andreaS
23.11.06,16:29
Byvam na sidlisku v 10 poschodovom panelaku tak ako vela inych ludi. Avsak zacinam o sebe pochybovat, ci som normalna... totiz nad nami suseda perie pravidelne po 22hej, nehovoriac o siti na masine, ked si vypiju tak ziapu tak, ze pocujeme cely obsah hadky... pod nami pre istotu byval sam chalanisko a ten zvykol pustat hudbu az tak nahlas, ze mi zacali pohariky tancovat na stole.... dalsia vec je ako to vo vchode vizera... sama spina, ludia su lenivy vyhodit smeti do kosa a nechaju plnu igelitku smeti na stred chodby, parkuje sa uz aj na trave...

ale spät k tomu hlavnemu bodu... pod nami predali byt, cize sme boli stastni, ze sopliak uz nebude vyhravat ale!!! novi majitelia zacali byt prerabat... na tom by tiez nebolo nic neobvykle, keby ich prerabky nezacali o 17.00 az do vecera, kym ich ktosi nepride upozornit!!! Neexistuje nejaky domovy poriadok, ktory riesi aj taketo otazky? Predsa pridem z prace utahana, nehovoriac o tom, ze pracujem aj doma a mam pocuvat ako vrtaju, stierkuju a ja neviem co ine hlucne robia v byte?

Uz som bola u nich vcera o 21.00, ze uz by stacilo, ze uz chceme mat klud a udivene sa na mna pozerali, ze co chcem...

Predsa uz len z ludskej inteligencie by taketo veci mali robit v case, ked je vacsina ludi z panelaku v praci, no nie? ved ma v podstate vyhanaju z bytu! My sme tiez prerabali byt, ale v case od 09.00-17.00...

prosim poradte mi hocico, lebo uz som zufala.... buduci tyzden si po roku beriem dovolenku a chcem si skutocne oddychnut, tak neviem, ci sa mi to vobec podari...
otázka
23.11.06,15:44
Tak ako si napísala, do 22.hodiny môžu robiť hluk. Vyzerá to tak, že chodia do práce a prerábajú potom.
U nás to bolo tiež tak, odtrpeli sme si. Prerobili si, narodilo sa im dieťa a hoci bude mať 2 roky, nechápem prečo od rána 6.00 hod. do večera 9. hod. v kuse plače. Ja ho už počujem, aj keď mám zapnutý televízor. Neviem, čo im mám povedať /je to slušná rodina/, tak asi ho nenechávajú napospas osudu. Ja byť už len tou matkou, tak si to "hodím".
Kedysi sa sťažnosti riešili na mestskom úrade /obe strany sa predvolajú/, neviem či to tak ešte funguje. No každopádne sú tam už potom narušené susedské vzťahy, a možno aj prieky ako vo filmoch.:D :D
andreaS
23.11.06,16:04
ja by som skor povedala, ze narušení su oni.... ktory normalny clovek bude prerabkou strpcovat zivot 39 dalsim bytom? To som asi ja ta nenormalna, ktorej toto vadi....

Moji kamarati tiez prerabali byt, ale obehli osobne kazdy jeden byt, upozornili ich ze budu prerabat ale bude to v case od 9.-16.00.

Aspon keby nieco podobneho vyvesili vo vchode, este by som prizmurila oko, ale ked si to mienia robit takto svojpomocne, tak to moze kludne trvat aj 3 mesiace :(( z coho mna dovtedy asi davno vykoti
ajacik
23.11.06,16:15
mne sa zdá, že nejaký právny predpis (netuším aký :confused:) povoľuje vykonávať stavebné práce v byte v čase od 8,00 do 16,00 hod cez pracovný týžden. V sobotu nie som si istá, ale v nedeľu vôbec nie. (tými stavebnými prácami mám na mysli, vrtanie, búchanie a pod).
ajacik
23.11.06,16:17
No každopádne sú tam už potom narušené susedské vzťahy, a možno aj prieky ako vo filmoch.:D :D

mimotemymimotemyCo je doma, to se počíta!!
Zítra to roztočíme, drahoušku!! mimotemymimotemy
duficek
23.11.06,16:34
u nas mame prerabky kazdu chvilku. v panelaku pomaly vymiera "stara" generacia a stahuju sa sem mlady....a takmer kazdy si zacne byt prerabat, minimalne jadro...takze ked jedna prerabka prestane, o chvilku je dalsia.
nastastie sa pracuje len cez den a po tej 17-18 uz je klud.

urcite niekde vo vchode musite mat vyveseny domovy poriadok, kde by nieco podobne malo byt riesene....ale aj tak je to o susedskych vztahoch, ohladuplnosti k sebe. ked je sused s prepacenim blbec, tak nepomoze ziadny predpis ani staznost na mestskom urade (mozno ten urad veci este zhorsi...)
andreaS
23.11.06,16:50
no... pred chvilou prisiel domov priatel a to ste mali pocut!!! zisiel dole, ze ci to myslia vazne, ze teraz prisiel z prace domov a chce mat doma klud a nie pocuvat ich struzlikanie, vrtanie a kadeco ine.. a ze dokedy to mienia robit... odpoved bola ze "no minimalne do osmej" a ze do 22.00 si mozu robit v byte co chcu, ze je to ich byt!!! normalne mi mozog zastavuje.. ako moze byt niekto tak neskutocne neohladuplny? a to tam maju so sebou male dieta...

a dalsi argument, ze oni teraz prisli tiez z prace, ze kedy to maju robit...

Po vete s tym "do 22.00 si mozeme robit co chceme" mu bolo povedane dovidenia a tresli mu dverami pred nosom!

Priatel neni nervak, ale toto vytoci asi aj flegmatika..

A nepochopim este jedno - prave na 8. a 9. je najviac malych deti v panelaku a ze to neprekaza ich rodicom... vcera som sa pri tom mojom "dohovore" o 21.00 stretla s jednym z nich a on im tak jemne hovoril, ze dali deti spat a ze sa im budia, ci by uz neskoncili.. coho sa ti ludia boja? predsa ked sa dame dokopy cely panelak, tak nieco musime urobit..

som neskutocne vytocena a nasrana.... mam so sebou daku robotu a neda sa mi robit, lebo sa tu neda sustredit... keby ludska stupidita kvitla, tak si pod nami mozu otvorit kvetinarstvo...
andreaS
23.11.06,16:51
este ma napadlo...

ked sa preraba jadro a vymienaju okna, tak sa uz neziada povolenie ale sa napise oznamenie, ze budu vykonavat taketo prace, vsak?

Dalo by sa aspon s tymto dako "operovat", ci to vobec oznamili? a kde to nahlasit, ze sa preraba bez oznamenia?

vdaka za kazdu odpoved aj tie mimo temy su mile a aspon sa zasmejem :)
andreaS
23.11.06,17:08
toto som nasla na internete, autorom je Petra Bušová a bolo to uverejnené v časopise KTN 11/2005 (toto je len vycuc, co sa tyka mojho problemu):


Ako postupovať, ak sa rozhodnete byt rekonštruovať
Na stavebnom úrade sa informujte, na ktoré stavebné úpravy potrebujete povolenie a na ktoré vám postačí len ohlásenie stavebnému úradu
Ak sa chystáte posúvať priečky v byte, zaobstarajte si aj vyjadrenie statika. Ak vám statik vydá kladný posudok nielen k vášmu, ale aj susedným bytom, o to skôr sa vám podarí získať súhlas stavebného úradu.
Pred rekonštrukčnými prácami zakreslite rozmiestnenie a hlavné prívody elektrinu, plynu a vody v byte. Nákresy predložte stavebnej firme, ktorá bude rekonštrukciu prevádzať - vyhnete sa tak ich poškodeniu.
Stavebnú firmu vyberajte z viacerých návrhov, nechajte si vypracovať finančný rozpočet a vyberte si pre vás najvhodnejší návrh.
Domový poriadok ukladá povinnosť oznámiť susedom, že sa chystáte v byte prestavovať. Oznam vyveste v spoločných priestoroch - Uveďte v ňom odkedy a dokedy sa bude v byte pracovať, popíšte aj rozsah prác. Povinný ste aj písomne informovať správcu bytového domu.
Čas, v ktorom môžete počas dňa vykonávať stavebné práce, ktoré spôsobujú hluk upravuje domový poriadok. Nočný kľud je stanovený v čase od 6.00 do 22.00, počas tejto doby je zakázané vykonávať hlučnú činnosť spojenú s rekonštrukciou bytu..

- zrejme si dam tu namahu a prezriem si domovy poriadok, co je vyvesený vo vchode, pripadne by stalo za to, ho trosku obnovit na novsie pomery a nezabudnut, ze nocny klud neznamena ze si clovek moze v byte robit co chce od 06.00-22.00... inak medzi ustanoveniami vacsini domovy poriadkov, ktore som zatial nasla na internete je veta: " Nájomníci, resp. vlastníci bytov sú povinný správať sa tak, aby nadmerným hlukom alebo iným spôsobom nerušili susedov"
Chobot
24.11.06,07:48
mne sa zdá, že nejaký právny predpis (netuším aký :confused:) povoľuje vykonávať stavebné práce v byte v čase od 8,00 do 16,00 hod cez pracovný týžden. V sobotu nie som si istá, ale v nedeľu vôbec nie. (tými stavebnými prácami mám na mysli, vrtanie, búchanie a pod).

mimotemy Sorry, že reagujem na toto, ale mňa zase vytáčajú takéto veci. Buď uveď, ktorý konkrétny zákon to ukladá alebo uveď z akého zdroja to máš.

Vo výbore vlastníkov máme jednu členku, ktorá minule prišla s vyhlásením, že počula, že nejakým zákonom boli zrušené stránkové hodiny, tak prečo si náš správca dovolil ich určiť. A stále trvala na svojom, že stránkové hodiny boli zrušené.

Dal som si tú námahu a prehľadal som na nete rôzne relevantné zákony. Jediné, čo som našiel, bola informácia, že z dôvodu blížiacich sa volieb, kedy je zvýšený záujem o vydávanie identifikačných kariet (OP), polícia vyšla v ústrety občanom a zrušila na svojich pracoviskách stránkové dni a vydáva ID karty počas všetkých pracovných dní.

Takto vznikajú dezinformácie typu JPP.:mad:
ivet.b
24.11.06,08:07
Tak riesenie tohto typu problemu by zaujimalo aj mna. U nas to trva uz niekolko mesiacov. Zacalo sa to stavanim zabavno-obchodneho centra a momentalne to pokracuje nielen prerabkou u susedov, ale aj zateplovanim vsetkych okolitych panelakov. Vrtanie od 7:00 rano az do vecera, namiesto oddychu cez vikend len kypiace nervy, nepomoze ani dohovorenie v pripade susedov. Prerabaju po castiach uz skoro rok a ked minuly rok 25.12.(!!!!) o 13:00 zacali vrtat, sme mysleli, ze si pojdeme kupit samopal. :mee:
Chobot
24.11.06,08:16
no... pred chvilou prisiel domov priatel a to ste mali pocut!!! zisiel dole, ze ci to myslia vazne, ze teraz prisiel z prace domov a chce mat doma klud a nie pocuvat ich struzlikanie, vrtanie a kadeco ine.. a ze dokedy to mienia robit... odpoved bola ze "no minimalne do osmej" a ze do 22.00 si mozu robit v byte co chcu, ze je to ich byt!!! normalne mi mozog zastavuje.. ako moze byt niekto tak neskutocne neohladuplny? a to tam maju so sebou male dieta...

a dalsi argument, ze oni teraz prisli tiez z prace, ze kedy to maju robit...

Po vete s tym "do 22.00 si mozeme robit co chceme" mu bolo povedane dovidenia a tresli mu dverami pred nosom!

Priatel neni nervak, ale toto vytoci asi aj flegmatika..

A nepochopim este jedno - prave na 8. a 9. je najviac malych deti v panelaku a ze to neprekaza ich rodicom... vcera som sa pri tom mojom "dohovore" o 21.00 stretla s jednym z nich a on im tak jemne hovoril, ze dali deti spat a ze sa im budia, ci by uz neskoncili.. coho sa ti ludia boja? predsa ked sa dame dokopy cely panelak, tak nieco musime urobit..

som neskutocne vytocena a nasrana.... mam so sebou daku robotu a neda sa mi robit, lebo sa tu neda sustredit... keby ludska stupidita kvitla, tak si pod nami mozu otvorit kvetinarstvo...

Dnes už nie sme v policajnom štáte, ale je zaručený štatút osobnej slobody. Preto aj tí susedia majú v podstate právo vo svojom byte robiť si čo chcú, pokiaľ neporušujú žiande zákonné ustanovenia. A žiadny zákon im nezakazuje robiť si prerábky (pokiaľ splnia podmienky dané stavebným zákonom) vo vlastnom byte. Obmedzenie majú len dané dodržovaním nočného kľudu, ktorý je definovaný v zákone o ochrane zdravia ľudí v § 13n ods. 2 a ten trvá od 22:00 do 06:00 hod.

Zákon o priestupkoch č. 372/1990 v § 47 hovorí, že za priestupok rušenia nočného kľudu môže polícia udeliť pokutu do 1000,- SKK.

Takže na jednej strane Ťa chápem, že to máte ťažké, ak sú takí netolerantní tí susedia, ale jediné čo môžete oficiálne urobiť je, že ak rušia nočný kľud po 22:00 hodine, tak zavoláte mestskú alebo štátnu políciu.

Pozitívne v tom je, že ten hluk pochádza z prerábky bytu, takže je nádej, že jedného dňa, až prerábka skončí, tak hluk ustane.

Môžete skúsiť zájsť na miestny úrad - odbor stavebný a povoľovací, či ohlásili stavbu, ale aj keď nie, tak je otázne, čo urobí úrad. Môžu im dať pokutu do 10.000 SKK za neohlásenie stavby, ale neviem, či sa im bude chcieť kvôli tomu naťahovať.
michelle84
24.11.06,08:37
Zdravim, tento problem poznam, u nas v pohode vrtaju hocikedy, aj po desiatej vecer alebo v nedelu, ked obedujeme. My sme prerabali v roku 2002 a postupovali sme tak, ze sme obehli kazdeho suseda a oznamili mu, ze ideme prerabat a stavebne prace sa vykonavali od tej 8.00 do 18.00 najneskor vsak do 22.00 hod. Odvtedy prerabali viaceri, snazia sa dodrziavat toto casove rozpatiem len raz za cas sa stane, ze fakt vrtaju v nedelu alebo po 22.00, ale to vzdy len chvilku. My to mame postavene v domovom poriadku, presne, v ktorych hodinach sa moze robit hluk z dovodu prerabania. Takze si to tam treba najprv upravit a az potom sa stazovat vyssie. Vobec Vam nezavidim, lebo nam ide tiez na nervy, ked stale vrtaju, ale aspon nevrtaju v noci, ale vikendy byvaju tazke, ked stale len vrtaju. Vsetci prerabaju, vymienaju okna. Tak prajem vela nervov a hlavne si to upravte v domovom poriadku.
andreaS
24.11.06,11:03
dakujem za kazdu jednu odpoved

jasne, ze kazde prerabanie je o obojstrannej tolerancii, mna to jednoducho vytocilo z toho dovodu, ze su taki bezohladni a nedali nam vediet a neskusili sa vzit aj do nasej situacie. Ako by sa im pacilo, ked dam hudbu na plne pecky vecer v nedelu o 21.00? Maju male dieta, tak asi pozitivne by to nebolo. A chapem, ze nikto nema penazi nazvys a to, co vie, si urobi sam a ked je v praci tak sa to neda a do prace chodi prave preto, aby si mohol dovolit ten byt vobec vlastnit. Ale spat k teme..

Nakoniec to skoncilo tak, ze vyvesili do vchodu oznam, aby sme strpeli zvysenu hlucnost z dovodu kompletnej rekonstrukcie a ze prace budu trvat maximalne do 20.00. Toto sa mi vidi velmi rozumne. Je tam urcita ohladuplnost voci nam ostatnym a zaroven kompromis v case prac.
duficek
24.11.06,11:11
a rozpravky je koniec. vidis ako pekne to skoncilo :)
Janka6685
24.11.06,11:30
Asi začnem ďakovať bohu, že nemáme peniaze, lebo neviem, ako by sme prerábali byt, keď snúbenec pracuje od 6:00 do 18:00 každý pracovný deň. :p

Tiež nebolo príjemné, keď na našom sídlisku opravovali všetky chodníky a cesty a vŕtali do betónu od 7:00 rána (a to sme boli párkrát po nočnej). Alebo dnes o 7:00 ma zobudil neuveriteľný hluk, lebo pod balkónom vysávali opadané lístie nejakým vysávacím nákladiakom. Sú určité veci, ktoré sa proste musia tolerovať, pokiaľ sú vrámci predpisov.

Takže v prípade uvedenom zadávateľkou témy by som sa sťažovala maximálne na to, že to nedali dopredu vedieť, ale inak...

Viem, je to nepríjemné, nedá sa pri tom sústrediť, ale prestavte si, že by ste to pre zamestnanie naozaj nemohli robiť v hodinách, kedy to susedom najviac vyhovuje...(aj tak sa nikdy nevyhovie každému)
renča1
24.11.06,11:33
Byvam na sidlisku v 10 poschodovom panelaku tak ako vela inych ludi. Avsak zacinam o sebe pochybovat, ci som normalna... totiz nad nami suseda perie pravidelne po 22hej, nehovoriac o siti na masine, ked si vypiju tak ziapu tak, ze pocujeme cely obsah hadky... pod nami pre istotu byval sam chalanisko a ten zvykol pustat hudbu az tak nahlas, ze mi zacali pohariky tancovat na stole.... dalsia vec je ako to vo vchode vizera... sama spina, ludia su lenivy vyhodit smeti do kosa a nechaju plnu igelitku smeti na stred chodby, parkuje sa uz aj na trave...

...

Nebývame náhodu v tom istom paneláku?:D
alazan
24.11.06,11:34
"CHOBOT: Obmedzenie majú len dané dodržovaním nočného kľudu, ktorý je definovaný v zákone o ochrane zdravia ľudí v § 13n ods. 2 a ten trvá od 22:00 do 06:00 hod.
Zákon o priestupkoch č. 372/1990 v § 47 hovorí, že za priestupok rušenia nočného kľudu môže polícia udeliť pokutu do 1000,- SKK."


Zdravim...
Keď sme vŕtali my, stalo sa mi, že sused prišiel aj o 18:00, že im spí vnučka... tak sme zostali ticho a pokračovali sme, keď vstala... ale to je o tolerancii...
ale toleranciu som stratila, keď dcéra mala na druhý deň skúšky a občania tmavšej pleti hulákali pod oknom ešte aj o 12:00 a spať sa nedalo!!! a privolaná polícia s nimi hodila reč, požiadali ich, aby sa utíšili a odišli. Na opakované sťažnosti na polícii reagovali: pokutu aj tak nezaplatia a ... vyzvali sme ich... ale utíšte rozohnených cigánov, čo tichú reč nepoznajú.
Na vychovaných bielych možno polícia zaberie, ale na cigánov, ani mestská ani poriadková polícia neúčinkuje...
Ale - vraj keby som oslovila drogovú mafiu - tú vraj rešpektujú... ale tohoto typu známosti nemám...

Želám silné nervy a pomôžu asi iba štuple do uší...
Janka6685
24.11.06,11:41
Zdravim...
Keď sme vŕtali my, stalo sa mi, že sused prišiel aj o 18:00, že im spí vnučka... tak sme zostali ticho a pokračovali sme, keď vstala... ale to je o tolerancii...
ale toleranciu som stratila, keď dcéra mala na druhý deň skúšky a občania tmavšej pleti hulákali pod oknom ešte aj o 12:00 a spať sa nedalo!!! a privolaná polícia s nimi hodila reč, požiadali ich, aby sa utíšili a odišli. Na opakované sťažnosti na polícii reagovali: pokutu aj tak nezaplatia a ... vyzvali sme ich... ale utíšte rozohnených cigánov, čo tichú reč nepoznajú.
Na vychovaných bielych možno polícia zaberie, ale na cigánov, ani mestská ani poriadková polícia neúčinkuje...
Ale - vraj keby som oslovila drogovú mafiu - tú vraj rešpektujú... ale tohoto typu známosti nemám...

Želám silné nervy a pomôžu asi iba štuple do uší...


S týmto môžem len súhlasiť. Skúsenosti tohoto typu mám toľko, že by som mohla napísať knihu hrubšiu ako piaty Harry Poter...
Rainhard
29.11.06,13:57
Kde nie je tolerancia, tam prichadza...

Treba si "zadovazit" CD odplaty (Revenge CD) alebo 20 spôsobov ako umravniť vašich hlučných susedov. :)
Paula
29.11.06,14:15
Ľudia vŕtali, vŕtajú a vŕtať budú (užila som si marec, ten úžasný mesiac DP nonstop celý prevŕtaný a prebúchaný)....ale verte, že oveľa deptajúcejšie je 20 rokov počúvať zhora, zdola sprava i zľava do noci a do krvi hádky medzi deťmi a rodičmi + do krvi hádky medzi manželmi......každé slovo jasne znejúce, znevažujúce, vyčítajúce, vyhrážky zabitím, padajúci prevrátený nábytok, rany o radiátor (možno aj hlavou)......to vŕtanie občasné znelo oproti iným zvukom za 20 rokov zo šyroch strán ako rajská hudba. Na šťastie, tento cirkus mám už iba zhora, časom nastalo sťahovanie národa. Toľko moja nemilá skúsenosť.
Emwa
29.11.06,14:25
Pekny vecer,
vsade sa hovori len o ruseni nocneho kludu. Kedy ma nocny klud zamestnanec,
ktory pracuje vylucne na nocne smeny ?
Dcera takto pracuje, rano pride domov, a firma susedom nad nimi p o l roka
/mimo nediel/ preraba byt.
Co moze urobit ?
fachman
29.11.06,14:58
Rád bysom prispel aj ja.Myslým si že spoločnosť ide kamsi do ... .Mám problém
z hlučnými susedovcami od roku 1990 ako som sem prišiel bývať.Podomnou,
vedľa mňa,no a adomnou už býva štvrtá rodina.Tí prišli asi pod nátlakom susedovcov o pár vchodov vedľa,tam ich nechceli.Tiež mi povedali že do 22.00 si
môžu robiť čo chcú,tak ako sa hovorí hrubá diera,hrubá záplata,asi 5 kg.kladivom
som aj ja trieskal na ich stenu vedľa vch.dverí do bytu.Povedal som,to čo počujete,to ja počujem,keď počúvate hudbu prebasovanú.Bol som aj na komisii na mestkom úrade,oni síce neprišli,ale nezlostili sa,že čo som to vymyslel.Občas
sa hlasno bavia pred polnocou a ktomu v spálni pozerajú nahlas televízor,nabehnem k nim a slušne ich upozorním,vedia že ak zle zareagujú tak aj ja.Zistil som že susesovcov si treba vychovať.Neviem či prišli z džungle.Skorej mi poradili,že keď sa mi nepáči,mám si postaviť rodinný dom,JÁ,nech tiahnu kade ľachšie tí čo robia zle.Zistil som,že keď som susedom dovolil cez deň hluk,robili to
aj v noci,pritom povedali že do 22,00 si môžu robiť čo chcú,čo neni pravda.Demokracia,to sú práva ale aj povinnosti,alebo ohľad medzi sebou.
GabiZ
30.11.06,06:59
Ja by som k tomu všetkému dodala len jedno. Možno ste tu ľudia, ktorí majú založené SVB alebo ste pod správou bytového družstva, každopádne dávam do pozornosti jeden § podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 Z.z., konkrétne § 11:

ods. 1:
"Vlastník bytu a nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

ods. 4:
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva, ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpiso nie sú tým dotknuté.

ods. 5:
Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojim konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

My sme takýto prípad mali tiež, ako spoločenstvo sme ho upozornili písomne na tento paragraf, zakotvené to máme aj v stanovách, kde máme presne vymedzené podmienky, za akých sa môžu tieto úpravy robiť a každý si rozmyslí, či ich poruší.
Sabian
19.02.07,21:11
Prispejem aj ja do mlyna. Samozrejme volanie do prázdna. Nado mnou býva rodina. Majú jedno dieťa, ktoré už chodí. Nie chodí. Po parketách dupoce v tvrdých papučkách, hádže o ne rôzne hračky! No dobre, ja už mám za sebou jedno dieťa, viem, čo to je, keď za nami suseda prišla, že ... už ani neviem, proste dupot. Uvedomil som si, že - aha, aj pod nami žijú ľudia a snažil som sa vteliť do situácie starej pani a pochopil som, že keď je žena doma na materskej a stará pani na dôchodku, sú na jednej lodi. Až na to, že hluk dupotu a kadejakého klopkania znie dole omnoho dramatickejšie. Okamžite som začal konať a urobil opatrenia. Stará pani sa mi ospravedlnila, ale zdôvodnila, že to bolo ozaj na nervy. Nemusela sa ani ospravedlňovať, to skôr naša rodina. Vedel som presne o čom hovorí. Prešli roky a u nás to začalo pred 3 týždňami. Ráno pred siedmou hodinou už decko pobehuje a dupoce po byte, vynechám pracovnú dobu, vraciame sa domov z práce a okolo 16:30 nechcem doma žiadne rádio ani TV, proste chcem si na chvíľu sadnúť a žiť. Nie! Dupot, klopanie, posúvanie, búchanie - samozrejme o parkety. Tak do maximálne 20:30. Nuž, tak som sa vybral na diplomatickú misiu. Už asi po štvrtý krát čo sa týka vrchných susedov. Minimálne. 2x to bolo kvôli stavebným činnostiam pred časom. V pracovné dni končili okolo 20-21 hodiny, víkendy permanentne. Nechápem, ale bolo to viac ako 3 mesiace!!! V nedeľu o 8:15 rezanie betónu v podlahe a podobné športy. Tak som dostal odpoveď, že smola, prerábajú, ale jedno bolo isté - raz a to čoskoro to skončí. Ale už boli zapísaní v prestíži. Po nejakom čase ma už nebudil ráno budík, ale ich päty, ktoré každé ráno skoro búšili po pružnej betónovej podlahe. Strašné čosi. Mal som smolu, vstávali skôr ako my. Tak som ich poprosil, nech dvíhajú nohy, že ja to dokážem tiež. To zabralo. Fakt si dali pozor, polepšilo sa to. No a keď som už s nervami v koncoch minulý týždeň šiel hore za nimi, aby si to dieťa trochu krotili, pozerali sa na mňa ako na marťana, a priblblý úsmev mamičky len čakal na to, kedy vypadnem, aby mohla zavrieť dvere od bytu. Neprosil som ich, aby s tým prestali, ale obmedzili, veď je mi jasné, že to dieťa sa musí pohybovať, ale to, čo sa tam denne deje je neúnosné. No a aby som už konečne vypadol, tak som dostal prísľub, že sa bude snažiť to obmedzovať. No a dnes po týždni som myslel, že im tam hodím granát. Arogancia, sebeckosť, bezohľadnosť. Aha, aj by som zabudol, výhovorka bola asi taká, že "no čo už keď sme si dali do bytu parkety..." Netreba viac opisovať, kľudne si to môžete prifarbiť, prikrášliť, doladiť. Skutočne cirkus je slabé slovo.
No a teraz konečne otázka:
Existuje spôsob ako sa voči takýmto ľudom brániť? Resp. brániť svoje právo na súkromie? Toto ma čaká najbližšie roky a je možno otázkou času, kedy mi prasknú nervy. Opakujem, že dialóg nefunguje a slušné jednanie s nimi nemá opodstatnenie. Najjednoduchší spôsob sú urážky, osočovanie, výhražky, ale k tomu sa samozrejme uchýliť nechcem, aj keď ma napádajú samé excelentné termíny z oblasti anatómie. Chcem si na to zvyknúť, neregistrovať to, proste to brať ako nutné zlo. Nejde to.
Poraďte prosím ak sa niekomu podarilo si na to zvyknúť, zžiť sa s tým, ako na to?
Ďakujem.
andreaS
20.02.07,06:28
Ach aka znama scena :( Citim s tebou.

U nas vsak to dieta hore pobehuje, dupe a hadze vselico po zemi aj kdesi o 23.00!!! A ked je uz po 22.00, tak moj "stary" vyleti hore a od srdca povie svoje. Na chvilku to zaberie.... :( Ja vidim jedine riesienie, ze sa odstahujeme...

Nasla som vsak jedno riesienie, aby si ludia okolo uvedomili, ze byvaju v panelaku, kde sa vsetko oziva, tak bud k veceru, alebo kludne skoro rano si pustim radio o nieco silnejsie ako obycajne a cakam, ci niekto pride buchat... Aspon takto si susedia uvedomia, ako sa vsetko oziva...

No u nas sa zacali diat vseliake ine "zverstva"... zacinam rozmyslat, ci nebyvam nahodou v zoo v oddeleni opic, a aj to by bola pre opice urazka. Najnovsie sa parkuje na trave, potom je z toho blato, smyka sa, tak este viac prida, blato strieka kade-tade, potom taky zababrany ide na cestu, predtym vsak este prejde cez chodnik... no hroza... o humuse vo vchode ani nevravim.... (zlata petrzalka, a to som byvala priamo v zrkadlovom haji)
Janka6685
20.02.07,07:48
Tieto ťažkosti som si uvedomila hneď potom, ako sme sa z rodičovského bytu v tehlovej bytovke presťahovali do podnájmu v paneláku. Mám pocit, že tie steny sú z papiera. Presne viem, čo kedy susedia robia. Nie len, že dupocú, hádajú sa, nad ránom si robia diskotéky, ale aj to, kedy idú na WC (počuť každé spláchnutie), ale aj to, kedy sa milujú. Mohla by som za nich písať ich denník...:(
tiny77
20.02.07,09:18
Pri čítaní každého ďalšieho a ďalšieho príspevku ma čoraz viac premáhal pocit úzkosti, bezmocnosti, smútku. :( Kde sa vytratila ľudskosť, vzájomná tolerancia?? :( A to mám na mysli z jednej i z druhej strany. Vraví sa, že niet nad dobrého suseda. Pýtam sa, prečo tým novým, búchajúcim, nedáme šancu? Veď nové byty sa už pekne dlho nestavajú zaradom ako to bolo v 70-80-tych rokoch. Jaska, že tie staré treba upraviť, vynoviť. Ak niekto bude lepšie spať, keď nájde oznam vo vchode "prepáčte zvýšený hluk atď", tak to si potom len vsugeruje. Chápem, že keď ľudia pracujú, musia robiť len v popoludňajších a večerných hodinách. Je to na charaktere nového suseda, či pochodí po nových susedoch s ospravedlnením, že v nasledujúcom období sa bude konať rekonštrukcia bytu a s ním spojený hluk. Chápem, že keď má niekto náročnú prácu, potrebuje si oddýchnuť. Cez deň, alebo v noci. Všimla som si, že keď som bola mladá, dospávala diskotéku, mohli aj tanky lietať okolo mňa. Teraz si uvedomujem kvapkanie vody, gúľanie pera po stole, nekonečnú jazdu autíčka po drevenej podlahe. Treba sa snažiť s tým bojovať. Nie je to o tom, že ma vytáča ten zvuk, je to o mojej vyrovnanosti.
Pamätám si, že v bloku, kde sme bývali, poznal sa každý s každým. Keď mama piekla palacinky, roznášali sme po všetkých susedoch, kde boli deti. A keď sme mali na obed špenát a u tety susedy rozvoniavali buchty, tak veru o chvíľu nám zaklopala na dvere s plným tanierom buchiet.
Verím, že láska sa opäť vráti do našich panelákov, do našich sŕdc. V prvom rade, každý musí začať od seba, a nečakať, kým to bude práve sused, ktorý sa pokorí.

PS: kto z nás nechodieva na wc? kto z nás občas neskríkne? kto z nás občas neudrie po stole? kto z nás nemá slzy a emócie? alebo návštevu a smiech?

PS2: viem, aké sú smutné alkoholové hádky, viem, aký je obsah takých hádok, viem ako chutia bitky. Viem, aké je nešťastie mať susedov alkoholikov, alebo nejakých asociálov. O tom som tu nepísala. Je to iná debata.

PS3: ak by ste mali dieťa alergika, tiež by ste uvažovali o parketách, nie o makkuckom koberci. neuvazovali ste nad vymenou poschodi? je moznost si zvuky nevsimat, je moznost rodicom dietata neustale strpcovat zivot buchanim na radiator alebo plafon. je moznost sa odstahovat. je len na vas, ako sa s tym vyrovnate. viem, ze ked upozornim dieta, nebuchaj, nehadz, nedupoc, - bude to robit 2x viac.

budme ludia. vsetci.
s pozdravom tiny.
Janka6685
20.02.07,10:48
Tiny77, máš pravdu, že každý z nás robí vo svojom byte niekedy veci, ktoré môžu druhému vadiť. To, že sa splachuje WC, to som myslela skôr ako príklad "papierových" stien. Občas sa u každého vyskytne nejaká tá oslava. V x bytoch bývajú malé deti, ktoré si neuvedomujú, že robia hluk. Zvláštne je len to, že si uvedomujeme hluk susedov a vlastný nie. Keď som bola malá, staršia suseda sa chodila sťažovať, že jej dupeme nad hlavou (boli sme deti). Keď boli jej deti malé, vraj mala suseda pod ňou ten istý problém. Ak prestavujeme byt my, tak to vadí susedovi...ak prestavuje sused, tak to vadí nám. Zo všetkým sa asi treba zmieriť a brať to ako súčasť života.

Problém je len vtedy, ak sa susedia nesprávajú ani trocha ľudsky a práve že robia naschvály. S tým ale asi neurobíme nič, lebo povahu človeka nezmeníme.
lubica_02
20.02.07,17:31
Pripojim sa aj ja k tejto teme,ale z opačnej strany. Moja dcera tiež býva v paneláku, má dve deti a psa . Spodný susedia v alkoholovom ošiali jej chodia nadávať za dupot a buchot, kedže bývajú v tom istom byte,kde som vyrastala aj ja ,viem,že tymto ludom vadi uplne vsetko. Teraz je to ešte horsie,lebo sú stale doma a kedže vnuk je starší,tak sa musi aj nejako hrat a maju v byte v obyvačke parketa,tak sa moze hravat len v detskej izbe na koberci,co nie vzdy vydrží.Spodnej susede hovorime Vilma,aby nevedel o koho ide, lebo v triezvom stave je k nemu mila. Ja viem,že nie je prijemne dupotanie po byte bez kobercov,ale s detmi sa da maloco urobit,lebo po byte sa pohybovat musia . Susedom vadil aj pohyb psa po byte - nastastie nesteka. Moj manzel tiez tazko znasal pohyb dietata o poschodie vyssie,vsetko mu vadilo,aj to ,co som ja vobec nevnimala. Vsetko sa odvija od citlivosti a samozrejme aj od vycerpania jednotlivcov.
Musime si vsak uvedomit,ze byvame v panelovom dome a vsetko je pocut ovela viac,ked mame v byte parkety a dlažbu bez kobercov.
Vsetko ale zavisi hlavne od tolerancie obidvoch stran .
Halli
20.02.07,17:56
Aj ja sa pridám... bolo obdobie, ked suseda, ktorá býva vo vedľajšom vchode krížom k mojmu bytu každé ráno chodievala po dlažbe v drevákoch alebo kovových opätkoch. Už o piatej raáno!!! no to Vám poviem, že by som vtedy "zabíjala". Viem sa vžiť do tých pocitov píšucich sem,.. a preboha neviem pochopiť, že keď ju poprosím aby to tak nerobila, ...robila to kludne ďalej...vstávala som ako zbitý pes a modlila sa nech už ide do dôchodku... teraz je na nom už rok a ja som si vydýchla. Malým deťom nezakažeš, ale keď sa chce ide aj to riešiť...každému sa to raz vráti- nad tou pani dnes býva mladá rodina s malým dieťaťom a pani zúri, že je na dôchodku a nemože spávať... nuž hold, nech nespí, keď to robila sama.Su ľudia a ĽUDIA a všetko je o tolerancii.
Halli
20.02.07,17:57
;) dva krat mi to tu hodilo...
najag
01.03.07,10:05
Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi /§3 OZ/.Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu
spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisovnie sú tým dotknuté.
Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť
alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisovnie sú tým dotknuté.
Podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov priestupkom je zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v tomto alebo v inom zákone, ak nejde o iný správny delikt postihnuteľný podľa osobitných právnych predpisov, alebo o trestný čin.

Tiez mame doma v bytovke vlastnicku bytu-poslankynu, ktora ma v byte dvoch psov a dve macky. Pretoze vecne nie je doma, tak psi stekaju o dusu od rana aj do polnoci a robia z bytov nie byty, ale zverinec, v ktorych sa neda vydrzat. Trva to uz roky. Obhajuje sa tym, ze na jej strane je demokracia a vsetci ostatni vlastnici musia to trpiet, lebo tak je to v demokracii spravne. Co ale uz moze clovek cakat od poslankyne, ktora ako predsedkyna komisie pre verejny poriadok rusila opita nocny klud o polnoci pred bytovym domom tym, ze si pustila na plne pecky v aute autoradio, otvorlina na aute vsetky dvere a s priatelkou tancovala na ulici. O tom, ze je krestansky zalozena svedcia jej navstevy katolickeho kostola. Je vidiet, ze aj ako krestanka aj poslankyna je naozaj na urovni a neostava nic ine, iba zaloba u sudu, aby pochopila aj prava inych, nez svoje.
bobo1
06.03.07,10:03
Mojej rodine hlučný susedia ubrali určite aspoň rok zo života. Naozaj nepomohol ani náš krik ani plač, len odsťahovanie !!!!
VERONIKA6
06.03.07,10:20
Tiež patrím k obyvateľom bytového domu a mám svoje skúsenosti. Prežili sme behanie troch detí nad hlavou, konečne vyrástli, založili si svoje rodiny a majú deti, ktoré behajú u svojej babky ešte viac ako ich rodičia. Vôbec to tej babke nevadí, nám sa trasie až plafón, niekedy sú to nárazy do radiátorov a pod. No to mi až tak nevadí, ako chovanie takz. miláčikov - psov v byte. Bývame na 4. poschodí. Na prízemí chovajú dvoch psov. Majiteľka chodí na 3 týždne pracovať do Rakúska a chodí sa jej o nich starať priateľ. Vyvenčí ich ráno, nakŕmi a ide do práce. Okolo 17,00 hod.
keď sa vracia z práce, ich znovu vyvenčí a nakŕmi. Potom odchádza a miláčikovia štekajú do noci, asi až pokiaľ nezaspia od vyčerpania z brechania. Toto mi vadí. A taktiež venčenie psov v okolí domu na trávniku, kde sa potom hrajú malé deti.
iveta prokeinova
09.05.07,11:05
Ahoj, reagujem na tvoj problém z bytom a hlukom u susedov. Ja som mala presne taky isty problem so susedou. Najprv pol roka prerabali, uz som si myslela ze balkon prestahuju na druhu stranu bytu a potom ked sa ich dieta naucilo behat tak to bol uplny koniec. Nie vzdy sa da stazovat na matku ze dieta neupozorni ked beha, aj ono potrebuje svoj pohyb, ale toto uz prekrocilo vsetku moju trpezlivost... Tak sme sa pohadali ze padli kadejake vycitky a skoncilo to predvolanim na mestsky urad. Tam sme si kazda povedali svoje a ver ci never, odvtedy mam pokoj! Pani si dava vacsi pozor na svoje dieta, nepusta sa nahlas hudba, ked pride navsteva tak je to v ramci normy, aj ked niekedy by som si to vedela predstavit aj potichsie.
Ale to najdôlezitejsie: Vseobecne zaväzne nariadenie kazdeho mesta, urcite aj vasho hovori o tom, ze susedov nemôzeme obtazovat hlukom, smradom a neviem cim este a to plati aj v hodinach do 22:00 !!! Toto som si teda pozorne prestudovala - v pripade ze susedia robia nepretrzity hluk, vy mozete zavolat mestskú políciu a ona posúdi hlucnost a susedom moze dat napomenutie. Pokial ide o najomne byty, moze takato staznost viest dokonca az k ukonceniu zmluvy zo strany prenajimatela. Takze nie je celkom pravda ze do 22:00 si moze robit kazdy co chce. Po 22:00 hod. je kazdy povinny nevykonavat v byte ziadne hlucne prace (ani pranie pokial to obtazuje susedov ), dokonca aj televiziu musi stiahnnut na nizku pocutelnost. Toto vsetko je v nasom vseobecnom zavaznom nariadeni mesta, takze odporucam prestudovat - a stazovat sa!!! Ved co tam po susedskych vztahoch, ked im nezalezi na tom ako sa spravaju k ostatnym a obtazuju ich svojim spravanim tak ani ty nemas co na niekoho brat ohlad.... O jednu kamaratku viac alebo menej... Prajem ti vela trpezlivosti
judita1971
09.05.07,19:21
Prečítala som si všetky doterajšie príspevky,koľko je v nich výkričníkov. Koľko nevraživosti voči susedom. Niet Vám čo závidieť. 20 rokov som žila v bytovke, môžem povedať že som bytovkárske dieťa, ale naša rodina a lepšie povedané celý náš panelák, mal šťastie na susedov. V našom paneláku bolo vychovaných detí - môžem povedať- viac ako smetí. :) Žili tam ľudia rôznych generácií. Aj mladí, aj starí. Aj zahundraní, aj kričúni....
Ale my sme sa všetci poznali, komunikovali sme, navzájom sme si pomáhali.
Ruku na srdce, koľkých susedov poznáte z Vášho paneláku. Ale tak, že viete vymenovať ich mená, mená ich detí? O koľkých viete, kde pracujú, či pracujú. Koľkí starí ľudia žijú vo Vašom paneláku a sú tak samy, že sa nemajú s kým porozprávať ? Zaklopali ste niekedy na dvere suseda, keď robil nejaké zmeny v byte, či mu netreba pomôcť? Pri tej príležitosti by ste sa dozvedeli, ako to bude dlho trvať, a určite by ste mu vedeli s nadhľadom a úsmevom nadhodiť že minule robili do noci,lebo viete, boli ste hore nemohli ste spať. Zaklopali ste niekedy susede nad Vami, keď tam bol vreskot detí ?Len tak pozvať susedu na kávu, aby si oddýchla aj ona od toho kriku. Alebo či náhodou nie sú deti sami doma ? A preto vystrájajú ? A že deti skáču, a všetko počuť ? Deti sú deti a kým im nedáte krídla,budete ich počuť. A počuť každé spláchnutie, každé zvýšenie hlasu. Nehovoriac a stavebných prácach. No taký je panelový dom. A náš panelák bol vyrobený z toho istého panelu ako ostatné. Ale myslím si, že v našom paneláku si nikto nebol cudzí a preto sme sa navzájom akceptovali, veľa si tolerovali. Krikom sa nič nevyrieši. Dosiahnete len to, že ten druhý zvýši hlas, aby ste ho vy počuli.Áno, riešia sa veci takto, ale rastie napätie, nevraživosť, potom si susedia robia možno aj naschvál veci, ktoré by si nerobili.
Možno si poviete rozprávky starých materí, ak je to rozprávka, som rada, že som v takej rozprávke žila. PS. Naši tam žijú doteraz, chodím tam, ale je tam stále rovnako. Len čo tam prídem, už suseda víde a ozve sa : Tak čo bola si navštíviť doma mamu, ale ona dnes robí. A ja : Bola, teta, bola
ale sestra bola doma. A ona : Hej, ona robi zajtra. Ja sa len pousmejem,
a poviem si : nič sa tu nezmenilo, tak ako za starých čias. :)
PS2 :) : Nechcem poučovať, len som sa zamyslela nad tým, prečo tak u nás nebolo, ako u Vás. Ale niektoré prípady sú tu naozaj extrémne.
mito009
12.05.07,12:51
Uz ste toho ale dost popisali. Dam Vam radu. Prestahujte s do RD. Ak nestaci, tak na samotu niekam na Lazy. :) Zartujem. Ja som mal problem so susedom, ktory prestahoval svoje vcelstvo rovno do svojej zahrady. Pred tym to mal niekde v poliach. To som ani na zahradu nemohol. Postavil drevennu stenu, ze vcely budu nadletovat moju zahradu. Len zabudol im to povedat a im sa asi nechcelo. Ked iny sused staval dom a zacinalo sa kazit pocasie a nahanal tesarov a robotnikov vzdy uz rano na 4 a s pilami hucali, potom zasa klincovali tak trieskali. Tak som to vedel pochopit, lebo nechcel, aby mu stavba zvlhla a tak chcel rychlo spravit krov a strechu. Takto to bolo pri jeho stavbe ale i inych z okolia vela vela krat. Clovek musi tolerovat aj veci, ktore su nevyhnutne pre ineho aj ked jeho obtazuju. Jeden sused ma dom uz postaveny a ked hrablickuje na zahrade, alebo kosi travnik, tak sa cez plot porozpravame, a ten dalsi tam tie vcely nema ani dnes.
V bytovom dome mate podstatne viac kontaktny zivot so susedmi, ale to ste asi vedeli, ked ste sa tam stahovali. Ak sa chcete handrkovat za stierkovanie..., tak to skonci sudom vo veci rusenia nocneho kludu pri nocnej navsteve toalety susedom a splachnuti!!!

To bolo na margo AndreaS. Mne sa osobne zdalo, ze ona to uz prehanala aspom z toho co pisala a ako to podala a ostatnym prajem vela zdaru pri rieseni ich susedskych problemov.
iveta prokeinova
18.05.07,09:50
Niekedy sa mi vidí, že všetci veľmi dobre poznajú svoje práva, ale málokto sa zamyslí aj nad svojimi povinnosťami....
Valéria4
29.05.07,06:38
Sú tu príspevky len k panel. bytom. My máme problém v rodinnom dome. Susedíme s obecným pozemkom na ktorom je „klubovňa“, kde „skúša“ miestna kapela. Vždy v sobotu, nedeľu od 19.00 do 22.00. No ten hluk je nenormálny. V zime pri zatvorených oknách prehlušili televízor a duní nám celý dom, neviem ako to bude teraz cez leto. Klubovňa je od nás vzdialená asi 80m, keď máme otvorené okná, je to ako by sme stáli priamo pri reproduktore. Nie je nejaké obmedzenie o hlučnosti (mimo nočného pokoja)? Starosta nám totiž povedal, že on s tým nemôže nič robiť, keď skončia do 22.00. :confused:
iveta prokeinova
30.05.07,07:02
Starosta s tým vždy môže niečo robiť. Susedia totiž nemôžu obťažovať ostatných hlukom, smradom, a pod. A TO PLATÍ AJ DO 22-EJ HODINY! Všeobecné záväzné nariadenie mesta resp. obce!!! Odporúčam preštudovať.... Môžete dokonca zavolať políciu a budú sa merať decibely. Mne mestskí policajti povedali, že mám právo to žiadať.
berry
30.05.07,07:23
Ja mám prípad skôr z druhej strany. Ja tiež bývam na 10 poschodí . Pod nami nebýva nikto a pod týmto bytom býva jeden starý pán ktorý sa nám chodí aspoň tri krát v priebehu večera vyhrážať, že ak neprestaneme behať ako slony tak zavolá políciu. Mne už je to až smiešne, lebo my sa chodíme domov iba vyspať. A nie ako mi no tvrdí, že poobede (keď sme v robote) si nemôže ani zdriemnuť, lebo my ho stále rušíme.
ketums
02.01.08,09:42
To teda nie. S hlukom pred 22. sa dá tiež niečo robiť. Aby ste vedeli, zákon aj na to pamätá. Domový poriadok dokonca nariaďuje stíšenie po 20. aby ste nerušili susedov. Správne, že sa ozývate, lebo tí ľahojstajní to dostali do takej situácie v akej to funguje v panelákoch. Takže: Na mestkom úrade, vo Vašom obvode, podáte písomnú sťažnosť. Samozrejme, že doporučene. Vyžadujú presnú adresu, meno suseda, poschodie. A platí to aj pred ôsmou a aj na toho sopliaka, ktorý si robil domu žúrky. Je to síce zdĺhavé, ale funguje, majú oprávnenie pokutovať. Doporučujem k tomu telefonicky ich skontrolovať.
evina
02.01.08,09:56
Ja mám prípad skôr z druhej strany. Ja tiež bývam na 10 poschodí . Pod nami nebýva nikto a pod týmto bytom býva jeden starý pán ktorý sa nám chodí aspoň tri krát v priebehu večera vyhrážať, že ak neprestaneme behať ako slony tak zavolá políciu. Mne už je to až smiešne, lebo my sa chodíme domov iba vyspať. A nie ako mi no tvrdí, že poobede (keď sme v robote) si nemôže ani zdriemnuť, lebo my ho stále rušíme.

No možno by sa pán sused čudoval, ak mu povieš, že to môže byť z bytu po ním.
O dve poschodia po nami, ak začnú behať po byte tri deti, tak to duní rovnako akokeby behali nad nami...
Chobot
02.01.08,10:51
To teda nie. S hlukom pred 22. sa dá tiež niečo robiť. Aby ste vedeli, zákon aj na to pamätá. Domový poriadok dokonca nariaďuje stíšenie po 20. aby ste nerušili susedov. Správne, že sa ozývate, lebo tí ľahojstajní to dostali do takej situácie v akej to funguje v panelákoch. Takže: Na mestkom úrade, vo Vašom obvode, podáte písomnú sťažnosť. Samozrejme, že doporučene. Vyžadujú presnú adresu, meno suseda, poschodie. A platí to aj pred ôsmou a aj na toho sopliaka, ktorý si robil domu žúrky. Je to síce zdĺhavé, ale funguje, majú oprávnenie pokutovať. Doporučujem k tomu telefonicky ich skontrolovať.

Môžeš mi prosím ťa napísať, o ktorý zákon ide? Domový poriadok nie je zákon. Je to len nejaká formálna dohoda obyvateľov (majiteľov) domu.

A čo to znamená stíšenie po 20:00 hod.? To akože o pol deviatej budem pozerať televízor cez sluchátka? Alebo že o ôsmej vyhodím návštevu, lebo susedia chcú mať ticho?

Toto je zase len opačný extrémistický názor. Treba nájsť rozumný kompromis (ak sa dá...:rolleyes:).
AlaNR
02.01.08,12:50
Starosta s tým vždy môže niečo robiť. Susedia totiž nemôžu obťažovať ostatných hlukom, smradom, a pod. A TO PLATÍ AJ DO 22-EJ HODINY! Všeobecné záväzné nariadenie mesta resp. obce!!! Odporúčam preštudovať.... Môžete dokonca zavolať políciu a budú sa merať decibely. Mne mestskí policajti povedali, že mám právo to žiadať.

Presne tak, súhlasím.
U nás bola, schválne píšem, že bola, strelnica, kam chodili strieľať policajti zo širokého okolia.
Raz napísal človek (mimochodom bývalý pracovník väznice), ktorý býva asi 100 m , stažnosť na "hygienu" a milá strelnica bola zatvorená. Streľby z niektorých druhov zbraní presahovali povolený limit. Nikto sa s nikým nebaví....
Apropo, prečo kapela neskúša v niektorej "rodičovskej" garáži.
Vlastne, to si už máme domyslieť....
kazo
06.06.08,14:17
Pozrite nariadenie vlády SR 339/2006 o prípustných hodnotách hluku, ...
Platinum
27.07.08,23:31
Viete poradit mne? Byvam v asi 100 rocnom dome ( nie je to panelak ani RD ), kde byvalo sest rodin, potom presiel rekonstrukciou a nad nami urobili este jeden byt, ktory odkupil chlapik, ktory ho teraz prenajima. Suseda chodi ako slon a ak pride aj jej priatel tak sa to neda vydrzat, dojdu o 22:30 a prechadzaju sa asi do 1:30 niekedy aj do tretej rano. Ked som bol za nou, tak mi povedala ze ci nema pravo chodit po 22:00 po svojom byte. Ked chodia tak sa trasie cely byt, dunenie a buchotanie u kamosky v panelaku mi tak nevadi ako toto co je u nas. To ze prenajimatelovi ide iba o prachy, kedze tam dal najlacnejsi laminat, izolacnu vrstvu tam ani nedal, tak to nemusim asi spominat. Vstavam 3:30 do prace, potom idem do skoly a jaksi sa potrebujem vyspat a nie pocuvat tych somarov nad nami. Prestahovat sa je trosku problem.
Chobot
28.07.08,07:16
Viete poradit mne? Byvam v asi 100 rocnom dome ( nie je to panelak ani RD ), kde byvalo sest rodin, potom presiel rekonstrukciou a nad nami urobili este jeden byt, ktory odkupil chlapik, ktory ho teraz prenajima. Suseda chodi ako slon a ak pride aj jej priatel tak sa to neda vydrzat, dojdu o 22:30 a prechadzaju sa asi do 1:30 niekedy aj do tretej rano. Ked som bol za nou, tak mi povedala ze ci nema pravo chodit po 22:00 po svojom byte. Ked chodia tak sa trasie cely byt, dunenie a buchotanie u kamosky v panelaku mi tak nevadi ako toto co je u nas. To ze prenajimatelovi ide iba o prachy, kedze tam dal najlacnejsi laminat, izolacnu vrstvu tam ani nedal, tak to nemusim asi spominat. Vstavam 3:30 do prace, potom idem do skoly a jaksi sa potrebujem vyspat a nie pocuvat tych somarov nad nami. Prestahovat sa je trosku problem.

To, čo popisuješ, je relatívne a subjektívne. Tým, že bývaš v bytovke, musíš akceptovať fakt, že tam nie si sám a nebude tam absolútne ticho. Tá chôdza susedov nebude asi taká hlučná, aby prekračovala normy na hlučnosť. Ak áno, musíš to nechať odmerať a potom na základe výsledkov merania sa môžeš sťažovať. ALe sťažovať sa len preto, lebo počuješ ich chôdzu je trochu prehnané.

Mám susedku, ktorá sa neustále sťažuje, že počuje horného suseda všetko čo robí. No asi ho musí špehovať, lebo vie, kedy otvára chladničku, kedy sa sprchuje, kedy má niečo s frajerkou (vraj sú pri tom hluční..:D).

Tí nad tebou majú tiež právo chodiť si po byte kedy chcú - vravím, pokiaľ to neprekročí určitú hranicu hlučnosti. A keď ti vadí aj ich chodenie, tak sa v obchode dajú kúpiť štuple do uší.;):D
Platinum
28.07.08,10:29
Len ono to nie je len hluk, ale aj vibracie, ona chodi a mne sa trasie podlaha, mali sme investora, ktory vsade setril a podla mna to dost neodizoloval, pytal som sa odbornikov, ci by izolacna vrstva dajaka pomohla a povedali, ze ano napr. stirodur. Mam to nastudovane. Proste hlavny problem je asi laminat. Poznam vela ludi co nad nimi dupocu, ale do 22:00 - 23:00, nie celu noc. Kludne sa budeme aj financne podielat na spraveni tej izolacie, ale prinut zazobanca, rozobrat podlahu a spravit to bude asi riadny problem, pritom to je mali bytik. Ale vdaka za odpoved.
kolka
28.07.08,11:17
Prajem pekný deň, ked to tu tak čítam nedá aj mne sa posťažovať. Manžel dostal dom a tak sme ho prerobili a nasťahovali. Len sme akosi nerátali s tým, že máme za susedov ktroí vlastnia bar s terasou ktorá je pod našimi oknami (spálňa). Do 02,00 rána hrala hudba a hluk ako sa patrí ako v každom bare. Niekoľko krát sme im dohovárali že nám to vadí a nedá sa spať ani okno v letných horúčavách otvoriť. Podotýkam spálňu máme v podkroví. Nechceli sme naštrbiť medzisusedské vzťahy. Ale to sa už nedalo vydržať. Išli sme za starostom aby s tým niečo robil a ten ma vysmial, že mi všetko vadí. To už bol vrchol . Začala som na našich susedov volať policajtov a potom nám to aj susedia odplácali. Sťažovali sa že im vyháňam peniaze z vrecka, ale to že mi nemôžme pre ich bar spávať to ich netrápi. Dala som sťažnosť na dopravný inšpektorát aj ich predvolali ale sa nedostavili.
V lete sa u nás nedá žiť, sami hluk, krik, hlasná hudba. Trvá to už 5 rokov. Nerozprávame sa, nezdravíme a ked na nich zavolám policajtov tak pod našimi oknami neskoro v noci si vypočujeme od ich klientov peknú spršku nadávok. Some zúfalí. Tak som sa vyrozprávala a je mi lepšie.
Chobot
28.07.08,11:31
Prajem pekný deň, ked to tu tak čítam nedá aj mne sa posťažovať. Manžel dostal dom a tak sme ho prerobili a nasťahovali. Len sme akosi nerátali s tým, že máme za susedov ktroí vlastnia bar s terasou ktorá je pod našimi oknami (spálňa). Do 02,00 rána hrala hudba a hluk ako sa patrí ako v každom bare. Niekoľko krát sme im dohovárali že nám to vadí a nedá sa spať ani okno v letných horúčavách otvoriť. Podotýkam spálňu máme v podkroví. Nechceli sme naštrbiť medzisusedské vzťahy. Ale to sa už nedalo vydržať. Išli sme za starostom aby s tým niečo robil a ten ma vysmial, že mi všetko vadí. To už bol vrchol . Začala som na našich susedov volať policajtov a potom nám to aj susedia odplácali. Sťažovali sa že im vyháňam peniaze z vrecka, ale to že mi nemôžme pre ich bar spávať to ich netrápi. Dala som sťažnosť na dopravný inšpektorát aj ich predvolali ale sa nedostavili.
V lete sa u nás nedá žiť, sami hluk, krik, hlasná hudba. Trvá to už 5 rokov. Nerozprávame sa, nezdravíme a ked na nich zavolám policajtov tak pod našimi oknami neskoro v noci si vypočujeme od ich klientov peknú spršku nadávok. Some zúfalí. Tak som sa vyrozprávala a je mi lepšie.

Mňa by len zaujímalo, čo s nimi chcel riešiť dopravný inšpektorát?:confused:

Inak otváracie hodiny myslím, by im mal povoliť hygienický ústav, či miestny úrad... Majú od miestneho úradu povolené otváracie hodiny? Pokiaľ je to v obytnej zóne, nemali by byť dlhšie ako do 22:00 hod. Ale ak majú známeho na miestnom úrade, tak im to asi povolia.

Aj tak by som vám doporučil riešiť to ešte cez hygienikov.
kolka
29.07.08,05:20
Náš pán starosta je ich dobrý kamarát, tak im povolil aj otváracie hodiny do 23,00 piatok, v sobotu aj v nedeľu. A ohrádzajú sa tým že majú dovolené robiť hluk do 23,00 aj na terase v obytnej časti.
Len je zaujímavé, že bar začali zväčšovať až ked sme už mi bývali a manželova chalupa je od jeho 18. rokov. Dostal ju ako dar od starých rodičov a nikto si nepýtal od neho súhlas ako od suseda. O toto som sa zaujímala už skôr na obecnom úrade a tam mi povedali že náš pán sused má všetko v poriadku, tak potom neviem ako mu prešlo aj kolaudačné rozhodnutie, ked manžel ani nevidel plány a nedal mu súhlas o prevádzke:confused:
misoft
02.12.08,22:55
Kedysi dávnejšie som mal tiež takýto problém zo susedom nado mnou, ktorý si deň čo deň púšťal svoju "obľúbenú" hudbu od rána do neskorej noci. Prosby, upozornenia nepomáhali, tak som prikročil k radikálnemu riešeniu. Natiahol som silonový vlasec k jeho ističu a keď spustil svoj rámus, tak som potiahol a vypol som mu istič. :) Bolo ticho. Keď ho nahodil znova, ja som to zopakoval. Trvalo to tri dni, než pochopil, že má skončiť. Nevedel pochopiť, čo sa deje. Keď sa ma pýtal, prečo, tak som mu jednoducho povedal "Veľký odber, preťažil si sieť." A potom bol pokoj, alebo si ju už púšťal v prijateľnej miere. :D
tonito
03.12.08,12:33
Ja mam tiez velmi zlu skusenost zo susedmi.V roku 2002 sme rekonstruovali kupelnu.Klasicka prestavba-vyhodene umakartove jadro,vymurovana priecka a posunuta vana.Vanu sme umiestnili tak aby sme s manzelkou mali k nej dobry pristup, pretoze sa nam v tom obdoby narodil tazko postihnuty syn.Pri dennej hygiene nam takto umietsnena vana maximalne vyhovovala.Dieta rastie je coraz tazsie a dvihat ho do vane pre jedneho je coraz narocnejsie.Vsetko sme si odsuhlasili so susedmi.Dali nam aj podpisy takze nebol ziaden problem.V konecnom dosledku takto umiestnenu vanu maju aj susedia nad a pod nasim bytom.Problem nastal ked stary sused predal byt jednej starsej rodine.Z nicoho nic nam dotycna pani zacala v noci vyzvanat aj ked vedela ze nas syn ma epilepsiu a dalsie pridruzene choroby o ktorych nebudem pisat.Vadilo jej ze sa vecer pusta voda.Syn ma poruchu spanku zaspava v noci o 23.00 nerozprava ma zlu stabilitu.Niekedy ma v noci epi zachvat a vtedy musime dieta odniest do kupelne a umyt ho.Ked som sa jej to snazil vysvetlit tak mi vynadala do debilov a koko....Vyzvananie pokracovalo a tak som musel vypnut zvoncek.Zarazilo ma ked zacala buchat na stenu v detskej izbe tam kde ma syn hlavicku.Synov zdravotny stav sa natolko zhorsil ze sme museli ist do nemocnice do Brna.Sused nas udal na stavebnom urade.Ja som samozrejme poziadal stav.urad o vystavenie dodatocneho povolenia no k dnesnemu dnu to nemam vyriesene.Dorucil som vsetky dokumenty o ktore ma stav urad poziadal a stale to nestaci.JE NORMALNE AK SA NIEKTO STAZUJE A NEMA ABSOLUTNE ZIADNY DOKAZ O TOM ZE PORUSUJEM ZAKON?5 rokov to nikomu nevadilo.Bol som dokonca ochotny zrealizovat zvukovu izolaciu zo strany suseda na moje naklady.To vsak bolo odmitnute.Mam podozremńie ze dotycny ma nejakeho cloveka na urade, ktory kona v moj neprospech.Asi vsetko skonci pred sudom.....Aj ja som ich udal na policii za buchanie a vyzvananie.K vychove nasho syna potrebujeme harmoniu, klud a tak sme boli doslova nuteny byt predat.Je tazke zit ked si na Vas ludia ukazuju prstom.Teraz byvame v podnajme splacame pozicku na byt, ktory sme museli opustit a zaciname od nuly.Snad to dopadne vsetko dobre.
Janulka672
12.01.09,20:19
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť, som stredoškolská študentka a vedľa sused celé dni púšťa nahlas hudbu, niekedy aj po 22:00hod., ich obyvačka je stenou oddelená od mojej izby. Vôbec sa neviem učiť. Bola som sa aj sťažovať, ale nikam to neviedlo, práve naopak ešte zvýšil hlasitosť, už sa to nedá vydržať..Prosím pomôžte mi,čo mám v takejto situácii urobiť...???? Janka
Chobot
12.01.09,21:12
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť, som stredoškolská študentka a vedľa sused celé dni púšťa nahlas hudbu, niekedy aj po 22:00hod., ich obyvačka je stenou oddelená od mojej izby. Vôbec sa neviem učiť. Bola som sa aj sťažovať, ale nikam to neviedlo, práve naopak ešte zvýšil hlasitosť, už sa to nedá vydržať..Prosím pomôžte mi,čo mám v takejto situácii urobiť...???? Janka


Po 22. hodine volaj mestskú políciu alebo štátnu. Budú ho riešiť v rámci priestupkového konania (pokiaľ do príchodu polície tú hudbu nevypne).

Inak prečítaj si celú tému, veď sa to rozoberá už od začiatku.
krater
30.05.09,12:42
Vidim ze je to tu starsia diskusia ale trocha ju skusim ozivit aspon sa vyzalujem ;)
Pred par mesiacmi sa nad nami nastahovali novi susedia na prvy pohlad fajn zhruba v nasom veku bez deti narozdiel od nas. Ked nieco potrebovali informovali sa u nas vraj nikoho nepoznaju vzdy sme boli mili ochotni. Prve mesiace dost prerabali i ked niekedy toho bolo dost brali sme to ako samozrejmost ze clovek kym sa zabyva nieco popreraba a je hlucnejsi. Susedia sa ospravedlnovali ze uz to nebude dlho trvat. Prerabka skoncila a my sme sa tesili na pokoj a klud. Jednu noc sme z bytu poculi dost velku hadku dokonca padali flase na zem. Robili sme sa ze aj my sa pohadame i ked takto sme sa za tie dlhe roky nehadali. Toto sa zopakovalo bola to dost desna nocna hadka bytka co ja viem co este samozrejme ze tam podla nas figuroval alkohol ale nezaujmali sme sa o to i ked je to neprijemne hlavne ked nasa mala ma izbu rovno pod nimi.
Dlhsie bol relativny klud az na to ze sa stala este nepriaznivejsia situacia sused sa skamaratil s dalsim z nasho vchodu a padli si akosi do noty a hlavne do pol deci. Uz niekolko krat sa stalo ze mali nocne pitky nad nasimi hlavami pokial to skoncilo do 22tej hodine boli sme ticho ale minule sa im to natiahlo a vyhukovali do pol druhej v noci i ked sme ich slusne upozornili chvilu stichli a v hulakani sa pokracovalo. Neviem ako reaguju ostatni susedia ci maju to stastie a nepocuju to ale mam pocit ze nasi susedia su coraz bezohladnejsi a sebavedomejsi a ze sa za nasimi chrbtami uskrnaju. Kedze z celeho sidliska sme akurat vo vchode kde je vela 1izb bytov kde vacsinou prebyvaju mlady bez deti mame taky pocit ze niektori ktori este donedavna boli ohladuplni si povedia "ked moze robit hluk henten mozem aj ja" Ako sa z toho celoho vymotat na nase nove byvanie sme sa velmi tesili a dlho sme nanho cakali a teraz mam riesit toto?
Co by ste mi poradili ako reagovat a co robit?
Budem vdacna za kazdu radu!
arizona
30.05.09,13:06
krater
30.05.09,19:07
arizona vdaka tie diskusie som si citala predtym ako som napisala skor som myslela ze by mi niekto aktulane poradil ako takuto podobnu situaciu vyriesil :confused:
kysna
21.07.09,08:29
caute,dovolte mi vyjadrit svoj nazor..
nocny klud od 22.00...no dobre fajn,ale predstavte si ze mate male dieta ktore o 20-21.hodine chcete ulozit spat ale nemozete pretoze susedia vrtaju. naozaj by sa to malo robit rano do nejakej 18.00, to je moj osobny nazor.u nas v baraku sa preraba nieco v jednom kuse. nad nami steka sprosty pudlik a ked nie je nikto doma tak cely den zavija..radost tu byvat
snúbenica
21.07.09,11:57
mne sa zdá, že nejaký právny predpis (netuším aký :confused:) povoľuje vykonávať stavebné práce v byte v čase od 8,00 do 16,00 hod cez pracovný týžden. V sobotu nie som si istá, ale v nedeľu vôbec nie. (tými stavebnými prácami mám na mysli, vrtanie, búchanie a pod).
Tak taký stavebný predpis by aj mňa zaujímal, lebo nám tu pár metrov pod oknami stavajú bytovku denno denne od pondelka do NEDELE, od rána 6 do večera 18, každý deň, piatky, sviatky. A písali sme už aj na mesto a odpísali že pokiaľ nerušia nočný kľud resp. neznečisťujú vozovku a pod. tak sa im v práci zabrániť nedá.
Chobot
21.07.09,12:20
Tak taký stavebný predpis by aj mňa zaujímal, lebo nám tu pár metrov pod oknami stavajú bytovku denno denne od pondelka do NEDELE, od rána 6 do večera 18, každý deň, piatky, sviatky. A písali sme už aj na mesto a odpísali že pokiaľ nerušia nočný kľud resp. neznečisťujú vozovku a pod. tak sa im v práci zabrániť nedá.

Taký stavebný predpis nie je. Časové obmedzenie stavby zvykne vydávať miestny stavebný úrad pri vydaní stavebného povolenia pri výstavbe alebo napr. pri rekonštrukciách alebo pri zatepľovaní domov. Vtedy zvyknú určiť, že stavebné práce sa môžu vykonávať len v určitom čase (býva to cez týždeň medzi 8:00 a 18:00, niekedy až 19:00 a cez víkend len v sobotu od 8:00 do .... podľa rozhodnutia).
snúbenica
21.07.09,12:34
Dík za radu Chobot, tak na ten miestny stavebný úrad si zájdem. Len aby to tam aj bolo určené....
snúbenica
31.07.09,10:32
V stavebnom povolení žiadna zmienka o časoch, presne ako sme aj tušili.
trust
02.08.09,17:49
Nooo, jedného suseda som takmer bil, odvtedy si dal pokoj... Ale to asi nie je riešenie. Pre potešenie - všade sú takí, asi ťažko nájsť toľko inteligentných ľudí pohromade, ktorí sa vedia správať.
Monikaka
19.08.09,13:20
... osobne som názoru, že ak si kupim byt tak si ho hádam môžem upraviť a teda vykonávať aj stavebné úpravy. Čo rozumiete pod pojmom rušenie spolubývajúcich prestavbami? Niekomu vadí elektrický mlyček na kávu a niekomu nevadí ani rezanie panelu.

V bytovke jednoducho treba počítať s tým, že sa tam STÁLE prerába... ak si zoberiete 12 poschodový panelák a na každom poschodí 6 bytov, tak to je každý rok pár rekonštrukcii. Ja osobne nevidím dôvod prerábku ukončiť do 18 hodiny.... to mi môže niekto búchať aj ráno na byt aby som prestala vrtať, lebo on o 9 prišiel z nočnej a chce do 18 spať.... takže ak je zákon postavený tak, že do 22 hodine jednoducho musíte strpieť hluk, tak to tak asi je. Špekulovať nad tým, že vy ste prišli z práce o 18 a chcete mať pokoj neobstojí. Mne tiež vadí krik detí pod oknami, občas mi vadí aj buchot susedov, ale jednoducho to musím tolerovať.... čo vyhovuje iným nevyhovuje mne a zas naopak.

Takže chodiť pred 22 hodinou búchať susedom mi pripadá trápne.... ja by som to tolerovala do 22 hodiny a potom si môžem nárokovať ticho. Nad nami prerábali kupelňu a začínali presne ráno o 6.... hoci mne tu spali dve maličké deti.
Zitulda
19.08.09,14:11
Nie je všetko riešené v zákonoch a vyriešené, ale podľa môjho názoru by sa všetko dalo dojednať či už v domovom poriadku (ktorý by pripomienkovali a následne podpísali všetci vlastníci a potom už by sa toho pridržiavali. Alebo druhá možnosť...prestava sa musí ohlásiť,správca dáva súhlas a ten môže stanoviť čas a termín prác. Zasa je to všetko o ohľaduplnosti a chcení byť asertívny a nie sobec.
Monikaka
19.08.09,14:22
...ano, je to o ohľaduplnosti... ale bohužiaľ ani v našom dome skoro nikto taký nebýva. U nás sa v pohode prášia koberce na balkone, hoci mám ja zavesené prádlo, u nás sa v pohode prerába od 6 ráno, hoci tu máme viaceré rodiny deti. A o tom, že správca schvaľuje prestavbu netuším..... pre mňa je podstatné čo je v zákone.... a netuším či je v zákone že mi má prestavbu bytu schváliť zákon.

Ak som vlastníkom bytu, tak predpokladám že v prvom rade sú pre mňa dôležité zákony. Ako by si chcela postihovať tých, ktorý síce podpíšu nejakú "vnútrodomovú" dohodu o nerušení po napr. 18 hodine, ale následne ju porušia? To si iný zas povie... keď on mohol, tak môžem aj ja.... a takto by to išlo dokola. Ak je niekde 72 bytov, tak sa ťažko niekto dohodne :-D
Pod nami býva banda polocigánov, tri dospelé osoby plus pes. Všetci traja tam hulia ako komíny, sústavne vysmážanú na spálenom oleji a k tomu ten pes.... to si neviete predstaviť aký smrad odtiaľ ide. Ja si napr. nemôžem otvoriť okno, lebo to všetko ťahá k nám. Denne ráno počúvame sonátu 3 kašľajúcich tuberákov.. no na vracanie. Rada by som takýchto ľúdí tolerovala, ale jednoducho sa to niekedy len z veľkým sebazaprením podarí.
Zitulda
19.08.09,14:41
Musela som prerušiť, niečo sa v PC pošahalo.... U nás v 12.posh. vežiaku(bez okien a možnosti vetrania chodby a schodiska) vo februári boli odkúpené tri byty a každý si prerábal podľa seba. Iba jeden z nich mal súhlas, ostatní nie. Búralo,vŕtalo a búchalo sa naraz každý deň od 7,00 hod.do 17,00 hodiny okrem soboty a nedele. Po troch mesiacoch jeden(ten mal ohlásenie) ukončil, druhý(nemal) ešte sporadicky dorába a ten tretí (tiež neohlásil) robí úpravy ešte vždy.Správca napriek tomu, že mu to bolo ohlásené, mlčí...nerobí nič a je to užto 6.mesiacov. No a zástupca vlastníkov bytov(to som ja) bol slovne napadnútý...že prečo dovolil robiť stav. upravy naraz v troch bytoch. Aj za špinu, prach na schodisku a bordel, čo nechávajú aj pár dní na chodbe vinia poniektorí zástupcu. no ak ľudia sú neskonale (poviem drzí a bezohľadní ), že napriek mojim osobným upozorneniam na to z vysoka kašlú, lebo majú na to právo....ale zabúdajú že ak máme právo, máme mať aj povinnosti a ohľaduplnosť voči ostatním spolubývajúcim.
Nie jednu neblahú skúsenosť mám ako predseda Č.S. aj ako človek a je mi veľmi lúto, že ľudia sú takí akí sú a tak tvrdím jedno " keby ľudská zlomyseľnosť, samoľúbosť a bezohľadnosť kvitla....po našom Slovensku (žeby to bolo z nesprávneho pochopenia demokracie?) by chodilo veľmi veľa ružových kríkov":o:rolleyes: Alebo...ten kto má peniaze má moc a myslí si, že môže všetko
Zitulda
19.08.09,15:59
Monikaka-odpoveď na Tvoj príspevok je v texte. Prosím prepáčte mi jeho dĺžku.:confused::rolleyes:

...ano, je to o ohľaduplnosti... ale bohužiaľ ani v našom dome skoro nikto taký nebýva. U nás sa v pohode prášia koberce na balkone, hoci mám ja zavesené prádlo, u nás sa v pohode prerába od 6 ráno, hoci tu máme viaceré rodiny deti. A o tom, že správca schvaľuje prestavbu netuším....
Pozri si na nete alebo tu na porade je úplné znenie zákona 182/1996 aj so súvisiacimi zmenami o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, tam sa dočítaš o mnohom
.... pre mňa je podstatné čo je v zákone ....
na túto časť vety Ti dám otázku, ale neber to v zlom - ktorý zákon máš na mysli?....
a netuším či je v zákone že mi má prestavbu bytu schváliť zákon.
tak prestavbu bytu Ti neschvaľuje zákon.... ale Ti stanovuje čo máš urobiť a dodržať, ak chceš robiť stavebné úpravy v byte, ktoré úpravy podliehajú stavebnému povoleniu a na ktpré postačuje iba ohlasovacia povinnosť, to sa dočítaš v stavebnom zákone č.50/1976 zb a so súvisiacimi jeho novelami-aj ten nájdeš na nete.
Ak som vlastníkom bytu, tak predpokladám že v prvom rade sú pre mňa dôležité zákony. No áno ale musíme mať na zreteli aj to, že neznalosť zákonov (hoci nie sú niektoré úplne dobré) nás neospravedlňuje ak urobíme niečo v nesúlade s nimi.
Ako by si chcela postihovať tých, ktorý síce podpíšu nejakú "vnútrodomovú" dohodu o nerušení po napr. 18 hodine, ale následne ju porušia? Dalo by sa to (je to ale čiste môj subjektívny názor)ak sa stanovia krytériá a ich porušenie sa bude sankcionovať(fin.pokutami). Podotýkam, že tú ako píšeš " vnútrodomovú" dohodu musia všetci chcieť pripomienkovať,a odsúhlasiť (zasa je to len o ústretovosti dobrého spolužitia...je to ale ťažké... no ale všetko dá sa, len chcieť treba.;):cool: To si iný zas povie... keď on mohol, tak môžem aj ja.... a takto by to išlo dokola. Ak je niekde 72 bytov, tak sa ťažko niekto dohodne :-D Tak keby to schválili ak nie tých 72, alebo 90 vlastníkov, ale podľa zákona tie 2/3, tak ostatní by to museli akceptovať. Predpokladom je aj to, že schválený domový poriadok by obdŕžal každý vlastník.
Pod nami býva banda polocigánov, tri dospelé osoby plus pes. Všetci traja tam hulia ako komíny, sústavne vysmážanú na spálenom oleji a k tomu ten pes.... to si neviete predstaviť aký smrad odtiaľ ide. Ja si napr. nemôžem otvoriť okno, lebo to všetko ťahá k nám. Denne ráno počúvame sonátu 3 kašľajúcich tuberákov.. no na vracanie. Rada by som takýchto ľúdí tolerovala, ale jednoducho sa to niekedy len z veľkým sebazaprením podarí.
Tak s tými a inými problémami sa potýkame asi mnohí...holt veľkomesto a spôsob života v ňom. V okolí nášho bloku máme šesť podnikov pohostinstiev a barov. Okrem súsedov ako píšeš, alebo nazvime ich neprispôsobivými súsedmi (ver mi že sú aj nerómovia takí), potýkame sa hlukom a vulgárnosťami od výrastkov požívajúcich alkohol a drogy na detskom ihrisku v nočných hodinách aj hlukom ožranov odchádzajúcich z barov po záverečnej(okolo 0.3 hod), hlukom štartujúcich aut a taxíkov. A taxíky niekedy sa postavia už o 1/2 druhej v noci čakajú na klientov a pustia si hudbu...no môžeme aj tancovať doma, ak nechceme ísť do baru:D...
No a ráno v tesnej blízkosti je fitnescentrum, kde prídu zamestnanci skoro ráno vyvetrať pred otvorením a už od 6.00 hod pri otvorených oknách púšťajú hudbu na vysoké decibely, celé sídlisko môžme žačať cvičiť. No povedz nie je slasť žiť tu?:cool::D máš kopec záujmov a ani platiť za to neplatíš.:mee::D:D:D
No a pri sťažnostiach už poniektorí obyvatelia od kompetentných ľudí a orgánov, ktoré to majú pod palcom a dovolia prevádzkovať (sú v tom zasa iba peniaze) dostali odpoveď " ak sa Vám nepáči môžte ísť bývať inde".
mimaBe
26.08.09,18:03
Mili poradaci,
ak si myslite, ze byvate v tom najhorsom, tak na margo predchadzajuceho prispevku si predstavte nase byvanie: dom je vedla hlavnaj cesty, 50 m mame zeleznicu, hned vedla vedlajsej cesty pumpu, hned vedla pumpy mame podnik, ktorý funguje do 4 rano a hned vedla domu /10 metrov/ mame hernu, ktora funguje nonstop... este stale si myslite, ze ste na tom zle, kvoli susedom, ktori si uzivaju???:D
buchač
26.08.09,18:12
Mili poradaci,
ak si myslite, ze byvate v tom najhorsom, tak na margo predchadzajuceho prispevku si predstavte nase byvanie: dom je vedla hlavnaj cesty, 50 m mame zeleznicu, hned vedla vedlajsej cesty pumpu, hned vedla pumpy mame podnik, ktorý funguje do 4 rano a hned vedla domu /10 metrov/ mame hernu, ktora funguje nonstop... este stale si myslite, ze ste na tom zle, kvoli susedom, ktori si uzivaju???:D

Sorry , sorry , ale to je o niečom inom , ak sa nemýlim ......

Čo bolo prvé ?

Vajce alebo sliepka , dom alebo to ostatné ...?

V téme sa jedná o rajbnutých susedoch , čo robia bordel ....

Ale inak to okolie fasa , ako sa v jednej českej pesničke ....:

......" je to na věšák ..." na vojne sme si ju spievali ...;)
Iveta2505
02.09.09,11:56
U nás minulý týždeň začal horný sused búrať kúpelňové jadro o 20.00. hod. v nedeľu a skončil o 02.45 hod. ráno. Povedal. že inokedy mu to časove nevychádza. A to nie je po prvý krát.Takže my by sme boli šťastní , keby sa vtesnal do času od 6.00 hod do 22.00 hod.
Takže ešte ste na tom relatívne dobre.Všade sa nájdu drzí a neohľaduplní ľudia.
FugAn
02.09.09,12:04
U nás minulý týždeň začal horný sused búrať kúpelňové jadro o 20.00. hod. v nedeľu a skončil o 02.45 hod. ráno. Povedal. že inokedy mu to časove nevychádza. A to nie je po prvý krát.Takže my by sme boli šťastní , keby sa vtesnal do času od 6.00 hod do 22.00 hod.
Takže ešte ste na tom relatívne dobre.Všade sa nájdu drzí a neohľaduplní ľudia.

Ak to urobí po 22.00 treba volať policajtov, ide o rušenie nočného kľudu. V domovom poriadku, ktorý by mal vysieť niekde v spoločných priestoroch sa dá dočítať, medzi iným aj to, že sme povinní reprodukovanú hudbu po 21.00 hod. znížiť na počúvateľnú mieru, zabezpečiť aby hluk s elektrospotrebičov neprenikal do susedných bytov.
Na búranie jadra by mal mať min. splnenú oznamovaciu povinnosť voči patričným úradom, ak nie stavebné povolenie. Oni mu oznámia že môžebúracie práce môže vykonávať v čase od 8.00 do 18.00.
buchač
02.09.09,12:30
U nás minulý týždeň začal horný sused búrať kúpelňové jadro o 20.00. hod. v nedeľu a skončil o 02.45 hod. ráno. Povedal. že inokedy mu to časove nevychádza. A to nie je po prvý krát.Takže my by sme boli šťastní , keby sa vtesnal do času od 6.00 hod do 22.00 hod.
Takže ešte ste na tom relatívne dobre.Všade sa nájdu drzí a neohľaduplní ľudia.

Tak v najbližší pondelok okolo 06:00 ho zobudiť pri odchode do zamestnania , patrične pribiť jednu - dve medzi oči s tým , že inokedy to nevychádza vám , proste nestíhate ...:---:---:---:D:D:D
karolina5
06.09.09,14:18
A co by ste povedali na to, keby ste mali v byte pribuzneho s vaznymi zdravotnymi problemami, sami by ste boli uz takpovediac "na nervy", mali pracu, ktora sa vykonava doma a vyzaduje si maximalne sustredenie, pred dvoma rokmi si za posledne peniaze prerobili byt a predvcerom sa vam nad hlavu nastahovala rodinka s tromi detmi vo veku 2, 2 a 4 roky, ktore cele dni revu a behaju...po upozorneni by sa na vas osopili ze "ak chcete mat klud, odstahujte sa" (neviem, kto by nas byt kupil s takouto rodinou nad hlavou)...teda nic extra neocakavam, aspon vsak taku obycajnu uctu cloveka k cloveku v style "mrzi nas to a pod." Je to jednoposchodovy cinzak a vsetky ostatne rodiny, ktore byvaju na prizemi, sa len tisko rehocu, ze to nie je nad nimi a priam sa predbiehaju, kto sa detickam milsie prihovori, takze nakoniec este ja vyzeram ako nejaky netvor co neznasa deti. Zdravie nam nikto nevrati...mam si niekde platit par tisic za podnajom?
raidyM
13.11.09,11:04
Dobry den
S priatelom sme sa nastahovali do podnajmu a susedia pod nami neustale buchaju trepu a to nehovorim o tom ze prerabaju byt...uz 2 roky!!mame male dieta rok a pol a nevie kvoli nim spavat cez den...hlavne kvoli tomu ze pani slecna pod nami hra na klaviri...hra krasne ale co z toho ked hlasitost presahuje svoje medze..niet kuta v byte aby ste nepoculi aspon miernejsie hudbu...je to na roztrhanie...ked vam je dieta cely den potom unavene a nervozne ked nemoze spat kvoli tomu ze si vyhrava na tom debilnom klaviri..neraz som trepala buchala vrieskala co nieje mozne nepocut aby prestala...ale ona to ma na haku...byva tam mlady par takze cakam ked nahodou budu mat oni dieta tak im to s radostou vraaaaaaatim...!!!
Katarína111
13.11.09,11:46
My zasa máme problém so susedovcami, ktorí sú vášniví hudobníci, keď nie klavír, tak husle a je im jedno kedy. Niekedy ani nepočujeme čo hovoria v televízii, ale ich počujeme dobre.
Tak si myslím, že to je tiež nefér voči susedom, keď to musia stále počúvať.
buchač
13.11.09,19:36
Reagujem na príspevky 77 - 79 ...

Upozornil by som len raz ....jediný raz ....;)

Potom by ich už išiel upozorniť celý barák ako dôsledok môjho " vystrájania " ako odvetu za ich neprístojné správanie sa.....:rolleyes:
fachman
15.11.09,09:04
Len tak si čítam túto tému-hluk.Ja som to mal podobne od roku 1990.Postupne som sa držal toho aká diera taká záplata.Ako tu spomínate,aj medzi oči treba udrieť,proste je smutné,že sú unás arogantní ľudia,dobré slovo nepomôže.Kde nepomôže právo,príde hrubá sila a tá sa vyhlási za právo.A to vidím aj šoférov na cestách,hrôza,vravím si,keď ide hulvát,mať v aute ťažký guľomet,tak mu dám najavo,že ó pozor.
foza
15.11.09,17:22
No, nedá mi nepripojiť sa do témy susedia. Tí naši nezatvoria dvere na byte ako normálny človek ale asi takým spôsobom, ako keď vám ich zabuchne prievan/je jedno či idú von alebo dnu/. Nezáleží na tom, či je víkend alebo pracovný týždeň a ani koľko je hodín. Zato keď odchádza do práce o 6,00 a jej deti ešte spia, tak ich zavrie ako človek. Keď som ich na to upozornila, bolo mi povedané, že sú to ich dvere a že si s nimi môžu robiť čo chcú.:eek: Už neviem čo ďalej!
buchač
15.11.09,17:52
No, nedá mi nepripojiť sa do témy susedia. Tí naši nezatvoria dvere na byte ako normálny človek ale asi takým spôsobom, ako keď vám ich zabuchne prievan/je jedno či idú von alebo dnu/. Nezáleží na tom, či je víkend alebo pracovný týždeň a ani koľko je hodín. Zato keď odchádza do práce o 6,00 a jej deti ešte spia, tak ich zavrie ako človek. Keď som ich na to upozornila, bolo mi povedané, že sú to ich dvere a že si s nimi môžu robiť čo chcú.:eek: Už neviem čo ďalej!

Bóže ....to Ti treba radiť ????

O 5:00 by som tak zopár ráz trieskol dverami , že by aj vo vedľajšom vchode počuli , mám fasa ťažké - bezpečnostné , tie teda vedia eb..ť , Ti poviem ;)
A je jedno , či bol piatok , alebo sviatok ....nech aj milostiví majú skôr budíček ...:cool:
Aj oni Ťa potom môžu upozorniť , ale veď to sú predsa Tvoje dvere ...či ...? :rolleyes:
foza
16.11.09,09:16
No dík za radu, ale nechcem sa znížiť na ich úroveň. V našom vchode bývajú väčšinou starý ľudia, tak beriem ohľad na nich. Tí sa ich boja, lebo majiteľ je podnikateľ /jeden s tých ho..n čo sa dostal na policu a myslí si, že je čokoláda/ Bezpečnostné dvere máme aj my, takže viem aký zvuk vydajú, keď sa náhodou zabuchnú.:eek: A to nehovorím o tom, že madam perie zavčasu ráno alebo okolo 22 hod. večer a pravidelne jej tancuje pračka po kúpelni. Tiež keď sme ju na to upozornili tak reagovala asi týmito slovami ,,to je moj byt mňa nikto nebude obmedzovať,, chudera nevie že ju ani netreba, že ona už obmedzená je!:mad:
buchač
16.11.09,09:31
No dík za radu, ale nechcem sa znížiť na ich úroveň. V našom vchode bývajú väčšinou starý ľudia, tak beriem ohľad na nich. Tí sa ich boja, lebo majiteľ je podnikateľ /jeden s tých ho..n čo sa dostal na policu a myslí si, že je čokoláda/ Bezpečnostné dvere máme aj my, takže viem aký zvuk vydajú, keď sa náhodou zabuchnú.:eek: A to nehovorím o tom, že madam perie zavčasu ráno alebo okolo 22 hod. večer a pravidelne jej tancuje pračka po kúpelni. Tiež keď sme ju na to upozornili tak reagovala asi týmito slovami ,,to je moj byt mňa nikto nebude obmedzovať,, chudera nevie že ju ani netreba, že ona už obmedzená je!:mad:


Už neviem čo ďalej!

???????
Nechápem ...slušnosť nepomáha , na tvrdo nechceš ...stredná cesta v reále neexistuje , iba ak v telenovele ...
Na políciu , na úrady môžeš zabudnúť , aj tieto inštitúcie bude mať táto rodinka úžasných pekne hlboko ...;)

Tak potom budeš radšej trpieť aj naďalej ????:confused::confused::confused:
Susedom vysvetli , pochopia ....
foza
16.11.09,09:44
Už som aj týmto smerom rozmýšlala. Syn má kamarátov ......:cool: :cool:uvidíme. Už som v koncoch takže už to dlho trvať nebude!;) Ďakujem za pochopenie a psychyckú podporu.;)
Peterkrk
16.11.09,12:59
buchač
16.11.09,14:02
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/tipy_a_triky/607317/ako-stlmit-hlucnych-susedov-


Hlučných susedov počas dňa môžete stlmiť čiastočnou rekonštrukciou, ktorá vás však bude stáť nemalé peniaze.

Takže podľa tohoto linku si na svoje náklady má jednotlivec , poprípade celý vchod odhlučniť byt kvôli jednému debilnému blbcovi ....???

To potom radšej zbierku na tých kamarátov , nakoľko je to :
- rýchlejšie
- efektívnejšie
- čo je hlavné , trvácnejšie ....;)
Composite
31.12.09,07:38
A ako sa brániť, ked 15 rokov od rána do večera nonstop počúvate škriekanie papagája (ako to je nonstop neprerušovaný zvuk aj hodinu, chviľku pauza a potom zas iný neprerušovaný)?
Od vtedy ako výjde slnko, čiže cez leto už od 5 až pokiaľ nezapadne, nemôžete spať, nemôžete sa učiť, nemôžte vykonávať nič na čo sa treba sústrediť, 85db to asi neprekračuje, ale je to nonstop prenikavý zvuk, ale nikde nič som nenašiel.
čo by ste na to poradili, mne už tečú nervy a fakt niekomu zavesím a bude kľud.

a druhá vec zas od 22-6 rána primitívna suseda nad nami behá asi hodku v štokloch po obklade a klope a klope.
Najčastejšie je to od 00:30 do 02:30, po hodine mlátenia a trieskania sa vyzuje a dúpe ďalej, ako vymetený mozog, asi nevie, že pod ňou bývajú ľudia a v tom čase chcú spať. Ked sa na to človek ohradí, tak má sprosté reči.

čo poviem policjatom, že je retardovaná?
betrix
31.12.09,08:54
Ahoj, no ja myslím, že dakde sa dá napísať žiadosť, sťažnosť alebo dačo také, myslím na mesto. Raz mi známa ohovorila o tom, ako tak napísala sťažnosť na susedov, čo im vyvádzal pes. Bolo treba súhlas všetkých ľudí a keďže ho asi dotyční nezískali, pes išiel preč. Mne hučia radiátory, takže celú zimu poriadne nespím, a tiež sa s tým nič nedá robiť. Aj za tým sú neochotní ľudia.:mee:
krater
04.01.10,19:13
A ako sa brániť, ked 15 rokov od rána do večera nonstop počúvate škriekanie papagája (ako to je nonstop neprerušovaný zvuk aj hodinu, chviľku pauza a potom zas iný neprerušovaný)?
Od vtedy ako výjde slnko, čiže cez leto už od 5 až pokiaľ nezapadne, nemôžete spať, nemôžete sa učiť, nemôžte vykonávať nič na čo sa treba sústrediť, 85db to asi neprekračuje, ale je to nonstop prenikavý zvuk, ale nikde nič som nenašiel.
čo by ste na to poradili, mne už tečú nervy a fakt niekomu zavesím a bude kľud.

a druhá vec zas od 22-6 rána primitívna suseda nad nami behá asi hodku v štokloch po obklade a klope a klope.
Najčastejšie je to od 00:30 do 02:30, po hodine mlátenia a trieskania sa vyzuje a dúpe ďalej, ako vymetený mozog, asi nevie, že pod ňou bývajú ľudia a v tom čase chcú spať. Ked sa na to človek ohradí, tak má sprosté reči.

čo poviem policjatom, že je retardovaná?

chcem sa spytat ci si susedom povedal ze ti to vadi ci uz papagaj alebo stekle. Pravdupovediac ja som strasne citliva na zvuky a pocujem vsetko tiez mame susedu ktora vstane o piatej rano neviem preco sa oblecie obuje stekle a este takych 30min pred odchodom pobeha v tych stekloch byt kym vypadne do roboty nechapem to lebo mne samej to vadi ked prejdem co len kusok po chodbe v opatkoch a nie este skoro rano niekomu nad hlavou ale ju to asi nenapadlo je to v ludoch a o ludoch.
u nas nie su zvierata okrem maciek a tie mi nevadia kedze mnaucanie nie je pocut ale mame agresivneho suseda ktory ked si vypije dokaze hocico postvarat :eek:
uct2007
04.01.10,19:17
My tu tiež máme škriekajúce papagáje síce, ale omnoho viacej mi vadí "škriekajúci" sused vracajúci sa z krčmy nad ránom, čo sa sám pokladá za "super star" a čo pobudí celý barák.
Composite
06.01.10,13:44
Karter:
jasné, že povedal a nie raz.

uct2007:
a spieva každý deň od vtedy ako výjde a zajde slnko?
škriekanie je horšie ako ziapanie. a takých spevákov je každý víkend plno

betrix:
tiež začali teraz hučať a sú odvzdušnené celá stupačka, neviem asi rýchlejší prietok, tak to dám na min. aby to ešte išlo a dá sa to zniesť.
betrix
06.01.10,14:08
Karter:
jasné, že povedal a nie raz.

uct2007:
a spieva každý deň od vtedy ako výjde a zajde slnko?
škriekanie je horšie ako ziapanie. a takých spevákov je každý víkend plno

betrix:
tiež začali teraz hučať a sú odvzdušnené celá stupačka, neviem asi rýchlejší prietok, tak to dám na min. aby to ešte išlo a dá sa to zniesť.
No u nás sa hlučnosť nezmení, ak v byte znížim kúrenie, je to v systéme. a to ja v pivnici nezmením. Ak tam niečo nastavili, že hučalo menej, tak to poriadne nevykúrilo. Po vyregulovaní sústavy to jednoducho hučí viac, lebo ľudia stiahnu kúrenie a tlak tam zostal. Tak som to ako laik pochopila. Treba domontovať regulátor, no a na ten sa nikto nechce poskladať.Podľa mňa mal byť zahrnutý už v projekte. Ale teraz od toho každý dáva ruky preč. Niekedy je to na nevydržanie.
andreaS
11.01.10,14:43
vcera sme si opat nasli na vchode upozornenie, ze sa bude prerabat daky byt...

dnes sme prisli domov a zistili sme, ze ten byt je pod nami... presne ti isti majitelia, kt. ma tak rozculili, ze som zalozila tuto temu... prerabali to cez tri mesiace!!!!! a az teraz po troch rokoch prerabaju kupelnu!!!

smrad tu mame akoby sme boli v dakej zamocnickej dielni alebo v autodielni... (po rezani konstrukcie jadra)...

ale opat ma vytaca to, ze nas doslova terorizuju v nasom byte... fakt je tu neskutocny smrad, o hluku nehovorim... a opat pracuju v case ked drviva vacsina ludi pride domov a chce mat klud...

a ako obycajne tak odpad z tych prerabok skonci dole pri smetiakoch... hlavne ze mesto zriadilo pre obcanov zberne miesto na takyto odpad a je to zdarma... ale treba to odviest na urcene miesto... za toto by som davala take pokuty, aby si dotycny nabuduce rozmyslel, kam svoj odpad vyhodi...
Nokerla
12.01.10,18:08
andreaS

ked si este neuvazovala o prestahovani sa do rodinneho domu, tak zacni.

Teba obmedzuje hluk, smrad a pod. ich obmedzujes Ty.....

V panelaku nikdy nebudes mat sukromie......to si treba uvedomit
andreaS
12.01.10,18:25
to by ste museli zazit ako to chodi v tomto panelaku... ludom je vsetko jedno, aj ked je nacurane vo vchode... je to tu o nervy... samy ozran a socialny pripad...

a nevieme sa dockat, kedy sa budeme stahovat...
krater
15.01.10,06:37
Andera lutujem ta! My sme na novom sidlisku vsetci si dobre vychadzame je tu 6 barakov a v ani jednom nemaju taky pripad ako my priamo nad nami. Opilec zena mu usla lebo ju mlatil a teraz je to s nim este horsie bud sa tam zliezaju a piju robil aj vytrznictvo susedia volali policajtov potom je zase chvilu klud akoby ho to bavilo provokovat. Teraz ma zase zalubu v hlasnej hudbe na plne pecky si to pusti az rozpoznavas kapely ktore mu hraju! Je mu jedno je ze mi ukladame deti alebo ze prideme z roboty unaveni. Niekolko krat bol upozornovani chvilu to ustalo a potom to zacne znova :(
andreaS
15.01.10,06:46
nam k tomu vsetkemu este od vcera nejde telka ani net, tak sme si isli skor lahnut a zazili sme ohromny program :D

zhora hadky, tresky-blesky (klasika v case vyplat) a zdola flexa a buchanie... uz mi je to smiesne...

navyse od vcera pribudol na dverach novy oznam... zacali prerabat aj na 4tom poschodi :D takze trpi cely panelak...

co by som zato dala keby dakym carovnym prutikom stal uz nas dom...
krater
15.01.10,07:23
Aspon ze uz mate naplane ten dom. Ja ked spomeniem muzovi dom tak povie "najblizsie roky zabudni" :(
Nechapem takychto bezohladnych ludi ktori este vedia ze nas tym rusia myslim ze im to robi radost ja by som si to nikdy nedovolila a keby ma niekto prisiel upozornit ze mi huci hlasno hudba prepadnem sa od hanby a to nemam 60 ale okolie respekutjem!
Composite
15.01.10,08:58
No u nás sa hlučnosť nezmení, ak v byte znížim kúrenie, je to v systéme. a to ja v pivnici nezmením. Ak tam niečo nastavili, že hučalo menej, tak to poriadne nevykúrilo. Po vyregulovaní sústavy to jednoducho hučí viac, lebo ľudia stiahnu kúrenie a tlak tam zostal. Tak som to ako laik pochopila. Treba domontovať regulátor, no a na ten sa nikto nechce poskladať.Podľa mňa mal byť zahrnutý už v projekte. Ale teraz od toho každý dáva ruky preč. Niekedy je to na nevydržanie.


plneautomatická regulácia pre celý barák by vyšla na 1,5 mil, ale bolo by to potom dokonalé, kúrilo by koľko treba, okamžitá odozva, prietok, rýchlosť, teplota,... teraz to sníma 1 vonkajší snímač a vie prd čo je hore na druhej strane baráku.

Niekedy to tiež tak hučí, že proste to musím vypnúť a spať v zime. Lebo super thermoshild nezaberá :-D
val007
18.01.10,18:56
No toto je téma akurát tak pre mňa. A keby som vedela, že je založená, tak tu dopisujem už 5 rokov o našich susedoch, kvôli ktorým sme to vzdali a presťahovali sa do rodinného domu, lebo to my sme ich obťažovali, presne tak ako vy všetci, keď sme ich prišli jemne okolo 22,00 hod. upozorniť, že by sme si už aj radi oddýchli a vyspali sa. Vete, skúšali sme všetko, prosby, hrozby, na bytovom družstve som sa pýtala, aj nášho správcu domu som sa obrátila, no nepomôže Vám skutočne nič. A niekde na začiatku ste riešili ten domový poriadok, tak na to zabudnite. To by možno mohlo pomôcť, ak by boli byty mestské alebo družstevné, ale ak sú poodkupované, nepomôže nič. Päť rokov sme bojovali, no nakoniec sme to vzdali. A pritom to bol vchod s 8 rodinami, z toho polovica dôchodci alebo bezdetný a my sme vyfasovali zrovna takých... Tým viac sme všetko počuli, že tam bol taký kľud.
bombulka9
26.01.10,14:16
ahojte, som tu nova, samozrejme s rovnakym problemom :-)
byvame v najme tri roky, vo veziaku. o dolnych susedoch sme si mysleli, ze neexistuju, ale neskor sme si vsimli, ze sa pod nami svieti, na jednej strane byva starsia pani, jej kuchyna susedi s nasou spalnou, ale pani je inteligentna, takze ju pocut zriedka, ked odklada riad do skrinky, sem-tam splachnutie, lebo vedla ma vecko, ale da sa. z druhej strany mame manzelov-dochodcov, oni by tiez celkom usli, az na to, ze v obyvacke za stenou, pri ktorej mame sedacku pani otvori a s buchotom zavrie aj 5 x za hodinu dvere, neviem si predstavit co tam ma, ale dobre, zvykla som si. este ma taky zlozvyk, ktory sa tu uz spominal, vzdy ked vchadza alebo vychadza z bytu tresne dverami tak, ze az podskocim. neprijemne je to hlavne rano, najma cez vikend, lebo spalnu mame cez chodbu pri vchodovych dverach, takze casto ma to zobudi. nechapem ako si niekto neuvedomuje, ze tresne dverami tak, ze sa trasie cely dom. jej manzel zavrie dvere tak, ze to ledva pocut. ale dobre, no, keby sme mali len take problemy so susedmi. zo zaciatku nebol taky problem s hornymi, ale s prichodom dietata zacal byt.
najprv take pobehavanie, no, to sme este ak tak zvladali. raz isiel manzel hore, ze teda slusne sa porozprava a vyriesena vec. zena samozrejme nanho hned vyletela, ci ho ma zavriet do klietky, muz ju ukludnil a zareagoval inteligentne, fajn, budeme sa snazit. potom tam bol este parkrat, ale to tam uz bola sama s dietatom, takze podla toho vyzerala aj komunikacia. zacalo sa ako to tu uz bolo popisane, prechadzanie sa v ihlickach po dlazbe tak 30 minut pred odchodom, vsetky dvere skripali tak, ze som presne vedela, kde prave su a co robia, samozrejme trieskanie dverami a pod. vchodove dvere tiez zatvara, ci je rano ci vecer zasadne zabuchnutim, ale len ked odchadzaju, takze to je pre mna prijemny zvuk, lebo viem, ze najblizsich par hodin budem mat klud.
raz vecer sme sa tak labuznicky tesili, ze zajtra je volny den, ako si sladucko pospime. lenze nepospali, pretoze o 5.30 rano sme sa zobudili na hrmot priamo nad nami. najprv sme nechapali, potom sme pochopili, ze maly sa "hra". tak tam zasa isiel manzel, ze teda co sa deje. ona (skoda, ze sa neda nejako opisat jej primitivny vypatlany pohlad) bola sprosta a nechapavo povedala, ze "my si tu len tak skaceme" pani ma namiesto spalne zriadeny detsky kutik ako v obchodnom centre, plny lopticiek, ma tam hojdacku, preliezacku, trampolinu, nejake zinenky, ci co, milion hraciek a maly z tej preliezacky, tak 1,5 metra vysokej skakal nad nasimi hlavami rovno na zem, hore, dole. ja to proste nechapem, ze ju nenapadne, aha, je rano, 5,30, pod nami byvaju ludia, ktori spia a ked maly skace, ozyva sa to a nielen k nam. no a je samozrejmost, ze maly pravidelne skace z gauca na podlahu, vylezie hore a zasa skoci, trieska hrackami o zem, beha po byte z jednej izby do druhej...
raz som za nou isla ja, ze teda musim svoj rezim prisposobit im, nemozem si len tak pospat, ked som napriklad chora, alebo proste unavena, musim vstavat vtedy, ked sa oni zacnu chystat, pretoze maly dupe a hrmoce ako divy, ona klopka steklami, skripu dverami atd., tak mi povedala, ze sme sa pristahovali po nich a teda je to nas problem, ze sme si spalnu urobili v tejto izbe. povedala som jej, ze cely veziak ma spalnu v tejto izbe, ze co splieta, tak len cumela. potom som jej povedala s tymi opatkami, tak zacala hystericky tenkym hlaskom, ze "co, co, pozrite sa co mam na nohach" mala na nich papuce, lebo este sa neobula, no, pani je proste mimo. a na skripajuce dvere mi zacala jachtat a nakoniec ju napadlo, ze nech poslem svojho manzela. no, inteligentna zena. a na zaver, ze ona nema cas na moje problemy a nechala ma stat vo dverach ako debilka. tak som odisla vytocena neskutocne, lebo som pochopila, ze je to proste primitivka a ze s tym asi vela nenarobim. ale uz v tom case sme planovali stahovanie, tak som sa ciastocne ukludnovala, ze sa snad dockame normalneho byvania.
ale stalo sa co som absolutne necakala, pani si naolejovala dvere, neklopka, rano je klud ako keby utal, vecer pocut sem tam nejake prebehnutie, ale da sa. este pred vianocami som sice trieskala po radiatore, uz je cely olupany za tie tri roky, lebo uz som nevladala a to tiez zvykne pomoct. je mi to sice trapne, lebo to potom pocuju vsetci susedia, ale strasne ma to nervuje. clovek chce prist domov, zrelaxovat, mat klud a namiesto toho pocuva hrmot, trieskanie, cez den nevie spat, rano sa budi, domov ide nervozny, co tam bude zasa za cirkus.
teraz sa stahujeme, kvoli terajsim susedom som sa orientovala na najvyssie poschodie. takze uvidime, tu ostatnych susedov v podstate nevnimam, len z hornych infarktujeme, tak keby to bolo aj tam tak, bolo by to super. takze uvidime, co nas caka, snad konecne klud. ale tiez budeme prerabat, tak uz sa na to celkom tesim, ako sa budu chodit stazovat susedia. moja sestra aj kolegyna teda chodili dost vystresovane, pretoze sa im chodili stazovat susedia v podstate v kuse, nadavali im, vrieskali a pritom vsetko robili najneskor do 18. hod. a sestra robila aj prestavku kvoli susedovmu malemu, takze asi sa to bez nejakej vypatej situacie nezaobide...
val007
26.01.10,18:44
No tak toto presne poznám. Len oni mali deti dve. Aj my sme naprv uvažovali nad bytom na najvyššom poschodí, ale potom sme zvolili starší dom. Ja si myslím, že keď budete k susedom milí, prípadne na dvere nalepíte, že idete prerábať, budete po sebe upratovať a nevyhodíte všetok stavebný odpad pred kontajnery, tak to bude OK. A tie prestávky kvôli spiacim deťom sme museli robiť aj my vrámci ešte vtedy dobrých susedských vzťahov. Tak sa tým novým susedom troška pripôsobte a budú radi a vy budete mať dobré vzťahy. Držím vám veľmi palce aby sa Vám dobre bývalo, pekne ste si to prerobili a mali len samých tichých dobrých susedov. Ahoj
Laco-monter
26.01.10,19:22
Dnes su také vzťahy v bytovke,že sused zo susedom sa obchádzajú aby sa radšej ani nestretli.Moja suseda vedĺa mńa je dommová doverníčka a je zaťažená na upratovanie,hlavne na umývanie podlahy a schodišťa,je na to chorá.
Teraz keď nepracujem,viem,že umýva,každý druhý deň bez ohĺadu na to či treba alebo nie,jednoducho z dlhej chvíle,
a šikanuje všetkých susedov aby dodržiavali rozpis upratovania,špehuje každého,čo robí dokonca vie kam kto odkladá bicykel v pivnici a kde kto parkuje auto.A beda ak náhodou sú v domácnosti autá dve,hneď chodí a robí krik,dokonca hlásila aj na políciu,že dotyčný sused kšeftuje z autami a pred bytovkou ma odparkované,hneď štyri,policajti prišli a povedali,že nie je v ich právomoci toto riešiť ak autá neprekážajú premávke.
Takto všetkých dáva do haptáku a každý sa jej vyhýba, aj ja keď niekam idem a počujem,že práve vychádza z bytu,tak radšej počkám nech odíde aby som sa z ňou nemusel stretnúť.
Takto si tu žijeme,to je náš panelák .
krater
27.01.10,08:58
ja niekedy si hovorim ze radsej by som vydrzala dieta behat nad nami ako agresivneho opilca ale clovek nikdy nevie pokial ho to nepostretne.
My mame klud v dome iba ked je prec potom bud mu huci hudba na plne gule aj niekolko hodin alebo v noci mulacakuju opijaju sa s kamaratmi minule nieco rozmlatil a potom to zacal o tretej v noci opravovat :( skratka pripad!
bombulka9
27.01.10,11:17
dakujem, snad to tak bude a nebudu ziadne problemy. len nie vzdy to zavisi od nasho spravania. my sa snazime byt slusni, nepustat si nahlas telku, nebuchat dverami, neklopkat topankami, zamrzi ma, ked mi nieco spadne na zem...bohuzial nie vsetci tak rozmyslaju
buchač
27.01.10,11:38
Dnes su také vzťahy v bytovke,že sused zo susedom sa obchádzajú aby sa radšej ani nestretli.Moja suseda vedĺa mńa je dommová doverníčka a je zaťažená na upratovanie,hlavne na umývanie podlahy a schodišťa,je na to chorá.
Teraz keď nepracujem,viem,že umýva,každý druhý deň bez ohĺadu na to či treba alebo nie,jednoducho z dlhej chvíle,
a šikanuje všetkých susedov aby dodržiavali rozpis upratovania,špehuje každého,čo robí dokonca vie kam kto odkladá bicykel v pivnici a kde kto parkuje auto.A beda ak náhodou sú v domácnosti autá dve,hneď chodí a robí krik,dokonca hlásila aj na políciu,že dotyčný sused kšeftuje z autami a pred bytovkou ma odparkované,hneď štyri,policajti prišli a povedali,že nie je v ich právomoci toto riešiť ak autá neprekážajú premávke.
Takto všetkých dáva do haptáku a každý sa jej vyhýba, aj ja keď niekam idem a počujem,že práve vychádza z bytu,tak radšej počkám nech odíde aby som sa z ňou nemusel stretnúť.
Takto si tu žijeme,to je náš panelák .

Že probléééééééééém ....Csaba / Laco /...., neblázni ...;)


Poriadok a dobré spolunažívanie v bytovom dome

Užívatelia bytov alebo nebytových priestorov sa podieľajú na správe domu. Vhodné je, aby si zvolili domového zástupcu (domového dôverníka). V domoch s väčším počtom bytov je možné ustanoviť voľbou domovú komisiu alebo domovú samosprávu, výbor samosprávy alebo dozornú radu.
http://www.kornel.sk/informator1.htm
verkaz
28.01.10,21:10
Zisti si či máte v dome odsúhlasený Domový poriadok. Tam by malo byť odsúhlasené, že od kedy, do kedy sa môžu práce vykonávať. Ale samozrejme je to len doporučenie a zálezí od každého vlastníka bytu, či to dodržiava. My máme v DP odporúčané práce od 7,00 do 18,00 hod. Stane sa, že to niekto nedodrží ale v takých prípadoch sú zbytočné upozornenía, lebo nočný kľud je od 22,00 do 6,00 hod. Pred tým, kedy dá Spoločenstvo súhlas k prerábaniu bytu (potrebný pre stavebný úrad) si vlastník tohoto bytu obíde susedovov, ktorí majú môžnosť sa k tomu vyjadriť.
barney
03.02.10,14:58
ako taK citam vase problemy, ten moj je "iba" v netolerantnych susedoch, byvam v petrzalke, ktori nevedia pouzivat dlazbu v byte resp. nabytok napriklad asi tam zeru a zakazdym nie ako slusny clovek, dvihnut sa, zdvihnut stolicku, odlozit, oni si tu svoju tlstu riit ani len nedvihnu a skrrkaju po tej dlazbe jedna radost, ten zvuk to je hruuuuza a to uz nehorim o dupani po tej dlazbe. tak sme sa tesili ked skoncili s prerabanim bytu ze bude klud, ale nie dlazba musi byt, dpc tak ak neviem ako sa to pouziva tak si kupim koberce ku kua, sa mi otvara noz vo vacku ak to pocujem. bueeee. Sedlaci netolerantni mam taky pocit ze na takychto ludi nic nepomoze. Asi kupim filcove podlozky pod nabytok a hodim im to do schranky, ale mam pocit ze to ich sedliacky rozum nezvladne. Skusim to CD REVENGE vratim im to tak isto. Prave som si kupil novy subwoofer tak otestujem!!!
val007
03.02.10,20:22
No my pri všetkom hluku od našich susedov sme poznali veru aj toto. A to ti poviem, že oni presne tak isto, niežeby si zdvihli tú stoličku, ale stále stále ňou hrmotali. Presne sme vedeli, kedy majú raňajky, obed, večeru. A to sa muselo trieskať aspoň pol hodinu. A ešte mali smetiak na balkóne a stoličku pri balkónových dverách. Takže napr. nedeľa ráno hrmot pol hodinu aby sme vedeli, že raňajkujú, potom sa išlo variť, ona na nohách korkáče, takže som počula každý krok, pri každej príležitosti, keď potrebovala niečo vyhodiť, tak najprv hrkot stoličkou, potom tresli balkónové dvere, že nám nadskočilo všetko aj vnútornosti a potom zasa hrnmot stoličkou a zasa ten dupot. A toto celú nedelu doobeda, aby potom okolo dvanástej sme zas pol hodinu počúvali ako obedujú a trieskajú stoličkami a potom keď sa chytili upratovať po obede tak zasa buchot, hrmot... No a takto skoro každý deň, keďže páni veľkí podnikatelia ani nechodili do roboty, večer mohli vyvádzať do neviem kedy. Je to fakt hrozné. Neviem, či ten subwoofer pomôže, skús. Nám nepomohlo nič.
Fellini
21.03.10,15:22
problém s netolerantnými susedmi dôverne poznám. Pod nami býval týpek, ktorému byt kúpil a zrekonštruoval tatko, takže mladý nechodil do práce a celé noci žúroval. Prúser bol aj v tom, že náš tehlový barák z 50. rokov bol tak mizerne postavený, že sme počuli aj susedovo kýchnutie, či hádku o dve poschodia nad nami. Ešte k tomu v dome všetci hulili, takže som ako tajný agent špicľovala, či je čistý vzduch a môžem aspoň vyvetrať. Po piatich rokoch bývania v tom baráku som skončila so žalúdočnou neurózou. Keď sa narodil malý, tak nám to strašne všetko liezlo na nervy, že sme so stratou ten byt predali a radšej kúpili dom. A život je zrazu krásny:-)))))
truch
21.03.10,15:41
My žijeme v rodinnom dome, ticho, kľud až do doby kým vedľa nás vyrástol hotel. Hostia sa bavia a my s nimi:mee: až nám posteľ nadskakuje. Bola som sa pýtať na MÚ či pre nich neplatí nočný kľud. Platí, vraj volajte políciu , dostanú pokutu. Až 1000 Sk, čo to je pre takého zbohatlíka?!
Je to nepríjemné, keď je napr. svadba, pokazím taký pre mladomanželov dôležitý deň privolaním polície ? Oni za to vlastne nemôžu, majú svadbu chcú sa baviť.
Vždy platí pri oslavách, s pribúdajúcimi hodinami a hladinou alkoholu sú všetci speváci a hulákajú ako o dušu.
lujza.j
21.03.10,16:31
Byvam na sidlisku v 10 poschodovom panelaku tak ako vela inych ludi. Avsak zacinam o sebe pochybovat, ci som normalna... totiz nad nami suseda perie pravidelne po 22hej, nehovoriac o siti na masine, ked si vypiju tak ziapu tak, ze pocujeme cely obsah hadky... pod nami pre istotu byval sam chalanisko a ten zvykol pustat hudbu az tak nahlas, ze mi zacali pohariky tancovat na stole.... dalsia vec je ako to vo vchode vizera... sama spina, ludia su lenivy vyhodit smeti do kosa a nechaju plnu igelitku smeti na stred chodby, parkuje sa uz aj na trave...

ale spät k tomu hlavnemu bodu... pod nami predali byt, cize sme boli stastni, ze sopliak uz nebude vyhravat ale!!! novi majitelia zacali byt prerabat... na tom by tiez nebolo nic neobvykle, keby ich prerabky nezacali o 17.00 az do vecera, kym ich ktosi nepride upozornit!!! Neexistuje nejaky domovy poriadok, ktory riesi aj taketo otazky? Predsa pridem z prace utahana, nehovoriac o tom, ze pracujem aj doma a mam pocuvat ako vrtaju, stierkuju a ja neviem co ine hlucne robia v byte?

Uz som bola u nich vcera o 21.00, ze uz by stacilo, ze uz chceme mat klud a udivene sa na mna pozerali, ze co chcem...

Predsa uz len z ludskej inteligencie by taketo veci mali robit v case, ked je vacsina ludi z panelaku v praci, no nie? ved ma v podstate vyhanaju z bytu! My sme tiez prerabali byt, ale v case od 09.00-17.00...

prosim poradte mi hocico, lebo uz som zufala.... buduci tyzden si po roku beriem dovolenku a chcem si skutocne oddychnut, tak neviem, ci sa mi to vobec podari...
viem, že kedysi bol "domový poriadok" kde bolo ošetrené, že po 20.00h je domový klud, ale v dnešnej dobe ???:confused: mat takých susedov ako píšeš tak to je živá katastrofa:(
ala12
29.04.10,17:02
Prosím o radu. Život nám strpčuje štekot psa, od rána, od šiestej celý deň. Ja som doobeda doma a vstávam neskôr, o ôsmej, je to príšerné prebúdzanie, spanie...Nedá sa to vydržať, je to už neúnosné. Sťažovali sme sa u domovníčky, nepomohlo. Ako napísať sťažnosť na mestský úrad alebo správu bytov? Písal už niekto? Môžem sa obrátiť aj na políciu? Ďakujem
pepsikova
29.04.10,17:06
Prosím o radu. Život nám strpčuje štekot psa, od rána, od šiestej celý deň. Ja som doobeda doma a vstávam neskôr, o ôsmej, je to príšerné prebúdzanie, spanie...Nedá sa to vydržať, je to už neúnosné. Sťažovali sme sa u domovníčky, nepomohlo. Ako napísať sťažnosť na mestský úrad alebo správu bytov? Písal už niekto? Môžem sa obrátiť aj na políciu? Ďakujem..

..najlepšie je zavolať políciu, lebo ak je psík sám doma a šteká a zavýja,je to týranie a majiteľ by mal urobiť nápravu a keďže nie je prístupný tvojim argumentom a ani psíka mu nie je ľúto, pomôže možno polícia...alebo nahraj na mobil a pošli do TV...
arizona
29.04.10,17:18
Prosím o radu. Život nám strpčuje štekot psa, od rána, od šiestej celý deň. Ja som doobeda doma a vstávam neskôr, o ôsmej, je to príšerné prebúdzanie, spanie...Nedá sa to vydržať, je to už neúnosné. Sťažovali sme sa u domovníčky, nepomohlo. Ako napísať sťažnosť na mestský úrad alebo správu bytov? Písal už niekto? Môžem sa obrátiť aj na políciu? Ďakujem
pozri tu : http://www.porada.sk/t111760-ako-riesit-problem-ak-susedov-vlciak-cez-2-domy-v-noci-rad-vybrechava.html
mimap8
29.04.10,19:20
no... pred chvilou prisiel domov priatel a to ste mali pocut!!! zisiel dole, ze ci to myslia vazne, ze teraz prisiel z prace domov a chce mat doma klud a nie pocuvat ich struzlikanie, vrtanie a kadeco ine.. a ze dokedy to mienia robit... odpoved bola ze "no minimalne do osmej" a ze do 22.00 si mozu robit v byte co chcu, ze je to ich byt!!! normalne mi mozog zastavuje.. ako moze byt niekto tak neskutocne neohladuplny? a to tam maju so sebou male dieta...

a dalsi argument, ze oni teraz prisli tiez z prace, ze kedy to maju robit...

Po vete s tym "do 22.00 si mozeme robit co chceme" mu bolo povedane dovidenia a tresli mu dverami pred nosom!

Priatel neni nervak, ale toto vytoci asi aj flegmatika..

A nepochopim este jedno - prave na 8. a 9. je najviac malych deti v panelaku a ze to neprekaza ich rodicom... vcera som sa pri tom mojom "dohovore" o 21.00 stretla s jednym z nich a on im tak jemne hovoril, ze dali deti spat a ze sa im budia, ci by uz neskoncili.. coho sa ti ludia boja? predsa ked sa dame dokopy cely panelak, tak nieco musime urobit..

som neskutocne vytocena a nasrana.... mam so sebou daku robotu a neda sa mi robit, lebo sa tu neda sustredit... keby ludska stupidita kvitla, tak si pod nami mozu otvorit kvetinarstvo...

no skor ty nie si normalna. Zivot v bytovke je taky a treba to respektovat a je dobre, ze nevrtaju po desiatej vecer. A je pravda, ze kto chodi do prace, nema to v pracovnom case ako spravit, tak sa snaz toto chapat. A tvoj frajer to pochopi, ked si sam zalozi rodinu a bude prerabat byt a nebude mat narok na dovolenku..a bude musiet po veceroch makat.

Skus byt viac empatickejsia a chapat ze nie si sama, ze su tu aj potreby inych.
mimap8
29.04.10,19:27
vcera sme si opat nasli na vchode upozornenie, ze sa bude prerabat daky byt...

dnes sme prisli domov a zistili sme, ze ten byt je pod nami... presne ti isti majitelia, kt. ma tak rozculili, ze som zalozila tuto temu... prerabali to cez tri mesiace!!!!! a az teraz po troch rokoch prerabaju kupelnu!!!

smrad tu mame akoby sme boli v dakej zamocnickej dielni alebo v autodielni... (po rezani konstrukcie jadra)...

ale opat ma vytaca to, ze nas doslova terorizuju v nasom byte... fakt je tu neskutocny smrad, o hluku nehovorim... a opat pracuju v case ked drviva vacsina ludi pride domov a chce mat klud...

a ako obycajne tak odpad z tych prerabok skonci dole pri smetiakoch... hlavne ze mesto zriadilo pre obcanov zberne miesto na takyto odpad a je to zdarma... ale treba to odviest na urcene miesto... za toto by som davala take pokuty, aby si dotycny nabuduce rozmyslel, kam svoj odpad vyhodi...

no ty si teda dobre cislo...
Je uplne normalne, ze ludia si prerabaju byty a je uplne normalne, ze nie kazdy ma tu moznost cez prac. dobu. Proste aj ta dovolenka je obmedzena, skus to chapat, alebo sa odstahuj, ked neznesies ludi.
Ja tiez byvam v bytovke so 40tymi bytmi, tiez by som uprednostnila bytovnku so 4-6 bytmi, ale kedze na to nemame, musim sa prisposobit. Proste zivot je o kompromisoch.
lujza.j
29.04.10,19:39
Prosím o radu. Život nám strpčuje štekot psa, od rána, od šiestej celý deň. Ja som doobeda doma a vstávam neskôr, o ôsmej, je to príšerné prebúdzanie, spanie...Nedá sa to vydržať, je to už neúnosné. Sťažovali sme sa u domovníčky, nepomohlo. Ako napísať sťažnosť na mestský úrad alebo správu bytov? Písal už niekto? Môžem sa obrátiť aj na políciu? Ďakujem
ja by som podala stažnosť-oznámenie na MÚ. stažnost napíšeš jednoducho opíšeš problém, ktorý máš, ked vieš konkrétne časy - dátumy tak to tam uvedieš. oni to potom "prejednajú", mali by si majiteľa predvolať. ty žiadaj aby si bola informovaná ako stažnost prejednali.:)
michelle84
30.04.10,04:55
no ty si teda dobre cislo...
Je uplne normalne, ze ludia si prerabaju byty a je uplne normalne, ze nie kazdy ma tu moznost cez prac. dobu. Proste aj ta dovolenka je obmedzena, skus to chapat, alebo sa odstahuj, ked neznesies ludi.
Ja tiez byvam v bytovke so 40tymi bytmi, tiez by som uprednostnila bytovnku so 4-6 bytmi, ale kedze na to nemame, musim sa prisposobit. Proste zivot je o kompromisoch.

Prerábka bytu sa dá spraviť cez deň, veď na to je dovolenka a najneskôr do šiestej sa môže robiť. Bytovka by to mala mať schválené. A je rozdiel, keď jeden byt prerábajú pol roka alebo týždeň. Nedá sa stále žiť v takom hluku. Nie je problém, keď postupne sa prerába viac bytov, ale ak sa jeden byt prerába večnosť, tak to už nie je normálne. Neviem, či by sa ti to páčilo...
andreaS
30.04.10,05:10
no ty si teda dobre cislo...
Je uplne normalne, ze ludia si prerabaju byty a je uplne normalne, ze nie kazdy ma tu moznost cez prac. dobu. Proste aj ta dovolenka je obmedzena, skus to chapat, alebo sa odstahuj, ked neznesies ludi.
Ja tiez byvam v bytovke so 40tymi bytmi, tiez by som uprednostnila bytovnku so 4-6 bytmi, ale kedze na to nemame, musim sa prisposobit. Proste zivot je o kompromisoch.

tak podla teba je normalne byvat v bytovke, kde by si mala byt hore asi nonstop kvoli neohladuplnym susedom...

byt sluzi nato, aby som si po namahavom dni oddychla... na druhu stranu casto robim este aj doma a v takom hluku sa to fakt neda... a nedaju pokoj ani v sobotu ani v nedelu v skorych rannych hodinach a tym nemyslim 8.00 ale uz od 5.00 ...

najnovsie si preraba byt najvacsi "kaapo" v panelaku... je to jeden arogantny neprijemny namysleny chlap a jemu prerabku toleruju asi vsetci aj ked je to davno po 22.00 ... komplet cele zariadenie bytu vratane starych okien, kt. vymienal vyniesol... pardon vyhadzoval rovno z bytu dole a potom to nosili ku kontajnerom... a pri kosoch to vyzeralo ako u ciganov...

a niekedy mi to pride ako naschval... jeden zacne cosi buchat tak musi aj dalsi...
andreaS
30.04.10,05:17
no skor ty nie si normalna. Zivot v bytovke je taky a treba to respektovat a je dobre, ze nevrtaju po desiatej vecer. A je pravda, ze kto chodi do prace, nema to v pracovnom case ako spravit, tak sa snaz toto chapat. A tvoj frajer to pochopi, ked si sam zalozi rodinu a bude prerabat byt a nebude mat narok na dovolenku..a bude musiet po veceroch makat.

Skus byt viac empatickejsia a chapat ze nie si sama, ze su tu aj potreby inych.

podla tohto usudzujem, ze si este nezazila tolko prerabok.. .nehovoriac o tom ze nas panelak zateplovali pomaly rok a to kazde rano vrtacky od 6.00 ... ked je to zcasu na cas a prerobia to raz-dva tak mi to neprekaza... ale ked je to sustavne jeden a ten isty byt, tak to je uz silna kava... cakam kedy sa ku nim prepadneme, co tam furt nieco majstruje...

snazila som sa s nimi normalne dohodnut, no ked je niekto arogantny a nakrici na mna, tak cele snazenie je prec... a nic ine s tym nedocielili akurat len, ze robime to iste co oni... ked do 22.00 podla nich si mozu robit co chcu, tak aj my... a netrapi ma to... uz nie...

nad nami maju najnovsie psa a ten sa hra s loptickou uz od 5.00... alebo kludne aj v noci...

a mas pravdu, neviem sa dockat dna, kedy odtial odideme... lebo dieta by som v takomto prostredi nechcela vychovavat... zlata petrzalka oproti tejto dzungli...
buchač
30.04.10,11:51
no skor ty nie si normalna. Zivot v bytovke je taky a treba to respektovat a je dobre, ze nevrtaju po desiatej vecer.
Len raz ....:cool:
A je pravda, ze kto chodi do prace, nema to v pracovnom case ako spravit,
Ma neštvi ...také názory si nechaj do materskej škôlky...
Hm , v pracovnom čase ....a byt si prerábať ...poviem teda , to sú tí dnešní zamestnávatelia ...
Veľa si dovoľujú ....nedať platené voľno na prestavbu bytu ...sviniari sú to , takto vykorisťovať..
Za socíku , hm , to boli časy kua ...poniektorí aj domy postavili v pracovnej dobe a nie nejaké králikárne si prerábali..:rolleyes:
tak sa snaz toto chapat. A tvoj frajer to pochopi, ked si sam zalozi rodinu a bude prerabat byt a nebude mat narok na dovolenku
Nárok na dovolenku má každý...viď ZP ;)

Dovolenka za kalendárny rok
§ 101
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

..a bude musiet po veceroch makat.
Po večeroch sa inde makááááá.....:D:D:D
Skus byt viac empatickejsia a chapat ze nie si sama, ze su tu aj potreby inych.
Potreby ?...hm , ja teda chápem ...ale príkladne moja empatia je niekedy na vážkach ...zabiť - nezabiť ?...na jednej strane mnou vášeň lomcuje a na druhej zasa , tak mi je niekedy aj ľúto duševne postihnutého čo i len dotknúť sa .....:confused:



no ty si teda dobre cislo...
Tak v Tvojom prípade ide o numerá...:---
Je uplne normalne, ze ludia si prerabaju byty a je uplne normalne, ze nie kazdy ma tu moznost cez prac. dobu. Proste aj ta dovolenka je obmedzena,
Aj ľudia ....aj ľudia ...a nechcem Ti povedať , aby si sa do zrkadla pozrela , bolo by to urážlivé a to ja nerád ...;)
skus to chapat, alebo sa odstahuj, ked neznesies ludi.
Ja tiez byvam v bytovke so 40tymi bytmi, tiez by som uprednostnila bytovnku so 4-6 bytmi, ale kedze na to nemame, musim sa prisposobit. Proste zivot je o kompromisoch.
Veď práve , prečo to niekto od nás vyžaduje a pritom to sám nezvykne dodržiavať ...????:confused:


.....halóóóó....http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6565.gif....budíček .....
Iceboy
02.09.10,10:52
tento tyzden som zacal prerabat byt.. vyvesim oznam ze 3 dni bude hluk v bytovke od 0900-1700.. napisal som utorok, stvrtok, piatok.. nakolko streda je statny sviatok, tak nebudem hadam obtazovat ludi...
stvrtok 11:00.. zazvoni zvoncek na mojom byte a niekto (zjavne clovek ktory byva podomnou) spusti do mojej stavebnej firmy ze okamzite maju prestat, lebo ze on je doma a on xce klud, ze jeho nezaujima v akom stave je ten byt, ze on chce ticho...ze akneprestanu, bude volat policiu... som uz ja dementny alebo on? ako mam vymenit kachlicky v kupelni beztoho aby som ich nevysekal? :confused::confused::confused:
neni lepsie sekat v kupelni a zarovnej vrtat v kuchyni.. ako najprv sekat kupelnu a potom zacat vrtat? ved to bude trvat 2x dlhsie..
kokos.. 2 den rekonstrukcie a mne tu bude dementny sused tlak dvihat o 11.00...:eek:
Chobot
02.09.10,11:15
tento tyzden som zacal prerabat byt.. vyvesim oznam ze 3 dni bude hluk v bytovke od 0900-1700.. napisal som utorok, stvrtok, piatok.. nakolko streda je statny sviatok, tak nebudem hadam obtazovat ludi...
stvrtok 11:00.. zazvoni zvoncek na mojom byte a niekto (zjavne clovek ktory byva podomnou) spusti do mojej stavebnej firmy ze okamzite maju prestat, lebo ze on je doma a on xce klud, ze jeho nezaujima v akom stave je ten byt, ze on chce ticho...ze akneprestanu, bude volat policiu... som uz ja dementny alebo on? ako mam vymenit kachlicky v kupelni beztoho aby som ich nevysekal? :confused::confused::confused:
neni lepsie sekat v kupelni a zarovnej vrtat v kuchyni.. ako najprv sekat kupelnu a potom zacat vrtat? ved to bude trvat 2x dlhsie..
kokos.. 2 den rekonstrukcie a mne tu bude dementny sused tlak dvihat o 11.00...:eek:

Pošli ho do bažin...
misoft
02.09.10,17:28
bude volat policiu...
Volať môže "Halóóó, políííííciáááá"
som uz ja dementny alebo on?
Ty ... že si ho už dávno neposlal na Zadnú Riviéru (miesto, kde chrbát stráca svoje poctivé meno)

:---:---:---:---:---

Alebo spustiť príklepovú vŕtačku zavŕtanú v stene a povedať mu "Je tu taký hluk, že vás vôbec nepočujem!" :D:D
lujza.j
02.09.10,18:41
že zavolá políciu,nech zavolá aj tak neprídu. rušenie nočného kľudu je po 22.00h a toto nie je ani priestupok proti obč. spolunažívaniu v zmysle §-u 49 priestupkového zákona, je tam potrebný úmysel, ktorý z tvojej strany nie je, a aj tak sa úmysel ťažko dokazuje:);)
andreaS
03.09.10,08:37
tento tyzden som zacal prerabat byt.. vyvesim oznam ze 3 dni bude hluk v bytovke od 0900-1700.. napisal som utorok, stvrtok, piatok.. nakolko streda je statny sviatok, tak nebudem hadam obtazovat ludi...
stvrtok 11:00.. zazvoni zvoncek na mojom byte a niekto (zjavne clovek ktory byva podomnou) spusti do mojej stavebnej firmy ze okamzite maju prestat, lebo ze on je doma a on xce klud, ze jeho nezaujima v akom stave je ten byt, ze on chce ticho...ze akneprestanu, bude volat policiu... som uz ja dementny alebo on? ako mam vymenit kachlicky v kupelni beztoho aby som ich nevysekal? :confused::confused::confused:
neni lepsie sekat v kupelni a zarovnej vrtat v kuchyni.. ako najprv sekat kupelnu a potom zacat vrtat? ved to bude trvat 2x dlhsie..
kokos.. 2 den rekonstrukcie a mne tu bude dementny sused tlak dvihat o 11.00...:eek:

keby boli vsetci pri prerabkach ako ty...

u nas je stale vyveseny oznam o prerabani este z jula!!! teraz pre istotu robia sadrokartony... zrejme v kupelni podla ich farby... ja som asi divna, ze tomu nerozumiem ale ma vyznam v juli spravit kupelnu a v septembri zacat robit sadrokartony opat v kupelni??? to nema hlavu ani patu...

a najnovsie prerabali cosi nad nami hoci byt nemaju odkupeny... a este sme boli my za hlupakov, ked sme o 22.30 mali namietky... mali nato cely den, ale oni sa zbadali okolo 21.00 kedy zacali robit randal...

ale ja sa nicomu v tomto panelaku nedivim... ja len stale hovorim, ze zlata petrzalka!!! aj ked sme mali v petrzalke chvilu za susedov romov, kt. boli natlaceni snad 15 v garzonke, tak sa chovali lepsie ako tieto socky a ozralecka banda... bohuzial... :(
jana32
04.09.10,10:02
Ja by som k tomu všetkému dodala len jedno. Možno ste tu ľudia, ktorí majú založené SVB alebo ste pod správou bytového družstva, každopádne dávam do pozornosti jeden § podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 Z.z., konkrétne § 11:

ods. 1:
"Vlastník bytu a nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

ods. 4:
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva, ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpiso nie sú tým dotknuté.

ods. 5:
Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojim konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

My sme takýto prípad mali tiež, ako spoločenstvo sme ho upozornili písomne na tento paragraf, zakotvené to máme aj v stanovách, kde máme presne vymedzené podmienky, za akých sa môžu tieto úpravy robiť a každý si rozmyslí, či ich poruší.

Dobrý deň, prosím Vás, našla som si tento zákon, ale je to starý zákon, je ešte v platnosti? Moji rodičia totiž vydržali v paneláku mnohé prerábky, väčšina susedov však skutočne upozornila na prestavbu dopredu a boli ohľaduplní, teraz však prerába byt sused rovno oproti rodičom, robí to druhý týždeň a celý problém stojí na tom, že mamka má rakovinu, chodí na chemoterapie, navyše prekonala ťažký zápal pľúc, v byte majú prach a ten hluk je neznesiteľný. Chcela som ich zobrať ku sebe, bejvák síce máme nie veľký, ale potlačili by sme sa, problém je, že dcéra je chorá a má stafylokoka, mamka ako onkologický pacient do styku s ňom nesmie prísť. Suseda som so zopnutými rukami prosila, či nemôžu robiť aspoň nejaké pauzy, aby naši vydýchli, vie v akej situácii je mamka, ale zbytočne, doslova ma obrátil a vypoklonkoval s úsmevom z bytu. A prerábka bude pokračovať ďalej. Prosím poraďte čo by ste urobili na mojom mieste?
ivka70
04.09.10,19:11
Dobrý deň, prosím Vás, našla som si tento zákon, ale je to starý zákon, je ešte v platnosti? Moji rodičia totiž vydržali v paneláku mnohé prerábky, väčšina susedov však skutočne upozornila na prestavbu dopredu a boli ohľaduplní, teraz však prerába byt sused rovno oproti rodičom, robí to druhý týždeň a celý problém stojí na tom, že mamka má rakovinu, chodí na chemoterapie, navyše prekonala ťažký zápal pľúc, v byte majú prach a ten hluk je neznesiteľný. Chcela som ich zobrať ku sebe, bejvák síce máme nie veľký, ale potlačili by sme sa, problém je, že dcéra je chorá a má stafylokoka, mamka ako onkologický pacient do styku s ňom nesmie prísť. Suseda som so zopnutými rukami prosila, či nemôžu robiť aspoň nejaké pauzy, aby naši vydýchli, vie v akej situácii je mamka, ale zbytočne, doslova ma obrátil a vypoklonkoval s úsmevom z bytu. A prerábka bude pokračovať ďalej. Prosím poraďte čo by ste urobili na mojom mieste?

Asi by som maminu poslala aspon na tyzden do kupelov.
Zrelaxovat, oddychnut si, zmenit prostredie.
buchač
04.09.10,19:50
Dobrý deň, prosím Vás, našla som si tento zákon, ale je to starý zákon, je ešte v platnosti? Moji rodičia totiž vydržali v paneláku mnohé prerábky, väčšina susedov však skutočne upozornila na prestavbu dopredu a boli ohľaduplní, teraz však prerába byt sused rovno oproti rodičom, robí to druhý týždeň a celý problém stojí na tom, že mamka má rakovinu, chodí na chemoterapie, navyše prekonala ťažký zápal pľúc, v byte majú prach a ten hluk je neznesiteľný. Chcela som ich zobrať ku sebe, bejvák síce máme nie veľký, ale potlačili by sme sa, problém je, že dcéra je chorá a má stafylokoka, mamka ako onkologický pacient do styku s ňom nesmie prísť. Suseda som so zopnutými rukami prosila, či nemôžu robiť aspoň nejaké pauzy, aby naši vydýchli, vie v akej situácii je mamka, ale zbytočne, doslova ma obrátil a vypoklonkoval s úsmevom z bytu. A prerábka bude pokračovať ďalej. Prosím poraďte čo by ste urobili na mojom mieste?
Ťažká rada ...
Na prerábku má nárok ...aj keď neohlási , tak čo ???...maximálne nejakú pokutu dostane ..teda , ak vôbec ...
Asi sa nebude dať nič iné , len vydržať ...
Ono , ako sa vraví ..." Príde na psa mráz "..."Božie mlyny melú pomaly ....."

A radu ???...tak tá moja je nepublikovateľná ...


Asi by som maminu poslala aspon na tyzden do kupelov.
Zrelaxovat, oddychnut si, zmenit prostredie.
Ľahko sa povie , ťažšie realizuje ...

A vôbec , začítal by som sa do textu ...
jana32
05.09.10,06:55
Včera mi jeden známy povedal, že na to je len jedna rada: až sa tam nasťahujú znepríjmeniť im život rovnako ako to robili oni rodičom. Viem si to dokonale predstaviť, ako mamku beriem v nedelu rano do kostola a v byte necham ako ranny budicek zapnutu hudbu na plne pecky. Predstava ako sused skace z postele a zuri je fascinujuca, len to by som musela na omsu brat aj ostatnych susedov a to by asi vsetci nadseni neboli. Vcera som si precitala vsetko mozne o tejto problematike a je to tak, aj na hlavu sa mozem postavit a nespravim nic! Len cakat, kym to konecne dokoncia
zena
05.10.10,11:46
Rada by som vedela vas nazor... Moj priatel cvici na hudobny nastroj (trumpeta) v byte s pouzitim profesionalneho dusitka...ked sedim vedla neho vobec ma to nerusi a dokonca si v klude pozriem aj Tv bez pridania zvuku...7 z 8 susedov s tym nemaju problem, iba nova suseda...Dohoda nie je mozna, skusala som kompromis nech navrhnu dobu cokolvek, ale nie len si trvaju na svojom! Inak cvici za den 2-3 krat po 15 minut a v dobe okolo 12,00 a najneskor do 18,00. Porusujem tym nejaky zakon snad ja? Alebo je len suseda neprisposobiva?
Chobot
05.10.10,12:47
Rada by som vedela vas nazor... Moj priatel cvici na hudobny nastroj (trumpeta) v byte s pouzitim profesionalneho dusitka...ked sedim vedla neho vobec ma to nerusi a dokonca si v klude pozriem aj Tv bez pridania zvuku...7 z 8 susedov s tym nemaju problem, iba nova suseda...Dohoda nie je mozna, skusala som kompromis nech navrhnu dobu cokolvek, ale nie len si trvaju na svojom! Inak cvici za den 2-3 krat po 15 minut a v dobe okolo 12,00 a najneskor do 18,00. Porusujem tym nejaky zakon snad ja? Alebo je len suseda neprisposobiva?

V bytovke sme mali suseda, čo hral na trúbke. Chodieval cvičiť do spoločných pivníc, ktoré susedia s našim bytom. Tiež používal to dusítko, ale keď cvičil, počuli sme zvuk trúbky. Nebolo to hlasné ani rušivé, ale počuli sme (nakoniec, v paneláku je počuť, aj keď si sused nad nami poriadnu utne :cool: :D).

Hrával cez deň a ani raz nám nenapadlo, že by sme sa na to sťažovali. Nevadilo nám to, nebolo to rušivé.

Ide asi o frustrovanú susedu - starú dievku, ktorej á priori vadí všetko. Ten hluk nie je hlasný, že by prekračoval nejakú normu hluku, navyše je to cez deň. Len ona to počuje a preto má dôvod, aby vyvolávala rozbroje. Pokiaľ neporušujete nočný kľud, tak si ju nevšímajte. Nič iné neporušujete.
day
05.10.10,13:11
V bytovke sme mali suseda, čo hral na trúbke. Chodieval cvičiť do spoločných pivníc, ktoré susedia s našim bytom. Tiež používal to dusítko, ale keď cvičil, počuli sme zvuk trúbky. Nebolo to hlasné ani rušivé, ale počuli sme (nakoniec, v paneláku je počuť, aj keď si sused nad nami poriadnu utne :cool: :D).

Hrával cez deň a ani raz nám nenapadlo, že by sme sa na to sťažovali. Nevadilo nám to, nebolo to rušivé.

Ide asi o frustrovanú susedu - starú dievku, ktorej á priori vadí všetko. Ten hluk nie je hlasný, že by prekračoval nejakú normu hluku, navyše je to cez deň. Len ona to počuje a preto má dôvod, aby vyvolávala rozbroje. Pokiaľ neporušujete nočný kľud, tak si ju nevšímajte. Nič iné neporušujete.

nasi susedia, dochodcovia opatruju vnucku, hra na klavir, flautu a chodi na spev (nahodou aby nezostala ani minutu doma), t.z. jeden z tychto oborov "precvicujeme" spolu kazdy den, co sa da robit, su to susedia, povedali sme si.

pritom su to mili ludia, upozornuju nas tyzden dopredu ze budeme mat sluzbu, ked si nechame topanky na rohozke, zaklopu nam aby sme si ich upratali, niekto nam ich ukradne, ked niekto zabudne zamknut vchod tak ho na to upozornia, zle zaparkujes tak zavolaju mestku policiu, nieze by sliedili, to nie ...., v nedelu chodia rano do kostola, aby sa za nas hriesnych vyspovedali, su to nasi susedia :eek::D
zena
05.10.10,14:05
Dakujem velmi pekne za povzbudive slova, presne nad cvicenim v pivniciach som rozmyslala aj ja len ona byva v byte co je zrovna na prizemi a pivnica rovno pod nou tak neviem ci by to nieco vyriesilo :) Inak je to 58 rocna rozvedena pani ktora sa pristahovala sem preto lebo v nedalekej dedinke si takto znepriatelila snad vsetkych teda ja som na nu este pekne slovo ani nepocula, navyse je velmi velmi vulgarna a ked ma vystup susedia maju show na chodbe. Este raz vdaka za reakciu
KoxXxo
06.10.10,04:25
Treba cvičiť bez dusítka:)
zena
06.10.10,04:53
Este ma tak napadlo, nemame ziadny domovy poriadok ani nic podobne. Ma pravo podat na nas staznost na obec/mesto a mozu nas predvolat? Vlastnici bytu sme my, o ziaden najomny byt nejde. Pripadne ako sa branit proti nej diplomaticky?
Chobot
06.10.10,08:08
Este ma tak napadlo, nemame ziadny domovy poriadok ani nic podobne. Ma pravo podat na nas staznost na obec/mesto a mozu nas predvolat? Vlastnici bytu sme my, o ziaden najomny byt nejde. Pripadne ako sa branit proti nej diplomaticky?

Sťažovať sa môže kdekoľvek, aj na lampárni. Otázne je, či sa jej sťažnosťou budú vôbec zaoberať, keďže to nie je rušenie nočného kľudu.

Zatiaľ sa nemáte prečo brániť. Veď nech si frfle, ak sa jej to páči.
Gapo
09.10.10,07:27
Najideálnejšie je, ak ten čo robí hluk a nechce počuť žiadne výhrady, býva pod. Tam je riešenie;);):D
Flinstone
09.10.10,07:57
prípadne narušiteľa ísť upozorniť na nadmerný hluk v modrých sluchátkach :D
betrix
09.10.10,09:44
Rada by som vedela vas nazor... Moj priatel cvici na hudobny nastroj (trumpeta) v byte s pouzitim profesionalneho dusitka...ked sedim vedla neho vobec ma to nerusi a dokonca si v klude pozriem aj Tv bez pridania zvuku...7 z 8 susedov s tym nemaju problem, iba nova suseda...Dohoda nie je mozna, skusala som kompromis nech navrhnu dobu cokolvek, ale nie len si trvaju na svojom! Inak cvici za den 2-3 krat po 15 minut a v dobe okolo 12,00 a najneskor do 18,00. Porusujem tym nejaky zakon snad ja? Alebo je len suseda neprisposobiva?
Ahoj, jasné, že je neprispôsobivá. U nás dcéra hrá na klavíri, manžel spieva v opere, takže doma cvičí. So susedou, ktorá má malé dieťa sme sa dohodli, že nespieva a nehrá, keď malá poobede spala(už teraz nespáva) a večer, aj keď nie je nočný pokoj, tak sa snažím, aby bolo aj u nás ticho už od 19.30, keď im malá chodí spať. Dá sa takto pekne prispôsobiť. Takže nič neporušujete. Pokojne si hrajte ďalej, aj orchester si popri tom môžete pustiť.:);)
habib
09.10.10,12:24
Dobry den,prečítal som pár stránok tejto diskusie,ale nie všetko,tak ak tu už je odpoved tak sorry,ale k veci........možem ak je počut od susedov hluk po 22.00hod hned zavolat policiu,alebo ich musím najprv íst upozornit(to samozrejme nepomože,su to opice len sa budu smiat do tváre) a až potom volat,nemože sa stat že dostanem zaplatit ten výjazd policie,ako neoprávnený?Ako sa to vobec posudzuje......hluk?V paneláku je po 22.00hod počut aj obyčajné rozprávanie 4-5ludí,samozrejme neustále lozenie na WC,ked sa popíja,takže nemusí hučat ani hudba a je to dost.Ako je to potom,neviem či vobec máme schválený nejaký domový poriadok,alebo sú to nejaké všeobecné nariadenie a domový poriadok ani byt nemusí a po 22.00hod proste žiadny buchot a krik,takže ani napr. návšteva?Može polícia po tejto hodine napr. vykázat ludí čo v byte nebývajú a ukončit to tam?To asi nie......Alebo aký postup by vlastne po príchode policie mal nasledovat,mala by sa spísat nejaká stažnost,záznam a ten potom posielat na mesto?A mala by pri tom byt aj osoba zvolená za poriadok,domovník alebo doverník spolu s policiou?
Dakujem
Flinstone
09.10.10,12:41
Dobry den,prečítal som pár stránok tejto diskusie,ale nie všetko,tak ak tu už je odpoved tak sorry,ale k veci........možem ak je počut od susedov hluk po 22.00hod hned zavolat policiu,alebo ich musím najprv íst upozornit(to samozrejme nepomože,su to opice len sa budu smiat do tváre) a až potom volat,nemože sa stat že dostanem zaplatit ten výjazd policie,ako neoprávnený?Ako sa to vobec posudzuje......hluk?V paneláku je po 22.00hod počut aj obyčajné rozprávanie 4-5ludí,samozrejme neustále lozenie na WC,ked sa popíja,takže nemusí hučat ani hudba a je to dost.Ako je to potom,neviem či vobec máme schválený nejaký domový poriadok,alebo sú to nejaké všeobecné nariadenie a domový poriadok ani byt nemusí a po 22.00hod proste žiadny buchot a krik,takže ani napr. návšteva?Može polícia po tejto hodine napr. vykázat ludí čo v byte nebývajú a ukončit to tam?To asi nie......Alebo aký postup by vlastne po príchode policie mal nasledovat,mala by sa spísat nejaká stažnost,záznam a ten potom posielat na mesto?A mala by pri tom byt aj osoba zvolená za poriadok,domovník alebo doverník spolu s policiou?
Dakujem
polícia môže upozorniť rušiteľov nočného pokoja, prípadne ich riešiť v priestupkovom konaní. Vykázať z bytu? Určite nie... Zatiaľ nijaký zákon nezakazuje návštevy v čase nočného pokoja. Tiež im nikto v noci nezakáže chodiť na WC.
Oznámenie môžte podať na príslušnom Obvodnom oddelení PZ a nemusíte byť kvôli tomu ani dôverník, domovník ani nejako splnomocnená osoba ostatnými obyvateľmi.
Samozrejme, že políciu, či už mestkú, alebo štátnu môžte volať pri rušení nočného kľudu. Nehrozia za to žiadne sankcie. Tie sú len za zneužívanie tiesňových liniek, nie za to ak občan potrebuje pomoc
toronto
09.10.10,12:46
..asi - Nočný kľud je stanovený v čase od 22.00 do 6.00 a nie opacne!
veronat
17.10.10,19:29
Tazka situacia...v panelakoch by mal byt nocny klud uz od 20:00
Flinstone
17.10.10,20:52
Tazka situacia...v panelakoch by mal byt nocny klud uz od 20:00
to by bolo ťažké... celý deň si v robote.. a večer ledva prídeš, seď ako zarezaná...
väčšina domových poriadkov je napísaná tak, že sa nemajú robiť hlučné domáce práce po 19 resp. 20 hodine... ale v paneláku si veľa ticha neužiješ... zakážeš susedom zapnúť práčku? Dajú deti spať a naložia práčku... ide hodinu a pol až dve... aj u supermoderných práčok je žmýkanie počuť a do 20 hodiny by to určite nestihli
habib
14.12.10,11:12
polícia môže upozorniť rušiteľov nočného pokoja, prípadne ich riešiť v priestupkovom konaní. Vykázať z bytu? Určite nie... Zatiaľ nijaký zákon nezakazuje návštevy v čase nočného pokoja. Tiež im nikto v noci nezakáže chodiť na WC.
Oznámenie môžte podať na príslušnom Obvodnom oddelení PZ a nemusíte byť kvôli tomu ani dôverník, domovník ani nejako splnomocnená osoba ostatnými obyvateľmi.
Samozrejme, že políciu, či už mestkú, alebo štátnu môžte volať pri rušení nočného kľudu. Nehrozia za to žiadne sankcie. Tie sú len za zneužívanie tiesňových liniek, nie za to ak občan potrebuje pomoc

......musím sa znovu vrátit k tejto téme,pretože máme po víkende a samozrejme situácia sa opakuje stále dokola s tým rozdielom že táto posledná skončíla trhaním sa o 02.00hod ráno na schodisku,to ked som vyšiel z bytu a oslovil ich pri odchode,či si už ludia možu íst lahnút,či už majú dost?A tak 3ožrani držali toho 4 ked si to chcel vyriešit ručne.No proste pohár trpezlivosti pretiekol a ja neverím že nemožem nič robit.Naštudoval som si domový poriadok,síce ani neviem či náš bytovy dom má tento vypracovaný ale to ma vlastne ani nezaujíma,predsa to sú všeobecné pravidlá,hlavne čas nočného pokoja je všade rovnaký a v tomto poriadku som našiel pár bodov z ktorých som si vybral tieto:
- je zakázané hlučne sa zabávat.
- ....je povinný stíšit televízny alebo rozhlasovací príjímač na pokojovú hlasitost tak aby neprenikal hluk mimo bytu.
Takže tu máme 2 body z opačných koncov,jedno to tu Tv považujem ako ,,relatívne,, najmenšie porušenie a samozrejme hlučná zabava bude to najhoršie.
A teraz náš problém: banda 5-6ludí si v skorých večerných hodínách sadne a začne popíjat,je to mladá rodinka,dieta klasika odtiahnu k starým rodičom nech ich nik neruši,táto zábava končí predpokladám ked dojde pitie,niekedy sa človek dočká už hodinu po polnoci,alebo ako tento víkend skoro o pol 3 ráno(to trhanie na chodbe chvílu trvalo),samozrejme pije sa, to znamená 6ludí s promenáduje po byte smer WC a naspat,občas spadne niečo zo stola,nejaký ten mobil,dialkové ovládanie alebo sa flaška zakotúla,ale hlavne kedže je všade totálne ticho JE POČUT KAŽDÉ SLOVO.Finále je ale najlepšie to ked sa táto tlupa ludí presunie do chodby a spoločne sa začnú obúvat,lúčit a samozrejme nesmie chybat ,,bolo super,nabudúce u nás,, následne sa v takej nálade pustia dole schodiskom,ako na pravé poludnie.Ak by som nebýval priamo po nimi,tak ich zaregistrujem až teraz a asi by sa to dalo nejak prejst,ale nie ak ste to predtým 6hodín museli počúvat.
Takže je to asi toto čo sa deje,nehrá tam hlasitá hudba,netancuje sa tam ale aj tak od nočneho pokoja to má hodne daleko,ak je všade totálne ticho,pretože ostatní obyvatelia domu chápu pojem nočný pokoj,táto banda to nechápe,viem to pretože raz ked som tak na nich volal pre toto policajtov,tak ešte predtým som ich išiel upozornit,či nevedia kolko je hodín,tak sa mi dostalo od pripitej majitelky odpovede ktorej by sa človek až zasmial ,,veď je piatok a ešte nie je ani 1hod ráno,,(bolo 45min po polnoci) no čo už k tomuto dodat?

Takže policajti nepomohli,oni totiž ani nevedia čo robit,niekto z vedenia Družstva to neviem,asi budú razit heslo,ja ten problém nemám,tak ma to nezaujíma,tak proste na koho sa človek musí obrátit,aby sa začal dodržiavat zákon,ktorý hovorí že majitel nehnutelnosti nesmie vykonávat činnosti ktoré bránia ostatným v uživaní ich nehnutelnosti.A fakt nepatrím k ludom ktorým vadí uplne všetko a neuvedomuje si že býva v paneláku,ale ja som ochotný a pripravený na hluk do 22.00hod ale určite nie po tomto čase,ked tam by malo nastúpit právo.

Tak sorry za tuto slohovku,verim že viac ludí ma podobny problém a niekto sa vyjadrí.
misoft
14.12.10,15:13
habib
A čo takýto "problém": niekoľko mesačná "rekonštrukcia" bytu a pravidelné vŕtanie dier do panelu aj o 02:30 ráno (v noci)? A nepomáha ani dohováranie, ani vyhrážanie. Polícia sa ani neuráči - vraj to nie jej problém.
habib
14.12.10,16:05
...hold ludia su prasatá,práve tu ale slušný človek zistí že neurobí sám nič,ak teda nebude rovnaké zviera a samozrejme nezačne robit naschváli,bohužial si to odnesú aj susedia čo s tým nič nemajú.Ale problém policie to samozrejme je,minimálne ten mestskej ktorá sa má starat o dodržiavanie verejného poriadku a rušenie nočneho pokoja to porušuje,pravda ale je taká že mestská policia to sú ludia nepoznajúci svoju právomoc,prirovnal by som to k ochranke v Tescu,proste ELITA.To ja ked som ich volal,tak došli ale neurobili nič,len sa chceli rychlo vrátit na služebnu do tepla,hádam........
Llívia
14.12.10,19:01
....Naštudoval som si domový poriadok,síce ani neviem či náš bytovy dom má tento vypracovaný ale to ma vlastne ani nezaujíma,predsa to sú všeobecné pravidlá,hlavne čas nočného pokoja je všade rovnaký a v tomto poriadku som našiel pár bodov z ktorých som si vybral tieto:
- je zakázané hlučne sa zabávat.
- ....je povinný stíšit televízny alebo rozhlasovací príjímač na pokojovú hlasitost tak aby neprenikal hluk mimo bytu...
...Takže je to asi toto čo sa deje,nehrá tam hlasitá hudba,netancuje sa tam ale aj tak od nočneho pokoja to má hodne daleko,ak je všade totálne ticho,pretože ostatní obyvatelia domu chápu pojem nočný pokoj...

...tak proste na koho sa človek musí obrátit,aby sa začal dodržiavat zákon,ktorý hovorí že majitel nehnutelnosti nesmie vykonávat činnosti ktoré bránia ostatným v uživaní ich nehnutelnosti...

Tak sorry za tuto slohovku,verim že viac ludí ma podobny problém a niekto sa vyjadrí.
(Čo je to pokojová hlasitosť? V noci, keď je všade skoro ticho, pokiaľ nemáš hlasitosť televízora na úrovni, že ho sám skoro nepočuješ, tak zvuk vždy preniká cez stenu.)

Možné riešenie je aj toto:
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov § 11 Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(Veľa ľudí má podobný problém. Tiež sme ho mali s nájomníkmi pod nami - "mejdany" v noci. Našťastie sa odsťahovali. Teraz je "problém" iba s deckami susedov, ktoré si cez deň púšťajú hudbu na plné pecky, čo je počuť z jedného konca domu na druhý - najmä basy. A ešte susedia vedľa nás majú nejaký pokašľaný spotrebič (chladničku? mrazák?) - majú ho v izbe, ktorá susedí s našou izbou. Ten spotrebič strašne hučí (zvuk nie je príliš hlasný, ale je ho počuť skoro stále, keby mal v tej izbe niekto spať, tak by nezaspal).
habib
14.12.10,21:27
,,(Čo je to pokojová hlasitosť? V noci, keď je všade skoro ticho, pokiaľ nemáš hlasitosť televízora na úrovni, že ho sám skoro nepočuješ, tak zvuk vždy preniká cez stenu.),,
.....no neviem u nás si nepamatám aby som počul v noci TV od susedov a verím že susedia TV majú a ako každy ju aj večer používajú,ale možno mám len štastie,problém može byt nejaký senior ale to už fakt nič človek nenarobí.
Toto je ale hlavné,ked človek prelistuje pár domových poriadkov(ked si človek zadá do googlu,tak je toho na 15stránok) tak sú všetky rovnaké,zo všetkých vychádza že po 22.00hod sú zakázané všetky činnosti, čo sposobujú hluk, ktorý preniká za hranice bytu,podla odpovede právnika na jednej diskusií,to že tam nie je uvedená určitá činnost neznamená že je dovolená a tieto jednostlive body su len pre orientáciu,aby si človek urobil obraz,čo už je a čo ešte nie je priestupok a človek može byt potrestaný,pretože ,,znemožnuje,, užívanie nehnutelnosti (to je ten paragraf čo je hore uvedený v plnom znení,na ktorý som sa ja ale tiež odvolával).
Ako ale donútit policajtov,ked ich zavolám aby spísali nejaký doklad o výjazde,nepotrebujem aby tam písali svoje ,,pocity,, či si myslia bol alebo nebol hluk ale toto rozhodnutie nech nechajú na Mestskom urade,kde by sa táto vec mala prešetrovat,či je ,,možné,, aby 6ludí v byte(2majitelia,4návšteva) v 02.00hod ráno može ,,vyprodukovat,, hluk na ktorý sa stažujem.
Je mi jasné že ak by som sa stažoval že sused chodí 8krát za noc na WC a dupe po parketach,tak to asi nepochodím ale toto je myslím učebnicový prípad,ako sa človek v paneláku správat nemá.Ja mu samozrejme nemožem zakazovat aby si do bytu vodil návštevu,ale o 22.00 sa majú zdvihnut a ist to doriešit do krčmy a skutočne toto je jediny človek vo vchode čo to nechápe,alebo nechce a robí naschváli,pretože ostatní tomu rozumejú a tu fakt človek nepočuje po 22.00 aby odcházala návšteva z iného bytu,nie to ešte 2hod po polnoci,aj ked sa može stat a človek je ochotný raz za čas nechat to tak cez víkend aj do 23.00 ale nie takto.
Llívia
15.12.10,06:34
(U nás som TV od susedov počula (v noci, keď je inak ticho), je to rovnaká hlasitosť a rovnako počuť ako bežných rozhovor (nie krik). Ale nevadilo mi to, spať sa pri tom dalo. Horší bol štekot ich hafana,ale hafan si našťastie zvykol a už je kľud. :-))
Neviem, ako donútiš mestských policajtov k spísaniu dokladu o výjazde (štátni sú asi povinní to urobiť, ale mestskí - neviem). Na mestský úrad sa môžeš obrátiť aj bez "papiera" od policajtov, príp. sa obráťte viacerí susedia, nech má vaša sťažnosť na suseda väčšiu váhu. Potom daj vedieť, ako celá táto záležitosť po podaní sťažnosti na MÚ dopadla.
testerASD
07.07.11,12:46
a) vacsinou co sa stava resp. co som zazil ze ja ked prerabam je to ok, ked to robi niekto iny tak je to uz ine, je to hlucnejsie, je to v inom case .. proste to vadi

b) volaj policiu kedy chces, ked to nebude v sulade so zakonom chcem aby si to zaplatila - nemienim zo svojich dani odvadzat na detinske spravanie

c) ak chce mat clovek klud, nech ide byvat do RD nie do bytu - nie je mozne aby sa niekto nastahoval do bytu s tym vedomim ze to tam bude ako byvanie pri kostole na dedine ..

d) ja som prerabal elektriku, 1,5 tyzdna sa sekala stena, strop, podlaha od 7:00 do 18:00 v kazdom pripade, kazdy ma doma inu situaciu a zato ze ja som to takto zabezpecil neznamena ze kazdy ma tu moznost. niekto uz nema dovolenku, niekto si nemoze dovolit zobrat volno z financnych dovodov atd atd ... takze nesudit bez priciny - u nas sa v bytovke tiez robi kadeco ale tolerujem to ..

e) kazdy ma inu vychovu a iny styl komunikacie, neber to osobne .. nic s nim nemas spolocne, vytiahni si fakty z jeho viet a na to reaguj

f) sme solidarny stat, pomahame kdekomu ci uz s vedomym alebo bez .. nebudme taki malicherni. ked uz chces zakrocit, chod za spravcom a zisti ci podal oznamenie .. nechce sa ti ? tvoj problem .. nevies ake su podmienky ? pozri si domovy poriadok .. nechce sa ti ? tvoj problem ... a to ze ostatni ludia nereaguju, nechaju to tak a toleruju je to ich volba .. preco ti to vadi ? to netusim, ale ked potrebujes kracat s davom, tak si to priznaj a prisposob sa situacii ..
Suellen
18.11.11,23:41
so slečnou sa možno stačilo dohodnúť, aby nehrala v čase, keď popoludní malé spí...a hlavne riešiť to bez búchania a kriku...s chladnou hlavou
alaya1
19.11.11,07:01
My mame hluk v byte stale. mame suseda, ktory uz 10 rokov co tu zije v byte pod nami sustavne vrta do stien. Nevrta raz za cas, pravidelne skoro kazdy den a hlavne po 20 tej hodine. Az sa bojim, kedy sa so sedackou v obyvacke raz k nim prepadnem.ked som slusne sa pytala, ci maju tolko obrazov, ze ich stale vesdia, pozeral na mna ako blazon. tak uz nehovorim nic.
myara
19.11.11,10:09
a nie je mozne, ze to vrtanie ide z ineho bytu? u nas stale niekto hra na klaviri, a znie to uplne ako nad nami, resp. pod nami, tak sme isli upozornit susedov, nech s tym prestanu, a vyslo najavo, ze ani jeden z nich nema klavir. Nakoniec sme zistili, ze to hra z vedlajsieho vchodu (sme niekolko vchodov nalepenych na sebe), a v tom vchode byva moja kamoska, a ta mi hovorila, ze oni tam nic nepocuju, takze tie zvuky sa siria nejak bokom
BIZAL
19.11.11,10:43
Aj my sme mali hluk ked sa susedia nastahovali a chceli prerobit byt. Nikdy nie po 22:00. Ja osobne by som ich nechala byt dokoncit a bol by pokoj. Snad nebudu prerabat byt 3x. Treba si to zobrat aj z toho hladiska, keby ste vy potrebovali prerabat a nemozete si dovolit prestat chodit do prace...To nie je to, ze vam schvalne narusaju klud, je to nevyhnutne...len moj nazor.
alaya1
20.11.11,12:11
Ak to boli odpovede na moj prispevok, tak odpoviem. Je to hluk z bytu pod nami, vrta v kuse 10!! rokov. ja to uz neriesim, ale ked prejde den bez vrtania, tak my doma oslavujeme-)

Perlicka na zaver- asi pred 2 rokmi mi dotycny sused vecer klopkal, ze mi huci pocitac a on nemoze spat-), Asi pred 4 mesiacmi klopkal, ze ked sedi na zachode pocuje, ze kvapka voda v sachte po rurach. Pozerala som u nas nic. pytala som sa, ako vie, ze kvapka na rurach, vraj on to chodi pozerat kazdy den. Povedala som to jeho zene, nech to hlasi dovernikovi,odvtedy nic nekvapka.
myslim si,, ze ten chlap nie je v poriadku a novinka v nasom vchode, na poschodi kde byva si postavil na chodbe skrinovu zostavu, skrina, komoda a druha skrina...je na 1.poschodi....co dodat.
buchač
20.11.11,12:34
Ak to boli odpovede na moj prispevok, tak odpoviem. Je to hluk z bytu pod nami, vrta v kuse 10!! rokov. ja to uz neriesim, ale ked prejde den bez vrtania, tak my doma oslavujeme-)

Perlicka na zaver- asi pred 2 rokmi mi dotycny sused vecer klopkal, ze mi huci pocitac a on nemoze spat-), Asi pred 4 mesiacmi klopkal, ze ked sedi na zachode pocuje, ze kvapka voda v sachte po rurach. Pozerala som u nas nic. pytala som sa, ako vie, ze kvapka na rurach, vraj on to chodi pozerat kazdy den. Povedala som to jeho zene, nech to hlasi dovernikovi,odvtedy nic nekvapka.
myslim si,, ze ten chlap nie je v poriadku a novinka v nasom vchode, na poschodi kde byva si postavil na chodbe skrinovu zostavu, skrina, komoda a druha skrina...je na 1.poschodi....co dodat.

...hm.....najbližšia kontrola hasičov a má po skrinkách .....;)
alaya1
20.11.11,12:38
...hm.....najbližšia kontrola hasičov a má po skrinkách .....;)
No tych somja za 18 rokov co tu byvam nevidela ani raz, to take nieco existuje?
buchač
20.11.11,12:46
....že či ....;)...


Preventívna protipožiarna prehliadka
Ďalšou povinnosťou je zabezpečiť v objektoch a v priestoroch vykonávanie preventívnych protipožiarnych prehliadok a to každých 12 mesiacov v obytných domoch a odstraňovať zistené nedostatky. Súčasťou takejto prehliadky je okrem iného aj kontrola únikových ciest a východov. Tieto sa musia označovať a udržiavať trvalo voľné, ako aj prístup k uzáverom rozvodných zariadení elektrickej energie, plynu, vody, k požiarnotechnickým zariadeniam a požiarnym vodovodom. Plnenie tejto povinnosti je mimoriadne dôležité z dôvodu bezpečnej a rýchlej evakuácie unikajúcich osôb a rýchleho zásahu hasičskej jednotky.

http://www.firecontrol.sk/poziarna-ochrana-v-bytovych-domoch



...a minulý týždeň mi na chalupe komíny pozerali ..................preventívne ...:rolleyes:
misoft
20.11.11,19:34
No tych somja za 18 rokov co tu byvam nevidela ani raz, to take nieco existuje? Bodaj by si videla! Oni tiež nepracujú po večeroch, ale tak ako ty - cez deň. Ty si v práci - oni sú v práci (ale u vás v baráku).
mimake
13.01.12,15:51
Dobrý deň, vidím že sa tu riešia susedské vztahy tak chcela by som poprosiť či mi neviete pomocť. Pred dvoma rokmi sme s manželom dostali byt po dedkovi, boli tam samé tapety a plno kobercov, nemali sme peniažky na prerábku bytu, ale na novú maľovku a plavačku sme sa zmohli. V tej istej dobe ako my, sa k nam do paneláku nastahovali 3 nové rodiny ktoré zacali hned s celou prerábkou.Tak ako píšem my sme tak akurát maľovali a dávali podlahu no zrazu nám začala chodiť suseda vyzvánať aby sme okamžite prestali vŕtať lebo že jej v byte spí dieťa ktoré opatruje. chodila k nám klopať 5x denne a my sme jej zakaždým vysvetlili že my vŕtačku vôbec v byte nemáme. Neskor sme sa dozvedeli že na nas bola staznost na vrtanie aj v case ked sme boli mimo nášho mesta. Pokracovalo to zjapaním starej pani, ktorá mi kázala odpratať nieciju staru kuchynsku linku vyhodenu pred bedne. aj po upozornení ze ja mam stále svoju linku doma, neprestávala trvat na tom aby som to spred bedni odpratala.o nejaky cas sme si zasa za stieracom na aute nasli listocek ze na tomto PARKOVACOM mieste nemame stát lebo spadne betón a vraj to pojde na nase náklady. Najnovším problémom je náš pes, ktorého sme si do dočasky vzali 16.11.2011 z útulku a nasledne 20.12. 2011 sme si ho adoptovali. 23.11.2011 bola na domovej schodze na nas podaná stažnosť za neznesitelný zvuk vydavaný psom pocas celého dna. Háčik je vsak v tom, že ja som od 1.11.2011 nezamestnaná takze viem presne ci moj pes vydáva alebo nevydáva nejaké divné zvuky.Dnes 13.1.2012 nam prisiel papier do schránky - bez obálky dorucený predpokladám že pre mna ( skomolili nie len moje meno ale aj priezvisko) s dátumom zo dna 24.11.2011 o tom, že ak to neprestane bude sa to riesit cez správcu domu ako aj cez meststkú políciu s návrhom na začatie priestupkového konania. Pani ktorá nam to celé robí je zhodou okolnosti predsedkynou domovej rady. Dokonca sa mi minule vyhrážala že ked môj pes este raz bude cikat na TRÁVU na nasom sídlisku, tak este len potom uvidím čo bude ( 2 psy z nášho paneláku zjedli pod jej oknami slaninu poprepichovanú špendlíkmi a klincami. A ako sa tieto susedské vztahy celé začali? Tým že jej môj manžel povedal, že si nepraje aby mu tykala ( bohuzial môj muž je na to háklivý- ale poprosil ju o to slušne) Môže to pre mna celé nejako zle dopadnúť alebo sa viem nejak brániť? Rozmýšlala som nad dotazníkom o hlučnosti pre ostatných susedov, ale neviem si pomocť ako to sformulovať ( vyzbieranie podpisov o tom že moj pes nevydáva žiadne divné zvuky) prosím poradte mi som z toho zúfalá, už som rozmýšlala aj nad prestahovaním sa, ale zatial to beriem ako poslednú možnosť. Dakujem
karinaaa
28.01.12,18:41
mimiake....jasne ,možete sa braniť, na to su zakony...:-))nemusite sa nicoho obavat
karinaaa
28.01.12,18:42
Jasne, nemusite sa obavať, nic Vam nehrozi:-)
karinaaa
28.01.12,18:58
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním
...nemusite sa nicoho bať!
Nokerla
29.01.12,10:35
ja by som si pri kazdom ,,klopani" tu dotycnu stazovatelku natacal na kameru, fotak. verim, ze by ju to od zlosti roztrhlo, ale uz by sa bala prist otravovat a krivo obvinovat.
bjuty smis
29.01.12,10:48
mimake,
a nie je to stará "nitšnajderová" z paneláku ? :)
buchač
29.01.12,10:59
Dobrý deň, vidím že sa tu riešia susedské vztahy tak chcela by som poprosiť či mi neviete pomocť. Pred dvoma rokmi sme s manželom dostali byt po dedkovi, boli tam samé tapety a plno kobercov, nemali sme peniažky na prerábku bytu, ale na novú maľovku a plavačku sme sa zmohli. V tej istej dobe ako my, sa k nam do paneláku nastahovali 3 nové rodiny ktoré zacali hned s celou prerábkou.Tak ako píšem my sme tak akurát maľovali a dávali podlahu no zrazu nám začala chodiť suseda vyzvánať aby sme okamžite prestali vŕtať lebo že jej v byte spí dieťa ktoré opatruje. chodila k nám klopať 5x denne a my sme jej zakaždým vysvetlili že my vŕtačku vôbec v byte nemáme.
...ja osobne zvyknem vysvetľovať iba raz ...
Ak aj by som používal nejaké nástroje , určite by to bolo v zmysle tých zákonov ,vyhlášok ...o čase prerábky ani nevravím..
Neskor sme sa dozvedeli že na nas bola staznost na vrtanie aj v case ked sme boli mimo nášho mesta. Pokracovalo to zjapaním starej pani, ktorá mi kázala odpratať nieciju staru kuchynsku linku vyhodenu pred bedne. aj po upozornení ze ja mam stále svoju linku doma, neprestávala trvat na tom aby som to spred bedni odpratala.
...he ......ziapať ( kričať ) na mňa mohli len moji rodičia ....iným sa to nevyplatilo ...manželku nechám niekedy ( aby ju neporazilo z tej roboty ...atď ...;) )
...a rozkazov som si na vojne užil dosť ...
o nejaky cas sme si zasa za stieracom na aute nasli listocek ze na tomto PARKOVACOM mieste nemame stát lebo spadne betón a vraj to pojde na nase náklady.
Moje auto , môj problém ...
Ale inak ???...betón ,maľovka alebo tehla spadnuvšia z baráku na auto či hlavu niekoho nie je ospravedlnenie na to , že by sa vlastníci bytov na opravu auta alebo jedinca neposkladali ...či ?
Najnovším problémom je náš pes, ktorého sme si do dočasky vzali 16.11.2011 z útulku a nasledne 20.12. 2011 sme si ho adoptovali. 23.11.2011 bola na domovej schodze na nas podaná stažnosť za neznesitelný zvuk vydavaný psom pocas celého dna. Háčik je vsak v tom, že ja som od 1.11.2011 nezamestnaná takze viem presne ci moj pes vydáva alebo nevydáva nejaké divné zvuky.
...mohol ....nemusel .......aj keď si doma bola ........
Dnes 13.1.2012 nam prisiel papier do schránky - bez obálky dorucený predpokladám že pre mna ( skomolili nie len moje meno ale aj priezvisko) s dátumom zo dna 24.11.2011 o tom, že ak to neprestane bude sa to riesit cez správcu domu ako aj cez meststkú políciu s návrhom na začatie priestupkového konania. Pani ktorá nam to celé robí je zhodou okolnosti predsedkynou domovej rady.
...dajte návrh na voľbu iného predsedu ........už len ten samotný podnet asi bude postačovať ....možno sa aj zbadá ...;)
Dokonca sa mi minule vyhrážala že ked môj pes este raz bude cikat na TRÁVU na nasom sídlisku, tak este len potom uvidím čo bude ( 2 psy z nášho paneláku zjedli pod jej oknami slaninu poprepichovanú špendlíkmi a klincami. A ako sa tieto susedské vztahy celé začali? Tým že jej môj manžel povedal, že si nepraje aby mu tykala ( bohuzial môj muž je na to háklivý- ale poprosil ju o to slušne)
...Tvoj si véééééľa dovolil ........má rozum ??? ...že háklivýýýý ....citlivka je to ....:---:---:D:D:D:D:D:D:D
Do teplých krajín jej mal rovno vízum dať...:rolleyes:
Môže to pre mna celé nejako zle dopadnúť alebo sa viem nejak brániť? Rozmýšlala som nad dotazníkom o hlučnosti pre ostatných susedov, ale neviem si pomocť ako to sformulovať ( vyzbieranie podpisov o tom že moj pes nevydáva žiadne divné zvuky) prosím poradte mi som z toho zúfalá, už som rozmýšlala aj nad prestahovaním sa,
...dotazník nerieš - nemá význam......radšej daj rovno podnet na zvolanie schôdze........môžeš aj Ty ...
...a sťahovanie ....nemyslíš vážne ????
ale zatial to beriem ako poslednú možnosť. Dakujem
...
Gapo
30.01.12,11:50
V dnešnej dobe tzv. demokratickej slobody si ju každý blbec vysvetľuje po svojom. Inteligent vie čo sa môže a ako.
O tom sa je zbytočné zamýšľať, nepomôže to.
misoft
30.01.12,15:50
Alebo aj tak povedané:
Jeden iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ.
V tomto prípade: jedna veľmi "iniciatívna rachetľa" je horšia ako desať neprispôsobivých.
:D
sisa217
22.02.12,17:55
tak ako ja som sa s priatelom nastahovala do nasho prveho bytiku v septembri 2011...to sme este necakali co nas caka...byt sme len vymalovali takze sme ziadny hluk nerobili.Ked sme sa stahovali napisali sme na papier od kedy do kedy bude vytah mimo pervadzku pretoze vsetko sme tahali hore vytahom (6.poschodie)...no a potom doslo to najvacsie perkvapenie...susedia nad nami su strasni...maju psa ktoreho pocut ako steka, beha, hra sa s loptickou..proste niekedy dostane zachvat a steka aj hodinu v kuse nehovoriac o tom ze tam je urcite niekedy aj viac ako jeden pes...potom od rana od 8 je nahlas pustena hudba a predstavte si ze dojdete domov po nocnej a o 8 rano vam zacne v byte vsetko dunet a skakat...alebo hned rano trebars aj o 7 vysavaju a do vysavaca este aj pes steka...zda sa vam to normalne???s nikym inym nemame problemy len s nimi a neviem co mam robit...a aj sa bojim tam ist pretoze naozaj je to velmi cudna rodina...Viete mi poradit??
Nokerla
22.02.12,19:31
sisa217,
nad nami susedia robili vecer nejaku zurku....dlho do noci im hrala hudba.....nie nejako extra hlasno, ale potichy to nebolo. Vecer ci v noci nemalo vyznam im nieco vraviet, tak som pockal do rana....o 7:00 (bol vikend) som vstal....prilozil na plafon drevenu dosku...vrtacku prepol do rezimu ,,priklep"...nasadil taku brusnu hlavicu kde predna strana je hladka, cize nic neznicim (vrtakom by som prevrtal este aj plafon :D)....a zacal ,,vrtat".....priklep urobil velmi dobru sluzbu a rano sa to neskutocne dobre ozyvalo :D.....rano sme uz iba poculi buchot o plavajucu podlahu.....ale nedal som sa odradit :D...od vtedy pokoj ;)
sisa217
22.02.12,19:38
no ano...ako nevravim...my sme urobili taku kolaudaciu (mali sme karaoke a spievali sme odusu) ze az....a nevravim ez nam sa nestane ze dojdu kamarati a vecer troska popijame a smejeme sa...ale je to raz za mesiac a mozno ani to nie...ale u nich je to sustavne skoro kazdy den..to som ani nenapisala napriklad ze na silvestra od 22:00 do 23:00 nieco vrtali nad nami...to uz bolo neznesitelne a myslela som ze na nich zavolam policajtov..silvester nesilvester...neviem si rady ale vrtacku nemame doma takze iny sposob :D
kopretinka
22.02.12,20:05
ja som búchala do plafónu doskou na žehlenie....tiež som si užila hluku,či cez deň alebo v noci...zaujímavé,že susedom bývajúcim vedľa tejto hlučnej rodiny to nevadilo:mad:
marleau
22.02.12,20:09
Presne tak,vagabundom,čo žúrujú do noci,treba robiť rámus doobeda,keď vyspávajú alkohol,najlepšie mlátiť po radiátoroch,to s príklepkou je dobrý nápad,do toho si pustiť rádio naplno a dožičiť susedom to,čo Vám darovali noc predtým.
marleau
22.02.12,20:11
ja som búchala do plafónu doskou na žehlenie....tiež som si užila hluku,či cez deň alebo v noci...zaujímavé,že susedom bývajúcim vedľa tejto hlučnej rodiny to nevadilo:mad:
Možno ich oddeľovala ešte jedna miestnosť,možno stena medzi bytmi bola aj proti hluku izolovaná,to stropy sú najviac problematické.Keď prirátame istý stupeň hluchoty,tak možno ani o tom nevedeli...
verads
22.02.12,23:11
Nečítala som všetky príspevky , ale si myslím ,že kto sa odhodlá si kúpit byt kde vo vchode je viac bytov s týmto rátat musí žial, v paneláku je počut aj to ked nad nami alebo podnami zažnú svetlo, spláchnu WC, klopkaju opätkom ,alebo aj papučou s tvrdšou podrážkou. Do bytu pod nami sa nastahovala nová rodinka 3 mesiace im prerábal jeden jediný človek, denne vrtal , sekal, šramoval, buchotal , ráno som sa nato budila a večer som si s tým líhala, vtedy tu ešte bývala moja ročná vnučka , nevedeli sme ju uložit spat ,lebo s hiltkou stále vrtal , som ho požiadala , poprosila, že aspon od tej pol jednej do druhej hodiny nevrtá ,kým malá bude spat, no od toho dna sa vrtanie od pol jednej do druhej ani na 5 min nezastavilo. Dodnes si neviem predstavit čo sa tam vrtalo denne a tolko. Akože velmi ma to rozčulovalo , ale s tým človek musí rátat ked byvame v panelaku. Ked sme si my kúpili byt aj my sme ho prerábali , olo do tej 18:00 ale ani tak sa to nepáči niekomu , ale zas niekedy to spravit treba. A ja si myslím ked to niekomu až tak prekáža mal by asi byvat v rodinom dome , kde nema ani podsebou ani nadsebou susedou, a asi bude mat väčší klud , týmto nechcem to napísat , že v panelaku sa smie všetko, to nie , ved aj ja byvam v paneláku, a mladým rodinkám s detmi tiež nemôžme zakázat aby deti zviazali.
verads
26.02.12,13:10
Presne tak,vagabundom,čo žúrujú do noci,treba robiť rámus doobeda,keď vyspávajú alkohol,najlepšie mlátiť po radiátoroch,to s príklepkou je dobrý nápad,do toho si pustiť rádio naplno a dožičiť susedom to,čo Vám darovali noc predtým.

Aha, a čo ked v tom paneláku byvaju aj rodiny s detmi alebo starší ludia ? Tak nestačí , že tí vagabundi žúrovali v noci tak aj my budeme robit rámus cez den ? len tak z pomsty ? to je sila ! ....
marleau
26.02.12,13:15
Aha, a čo ked v tom paneláku byvaju aj rodiny s detmi alebo starší ludia ? Tak nestačí , že tí vagabundi žúrovali v noci tak aj my budeme robit rámus cez den ? len tak z pomsty ? to je sila ! ....
Snáď sa aj tie ostatné rodiny postavia za toho prvotne poškodeného.A veď bude deň,nebude čas medzi 22-06 hod,tak kde je problém?
cowboyka
01.05.12,14:34
asi mimo témy, ale chcem sa opýtať, či nemáte skúsenosti so susedmi, ktorí pravidelne púšťajú práčku a sušičku v nedeľu celý deň a v štátne sviatky. Niekedy to robievali aj v noci - pravidelne po 22.00, ale už som zakročila a takto sa odvdačili. Človek má deň voľna v týždni a počúva ako mu skáče práčka, šteká pes, rotuje sušučka a šije stroj. Čo robiť s takýmito susedmi - je pre nich nejaký liek. Lebo moja dcéra je už z toho nešťastná a to má iba 9 rokov. SBD nepomáha, iba si nás predvolá, niečo im povie a je to uzavreté. Človek nemá síl písať sťažnosti donekonečna a dokonca sú to len podnájomníci a majitelia bytu sú mimo SR a v rozvodovom konaní - im je to totálne fuk. Vie mi nikto niečo poradiť, čo na nich? ďakujem
buchač
01.05.12,16:08
asi mimo témy, ale chcem sa opýtať, či nemáte skúsenosti so susedmi, ktorí pravidelne púšťajú práčku a sušičku v nedeľu celý deň a v štátne sviatky. Niekedy to robievali aj v noci - pravidelne po 22.00, ale už som zakročila a takto sa odvdačili. Človek má deň voľna v týždni a počúva ako mu skáče práčka, šteká pes, rotuje sušučka a šije stroj. Čo robiť s takýmito susedmi - je pre nich nejaký liek. Lebo moja dcéra je už z toho nešťastná a to má iba 9 rokov. SBD nepomáha, iba si nás predvolá, niečo im povie a je to uzavreté. Človek nemá síl písať sťažnosti donekonečna a dokonca sú to len podnájomníci a majitelia bytu sú mimo SR a v rozvodovom konaní - im je to totálne fuk. Vie mi nikto niečo poradiť, čo na nich? ďakujem
...zákon , vyhláška , predpis , všeobecné nariadenie mesta poväčšinou vravia o primeranom hluku ..

...mám za to , že práčka alebo sušička nejaký ten veľký hluk nevydávajú , no je jasné , že v čase tých sviatkov a dňoch PP je ten zvuk predsa len počuteľnejší ...

...pokiaľ tie mašinky prevádzkujú v tom čase od tej 6,00 - 22,00 neporušujú nič a Ty sa možeš aj roztrhať ....

...a že sú to podnájomníci ????......no a ???
cowboyka
01.05.12,17:10
veď samozrejme, ale taký hluk práčky, ako majú oni, tak to má hádam iba práčovňa, ja neviem, čo majú za starú šunku, ale pravidelne ma aj vytopia, lebo nemajú vypúšťanie práčky do odpadu, ale do vane a nemajú koberce, majú iba linoleun na betóne.....
a to, že sú to podnájomníci, tak by mali rešpektovať, že mám doma malé dieťa - oni nie a bývajú na najvyššom poschodí.
ale asi je to fakt o charaktere a inteligencii slovenského ľudstva...
Indeed
01.05.12,17:23
Pravda je taká , že niet autority ani rešpektu ani strachu a tak si ľudia robia čo si len zmyslia a to kedykoľvek.

Ja tiež byvam v bytovke a podnájomnici podomnou namontovali do kupelne ventilátor ,
ktorý je taký hlučný, že ho počuť aj na balkon,ked je zapnutý...

ďalej maju namontované lacné baterie a ked puštajú vodu ,hluk je taký silný,že normálne prebudí zo spánku,
že sa tak stáva tesne po 4:00 nemusím ani zdorazńovat

Najotravnejší sú však starí ľudia tým vadí aj to,ked hlasnejšie buchnú dvere, alebo deti ked džavocú
vtedy buchajú po radiatore nejakou varechou
samozrejme je to oveľa rušivejšie pre celý panelák ako tie deti, viete si to predstaviť ,
večer sledujete nejaký program zrazu PIK-PIK-PIK-PIK v radiatore

Tak som zobral veĺkú kovovú lyžicu a poďho "rajbať" po radiatore hore-dole
robil som strašný rámus asi minutu v kuse a odvtedy už nema nikto odvahu klepať po radiatore...
Paula
01.05.12,17:25
Dokonca podnájomníci si dovolia, nehoráznosť ! :cool: Nado mnou beží práčka a vysávač nonstop a z balkóna sa vytriasa prach zo všetkého okrem skla asi - či je piatok alebo sviatok a to aj tesne pred polnocou. Čo už, ale konečne sa dennodenne do krvi nehádajú a nezabíjajú,, nelieta tam pri hádkach nábytok a nenabehávajú kukláči kvôli drogám ....ako som ich opisovala kedysi na začiatku témy. Žienka asi trpí fóbiou z nečistôt, tak metlí od vidím do nevidím.
evelien
01.05.12,18:20
Co sa tyka opakovaneho hluku, napr. pracka, sijaci stroj....
1. Podať podnet na hygienu. Je to zadarmo. (Alebo si mozete zaplatit firmu, ktora vam zmeria hladinu hluku, ale musi byt akreditovana.) Prídu, zmeraju, nariadia napravu. Je možné, že to nezaberie ako v našom prípade, no ja mám problem s trosku iným kalibrom, kde sa oni len tak niečoho nezlaknu. 2. Ak s tym nic neurobi hygiena, podat staznost hlavnemu hygienikovi na necinnost regionalnej hygieny. Ja som tento krok preskocila. 3. Dat to na starost pravnikovi. Viem, vacsina povie, ja sa nechcem sudit, nemam na to peniaze. Stalo má to cca 400 eur, vratane súdu. Kedže sme sud vyhrali, mali sme jednoznačný dôkaz z merania hygieny o porušení povolenej hladiny hluku, sud im nariadil vrátiť nám trovy konania. Teraz čakám na nadobudnutia pravoplatnosti rozsudku. Ked ani to nezaberie, príde na rad exekútor.
Ak sa budeme báť zasahovať proti tým, čo porušujú zákony, nikdy tu nebudeme mat generáciu slušných ľudí. Treba im dat jasne najavo, čo sa smie a čo nie. Ja som trpela rok a pol, skúšala to na susedov peknymi slovami, ale uz toho bolo dost. A čo sa týka podávanie staznosti na mestský úrad, je to zbytocne. Uz aj v správach boli nejake reportaze, že mesto s riešením problému hluku neurobí nic. A ak budete googlit, najdete i rozsudky týkajúce sa napr. toho sijaceho stroja.
bjuty smis
01.05.12,18:27
pána beka, bonzovať na hygienu, že sused celý deň perie ???
a právnika na to, že suseda šije deťom gate ????

teba by som teda chcel mať za susedu......
evelien
01.05.12,18:45
Ach-jaj.... mám na mysli opakovany hluk po 22. hod. Ja by som chcela zasa vidieť toho, komu by neprekazala krajcirska prevadzka v susednom byte. Ak si suseda bude sit detom gate a samozrejme aj prat, tak by mi to urcite nevadilo. Mal by si si pozriet normy hluku. Tie sú prisposobene bežnému životu, chránia i tých, čo ten stroj pre bežnú potrebu používajú, i tých, ktorí to musia znasat. Aj je toho privela a hlavne je to pravidelne, tak na to tu mame zakony. A prosím, nezvelicuj moje slova.
Martin1310
01.05.12,19:24
Viem že je to mimo ale po prečítaní tejto témy som fak velmi,velmi štastný že bývam v dome.Neviem si predstaviť že ešte aj o takýchto hovadinách by som sa mal súdiť a hádať zo susedmy,no des.
Nie že by som to chcel nejako bagatelizovať ale ked sa niekto kôli hluku v paneláku dostane až do rúk ekzekutora tak to je sila.
evelien
01.05.12,19:47
Martin, aj ja byvam v rodinnom dome a ano, je to blbe. Je blbe,ze su ludia, ktori ignoruju akekolvek autority, su sebecki, nie su ochotni pristupit na nejake riesenie.
Hluk? Ano, robime ho. Vieme o tom, ale nebudeme to riesit. Nemame na to peniaze... toto nam nas sused - mimochodom statna institucia, povedal s usmevom. A este pan riaditel dodal, ze on to tiez musi trpiet, a niekedy je toho na neho az tak vela, ze sa musi zbalit a odist domov. Lenze ja sa nemam kam zbalit. Ja som tu doma.
Pre vysvetlenie: kupili sme dom od niekoho, kto nam zatajil problem s hlucnymi susedmi. Samozrejme, ved kto by to pri predaji rad udaval. Neskor sme sa dozvedeli, ze s problematickym susedom bojovali vyse 30 rokov, no vzdy na rovine mestskeho uradu, hygieny, raz i podanim navrhu na sud, ktory potom stiahli, aby sa udrzali dobre susedske vztahy. Pytala som sa, ze "ake dobre" susedske vztahy chceli udrzat. Stary pan, byvaly majitel je z toho na nervy. A co zostavalo nam? Vynadat staremu panovi, ktori trpel a je teraz cely stastny, ze ma konecne klud? Co by to vyriesilo? Alebo cakat dalsich 30 rokov a dufat, ze niekoho z mojej rodiny nesvihne? Alebo pokusit sa predat dom niekomu dalsiemu? Nech si ma tu ktokovek odsudzuje, ze som zla suseda, ale odmietam dalej trpiet. Riesenie problemu hluku existuje, len treba chciet to riesit... ci uz je to v byte alebo v dome.
Martin1310
01.05.12,19:55
No z týmto vysvetlením to už vyzerá trochu inak,ja a asi aj iní čo to čitali mali za to ža sa jedná o panelák.Ked je to dom a hluk prekračuje normy v susednom dome tak to už asi bol naozaj značný hluk.
bjuty smis
01.05.12,20:46
pre evelyn..

mne, žil som v takom panelaku 5 rokov.....
akú normu hluku porušuje práčka ???vieš vôbec, o čom je tu reč ?

ale týmto si naozaj zabila :

Ak sa budeme báť zasahovať proti tým, čo porušujú zákony....

ty dáš 400 éček na advokáta a ja zveličujem tvoje slova :)))))))
Indeed
02.05.12,04:32
Takým ľuďom, čo sa furt na niečo sťažujú sa hovorí KVERULANTI a urady ich maju podchytených
evelien
02.05.12,05:36
v panelu som byvala 10 rokov. tiez sme tam boli zaujimave zoskupenie, no vecer kazdy respektoval potrebu toho druheho oddychnut si. a co sa tyka pracky: bezna pracka vykazuje okolo 60 db, o starsich typoch ani nehovorim, norma po 22 hod. povoluje hladinu hluku 40 db, ktora sa este nejak koriguje. i ked urcite do susedneho bytu neprejde hluk na urovni 60 db, no ak by to bolo take super, tak asi by sa ludia na to nestazovali. no musim sa zastat i akoze hlucnych susedov - v martine viem o jednej mladej rodine, ktora si kupila byt v novostavbe. pri vystavbe akosi opomenuli niektore potrebne studie. vysledkom je vysoka priepustnost hluku medzi jednotlivymi bytmi. pocut doslova vsetky rozhovory, o navsteve toalety radsej nehovorim. uz len ta predstava, ze si zoberiem hypoteku na 30 rokov, aby som si kupila byt, ktory uz nikdy nepredam a v ktorom by som mala dozit do staroby, ma desi. na to je tu ta hygiena, aby zistila, kde je problem, pripadne navrhla riesenie problemu. a ako dopadli ti mladi? sudili sa o vratenie casti kupnej ceny za skryte vady. za vysudene peniaze dali odhlucnit byt a konecne maju klud.
ale nie to som chcela. tato tema ma byt o rade ludom, ktori maju problem so susedmi. ak sused nie je v stave pochopit, ze na svete nie je len a len on a nepomoze ani bytove druzstvo, ani policia, co maju ludia robit? cakat a trpiet? nie vsetci stazovatelia su nervni stari ludia, ktori su zli sami na seba, a tak nemaju nic ine na praci, len buzerovat susedov. ak vies navrhnut nejake ine riesenie, jednoduchsie, bezbolestnejsie a hlavne co najrychlejsie, sup sem s nim. kazdy, kto si zazil teror v podobe hluku, to uvita.
buchač
02.05.12,05:44
ak vies navrhnut nejake ine riesenie, jednoduchsie, bezbolestnejsie a hlavne co najrychlejsie, sup sem s nim. kazdy, kto si zazil teror v podobe hluku, to uvita.

Máte dojem , že počujete

nadmerný hluk ???

Nenechajte sa zmiasť ....

Jedná sa len o halucinácie

ktoré momentálne nechápete ...!!!



....nápadov je do aleluja ..........

http://www.porada.sk/gsearch.php?securitytoken=1335940391-9eca1ceb116be878f35caf57b496214bf05f0750&do=process&type%5B%5D=1&type%5B%5D=3&type%5B%5D=5&type%5B%5D=7&type%5B%5D=19&type%5B%5D=20&type%5B%5D=34&type%5B%5D=35&cx=013962655869552257570%3A2wxbimc9wmy&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&q=susedia+a+hluk+bucha%C4%8D
Indeed
02.05.12,05:52
Ide o to,aby sa požiadavky na mieru kľudu v byte zmestili do nejakej všeobecne prijimanej normalnej miery vzajomnej tolerancie

jednudocho musí každý pochopiť, že nie je na svete sám,že tu existujú aj iní , ďalší ľudia ,ktorí majú svoje prava a potreby.
/mimochodom táto myšlienka by mala byť základom kresťanského svetonázoru /
Teda nebudem bežať hneď k susedovi mu vyčítať,že čo si to dovoĺuje robiť pri každom použití príklepovej vrtačky, či práčky v byte,
na druhej strane NEVÁHAM vytočiť číslo 159, či 158 ak sa jedná o porušovanie nočného kĺudu , čo je vlastne porušovanie zákona , čo sa rozumie pod pojmom nočný kľud a v akom čase toto obdobie trvá sa dufam nemusím detailne rozpisovať

Problémom slovenského občana je sebadovera, jednoducho nemá odvahu na konfrontáciu z hlučným susedom a preto nastupuju rozne "podpásovky", hlasenie na uradoch , pisanie sťažností, čo situaciu medziĺudského spolunažívania potom veĺmi komplikuje.
Gapo
02.05.12,15:46
Dodnes nechápem prečo si každý, kto sa nasťahuje do mesta do paneláku myslí, že môže robiť čo chce a kedy chce. Jedno či je to v Blave a či hocikde inde. Je to pocit anonymity, či prejav arogancie a chrapúnstva? Neviem.
Fakt je, že toto čo sa deje v súčasnosti v bytovkách nemá obdobu. Nové stavby sú asi čiastočne odbremenené od stavebných úprav.
Ak som niekedy v minulosti počul suseda, tak len ak mu prievan pribuchol dvere. Žiadne kroky v ihličkách po tzv. plávajúcej podlahe, šantenie mačiatok, štekot psa uprostred noci alebo hlučná oslava do skorých ranných hodín. Aby som nezabudol, kúpeľňa bola tam kde ju navrhol architekt a nie prilepená na obývačku, aby mi pri sledovaní TV spríjemňovalo pohodu žblnkotanie odtoku z vany. Neexistovali pákové batérie, ktoré hučia a kvákajú ako kačky, to je príjemné tak uprostred spánku, čo už, aspoň sa idem vyčurať. Tiež za spomenutie stojí fakt, že trávniky sme mali na okrasu a nie na WC pre hafanov a chodenie po nich. Apropo, keď som pri tých trávnikoch, ktovie prečo tí prisťahovaný ich skrášľujú svojimi odpadkami cez okno. "Najviac sa mi páči", keď doobeda na trávniku sa vykadia domáci miláčikovia a potom sa tam poobede prídu hrať deti. No ale to už som asi mimo tému. Pravda je aj to, že sa do práce chodilo na šiestu.
Všetko je o tolerancii, lebo raz sa to môže obrátiť aj proti tým "najmúdrejším" a potom budú zase......... a tak ako hovorí sito, dokolečka, dokola.
DRack
30.09.13,17:08
add 1.. pridaj sem admin mozonost oznacit spravu ako odpoved..

tu je info ohaldom toho kedy sa mozu vykonavat stavenme prace

http://www.e-byt.sk/domovy-poriadok

c (http://www.e-byt.sk/domovy-poriadok)lanok 3

tam je jasne napisane

Konštrukcie, opravy a údržby, ktoré si vyžadujú vŕtanie, pílenie, búchanie a ďalšie hlučné zvuky sa môžu vykonávať od 8.00 do 18.00 v pracovných dňoch a od 9.00 do 16.00 v sobotu, v nedeľu nepracovať.

​howk!
bjuty smis
01.10.13,08:47
add 1.. pridaj sem admin mozonost oznacit spravu ako odpoved..

tu je info ohaldom toho kedy sa mozu vykonavat stavenme prace

http://www.e-byt.sk/domovy-poriadok

c (http://www.e-byt.sk/domovy-poriadok)lanok 3

tam je jasne napisane

Konštrukcie, opravy a údržby, ktoré si vyžadujú vŕtanie, pílenie, búchanie a ďalšie hlučné zvuky sa môžu vykonávať od 8.00 do 18.00 v pracovných dňoch a od 9.00 do 16.00 v sobotu, v nedeľu nepracovať.

​howk!



snád ten hluk už po roku a pol vyriešili :)

a ak nie, čo s tým má spoločný poriadok nejakého družstva z popradu ???
alaya1
01.10.13,09:48
Dodnes nechápem prečo si každý, kto sa nasťahuje do mesta do paneláku myslí, že môže robiť čo chce a kedy chce. Jedno či je to v Blave a či hocikde inde. Je to pocit anonymity, či prejav arogancie a chrapúnstva? Neviem.
Fakt je, že toto čo sa deje v súčasnosti v bytovkách nemá obdobu. Nové stavby sú asi čiastočne odbremenené od stavebných úprav.
Ak som niekedy v minulosti počul suseda, tak len ak mu prievan pribuchol dvere. Žiadne kroky v ihličkách po tzv. plávajúcej podlahe, šantenie mačiatok, štekot psa uprostred noci alebo hlučná oslava do skorých ranných hodín. Aby som nezabudol, kúpeľňa bola tam kde ju navrhol architekt a nie prilepená na obývačku, aby mi pri sledovaní TV spríjemňovalo pohodu žblnkotanie odtoku z vany. Neexistovali pákové batérie, ktoré hučia a kvákajú ako kačky, to je príjemné tak uprostred spánku, čo už, aspoň sa idem vyčurať. Tiež za spomenutie stojí fakt, že trávniky sme mali na okrasu a nie na WC pre hafanov a chodenie po nich. Apropo, keď som pri tých trávnikoch, ktovie prečo tí prisťahovaný ich skrášľujú svojimi odpadkami cez okno. "Najviac sa mi páči", keď doobeda na trávniku sa vykadia domáci miláčikovia a potom sa tam poobede prídu hrať deti. No ale to už som asi mimo tému. Pravda je aj to, že sa do práce chodilo na šiestu.
Všetko je o tolerancii, lebo raz sa to môže obrátiť aj proti tým "najmúdrejším" a potom budú zase......... a tak ako hovorí sito, dokolečka, dokola.


A tvoja tolerancia?
Snad odporucanie- odstahovat sa na samotu, pripadne Cernobyl- ani vtacka latacika nechyrovat, ticho a klud ako v hrobe.-):)
Gapo
24.10.13,06:07
alaya1 človek

[.[/QUOTE]
A tvoja tolerancia?
Snad odporucanie- odstahovat sa na samotu, pripadne Cernobyl- ani vtacka latacika nechyrovat, ticho a klud ako v hrobe.-):)[/QUOTE]

Má svoje hranice. Odsťahovať by sa mali tí neprispôsobivý., niekam na Luník..... :D
LukyKs
24.10.13,06:29
add 1.. pridaj sem admin mozonost oznacit spravu ako odpoved..

tu je info ohaldom toho kedy sa mozu vykonavat stavenme prace

http://www.e-byt.sk/domovy-poriadok

c (http://www.e-byt.sk/domovy-poriadok)lanok 3

tam je jasne napisane

Konštrukcie, opravy a údržby, ktoré si vyžadujú vŕtanie, pílenie, búchanie a ďalšie hlučné zvuky sa môžu vykonávať od 8.00 do 18.00 v pracovných dňoch a od 9.00 do 16.00 v sobotu, v nedeľu nepracovať.

​howk!



snád ten hluk už po roku a pol vyriešili :)

a ak nie, čo s tým má spoločný poriadok nejakého družstva z popradu ???


Asi tam majú ešte družstevníkov a nie vlastníkov.
lujza.j
02.11.13,18:26