willma
03.11.06,11:18
Dobrý deň, potrebujem od Vás ďalšiu radu. Rekonštruujeme byt u mojej mamy. Z majiteľom firmy sme sa dohodli na cene za prácu vo výške 70 000,- a samozrejme + materiál. Mal vyhotoviť a predložiť ZoD, čo do dnešného dňa nespravil. Práce sú rozbehnuté dostal už 200 000,- na materiál a napriek mojej žiadosti mi k dnešnému dnu nepredložil ešte žiadne vyúčtovanie. Tvrdí niečo v tom zmysle, že cena je dohodnutá a prakticky ma do ceny materiálu nič nie je. Taktiež bolo dohodnuté, že sa bude robiť 3 týždne v kuse, okrem víkendov. Chlapi musia ale odchádzať na ďalšie roboty, ktoré tento dojednal. Čiže sa zdržiavajú tak do 14,00 niekedy končia aj o 12,00. S ich robotou som ale spokojná. Dnes majstra vyliezlo, že sme sa dohodli na cene o 10 000 vyššej. Som vytočená do biela. Poraďte ako sa brániť a na čo všetko mám vlastne nárok. Dnes s ním idem tieto veci osobne preberať tak sa potrebujem právne podkuť. Ďakujem.
duficek
03.11.06,11:02
v prvom rade sa nemali zacat prace bez zmluvy, kde je jasne napisane kto komu a co robi + dokedy to ma byt hotove..!
samozrejme by som trval aj na doslednom vyuctovani materialu, ked ja zaplatim 200 tisic za material, tak chcem vediet za aky v akej cene...
mas asi jedine stastie, ze si zatial s robotou spokojna....
willma
03.11.06,11:30
Našťastie chlapi ktorý to robia sú tiež riadne nasrdení, a v konečnom dôsledku na mojej strane. Bohužiaľ zisťujem, že v dnešnej spoločnosti slovo chlapa nerobí. Tým pádom, nevidím ani ja dôvod dané slovo dodržať, najmä, keď sa ma snaží niekto poriadne podviesť a vkladá mi do úst slová, ktoré som v živote nepovedala. Majiteľa firmy som pri dohodovaní upozornila, že budem nedobrý zákazník, keď sa mi niečo nebude zdať a bohužiaľ teraz nemôže povedať, že som ho nevarovala.
monymon
03.11.06,13:26
Zmluva o dielo je typom zmluvy, ktorému tákon neurčuje formu, t.j. aj ústna forma je možná. Zmluva sa považuje za uzavretú, ak ste sa dohodli na podstatných náležitostiach:1/ predmet 2/ cena 3/ že dielo bude zhotovené na nebezpečenstvo zhotoviteľa. Bez dohody o týchto "veciach" zmluuva nevznikne. Cena diela nemusí byť určená presne, stačí odhadom...Ale žiadne plus materiál. Ide o typ zmluvy, kde je rozhodujúcou skutočnosťou, výsledok činnosti, teda nie, to, či materiál dodá zhotoviteľ alebo objednávateľ. Takže žiadne + materiál. A z vajadrenia zhotoviteľa, že "do ceny materiálu Vás nič" mi to tak aj pripada. Zhotoviteľ može požadovať preddavok na cenu, ale všetky predddavky si nechajte potvrdiť. A trvajte na vypracovaní písomnej zmluvy. Cena sa može aj zvyšovať, ale musí Vás písomne informovať a udať novú cenu. Ak s ňou nesúhlasíte, možno od zml odstúpiť, ale musíte zaplatiť to, čo už urobil.