milanko78
27.10.06,17:27
Zdravim Vas,
som jedinym majitelom a jedinym konatelom jednej malej eserocky, ktora podnika v oblasti vypoctovej techniky. Z roznych dovodov som sa este pri zalozeni eserocky musel stat dobrovolnym platcom DPH. Teraz mi to vsak komplikuje zivot, lebo som zacal robit webstranky aj pre malicke firmy (neplatcov DPH), a pre nich som koli DPH drahy. Uvazujem preto o tom, ze zalozim este jednu eserocku a ta uz potom nebude platca DPH. Teraz uz len chcem vymysliet sposob, ako toto vsetko urobit tak, aby to bolo legalne. Uvazoval som preto o tom, ze aj v novej eserocke budem jedinym majitelom, ale konatelom v tej spolocnosti bude moj brat. Bude to legalne? Moj brat nebude porusovat obchodny zakonnik - zakaz konkurencie a ja dufam, ze tymto krokom tiez nic neporusim. Teda hlavne je dolezite, ci mozem vlastnit dve rozne firmy s podobnymi predmetmi cinnosti (s tym, ze jedna je platca DPH a druha je neplatca DPH).
1taylor1
30.10.06,13:28
§ 136
Zákaz konkurencie
(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:
a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.
(2) Porušenie odseku 1 má dôsledky ustanovené v § 65.
(3) Spoločenská zmluva alebo stanovy môžu určiť, v akom rozsahu sa zákaz konkurencie vzťahuje aj na spoločníkov.

- musíš zodpovedať nasledujúcu otázku:
či tvoj brat nie je konateľom, spoločníkom alebo členom dozornej rady v inej spoločnosti, ktorá má v spoločenskej zmluve upravený zákaz konkurencie, ktorý sa na neho vzťahuje (ak nie je, tak nevidim problem)
- ty ako fyzická osoba môžeš byť jediným spoločníkom v zmysle § 105a ods. 1 OBZ v troch spoločnostiach s ručením obmedzeným,
- ako máš upravený zákaz konkurencie v zakladateľskej listine v prvej srocke? aj ked toto je nepodstatne, lebo zakaz konkurencie ma chraniť ostatných spoločníkov v spoločnosti, takze nevidim problem v tom, že budeš jediným spoločníkom v dvoch srockach
milanko78
30.10.06,13:40
A nie je v tom problem z hladiska zakona o DPH? Moze mat jeden clovek 2 skoro rovnake firmy, s tym, ze jedna je platca DPH a druha nie je platca DPH?
Zoltán Kovács
30.10.06,14:31
A nie je v tom problem z hladiska zakona o DPH? Moze mat jeden clovek 2 skoro rovnake firmy, s tym, ze jedna je platca DPH a druha nie je platca DPH?

Túto problematiku neupravuje žiaden zákon. Kľudne môžeš mať dve firmy a jednu plátcu a druhú neplátcu. A nebolo by možné aby tá už existujúca firma vyhodila zo svojej činnosti tvrobu webstranok, a tá nová si zase dá do živnosti? Takto by sa zamedzilo aj konkurencii.
1taylor1
31.10.06,12:58
nevidim problem ani z pohladu danovych zakonov, zeby jedna osoba by mohla byt jedinym spolocnikom v srocky, ktora je platcom a v druhej, v ktorej nie je platcom DPH