Jozef Mihál
18.11.06,13:03
Spoločník s.r.o. je súčasne konateľom s.r.o. Zo spoločnosti nepoberá žiadne odmeny ani ako spoločník, ani ako konateľ. Zo spoločnosti však poberá podiely na zisku. Iným spôsobom nepodniká a nie je ani zamestnanec v inej firme. Má byť prihlásený v zdravotnej poisťovni ako zamestnanec spoločnosti alebo ako samoplatiteľ?
Jozef Mihál
18.11.06,12:10
Podľa § 11 ods.3 písm.i) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa spoločník s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o (a s.r.o. ho prihlasuje v zdravotnej poisťovni ako svojho zamestnanca) len vtedy, ak je odmeňovaný za prácu v spoločnosti formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

Podobne podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o (a s.r.o. ho prihlasuje v zdravotnej poisťovni ako svojho zamestnanca) len vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

Keďže uvedená osoba poberá zo spoločnosti len podiely na zisku - a tie podľa § 2 zákona č.595/2003 nie sú predmetom dane - nepovažuje sa ani ako spoločník, ani ako konateľ za zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení.

Ak nie je zamestnancom, nie je SZČO a nie je ani poistencom štátu, potom sa považuje za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení - je "samoplatiteľ".

ZoDP_§2
ZoDP_§5
ZZP_§11
pochemi
21.01.08,16:53
Ja mám taký prípad kde si spoločníci platia ako samoplatitelia ZP a neviem či tieto platby sú daňovo uznanými výdajmi v s.r.o.Neviete poradiť? Ďakujem
Petra29
21.01.08,16:57
Nie sú, platia si ako píšeš, ako samoplatitelia.
pochemi
21.01.08,17:00
Ďakujem za rýchle usmernenie.Prajem pekný večer
Katarína STR
24.07.08,06:36
Ahojky,

chcela by som vás poprosiť o radu.
Vlastním sročku, v ktorej som jediný konateľ a jediný spoločník. Za vykonané práce v mojej spoločnosti nepoberám žiadnu odmenu ani ako spoločník ani ako konateľ. Nevyplácam si ani podiely na zisku.
V inej spoločnosti som zamestnaná, kde poberám mzdu ako zamestnanec.
Od 24.8.2008 nastupujem na materskú dovolenku a chcem sa opýtať, či naďalej môžem vykonávať prácu vo svojej sročke aj keď nepoberám žiadnu odmenu ani zisk. Nebude to mať vplyv na moju materskú ? Myslím podmienku, že nesmiem pracovať, respektíve zarábať a pod. .....
Môže potom vlastne moja sročka naďalej vystavovať faktúry za vykonané služby, keďže ja budem na materskej ?
Veľmi pekne ďakujem.
Petra29
24.07.08,11:23
Samozrejme Katka, vo vlastnej s.r.o. môžeš naďalej pracovať. Môžeš mať aj odmenu ako konateľ /nie zamestnanec/, môžeš mať aj podiely na zisku. Pokiaľ nemáš odmenu, ktorá sa považuje za VZ pre nem.poistenie, o materskú neprídeš.
Jozef Mihál
24.07.08,11:42
Ako konateľ môžete pôsobiť aj počas poberania materského, aj počas poberania rodičovského príspevku.

S.r.o. môže vystavovať faktúry sa vykonané služby iným subjektom aj počas takejto doby.
Katarína STR
24.07.08,12:00
Ďakujem veľmi pekne. :)
lynn
10.09.08,09:40
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu - som spoločník a zároveň konateľ v s.r.o.V spoločnosti poberám aj príjem zo ZČ-mzdu-t.j. mám postavenie zamestnanca. Aby som sa vyhla plateniu poistného, chcem si vyplatiť odmenu spoločníkovi, ktorú zdaním 19 % daňou. Je tento príjem považovaný za príjem zo závislej činnosti a daň z tohoto príjmu bude súčasťou kvartálneho hlásenia na daň.úrad a je tento príjem aj predmetom ročného zúčtovania dane? Môže byť tento príjem vyplatený ako súčasť mesačnej mzdy? Alebo je nejaké iné riešenie. Ďakujem
Jozef Mihál
10.09.08,16:29
Odmena spoločníka (z nákladov spoločnosti) sa na daňové účely považuje za príjem zo závislej činnosti. Ak má spoločník v s.r.o. súčasne aj pracovný pomer, príjem z pracovného pomeru sa spočíta s odmenou spoločníka a výsledok je zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti.

Ak spoločník dostane odmenu spoločníka (z nákladov spoločnosti, teda ide o príjem zo závislej činnosti) tak na účely zákona o zdravotnom poistení sa spoločník považuje za zamestnanca a z odmeny sa odvádzajú preddavky na zdravotné poistenie. Ak má spoločník súčasne pracovný pomer, spočíta sa vymeriavací základ z pracovného pomeru s odmenou spoločníka a z výsledku sa vypočítava preddavok na zdravotné poistenie.

Odvody na sociálne poistenie sa z uvedenej odmeny spoločníka neplatia.

Na záver ešte raz:

Z odmeny spoločníka účtovanej z nákladov s.r.o. sa platí daň z príjmu a zdravotné poistenie, neplatí sa poistné na sociálne poistenie.

Výhodnejšou formou je vyplatenie odmeny zo zisku (podielov zo zisku) - takýto príjem nie je predmetom dane a neplatia sa z neho žiadne odvody. S.r.o. ho však musí vyplatiť zo zdaneného zisku, čiže daň platí s.r.o.
lynn
11.09.08,07:31
Ďakujem p. Mihál za odpoveď, veľmi mi pomohla. Platí to isté ohľadom povinnosti platiť poistné do ZP aj v tom prípade, ak nárok na odmenu bola zaúčtovaná pred cca 2-3 rokmi a teraz prebehne platba?
Jozef Mihál
11.09.08,15:12
Keďže na daňové účely ide o príjem zo závislej činnosti, zdanenie a následne aj povinnosť odvádzať zdravotné poistenie závisí od toho, kedy bola odmena vyplatená.
lynn
12.09.08,16:56
Ešte mi napadá v uvedenej súvislosti, keby som sa rozhodla predsa pre vyplatenie výhodnejších podielov na zisku /neplatím ZP/, môžem uvedenú rezervu na odmeny spoločníkov zaúčtovanú v roku 2006 jednoducho zrušiť v roku 2008 zúčtovaním do výnosov /v roku 2006 zúčtované do nákladov/? Alebo by som musela urobiť dodatočné DP za rok 2006 a sumu dodaniť? Vychádza mi to tak, že danový úrad by nemusel mať nič proti tomu, ak by som to dala do výnosov roku 2008 a zdanila v DP za rok 2008. Pravda je taká,že v roku 2006 bola zaúčtovaná tvorba rezervy v prvom rade z dôvodu zníženia zisku a teda nižšej daňovej povinnosti.
Jozef Mihál
12.09.08,20:38
Otázka smeruje do oblasti zdanenia právnických osôb čo je mimo rámec DRAK-a na mzdy.
MS77
04.03.09,11:22
Dobry den,
chcela by som sa opytat ako je to s platením odvodov do ZP a SP pri súbehu ( konateľ a živnostník).Konateľ poberá na základe mandátnej zmluvy odmenu za výkon funkcie konateľa a zároveň má aj živnosť, ktorá nesúvisí s činnosťou s.r.o.
Na účely ZP je spoločnosť ho povinná prihlásiť ako zamestnanca a odvody robiť 4% zamestnanec a 10% zamestnávateľ. Ako živnostník si platí odvody na ZP z min.vym.zakladu. Ak by jeho príjem s odmenou bol väčší ako max. vym. základ, platia sa odvody do ZP do vysky max.vym.zakladu?
Ako je to v prípade SP. Konatel sa považuje sa SZČO. Ale on si platí odvody na SP ako živnostník z min. vym.zakladu. Musí sa ako SZCO prihlásit aj ako konatel a robit niake odvody?
Jozef Mihál
04.03.09,11:47
SP:

Konateľ s.r.o. nie je SZČO, neprihlasuje sa do SP, z jeho odmeny sa nerobia žiadne odvody do SP.

ZP:

Konateľ s.r.o. s odmenami je zamestnanec, s.r.o. ho prihlasuje do ZP ako zamestnanca, preddavky na ZP sú 4% za zamestnanca, 10% za zamestnávateľa z odmeny, maximálne však z maximálneho VZ 2006,17 €.

Ak je súčasne živnostník, teda na účely ZP je SZČO, platí ako SZČO preddavky na ZP vypočítané v RZZP za rok 2007. V prípade súbehu zamestnanec - SZČO sa na neho nevzťahuje povinnosť platiť preddavky ako SZČO najmenej z minimálneho základu.

Pozor, ak by ako zamestnanec dosiahol maximálny VZ (2006,17 €) neznamená to, že by ako živnostník nemusel platiť preddavky. Pri súbehu zamestnanec - SZČo sa v ZP sleduje maximálny VZ v oboch prípadoch osobitne.
pero
04.03.09,12:55
p.Mihal, chcem Vás poprosiť, musí si konateľ robiť ročné zúčtovanie, keď dostaval počas roka odmenu?.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Pero
Jozef Mihál
04.03.09,16:19
Ak dostával odmenu - príjem zo závislej činnosti, tak má postavenie zamestnanca a platia pre neho pravidlá, kedy musí, kedy nemusí vykonať RZZP, rovnaké ako pre každého iného zamestnanca.

Pozrite:

http://www.porada.sk/t51124-rzzp-kto-musi-vykonat-zuctovanie.html

...s tým, že v článku si pomyslene nahraďte sumu 51822 Sk sumou 56283 Sk.
karla24
22.01.10,09:14
Dobry den p. Mihal,

chcela by som sa spytat ohladom konatela a odvodov do ZP. V pripade,ze je konatel(a zaroven spolocnik)nezamestany a plati si odvody do ZP a ma uzavretu zmluvu o dielo s touto firmou, je povinny platit ZP z ciatky vyplyvajucej zo zmluvy? Dakujem.
Jozef Mihál
23.01.10,10:34
Ak príjem zo zmluvy o dielo zdaní podľa § 8 zákona o dani z príjmov, tak z takéhoto príjmu sa poistné neplatí.
Petra L
16.04.10,11:19
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na takúto vec. Momentálne som evidovaná na ÚPSVaR ako UoZ. Od júla chcem založiť sro-čku. Vzhľadom k tomu, že príjmy zo začiatku ešte nebudú také vysoké, aby pokryli aspoň minimálnu mzdu + odvody za zamestnávateľa, tak špekulujem či je teoreticky možné sa zamestnať vo svojej sro-čke ako zamestnanec na čiastočný úväzok, povedzme 10 hodín mesačne za 1,-EUR/hod., teda moja hrubá mesačná mzda bude 10,-€ a odvody za zamestnávateľa 3,52€. Okrem tohto príjmu ale nebudem mať už žiadny iný a nebudem ani SZČO. Bude stačiť platiť tieto odvody, alebo si budem musieť doplácať ZP do výšky minimálnej sumy poistného povedzme ako samoplatiteľ? Ďakujem za skorú odpoveď.
KAIS spol. s.r.o.
04.02.11,06:09
Zdravím, ked maju konatelia v zmluvach,ze zisk sa prerozdeli na konci roka, tak sa neprihlasuje vsak? či?
Inečka
04.02.11,09:52
Zdravím, ked maju konatelia v zmluvach,ze zisk sa prerozdeli na konci roka, tak sa neprihlasuje vsak? či?
Ak si vyplácajú podiely na zisku, tak sa neprihlasujú na SP.

Ak si však vyplácajú nejakú inú odmenu (napr. za výkon funkcie konateľa si môžu vyplácať iba raz ročne), tak by sa prihlásili ako konatelia s nepravidelným príjmom.
EMILY04
15.02.11,12:29
Dobrý deň ja by som vás chcela poprosiť o odpoveď na moje otázky.
Konateľ a spoločník (jednoosobová s.r.o) nepobera od firmy žiadne odmeny a ani podiely na zisku. Tento konateľ je zároveň cudzinec občan PL a tam si platí odvody. Ako je to potom s odvodami na Slovensku do ZP a soc. poisťovne, má povinnosť sa niekde registrovať?
Bude mať povinnosť sa niekde registrovať ak v roku 2012 si bude chcieť vyplatiť podiel na zisku za zisk dosiahnutý za rok 2008?

Ďakujem za odpoveď.
lynn
17.02.11,11:25
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom vyplácania podielov na zisku spoločníkovi za rok 2009. Ak tieto podiely neboli vyplatené do konca roku 2010 a budú vyplatené až v roku 2011, bude pre ne platiť tiež povinnosť odviesť zdravotné poistenie? Ak má spoločník v spoločnosti postavenie zamestnanca t.j. príjem zo ZČ, platí z týchto podielov 4 % a spoločnosť 10 %, alebo si sám v rámci ročného zúčtovania ZP /v roku 2012 / odvedie 14 % do zdravotnej poisťovne?-táto varianta sa mi zdá pravdepodobnejšia. Ďakujem za odpoveď.
lynn
17.02.11,12:58
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom vyplácania podielov na zisku spoločníkovi za rok 2009. Ak tieto podiely neboli vyplatené do konca roku 2010 a budú vyplatené až v roku 2011, bude pre ne platiť tiež povinnosť odviesť zdravotné poistenie? Ak má spoločník v spoločnosti postavenie zamestnanca t.j. príjem zo ZČ, platí z týchto podielov 4 % a spoločnosť 10 %, alebo si sám v rámci ročného zúčtovania ZP /v roku 2012 / odvedie 14 % do zdravotnej poisťovne?-táto varianta sa mi zdá pravdepodobnejšia. Ďakujem za odpoveď.
- podarilo sa mi získať odpoveď zo VŠZP-predmetom zdravotného poistenie je až podiel zo zisku dosiahnutého za rok 2011/§ 32 odst.12/-podiely sa budú vyplácať najskôr až v roku 2012, t.j. tieto príjmy bude mať povinnosť spoločník uviesť v svojom RZZP v roku 2013. To znamená nevyplatené podiely za rok 2009 a staršie, nevyplatené do konca roku 2010 -zdravotné poistenie sa ich netýka.
Jana Motyčková
19.02.11,12:30
Dobrý deň ja by som vás chcela poprosiť o odpoveď na moje otázky.
Konateľ a spoločník (jednoosobová s.r.o) nepobera od firmy žiadne odmeny a ani podiely na zisku. Tento konateľ je zároveň cudzinec občan PL a tam si platí odvody. Ako je to potom s odvodami na Slovensku do ZP a soc. poisťovne, má povinnosť sa niekde registrovať?
Bude mať povinnosť sa niekde registrovať ak v roku 2012 si bude chcieť vyplatiť podiel na zisku za zisk dosiahnutý za rok 2008?

Ďakujem za odpoveď.
Nie, v tomto prípade nemá a nebude mať povinnosť registrovať sa do SP a ZP na Slovensku a nebue tu platiť odvody.
LudmilaMich
24.02.11,07:05
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: Konateľ, občan PL mal každoročne v decembri vyplatenú odmenu konateľa. V minulosti podpísal vyhlasenie k dani a následne požiadal o ročné zúčtovanie. V súvislosti s § 11, odst 8 akým spôsobom preukazuje výšku jeho príjmov na Slovensku resp. nie je možné už túto možnosť využívať?
Jana Motyčková
24.02.11,16:09
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: Konateľ, občan PL mal každoročne v decembri vyplatenú odmenu konateľa. V minulosti podpísal vyhlasenie k dani a následne požiadal o ročné zúčtovanie. V súvislosti s § 11, odst 8 akým spôsobom preukazuje výšku jeho príjmov na Slovensku resp. nie je možné už túto možnosť využívať?
Zrejme sa pýtate na daň, skúste to dať do niektorej daňovej témy.
Erika-ežka
08.11.11,13:40
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať: spoločník s.r.o. má s firmou uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, preddavky na zdravotné poistenie viem, že nemá povinnosť odvádzať. Bude sa mu robiť ako samoplatiteľovi RZZP za r. 2011 a bude musieť odviesť poistné na ZP, nakoľko príjem z dohody bude vyšší ako 44,2 % z priemernej mesačnej mzdy? Alebo od r. 2011 z príjmu z dohôd už nebude povinnosť platiť poistné na ZP, bez obmedzenia príjmu?
Vopred Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
08.11.11,14:14
Príjem z dohôd v r.2011 do rzzp nevstupuje bez ohľadu na výšku príjmu.
Erika-ežka
09.11.11,07:28
Príjem z dohôd v r.2011 do rzzp nevstupuje bez ohľadu na výšku príjmu.

Ďakujem krásne za odpoveď, na poisťovni mi povedali opak :cool:, tak sa mi to nezdalo ...
Jana Motyčková
09.11.11,09:31
Na poisťovni ešte nezisili že sa od r.2010 zmenil zákon.
skolitel
11.01.12,10:13
Dobrý deň,

zamestnancovi s nemajetkovou účasťou je vyplatený podiel na zisku za rok 2011 vo výplate za január 2012.

1. Daň je nulová
2. Zdravotné poistenie formou preddavku sa neplatí. Ak tento príjem presiahne stanovený minimálny základ, zamestnanec SÁM v rámci RZZP za rok 2012, ktoré vykoná v roku 2013, zaplatí poistné vo výške 10% (5% ZŤP) z vym. základu príjmu, ktorý tvorí podiel na zisku
3. Podiel na zisku vstupuje do vymeriavacieho základu pre sociálne poistenie.

Otázka - je uvedený postup správny?
Ďakujem.
Jana Motyčková
11.01.12,15:38
Neviem, čo je zamestnanec s nemajetkovou účasťou. Zrejme ste mali na mysli zamestnanca bez majetkovej účasti - v takom prípade je to OK.
skolitel
12.01.12,05:36
Ďakujem. Áno, mala som na mysli zamestnanca bez majetkovej účasti.
mizu24
04.06.13,07:43
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či je povinný konateľ - spoločník /jednoosobová s.r.o., nepoberá žiaden príjem ani podiely na zisku/ a zároveň SZČO, ktorá si stanovila a platí preddavky do ZP z minima /živnosť založila len tento rok/, platiť odvody do ZP zároveň ako konateľ? SZČO a s.r.o. vykonáva tú istú činnosť.
A ako to je v prípade, keď za SZČO platí odvody do SP štát, nakoľko je tam vedená ako matka, ktorá sa stará o dieťa do 6. rokov a zároveň jej ešte nevznikla povinnosť platiť odvody, pretože nepresiahla sumu 4716 €, tiež je však aj konateľkou v s.r.o., z ktorej nemá vyplácané podiely na zisku, ani tam nie je zamestnaná? Bude naďalej za ňu platiť štát odvody do SP na dôchodkové poistenie a bude vedená v SP ako osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6.rokov? Ďakujem veľmi pekne...
Jana Motyčková
04.06.13,12:00
Ak nemá ako konateľ príjmy, do ZP ako konateľ poistné neplatí.
Do SP - štát by prestal platiť, iba ak by jej vzniklo dôchodkové poistenie (alebo skončí celodennú starostlivosť o dieťa). Dôchodkové poistenie konateľovi vzniká, ak v spoločenskej zmluve, alebo v nejakom rozhodnutí valného zhrmoaždenia je uvedený nárok na príjem, aj keby bol podmienený nejakou udalosťou, ktorá ešte nenastala, a ešte vyplatený nebol. Ak takéto nemá, neprihlasuje sa do SP ako zamestnanec a štát za ňu platí DP.
Denis@
03.12.13,11:47
Dobrý deň,
prosila by som o radu:



Včera bola pripravená na podpis zápisnica z predstavenstva, ktorou aktuálny konateľ spoločnosti spätne k 11.11.2013 odstúpil z funkcie podpredsedu predstavenstva. Zapis v ORSR zatial neprebehol.
Podľa vyjadrenia právničky, naša spoločnosť konateľa v súčasnosti nemá, nakoľko sme akciová spoločnosť a štatutárnym orgánom akciovej spoločnosti je predstavenstvo spoločnosti, podľa posledných info zostáva jediný člen predstavenstva ako podpredseda predstavenstva (pan T.)
Otázka ohľadom prihlasovania:

Odhlásiť súčasného konateľa spätne k 11.11.2013 zo SP. ZP neodhlasujem, jedná sa o súbeh pracovného pomeru a konateľa. Pracovný pomer zatiaľ ešte trvá. Neprihlasujem žiadneho nového konateľa? "Pan T" vykonava svoju funkciu dočasne a BEZODPLATNE
Ohlásiť zmenu štatutára formou (registracny list PO, HOZ) do Sociálnej a zdravotnej poisťovni do 8 pracovných dní – uvediem iba aktuálneho štatutárneho zástupcu, t.j. "pana T".



Je to takto v poriadku? Ak aktuálny konateľ nepoberá za svoju funkciu odmenu, netreba do registra SP a ZP vôbec nič hlásiť?

Ďakujem pekne
Jana Motyčková
05.12.13,18:31
Z právneho hľadiska čo môže a čo nemôže byť neposudzujem.
Takže ak 11.11. skončila funkcia konateľa, a konateľ bol prihlásený do SP, tak treba dať odhlášku k 11.11.
Ak pán T nemá nárok na príjem podľa žiadneho dokladu, do SP ani ZP ho neprihlasujete.
Štatutári sa v RL zamestnávateľa oznamujú, takže aj túto zmenu treba oznámiť.
Kristina27
08.04.14,08:40
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, konateľ (http://www.porada.sk/konatel#__AUTOKW) s.r.o. bez odmeny, teraz si platí ZP ako samoplatiteľ.

Dva uhly pohľadu:

Keby sa zamestnal na HPP alebo dohodu, tak by sa mu aspoň počítali odpracované roky, no na druhej strane to boli pre s.r.o. vyššie náklady.

Keby poberal odmenu ako konateľ (http://www.porada.sk/konatel#__AUTOKW), mzdové náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) by boli nižšie, no nepočítali by sa mu roky do dôchodku. Je síce len 23 ročný, o dôchodku by sa dalo popísať veľa, ktovie čo bude o 40 rokov ...

Čo by ste nám poradili? Nie je ani SZČO a nie je ani zamestnancom v inej firme. Nejaké to mzdové zaťaženie by firma prežila.

Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
08.04.14,09:40
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, konateľ (http://www.porada.sk/konatel#__AUTOKW) s.r.o. bez odmeny, teraz si platí ZP ako samoplatiteľ.

Dva uhly pohľadu:

Keby sa zamestnal na HPP alebo dohodu, tak by sa mu aspoň počítali odpracované roky, no na druhej strane to boli pre s.r.o. vyššie náklady.

Keby poberal odmenu ako konateľ (http://www.porada.sk/konatel#__AUTOKW), mzdové náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) by boli nižšie, no nepočítali by sa mu roky do dôchodku. Je síce len 23 ročný, o dôchodku by sa dalo popísať veľa, ktovie čo bude o 40 rokov ...

Čo by ste nám poradili? Nie je ani SZČO a nie je ani zamestnancom v inej firme. Nejaké to mzdové zaťaženie by firma prežila.

Ďakujem veľmi pekne.

Rozdiely v odvodoch sú tieto:

Pracovný pomer = zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) + všetky odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) do SP

Dohoda pravidelný príjem = zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) + všetky odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) do SP

Dohoda nepravidelný príjem = zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) + dôchodkové poistenie (http://www.porada.sk/dochodkove-poistenie#__AUTOKW), úrazové poistenie (http://www.porada.sk/urazove-poistenie#__AUTOKW) a garančné poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) v SP

(pozor, ak je súčasne najmenej 50% spoločník (http://www.porada.sk/spolocnik#__AUTOKW) garančné poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) sa neplatí)

Odmena konateľa pravidelný príjem = zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) + dôchodkové poistenie (http://www.porada.sk/dochodkove-poistenie#__AUTOKW), poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) v nezamestnanosti, nemocenské poistenie (http://www.porada.sk/nemocenske-poistenie#__AUTOKW) v SP

Odmena konateľa nepravidelný príjem = zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) + dôchodkové poistenie (http://www.porada.sk/dochodkove-poistenie#__AUTOKW) v SP

***

Z toho je zrejmé, aké sú rozdiely v odvodovom zaťažení pri jednotlivých formách.

Pripomínam, že minimálny vymeriavací základ stanovený nie je. Môžete sa dohodnúť napr. na pracovnom pomere s pracovným časom 1 hodina denne, kde bude mesačný príjem a súčasne VZ okolo 30-40 eur mesačne a je to v poriadku.

Osobné odporúčanie je, aby ste si niečo vybrali, ideálne tak, aby pracoval každý deň z pohľadu zdravotného poistenia a tak nemusel platiť zdravotné poistenie (http://www.porada.sk/zdravotne-poistenie#__AUTOKW) ako samoplatiteľ a hlavne aby mu bežala doba dôchodkového poistenia.
adehda
02.12.16,19:40
Dobrý deň prajem,

prosím Vás o nasledovné vyjadrenie sa k môjmu problému:

spoločník-konateľ jednoosobovej s.r.o., vykonáva funkciu na základe mandátnej zmluvy - pravidelný príjem - má nárok na odpočítateľnú položku pri zdravotnom poistení?

Nemá pracovnú zmluvu, ďakujem za odpoveď

adehda
Jana Motyčková
03.12.16,15:35
Nemá nárok Nárok je podmienený pracovným pomerom (štátnozamestnaneckým pomerom a pod.) a len z pracovného pomeru sa dá OP uplatniť.