kaja1
14.11.06,07:51
Dobrý deň,

Prosím o radu, prevzala som jednoduché účtovníctvo FO, ktorá používa auto na podnikanie , ktoré má požičané od príbuzného. Treba mu dorobiť zmluvu o prenájme, daň z motorových vozidiel uhradil. Účtovníčka predo mnou mu zaúčtovala do výdavkov aj nákup PHM a umývanie vozidla, ale podľa mňa to je nesprávne. Podľa mňa mu budem účtovať do nákladov iba priemernú spotrebu + suma základnej náhrady za km. Poprípade aj nájom za používanie vozidla.

Mohol by mi niekto dať vzor zmluvy o prenájme vozidla utvrdiť ma v účtovaní.

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
skaspa
14.11.06,07:02
predpokladám, že FO je SZČO - potom mu nemôžeš účtovať základnú náhradu za km resp. takáto náhrada nie je daňový výdavok- § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 uvádza, ak daňovník na cestovanie využije vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku; v tomto prípade to nie je jeho vlastné mot. vozidlo, ale požičané; nájomné, PHM ako aj umývanie vozidla si môže zaúčtovať do výdavkov;
adulique
14.11.06,18:52
Nesuhlasim s Skaspa. Pouzivame prenajate osobne motorove vozidlo, dokonca aj uzitkove. Je to tak ako pise KAJA. Do nakladov sa uctuje iba priemerna spotreba a 6,20 za kazdy km. PHM vobec nemusis zdokladovat. Lepsie je ich nearchivovat, aby sa v nich nevyskytli nejasnosti ;)
Nic ine sa neda dat do nakladov. Vsetko je zahrnute v tych 6,20.
Ak ma niekto zmluvu o prenajme, velmi sa jej aj ja potesim. Este stale ju nemame vytvorenu.Dakujem
skaspa
14.11.06,19:05
Daňové výdavky § 19 - (2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

živnostník (SZČO) je daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 - § 19 ods. 2) písm. e) jasne hovorí o vlastnom motorovom vozidlo (podotýkam, že sa to týka daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2; čiže nie napr. s.r.o.čky),
bibiana11
14.11.06,19:35
Dobry,
ja mam podobny problem, ako je to automobilom, ked to vlastni manzelka a pouziva manzel SZCO na podnikanie, poradte mi prosim, dakujem
Džudi
14.11.06,20:47
Tu sa to berie ako vlastne vozidlo a mozes uctovat spotrebu PHM a 6,20 sk na 1 km. Mam to aj skontrolovane DU.
skaspa
15.11.06,05:47
Dobry,
ja mam podobny problem, ako je to automobilom, ked to vlastni manzelka a pouziva manzel SZCO na podnikanie, poradte mi prosim, dakujem

ako vlastné vozidlo sa to berie iba ak je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, iba vtedy možno uplatniť aj sadzbu za km
toria
15.11.06,17:51
Prosím o radu s.r.o. má prenajaté vozidlo od konateľa, ktorý má auto v majetku SZČO. Ako postupovať???
- účtovať len 6,20 sadzbu za km, alebo
- účtovať PHM + 6,20 sadzbu za km
- a doklady ako nemrznúca zmes, stierače, olej môže si dať s.r.o. do nákladov alebo nie???
toria
15.11.06,17:56
Ak ma niekto zmluvu o prenajme, velmi sa jej aj ja potesim. Este stale ju nemame vytvorenu.Dakujem[/quote]


Pozri tlačivá a dokumenty, v rôznych je nájom auta
petovsan
14.03.07,21:54
Prosím o radu s.r.o. má prenajaté vozidlo od konateľa, ktorý má auto v majetku SZČO. Ako postupovať???
- účtovať len 6,20 sadzbu za km, alebo
- účtovať PHM + 6,20 sadzbu za km
- a doklady ako nemrznúca zmes, stierače, olej môže si dať s.r.o. do nákladov alebo nie???

Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???
vikinka
14.03.07,21:59
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???
Prenajaté ato nie vlastné,takže určite nie základ.náhradu.
petovsan
14.03.07,22:07
díky, no, tak nie som na tom ešte najhoršie, ale teraz ma napadlo: môže vôbec prenajímať FO - SZČO (a zároveň aj konateľ v s.r.o.) svojej s.r.o. osobné MV zaradené v majetku SZČO bez toho, aby mal v živn. listine k tomuto oprávnenie?
petovsan
14.03.07,22:29
Prosííím, vie mi teraz tak narýchlo ktosi zo zúčastnených poradiť?
Rada by som totiž dnes ešte vyplnila DP.
petovsan
15.03.07,08:31
Nesuhlasim s Skaspa. Pouzivame prenajate osobne motorove vozidlo, dokonca aj uzitkove. Je to tak ako pise KAJA. Do nakladov sa uctuje iba priemerna spotreba a 6,20 za kazdy km. PHM vobec nemusis zdokladovat. Lepsie je ich nearchivovat, aby sa v nich nevyskytli nejasnosti ;)
Nic ine sa neda dat do nakladov. Vsetko je zahrnute v tych 6,20.
Ak ma niekto zmluvu o prenajme, velmi sa jej aj ja potesim. Este stale ju nemame vytvorenu.Dakujem

Prosím Vás, vyjadrí sa niekto k tomuto názoru ??? Mne sa to zdá teda postavené na hlavu ... pri prenajatom vozidle sadzba zákl. náhrady ???
renča1
15.03.07,09:18
díky, no, tak nie som na tom ešte najhoršie, ale teraz ma napadlo: môže vôbec prenajímať FO - SZČO (a zároveň aj konateľ v s.r.o.) svojej s.r.o. osobné MV zaradené v majetku SZČO bez toho, aby mal v živn. listine k tomuto oprávnenie?

podľa mňa môže.
renča1
15.03.07,09:27
Prosím Vás, vyjadrí sa niekto k tomuto názoru ??? Mne sa to zdá teda postavené na hlavu ... pri prenajatom vozidle sadzba zákl. náhrady ???


Nesúhlasím s príspevkom č.3. Správnu odpoveď uviedol skaspa v prvom a aj v 4 príspevku.

PS: ale mne sa zdá, že ty máš odlišnú otázku od otázky založenej v tejto téme. Nerozumiem tomu čo si napísala:

"prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, "

Môže vzniknúť viac prípadov :
1) szčo eviduje vo svojom majetku auto a na základe nájom.zmluvy ho prenajíma s.r.o. alebo,
2) szčo nemá vložené os.auto v majetku, ale ho využíva na podnikanie a zároveň ho využíva aj ako konateľ /súkrom.osoba/ pri SC vo svojej s.r.o.....

Ja teraz nerozumiem čoho sa presne tvoja otázka týka a čo ťa presne zaujíma..
petovsan
15.03.07,18:07
Ďakujem za Tvoju snahu, Renča1, pripúšťam, že moja otázka je trochu odlišná od hlavnej témy, avšak bola to skôr reakcia k otázke v príspevku č.8, ktorá ma tiež zaujíma.
Pýtam sa na prípad, keď fyzická osoba, ktorá je zároveň aj SZČO, má osobné MV zaradené do majetku FO v podnikaní a takéto vozidlo prenajíma do s.r.o., v ktorej je táto istá osoba (FO-podnikateľ) zároveň aj majiteľom a konateľom v 1 osobe bez pracovnej zmluvy, takže pýtam sa na bod 1)
renča1
16.03.07,05:13
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???

Pokiaľ je uzavretá zmluva o nájme, tak s.r.o. si môže uplatniť do nákladov vypočítanú spotrebu podľa TP, nájomné vozidla a ostatné výdavky spojené s mot.vozidlom, ak je tak v zmluve dojednané medzi prenajímateľom SZČO a nájomcom s.r.o. V tomto prípade sa nemôže uplatniť kilom.náhrada , pretože auto je prenajaté na základe zmluvy.

Iný prípad by nastal ak by išlo o bod 2), ale to už je o inom a bolo by to už mimotemy :)
petovsan
16.03.07,21:27
Po prečítaní príspevkov v tejto téme moje úvahy zašli ešte trochu ďalej a premýšľam nad tým, či môže správca dane pri kontrole mať snahu o neuznanie výdavkov na nájomné vozidla (od SZČO v s.r.o.), opravy, PHM vč. DPH, ... a snažiť sa postaviť celú situáciu do roviny: osobné vozidlo konateľa spoločnosti = sadzba zákl. náhrady + PHM bez nároku upl. DPH ???
Čo myslíte, je tam tenký ľad ?
Má niekto takýto prípad a absolovanú daňovú kontrolu ???
petovsan
19.03.07,22:24
nikto nič ???
Zoltán Kovács
19.03.07,22:30
Po prečítaní príspevkov v tejto téme moje úvahy zašli ešte trochu ďalej a premýšľam nad tým, či môže správca dane pri kontrole mať snahu o neuznanie výdavkov na nájomné vozidla (od SZČO v s.r.o.), opravy, PHM vč. DPH, ... a snažiť sa postaviť celú situáciu do roviny: osobné vozidlo konateľa spoločnosti = sadzba zákl. náhrady + PHM bez nároku upl. DPH ???
Čo myslíte, je tam tenký ľad ?
Má niekto takýto prípad a absolovanú daňovú kontrolu ???

Nemal by byť s tým problém. Mám taký istý prípad ako uvádzaš. Konateľ/spoločník a zároveň szčo. Szčo má v majetku auto zaradené, ktoré je momentálne nevyužité pre szčo, teda nadbytočné a preto uzavrel nájomnú zmluvu s vlastoou sro na to auto. Podľa mňa je to riadne uznateľný náklad sro aj s ostatnými výdavkami.
sybila3
20.03.07,09:44
A potom kde sa uvádza príjem za prenájom, do príjmov za živnosť? Už som sa tu pýtala niekoľkokrát, ale nikto mi neodpovedal, lebo aj ja mám taký prípad.
vikinka
20.03.07,10:23
A potom kde sa uvádza príjem za prenájom, do príjmov za živnosť? Už som sa tu pýtala niekoľkokrát, ale nikto mi neodpovedal, lebo aj ja mám taký prípad.
Príjem za prenájom auta nezaradeného v majetku v § 8 ods.1.písm.a.),ak je zaradené v majetku tak príjmy ostatné zo živnosti.
pivec
28.03.07,12:36
Čaute
Možno obligátna otázka....ale
Som SZČO mam prenajaté vozidlo od priatelky. Ak mam zaplatenu DzMV mozem si uplatnit 6,20/km? Vyska prenajmu je 12000. Dakujem za radu
vikinka
28.03.07,12:37
Nie nemožeš,nie je to vlastné mot.vozidlo,možeš uplatniť len spotrebu PL , prenájom na ostatné výdavky podľa zmluvy.
pivec
28.03.07,12:46
uz tomu nerozumiem. precital som si zopar prispevkov a nasiel som si v nich vsetko...
napr. ak vlastnim mot.v. alebo ho mam prenajate ale nepatri do majetku tak si mozem uplatnit pausal 6.20 za km...je to mylne?
Muška
28.03.07,12:48
zákon
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
pivec
28.03.07,12:52
...takze teraz mozem vydokladovat iba PHM, servis a naklady spojene s uzivanim auta? Musim mat aj knihu jazd? Evidenciu blockov od tankovania?
lienka3
28.03.07,17:12
Aj ja robím to účto tej kamarátke a z autom nemám skúsenosti,
ale chcem sa opýtať : auto nemá zaradené v podnikaní , zaplatila daň
(môžem to zaučtovať kam?), má spotrebované PHM asi prevádzkova réžia?
a ako zaučtovať v KROSE tú náhradu 6,2 na 1km.

a ten podnikateľský účet využíva aj na súkromné účely a ešte jej tam aj sestra vložila peniaze , dávam to všetko do položiek neovplyv.dane dúfam,že je to správne:eek:
vikinka
28.03.07,19:08
Spotrebu PL prepočítanú podľa tech.preukazu na základe evidencie jázd zaúčtovať do výdavkov celkom v členení prevádzková réžia.Zákl.náhradu a priemernú cenu za PL ,len v prípade ak sa jedná o jej vlastné auto.Príjmy,ktoré sú súkromné účtovať ako PNZD.
Maxinka
30.03.07,08:57
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si to všetko zaúčtuje na 501AA a píše si cesty do knihy jázd.

Mám to v poriadku?
Maxinka
30.03.07,09:51
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si to všetko zaúčtuje na 501AA a píše si cesty do knihy jázd.

Mám to v poriadku?
Nikto sa mi na to nepozrie?
renča1
30.03.07,10:04
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si to všetko zaúčtuje na 501AA a píše si cesty do knihy jázd.

Mám to v poriadku?

k bodu:

1,2) podľa môjho názoru nemôže szčo prepočítavať spotrebu podľa TP a následne preúčtuvavať a faktúrovať, pretože szčo sám s autom nejazdí. Jazdí sním len s.r.o.. Neviem ako je zmluva stanovená, ale ak zamestnanci s.r.o. používajú platobnú kartu patriacej szčo, tak aj tieto výbery alebo vzniknutá fa za PHM ktorá príde Szčo sa majú prefaktúrovať na s.r.o. a s.r.o. si podľa knihy jázd bude prepočítať spotrebu podľa TP z knihy jázd. Potom u szčo fa za PHM bude VOZD a príjem za prefakt.fa do s.r.o. za PHM bude POZD.
alikam
30.03.07,10:14
Mám u klienta presne tento istý prípad a teraz žasnem, čo som sa tu dočítala ... Doteraz som bola tej mienky, že v prípade prenajatého vozidla u s.r.o. od konateľa, zároveň aj SZČO, môžem do nákladov spoločnosti účtovať nájom vozidla, cenu PHM s nárokom na odpočet DPH, parkovné, umývanie vozidla, príp. nejaké bežné opravy spojené s prevádzkou vozidla za predpokladu, že sú zmluvne dohodnuté.
Ale účtovať sadzbu základnej náhrady za prenajaté vozidlo ???
Alebo mi to už "vo veľkom finále" vôbec nemyslíííí ???


Myslí Ti to dobre, podľa mňa sa tu krížia 2 rôzne vec. Iné je prenájom vozidla napr. na niekoľko mesiacov, rokov... na základe nájomnej zmluvy, tam si účtuješ všetko, presne tak ako píše petovsan. A priemerná spotreba a náhrada 6,20 sa účtuje len pri služobnej ceste, keď si napríklad SZČO požičia auto za účelom služobnej cesty napr. raz do mesiaca od niekoho na zmluvu. A keď má vlastné auto nezaradené do podnikania a používa ho stále, zaplatí daň z motorových vozidiel a tiež používa priemernú náhradu a paušál 6,20. Iné si neuplatňuje. Takto mi to vychádza, ak sa mýlim prosím niekto zareagujte. Ďakujem.
zuzanask
02.04.07,07:57
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
Tweety
02.04.07,07:58
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
Nie, o nákupe PHM účtovať nemôže.
betka
02.04.07,08:03
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?

.............................................
liba2
02.04.07,08:07
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?Ak klientka používala na podnikanie vypožičané vozidlo, musí mať evidenciu jázd a uplatniť si môže náhradu za spotrebovaný benzín podľa spotreby uvedenej vo VTP. Teda doklady o nákupe PHL zaúčtovať nemôže.
Upozorňujem však, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel.
petovsan
03.04.07,19:20
Ak klientka používala na podnikanie vypožičané vozidlo, musí mať evidenciu jázd a uplatniť si môže náhradu za spotrebovaný benzín podľa spotreby uvedenej vo VTP. Teda doklady o nákupe PHL zaúčtovať nemôže.
Upozorňujem však, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel.
Liba2, prosím Ťa, čo si myslela pod pojmom ... náhradu za spotrebovaný benzín?
Ak má podnikateľka vozidlo vypožičané, tak účtuje predsa do VOZD prenájom, nákup PHM, parkovné, príp. údržbu vozidla, ak je tak dohodnuté v zmluve, nie? A na konci roku prepočíta spotrebu PHM podľa priem. spotreby uvedenej v TP, takže o nákup PHM v tomto prípade účtuje, nie?
liba2
03.04.07,20:16
Liba2, prosím Ťa, čo si myslela pod pojmom ... náhradu za spotrebovaný benzín?
Ak má podnikateľka vozidlo vypožičané, tak účtuje predsa do VOZD prenájom, nákup PHM, parkovné, príp. údržbu vozidla, ak je tak dohodnuté v zmluve, nie? A na konci roku prepočíta spotrebu PHM podľa priem. spotreby uvedenej v TP, takže o nákup PHM v tomto prípade účtuje, nie?
Reagovala som len na zadanie od zuzanask
ahojte potrebovala by som poradit
mam tu klientku, ktora nevlastni auto, ale doniesla mi listky z PHM ze mam zaradit do uctovnictva.
mozem?
nie je tam zmienka o prenajatom vozidle ani o zmluve o prenájme. :)
katka.hesskova
04.04.07,08:56
Ahoj,
Ak chcem ako SZCO pouzit na prac. cestu auto inej FO len jednorazovo, napr. na 5 dni, potrebnujem mat zmluvu?
musi ta FO mat zaplatenu dan, aj ked je to len na 5 dni v roku?
dogicka
04.04.07,09:15
Ahoj,
Ak chcem ako SZCO pouzit na prac. cestu auto inej FO len jednorazovo, napr. na 5 dni, potrebnujem mat zmluvu?
musi ta FO mat zaplatenu dan, aj ked je to len na 5 dni v roku?

Daň z MV musí byť zaplatená, ak si ty ako SZČO požičiaš auto od FO, ktorá nie je SZČO, daň z MV zaplatíš ty, ale len za obdobie, počas ktorého budeš auto používať na podnikanie. Zmluvu by si mala mať, je jedno či auto budeš používať len 5 dní, v zmluve by mohlo byť aj ustanovenie týkajúce sa zaplatenia dane z MV. Pri daňovej kontrole sa budeš mať čím preukázať.

Ak si požičiavaš auto od inej SŽČO, ktorá auto používa na podnikanie, daň z MV už určite zaplatila.
dogicka
04.04.07,09:18
Myslí Ti to dobre, podľa mňa sa tu krížia 2 rôzne vec. Iné je prenájom vozidla napr. na niekoľko mesiacov, rokov... na základe nájomnej zmluvy, tam si účtuješ všetko, presne tak ako píše petovsan. A priemerná spotreba a náhrada 6,20 sa účtuje len pri služobnej ceste, keď si napríklad SZČO požičia auto za účelom služobnej cesty napr. raz do mesiaca od niekoho na zmluvu. S týmto nesúhlasím. Sadzba základnej náhrady sa môže uplatniť len ak ide o vlastné motorové vozidlo, v žiadnom inom prípade. Keď má auto prenajaté na základe zmluvy, do nákladov účtuje spotrebu PHM prepočítanú podľa TP a výdavky na bežnú údržbu auta (pokiaľ je to zmluvne dohodnuté).A keď má vlastné auto nezaradené do podnikania a používa ho stále, zaplatí daň z motorových vozidiel a tiež používa priemernú náhradu a paušál 6,20. Iné si neuplatňuje. Takto mi to vychádza, ak sa mýlim prosím niekto zareagujte. Ďakujem.

Odpoveď je červeným.......
katka.hesskova
04.04.07,09:30
A tú daň môžem zaplatiť aj na dni?
Alebo sa to musi minimalne na mesiace?

akym sposobom zaplatim daň, ak si poziciam auto na 5 dni v marci a napr. na 5 dni v maji, nemam s tym vobec skusenost.
plati sa pozadu za rok? ake su terminy?
ako daň vypočitam?

veeeelmi pekne dakujem
dogicka
04.04.07,09:48
A tú daň môžem zaplatiť aj na dni?
Alebo sa to musi minimalne na mesiace?

akym sposobom zaplatim daň, ak si poziciam auto na 5 dni v marci a napr. na 5 dni v maji, nemam s tym vobec skusenost.
plati sa pozadu za rok? ake su terminy?
ako daň vypočitam?

veeeelmi pekne dakujem

Keď začneš auto používať na podnikanie, máš povinnosť podať DP k dani z MV do 15 dní. Taktiež, keď auto prestaneš používať na podnikanie, oznámiš to DÚ do 15 dní. Ešte som sa nestretla s takýmto prípadom, že auto sa bude používať len 5 dní. Pokiaľ viem, daň z MV sa vždy platí do konca roka.
Príklad: začneš auto používať na podnikanie od 1.4.2007. Do 15.4. máš teda povinnosť podať DP. Daň zaplatíš za obdobie od 1.4. do 31.12.2007. Auto prestaneš používať na podnikanie 6.4.2007. Do 15 dní to nahlásiš na DÚ a oni ti preplatok dane vrátia.
Daň ti pomôžu vypočítať na DÚ.
Evanka
04.04.07,09:49
Daňová povinnosť vzniká dňom začatia užívania vozidla na podnikanie Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností
rozhodujúcich na určenie dane, uviesť všetky požadované údaje, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Kategóriu vozidla daňovník uvádza z údajov zapísaných v technickom preukaze vozidla.
Daň prepočítaš na obdobie, v ktorom chceš automobil využívať (aj na dni).
katka.hesskova
04.04.07,12:44
Este by som sa chcela spytat, ako ma postupovat FO, ktora prenajme auto.
Musi tieto prijmy zdanit? Do akej vysky nemusi - niekde som tu citala o cca 23 tis Sk.
Ohladom cestnej dane, kedze si to SZCO nemoze dat do nakladov, moze si o to FO znizit tie svoje prijmy? (aby dan bola len z rozdielu)
dogicka
04.04.07,13:07
Este by som sa chcela spytat, ako ma postupovat FO, ktora prenajme auto.
Musi tieto prijmy zdanit? Do akej vysky nemusi - niekde som tu citala o cca 23 tis Sk.
Ohladom cestnej dane, kedze si to SZCO nemoze dat do nakladov, moze si o to FO znizit tie svoje prijmy? (aby dan bola len z rozdielu)

Pre rok 2007 budú príležitostné príjmy podľa §8 ods. 1 oslobodené od dane do výšky 24900,-Sk. Inak čo sa týka prenájmu auta, treba dať pozor aby tento prenájom nebol pravidelný, vtedy by si už FO musela urobiť živnosť, ináč by to mohlo byť posudzované ako čierne podnikanie.

Keď si SZČO prenajme vozidlo a používa ho na podnikanie a zaplatí zaň daň z MV, táto daň je daňový výdavok.
katka.hesskova
04.04.07,13:38
dogicka, myslela si rok 2007, vsak?

este jedna otazocka, urcite su to danove vydavky, lebo som na porade citala, ze su nedanove, nakolko sa dan zaplatila za inu osobu (za tu FO, co mi poziciava auto)
petovsan
04.04.07,13:40
Reagovala som len na zadanie od zuzanask
nie je tam zmienka o prenajatom vozidle ani o zmluve o prenájme. :)
Mňa asi uviedlo do omylu to slovné spojenie náhrada za spotrebovaný benzín a to, že o spotrebe PHM neúčtuje.
Ale podľa mňa v takomto prípade o spotrebe PHM účtuje, ako inak sa jej dostanú výdavky za PHM do VOZD? Evidencia jázd je v tomto prípade iba podporná evidencia na preukázanie opodstatnenia výdavkov za spotrebu čerpaných PHM, tak ako je to v prípade vozidla zaradeného do majetku podnikateľa; nie sú to cestovné príkazy - o tých by účtovala, pokiaľ by sa jednalo o SC zamestnanca. Ak je vozidlo vypožičané (odplatne aj bezodplatne), podľa mňa je to obdobná situácia ako keby bolo zaradené v majetku (samozrejme bez nároku na výdavky za opravy a údržbu vozidla - pokiaľ nie sú zmluvne dohodnuté) ibaže je vypožičané.
dogicka
04.04.07,15:27
dogicka, myslela si rok 2007, vsak?
Opravila som svoj príspevok, myslela som rok 2007, ďakujem za upozornenie.

este jedna otazocka, urcite su to danove vydavky, lebo som na porade citala, ze su nedanove, nakolko sa dan zaplatila za inu osobu (za tu FO, co mi poziciava auto)
Toto už teraz neplatí. Pred 1.1.2005 musel zaplatiť daň z MV majiteľ vozidla. Teraz platí daň z MV ten, kto používa vozidlo na podnikanie. A pre neho je to zároveň daňovo uznateľný výdavok.


Odpovede sú červeným.....
liba2
04.04.07,15:30
Mňa asi uviedlo do omylu to slovné spojenie náhrada za spotrebovaný benzín a to, že o spotrebe PHM neúčtuje.
Ale podľa mňa v takomto prípade o spotrebe PHM účtuje, ako inak sa jej dostanú výdavky za PHM do VOZD? V tej chvíli som mala na mysli práve vyúčtovanie PC, preto som uviedla náhrady za PHL.


Evidencia jázd je v tomto prípade iba podporná evidencia na preukázanie opodstatnenia výdavkov za spotrebu čerpaných PHM, tak ako je to v prípade vozidla zaradeného do majetku podnikateľa;
nie je to celkom tak; keď ide o vozidlo zaradené do majetku, je povinnosť viesť KNIHU JÁZD. Ja som uviedla evidenciu jázd, a to je rozdiel v tom, že u vozidla zaradeného do OM sa nepredpokladajú súkromné jazdy, kdežto u vozidla nezaradeného a v tomto konkrétnom prípade vypožičaného, je predpoklad, že vozidlo sa používa aj súkromne a teda keď účtuje náhrady, účtuje len za km prejazdené na podnikanie - neuvádza súkromné km.

nie sú to cestovné príkazy - o tých by účtovala, pokiaľ by sa jednalo o SC zamestnanca.
toto môže tak byť, ale aj nemusí, pretože ide o SZČO a ten tiež môže vykonávať pracovné cesty a teda mal by mať cestovný príkaz a vyúčtovanie PC a práve to je ten prípad, kedy uplatňuje náhrady PHL.
Ak je vozidlo vypožičané (odplatne aj bezodplatne), podľa mňa je to obdobná situácia ako keby bolo zaradené v majetku (samozrejme bez nároku na výdavky za opravy a údržbu vozidla - pokiaľ nie sú zmluvne dohodnuté) ibaže je vypožičané.
áno, ale o zmluve nebola reč, tak som predpokladala to čo je už vyššie uvedené - lebo aj taký prípad môže nastať.
Nechcem viesť polemiku :) . Možností riešenia bude asi viac, všetko závisí od toho , ako sú veci ošetrené zmluvou alebo internou smernicou - nie? :)
chudaska
05.06.07,05:22
[quote=dogicka;443104]Pre rok 2007 budú príležitostné príjmy podľa §8 ods. 1 oslobodené od dane do výšky 24900,-Sk. Inak čo sa týka prenájmu auta, treba dať pozor aby tento prenájom nebol pravidelný, vtedy by si už FO musela urobiť živnosť, ináč by to mohlo byť posudzované ako čierne podnikanie.

To znamená, keď mám aj zmluvu s otcom o prenájme vozidla je lepšie ak sa zaplatí raz ročne, alebo polročne ako platiť mesačne, akosi mi to nejde dokopy, žeby si musel kvoli tomu založiť živnosť. A ten príjem ak bude do 24900 -tak nemusí podávať daň. priznanie?
petovsan
05.06.07,16:26
... nie je podstatný spôsob a frekvencia úhrad za požičiavanie vozidla, podstatné je obdobie, počas ktorého je vozidlo vypožičiavané. Ako náhodilý príjem by sa takýto prenájom mohol kvalifikovať iba v prípade, že je vozidlo prenajímané príležitostne a nie počas celého roku.
Maxinka
12.06.07,09:33
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si PHM zaúčtuje na 501AA a nájom na 518AA.

Mám to v poriadku?
Zoltán Kovács
12.06.07,09:46
Poradite:
SZCO prenajíma s.r.o. svoje autá, ktoré má v majetku SZCO.
1-SZCO mala pal.karty, ktoré s prenájmom požičala s.r.o., na ktoré tankujú zamestnanci s.r.o.
2-Fa za PHM príde SZCO (spotreba - prev.réžia) a následne SZCO vyfakturuje celú sumu naspäť s.r.o., spolu s cenou za nájom áut + cenu za lízing(1 auto,kde ten lízing platí SZCO)=(Pr.Ost.Podl.Dani)
3-S.r.o. si PHM zaúčtuje na 501AA a nájom na 518AA.

Mám to v poriadku?

Je to v poriadku, až na takú malú poznámočku, že szčo musí mať písomný súhlas od leasingovej spoločnosti na prenajímanie auta tretej osobe.
Maxinka
13.06.07,10:03
Znovu som tu:
-ak nájomcovi auta spravia napr. škodu na aute, tak kto si uplatňuje škodu od poisťovne na základe FA - prenajímateľ alebo nájomca?
- môže aj nájomca a priloží zmluvu o nájme alebo to musí byť vyfakturované prenajímateľovi, kedže je to jeho auto?:confused:
Maxinka
13.06.07,10:44
Znovu som tu:
-ak nájomcovi auta spravia napr. škodu na aute, tak kto si uplatňuje škodu od poisťovne na základe FA - prenajímateľ alebo nájomca?
- môže aj nájomca a priloží zmluvu o nájme alebo to musí byť vyfakturované prenajímateľovi, kedže je to jeho auto?:confused:
Pomôže mi niekto, lebo ja sa neviem pohnúť ďalej - neviem čo mám s tým robiť - na koho to uplatniť?!:(
Zoltán Kovács
13.06.07,10:50
Znovu som tu:
-ak nájomcovi auta spravia napr. škodu na aute, tak kto si uplatňuje škodu od poisťovne na základe FA - prenajímateľ alebo nájomca?
- môže aj nájomca a priloží zmluvu o nájme alebo to musí byť vyfakturované prenajímateľovi, kedže je to jeho auto?:confused:

Podľa mňa nájomca. Jemu spôsobili škodu, on platí nápravu (opravu)...
Maxinka
13.06.07,10:53
Podľa mňa nájomca. Jemu spôsobili škodu, on platí nápravu (opravu)...
To znamená, že faktúra bude vystavená napr. na s.r.o.(nájomca) a poistná udalosť bude na FO-prenajímateľ?Do poistnej udalosti mám potom pripnúť aj danú Zmluvu o nájme?
bobo1
06.08.07,17:24
Môže si aj s.r.o.(nie SZČO) prenajať od FO ( FO a konateľ s.r.o. je tá istá osoba) auto? Auto je vlastníctvom FO. Prenájom by bol bezodplatný, chce si uplatniť základnú náhradu 6,2 Sk/km a PHM podľa technického preukazu. Bude si viesť evidenciu ciest, ktorá súvisí s podnikaním.
Anja111
06.08.07,17:42
Môže si aj s.r.o.(nie SZČO) prenajať od FO ( FO a konateľ s.r.o. je tá istá osoba) auto? Auto je vlastníctvom FO. Prenájom by bol bezodplatný, chce si uplatniť základnú náhradu 6,2 Sk/km a PHM podľa technického preukazu. Bude si viesť evidenciu ciest, ktorá súvisí s podnikaním.
Ak bude auto prenajaté, nemožno používať paušál...
Anja111
06.08.07,19:21
raikkonenka
08.08.07,07:12
Ahojte, mam podobny problem:
SZCO ma pozicany automovil od s.r.o. na zaklade zmluvy o prenajme. Dan z MV zaplatila s. r. o.. Tato dan ma trosku matie... keby ju zaplatila SZCO, tak bez problemo by som mohla SZCO dat do nakladov priemernu spotrebu phm + ostatne naklady spojene s udrzbou (podla zmluvy). Ale ked tu dan zaplatila s.r.o., aj tak mozem uctovat o tychto vydavkoch u SZCO? Vdaka za odpoved.
pazo
10.08.07,16:33
Ahojte, mam podobny problem:
SZCO ma pozicany automovil od s.r.o. na zaklade zmluvy o prenajme. Dan z MV zaplatila s. r. o.. Tato dan ma trosku matie... keby ju zaplatila SZCO, tak bez problemo by som mohla SZCO dat do nakladov priemernu spotrebu phm + ostatne naklady spojene s udrzbou (podla zmluvy). Ale ked tu dan zaplatila s.r.o., aj tak mozem uctovat o tychto vydavkoch u SZCO? Vdaka za odpoved.

Dan z MV platí uživateľ, prečo ju platila s.r.o ako majiteľ? Treba si prečítať zákon.
monikad
16.08.07,12:29
Prosim Vas o skontrolovanie takejto situacie:

SZCO jozko, ktory ma auto na leasing prenajme inej SZCO - jankovi dane auto na zaklade zmluvy (so suhlasom leasingovky).

- SZCO jozko plati aj nadalej splatky leasingu + uplatnuje si odpocet DPH podla splatkoveho kalendara

- SZCO janko plati jozkovi najomne za auto podla zmluvy a dava si do nakladov najomne + spotrebu PHM + umytie auta, atd..

Rozumiem tomu spravne?

Kto ma povinnost platit dan z MV?

Dakujem..
monikad
17.08.07,11:20
Prosim Vas o skontrolovanie takejto situacie:

SZCO jozko, ktory ma auto na leasing prenajme inej SZCO - jankovi dane auto na zaklade zmluvy (so suhlasom leasingovky).

- SZCO jozko plati aj nadalej splatky leasingu + uplatnuje si odpocet DPH podla splatkoveho kalendara

- SZCO janko plati jozkovi najomne za auto podla zmluvy a dava si do nakladov najomne + spotrebu PHM + umytie auta, atd..

Rozumiem tomu spravne?

Kto ma povinnost platit dan z MV?

Dakujem..
Prosim... odpovie mi niekto?
Dakujem.
Inna
17.08.07,11:23
Ja by som to všetko dala aj do zmluvy
liba2
17.08.07,12:40
Prosim Vas o skontrolovanie takejto situacie:

SZCO jozko, ktory ma auto na leasing prenajme inej SZCO - jankovi dane auto na zaklade zmluvy (so suhlasom leasingovky).

- SZCO jozko plati aj nadalej splatky leasingu + uplatnuje si odpocet DPH podla splatkoveho kalendara

- SZCO janko plati jozkovi najomne za auto podla zmluvy a dava si do nakladov najomne + spotrebu PHM + umytie auta, atd..

Rozumiem tomu spravne?

Kto ma povinnost platit dan z MV?

Dakujem..
DzMV platí ten, kto používa auto na podnikanie, t. j. SZČO janko :)
Denda
17.08.07,13:11
No mne sa zdá, že aj Jožko aj Janko.
andrej_rv
17.08.07,14:38
No mne sa zdá, že aj Jožko aj Janko.
Podľa môjho názoru určite len OSZČ Janko :).
Za vozidlo slúžiace na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním sa na účely zákona o dani z motorových vozidiel považuje vozidlo používané na cestnú dopravu súvisiacu s výkonom činností, z ktorých príjmy podliehajú dani z príjmov. Prenajímateľ síce v širšom zmysle tiež používa automobil na podnikanie (= dosahuje jeho prostredníctvom zdaniteľné príjmy), ale prenajatý automobil nepoužíva na cestnú dopravu a preto nie je daňovníkom dane z MV. Priamo v zákone to síce takto definované nie je, ale nepriamo to vyplýva napr. z dôvodovej správy k návrhu zákona zákona o miestnych daniach (zdroj: Digitálna knižnica NR SR
http://www.nrsr.sk/dk/Documents.aspx?MasterID=136083 (http://www.nrsr.sk/dk/Documents.aspx?MasterID=136083) ). Tam sa sa k § 85 – osobe daňovníka uvádza:
K § 85 V tomto ustanovení sa definuje osoba daňovníka, ktorým je v zásade držiteľ vozidla a v určených prípadoch užívateľ vozidla.
Z textu dôvodovej správy vyplýva, že daňovníkom je držiteľ alebo (v určených prípadoch) užívateľ vozidla, nie obaja súčasne. V opačnom prípade by došlo k dvojitému zdaneniu.
Ak by platil širší výklad pojmu „používané v súvislosti s podnikaním“, tak potom by napr. DMV za každé vozidlo obstarávané finančným leasingom platila daň okrem užívateľa (prenajímateľa) aj leasingová spoločnosť.
Denda
17.08.07,15:16
Z textu dôvodovej správy vyplýva, že daňovníkom je držiteľ alebo (v určených prípadoch) užívateľ vozidla, nie obaja súčasne. V opačnom prípade by došlo k dvojitému zdaneniu.
Ak by platil širší výklad pojmu „používané v súvislosti s podnikaním“, tak potom by napr. DMV za každé vozidlo obstarávané finančným leasingom platila daň okrem užívateľa (prenajímateľa) aj leasingová spoločnosť.
V mojej poznámke nepredpokladám, že v roku, ktorý má 365 dní kalendárnych dní, ho využívajú obaja súčasne. V príklade, ktorý bol použitý je podľa môjho názoru nevhodne riešený zmluvný vzťah s treťou osobou , ak sa tým nemyslí "refakturácia" leasingových splátok.;)
andrej_rv
17.08.07,15:33
V mojej poznámke nepredpokladám, že v roku, ktorý má 365 dní kalendárnych dní, ho využívajú obaja súčasne. V príklade, ktorý bol použitý je podľa môjho názoru nevhodne riešený zmluvný vzťah s treťou osobou , ak sa tým nemyslí "refakturácia" leasingových splátok.;)Tak som asi Tvojej poznámke zle rozumel :) . V pôvodnej otázke nie sú žiadne dátumy, ale mne sa z textu otázky zdalo, že monikad chce vedieť, kto má platiť DMV od doby prenajatia leasingovaného vozidla Jožkom Jankovi. A tam je podľa mňa odpoveď zhodná s odpoveďou Liby2 - platí ten, "pod ktorého zadkom auto derie cestu" ;) . Teda len Janko...
liba2
17.08.07,15:42
Tak som asi Tvojej poznámke zle rozumel :) . V pôvodnej otázke nie sú žiadne dátumy, ale mne sa z textu otázky zdalo, že monikad chce vedieť, kto má platiť DMV od doby prenajatia leasingovaného vozidla Jožkom Jankovi. A tam je podľa mňa odpoveď zhodná s odpoveďou Liby2 - platí ten, "pod ktorého zadkom auto derie cestu" ;) . Teda len Janko...
Presne takto som pôvodné zadanie chápala aj ja.
Myslím si, že keby nedošlo k prenajatiu vozidla SZČO jankovi, monikad by sa nepýtala na to kto bude platiteľom DzMV, bol by to SZČO jožko.
Denda
17.08.07,16:01
Prepáčte, odmotávam.
Ak "dere v mesiaci zadok v aute" (to je dobré) aj Jožko aj Janko, vzniká obidvom daňová povinnnosť v pomere na počet kalendárnych dní v mesiaci. :)
Paula
17.08.07,16:03
Vďaka za túto diskusiu poraďáci :) .

(Mimo témy ma na záver napadlo: Ako dobre, že Ferko má svoj bicykel.;) .....si plesnem)
renatamnch
24.02.09,17:20
Nemal by byť s tým problém. Mám taký istý prípad ako uvádzaš. Konateľ/spoločník a zároveň szčo. Szčo má v majetku auto zaradené, ktoré je momentálne nevyužité pre szčo, teda nadbytočné a preto uzavrel nájomnú zmluvu s vlastoou sro na to auto. Podľa mňa je to riadne uznateľný náklad sro aj s ostatnými výdavkami.
tiež to takto účtujem a mala som aj kontrolu z DÚ a bolo to dobré
tanti
25.02.09,10:24
Dobrý deň chcela by som sa iba uistiť SZČO má prenajaté auto od príbuzného, ktoré využíva na podnikanie a platí daň z motorových vozidiel. Podľa môjho názoru si môže dať do nákladov iba bloky za nákup pohonných hmôt prípade opravy na aute (je to aj spomenuté v nájomnej zmluve). Klientka mi tvrdí, že jej iná účtovníčka poradila, že si môže uplatňovať aj základnú náhradu a všetko tak ako keby to bolo auto v jej vlastníctve.

Ešte doplním, že vychádzam z parag.19
ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
atka4
25.02.09,10:49
Dobrý deň chcela by som sa iba uistiť SZČO má prenajaté auto od príbuzného, ktoré využíva na podnikanie a platí daň z motorových vozidiel. Podľa môjho názoru si môže dať do nákladov iba bloky za nákup pohonných hmôt prípade opravy na aute (je to aj spomenuté v nájomnej zmluve). Klientka mi tvrdí, že jej iná účtovníčka poradila, že si môže uplatňovať aj základnú náhradu a všetko tak ako keby to bolo auto v jej vlastníctve.

Ešte doplním, že vychádzam z parag.19
ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Predpokladáš správne,

1. Tu predsa nie je splnená podmienka vlastné motorové vozidlo, takže nemôže uplatniť sumu základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu
2. on predsa vo výdavkoch uplatní dohodnutú cenu za prenájom mot. vozidla., či už je to nejaká solidárna cena, ako od príbuzného, alebo ako bežná - obvyklá cena na trhu.
3. V zmluve si môžu dohodnúť, že nájomca hradí bežnú údržbu vozidla, čo mu potom tiež vstupuje do VOZD....
tanti
25.02.09,11:23
Ďakujem pekne potrebovala som si to s niekým odobriť.
Ociviste
20.10.09,14:41
Dobry vecer. Chcela by som sa uistit, ci som spravne pochopila celu temu. Ak s.r.o. prepozicia automobil FO- zivnostnik napr. za symbolicke 1 eur na zaklade zmluvy, s tym, ze zivnostnik si hradi PHM, udrzbu auta, opravy atd. Tak tieto vsetky naklady si da do nakladov FO-zivnostnik. DPH si tiez uplatnuje zivnostnik.Cestnu dan plati, ten kto sa urci v zmluve a plati sa len jeden krat za jedno auto, i ked bolo auto v s.r.o. a nasledne na zaklade najomnej zmluvy u zivnostnika.
Dakujem za rychlu odpoved.

Prosiiiim pomoooc.
petra:-)
21.10.09,20:49
Ociviste
21.10.09,20:57
dakujem, uz som taka zufala, ze som sa snazila ziskat odpoved roznymi sposobmi :-)
Tinika
21.11.09,16:36
Tak uz som z toho jelen teraz po prečítaní.
SZCO ma prenajate auto od FO. DzMV zaplatila SZCO. Maju zmluvu o prenajme auta, v ktorej je, ze naklady na opravy a udrzu plati SZCO. Do N mu mozem dat PHM a aj pausal 0,183 Eur? Alebo len PHM a najom, naklady na opravy a udrzbu? Dakujem
Lianka
21.11.09,17:31
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO, do nakladov si moze uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu (pozri, ako toto maju osetrene v najomnej zmluve). Neuctuje pausal 0,183 EUR/km.

Na pausal ma narok vtedy, ak by slo o jeho vlastne sukromne vozidlo, t. j. nezaradene v obchodnom majetku.
Tinika
21.11.09,17:38
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO, do nakladov si moze uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu (pozri, ako toto maju osetrene v najomnej zmluve). Neuctuje pausal 0,183 EUR/km.

Na pausal ma narok vtedy, ak by slo o jeho vlastne sukromne vozidlo, t. j. nezaradene v obchodnom majetku.

dakujem, minuly rok si dal pausal tak parada :(
Lianka
21.11.09,17:48
O tom pausali hovori zakon o cestovnych nahradach:

§ 7 Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
(zobrala som to zo stareho znenia, pozri pripadne, ci sa nieco nezmenilo v aktualnom zneni)

Podla mojho nazoru, auto, ktore si SZCO prenajima sa v tomto kontexte povazuje za vozidlo zamestnavatela, t. j. nahrada mu neprislucha.
Slavena
21.11.09,23:08
Zdravím. Potrebujem veľmi súrne odpoveď na moju otázočku /naháňa ma čas/. SZČO má prenajaté auto na podnikanie od inej SZČO. Majú spolu spísanú zmluvu o prenájme. A teraz sa chcem opýtať, či musí SZČO, ktorá má vozidlo prenajaté nahlásiť túto skutočnosť na DÚ /do 15 dní/, pretože to nieje vozidlo v jeho osobnom vlastníctve ale na podnikanie ho chce využívať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
marjankaj
21.11.09,23:33
Zdravím. Potrebujem veľmi súrne odpoveď na moju otázočku /naháňa ma čas/. SZČO má prenajaté auto na podnikanie od inej SZČO. Majú spolu spísanú zmluvu o prenájme. A teraz sa chcem opýtať, či musí SZČO, ktorá má vozidlo prenajaté nahlásiť túto skutočnosť na DÚ /do 15 dní/, pretože to nieje vozidlo v jeho osobnom vlastníctve ale na podnikanie ho chce využívať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Pozri si paragrafy zákona o miestnych daniach 582/2004.

Musí nahlásiť na DÚ do 30dní odo vzniku daňovej povinnosti. A aj podať daňové priznanie a zaplatiť daň do 31.1.2010.


§ 85
Daňovník
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.



§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
nika.sum
28.01.10,13:13
ahoj, ako je to ked sukromna osoba prenajima auto s.r.o.? Viem ako je to s danou z MV, ale teraz myslim tym ohladne dane z prijmov. Prijem by mala sukr. osoba zdanit, podla akeho §? Sukr. osoba ma auto na uver, s s.r.o ma zmluvne dohodnute, ze bude firma za nu splacat splatky. Su tieto splatby pre sukr.osobu vydavok danovy a zaroven tym ze su zaplatene s.r.o. tak su pren prijem danovy?
marjankaj
28.01.10,14:36
ahoj, ako je to ked sukromna osoba prenajima auto s.r.o.? Viem ako je to s danou z MV, ale teraz myslim tym ohladne dane z prijmov. Prijem by mala sukr. osoba zdanit, podla akeho §? Sukr. osoba ma auto na uver, s s.r.o ma zmluvne dohodnute, ze bude firma za nu splacat splatky. Su tieto splatby pre sukr.osobu vydavok danovy a zaroven tym ze su zaplatene s.r.o. tak su pren prijem danovy?

§8 ods 1) a 2)
Neviem ako ale bude preukazovať výdavky ak ich sám nezaplatil.
nika.sum
29.01.10,08:27
§8 ods 1) a 2)
Neviem ako ale bude preukazovať výdavky ak ich sám nezaplatil.

Tak v tom pripade ani nic neprijal, nie? Myslela som to tak, ze ak by boli pre neho tie splatky prijem, tak ci by to bol zaroven aj vydaj. V tomto pripade, on ziadne peniaze do ruky nedostava.
Tinika
09.02.10,14:39
Dobrý deŇ, prosím Vás ak SZCO je rozvedená ale zije v domacnosti s ex-manzelom a pouziva jeho auto an podnikanie, tak čo si moze dat do nakladov? phm+pausal alebo musi mat zmluvu o najme a teda najom a phm? dakujem
dogicka
10.02.10,06:53
Dobrý deŇ, prosím Vás ak SZCO je rozvedená ale zije v domacnosti s ex-manzelom a pouziva jeho auto an podnikanie, tak čo si moze dat do nakladov? phm+pausal alebo musi mat zmluvu o najme a teda najom a phm? dakujem


Určite platí druhá možnosť, teda zmluva o nájme.
Tinika
10.02.10,17:41
Určite platí druhá možnosť, teda zmluva o nájme.

dakujem pekne
ada159
11.02.10,07:44
Ešte jedna otázka ohladne auta. SZČO používa auto na podnikanie, ktoré nie je zaradené v majetku. Uplatňuje si cesťáky. Môže si dať do nákladov aj servis auta, prípadne uhradu PZP?
dogicka
11.02.10,08:20
Ešte jedna otázka ohladne auta. SZČO používa auto na podnikanie, ktoré nie je zaradené v majetku. Uplatňuje si cesťáky. Môže si dať do nákladov aj servis auta, prípadne uhradu PZP?

Ak si uplatňuje sadzbu základnej náhrady za každý km cesty, sú v tom všetky náklady na prevádzku auta okrem pohonných hmôt.
ada159
11.02.10,09:03
dakujem za odpoved, predpokladala som že to tak je. A týždenné dial.nálepky taktiež nemôžem zahrnúť do výdavkov?!
Evanka
11.02.10,09:13
dakujem za odpoved, predpokladala som že to tak je. A týždenné dial.nálepky taktiež nemôžem zahrnúť do výdavkov?!
Ak je zrejmé, že boli kupované z titulu pracovnej cesty, je to podľa mňa obhájiteľné. Treba však zvážiť, či si nevyužívala DN aj na cesty na súkromné účely.
ada159
11.02.10,09:16
Práve z titulu, že sa jednalo o prac.cestu, bola zakúpená len týždň.DZ. preto by som ju do nákladov zahrnula. Horšie to je už v r.2010, lebo tu už bola zakúpená ročná DZ.
Tinika
12.02.10,20:26
Este otazocka, auto ma szco prenajate, moze si dat do N aj DzMV? dakujem
ada159
12.02.10,20:46
Odpoved z predch.príspevku - ano je to daňový výdavok

Pre rok 2007 budú príležitostné príjmy podľa §8 ods. 1 oslobodené od dane do výšky 24900,-Sk. Inak čo sa týka prenájmu auta, treba dať pozor aby tento prenájom nebol pravidelný, vtedy by si už FO musela urobiť živnosť, ináč by to mohlo byť posudzované ako čierne podnikanie.

Keď si SZČO prenajme vozidlo a používa ho na podnikanie a zaplatí zaň daň z MV, táto daň je daňový výdavok.

--------------------------------------------------------------------------------
Naposledy upravil dogicka : 04-04-07 at 05:28 PM.
ego.mc
12.02.10,20:50
Ak ju platila na svoje meno, tak áno.
ada159
12.02.10,21:04
Ak ho má prenajaté od FO, ktorá ho nemala nahlásené na DU na podnik.účely, tak predpokladám že SZČO si splnila povinnosť oznámenia a DZMV hradila na svoje meno.
Sophia28
10.03.10,18:54
Ja mám ten istý problém.
.
FO nepodnikateľ požičiava auto s.r.o. za presne takú sumu, akú platí leasing. do Danového priznania si dá príjem z prenájmu auta?? ale v skutku je nula ked to čo dostane je hned cez jej BV preč ako leasing. splátka. čo s tým???
Poradte prosím, lebo mi už toho hrabe a riadne, potrebujem konkrétnu odpoved, vždy to sklzne do inej roviny.
Dakujem.
dogicka
11.03.10,07:58
Ja mám ten istý problém.
.
FO nepodnikateľ požičiava auto s.r.o. za presne takú sumu, akú platí leasing. do Danového priznania si dá príjem z prenájmu auta?? ale v skutku je nula ked to čo dostane je hned cez jej BV preč ako leasing. splátka. čo s tým???
Poradte prosím, lebo mi už toho hrabe a riadne, potrebujem konkrétnu odpoved, vždy to sklzne do inej roviny.
Dakujem.

FO nepodnikateľ by si mal v tomto prípade založiť živnosť. Tu sa už predsa nejedná o príležitostný príjem podľa § 8.
petkor
16.03.10,12:36
Prosím Vás o radu.
Nepodnikateľ požičiava auto s.r.o. na základe zmluvy o prenájme, s.r.o. riadne zaplatila DzMV. Pýtam sa teraz ohľadom FO, ktorá auto prenajala. Je to príjem podľa §8 ods.1 písm. a)? Aká je nezdaniteľná čiastka pri prenájme hnuteľných vecí za rok 2009?
A dá sa nejako vyriešiť to, že auto prenajímala celý rok ale nemá živnosť?
Forest LK
24.03.10,21:33
Dobrý večer, potrebujem poradiť s nasledovným problémom.

Manželský pár, obaja sú SZČO. Majú 2 autá.
- jedno písané na manžela ako FO (nie na IČO) => auto používa manželka SZČO a vypisuje si cesťáky, má zaplatenú DzMV
- druhé kúpili dodatočne na manželku (na iČO kvôli odpočtu DPH) na úver => auto ale nechce využívať manželka, ale manžel SZČO

Ako vyriešiť to druhé auto???

1. mala by ho manželka SZČO prenajať manželovi SZČO aby ho mohol používať na podnikanie:
- musí mať manželka zapísané v ŽL "prenájom automobilu" ?
- bude manželka na sumu nájomného nahadzovať aj DPH (manžel nie je platiteľ DPH) ?
- môže si manžel vypisovať cesťáky (výdavky na PHL + zákl.náhrada) ?
- kto v tomto prípade zaplatí DzMV ?

2. manželka by teda mala VOZD - daňový odpis auta a POZD - príjem z prenájmu MV (má ho zaradené v majetku, nevypisuje na neho knihu jázd)

3. manžel by mal VOZD:
A) PHL + zákl.náhrada (robí cestovné príkazy) + DzMV, alebo
B) nájomné + PHL + opravy a údržba vozidla (musí viesť knihu jázd) + DzMV

ĎAKUJEM ZA POMOC
Elisapipisa
25.03.10,09:09
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO ktorá je jeho majiteľom, možem si do nakladov uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu, pausal 0,183 EUR/km, poistenie vozidla. Podotýkam, že auto je v v majetku FO ktorá nie je podnikateľom, ja ako živnostníčka si ho prenajímam na základe zmluvy o prenájme. Auto na podnikanie som zahlásila daňovému úradu aj som zaplatla daň.
dakujem
eli
dogicka
25.03.10,11:09
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO ktorá je jeho majiteľom, možem si do nakladov uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu, pausal 0,183 EUR/km, poistenie vozidla. Podotýkam, že auto je v v majetku FO ktorá nie je podnikateľom, ja ako živnostníčka si ho prenajímam na základe zmluvy o prenájme. Auto na podnikanie som zahlásila daňovému úradu aj som zaplatla daň.
dakujem
eli



Sadzbu základnej náhrady 0,183 Eur/km si do nákladov účtovať nemôžeš, nakoľko sa nejedná o tvoje vlastné vozidlo, ale vozidlo prenajaté. Ostatné uvedené výdavky áno, ale treba to mať ošetrené v zmluve.
Forest LK
25.03.10,12:08
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO ktorá je jeho majiteľom, možem si do nakladov uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu, pausal 0,183 EUR/km, poistenie vozidla. Podotýkam, že auto je v majetku FO ktorá nie je podnikateľom, ja ako živnostníčka si ho prenajímam na základe zmluvy o prenájme. Auto na podnikanie som zahlásila daňovému úradu aj som zaplatla daň.
dakujem
eli



Čo sa stane v prípade, keď FO čo auto prenajíma ho má v majetku - písané na IČO? Aj v tomto prípade to platí (teda okrem tej náhrady na km - tu si nemôže dať do nákladov)
sybila3
29.03.10,08:59
prosím Vás ako by mala taká zmluva o prenájme vyzerať? ďakujem
GAP
14.09.10,19:11
Uz som tu tolko toho precitala, a uplne som sa domotala. Prosím Vas o radu. Manzel SZCO mal v podnikani na ICO auto na autouver. Mal ho 1 rok v podnikani. Zrusil zivnost a hned na to som otvorila ja zivnost. Po ukonceni jeho zivnosti neodhlasil z DU auto. Teraz ja vyuzivam auto v mojom podnikani, a neviem co z vydavkami a z danou z MV. Mozem mat s nim spisanu zmluvu o prenájme ale za hodnotu 400€, pretoze aj nadalej to auto splaca v tej hodnote. Teda moj vydavok by bol ten najom, a 80%PHM bez knihy jázd? Dan z MV by sa zaplatila za cely rok, len neviem na ake meno. A co s jeho prijmom za auto co mu budem platit najom?
Pomozte mi sa z toho vymotat.
Lianka
16.09.10,11:07
Uz som tu tolko toho precitala, a uplne som sa domotala. Prosím Vas o radu. Manzel SZCO mal v podnikani na ICO auto na autouver. Mal ho 1 rok v podnikani. Zrusil zivnost a hned na to som otvorila ja zivnost. Po ukonceni jeho zivnosti neodhlasil z DU auto. Teraz ja vyuzivam auto v mojom podnikani, a neviem co z vydavkami a z danou z MV. Mozem mat s nim spisanu zmluvu o prenájme ale za hodnotu 400€, pretoze aj nadalej to auto splaca v tej hodnote. Teda moj vydavok by bol ten najom, a 80%PHM bez knihy jázd? Dan z MV by sa zaplatila za cely rok, len neviem na ake meno. A co s jeho prijmom za auto co mu budem platit najom?
Pomozte mi sa z toho vymotat.

K uvedenej problematike som tohto nazoru:
Muz sa mal odhlasit z dane z MV, nakolko auto prestal pouzivat na podnikanie. Ty si sa mala prihlasit na dan z MV dnom, kedy si auto zacala pouzivat na podnikanie. Neskore oznamenie = pokuta.

Kedze predpokladam, ze ako manzelia nemate zrusene BSM, automobil je v BSM, t. j. vlastnickou auta si aj ty, aj ked v TP je zapisany ako vlastnik len manzel. Z tohto dovodu neprichadza do uvahy zmluva o prenajme, ani podobna zmluva. O automobile mozes uctovat vo svojom uctovnictve (odpis uz len za zvysne roky, niekde na drsr.sk najdes usmernenie ohladom danovych vydavkoch osob s prijmami podla § 6 v suvislosti s pouzivanim ich osobneho majetku na podnikanie). Ak bude auto v obchodnom majetku (tvojom), mozes si uplatnovat 80% phm.
GAP
16.09.10,15:20
Lianka dakujem za odpoved, ale teraz som v takom strese, ze uz vobec
neviem co mam spravit

K uvedenej problematike som tohto nazoru:
Muz sa mal odhlasit z dane z MV, nakolko auto prestal pouzivat na podnikanie. Ty si sa mala prihlasit na dan z MV dnom, kedy si auto zacala pouzivat na podnikanie. Neskore oznamenie = pokuta. Ked sa muz odhlasi teraz, a ja sa nahlasim , bude to velky problem? Prijdu mi nato? Jeho DIČ uz vlastne neexistuje ale meno je to iste. Čo mam teraz spraviť? Nieje jedno DÚ kto zaplatí , len nech zaplati???

Kedze predpokladam, ze ako manzelia nemate zrusene BSM, automobil je v BSM, t. j. vlastnickou auta si aj ty, aj ked v TP je zapisany ako vlastnik len manzel. Z tohto dovodu neprichadza do uvahy zmluva o prenajme, ani podobna zmluva. O automobile mozes uctovat vo svojom uctovnictve (odpis uz len za zvysne roky, to znamena, ze ak si odpisal 1rok(2008), rok 2009 neodpisal, lebo zrusil zivnost v novembri, teda nepodnikal cely rok a hned na to som uzatvorila ja zivnost a teda ja za rok 2010 si mam uplatnit odpis, aky rovnomerny? Kolko rokov este mozem odpisovat? Teraz neviem ako urcit hodnotu vozidla na zaciatku. niekde na drsr.sk najdes usmernenie ohladom danovych vydavkoch osob s prijmami podla § 6 v suvislosti s pouzivanim ich osobneho majetku na podnikanie). Ak bude auto v obchodnom majetku (tvojom), mozes si uplatnovat 80% phm.
Este prosim o radu...:confused::confused::confused::confused::co nfused:
Lianka
16.09.10,16:23
Na odhlaske z dane z MV pises aj datum, dokedy bolo auto pouzivane na podnikanie. Za podanie oznamenia po lehote moze dat DU pokutu (a dava, mam taku skusenost). Pokuty by Vam hrozili dve - jedna za neskore odhlasenie (muz), druha za neskore prihlasenie (ty).

Ja by som to navrhla takto:
Ak sa chces vyhnut pokutam, odhlas a prihlas auto co najskor. Dnom prihlasenia ho zarad do obchodneho majetku (vid. aj tema tu http://www.porada.sk/t147322-prevod-auta-z-fo-nepodnikatela-na-szco.html). Auto budes moct odpisovat aj v roku 2010 (v zavislosti od roku nadobudnutia), nakolko k 31.12.2010 bude v majetku. Naklady (phm, poistenie a pod.) si budes moct uctovat az po zaradeni.
GAP
17.09.10,18:13
Lianka dakujem za rady. Len mam strach z Danoveho uradu. Ak zaradim auto napr. k 1.10.2010 tak mozem odpisat auto za cely rok? Alebo len za mesiace v ktorych mam auto v podnikani?
Zita5
18.09.10,06:54
Lianka dakujem za rady. Len mam strach z Danoveho uradu. Ak zaradim auto napr. k 1.10.2010 tak mozem odpisat auto za cely rok? Alebo len za mesiace v ktorych mam auto v podnikani?

Strach z DU nemusíte mať , len budete musieť zaplatiť pokutu za oneskorené oznámenie o ukončení daňovej povinnosti a z toho vyplýva aj podanie DP DzMV a uhradenie vyplývajúcej dane .

Oznamovacia povinnosť
Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak zákon neustanovuje inak.
Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roka 2010, je povinný oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti (okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla podľa § 85 ods. 2 písm. a/ zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov).

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=48349&d=1262682004

Nemajte strach , treba ísť rovno na Daňový úrad za správkyňou dane , prekonzultujte túto záležitosť a neodďaľujte doriešenie manžela .
marjankaj
18.09.10,09:58
Lianka dakujem za rady. Len mam strach z Danoveho uradu. Ak zaradim auto napr. k 1.10.2010 tak mozem odpisat auto za cely rok? Alebo len za mesiace v ktorych mam auto v podnikani? Tento pojem nie je v zákonoch. Iba zaradenie do majetku alebo použitie na podnikanie. Ty nemusíš mať auto zaradené v majetku, ale ak ho používaš na podnikanie, tak musíš platiť daň z motorových vozidiel.

Daňové odpisy v plnej výške môžeš uplatniť aj keby si ho zaradila 31.12.
Účtovné odpisy od dátumu zaradenia.
Daň z motorového vozidla od kedy si vozidlo začala používať na podnikanie.
Dátum prvého použitia na podnikanie môže byť aj neskorší ako dátum zaradenia do majetku.
veronika 122
04.10.10,08:06
Ahoj poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom zmluvy o nájme motorového vozidla. Konateľ spoločnosti A, má kúpené auto na leasing, ktoré využíva na podnikanie. Teraz sa stal aj zamestnancom firmy B, a auto chce využívať pre obydve firmy, s tým, že si bude robiť cesťáky. Odsúhlasenie od leasingovky, na ďalšie využitie auta máme. Teraz by som chcela vedieť, akou formou mám urobiť zmluvu medzi firmou A a B. Ďakujem za odpovede.
marjankaj
04.10.10,09:39
Ahoj poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom zmluvy o nájme motorového vozidla. Konateľ spoločnosti A, má kúpené auto na leasing, ktoré využíva na podnikanie. Teraz sa stal aj zamestnancom firmy B, a auto chce využívať pre obydve firmy, s tým, že si bude robiť cesťáky. Odsúhlasenie od leasingovky, na ďalšie využitie auta máme. Teraz by som chcela vedieť, akou formou mám urobiť zmluvu medzi firmou A a B. Ďakujem za odpovede.

Konateľ nemôže používať auto na podnikanie, ak na podnikanie nemá oprávnenie. Auto je súkromné.
Môže to auto používať na pracovné cesty, či už pre formu A alebo firmu B. A cesťáky si nechá preplácať.
mikumi
04.10.10,10:43
Dobrý deň, neviem či celkom správne zaraďujem svoju otázku, ale skúsim.

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmes dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.
batorek
04.10.10,15:35
Dobrý deň.
Ja by som mala tiež otázku ohľadne prenájmu vozidla.
FO nepodnikateľ chce dať do prenájmu auto FO-živnostníčka. Sú rozvedení takže to nie je BSP. ČO všetko si môže manželka uplatniť do výdavkov je platiteľka DPH. PHM môže dať do DPH ?
uplatniť sadzbu za km a výdavky na údržbu tiež môže dať do DPH?? Bude to zmluva za prenájom za 1€ mesačne. Prosím o informáciu lebo mala by sa spísať zmluva ale chce vedieť čo všetko si môže uplatniť. Ďakujem batorek
veronika 122
05.10.10,08:03
Ďakujem Marjankaj za odpoveď, ale asi som sa zle vyjadrila. auto je samozrejme zaradené do majetku firmy A. Ja by som potrebovala nejaký konkrétny návrh, ako to spísať do tej zmluvy o prenájme. Lebo všade je len keď auto dávam do prenájmu inej firme celkovo. Ale ja to auto budem využívať aj vo firme A aj vo firme B. A konateľ len bude rozlišovať na základe CP, či vykonal cestu pre firmu A, alebo B. Len neviem ako to mám do tej zmluvy napísať.
marjankaj
05.10.10,09:01
Ďakujem Marjankaj za odpoveď, ale asi som sa zle vyjadrila. auto je samozrejme zaradené do majetku firmy A. Ja by som potrebovala nejaký konkrétny návrh, ako to spísať do tej zmluvy o prenájme. Lebo všade je len keď auto dávam do prenájmu inej firme celkovo. Ale ja to auto budem využívať aj vo firme A aj vo firme B. A konateľ len bude rozlišovať na základe CP, či vykonal cestu pre firmu A, alebo B. Len neviem ako to mám do tej zmluvy napísať.

A kto je uvedený v leasingovej zmluve? "Konateľ" ako FO alebo "firma A" ako PO?
veronika 122
05.10.10,10:45
firma A ako PO
Jana Acsová
06.10.10,13:05
Ďakujem Marjankaj za odpoveď, ale asi som sa zle vyjadrila. auto je samozrejme zaradené do majetku firmy A. Ja by som potrebovala nejaký konkrétny návrh, ako to spísať do tej zmluvy o prenájme. Lebo všade je len keď auto dávam do prenájmu inej firme celkovo. Ale ja to auto budem využívať aj vo firme A aj vo firme B. A konateľ len bude rozlišovať na základe CP, či vykonal cestu pre firmu A, alebo B. Len neviem ako to mám do tej zmluvy napísať.Možno by som odporučila zmluvu s iným názvom, napr. zmluvu o použití motorového vozidla a špecifikovala by som cenu za použitie napríklad vo výške cestovných náhrad, ktoré by v súvislosti s automobilom vznikli, keby podliehalo tomuto vyúčtovaniu. Ale to je len ako pomôcka. Môže slúžiť ako východisko a na podporu kalkulovanej ceny za použitie auta. Do podmienok odporúčam uviesť, kedy a za akých podmienok môže firma B auto použiť.
marjankaj
06.10.10,19:04
firma A ako PO

Zmluvu o prenájme by som robil ak by sa jednalo o dlhšie obdobie. Na jednotlivé pracovné cesty by som vystavoval faktúry.
Jana Acsová
07.10.10,07:03
Pri obdobných dohodách je spravidla neefektívne robiť faktúry po jednotlivých jazdách. Niekedy je to len cesta do banky, inokedy na nákup kancelárskych potrieb, či rokovanie. Nemusí to byť nevyhnutne cesta mimo sídla. Preto aj jednotlivé jazdy v individuálnych sumách sú často nevýznamné. Je možné fakturovať použitie auta mesačne na základe sumarizácie.
mikumi
11.10.10,07:21
obrý deň, neviem či celkom správne zaraďujem svoju otázku, ale skúsim.

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmes dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.


Opäť dávam svoju otázku a prosím o radu.Ďakujem.
mikumi
12.10.10,09:00
Pomôže mi niekto s účtovaním príspevku č.130. Ďakujem za všetky rady.
Tinika
31.01.11,21:06
Ak ma SZCO prenajate auto od FO nepodnikatela, dava si do N najom auta+phm+drobne opravy (ak je to v zmluve) a čo s dialničnou znamkou? moze do nakladov ze? Logicky ked potrebuje ist po dialnici tak musi ju kupit a je to jeho naklad či? vdaka
andreabiresova
04.02.11,20:10
Dobrý večer. Môjmu partnerovi sa končí leasing a chcela by som mu dať do prenájmu moje auto na podnikanie. Koľko si môžem pýtať za prenájom (aby sme to neprehnali) je na to určená hranica? Prípadne sa to odvíja od toho aké staré je auto.

Druhá otázka. Ak to uskutočníme, tento príjem musím zdaniť. Som na materskej - nemusím mať pre to založenú živnosť?

Veľmi pekne ďakujem za odpoved. Andrea
sonicka_1
07.02.11,08:44
Dobrý deň,
oživujem tému, chcem si prenajať auto na podnikanie od FO, ja som SZCO. Kolko si pytat? Co si mozem uctovat?
dogicka
07.02.11,09:36
Dobrý večer. Môjmu partnerovi sa končí leasing a chcela by som mu dať do prenájmu moje auto na podnikanie. Koľko si môžem pýtať za prenájom (aby sme to neprehnali) je na to určená hranica? Prípadne sa to odvíja od toho aké staré je auto.

Druhá otázka. Ak to uskutočníme, tento príjem musím zdaniť. Som na materskej - nemusím mať pre to založenú živnosť? Musíš mať živnosť.

Veľmi pekne ďakujem za odpoved. Andrea

Odpoveď v texte.
mikumi
07.03.11,15:12
Dobrý deň, skúsim ešte raz poprosiť o pomoc pri zaúčtovaní, vlastne už len skontrolovanie, či by to zaúčtoval niekto aspoň približne tak ako ja.

Re: prenájom auta na podnikanie

PO-podnikateľ, platiteľ DPH na základe zmluvy o financovaní prenajal inému podnikateľovi auto na 24 mesiacov a po tejto dobe a splnení všetkých zmluvných podmienok si toto auto odkúpi. Dohodnutá odkupná cena je 8.510,88 EUR vrátane DPH.
1.) Podľa zmluvy sa nájomca zaviazal, že 30% z celkovej sumy zaplatí prenajímateľovi hneď. t.j. 2.836,96 EUR vrátane DPH.
2.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné splátky za prenájom, kde sú zahrnuté poistky za auto. t.j. 1,19 EUR vrátane DPH.
3.) Ďalej sa zaväzuje splácať mesačné zálohové platby na kúpu vozidla (to je tých 24 mesiacov). t.j. 236,41 EUR vrátane DPH.

Všetky platby sú samozrejme s DPH.
Teraz mi ide o správne zaúčtovanie, nakoľko pán majiteľ si to predstavuje, že DPH odvedieme každý mesiac a ostatné platby pôjdu na dlhodobé pohľadávka a po zaplatení 24 splátok sa vystaví faktúra a auto sa predá.
Môžem takmer dva roky účtovať len o zálohách.
Ďakujem za každú radu.


Opäť dávam svoju otázku a prosím o radu.Ďakujem.
mikumi je teraz online Nahlás príspevok
Dula
18.03.11,08:40
Dobry deň, chcela by som Vás poprosiť o radu.
SZCO si požičal auto od PO s tým že majú spolu zmluvu o prenájme,ale táto zmluva je napísaná na FO nepodnikateľa (nie je tam ICO ale RC), môže si to dať do účtovníctva?
palčo
27.03.11,12:11
Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 4800,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 5000,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)
palčo
27.03.11,18:28
Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 4800,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 5000,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)


Nikto nepomôže?
palčo
28.03.11,18:43
Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 4800,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 5000,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)


Nikto?
sybila3
29.03.11,11:41
môže sa prenajaté auto nahlásiť na DU dodatočne a urobiť DP? szčo si doniesol doklady a chce uplatniť bločky ale prenajaté autá nenahlásil na du ani nezaplatil daň. Jedno má od manželky-asi sa ráta ako vlastné druhé od mamy.
dogicka
29.03.11,12:04
môže sa prenajaté auto nahlásiť na DU dodatočne a urobiť DP? szčo si doniesol doklady a chce uplatniť bločky ale prenajaté autá nenahlásil na du ani nezaplatil daň. Jedno má od manželky-asi sa ráta ako vlastné druhé od mamy.

Môže, pravdaže s pokutou neskoré podanie DP, prípadne aj sankčný úrok z neskoro zaplatenej dane z MV.
palčo
22.04.11,14:53
Mám jednu otázku: Jednoosobová s.r.o. si prenajme súkromné os.auto od fyzickej osoby-majiteľa, konateľa s.r.o.-čky. Auto je jeho súkromným majetkom. Prenajme ho za 480,-€ ročne. Potrebuje fyzická osoba aj v tomto prípade živnosť na prenájom áut?
(Príjem do 500,-€ ročne je oslobodený od dane, alebo sa mýlim?)


Nikto?

??
marjankaj
22.04.11,15:08
??

A nemohol by si ho prenajať mne?
Dám ti 600 €.:cool:
palčo
22.04.11,19:04
Ďakujem za odpoveď.
marjankaj
22.04.11,19:12
Ďakujem za odpoveď.

To bola otázka.:cool:
palčo
23.04.11,16:59
Dobre, dobre. Ale ja nehľadám nikoho, komu by som prenajal auto, ale sa pýtam, či je potrebná živnosť pri príjme do 500,-€ ročne. ;)
IvetaH
23.04.11,17:58
Nie nepotrebuje živnosť na to, aby prenajal svoje auto ako fyzická osoba svojej vlastnej sročke. Aj ja to tak robím.
palčo
23.04.11,18:07
Ďakujem.
IvetaH
23.04.11,18:08
A ešte jedna vec, môžeš si ho prenajať za odplatu ale aj zadarmo. Ide o to, o čo ti ide.
marjankaj
23.04.11,18:59
Nie nepotrebuje živnosť na to, aby prenajal svoje auto ako fyzická osoba svojej vlastnej sročke. Aj ja to tak robím.


Nakoľko to vykonáva sústavne, tak je to živnosť.
Pozri na stránke MV zoznam voľných živností.
http://www.civil.gov.sk/archiv/p09/p09-05.shtm


25.3 Prenájom hnuteľných vecí

 prenájom dopravných prostriedkov (pozemných, vodných, vzdušných)
 prenájom strojov a zariadení
 prenájom prístrojov
 prenájom vybavenia prenajímaných priestorov vnútorným zariadením
 ...
Poznámka:
Súčasťou živnostenského oprávnenia nie je prenájom zbraní.
IvetaH
23.04.11,19:54
Som zamestnaná, mám sročku, mám ako občan 2 autá a 1 auto ako sročka. Moje tri autá prenajímam ako občan sročke, každý rok novou zmluvou. Prejednané a prerokované s DU. Živnosť je o niečom inom.
Neživí ma prenájom áut.
marjankaj
23.04.11,20:02
Som zamestnaná, mám sročku, mám ako občan 2 autá a 1 auto ako sročka. Moje tri autá prenajímam ako občan sročke, každý rok novou zmluvou. Prejednané a prerokované s DU. Živnosť je o niečom inom.
Neživí ma prenájom áut.

Máš to na papieri?
Tak to sem vlož.

Ako zdaňuješ príjmy z prenájmu?


To nie sú tvoje tri autá. Nemôžeš prenajímať auto, ktoré ti nepatrí. Máš iba dve autá, to tretie vlastní s.r.o. To sú dva rôzne subjekty.
IvetaH
26.04.11,12:18
Máš pravdu, je to o tom, že je to bez príjmu. Dnes som bala na DU. To tretie auto je na manžela a 4. auto je na sro.
Díky
marjankaj
12.05.11,12:02
Dobrý deň.
Dovoľujem si uviesť náš prípad.

Sme Sro A a začali sme si od inej Sro B prenajímať osobné auto. Na celý rok. Sro B sa
zaoberá obchodom, to len aby bolo jasné, že sa nezaoberá prenajímaním áut.

S.r.o. A nemá toto auto v obchodnom majetku.
S.r.o. B auto eviduje v majetku, už je odpísané.
Otázky:
- faktúry za prenájom vozidla budú vo firme SRO A daňové náklady? V PÚ áno, v JÚ ide do nákladov až úhrada faktúry.
- môže s.r.o. A účtovať do nákladov napr. drobné opravy auta, výmenu pneumatík, vyvažovanie a pod.? Ak to vyplýva zo zmluvy, tak áno.
- kto bude mať v nákladoch cestnú daň? Sro B? Áno s.r.o. B A
- ako bude s.r.o. A účtovať PHM? Čo si môže dať do daňových nákladov? Aj nákup PHM alebo, keďže auto nemá v majetku len kilometrovné? Nákup PHM podľa kilometrov. Neviem, čo myslíš pod slovom kilometrové, ale ak ide o sumu 0,183 €/km, tak toto nie.s.ro. A si do nákladov nedáva nič, keďže auto nepoužíva na dosiahnutie zdaňovaných príjmov. Teda odpisy by mohla, ale auto je už odpísané. Prípadne opravy ak to vyplýva zo zmluvy o nájme.


Na margo: majiteľ v oboch s.r.o. je ten istý - nemôže byť nejaký problém v tomto? Nie.
Ďakujem.
Luci

No takto. Toto je téma pre JÚ. S.r.o. má viesť PÚ.:cool:
V texte.

Pomýlil som si firmy A a B:eek:
Luci
12.05.11,12:09
Júúj, ďakujem za odpoveď, ospravedlňujem sa, že som to šupla do JU.

A to naozaj si nemôže účtovať sro A do nákladov absolútne žiadne náklady na PHM? Veď sro A bude na aute jazdiť?

Toto neplatí:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
marjankaj
12.05.11,12:11
Júúj, ďakujem za odpoveď, ospravedlňujem sa, že som to šupla do JU.

A to naozaj si nemôže účtovať do nákladov absolútne žiadne náklady na PHM?
Toto neplatí:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Veď PHM si dáva do nákladov s.r.o.B:cool: Nemôžu si to dať do nákladov obidve firmy.:eek:
Luci
12.05.11,12:30
Veď PHM si dáva do nákladov s.r.o.B:cool: Nemôžu si to dať do nákladov obidve firmy.:eek:


Firma B má auto v majetku, ale na celý rok ho prenajala firme A, našej firme.
Firma B ho teda celý rok nebude používať ....
Takže mi si PHM môžeme dať do nákladov, nie? Ale o to mi išlo, či normálne podľa tankovania a bločkov, alebo len do výšky náhrady za spotrebované PHM (to je vlastne prepočet podľa technického?).
marjankaj
13.05.11,07:38
Firma B má auto v majetku, ale na celý rok ho prenajala firme A, našej firme.
Firma B ho teda celý rok nebude používať ....
Takže mi si PHM môžeme dať do nákladov, nie? Ale o to mi išlo, či normálne podľa tankovania a bločkov, alebo len do výšky náhrady za spotrebované PHM (to je vlastne prepočet podľa technického?).

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
heňa36
13.05.11,19:12
dobrý deň! potrebovala by som poradiť ohľadne prihlásenia a odhlásenia MV na podnikanie. Manžel kúpil na podnikanie auto a rád by si ho na Dú prihlásil a staré auto z podnikania odhlásil, ale nie sme si istý, aký druh tlačiva na to potrebuje. Môžete nám poradiť aké tlačivo a kde by sa dalo stiahnuť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
13.05.11,19:20
dobrý deň! potrebovala by som poradiť ohľadne prihlásenia a odhlásenia MV na podnikanie. Manžel kúpil na podnikanie auto a rád by si ho na Dú prihlásil a staré auto z podnikania odhlásil, ale nie sme si istý, aký druh tlačiva na to potrebuje. Môžete nám poradiť aké tlačivo a kde by sa dalo stiahnuť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

https://www.drsr.sk/dokumentyucdo/ulozdokument?dokument=192
heňa36
13.05.11,20:31
Pokúšala som sa dostať na túto stránku https://www.drsr.sk/dokumentyucdo/ul...t?dokument=192, ale nedá sa mi otvoriť. Existuje ešte nejaká iná možnosť? Ďakujem§
ivuska84
10.06.11,13:57
takze ak som po precitani celeho prispevku dobre pochopila, ak ma zivnostnik prenajate auto od pribuzneho, bude si vies evidenciu sluzobnych jazd, na zaklade ktorych bud rocne alebo kazdy mesiac na zaklade poctu kilometrov prepocita spotrebu phm podla TP, vynasobi priemernou cenou o nakupe a zahrnie do VOZD?v pripade odplatneho najmu aj najom a pripadne nejake opravy ak je dohodnute v zmluve a samozrejme musi byt zaplatena cestna dan. Je to tak?
dogicka
14.06.11,05:43
takze ak som po precitani celeho prispevku dobre pochopila, ak ma zivnostnik prenajate auto od pribuzneho, bude si vies evidenciu sluzobnych jazd, na zaklade ktorych bud rocne alebo kazdy mesiac na zaklade poctu kilometrov prepocita spotrebu phm podla TP, vynasobi priemernou cenou o nakupe a zahrnie do VOZD?v pripade odplatneho najmu aj najom a pripadne nejake opravy ak je dohodnute v zmluve a samozrejme musi byt zaplatena cestna dan. Je to tak?

Je jedno od koho máš prenajaté auto. Na základe zmluvy o prenájme používaš auto na podnikanie, a výdavky na prevádzku auta (PHM, nájomné, bežné prevádzkové opravy) sú tvoj náklad. Daň z MV musí byť zaplatená, najlepšie je dohodnúť v zmluve, kto ju zaplatí.
mondes
21.07.11,07:59
Prosím Vás, nemáte niekto vzor zmluvy o nájme motorového vozidla z FO (nie SZČO) na s.r.o.? Môže si takáto s.r.o. dať do N aj bežné opravy, PHM 100%, výmenu oleja, údržbu a iné? ďakujem
katkap17
26.08.11,11:32
Ahojte, potrebovala ba som poradiť, SZČO používa na podnikanie auto, ktoré je písané na manželku chodí sním na pracovné cesty do zahraničia, treba aj v tomto prípade robiť zmluvu o nájme vozidla alebo nie a môže si uplatniť všetky výdavky spojené s cestou, stravné PHM...
kn-alka
26.08.11,11:33
výdavky si môže uplatniť len vtedy, keď je za auto zaplatená daň z motorových vozidiel.
marjankaj
26.08.11,11:37
výdavky si môže uplatniť len vtedy, keď je za auto zaplatená daň z motorových vozidiel.

Tak to nie. Zaplatenie dane z motorových vozidiel, nie je podmienkou pre uplatnenie výdavkov.
marjankaj
26.08.11,11:39
Ahojte, potrebovala ba som poradiť, SZČO používa na podnikanie auto, ktoré je písané na manželku chodí sním na pracovné cesty do zahraničia, treba aj v tomto prípade robiť zmluvu o nájme vozidla alebo nie a môže si uplatniť všetky výdavky spojené s cestou, stravné PHM...

Nie nemusí robiť zmluvu ak je auto v BSP manželov. Dokonca nemusí ani platiť daň z motorových vozidiel.
kn-alka
26.08.11,11:42
Tak to nie. Zaplatenie dane z motorových vozidiel, nie je podmienkou pre uplatnenie výdavkov.

odkedy? mne stále vtĺkali do hlavy, že výdavky ohľadne auta si môže podnikateľ uplatniť len keď má zaplatenú daň z MV.
pavol54
26.08.11,12:06
odkedy? mne stále vtĺkali do hlavy, že výdavky ohľadne auta si môže podnikateľ uplatniť len keď má zaplatenú daň z MV.
Ale daň platíš až v budúcom roku do konca januára za predchádzajúci rok.
kn-alka
26.08.11,12:09
Ale daň platíš až v budúcom roku do konca januára za predchádzajúci rok.

však ja viem, ale najprv musíš oznámiť daňovému úradu, že budeš auto používať na podnikateľské účely, vtedy si môžeš dať do nákladov výdavky spojené s používaním auta.
Zita5
26.08.11,12:12
odkedy? mne stále vtĺkali do hlavy, že výdavky ohľadne auta si môže podnikateľ uplatniť len keď má zaplatenú daň z MV.

Daň z príjmu a Zákon o dani z motorových vozidiel sú dva osobitné zákony.




DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


Nepodmieňujú sa navzájom. Teda ak využívam vozidlo na podnikanie a dosahovanie príjmu v SR, som povinná platiť daň z MV.


Na druhej strane ,ak mám vozidlo zahrnuté v OM resp.využívam súkromné vozidlo na podnikanie , tak výdavky si uplatňujem v súlade so Zákonom o dani z príjmu .


Nikde v zákone sa neuvádza, že ak neplatím daň z MV, nemôžem uplatniť výdavok v súvislosti s horeuvedeným .Ak poruším zákon, tak potom sa to odzrkadlí pri daňovej kontrole .
marjankaj
26.08.11,12:14
kn-alka
26.08.11,12:16
laicky povedané: ak používam vozidlo na podnikanie, mám povinnosť zaplatiť daň z MV a môžem si uplatniť výdavky s tým spojené.

...mimochodom aj daňová kontrola prvé kontroluje, či je zaplatená daň z VM, teda, či si podnikateľ mohol uplatniť výdavky.
marjankaj
26.08.11,12:17
však ja viem, ale najprv musíš oznámiť daňovému úradu, že budeš auto používať na podnikateľské účely, vtedy si môžeš dať do nákladov výdavky spojené s používaním auta.

Nie daňovému úradu oznamujem až ked začnem používať auto na podnikanie a to do 30 dní po prvom použití.
Ak neuskutočním žiadne jazdy, tak si samozrejme nič nemôžem dať do nákladov. Ale daň z motorových vozidiel zaplatiť musím.
kn-alka
26.08.11,12:19
No napríklad aj tu.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzyMANJgjiO-pEYYiCOCbK4r0d-bqp-EFA-0hwoaOro52mkH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUe7t6AgACLgRMg!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTkkyLzExL3Nh LlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=912&idparent=null&query=&criteria=1 (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzyMANJgjiO-pEYYiCOCbK4r0d-bqp-EFA-0hwoaOro52mkH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUe7t6AgACLgRMg%21%21/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTkkyLzExL3Nh LlRyZWU%21?message=VIEW_DOCUMENT&id=912&idparent=null&query=&criteria=1)


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzyMANJgjiO-pEYYiCOCbK4r0d-bqp-EFA-0hwoaOro52mkH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUe7t6AgACLgRMg!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTkkyLzE2L3Nh LlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=913&idparent=null&query=&criteria=1 (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzyMANJgjiO-pEYYiCOCbK4r0d-bqp-EFA-0hwoaOro52mkH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUe7t6AgACLgRMg%21%21/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTkkyLzE2L3Nh LlRyZWU%21?message=VIEW_DOCUMENT&id=913&idparent=null&query=&criteria=1)

No veď si to musí dávať do nákladov. Veď daň z motorových vozidiel sa platí až v januári ďalšieho roku. V §19 nie je podmienka, že musí byť zaplatená daň z motorových vozidiel.

.... chytáme sa za slovíčka, zle som sa vyjadrila, viem, že daň platí spätne, ale proste vozidlo musí byť prihlásené na daň z MV. Daňovému úradu treba poslať do 30 dní od prvého použitia vozidla na podnikateľské účely oznámenie o vzniku daňovej povinnosti.
marjankaj
26.08.11,12:21
laicky povedané: ak používam vozidlo na podnikanie, mám povinnosť zaplatiť daň z MV a môžem si uplatniť výdavky s tým spojené.

...mimochodom aj daňová kontrola prvé kontroluje, či je zaplatená daň z VM, teda, či si podnikateľ mohol uplatniť výdavky.

Tak to nie preto, ale či ho má pokutovať za nezaplatenie dane z motorových vozidiel.
Zita5
26.08.11,12:22
laicky povedané: ak používam vozidlo na podnikanie, mám povinnosť zaplatiť daň z MV a môžem si uplatniť výdavky s tým spojené.

...mimochodom aj daňová kontrola prvé kontroluje, či je zaplatená daň z VM, teda, či si podnikateľ mohol uplatniť výdavky.

- z pohľadu zákona o DzMV máte povinnosť
- z pohľadu zákona o dani z príjmu máte právo

...ale sa nepodmieňuje právo s povinnosťou

...nesplnenie povinnosti(DzMV) je porušenie zákona a z toho daňová kontrola vyvodí dôsledky
kn-alka
26.08.11,12:23
.... naši daňováci chceli vyhodiť všetky uplatenené výdavky, lebo vozidlo nebolo prihlásené ani daň zaplatená, vôbec ich nevzrušovalo, že jednoduchšie je pokutovať za nezaplatenie dane MV.... ale to je o inom.
marjankaj
26.08.11,12:24
.... chytáme sa za slovíčka, zle som sa vyjadrila, viem, že daň platí spätne, ale proste vozidlo musí byť prihlásené na daň z MV. Daňovému úradu treba poslať do 30 dní od prvého použitia vozidla na podnikateľské účely oznámenie o vzniku daňovej povinnosti.

Nemusí. Ale ak nie je prihlásené, tak dostaneš pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti, pokutu za nepodanie daňového priznania z motorových vozidiel a sankčný úrok za neskoré zaplatenie dane z motorových vozidiel.
marjankaj
26.08.11,12:26
kn-alka Dnes, 02:23 PM

.... naši daňováci chceli vyhodiť všetky uplatenené výdavky, lebo vozidlo nebolo prihlásené ani daň zaplatená, vôbec ich nevzrušovalo, že jednoduchšie je pokutovať za nezaplatenie dane MV.... ale to je o inom.

Vaši daňováci asi inak čítajú zákony. Teda niektorí.
kn-alka
26.08.11,12:27
... práve preto som písala, že je to o inom ... každý si vysvetľuje zákon ináč
marjankaj
26.08.11,12:30
Nie je to o inom. Zákony sú napísané po slovensky. Nemôže si ich vysvetľovať každý po svojom.
Zita5
26.08.11,12:36
Ak Vám vyhodili všetky náklady , tak ste sa mali odvolať resp. dohodnúť , že dodatočne podáte daňové priznanie a uhradíte daň z MV včetne sankčných poplatkov .
kn-alka
26.08.11,12:38
písala som že chceli, ale nevyšlo im to :D
Zita5
26.08.11,12:43
jaj tak , to som prehliadla :D
katkap17
26.08.11,13:35
Ahojte, potrebovala ba som poradiť, SZČO používa na podnikanie auto, ktoré je písané na manželku chodí sním na pracovné cesty do zahraničia, treba aj v tomto prípade robiť zmluvu o nájme vozidla alebo nie a môže si uplatniť všetky výdavky spojené s cestou, stravné PHM...


Auto je prihlásené na DU a samozrejme aj daň bude zaplatená , len som chcela vedieť či treba s manželkou robiť zmluvu a či si môže uplatniť všetky výdavky
marjankaj
26.08.11,13:39
Auto je prihlásené na DU a samozrejme aj daň bude zaplatená , len som chcela vedieť či treba s manželkou robiť zmluvu a či si môže uplatniť všetky výdavky

Už som odpovedal skôr
http://www.porada.sk/1834692-post169.html

Netreba zmluvu.
Ak budeš účtovaťpracovné cesty, nemusíš ani platiť daň z motorových vozidiel. Toto si ale over na daňovom úrade.
katkap17
26.08.11,13:44
Tak toto počujem prvý krát prečo by som nemusela platiť daň? je na to niekde usmernenie? Kde si sa to dočítal?
kn-alka
26.08.11,13:46
to som sa v príspevku 170 pýtala aj ja a doteraz mi nikto neodpovedal :(
marjankaj
26.08.11,14:15
Tak toto počujem prvý krát prečo by som nemusela platiť daň? je na to niekde usmernenie? Kde si sa to dočítal?
Zákon o miestnych daniach 582/2004



§ 85
Daňovník


(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.



Na stránke drsr si daj často kladené otázky -F.A.Q. a tam si vyhľadaj daň z motorových vozidiel. Je tam zopár príkladov. Je to lepšie ako od agentúry JPP.

Alebo kuk sem

http://www.porada.sk/1834909-post80.html
kn-alka
26.08.11,20:28
takéto extrémy sa ma netýkajú, ja účtujem živnostníkom nie vyšším územným celkom :D :D
Janinkaaa
21.12.11,12:02
SRO prenajala v mesiaci od 01.10.2011 osobné mot. vozidlo SZČO na dobu neurčitú.
SRO má automobil zaradený v majetku a takiež je automobil prihlásený na DÚ.

Prosím Vás, ako je to s daňou MV ?

Mala SRO odhlásiť vozidlo k 30.09.2011 a od 01.10.2011 mal byť už platiteľom SZČO ?


Ďakujem.
nika.sum
21.12.11,21:39
SRO prenajala v mesiaci od 01.10.2011 osobné mot. vozidlo SZČO na dobu neurčitú.
SRO má automobil zaradený v majetku a takiež je automobil prihlásený na DÚ.

Prosím Vás, ako je to s daňou MV ?



Mala SRO odhlásiť vozidlo k 30.09.2011 a od 01.10.2011 mal byť už platiteľom SZČO ?


Ďakujem.

Dan z MV by mala platit s.r.o. nakolko je drzitelom vozidla a pouziva ho na podnikanie (prenajom), SZCO neplati, nakolko drzitelom vozidla je osoba, ktorá ho vyuziva na podnikanie.
Janinkaaa
22.12.11,07:36
Dan z MV by mala platit s.r.o. nakolko je drzitelom vozidla a pouziva ho na podnikanie (prenajom), SZCO neplati, nakolko drzitelom vozidla je osoba, ktorá ho vyuziva na podnikanie.

Dakujem Nika. Zabudla som však napísať, že SRO nemá vo svojej činnosti prenájom.
SRO momentálne nepotrebuje os. vozidlo a tak ho prenajala SZČO.
Aj tak potom platí to, čo si napísala ?
Ďakujem.
nika.sum
22.12.11,09:15
Dakujem Nika. Zabudla som však napísať, že SRO nemá vo svojej činnosti prenájom.
SRO momentálne nepotrebuje os. vozidlo a tak ho prenajala SZČO.
Aj tak potom platí to, čo si napísala ?
Ďakujem.

sro ho ma v majetku firmy takze ho vyuziva na podnikanie. Ja som toto riesila minuly rok, nebolo to sice prenajate FO ale s.r.o. druhej s.r.o. a ked som chcela vypisat DP DPH zistila som, ze DzMV ma platit ta s.r.o. ktora je vlastnikom. Ak by si ho FO prenajala od sukromnej osoby tak vtedy by platila DzMV FO. Je mozne vo vasom pripade navysit sumu z prenajmu o sumu dane z MV.
Janinkaaa
22.12.11,09:31
sro ho ma v majetku firmy takze ho vyuziva na podnikanie. Ja som toto riesila minuly rok, nebolo to sice prenajate FO ale s.r.o. druhej s.r.o. a ked som chcela vypisat DP DPH zistila som, ze DzMV ma platit ta s.r.o. ktora je vlastnikom. Ak by si ho FO prenajala od sukromnej osoby tak vtedy by platila DzMV FO. Je mozne vo vasom pripade navysit sumu z prenajmu o sumu dane z MV.

Ďakujem, ďakujem NIKA.
xmatisova
09.02.12,08:18
Dakujem Nika. Zabudla som však napísať, že SRO nemá vo svojej činnosti prenájom.
SRO momentálne nepotrebuje os. vozidlo a tak ho prenajala SZČO.
Aj tak potom platí to, čo si napísala ?
Ďakujem.

Dobrý deň,

mám podobný problém, mňa by zaujímalo, či nie je problém, že sro nemá vo svojej činnosti prenájom a či to nemá vplyv na odpisy, ktoré si sro uplatňuje. A tiež či nie je pri prenájme problém, že SZČO je vlastne manželka jedného zo spoločníkov sro-čky.

Ďakujem
Katarina
09.02.12,16:31
Pri prenájme bez oprávnenia bude problém a pokuta keď príde kontrola zo živnostenského úradu. Treba doplniť predmet podnikania.
xmatisova
23.02.12,08:20
OK, doplníme predmet podnikania. Chcem sa opýtať ešte raz, či si môžme naďalej uplatniťovať odpisy (auto je obstarané formou úveru, sro je držiteľom vozidla a máme súhlas na subnájom). Nie je problém to, že SZČO je manželka jedného zo spoločníkov sro? Fakturovať jej máme prenájom vo výške splátky úveru za auto. DOSŤ MI TO SÚRI, ďakujem za pomoc.
xmatisova
23.02.12,13:17
Posúvam ....
enya63
08.03.12,09:49
Prosím Vás a ako je to so zdanením príjmu za prenájom vozidla u s.r.o.. Môže s.r.o. prenajímať vozidlo ak to nemá v obchodnom registri na základe zmluvy o prenájme vozidla inej s.r.o. alebo svojej org. zložke v čechách samozrejme s iným IČO v čechách? Naši majú len prenájom strojov, prístrojov a zariadení.
s-bosorka
15.03.12,21:43
Dobrý deň, mala by som jednu otázočku. Klientka mala od januára do júna 2011 prenajaté auto od otca (zatiaľ bez zmluvy). Auto bolo prihlásené na DÚ a aj zaplatená daň. Chcela by som sa spýtať na akú sumu by sa mohol dať mesačný nájom za auto, keďže jej otec je dôchodca, aby nemusel podávať daňové priznanie. Vopred ďakujem.
Kolenčík
17.03.12,08:02
Chcem sa opýtať opačne, čo ak PFO má súkromné auto, ktoré používa na podnikanie, má zaplatenú cestnú daň a nemá vodičské oprávnenie. Môže si prenajať vodiča a vyplatiť mu mzdu? Za akých podmienok a pre koho /len rodinný príslušník, môže byť aj dôchodca a pod./ Ďakujem
Tweety
17.03.12,08:12
Musí ho prihlásiť na SP, buď ako dohodára, alebo ako zamestnanca na PZ.
Kolenčík
17.03.12,08:14
Aj dôchodcu, keď jeho príjem je nižší ako 1500 €. Ďakujem
Tweety
17.03.12,08:22
Aj dôchodcu, keď jeho príjem je nižší ako 1500 €. Ďakujem
Aj.
veronikasad
17.03.12,11:25
Aj dôchodcu, keď jeho príjem je nižší ako 1500 €. Ďakujem
Kto je dôchodca ? Je rodinným príslušníkom živnostníka ?
Kolenčík
17.03.12,17:58
Napríklad áno, alebo syn, dcéra, ktorí sú živnostníci a mohli by to napr.fakturovať.
Mila123
17.03.12,18:10
Napríklad áno, alebo syn, dcéra, ktorí sú živnostníci a mohli by to napr.fakturovať.
a takúto činnosť majú v predmete podnikania?
Sosa
13.05.12,11:06
Dobrý deň, mala by som jednu otázočku. Klientka mala od januára do júna 2011 prenajaté auto od otca (zatiaľ bez zmluvy). Auto bolo prihlásené na DÚ a aj zaplatená daň. Chcela by som sa spýtať na akú sumu by sa mohol dať mesačný nájom za auto, keďže jej otec je dôchodca, aby nemusel podávať daňové priznanie. Vopred ďakujem.

Aj mňa takto zadefinovaná situácia zaujíma.
KatarinaNR
24.09.12,13:24
chcela by som sa opýtať FO nepodnikateľ, prenajíma svoje auto sro-čke, je potrebné aby sa FO nepodnikateľ zaregistroval napr. na DÚ? aké má táto FO povinnosti v súvislostí s týmto prenájmom?
ďakujem
Jana Acsová
24.09.12,13:39
chcela by som sa opýtať FO nepodnikateľ, prenajíma svoje auto sro-čke, je potrebné aby sa FO nepodnikateľ zaregistroval napr. na DÚ? aké má táto FO povinnosti v súvislostí s týmto prenájmom?
ďakujemAk je zvýraznené podnikaním, tak FO začala neoprávnene podnikať. Podnikanie od nepodnikania rozlíšime iba podľa toho, či sa jedná o príležitostnú alebo náhodnú činnosť. Vtedy by prenajímateľ dosiahol tzv. ostatný príjem. V ostatných prípadoch sa jedná o "živnosť".
KatarinaNR
24.09.12,14:21
Čiže keby chcel dlhodobo, musí si na to zriadiť živnosť?
Ide o "chvíľkové" prenajímanie, nakoľko sro vo svojich začiatkoch ešte nemá auto.
Mila123
24.09.12,14:34
Katarína, na jednorázové, náhodilé , príležitostné akcie, inak ŽL.....
KatarinaNR
24.09.12,15:14
oki, ďakujem veľmi pekne :-))
20lucka201
16.10.12,07:50
SRO od podnikateľa prenajala na 2 mesiace mot.vozidlo, SRO využíva toto auto na podnikanie. Daň z motorových vozidiel kto má platiť? (podnikateľ sa zaoberá s prenajímaním MV)
dogicka
17.10.12,05:19
SRO od podnikateľa prenajala na 2 mesiace mot.vozidlo, SRO využíva toto auto na podnikanie. Daň z motorových vozidiel kto má platiť? (podnikateľ sa zaoberá s prenajímaním MV)

Ak sa podnikateľ zaoberá prenajímaním MV, daň z MV platí on. Ale určite to treba dohodnúť v zmluve a podľa toho postupovať.
20lucka201
17.10.12,06:50
Drogicka - ďakujem za odpoveď :)
dogicka
17.10.12,08:13
za málo
Ivana Halajová
22.01.13,13:03
Môžem sa opýtať, keď SZČO chce prenajať úžitkové vozidlo pre s.r.o., SZČO má auto v majetku a platí DZMV , nemusí sa toto auto prihlasovať a odhlasovať na DÚ a zároveň na dopravnom inšpektoráte a stačí, keď medzi sebou spíšu zmluvu o prenájme a SZČO si bude napr. mesačne fakturovať nájomné. Môže si potom s.r.o uplatniť nároky na PHM a ako je to s odpismy? Vopred ďakujem
Marcelka V
14.02.13,22:05
Môže si syn SZČO prenajať auto od matky nepodnikateľky zadarmo,alebo v symbolickej cene? Vyhotovila by sa nájomná zmluva v symbolickej hodnote. Dá sa to ? Ale asi by si nemohol uplatniť paušálnu náhradu.
Zita5
15.02.13,06:08
Môže si syn SZČO prenajať auto od matky nepodnikateľky zadarmo,alebo v symbolickej cene? Vyhotovila by sa nájomná zmluva v symbolickej hodnote. Dá sa to ? Ale asi by si nemohol uplatniť paušálnu náhradu.

Tu nájdete odpoveď na Vašu otázku ...


http://www.porada.sk/t17987-p7-prenajom-auta-od-sukromnej-osoby-a-phm.html