Zavrieť

Porady

Môže sa to?

Môžem byť zamestnaná v takom obore, na aký vlastním živnosť. Napríklad, ak mám živnosť na účtovníctvo, môžem byť zamestnaná v inej firme ako účtovníčka? Alebo ak mám koncesiu na autodopravu, môžem pracovať ako šofér - zamestnanec v inej firme? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    mara234
    Môžem byť zamestnaná v takom obore, na aký vlastním živnosť. Napríklad, ak mám živnosť na účtovníctvo, môžem byť zamestnaná v inej firme ako účtovníčka? Alebo ak mám koncesiu na autodopravu, môžem pracovať ako šofér - zamestnanec v inej firme? Ďakujem
    Podľa mňa určite áno. Aj ja osobne mám živnosť na vedenie účtovn. prác, fakturujem mesačne svojim odberateľom a súčasne som na skrát. prac. úväzok ako účtovníčka zamestnaná v jednej súkr. spoločnosti.
    Nevidím v tom problém...

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Viera.M.
    Podľa mňa určite áno. Aj ja osobne mám živnosť na vedenie účtovn. prác, fakturujem mesačne svojim odberateľom a súčasne som na skrát. prac. úväzok ako účtovníčka zamestnaná v jednej súkr. spoločnosti.
    Nevidím v tom problém...
    Nechcem sa už veľmi k tomu vyjadrovať, ale zdá sa, že si protirečíš.... a mnohých ľudí si trocha dezorientovala. Bolo by dobré, keby si to teda v téme, na ktorú dávam odkaz uviedla na pravú mieru.
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=324276&postcount=10

    mara234 je offline (nepripojený) mara234

    mara234
    Jedná sa mi viac o toho šoféra. Na živnostenskom sa vyjadrili, že sa to nesmie, ale neviem, či som ich dobre pochopila. Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mara234
    Môžem byť zamestnaná v takom obore, na aký vlastním živnosť. Napríklad, ak mám živnosť na účtovníctvo, môžem byť zamestnaná v inej firme ako účtovníčka? Alebo ak mám koncesiu na autodopravu, môžem pracovať ako šofér - zamestnanec v inej firme? Ďakujem
    § 83
    Výkon inej zárobkovej činnosti
    (1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

    (2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

    (3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Lenže tu je obmedzenie len v prípade zhody s predmetom činnosti zamestnávateľa, ale pokiaľ tá firma nerobí autodopravu alebo účtovníctvo ako predmet činnosti, tak ja si môžem ako zamestnanec v tej firme zriadiť živnosť na autodopravu alebo účtovníctvo, nie?

    mara234 je offline (nepripojený) mara234

    mara234
    [quote=Tweety]§ 83 Dík, Tweety. Ale tam je opačný problém. Keď si bývalý zamestnanec už ako dôchodca vybavoval živnosť a povedal, že on bude zase zamestnaný u pôvodného zamestnávateľa, dostal upozornenie, že nemôže. Možno ich zle pochopil, musím sa ísť opýtať na ŽÚ.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    mara234
    § 83 Dík, Tweety. Ale tam je opačný problém. Keď si bývalý zamestnanec už ako dôchodca vybavoval živnosť a povedal, že on bude zase zamestnaný u pôvodného zamestnávateľa, dostal upozornenie, že nemôže. Možno ich zle pochopil, musím sa ísť opýtať na ŽÚ.
    Podľa mňa je jedno, živnosť predchádzala zamestnaniu alebo naopak....
    Ak má niekto založenú živnosť s určitým predmetom podnikania, zamestnávateľ ho nemusí prijať do zamestnania práve na základe §83 ods. 1 ZP. Treba to brať tak, akoby nedával súhlas k súbehu zamestnania a podnikania v rovnakom alebom obdobnom predmete podnikania. Ak by sa chcel zamestnať u takéhoto zamestnávateľa, je povinný požiadať obvodný úrad o zrušenie živnostenského oprávnenia.
    Na doplnenie - o zákaze podnikania vedúcich pracovníkov vykonávajúcich funkciu v štátnych orgánoch hovorí § 9 ods.1 zák. 552/2003.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    U vodičov, hlavne nákladných automobilov a autobusov je to trochu zložitejšie, z dôvodu dodržovania zák 121/ rok teraz neviem o dodržovaní času odpočinku v doprave. Keby u zamestnávateľa odjazdil hodiny, ktoré mu zákon povoľuje a potom by ešte jazdil na svoju vlastnú živnosť, porušil by tento zákon. Ako zamestnávateľ by som si takéhoto vodiča živnostníka určite do pracovného pomeru nezamestnala

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.