Zuzi10
29.10.06,17:42
Zaujímalo by ma, ak zamestnanec využíva služobné auto len na služobné účely, či može zamestnávatel po skončení každého mesiaca (vyúčtovaní podla knihy jázd) ak došlo k prečerpaniu spotreby (kt. sa siíce neviem ako vypočítava) zrážať nad spotrebu zamestnancovi zo mzdy, pokial to nie je uzatvorené v pracovnej zmluve. Ak zamestnávatel robí tieto zrážky neoprávnene, ako sa može zamestnanec brániť proti takýmto zrážkam zo mzdy.

Ďakujem za odpoveď.
Danila
29.10.06,18:30
Uplatňovanie výdavkov na spotrebované pohonné látky vychádza z cien platných v čase ich nákupu a spotreby uvedenej v technickom preukaze. Ďalej platí, že daňovo efektívne možno uplatniť len výdavok, ktorý je preukázateľne vynaložený na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Evidencia jázd je základným evidenčným dokladom na daňové účely pri používaní motorového vozidla. Dôležitá pre posúdenie nadspotreby je skutočnosť, o aké vozidlo sa jedná, v akých konkrétnych podmienkach pracuje, od obdobia, v ktorom pracuje, a pod. V prípade, že pracovník takýmto vozidlom spôsobil nadspotrebu, je potrebné skúmať dôvody, za ktorých k takémuto stavu došlo.
V prípade dokázania pracovníkovi, že vozidlo používal na iné, ako pracovné cesty je v kompetencii zamestnávateľa vyvodiť príslušné závery. Nadspotrebu treba skúmať, a ak k nej dochádza z prevádzkových dôvodov, podlieha režimu nedaňových výdavkov / neplatí to taxatívne/. V tomto prípade pracovník nenesie zodpovednosť za daný stav.
Zuzi10
30.10.06,19:14
Este by ma zaujimalo, ako sa moze zamestnanec branit, pokial vyuzival auto cisto len na sluzobne ucely na prikaz nadriadeneho a aj napriek tomu, mu vysla podla vypoctov nadspotreba a tu mu zrazia z platu, bez toho aby dokazovali ze sluz. auto bolo vyuzivane na ine ako sluz. ucely.
maria87
31.10.06,05:52
ahoj, pred nedávnom som skončila školu a začínam pracovať ako účtovníčka s JU v Alfe. Potrebovala by som pomoc, nemá mi kto pomôcť. Zamestnávateľ je SZCO a zamestnáva mna ako zamestnanca. Ako to teraz urobiť so mzdou? ide niečo zapísať aj do záväzkov, či tam sa uhrádza len mzda, odvody, dan? kto by mi mohol pomôcť, ked budem mať aj dalšie otázky? prosím. účtovníčka z tadeto odišla a nechce sa s nikým baviť. prosím.
Chobot
31.10.06,07:13
ahoj, pred nedávnom som skončila školu a začínam pracovať ako účtovníčka s JU v Alfe. Potrebovala by som pomoc, nemá mi kto pomôcť. Zamestnávateľ je SZCO a zamestnáva mna ako zamestnanca. Ako to teraz urobiť so mzdou? ide niečo zapísať aj do záväzkov, či tam sa uhrádza len mzda, odvody, dan? kto by mi mohol pomôcť, ked budem mať aj dalšie otázky? prosím. účtovníčka z tadeto odišla a nechce sa s nikým baviť. prosím.

zlezaradil Aby si dostala fundovanú odpoveď, je dôležité, aby si príspevok zaradila správne do zodpovedajúcej kategórie. Takto zaradený príspevok si človek z oblasti, na ktorú sa pýtaš, ani nemusí všimnúť, lebo príspevok si neotvorí. Založ novú tému v časti trebárs "JU":
http://www.porada.sk/f59-jednoduche-uetovnictvo.html
alebo v "Alfa":
http://www.porada.sk/f50-omega-alfa-olymp.html.

a následne tento príspevok vymaž. Chce to len trpezlivosť, za chvíľu sa budeš na porade lepšie orientovať a nájdeš odpovede na mnohé otázky.
Chobot
31.10.06,07:16
Este by ma zaujimalo, ako sa moze zamestnanec branit, pokial vyuzival auto cisto len na sluzobne ucely na prikaz nadriadeneho a aj napriek tomu, mu vysla podla vypoctov nadspotreba a tu mu zrazia z platu, bez toho aby dokazovali ze sluz. auto bolo vyuzivane na ine ako sluz. ucely.

Pokiaľ má auto evidentne vyššiu spotrebu, než je deklarované v papieroch a nie je to len štýlom jazdy alebo nedajbože neoprávneným čerpaním PHM, napíš zamestnávateľov nesúhlas s jeho postupom a požiadaj ho o preverenie spotreby auta. Robia to servisy alebo to môžete urobiť aj vo firme. Najjednoduchšie by bolo, keby to auto malo palubný počítač, tam sa to dá jednoducheo skontrolovať.

Treba sa ozvať, ak je to chyba auta. U nás tomáme priamo v internom predpise, že ak počas 2 mesiacov je nadspotreba, tak najprv sa preverí auto, potom sa podozrieva zamestnanec.
Marína
31.10.06,07:33
maria87, vitaj na Porade. Na úvod si prečítaj tieto témy:
http://www.porada.sk/faq.php
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html