Zavrieť

Porady

Záručná lehota a kúpa zvieratka

Prosím, potrebovala by som súrne radu, platí 24-mesačná záruka aj na kúpené zvieratko /bežne by sa malo dožiť 40-60 rokov/? Kúpila som ho v chovprodukte, kde moju reklamáciu neuznali /zvieratko je choré a musí doživotne brať lieky.../, vraj záruka je iba 4 týždne...?
V Občianskom zákonníku som nič také nenašla, poradí mi niekto, prípadne napíše kontakt na šikovného právnika?
Ďakujem za všetky reakcie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    No,myslím, že na živé tvory je záruka kratšia, ako napr. aj na potraviny. Skús si pozrieť zákon o ochrane spotrebiteľa,alebo niekde na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie (www.soi.sk), či tam niečo také nebude.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Záručná doba

    Záručné doby začínajú plynúť od prevzatia veci alebo služby kupujúcim.

    Minimálna záručná doba stanovená zákonom:

    - všeobecne je záručná doba 24 mesiacov
    - u potravinárskeho tovaru je 8 dní
    - u predaja krmív je 3 týždne
    - u predaja zvierat je 6 týždnov
    - u zhotovenia stavby je 3 roky (vykonávací predpis môže u niektorých častí stavieb stanoviť inak, najmenej však 18 mesiacov)
    - u služby na zákazku je všeobecne 3 mesiace
    - u opráv a úprav je 3 mesiace (okrem osobitných predpisov) - u stavebných prác 18 mesiacov

    V záručnom liste vydanom kupujúcemu (objednávateľovi) môže predávajúci (zhotoviteľ) poskytnúť záruku presahujúcu minimálny rozsah stanovený zákonom.

    „Dvojročná záruka“
    Predávajúci zodpovedá kupujúcemu, že predávaná vec:

    - je bez vád,
    - má akosť a užitkové vlastnosti zmluvou požadované, predávajúcim, výrobcom alebo jeho zástupcom popisované, alebo na základe nimi vykonanej reklamy očakávanej,
    - má akosť a užitkové vlastnosti pre vec takého druhu obvyklé,
    - odpovedá požiadavkam právnych predpisov,
    - má odpovedajúce množstvo, mieru alebo hmotnosť
    - odpovedá účelu, ktorý predávajúci pre použitie veci uvádza alebo pre ktorý sa vec obvykle používa.

    V prípade, že vec pri prevzatí kupujúcim nie je v zhode s kúpnou zmluvou, má kupujúci právo si vybrať, ci chce vec uviesť do stavu odpovedajúcemu kúpnej zmluve výmenou veci, alebo jej opravou; ak nie je taký postup možný, môže kupujúci požadovať primeranú zľavu z ceny veci alebo od zmluvy odstúpiť.

    zdroj: http://www.zss.sk/dobre_rady/zarucna_doba.html

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zauzana
    Prosím, potrebovala by som súrne radu, platí 24-mesačná záruka aj na kúpené zvieratko /bežne by sa malo dožiť 40-60 rokov/? Kúpila som ho v chovprodukte, kde moju reklamáciu neuznali /zvieratko je choré a musí doživotne brať lieky.../, vraj záruka je iba 4 týždne...?
    V Občianskom zákonníku som nič také nenašla, poradí mi niekto, prípadne napíše kontakt na šikovného právnika?
    Ďakujem za všetky reakcie...
    Skúsenosť s tým nemám, ale pripojím leták zo stránky www.pravaspotrebitela.sk

    Neviem, či Ti to pomôže, ale takýchto prípadov je viacej. Naposledy bol jeden medializovaný v správach JOJ. Príspevok si môžeš nájsť na stránke TV JOJ (www.joj.sk) v sekcii TV-archív zo dňa 2.11.2006 príspevok :"Pochybný predaj psa".
    Naposledy upravil Chobot : 13.11.06 at 13:05

    beakap je offline (nepripojený) beakap

    beakap
    Je pravdou, že kedysi bola záručná doba na zvieratá kratšia, už dlhšie je však účinný §620 so záručnou dobou 24 mesiacov na všetko (12 mes. na použité veci). V zásade je predávajúci zodpovedný za vadu, ktorú má vec v čase predaja. Teda, ak ide o nevyliečiteľnú a vrodenú vadu zvieraťa, alebo stav, ktorý evidentne musel trvať už pri predaji, preukázať zodpovednosť predávajúceho je dokázateľná jednoducho a určite sa oplatí uplatniť si svoje právo. (To odporúčam najmä ľudom, ktorí si donesú domov z chovproduktu zviera so svrabom, morča, ktoré za dva dni zdochne a podobne.) Pri ochoreniach zvierat, ktoré sa prejavia neskôr (teda vady, ktoré sa vyskytnú v záručnej dobe), je situácia už trošku komplikovanejšia. Neviem, akú chorobu má Tvoj psík a ako dlho po kúpe ste chorobu zistili, ale keďže ma tieto prípady s chorými zvieratami dosť iritujú (je ich naozaj viac než dosť), napíš mi kľudne na adresu beakap@yahoo.com údaje, kedy si si zvieratko kúpila, kedy sa prejavilo ochorenie a pripoj vyjadrenie od veterinára, čo psíkovi je a aké budú náklady na liečbu. Ak tam bude aspoň aká-taká šanca na úspech,pomôžem Ti napísať "predžalobnú" výzvu. BOla by som rada, keby to aspoň niekto dotiahol do konca, nie len po hádku s predavačkou v obchode.

    aglo6 je offline (nepripojený) aglo6

    aglo6
    Kupili sme pred tyzdnom psika na inzerat, kde bol ponukaný ako zdravý. Kupa prebehla na základe ustnej dohody .Dnes u veterinára sme zistili, že psík má nezostupený semenník a vrodenú ťažku srdcovú vadu. Máme nárok na odstupenie od zmluvy, ked ju nemáme v písomnej forme ? / odovzdali sme si len psa, preukaz a peniaze/

    Záručná lehota a kúpa zvieratka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.