Zauzana
12.11.06,20:06
Prosím, potrebovala by som súrne radu, platí 24-mesačná záruka aj na kúpené zvieratko /bežne by sa malo dožiť 40-60 rokov/? Kúpila som ho v chovprodukte, kde moju reklamáciu neuznali /zvieratko je choré a musí doživotne brať lieky.../, vraj záruka je iba 4 týždne...?
V Občianskom zákonníku som nič také nenašla, poradí mi niekto, prípadne napíše kontakt na šikovného právnika?
Ďakujem za všetky reakcie...
Zauzana
13.11.06,10:59
Nikto nemá skúsenosť?
Dana K.
13.11.06,11:11
No,myslím, že na živé tvory je záruka kratšia, ako napr. aj na potraviny. Skús si pozrieť zákon o ochrane spotrebiteľa,alebo niekde na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie (www.soi.sk (http://www.soi.sk)), či tam niečo také nebude.
bendži
13.11.06,11:25
Záručná doba

Záručné doby začínajú plynúť od prevzatia veci alebo služby kupujúcim.

Minimálna záručná doba stanovená zákonom:

- všeobecne je záručná doba 24 mesiacov
- u potravinárskeho tovaru je 8 dní
- u predaja krmív je 3 týždne
- u predaja zvierat je 6 týždnov
- u zhotovenia stavby je 3 roky (vykonávací predpis môže u niektorých častí stavieb stanoviť inak, najmenej však 18 mesiacov)
- u služby na zákazku je všeobecne 3 mesiace
- u opráv a úprav je 3 mesiace (okrem osobitných predpisov) - u stavebných prác 18 mesiacov

V záručnom liste vydanom kupujúcemu (objednávateľovi) môže predávajúci (zhotoviteľ) poskytnúť záruku presahujúcu minimálny rozsah stanovený zákonom.

„Dvojročná záruka“
Predávajúci zodpovedá kupujúcemu, že predávaná vec:

- je bez vád,
- má akosť a užitkové vlastnosti zmluvou požadované, predávajúcim, výrobcom alebo jeho zástupcom popisované, alebo na základe nimi vykonanej reklamy očakávanej,
- má akosť a užitkové vlastnosti pre vec takého druhu obvyklé,
- odpovedá požiadavkam právnych predpisov,
- má odpovedajúce množstvo, mieru alebo hmotnosť
- odpovedá účelu, ktorý predávajúci pre použitie veci uvádza alebo pre ktorý sa vec obvykle používa.

V prípade, že vec pri prevzatí kupujúcim nie je v zhode s kúpnou zmluvou, má kupujúci právo si vybrať, ci chce vec uviesť do stavu odpovedajúcemu kúpnej zmluve výmenou veci, alebo jej opravou; ak nie je taký postup možný, môže kupujúci požadovať primeranú zľavu z ceny veci alebo od zmluvy odstúpiť.

zdroj: http://www.zss.sk/dobre_rady/zarucna_doba.html
Chobot
13.11.06,12:50
Prosím, potrebovala by som súrne radu, platí 24-mesačná záruka aj na kúpené zvieratko /bežne by sa malo dožiť 40-60 rokov/? Kúpila som ho v chovprodukte, kde moju reklamáciu neuznali /zvieratko je choré a musí doživotne brať lieky.../, vraj záruka je iba 4 týždne...?
V Občianskom zákonníku som nič také nenašla, poradí mi niekto, prípadne napíše kontakt na šikovného právnika?
Ďakujem za všetky reakcie...

Skúsenosť s tým nemám, ale pripojím leták zo stránky www.pravaspotrebitela.sk (http://www.pravaspotrebitela.sk)

Neviem, či Ti to pomôže, ale takýchto prípadov je viacej. Naposledy bol jeden medializovaný v správach JOJ. Príspevok si môžeš nájsť na stránke TV JOJ (www.joj.sk (http://www.joj.sk)) v sekcii TV-archív zo dňa 2.11.2006 príspevok :"Pochybný predaj psa".
beakap
18.11.06,07:42
Je pravdou, že kedysi bola záručná doba na zvieratá kratšia, už dlhšie je však účinný §620 so záručnou dobou 24 mesiacov na všetko (12 mes. na použité veci). V zásade je predávajúci zodpovedný za vadu, ktorú má vec v čase predaja. Teda, ak ide o nevyliečiteľnú a vrodenú vadu zvieraťa, alebo stav, ktorý evidentne musel trvať už pri predaji, preukázať zodpovednosť predávajúceho je dokázateľná jednoducho a určite sa oplatí uplatniť si svoje právo. (To odporúčam najmä ľudom, ktorí si donesú domov z chovproduktu zviera so svrabom, morča, ktoré za dva dni zdochne a podobne.) Pri ochoreniach zvierat, ktoré sa prejavia neskôr (teda vady, ktoré sa vyskytnú v záručnej dobe), je situácia už trošku komplikovanejšia. Neviem, akú chorobu má Tvoj psík a ako dlho po kúpe ste chorobu zistili, ale keďže ma tieto prípady s chorými zvieratami dosť iritujú (je ich naozaj viac než dosť), napíš mi kľudne na adresu beakap@yahoo.com údaje, kedy si si zvieratko kúpila, kedy sa prejavilo ochorenie a pripoj vyjadrenie od veterinára, čo psíkovi je a aké budú náklady na liečbu. Ak tam bude aspoň aká-taká šanca na úspech,pomôžem Ti napísať "predžalobnú" výzvu. BOla by som rada, keby to aspoň niekto dotiahol do konca, nie len po hádku s predavačkou v obchode.
aglo6
25.08.12,14:09
Kupili sme pred tyzdnom psika na inzerat, kde bol ponukaný ako zdravý. Kupa prebehla na základe ustnej dohody .Dnes u veterinára sme zistili, že psík má nezostupený semenník a vrodenú ťažku srdcovú vadu. Máme nárok na odstupenie od zmluvy, ked ju nemáme v písomnej forme ? / odovzdali sme si len psa, preukaz a peniaze/