timotej
06.11.06,11:39
ahojte, potýka sa tu niekto s problémom účtovania školskej jedálne?
potrebujem poradiť správne zaúčtovanie halierového vyrovnania, ktoré vzniká pri platbách šekom - konkrétne na poštovej poukážke sa k stravnému prirátava 5,-Sk ako poplatok, ktorý si účtuje pošta, avšak prišlo k situácii, že niektorá pošta si zaúčtovala 5,-Sk a niektorá 4,70 Sk. Ako sa vysporiadať s 30 haliermi?
ĎAKUJEM.
AntekaK
06.11.06,12:28
Ahoj, neviem, či je to správne, ale v našej školskej jedálni poukazočné pripočítavajú k platbe stravného. Príklad: stravné 500,- poukazočné 5,-
vedúca na šek napíše k úhrade 505,- a pošta pripíše čiastku bez poukazočného presne vo výške stravného. Takto to robíme my.
Ako robíte ostatní?
uctovnicka
09.11.06,07:21
Podľa môjho názoru by mal byť poplatok pošty zaúčtovaný k poplatkom, ktoré sú potom hradené z výdavkového účtu. Aby sme ušetrili na poplatkoch, vyberáme stravné v hotovosti, čo je pre nás veľmi veľká úspora. Prajem krásny deň...
miroslavah
23.11.06,09:05
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť pri výpočte hodnoty stravného lístka v zariadeniach škols. stravovania. Už asi 4 roky používame hodnotu vo výške 56,- Sk a nevieme, či je správna, keby sme ju chceli prepočítať, nevieme ako vyrátať réžijné náklady (platy, odvody, energie, prevádzkové náklady). Zamestnanec prispieva 23,- Sk a 2,- Sk sa prispieva zo sociálneho fondu. Čiastku, ktorou by mal prispievať zamestnávateľ (škola) sme zatiaľ neúčtovali, ale chceli by sme to do konca roka (aj spätne) za celý rok 2006. Problémom je celková hodnota stravného lístka.
judita1971
14.01.07,15:52
Prosím o pomoc.K 31.12.2006 som urobila inventarizáciu pohľadávok ŠJ.
Zistila som, že nesprávnym účtovaním predchodkyne mi vznikli na účte 3l6 pohľadávky, ktoré nemajú byť vykázané, a na účte 112 mám mínusovú zásobu potravín. V určitých minulých obdobiach nesprávne naúčtovala vzťahy 501/112 a 316/602, opravovala ich tak, že to akosi umelo navýšila, uspokojila sa s tým že 501 sa rovnala 602. Chybu som zistila v rokoch 2002 a 2003 . Jej účtovníctvo je neprehľadné.Chýbajú interné doklady.
Čo s tým ? Chcela by som ísť do 1.1.2007 so správnym stavom. Aké súvsťažnosti však použiť ak ani mínusová zásoba na 112 sa nerovná stavu 316 . Prosím kvet poraď. Účtujem len druhý rok a s týmto si neviem poradiť.Vopred ďakujem:mee:
Kathrine27
14.01.07,20:05
ahojte, potýka sa tu niekto s problémom účtovania školskej jedálne?
potrebujem poradiť správne zaúčtovanie halierového vyrovnania, ktoré vzniká pri platbách šekom - konkrétne na poštovej poukážke sa k stravnému prirátava 5,-Sk ako poplatok, ktorý si účtuje pošta, avšak prišlo k situácii, že niektorá pošta si zaúčtovala 5,-Sk a niektorá 4,70 Sk. Ako sa vysporiadať s 30 haliermi?
ĎAKUJEM.

Podľa môjho názoru pošta tým, že prevedie na Váš účet peniaze, službu poskytuje majitelovi účtu a nie stravníkom. Preto tieto výdavky mali býť
poplatky . Zriaďovateľom ŠJ je mesto a preto tieto poplatky nám uhrádza.
semagi
16.01.07,10:39
Tieto rozdiely, toré Vám vznikli pri poplatkoch pošty sú vlatne preplatky stravníkov. Pokiaľ vedúca ŠJ k predpísanému stravnému pripočítala sumu vyššiu ako si sťahovala pošta - výška poplatku záležala od kódu spracovania poštových poukážok - vzniknutý rozdiel sa mal pripísať stravníkovi ako preplatok na stravnom. Od 1.1.2007 tento problém odpadá, nakoľko pošta už túto službu nespoplatňuje a na účet bude prevedená suma v tej výške ako bola na poštovoum poukaze.
večernica
16.01.07,11:02
Judita1971, učtuješ neuhradené fa za december 112/321? A náhodou nemáš účet 961 s niejakou hodnotou v ŠJ?
judita1971
16.01.07,17:17
večernica, áno účtujem faktúry, ktoré patria do decembra a ešte nedošli ako 112 /321, do nového roka mi prechádza záväzok voči dodávateľom
v novom roku už len 241/321
S mojim problémom som si pomohla čosi som zaúčtovala ako 112 /316 tak aby zásoby boli správne. zvyšok cez posúvahové účty.Opravy som konzultovala s našou kontrolórkou. Odkedy účtujem ja tak to mám správne. ale už len ako príklad uvádzam účtovanie mojej predchodkyne:

1.predpis 1/06 100,- Sk 316/602 - správne
3. nákup mat 100,- Sk 112/321 - správne
2.spotreba mat 1/06 50,- Sk 501/112 -správne zobrala spotrebu
3. spotreba mat. 1/06 100,-Sk 501/112 /zobrala poč.stav zásob/
4. oprava, lebo sa jej nerovnalo na konci 501 a 602 tak doúčtovala
ešte 316/602 50,- SK
a podla nej to bolo OK lebo na konci roka 501=602 , ale že pohľadávky
boli fiktívne navýšené to nič, že zásoba bola mínusová to tiež nič,
a potom to opravovala 112 cez 961 čiastočne a ešte čoro-moro... škoda reči.


po inventarizácii a vysporiadaní pohľadávok to mi sedí. ďakujem že si mi chcela pomôcť :) :) :) :)
jamNicka
16.01.07,17:56
prosím Vás, chcela by som sa spýtať, či si môže ved. ŠJ 11.12. určiť, že sa do tohto dňa dá odhlásiť z obedov do konca mesiaca, ak som sa neodhlásila, moja chyba - potom to už nejde.Zatiaľ som sa s takýmto jednaním nestretla a to už chodím na obedy nejaký ten piatok....
Viem, že si už nepomôžem, len chcem byť informovaná pre podruhý raz.
Ďakujem.
kvet
17.01.07,05:38
večernica, áno účtujem faktúry, ktoré patria do decembra a ešte nedošli ako 112 /321, do nového roka mi prechádza záväzok voči dodávateľom
v novom roku už len 241/321


Ahojte,
chcem reagovať na účtovanie dodávok materiálu (ale aj služieb, resp. prác), ktoré boli dodané (uskutočnené) v roku 2006, ale faktúra prišla až v roku 2007.
Podľa § 54 ods. 10 postupov účtovania pre RO,PO,..., sa účte 389 - Odhadné účty pasívne účtujú k poslednému dňu účtovného obdobia (t.j. 31.12.) pasívne odhadné položky, ktoré nie je možné účtovať ako obvyklý záväzok, napr. nevyfakturované dodávky. Uvedené ustanovenia sa vzťahuje na všetky subjekty verejnej správy, ktoré postupujú pri účtovaní podľa postupov účtovania pre RO,PO,ŠF,obce,VÚC, bez ohľadu na to či vykonávajú, ale nevykonávajú podnikateľskú činnosť !
Z uvedeného teda vyplýva, že účtovanie nevyfakturovaných dodávok materiálu k 31.12.2006 sa má zaúčtovať: MD 112 / D 389 v odhadnej cene, resp. v cene uvedenej na dodacom liste a v prípade, že faktúra príde v roku 2007 do dňa zostavenia účtovnej závierky, táto cena sa opraví podľa ceny uvedenej vo faktúre.
V novom roku, t.j. 2007 sa došlá faktúra zaúčtuje: MD 389 / D 321.

Ešte doplním, že v taktom prípade je nutné inventarizovať aj účet 389.

Pekný deň prajem
semagi
17.01.07,09:15
prosím Vás, chcela by som sa spýtať, či si môže ved. ŠJ 11.12. určiť, že sa do tohto dňa dá odhlásiť z obedov do konca mesiaca, ak som sa neodhlásila, moja chyba - potom to už nejde.Zatiaľ som sa s takýmto jednaním nestretla a to už chodím na obedy nejaký ten piatok....
Viem, že si už nepomôžem, len chcem byť informovaná pre podruhý raz.
Ďakujem.

Ak vedúca oznámi stravníkom, aby sa dopredu odhlásili zo stravovania 2 alebo 3 dni pred ukončením školského alebo kalendárneho roka kedy musí byť vyčerpaná norma na potraviny tak to pochopím, ale z akého dôvodu to urobila už 11.12.? Predpis k odhasovaniu stravníkov - Vyhláška 121/1994 - § 9 - stravné sa odhlasuje aspoň 24 hodín vopred. Keby si sa ohlásila a trvala na svojom, vedúca by ťa musela odhlásiť.
erikavm
21.01.07,18:37
Ahojte,
chcem reagovať na účtovanie dodávok materiálu (ale aj služieb, resp. prác), ktoré boli dodané (uskutočnené) v roku 2006, ale faktúra prišla až v roku 2007.
Podľa § 54 ods. 10 postupov účtovania pre RO,PO,..., sa účte 389 - Odhadné účty pasívne účtujú k poslednému dňu účtovného obdobia (t.j. 31.12.) pasívne odhadné položky, ktoré nie je možné účtovať ako obvyklý záväzok, napr. nevyfakturované dodávky. Uvedené ustanovenia sa vzťahuje na všetky subjekty verejnej správy, ktoré postupujú pri účtovaní podľa postupov účtovania pre RO,PO,ŠF,obce,VÚC, bez ohľadu na to či vykonávajú, ale nevykonávajú podnikateľskú činnosť !
Z uvedeného teda vyplýva, že účtovanie nevyfakturovaných dodávok materiálu k 31.12.2006 sa má zaúčtovať: MD 112 / D 389 v odhadnej cene, resp. v cene uvedenej na dodacom liste a v prípade, že faktúra príde v roku 2007 do dňa zostavenia účtovnej závierky, táto cena sa opraví podľa ceny uvedenej vo faktúre.
V novom roku, t.j. 2007 sa došlá faktúra zaúčtuje: MD 389 / D 321.

Ešte doplním, že v taktom prípade je nutné inventarizovať aj účet 389.

Pekný deň prajem



Aj ja účtujem ŠJ pre MŠ v obci. vedúca odovzdala všetky veci a teraz budem prvý krát zatvárať účty. ak som dobre pochopila teraz musím použiť účet 389
MD 112/ D389
v roku 2007
MD 389 / D 321
a zároveň MD 321 / D241 takto je dobre?
kvet
22.01.07,06:25
Presne tak ako píšeš !
marco04
14.02.07,18:26
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť pri výpočte hodnoty stravného lístka v zariadeniach škols. stravovania. Už asi 4 roky používame hodnotu vo výške 56,- Sk a nevieme, či je správna, keby sme ju chceli prepočítať, nevieme ako vyrátať réžijné náklady (platy, odvody, energie, prevádzkové náklady). Zamestnanec prispieva 23,- Sk a 2,- Sk sa prispieva zo sociálneho fondu. Čiastku, ktorou by mal prispievať zamestnávateľ (škola) sme zatiaľ neúčtovali, ale chceli by sme to do konca roka (aj spätne) za celý rok 2006. Problémom je celková hodnota stravného lístka.
Poprosím aj ja mám podobný problém, mohol by niekto reagovať na tento príspevok. Ďakujem.
jablčko
23.02.07,09:23
Poprosím aj ja mám podobný problém, mohol by niekto reagovať na tento príspevok. Ďakujem.

Ja robím v MŠ s právnou subjektivitou len rok, a teraz idem tiež počítať režijné náklady. Mám s obcou veľmi dobrú spoluprácu a poradili mi:
spočítať všetky náklady na energie, telefón za MŠ, ktoré sa vydelia 1/3 - to je spotreba pre ŠJ, spočítať náklady na tovary, opravy, služby a ostatné (všetko čo sa týka jedální), mzdy a odvody do fondov zamestnancov ŠJ, prídel do SF. Výsledok mzdových nákladov sa vydelí počtom všetkých odobratých jedál za rok 2006 (desiate, obedy, olovratny) - vyjde napr. 14,20 Sk. Výsledok prevádzkových nákladov sa vydelí počtom len obedov - vyjde napr. 16,40 Sk, spolu je cena režijných nákladov 30,60. Ak je cena za potraviny 23,00 Sk, cena jedla je 53,60 zaokrúhlene 53,50. Potom si odrátam 55% za zamestnávateľa (29,50), 2,00 príspevok zo SF a zostane platba zamestnanca 22,00. Dúfam , že som poradila dobre.
marco04
11.03.07,12:14
Ďakujem, pomohla
Kathrine27
15.03.07,05:40
Ahojte,
prsím Vás o pomoc ohľadne zaúčtovania rabatu v Šj bez práv.subj.pri obci
Som zvedavá či rabat sa má dobropisovasť pri úhrade a na spotrebe
-501/-241
alebo ako to robí vedúca ŠJ pri príjme na sklad podľa dodacieho listu
obnos podľa DL a mínus rabat z predchádzajúcej fa.
ja som jej navrhla aby príjem robila podľa DL a tam vôbec nie je rabat.
pri úhrade rabat dobropísať .
teraz fa príde len ďalší mesiac takže používam 389 ale pri uzávierka vôbec nesedí 389 neuhradená dodávka čo ona na doklade uvedie ani nebude sedieť.
čo navrhnete lebo nie je ochotná príjem robiť tak ako som navrhla.
pritom aj pri výdaji výdaj mat.zo skladu a mínus rabat. podľa môjho názoru príjem má robiť podľa DL a tam nie je uvedený rabat.
Ďakujem za Váš názor.
kvet
16.03.07,05:25
Súčasťou ocenenia zásob sú aj poskytnuté zľavy z ceny (tzv., skontá, bonusy, rabaty). Podľa môjho názoru účtovanie by mohlo byť:
- príjem zásob na sklad na základe dodacieho listu (zatiaľ nevyfakturované) v ocenení uvedenom na dodacom liste: MD 112 / D 389,
- zaúčtovanie došlej faktúry bez zľavy: MD 389 / D 321
- zaúčtovanie zľavy: MD 321 / D 112
Kathrine27
16.03.07,18:24
Ďakujem Kvet za odpoveď.
problem je v tom , že DL ani nevidím , vedúca mi to len na príjemku napíše ručne, že koľko fa. nemá uhradenú, a doteraz som nevedela že to nie je suma z DL. ale DL a mínus rabat z fa. predchádzajucích fa.
Ale to už bude asi v poriadku. ešte raz ďakujem za radu.
Paľka
20.03.07,07:01
Dobrý deň,
chceli by sme si ozrejmiť niektoré veci ohľadom ŠJ, preto Vás poprosíme o Váš názor.
1. Ak má zariadenie cudzích stravníkov, teda má príjem vo forme réžie, na aký účel sa táto réžia používa. /na energie+platy, alebo na prilepšenie resp. vybavenie ŠJ/
2.Ak vypadne pracovná sila v ŠJ napr. z dôvodu PN, jej práca sa rozdelí medzi zostávajúce pracovníčky. Majú tieto pracovníčky nárok na náhradné voľno, a koľko náhradného voľna im prináleží? Prípadne ako to riešite Vy?
3.Ak je vedúca ŠJ napr. na PN, kto ju v prípade neprítomnosti zastupuje?
Ide o to, že riaditeľka sa k zamestnancom ŠJ stavia chrbtom a zdá sa, že to čo im prináleží odmieta poskytovať. Preto Vám ďakujeme za každú radu a názor.
judita1971
20.03.07,20:20
K bodu 1: tento príjem využívame na 610.620.630. čiže aj na mzdy, aj na odvody, aj na všetko čo obsahuje 630.
K bodu 2: môj názor - náhradné voľno patrí za prácu nadčas, čo je práca nadčas ustanovuje zákonník práce - napr. kuchárky sú na 100 % prac.úvazok a pracujú 8 hod. denne, počas PN robia na 8 hod. ale majú viac práce - riešila by som to buď osobným príplatkom alebo odmenou., ak počas PN pracujú 9 hod. denne, t.j. o 1 hod. viac - je to pre nich práca nadčas - platia ustanovenia o práci nadčas .
K bodu 3. -záleží aká je tá PN - krátkodobá alebo dlhodobá. Aj naša vedúca ŠJ bola chorá, krátkodobo - časť práce robila hlavná kuchárka, čo mohla, a vedúca ŠJ si "ten veľký zvyšok " práce urobila, keď prišla do práce.
koruna
22.03.07,09:16
Chcela by som sa opýtať, sme škola s právnou subjektivitou. Pod sebou máme ŠJ a ŠKD. Na základe čoho máme účtovať energie pre ŠJ. A ako ich výpočítať, keď ŠJ nemá svoj elektromer?
bef
22.03.07,12:06
Chcela by som sa opýtať, sme škola s právnou subjektivitou. Pod sebou máme ŠJ a ŠKD. Na základe čoho máme účtovať energie pre ŠJ. A ako ich výpočítať, keď ŠJ nemá svoj elektromer?

Tiež nemáme merače tak so súhlasom zriaďovateľa energie účtujem takto:

Elektrika: MŠ – 30%, ŠJ – 70%

Teplo: MŠ – 70%, ŠJ – 30%

Voda: MŠ – 30%, ŠJ – 70%


Pekný deň :)
Kathrine27
13.04.07,07:43
Ahojte,
prsím Vás o pomoc ohľadne zaúčtovania rabatu v Šj bez práv.subj.pri obci
Som zvedavá či rabat sa má dobropisovasť pri úhrade a na spotrebe
-501/-241
alebo ako to robí vedúca ŠJ pri príjme na sklad podľa dodacieho listu
obnos podľa DL a mínus rabat z predchádzajúcej fa.
ja som jej navrhla aby príjem robila podľa DL a tam vôbec nie je rabat.
pri úhrade rabat dobropísať .
teraz fa príde len ďalší mesiac takže používam 389 ale pri uzávierka vôbec nesedí 389 neuhradená dodávka čo ona na doklade uvedie ani nebude sedieť.
čo navrhnete lebo nie je ochotná príjem robiť tak ako som navrhla.
pritom aj pri výdaji výdaj mat.zo skladu a mínus rabat. podľa môjho názoru príjem má robiť podľa DL a tam nie je uvedený rabat.
Ďakujem za Váš názor.




začala som účtovať nasledovne:

príjem na sklad podľa DL 112 /389 10 Sk
došlá fa. predpis fa. 389/321 8 Sk
úhrada fa. 321/241 8 Sk
zľava (rabat)podľa fa. 501/389 -2 SK
spotreba mat.
(spotreba podľa DL,) 501/112 10 SK

takto znížim spotrebu o zľavu čo sme dostali od dodávateľa.
na 389 bude 0 aj 321 bude 0.
príjem aj spotreba mat. je uvedená bez zľavy podľa DL.

prosím kto účtuje rabat aby sa vyjadril ktomu.
Pekný deň prajem.
uctovnicka
17.04.07,04:39
Tiež nemáme merače tak so súhlasom zriaďovateľa energie účtujem takto:

Elektrika: MŠ – 30%, ŠJ – 70%

Teplo: MŠ – 70%, ŠJ – 30%

Voda: MŠ – 30%, ŠJ – 70%


Pekný deň :)
Ja si myslím, že ak nemáte merače by mali by ste rozučtovávať energie aj podľa približne odsledovanej spotreby energií, ako aj štvorcových metrov jednotllivých zariadení (resp. vykurovaných miestností), a náročnosti jednotlivých zariadení na tú ktorú energiu. Sú to dosť špecifické informácie, ktoré sa ťažko dajú použiť podľa toho, ako tieto energie preúčtováva niekto iný. Prajem krásny deň.