Zavrieť

Porady

DPH

DPH Synonymá: Daň z pridanej hodnoty

Presmerované z Daň z pridanej hodnoty
Daň z pridanej hodnoty je nepriama a spotrebná daň, ktorá zaťažuje tovary a služby (navyšuje ich cenu). Upravená je zákonom o DPH 222/2004 Z.z.

Daň platia v konečnom dôsledku spotrebitelia, obyvateľstvo, avšak nepriamo, pretože výber dane je realizovaný prostredníctvom podnikateľských subjektov, ktoré dodávajú tovary a služby spotrebiteľom.

Princíp výberu DPH je postavený na čiastkovom výbere dane od podnikateľských subjektov, ktoré sú platiteľmi dane, pričom každý odvádza daň z hodnoty, ktorú navýšil na tovar či službu v rámci svojej podnikateľskej aktivity (či už je to predaj za vyššiu cenu, alebo kvalitatívne zhodnotenie tovaru alebo služby).

Príklad 1 Obchod
Obchodník kúpi tovar za 10€ a predáva ho za 12€. Z pridanej hodnoty 2€ odvádza DPH 20%, čiže odvedie daňovému úradu 40 centov.

Príklad 2 Výroba
Výrobca vyrába produkt, ktorý predáva za 10€. Na výrobu však potrebuje rôzne materiálové a energetické vstupy, ktoré ho stoja 6€. Jeho pridaná hodnota na tovare je teda 4€, z ktorých odvedie 20% DPH čiže 80 centov.

Princíp odvádzania DPH u podnikateľského subjektu (platiteľa dane), odpočítanie a platenie dane (daň na vstupe a daň na výstupe), ako to funguje:
Skutočný výpočet DPH, ktorú podnikateľ odvádza sa nepočíta spôsobom ako je naznačený v príkladoch 1 a 2 (teda výpočtom pridanej hodnoty).
Výpočet odvádzanej DPH je postavený na odpočítaní dane (na vstupe) a platení dane (na výstupe) z čoho vzniká rozdiel, ktorý v jednoduchom ponímaní predstavuje pridanú hodnotu uvádzanú v príkladoch 1 a 2, avšak tento rozdiel môže byť aj iný ako je skutočná pridaná hodnota vyprodukovaná subjektom v určitom daňovom odobí (napríklad v mesiaci).

Rozdiel môže byť spôsobený napríklad nákupom investície (stroja, auta, haly...), alebo nákupom na sklad (odpočítavam si daň na vstupe ale žiadnu neodvádzam, pretože som tovar na sklade nepredal. Na ďalší mesiac môže zasa vznikať iný rozdiel, nič som nenakupoval a len som predával takže daň len odvádzam a nemám si už čo odpočítať, pretože som si odpočítal daň v minulom mesiaci.Takto vznikajú nadmerné odpočty, alebo vysoká daňová povinnosť.
Daňové priznanie nevzniká teda na báze toho akú pridanú hodnotu podnikateľ v danom mesiaci vytvoril, ale na báze toho koľko v danom mesiaci nakúpil a koľko predal.

Školenie DPH: Komplexný výklad zákona o DPH
Školenie DPH: Novela DPH od 2014
••• viac••• menej
1 0
Ako mám fakturovať služby pre zahraničné firmy? (Dnes)
Som živnostníčka s trvalým pobytom a sídlom živnosti na Slovensku. poskytujem reklamné služby a organizujem podujatia. Nie som platiteľ DPH. Dostala som ponuku na poskytovanie týchto služieb v Maďarsku. Vybavila som na Slovensku registr...
1 0
DPH-samozdanenie tovaru (Dnes)
Mám faktúru za tovar od slovenského dodávateľa s českým IČ DPH. Vystavená bez DPH. Spravím samozdanenie,aj s nárokom na odpočet. Uvažujem správne? Ďakujem za rady.
1 2
Faktúra do zahraničia a ZEP (18.05.17)
Dobrý deň, Naša spoločnosť nie je platiteľom DPH, ale chce vyfakturovať prekladateľské služby do Ceskej republiky. Faktúru budeme posielať elektr...
1 0
preprava v zahraničí a DPH (19.05.17)
fakturujeme za dopravu z rakuskeho mesta do rakuskeho mesta. Služba vykonaná pre SK odberateľa. Obaja sme platcami DPH. Máme fakturovať s DPH alebo bez s prenesením?
1 2
ALZA SK, CZ a dph (19.05.17)
chcem sa opytat mame fakturu od Alza. cz.-Praha, ale dič je SK.... sme platci dph-faktúra je bez dph je treba spraviť samozdanenie? dičko dať čeké alebo slovenske? viem ze je tuzemske samozdanenie ...
1 0
mnozstevny bonus bez dph (19.05.17)
mame DFA -obe strany platci DPH text-"množstevní bonus"? faktúra je vystavena bez DPH je to spravne ? ak ano ma to ist do KVDPH a ako sa to ma zauctovat ?
1 1
Faktúra za železný šrot (18.05.17)
Dodávateľ - platiteľ DPH vystavil odberateľovi platiteľovi DPH faktúru za železný šrot bez DPH. Ide faktúra u dodávateľa do kontrolného výkazu? Ak áno, tak pod aké písmeno? Ďakujem.
1 2
Mám nárok na odpočet dph z faktúry, kde je uvedená kúpa nehnuteľnosti spolu s pozemkom? (18.05.17)
Stavba je určená na podnikanie to je podľa mňa OK. Ale ten pozemok sa skladá z troch parciel a dve parcely sú v liste vlastníctva označené ako trvalé trávnaté porasty a jedna parcela je zastavaná ploc...
1 0
faktúra za služby - Švajčiarsko (16.05.17)
Chcem sa opýtať, sme dopravná firma, a slovenský odberateľ si u nás objednal prepravu zo Slovenska do Švajčiarska . Slovenskému odberateľovi to fakturujeme bez DPH...je to správne ?
1 0
české kontrolné hlásenie DPH? (18.05.17)
Je tu niekto, kto robí aj české DPH? OSVČ v ČR, mesačný platca DPH, prišla Fa od zahr. firmy za stavebné práce, dodanie v ČR (režim PDP), ide takáto zahr. fa za stav. práce do kontrolného výkazu?
1 0
Faktura do Ciech. (17.05.17)
Prvykrat idem fakturovat do Ciech pre cesku firmu, platcu DPH sluzby, ktore som poskytol. Vzor faktury som nasiel na stranke superfaktura, len sa chcem ubezpe...
1 0
mesacny platca DPH (17.05.17)
0 odpovedí Otázka od Toklu Účtovníctvo a dane DPH
prosim pomozte ako postupovat, qvartalny platca teraz prisiel na to (nesledoval obraty), ze je mesacnym platcom, problem je v tom, ze uz od roku 2013
1 0
Prefakturácia služby (15.05.17)
Prosím o radu. Dostali sme faktúru za dopravu, ktorá bola vystavená 4.mája a DD 30.apríl. Ja som ju následne refakturovala inej sro, s tým, že som fa vystavila 30.apríla aj DD som taký istý dala. Refa...

...akturujeme na základe zmluvy, kde k našej fa prikladám i faktúru, ktorú refakturujeme. sme platcami DPH. Moja otázka je, viem že do 15.dní treba vystaviť fa od dátumu dodania. Ale chcem sa spýtať, či ...
1 0
Dobropis k dokladu k prijatej platbe s prenosom daň.povinnosti (17.05.17)
0 odpovedí Otázka od monika.a Účtovníctvo a dane Faktúry DPH
Zákazníkovi do ČR bola vystavená zálohová faktúra za služby, túto aj uhradil. Bol vystavený doklad k prijatej platbe v 04/2017 s tým, že ide o službu s prenosom daň.povinnosti na príjemcu služby podľa...

...rijatí platby sa zistilo, že omylom mu bola vystavená zál.fa a teda aj prijatá úhrada so slovenskou DPH. Teraz chceme zákazníkovi DPH vrátiť. Vystavíme dobropis do mesiaca 04/2017 a do SV budeme uvádz...
Sleduj témy DPH
na hlavnej stránke Porada.sk