tana26
02.11.06,21:26
Chcem sa informovať ohľadne tejto témy. Máme družstevný byt, ktorý je písaný na otca. Chceli by sme ho ja a brat odkúpiť do osobného vlastníctva. Na družstve mi povedali, že to pojde iba na jedného člena. Akú by som potrebovala zmluvu medzi mnou a bratom (keďže by sa byt prepisal naňho), aby som pri náhodnom predaji mojím bratom neprišla oň (byt)? dakujem za info.
PeterNR
03.11.06,07:57
Neviem prečo vám družstvo nechce umožniť odkúpenie do vlastníctva oboch. Majú na to nejaké dobré argumenty?

Ak by to ináč nešlo, odporúčam aby byt od družstva do osobného vlastníctva odkúpil váš otec, a Tebe a Tvojmu bratovi ho potom môže darovať do podielového spoluvlastníctva.
IVEB
15.12.06,15:13
Družstevný byt je možné previesť do vlastníctva len členovi družstva. V tomto prípade by otec musel previesť svoje členské práva apovinnosti na jedného zo synov , nakoľko pri družstevných bytoch vzniká spoločné členstvo len medzi manželmi . Nie je možné otcove členstvo v družstve previesť na dvoch synov.

Preto ako najlepšia a najrýchlejšia cesta je , možnosť odkúpenia bytu otcom a potom darovacou zmluvou resp. kúpnou zmluvou byt predať alebo darovať obom synom do podielového vlastníctva.