mara234
10.11.06,09:38
Môžem byť zamestnaná v takom obore, na aký vlastním živnosť. Napríklad, ak mám živnosť na účtovníctvo, môžem byť zamestnaná v inej firme ako účtovníčka? Alebo ak mám koncesiu na autodopravu, môžem pracovať ako šofér - zamestnanec v inej firme? Ďakujem
Viera.M.
10.11.06,08:41
Môžem byť zamestnaná v takom obore, na aký vlastním živnosť. Napríklad, ak mám živnosť na účtovníctvo, môžem byť zamestnaná v inej firme ako účtovníčka? Alebo ak mám koncesiu na autodopravu, môžem pracovať ako šofér - zamestnanec v inej firme? Ďakujem
Podľa mňa určite áno. Aj ja osobne mám živnosť na vedenie účtovn. prác, fakturujem mesačne svojim odberateľom a súčasne som na skrát. prac. úväzok ako účtovníčka zamestnaná v jednej súkr. spoločnosti.
Nevidím v tom problém...
Evanka
10.11.06,08:55
Podľa mňa určite áno. Aj ja osobne mám živnosť na vedenie účtovn. prác, fakturujem mesačne svojim odberateľom a súčasne som na skrát. prac. úväzok ako účtovníčka zamestnaná v jednej súkr. spoločnosti.
Nevidím v tom problém...
Nechcem sa už veľmi k tomu vyjadrovať, ale zdá sa, že si protirečíš.... a mnohých ľudí si trocha dezorientovala. Bolo by dobré, keby si to teda v téme, na ktorú dávam odkaz uviedla na pravú mieru.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324276&postcount=10
mara234
10.11.06,09:05
Jedná sa mi viac o toho šoféra. Na živnostenskom sa vyjadrili, že sa to nesmie, ale neviem, či som ich dobre pochopila. Ďakujem
Tweety
10.11.06,09:26
Môžem byť zamestnaná v takom obore, na aký vlastním živnosť. Napríklad, ak mám živnosť na účtovníctvo, môžem byť zamestnaná v inej firme ako účtovníčka? Alebo ak mám koncesiu na autodopravu, môžem pracovať ako šofér - zamestnanec v inej firme? Ďakujem
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
Leila2006
10.11.06,09:41
Lenže tu je obmedzenie len v prípade zhody s predmetom činnosti zamestnávateľa, ale pokiaľ tá firma nerobí autodopravu alebo účtovníctvo ako predmet činnosti, tak ja si môžem ako zamestnanec v tej firme zriadiť živnosť na autodopravu alebo účtovníctvo, nie?
mara234
10.11.06,09:53
[quote=Tweety]§ 83 Dík, Tweety. Ale tam je opačný problém. Keď si bývalý zamestnanec už ako dôchodca vybavoval živnosť a povedal, že on bude zase zamestnaný u pôvodného zamestnávateľa, dostal upozornenie, že nemôže. Možno ich zle pochopil, musím sa ísť opýtať na ŽÚ.
Evanka
10.11.06,10:52
§ 83 Dík, Tweety. Ale tam je opačný problém. Keď si bývalý zamestnanec už ako dôchodca vybavoval živnosť a povedal, že on bude zase zamestnaný u pôvodného zamestnávateľa, dostal upozornenie, že nemôže. Možno ich zle pochopil, musím sa ísť opýtať na ŽÚ. Podľa mňa je jedno, živnosť predchádzala zamestnaniu alebo naopak....
Ak má niekto založenú živnosť s určitým predmetom podnikania, zamestnávateľ ho nemusí prijať do zamestnania práve na základe §83 ods. 1 ZP. Treba to brať tak, akoby nedával súhlas k súbehu zamestnania a podnikania v rovnakom alebom obdobnom predmete podnikania. Ak by sa chcel zamestnať u takéhoto zamestnávateľa, je povinný požiadať obvodný úrad o zrušenie živnostenského oprávnenia.
Na doplnenie - o zákaze podnikania vedúcich pracovníkov vykonávajúcich funkciu v štátnych orgánoch hovorí § 9 ods.1 zák. 552/2003.
rosemary
10.11.06,11:44
U vodičov, hlavne nákladných automobilov a autobusov je to trochu zložitejšie, z dôvodu dodržovania zák 121/ rok teraz neviem o dodržovaní času odpočinku v doprave. Keby u zamestnávateľa odjazdil hodiny, ktoré mu zákon povoľuje a potom by ešte jazdil na svoju vlastnú živnosť, porušil by tento zákon. Ako zamestnávateľ by som si takéhoto vodiča živnostníka určite do pracovného pomeru nezamestnala