Jozef Mihál
20.10.06,11:31
Som zamestnaná v pracovnom pomere od mája 2004. Môj plat sa pohybuje na úrovni 10000 až 12000 Sk mesačne. Na budúci rok by som chcela otehotnieť. Viem, že pri svojom plate budem mať pomerne nízke materské, preto uvažujem, či je možné zvýšiť si materské tým, že sa v Sociálnej poisťovni prihlásim ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Môžem sa prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba aj keď už som nemocensky poistená ako zamestnanec?
Jozef Mihál
29.10.06,11:50
V Sociálnej poisťovni sa môže prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba akákoľvek osoba od 16 rokov veku, s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku. Nie je podstatné, či ste už je povinne nemocensky poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.

Vo Vašom prípade možno len a len doporučiť, aby ste sa v Sociálnej poisťovni prihlásili ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Pozor, musíte to stihnúť ešte pred otehotnením a to preto, lebo nárok na materské z nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby budete mať len v prípade, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom budete dobrovoľne nemocensky poistená osoba aspoň 270 dní.

Napríklad ak otehotniete koncom novembra a termín pôrodu lekár určí na 15.8.2007, najneskorší dátum dokedy by ste mala byť prihlásená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, je 18.11.2006. Ak by ste sa prihlásili po tomto dátume, nedosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a nárok na materské z nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby mať nebudete.

Postup ako sa prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba

V Sociálnej poisťovni vyplníte tzv. Registračný list fyzickej osoby, čím sa prihlásite ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tu uvediete dátum, ku ktorému sa prihlasujete.

Uvediete ďalej sumu vymeriavacieho základu, z ktorého budete platiť poistné. Suma vymeriavacieho základu musí byť najmenej 7500 Sk (od októbra 2006), najviac môže byť 25911 Sk. Aby ste mali materské čo najvyššie, je potrebné vymeriavací základ mať podľa možností čo najvyšší. Poistné ktoré potom budete musieť platiť, je dané ako 4,4% z uvedeného vymeriavacieho základu.

Napríklad pri vymeriavacom základe 15000 Sk by ste platili 660 Sk mesačne. Pozor, poistné sa musí zaplatiť najneskôr do ôsmeho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, napríklad poistné za október 2006 najneskôr do 7.11.2006.

Ak budete v budúcnosti chcieť zmeniť pôvodne určený vymeriavací základ, môžete tak kedykoľvek urobiť. Zmenu treba nahlásiť v Sociálnej poisťovni opäť prostredníctvom formulára Registračný list fyzickej osoby. Zo zmeneného vymeriavacieho základu sa poistné platí od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom by ste zmenu písomne oznámili Sociálnej poisťovni.

Ak už ste nemocensky poistená ako zamestnanec, mali by ste si určiť vymeriavací základ tak, aby v súčte so mzdou, ktorú máte v zamestnaní, nebol vyšší ako 25911 Sk. A to preto, lebo podľa § 138 ods.12 písm. b) zákona je vymeriavací základ v úhrne (zamestnanie plus dobrovoľné nemocenské poistenie) najviac 25911 Sk a podľa § 138 ods.16 zákona sa prednostne platí poistné z výkonu zárobkových činností.

Preto ak máte mzdu okolo 12000 Sk, určite si vymeriavací základ sumu 13000 Sk. Zo základu 13000 Sk budete platiť každý mesiac poistné 572 Sk.

Ak by ste mali v nejakom mesiaci vyššiu mzdu, napríklad 15000 Sk, za takýto mesiac zaplatíte ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba poistné nie zo základu 13000 Sk, ale len zo základu (25911 - 15000) = 10911 Sk, čo znamená poistné 481 Sk. V takomto prípade nie je potrebné nahlasovať v Sociálnej poisťovni zmenu vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby.

Ako sa potom vypočíta materské

Nárok na materské budete mať z povinného nemocenského poistenia zamestnanca i z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Vo vašom prípade povinné nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v roku 2004, preto podľa § 54 ods. 1 zákona je rozhodujúce obdobie rok 2005. Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel súčtu mesačných základov, z ktorých ste platili poistné na nemocenské poistenie v roku 2005 a počtu dní roka 2005, od ktorého sa však odpočítajú dni, za ktoré sa neplatilo poistné (napr. dni práceneschopnosti) a dni prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca (napríklad dni tzv. neplateného voľna).

Ak ste mali plat okolo 10000 mesačne, bude to suma daná napríklad ako:

120000 Sk deleno 365 dní = 329 Sk (zaokrúhlene)

Dobrovoľné nemocenské poistenie vznikne v roku 2006, preto podľa § 54 ods. 2 písm. a) zákona je rozhodujúce obdobie obdobie od vzniku.dobrovoľného nemocenského poistenia do konca roku 2006. Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel súčtu mesačných základov, z ktorých ste platili poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie v uvedenom období a počtu dní tohto obdobia.

Napríklad ak sa prihlásite ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba od 1.11.2006, za november 2006 zaplatíte poistné zo základu 13000 Sk a za december zo základu 10911 Sk, denný vymeriavací základ bude:
23911 Sk deleno 61 dní = 392 Sk (zaokrúhlene)

Keďže nárok na materské budete mať z dvoch nemocenských poistení, podľa § 58 ods.2 zákona sa oba denné vymeriavacie základy spočítajú - 329 Sk plus 392 Sk je spolu 721 Sk. Z tejto sumy sa určí suma materského.

Podľa § 53 zákona je materské je 55% z denného vymeriavacieho základu.

55% zo 721 Sk = 396,55 Sk.

Dostávali by ste teda materské vo výške približne 396,55 Sk na deň.

Poznámka. Ak v tomto prípade bude rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia obdobie od 1.11.2006 do 31.12.2006, môžete ušetriť tým, že od 1.1.2007 si sumu vymeriavacieho základu na dobrovoľné nemocenské poistenie znížite na minimálnu možnú úroveň, teda na 7600 Sk, čo znamená poistné len 334 Sk mesačne. Výška poistného za rok 2007 totiž nebude mať žiaden vplyv na výšku materského.
ADRIANA33
11.01.07,21:46
Dobrý večer, pán Mihál.
Mohli by ste mi poradiť v mojom konkrétnom prípade. Som SZČO od 1.8.2006.
Od 8.1.2007 som sa dobrovoľne nemocensky poistila, VZ 7600,- , keďže plánujeme s manželom bábätko, pravdepodobne s nástupom na materskú máj-jún 2008. Podľa môjho predpokladu a z predchádzajúceho tehotenstva (skoro celé som bola na PN-ke/ usudzujem, že aj nasledujúce bude podobné(predpoklad PN-ky okt.,nov.2007/ Ako získať, čo najlepšiu materskú,príp.PN-ku.Aký VZ a odkedy, cez PN-ku musím platiť poistné? Ďakujem Vám za Vaše odborné rady.
suroka
12.01.07,05:50
Dobrý deň pán Mihál,
neviem, či celkom dobre rozumiem novému výkladu zákona. Zaujímalo by ma či môžem kombinovať platby nemocenského poistenia zo zamestnania, v ktorom je môj vymeriavaci základ vyšší ako 25 911,- Sk a dobrovoľného poistenia.. Keby som si zobrala v zamestnaní 1 mesiac neplatené voľno a dala sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť z maximálneho vymeriavacieho základu a potom opäť pokračovala v práci u zamestnávateľa, ako sa posudzuja výška materského ? Zmiatlo ma, že neplatené voľno už nie je vznik a zánik ale len prerušenie poistného. Materskú dovolenku plánujem koncom roka 2008, preto by som sa chcela spýtať, kedy je vhodné čerpať neplatené voľno ( asi koncom roka 2007 keď rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, alebo stačí aj v januári 2008, len musí byť min. 270 dní ? ) Ak tento spôsob nie je možný, vedeli by ste mi poradiť ako si zvýšiť materské, myslím si, že ženy, napr. manažérky ktorých príjem je vyšší ako zákonom stanovená hranica sú trochu v tomto systéme znevýhodnené. Ďakujem pekne za vysvetlenie a radu.
Rebeka1
12.01.07,07:52
Dobrý deň pán Mihál,

môj problém spočíva v tom, že v nasledujúcom mesiaci tj. k 1.2.2007 budem prepustená z HPP. Momentálne ešte pracujem u zamestnávateľa a som viac než 270 dní positená. V tomto roku alebo v r.2008 plánujem ísť na materskú. V januári som si prečerpala o 2,5 dňa dovolenku, čo znamená, že budem mať o tieto dva dni neplatené voľno a nastalo by prerušenie poistného. Chcela by som si tieto dni ísť na SP doplatiť a mňa teraz zaujíma či si tieto dva dni musím vyplatiť v januári alebo to môže byť aj počas februára 2007. Ešte by som chcela vedieť, aké podklady, potvrdenia potrebujem do SP od svojho ešte terajšieho zamestnávateľa.
Jozef Mihál
12.01.07,12:01
Odpovede (registrovaným členom) čoskoro.
sklenkova
24.01.07,18:01
Manželka SZČO,momentálne na RP bude pôjde na materskú 8/2007,samozrejme nie je soc poistená,mohla by si vylepšiť materskú? Nemám na mysli DPO,ale trebárs,že by sa pred pôrodom 3-4 mesiace zamestnala so mzdou 23000?
Je to možné a ako dlho by musela byť zamestnaná ?
Manual
24.01.07,18:16
Manželka SZČO,momentálne na RP bude pôjde na materskú 8/2007,samozrejme nie je soc poistená,mohla by si vylepšiť materskú? Nemám na mysli DPO,ale trebárs,že by sa pred pôrodom 3-4 mesiace zamestnala so mzdou 23000?
Je to možné a ako dlho by musela byť zamestnaná ?
Pozri § 48 zákona o Soc. poistení
Tánička
11.06.07,06:45
Dobrý deň,
známa má nastúpiť na MD 21.09.2007. Bola dobrovoľne nemocensky poistená od 01.11.2005 do 28.02.2006 (VZ 6900) a teraz je nemocensky poistená zo zamestnania od 01.03.2006 a má mesačný plat 8.000,-. Chcela by som sa spýtať, či by sa dalo niečo robiť, aby mala čo najvyššie materské.
Môže sa pripoistiť dobrovoľne? A aký VZ by mala mať?
Alebo mohla by ukončiť pracovný pomer u 1. zamestnávateľa napr. k 19.09.2007 a u 2. zamestnávateľa by nastúpila 20.09.2007? A aký plat by musela mať?
Alebo ako postupovať?
Vopred ďakujem za odpoveď
andulka
20.09.07,07:19
p. Mihál, prosím Vás, už som prešla všetky Vaše seriály o materskom a dočítala som sa, že materské sa počíta so súčtu denných vymeriavacích základov z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie a bola splnená podmienka 270 dní. Na príklade v časti VIII. (záver) je napísané, že výška materského v uvedenom príklade je 151 526 Sk na deň.
Moja otázka: na soc. poisťovni mi povedali, že výška materského je maximálne vo výške (z rozh. obdobia 2006) 488,71 Sk (to je už 55%).
Pýtam sa preto, lebo moja dcéra si platí v zamestnaní z max. vymeriavacieho základu t.j. 28 142 Sk a podľa SP je už zbytočné platiť na nemocenské aj napr. dobrovoľne aj tak už väčšiu sumu materského nebude mať.
infoziadatel
01.10.07,09:31
Dobrý deň pán Mihál, prosím Vás o jednu radu na moju osobu. Mám predpokladaný termín pôrodu 28.1.2008, čiže nástup na materskú dovolenku, 6 týždňov, niekedy okolo 17.12.2007. Mne sa bude vypočítavať materská dovolenka z dvoch vymeriavacích základov a to od 1.1.2006-30.6.2006, t.j. z 23 738,-sk a potom od 1.7.2006-do 31.12.2006 t.j. 25 911,-sk? Chápem tom dobre, čiže sa mi to bude počítať z týchto dvoch? AK by som chcela , aby sa mi to počítalo z vym.základu 28 142,- stačí ak napríklad ukončím terajší prac.pomer k 15.10.2007 a uzatvorím nový prac.pomer v tej istej firme 16.10.2007,bude sa mi počítať z tohto vymeriavacieho základu? Chcem sa ísť dohodnúť s firmou, tak aby som netrepala blbosti? ďakujem Vám za info zuzula
Jaruš
04.10.07,13:08
Dobrý deň, p. Mihál,
za 10 rokov, čo robím túto prácu, nikto z našich zamestnancov nemal ani OČR, ani PN ani materskú, takže sa v tejto téme nevyznám (okrem toho sme malý závod, takže ani netreba :) ).
Preto Vás pekne prosím o radu: čašníčka, termín pôrodu 10.04.2008, zamestnaná od januára 2007, btto okolo 8 tis. Asi pôjde dosť čoskoro na PN/rizikové tehotenstvo.

1. Bude sa jej materská počítať 55% v VZ, teda za obodobie napr. X/07-III/08 iba z PN? To by bolo dosť slabé.

2. Dalo by sa to nejako obísť, napr. tak, že by do XII/07 bola na PN, koncom 12/07 by dala výpoveď a od 1/08 by sa znova zamestnala s platom 30 tis? Potom by sa jej mala materská počítať z tohto "nového" PP? Mýlim sa?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Bogica
17.10.07,18:46
Dobrý deň, p. Mihál,
dcéra je zamestnaná v ČR, kde je povinne nemocensky poistená. Manžel je tiež zamestnaný v ČR. Obidvaja majú trvalý pobyt v SR. Na budúci rok plánuje ísť na MD, rodiť bude pravdepodobne v ČR. Keď sa prihlási ako DNP a bude mať aj 270 dní poistenia, bude mať nárok z obidvoch poistení, čiže aj z ČR aj z SR alebo aj tam sa sčítavajú VZ do maxima? Slovom: či sa jej oplatí platiť dobrovoľné nemocenské a to že dieťa sa narodí v ČR má vplyv na materské. Ďakujem za odpoveď. Bogica
Jozef Mihál
18.10.07,19:41
Dobrý deň, p. Mihál,
za 10 rokov, čo robím túto prácu, nikto z našich zamestnancov nemal ani OČR, ani PN ani materskú, takže sa v tejto téme nevyznám (okrem toho sme malý závod, takže ani netreba :) ).
Preto Vás pekne prosím o radu: čašníčka, termín pôrodu 10.04.2008, zamestnaná od januára 2007, btto okolo 8 tis. Asi pôjde dosť čoskoro na PN/rizikové tehotenstvo.

1. Bude sa jej materská počítať 55% v VZ, teda za obodobie napr. X/07-III/08 iba z PN? To by bolo dosť slabé.

2. Dalo by sa to nejako obísť, napr. tak, že by do XII/07 bola na PN, koncom 12/07 by dala výpoveď a od 1/08 by sa znova zamestnala s platom 30 tis? Potom by sa jej mala materská počítať z tohto "nového" PP? Mýlim sa?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
Ak chce mať zamestnankyňa vyššiu nemocenskú alebo materskú, ako z platu 8000 Sk, tak riešením je pred nástupom na PN - pred nástupom na materské - ukončiť súčasný pracovný pomer a uzavrieť nový, podľa možností s platom niečo cez 28000 Sk. Prečítajte si témy týkajúce sa materského a nemocenských dávok:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/materske/
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/nemocenske/
chudaska
22.10.07,06:27
Dobrý deň,
ako to vyzerá s materským,ak začne platiť nový zákon o soc. poistením. Som zamestnaná od roku 1997, môj plat je teraz cca 22000 Sk. Ak by som chcela otehotnieť v roku 2008, oplatí sa mi teraz sa napr. koncom roka 2007 dať sa este pripoistiť ako dobrovolne nemocensky poistená? Zaujíma ma to ako to bude v roku 2008?
Jozef Mihál
22.10.07,06:59
V roku 2008 sa bude materské vypočítavať tak ako doteraz s jedným podstatným rozdielom: Pri existencií viacerých nemocenských poistení sa dávka vypočíta z úhrnu denných VZ vypočítaných z jednotlivých poistení avšak najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z maximálneho možného vymeriavacieho základu platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Teda v prvom polroku maximálne zo základu 28142 Sk, v druhom polroku maximálne zo sumy odhadom okolo 30300 Sk.

Ak sa dáte na dobrovoľné nem.poistenie dosiahnete to, že materské v roku 2008 budete mať vypočítané nie zo sumy 22000 Sk ale z uvedených 28142 Sk alebo cca 30300 Sk.
ivularadula
22.10.07,09:20
prajem krásny deň

potrebujem rýchlo poradiť, kamarátka je tehotná, ale od stredy nastupuje na marodku, chcela by vedieť ako si môže vylepšiť marodku a aj materskú, momentálne má na vyplatnej páske minimálnu mzdu, čo má spraviť ona a jej zamestnávateľ?
Jozef Mihál
22.10.07,10:29
Ak je to možné, tak má okamžite (ešte dnes) skončiť pracovný pomer a od zajtra uzavrieť nový, hoci u toho istého zamestnávateľa, podľa možností s platom 28142 Sk.
koalko
18.11.07,09:40
čítala som tu veľa ale predsa by som sa chcela opýtať pre moju dcéru či by malo efekt sa pripojistiť.

5 rokov bola nepretržite zamestnaná
od 1.9.07 je registrovaná na úrade práce a od 8/07 je aj tehotná
Chcem sa opýtať či predsa by nemalo pre ňu význam sa dobrovoľne pripoistiť na nemocenské poistenie a tak poberať vyššiu materskú. Pri dobrovoľnom pripojistení už nebude tých 270 dní dodržaných. Možno,že tomu úplne dobre nerozumiem. Môžete mi na to odpovedať?
Jozef Mihál
18.11.07,11:51
koalko: Pôrod bude v 5/08, na materské nastúpi cca v 4/08. Otázne je, či stihne 26 týždňov dobrovoľného nemocenského poistenia odteraz do nástupu na materské. Ak áno, potom nech sa okamžite v pondelok 19.11.2007 prihlási v SP ako dobrovoľne nem. poistená osoba so základom 28142 Sk.

Ak to nevychádza, potom je prihlasovať sa na DNP zbytočné. Je otázne, či vôbec bude mať nárok na materské, keďže ochranná lehota po skončení zamestnania (predpokladám že pri skončení zamestnania už bola tehotná) je 6 mesiacov.

Určite dobrým riešením by bolo uzavretie nového pracovného pomeru, ak je to možné.
hontapex
19.11.07,12:00
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, moja sestra má termín pôrodu 28.2.2008, už nestihne 270 dní dobr.nem.poistenia, je zamestnankyňa. dá sa jej nejako vylepšiť materská? jej príjem je cca 20.000sk
ďakujem pekne
hontapex
20.11.07,05:35
Dobrý deň, mám otázku : v 05/08 by som mala ísť na PN. Oplatí sa mi dobr.nem.poistiť v 12/07 z max. VZ? a do kedy mám platiť odvod v roku 2008? a následne plánujem ísť v r.2009 na materskú: mala by som si v r. 2008 platiť aj naďalej s max.VZ ? som zamestnaná príjem 9.000,-. platiť mám 270 dní?
hontapex
20.11.07,05:36
Ešte jedna otázka : Dôchodca, oplatí sa dob.nem.poistiť tezaz v 12/07 s max.VZ pre prípad Pn?Ako postupovať v roku 2008? platiť naďalej z maxima,270 dní? je zamestnancom
koalko
28.11.07,14:49
koalko: Pôrod bude v 5/08, na materské nastúpi cca v 4/08. Otázne je, či stihne 26 týždňov dobrovoľného nemocenského poistenia odteraz do nástupu na materské. Ak áno, potom nech sa okamžite v pondelok 19.11.2007 prihlási v SP ako dobrovoľne nem. poistená osoba so základom 28142 Sk.

Ak to nevychádza, potom je prihlasovať sa na DNP zbytočné. Je otázne, či vôbec bude mať nárok na materské, keďže ochranná lehota po skončení zamestnania (predpokladám že pri skončení zamestnania už bola tehotná) je 6 mesiacov.

Určite dobrým riešením by bolo uzavretie nového pracovného pomeru, ak je to možné.
a čo tak využiť ochrannú lehotu t.j. 6 mesiacov a ísť na rizikové tehotenstvo- PN. Keď ju prepúšťali z práce už bola tehotná.
T.z., že tým pádom by nestratila nárok na materské dávky?
Prosím len mi potvrdte, že je to správne, ďakujem.
hontapex
29.11.07,12:13
Dobrý deň, pán Mihál my sme už s kolegyňou nedočkavé za Vašou odpoveďou. Ďakujeme za skorú odpoveď. S pozdravom hontapex
Jozef Mihál
03.12.07,15:49
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, moja sestra má termín pôrodu 28.2.2008, už nestihne 270 dní dobr.nem.poistenia, je zamestnankyňa. dá sa jej nejako vylepšiť materská? jej príjem je cca 20.000sk
ďakujem pekne
Stačí ak sa prihlási na DNP pár dní pred nástupom na MD, s tým, že si určí VZ 8100 Sk. Nárok na materské tak bude mať aj z poistenia zamestnanca aj z DNP. Vylepší si tak materské o cca 4500 SK mesačne.

Doplnené 5.1.2008:

Upozornenie - s prihliadnutím na výklad SP k k podmienke 270 dní trvania nemocenského poistenia - pozrite tu:

http://www.porada.sk/t68189-upozornenie-na-vyklad-sp-k-podmienke-270-dni-trvania-nemocenskeho-poistenia.html#post600164

pri použití postupu podľa vyššie uvedenej odpovede bude znamenať, že táto osoba nárok na nemocenské z DNP mať nebude.

Pozor, rovnako treba posudzovať aj ďalšie prípadné príspevky v tejto téme s dátumom do 31.12.2007.
Jozef Mihál
03.12.07,15:54
Dobrý deň, mám otázku : v 05/08 by som mala ísť na PN. Oplatí sa mi dobr.nem.poistiť v 12/07 z max. VZ? a do kedy mám platiť odvod v roku 2008? a následne plánujem ísť v r.2009 na materskú: mala by som si v r. 2008 platiť aj naďalej s max.VZ ? som zamestnaná príjem 9.000,-. platiť mám 270 dní?

V danej situácií ak sa prihlásite na DNP a na PN pôjdete skôr, ako uplynie 26 týždňov trvania DNP, tak nárok na nemocenské z DNP budete mať avšak nemocenské z DNP sa vypočíta ako 25%/55% z pravdepodobného denného VZ 270 Sk.

Neviem posúdiť, ako často budete v roku 2008 na PN, ak často, tak s prihliadnutím na očakávené materské v roku 2009 odporúčam použiť postup - prihlásiť sa na DNP teraz, so základom 28142 - 9000 (príjem v zamestnaní), tento základ nemeniť ani pre rok 2008, práve naopak, od júla 2008 ho zvýšiť na nové maximum cca 30000 - 9000 a nerušiť DNP až do nástupu na materské.
Jozef Mihál
03.12.07,15:57
koalko: a čo tak využiť ochrannú lehotu t.j. 6 mesiacov a ísť na rizikové tehotenstvo- PN. Keď ju prepúšťali z práce už bola tehotná.
T.z., že tým pádom by nestratila nárok na materské dávky?

Je to tak, ak zamestnanie skončilo v čase, kedy už bola tehotná, je v ochrannej lehote ktorá trvá 6 mesiacov.
Jozef Mihál
03.12.07,15:59
Ešte jedna otázka : Dôchodca, oplatí sa dob.nem.poistiť tezaz v 12/07 s max.VZ pre prípad Pn?Ako postupovať v roku 2008? platiť naďalej z maxima,270 dní? je zamestnancom
Ak je často chorý alebo pôjde na operáciu, odporúčam prihlásiť sa v decembri na DNP s maximálnym možným základom. Zmeniť základ na minimum od 1.1.2008 neodporúčam, "nechystá" sa predsa na jednorazové materské ale ide o typické krytie rizika častých PN.
hontapex
04.12.07,12:51
Pán Mihál, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. a k tomu DNP k vylepšeniu materskej pár dní pred nástupom na MD treba platiť akú dlhú dobu? stačí zaplatiť len jednu splátku či po dobu 270 dní.
Jozef Mihál
05.12.07,20:02
DNP "na vylepšenie" stačí v extrémnom prípade uzavrieť v deň nástupu na materskú a teda neplatiť nič. Odporúčam však uzavrieť DNP aspoň jeden deň pred dňom nástupu na materskú.
hontapex
06.12.07,10:37
Pán Mihál, informovali sme sa na soc.poisťovni ohľadom tohto prilepšenia materskej, že sa prihlásime pár dní pred nástupim na MD, a bolo nám povedané, že tam musí byť podmienka 270 dní DNP. Nerozumieme tomu, že taká inštitúcia ako soc.poisťovňa, nechce alebo neviem pomôcť k prilepšeniu.
chudaska
06.12.07,10:47
oni nechcú pomôcť!!! Žiadna štátna inštitúcia Vám neporadí v dobrom tak, aby to bolo pre nich na škodu!!!
Ešteže máme p. Mihála, ktorý nám vždy poradí!!!
hontapex
06.12.07,10:53
Ešteže ho máme, to máte pravdu!!!
Jozef Mihál
06.12.07,13:33
Pán Mihál, informovali sme sa na soc.poisťovni ohľadom tohto prilepšenia materskej, že sa prihlásime pár dní pred nástupim na MD, a bolo nám povedané, že tam musí byť podmienka 270 dní DNP. Nerozumieme tomu, že taká inštitúcia ako soc.poisťovňa, nechce alebo neviem pomôcť k prilepšeniu.
Odpovedali Vám správne.

Správne pre rok 2007: Podľa stále platného zákona nutnou podmienkou na získanie materského z DNP je aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola daná osoba najmenej 270 dobrovoľne dôchodkovo poistená. To platí až do 31.12.2007.

My však myslíme dopredu na rok 2008 a od 1.1.2008 sa situácia mení - o čom zrejme personál v SP ešte nestihli informovať.
MADELEIN
06.12.07,14:07
Pán Miháľ, chcela by som sa spýtať, či bolo zbytočné platiť DNP na prelome rokov 2006-2007 za 270 dní, ak predpokladaná MD bude od 07/2008. Ak chceme prilepšenú MD, musíme platiť znovu 26 týždňov? To staré poistenie sa už nevzťahuje na rok 2008?
Jozef Mihál
06.12.07,18:13
Nárok na materské z dobrovoľného nem. poistenia je po 1.1.2008 vtedy, ak matka bola (hocijako) nemocensky poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aspoň 270 dní. Takže to DNP na prelome rokov 2006/2007 sa môže hodiť, ak iné poistenie nemala.

Momentálne ak už je tehotná, treba sa ešte v decembri znova prihlásiť na DNP, určiť si čo najvyšší VZ, k 1.1.2008 ho zmeniť na minimum 8100 Sk, a treba určite prihlášku na DNP zariadiť tak, aby medzi prihlásením sa a odchodom na materské uplynulo 26 týždňov. Ak by uplynul kratší čas, mala by z DNP materské len 148 Sk na deň.
hontapex
07.12.07,05:52
ak tomu správne rozumiem tak ak nastupuje na materskú v 12/07 tak prilepšenie sa takejto ženy netýka lebo nemá splnenú podmienku 270 dní DNP ale ak by už išla na MD 1/08 a deň pred nástupom sa prihlási na DNP tak si prilepší.
MADELEIN
07.12.07,08:13
Pán Miháľ chcem sa poďakovať za Vašu promptnú reakciu a dobrú radu. Ja som tam neuviedla, že v roku 2006-7 počas DNP to bol vlastne súbeh. Už sme sa prihlásili na SP na nové DNP. Potom po uplynutí 26 týždňov je potrebné zvýšiť VZ DNP, aby bolo materské najvyššie? Zatiaľ v zamestnaní nechceme riešiť zmeny VZ, prípadne
zamestnávateľa.
Jozef Mihál
07.12.07,08:22
bajkak
31.12.07,10:28
Dobry den pan Mihal, prosim o radu v mojom konkretnom priklade. Som zamestnana od r.1996 , tehotna :-), hruby prijem je 18.250,- Sk. Predpokladany termin porodu je 13.08.2008, nastup na MD 6 tyzdnov pred terminom by vychadzal na 02.07.2008. Keby som sa prihlasila na DNP hned 02.01.2008 26 tyzdnov by uplynulo 01.07.2008, tie terminy su tak "natesno" , nebolo by lepsie sa teda prihlasit len chvilu pred nastupom na matersku a platit odvod z minima? DNP je mozne zrusit az po nastupe na rodicovsky prispevok? Velmi pekne dakujem. Barbora
Jozef Mihál
31.12.07,10:43
Ak nechcete riskovať, že Vám SP neprizná materskú z DNP, tak sa cestou DNP nevydávajte.

Podľa výkladu SP pri priznaní nároku na materské z DNP je nutné dodržať podmienku trvania 270 dní DNP v období 2 rokov pred pôrodom, pričom do požadovaných 270 dní trvania poistenia sa započítavajú LEN predošlé už ukončené poistenia.

Čiže pri tomto výklade ak sa prihlásite na DNP a už ste tehotná, nárok na materské z DNP Vám vôbec nevznikne.

Ak nechcete ísť do sporov voči SP odporúčam len a len toto:

1. Ukončiť súčasné zamestnanie.

2. Uzavrieť nový pracovný pomer - s príjmom okolo 28000 Sk. Toto stačí urobiť pár dní pred nástupom na materské.

Alternatíva je hneď po Novom roku ukončiť zamestnanie a prihlásiť sa na DNP so základom 28142 Sk, aby ste stihli 26 týždňov trvania DNP pred nástupom na materské.

DNP je možné zrušiť kedykoľvek po nástupe na materské avšak neodporúčam rušiť - odporúčam si ho ponechať - po materskej ho využijete v období poberania RP pri OČR-kách alebo pri vašej vlastnej PN.
bajkak
02.01.08,06:54
Dakujem za odpoved, moje sucasne zamestnanie nie je mozne len tak jednoducho ukoncit, som statny zamestnanec. Po ukonceni materskej nastupi na RP moj manzel, ktory je momentalne zivnostnik. Takze si asi neprilepsim :-) Este raz dakujem a zelam vsetko dobre v novom roku.
bajkak
02.01.08,08:16
Stale mi to neda a tak citam dookola Vase prispevky, plati este toto ? :
Citát:
Pôvodca textu príspevku: hontapex Pozri príspevok
Pán Mihál, informovali sme sa na soc.poisťovni ohľadom tohto prilepšenia materskej, že sa prihlásime pár dní pred nástupim na MD, a bolo nám povedané, že tam musí byť podmienka 270 dní DNP. Nerozumieme tomu, že taká inštitúcia ako soc.poisťovňa, nechce alebo neviem pomôcť k prilepšeniu.
Odpovedali Vám správne.

Správne pre rok 2007: Podľa stále platného zákona nutnou podmienkou na získanie materského z DNP je aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola daná osoba najmenej 270 dobrovoľne dôchodkovo poistená. To platí až do 31.12.2007.

My však myslíme dopredu na rok 2008 a od 1.1.2008 sa situácia mení - o čom zrejme personál v SP ešte nestihli informovať.
Jozef Mihál
02.01.08,10:05
Prepáčte, ale nestíham aktualizovať všetky svoje predošlé príspevky, ktoré boli napísané ešte niekedy v novembri 2007 či začiatkom decembra 2007.

Opakujem, že 21. decembra 2007 sa na webe Sociálnej poisťovne zjavil výklad novely zákona účinnej od 1.1.2008.

Podľa tohto výkladu Sociálna poisťovňa prizná materské z DNP len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Do doby 270 dní sa započítavajú aj doby predošlých, ale len ukončených nemocenských poistení danej osoby.

Zákon pritom hovorí, že nárok na materské má poistenkyňa vtedy, ak bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní. O ukončených poisteniach a pod v zákone reč nie je. Výklad SP je teda voči poistenkyniam nepriaznivejší a svojvoľne je "pritvrdený". Je vašou vecou ako sa zariadite, a či ste ochotná sa so SP súdiť vo veci priznania nároku na materské z DNP, ktoré samotné trvalo menej ako 270 dní.
heike
03.01.08,09:35
Tak to je pekné... v zákone je stanovené niečo iné a sociálka si to jednoducho vykladá podľa seba... veď prečo nie, je predsa štátna inštitúcia...

P. Mihál, bola som na školení v Poprade, radili ste mi, ako si zvýšiť materské presne tak, ako to teraz sociálka "zatrhla" svojím vyhlásením. Pýtam sa: oplatí sa mi ostať DNP počas materskej (k 1. januáru som sa prihlásila na DNP) - zmeniť si základ na maximálny, počas materskej nebudem platiť DNP, po začatí rod. dovolenky si už budem musieť a potom, po 270 dňoch trvania DNP, budem mať nárok na PN al. OČR v krásnej výške?
Jozef Mihál
03.01.08,12:46
Mrzí ma situácia okolo materskej z DNP ale žiaľ, znova platí mnohokrát povedané: SP je štát v štáte, nie je to prvý raz, čo si zákon vykladá tak, aby ušetrila peniaze. Ako obvykle dodám, že nie je podstatný ani môj výklad, ani výklad SP ale rozhodnutie sudcu - ak napadnete rozhodnutie SP nepriznať Vám materskú z DNP formou podania na súde.

Ak si ponecháte DNP ale Vám z neho nepriznajú materské, budete musieť platiť poistné na DNP aj počas materskej. Aký vymeriavací základ si zvolíte, také vysoké poistné budete platiť a na druhej strane tak vysoké dávky z DNP po uplynutí 26 týždňov trvania DNP budete mať v prípade ochorenia Vášho alebo dieťaťa. Rozhodnutie je na Vás.
heike
03.01.08,15:04
P. Mihál, ďakujem za odpoveď, mňa tá situácia skôr hnevá, ja si zákon vyložím po svojom, teda ako ho chápem ja, sociálka zas podľa "seba" a teraz - kto má pravdu? Aspoň som sa utvrdila v jednom - so štátom v rukavičkách, keď môžem niečo využiť, využijem, ale veriť mu už nebudem. Tak čo, u mňa si to zbabral sám a nie prvýkrát.

No a neviem, ako by som dopadla na súde. Možno by bolo viac škody ako osohu.

Vašu pomoc v tomto ohľade veľmi oceňujem, Vy za to nemôžete. Po školení som Vám povedala, že Vám poďakujem aj takto trochu verejne, tak Vám vyslovujem úprimné a srdečné ĎAKUJEM za radu, ktorú ste mi poskytol, aj keď ste vôbec nemusel.
magdalenaa
03.01.08,22:13
Dobrý večer p. Mihál,
mám k Vám prosbu. Ide ma trafiť šľak, po návrate z nemocnice, kde som musela stráviť aj sviatky ma čakalo nemilé prekvapenie zo SP - rozhodnutie o výške nemocenskej dávky, takže neskôr aj materskej. Na PN som od 01.11.2007 a nástup na materskú mám 30.12.2007
Prosím Vás ako by som sa mala odvolať voči ich rozhodnutiu.

Zamestnanie I. od roku 2002 - rohodné obdobie je r.2006 - /01.01.2006-31.11.2006 VZ 117131,- /celý december neplatené voľno/
Zamestnanie II. od 01.12.2006 - rohodné obdobie je r.2006 - /01.12.2006-14.12.2006 VZ 11680,- /neplatené voľno od 15.12.2006-31.12.2006/
Uzatvorila som DNP od 15.12.2007 s max.VZ 25911,- /keďže v oboch zamestnaniach som mala neplatené voľno/

Podľa rozhodnutia SP mi priznali nemocenské z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z NP ako dobrovolne NP a ako zamestnanca /2 poistenia/ vo výške 863,70 Sk.

Priznali mi len z max VZ, ale mne sa tie obdobia neprekrývali, tým že tam bolo neplatené voľno. Prosím Vás je niejaká zmena v zákone, ktorá to takto zmenila, že mám nárok len na túto dávku? Ak mám na to nárok ako sa mám odvolať?

Ďakujem za pomoc
Jozef Mihál
03.01.08,23:47
Nárok na dávky (nemocenské, materské) si uplatňujete ešte v roku 2007 a preto:

1. Nárok na obe dávky máte zo všetkých poistení (všetky poistenia trvali dlhšie ako 270 dní).

2. Denný VZ sa vypočíta postupne z jednotlivých poistení takto:

Prvé zamestnanie - RO rok 2006,
DVZ = 117131/334 = 350,6917 Sk

Druhé zamestnanie - RO 1.12.2006 - 31.12.2006,
DVZ = 11680/14 = 834,2858 Sk

DNP - RO 15.12.2006 - 31.12.2008,
VZ za tieto dni = (25911/31) x 16 = 13374 Sk,
DVZ = 13374/16 = 835,875 Sk

Úhrn DVZ zo všetkých poistení je 350,6917 Sk + 834,2858 Sk + 835,875 Sk = 2020,8525 Sk.

Z tejto sumy Vám je SP povinná vypočítať nemocenské a následne i materské.

Odkazy na paragrafy zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení účinnom do 31.12.2007:

Nárok na nemocenské: § 30, 31, 33
Nárok na materské: § 48 ods. 1 a 2
Rozhodujúce obdobie: § 54
Denný vymeriavací základ: § 55
Nárok na nem. dávky z viacerých poistení: § 58

V SP zatiaľ argumentujte týmto príspevkom.

Poznámka. Suma 863,70 Sk, ktorý SP vypočítala ako DVZ, je daná ako 25911/30. Čo nemá vo Vašom prípade absolútne žiadnu logiku a tento výpočet v žiadnom prípade nie je podložený zákonom, je to nezmysel.
agrovinol
07.01.08,12:54
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na svoj prípad:
V tomto roku plánujem otehotnieť, zamestnaná som od 1.6.2002. Od januára 2005 som bola na materskej dovolenke až do 31.12.2007. Od 1.1.2008 som nastúpila opäť do zamestnania. Mám sa prihlásiť na DNP?Môj plat je 11.000,-Sk.
Ďakujem
Jozef Mihál
08.01.08,10:16
Áno, ak nechcete špekulovať o zmene zamestnania pred novou materskou, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP.

Prihlásiť sa musíte ešte pred otehotnením, aby ste stihli 270 dní trvania DNP do dňa pôrodu.

Vymeriavací základ si zvoľte vo výške 28142 - plat v zamestnaní, teda vo výške 17000 Sk.
Katka2
08.01.08,11:45
Dobrý deň pán Mihál. Ten výklad SP sa týka len DNP?
Od 01.01.06 do 30.05.07 som bola DNP. Od 01.07.07 som povinne poistená z minima ako SZČO a od 01.01.08 som aj zamestnaná. 01.02.08 nastupujem na MD. Vznikne mi nárok na materské aj ako SZČO aj ako zamestnanec? Ďakujem.
Jozef Mihál
08.01.08,11:59
Pekné. V praxi na Vašom prípade uvidíme, ako Sociálna poisťovňa bude aplikovať svoj výklad o požadovaných 270 dňoch nemocenského poistenia pre vznik nároku na materské, do čoho sa započíta aj predošlé už ukončené nem. poistenie.

Vy si totiž budete uplatňovať nárok na materské z dvoch nem. poistení.

Poistenie SZČO: od 1.7.2007 do dňa pôrodu zrejme nestihnete 270 dní, preto by sa malo zohľadniť aj predošlé DNP.

Poistenie zamestnanca: Od 1.1.2008 do dňa pôrodu určite nestihnete 270 dní, a preto by sa (znova?) malo (?) zohľadniť aj predošlé DNP.

Očakávam, že SP bude ochotná zohľadniť predošlé DNP len pri uplatnení nároku z jediného z Vašich dvoch aktuálnych poistení. Určite ma informujte, ako ste dopadli.
Katka2
08.01.08,12:06
Ďakujem. A keby sa mi podarilo pozastaviť živnosť ešte pred nástupom na MD? VZ by bol daný zo zamestnania? Pýtam sa, lebo ako SZČO je VZ z minima, zo zamestnania by bol o čosi vyšší.
Jozef Mihál
08.01.08,13:46
Dobre na to idete. Ak nechcete riskovať, čo si na Vás vymyslí Sociálka, pozastavte živnosť, a na materskú pôjdete v situácií, kedy budete mať len jediné poistenie - poistenie zamestnanca.

Tu Vám jednoznačne musia materské priznať, pretože so započítaním predošlých dôb dobrovoľného nem. poistenia a poistenia SZČO splníte podmienku 270 dní trvania nem. poistení.

Materské Vám priznajú s tým, že rozhodujúce obdobie v zamestnaní je 1.1.2008 - 31.1.2008.

Výška materskej bude teda závislá na výške vym. základu v zamestnaní za január. Ak budete mať základ 28142 - čo je najvyššie možné maximum - budete mať cca 15000 Sk mesačne materské.
agrovinol
09.01.08,07:05
Ďakujem
ormika
09.01.08,11:45
Dobrý deň, poprosila by som poradiť v tejto záležitosti: kamarátka bola asi 10 nepretržite zamestnaná, potom od 09/07 do 11/07 nezamestnaná a od 01.12.2007 ako SZČO. Od 1.1.2008 si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Je tehotná, termín pôrodu má 26.7.2008. Z čoho bude dostávať materské? Moja úvaha: ako SZČO nebude dostávať, nakoľko nie je povinná platiť poistné. Dobrovoľné poistenie - z toho nebude dostávať, lebo nesplńa podmienku 270 dní poistenia. Materskú dostane len z vymeriavacieho základu zo zamestnania z roku 2007. Čiže k vyššej materskej ako zo zamestnania sa nedopracuje. Je táto moja úvaha správna? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Katka2
09.01.08,12:08
Ďakujem veľmi pekne za vaše rady. :)
Jana Motyčková
09.01.08,12:13
Keďže zamestnanie skončilo v 8/2007, pri nástupe na materskú už nebude v ochrannej lehote zo zamestnania - nebude mať nárok na materské zo zamestnania. Bude mať nárok na materské z DNP, keďže do 270 dní poistenia sa už počíta akýkoľvek typ poisetnia v posledných 2 rokoch. Z DNP ale bude mať iba minimálnu materskú, keďže, ak nástup na materskú je do 26 týždňov od vzniku poistenia, materská sa počíta z VZ 8100 Sk. Zvýšiť si materskú je možné iba tým, že sa zamestná aspoň krátky čas pred pred MD s vyšším príjmom.
ormika
09.01.08,12:27
Keďže zamestnanie skončilo v 8/2007, pri nástupe na materskú už nebude v ochrannej lehote zo zamestnania - nebude mať nárok na materské zo zamestnania. Bude mať nárok na materské z DNP, keďže do 270 dní poistenia sa už počíta akýkoľvek typ poisetnia v posledných 2 rokoch. Z DNP ale bude mať iba minimálnu materskú, keďže, ak nástup na materskú je do 26 týždňov od vzniku poistenia, materská sa počíta z VZ 8100 Sk. Zvýšiť si materskú je možné iba tým, že sa zamestná aspoň krátky čas pred pred MD s vyšším príjmom.
Veľmi pekne ďakujem. Na tú ochrannú lehotu som pozabudla. Ďakujem aj za objasnenie tých 270 dní aj 26 týždňov.:) Pekný deň!
skuba
10.01.08,06:20
Dobrý deň,prosím Vás o radu:známa čaká bábätko, nástup na materskú má 28.1.08. V poslednych dvoch rokoch bola len DNP (už okolo 310 dní),bolo by mozne pri odhlásení z DNP napr. 14.01. a pri moznosti sa zamestnať s maximálnym VZ od 15.01. do nástupu na materskú dosiahnut maximalnu materskú? Nie je tam podmienka pri tom usmernení zo SP, že musí byť ako zamestnanec poistená tiež 270 dní, alebo sa jej tých pár dní od toho 15.01 sčíta s DNP? Dakujem
Jana Motyčková
10.01.08,06:54
Ak by zrušila DNP a zamestnala sa s maximálnym VZ, mala by mať nárok na materské z nového zamestanania. Pre splnenie 270 dní sa spočítajú aj dni ukončeného DNP.
skuba
10.01.08,07:52
ďakujem veľmi pekne
mimabb
14.01.08,18:14
mam zivnost od roku 2001. od roku 2003 si povinne platim socialne poistenie(z min.VZ). v juli 2008 mam nastupit na MD, kedze si socialna poistovna zmenila vyklad zakona. keby som uzavrela DNP dostanem materske len z min.VZ.
dalo by sa to vyriesit pozastavenim zivnosti a uzatvorenim DNP z max. VZ?
dakujem za odpoved!
Jana Motyčková
15.01.08,07:02
mam zivnost od roku 2001. od roku 2003 si povinne platim socialne poistenie(z min.VZ). v juli 2008 mam nastupit na MD, kedze si socialna poistovna zmenila vyklad zakona. keby som uzavrela DNP dostanem materske len z min.VZ.
dalo by sa to vyriesit pozastavenim zivnosti a uzatvorenim DNP z max. VZ?
dakujem za odpoved!
Dalo, ale musíte to stihnúť 26 týžďnov pred nástupom na materskú.
Jozef Mihál
15.01.08,19:53
Súhlas. Druhá alternatíva je zrušiť - alebo stačí pozastaviť - živnosť a zamestnať sa hoci deň pred nástupom na materskú s príjmom podľa možností 28142 Sk - keďže píšete o nástupe na materskú v júli 2008, tak pri zamestnaní sa po 1.7.2008 s príjmom vo výške toho maximálneho možného základu, ktorý bude platný od 1.7.2008.
alenad
22.01.08,18:08
Dobrý deň,
chcem sa len opýtať, ak mi živnosť skončila 31.12. a zamestnaná som od 1.1.2008, ak mi začala materská 15.1.2008 asi sa mi nebude počítať aj platby (VZ8100) zo živnosti. Mala by som ísť na max. vym. základ zo zamestnania?
ivanabel
23.01.08,14:15
Dobrý deň,
SZČO je tehotná a aby si zvýšila materskú, bude musieť pozastaviť živnosť, ako píšete aj v predošlých príspevkoch a chce sa zamestnať pred nástupom na materskú s max.VZ. Môže sa táto SZČO zamestnať v s.r.o., v ktorej je konateľom a zároveň spoločníkom, kde nepoberá žiadne odmeny? Aký druh práce môže vykonávať pre s.r.o. ako zamestnanec? Že vraj funkciu riaditeľa nemôže mať v pracovnej zmluve. Môžu to byť napr: vykonáva mzdovú agendu, účtovnícke práce, prijíma tovar na sklad, robí príjemky na sklad, objednáva tovar, upratuje kancelárie atď a na takéto podobné funkcie môže mať konateľ so svojou s.r.o. uzatvorenú pracovnú zmluvu? To by mal nárok aj na stravné lístky, že?
cactus
23.01.08,14:23
Dobry den

Moja znama pracuje v statnej sluzbe. Na matersku by mala nastupit v juli 2008. Hrubu mzdu ma 18.000,-Sk. Ukoncenie PP do uvahy neprichadza. Aku ma moznost si matersku zvysit?
1. je mozne aby uzatvorila popri PP, ktory ma este jeden PP? (pravdepodobne nebude splnat podmienku 270 dni)
2. prihlasit sa ako dobrovolny platca na soc.poistovni (pravdepodobne tiez nebude splnat podmienku 270dni)
- je este nejaka moznot?
Dakujem
hontapex
25.01.08,07:17
Dobrý deň. Prihlásila som sa do SP ako DNPO k 2.1.2008, som zamestnaná v HPP a na materskú som nastúpila 8.1.2008. V SP mi povedali, že sa mám odhlásiť z DNP lebo som nesplina podmienku 270 dní a materskú mi z tohot poistenia nevyplatia a vraj by som to splnila keby som ukončila PP. ja som myslela, že sa dni poistenia napočítavajú i keď som zamestnaná. povedali mi dobre? Ďakujem
Heni
25.01.08,08:31
v takomto prípade, ak:
RD skončila 31.8.2007, pracovníčku sme zamestnali od 1.9.2007 s minimálnou mzdou. V roku 2008 plánuje otehotnieť, ak sa podarí tak to vyzerá na rizikové tehotenstvo.
Na to, aby dostala navyššie dávky PN aj materského je treba rozviazať prac. pomer a následne ju zas zamestnať?
Stačí toto následné zamestnanie uskutočniť týždeň pred zahájením práceneschopnosti? Je nejaký háčik v tom, že skončenie a začatie prac. pomeru bude v tej istej firme?
muska
25.01.08,12:33
dobrý deň,

prosím, poraďte mojej známej, či jej Sociálka oprávnene nepriznala dvojitú materskú.
Jej prípad je nasledovný:

Nástup na MD: 5.10.07

Zamestnanie: od r.2002
od 7/07 do nástupu na MD na PN(RO r.2006 priem.HM cca 20 tis. SK)
DNP: 4.12.07-15.9.2008 - VZ minimum
DNP ukončené, od 16.9. nové DNP s max VZ 28 142,- Sk

Sociálka jej priznala materské vo výške 515,9367 na deň.

Známa pracuje v Žiline, trvalý pobyt mala v okr. Čadca. Zamestnávateľovi odovzdala papiere o nástupe na MD, ten ich poslal do SP Žilina, lebo nevedeli, že je DNP v Čadci.
SP Čadca píše, že nakoľko žiadosť o materské zo zamestnania bola pobočke Čadca doručená neskoro (to asi vrámci pobočiek), začali materské vyplácať z DNP v max.výške ( §138 ods.12 písm.b zákona č.439/2004) a materské zo zamestnania je 0 Sk.

Môže sa odvolať?

Ďakujem za všetky rady.
Jana Motyčková
25.01.08,13:48
Muška, myslím si, že materské zo zamestnania jej priznajú a doplatia dodatočne. Počkala by som mesiac, a ak by sa nič nedialo, potom by som to reklamovala.
michelle84
28.01.08,06:22
Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.
ludmila12
29.01.08,10:24
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc v prípade mojej známej, ktorá bola zamestnaná nasledovne:

od 1.6.2005 do 31.12.2006
od.1.1.2007 do 26.2.2007 - UP
od 27.2.2007 do 31.10. 2007

od 1.11.2007 je doborovoľne nezamestnaná, platí si iba ZP

28.1.2008 zistila, že je tehotná, ako si môže za tejto situácie zvýšiť materskú?
Podľa predchádzajúcich príspevkov mi vychádza, že by ju musel niekto pár dní pred nástupom na MD zamestnať s hrubou mzdou 28.000,-. Keby ju zamestnal povedzme na 5 dní, bude mať za tých päť dní hrubý plat cca 4.667,- z toho denný VZ = 934,- a podľa toho by jej vyšla materská 514,- Sk / deň? Je to tak správne? A ešte niečo, môže ju vôbec niekto zamestnať, keď je na rizikovom?

Pomohlo by jej, keby sa hneď napr. od zajtra prihlásila v SP na DNP a platila si až do dňa nástupu na MD z maximálneho VZ?

ďakujem
MS77
29.01.08,16:12
Dobry den, chcem si len odobriť VZ na materske. Podmienku 270 dní poistenia splňam, len si chcem preveriť výšku materskej. V 12/07 som bola zamestnaná v jednej spolocnosti na 3/4 uväzok a v druhej na 1/4 uväzok. K 31.12.2007 mi skončil PP v spločnosti kde som mala 3/4 uvazok a pokracuje mi PP v spolocnosti kde som mala 1/4 uvazok s tým že od januara som v tejto druhej spolocnosti zamestnana na plny uvazok bez prerusenia. V pripade nastupu na materske bude moje RO r. 2007 a Vz sa mi bude brat zo spolocnosti kde som mala 1/4 uvazok, pretoze tu od 1.1.2008 pokracujem bez prerusenia a na plny uvazok. Je to tak. Ak ano to je dost blbe. Potom by mi asi pomohlo prerusit PP.
Jana Motyčková
30.01.08,09:45
MS77 - na všetky otázky je odpoveď Áno.
mimabb
10.04.08,06:02
Súhlas. Druhá alternatíva je zrušiť - alebo stačí pozastaviť - živnosť a zamestnať sa hoci deň pred nástupom na materskú s príjmom podľa možností 28142 Sk - keďže píšete o nástupe na materskú v júli 2008, tak pri zamestnaní sa po 1.7.2008 s príjmom vo výške toho maximálneho možného základu, ktorý bude platný od 1.7.2008.

preistotu sa chcem len opytat, ze ci to stale plati a staci sa zamestnat a zvysit si matersku, dakujem pekne!
Jozef Mihál
10.04.08,07:56
mimabb: Máte živnosť, kde ste ako SZČO povinne poistená s minimálnym základom. V júli 2008 nastupujete na materskú.

Riešenie:

Pred nástupom na MD zrušiť alebo pozastaviť živnosť, odhlásiť sa ako SZČO zo SP.

Následne sa zamestnať, hoci len na pár dní pred nástupom na MD, a mať v zamestnaní v prepočte príjem na úrovni maximálneho v tom čase platného vymeriavacieho základu, čiže po 1.7.2008 okolo 30000 Sk v prepočte na celý kal. mesiac.

1. Bude nárok na materské?

Na materskú budete odchádzať ako zamestnanec. Hoci povinné nem. poistenie zamestnanca bude trvať menej ako 270 dní, zohľadní sa aj doba predošlého vtedy už ukončeného poistenia SZČO. Nárok na materské bude.

2. Aká bude výška materského?

Ustanovenie o 26 týždňoch sa vzťahuje len na DNP. Pri výpočte materského z poistenia zamestnanca sa materské vypočíta zo skutočného dosiahnutého VZ v rozhodujúcom období, aj keď povinné nem. poistenie zamestnanca trvalo menej ako 26 týždňov pred nástupom na materské.
mimabb
11.04.08,09:05
pan Mihal, dakujem velmi pekne za rychlu odpoved! prajem pekny den
TOPKA
25.04.08,07:07
Dobrý deň pán Mihál,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu ako získať čo najvyššiu materskú:
Som zamestnankyňa, momentálne na rodičovskej dovolenke s dvojročným dieťaťom (v apríli 2009 dovŕši 3 roky). Keďže v blízkej dobe plánujem otehotnieť (dieťa by sa narodilo v roku 2009), chcela by som si zvýšiť materskú a prihlásiť sa ešte ako dobrovoľný platca do Sociálnej poisťovne. Aký vymeriavací základ si mám, prosím, zvoliť? A mám ho počas celej doby platenia ponechať rovnaký?
A ešte ma zaujíma, ako by sa zmenila moja situácia pri výpočte materskej, ak by dcérka nastúpila od septembra 2008 do škôlky a ja tým pádom naspäť do zamestnania na pár mesiacov (už ako tehotná)? Oplatí sa mi platiť dobrovoľné poistenie? S akým vymeriavacím základom? Bude sa pri výpočte mojej materskej postupovať rozdielne?
Vopred ďakujem za radu.
Jozef Mihál
25.04.08,18:53
Ste zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, preto ak neurobíte nič, materské Vám na budúci rok priznajú a to z nemocenského poistenia zamestnanca. Keďže ste v tomto roku na RD a príjem v zamestaní nemáte, materské z nem. poistenia zamestnanca Vám vypočítajú z tzv. pravdepodobného denného vym. základu - čiže zo sumy, ktorú by ste zarábali v čase nástupu na novú MD, keby ste neboli na RD ale aktívne pracovali. Túto sumu nahlasuje zamestnávateľ do SP pri nástupe na MD. Ak nahlási sumu blízku max. možnému VZ - čo bude niečo cez 30000 Sk, budete mať maximálnu možnú materskú - 55% z uvedenej sumy.

Ak sa dá očakávať, že zamestnávateľ nahlási nižšiu sumu pravdepodobného zárobku, k vyššej materskej Vám pomôže dobrovoľné nem. poistenie (DNP). Prihlásiť sa na DNP treba určite skôr, ako otehotniete, pretože podmienkou priznania materského z DNP bude, aby DNP trvalo pred dňom pôrodu najmenej 270 dní.

Prihlásiť sa na DNP môžete s minimálnym možným VZ - v súčasnosti 8100 Sk.

Po otehotnení je potrebné najnejskôr v 8-mom týždni tehotenstva DNP zrušiť - odhlásiť sa. A po jednom - dvoch dňoch sa prihlásiť na DNP znova. Tentoraz však so základom daným ako 30000 mínus pravdepodobný zárobok (X) - ktorý bude zamestnávateľ nahlasovať pri nástupe na MD - viď vyššie.

Ak to dodržíte:

- materské z DNP priznajú, pretože splníte podmienku, aby DNP trvalo v posledných 2 rokoch pred pôrodom najmenej 270 dní (DNP môže byť prerušované, obe obdobia sa spočítajú)
- materské z DNP sa vypočíta z posledného DNP, teda zo sumy 30000 - X, dôležité je, že po znovaprihlásení sa na DNP už počas tehotenstva musí nové DNP trvať od prihlásenia sa po nástup na MD najmenej 26 týždňov.
TOPKA
12.05.08,08:46
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď, avšak predsa by som Vás chcela požiadať o reakciu a Váš názor na druhú časť toho dotazu :
Ako by sa zmenila moja situácia pri výpočte materskej, ak by dcérka nastúpila od septembra 2008 do škôlky a ja tým pádom naspäť do zamestnania na pár mesiacov (už ako tehotná)? Oplatí sa mi platiť dobrovoľné poistenie? S akým vymeriavacím základom? Bude sa pri výpočte mojej materskej postupovať rozdielne?

Ďakujem.
TOPKA
milosa
26.05.08,05:43
Dobrý deň,
mám prosbu- moja kamarátka pred nástupom na MD bola v HPP a mesiac pred nástupom na MD sa prihlásila aj na DNP a platí si z minima. Sociálna poisťovňa jej ale vypočítala materské len z HPP a keď sa teraz bola spýtať, prečo jej nevypočítali aj z DNP, tak jej povedali, že to jej vyplatia až po 9 mesiacoch. Nemali by jej platiť už teraz materské aj z DNP?
Dakujem
Tinika
18.06.08,17:44
Dobrý deň, som SZČO od 09/2006, od vtedy si platím DNP z minima. Od 03/2008 si platím DNP z maxima. Za rok 2007 som presiahla príjem 91200 a teda od 1.7. budem platiť odvody povinne z min. VZ. Čo sa týka materskej, mám si naďalej platiť DNP ale z upraveného VZ? To znamená, že max. VZ - 8100,-. Koľko bude VZ od 1.7.08? Tak sa tie zákony rýchlo menia, že platím a platím a neviem či to bude na niečo vôbec dobré. Otehotnieť sa mi zatiaľ nedarí a neviem, či mám naďalej platiť NP aby som mala v prípade matereskej troška viac koruniek. Mám si platiť do konca roka a potom znížiť DNP na minimum a potom sa uvidí? Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
18.06.08,19:55
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď, avšak predsa by som Vás chcela požiadať o reakciu a Váš názor na druhú časť toho dotazu :
Ako by sa zmenila moja situácia pri výpočte materskej, ak by dcérka nastúpila od septembra 2008 do škôlky a ja tým pádom naspäť do zamestnania na pár mesiacov (už ako tehotná)? Oplatí sa mi platiť dobrovoľné poistenie? S akým vymeriavacím základom? Bude sa pri výpočte mojej materskej postupovať rozdielne?

Ďakujem.
TOPKA
Ak nastúpite späť do zamestnania a pôjdete na druhú materskú nie rovno z predošlej rodičovskej dovolenky, potom sa materská z poistenia zamestnanca vypočíta zo základu, z ktorého ste platili nemocenské poistenie ako zamestnanec v roku predchádzajúcom rok, v ktorom pôjdete na materské. Ak ste v tomto roku žiaden príjem v zamestnaní nemali, dopadne to rovnako ako pri mojej predošlej odpovedi.
Jozef Mihál
18.06.08,20:04
Dobrý deň, som SZČO od 09/2006, od vtedy si platím DNP z minima. Od 03/2008 si platím DNP z maxima. Za rok 2007 som presiahla príjem 91200 a teda od 1.7. budem platiť odvody povinne z min. VZ. Čo sa týka materskej, mám si naďalej platiť DNP ale z upraveného VZ? To znamená, že max. VZ - 8100,-. Koľko bude VZ od 1.7.08? Tak sa tie zákony rýchlo menia, že platím a platím a neviem či to bude na niečo vôbec dobré. Otehotnieť sa mi zatiaľ nedarí a neviem, či mám naďalej platiť NP aby som mala v prípade matereskej troška viac koruniek. Mám si platiť do konca roka a potom znížiť DNP na minimum a potom sa uvidí? Ďakujem za odpoveď
Poradím dve alternatívy.

1. Od 1.7.2008 si ponechajte aj DNP ale zbytočne ho platíte z vysokého základu. Zmeňte si od 1.7.2008 základ v DNP na 8100 Sk.

Čiže paralelne by ste si platili aj povinné nem. poistenie SZČO zo základu 8100 aj DNP takisto zo základu 8100.

Pri tomto scenári potom po zistení, že ste tehotná, treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva ZRUŠIŤ DNP a o deň-dva sa prihlásiť na DNP znova - ale so základom daným ako max. VZ - 8100. Ak si z takto vysokého základu budete platiť DNP aspoň 26 týždňom pred nástupom na MD, tak:

Nárok na materské z DNP mať budete, lebo v posledných 2 rokoch pred pôrodom dosiahnete požadovaných 270 dní poistenia - k bežiacemu DNP sa pripočíta predošlé ukončené DNP.

Materské sa vypočíta z VZ v bežiacom DNP (splní sa podmienka, že bežiace DNP musí trvať najmenej 26 týždňov), čiže bude za daných okolností najvyššie možné.

2. Zrušte od 1.7.2008 DNP a prihláste sa na DNP znova, najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva - so základom daným ako max. VZ - 8100.

Rovnako ako v prvom prípade nárok na materské z DNP bude, len si treba dať pozor na to, aby skutočne platilo, že za posledné dva roky pred pôrodom trvalo DNP v súčte aspoň 270 dní.

A znova bude platiť, že materské sa vypočíta z VZ v bežiacom DNP (splní sa podmienka, že bežiace DNP musí trvať najmenej 26 týždňov), čiže bude za daných okolností najvyššie možné.
Jozef Mihál
18.06.08,20:09
Dobrý deň,
mám prosbu- moja kamarátka pred nástupom na MD bola v HPP a mesiac pred nástupom na MD sa prihlásila aj na DNP a platí si z minima. Sociálna poisťovňa jej ale vypočítala materské len z HPP a keď sa teraz bola spýtať, prečo jej nevypočítali aj z DNP, tak jej povedali, že to jej vyplatia až po 9 mesiacoch. Nemali by jej platiť už teraz materské aj z DNP?
Dakujem
Pri dvoch súčasne bežiacich nemocenských poisteniach Sociálna poisťovňa (SP) osobitne pre každé z nich testuje, či poistenie trvalo v posledných 2 rokoch pred pôrodom najmenej 270 dní.

V danom prípade DNP trvalo len cca 2 mesiace pred pôrodom, čo je málo. Preto SP nárok na materské z DNP nepriznala a ani ho pri tomto dieťati neprizná ani v budúcnosti.

Z uvedeného DNP vznikne matke nárok na nemocenské alebo ošetrovné v prípade jej PN alebo ochorenia dieťaťa až po uplynutí 270 dní trvania DNP.
Tinika
21.06.08,12:12
Poradím dve alternatívy.

1. Od 1.7.2008 si ponechajte aj DNP ale zbytočne ho platíte z vysokého základu. Zmeňte si od 1.7.2008 základ v DNP na 8100 Sk.

Čiže paralelne by ste si platili aj povinné nem. poistenie SZČO zo základu 8100 aj DNP takisto zo základu 8100.

Pri tomto scenári potom po zistení, že ste tehotná, treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva ZRUŠIŤ DNP a o deň-dva sa prihlásiť na DNP znova - ale so základom daným ako max. VZ - 8100. Ak si z takto vysokého základu budete platiť DNP aspoň 26 týždňom pred nástupom na MD, tak:

Nárok na materské z DNP mať budete, lebo v posledných 2 rokoch pred pôrodom dosiahnete požadovaných 270 dní poistenia - k bežiacemu DNP sa pripočíta predošlé ukončené DNP.

Materské sa vypočíta z VZ v bežiacom DNP (splní sa podmienka, že bežiace DNP musí trvať najmenej 26 týždňov), čiže bude za daných okolností najvyššie možné.

2. Zrušte od 1.7.2008 DNP a prihláste sa na DNP znova, najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva - so základom daným ako max. VZ - 8100.

Rovnako ako v prvom prípade nárok na materské z DNP bude, len si treba dať pozor na to, aby skutočne platilo, že za posledné dva roky pred pôrodom trvalo DNP v súčte aspoň 270 dní.

A znova bude platiť, že materské sa vypočíta z VZ v bežiacom DNP (splní sa podmienka, že bežiace DNP musí trvať najmenej 26 týždňov), čiže bude za daných okolností najvyššie možné.

Ďakujem veľmi pekne p. Mihál. Ešte otázočka, VZ sa dá meniť len k 1. v mesiaci pokiaľ viem, takže je potrebné, aby som vedela, že som tehotná a stihla túto zmenu urobiť napr. k 27. v mesiaci zrušiť a k 1. nasledujúceho mesiaca si zvýšiť VZ. Správne? Ďakujem
chudaska
23.06.08,05:22
ahojte, len prikladam tlacivo zo SP,ktoré poslali z pobočky z Trnavy,ktoré musí poistenec podpísať,ked sa dobrovoľne pripoistí.
Viki
01.07.08,09:52
Dobrý deň.
Prosím poradiť - zamestnankyňa s PP na dobu určitú od 4.9.2007 do 30.6.2008 má nastúpiť na MD 10.7.2008.
Ak sa zamestná napr. 7.7. v inej firme s platom 30000 sk, je všetko v pohode, alebo na čo treba dať pozor?:
1) od 1.7. do 7.7. nebude poistená?
2) stačí byť zamestnaná tie 3 dni?
3) bude mať materské počítané zo mzdy 30000 sk?

Vopred Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
01.07.08,10:59
Viki:

1. Nárok na materské má, ak bola v posledných 2 rokoch pred skutočným dňom pôrodu aspoň 270 dní nem. poistená.

Ak prvé zamestnanie trvalo od 4.9.2007 do 30.6.2008 = je to spolu 300 dní,

a druhé zamestnanie začne od 7.7.2008, spolu s veľkou rezervou dosiahne viac ako 270 dní. Nárok na materské mať bude.

2. Nárok na materské sa určuje a samotné materské sa počíta z aktuálneho nem. poistenia. Ak na materské bude nastupovať 10.7.2008 zo zamestnania, ktoré začne 7.7.2008, materské sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia daného ako dni od 7.7.2008 do 9.7.2008.

Čiže spočíta sa VZ na nem. poistenie dosiahnutý za tieto dni a vydelí troma (dňami).

Ešte odpovede na Vaše konkrétne otázky:

1) od 1.7. do 7.7. nebude poistená?

Nevadí, viď vyššie

2) stačí byť zamestnaná tie 3 dni?

Stačí, viď vyššie

3) bude mať materské počítané zo mzdy 30000 sk?

V zásade áno, viď vyššie.
Viki
01.07.08,11:06
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál za vyčerpávajúcu odpoveď:
Len ešte mi nedá opýtať sa - Vaša odpoveď na bod 3) je: V zásade áno - aký rozdiel je v "áno a v zásade áno"?
Jozef Mihál
01.07.08,11:43
Denný vymeriavací základ, z ktorého sa počíta materské, sa vypočíta ako podiel:

VZ na nemocenské poistenie za dni od 7.7.2008 do 9.7.2008 deleno 3 (dni).

Treba si dať pozor na to, aby VZ za uvedené tri dni bol čo najvyšší.

Samozrejme pritom platí, že VZ na nem. poistenie za celý mesiac júl 2008 nemôže byť vyšší, ako 30219 Sk.
Viki
01.07.08,15:17
Srdečná vďaka pán Mihál, už to chápem :)
slovex
17.07.08,10:32
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Mám priateľku, ktorá nastupuje 2.9.2008 na materskú, termín pôrodu má stanovený 14.10.2008. Pracovala v anglicku do 25.3.2008, má odpracovaných 2,5 roka - čiže spĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Anglický zamestnávateľ jej vydal potvrdenie o nemocenskom poistení E.... . A teraz k jadru veci, dostane materské na základe tohto potvrdenia? Keď si nájde zamestanie do nástupu na materské ovplvyvní jej to výšku príspevku?
ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
17.07.08,16:32
Nárok na materské má vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu bola nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Do doby 270 dní by sa mala započítať aj doba nemocenského poistenia vo V. Británií.

Z uvedených informácií vyplýva, že táto podmienka splnená bude.

Problém je však inde. Ak správne rozumiem, vo V. Británií pracovala do 25.3.2008 a odvtedy nemocensky poistená nie je. Čiže doba nem. poistenia vo V. Británií sa síce zohľadní, ale pri neexistencií nemocenského poistenia na Slovensku pred nástupom na materské sa materské neprizná preto, lebo nebude existovať žiadne nemocenské poistenie na Slovensku, nebude trvať ani tzv. ochranná lehota, nesplnia sa teda základné podmienky na priznanie nemocenskej dávky vo všeobecnosti podľa § 30 až 32 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Preto je potrebné aby sa Vaša priateľka zamestnala a vzniklo jej tak ešte pred nástupom na materskú nemocenské poistenie. Dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrým riešením, pretože materské by takto síce získala - ale len vo výške 55% z 8100 Sk mesačne - dôvodom je, že dobrovoľné nem. poistenie by trvalo menej ako 26 týždňov pred nástupom na materské.

Teda ak chce Vaša priateľka získať materské, mala by sa zamestnať. Môže byť aj zamestnanie - pracovný pomer na dobu určitú.

Ak sa zamestná napríklad od 1.8.2008 a na materské pôjde od 1.9.2008, rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu a teda i materského, bude mesiac august. Materské by v takom prípade bolo vo výške 55% z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní za august 2008. Ak by ten bol vo výške súčasného možného maxima - teda 30219 Sk - mala by materské vyše 16000 Sk mesačne.
slovex
17.07.08,16:56
ďakujem veľmi pekne pán Mihál, dúfala som, že Vaša odpoveď bude takáto :-), tak ju šikovno zamestnáme a bude to.
Pekný večer
karla24
22.07.08,14:08
Zdravim pán Mihál,

dosť podrobne som si študovala problematiku ohľadom materskej a rodičovského príspevku. Nedopátrala som sa však k riešeniu mojej otázky.

Takze moja situácia je nasledovna. Som viac ako 270 dni zamestnana, takze materská by mi mala vyjst z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Avsak ja by som chcela do roka max. do 1,5 roka druhe dieta. Ako mozem zabezpecit, aby som mala aj pri druhom dietati matersku a nie ibar rodicovsky prispevok? Je to mozne vyriesit tak, ze by som si uz pocas materskej dovolenky platila dobrovolne nemocenske poistenie min. 270 dni ? alebo musim byt zamestnana? vztahuje sa toto platenie dobrovolneho poistenia aj na obdobie materskej dovolenky, alebo si to mozem zacat platit az po 6 mesiacoch materskej dovolenky a az po deviatich mesiach rodicovskej dovolenky by som mala znova narok na materský prispevok?
Ako sa to da vyriesit aby som neprisla o materský príspevok pri druhom dietati?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Jozef Mihál
22.07.08,19:20
Karla: Ak zamestnanie neukončíte, ale Váš pracovný pomer bude trvať aj počas materskej a rodičovskej dovolenky, tak netreba robiť nič. Doba MD, RD sa v takom prípade považuje za dobu trvania nem. poistenia zamestnanca a podmienka 270 dní bude splnená.

Materská pri druhom dieťati sa vypočíta z pravdepodobného VZ zamestnanca, teda zo základu, ktorý by ste dosiahli v mesiaci, v ktorom budete nastupovať na druhú MD.

O DNP sa preto vo Vašom prípade nemusíte zaujímať (ak zamestnanie bude trvať).
certik
29.07.08,07:12
Chcem vás poprosiť o radu v mojom prípade: Mám len polovičný úväzok z minimálnej mzdy - VZ je vo výške 4050.- Sk. 15.11.2008 by som mala nastúpiť na materskú. Keby som chcela dostávať najvyššiu materskú pomohlo by mi, keby som so zamestnávateľom ukončila pracovný pomer k 31.10.2008 s tým nízkym VZ a k 01.11.2008 by som uzatvorila nový pracovný pomer s maximálnym VZ? Potom by sa mi materská rátala z obdobia od 01.11.2008 do 14.11.2008 a z maximálneho VZ? Ďakujem
Jozef Mihál
29.07.08,11:35
Áno, bude to tak ako sa pýtate v otázke.

Po prvé, podmienku existencie 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom by ste splnili - započítala by sa aj doba predošlého už ukončeného zamestnania na polovičný úväzok.

Po druhé, materské sa v prípade nemocenského poistenia zamestnanca vždy vypočítava z toho zamestnania (pracovného pomeru), z ktorého sa na materské odchádza. Aj keď pracovný pomer trval len niekoľko dní.
certik
05.08.08,11:22
Áno, bude to tak ako sa pýtate v otázke.

Po prvé, podmienku existencie 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom by ste splnili - započítala by sa aj doba predošlého už ukončeného zamestnania na polovičný úväzok.

Po druhé, materské sa v prípade nemocenského poistenia zamestnanca vždy vypočítava z toho zamestnania (pracovného pomeru), z ktorého sa na materské odchádza. Aj keď pracovný pomer trval len niekoľko dní.

Ešte by som sa chcela opýtať ako by to bolo v prípade, žeby ma lekár pred materskou vypísal na PN. Dajme tomu, že 13.8.2008 ma vypíše na PN až do vypísania na MD. Keby som ukončila k 10.08.2008 pracovný pomer s VZ 4050 a od 11.08.2008 uzavrela nový pracovný pomer s max. VZ dostávala by som nemocenské dávky z maxima a potom by som mala aj nárok na najvyššiu materskú? Pýtam sa z toho dôvodu, že mi hrozí odchod na PN, tak by som sa chcela nejako poistiť aby som využila čo sa dá. Ďakujem.
Lackor
08.08.08,13:16
Dobry den, pravdupovediac, toto je tema kvoli ktorej som si predplatil draka a preto by ma zaujimalo optimalne riesenie mojej situacie ktora je nasledovna:

Manzelka bola zamestana od 12.3.2007 do 31.3.2007, kedy odisla na matersku. Zaroven bola dobrovolne nemocensky poistena zhruba do konca novembra 2007. Momentalne je na rodicovskej dovolenke avsak opat cakame prirastok do rodiny s termino porodu april 2009.

Velmi by ma zaujimalo ako postupovat ak chceme ziskat maximalne materske.

Mame nasledovne moznosti:

1. Dobrovolne sa poistit (kedy? z akeho zakladu? Zmena vymeriavacieho zakladu v priebehu poistenia sa povazuje/nepovazuje za vznik/zanik poistenia?)

2. Bola zamestnana od 12.3.2007 do 31.3.2007 v rodinnej SRO za 30000 hrubeho. Kedykolvek ma moznost ukoncit rodicovsku dovolenku, zamestnat sa v tejto SRO a opatovne odist na matersku.

Prosim co doporucujete?

Dakujem

Riso
Jozef Mihál
08.08.08,16:15
Ešte by som sa chcela opýtať ako by to bolo v prípade, žeby ma lekár pred materskou vypísal na PN. Dajme tomu, že 13.8.2008 ma vypíše na PN až do vypísania na MD. Keby som ukončila k 10.08.2008 pracovný pomer s VZ 4050 a od 11.08.2008 uzavrela nový pracovný pomer s max. VZ dostávala by som nemocenské dávky z maxima a potom by som mala aj nárok na najvyššiu materskú? Pýtam sa z toho dôvodu, že mi hrozí odchod na PN, tak by som sa chcela nejako poistiť aby som využila čo sa dá. Ďakujem.
Osobitne sa posudzuje nárok na nemocenské a jeho výška, osobitne sa posudzuje nárok na materské a jeho výška.

Čiže ak by ste šli na PN zo súčasného zamestnania (mzda 4050 Sk), tak tomu zodpovedajúce (nízke) by bolo aj nemocenské.

Preto odporúčam ukončiť súčasné zamestnanie čím skôr a uzavrieť nový pracovný pomer "podľa možností" už pred očakávanou PN a samozrejme s čo najvyšším vymeriavacím základom, ideálne 30219 Sk mesačne.

Ak sa tak stane, aj nemocenské, aj materské bude vypočítané z vymeriavacieho základu v novom zamestnaní, čím vyšší bude (max. 30219 Sk), tým vyššie budú obe dávky.
Jozef Mihál
08.08.08,16:40
Ad Lackor: Manzelka bola zamestana od 12.3.2007 do 31.3.2007, kedy odisla na matersku. Zaroven bola dobrovolne nemocensky poistena zhruba do konca novembra 2007. Momentalne je na rodicovskej dovolenke avsak opat cakame prirastok do rodiny s terminom porodu april 2009.

...ako postupovat ak chceme ziskat maximalne materske.

1. Dobrovolne sa poistit (kedy? z akeho zakladu? Zmena vymeriavacieho zakladu v priebehu poistenia sa povazuje/nepovazuje za vznik/zanik poistenia?)

Pri odpovedi predpokladám, že zamestnanie, o ktorom hovoríte, ukončila. Nie odišla na MD, RD - ale ukončila pracovný pomer.

V období apríl 2007 - marec 2009 (čiže dva roky pred pôrodom) už bola DNP až do novembra 2007. Ak sa teraz prihlási na DNP - tak aby to stihla do 8.-ho týždňa tehotenstva - tak určite splní podmienku existencie 270 dní DNP v období dvoch rokov pred pôrodom - spočíta sa doba nového DNP s dobou DNP v roku 2007 (od apríla 2007). Čiže z DNP jej materskú musia priznať.

Prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.mom týždni tehotenstva je dôležité preto, lebo materské z DNP bude mať vypočítané z vymeriavacieho základu na DNP takého, aký si určí, len vtedy, ak DNP bude trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské.

Ak to stíhate, treba si určiť vymeriavací základ ako sumu 30219 Sk, čiže najvyšší možný základ.

Ak toto takto urobíte, bude mať nárok na materské z DNP. Materské bude vyše 16000 Sk mesačne.

2. Bola zamestnana od 12.3.2007 do 31.3.2007 v rodinnej SRO za 30000 hrubeho. Kedykolvek ma moznost ukoncit rodicovsku dovolenku, zamestnat sa v tejto SRO a opatovne odist na matersku.

Áno, je možné zamestnať sa a získať materské z poistenia zamestnanca. Pozor, aj tu platí, že nárok na materské je vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Čiže zamestnanie by muselo začať tak, aby jeho trvanie až do pôrodu v súčte s počtom dní DNP v období dvoch rokov dozadu - DNP bolo orientačne v čase apríl 2007 - november 2007 - treba si tieto dni presne spočítať - bolo spolu aspoň 270 dní.

Tu ale nepotrebujete aby zamestnanie začalo najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. Pozorne spočítajte dni bývalého DNP a zamestnanie môže začať povedzme mesiac-dva pred odchodom na materské. Opakujem, treba si presne spočítať počet dní. Zdôrazňujem, že sa spočítavajú dni poistenia dva roky spätne ku skutočnému dňu pôrodu, nie ku dňu odchodu na materské. A do doby zamestnania sa potom započíta aj doba, kedy už bude na MD ešte pred pôrodom.

Nevýhodou tohto riešenia bude, že sa v zamestnaní musia platiť všetky odvody zamestnanca. Čiže z platu 30219 Sk sa odvádza spolu vyše 47% odvodov. DNP má pritom sadzbu 4,4% - čiže podľa môjho názoru by DNP malo vyjsť "lacnejšie".
Lackor
11.08.08,16:04
Ďakujem zu odpoveď. Ešte podotázka: ak sa teraz poistí z max vymeriavacieho základu, čisto teoreticky k 1.1.2009 by mohla zmeniť VZ na minimum? Je nutné aby pokračovalo toto nemocenké poistenie aj po priznaní materského resp. pôrode?
Jozef Mihál
11.08.08,17:38
Čiste teoreticky podľa súčasného zákona by k 1.1.2009 mohla zmeniť VZ.

Chystá sa však novela, podľa ktorej bude možné v DNP zmeniť VZ len raz za 6 mesiacov. Novela bude platiť od 1.1.2009, takže ak sa prihlási na DNP teraz, bude môcť (ak bude novela schválená čo asi bude) zmeniť VZ až po 6 mesiacoch od prihlásenia sa.

DNP môže po pôrode zrušiť, keď usúdi, že ho nevyužije na vlastné PN alebo na OČR s dieťaťom. Určite neodporúčam rušiť DNP počas poberania materského, pretože po tento čas aj tak na DNP nebude musieť nič platiť. Zrušenie DNP treba zvážiť až pri prechode na rodičovský príspevok.
toria
25.08.08,18:13
Od 1.1.2001 som zamestaná, 13.8.2003 som nastúpila na materskú dovolenku. Keď dcérka mala rok a pol som nastúpila do zamestnania späť t.j. 1.5.2005. Pre zlý zdravotný stav malej som k 1.4.2006 nastúpila naspäť na rodičovskú dovolenku, ktorá mi bola predĺžená. Dcérka je uznaná aj ako 80% ZŤP a najbližšiu komisiu máme až v decembri 2011. Ale čo bude so mnou??? Ja sa starám o dcérku, takže som s ňou doma. Na rodičovskej dovolenky by som mala byť maximálne do 6 rokov, takže čo potom??? Musím dať u zamestnávateľa výpoveď a požiadať o opatrovateľský príspevok??? Alebo aký by mal byť môj postup??? Dcérka bude mať v októbri 2009 6 rokov, takže čo bude mojou povinnosťou???
A druhá vec, keby som prechádzala z tejto rodičovskej na druhú materskú aký by bol môj vymeriavací základ pre výpočet materskej dávky?
A ešte jedno na sociálke mi povedali, že ako žena starajúca sa o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom si nemusím nič doplácať na sociálne poistenie. Je to pravda? Nemám si niečo platiť?

Viem, že moja otázka - otázky sú vyčerpavajúce, ale verím, že sa dočkám odpovede. Ďakujem krásne a prajem veľa pracovných úspechov!!!
Slim
27.08.08,10:18
Prepáčte mi všetci, už sa mi hlava točí od všetkých príspevkov na tému materská a stále neviem nájsť 100 % odpoveď. Som v 4 týžni tehotenstva, SZČo s minimálnym VZ. Mám sa prihlásiť od 1.09. 2008 na DNP s VZ 22 119,- alebo nie a dokedy ho mám platiť. Alebo sa stačí prihlásiť až v roku 2009 pred odchodom na materskú /marec/ ?Chcem pracovať aj počas MD a RP, musím stále platiť do SP? alebo počas MD nie?? Ďakujem odpovedajúcim za trpezlivosť a prajem pekný deň.
Jozef Mihál
31.08.08,14:45
Slim:

Ak nechcete ukončiť činnosť SZČO (živnosť), prípadne ju na polroka pozastaviť, tak sa musíte zmieriť s tým, že materskú budete mať slabú, 55% z vlanajšieho vymeriavacieho základu, teda okolo 4000 Sk + doplatok do výšky rodičovského príspevku.

Jediná možnosť ako si materskú vylepšiť, je zrušiť činnosť SZČO alebo činnosť pozastaviť (ak máte živnosť) aspoň na polroka. Následne sa odhlásiť z povinného nem. poistenia SZČO a prihlásiť sa ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba so základom 30219 Sk. Ak to urobíte a stihnete to do 8.-ho týždňa tehotenstva - čiže tak, aby dobrovoľné nem. poistenie trvalo najmenej celých 26 týždňov pred nástupom na materskú - budete mať materskú cca 16500 Sk mesačne.
Jozef Mihál
31.08.08,15:02
Od 1.1.2001 som zamestaná, 13.8.2003 som nastúpila na materskú dovolenku. Keď dcérka mala rok a pol som nastúpila do zamestnania späť t.j. 1.5.2005. Pre zlý zdravotný stav malej som k 1.4.2006 nastúpila naspäť na rodičovskú dovolenku, ktorá mi bola predĺžená. Dcérka je uznaná aj ako 80% ZŤP a najbližšiu komisiu máme až v decembri 2011. Ale čo bude so mnou??? Ja sa starám o dcérku, takže som s ňou doma. Na rodičovskej dovolenky by som mala byť maximálne do 6 rokov, takže čo potom??? Musím dať u zamestnávateľa výpoveď a požiadať o opatrovateľský príspevok??? Alebo aký by mal byť môj postup??? Dcérka bude mať v októbri 2009 6 rokov, takže čo bude mojou povinnosťou???
A druhá vec, keby som prechádzala z tejto rodičovskej na druhú materskú aký by bol môj vymeriavací základ pre výpočet materskej dávky?
A ešte jedno na sociálke mi povedali, že ako žena starajúca sa o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom si nemusím nič doplácať na sociálne poistenie. Je to pravda? Nemám si niečo platiť?
Vaše otázky sú čiastočne nad rámec rozsahu DRAK-a na mzdy, pokúsim sa odpovedať k tomu, čo viem.

Pretože dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžaduje osobitnú starostlivosť, máte nárok na rodičovskú dovolenku až do dovŕšenia 6.-ho roku veku dieťaťa. Potom sa môžete dohodnúť so zamestnávateľom na poskytnutí neplateného voľna - ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť.

Štát za vás platí dôchodkové poistenie (+ príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ak ste zapojená v II. pilieri) až do dosiahnutia 18.-ho roku veku dieťaťa - ak sa do zamestnania nevrátite ani po dovŕšení 6.-ho roku veku dieťaťa.

Čiže na sociálne poistenie si nemusíte nič doplácať.

Pozor, ak sa do zamestnania nevrátite po dovŕšení 6.-ho roku veku dieťaťa, štát za vás nebude platiť poistné na zdravotné poistenie - platiť ho bude len v prípade, ak budete poberať príspevok za opatrovanie. A to len v prípade, ak zo zamestnania odídete.

Ak to zrekapitulujem - ak sa do zamestnania nechcete, resp. nemôžete vrátiť, tak po dosiahnutí 6.-ho roku veku dieťaťa:

Ak si so zamestnávateľom dohodnete dlhodobé neplatené voľno, štát za vás bude platiť dôchodkové poistenie ale budete si musieť sama platiť zdravotné poistenie.

Ak zo zamestnania odídete, štát za vás bude platiť dôchodkové poistenie i zdravotné poistenie (zdravotné vtedy, ak budete poberať príspevok za opatrovanie).

Ak by ste znovu otehotneli a mali druhé dieťa ešte pred ukončením súčasnej rodičovskej dovolenky, tak materské sa vám vypočíta z pravdepodobného zárobku, teda z príjmu, ktorý by ste mali v zamestnaní v mesiaci, v ktorom nastúpite na druhé materské, keby ste pracovali.
toria
01.09.08,08:07
ďakujem krásne za vyčerpávajúcu odpoveď. To znamená, že ak mám v práci priemerný zárobok cca 17.000 tak materské mi bude vyplácané zhruba nejakých 8500,- Skk, však?
No a čo sa týka toho neplateného voľna, to pochybujem, že by mi schválili ale keby predsa ako dlho môžem byť na neplatenom voľne???
Jozef Mihál
01.09.08,12:03
Ak by ste mali v zamestnaní (pravdepodobný) VZ okolo 17000 Sk, materské bude (zjednodušene) 55% tejto sumy, čiže okolo 9350 Sk mesačne.

Ako dlho budete na neplatenom voľne je vecou dohody medzi vami a zamestnávateľom, nie je to v Zákonníku práce ničím obmedzené.
stefi.pagacova
03.10.08,09:31
Dobrý deň, je možné ukončiť pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú ukončiť počas MD. Pracovníčka nastúpila do firmy 1.10.2007 na dobu určitú do 30.9.2008 Na MD nastúila 2.9.2008 môžeme ukončiť PP dňom 30.9.2008 § 71 ZP. Ďakujem
Jozef Mihál
04.10.08,15:15
Podľa § 71 ods. 3 Zákonníka práce, pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú sa môže skončiť aj pred uplynutím dohodnutej doby a to spôsobmi uvedenými v § 59.

Čiže PP na dobu určitú možno skončiť napríklad dohodou aj pred uplynutím dohodnutej doby a to aj počas MD.

Doplnenie: PP na dobu určitú končí uplynutím dohodnutej doby a to v uvedenom prípade 30.9.2008 aj napriek MD.
Janiela
06.10.08,08:30
P. Mihál, zamestnankyňa ukončila prac. pomer 16.1.2008 a následne sa stala nezamestnanou. Podmienku 270 dní splnila. Teraz je vo 4-tom mesiaci tehotenstva. 26.9.2008 sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená s vymeriavacím základom 25 000,- Sk. Pracovníčky ju o týždeň požiadali, aby si základ zmenila na 8 100,- Sk. Urobila správne? Dá sa ešte niečo napraviť? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
06.10.08,11:09
Ak tomu dobre rozumiem, pôrod bude v roku 2009 a na materskú ak pôjde 8 týždňov pred pôrodom pôjde až v roku 2009.

Nárok na materskú bude, lebo 270 poistenia bude mať.

Materskú dostane z dobrovoľného nem. poistenia avšak to (DNP) bude zrejme trvať menej ako 26 týždňov do nástupu na materskú, preto materskú dostane z pravdepodobného VZ, čiže zo sumy minimálneho VZ platného po 1.1.2009 -možno to bude 8900 Sk, čiže materská bude 55% z tých 8900 Sk mesačne.

To, že zmenila VZ na minimum, je v zásade správne, lebo z DNP bude mať tak či tak "minimum".

Riešením je ísť na materskú zo zamestnania a to takého v ktorom bude mať zaujímavý VZ, ideálne tesne nad 30000 Sk. Čiže - nájsť si zamestnanie s takýmto príjmom, stačí pár dní pred nástupom na MD a môže to byť napríklad aj PP na dobu určitú.
toria
06.10.08,11:12
Vaše otázky sú čiastočne nad rámec rozsahu DRAK-a na mzdy, pokúsim sa odpovedať k tomu, čo viem.

Pretože dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžaduje osobitnú starostlivosť, máte nárok na rodičovskú dovolenku až do dovŕšenia 6.-ho roku veku dieťaťa. Potom sa môžete dohodnúť so zamestnávateľom na poskytnutí neplateného voľna - ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť.

Štát za vás platí dôchodkové poistenie (+ príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ak ste zapojená v II. pilieri) až do dosiahnutia 18.-ho roku veku dieťaťa - ak sa do zamestnania nevrátite ani po dovŕšení 6.-ho roku veku dieťaťa.

Čiže na sociálne poistenie si nemusíte nič doplácať.

Pozor, ak sa do zamestnania nevrátite po dovŕšení 6.-ho roku veku dieťaťa, štát za vás nebude platiť poistné na zdravotné poistenie - platiť ho bude len v prípade, ak budete poberať príspevok za opatrovanie. A to len v prípade, ak zo zamestnania odídete.

Ak to zrekapitulujem - ak sa do zamestnania nechcete, resp. nemôžete vrátiť, tak po dosiahnutí 6.-ho roku veku dieťaťa:

Ak si so zamestnávateľom dohodnete dlhodobé neplatené voľno, štát za vás bude platiť dôchodkové poistenie ale budete si musieť sama platiť zdravotné poistenie.

Ak zo zamestnania odídete, štát za vás bude platiť dôchodkové poistenie i zdravotné poistenie (zdravotné vtedy, ak budete poberať príspevok za opatrovanie).

Ak by ste znovu otehotneli a mali druhé dieťa ešte pred ukončením súčasnej rodičovskej dovolenky, tak materské sa vám vypočíta z pravdepodobného zárobku, teda z príjmu, ktorý by ste mali v zamestnaní v mesiaci, v ktorom nastúpite na druhé materské, keby ste pracovali.




:confused::confused::confused: Vraciam sa ešte raz k tomuto príspevku. Táto skutočnosť čo je hore uvedená... som zamestnaná ale na RP do 6. roku dieťaťa. RD mi končí v októbri 2009, teraz ma láka zamestnávateľ na 1/2 uväzok od 01.01.2009 ako to bude s materskou ak otehotniem a teda na materskú nastúpim v roku 2009. stále sa mi bude vyplácať materská zo zárobku za rok 2008 - to znamená, že keď som bola celý rok na rodičáku - z priemerného zárobku, ktorý by som zarábala keby som bola v robote????:confused::confused::confused:
Jozef Mihál
06.10.08,17:56
Ak na novú materskú nastúpite v roku 2009 a od 1.1.2009 sa po návrate z RD pustíte aktívne do práce, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2008. V roku 2008 ste žiaden príjem (vymeriavací základ) nemali, preto sa použije pravdepodobný denný VZ, viď § 57 ods. 1 písm a) zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

A to je príjem (základ), ktorý by ste dosiahli v mesiaci nástupu na MD - čiže príjem na polovičný úväzok - čiže zrejme "žiadne terno".
Janiela
07.10.08,04:57
Ak tomu dobre rozumiem, pôrod bude v roku 2009 a na materskú ak pôjde 8 týždňov pred pôrodom pôjde až v roku 2009.

Nárok na materskú bude, lebo 270 poistenia bude mať.

Materskú dostane z dobrovoľného nem. poistenia avšak to (DNP) bude zrejme trvať menej ako 26 týždňov do nástupu na materskú, preto materskú dostane z pravdepodobného VZ, čiže zo sumy minimálneho VZ platného po 1.1.2009 -možno to bude 8900 Sk, čiže materská bude 55% z tých 8900 Sk mesačne.

To, že zmenila VZ na minimum, je v zásade správne, lebo z DNP bude mať tak či tak "minimum".

Riešením je ísť na materskú zo zamestnania a to takého v ktorom bude mať zaujímavý VZ, ideálne tesne nad 30000 Sk. Čiže - nájsť si zamestnanie s takýmto príjmom, stačí pár dní pred nástupom na MD a môže to byť napríklad aj PP na dobu určitú.

Veľmi pekne ďakujem.
molnarova2
07.10.08,11:46
dobrý deň
prosím v súčastnosti podnikanie popri materskej - výhoda-nevýhoda, čo všetko treba urobiť voči št.inštitúciám . Som na materskej 2 mesiace a chcela by som pokračovať v podnikaní.
musím odvádzať do soc. a ZP ked budem pokračovať v podnikaní?
nezoberú mi materský príspevok? môžem zarobiť do akej výšky?
musím to niekde oznámiť že popro materskej aj pokračujem v podnikaní?
prosím o radu.
certik
14.10.08,16:20
Chcela by som poprosiť o radu v nasledujúcom prípade: SZČO má aktívnu živnosť od roku 2004. Do dnešného dňa si platí poistenie z minima.V blízkej budúcnosti chce ale živnosť úplne zrušiť. Nakoľko je táto SZČO tehotná a na materskú by mala byť vypísaná už od 20.10. chcela by si ju ešte vylepšiť. Preto sa chce spýtať, či by bolo vhodné živnosť ukončiť napr. k 15.10. a na tých pár dní sa zamestnať s maximálnym VZ, aby mala nárok na najvyššiu materskú. Alebo by ste mi poradili niečo iné? Vopred srdečne ďakujem za radu.
Bodnarovaa
14.10.08,18:48
Dobry den, chcela by som poprosit pani na materskej dovolenke od 20.5.2007 v sucasnosti na rod.prispevku caka druhe dieta, termin ma 16.11.2008 ma narok na matersku a kde ju ma ziadat u zamestnavatela, alebo soc.poistovni. Navyse ma byt ktory chce dat do prenajmu mala by sa zaregistrovat na DU a ako to ovplyvni matersku a ci bude mat narok na odpocitatelnu polozku pri danovom priznani. Dakujem a pekny den
Jozef Mihál
14.10.08,19:25
1. O materskú žiada prostredníctvom zamestnávateľa, rovnako ako pri prvom dieťaťi.

2. Ak bude prenajímať byt, musí sa zaregistrovať na DÚ.

3. Materskú to neovplyvní.

4. Nárok na nezdaniteľnú časť bude mať.
Jozef Mihál
14.10.08,19:27
Chcela by som poprosiť o radu v nasledujúcom prípade: SZČO má aktívnu živnosť od roku 2004. Do dnešného dňa si platí poistenie z minima.V blízkej budúcnosti chce ale živnosť úplne zrušiť. Nakoľko je táto SZČO tehotná a na materskú by mala byť vypísaná už od 20.10. chcela by si ju ešte vylepšiť. Preto sa chce spýtať, či by bolo vhodné živnosť ukončiť napr. k 15.10. a na tých pár dní sa zamestnať s maximálnym VZ, aby mala nárok na najvyššiu materskú. Alebo by ste mi poradili niečo iné? Vopred srdečne ďakujem za radu.
Áno, vyššiu materskú ako z minimálneho základu SZČO dosiahne tak, že ešte pre materskou zruší živnosť, odhlási sa v SP ako SZČO a zamestná sa s maximálnym VZ. Inak to nejde.
shaggy
21.10.08,13:42
Ak si popri hlavnom pracovnom pomere uzatvorí vedľajší pracovný pomer 2 mesiace pred nástupom na materskú dovolenku. Bude sa do vymeriavacieho základu na určenie vyšky materského započítavať aj VZ z tohto vedľajšieho prac.pomeru?
Jozef Mihál
21.10.08,20:42
Nebude.

A to preto, lebo druhé nem. poistenie nesplní podmienku trvania 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom.
shaggy
29.10.08,20:26
Ďakujem pán Mihál.
Som Váš VEĽKÝ dlžník.
Soňurka
04.11.08,09:54
Poprosila by som konzultáciu a pomoc pri riešení problému materskej v r. 2009 :)
Priateľka chcela ísť v r. 2008 na materskú (je 2 roky nezamestnaná), preto v decembri 2007 začala platiť DNP z maxima. Od 1.1.2008 výšku zmenila na minimum. Platí doposiaľ. Mimčo sa však nepodarilo :---, a tak z maximálnej materskej nebude nič.
Plánuje materskú v roku 2009 (ak sa podarí :D), preto hľadáme riešenie, ako si ju vylepšiť.
Nie som si istá, či som dostatočne pochopila všetko v prečítaných príspevkoch. Vidím dve riešenia situácie:

1) platiť z minima, 26 týždňov pred nástupom na MD sa odhlásiť a prihlásiť sa z maxima. (nemôže sa teraz z toho minima odhlásiť?)
2) odhlásiť sa z DNP a pred nástupom na MD sa zamestnať s maximálnym vymeriavacím základom.
Podmienku 270 dní by zrejme mala splnenú aj pre rok 2009 :confused:
Alebo je nejaké iné, lepšie riešenie? Ďakujem pekne za pomoc :)
Jozef Mihál
04.11.08,21:49
Priateľka má za sebou temer rok dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP), preto podmienku trvania nem. poistenia najmenej 270 dní v dobe dvoch rokov pred pôrodom splní aj v prípade, ak teraz DNP zruší a na DNP sa znova prihlási až keď bude tehotná.

Čiže môže sa z DNP odhlásiť - a znova prihlásiť až po otehotnení - tak aby ale DNP trvalo aspoň 26 týždňov do nástupu na MD. čiže na DNP sa treba prihlásiť cca v 6.-tom až 8.-mom týždni tehotenstva.

Pričom prihlási sa s maximálnym možným VZ.

Druhé riešenie relatívne tesne pred nástupom na materskú získať zamestnanie s maximálnym možným VZ.

Samozrejme pri oboch variantách si treba sledovať dĺžku pauzy medzi zrušením súčasného DNP a vznikom nového nem. poistenia - aby pauza nebola príliš dlhá a bola splnená podmienka trvania nem. poistenia najmenej 270 dní v dobe dvoch rokov pred pôrodom.
Niamh
06.11.08,09:30
Dobrý deň,
preštudovala som si príspevky v tejto téme, no nie som si istá výsledkom preto Vás prosím o odobrenie:
momentálne budúca mamička má nástup na materskú v 7/2009:
1. prvý pracovný pomer bol uzavretý v roku 2006 – bude trvať až do materskej... t.j 270 dní poistenia splnených
2. druhý pracovný pomer na hodinu denne začal 01.10.2008 – bude trvať až do 30.06.2009.
Od 01.07.09 až do nástupu na materskú sa zamestná u nového zamestnávateľa maxim.vymer.základom až do nástupu na materskú. T.j. 270 dní má splnených.
3. DNP sa začalo platiť 01.10.2008 z minim.vymer.základu.
k 30.06.09 poistenie preruší a od 02.07.09 sa opäť prihlási & začne platiť z maxim.vymer.základu.

Budú sa tieto 3 samostatné poistenia posudzovať každé zvlášť pre účely nároku na materskú?
Jozef Mihál
08.11.08,19:58
Áno, ak má budúca mamička viac nemocenských poistení, každé sa posudzuje samostatne.

To znamená, že pre každé nem. poistenie sa osobitne posúdi, či nemocenské poistenie trvalo aspoň 270 dní pred skutočným dňom pôrodu. Ak áno, nárok na materské z príslušného nem. poistenia vznikne.

Pritom sa k dobe existujúceho nem. poistenia pripočíta aj doba predošlého už ukončeného nem. poistenia - takéto už ukončené nem. poistenie sa však v prípade viacerých existujúcich nem. poistení zohľadní len raz.

Ak otázka na oddobrenie bola "Budú sa tieto 3 samostatné poistenia posudzovať každé zvlášť pre účely nároku na materskú?" tak som Vám odpovedal.

P.S. Nerozumiem, prečo bol zvolený takýto zvláštny postup, ale to už je Vaša vec.
Bogica
10.11.08,15:10
Dobrý deň, poprosila by som o radu ako postupovať v prípade mojej dcéry, ktorá je zamestnaná na HPP v Česku a v r. 2009 plánuje ísť na MD / zatiaľ nie je tehotná/. Môže sa prihlásiť na DNP a takto poberať materské aj na Slovensku aj z ČR, nakoľko tam už má splnené podmienky? Má sa prihlásiť na DNP ešte v r. 2008 alebo stačí najmenej 6 týždňov pred pôrodom? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
12.11.08,17:16
Výklad SP je taký, že ak má nejaká osoba povinné poistenie v inom členskom štáte, tak na Slovensku nemôže mať DNP a nemôže mať materské aj v inom štáte aj tu.

Čitajte tu od príspevku č.18:

http://www.porada.sk/t38340-dobrovolne-nemocenske-poistenie-zapocitavaju-sa-aj-dni-predosleho-dnp.html
Tánička
19.11.08,07:47
Podľa § 57 ods.2 zákona pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za mesiac v našom prípade november.

Máme zamestnankyňu, ktorá končí RD 25.11. a 26.11. nastupuje na MD s druhým dieťatkom. Naši zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou + k platu majú čiastku, ktorá je % z "natečených " peňazí do firmy.

Tak sa pýtam:
1. či môžem uviesť zamestnankyni, ktorá vlastne nepracovala, VZ mesačnú mzdu + čiastku vypočítanú %. Spolu by jej to vyšlo okolo 35.000.

2. ak áno, bol by vlastne jej VZ max. 30.219, ktorý treba uviesť v tlačive "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na ND"?

Ďakujem
Jozef Mihál
19.11.08,20:33
Na obe otázky je odpoveď "áno".
Didie
07.12.08,19:14
Dobrý deň pán Mihál, Po prečítaní nespočetných príspevkov by som si chcel u Vás odobriť postup: S manželkou plánujeme po začiatku 2009 splodiť potomka. Manželka má VZ zo zamestnania 16400 SKK,od 08.12.2008 sa prihlási ako DNP s VZ 13819 SKK. Od začiatku roka 2009 si má zmeniť VZ na minimum? Bude sa za rozhodujúce obdobie DNP považovať necelý december 2008?
mk-soft
15.12.08,19:22
Dobrý večer,

som v očakávaní prírastku do rodiny a zároveň aj jediný zamestnanec vo firme patriacej FO, takže všetky úkony ohľadne materskej musím urobiť z pohľadu obidvoch strán, matky aj zamestnávateľa. Niečo som si spísala, celkom "polopatisticky" aj s nejakým výpočtom, a prosím o radu resp. odsúhlasenie či doplnenie (možno aj opravu) mojich výpočtov. Som mierne zmätená ohľadom toho výpočtu, hoci som si prešla už niekoľko článkov. Ďakujem skúsenejším a zbehlejším za každú radu.

Moja situácia:

momentálne zamestnaná s HM 10 000 Sk, dobrovoľné poistenie som už nestihla, takže jediná možnosť je nový PP. Všetko okolo toho je popísané nižšie:

MATERSKÁ 2009

31. 1. 2009 – ukončenie PP dohodou strán k tomuto dátumu

- do SP registračný list FO – ukončenie PP – zamestnanec k 31. 1. 2009
- do ZP oznámenie zam-teľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného – ukončenie k 31.1. 2009
- výkaz preddavkov do ZP a SP (aj predd. na DzP) za január odoslať do 10. 2. 2009 (z januárovej mzdy)
- ako je to s ELDP? Keď bude PP od nasledujúceho dňa opäť pokračovať s tým istým zam-teľom?

1. 2. 2009 – nová PZ
(uviesť novú pozíciu, novú výšku mzdy v mene € a to 860 €/mesačne)

-podpísať novú PZ
-do SP registračný list FO – začiatok PP – zamestnanec k 1. 2. 2009
-do ZP oznámenie zam-teľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného – začiatok
k 1. 2. 2009

7. 2. 2009 – nástup na MD

-do SP registračný list FO – zamestnanec – zmena- nástup na MD od 7. 2. 2009
-do SP registračný list FO – zmena platiteľa poistného – FO, za kt. platí štát
-do ZP – oznámenie o zmene platiteľa poistného - štát, z dôvodu nástupu na MD
-do SP potvrdenie od lekára o nástupe na MD, Tlačivo pre vyplnenie VZ a RO pre výpočet dávok – materské

-výkazy preddavkov do ZP a SP (aj predd. na DzP) – preddavky vypočítané z alikvótnej časti mzdy za február za 5 prac. dní (2. 2. – 6. 2. ) poslať do 10. 3. 2009

Výpočet mzdy a VZ pre materské

HM podľa PZ = 860 € platná od 1.2.2009

Február 2009 – 28 kalendárnych dní / 20 pracovných dní

860/20 = 43 €/deň
odpracovaných dní = 5, čiže 43 * 5 = 215 € (HM) – z toho odvody (pre NP a GP upraviť)

1003,09/28 = 35,8246 * 6 = 214,9476 € (VZ pre NP a GP) ?????

výpočet VZ pre materské:

RO = počet dní od začiatku PP, teda 1.2. – 6.2.

HM/počet kal. dní do nástupu na MD = 215/6 (1.2. – 6.2) = 35,8333 €/deň

35,8333 * 28 dní = 1003,3333 €/mesiac max. VZ na mesiac = 1003,09€

VZ bude 1003,09 * 55% = 551,6995 € /materské na mesiac (na deň = 19,7036)

Pre mesiac február je nárok na materské = 22 dní * 19,7036 = 433,4792


Pri výpočte odvodov do fondov zo mzdy za mesiac február 2009 - nemocenské poistenie za zam-ca aj zam-teľa, garančné poistenie odvádzané zam-teľom vypočítam z max. VZ 214,9476 €, ostatné zlozky odvodov z vypočítaného VZ (215 €). ???? TO MI NIE JE JASNÉ


Mzdu si počítam ručne, takže žiadne programy nie sú nápomocné.
toria
29.12.08,04:20
Dobré ránko ja mám ešte takúto otázku:
Ak je žena zamestnaná, alebo je momentálne a rodičovkej dovolenke či už predĺženej alebo kalsickej do troch rokov - je stále v zamestnaneckom pomere - môže si takáto žena dobrovolne platiť odvody aby mala lepšiu materskú? To znamená, že za ňu zametnávateľ platil normálne odvody a ona by si platila dajme tomu ešte z 10.000,- Skk. Oplatilo by sa to platiť???

ďakujem
Jozef Mihál
30.12.08,19:31
toria: Môže sa prihlásiť na DNP, môže sa jej hodiť jednak pri jej PN, pri OČR alebo pri ďalšej materskej.

Pokiaľ ide o ďalšiu materskú, DNP má zmysel vtedy, ak jej pravdepodobný príjem v zamestnaní je nižší ako maximálny možný VZ na nem. poistenie.

Treba si uvedomiť, že nárok na materské a na nemocenské z DNP bude až po uplynutí 270 dní trvania DNP, ale to snáď je skúsenejším jasné.
Jozef Mihál
30.12.08,19:35
mk-soft:

Temer dobre, je tam pár drobností ktoré máte zle pri zaokrúhľovaní.
Jozef Mihál
30.12.08,19:38
Dobrý deň pán Mihál, Po prečítaní nespočetných príspevkov by som si chcel u Vás odobriť postup: S manželkou plánujeme po začiatku 2009 splodiť potomka. Manželka má VZ zo zamestnania 16400 SKK,od 08.12.2008 sa prihlási ako DNP s VZ 13819 SKK. Od začiatku roka 2009 si má zmeniť VZ na minimum? Bude sa za rozhodujúce obdobie DNP považovať necelý december 2008?
Áno, od začiatku roka si má zmeniť VZ na minimum, ak chce ušetriť pri platení poistného, osobne to však neodporúčam, ak chce zostať DNP aj po materskej - kvôli PN, OČR - a vtedy by som odporúčal ponechať vyšší VZ aj pre rok 2009.

RO bude v danom prípade rok 2008, presnejšie obdobie od 8.12.2008 do 31.12.2008 pokiaľ ide o DNP, a celý rok 2008 pokiaľ ide o zamestnanie (ak zamestnanie počas roka nezmenila).
chudaska
08.01.09,11:35
Dobry den,chcem sa len uistit ze som dobre znamej poradila, v roku 2008 sa poistila ako DNP od 2.6.2008 je poistena,teraz je tehotna a termin porodu ma 21.03.2009. Podmienku poistenia 270 dni splni 26.02.2009,cize k 27.02.2009 môzem dat odhlasku z DNP a od 1.3.2009 môže v pohode nastupit na matersku dovolenku s tym,ze jej SP bude vyplacat matersku v max. vyske,nakolko si plati z max. vym. zakladu. Ja som jej povedala,aby si nedala vypisat matersku skor ako od 1.3.2009,dobre som jej poradila,lebo predtym by nesplnila podmienku 270 dni!
bea
08.01.09,12:00
Poradila som známej - SZČO, ktorá je tehotná a v máji má ísť na MD, aby ukončila živnosť (prípadne prerušila) a zamestnala sa s max. vymeriavacím základom. Pre istotu si overovala v SP, ako bude počítané materské. Povedali jej, že rozhodujúcim obdobím v takomto prípade je predchádzajúci rok, teda r. 2008, kde si platila NP z minima. Ja tvrdím, že sa nič nezmenilo a platí to, čo som jej odporúčala. Dúfam, že je to ozaj tak?
Jozef Mihál
08.01.09,14:35
chudaska:

Podmienka 270 dní sa testuje za obdobie 2 rokov spätne ku dňu pôrodu, nie ku dňu nástupu na MD.

Ak pôrod nebude pred 26.2.2009 ale až po 26.2.2009 a DNP potrvá najmenej do 26.2.2009, tak nárok na materské z DNP bude mať.

Pozor, ona má len DNP? Nie je náhodou súčasne aj zamestnanec alebo povinne poistená SZČO?

V každom prípade ja ale odporúčam DNP si ponechať - nerušiť ho. Ak DNP zrušiť, tak až v posledný deň materskej.

Počas trvania materskej sa totiž poistné na DNP aj tak nemusí platiť.
Jozef Mihál
08.01.09,14:37
Poradila som známej - SZČO, ktorá je tehotná a v máji má ísť na MD, aby ukončila živnosť (prípadne prerušila) a zamestnala sa s max. vymeriavacím základom. Pre istotu si overovala v SP, ako bude počítané materské. Povedali jej, že rozhodujúcim obdobím v takomto prípade je predchádzajúci rok, teda r. 2008, kde si platila NP z minima. Ja tvrdím, že sa nič nezmenilo a platí to, čo som jej odporúčala. Dúfam, že je to ozaj tak?
Dobre ste poradili. Ak ukončí (pozastaví) živnosť a tým prestane byť povinne poistená ako SZČO a následne sa zamestná, tak materská sa prizná z poistenia zamestnanca.

DVZ a samotná materská sa potom vypočíta z ostatného nem. poistenia, teda z poistenia zamestnanca, rozh. obdobie bude obdobie roka 2009, odkedy sa zamestná.

Tvrdenie SP je proti zákonu.
chudaska
08.01.09,17:58
chudaska:

Podmienka 270 dní sa testuje za obdobie 2 rokov spätne ku dňu pôrodu, nie ku dňu nástupu na MD.

Ak pôrod nebude pred 26.2.2009 ale až po 26.2.2009 a DNP potrvá najmenej do 26.2.2009, tak nárok na materské z DNP bude mať.

Pozor, ona má len DNP? Nie je náhodou súčasne aj zamestnanec alebo povinne poistená SZČO?

V každom prípade ja ale odporúčam DNP si ponechať - nerušiť ho. Ak DNP zrušiť, tak až v posledný deň materskej.

Počas trvania materskej sa totiž poistné na DNP aj tak nemusí platiť.
ona ma len DNP,momentalne je dobrovolne nezamestnana!! A za posledne 2 roky nebola nemocensky poistena,len od 2.6.2008 je dobrovolne nemocensky poistena, predtym bola SZCO,a neplatila nic.
Nie je tam podmienka,ze musi byt ukoncene DNP,aby dostala materske?
tak čo jej mam poradit?
chudaska
15.01.09,05:19
dobrý den, este mam takyto problem som prihlasena do SP ako DNP od 1.6.2008,do registracneho listu som udala min. zaklada 8100 Sk,nakolko som este aj zamestnana a odvadzam vlastne len z rozdielu 30219 -VZ na nemoc v praci,tak ako mi bolo poradene. Ale vcera som dostala zo SP list, v ktorom mi pocitaju nedoplatok,nakolko v praci mam plat v hrubom cca 23000,takze odvod mi nevychadza presne zo sumy 8100,ale platim 4,4% zo sumy 7219 Sk, oni mi vsade dopocitali rozdiel do sumy 8100 Sk,oni maju v systeme nahodenu sumu 357 Sk a vlastne tento rozdiel pytaju odomna ako nedoplatok,lenze ak by som to doplatila,tak potom mesacne by som odvadzala viac ako je suma max. vymeriavacieho zakladu. Poprosim o radu ako sa mam branit. Vopred dakujem!
toria
15.01.09,14:42
pán Mihál na bab@tku sme mali ešte jeden príspevok
ahojte babule,
počujte, ešte k tej materskej... môžete sa na to opýtať kompetentých, možno Kvietok na tom seminári, alebo toho p. Mihála... Sesterka je už tehotná a vraj jej niekto poradil, že ak pôjde aspoň na 1 deň na neplatené volno, čiže preruší pracovný pomer a zaplatí si sociálku aj zdavotné samozrejme na ten deň sama, vraj stačí platiť to doplnkové len pol roka a dostane vyššiu materskú. No mne sa to moc nezda... Ale keby to tak bolo, mohli by si aj naše tehulky prilepšiť
zodpovedali by ste nám ho???

ďakujem ja to tam môžem potom hodiť
Jozef Mihál
15.01.09,21:23
dobrý den, este mam takyto problem som prihlasena do SP ako DNP od 1.6.2008,do registracneho listu som udala min. zaklada 8100 Sk,nakolko som este aj zamestnana a odvadzam vlastne len z rozdielu 30219 -VZ na nemoc v praci,tak ako mi bolo poradene. Ale vcera som dostala zo SP list, v ktorom mi pocitaju nedoplatok,nakolko v praci mam plat v hrubom cca 23000,takze odvod mi nevychadza presne zo sumy 8100,ale platim 4,4% zo sumy 7219 Sk, oni mi vsade dopocitali rozdiel do sumy 8100 Sk,oni maju v systeme nahodenu sumu 357 Sk a vlastne tento rozdiel pytaju odomna ako nedoplatok,lenze ak by som to doplatila,tak potom mesacne by som odvadzala viac ako je suma max. vymeriavacieho zakladu. Poprosim o radu ako sa mam branit. Vopred dakujem!
Budete sa brániť odvolaním sa na § 138 ods. 19:


(19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.
Jozef Mihál
15.01.09,21:25
pán Mihál na bab@tku sme mali ešte jeden príspevok
ahojte babule, počujte, ešte k tej materskej... môžete sa na to opýtať kompetentých, možno Kvietok na tom seminári, alebo toho p. Mihála... Sesterka je už tehotná a vraj jej niekto poradil, že ak pôjde aspoň na 1 deň na neplatené volno, čiže preruší pracovný pomer a zaplatí si sociálku aj zdavotné samozrejme na ten deň sama, vraj stačí platiť to doplnkové len pol roka a dostane vyššiu materskú. No mne sa to moc nezda... Ale keby to tak bolo, mohli by si aj naše tehulky prilepšiť
zodpovedali by ste nám ho???

ďakujem ja to tam môžem potom hodiť
Takto to už nefunguje.
chudaska
16.01.09,04:48
Budete sa brániť odvolaním sa na § 138 ods. 19:


(19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.

veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď!
Prave som volala do SP,aby som si to s pracovnickou vybavila, a jej odpoved, ked som zacala argumentovat: system nemame este funkcny tak,ze sa mi to tu nezobrazi subeh poisteni!!! Tak potom nerozumiem,preco posielaju taketo listy,ked si neoveria vsetky fakty!!!! Mam jej zavolat koncom mesiaca a potom to skontroluje!!!!
Esteze vas mame p. Mihal!!!;)
misurka
19.01.09,05:52
Kolegyňa má uzavretý PP od 01.04.2008 s VZ cca 21 000 Sk, od októbra 2008 sa prihlásila na DNP s VZ 8 100 Sk. Predpokladaný termín pôrodu má stanovený na koniec septembra 2009. Je možné v jej prípade ešte niečo urobiť, alebo sa jej materské bude počítať s VZ 21 000 Sk(zamestnanie) +
8 100 Sk(DNP)? Dokedy platiť DNP?
Chilli
20.01.09,07:01
Dobry den, chcela by som sa opytat ci do vymeriavacieho zakladu na vypocet materskej resp. nemocenskej davky sa zapocitavaju aj odmeny a 13, 14 plat? Dakujem.
misurka
21.01.09,08:56
Nevie ma niekto usmerniť v tomto prípade? Ďakujem.

Kolegyňa má uzavretý PP od 01.04.2008 s VZ cca 21 000 Sk, od októbra 2008 sa prihlásila na DNP s VZ 8 100 Sk. Predpokladaný termín pôrodu má stanovený na koniec septembra 2009. Je možné v jej prípade ešte niečo urobiť, alebo sa jej materské bude počítať s VZ 21 000 Sk(zamestnanie) +
8 100 Sk(DNP)? Dokedy platiť DNP?
magdalenaa
22.01.09,05:22
Ja by som Vás chcela požiadať o radu v uvedenom prípade, prečítala som si viacero príspevkov, ale neviem sa presne zorientovať. Volala mi známa, ktorá má termín pôrodu 11.08.2009, VZ zo zamestnania má 26000,-, podmienku 270 dní v zamestnaní splnenú, materskú bude mať slušnú, ale chcela by, ak sa ešte dá zvýšiť ju na maximum.
Viete mi odpovedať, či je to ešte možné, aby si viac neuškodila ako pomohla?
Ďakujem
Jozef Mihál
24.01.09,19:01
Kolegyňa má uzavretý PP od 01.04.2008 s VZ cca 21 000 Sk, od októbra 2008 sa prihlásila na DNP s VZ 8 100 Sk. Predpokladaný termín pôrodu má stanovený na koniec septembra 2009. Je možné v jej prípade ešte niečo urobiť, alebo sa jej materské bude počítať s VZ 21 000 Sk(zamestnanie) +
8 100 Sk(DNP)? Dokedy platiť DNP?
Neviem, či má zmysel uvažovať čo ešte LEPŠIE urobiť, ak bude mať materské v súčte z 29100 Sk.

V uvedenom prípade nech si ponechá DNP, nech ho platí až do nástupu na MD a nech si ho až po nástupe na MD zruší - ak neuvažuje o nemocenskej alebo ošetrovnom po skončení MD - alebo nech si ho ponechá naďalej kvôli prípadným zdravortným problémom po skončení materskej. Počas poberania materskej sa poistné na DNP neplatí, aj keď si DNP ponechá.

Čiže odporúčam DNP nerušiť až do skončenia materskej, potom sa rozhodnúť, či si ho ponechá alebo zruší. Ak si DNP ponechá, odporúčam po nástupe na DNP zvýšiť VZ na DNP na vtedy platné maximum.
Jozef Mihál
24.01.09,19:03
Dobry den, chcela by som sa opytat ci do vymeriavacieho zakladu na vypocet materskej resp. nemocenskej davky sa zapocitavaju aj odmeny a 13, 14 plat? Dakujem.
Zle položená otázka.

Pri výpočte denného vymeriavacieho základu sa spočítava vymeriavací základ, z ktorého sa platilo poistné na nemocenské poistenie.

Otázka teda mala znieť, či sa do vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie započítava aj odmena alebo 13. a 14. plat.

Odpoveď - v zásade áno.
Jozef Mihál
24.01.09,19:05
Ja by som Vás chcela požiadať o radu v uvedenom prípade, prečítala som si viacero príspevkov, ale neviem sa presne zorientovať. Volala mi známa, ktorá má termín pôrodu 11.08.2009, VZ zo zamestnania má 26000,-, podmienku 270 dní v zamestnaní splnenú, materskú bude mať slušnú, ale chcela by, ak sa ešte dá zvýšiť ju na maximum.
Viete mi odpovedať, či je to ešte možné, aby si viac neuškodila ako pomohla?
Ďakujem
V danom prípade už DNP nepomôže, lebo si ho neplatila a už je tehotná.

Jediné riešenie ako si materskú zvýšiť je ukončiť súčasné zamestnanie a získať nové zamestnanie s brutto príjmom nad 1008 €. Materské by sa počítalo z príjmu v novom zamestnaní. Stačí tak urobiť tesne pred nástupom na MD.
toria
02.02.09,12:19
Prosím otázočka, žena na materskej dieťatko 4 mesiace - zamestnaná na HPP ale teraz je doma. Požiadal ju zamestnávateľ o výpomoc na dva dni v týždni po 4 hodiny. Chcela by ponuku prijať ale bojí sa aby neprišla o matersku. Ako postupovať? Urobiť dohodu a akú sumu môže zarobiť a koľko odrobiť aby o materské neprišla???

ďakujem
ajobs
02.02.09,16:36
Prosím otázočka, žena na materskej dieťatko 4 mesiace - zamestnaná na HPP ale teraz je doma. Požiadal ju zamestnávateľ o výpomoc na dva dni v týždni po 4 hodiny. Chcela by ponuku prijať ale bojí sa aby neprišla o matersku. Ako postupovať? Urobiť dohodu a akú sumu môže zarobiť a koľko odrobiť aby o materské neprišla???

ďakujem

Na dohodu môže zarobiť akúkoľvek sumu. Nesmie iba pracovať v rámci uzatvoreného pracovného pomeru.
skonline
05.02.09,19:09
p.Mihál. poprosím Vás o odpoveď na tieto otázky:
1.Tehotná si uplanila nárok na materské cestou zamestnávateľa od 5.12.2008. Prepokladaný termín pôrodu bol 16.1.2009. V roku 2008 však mala vymeriavacie základy vyššie ako v roku 2007, nebolo v tomto prípade optimálnejšie dohodnúť so zamestnávateľom napr.neplatené voľno(alebo niečo iné?), aby si uplatnila nárok až začiatkom roka 2009, čím by vznikol nárok na vyššie materské? Zdá sa mi to ako dobrý tip pre zvýšenie materského pred koncom roka...
2.V Soc.poisťovni odmietli poberateľke materského prijať prihlášku na dôchodkové poistenie s odôvodnením, že tak môže urobiť až po skončení MD, postupovali správne? Čo poradíte takejto poberateľke okrem podania oznámenia o účasti na starobnom dôchodkovom sporení(toto je v SP prebrali)
3.Môže sa poberateľka materského prihlásiť na DNP aj počas poberania materského pre vylepšenie materského pri plánovanom druhom dietati? Platí ako ste tu vyššie napísali že počas poberania materskej by nemusela toto DNP platiť?
Vopred ďakujem za odpovede
Jozef Mihál
05.02.09,20:49
1. Špekulovať s dátumom nástupu na MD neodporúčam.

2. Info o postupe pri prihlasovaní sa za poistenkyne štátu počas MD, RD je na webe Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk), o niekoľko dní zverejním na túto tému zrozumiteľnejšie napísaný článok v DRAK-ovi.

3. Na DNP sa možno prihlásiť kedykoľvek, aj počas poberania materskej. Počas materskej, ktorú poberá z povinného poistenia zamestnanca, by mala platiť poistné na DNP.
toria
18.02.09,08:09
pán Mihál ešte mám na vás dotaz,
jedna známa na jar skončila školu od septembra je zamestnaná, čaká bábätko s termínom pôrodu júl2009. Vo firme kde robí sa dosť vyostrili vzťahy a chcela by od tiaľ odísť, zatiaľ by išla na úrad práce, ako jej to skreslí materskú. Nepomohlo by, keby ju otec zamestnal príkladne od apríla s MVZ aby dostávala dobrú materskú???
Jozef Mihál
18.02.09,08:49
toria,

nárok na materskú bude mať vtedy, ak za posledné dva roky pred pôrodom bude mať najmenej 270 dní nem. poistenia. Ak odíde zo zamestnania povedzme 28.2.2009, tak bude mať len 6 mesiacov poistenia čo je málo.

Ak by sa však potom niekde zamestnala tak, aby v súčte z oboch zamestnaní poistenie trvalo požadovaných 270 dní, nárok na materské mať bude.

V takom prípade sa jej potom materské vypočíta z VZ dosiahnutého v novom zamestnaní.
toria
18.02.09,10:08
toria,

nárok na materskú bude mať vtedy, ak za posledné dva roky pred pôrodom bude mať najmenej 270 dní nem. poistenia. Ak odíde zo zamestnania povedzme 28.2.2009, tak bude mať len 6 mesiacov poistenia čo je málo.

Ak by sa však potom niekde zamestnala tak, aby v súčte z oboch zamestnaní poistenie trvalo požadovaných 270 dní, nárok na materské mať bude.

V takom prípade sa jej potom materské vypočíta z VZ dosiahnutého v novom zamestnaní.

zmena ona je zamestnaná v tejto fime od júla 2008. Takže keby dala výpoveď k 31.3.09 mala by splnených 270dní nemocenského poistenia, to znamená, že materské by sa jej vypočítavalo z tohto platu. Dobre tomu rozumiem??? A ak by sa v máji zamestnala ako som spomínala, mala by podmienku 270dní a materskú vyplácanú z VZ z posledného zamestnania - to je z mája. Dobre som pochopila???


ďakujem krásne
Jozef Mihál
18.02.09,16:45
Keby dala výpoveď a nové zamestnanie nezískala, tak má na materské nárok, lebo pri nástupe na materské bude v ochrannej lehote (tá trvá 6 mesiacov). Materské by sa jej vypočítalo z VZ dosiahnutého v zamestnaní v roku 2008.

Ak by sa od mája zamestnala v novom zamestnaní, mala by materské vypočítané v VZ v novom zamestnaní za máj (ak by šla na materské v júni).
Jajina
02.03.09,11:31
Naša zamestnankyňa poberá rodičovský príspevok.
Ponúkli sme jej inú prácu na Dohodu o pracovnej činnosti do 40 hodín mesačne.

3 ročné dieťa chce dať do škôlky o 1 ročné dieťa sa bude starať počas práce babka.

Aký môže byť maximálny čistý príjem zamestnankyne aby neprišla o rodičovský príspevok ?
Môže si uplatnatniť nezdaniteľnú čiastku na Dohodu o prac.činnosti?
chudaska
17.03.09,09:53
Dobrý den,pracujem a zarove si platim DNP,termin porodu mam koncom juna,270dni poistenia splnam aj ako zamestnanec aj ako DNP, mam si platit dobrovolne NP az do nastupu na matersku dovolenku a potom pocas trvania materskej ho platit nemusim? Ake mi potom z toho budu plynut vyhody,ze ak budem na materskej alebo na rod. prispevku,tak mozem napr. cerpat aj OCR alebo PN? Po skonceni materskej ho mozem zrusit?
Jozef Mihál
17.03.09,18:50
DNP si musíte platiť do nástupu na MD.

Po nástupe na MD sa poistné na DNP, z ktorého budete dostávať materské, neplatí.

Platiť by ste začali až po skončení materskej - teda v období kedy už začnete poberať rodičovský príspevok.

Ak si DNP nezrušíte (zrušiť ho môžete ale nemusíte), budete potom môcť z DNP po skončení materskej čerpať nemocenské pri vlastnom ochorení, alebo ošetrovné pri ochorení dieťaťa.
sarasimon
23.03.09,14:55
Dobry den pan Mihal, sledujem na vasom blogu kedy sa objavi termin seminaru k materskej a tesim sa nanho:)
Ale predsalen jedna otazocka:)Som SZCO, povinne NP,poistne platim z minima, podmienka 270 splnena. Nastup na matersku by mal byt koniec juna. Najjednoduchsie riesenie sa mi zda pozastavit zivnost a napr. od 1.5. 2009 sa zamestnant s max. VZ. Otazka: Moze byt nejaky problem z toho, ak sa zamestnam v s.r.o. kde je spolocnikom a konatelom moj manzel?
Dakujem vopred.
Jozef Mihál
24.03.09,09:29
Seminár k materskej nebude, jednak nemám vôbec čas, jednak necítim záujem, Vy ste asi druhá, ktorá ho za posledné dva-tri mesiace prejavila.

Vo Vašom prípade je to jasné - pomôže len zrušenie podnikania (prípadne pozastavenie) a zamestnanie sa.

Nie je zakázané zamestnať sa v s.r.o., ktorej majiteľom je Váš manžel. Samozrejme Sociálnej poisťovni to môže poslúžiť ako zámienka na vyvolanie problémov pre túto s.r.o. (kontrola a pod.) a vyhlasovanie, že ide o účelové zamestnanie, ktoré v skutočnosti vôbec nie je.

Ale možno je to zbytočná obava.
chudaska
25.03.09,10:08
DNP si musíte platiť do nástupu na MD.

Po nástupe na MD sa poistné na DNP, z ktorého budete dostávať materské, neplatí.

Platiť by ste začali až po skončení materskej - teda v období kedy už začnete poberať rodičovský príspevok.

Ak si DNP nezrušíte (zrušiť ho môžete ale nemusíte), budete potom môcť z DNP po skončení materskej čerpať nemocenské pri vlastnom ochorení, alebo ošetrovné pri ochorení dieťaťa. Ale toto osetrovne by bolo platene len z toho DNP? alebo aj z prijmu,co som mala v praci?


a este sa spytam,ak by som teraz od aprila isla na PN-ku, ta by mi bola vyplacana aj z prace a aj DNP? 270 dni som uz splnila vo februari a nadalej si platim nemocenske aj z prace aj z DNP!!
Vdaka za vas cas a ochotu!
Jozef Mihál
25.03.09,10:27
Ošetrovné by sa vyplácalo len z DNP, lebo poistenie zamestnanca máte počas RD prerušené.

Ak by ste ešte pred MD šli na PN a DNP trvalo dlhšie ako 270 dní, máte nárok na nemocenské z poistenia zamestnanca i z DNP.
chudaska
25.03.09,12:38
Ošetrovné by sa vyplácalo len z DNP, lebo poistenie zamestnanca máte počas RD prerušené.

Ak by ste ešte pred MD šli na PN a DNP trvalo dlhšie ako 270 dní, máte nárok na nemocenské z poistenia zamestnanca i z DNP.

dakujem pekne za odpoved!
LukBeson
29.04.09,18:32
Zamestnankyni v trvalom prac. pomere končí materská dovolenka v mesiaci november. Je tehotná a na ďalšiu materskú vychádza nástup na november-december. V zamestnaní mala prvú materskú vypočítanú z VZ 14000 sk. Nová materská sa vypočíta z pravdepodobného zárobku a teda bude podobná výška ako pri prvej materskej. Začínať s DNP už nemá význam - môže sa napr. v októbri zamestnať v druhom trvalom pracovnom pomere s VZ 18000 sk a trebárs po nástupe na druhú MD môže skončiť druhý TPP výpoveďou v skúšobnej dobe. Otázka: bude materská počítaná z obidvoch prac.pomerov a je teda možná jej maximálna výška? Ako to bude s ďalšími odvodmi? Nebráni zákonník práce dvom TPP? Je takáto konštrukcia vôbec možná? Za prípadné komentáre vopred ďakujem.
Jozef Mihál
02.05.09,07:36
Mať dva PP a povedzme na plný úväzok zakázané Zákonníkom práce ani iným predpisom nie je.

Musím vás ale upozorniť, že ak táto osoba uzavrie pred nástupom na MD druhý PP, tak nárok na materské z druhého PP mať nebude.

Nárok na materské z nem. poistenia zamestnanca je vtedy, ak nem. poistenie trvalo najmenej 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. Táto podmienka pri druhom zamestnaní splnená nebude.
toria
11.05.09,10:22
Prosím o radu som na rodičovskej dovolenke, momentálne som tehotná a v auguste nastupujem na materskú. Doktorka ma chcela dať na PNku. Ako je to v mojomprípade??? Keď som na rodičovskom príspevku môžem byť aj na PNke a ak mi ju doktorka vypíše komu ju mám dať zamestnávateľovi u ktorého som už 5 rok na rodičovkej alebo priamo na sociálnu poisťovňu? A keď mi bude plynúť Pnka mám nárok aj na rodičovský príspevok?
Ďakujem za odpoveď
toria
12.05.09,06:05
Prosím o radu som na rodičovskej dovolenke, momentálne som tehotná a v auguste nastupujem na materskú. Doktorka ma chcela dať na PNku. Ako je to v mojomprípade??? Keď som na rodičovskom príspevku môžem byť aj na PNke a ak mi ju doktorka vypíše komu ju mám dať zamestnávateľovi u ktorého som už 5 rok na rodičovkej alebo priamo na sociálnu poisťovňu? A keď mi bude plynúť Pnka mám nárok aj na rodičovský príspevok?
Ďakujem za odpoveď


Prosím poradte mi dnes idem na kontrolu a neviem ako postupovať
:confused:
hontapex
13.05.09,08:24
Dobrý deň, som zamestnaná, dala som sa poistiť v roku 2008 aj ako DNPO - 3 mesiace, platila som poistné z maxima, a v roku 2009 pokračujem od apríla v platení DNPO tiež z maxima. Mám nárok na PN aj ako DNPO? Aj pri PN musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia ako pri materskej. ďakujem
infoziadatel
14.05.09,08:07
PRosím o info, ak je popri zamestnaní aj DNP , a pri zvyšovaní-znižovaní VZ,kvôli zvýšeniu si materského, tak pri tejto zmene sa robí odhláška z DNP alebo iba zmena VZ? A táto zmena musí potom trvať min.26týždňov. Zmena je možná raz za 6mesiacov. Počas MD pri poberaní materského príspevku nemusím platiť odvody z DNP-to sa niekde nahlasuje, alebo jednoducho prestanem platiť a začnem až keď nastúpim na rodičovskú dovolenku? Dobre som to pochopila? Ďakujem
Jozef Mihál
15.05.09,05:32
Prosím o radu som na rodičovskej dovolenke, momentálne som tehotná a v auguste nastupujem na materskú. Doktorka ma chcela dať na PNku. Ako je to v mojomprípade??? Keď som na rodičovskom príspevku môžem byť aj na PNke a ak mi ju doktorka vypíše komu ju mám dať zamestnávateľovi u ktorého som už 5 rok na rodičovkej alebo priamo na sociálnu poisťovňu? A keď mi bude plynúť Pnka mám nárok aj na rodičovský príspevok?
Ďakujem za odpoveď
Ak budete vypísaná na PN, neznamená to, že automaticky budete dostávať aj nemocenské. Ak ste poistená len ako zamestnanec (nemáte dobrovoľné nem. poistenie), tak nemocenské nedostanete, pretože povinné nem. poistenie zamestnanca máte prerušené počas rodičovskej dovolenky.

Ak by ste ale nemocenské dostávali, nezanikol by Vám nárok na rod. príspevok.

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135
Jozef Mihál
15.05.09,05:36
PRosím o info, ak je popri zamestnaní aj DNP , a pri zvyšovaní-znižovaní VZ,kvôli zvýšeniu si materského, tak pri tejto zmene sa robí odhláška z DNP alebo iba zmena VZ? A táto zmena musí potom trvať min.26týždňov. Zmena je možná raz za 6mesiacov. Počas MD pri poberaní materského príspevku nemusím platiť odvody z DNP-to sa niekde nahlasuje, alebo jednoducho prestanem platiť a začnem až keď nastúpim na rodičovskú dovolenku? Dobre som to pochopila? Ďakujem
Ak sa zvyšuje/znižuje VZ v DNP, tak je to možné urobiť dvoma spôsobmi:

1. Oznámiť pomocou reg. listu FO do SP zmenu VZ. Vtedy sa nezmení rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenských dávok z DNP.

2. Pomocou reg. listu FO sa odhlásiť z DNP a o deň-dva sa znova prihlásiť ale už s novým VZ. Vtedy bude rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenských dávok dané nanovo a to ako vzhľadom na dátum nového prihlásenia sa.

Ak budete poberať materské aj z DNP, tak jednoducho prestanete ako DNP platiť poistné a znova ho "automaticky" začnete platiť po skončení materskej, teda v okamihu odkedy začnete poberať rodičovský príspevok.
V oboch prípadoch si takto môžete zmeniť VZ až po 6 mesiacoch od poslednej zmeny.
Jozef Mihál
15.05.09,05:39
Dobrý deň, som zamestnaná, dala som sa poistiť v roku 2008 aj ako DNPO - 3 mesiace, platila som poistné z maxima, a v roku 2009 pokračujem od apríla v platení DNPO tiež z maxima. Mám nárok na PN aj ako DNPO? Aj pri PN musí byť splnená podmienka 270 dní poistenia ako pri materskej. ďakujem
Áno.

Nárok na nemocenské z DNP, ktoré máte uzavreté s tým, že ste súčasne poistená aj ako zamestnanec, máte rovnako ako pri materskej.

Teda vtedy, ak DNP trvalo za posledné dva roky pred vznikom PN najmenej 270 dní. Pričom sa k dobe aktuálneho DNP započíta doba predošlého DNP (za obdobie posledných dvoch rokov).
infoziadatel
20.05.09,05:35
Ak sa zvyšuje/znižuje VZ v DNP, tak je to možné urobiť dvoma spôsobmi:

1. Oznámiť pomocou reg. listu FO do SP zmenu VZ. Vtedy sa nezmení rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenských dávok z DNP.

2. Pomocou reg. listu FO sa odhlásiť z DNP a o deň-dva sa znova prihlásiť ale už s novým VZ. Vtedy bude rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenských dávok dané nanovo a to ako vzhľadom na dátum nového prihlásenia sa.

Ak budete poberať materské aj z DNP, tak jednoducho prestanete ako DNP platiť poistné a znova ho "automaticky" začnete platiť po skončení materskej, teda v okamihu odkedy začnete poberať rodičovský príspevok.
V oboch prípadoch si takto môžete zmeniť VZ až po 6 mesiacoch od poslednej zmeny.
Prosím ešte jedna otázka, podmienka 26 týždňov, je obdobie do dňa nastúpenia na materskú dovolenku? A napr. ak dneska sa odhlásim z DNP a zajtra znova nahlásim tak týdh 26 týždňov musím počítať od zajtra? ďakujem veľmi pekne Zuzula
Lydium
20.05.09,11:03
Dobry den,

chcela by som sa poradit v suvislosti so SZCO, ktora mozno nastupi na rizikove tehotenstvo a moznostou zvysenia materskej.
Tak ze :
Nemocensky poistena uz je 270 dni a to ako DNP osoba samozrejme z minimalneho VZ. Ale od 1.7. sa stáva povinne nemocensky poistenou osobou samozrejme z minimalneho VZ.Predpokladany termin porodu cca 2/2009.
Prepodkladany nastup na PN...mozno aj zajtra :-)
Moja uvaha je nasledovna. Ak by chcela dosiahnut vyssiu PN (nemocensku) musela by sa k 31.5 odhlasit. resp. k 20.5 (aby tam boli nejake tie dni) ako DNP a od 1.6 do30.6 sa opat prihlasit s VZ 1.003,09 EUR. Od 1.7 by teoreticky mohla nastupit na PN (po dohode s lekarom) ? Bude potom SP brat do uvahy max VZ ? od 1.7 by sa prihlasila ako povinne NP osoba z minima a zaroven od 1.7 ako DNP osoba z 707,59 EUR az do 31.12.2009. Uvazujem spravne ?
Vopred dakujem za opravu resp. pripomienku
Jozef Mihál
21.05.09,17:01
Prosím ešte jedna otázka, podmienka 26 týždňov, je obdobie do dňa nastúpenia na materskú dovolenku? A napr. ak dneska sa odhlásim z DNP a zajtra znova nahlásim tak týdh 26 týždňov musím počítať od zajtra? ďakujem veľmi pekne Zuzula
Podmienka trvania DNP 26 týždňov sa počíta ku dňu nástupu na materskú.

Ak sa odhlásite z DNP a znova prihlásite, doba 26 týždňov začne bežať odo dňa nového prihlásenia sa.
Jozef Mihál
21.05.09,17:04
Lydium: viď predošlý príspevok. Pri novom prihlásení sa na DNP začne bežať lehota 26 týždňov. Ak sa čerpá nemocenská dávka (nemocenské, ošetrovné, materské) z DNP, tak pri začatí čerpania v dobe 26 týždňov od vzniku DNP sa dávka vypočíta z minimálneho základu, teda akoby sa DNP platilo zo základu 295,50 €.
Lydium
26.05.09,10:09
Lydium: viď predošlý príspevok. Pri novom prihlásení sa na DNP začne bežať lehota 26 týždňov. Ak sa čerpá nemocenská dávka (nemocenské, ošetrovné, materské) z DNP, tak pri začatí čerpania v dobe 26 týždňov od vzniku DNP sa dávka vypočíta z minimálneho základu, teda akoby sa DNP platilo zo základu 295,50 €.
Ďakujem za odpoveď. Čiže, neexistuje reálna možno "prilepšenia" PN-ky pre DNP ak PN má byť v blízkej budúcnosti.

Ešte by som si rada skonzultovala postup a možnosť získania čo možno najvyššej materskej. Táto osoba je momentálne poistená ako DNP z 295,50 Eur. Od 1.7 je však vzniká zákonná povinnosť prihlásiť sa ako povinne nemocenský poistená SZČO a jej VZ bude opäť 295,50 Eur. Ak sa napríklad dnes odhlási NP ako DNP osoba a od 1.7 sa prihlási ako PNP SZCO z 295,50 a zároveň sa od 1.7 prihlási ako DNP osoba a bude platiť z 707,59 do 31.12.2009, splní podmienku 26 týžňov a ak jej predpokladaný termín pôrodu 2/2010, tak jej materská by mala byť počítaná (po sčítaní) z maximálneho VZ. Tento postup je už správny ?
Vopred ďakujem
silvia
26.05.09,11:28
Dobrý deň, pán Mihál,

chcem sa len uistiť - koncom septembra nastupujem na materskú, som zamestnaná, DNP som nestihla. Jediná možnosť, ako si zvýšiť materskú je ukončiť zamestnanie a uzavrieť nový prac.pomer s platom nad 1.000 Eur, je to možné aj u toho istého zamestnávateľa?
Mám obavy, ako by sa k tomu postavila sociálna poisťovňa, keby som napr. 31.8.2009 ukončila PP a 1.9.2009 uzatvorila nový PP u toho istého zamestnávateľa, akurát s vyšším platom a 26.9.2009 nastúpila na MD?
Ďakujem!
toria
24.06.09,10:54
Pán Mihál,
máme ženskú,, ktorá je SZČO platila si odvody z minima. Je tohoška a od mája 2009 je na PN. Pani na sociálke jej povedala, že pokiaľ by sa zamestnala do termínu nástupu na MD, tak by si polepšila s materskou. Je to tak??? Znamená to, že ak teraz ukončí PN, zamestná sa do oktobra kedy nastupuje na MD, s vyšším VZ tak dostane materskú z tohoto základu??? ide mi o to, že teraz ma prerušené poistenie kôli PNke - tým nespĺňa 270 dní poistenia. ďakujem pekne
Jozef Mihál
24.06.09,11:04
Pri PN-ke sa poistenie neprerušuje. Dni, počas ktorých je PN, sa započítavajú do požadovanej doby 270 dní trvania nem. poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.

Vyššiu materskú získa vtedy, ak ukončí podnikanie - odhlási sa ako SZČO zo SP - a zamestná sa so základom čo najbližším sume maximálneho možného základu na nem. poistenie.

Nárok na materské z nem. poistenia zamestnanca jej v takomto prípade vznikne, hoci nem. poistenie zamestnanca bude trvať menej ako 270 dní - pretože v takomto prípade sa k dobe nem. poistenia zamestnanca pripočíta doba UKONČENÉHO nem. poistenia SZČO.

Ak ale zostane SZČO - čiže zostane nemocensky poistená ako SZČO - a popritom sa zamestná, tak doba poistenia zamestnanca sa bude počítať osobitne a nedosiahne z nem. poistenia zamestnanca požadovaných 270 dní poistenia. Nárok na materské z NP zamestnanca jej nevznikne.
bredikova
29.06.09,06:18
Dobrý deň.

Prečítala som si príspevky a mám z toho trochu miš-maš. Mám taký problém. Chcem pomôcť zamestnakine , ktorej zamestnávateľ končí(zaúradovala kríza).

Zamestnávateľ končí 30.6.. Zamestnankiňa je tehotná a rodiť by mala niekedy v novembri. V roku 2008 bola celý rok zamestnaná, ale len na minimálnu mzdu. Robotu si asi teraz nenájde a keď, tak len za minimálnu mzdu. Čo by bolo preňu vhodné spraviť aby mala dobrú Materskú . Prihlásiť sa na dobrovolné a aký VZ ???? Ešte som takýto prípad nemala , prosím poraďte. Ďakujem.:confused:
Jozef Mihál
29.06.09,06:57
Na DNP je neskoro. Ak by sa na DNP prihlásila, mala by síce nárok na materské ale len z minimálneho základu, pretože by na DNP bola menej ako 26 týždňov pred nástupom na MD.

V danej situácií pomôže len nájsť si iného zamestnávateľa hoci na krátky čas a zarobiť tam v prepočte na celý mesiac cca 1000 €.
bredikova
29.06.09,07:03
V danej situácií pomôže len nájsť si iného zamestnávateľa hoci na krátky čas a zarobiť tam v prepočte na celý mesiac cca 1000 €.

Ďakujem. Na aký krátky čas myslíte to zamestnanie a ako tesne pred odchodom na materskú. Ona sa chce od 1.7. prihlásiť na úrad práce.
Jozef Mihál
29.06.09,07:08
Nové zamestnanie môže mať hocikedy medzi 1.7. a nástupom na materskú a v extrémnom prípade stačí iba jeden deň - príjem by mal byť v prepočte na celý mesiac 1000 €.
uko
30.06.09,07:36
Dobrý deň,
mohla by som Vás poprosiť poradiť v nasledujúcej situácii?
-Mamička od 12.1.2007 rovno na RD, lebo MD nevyšla.
-Čaká bábatko.
-Predpokladaný termín pôrodu je 22.2.2010
-od 1.6.2009 je DNP, plati si z najnizsieho VZ.
Ak správne počítam, ak by porodila naozaj 22.2. je to 267 dní.... Má to risknúť a platiť a dokonca si to zvýšiť na maximum? Chápem, že rozhodnúť sa musí sama, ale ide skôr o to, či by to malo nejaký význam možno niekedy do búducnosti.
- 1.4.2009-8.6.2009 pracovala.
Celkom nerozumiem tomu, ze k tomu DNP sa pripocitaju aj dni predosleho ukonceneho nemocenskeho poistenia. Bol by to napriklad aj tento pripad? Pripocitalo by sa jej NP z tohto zamestnania? Ak ano, ako by sa potom pocitala vyska materskeho?
A čo ak by sa ešte zamestnanala? Mala by spolu 270 dni z cisteho zamestnania. Stačilo by zamestnať sa teraz s minimalnou mzdou a potom tesne pred porodom este niekde inde v najvyssim VZ? Nerozumiem celkom tym kombinaciam s DNP. Či by to nejako ovplyvnilo.
Ďakujem
dogicka
30.06.09,07:40
Dobrý deň, mám nasledovnú otázku: sestra SZČO je tehotná, termín pôrodu je 11/2009. Ako SZČO je povinne NP z minima, spĺňa podmienku 270 dní. DNP už neprichádza do úvahy, okrem toho je lekár chce vypísať čo najskôr na PN. Riešením je zrušiť živnosť a zamestnať sa aspoň na pár dní z VZ cca 1000,- Eur. Potom by sa jej PN aj následne MD počítali z VZ zo zamestnatnia. Poťiaľto mi je to jasné. Bol by ale problém, keby si po pár dňoch na PN znova založila živnosť? Robí doma účto a bude ho robiť aj počas PN a MD. Okrem toho by jej aspoň do konca MD trval pracovný pomer. Myslím si, že by to nemal byť problém, ale potrebovala by som si to overiť.
Jozef Mihál
30.06.09,09:01
Dobrý deň,
mohla by som Vás poprosiť poradiť v nasledujúcej situácii?
-Mamička od 12.1.2007 rovno na RD, lebo MD nevyšla.
-Čaká bábatko.
-Predpokladaný termín pôrodu je 22.2.2010
-od 1.6.2009 je DNP, plati si z najnizsieho VZ.
Ak správne počítam, ak by porodila naozaj 22.2. je to 267 dní.... Má to risknúť a platiť a dokonca si to zvýšiť na maximum? Chápem, že rozhodnúť sa musí sama, ale ide skôr o to, či by to malo nejaký význam možno niekedy do búducnosti.
- 1.4.2009-8.6.2009 pracovala.
Celkom nerozumiem tomu, ze k tomu DNP sa pripocitaju aj dni predosleho ukonceneho nemocenskeho poistenia. Bol by to napriklad aj tento pripad? Pripocitalo by sa jej NP z tohto zamestnania? Ak ano, ako by sa potom pocitala vyska materskeho?
A čo ak by sa ešte zamestnanala? Mala by spolu 270 dni z cisteho zamestnania. Stačilo by zamestnať sa teraz s minimalnou mzdou a potom tesne pred porodom este niekde inde v najvyssim VZ? Nerozumiem celkom tym kombinaciam s DNP. Či by to nejako ovplyvnilo.
Ďakujem

Doba poistenia ako zamestnanec sa skutočne pripočíta k dobe DNP. Takže ak nič nezmení a bude naďalej DNP, nárok na materské mať bude. Ak nastúpi na materskú začiatkom roka 2010, rozhodujúce obdobie bude dané ako doba DNP v roku 2009 čiže materské bude mať vypočítané z minimálneho základu.

1. Mohla by sa okamžite teraz odhlásiť z DNP a po pár dňoch - po 1.7. - prihlásiť znovu avšak už s maximálnym základom, teda 1084,55 €. Ak to stihne urobiť tak, abý nové DNP trvalo aspoň 26 týždňov a až po 26 týždňoch by žiadala o materskú, bude mať materskú z tohto nového DNP, čiže z max. VZ.

2. Alebo sa tesne pred MD odhlási z DNP (ktoré bude stále platiť z minimálneho základu) a zamestná sa s príjmom v prepočte na mesiac 1084 €. V takom prípade sa materská prizná z poistenia zamestnanca a vypočíta sa z príjmu v tomto zamestnaní.
Jozef Mihál
30.06.09,09:05
Dobrý deň, mám nasledovnú otázku: sestra SZČO je tehotná, termín pôrodu je 11/2009. Ako SZČO je povinne NP z minima, spĺňa podmienku 270 dní. DNP už neprichádza do úvahy, okrem toho je lekár chce vypísať čo najskôr na PN. Riešením je zrušiť živnosť a zamestnať sa aspoň na pár dní z VZ cca 1000,- Eur. Potom by sa jej PN aj následne MD počítali z VZ zo zamestnatnia. Poťiaľto mi je to jasné. Bol by ale problém, keby si po pár dňoch na PN znova založila živnosť? Robí doma účto a bude ho robiť aj počas PN a MD. Okrem toho by jej aspoň do konca MD trval pracovný pomer. Myslím si, že by to nemal byť problém, ale potrebovala by som si to overiť.

Dobrý plán, bude to fungovať.

Nová živnosť znamená, že v nej nebude povinne poistená, najskôr až k 1.7.2010.

Poistená bude v novom zamestnaní, nárok na materské prípadne na nemocenské mať bude, lebo sa započítajú dni predošlého poistenia SZČO.
dogicka
30.06.09,09:34
Ďakujem a prajem pekný deň
uko
30.06.09,11:51
ďakujem veľmi pekne
u.erika
30.06.09,15:15
Dobrý deň p. Mihál, poprosím Vás o pomoc. Moja známa do konca februára mala PP v Maďarsku, ale od novembra 2006 na MD-RD. Od marca 2009 je na RD na Slovensku. Je tehotná, termín pôrodu má 10. januára 2010. Chcela by som vedieť, či sa môže prihlásiť do SP ako DNPO od 1.7.2009, aby mala nárok na materské
Jozef Mihál
30.06.09,18:58
Ak tomu dobre rozuliem, teraz nemá žiadne zamestnanie, presnejšie povedané po ukončení PP vo februári 2009 už nenastúpila do žiadneho zamestnania.

Ak sa prihlási na DNP od 1.7.2009 a pôrod bude začiatkom januára 2010, tak nezíska 270 dní nem. poistenia. V zásade by sa jej však mala započítať do požadovaných 270 dní aj doba nemocenského poistenia v Maďarsku, čiže nárok na materské z DNP by potom mala mať - toto odporúčam overiť si v SP.

Problém ale je, že pri predpokladanom nástupe na materské koncom novembra 2009 bude DNP trvať určite menej ako 26 týždňov. To znamená, že aj keď materskú získa, bude vypočítaná len z minimálneho základu - čiže bude cca 55% z 295,50 €.

A to znamená, že DNP sa jej neoplatí, samotný rodičovský príspevok by bol vyšší, ako takáto materská.
u.erika
30.06.09,19:43
Ak tomu dobre rozuliem, teraz nemá žiadne zamestnanie, presnejšie povedané po ukončení PP vo februári 2009 už nenastúpila do žiadneho zamestnania.

Ak sa prihlási na DNP od 1.7.2009 a pôrod bude začiatkom januára 2010, tak nezíska 270 dní nem. poistenia. V zásade by sa jej však mala započítať do požadovaných 270 dní aj doba nemocenského poistenia v Maďarsku, čiže nárok na materské z DNP by potom mala mať - toto odporúčam overiť si v SP.

Problém ale je, že pri predpokladanom nástupe na materské koncom novembra 2009 bude DNP trvať určite menej ako 26 týždňov. To znamená, že aj keď materskú získa, bude vypočítaná len z minimálneho základu - čiže bude cca 55% z 295,50 €.

A to znamená, že DNP sa jej neoplatí, samotný rodičovský príspevok by bol vyšší, ako takáto materská.
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
01.07.09,07:31
Dovolím si v tejto téme oznámiť, že na jeseň budem pokračovať v seminároch pre budúce mamičky, na ktorých si osobne vysvetlíme ako na to, aby bola materská čo najvyššia. Semináre budú samozrejme zdarma a len od Vášho záujmu záleží, či budú len v Bratislave a Košiciach alebo aj inde na Slovensku.
Lydium
01.07.09,10:43
Dobrý plán, bude to fungovať.

Nová živnosť znamená, že v nej nebude povinne poistená, najskôr až k 1.7.2010.

Poistená bude v novom zamestnaní, nárok na materské prípadne na nemocenské mať bude, lebo sa započítajú dni predošlého poistenia SZČO.


Dobrý deň,

mňa teraz čisto len zo zvedavosti zaujíma, či je nutné úplne ukončiť živnosť. Či nestači spraviť iba prerušenie živnosti. Pýtam sa, lebo táto osoba, ktorej ste odpovedali, chce opäť otvoriť živnosť a to ju bude stáť celkom slušné poplatky, ak mala napríklad veľa činnosti a chcela by ich mať opäť. Ja viem,že je to diskusia medzi Vami p. Mihál a niekým iným, ale naozaj ma to teraz tak zo zvedavosti zaujíma.
Jozef Mihál
01.07.09,15:04
Pozastavenie živnosti sa z pohľadu povinného poistenia SZČO v SP posudzuje rovnako, ako zrušenie živnosti. Teda dňom pozastavenia živnosti zaniká povinné nem. a dôch. poistenie SZČO.

Povinné poistenie SZČO v SP vznikne následne po ukončení pozastavenia, najskôr však k najbližšiemu 1.7., a to v prípade, ak za predošlý rok sa dosiahol príjem vyšší ako určená hranica.
ivab
06.07.09,18:25
Dobrý deň, nakoľko horí možný termín na zvýšenie materskej, prosííím o reakciu.

Po preštudovaní príspevkov o materskej som dospela k istému názoru, ktorý by som potrebovala odobriť.

Známa je momentálne na rodičovskom príspevku. Otehotnela, ale je práve v 6-7 týždni tehotenstva. Bola zamestnaná v období 01.08.2007 - 24.02.2008 (208dní). Dňa 25.02.2008 nastúpila na materskú a doteraz je na rodičovskom príspevku. Medzitým začala opäť robiť presne od 15.12.2008 a robí doteraz a aj bude.

Myslím si, že ak by sa teraz nahlásila na DPO (do 8 týždňa) prvý pracovný pomer by sa jej prirátal k obdobiu DPO a teda by dosiahla 270 dní poistenia a obdobie terajšieho prac. pomeru by tiež dosiahol 270 dní poistenia. Teda ak by si priplatila do max. VZ, dostávala by max. materskú, teda ak by to stihla do 8 týždňa tehotenstva.

Prosím o usmernenie, či to chápem správne. Ďakujem vopred za skorú odpoveď.
Jozef Mihál
12.07.09,21:03
Na úvod poznámka. Je dovolenkové obdobie, preto berte na vedomie, že hoci Vám to "horí", na odpoveď si možno bude treba týždeň-dva počkať.

K veci: Plán, ktorý popisujete, je nereálny, veľmi by som sa čudoval, ak by k dobe teraz uzavretého DNP Sociálna poisťovňa bola ochotná pripočítať dobu prvého pracovného pomeru.

Radšej to takto neskúšajte, to znamená, tu DNP neodporúčam.

Materskú je možné zvýšiť si tým, že všetky súčasné zamestnania sa ukončia a uzavrie sa nový PP s príjmom v prepočte 1084 € na mesiac hoci tesne pred nástupom na materskú.
toria
20.07.09,13:19
opäť otravujem v mojom okolí je toľko tehuliek...
takže táto tehuľka skončila poberanie rodičovkeho príspevku v júni 2009 a v auguste 2009 bude nastupovať na matersku. pred prvou bola zamestnaná, ale firma zanikla takže sa nikde nemohla vrátiť. výpoveď z organizačných dôvodov. dobrovoľne si poistenie v nezamestnanosti neplatila. platila si len dobrovoľne nemocenksé a to tak, že si platila september - december 2008 maximum a od 01.01.09 minimum. Aké dávky materskej bude dostávať??? Má nárok aj na niečo iné ako na materské z dobrovoľného poistenia
???
Jozef Mihál
20.07.09,19:20
V auguste 2009 nastupuje na materskú s tým, že je dobrovoľne nemocensky poistená (DNP).

1. DNP trvalo viac ako 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom = nárok na materské z DNP má.

2. Rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet materského je dané podľa toho, kedy DNP začalo.

DNP začalo v septembri 2008 = RO je september - december 2008

3. DNP trvalo viac ako 26 týždňov pred nástupom na materskú, čiže materské sa vypočíta podľa toho, aký bol VZ v RO.

4. Materské = 55% z sumy VZ v RO deleno počet dní RO.

Teda 4 x maximálny VZ za mesiace september - december 2008, deleno 122 dní, a z toho 55% je materské na jeden deň.

Inými slovami maximum, ktoré mohla dosiahnuť, aj bude mať.
Ľubica Bučková
04.08.09,04:40
dobry den
prosím vas chcela by som sa spytat. som zamestnana v trvalom pracovnom pomere na dobu neurcitu.. chcela by som otehotniet a preto by som sa chcela spytat ci popri materskej mozem aj nadalej pracovat doma a ci mozem mat príjem, ked budem poberat matersku a potom rodicovsky prispevok. a ak ano tak v akej vyske by mal byt príjem.
dakujem
Jozef Mihál
04.08.09,12:52
Popri materskej nemôžete pracovať v pracovnom pomere, je možné pracovať na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti.

Popri rodičovskom príspevku (to čo píšem platí pre matky, ktoré na RP idú po 1.1.2009) sa nesmie vykonávať zárobková činnosť = matka nesmie pracovať v pracovnom pomere, nesmie mať príjmy z podnikania (§ 6 ZDP), môže mať príjmy na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti.
cactus
05.08.09,06:25
p. Mihál, nižšie je otázka mojej netere, ktorá bude rodiť v marci 2010 a jej tehotenstvo je rizikové.
Vďaka za odpoveď.



[9:16:48] Lenka a Stevko: Chcem Vás požiadať o radu ohľadom VZ a rozhodujúceho obdobia pre výpočet materského príspevku, ak som bola pred nástupom na MD práceneschopná.
Môj hlavný prac.pomer trvá viac približne 2,5 roka. Moja priemerná hrubá mesačná mzda bola približne 1100 eur mesačne v roku 2008, podobne aj v roku 2009. Ak by som išla na PN kvôli rizikovému tehotenstvu od 15.9.2009 až po nástup na materskú 8.2.2010, a termín pôrodu je 22.3.2010, ako by ovplyvnila PN výšku materskej, poprípade za aké obdobie by mi materskú vyrátali.
Výška DVZ PN by sa pravdepodobne vyrátala z roku 2008 , teda 1100*12/365=36,1 eur a po 3 dňoch 55% z tejto sumy by bolo 19,80 eur.
Zaujíma ma akým spôsobom mi ovplyvní moja PN materský príspevok, a to, či sa toto obdobie započítava do rozhodujúceho obdobia pre výpočet materskej.
Ďakujem Vám veľmi za odpoveď.
Jozef Mihál
05.08.09,07:36
Každá nemocenská dávka sa vždy posudzuje osobitne. Osobitne sa preto posúdi nemocenské pri nástupe na PN z dôvodu rizikového tehotenstva, osobitne sa posúdi materské pri nástupe na materskú dovolenku.

PN:

Začiatok 15.9.2009 - to znamená, že rozhodujúce obdobie (RO) je predošlý rok, rok 2008.

DVZ pri PN = suma VZ za rok 2008 deleno počet kalendárnych dní roka 2008, znížený o dni prerušenia povinného nem. poistenia (napríklad neplatené voľno, OČR dlhšia ako 10 dní) a znížený o dni, za ktoré sa poistné neplatí (dni PN, OČR).

Materské:

Začiatok poberania bude 8.2.2010.

To znamená, že RO je predošlý rok, rok 2009.

DVZ pri PN = suma VZ za rok 2009 deleno počet kalendárnych dní roka 2009, znížený o dni prerušenia povinného nem. poistenia (napríklad neplatené voľno, OČR dlhšia ako 10 dní) a znížený o dni, za ktoré sa poistné neplatí (dni PN, OČR).

Napríklad suma VZ bude 1100 x 8,5 mesiaca = 9350 €,

DVZ potom 9350 € deleno 260 (presný počet dní spočítate sama, sú to dni roka 2009 okrem dní PN, OČR..., viď vyššie).

Teda netreba sa báť toho, že PN v čase od 15.9.2009 "pokazí" výšku materského.
zuzana
05.08.09,07:48
Predpokladaný termín pôrodu v 4/2010.Prac.pomer od r.2002 nepretržite do 31.7.2009-výpoveď.DNP sa začalo platiť do 8.týždňa tehotenstva z max.VZ.Bude sa do doby 270 dní počítať i predch.zamestnanie teda to čo bolo ukončené 31.7.2009?Bude mať bud.mamička materské vypoč.z max.VZ, kedže sa platí DNP z maxima?Ak by išla počas tehotenstva na PN, treba si to DNP platiť aj počas PN?
cactus
05.08.09,09:39
p. Miháľ, vďaka za rozsiahlu odpoveď. Dúfam, že sa neter poteší. Už aj jej odskypujem odpoveď.
Niektoré sú rady sú neoceniteľné - vo veľkej miere to platí hlavne pre vás.
Jozef Mihál
05.08.09,09:51
Predpokladaný termín pôrodu v 4/2010.Prac.pomer od r.2002 nepretržite do 31.7.2009-výpoveď.DNP sa začalo platiť do 8.týždňa tehotenstva z max.VZ.Bude sa do doby 270 dní počítať i predch.zamestnanie teda to čo bolo ukončené 31.7.2009?Bude mať bud.mamička materské vypoč.z max.VZ, kedže sa platí DNP z maxima?Ak by išla počas tehotenstva na PN, treba si to DNP platiť aj počas PN?
Nárok na materské z DNP je vtedy, ak DNP a predošlé už ukončené poistenie zamestnanca v posledných 2 rokoch pred pôrodom trvalo aspoň 270 dní - čo sa splní, nárok bude.

Súčasne sa dodrží podmienka, že DNP bude nepretržite trvať najmenej 26 týždňov pre nástupom na materskú, teda materské sa vypočíta nie z minimálneho VZ ale z takého VZ, z akého sa na DNP platilo v rozhodujúcom období.

Pri nástupe na materskú niekedy v 2-3/2010 to znamená, že rozhodujúce obdobie je doba od prihlásenia sa na DNP v roku 2009 do konca roku 2009, čiže materské sa vypočíta vychádzajúc z maximálneho VZ.

Ak by budúca matka šla na PN, bude mať nárok na nemocenské z DNP, pretože tu platí rovnaká podmienka ako pri materskom - trvanie DNP aspoň 270 dní vrátane predošlého už ukončeného nem. poistenia zamestnanca.

Počas PN bude v každom prípade poberať nemocenské z DNP - to znamená, že poistné na DNP sa v tom čase platiť nebude, výšku materského to však (negatívne) neovplyvní, viď vyššia odpoveď pre cactus.

Nemocenské však bude vypočítané z minimálneho VZ (295,50), pokiaľ PN začne skôr, ako uplynie 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP.
ALDA
06.08.09,13:34
Ak matka na RP čaká druhé dieťa, mala by rodiť cca 14.02.2010, pri prvom nepoberala materské, pretože bola po skončení školy, ak sa prihlási od 01.05 2009 spätne do PP s min. mzdou a v decembri 2009 rozviaže PP a uzavrie nový s max. VZ na nem. bude mať nárok na materské? Je aj ZSČO bez príjmu a nevzniká jej platenie odvodov, nebola DNP. Zajtra zruší SZČO.
Ďakujem
Jozef Mihál
06.08.09,13:40
1. Na to, aby jej vôbec vznikol nárok na materské, musí mať spolu 270 dní nemocenského poistenia od dňa pôrodu dva roky dozadu. Z uvedených dátumov vyplýva, že táto podmienka splnená bude.

2. Výška materského bude daná podľa vyšky vymeriavacích základov v rozhodujúcom období v tom zamestnaní, z ktorého si bude o materské žiadať, teda z toho druhého. Príjem v predošlom zamestnaní nebude vôbec dôležitý.

Ak nastúpi na materskú 1.1.2010, rozhodujúce obdobie bude december 2009 (podľa zadania otázky v decembri 2009 uzavrie nový PP) a materská sa vypočíta z VZ dosiahnutého v decembri v novom PP.
ALDA
06.08.09,13:50
Ďakujem, ďakujem.
Ľubica Bučková
21.09.09,05:01
dobry den
chcela by som sa informovat...tento rok - 23.10. mam nastupit na matersku dovolenku.. preto by som sa chcela spytat ci pocas materskej dovolenky do porodu dietata mozem pracovat... a ak mozem tak ktory zakon mi to dovoluje a poprípade do akej vysky mozem mat zarobok
dakujem
Jozef Mihál
23.09.09,07:14
Ak ste zamestnanec, tak počas materskej do pôrodu nemôžete mať príjem ako zamestnanec. Môžete pracovať napríklad na dohodu o vykonaní práce.

§ 30 písm. b) zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
Luciaa
26.09.09,12:12
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať: platila som si DNP z max. VZ viac ako 270 dní (od polovice júla 2008 do júla 2009), potom som sa odhlásila asi na 2 mesiace počas tehotenstva (myslela som si, že už som podmienky splnila a že na materskú budem mať nárok). Nakoľko som sa dozvedela, že v dobe nástupu na materskú (termín pôrodu koncom februára 2010) musím byť nemocensky poistená, opäť som sa prihlásila na DNP na max. VZ. (23. septembra 2009).
Chcela by som sa opýtať, či mi vznikne nárok na materskú z DNP (aj napriek tomu prerušeniu) a či v prípade zdravotných komplikácií budem mať nárok na nemocenské pred nástupom na materskú.
Ešte jedna poznámka: 10.septembra 2009 mi skončil pracovný pomer s minimálnou mzdou (tak dúfam, že v prípade nutnosti nástupu na rizikové tehotenstvo sa mi nebude počítať nemocenská a materské z týchto min. odvodov).
Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď a Váš čas. Lucia
Jozef Mihál
28.09.09,05:37
Nárok na materské z DNP Vám vznikne, pretože splníte podmienku trvania nem. poistenia najmenej 270 dní pred pôrodom.

Na DNP ste sa však prihlásili až 23.9.2009, tak ak o materské požiadate v termíne kratšom ako 26 týždňov od 23.9.2009, materské sa nevypočíta z denného vymeriavacieho základu zisteného v rozhodujúcom období (teda v danom prípade z maximálneho VZ) ale z tzv. pravdepodobného denného vymriavacieho základu, čo bude v čase od 1.1.2010 suma jednej tridsiatiny z 319,58 €.

Teda urobili ste veľkú chybu tým, že ste sa počas tehotenstva z DNP odhlásili - a znova ste sa prihlásili príliš neskoro.

V prípade zdravotných komplikácií budete mať nárok na nemocenské z DNP - takisto sa vyžaduje podmienka trvania poistenia aspoň 270 dní, ktorú vďaka predošlej dobe dobr. nem. poistenia splníte. Nemocenské sa vypočíta z pravdepodobného VZ, tak ako píšem vyššie.

Z nem. poistenia zamestnanca sa materské ani prípadné nemocenské priznávať nebude, pretože toto poistenie už skončilo a momentálne máte dobrovoľné nem. poistenie.

Problém je, že z DNP síce nemocenské a materské dostanete, ale len v minimálnej sume, tak ako píšem vyššie.
Luciaa
28.09.09,10:30
Dobrý deň pán Mihál,
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Vyriešila by som danú situáciu napr. tým, že sa odhlásim z DNP a pred nástupom na materskú (resp. rizikové) sa zamestnám na vysokú mzdu? A na materskú pôjdem ako zamestnanec. Ak áno, môže to zamestnanie trvať napr. len týždeň pred nástupom na materskú?
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Lucia
Jozef Mihál
28.09.09,12:47
Presne tak to urobte, ak máte takúto možnosť.

Zamestnanie môže v extrémnom prípade trvať 0 dní - teda PP uzavriete presne v ten istý deň, kedy začínate poberať materské.
Luciaa
28.09.09,14:46
Pán Mihál,
ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a za Váš čas.
sway
01.10.09,07:23
Popri materskej nemôžete pracovať v pracovnom pomere, je možné pracovať na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti.

Popri rodičovskom príspevku (to čo píšem platí pre matky, ktoré na RP idú po 1.1.2009) sa nesmie vykonávať zárobková činnosť = matka nesmie pracovať v pracovnom pomere, nesmie mať príjmy z podnikania (§ 6 ZDP), môže mať príjmy na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti.

Poprosím o info, ak vezmem na dohodu o vykonaní práce ženu na RP (nástup na RP pred. 1.1.2009, dieťa má umiestnené v neštátnom zariadení) sú obmedzenia vo výške odmeny, aby o RP neprišla?
moc ďakujem
Jozef Mihál
01.10.09,07:46
Nie sú.
sway
01.10.09,09:18
Nie sú.


moc ďakujem !!!
zuzana
01.10.09,17:44
Mám dotaz.Ak somsa prihlásila od 1.10.2009 na DNP z rozdielu základov zo zamestnania a max.VZ teda VZ z 350€.Ak som zamestnaná od 8/2002 naďalej a zostanem tehotná v novembri.V prípade že by ma do konca roku 2009 prepustili, je možné si k 31.12.2009 zrušiť DNP a od 1.1.2010 sa prihlásiť znovu na DNP z max.VZ?Teda či je i to zmena VZ na DNP keď ho zruším a znovu sa prihlásim, lebo viem že zmeniť VZ na DNP možno len po 6 mesiacoch.Chcem vedieť či sa za zmenu považuje zmena VZ v Regis.liste alebo sa považuje aj zruš.DNP z min.VZ a prihlás.sa na DNP z maxima??
Jozef Mihál
02.10.09,05:48
Zmeniť VZ na DNP možno len raz za 6 mesiacov, čo sa vzťahuje aj na prípad zániku a vzniku nového DNP.
liduska
02.10.09,06:01
Zmeniť VZ na DNP možno len raz za 6 mesiacov, čo sa vzťahuje aj na prípad zániku a vzniku nového DNP.
Nie po 6 mesiacoch?
Jozef Mihál
02.10.09,06:17
Raz za 6 mesiacov = najčastejšie raz za 6 mesiacov.

Alebo ak chcete: od poslednej zmeny, či prihlásenia sa, najskôr po 6 mesiacoch.
Viera7
15.10.09,15:20
p. Mihál,
ale mne v soc. poist. povedali, že to platí len pri zmene a aj mi zobrali odhlášku a prihlášku na DNP s novým VZ a to v období iba 2 mesiacov, tak teraz neviem čo je správne?
Adula
18.10.09,06:05
Dobrý deň, poprosila by som o radu:
Prihlásila som sa 01.09.2009 na dobrovoľné nemocenské poistenie, nakoľko som tehotná. Od roku 1997 do 15.07.2009 som bola zamestnaná v pracovnom pomere, pričom posledné tri roky pracovného pomeru som bola na rodičovskej dovolenke.

Ak si budem uplatňovať nárok na materské z dobrovoľného
nemocenského poistenia /zo zamestnania nie som v ochrannej lehote/ budú sa mi dni čerpania rodičovského príspevku z ukončené pracovného pomeru rátať pre nárok na materské?Ďakujem. Adula
Jozef Mihál
18.10.09,19:22
p. Mihál,
ale mne v soc. poist. povedali, že to platí len pri zmene a aj mi zobrali odhlášku a prihlášku na DNP s novým VZ a to v období iba 2 mesiacov, tak teraz neviem čo je správne?

Správne je to, čo som napísal ja, pripravte sa na to, že po čase Vám budú trvdiť, že tú prihlášku ste vypísali nesprávne a že nový VZ neplatí.
Jozef Mihál
18.10.09,19:25
Dobrý deň, poprosila by som o radu:
Prihlásila som sa 01.09.2009 na dobrovoľné nemocenské poistenie, nakoľko som tehotná. Od roku 1997 do 15.07.2009 som bola zamestnaná v pracovnom pomere, pričom posledné tri roky pracovného pomeru som bola na rodičovskej dovolenke.

Ak si budem uplatňovať nárok na materské z dobrovoľného
nemocenského poistenia /zo zamestnania nie som v ochrannej lehote/ budú sa mi dni čerpania rodičovského príspevku z ukončené pracovného pomeru rátať pre nárok na materské?Ďakujem. Adula

Áno, budete mať nárok na materské z DNP.

Doba prerušenia povinného nem. poistenia zamestnanca sa započítava do doby požadovaných 270 nem. poistenia, pozrite § 49a zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
rasub
28.10.09,16:29
Dobrý deň ,poprosím o radu
SZČO na rodičovskom príspevku si platí DNP z minimálnej mzdy. Je druhý mesiac tehotná ,ako získať čo najvyššiu materskú? Má sa odhlásiť a prihlásiť znovu s najvyšším vymeriavacím základom? Alebo stačí zmena vymeriavacieho základu .
Ďakujem
Jozef Mihál
28.10.09,20:21
Ak je DNP viac ako 6 mesiacov, a ak nie je ešte v 8.-mom týždni, nech sa odhlási z DNP.

O deň na to nech sa znova prihlási s najvyšším základom. Nové DNP musí trvať aspoň 26 týždňov, až potom by mala žiadať o materské.
zuzana
29.10.09,11:27
Stretla som sa už s názormi viacerých, že pri odhlasovaní a znovu prihlasovaní na DNP(po menej ako 6.mesiacoch) keď si chceli zmeniť takto VZ, im to v sociálke uznali.Asi na to nie je jednoznačný názor.Napr.Ak mám DNP založené od 1.9.2009 a ak sa 30.10.2009 rozhodnem že už nechcem platiť DNP.Tak ak napr.otehotniem a chcem si ho do 8.týždňa znovu založiť a prihlásiť sa napr. od 1.1.2010 tak nemôžem, alebo čo mi poisťovňa stanoví pri prihlasovaní VZ čo som mala z prihlásenia z 1.9.2009??
chudaska
30.10.09,09:20
Dobrý den,chcem sa informovat ohladom mojej znamej,pracovala v Irsku teraz tam skoncila a pobera tam podporu,potom by sa chceli aj s manzelom vratit naspat a chcu pracovat na babatku,chcela by sa uz teraz ale dobrovolne nemocensky poistit, moze sa teraz poistit tak,ze bude platit z minima a ked zisti,ze je tehotna,tak potom do toho 8 tyzdna od otehotnenia zeby si platila z maxima? Ďakujem za kontrolu mojej teorie :-D
Jozef Mihál
31.10.09,20:59
Stretla som sa už s názormi viacerých, že pri odhlasovaní a znovu prihlasovaní na DNP(po menej ako 6.mesiacoch) keď si chceli zmeniť takto VZ, im to v sociálke uznali.Asi na to nie je jednoznačný názor.Napr.Ak mám DNP založené od 1.9.2009 a ak sa 30.10.2009 rozhodnem že už nechcem platiť DNP.Tak ak napr.otehotniem a chcem si ho do 8.týždňa znovu založiť a prihlásiť sa napr. od 1.1.2010 tak nemôžem, alebo čo mi poisťovňa stanoví pri prihlasovaní VZ čo som mala z prihlásenia z 1.9.2009??
Nemám k tomu čo povedať, ak majú momentálne v SP výklad, že odhlásenie sa z DNP a následné znovuprihlásenie sa s iným VZ nie je to isté, ako "čistá" zmena VZ, tak dobre.
Jozef Mihál
31.10.09,21:02
Dobrý den,chcem sa informovat ohladom mojej znamej,pracovala v Irsku teraz tam skoncila a pobera tam podporu,potom by sa chceli aj s manzelom vratit naspat a chcu pracovat na babatku,chcela by sa uz teraz ale dobrovolne nemocensky poistit, moze sa teraz poistit tak,ze bude platit z minima a ked zisti,ze je tehotna,tak potom do toho 8 tyzdna od otehotnenia zeby si platila z maxima? Ďakujem za kontrolu mojej teorie :-D
Áno, môže sa prihlásiť na DNP s minimálnym VZ, aby si zbierala počty dní DNP. Po otehotnení sa odhlási z DNP a do 6-8. týždňa T sa znova prihlási na DNP avšak už s maximálnym VZ.

Pozor na to, čo si píšeme o príspevok vyššie - je otázne, či v SP umožnia takúto "zmenu" VZ, ak od prvého prihlásenia sa na DNP do druhého prihlásenia sa na DNP uplynie menej ako 6 mesiacov.
chudaska
01.11.09,09:01
Áno, môže sa prihlásiť na DNP s minimálnym VZ, aby si zbierala počty dní DNP. Po otehotnení sa odhlási z DNP a do 6-8. týždňa T sa znova prihlási na DNP avšak už s maximálnym VZ.

Pozor na to, čo si píšeme o príspevok vyššie - je otázne, či v SP umožnia takúto "zmenu" VZ, ak od prvého prihlásenia sa na DNP do druhého prihlásenia sa na DNP uplynie menej ako 6 mesiacov.

Ďakujem za odpoved a znamu na to upozornim,nech si to rozmysli aky vym. zaklad si urci.....este raz velka vdaka
hontapex
20.11.09,06:00
Dobrý deň, mám otázočku :
Som zamestnaná 5 rokov v p.p. Od 1.4.09-30.09.09 /6mesiacov/ som bola DNPO a platila som si tak aby som dosiahla max.VZ. Teraz som zistila, že som tehotná. Dátum pôrodu je 7/2010. Mám sa prihlásiť ako DNPO už teraz a platiť poistné až do pôrodu? A stále musím platiť z maxima či ak už budem mať splnenú podmienku 270 dní môžem si VZ zníži na minimum a platiť z minima až do pôrodu?ďakujem pekne