Zavrieť

Porady

DPH

DPH Synonymá: Daň z pridanej hodnoty

Presmerované z Daň z pridanej hodnoty
Daň z pridanej hodnoty je nepriama a spotrebná daň, ktorá zaťažuje tovary a služby (navyšuje ich cenu). Upravená je zákonom o DPH 222/2004 Z.z.

Daň platia v konečnom dôsledku spotrebitelia, obyvateľstvo, avšak nepriamo, pretože výber dane je realizovaný prostredníctvom podnikateľských subjektov, ktoré dodávajú tovary a služby spotrebiteľom.

Princíp výberu DPH je postavený na čiastkovom výbere dane od podnikateľských subjektov, ktoré sú platiteľmi dane, pričom každý odvádza daň z hodnoty, ktorú navýšil na tovar či službu v rámci svojej podnikateľskej aktivity (či už je to predaj za vyššiu cenu, alebo kvalitatívne zhodnotenie tovaru alebo služby).

Príklad 1 Obchod
Obchodník kúpi tovar za 10€ a predáva ho za 12€. Z pridanej hodnoty 2€ odvádza DPH 20%, čiže odvedie daňovému úradu 40 centov.

Príklad 2 Výroba
Výrobca vyrába produkt, ktorý predáva za 10€. Na výrobu však potrebuje rôzne materiálové a energetické vstupy, ktoré ho stoja 6€. Jeho pridaná hodnota na tovare je teda 4€, z ktorých odvedie 20% DPH čiže 80 centov.

Princíp odvádzania DPH u podnikateľského subjektu (platiteľa dane), odpočítanie a platenie dane (daň na vstupe a daň na výstupe), ako to funguje:
Skutočný výpočet DPH, ktorú podnikateľ odvádza sa nepočíta spôsobom ako je naznačený v príkladoch 1 a 2 (teda výpočtom pridanej hodnoty).
Výpočet odvádzanej DPH je postavený na odpočítaní dane (na vstupe) a platení dane (na výstupe) z čoho vzniká rozdiel, ktorý v jednoduchom ponímaní predstavuje pridanú hodnotu uvádzanú v príkladoch 1 a 2, avšak tento rozdiel môže byť aj iný ako je skutočná pridaná hodnota vyprodukovaná subjektom v určitom daňovom odobí (napríklad v mesiaci).

Rozdiel môže byť spôsobený napríklad nákupom investície (stroja, auta, haly...), alebo nákupom na sklad (odpočítavam si daň na vstupe ale žiadnu neodvádzam, pretože som tovar na sklade nepredal. Na ďalší mesiac môže zasa vznikať iný rozdiel, nič som nenakupoval a len som predával takže daň len odvádzam a nemám si už čo odpočítať, pretože som si odpočítal daň v minulom mesiaci.Takto vznikajú nadmerné odpočty, alebo vysoká daňová povinnosť.
Daňové priznanie nevzniká teda na báze toho akú pridanú hodnotu podnikateľ v danom mesiaci vytvoril, ale na báze toho koľko v danom mesiaci nakúpil a koľko predal.

Školenie DPH: Komplexný výklad zákona o DPH
Školenie DPH: Novela DPH od 2014
••• viac••• menej
1 0
Ubytovanie v Turecku a DPH (14.05.24)
0 odpovedí Otázka od hydraulikaservis Účtovníctvo a dane DPH
Máme faktúru za ubytovanie v Turecku vystavenú na našu firmu s tureckou DPH. Aké máme daňové povinnosti u nás /ide to do výkazu DPH, je to daňový výdaj a pod. / Ďakujem sa pomoc
1 0
SR firma platca DPH predaj tovaru SR firme, dodanie Rakúsko. (14.05.24)
0 odpovedí Otázka od H.B. Účtovníctvo a dane DPH
Slovenská firma (platca DPH) predáva tovar slovenskej firme (tiež platcovi DPH), lenže dodanie bude do Rakúska. Faktúru vystavím riadne so slovenskou 20% DPH. Uvažujem správne?
1 0
Prerusenie/pozastavenie zivnosti 2024 ako na to? (12.05.24)
Dobry den, potrebovala by som poradit - hladala som na internete aj tu ale informacie su bud zastarale alebo som nenasla odpovede na moje otazky. SZCO, platca DPH, danova evidencia...chce prerusit zivnost. Moje otazky su: 1) prerusuje sa zivnost na konkretny...
1 0
Dovoz tovaru z 3-krajín (12.05.24)
Dobrý deň. sme platcami DPH. doviezli sme tovar (motocykel) od súkromnej osoby (občana) na základe kupno-predajnej zmluvy 60...
1 0
Zamestnávateľom zaplatený pobyt zamestnanca. (09.05.24)
Zamestnávateľ zaplatil pobyt + stravovanie zamestnancovi od piatka do nedele v Poľsku. Cestovná kancelária vystavila faktúru na firmu bez DPH. V položkách je uvedené meno aj konkrétneho zamestnanca. Ako mám prosím Vás, zaúčtovať fa a čo v...
1 0
Pozemok, nákup a následný predaj jeho časti (07.05.24)
Dobrý deň, poprosím o radu skúsených. SZČO, platca DPH, účtuje v JÚ. Kúpil stavebný pozemok. Po zápise do katastra hneď pol pozemku odpredáva, za cenu...
1 0
Ako účtovať DPH v DP a KV nasledovné prepravy? (08.05.24)
Prosím poradíte mi, podľa ktorých § nastaviť účtovanie DPH pre nasledovné prípady prepráv, aby bola DPH ´´natiahnutá´´ do správnych riadkov DP/KV (príp. č....
1 1
aký dátum dodania uviesť v KV? (24.04.24)
ahojte aký dátum mám uviesť v KV k DPH, ked na fa je uvedený len dátum vyhotovenia 28.3.2024 a dátum splatnosti 27.04.2024 plus obd...
1 0
Rozumieme slovom hotovosť fyzické peniaze , alebo jednoducho sumu ? (24.04.24)
Ako PO , platca DPH , kúpil som telefón v O2. Zaplatil som debetnou kartou a mám potvrdenie z fiskálnej pokladne o...
Sleduj témy DPH
na hlavnej stránke Porada.sk