri posudzovaní nároku na materské takúto úptavu zákon nepozná - teda každá doba sa zohľadní za celé jej trvanie, vrátane súbehu.

Preto súhlasím so stanoviskom SP, nesúhlasím so stanoviskom MPSVaR.
prémie za nesprávnu odpoveď už pracovníčke MPSVaR stiahnuť nemôžete.

Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
26.07.12,13:32
Dobrý deň,

chcela by som sa len opýtať a uistiť, či mojej známej vznikne nárok na max. výšku materskej. Už som sa na to viackrát pýtala a riadili sme sa pokynmi a radami z tejto stránky, len si nie som istá či sme všetko splnili. Známa bola zamestnaná od 27.4.2005 do 30.09.2011 a potom od 10.01.2012 doteraz. Od toho 10.01.2012 bola na skrátený pracovný úväzok s platom 200 eur mesačne. K 30.04.2012 sme ju v sociálnej poisťovni odhlásili zo skráteného úväzku a od 01.05.2012 prihlásili na plný prac. úväzok s platom 1.155 eur (v rámci tej istej firmy). Túto odhlášku a prihlášku sme však poslali až 13.6. za čo zrejme príde pokuta zo sociálnej poisťovne.
Predpokladaný nástup na materskú jej vychádza 20.08.2012 a predpokladaný termín pôrodu 01.10.2012.
Podmienku 270 dní poistenia v posl. dvoch rokoch pred pôrodom má myslím že splnenú. 90 dní pred očakávaným nástupom na materskú má plat 1.155 eur mesačne, takže by sa jej materská mala počítať z vymeriavacieho základu 1.153,50 eur?
Môžete mi to prosím potvrdiť?
Ďakujem.

Zaradom:

- nárok na materské z poviného nem. poistenia zamestnanca má - 270 dní je s rezervou naplnených,
- dávka sa jej vypočíta z ostatného nem. poistenia zamestnanca, ak toto poistenie trvalo najmenej 90 kal. dní pred nástupom na MD - a trvalo od 1.5.2012 do 20.8.2012, čo je s rezervou viac ako 90 dní,
- dávka sa teda vypočíta z aktuálneho VZ 1153,50 eur.

Čiže potvrdzujem to čo ste napísali.
Jozef Mihál
26.07.12,13:33
prémie za nesprávnu odpoveď už pracovníčke MPSVaR stiahnuť nemôžete.

Ďakujem za odpoveď.
.-)

Nejde o triviálny problém a pravdupovediac, bolo by vhodné tento legislatívny nedostatok riešiť novelizáciou zákona. Ako riešiť tie prémie i novelizáciu - rád prenechám aktuálnemu vedeniu MPSVaR.
sta
27.07.12,08:17
ďakujem krásne :)
olgaduri
07.08.12,10:55
Dobrý deň p. Mihál

chcela by som Vás poprosiť o ďalšiu radu. Prednedávnom som Vám písala ohľadom materskej pre dcéru, ktorá ostala tehotná. Zistila že je v 5 tt tehotenstva, keďže pracovný pomer sa jej skončil počas rodičovskej, ktorá stále trvá, tak sa prihlásila na DNP z maximálneho VZ 1153,50.
Avšak v 7tt potratila, tak sa momentálne z DNP zasa odhlásila.


Zaujímalo by ma to, či materská sa počíta z toho roku kedy otehotnela a začala si platiť DNP alebo z roku predchádzajúceho. Teda ak napr. otehotní až v januári, začne si platiť DNP až do nástupu na materskú, teda splní podmienku 6 mes. nepretržitého DNP, splní podmienku nemocenského poistenia v deň nástupu na materskú a splní aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia 2 roky pred pôrodom, kedy sa jej ostatok do 270 dní zaráta z už ukončeného zamestnania. Bude sa jej materská rátať z toho DNP, ktoré si založí v januári? Teda z najvyššieho VZ, ktorý si začne platiť keď otehotnie až do materskej?

Bola zamestnaná od 1.4.2010 - 31.3.2012
25.5.2011 nastúpila na materskú
18.1. 2012 začala rodičovská dovolenka, ktorá naďalej trvá.

Do budúcnsti by som sa chcela ešte spýtať ak sa jej nebude dariť otehotnieť v čase kedy by ešte k 6-tim mes. DNP mohla zarátať nemocenské poist. zo zamestnania, aby splnila podmienku 270 dní 2 r. pred pôrodom. Je možné si zaplatiť 3 mesiace z MIN.VZ v case keď nebude tehotná a potom keď otehotnie začať si platiť z MAX. VZ? Bude sa jej potom počítať materská zasa z toho MAXIMA?

Posledná otázka do 270 dní NP 2 roky pred pôrodom sa môžu zarátať všetky už ukončené poistenia? Teda by sa jej zarátalo aj z ukončeného zamestnania, aj z ukončeného DNP tých 10 dní, ktoré si teraz platila atd.?

ĎAKUJEM za odpoveď
Jozef Mihál
15.08.12,16:37
Materská sa počíta z vymeriavacích základov za rozhodujúce obdobie.

Za predpokladu, že splní podmienku 6 mes. nepretržitého DNP, splní podmienku nemocenského poistenia v deň nástupu na materskú a splní aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia 2 roky pred pôrodom, tak:

1. Ak DNP začne v roku, v ktorom pôjde na materskú, rozhodujúce obdobie je dané ako trvanie DNP v danom roku.

Napríklad prihlási sa na DNP v januári 2013, na materskú pôjde v júli 2013, rozhodujúce obdobie je dané ako trvanie DNP v roku 2013.

2. Ak DNP začne v roku predchádzajúcom rok, v ktorom pôjde na materskú, rozhodujúce obdobie je dané ako trvanie DNP v roku predchádzajúcom rok, v ktorom pôjde na materskú.

Napríklad prihlási sa na DNP v novembri 2012, na materskú pôjde v máji 2013, rozhodujúce obdobie je dané ako trvanie DNP od prihlásenia sa v roku 2012 (november a decemebr 2012).
Jozef Mihál
15.08.12,16:41
Do budúcnsti by som sa chcela ešte spýtať ak sa jej nebude dariť otehotnieť v čase kedy by ešte k 6-tim mes. DNP mohla zarátať nemocenské poist. zo zamestnania, aby splnila podmienku 270 dní 2 r. pred pôrodom. Je možné si zaplatiť 3 mesiace z MIN.VZ v case keď nebude tehotná a potom keď otehotnie začať si platiť z MAX. VZ? Bude sa jej potom počítať materská zasa z toho MAXIMA?

Posledná otázka do 270 dní NP 2 roky pred pôrodom sa môžu zarátať všetky už ukončené poistenia? Teda by sa jej zarátalo aj z ukončeného zamestnania, aj z ukončeného DNP tých 10 dní, ktoré si teraz platila atd.?

ĎAKUJEM za odpoveď

1. otázka:

V priebehu plynúceho času si musí strážiť dobu celkového trvania nem. poistenia za dobu posledných 2 rokov pred pôrodom. Ak sa postupne bude "vyčerpávať" doba predošlého zamestnania, je možné tak ako píšete sa na potrebný čas poistiť s minimálnym základom.

A po otehotnení sa okamžite z tohto poistenia odhlásiť, po pár dňoch sa prihlásiť znovu - s maximálnym základom. Materská sa vypočíta z maxima, samozrejme ak sa dodrží podmienka trvania "nového" DNP aspoň 26 týždňov.

2. otázka:
Áno, započítajú sa všetky už ukončené nemocenské poistenia, aj zo zamestnania, aj DNP.
olgaduri
16.08.12,11:53
ĎAKUJEM, je vždy na Vás spoľahnutie
katjab
27.08.12,17:36
Dobrý večer!
Zamestnankyňa dobrovoľne sa prihlásila na nemocenské poistenie 9.8.2011. Počas platenia DNP otehotnela. Dňa 4.5.2012 jej zo zákona zaniklo DNP. Od 7.5.2012 do 17.6.2012 bola práceneschopná. Od 18.6.2012 materská. Dňa 30.7.2012 pôrod dieťaťa.
Podľa Rozhodnutia soc. poisťovne nemá nárok na materské z DNP, ktorý si uplatnila od 18.6.2012 vzhľadom na skutočnosť, že nárok na materské bol uplatnený aj z povinného nemocenského poistenia zamestnanca a skončením prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky vzniklo dňa 18.6.2012 povinné nemocenské poistenie zamestnanca, v dôsledku toho skončilo plynutie ochrannej lehoty z DNP.
Prosím o vysvetlenie citátu. Ja som počítala 8 mesačnou ochrannou lehotou.
bredikova
07.09.12,05:32
Sú dve možnosti.

1. Prihlásiť sa ešte pred otehotnením na dobrovoľné poistenie. To sa musí od 1.2.2012 platiť vo výške 35,15% zo stanoveného vymeriavacieho základu. Ak platí minimálne odvody ako SZČO, teda zo základu 339,89 eur, môže si pri dobrovoľnom poistení stanoviť základ (1153,50 - 339,89) = 813,61 eur, pri sadzbe 31,15% to znamená poistné 285,98 eur.

Ak sa je podarí otehotnieť krátko po prihlásení sa na dobrovoľné poistenie - musí splniť podmienku trvania dobrovoľného poistenia najmenej 270 dní pred pôrodom - a na materskú pôjde 8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, tak dobrovoľné poistenie bude platiť cca 7-8 mesiacov, ak to bude 8 mesiacov, zaplatí približne 8 x 285 = 2280 eur.

Za to získa materské nielen z poistenia SZCO, ale aj z dobrovoľného poistenia, výška materského zo samotného dobrovoľného poistenia bude mesačne cca 65% z 813 eur = 528 eur mesačne, za 8 mesiacov materského z dobrovoľného poistenia to bude 4226 eur. materská spolu bude cca 750 eur mesačne po dobu 8 mesiacov.

Tu ste mi odpovedali , že stačí dobrovoľné poistenie, ale môžeme dobrovolné poistenie nahradiť zamestnaním , za takých istých podmienok? Je to výhodné pre toho , kto ju zamestná.
Jana Motyčková
07.09.12,08:25
Dobrý večer!
Zamestnankyňa dobrovoľne sa prihlásila na nemocenské poistenie 9.8.2011. Počas platenia DNP otehotnela. Dňa 4.5.2012 jej zo zákona zaniklo DNP. Od 7.5.2012 do 17.6.2012 bola práceneschopná. Od 18.6.2012 materská. Dňa 30.7.2012 pôrod dieťaťa.
Podľa Rozhodnutia soc. poisťovne nemá nárok na materské z DNP, ktorý si uplatnila od 18.6.2012 vzhľadom na skutočnosť, že nárok na materské bol uplatnený aj z povinného nemocenského poistenia zamestnanca a skončením prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky vzniklo dňa 18.6.2012 povinné nemocenské poistenie zamestnanca, v dôsledku toho skončilo plynutie ochrannej lehoty z DNP.
Prosím o vysvetlenie citátu. Ja som počítala 8 mesačnou ochrannou lehotou.

Bohužiaľ...
Na tento problém som upozorňovala tu - je tam aj vysvetlenie :
http://www.porada.sk/t185691-narok-na-materske-z-dnp-v-ochrannej-lehote-a-rodicovska-dovolenka.html
Jozef Mihál
09.09.12,18:40
Tu ste mi odpovedali , že stačí dobrovoľné poistenie, ale môžeme dobrovolné poistenie nahradiť zamestnaním , za takých istých podmienok? Je to výhodné pre toho , kto ju zamestná.
Aby aj ostatní vedeli, o čom sa bavíme, zopakujem Vašu pôvodnú otázku:

"SZČO podniká , odvody platí z minima, plánuje otehotnieť . Ak som dobre pochopila , keby teraz otehotnela, predpokladaný pôrod cca 2/2013. Materské by sa jej počítalo z poistenia SZČO. Čo by mala urobiť ak by chcela mať vyššiu materskú?"

Ak pred otehotnením ziska zamestnanie a bude tak poistena dvakrat, bude mat narok na materske z oboch poisteni - za predpokladu, ze pri oboch poisteniach bude dodrzana podmienka 270 NP v poslednych 2 rokoch pred porodom.
bredikova
10.09.12,04:51
Ďakujem za odpoveď. :)
kattka.c
24.09.12,12:46
Dobrý deň,

chcem sa opýtať či tomu rozumiem dobre.
Zamestnankyňa (vo firme A) s nízkym VZ ma termín pôrodu 7.5.2013.
Chce sa zamestnať na jeden mesiac napríklad na október v inej firme (firme B) na max. VZ. Hneď potom sa zamestná naspať vo firme A, naspäť na nízky VZ. Mesiac pred nástupom na materskú dovolenku tento pracovný pomer vo firme A ukončí, ale zároveň hneď aj začne nový.
Podľa toho ako tomu rozumiem, keďže nový pracovný pomer nebude trvať viac ako 90 dní, materská sa bude počítať z VZ vo firme B - teda z maxima, a teda zamestnankyňa bude mať nárok na max. materskú?
Môžete mi to prosím potvrdiť?
ĎAkujem
Jana Motyčková
25.09.12,05:33
Potvrdzujem.
Mila123
25.09.12,12:42
Dobrý deň,

chcem sa opýtať či tomu rozumiem dobre.
Zamestnankyňa (vo firme A) s nízkym VZ ma termín pôrodu 7.5.2013.
Chce sa zamestnať na jeden mesiac napríklad na október v inej firme (firme B) na max. VZ. Hneď potom sa zamestná naspať vo firme A, naspäť na nízky VZ. Mesiac pred nástupom na materskú dovolenku tento pracovný pomer vo firme A ukončí, ale zároveň hneď aj začne nový.
Podľa toho ako tomu rozumiem, keďže nový pracovný pomer nebude trvať viac ako 90 dní, materská sa bude počítať z VZ vo firme B - teda z maxima, a teda zamestnankyňa bude mať nárok na max. materskú?
Môžete mi to prosím potvrdiť?
ĎAkujem

nepochopila som uvedenú situáciu......poprosím vysvetliť, ako to je.....
Jana Motyčková
25.09.12,12:50
Napr. :
zamestnanie A ukončí 31.10..
Zamestná sa od 1.11. do 30.11. vo firme B z maxima.
Od 1.12. sa zase zamestná vo firme A. Toto zamestnanie ukončí 28.2. a znovu sa tam zamestná od 1.3.2013.
Tým nesplní podmienku 90 dní v novom zamestnaní, dávka sa vypoćíta z VZ od iného zamestnávateľa v r.2012, t..j. z VZ získaného u zamestnávateľa B.
Mila123
25.09.12,12:58
ďakujem......
mizu24
26.09.12,06:56
Môžem poprosiť o radu? Mamička na RD si od januára platí DNP z maxima, ktoré jej končí 7.10.,keďže sa jej nepodarilo otehotnieť pôjde na PN v ochrannej lehote do 7 dní od ukočenia na cca. 1 mesiac. Čo v prípade ak otehotnie do konca roka a termín nástupu na materské a tiež pôrodu bude mať v r.2013? Kedy sa má zase prihlásiť na DNP? Alebo je lepšie sa zamestanať a platiť odvody z maxima? Stačí aj na dohodu, keďže od januára sa budú odvody platiť aj z nej?Ďakujem...
Jana Motyčková
27.09.12,17:46
Možností je niekoľko :
- najneskôr od 7.10. sa prihlási na dôchodkovňe poistenie a poistenie v nezamestnanosti a toto si bude platiť do otehotnenia. Ak by si aj VZ zmenila na minimum, pri nástupe na materskú v r.2013 sa jej VZ spriemeruje za celý rok, čiže nebude síce maximálny, ale bude relatívne vysoký. Počas PN poistné neplatí.
- nechá skončiť DNP, keď otehotnie prihlási sa na balík dobr.poistenia - ale ak chce mať maximálnu materskú, musí si balík platiť z "maxima", čiže v budúcomroku z cca 1179 € aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú.
- nechá skončiť DNP, tesne pred pôrodom sa prihlási na DNP - materské jej bude vypoćítanbé z VZ 393 € - to v prípade, že stihne ísť namaterskú tak, aby 2 roky pred pôrodom spĺňala podmienku 270 dní poistenia.
- nechá skončiť DNP, keď otehotnie zamestná sa s maximálnym VZ, môže byť v r.2013 aj pravidelná dohoda -aspoň 90 dní pred materskou. Opäť za podmienky splnenia 270 dní poistenia v posl.2 rokoch.
- nechá skončiť DNP, zamestná sa v r.2012 na pár dní z maximálneho VZ, zamestnanie skončí. Tesne pred materskou sa zamestná s akýmkoľvek VZ u iného zamestnávateľa ako bol v r.2012 - dávku získa z maxima roku 2012. Opäť za podmienky splnenia 270 dní poistenia v posl.2 rokoch.
mizu24
27.09.12,19:08
Ďakujem za rozsiahlu odpoveď, tých možností je fakt dosť :). A v prípade, že sa využije prvá možnosť, DNP a ostatné poistenia sa skončia po zistení otehotnenia a začne plynúť 8 mesačná ochranná lehota?
A pri poslednej možnosti kedy je potrebné sa zamestnať? Stačí napr. 20.12.2012 z max. VZ, 31.12. ukončiť zamestnanie a pred nástupom na MD sa zamestnať u iného zamestnávateľa napr. na dohodu o pr.činnosti zo sumy 100 €? Dokedy má trvať toto zamestnanie? Môže sa ukončiť hneď po nástupe na MD?
Jana Motyčková
28.09.12,16:45
Pri prvej možnosti môže poistenie ukončiť, keď otehotnie. Začne plynúť 8-mesačná ochranná lehota.
Pri poslednej možnosti tie dátumy môžu byť, DoPČ môže byť, radšej by som ale zvolila pracovný pomer, ak by išlo o krátkodobú dohodu, aby to SP neprehodnotila na nepravidelný príjem bez nemocenského poistenia. Zamestnanie môže skončiť po nástupe na MD, ale trvanie zamestnania počas MD, prípadne aj počas RD má význam- poistenie beží - pre prípadnú ďalšiu materskú.
mizu24
28.09.12,18:21
A ešte jedna otázočka, je možnosť skombinovať prvú a poslednú možnosť? Že sa prihlási 7.10. na všetky poistenia z max. VZ, od 8.10. do 20.12 bude PN, následne sa odhlási a zamestná sa na tých pár dní do konca roka na TPP z max. VZ? Viem, že je to už asi trochu prekombinované :o. A nebude problém, keď sa v januári založí živnosť? Prvý rok nie je povinnosť platiť odvody, takže by nevzniklo žiadne nové poistenie. Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
29.09.12,16:41
Potom je jej to skončené DNP z maxima zbytočné.
Živnosť nebude problém.
mizu24
29.09.12,18:57
Zbytočné je len z maxima, ale je potrebné k dosiahnutiu 270 dní poistenia počas 2 rokov?Alebo keď bude PN do toho 20.12. /zároveň bude aj poistenie z maxima/ netreba sa zamestnávať do konca r.2012? Už som z toho jeleň :(.
Jana Motyčková
01.10.12,06:03
Samozrejme z maxima je zbytočné. 270 dní má zatiaľ z DNP. Ale samozrejme môže mať aj to pokračovane dobrovoľného poistenia po 7.10. z maxima, ak bude celý čas na PN, je to jedno (len toho 7.10. zaplatí z maxima). Po skončení PN 20.12. sa samozrejme môže zamestnať z maxima a potom využije poslednú možnosť.
kattka.c
01.10.12,17:24
Dobrý deň,
zamestnankyňa je zamestnaná vo firma A s vysokým vymeriavacím základom do 31.10.2012. Od 1.11.2012 do 31.12.2012 má pracovať vo firme B s veľmi nízkym VZ. Od 1.1.2013 s ňou uzatvoria zas vo firme B novú pracovnú zmluvu. Termín pôrodu je 25.3.2012.
Uvažujem správne, že materská sa jej bude počítať iba z VZ vo firme A?
Ďakujem za potvrdenie.
Jana Motyčková
02.10.12,05:41
Áno, správne.
mizu24
02.10.12,09:55
Samozrejme z maxima je zbytočné. 270 dní má zatiaľ z DNP. Ale samozrejme môže mať aj to pokračovane dobrovoľného poistenia po 7.10. z maxima, ak bude celý čas na PN, je to jedno (len toho 7.10. zaplatí z maxima). Po skončení PN 20.12. sa samozrejme môže zamestnať z maxima a potom využije poslednú možnosť.

Bola som na SP a teta ma presviedčala, že sa musím prihlásiť už od 6.10. inak by nebolo poistenie nepretržité, radšej som ju nepresviedčala, aj keď si budem musieť zaplatiť dva dni. Posielali ma od jedného okienka k druhému... , no proste hrôza. Ešte raz Vám ďakujem za rady, lebo keby som sa spoliehala len na pomoc zo SP, tak neuspejem :(.
Jana Motyčková
02.10.12,10:50
Neviem, kedy poistenie končí, pochopila som, že 7.10., čiže 7.10. ešte je posledný deň poistenia. Ak je posledný deň poistenia 6.10., treba sa na ostatné poistenia prihlásiť najneskôr od 6.10..
kattka.c
02.10.12,16:03
Dobrý deň,
zamestnankyňa je zamestnaná vo firma A s vysokým vymeriavacím základom do 31.10.2012. Od 1.11.2012 do 31.12.2012 má pracovať vo firme B s veľmi nízkym VZ. Od 1.1.2013 s ňou uzatvoria zas vo firme B novú pracovnú zmluvu. Termín pôrodu je 25.3.2012.
Uvažujem správne, že materská sa jej bude počítať iba z VZ vo firme A?
Ďakujem za potvrdenie.

Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, z akého vymeriavacieho základu by sa v tomto prípade vychádzalo pri reťazovom pôrode - teda pri druhej materskej.
mizu24
02.10.12,18:21
Neviem, kedy poistenie končí, pochopila som, že 7.10., čiže 7.10. ešte je posledný deň poistenia. Ak je posledný deň poistenia 6.10., treba sa na ostatné poistenia prihlásiť najneskôr od 6.10..

No práve, že mi prišiel papier, že poistenie končí 7.10., a aj pani mi to potvrdila, že 7.10. som ešte poistená, 8.10. už nie. No aj napriek tomu ma presviedčala, že sa mám poistiť od 6.10, aby sa to považovalo za nepretržité :o. Dúfam, že nebude problém, že tie dva dni bude NP platené dobrovoľne vlastne 2x.
Jana Motyčková
03.10.12,07:18
2x platené to nebude. Od 7.10., resp. 6.10. sa len prihlásite aj na ostatné poistenia. Keďže 6. je sobota a 7. je nedeľa, treba sa tam ísť prihlásiť najneskôr v piatok - dátum uvediete od 6., resp.7.10. V pondelok by už bolo neskoro.
Jana Motyčková
03.10.12,07:27
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, z akého vymeriavacieho základu by sa v tomto prípade vychádzalo pri reťazovom pôrode - teda pri druhej materskej.
1. Viete aké budú vtedy paltiť zákony?
2. Ak by sa zákony nemenili, viete kedy pôjde na tú ďalšiu materskú? Zamestnanie vo firme A jej bude trvať? Ak áno, tak ak pôjde na ďalšiu materskú v r. 2014, tak materské bude zo získaného VZ vo firme A v r.2013, ak pôjde v r.2015 tak z pravdepodobného zárobku vo firme A, čo by bola suma, ktorý by zarobila v mesiaci roku 2015, v ktorom nastúpi na materskú.
chudaska
03.10.12,07:29
Dobrý den, ked DNP skonci 19.10.2012 a nebude znama tehotna...zvazuje,ze by vyuzila tu poslednu moznost, ktoru ste udali:
- nechá skončiť DNP, zamestná sa v r.2012 na pár dní z maximálneho VZ, zamestnanie skončí. Tesne pred materskou sa zamestná s akýmkoľvek VZ u iného zamestnávateľa ako bol v r.2012 - dávku získa z maxima roku 2012. Opäť za podmienky splnenia 270 dní poistenia v posl.2 rokoch.
Dobre tomu rozumiem, ze je jedno, kedy sa v roku 2012 zamestna, moze to byt aj v decembri...podmienka 270 dni bude splnena a ak otehotnie...tak v roku 2013 pred nastupom na MD sa znova zamestna u ineho zamestnavatela na par dni a bude sa jej brat potom do uvahy VZ z roku 2012, z DNP + zamestnanie?
Jana Motyčková
03.10.12,08:01
Áno, správne.
Iba neručím za to, aké budú zákony v čase, keď pôjde na materskú. Zatiaľ to takto platí a zatiaľ ani nie je žiadna pripravená novela, ktorá by to mala meniť.
chudaska
03.10.12,08:10
No hadam...to este v roku 2013 bude takto platit! Dakujem, pani Janka. Nebolo mi presne jasne, preco mizu24...sa chce nepretrzite poistit...myslim,ze ta posledna moznost je vyhodnejsia...ale ona chce ist hned na PN,tak asi preto nechce mat prerusene to poistenie.
mizu24
03.10.12,09:42
No hadam...to este v roku 2013 bude takto platit! Dakujem, pani Janka. Nebolo mi presne jasne, preco mizu24...sa chce nepretrzite poistit...myslim,ze ta posledna moznost je vyhodnejsia...ale ona chce ist hned na PN,tak asi preto nechce mat prerusene to poistenie.

Lebo keby som náhodou otehotnela počas trvania PN / a tiež trvania poistenia/, tak by som už nemusela využiť poslednú možnosť, čím by som ušetrila ;).
chudaska
03.10.12,09:45
Lebo keby som náhodou otehotnela počas trvania PN / a tiež trvania poistenia/, tak by som už nemusela využiť poslednú možnosť, čím by som ušetrila ;).

tak to je tiez pravda :-)
Mila123
03.10.12,10:11
v roku 2012 má dvoch zamestnávateľov (súčasne) a v roku 2013 bude mať celkom iného, pracovné pomery z roku 2012 budú ukončené k 31 12 2012...

aký VZ bude použitý na výpočet dávky NP, pri zamestnaní do 90. dní od vzniku PPV?
Ďakujem,,,,,,
Jana Motyčková
03.10.12,10:14
Úhrn VZ od oboch zamestnávateľov.
zuzana
05.10.12,16:36
Ak má kamoška ukončenie DNP 15.10.2012-platila si z minima/aby mala VZ DNP a zo zamestnania maximum/, pracuje aj na riadnu zmluvu, zatial nie je tehotná, ale ak otehotnie napr.do toho 15.10. uz jej to nebude stačiť na tú ochrannú lehotu 8 mesiacov?ak nie stačí ak si na budúci rok pred odchodom na materskú-aký najneskorší dátum? začne platiť celý balík poistenia z minima-tj.dôchodkové, v nezamestnanosti a nemocenské a potom sa jej materská vypočíta zo zamestnania + z minima DNP??Ak by sa teraz 15.10.2012 prihlásila na celý balík, t.j. musí si dať prihlášku na dôchodkové, poist.v nezamestnanosti aj na DNP? alebo iba na tie dve prvé?
Jana Motyčková
05.10.12,19:18
Ak k 15.10. bude tehotná, 8-mesačná lehota jej postačuje.
Ak k 15.10. tehotná nebude, budúci rok stačí sa prihlásiť na DNP deň pred nástupom na materskú.
Jana Motyčková
05.10.12,19:37
Možností je niekoľko :
- nechá skončiť DNP, zamestná sa v r.2012 na pár dní z maximálneho VZ, zamestnanie skončí. Tesne pred materskou sa zamestná s akýmkoľvek VZ u iného zamestnávateľa ako bol v r.2012 - dávku získa z maxima roku 2012. Opäť za podmienky splnenia 270 dní poistenia v posl.2 rokoch.

Dôležité upozornenie : ak bude prijatá novela, ktorá je v NR SR, tak uvedenú možnosť nebude možné využiť!,
zuzana
06.10.12,08:45
Ak k 15.10. bude tehotná, 8-mesačná lehota jej postačuje.
Ak k 15.10. tehotná nebude, budúci rok stačí sa prihlásiť na DNP deň pred nástupom na materskú.


Takže sa deň pred nástupom poistí na celý balík z minima?Ďakujem.
Jana Motyčková
06.10.12,12:09
Stačí to tak.
Mila123
06.10.12,14:16
Možností je niekoľko :
- najneskôr od 7.10. sa prihlási na dôchodkovňe poistenie a poistenie v nezamestnanosti a toto si bude platiť do otehotnenia. Ak by si aj VZ zmenila na minimum, pri nástupe na materskú v r.2013 sa jej VZ spriemeruje za celý rok, čiže nebude síce maximálny, ale bude relatívne vysoký. Počas PN poistné neplatí.
- nechá skončiť DNP, keď otehotnie prihlási sa na balík dobr.poistenia - ale ak chce mať maximálnu materskú, musí si balík platiť z "maxima", čiže v budúcomroku z cca 1179 € aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú.
- nechá skončiť DNP, tesne pred pôrodom sa prihlási na DNP - materské jej bude vypoćítanbé z VZ 393 € - to v prípade, že stihne ísť namaterskú tak, aby 2 roky pred pôrodom spĺňala podmienku 270 dní poistenia.
- nechá skončiť DNP, keď otehotnie zamestná sa s maximálnym VZ, môže byť v r.2013 aj pravidelná dohoda -aspoň 90 dní pred materskou. Opäť za podmienky splnenia 270 dní poistenia v posl.2 rokoch.
- nechá skončiť DNP, zamestná sa v r.2012 na pár dní z maximálneho VZ, zamestnanie skončí. Tesne pred materskou sa zamestná s akýmkoľvek VZ u iného zamestnávateľa ako bol v r.2012 - dávku získa z maxima roku 2012. Opäť za podmienky splnenia 270 dní poistenia v posl.2 rokoch.
chystanou novelizáciou zákona o soc. poistení, (po jej scválení) tak tieto možnosti už nie sú potom reálne?.....
Jana Motyčková
06.10.12,17:12
V príspevku 566 som uviedla, že ak sa prijme novela, posledná možnosť nebude možná.
Ostatné ostávajú v platnosti + v predposlenej možnosti by malo zamestnanie trvať tak dlho, aby tam bolo 90 dní, za ktoré sa platí poistné (teda 90 dní bez PN, neplateného voľna a pod.).
Erikado
11.10.12,10:04
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak by som sa rozhodla využiť predposlednú možnosť, lebo sa mi ešte nepodarilo otehotnieť ... t.j DNP nechám 26.10.2012 zaniknúť a zamestnanie pred nástupom na materskú, dúfam v 2013, bude trvať min.90 dní, do podmienky splnenia 270 dní v posledných dvoch rokoch sa započítava aj poistné platené ako SZČO alebo len zo zamestnania? Živnosť plánujem ešte v 2012 pozastaviť.
Jana Motyčková
12.10.12,07:59
Do podmieky 270 dní sa započítavajú všetky druhy poistenia. Samozrejme ak by ste žiadali o materské zo szčo aj z DNP, potom doba poistenia szčo sa započíta len pre nárok zo szčo. Ale ak máte získaných 270 dní aj zo szčo, za zváženie stojí aj dobrovoľné poistenie z minima tesne pred materskou + zamestnanie 90 dní pred materskou. Potom by to 90-dňové zamestnanie stačilo s VZ 1179-393.

Doba 90 kalendárnych dní trvania zamestnania sa bude zrejme počítať, tak, že sa do týchto dní nezapočítajú dni PN, OČR, neplateného voľna a pod.
Erikado
12.10.12,09:54
Ďakujem pani Motyčková
Dianka
30.10.12,10:53
Ospravedlňujem sa, že sa pýtam takto konkrétne, je tu toho veľa popísaného a už sa v tom zamotávam...
Kamarátka je momentálne zamestnaná s hrubým príjmom 600 EUR. Je v druhom mesiaci tehotenstva. Keby sa teraz od 1.11.2012 zamestnala v novej firme (v tej v ktorej je teraz bude k 31.10.2012 výpoveď dohodou), bude sa jej materské počítať z vymeriavacieho základu (dajme tomu 1 100,-- EUR) z tejto novej firmy? Oplatí sa jej ešte dobrovoľne pripoistiť? Keby sa stalo, že trebárs musí ísť na budúci týždeň na PN, tak sa čo udeje?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
30.10.12,17:57
Ak sa od 1.12.2012 zamestná v novej firme s príjmom v decembri 1100 € a pôjde namaterskú v r.2013 a do materskej získa 90 dní poistenia, za ktoré je zaplatené poistné (či)ze dni trvania pracovného pomeru bez PN, OČR, neplateného voľna..), materské jej bude počítané z VZ z tohoto zamestnania z decembra 2012.
Ak by ale tých 90 dní plateného poistenia nemala, dávka sa vypočíta z príjmu u iného zamestnávateľa v r. 2012 - to je ten doterajší zamestnávateľ.
Ak by išla na PN budúci týždeň, nemocenské sa poćíta zo zamestnaní ktoré mala v r.2011, okrem toho zamestnávateľa od ktorého ide na PN.
K by sa dobrovolne poistila, chýbalo by jej z toho poisteni 270 dní, ak v posledných 2 rokoch nemá ešte nejakéiné ukončené poistenie. Tých 270 dní sa zíce dá získať aj "dodatočne", ale je to dosť komplikované.
chudaska
20.11.12,15:37
No mojej znamej to nevyslo, v oktobri jej skoncilo poistenie, bola tehotna,takze jej plynula 8-mesacna ochranna doba...ale po 3 mesiacoch potratila :-((( a kedze nebola uz poistena, nemohla vyuzit ani PN!! Nakolko 7-dnova doba jej uplynula v oktobri!
Jana Motyčková
20.11.12,16:55
No mojej znamej to nevyslo, v oktobri jej skoncilo poistenie, bola tehotna,takze jej plynula 8-mesacna ochranna doba...ale po 3 mesiacoch potratila :-((( a kedze nebola uz poistena, nemohla vyuzit ani PN!! Nakolko 7-dnova doba jej uplynula v oktobri!
Podľa mňa, keďže poistenie skončilo v čase, keď bola tehotná, automaticky má 8-mesačnú OL a mohla vyuźiť PN. OL dokonca nekončí ani potratom. Skúsila požiadať o dávku?
chudaska
21.11.12,06:56
tak som jej zavolala a pojde dnes k lekarovi,tak si vyziada PN-ku vypisat a uvidime, ako potom dopadne v SP! Ju to ani nenapadlo pytat si PN, vtedy mala ine starosti v hlave a hlavne smutok! :-( Dakujem, pani Janka, za radu!!
ideno
23.11.12,20:45
Dobrý deň, tiež poprosím o radu ... Kamarátka nastúpila na MD 28.12.2010. Pracovný pomer mala na dobu určitú do 31.12.2010. Teda počas materskej a rodičovskej dovolenky už nebola zamestnancom. Začiatkom roka plánuje otehotnieť :) - tak aby nastúpila na MD do doby skončenia prvej RD (do 5.3.2014). K 1.1.2013 však bude mať za posledné dva roky 0 dní nemocenského poistenia. Aké má možnosti, aby mala nárok na materskú?
1. V prvom rade si musí "zabezpečiť" tých 270 dní poistenia .... to znamená, že poistená by mala byť ešte pred otehotnením???
2. ak by si dala balík DNP a bola by PN aj tak by si musela platiť poistné ???? - lebo by bola aj tak bez nároku na nemocenskú dávku počas PN z DNP (nesplnená podmienka 270 dní)
3. ak by sa zamestnala aký vplyv by to malo na poberajúci rodičovský príspevok? V podstate by stačilo sa zamestnať na prac. zmluvu napr. na 10 hod. mesačne??? (len aby si "nazbierala" tých 270 dní NP)
4. v prípade PN do 90 dní z nového zamestnania by sa jej dávka NP počítala z minima??? alebo z toho zamestnania ešte pred prvou MD z roku 2010?
5. mohla by byť zamestnaná napr. tých 270 dní pri príjme 100 e mesačne a potom ukončiť PP a tesne pred materskoou si dať nový prac. pomer z maxima a potom u iného zam. napr. z minima, aby mala maximálnu MD?
Stále je to zložitejšie a zložitejšie .... a tušíme aj prečo :)
Za každú info prípadne link vďačná :)
ideno
23.11.12,21:00
Na DNP nikto nereaguje :(, tak to dávam aj sem aj keď to tu nepatrí ..... ale ako inak sa dopátrať odpovede???? Já v zákone proste odpoveď neviem nájsť :(.

- ide o DNPO s vyčerpanou podpornou dobou 52 týž .poberania dávky NP (napr. k 30.10.2012) Je naďalej DNP - balík. Za akých podmienok môže ešte získať dávku z DNP, (je chorý, takže lekár ho kedykoľvek uzná PN,)

1. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - do 26 týž. - toľko dní nárok na nemocenské koľko od ukončenej PN (po 52 týž.podp.doby) poistné platil - ANO ?
2. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - pokračuje v poistení bez prerušenia - po 26 týž. - nových 52 týž. podpornej doby - ANO ?
3. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - aj po 26 týž. (do 52 týž.) ak sa znova prihlási - podporná doba len toľko dní koľko uplynulo od ukončenia 52 týždňovej PN-ky? a nemocenské z min. VZ ????
4. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne ukončí poistenie (alebo aj neskôr) - až po 52 týž. ak sa znova prihlási - podporná doba nových 52 týž. a nemocenské z min. VZ - ???
5. vyčerpaných 52 týž. podpornej doby - súbežne sa odhlási, druhý deň prihlási, tretí deň PN a nárok na novú podpornú dobu 52 týž., nemocenské z min. VZ ????????

§58
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení

(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

- tento paragraf z horeuvedeným nesúvisí? (bod.5) Použije sa len pri súbehu NP?
mariapol
06.12.12,05:58
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Kolegyňa je tehotná, termín pôrodu má 15.04.2013. Zamestnaná je v našej firme od roku 2005. 01.11.2012 mala neplatené voľno z dôvodu prečerpania dovolenky. Z akého obdobia sa jej bude rátať VZ na určenie výšky MD, za prepdpokladu že po prerušení bude mať 90 dní plateného nemocenského poistenia. Bude to celý rok 2012, alebo od 02.11.2012 do 31.12.2012. Za odpoveď vopred ďakujem.
kalko
12.12.12,14:12
Dobrý deň, prosím o radu.
Kamarátka je tehotná. Termín pôrodu má 15.5.2013.
DNP jej skončilo 31.1.2012 a trvalo viac ako 270 dní. Pred nástupom na materskú sa znova prihlási na DNP.
Ak by sa zamestnala v decembri s max. VZ (viac ako 90 dní), vznikne jej nárok na materskú aj zo zamestnania? - platí tu, že do doby 270 dní sa započítava každé už skončené poistenie?
Jana Motyčková
13.12.12,07:49
To, že skončené poistenie sa počíta do doby 270 dní platí, ale jedno skončené poistenie sa počíta len pre nárok z jedného poistenia.
Čiže ak má len skončené DNP a iné skončené poistenie nemá, tak to skončené DNP sa jej započíta buď pre nárok z DNP, alebo pre nárok zo zamestnania.
kalko
13.12.12,08:36
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem Vám príjemné prežitie Vianočných sviatkov :)
Jana Motyčková
13.12.12,17:00
Ďakujem .
certik
18.12.12,14:05
Prosím vás o radu:
- od 06/2007 do 12/2007 som bola na materskej dovolenke a do polovice 11/2009 na rodičovskom príspevku. V tomto čase (11/2009) som išla znovu na materskú, na ktorej som bola do 05/2010 a odvtedy som na rodičovskom príspevku, ktorý mi končí 24.12.2012. Som zamestnaná na dobu neurčitú. Momentálne som tehotná a nakoľko mám zdravotné problémy, pravdepodobne skončím na PN. (Na MD by som mala nastúpiť začiatkom apríla 2013). Z akého VZ sa mi bude počítať PN a následne materská a či vôbec budem mať nárok na materské.

Mám ešte nejakú nevyčerpanú dovolenku, tak neviem, či by bolo lepšie si vyčerpať najprv dovolenku a potom ísť na PN alebo hneď na PN a následne materskú.
Vopred ďakujem za odpoveď
Janiela
08.01.13,10:34
Mohli by ste mi poradiť?
Zamestnankyňa má trvalý pracovný pomer.
Ak si uzavrie ešte jeden vedľajší pracovný pomer, môže mať nárok na dve materské? Môže v druhom zamestnaní na dobu do 28.2.2013 poberať nemocenské dávky?
Deň nástupu na materskú dovolenku je 1.3.2013.
Rada by som vedieť, ako by si mohla materskú vylepšiť. Ďakujem za každú radu a usmernenie.
Jozef Mihál
10.01.13,11:50
Ak má zamestnankyňa dva pracovné pomery, má aj dve nemocenské poistenia ako zamestnankyňa.

Z každého nem. poistenia má nárok na nemocenské dávky, vrátane materského, ak pre každé splní predpísané podmienky.

V prípade dvoch NP zamestnanca je tak dôležité, či každé z nich trvalo najmenej 270 dní v období 2 rokov pred nástupom na materské.
veronikasad
10.01.13,11:54
Pozmením trošku názov témy : Dá sa získať 2-krát materské na jedno dieťa ? Podľa vyjadrenia nášho ÚP a písomného stanoviska ústredia SP - ano. Čo vy na to ?

Otázka :
Dobrý deň,

prosím o informáciu, či má nárok na materské manžel poistenkyne, ak ho ona sama tiež vyčerpala.

Som účtovníčka, klient ukončil živnosť 31.12,2012 a zamestnankyňa bola ešte na RD. Keďže prevádzka zanikla, bol skončený prac.pomer dohodou aj s touto zamestnankyňou.Na UP chcela prepísať rod.príspevok na manžela, aby sama mohla poberať dávku v nezamestnanosti. Na UP v Prievidzi tvrdia, že manžel nemá nárok na rod. príspevok, lebo ako iný poistenec má znovu nárok na materské (manželka vyčerpala riadnu materskú pred a po narodení dieťaťa). Dieťa má viac ako 2 roky. Je to naozaj tak, že nárok na materské v takomto prípade vznikne obidvom rodičom ? (doba nem.poistenia u manžela je splnená), teda SP ho nebude vyplácať 34 týždňov ale 68 ?

Odpoveď SP :
Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Za iného poistenca sa považuje aj otec dieťaťa.
Na to, aby otcovi dieťaťa vznikol nárok na materské, musí splniť všetky zákonom stanovené podmienky nároku na materské, ktorými sú:
- podmienka existencie nemocenského poistenia v deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti,
- podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti,
- pokiaľ je povinne nemocensky poistený ako zamestnanec - podmienka absencie príjmu v období starostlivosti o narodené dieťa,
- ak je povinne nemocensky poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou alebo dobrovoľne nemocensky poistenou osobou - podmienka zaplatenia poistného v správnej výške a včas.
Pokiaľ otec dieťaťa uvedené podmienky splní, nárok na materské mu vznikne aj v prípade, ak manželka už vyčerpala materskú.
Nárok na materské si otec dieťaťa uplatní v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne predložením tlačiva – „Žiadosť o materské“, ktoré mu bude poskytnuté pobočkou Sociálnej poisťovne.
S pozdravom




Černá Jana



Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989

--------
Na moju ďalšiu otázku z infolinky SP už neodpovedali.

"Prosím o vysvetlenie, čo sa rozumie prevzatím dieťaťa do starostlivosti. Manželia žijú v spoločnej domácnosti."
Jozef Mihál
10.01.13,12:13
§ 49 zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

"(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je
a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu."

Čiže otec dieťaťa nemôže ako "iný poistenec" dostať materskú len tak, ale len pri splnení niektorej z podmienok uvedenej v § 49 ods. 2.

To otec uvedený v príspevku zrejme nespĺňa.
veronikasad
10.01.13,12:55
§ 49 zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení

"(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je
a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu."

Čiže otec dieťaťa nemôže ako "iný poistenec" dostať materskú len tak, ale len pri splnení niektorej z podmienok uvedenej v § 49 ods. 2.

To otec uvedený v príspevku zrejme nespĺňa.
Ďakujem za odpoveď p. Mihál. Otec dieťaťa splňa len podmienky uvedené v odpovedi z ústredia SP, nesplňa ani jednu z podmienok uvedenú v § 49 odst. 2. Napriek tomu mu nechcu priznať rodičovský príspevok, lebo podľa vyjadrenia pracovníčky pobočky SP v PD (vraj majú také usmernenie) - splňa podmienky pre nárok na materské.
Jozef Mihál
10.01.13,13:02
Čo mám na to povedať...

...ak má nárok na materské, skutočne nemá nárok na RP. Lenže podľa zákona nárok na materské nemá. Ak mu napriek tomu pobočka SP v PD materské začne vyplácať, tak "všetko bude v poriadku".
veronikasad
10.01.13,13:15
Čo mám na to povedať...

...ak má nárok na materské, skutočne nemá nárok na RP. Lenže podľa zákona nárok na materské nemá. Ak mu napriek tomu pobočka SP v PD materské začne vyplácať, tak "všetko bude v poriadku".
Volala som teraz na pobočku, vraj to takto vyplácajú. U manžela zamestnankyne je však problém, že manžel (z pracovných dôvodov) na materskej dovolenke zostať nemôže. A potvrdenie pre uplatnenie rod.príspevku (zatial) vydať nechcú.
Janiela
10.01.13,13:17
Ak má zamestnankyňa dva pracovné pomery, má aj dve nemocenské poistenia ako zamestnankyňa.

Z každého nem. poistenia má nárok na nemocenské dávky, vrátane materského, ak pre každé splní predpísané podmienky.

V prípade dvoch NP zamestnanca je tak dôležité, či každé z nich trvalo najmenej 270 dní v období 2 rokov pred nástupom na materské.

Pán Mihál, veľmi pekne Vám ďakujem
Pepa
10.01.13,14:46
Ďakujem za odpoveď p. Mihál. Otec dieťaťa splňa len podmienky uvedené v odpovedi z ústredia SP, nesplňa ani jednu z podmienok uvedenú v § 49 odst. 2. Napriek tomu mu nechcu priznať rodičovský príspevok, lebo podľa vyjadrenia pracovníčky pobočky SP v PD (vraj majú také usmernenie) - splňa podmienky pre nárok na materské.
Spĺňa - par. 49 ods. 2 písm. d).
Jozef Mihál
10.01.13,15:14
§ 49 ods. 2 písm. d) znamená, že matka bude poberať materské do 6 týždňa od pôrodu, potom materské poberať prestane a "vystrieda" ju otec.
Jana Motyčková
10.01.13,17:33
Volala som teraz na pobočku, vraj to takto vyplácajú. U manžela zamestnankyne je však problém, že manžel (z pracovných dôvodov) na materskej dovolenke zostať nemôže. A potvrdenie pre uplatnenie rod.príspevku (zatial) vydať nechcú.
V takom prípade nárok na materské nemá, lebo má nárok na príjem, ktorý je vymeriavacím základom na nemocesnké poistenie.
veronikasad
10.01.13,18:41
V takom prípade nárok na materské nemá, lebo má nárok na príjem, ktorý je vymeriavacím základom na nemocesnké poistenie.
Janka, nechce materské, chce rodičovský príspevok (v súbehu so zamestnaním) a ten mu nechcú priznať, lebo má nárok na materské. (zajtra idem na tvoje školenie v PD).
veronikasad
10.01.13,18:48
A čo v prípade, keď to "vystriedanie" nastane neskôr ako po 6. týždni. Ako dlho bude poberať materské otec ? Mne tvrdili, že keď "vystriedanie" nastane aj po 34. týždni, vždy to bude 28 týždňov. (teda ďalšia materská u otca)
Jana Motyčková
10.01.13,20:12
Janka, nechce materské, chce rodičovský príspevok (v súbehu so zamestnaním) a ten mu nechcú priznať, lebo má nárok na materské. (zajtra idem na tvoje školenie v PD).
No veď - nárok na materské nemá, takže musia mu dať RP.
Jana Motyčková
10.01.13,20:14
A čo v prípade, keď to "vystriedanie" nastane neskôr ako po 6. týždni. Ako dlho bude poberať materské otec ? Mne tvrdili, že keď "vystriedanie" nastane aj po 34. týždni, vždy to bude 28 týždňov. (teda ďalšia materská u otca)
Ak sa uznáva, že môže prebrať do starostlivosti dieťa, napriek tomu, že matka materské na dieťa vyčerpala celé (celú dobu), potom nárok je 28 týždňov.
bredikova
15.01.13,11:35
Potrebovala by som, prosím poradiť .

SZČO-žena, je poistená od 1.2.2012 ako dobrovoľne poistená osoba a od 1.7.2012 ako povinne poistená osoba. V apríli má termín pôrodu. ale nakoľko má živnosť od 14.6.2011 a dostala na ňu príspevok z UP , musí ju mať do min. 14.6.2013 aktívnu , aby nemusela vrátiť príspevok.
Ako to bude mať teraz z MD a RP (platí si minimálne odvody) , nebolo by vhodné, aby na MD išiel manžel? Prosím môžete poradiť?:)
Jozef Mihál
17.01.13,17:59
Nárok na materské pri SZČO nie je podmienený ukončením, resp. pozastavením živnosti.

Podobne nárok na rodičovský príspevok má matka, živnostníčka, bez ohľadu či živnosť vykonáva alebo nie.
veronikasad
08.02.13,06:50
Klientka je SZČO od 1.7.2012 (odvody do SP neplatila). V oktobri 2012 jej zaniklo DNP, v tom čase už bola tehotná. Nárok na materské si neuplatnila z ochrannej doby, ale od 1.1.2013 uzatvorila nové DNP (celý balík) s VZ platným v roku 2013 (393€). SP jej vypočítala materské z VZ roku 2012. Je tento postup SP správny ?

Začiatok nového poistenia 1.1.2013, nástup na materskú 3.1.2013. Podmienku 270 dní nem. poistenia má splnenú.

Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
08.02.13,09:27
Od 1.1.2013 je znova DNP, na materskú šla od 3.1.2013.

Podľa § 57 ods. 1 písm. d) zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení sa tak materské určí z pravdeopodobného denného VZ.

Podľa § 57 ods. 3 je v danom prípade pravdepodobný denný VZ 1/30 zo sumy 393 eur.

Postupu SP preto nerozumiem.

Ochranná lehota z predošlého DNP zanikla vznikom nového DNP, podľa § 32 ods. 4 písm. a) zákona.
veronikasad
08.02.13,13:33
Od 1.1.2013 je znova DNP, na materskú šla od 3.1.2013.

Podľa § 57 ods. 1 písm. d) zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení sa tak materské určí z pravdeopodobného denného VZ.

Podľa § 57 ods. 3 je v danom prípade pravdepodobný denný VZ 1/30 zo sumy 393 eur.

Postupu SP preto nerozumiem.

Ochranná lehota z predošlého DNP zanikla vznikom nového DNP, podľa § 32 ods. 4 písm. a) zákona.
P. Mihál, ďakujem za odpoveď. Postupu nerozumiem ani ja, v rozhodnutí nie je uvedený spôsob výpočtu len suma denného VZ = 11.1889€ a suma (65%) materské 7,272785€., ktorá mi z nového VZ platného od 1.1.2013 nijako nevychádza.
Idem písať odvolanie.
mizu24
11.02.13,07:19
Takže sa deň pred nástupom poistí na celý balík z minima?Ďakujem.

Dá sa prosím táto možnosť využiť aj pri OČR? Deň pred nástupom sa poistí z minima, bude mať nárok na dávku za tých 10 dní? Po skončení sa odhlási z DNP. Keďže je novovzniknutá SZČO, nie je povinná platiť odvody do SP a platí za ňu štát, kedže sa stará o dieťa do 6 rokov. Neprestane za ňu štát toto poistné platiť, keď jej vznikne nové aj keď dobrovoľné? Na SP povedali, že keď jej vznikne povinné poistenie, vtedy prestanú za ňu platiť, ale radšej sa chcem uistiť. Predošlé DNP skončilo 14.12.12 bez otehotnenia do kedy musí otehotnieť, aby mala nárok na materské? Budú sa jej prípadné pripoistenia počas OČR počítať do doby 270 dní pred pôrodom? Ďakujem za rady...
Jozef Mihál
12.02.13,06:14
1. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na ošetrovné ak v posledných dvoch rokoch pred ošetrovaním bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

2. Výška ošetrovného sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie ošetrovného.

3. Pravdepodobný denný VZ bude v takomto prípade 1/30-tina z 393 eur, teda 13,10 eura.

4. Po skončení poberania ošetrovného sa môže z DNP odhlásiť.

5. Štát bude za ňu (SZČO) stále platiť dôchodkové poistenie, pretože nebude povinne poistená ako SZČO.

6. Nárok na materské z DNP rovnako ako bod 1., započítavajú sa všetky doby trvania predošlých DNP, aj krátkotrvajúcich.
mizu24
13.02.13,10:41
Ďakujem veľmi pekne ...
sta
28.02.13,09:32
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.

Od 01.05.2006 do 31.08.2012 som bola zamestnaná. Popri zamestnaní mám aj živnosť, z ktorej mi nevychádza povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne, doplácam si iba zdravotné.

Od 24.08.2012 do 27.02.2013 som bola PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Od 27.2.2013 mám nástup na materskú, predpokladaný termín pôrodu mám 24.4.2013.

Vzniká mi za týchto podmienok nárok na materské z prechádzajúcej práce?

ďakujem vopred za rady.
Jozef Mihál
28.02.13,20:05
Do 31.8.2012 ste bola povinne nemocensky poistená ako zamestnanec. Od 1.9.2012 nie ste nemocensky poistená.

Pri predpokladanom termíne pôrodu 24.4.2013 ak sa nemýlim, k otehotneniu došlo v júli 2012, teda v čase, kedy ste ešte boli poistená ako zamestnanec.

To znamená, že po skončení nemocenského poistenia zamestnanca k 31.8.2012 beží od 1.9.2012 osemmesačná ochranná lehota. Nárok na materské teda budete mať v prípade, ak začiatok čerpania materského pripadne ešte do ochrannej lehoty.

Ochranná lehota začala 1.9.2012 a končí 30.4.2013.

Nástup na materskú by mal byť 27.2.2013, teda v ochrannej lehote.

Záver: Nárok na materské máte.

Výška materského sa určí z VZ dosahovaného v zamestnaní v roku 2011.
sta
01.03.13,11:08
Do 31.8.2012 ste bola povinne nemocensky poistená ako zamestnanec. Od 1.9.2012 nie ste nemocensky poistená.

Pri predpokladanom termíne pôrodu 24.4.2013 ak sa nemýlim, k otehotneniu došlo v júli 2012, teda v čase, kedy ste ešte boli poistená ako zamestnanec.

To znamená, že po skončení nemocenského poistenia zamestnanca k 31.8.2012 beží od 1.9.2012 osemmesačná ochranná lehota. Nárok na materské teda budete mať v prípade, ak začiatok čerpania materského pripadne ešte do ochrannej lehoty.

Ochranná lehota začala 1.9.2012 a končí 30.4.2013.

Nástup na materskú by mal byť 27.2.2013, teda v ochrannej lehote.

Záver: Nárok na materské máte.

Výška materského sa určí z VZ dosahovaného v zamestnaní v roku 2011.

Ďakujem veľmi pekne :)
katjab
09.03.13,06:09
Nezamestnaná osoba od 01.04.2012 do 21.12:2012 bola povinne poistenou osobou z PP.
0d 01.01.2013 je nezamesnaná. Momentálne je asi na začiatku tehotenstva priblížne 2 týždne, ešte nemá potvrdené lekárom.
Ak sa prihlási na DNP z min. VZ a bude vypísaná na rizikové tehotenstvo v prípade ak potvrdí lekár tehotenstvo bude mať nárok na nemocenské z min. VZ?
Alebo ak sa prihlási z max. VZ kvôli materskej bude mať nárok na max. materskú?
270 dní v posledných dvoch rokoch bude mať splnenú.
ajobs
09.03.13,08:02
Nezamestnaná osoba od 01.04.2012 do 21.12:2012 bola povinne poistenou osobou z PP.
0d 01.01.2013 je nezamesnaná. Momentálne je asi na začiatku tehotenstva priblížne 2 týždne, ešte nemá potvrdené lekárom.
Ak sa prihlási na DNP z min. VZ a bude vypísaná na rizikové tehotenstvo v prípade ak potvrdí lekár tehotenstvo bude mať nárok na nemocenské z min. VZ?
Alebo ak sa prihlási z max. VZ kvôli materskej bude mať nárok na max. materskú?
270 dní v posledných dvoch rokoch bude mať splnenú.

Pre túto osobu je výhodné sa prihlásiť z maximálneho vymeriavacieho základu 1179 EUR. Zaplatí pár dní z maxima, potom pôjde na PN (rizikové tehotenstvo), kde nemocenské bude počítané z pravdepodobného vymeriavacieho základu 393 EUR, avšak materské bude už z maxima. Tu musí splniť podmienku súvislého poistenia 26 týždňov z maxima, čo by mohla do nástupu na materskú stihnúť. Potom materské na deň bude 25,195105 EUR, čo je pri 30-dňovom mesiaci 755,90 EUR, pri 31-dňovom mesiaci 781,10 EUR.
katjab
09.03.13,10:42
Ďakujem pekne! Max. vymeriavací základ nie je 3930 eur? Prečo 1179 €?
Jozef Mihál
09.03.13,12:03
Súhlasím s Ajobs a takisto ďakujem za odpoveď.

Je zbytočné platiť si DNP zo základu vyššieho ako 1179 eur, pretože nemocenská dávka sa od 1.1.2013 počíta najviac zo základu daného ako 1,5-násobok priemernej mzdy - a to je pre rok 2013 práve suma 1,5 x 786 = 1179 eur.
katjab
09.03.13,12:39
Ďakujem Vám ajobs a p. Mihál. :)
tarbea
23.03.13,16:54
zamestnankyna je zamestnaná nepretržite niekolko rokov u 1 zamestnávatela ale len s miminálnym VZ, termín porodu má 10/2013. Dá sa jej nejako pomocť pre dosiahnutie vyššej materskej? Tá doba 90 dní u nového zamestnávatela asi neprichádza do úvahy kvoli povinnosti platit po celu dobu odvody resp. nemožnosť PN. Existuje ešte nejaká rada? dakujem
Jozef Mihál
24.03.13,12:43
Jediná možnosť, ako mať vyššie materské, je nové zamestnanie trvajúce najmenej 90 kal. dní pred nástupom na materskú s vyšším VZ. Ak sa nemocenské bude platiť v novom zamestnaní najmenej za 90 dní, materské sa vypočíta z VZ v novom zamestnaní.

Pozor, ak by šla napr. v novom zamestnaní na RT, do úvahy sa berú len dni za ktoré sa platí nemocenské a dni RT, či inej PN, sa do počtu 90 dní nezapočítajú

2. Na prípadné ukončenie zamestnania a prihlásenie sa na dobrovoľné poistenie s vyšším VZ je už neskoro - dobrovoľné poistenie by muselo trvať najmenej 26 týždňov pred nástupom na materské.
Luciaa
25.03.13,10:13
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je veľký problém, ak mi RD skončila koncom februára a RLFO nebol zaslaný do 8 dní na SP ani mnou (ako odhláška z RD) a ani zamestnávateľom (ako prihláška do zamestnania) až teraz po viac ako mesiaci. Som normálne zamestnaná, pracujem u kamaráta a mzda mi bola normálne vyplatená a odvedené odvody. Môže mať toto neskoré zaslanie RLFO (so správnymi dátumami spred mesiaca) vplyv na výplatu ďalšej materskej alebo ak by som bola PN?
Ďakujem vopred za odpoveď
vladan
25.03.13,20:26
Do 31.8.2012 ste bola povinne nemocensky poistená ako zamestnanec. Od 1.9.2012 nie ste nemocensky poistená.

Pri predpokladanom termíne pôrodu 24.4.2013 ak sa nemýlim, k otehotneniu došlo v júli 2012, teda v čase, kedy ste ešte boli poistená ako zamestnanec.

To znamená, že po skončení nemocenského poistenia zamestnanca k 31.8.2012 beží od 1.9.2012 osemmesačná ochranná lehota. Nárok na materské teda budete mať v prípade, ak začiatok čerpania materského pripadne ešte do ochrannej lehoty.

Ochranná lehota začala 1.9.2012 a končí 30.4.2013.

Nástup na materskú by mal byť 27.2.2013, teda v ochrannej lehote.

Záver: Nárok na materské máte.

Výška materského sa určí z VZ dosahovaného v zamestnaní v roku 2011.

mam podobny pripad, kedy tehotna zamestnankyna na rodicovskej dovolenke (aktualne je v druhom mesiaci tehotenstva) by chcela cim vyssie materske a tak zvazuje postup:
1. neinformuje svojho zamestnavatela o svojom tehotenstve a nastupi do prace v maji, este pred dovrsenim troch rokov svojho prveho dietata. Ked nastupi, hned dostane vypoved a teda jej bude vyplatene odstupne + dva platy. Kedze je tehotna, plynula by jej ochranna lehota, materske by zacala poberat este v ochrannej dobe, lebo termin porodu ma koncom oktobra. Z akeho VZ by sa jej pocitalo materske?
2. informuje svojho zamestnavatela o tehotenstve a tak ostane na rodicovskej dovolenke, 6 tyzdnov pred dnom porodu odide na matersku dovolenku a materske sa jej vypocita z pravdepodobneho denneho VZ

V ktorom pripade by jej vyslo vyssie materske? Alebo ma este nejaku inu moznost ako si vylepsit materske?
elena kubickova
05.04.13,06:22
2. Druhá možnosť - ukončí, resp. pozastaví živnosť a najmenej 90 dní pred očakávaným nástupom na materskú si nájde zamestnanie s príjmom ideálne vo výške 1153,50 eur ... (maximálny VZ na nemocenské poistenie) ...

Platí táto možnosť aj v roku 2013? Dakujem.
Jozef Mihál
05.04.13,09:41
Platí s dvoma zmenami:Y
.
1. Max. VZ pre výpočet dávky je 1,5 x 786 = 1179 eur.
.
2. Nato, aby bolo materské vypočítané z nového zamestnania je potrebné nielen aby nové nemocenské poistenie v novom zamestnaní trvalo najmenej 90 kal. dní, ale aby to bolo 90 kal. dní, za ktoré sa platí nemocenské poistenie - teda pozor na prerušenia nemocenského poistenia a na dni, za ktoré sa nemocenské poistenie neplatí podľa § 140.
Jozef Mihál
05.04.13,09:57
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je veľký problém, ak mi RD skončila koncom februára a RLFO nebol zaslaný do 8 dní na SP ani mnou (ako odhláška z RD) a ani zamestnávateľom (ako prihláška do zamestnania) až teraz po viac ako mesiaci. Som normálne zamestnaná, pracujem u kamaráta a mzda mi bola normálne vyplatená a odvedené odvody. Môže mať toto neskoré zaslanie RLFO (so správnymi dátumami spred mesiaca) vplyv na výplatu ďalšej materskej alebo ak by som bola PN?
Ďakujem vopred za odpoveď

Neskoré zaslanie RLFO môže znamenať pokutu pre zamestnávateľa za neskoré plnenie povinností, ale nemôže to ovplyvniť výšku ďalšej materskej resp. nemocenského.
Jozef Mihál
05.04.13,10:44
mam podobny pripad, kedy tehotna zamestnankyna na rodicovskej dovolenke (aktualne je v druhom mesiaci tehotenstva) by chcela cim vyssie materske a tak zvazuje postup:
1. neinformuje svojho zamestnavatela o svojom tehotenstve a nastupi do prace v maji, este pred dovrsenim troch rokov svojho prveho dietata. Ked nastupi, hned dostane vypoved a teda jej bude vyplatene odstupne + dva platy. Kedze je tehotna, plynula by jej ochranna lehota, materske by zacala poberat este v ochrannej dobe, lebo termin porodu ma koncom oktobra. Z akeho VZ by sa jej pocitalo materske?
2. informuje svojho zamestnavatela o tehotenstve a tak ostane na rodicovskej dovolenke, 6 tyzdnov pred dnom porodu odide na matersku dovolenku a materske sa jej vypocita z pravdepodobneho denneho VZ

V ktorom pripade by jej vyslo vyssie materske? Alebo ma este nejaku inu moznost ako si vylepsit materske?
1. Ak by materské začala poberať v ochrannej lehote, nárok a výška materskej sa posudzuje k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia. Teda k poslednému dňu trvania pracovného pomeru. Rozhodujúce obdobie by tak bol zrejme predošlý rok (2012), v ktorom nemala žiadny VZ. Preto by sa použil pravdepodobný denný VZ, čo je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikne nárok na materské.
2. V druhom prípade to dopadne tak isto.
olgaduri
06.05.13,07:39
Dobrý deň, velmi by som vas prosila o radu.

Som na RD a momentálne znovu tehotná. Pracovný pomer mi skončil v marci minulého roka. Platím si balík DNP a chcela by som sa ubezpečiť v niektorých veciach.
1. DNP musím platiť 26 tt (u mňa by to malo byť od 12.11.2012 do 13.5.2013)


2. ale ak som správne pochopila DNP musím byť v deň nástupu na materskú. To znamená, že odhlásiť sa môžem na druhý deň po nástupe na materskú, alebo kedy?


3. VZ na DNP si môžem znížiť po 6 mesiacoch tak ak platím od 12.11.2012 tak si môžem znížiť sumu už 13.5.2013 ?


4. Do podmienky 270 dní NP 2 roky pred pôrodom započítavam obdobie od 7.7.2011 - 31.3.2012 aj keď v tom čase už som bola na MD a pokračovala v RD, ale bola som stále zamestnaná? Chýbajúce dni do 270 sa mi zarátajú z tohto prebiehajúceho DNP čo si teraz platím?


Moje údaje sú takéto :
26.5.2013 - mám termín nástupu na MD
7.7.2013 - je predpokladaný termín pôrodu
12.11.2012 - trvá - DNP
27.7.2012 - 3.8.2012 - DNP
18.1.2012 - trvá - RD
25.5.2011 - 17.1.2012 - bola MD
1.11.2010 - 30.6.2011 - DNP
1.4.2010 - 31.3.2012 - som bola zamestnaná
Dakujem
Lenka1717
06.05.13,11:34
Dobrý deň, poprosila by som o radu.
Zamestnankyňa bola v roku 2012 SZČO do 01.05.2013. Od 6.5.2013 je zamestnaná na TPP s hrubým príjmom 850,00 Eur.
Potrebujem poradiť z ktorého obdobia sa bude rátať materská, nástup na materskú pripadne na november 2013.
Ak by chcela mať max.materskú aký je potrebný VZ?
Vopred ďakujem
lilimaja
06.05.13,18:55
Dobrý deň, poprosím o radu: Z akého obdobia a v akej výške sa prosím bude rátať materské? Je nárok na maximálne materské? v prípade, že nie, aké sú možnosti získania maximálneho materského?

- na prvú materskú nástup od 7.12 2008 - jún 2009(nárok do 20.6 2009) - rodičovský príspevok od júna 2009 - do januára 2012

- evidencia k 31.1 2012 v registri ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, mesačná platba 50,75 Eur.

spolu uhradená suma 203 Eur za nasledovné obdobie:02/2012,03/2012,04/2012,05/2012.
Dobrovoľné nemocenské zaniklo 26.10 2012 zo zákona (270dní dobr.poistenia)
-termín pôrodu od 8.7 2013 - 11.7 2013



Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
07.05.13,08:52
Ad olgaduri, odpovede v texte.

Som na RD a momentálne znovu tehotná. Pracovný pomer mi skončil v marci minulého roka. Platím si balík DNP a chcela by som sa ubezpečiť v niektorých veciach.

1. DNP musím platiť 26 tt (u mňa by to malo byť od 12.11.2012 do 13.5.2013)

Súhlas.

2. ale ak som správne pochopila DNP musím byť v deň nástupu na materskú. To znamená, že odhlásiť sa môžem na druhý deň po nástupe na materskú, alebo kedy?

Nie, aj pri DNP je možné uplatniť ochrannú lehotu. Tá v prípade, že DNP ešte trvalo v čase, kedy poistenkyňa už bola tehotná, trvá 8 mesiacov. Čiže DNP môžete ukončiť ešte počas tehotenstva, alebo až po nástupe na materskú.Ak DNP ukončíte pred nástupom na materskú, rozhodujúce obdobie pre určenie denného VZ sa zisťuje ku dňu ukončenia DNP.

3. VZ na DNP si môžem znížiť po 6 mesiacoch tak ak platím od 12.11.2012 tak si môžem znížiť sumu už 13.5.2013 ?

Ak pôjdete na materské v roku 2013 a DNP si budete platiť najmenej 26 týždňov a DNP začalo 12.11.2012, tak VZ na DNP si môžete znížiť na minimum okamžite. A to preto, lebo:

- materské sa vypočíta z DNP vtedy, ak DNP trvalo najmenej 26 týždňov - a to dodržíte,
- materské sa vypočíta tak, že rozhodujúce obdobie bude obdobie od 12.11.2012 do 31.12.2012, teda doba trvania DNP v predchádzajúcom roku.

4. Do podmienky 270 dní NP 2 roky pred pôrodom započítavam obdobie od 7.7.2011 - 31.3.2012 aj keď v tom čase už som bola na MD a pokračovala v RD, ale bola som stále zamestnaná? Chýbajúce dni do 270 sa mi zarátajú z tohto prebiehajúceho DNP čo si teraz platím?

Áno, do doby 270 dní sa započíta aj doba prerušenia povinného nem. poistenia zamestnanca z dôvodu RD, a samozrejme táto doba sa spočíta s dobou trvani aaktuálneho DNP, z ktorého si budete nárokovať materské.


Moje údaje sú takéto :
26.5.2013 - mám termín nástupu na MD
7.7.2013 - je predpokladaný termín pôrodu
12.11.2012 - trvá - DNP
27.7.2012 - 3.8.2012 - DNP
18.1.2012 - trvá - RD
25.5.2011 - 17.1.2012 - bola MD
1.11.2010 - 30.6.2011 - DNP
1.4.2010 - 31.3.2012 - som bola zamestnaná

Nárok na materské bude a ak DNP bude trvať aspoň 26 týždňov tak suma materského sa vypočíta z VZ na DNP v čase 12.11.2012 - 31.12.2012.
Jozef Mihál
07.05.13,08:55
Dobrý deň, poprosila by som o radu.
Zamestnankyňa bola v roku 2012 SZČO do 01.05.2013. Od 6.5.2013 je zamestnaná na TPP s hrubým príjmom 850,00 Eur.
Potrebujem poradiť z ktorého obdobia sa bude rátať materská, nástup na materskú pripadne na november 2013.
Ak by chcela mať max.materskú aký je potrebný VZ?
Vopred ďakujem

Predpokladám, že ako SZČO bola nemocensky poistená - ak nie, nárok na materské mať nebude.

Od 6.5.2013 do novembra 2013 by malo byť 90 kal. dní, za ktoré sa bude platiť nemocenské v zamestnaní. Ak sa to skutočne podarí naplniť (problémom môže byť prípadná PN) tak materské sa vypočíta z VZ dosiahnutého v mesiacoch 5-10/2013.

Maximálny VZ na maximálne materské je cca 1179 eur mesačne.
Jozef Mihál
07.05.13,11:35
Dobrý deň, poprosím o radu: Z akého obdobia a v akej výške sa prosím bude rátať materské? Je nárok na maximálne materské? v prípade, že nie, aké sú možnosti získania maximálneho materského?

- na prvú materskú nástup od 7.12 2008 - jún 2009(nárok do 20.6 2009) - rodičovský príspevok od júna 2009 - do januára 2012

- evidencia k 31.1 2012 v registri ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, mesačná platba 50,75 Eur.

spolu uhradená suma 203 Eur za nasledovné obdobie:02/2012,03/2012,04/2012,05/2012.
Dobrovoľné nemocenské zaniklo 26.10 2012 zo zákona (270dní dobr.poistenia)
-termín pôrodu od 8.7 2013 - 11.7 2013



Ďakujem za odpoveď
Ak ste otehotneli ešte v čase trvania DNP, teda do 26.10.2012, vzťahuje sa na Vás ochranná 8 mesačná lehota, v ktorej môžete ísť na materské. Ak tomu tak nie je, šanca získať vyššie materské prakticky neexistuje.

Ak ste neboli tehotná do 26.10.2012, tak potom - ak sa ešte pre potenciálnym nástupom na materské 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu znova prihlásite na DNP, budete mať nárok na materské z nového DNP a to zo základu 393 eur mesačne, čo znamená materské 65% z 393, čo je cca 255 eur mesačne. na toto nové DNP sa stačí prihlásiť tesne pred materskou a treba si určiť minimálny základ, teda 393 eur mesačne, lebo vyššiu materskú z toho aj tak nezískate.

Možno som sčasti pomohol, prípadne doplňte potrebné info.
olgaduri
07.05.13,14:11
velmi pekne dakujem za odpoved pan Mihal.

ak som dobre pochopila tak do obdobia 270 dni nem. poistenia 2 roky pred porodom sa zapocitava len obdobie na RD? Materska sa tam zaratat nemoze?


pytam sa preto lebo z RD by sa mi ratolo len obdobie od 18.1.2012 do 31.3.2012 (kedy mi skoncil PP) to iba je 73 dni plus 182 dni DNP (26tt) a teda spolu iba 255 dni.


dakujem
Jozef Mihál
08.05.13,11:01
Do obdobia 270 dní nem. poistenia sa započítava aj doba, kedy ste ešte boli zamestnaná a boli ste na materskej - resp. poberali ste materské.
olgaduri
10.05.13,05:03
Dakujem velmi pekne za odpoved
lilimaja
13.05.13,13:56
Ak ste otehotneli ešte v čase trvania DNP, teda do 26.10.2012, vzťahuje sa na Vás ochranná 8 mesačná lehota, v ktorej môžete ísť na materské. Ak tomu tak nie je, šanca získať vyššie materské prakticky neexistuje.

Ak ste neboli tehotná do 26.10.2012, tak potom - ak sa ešte pre potenciálnym nástupom na materské 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu znova prihlásite na DNP, budete mať nárok na materské z nového DNP a to zo základu 393 eur mesačne, čo znamená materské 65% z 393, čo je cca 255 eur mesačne. na toto nové DNP sa stačí prihlásiť tesne pred materskou a treba si určiť minimálny základ, teda 393 eur mesačne, lebo vyššiu materskú z toho aj tak nezískate.

Možno som sčasti pomohol, prípadne doplňte potrebné info.

Dakujem p. Mihal za odpoved, doplnam informacie:
termin otehotnenia cca 04.10.2012
vsetky prispevky na DNP vsak neboli zaplatene, bolo uhradene iba nasledovne obdobie:02-05/2012
ostatne su ako neuhradene, DNP zaniklo zo zakona 26.10.2012
je prosim narok na materske aj ked DNP nie je doplatene:? ak sa to teraz doplati tak je vsetko v poriadku alebo nezaplatenim zanikol narok na vyplatu a treba to aj tak doplatit?
dakujem
ajobs
13.05.13,20:11
Dakujem p. Mihal za odpoved, doplnam informacie:
termin otehotnenia cca 04.10.2012
vsetky prispevky na DNP vsak neboli zaplatene, bolo uhradene iba nasledovne obdobie:02-05/2012
ostatne su ako neuhradene, DNP zaniklo zo zakona 26.10.2012
je prosim narok na materske aj ked DNP nie je doplatene:? ak sa to teraz doplati tak je vsetko v poriadku alebo nezaplatenim zanikol narok na vyplatu a treba to aj tak doplatit?
dakujem
Doplatiť to samozrejme je potrebné, bez ohľadu na to, či nárok na materské vznikne alebo nie.
Prečítajte si prosím § 31, ods. 1, písm. b) zákona o sociálnom poistení. Už ste nastúpili na materskú či nie ? Ak nie, tak treba rýchlo doplatiť (asi aj s vyrubeným penále), ak áno, a nejde o prvý mesiac poskytovania materského, potom vám nárok na materské nevznikne. Dlh za posledných 10 rokov musí byť maximálne 5 EUR, aby sa poistné považovalo za zaplatené.
Jana Motyčková
14.05.13,07:59
Ešte je treba zobrať do úvahy aj §31 ods. 3 - nárok na materské v ochrannej lehote vznikne, len ak poistné bolo zaplatené najneskôr v deň splatnosti poistneho za mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. To bolo 8.11.2012. Keďže v tomto termíne poistné zaplatené nebolo, nárok na materské v ochrannej lehote nie je. Samozrejme doplatiť poistné za obdobie trvania DNP treba.

Stále je ale možnosť dobrovoľne sa poistiť, (doplatiť poistné samozrejme) a čerpať materské z novo uzatvoreného dobrovoľného poistenia, prípadne v ochrannej lehote z tohoto nového DNP.
lilimaja
14.05.13,09:36
Dakujem velmi pekne vsetkym za odpoved
pekny den
AnnaK
20.05.13,11:57
Dobrý deň. Zamestnankyňa odchádza za manželom do USA na 11 mesiacov a nebude tam pracovať. V terajšom zamestnaní, ktoré trvá od 1.9.2010, bude mať 11 mesiacov neplatené voľno. Zamestnávateľ oznámi do Sociálnej poisťovne prerušenie poistenia a ako dôvod prerušenia uvedie číslo 1.

Chcem sa spýtať na to, čo sa môže stať, ak by počas pobytu v USA otehotnela. Podmienku 270 dní poistenia počas posledných dvoch rokov pred pôrodom by spĺňala, takže nárok na materské by sa jej počítal z príjmu zo zamestnania od 1.1.2013 až do vzniku neplateného voľna?
Alebo sa mýlim a to, že bude mať neplatené voľno a bude v zahraničí má vplyv na nárok na materské ako aj na výšku materského?
Je nám jasné, že ak by bolo potrebné prihlásiť sa na dobrovoľné NP, musela by platiť balík NP aj DP.
Ďakujem Vám vopred za odpoveď aj za Vaše rady ako postupovať.
zuzana
21.05.13,06:15
Dá sa ešte niečo spraviť s DNP, ak skončilo 20.10.2012, osoba je zamestnaná od 4/2010 doteraz.Ak doteraz neotehotnela ale otehotnenie napr.v júni 2013, v januári 2014 jej vyprší to 15 mesač.obdobie po ukonč.DNP/dovtedy mala nast.na materskú, čo sa nestane/, bude možné to, že sa v niekedy od januára 2014 poistí z minima na DNP a bude platiť do nástupu na materskú/do februára 2014/, a bude sa jej počítať materská aj zo zamestnania aj z DNP??Nemusí platiť DNP 26 týždňov?
ajobs
21.05.13,19:55
Dá sa ešte niečo spraviť s DNP, ak skončilo 20.10.2012, osoba je zamestnaná od 4/2010 doteraz.Ak doteraz neotehotnela ale otehotnenie napr.v júni 2013, v januári 2014 jej vyprší to 15 mesač.obdobie po ukonč.DNP/dovtedy mala nast.na materskú, čo sa nestane/, bude možné to, že sa v niekedy od januára 2014 poistí z minima na DNP a bude platiť do nástupu na materskú/do februára 2014/, a bude sa jej počítať materská aj zo zamestnania aj z DNP??Nemusí platiť DNP 26 týždňov?

Ak sa poistí na balík DPO od 1.1.2014 (napríklad) a nastúpi na MD vo februári 2014, bude mať nárok na materské aj z tohto poistenia, za predpokladu, že splní podmienku 270 dní DPO v posledných dvoch rokoch. Ak je súčasne zamestnaná, tak bude mať nárok na materské aj z nemocenského poistenia zamestnanca, ak splní rovnakú podmienku (270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných dvoch rokoch). Nemusí platiť 26 týždňov, pretože bude dávku poberať z minimálneho vymeriavacieho základu DPO.
AnnaK
22.05.13,07:52
Dobrý deň. Zamestnankyňa odchádza za manželom do USA na 11 mesiacov a nebude tam pracovať. V terajšom zamestnaní, ktoré trvá od 1.9.2010, bude mať 11 mesiacov neplatené voľno. Zamestnávateľ oznámi do Sociálnej poisťovne prerušenie poistenia a ako dôvod prerušenia uvedie číslo 1.

Chcem sa spýtať na to, čo sa môže stať, ak by počas pobytu v USA otehotnela. Podmienku 270 dní poistenia počas posledných dvoch rokov pred pôrodom by spĺňala, takže nárok na materské by sa jej počítal z príjmu zo zamestnania od 1.1.2013 až do vzniku neplateného voľna?
Alebo sa mýlim a to, že bude mať neplatené voľno a bude v zahraničí má vplyv na nárok na materské ako aj na výšku materského?
Je nám jasné, že ak by bolo potrebné prihlásiť sa na dobrovoľné NP, musela by platiť balík NP aj DP.
Ďakujem Vám vopred za odpoveď aj za Vaše rady ako postupovať.

Môžem poprosiť o odpoveď?
Jozef Mihál
22.05.13,13:34
Ochranná lehota je 7 dní, v prípade otehotnenia ešte počas trvania nemocenského poistenia je ochranná lehota 8 mesiacov.

Pri predpoklade otehotnenia ešte počas nemocenského poistenia tak nárok na materské bude a rozhodujúce obdobie sa určí k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia. Ak napr. poistená bude do 31.5.2013, rozhodujúce obdobie bude rok 2012.
AnnaK
22.05.13,18:32
Ochranná lehota je 7 dní, v prípade otehotnenia ešte počas trvania nemocenského poistenia je ochranná lehota 8 mesiacov.

Pri predpoklade otehotnenia ešte počas nemocenského poistenia tak nárok na materské bude a rozhodujúce obdobie sa určí k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia. Ak napr. poistená bude do 31.5.2013, rozhodujúce obdobie bude rok 2012.

Ak som to správne pochopila:
1. Ak bude odo dňa 1.8.2013 na neplatenom voľne, tým istým dňom bude mať prerušené NP a nárok na materské by mala iba vtedy, ak by otehotnela do 7.8.2013.

2. Ak otehotnie napríklad v januári 2014, na Slovensko sa vráti v júni 2014, tým istým dňom ukončí neplatené voľno a nastúpi do práce, MD by jej začala niekedy v septembri, v tom prípade nárok na materské z pracovného pomeru mať nebude? V tomto prípade je jediná možnosť prihlásiť sa na dobrovoľné NP a DP a platiť ho minimálne 270 dní.
Jozef Mihál
23.05.13,06:18
Nie.

1. Ak bude od 1.8.2013 na neplatenom voľne, ochranná lehota trvá štandardne 7 dní.

Ak otehotnie ešte pred 1.8.2013, ochranná lehota bude 8 mesiacov.

2. Ak otehotnie v januári 2014 a na Slovensko sa vráti v júni 2014 a nastúpi do práce, v prvom rade bude otázne, či splní podmienku 270 dní nem. poistenia za posledné 2 roky pre pôrodom. Ak áno, materské bude mať a bude vypočítané na základe VZ v roku 2013.
AnnaK
23.05.13,08:33
Nie.

1. Ak bude od 1.8.2013 na neplatenom voľne, ochranná lehota trvá štandardne 7 dní.

Ak otehotnie ešte pred 1.8.2013, ochranná lehota bude 8 mesiacov.

2. Ak otehotnie v januári 2014 a na Slovensko sa vráti v júni 2014 a nastúpi do práce, v prvom rade bude otázne, či splní podmienku 270 dní nem. poistenia za posledné 2 roky pre pôrodom. Ak áno, materské bude mať a bude vypočítané na základe VZ v roku 2013.

Ďakujem Vám veľmi pekne pán Mihál za odpoveď, myslím, že už chápem.
katjab
11.06.13,07:20
Dobrý deň. Zamestnankyňa v pracovnom pomere je práceneschopná už 7 mesiac. Otehotnela približne začiatkom apríla, termín pôrodu jej určil lekár na 2.1.2014.
Ako by mala postupovať, aby dostala čím vyššie materské?
Mohla by ukončit PP s doterajším platom a s novou pracovnou zmluvou ju prijať do zamestnania s vyšším platom?
mizu24
09.07.13,10:15
Dobrý deň. Pracovníčka má hrubý príjem 740 € a chcela by sa dobrovoľne pripoistiť na NP pretože plánuje otehotnieť. Predtým nemala žiadnu ukončené poistenie. V akej sume VZ sa má prihlásiť a ako dlho pred otehotnením musí platiť poistné? Musí splniť podmienku 270 dní poistenia a zároveň platenia poistného počas 2 rokov, alebo v prípade rizikového tehotenstva môže ísť na PN? Ďakujem
Jozef Mihál
12.07.13,14:48
Ak chce poberať materské nielen z nem. poistenia zamestnanca ale aj z dobrovoľného poistenia, musí sa na dobrovoľné poistenie prihlásiť tak, aby splnila podmienku 270 dní trvania poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.


Najmenší možný vymeriavací základ je 393 eur, najväčší možný vymeriavací základ pre výpočet materského je 1179 eur. Pri príjme 740 eur v zamestnaní tak najvyššie možné materské bude pri vymeriavacom základe z dobrovoľného poistenia 439 eur.
marika1
16.07.13,13:12
Dobrý deň!
Dcéra ukončila PP 31.1.2013, odišla za mužom do zahraničia, vrátila sa koncom júna. Je tehotná, termín pôrodu má 5.2.2014, čiže na MD nastúpi asi v polovici decembra 2013. Akú má možnosť na získanie materskej?
- na DNP už je asi neskoro aby sa prihlásila, nesplní 26 týždňov poistenia pred nástupom na MD
Ďakujem za odpoveď.
massarro
25.07.13,09:27
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom nároku na MD. Kamarátka je momentálne v 9 týždni tehotenstva. Má možnosť získať maximálnu MD? Zamestnaná bola nasledovne:

PP - 4.6. 2012 - 31.12 2012
PP - 9.1. 2013 - trvá - VZ 650 eur
zároveň má živnosť od 1. 10. 2011 (príspevok z UPSVaR), živnosť bude trvať do 31. 10. 2013. Zo živnosti odvody neplatí.
Má možnosť nastúpiť do druhého pracovného pomeru. Ak by bola zamestnaná 90 dní a mala by v novom pracovnom pomere VZ z rozdielu maxima - tj. 529 eur, mala by nárok na MD z obidvoch zamestnaní? dakujem za odpoved
Jozef Mihál
31.07.13,09:00
Nárok z dvoch poistení by mala vtedy, ak by obe poistenia trvali najmenej 270 dní.

Čiže ak teraz nastúpi do druhého zamestania, nárok na materské z neho mať nebude.
massarro
04.08.13,17:13
Nebude mat narok na materske ani v takom pripade, ze PP od 9.1. 2013 - bude stale trvat. A k novemu (druhemu) pracovnemu pomeru sa pripocitaju dni poistenia uz z ukonceneho PP ktory trval od 4.6. 2012 - 31.12 2012? dakujem
Jana Motyčková
05.08.13,05:37
Ak to druhé zamestnanie bude súbežne s prvým, tá doba v r.2012 sa započíta do 270 dní poistenia v tomto novom zamestnaní a nárok by mal byť z oboch zamestnaní.
Kathryn
19.08.13,18:29
Prosím o radu: kamarátka je tehotná a momentálne je PN(z DNP). Posledný pracovný pomer skončil 1.6.2011, rodičovská dovolenka skončila 20.2.2013. Má možnosť zamestnať sa ešte pred nástupom na materskú dovolenku (na MD ide 25.11.2013) a získať slušný plat. Pracovný pomer bude určite trvať 90 dní pred nástupom na MD, len nie som si istá, či spĺňa podmienku trvania poistenia 270 dní. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
21.08.13,07:40
K "rodičovská dovolenka skončila 20.2.2013" - predpokladám, keďže pracovný pomer skončil 1.6.2011, že to neskončila rodičovská dovolenka, ale poberanie rodičovského príspevku, čo je zásadný rozdiel pre posudzovanie nároku na materské.
Keď vychádzam z tohoto, tak pre nárok na materské je už ten skončený pracovný pomer irelevantný.
Na to, či spĺňa podmienku 270 dní poistenia v 2 rokoch pred pôrodom potrebujeme vedieť odkedy je dobrovoľne nemocensky poistená. Ale vzhľadom na to, že poberá nemocenské z DNP, tak si mysím, že táto podmienka bude splnená, resp. bude sa dať splniť. Ak nastúpi do zamestania musí mať 90 dní zaplatených pred nástupom na materskú, aby sa bral do úvahy príjem z tohoto zamestnania. Čiže keďže do 25.11. je len málo nad 90 dní, nemôže byť veľa dní na PN, neplatenom voľne a pod..
katjab
26.08.13,09:12
Zamestnankyňa na PP čaká bábäťko, predpokladaný termín pôrodu je 14.10.2013
Platila si aj DNP. Aj zo zamestnania, aj z DNP je poistená 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Momentálne je na rizikovom tehotenstve.
Do konca mesiaca by mala nastúpiť na materskú.
Môže ukončiť nemocenské jeden a ten istý deň z obidvoch poistení, a druhým dňom začať materskú z obidvoch?, alebo tam majú byť nejaké jednodňové rozdiely? .Niečo som čítala na internete, ale už presne si nepamätám. Bolo to asi pri nástupe na materskú po rodičovskej dovolenke? http://edge1.asmira.com/img/general/n.gif
Dajanka
30.08.13,10:28
Dobrý deň,
dcéra min. týždeň ukončila doktorandské štúdium a bola sa prihlásiť na ÚP ako uchádzačka o zamestnanie. DNP si počas štúdia neplatila.Keby otehotnela,nemá nárok na materskú. Aké kroky by mala podniknúť, aby, keď otehotnie, dostávala materskú? Stačilo by, keby si platila DNP najmenej 26 týždňov pred nástupom na materskú?
Jana Motyčková
02.09.13,06:58
Zamestnankyňa na PP čaká bábäťko, predpokladaný termín pôrodu je 14.10.2013
Platila si aj DNP. Aj zo zamestnania, aj z DNP je poistená 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Momentálne je na rizikovom tehotenstve.
Do konca mesiaca by mala nastúpiť na materskú.
Môže ukončiť nemocenské jeden a ten istý deň z obidvoch poistení, a druhým dňom začať materskú z obidvoch?, alebo tam majú byť nejaké jednodňové rozdiely? .Niečo som čítala na internete, ale už presne si nepamätám. Bolo to asi pri nástupe na materskú po rodičovskej dovolenke? http://edge1.asmira.com/img/general/n.gif
Nevidím problém s ukončením PN a nástupom na materskú v jeden deň z oboch poistení.
Predpokladám, že DNP buď trvá alebo je v ochrannej lehote.
Jana Motyčková
02.09.13,07:16
Dobrý deň,
dcéra min. týždeň ukončila doktorandské štúdium a bola sa prihlásiť na ÚP ako uchádzačka o zamestnanie. DNP si počas štúdia neplatila.Keby otehotnela,nemá nárok na materskú. Aké kroky by mala podniknúť, aby, keď otehotnie, dostávala materskú? Stačilo by, keby si platila DNP najmenej 26 týždňov pred nástupom na materskú?
Pre nárok na materské je jednou z podmienok, aby získala 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Túto dobu alebo jej časť v súčasnoti môže "lacnejšie" získať prácou na dohodu s pravidelným príjmom s nízkou odmenou (tak, aby neprekročila limit, aby ju nevyradili z ÚP). Ak by ale z tejto dohody išla na materskú, materská by bola nízka. Preto ˇˇc najskôr po otehotnení treba riešiť situáciu podľa aktuálnej legislatívy, napr. dohodu ukončiť a
- zamestnať sa s vyšśím príjmom, vtedy musí mať pred materskou zaplatených z tohoto zamestnania aspoň 90 dní aby sa toto nové zamestnanie zohľadnilo,
- alebo uzatvoriť DNP, buď z minimálnym VZ, alebo ak chce vyššíu materskú, tak s vyšším VZ, to ale musí stihnúť 26 týždňov pred nástupom na materskú.
Sú aj iné možnosti, ale toto sú základné.
Dajanka
02.09.13,08:10
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
katjab
03.09.13,06:36
Ďakujem za odpoveď Jane Motyčkovej, DNP trvá. :)
mizu24
03.09.13,07:00
Dobrý deň, len by som sa chcela uistiť, či som to vypočítala správne. Známa je tehotná, momentálne v 6.týždni. Od 12.1. do 7.10.2012 bola poistená z maxima na DNP, poistné si platila. Od 8.10.2012 v ochrannej lehote,keďže neotehotnela išla na PN do 14.12.2012, počas ktorej poistné neplatila. Termín pôrodu by mal byť 30.4.2014, čiže na MD by išla cca 19.3.2014. Keď sa prihlási na DNP z maxima 9.9.2013 a zároveň pôjde na PN, na ktorej bude 26 týždňov, bude spĺňať podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom a zároveň 26 týždňov pred nástupom na MD? PN bude poberať z minima a MD potom z maxima. Podľa mňa jej to vychádza, len sa chcem uistiť, aby sa niečo nepremeškalo. Kedy sa potom môže odhlásiť z DNP, alebo si poistenie môže nechať počas celej doby poberania MD,keďže vtedy sa poistné neplatí? V predchádzajúcich príspevkoch som čítala, že by sa poistné aspoň za pár dní z maxima malo zaplatiť a potom ísť na PN, je to nutné? Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
03.09.13,10:25
S tými dátumami spĺňa podmieku 270 dní aj 26 týždňov. V prípade, že pôjde na PN, treba ale aby mala zaplatený v r.2013 aspoň 1 deň, až potom PN, inak by sa aj materská počítala z minima. Je vhodné nechať si poistenie počas materskej, počas tejto doby sa poistenie neplatí, ale doby bežia.
mizu24
03.09.13,15:22
Ďakujem krásne za odpoveď a prajem pekný deň.
danakl
04.09.13,09:53
Dobrý deň, prosím Vás ako by som si mohla vylepšiť matersku...
od 12/2009 materská potom rodičovsky do 02/2013 vratila som sa v 12/2012 do zamestnania...neplatila som si žiadne dobrov. poistenie, iba pred prvym porodom, ale to uz je viac ako 2 roky. da sa s tým niečo robiť??práve som tehotná v 5 tt..materská sa mi bude ratat s VZ? ak by sa mi zdvihol VZ na maximum, aku podmienku musím splnit, aby sa mi ratala materská z tohto maxima?? s DNP sa da este niečo robit?? dakujem
danakl
04.09.13,10:23
este som zabudla napísat, že som sa z dNP odhlasovala v januári 2013 (zdá sa mi, ked sa menil ten zákon o dnp) neplatila som ziadne dnp, lebo som bola na RD....pomože mi to?? keby som si teraz doplatila niečo? dakujem
Jana Motyčková
05.09.13,05:40
Treba zistiť, ako je to s tým DNP - počas RD sa DNP platí. Čiže ak ste DNP neplatili, tak buď ste dobrovolne poistená nebola, alebo máte nedoplatky.
Ak ste zamestnaná, nárok na materské bude zo zamestnania z VZ z tohoto roku. Ak by ste chceli zvýšiť materské zo zamestnania, tak sú dve možnosti - ukončíte zamestnanie a začnete nové, v novom musíte mať pred materskou zaplatených aspoň 90 dní, pritom ak dobre rátam, tak ak by ste napr. začali nové zamestnanie v decembri, stačil by Vám vysoký VZ v decembri a potom už stačí nižší príjem, ale pozor na 90 zaplatených dní.
Druhá možnosť je bez zmeny zamestnania zvýšiť VZ na vysokú sumu zvyšné mesiace tohoto roku, to by bolo ale drahé.
DNP keď zistíte ako to je presne s dátumami, tak sa potom dorieši.
danakl
05.09.13,06:09
DNP som určite neplatila počas RD a ked som sa bola pýtať na nedoplatky, tak mi vracali so soc.poist. vyše 100 Eur, že som mala preplatok. dnes tam pojdem sa pre istotu spýtať. tak ak to správne chápem, mne stačí v decembri nové zamestnanie s max. VZ, a v januári2014, február 2014 mozem prejst na moj doterajší VZ?? materskú mi budú počítať z decmborého VZ ?? chápem to správne??max. VZ je 1129 E ? a materská je 65 % z VZ?? dakujem
Jana Motyčková
05.09.13,07:03
Maximálny DVZ, z ktorého sa budúci rok budú počítať nemocenské dávky je 39,6987.
To by vyšlo z decembrového VZ 1230,66. Ostatné správne.
lulu1
10.09.13,08:25
Dobry den, 22.8.2013 mi skoncila RD a nastupila som spat do prace s max VZ na nemocenske poistenie. chcela by som sa opytat, v pripade tehotenstva (a nastupu na MD v roku 2014) a nasledneho skratenia prac.uvazku od januara 2014 na polovicu (tym padom aj znizenie VZ na polovicu), z akeho VZ sa mi bude pocitat materska? z toho max v roku 2013 alebo z toho polovicneho z roku 2014? Dakujem
Jana Motyčková
10.09.13,13:41
Bude sa počítať z r.2013, ale treba si dať pozor, aby ste nezačali a neskončili pracovný pomer, ale len zmenili existujúcu pracovnú zmluvu.
lulu1
11.09.13,07:44
Dakujem velmi pekne za odpoved.
lulu1
19.09.13,10:19
Dobry den, este by ma zaujimalo, aky vplyv by malo pripadne prerusenie prac.pomeru z dovodu starostlivosti o dieta vo veku do 6 rokov, t.j. uz bez poberania rodicovskeho prispevku, nakolko maly mal uz 3 roky, len si nevie zvyknut na skolku, tak rozmyslam ci s im ostat doma. ako by to bolo v pripade VZ pri dalsej materskej? Dakujem
Lubkka
19.09.13,12:44
Dobry den chcela by som si overit info zo socialnej poistovne. Som SZCO a od 2.10.13 mam odchod na matersku. Nechcem vsak rusit ani pozastavovat zivnost. Na socialke mi povedali, ze pre ich ucely to ani robit nemusim. Vraj aj tak odvody na socialne poistenie platit nebudem. Je tato info spravna ?
A co so zdravotnym poistenim, to budem platit dalej ako szco a potom sa mi bude riesit aj rocne zuctovanie ? Dakujem pekne
Jozef Mihál
19.09.13,13:23
Lubkka: Info je správna - živnosť počas materskej rušiť ani pozastaviť nemusíte, v čase kedy poberáte materské podľa § 140 ods. 1 písm. a) zákona 461/2003 o sociálnom poistení sa poistné do SP neplatí.

V tomto čase neplatíte ani preddavky na zdravotné poistenie, s odkazom na § 16 ods. 11 zákona 580/2004 o zdravotnom poistení. V ročnom zúčtovaní za rok 2013 však žiadnu výnimku nečakajte - len sa Vás nebude týkať povinnosť mať aspoň minimálny základ za obdobie, kedy poberáte materské.
Adriannna
20.09.13,10:28
Dobry den,
znama je momentalne tehotna, termin porodu je 5.1.2014, ku koncu jula ukoncila zivnost a nasledne od augusta sa zamestnala kvoli vyssej materskej. Je pre nu vyhodne zostat vo firme vedena ako zamestnanec aj po uplynuti 90 dni a nasledne pocas materskej a rodicovskej ? Ak ano z akeho dovodu ? V pripade, ze by do troch rokov stihla dalsiu matersku ratala by sa jej tato z vymeriavacieho zakladu ktory ma v terajsom zamestnani ? Ak by sa precovny pomer v novembri ukoncil z coho by sa jej ratala ta dalsia materska ? Dakujem za odpovede.
Dodenko
20.09.13,15:40
Známa je zamestnaná od 06/2011 a momentálne je tehotná. Termín pôrodu má 27.4.2014, čiže na MD pôjde 17.3.2014. Toho času je PN. Môže sa prihlásiť na DNP, aby si zvýšila VZ na materské?
Ako by mala postupovať, aby jej rátali MD z maxima? Ďakujem.
lulu1
26.09.13,05:20
Dobry den, este by ma zaujimalo, aky vplyv by malo pripadne prerusenie prac.pomeru z dovodu starostlivosti o dieta vo veku do 6 rokov, t.j. uz bez poberania rodicovskeho prispevku, nakolko maly mal uz 3 roky, len si nevie zvyknut na skolku, tak rozmyslam ci s im ostat doma. ako by to bolo v pripade VZ pri dalsej materskej? Dakujem
Jozef Mihál
02.10.13,06:50
Dobry den,
znama je momentalne tehotna, termin porodu je 5.1.2014, ku koncu jula ukoncila zivnost a nasledne od augusta sa zamestnala kvoli vyssej materskej. Je pre nu vyhodne zostat vo firme vedena ako zamestnanec aj po uplynuti 90 dni a nasledne pocas materskej a rodicovskej ? Ak ano z akeho dovodu ? V pripade, ze by do troch rokov stihla dalsiu matersku ratala by sa jej tato z vymeriavacieho zakladu ktory ma v terajsom zamestnani ? Ak by sa precovny pomer v novembri ukoncil z coho by sa jej ratala ta dalsia materska ? Dakujem za odpovede.
Ak by mala druhé dieťa, je pre ňu výhodné zotrvať v terajšom zamestnaní počas súčasnej materskej i neskôr počas poberania RP. Ak znova otehotnie a rovno z RD prejde na ďalšiu materskú, tá sa jej bude počítať z pravdepodobného príjmu v zamestnaní - fakticky z predošlého príjmu pred prvou matrskou, dokonca navýšeného o adekvátny platový postup.

Naopak ak by sa PP ukončil v novembri, pri druhom dieťati by s vysokou pravdepodobnosťou (v závislosti od termínu druhého pôrodu) vôbec nemala nárok na materské.
Jozef Mihál
02.10.13,06:53
Známa je zamestnaná od 06/2011 a momentálne je tehotná. Termín pôrodu má 27.4.2014, čiže na MD pôjde 17.3.2014. Toho času je PN. Môže sa prihlásiť na DNP, aby si zvýšila VZ na materské?
Ako by mala postupovať, aby jej rátali MD z maxima? Ďakujem.

Na prihlásenie na DNP je neskoro, nesplní podmienku 270 dní trvania DNP v období 2 rokov pred pôrodom. Na DNP sa jednoducho treba prihlasovať ešte pred otehotnením - doslova a dopísmena si plánovať rodičovstvo.

Zvýšiť si materské môže len zmenou zamestnania, kedy by v novom zamestnaní mala vyšší príjem, s podmienkou, že nemocenské poistenie sa v novom zamestnaní musí platiť najmenej za 90 kal. dní pred nástupom na materské.
Jozef Mihál
02.10.13,07:03
Dobry den, este by ma zaujimalo, aky vplyv by malo pripadne prerusenie prac.pomeru z dovodu starostlivosti o dieta vo veku do 6 rokov, t.j. uz bez poberania rodicovskeho prispevku, nakolko maly mal uz 3 roky, len si nevie zvyknut na skolku, tak rozmyslam ci s im ostat doma. ako by to bolo v pripade VZ pri dalsej materskej? Dakujem
Tu by vznikol problém, či by pri ďalšej materskej bola splnená podmienka nemocenského poistenia v trvaní aspoň 270 kal. dní v čase 2 rokov pred ďalším pôrodom.

Doba prerušenia NP počas "riadnej" rodičovskej dovolenky sa započítava, ale doba neplateného voľna, ktoré by zamestnávateľ poskytol po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa však už nie.

Čiže je možné čerpať v istom obmedzenom rozsahu takéto neplatené voľno, ak si to dobre spočítate a naplánujete.

DVZ by sa určil z roka predchádzajúceho roku, v ktorom by ste šli na ďalšiu materskú.

Ak by v tom roku bola ešte doba riadnej RD, DVZ by sa určil z pravdepodobného zárobku v čase nástupu na druhú materskú.

Ak by ale v tom roku bola len doba neplateného voľna, DVZ by sa určil z minimálneho VZ platného pre SZČO (v roku 2014 zo 402,50).
certik
04.10.13,10:57
Prosím vás pekne o radu: zamestnankyňa bola na materskej dovolenke do 18.9.2013. Dňom 19.9.2013 začala poberať rodičovský príspevok a zároveň nastúpila do práce.
1.Nepríde o rodičovský príspevok, keďže už bude poberať mzdu od toho 19.9.2013?
Ďakujem
Jozef Mihál
04.10.13,12:05
Podľa súčasne platného zákona nie je nárok na RP vylúčený v prípade, ak poberateľ súčasne pracuje a dosahuje príjmy. Čiže nárok na RP je aj v uvedenom prípade.

Zrejme Vás pomýlili informácie, že MPSVaR pripravuje novelu, podľa ktorej sa to má zmeniť - zatiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane.
ErikaDP
06.10.13,17:58
Dobrý večer,
Prosím o radu: predpokladaný odchod na materskú v polovici januára 2014, v predošlom období mala dlhodobé PNky, ktoré presiahli jeden rok a od semptembra je na neplatenej PNke, pracovný pomer stále trvá ale pravdepodobne na PNke bude až do odchodu na materskú. V posledných dvoch rokoch dosiahla 270 dní NP. Priemerný plat v mesiacoch ktoré odrobila sa pohyboval okolo 1000 eur.
Otázky:


to že je od septembra 2013 do januára 2014 na neplatenej PN, nik za ňu neplatí poistenie, môže mať nejaký negatívny vplyv na priznanie materského , na počítanie dôb účasti na nem. poistení ?
keďže nikto za ňu počas neplatenej PN neplatí poistenie má ona nejaké povinnosti prihlásiť sa dobrovoľne na poistenie ?
pri výpočte dennej dávky peň.pomoci v materstve sa vylučuju dni kedy bola PN ? T.j. ak odrobila len niekoľko mesiacov s platom okolo 1000 eur bude denný vym.základ vychádzať len z týchto mesiacov a z počtu kalendárnych dní kedy nebola PN ?
môže si ešte nejako vylepšiť výšku materskej dávky ?

Dobrovoľné NP asi už neprichádza do úvahy lebo nestihne 270 dní NP. Ak by ukončila PN a zamestnala sa v inej firme, a stihla by 90 kalendárnych dní – asi to nemá význam lebo aj zo súčasného pracovného pomeru mala vym.základ blížiaci sa k maximu?
Ďakujem.
Jana Motyčková
06.10.13,18:12
V r.2013 niečo odrobila? PN má len neplatenú, alebo už je,resp. bude prerušené poistenie do januára 2014?
V princípe by problém s materským nemal byť, aj keď je možné, že niečo riešiť bude treba-preto tie otázky.
DNP ani ďalšie zamestnannie neodporúčam.
certik
07.10.13,07:13
Podľa súčasne platného zákona nie je nárok na RP vylúčený v prípade, ak poberateľ súčasne pracuje a dosahuje príjmy. Čiže nárok na RP je aj v uvedenom prípade.

Zrejme Vás pomýlili informácie, že MPSVaR pripravuje novelu, podľa ktorej sa to má zmeniť - zatiaľ sa tak nestalo a pravdepodobne ani nestane.

Ďakujem pekne za odpoveď, ešte by som chcela vedieť ako je to s poberaním materského a vykonávania práce? (keďže ide iný druh dávky)

​Ďakujem
ErikaDP
08.10.13,13:23
V r.2013 niečo odrobila? PN má len neplatenú, alebo už je,resp. bude prerušené poistenie do januára 2014?
V princípe by problém s materským nemal byť, aj keď je možné, že niečo riešiť bude treba-preto tie otázky.
DNP ani ďalšie zamestnannie neodporúčam.
Pani Motyčková, ďakujem za odpoveď k materskemu po dlhodobej PN. Neviem a istotou či má alebo nemá prerušené poistenie, mám len informáciu:
- od roku 2012 je s prestávkami na PNke rok,
- v septembri 2013 jej skončila platená PN dňom 19.9.2013,
- pracovný pomer trvá, ale po skončení platenej PN nenastúpila do zamestnania, PNka trvá, len je neplatená od 20.9.2013.
Preto predpokladám že zamestnávateľ prerušenie poistenia oznámil soc.poisťovni a to dňom 20.9.2013. Predpokladám že iná možnosť nie je, t.j. keďže prac.pomer trvá a má PNku že zamestnávateľ mal povinnosť oznámiť to prerušenie.

Z Vašej predošlej odpovede som pochopila že Dobrovooľne poistenie ani nové zamestnanie za účelom zvýšenia materskej dávky nemá význam . Nedostala by oveľa vyššiu dávku materského ako z príjmu zo súčasného zamestnania, lebo v sučasnom zamestnaní mala v mesiacoch v ktorých robila vym.základ cca 1000 eur.

Takže predpokladám:
- poistenie má v súčasnosti prerušené od 20.9.2013
- V roku 2013 robila jeden mesiac : jul 2013 s vym. základom 1000 eur
- Ostatné mesiace v 2013 ( okrem jula) bola a bude PN.
- Oočakávaný odchod na matersku dovolenku je cca 10.1.2014

Otázka:
1. Prosím Vás ešte o uistenie, či teda v období prerušenia z dôvodu trvania neplatenej PN nemá žiadne povinnosti platenia odvodov ani do socialnej ani do zdravotnej poistovne ?

2. výpočet materského jej budu robiť z toho jedného mesiaca v 2013 , t.j. z 1000 eur ?

3. 270 dní trvania poistenia v posledných dvoch rokoch pre vznik naroku na materské sa počíta len z odpracovaných dní, t.j. v dvoch rokokoch pred 10.1.2014 treba hľadať 270 dní v kotrých bolo platené poistné t.j. vylučuju sa dni v kotrých bola na PN ? Alebo sa vylučuju len dni v kotrých bola na neplatenej PN ( t.j. dni od 20.9.2013 do 9.1.2013 sanepočítaju do trvania poistenia, ale dni do 20.9.2013 bez ohľadu či bola alebo nebola PN sa započítavaju do trvania postenia ?

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
08.10.13,19:23
Keď je PN neplatená, to ešte neznamená, že je prerušené poistenie. Práve keď mala viacero PN po sebe, tak :
- pre platenie sa posudzuje 52 týždňov spolu zo všetkých PN
- poistenie sa prerušuje po 52 týždňoch trvania poslednej PN.
Preto je dôležitý presný dátum začatia poslednej PN.
Ale keďže v júli robila mesiac, posledná PN určite vznikla najskôr v júli, alebo v auguste. To je dobre, lebo poistenie sa jej neprerušuje, ani k 20.9., ani do začiatku materskej v januári 2014. Aj keď je na neplatenej PN, tak poistenie trvá a bude trvať až do nástupu na materskú. Zamestnanie zrejme vzniklo skôr ako 1.1.2103, čiže vymeriavaí základ pre výpočet DVZ v januári 2014 bude rok 2013 a teda dostane materské vypočítané z VZ cca 1000 €.

K otázkam :
1. ani počas prerušenia ani poča neplatenej PN nemá ona žiadne povinnosti voči SP a ZP.
2. áno, ak iné obdobie odpracované nemá a nebude mať v r.2013
3. Do 270 dní sa berie aj obdobie PN, vrátane neplatenej PN, ale nie obdobie prerušenia poistenia z dôvodu PN nad 52 týždňov
ErikaDP
09.10.13,15:50
Keď je PN neplatená, to ešte neznamená, že je prerušené poistenie. Práve keď mala viacero PN po sebe, tak :
- pre platenie sa posudzuje 52 týždňov spolu zo všetkých PN
- poistenie sa prerušuje po 52 týždňoch trvania poslednej PN.
Preto je dôležitý presný dátum začatia poslednej PN.
Ale keďže v júli robila mesiac, posledná PN určite vznikla najskôr v júli, alebo v auguste. To je dobre, lebo poistenie sa jej neprerušuje, ani k 20.9., ani do začiatku materskej v januári 2014. Aj keď je na neplatenej PN, tak poistenie trvá a bude trvať až do nástupu na materskú. Zamestnanie zrejme vzniklo skôr ako 1.1.2103, čiže vymeriavaí základ pre výpočet DVZ v januári 2014 bude rok 2013 a teda dostane materské vypočítané z VZ cca 1000 €.

K otázkam :
1. ani počas prerušenia ani poča neplatenej PN nemá ona žiadne povinnosti voči SP a ZP.
2. áno, ak iné obdobie odpracované nemá a nebude mať v r.2013
3. Do 270 dní sa berie aj obdobie PN, vrátane neplatenej PN, ale nie obdobie prerušenia poistenia z dôvodu PN nad 52 týždňov

Ďakujem za odpoveď pani Motyčková.
dogicka
21.10.13,12:50
Dobrý deň, známa je dlhodobo zamestnaná v jednom zamestnaní, maximálny vymeriavací základ.
od 3.3.2011 poberala materské, momentálne je na rodičovskom príspevku.
Je znova tehotná, predpokladaný termín pôrodu apríl 2014.
Je možné, aby rodičovský príspevok začal poberať manžel, známa nastúpi do zamestnania a hneď v deň nástupu bude vypísaná na PN. PN a následne aj materské sa jej bude počítať s pravdepodobného VZ, teda z maximálneho, ako prvá materská. Uvažujem správne?
ďakujem za odpoveď
dogicka
24.10.13,04:22
Dobrý deň, známa je dlhodobo zamestnaná v jednom zamestnaní, maximálny vymeriavací základ.
od 3.3.2011 poberala materské, momentálne je na rodičovskom príspevku.
Je znova tehotná, predpokladaný termín pôrodu apríl 2014.
Je možné, aby rodičovský príspevok začal poberať manžel, známa nastúpi do zamestnania a hneď v deň nástupu bude vypísaná na PN. PN a následne aj materské sa jej bude počítať s pravdepodobného VZ, teda z maximálneho, ako prvá materská. Uvažujem správne?
ďakujem za odpoveď

Dobrý deň
posúvam moju otázku, ďakujem vopred za odpoveď
Jana Motyčková
24.10.13,15:22
Dobrý deň, známa je dlhodobo zamestnaná v jednom zamestnaní, maximálny vymeriavací základ.
od 3.3.2011 poberala materské, momentálne je na rodičovskom príspevku.
Je znova tehotná, predpokladaný termín pôrodu apríl 2014.
Je možné, aby rodičovský príspevok začal poberať manžel, známa nastúpi do zamestnania a hneď v deň nástupu bude vypísaná na PN. PN a následne aj materské sa jej bude počítať s pravdepodobného VZ, teda z maximálneho, ako prvá materská. Uvažujem správne?
ďakujem za odpoveď
Predpokladám, že zamestnanie trvá.
Keďže nástup na MD bude v r.2014, tak pri nástupe na MD sa bude posudzovať rozhodujúce obdobie rok 2013. Ak v tomto roku bude iba na rodičovskej dovolenke, bude mať materské z pravdepodobného zárobku, v jej prípade podľa Vašich informácií z maximalneho VZ.
Ak by v r.2013 nastúpila na PN a ani jeden deň by neodrobila, už by nemala VZ v r.2013 z iného dôvodu a materské by bolo počítané z minimálneho základu.
dogicka
25.10.13,07:30
Predpokladám, že zamestnanie trvá.
Keďže nástup na MD bude v r.2014, tak pri nástupe na MD sa bude posudzovať rozhodujúce obdobie rok 2013. Ak v tomto roku bude iba na rodičovskej dovolenke, bude mať materské z pravdepodobného zárobku, v jej prípade podľa Vašich informácií z maximalneho VZ.
Ak by v r.2013 nastúpila na PN a ani jeden deň by neodrobila, už by nemala VZ v r.2013 z iného dôvodu a materské by bolo počítané z minimálneho základu.

ďakujem za odpoveď
Áno, zamestnanie trvá. Ale PN by sa v r. 2013 tiež počítala z predpokladaného (teda v tomto prípade maximálneho) VZ, alebo tomu zle rozumiem?
dogicka
28.10.13,07:22
ďakujem za odpoveď
Áno, zamestnanie trvá. Ale PN by sa v r. 2013 tiež počítala z predpokladaného (teda v tomto prípade maximálneho) VZ, alebo tomu zle rozumiem?

dobrý deň, skúsim ešte raz....
LUBY
28.10.13,08:53
Dobrý deň, poprosím o radu. Zamestnankyňa t.č. s minimálnym VZ plánuje v roku 2014 otehotnieť. Aké sú možnosti zvýšenia materského? Stačí ak jej zamestnávateľ cca 4 mesiace pred nástupom na MD zvýši na 1179, alebo treba ukončiť PP a zamestnať sa u iného zamestnávateľa?
ajobs
28.10.13,13:42
Dobrý deň, poprosím o radu. Zamestnankyňa t.č. s minimálnym VZ plánuje v roku 2014 otehotnieť. Aké sú možnosti zvýšenia materského? Stačí ak jej zamestnávateľ cca 4 mesiace pred nástupom na MD zvýši na 1179, alebo treba ukončiť PP a zamestnať sa u iného zamestnávateľa?
Treba ukončiť PP, a znova začať s maximálnym VZ. Musí splniť aj podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Maximálny VZ treba zvoliť tak, aby denný VZ bol 39,6987 EUR.
LUBY
28.10.13,13:52
Vdaka za odpoved ajobs, predpokladam, ze zamestnavatel musi byt iny, nie ten isty?
dogicka
28.10.13,13:59
ďakujem za odpoveď
Áno, zamestnanie trvá. Ale PN by sa v r. 2013 tiež počítala z predpokladaného (teda v tomto prípade maximálneho) VZ, alebo tomu zle rozumiem?

Ešte raz prosím o odpoveď, nie je mi to totiž jasné
ďakujem
Tinika
28.10.13,17:25
[QUOTE=Jozef Mihál;2416096]T

Doba prerušenia NP počas "riadnej" rodičovskej dovolenky sa započítava....


K tejto časti by som sa opytala, teda ja ked som na RD mne sa to počita do doby 270 na narok na davky z NP? momentalne si aj platim odvody. vdaka
Tinika
28.10.13,19:44
Nejako mi zmizol prispevok, tak ešte raz.

citujem : Doba prerušenia NP počas "riadnej" rodičovskej dovolenky sa započítava

tzn. ze ja cely čas čo som na RD as mi počita ako keby si platim NP? teda mam narok na PN? alebo inu davku? vdaka
gabriela p
29.10.13,10:28
Dobrý deň, zamestnankyňa ukončila 25.10.2013 materskú dovolenku (max VZ - zamestnanie + dobrovoľné poistenie) a prechádza na rodičovskú dovolenku. Zamestnanie stále trvá. Plánuje ďalšiu tehotnosť (nástup 2014, resp. 2015). Tehotenstvo bude rizikové, minulú tehotnosť bola PN od začiatku tehotenstva. Z akého VZ by sa jej počítalo materské (resp. PN počas tehotenstva) ? Ovplyvnilo by VZ platenie dobrovoľného nemocenského poistenia počas poberania rod. príspevku, resp. čo jej poradiť, aby mala čo najvyššie materské, príp. nemocenské počas druhého tehotenstva?
dogicka
29.10.13,11:09
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: dogicka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t34496-p35-materske-ako-si-ho-vylepsit.html#post2425071)
Dobrý deň, známa je dlhodobo zamestnaná v jednom zamestnaní, maximálny vymeriavací základ.
od 3.3.2011 poberala materské, momentálne je na rodičovskom príspevku.
Je znova tehotná, predpokladaný termín pôrodu apríl 2014.
Je možné, aby rodičovský príspevok začal poberať manžel, známa nastúpi do zamestnania a hneď v deň nástupu bude vypísaná na PN. PN a následne aj materské sa jej bude počítať s pravdepodobného VZ, teda z maximálneho, ako prvá materská. Uvažujem správne?
ďakujem za odpoveď





Predpokladám, že zamestnanie trvá.
Keďže nástup na MD bude v r.2014, tak pri nástupe na MD sa bude posudzovať rozhodujúce obdobie rok 2013. Ak v tomto roku bude iba na rodičovskej dovolenke, bude mať materské z pravdepodobného zárobku, v jej prípade podľa Vašich informácií z maximalneho VZ.
Ak by v r.2013 nastúpila na PN a ani jeden deň by neodrobila, už by nemala VZ v r.2013 z iného dôvodu a materské by bolo počítané z minimálneho základu.



ďakujem za odpoveď
Áno, zamestnanie trvá. Ale PN by sa v r. 2013 tiež počítala z predpokladaného (teda v tomto prípade maximálneho) VZ, alebo tomu zle rozumiem?

Prosím o radu, ďakujem......
Jana Motyčková
29.10.13,19:54
ďakujem za odpoveď
Áno, zamestnanie trvá. Ale PN by sa v r. 2013 tiež počítala z predpokladaného (teda v tomto prípade maximálneho) VZ, alebo tomu zle rozumiem?
Nemocenské by bolo z maximálneho VZ, ale potom materské z minimálneho VZ.
Jana Motyčková
29.10.13,19:57
Nejako mi zmizol prispevok, tak ešte raz.

citujem : Doba prerušenia NP počas "riadnej" rodičovskej dovolenky sa započítava

tzn. ze ja cely čas čo som na RD as mi počita ako keby si platim NP? teda mam narok na PN? alebo inu davku? vdaka



Ak ste na rodičovskej dovolenke zo zamestnania, doba sa zapocítava pre získanie 270 dní. Nárok na PN bude, ak vznikne počas trvania poistenia, nie počas rodičovskej dovolenky.
Jana Motyčková
29.10.13,20:04
Dobrý deň, zamestnankyňa ukončila 25.10.2013 materskú dovolenku (max VZ - zamestnanie + dobrovoľné poistenie) a prechádza na rodičovskú dovolenku. Zamestnanie stále trvá. Plánuje ďalšiu tehotnosť (nástup 2014, resp. 2015). Tehotenstvo bude rizikové, minulú tehotnosť bola PN od začiatku tehotenstva. Z akého VZ by sa jej počítalo materské (resp. PN počas tehotenstva) ? Ovplyvnilo by VZ platenie dobrovoľného nemocenského poistenia počas poberania rod. príspevku, resp. čo jej poradiť, aby mala čo najvyššie materské, príp. nemocenské počas druhého tehotenstva?
Ak by z RD prechádzala na materskú dovolenku, ak bude nástup na MD v r.2014, VZ sa berie z r.2013 pred MD. Ak nástup na MD bude v r.2015, VZ bude pravdepodobný - čo by zarobila, keby robila, či je to maximum, to ja netuším.
Či sa vyplatí DNP, to závisí aj od DVZ, čo získa zo zamestnania. Ja by som teraz DNP zrušila, ak ho ešte má, ale ak si ho nechá, môže čerpať OČR. Podľa situácie by som riešila DNP najneskôr do 15 mesiacov po skončení DNP.
Tinika
04.11.13,18:51
Ak ste na rodičovskej dovolenke zo zamestnania, doba sa zapocítava pre získanie 270 dní. Nárok na PN bude, ak vznikne počas trvania poistenia, nie počas rodičovskej dovolenky.

dakujem pochopila som :D
dogicka
06.11.13,08:09
Nemocenské by bolo z maximálneho VZ, ale potom materské z minimálneho VZ.

Už to chápem, ďakujem pekne za odpoveď.....
gabriela p
07.11.13,07:38
Dobrý deň, chcem sa ešte opýtať, ak zamestnankyňa plánuje odchod na materskú v roku 2014, jej VZ bude rok 2013. Od začiatku roku 2013 je PN (riziková tehotnosť) a následne 18.2.2013 nastúpila materskú dovolenku. Po jej ukončení až do konca roku 2013 bude poberať rodičovský príspevok. Pri odchode na MD v roku 2014 bude VZ pravdepodobný - čiže hrubá mzda pred odchodom na prvú MD (reťazový pôrod)?
vijan
21.11.13,10:47
Dobrý deň, prosím Vás od 1.12.2013 mením zámestnávateľa u ktorého budem platiť odvody z maxima, za január a február budem platiť nižšie odvody, v apríly pôjdem na materskú dovolenku. Momentále som zamestnaná na polovičný úväzok a mám minimálnu mzdu. Z čoho sa mi bude počítať materská? Ďakujem
zuzana
25.11.13,05:45
Známe je od 1.1.2013 do 31.12.2013 na dobu určitú zamestnaná u zamestnávateľa.Je tehotná.Termín pôrodu má niekedy v júni 2014. Ak sa zamestná od 1.1.2014 u nového zamestnávateľa s príjmom 1250€, bude u neho robiť viac ako 90 dní potom pôjde na PN do dňa odchodu na materskú, z čoho jej bude potom počítaná PN a materská??Bude dostávať maximálne materské a PN jej bude počítaná z VZ , ktoré mala v druhom zamestnaní?
Iwett
25.11.13,07:58
Dobrý deň, známa pracuje na DOPČ s pravidelným príjmom /VZ:100,-€/ od 04.04.2013. Otehotnela a v 5/2014 by mala ísť na MD. Ako by si mohla vylepšiť materské? Keby teraz začala platiť DNP, alebo sa zamestnala s vyšším príjmom? Ďakujem
Frenči
16.12.13,15:05
Dobrý deň, prosím o radu:
Známa je na rodičovskej dovolenke (celý rok 2013, nie je zamestnaná), má možnosť sa zamestnať odo dňa 16.12.2013 na dobu určitú do 31.03.2014, HM je 1.300,-€/mesiac. Je tehotná, plánovaný deň nástupu na MD je 10.06.2014. V roku 2013 bola do 28.02.2013 dobrovoľne poistená.
Aká bude výška materskej, z akého VZ sa bude počítať?
Aká by bola výška materskej v prípade, že by sa pracovný pomer skončil 31.01.2014?
Aká bude výška DNP v prípade, že by ochorela ešte pred nástupom na MD?
Aká bude výška materského v prípade, že by sa od 15.12.2013 dobrovoľne pripoistila, aby mala materské vyplácané z vyššieho DVZ?
veronikasad
16.12.13,15:22
Dobrý deň, prosím o radu:
Známa je na rodičovskej dovolenke (celý rok 2013, nie je zamestnaná), má možnosť sa zamestnať odo dňa 16.12.2013 na dobu určitú do 31.03.2014, HM je 1.300,-€/mesiac. Je tehotná, plánovaný deň nástupu na MD je 10.06.2014. V roku 2013 bola do 28.02.2013 dobrovoľne poistená.
Aká bude výška materskej, z akého VZ sa bude počítať?
Aká by bola výška materskej v prípade, že by sa pracovný pomer skončil 31.01.2014?
Aká bude výška DNP v prípade, že by ochorela ešte pred nástupom na MD?
Aká bude výška materského v prípade, že by sa od 15.12.2013 dobrovoľne pripoistila, aby mala materské vyplácané z vyššieho DVZ?

http://www.socpoist.sk/aktuality-sp-zaznamenala-v-tomto-roku-uz-viac-ako-400-podozreni-na-podvody-pri-nemocenskych-davkach-/48411s56464c
dogicka
19.12.13,05:55
Dobrý deň,

zamestnankyňa predpokladaný nástup na MD 25.3.2014. Je nepretržite zamestnaná od roku 2010, teda podmienku 270 dní spĺňa.

K 20.12.2013 ukončí doterajší pracovný pomer s VZ 390,- eur mesačne. Dňa 21.12.2013 uzatvorí nový pracovný pomer, kde v decembri 2013 bude mať vymer.základ 1170,- Eur. Od 1.1.2014 bude pokračovať v tomto novom pracovnom pomere, len už s VZ iba 390,- Eur. Poistenie bude do nástupu na MD trvať aspoň 90 dní.

Materské sa jej bude v tomto prípade bude počítať z rozhodujúceho obdobia od 21.12. doi 31.12.2013, teda s maxim. VZ.

Prosím vás, je to tak správne?

Pekne ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
19.12.13,09:37
Správne .
zuzana
02.01.14,17:59
Správne .


a nemusí si v novom zamestnaní platiť poistenie tých 90 dní, aby sa jej to počítalo z toho max.VZ?
Jana Motyčková
20.01.14,07:04
a nemusí si v novom zamestnaní platiť poistenie tých 90 dní, aby sa jej to počítalo z toho max.VZ?
Áno, musí .
Jana Motyčková
20.01.14,07:13
dobrý deň,



chcela by som Vás opäť poprosiť o radu.



Materské som čerpala do 5.11.2013 a od 6.11.2013 som na rodičovskom príspevku.



Dnes som zistila, že som opäť tehotná. Predpokladám, že termín pôrodu by som mala v septembri 2014. Neviete mi prosím poradiť, či mi výjde nárok na materské ešte z predchádzajúcej práce, kde som skončila 31.8.2012 (viď. citovaný príspevok)? A prípadne z akého vymeriavacieho základu resp. z ktorého roku by sa mi počítalo materské?



Ďakujem.
Nárok na materské z bývalého zamestnania nevznikne - ochranná lehota uplynula.
denabal
22.01.14,15:49
Dobry den,
chcela by som so sa spytat na materske SZČO (povinne poistena 7 r., t.j. podmienka 270 dni splnena, poistne z minim. vymer. zakladu,predpokladany nastup na MD august 2014).
1. Ako si vypocita predpokladane materske? Viem ze 60% z VZ, avsak z ktoreho r.?
2. Je mozne zvysit si materske zamestnanim sa na pracovny pomer, dohodu, pripadne dobrovolne sa poistit - ak ano, ake minimalne odvody musi platit a ako sa to odzrkadli na vyske materskeho?
3. Ak chce poberat materske, musi pozastavit zivnost na toto obdobie (t.j. zatvorit prevadzku, prepustit zamestnancov, odhlasit ERP, ...), alebo je mozny aj subeh? A ake su jej povinnosti co sa tyka odvodov do SP a ZP?
4. Prechod z materskej na rodicovsku dovolenku? Je mozne poberat RD a mat zivnost a sucasne aj prijmy z tejto zivnosti?
Dakujem
denabal
24.01.14,08:54
Nikto nevie poradit?
lulu1
04.02.14,09:25
Dobry den, bratova manzelka je tehotna, je studentka denneho studia na VS, nemocensky nepoistena. narok na materske jej nevznikne, preto zvazujeme, ze na matersku by siel brat. ten ma aktualne 2 pracovne pomery - jeden od 1.10.2011 a druhy od 7.5.2013. ak by teraz ten druhy pracovny pomer ukoncil a na matersku dovolenku by nastupoval v roku 2013, z akeho vymeriavacieho zakladu by mu vznikal narok na materske? z oboch pracovnych pomerov alebo iba z toho jedneho? a z ktoreho roku?

Dakujem
Jana Motyčková
14.02.14,12:00
Na materskú by nastupoval v r.2013? To už asi nestihne.
Podľa toho, či má 270 dní poistenia v oboch PP alebo len v jednom. A kedy a prečo chce ten druhý PP ukončiť?
lulu1
15.02.14,09:40
ospravedlnujem sa, nastupoval by v roku 2014 na matersku. druhy prac.pomer ukoncil 10.2.2014, t.j. mal v nom 280 dni poistenia. ukoncit ho musel, nakolko spolocnost aktualne nema ziadne zakazky, bol to jeho vedlajsi prac.pomer a nebolo z coho vyplacat mzdy. to je aktualny stav.
bredikova
19.02.14,13:54
kamarátka bola v roku 2013 zamestnaná január-júl s VZ 500, júl-december s VZ 337,70. teraz má minimálnu mzdu a od 5.12.2013 je na rizikovom na PN. 27.6. 2014 má termín pôrodu. Okrem toho je SZČO a platím si minimálne odvody

Z čoho sa jej bude rátať MD. Dá sa ešte niečo spraviť aby mala vyššiu MD. dopredu ďakujem
Jana Motyčková
20.02.14,09:03
Neviem, či to je stále ten istý zamestnávateľ, alebo zakaždým iný.
Bez špekulácie má nárok na materské aj zo zamestnania aj zo živnosti, to je VZ cca 800 €.
Dá sa napr. zrušiť zamestnanie a potom pár dní pred materskou sa zamestnať v tej firme, kde bola v r. 2013 v júli až decembri. Tým by sa jej pre materské použil VZ zo zamestnania január až júl 2013, čo je niečo viac ako z minimálnej mzdy.
Ak január až júl 2013 bol zamestnávateľ A a od júla 2014 je u zamestnávateľa B až doteraz, dalo by sa aj urobiť tak, že zamestnanie B si nechá až do materskej, a okrem toho uzavrie PP, pravidelnú dohodu aspoň 3 mesiace pred skutočným pôrodom vo firme C. Potom má nárok na materskú z firmy B, zo szčo a aj z firmy C. Ak vo firme C nebude mať odrobených 90 dní dávka z C sa vypočíta z VZ 500.
bredikova
25.02.14,06:45
Neviem, či to je stále ten istý zamestnávateľ, alebo zakaždým iný.
Bez špekulácie má nárok na materské aj zo zamestnania aj zo živnosti, to je VZ cca 800 €.
Dá sa napr. zrušiť zamestnanie a potom pár dní pred materskou sa zamestnať v tej firme, kde bola v r. 2013 v júli až decembri. Tým by sa jej pre materské použil VZ zo zamestnania január až júl 2013, čo je niečo viac ako z minimálnej mzdy.
Ak január až júl 2013 bol zamestnávateľ A a od júla 2014 je u zamestnávateľa B až doteraz, dalo by sa aj urobiť tak, že zamestnanie B si nechá až do materskej, a okrem toho uzavrie PP, pravidelnú dohodu aspoň 3 mesiace pred skutočným pôrodom vo firme C. Potom má nárok na materskú z firmy B, zo szčo a aj z firmy C. Ak vo firme C nebude mať odrobených 90 dní dávka z C sa vypočíta z VZ 500.



Veľmi pekne ďakujem.
bredikova
25.02.14,06:54
otázka bola:

kamarátka bola v roku 2013 zamestnaná január-júl s VZ 500, júl-december s VZ 337,70. teraz má minimálnu mzdu a od 5.12.2013 je na rizikovom na PN. 27.6. 2014 má termín pôrodu. Okrem toho je SZČO a platím si minimálne odvody

Z čoho sa jej bude rátať MD. Dá sa ešte niečo spraviť aby mala vyššiu MD. dopredu ďakujem




Neviem, či to je stále ten istý zamestnávateľ, alebo zakaždým iný.
Bez špekulácie má nárok na materské aj zo zamestnania aj zo živnosti, to je VZ cca 800 €.
Dá sa napr. zrušiť zamestnanie a potom pár dní pred materskou sa zamestnať v tej firme, kde bola v r. 2013 v júli až decembri. Tým by sa jej pre materské použil VZ zo zamestnania január až júl 2013, čo je niečo viac ako z minimálnej mzdy.
Ak január až júl 2013 bol zamestnávateľ A a od júla 2014 je u zamestnávateľa B až doteraz, dalo by sa aj urobiť tak, že zamestnanie B si nechá až do materskej, a okrem toho uzavrie PP, pravidelnú dohodu aspoň 3 mesiace pred skutočným pôrodom vo firme C. Potom má nárok na materskú z firmy B, zo szčo a aj z firmy C. Ak vo firme C nebude mať odrobených 90 dní dávka z C sa vypočíta z VZ 500.

ešte prosím o upresnenie: mení sa niečo v tom , že sa jedná o jedného zamestnávateľa , akurát že bol PP prerušený a znovu obnovený ( 30.6. skončil a 1.7. začal) ??
jholubok
02.03.14,18:36
Moja známa je zamestnaná (VZ cca 600 Eur) dá sa materská prilepšiť ešte? Pôrod bude za 7,5 mesiacov, keď všetko pôjde podľa plánu. Ďakujem
Jana Motyčková
03.03.14,07:03
otázka bola:

kamarátka bola v roku 2013 zamestnaná január-júl s VZ 500, júl-december s VZ 337,70. teraz má minimálnu mzdu a od 5.12.2013 je na rizikovom na PN. 27.6. 2014 má termín pôrodu. Okrem toho je SZČO a platím si minimálne odvody

Z čoho sa jej bude rátať MD. Dá sa ešte niečo spraviť aby mala vyššiu MD. dopredu ďakujem





ešte prosím o upresnenie: mení sa niečo v tom , že sa jedná o jedného zamestnávateľa , akurát že bol PP prerušený a znovu obnovený ( 30.6. skončil a 1.7. začal) ??
Mení. Ten prvý variant (tá časť "Dá sa ..." v odpovedi) sa použiť nedá. Ten druhý variant sa použiť dá.
Jana Motyčková
03.03.14,07:05
Moja známa je zamestnaná (VZ cca 600 Eur) dá sa materská prilepšiť ešte? Pôrod bude za 7,5 mesiacov, keď všetko pôjde podľa plánu. Ďakujem
Ukončiť zamestnanie, uzatvoriť nový PP s vyšším príjmom, kde bude mať aspoň 90 dní zaplatených pred materskou dovolenkou. S rizikom, že SP bude skúmať, či PP nebol uzatvorený účelovo za účelom vyššej dávky.
Anez
03.03.14,17:22
Dobrý deň,



prosím o radu v nasledovnom prípade. Zamestnankyňa končí s prvým dieťaťom RD 24.4.2014. Oznámila nám, že je tehotná a očakávaný termín pôrodu je určený na 7.7.2014. To znamená, že na druhú MD by mala nastúpiť 26.5.2014. Neviem, čo jej mám poradiť, ako najlepšie vyriešiť obdobie od skončenia RD až do nástupu na novú materskú dovolenku (25.4.2014 - 25.5.2014), aby to nemalo negatívny dopad na výšku materského. Keďže nemá starú dovolenku, môže si prípadne vyčerpať dovolenku, na ktorú by jej vznikol nárok za r. 2014? Z čoho by sa jej potom rátalo materské? Aký postup by bol najvýhodnejší ? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.03.14,06:50
Môže si vyčerpať novú dovolenku. Materské sa jej bude počítať z pravdepodobného zárobku - to je suma, ktorú by zarobila v máji 2014, keby robila. Pravdepodobný zárobok oznamuje SP zamestnávateľ.
dogicka
05.03.14,06:48
Ukončiť zamestnanie, uzatvoriť nový PP s vyšším príjmom, kde bude mať aspoň 90 dní zaplatených pred materskou dovolenkou. S rizikom, že SP bude skúmať, či PP nebol uzatvorený účelovo za účelom vyššej dávky.



Dobrý deň

Už ste sa s tým v praxi stretli, že SP skúma či PP nebol uzatvorený účelovo za účelom vyššej dávky? A ak áno, aký § im to umožňuje? Musí to SP dokázať, alebo to dokazuje zamestnanec?

ďakujem
Jana Motyčková
05.03.14,11:32
Stretla, ale nie u nás, takže neviem, kto čo preukazoval a ako to dopadlo.
dogicka
05.03.14,16:59
ďakujem..........
lulu1
12.03.14,11:44
Dobry den, ako som sa uz vyssie opravila, na MD by nastupoval v roku 2014 a prac.pomer u zamestnavatela, kde skoncil PP bol 280 dni. Aky teda bude jeho vymariavaci zaklad? z ktoreho roku a ktory zamestnavatelia sa tam budu pocitat? Dakujem




Na materskú by nastupoval v r.2013? To už asi nestihne.
Podľa toho, či má 270 dní poistenia v oboch PP alebo len v jednom. A kedy a prečo chce ten druhý PP ukončiť?
MADELEIN
12.03.14,12:58
Dobrý deň. chcela by som sa opýtať, či sa dá nejakým spôsobom vylepšiť materské. Ide o reťazový pôrod, pracovný pomer trvá. Nástup na 1. MD 24.12.2011, pôrod 12.01.2012, materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) 37 týždňov do 8.8.2012, vtedy nástup na rodičovskú. Predpokladaný nástup na 2.MD 28.8.14, alebo 6.9.14 pôrod pravdepodobný 18.10. VZ pre výpočet druhej materskej bude ten istý, čo pri prvej? Bolo by možné uzavrieť ďalší pracovný pomer kvôli zvýšeniu materského? Alebo by to ovplyvnilo výšku aktuálneho rodičovského? V roku 2013 odpracovala na dohodu o vykonaní práce asi 2 mesiace s odmenou 200 €/mes. Ďakujem
Jana Motyčková
14.03.14,11:54
Materské (http://www.porada.sk/materske#__AUTOKW) sa vypoćíta z pravdepodobného DVZ, ten sa zistí, z príjmu, ktorý by ste mali v auguste 2014, keby ste robili - to vypisuje zamestnávateľ. Môže použiť napr. príjem osoby, ktorá robí na Vaśej pozícii, alebo obdobnej pozícii. Môže použiť príjem, ktorý ste mali v r.2011, zvýšený o nárast miezd, ktorý bol vo firme medzi rokmi 2011 a 2014. Môže upraviť mzdu v pracovnej zmluve s predpokladaným nárastom a túto sumu použiť. Presný postup nie je daný, len suma musí byť odôvodniteľná.
Ak uzavriete ďalší pracovný pomer alebo dohodu s pravidelným príjmom popri tomto PP, tento sa bude brať do úvahy, len ak získate aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom (mimo prac. pomeru).
Ak by ste pôvodný PP ukončili a uzavreli následne prac. pomer, potom materské (http://www.porada.sk/materske#__AUTOKW) bude iba z nového PP, ale príjem sa zohľadní, len ak budete mať pred materskou zaplatených (čiže bez PN (http://www.porada.sk/pn#__AUTOKW) a pod.) aspoň 90 kal. dní. V takýchto prípadoch môže SP zisťovať účelové založenie PP z dôvodu získania vyššieho materského.
mizu24
16.03.14,20:38
Poprosím len o utvrdenie, ako postupovať. Od 12.1.2012 do 7.10.2012 som bola poistená z maxima na DNP, od 8.10.2012 do 14.12.2012 som bola PN. Keďže som neotehotnela, tak sa sa z DNP odhlásila. V 8/2013 som otehotnela a dňa 8.9.2013 som sa prihlásila z maxima na DNP a 9.9.2013 som nastúpila na PN (http://www.porada.sk/pn#__AUTOKW) kvôli rizikovému tehotenstvu. Dňa 19.3.2014 budem mať ukončenú PN (http://www.porada.sk/pn#__AUTOKW) a od 20.3.2014 nastupujem na MD. Podľa mojich výpočtov spĺňam podmienku 270 dní pred pôrodom a aj 26 týždňov pred nástupom na MD. Ako postupovať na SP? Keďže som SZČO, ktorá nie je povinne NP zanesiem ukončenie pnky a začatie MD z DNP. Treba vyplniť RLFO prihláška na MD? Ukončenie alebo prerušenie pravdepodobne netreba, keďže nie som povinne poistená. Chcela by som mať všetky informácie, aby ma tetuška na SP niečím neprekvapila a niečo som zle nevyplnila a tým pádom by mi nevznikol nárok na MD z maxima. Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
17.03.14,11:11
Nie ste zamestnaná, nie ste teda na materskej dovolenke a RLFO k tomu nevypĺňate.
(Poberanie materského nie je to isté ako materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) dovolenka.)
Treba si dať hlavne pozor, či je všetko uhradené v SP (5 rokov dozadu).
mizu24
17.03.14,13:00
Ďakujem pekne za odpoveď a podľa tých dátumov som to vypočítala dobre, že mi vyjde materská? Takže odnesiem na SP len ukončenie PN (http://www.porada.sk/pn#__AUTOKW) a začatie MD, nemusím nič vyplňovať. Z DNP sa odhlasovať nebudem, počas MD sa poistné neplatí a odhlásim sa z neho až pred nástupom na RD. Uvažujem správne?
Jana Motyčková
17.03.14,14:23
V dvoch rokoch nebolo poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) necelý rok, čiže 270 dní sa splní.
Od 8.9.2013 26 týždňov uplynulo, takže to by malo byť v poriadku.
mizu24
17.03.14,16:01
Ďakujem krásne...
nikulik
02.04.14,05:11
Dobrý deň,

poprosila by som vas o radu. V auguste 2014 nastupujem na matersku. Mam pracovny pomer, z kt.sa mi bude brat VZ z r.2013 čo mi robi ročne 4030,65 eur, čiže priemer mesačne je 335,88 eur. Ak pred materskou uzatvorim pracovny pomer u ineho zamestnavatela (napr.u szčo) s VZ mesačne napr.860,00 eur, bude sa mi brat materska (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) aj z jedneho aj z druheho prac.pomeru a spočitaju sa VZ, je to tak?

A ked musi byt min.90 dni postenia pred materskou, tak sa beru kalendarne dni? Čiže ak idem na matersku 11.08.2014 stačí ak uzatvorim ten pracovny pomer 10.05.2014??

Ďakujem vopred za odpoved.
Jana Motyčková
02.04.14,05:38
Ak ste iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) nemali, tak v druhom pracovnom pomere nesplníte podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. T.j. nebude sa materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) počítať z oboch PP, iba z prvého.
Iba že by ste prvý PP ukončili a následne uzatvorili nový PP, tam mali zaplatených aspoň 90 kal.dní a potom bude materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) z nového PP.
nikulik
02.04.14,05:51
Ak ste iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) nemali, tak v druhom pracovnom pomere nesplníte podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. T.j. nebude sa materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) počítať z oboch PP, iba z prvého.
Iba že by ste prvý PP ukončili a následne uzatvorili nový PP, tam mali zaplatených aspoň 90 kal.dní a potom bude materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) z nového PP.



Toto som uvažovala, ale po prečítaní Vašich príspevkov, že je tam riziko kontroly zo soc.poistovne ze budu skumat ci to nebolo ucelovo kvôli zvyseniu materskej som hladala inu alternativu.

Ale kedze je to tak asi nebudem mat na vyber, budem to musiet risknut.

Ďakujem pekne za radu. :)
nikulik
02.04.14,05:55
Ešte ked sa môzem opytat, dalo by sa tak ze ked uzatvorim novy pracovny pomer,nedala by som hrubu mzdu na maximum ale menej a zvysok odmenu nejaku kazdy mesiac. Bolo by to menej okate, kedze by som mala viac ako konatel. Ci to nie je dobra cesta...?
kattka.c
07.04.14,18:35
Dobrý deň,



chcem sa opýtať ako sa bude počítať materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) v nasledujúcom prípade:

Zamestnankyňa od marca 2013 poberala materskú. Materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) jej bola vypočítaná z pravdepodobného vymeriavacieho základu, lebo prac. zmluvu nemala dlhšie ako 90 dni. Od dec. 2013 je na RD. V Októbri 2014 by mala nastúpiť na ďalšiu materskú.
1.) ak neurobí nič vypočíta sa jej materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) z príjmov jan - feb 2013?
2.) ak by sa zamestnala v inej firme a prac. pomer by tam trval aspoň 90 dní počítala by sa materská (http://www.porada.sk/materska#__AUTOKW) z tohto nového zamestnania?



Ďakujem