Zavrieť

Porady

chcem založiť moju druhú eseročku a pritom nechcem porušiť zákon o zákaze konkurencie

Zdravim Vas,
som jedinym majitelom a jedinym konatelom jednej malej eserocky, ktora podnika v oblasti vypoctovej techniky. Z roznych dovodov som sa este pri zalozeni eserocky musel stat dobrovolnym platcom DPH. Teraz mi to vsak komplikuje zivot, lebo som zacal robit webstranky aj pre malicke firmy (neplatcov DPH), a pre nich som koli DPH drahy. Uvazujem preto o tom, ze zalozim este jednu eserocku a ta uz potom nebude platca DPH. Teraz uz len chcem vymysliet sposob, ako toto vsetko urobit tak, aby to bolo legalne. Uvazoval som preto o tom, ze aj v novej eserocke budem jedinym majitelom, ale konatelom v tej spolocnosti bude moj brat. Bude to legalne? Moj brat nebude porusovat obchodny zakonnik - zakaz konkurencie a ja dufam, ze tymto krokom tiez nic neporusim. Teda hlavne je dolezite, ci mozem vlastnit dve rozne firmy s podobnymi predmetmi cinnosti (s tym, ze jedna je platca DPH a druha je neplatca DPH).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    1taylor1 je offline (nepripojený) 1taylor1

    1taylor1
    § 136
    Zákaz konkurencie
    (1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:
    a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
    b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
    c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
    d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.
    (2) Porušenie odseku 1 má dôsledky ustanovené v § 65.
    (3) Spoločenská zmluva alebo stanovy môžu určiť, v akom rozsahu sa zákaz konkurencie vzťahuje aj na spoločníkov.

    - musíš zodpovedať nasledujúcu otázku:
    či tvoj brat nie je konateľom, spoločníkom alebo členom dozornej rady v inej spoločnosti, ktorá má v spoločenskej zmluve upravený zákaz konkurencie, ktorý sa na neho vzťahuje (ak nie je, tak nevidim problem)
    - ty ako fyzická osoba môžeš byť jediným spoločníkom v zmysle § 105a ods. 1 OBZ v troch spoločnostiach s ručením obmedzeným,
    - ako máš upravený zákaz konkurencie v zakladateľskej listine v prvej srocke? aj ked toto je nepodstatne, lebo zakaz konkurencie ma chraniť ostatných spoločníkov v spoločnosti, takze nevidim problem v tom, že budeš jediným spoločníkom v dvoch srockach
    A nie je v tom problem z hladiska zakona o DPH? Moze mat jeden clovek 2 skoro rovnake firmy, s tym, ze jedna je platca DPH a druha nie je platca DPH?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    milanko78
    A nie je v tom problem z hladiska zakona o DPH? Moze mat jeden clovek 2 skoro rovnake firmy, s tym, ze jedna je platca DPH a druha nie je platca DPH?
    Túto problematiku neupravuje žiaden zákon. Kľudne môžeš mať dve firmy a jednu plátcu a druhú neplátcu. A nebolo by možné aby tá už existujúca firma vyhodila zo svojej činnosti tvrobu webstranok, a tá nová si zase dá do živnosti? Takto by sa zamedzilo aj konkurencii.

    1taylor1 je offline (nepripojený) 1taylor1

    1taylor1
    nevidim problem ani z pohladu danovych zakonov, zeby jedna osoba by mohla byt jedinym spolocnikom v srocky, ktora je platcom a v druhej, v ktorej nie je platcom DPH

    chcem založiť moju druhú eseročku a pritom nechcem porušiť zákon o zákaze konkurencie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.