Zavrieť

Porady

Prenájom auta od súkromnej osoby a PHM

Dobrý deň,
Prosím Vás o radu.Podnikateľ si chce prenajať auto od otca – nepodnikateľa. Otec už zaplatil cestnú daň aj poistky. S otcom urobí zmluvu o prenájme auta, dá tam, že si syn /nájomca/ bude platiť výdavky s autom on /PHM/, aj prípadné škody.
Musí aj podnikateľ zaplatiť cestnú daň? Takže bude zaplatená 2x?
A potom si môže si odpočítať DPH na PHM a prípadné opravy?
Náklady s prenájmom idú tiež do nákladov?
Treba to niekde nahlásiť? Ďakujem.
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja si chcem uplatnovať PHM ako sro-čka. Nie živnostník.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Na podporu materiál z DRSR, verím, že neodporuje tomu, čo som uviedla:
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Juj ale sa nám to tu napríspevkovalo ...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Takže to zhrniem.

Situácia:
SZCO prenajme automobil právnickej osobe (s.r.o.). Môže si sro uplatniť paušálne výdavky 80%?

Odpoved:
Áno. S.r.o. môže postupovať podľa §19 odst.2 písm.l) a teda uplatnovať si 80% PHM.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Potom by ma teda ešte zaujímalo či bude mať danovy urad výhrady voči tomu že SZCO (ja) prenajmem vozidlo sro-čke (mojej) za 1€ mesačne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Postup podľa § 19/2/l môže použiť:
- FO, ktorá nepostupuje podľa § 19/2/e t.j. v prípadoch, že sa jedná o súkromný x osobný x vo vlastníctve FO
- FO, v prípade automobilu nezahrnutého do obchodného majetku, ak je napr. N1, čiže malý dodávkový
- FO, ak si automobil požičia, prenajme, vrátane automobilu vo finančnom prenájme.

- PO vždy, okrem prípadu ak vyšle zamestnanca na pracovnú cestu iným vozidlom ako vozidlom zamestnávateľa.

Každý, kto postupuje podľa § 19/2/l si môže vybrať postup podľa bodu 1, 2 alebo 3. Tento postup použije u jedného auta počas celého zdaňovacieho obdobia. Kombinácia spôsobov preukazovania výdavkov je možná medzi autami, nie u jedného auta v rámci jedného zdaňovacieho obdobia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zk24 Pozri príspevok
Potom by ma teda ešte zaujímalo či bude mať danovy urad výhrady voči tomu že SZCO (ja) prenajmem vozidlo sro-čke (mojej) za 1€ mesačne?
No ak bude mať výhrady, zrejme i vznesie. Ostatné je na Vás, Vy dokazujete. Inštitút výpožičky existuje. Možno by som pouvažovala nad tým, prečo 1 € a nie nula.

Samozrejme, že podobná téma vždy vyvolá diskusie. A názory pre aj proti.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jasné, ja som kľudne aj za nula.

Ja som to pôvodne chcela bez založenia živnosti. Som momentálne zamestnanec, mám auto a mám sro. A chcela som auto prenajať svojej sro bez založenia živnosti. Alebo nejakým spôsobom prenechať do bezodplatného užívania.

Boli tu však aj protinázory, že na to už musím mať živnosť, kedze pojde o dlhodobu cinnosť.

Uplne najoptimálnejšie by bolo pre mna dokázať prenechať auto sro-čke bez založenia si živnosti, ale to sa mi asi nepodarí.
0 0
s-bosorka s-bosorka

s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

Dobrý deň, mala by som jednu otázočku. Klientka mala od januára do júna 2011 prenajaté auto od otca (zatiaľ bez zmluvy). Auto bolo prihlásené na DÚ a aj zaplatená daň. Z predchádzajúcich príspevkov si bude uplatňovať 80% paušálne výdavky z PHM. Chcela by som sa spýtať na akú sumu by sa mohol dať mesačný nájom za auto, keďže jej otec je dôchodca, aby nemusel podávať daňové priznanie. Vopred ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zk24 Pozri príspevok
Uplne najoptimálnejšie by bolo pre mna dokázať prenechať auto sro-čke bez založenia si živnosti, ale to sa mi asi nepodarí.
Podľa môjho názoru je práve toto výpožička.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
s-bosorka Pozri príspevok
Dobrý deň, mala by som jednu otázočku. Klientka mala od januára do júna 2011 prenajaté auto od otca (zatiaľ bez zmluvy). Auto bolo prihlásené na DÚ a aj zaplatená daň. Z predchádzajúcich príspevkov si bude uplatňovať 80% paušálne výdavky z PHM. Chcela by som sa spýtať na akú sumu by sa mohol dať mesačný nájom za auto, keďže jej otec je dôchodca, aby nemusel podávať daňové priznanie. Vopred ďakujem.
Hmm. Živnosťou nie je príležitostný príjem z prenájmu auta, ktorý je oslobodený do 500 €. Len či sa u Vás jedná o príležitostný príjem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zk24 Pozri príspevok
Potom by ma teda ešte zaujímalo či bude mať danovy urad výhrady voči tomu že SZCO (ja) prenajmem vozidlo sro-čke (mojej) za 1€ mesačne?
Nakoľko pôjde o sústavnú činnosť, tak budeš potrebovať živnostenské oprávnenie ako SZČO.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jana Acsová Pozri príspevok
Hmm. Živnosťou nie je príležitostný príjem z prenájmu auta, ktorý je oslobodený do 500 €. Len či sa u Vás jedná o príležitostný príjem.
No takúto definíciu som nenašiel. Našiel som iba toto.

Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
A nie je to vymenované v činnostiach, čo nie sú živnosťou.

A zisk je aj 12 €.
Naposledy upravil marjankaj : 16.03.12 at 18:01
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zuzka, keď to tak potrebuješ do nákladov, tak si rob cesťáky. Dostaneš tam aj 0,183 € za každý kilometer. Na bloček od tankovania s ivždy napíš stav tachometra(jedna moja klientka to tak robí) a potom si cesťák ako zamestnanec ľahko urobíš. Sú na to aj programy. A budeš to mať podľa zákona.

Alebo auto tej eseročke predaj. Daň z predaja asi platiť nebudeš, ak si ho nemala v OM. A budeš môcť v tej eseročke uplatňovať odpisy.
Naposledy upravil marjankaj : 16.03.12 at 18:06
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marjankaj Pozri príspevok
Zuzka, keď to tak potrebuješ do nákladov, tak si rob cesťáky. Dostaneš tam aj 0,183 € za každý kilometer. Na bloček od tankovania s ivždy napíš stav tachometra(jedna moja klientka to tak robí) a potom si cesťák ako zamestnanec ľahko urobíš. Sú na to aj programy. A budeš to mať podľa zákona.
ako vidím sám si odpovedáš na vlastné otázky........

Zk 24 sa nechce písať cesťáky, preto takto si tu píšeme a uvažujeme......
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123 Pozri príspevok
ako vidím sám si odpovedáš na vlastné otázky........

Zk 24 sa nechce písať cesťáky, preto takto si tu píšeme a uvažujeme......
Ešte je aj tretia možnosť. Nedávať do nákladov vôbec nič.
0 0
mmmm1 mmmm1

mmmm1 je offline (nepripojený) mmmm1

Prosím o potvrdenie môjho chápania alebo opravu: SZČO má auto prenajaté od rodiča. Môže si z tohto dôvodu uplatniť postup výlučne 80% z celkového nákupu benzínu, bez potreby písania cesťákov. Eviduje počet najazdených kilometrov systémom stav tachometra začiatok roka mínus koniec roka. Ďakujem.
0 0
s-bosorka s-bosorka

s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

Jana Acsová Pozri príspevok
Hmm. Živnosťou nie je príležitostný príjem z prenájmu auta, ktorý je oslobodený do 500 €. Len či sa u Vás jedná o príležitostný príjem.
Mala ho požičané, len kým si nekúpila vlastné auto. Chce to mať spravené aj so zmluvou, keďže bolo riadne prihlásené a aj zaplatená daň z MV a potrebuje ešte trochu znížiť základ dane. Len nechce aby otec musel podávať daňové priznanie. Takže ak dám za ten polrok prenájmu do 500 € nebude musieť otec podávať daňové priznanie?
0 0
Jana Cíbiková Jana Cíbiková

Jana Cíbiková je offline (nepripojený) Jana Cíbiková

Opravte ma, ak sa mýlim, povinnosť podávať daňové priznanie vzniká, ak daňovník presiahne za rok 50%nezdaniteľnej časti ZD, čiže 1779,65eur za rok 2011. Ak spomínanú sumu nedosiahne, DP podáva dobrovnoľne.
0 0
mmmm1 mmmm1

mmmm1 je offline (nepripojený) mmmm1

Prosím o potvrdenie môjho chápania alebo opravu: SZČO má auto prenajaté od rodiča. Môže si z tohto dôvodu uplatniť postup výlučne 80% z celkového nákupu benzínu, bez potreby písania cesťákov. Eviduje počet najazdených kilometrov systémom stav tachometra začiatok roka mínus koniec roka. Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať