hanar
25.11.06,18:14
V januári mi diagnostikovali ulceróznu kolitídu. Doposiaľ mi odborná lekárka nevysvetlila čo má jesť a čo má robiť keď mám tažkosti. Máte s tým niekto skúsenosti. Vopred ďakujem
Simonab
25.11.06,19:15
Ulcerózna kolitída-nešpecifický zápal hrubého čreva. Treba pravidelne navštevovať odborníka-gastroenterológa a užívať lieky, ktoré predpíše. Nechcem strašiť, ale neliečená môže prerásť až do rakoviny hrubého čreva. Ak nezabudnem popýtam sa na diétu a prilepím.
Skús pozrieť sem:http://www.crohnclub.sk/clanok.php?article_id=7
Zoltán Kovács
26.11.06,09:29
Daj si vyhladať tému M.Crohn v sekcii zdravie. Je to veľmi podobný zdravotný problém, s ktorým zápasím ja. V tej téme som uviedol aj kontakt na Crohn Club Slovakia, ktorý združuje ľudí c UC a MC. Vedia ti poradiť, robia rekondičné výkendy a majú celkom dobré buletíny. A tá spomínaná webstranka je tiež dobrá.
Muška
26.11.06,12:26
Smith, ja si dovolím prilepiť Tvoju tému.

Hanar tu klikni http://www.porada.sk/t29212-m-crohn.html
hanar
13.12.06,13:26
Moja internistka ma chce zase poslať na kolonoskopiu po roku. Ja na to nechcem ísť nemám žiadne zhoršenie skôr by som povedala, že zlepšenie. Keď som bola na tomto vyšetrení tak som podpisovala papier,že na vlastnú zodpovednosť. To znamená, že mi tam môžu niečo poškodiť.:eek:
Martas
13.12.06,13:43
Ja mám UC už 12 rokov. Za celé roky som nemala nejaké významné zhoršenie. Na kolonoskopiu by som nešla, som toho názoru, že tým že práve tým, že sa do toho "rýpe" sa môže skôr spôsobiť rakovina. Kolonoskopiu mi robili len raz pred tými 12 rokmi. Pokiaľ nie sú väčšie problémi tak ju podľa mňa netreba robiť. Mala by stačiť rektoskopia, ale podľa mňa ani tú netreba preháňať.Za 12 rokov mi ju robili 2 krát. Veľa záleží na lekárovi, najlepší sú v nemocniciach. Tí na zdr.strediskách nie sú moc dobrí odborníci.(Moja osobná skúsenosť, netvrdím, že všetci.)
hanar
12.01.07,05:50
Počas jedného mesiaca sa mi pribudlo v pasi 10cm vôbec som nepribrala na váhe. Môže to byť spôsobené liekami uživám Pentasu 500mg 3x1? Predtým som užívala Salofalk.
Zoltán Kovács
13.01.07,11:30
Počas jedného mesiaca sa mi pribudlo v pasi 10cm vôbec som nepribrala na váhe. Môže to byť spôsobené liekami uživám Pentasu 500mg 3x1? Predtým som užívala Salofalk.

Ja tiež užívam Pentasu 500mg 3x2 tabletky denne už asi 8 rokov, ale s týmto problémom som sa nestretol. To by zaujimalo aj mňa, z čoho to môže byť?
Ivi1974
18.09.07,09:34
Ja mám UC od marca tohto roku. V júni mi robili kolonoskopiu, a odvtedy každé dva týždne mi robia rectoskopiu. Berem Pentasu 500mg 3x2, a Prednison. Už som pribrala 10 kg. Mám 33 rokov. Už som zničená z tej choroby
kalkulka
18.09.07,10:29
Prednison obsahuje hormón, preto priberáš. Môj otec má kolitídu, takže viem, čo to je. Prajem vám všetkým veľa zdravíčka a kľudu, lebo ak tento zápal občas prepukne, je to fakt veľmi nepríjemné a vysiľujúce.
Zoltán Kovács
18.09.07,10:41
Ja mám UC od marca tohto roku. V júni mi robili kolonoskopiu, a odvtedy každé dva týždne mi robia rectoskopiu. Berem Pentasu 500mg 3x2, a Prednison. Už som pribrala 10 kg. Mám 33 rokov. Už som zničená z tej choroby

Ja mám MC už 10 rokov. Tiež beriem Pentasu 500 mg 3x2 tabletky. Na začiatku som mal aj Prednison. Ale to v§čšinou postupne vysadia a vtedy aj tá váha sa vráti do normálu.
maik
18.09.07,18:11
Môj syn "chytil" UC pred dvomi rokmi, hneď sme mu nasadili pitie AV gelu, tiež bral silne lieky, ale vedľajšie účinky sa pri ňom neprejavili, lekári boli ztoho prekvapení, skôr mu znižovali dávky a od zač.roka neberie už vôbec žiadne lieky, výsledky na kontrolach má veľmi dobré. Teraz pije AV gel už nepravideľne a okrem vlákniny môže jesť aj mliečne výr. z ktorých ho kedysi hneď prehnalo. Je to dlhodobá záležitosť, ale časom sa dostane do normálu ako pred dvomi rokmi.
Ivi1974
20.09.07,07:22
Aj ja som začala hneď na začiatku piť AV gel, ale výsledky mi nezlepšili. Ale pijem aj teraz, lebo inú chorobu mi vyliečili.
hanar
24.09.07,17:11
mne robili vo februári kolonoskopiu a zistili že to mam už lepšie. na jar mi z pentasi začali vypadávať vlasy tak som začala užívať aj vitamíny pomohli mi vlasy ma rastu znovu. od júna som mala silne bolesti v pravom podbrušku keď som bola na pohotovosti tak mi vylúčili slepé črevo a povedali mi že ma to boli s tej colitidy išla som k svojej internej ta ma poslala na rtg /rentgen/ a tam mi zistili chronicky apendix bola som sa objednať na chrirugii a tam mna objednali až na september medzi tym som bola par razy na pohotovosti čo mi dali infúzie a injekcie od bolesti s tým že mám čakať do septembra bolesti si raz už nedali vydržať tak som išla zase zobrali mi moč mala som zápal a teploty a poslali ma zase domov s tým že si mám dať algifen od bolesti a keď to neprejde na ďalší deň prísť.neprešlo a už ma aj operovali na slepák, kt. bol zapáleni tak tak
Ivi1974
14.10.07,11:39
Aké vitamíny si brala na vypadávanie vlasov?
hanar
16.10.07,16:59
gs eladen su sice drahsie ale pomohli mi beriem ich aj teraz ale nie uz pravidelne
ľudovka
18.10.07,11:01
Mne prvý krát diagnostikovali UC v r. 2002. Do r. 2005 som užívala asi všetky možné dostupné lieky, až ma nakoniec operovali. Do tohto leta som bola bez liekov, mala som sa dobre. Choroba opäť prepukla a dosť agresívne, môj lekár mi zasa nasadil Pentasu, Imuran a Detralex. Po mesiaci užívania nastalo len slabé zlepšenie. Dozvedela som sa o potravinových doplnkoch od firmy Tianši, tak som ich vyskúšala. Po týždni užívania mi prestali bolesti brucha a po dvoch týždňoch sa stratila aj krv zo stolice. Predtým som mala bežne 5-6 hnačiek denne, teraz maximálne 2-3. Ešte stále pojedám tieto prípravky, ale aj lieky, ktoré predpisuje lekár.
Som presvedčená, že čoskoro budem v poriadku.
miroslav273
11.11.07,10:16
V januári mi diagnostikovali ulceróznu kolitídu. Doposiaľ mi odborná lekárka nevysvetlila čo má jesť a čo má robiť keď mám tažkosti. Máte s tým niekto skúsenosti. Vopred ďakujem



Skús kliknúť sem (http://www.stravacrohn.blogspot.com)
MajkaLa
17.11.07,09:02
Pozri na príspevky o Crohnovej chorobe, je to veľmi príbuzná téma.:)
hanar
02.03.08,12:30
Lekarka ma chcela poslat opat na kolonoskopiu ja som jej ju omietla tak idem na irigograf bol niekto z vas uz na tomto vysetreni?
niky86
03.09.09,19:05
Dobrý deň. Ja vám píšem ohľadom Ulceróznej kolitídy, ktorú som sama prekonala. Mám len 16 rokov, ale bolo to pre mňa strašné. Nechcem nikoho strašiť, ale mne nezabrala ani jedna s troch liečení. Pomohla len náročná operácia, po ktorej mi ostala na bruchu jazva. Už je všetko fajn, chodím do školy, na strednú, som šťastná. Veľmi mi pomohli blízky, pretože boli takmer vstále so mnou. Vy ste to písali už dávno, a verím, že vám je už lepšie:).Teraz treba brať všetko s optimizmom,. Viac chodím na toaletu a to zrejme aj vy. Tak držím palce každému, verte v to, že sa vyliečite učite o pomáha. Nech sú s vami všetci blízky.Pá
cereza
17.10.09,16:59
Dobrý večer, mne ulceróznu kolitídu diagnostikovali pred tromi rokmi, vtedy som mala akurát tak krv v stolici, žiadne iné problémy. Gastroenterológ urobil rektoskopiu a dal mi čapíky Salofalk. Povedal, že mám obmedziť alkohol a pikantné jedlá. Bohužiaľ, keďže som žiadne veľké problémy nemala, zľahkovážnela som, jedla a pila som ako doposiaľ.. tri roky kľud.. ale tento rok v januári som schytila hnačky, ktoré nechceli prestať a zhoršovali sa a koncom marca ma museli zobrať do nemocnice v Írsku (kde teraz žijem). Tam mi hneď naordinovali steroidy a hnačky prestali. Od apríla až do októbra som žila v relatívnom kľude, ale musela som byť stále na liekoch, každý deň Pentasa, steroidy (Prednisolone) sa mi doktori snažili znižovať ale vždy sa mi hnačka po čase vrátila, ako som ich dobrala. Na poslednej kontrole mi naznačili, že keďže sa stav nezlepšuje a nakoľko nie je dobré tak dlho brať steroidy, mala by som uvažovať o začatí silnejších liekov (Imuran).
Ja som sa ale v tom období náhodou dostala ku knihe amerického doktora výživy, ktorý si sám vyliečil osemročnú ulceróznu kolitídu a už 25 rokov žije bez syptómov. To mi dalo nádej, objednala som si jeho knihu (nemyslím, že je preložená do slovenčiny) a začala som sa podľa toho riadiť. Píše sa tam, že lieky iba zabraňujú prirodzenej liečbe organizmu, potláčajú imunitnú reakciu. Treba ich prestať brať a začať sa stravovať veľmi diétne, bez toxínov (iba ovocie a zelenina, aj to len niektoré druhy na začiatku a zeleninu varenú, neskôr surovú. Najlepšie sú zrelé banány - také ktoré už majú hnedé bodky po šupke, jablkovo-zelerový džús - čerstvo odštavený a pod. To, čo tvrdia doktori - že pri tejto chorobe na strave nezáleží, nie je pravda!!!). Najhoršie (ale to je len otázka pohľadu) je, že táto diéta (len ovocie a zelenina) sa už musí držať celý život, pokiaľ nechceme, aby sa choroba vrátila. Napíšem aj viac, ak bude záujem.
Ja diétu zatiaľ držím len dva týždne a nie je to veľmi ľahké, no urobím všetko, aby som si chorobu vyliečila, aby som už prestala mať hnačky a nebolelo ma brucho, aby som nemusela začať brať silnejšie lieky s neblahými účinkami.. aby som mohla raz pomýšľať aj nad vlastnými deťmi (mám 30 rokov) atď.
Toto autor spomínanej knihy - David Klein, Ph.D. - Self Healing Colitis & Crohn's. Bohužiaľ, link na webovú stránku nemôžem ako nový užívateľ pridať.
nogate
03.01.10,08:41
Chcela by som sa viac opýtať na tie potravinové doplnky. Kde sa dajú zohnať, či sú spoľahlivé a iné info. Mne diagnostikovali ulceróznu kolitídu po narodení synčeka pred trištvrte rokom, a pri dvoch malých deťoch je to pre mňa nenormálne ťažké a psychicky náročné, samozdrejme aj fyzicky. Užívam Pentasu sáčky a Entokord tablety, pred mesiacom aj klyzmy.

Ďakujem za odpoveď.:)


Mne prvý krát diagnostikovali UC v r. 2002. Do r. 2005 som užívala asi všetky možné dostupné lieky, až ma nakoniec operovali. Do tohto leta som bola bez liekov, mala som sa dobre. Choroba opäť prepukla a dosť agresívne, môj lekár mi zasa nasadil Pentasu, Imuran a Detralex. Po mesiaci užívania nastalo len slabé zlepšenie. Dozvedela som sa o potravinových doplnkoch od firmy Tianši, tak som ich vyskúšala. Po týždni užívania mi prestali bolesti brucha a po dvoch týždňoch sa stratila aj krv zo stolice. Predtým som mala bežne 5-6 hnačiek denne, teraz maximálne 2-3. Ešte stále pojedám tieto prípravky, ale aj lieky, ktoré predpisuje lekár.
Som presvedčená, že čoskoro budem v poriadku.
Zoltán Kovács
03.01.10,08:47
Chcela by som sa viac opýtať na tie potravinové doplnky. Kde sa dajú zohnať, či sú spoľahlivé a iné info. Mne diagnostikovali ulceróznu kolitídu po narodení synčeka pred trištvrte rokom, a pri dvoch malých deťoch je to pre mňa nenormálne ťažké a psychicky náročné, samozdrejme aj fyzicky. Užívam Pentasu sáčky a Entokord tablety, pred mesiacom aj klyzmy.

Ďakujem za odpoveď.:)


Žeby tu: www.tianshi.sk (http://www.tianshi.sk)
vf78
21.06.10,09:31
Dobrý večer, mne ulceróznu kolitídu diagnostikovali pred tromi rokmi, vtedy som mala akurát tak krv v stolici, žiadne iné problémy. Gastroenterológ urobil rektoskopiu a dal mi čapíky Salofalk. Povedal, že mám obmedziť alkohol a pikantné jedlá. Bohužiaľ, keďže som žiadne veľké problémy nemala, zľahkovážnela som, jedla a pila som ako doposiaľ.. tri roky kľud.. ale tento rok v januári som schytila hnačky, ktoré nechceli prestať a zhoršovali sa a koncom marca ma museli zobrať do nemocnice v Írsku (kde teraz žijem). Tam mi hneď naordinovali steroidy a hnačky prestali. Od apríla až do októbra som žila v relatívnom kľude, ale musela som byť stále na liekoch, každý deň Pentasa, steroidy (Prednisolone) sa mi doktori snažili znižovať ale vždy sa mi hnačka po čase vrátila, ako som ich dobrala. Na poslednej kontrole mi naznačili, že keďže sa stav nezlepšuje a nakoľko nie je dobré tak dlho brať steroidy, mala by som uvažovať o začatí silnejších liekov (Imuran).
Ja som sa ale v tom období náhodou dostala ku knihe amerického doktora výživy, ktorý si sám vyliečil osemročnú ulceróznu kolitídu a už 25 rokov žije bez syptómov. To mi dalo nádej, objednala som si jeho knihu (nemyslím, že je preložená do slovenčiny) a začala som sa podľa toho riadiť. Píše sa tam, že lieky iba zabraňujú prirodzenej liečbe organizmu, potláčajú imunitnú reakciu. Treba ich prestať brať a začať sa stravovať veľmi diétne, bez toxínov (iba ovocie a zelenina, aj to len niektoré druhy na začiatku a zeleninu varenú, neskôr surovú. Najlepšie sú zrelé banány - také ktoré už majú hnedé bodky po šupke, jablkovo-zelerový džús - čerstvo odštavený a pod. To, čo tvrdia doktori - že pri tejto chorobe na strave nezáleží, nie je pravda!!!). Najhoršie (ale to je len otázka pohľadu) je, že táto diéta (len ovocie a zelenina) sa už musí držať celý život, pokiaľ nechceme, aby sa choroba vrátila. Napíšem aj viac, ak bude záujem.
Ja diétu zatiaľ držím len dva týždne a nie je to veľmi ľahké, no urobím všetko, aby som si chorobu vyliečila, aby som už prestala mať hnačky a nebolelo ma brucho, aby som nemusela začať brať silnejšie lieky s neblahými účinkami.. aby som mohla raz pomýšľať aj nad vlastnými deťmi (mám 30 rokov) atď.
Toto autor spomínanej knihy - David Klein, Ph.D. - Self Healing Colitis & Crohn's. Bohužiaľ, link na webovú stránku nemôžem ako nový užívateľ pridať.


to cereza:
chcel by som sa spytat, ci sa este riadite pokynmmi z hore uvedenej knizky a aky je priebeh Vasej choroby teraz? ja som si ju tiez objednal a teraz ju prave citam. DAkujem
Xanti
21.06.10,09:34
to cereza:
chcel by som sa spytat, ci sa este riadite pokynmmi z hore uvedenej knizky a aky je priebeh Vasej choroby teraz? ja som si ju tiez objednal a teraz ju prave citam. DAkujem
Pochybujem, že Ti odpovie.

cereza http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif

Junior Member


Poslať správu (http://www.porada.sk/member.php?u=150055#contactinfo) http://www.porada.sk/images/misc/menu_open_usercss.gif
Pridať užívateľa (http://www.porada.sk/profile.php?do=buddylist&nojs=1) http://www.porada.sk/images/misc/menu_open_usercss.gif

Posledná návšteva: 27-10-09 11:49 AM

mimotemy
cereza
21.06.10,21:51
to cereza:
chcel by som sa spytat, ci sa este riadite pokynmmi z hore uvedenej knizky a aky je priebeh Vasej choroby teraz? ja som si ju tiez objednal a teraz ju prave citam. DAkujem
kniha je dobra ale bohuzial nesla som na to spravne, v knihe pisu ze treba ist na dovolenku, oddychnut si od skoly/prace, nechat si silu iba na vyliecenie.. ja som stale chodila do skoly a ku koncu som to uz nezvladala (hlavne nosenie tazkej tasky a fyzicku unavu). tiez v knihe pisu, ze to v kazdom pripade netreba robit sam, ale radit sa s doktorom/nutrologom/poradcom.. najlepsie s autorom knihy.. toto som tiez ignorovala a dietu som si naordinovala sama.. vydrzala som 6 tyzdnov, schudla som 16 kg! (a to som zacala od 50..) ku koncu som uz mala uplnu nechut k bananom aj k inemu jedlu, chybala mi sol, tuky.. a celkovo dolezite mineraly a vitaminy (asi bolo tiez treba brat doplnky.. ). bola som velmi slaba. jedina dobra vec bola, ze som nebrala ziadne lieky a ze krv v stolici zmizla no hnacky nikdy uplne neprestali.. preto som ani nemohla zacat jest tie ostatne veci, ktore sa odporucaju na neskor (avokado, oriesky, semiacka atd.) cize - jednoznacne - princip knihy je dobry ale netreba ist na to sam a netreba to dodrziavat cez mrtvoly.. ja so musela nakoniec ist do nemocnice a zase zacat brat vsetky tie nechcene lieky.. teraz beriem imuran - 50g (len 1 tabletku denne) a asacolon, steroidy som uz nastastie prestala. od prednisolenu mam teraz nabeh na osteoporozu! na strave ale urcite zalezi, snazim sa jest vela organickej zeleniny a ovocia, maso pomenej.. ryby su dobre. kavu teraz pijem jacmennu a vidim, ze kofeinove napoje mi naozaj nerobia dobre. tiez niektore sladkosti, kolace nie su dobre, hlavne asi tie, co obsahuju vela konzervacnych latok.. vyprazanym a tazkym jedlam sa vyhybam. alkohol tiez zhorsuje priznaky.. ale to urcite vies (-te) vsetko sam.. vela stastia pri zdolavani choroby, mozno ti (vam) ta metoda vyjde lepsie ako mne! este sa ozvi(te)
Xanti
22.06.10,06:09
Fúha Cereza,
neverila som že sa ozveš a som prekvapená z tvojej skúsenosti. Skoro si sa zabila tou dietou, schudnúť z 50 kg o 16 kg na 34 kg :eek::eek::eek: si priveľmi riskovala so svojím životom.
Prajem Ti zlepšenie stavu a môj názor, skôr TI ublíži zelenina a ovocie v stave relapsu ochorenia ako mäso. Práve kvôli vláknine, ktorú obsahujú. Si si riadne musela vydráždiť črievka. :(
cereza
22.06.10,21:38
Fúha Cereza,
neverila som že sa ozveš a som prekvapená z tvojej skúsenosti. Skoro si sa zabila tou dietou, schudnúť z 50 kg o 16 kg na 34 kg :eek::eek::eek: si priveľmi riskovala so svojím životom.
Prajem Ti zlepšenie stavu a môj názor, skôr TI ublíži zelenina a ovocie v stave relapsu ochorenia ako mäso. Práve kvôli vláknine, ktorú obsahujú. Si si riadne musela vydráždiť črievka. :(
ahoj, no - je pravda ze som sa skoro zabila :) ale stale nemozem na tu knihu teda metodu kydat.. myslim ze som to nerobila spravne. tam sa ide na zeleninu a ovocie postupne, zozaciatku su len niektore druhy odporucane (napr. banany, zlty melon, jablka, tekvica, zemiaky atd.), vzdy bez supky a jadierok, zozaciatku varene, az neskor surove. cize creva sa az tak nedrazdili. vyber bol ale velmi limitovany a strasne mi vtedy chybali ostatne druhy a samozrejme ze aj zakazane potraviny ako mliecne vyrobky, chlieb a ryby.. parkrat som dietu porusila, ked som to uz nemohla vydrzat ale v tom stadiu to uz bolo len na skodu..
kto si ty, ak sa smiem spytat, tiez trpis touto chorobou alebo si nebodaj doktorka? ;)
cereza
22.06.10,21:45
ahoj, no - je pravda ze som sa skoro zabila :) ale stale nemozem na tu knihu teda metodu kydat.. myslim ze som to nerobila spravne. tam sa ide na zeleninu a ovocie postupne, zozaciatku su len niektore druhy odporucane (napr. banany, zlty melon, jablka, tekvica, zemiaky atd.), vzdy bez supky a jadierok, zozaciatku varene, az neskor surove. cize creva sa az tak nedrazdili. vyber bol ale velmi limitovany a strasne mi vtedy chybali ostatne druhy a samozrejme ze aj zakazane potraviny ako mliecne vyrobky, chlieb a ryby.. parkrat som dietu porusila, ked som to uz nemohla vydrzat ale v tom stadiu to uz bolo len na skodu..
kto si ty, ak sa smiem spytat, tiez trpis touto chorobou alebo si nebodaj doktorka? ;)
asi by som nemala davat smajlika k tomu zabitiu...
Xanti
23.06.10,04:46
ahoj, no - je pravda ze som sa skoro zabila :) ale stale nemozem na tu knihu teda metodu kydat.. myslim ze som to nerobila spravne. tam sa ide na zeleninu a ovocie postupne, zozaciatku su len niektore druhy odporucane (napr. banany, zlty melon, jablka, tekvica, zemiaky atd.), vzdy bez supky a jadierok, zozaciatku varene, az neskor surove. cize creva sa az tak nedrazdili. vyber bol ale velmi limitovany a strasne mi vtedy chybali ostatne druhy a samozrejme ze aj zakazane potraviny ako mliecne vyrobky, chlieb a ryby.. parkrat som dietu porusila, ked som to uz nemohla vydrzat ale v tom stadiu to uz bolo len na skodu..
kto si ty, ak sa smiem spytat, tiez trpis touto chorobou alebo si nebodaj doktorka? ;)
Ja doktorka nie som,
ja tým trpím, teda skôr MC. Takže poznám základy ochorenia, aj ked na každého iná strava zle vplýva. Preto si myslím, že tá metoda - kniha nie je správna.
Poznám veľa ludí s takým ochorením, stretávame sa. A čo môžem ja zjesť oni nemôžu, čo oni zjedia mne to robí zle. U nás je vyhýbavá dieta, vyhýbaš sa tomu čo TI robí zle. Tebe konkretne. Preto ak mi niekto povie jedz kapustu, a viem že mi je po nej zle tak ju jesť nebudem a nepôjdem proti svojmu telu. Preto si myslím, že ten tvoj pokus bol obrovskou chybou.
A ešte aj to schudnutie, naozaj si sa mohla zabiť. Kamarát mi umrel mal 36 kg a kolitídu, okrem iného. Mala si šťastie, ale druhý krát také šťastie mať nemusíš. Dávaj si pozor.

A dalšia vec, kedže si v strave nemala minerály, myslíš že teraz Tvojmu telu nechýba vápnik. Pravdepodobne áno, a začnú teraz problémy s kosťami zubami. :(
vf78
04.07.10,18:02
Ahoj Cereza,
dakujem ti za uprimnu odpoved. Ja mam knizku uz doma a aj zbezne precitanu a zacal som sa podla nej riadit, aj ked este sa mi podari nejaky preslap. Zatial su to len dva tyzdne, takze je este skoro na vysledky, krv mi uplne neustupila, ale ani sa to nezhorsilo, dam vediet aky pokrok som urobil neskor. Inak na internete som nasiel este jednu knizku s podobnymi odporucaniami od doktora z usa, ktory si takto vyliecil UC. Jeho meno je Dr.JAck Goldstein a spomina ho aj D.Klein a rovnako som si objednal a precital knizku "Zazracna detoxikace" od Roberta S.Morse, je to v cestine, takze pre mna lahsie citanie. Su tam popisane velmi podobne principy + vyuzivanie bylin. Stale studujem dalej a nachadzam toho viac, treba ale velmi selektovat podla toho kto to napisal a co uz dokazal.
Prajem vela uspechu!
vf78
04.07.10,18:08
este by som rad doplnil, ze s tymi principmi ktore tam Klein opisuje som sa stotoznil a nasiel som uz viacej ludi/doktorov rovnalo zmyslajucich. Myslim, ze teraz je treba len popracovat na discipline a dalej studovat a vzdelavat sa. Suhlasim s tebou, ze bez pomoci nejakeho dobreho dietologa/odbornika na zdravu vyzivu, to bude tazke, takze sa po nejakom aj ja obzeram.
vf78
14.07.10,18:45
asi by som nemala davat smajlika k tomu zabitiu...

Ahoj cereza,

chcel by som napisat o svojom doterajsom postupe + priebehu. Riadim sa uz treti tyzden stravovacimi radami Davida Kleina, teda najprv 3 dni stavovo-vodova dieta a odvtedy ovocie, stavy a vecer dusena zelenina so zemiakmi. Priebeh je asi taky, ze zo 4 stolic denne, ktore som maval predtym mam 1-2 a krv ustupila, az doteraz na 2 pripady. Tie boli ale myslim ze vyvolane stresom a zhonom. Postupne zistujem ze stres a zhon su u mna 2 velmi vyznamne spustacie faktori choroby. Bol som 2 tyzdne doma, teraz chodim uz do prace. Schudol som 4 kila (mam 62) a som este stale dost slaby a bolieva ma obcas hlava. Precital som aj knihu od jedneho americkeho doktora, vola sa to Triuph over disease by fasting, Jack Goldstein, on si tiez vyliecil UK pomocou pôstu a diety, da sa to najst na webe k stiahnutiu. Tak zatial vela uspechoov!!!!!
Cvikluš11
29.03.11,15:35
ahoj,ja zas užívam salofalk,už niekoľko rokov,ale od toho som nikdy nepribrala.
gabriela b
08.03.12,14:35
zdravím tiež mam UC už asi 14rokov,nič príjemné človek sa len musí naučit s tým žit!Tiež beriem pentasu ale nepriberám z nej.Salofalk mi nerobil dobre na žalúdok...
Cvikluš11
08.03.12,21:22
Moja internistka ma chce zase poslať na kolonoskopiu po roku. Ja na to nechcem ísť nemám žiadne zhoršenie skôr by som povedala, že zlepšenie. Keď som bola na tomto vyšetrení tak som podpisovala papier,že na vlastnú zodpovednosť. To znamená, že mi tam môžu niečo poškodiť.:eek:

Ahoj,nechcem ťa strašiť, ale mne takto roztrhli hrubé črevo a bola som na tom dosť vážne,ledva ma zachránili,ale momentálne je to v pohode,som na čiastočnom ivalidnom dôchodku
Zdravotnica
09.03.12,05:54
Každý zdravotný problém vzniká z príčiny.
Zdravotnica
09.03.12,05:56
Aj príčina sa dá zistiť. Ak človek zistí príčinu zdravotného problému, dôsledok nebude taký vypuklý.
Zdravotnica
09.03.12,05:58
Následne sa dá riešiť aj dôsledok. Stáva sa, že ak odstráni človek príčinu, organizmus je schopný veľmi napomôcť k regenerácii poškodených tkanív a nakoniec aj k vyliečeniu.
Zdravotnica
09.03.12,06:00
Nástroje na kolonoskopiu sú dezinfikované.
Ak sa používajú pre každý iný organizmus, ako je zabezpečené neprenášanie mikróbov z jedného napadnutého organizmu do iného?
Cvikluš11
09.03.12,11:31
Každý zdravotný problém vzniká z príčiny.

No v mojom prípade je to zo stresu :-(
cereza
09.03.12,22:54
este by som rad doplnil, ze s tymi principmi ktore tam Klein opisuje som sa stotoznil a nasiel som uz viacej ludi/doktorov rovnalo zmyslajucich. Myslim, ze teraz je treba len popracovat na discipline a dalej studovat a vzdelavat sa. Suhlasim s tebou, ze bez pomoci nejakeho dobreho dietologa/odbornika na zdravu vyzivu, to bude tazke, takze sa po nejakom aj ja obzeram.

Ahoj, este si tu? Prepac za oneskorenu odpoved, ja som uplne zabudla na tuto poradu... Ako sa teraz mas, ako sa vyvija choroba, je to teraz lepsie? Moja choroba sa zlepsila, sice nie na 100% ale s tymto sa uz da zit... Podla mna za to moze nestresovy zivot a dietna, varena strava. Ak obcas porusim (restiky, alkohol, cudzie prostredie...) tak hned vidim zmenu v stave. Teraz skor ako na tu Kleinovu metodu a vegansku stravu verim na 'special carbohydrate diet'. Pocul si o nej? Vela stastia prajem!!
Nokerla
10.03.12,13:44
Nástroje na kolonoskopiu sú dezinfikované.
Ak sa používajú pre každý iný organizmus, ako je zabezpečené neprenášanie mikróbov z jedného napadnutého organizmu do iného?

No co myslis ako? Ze zavolaju upratovacku s handrou a poprosia nech im tam trocha s handrou "prebehne"? :D
Na dezinfekciu maju pristroje, do ktoreho to vlozia a sam to vycisti.
Ivkiks
22.04.12,16:37
chcem sa spýtať, ktoré konkrétne doplnky tianši pomohli pri liečení UC?
vf78
03.06.12,20:13
to cereza:
skusim v strucnosti popisat, ako som pokrocil v liecbe za posledne necele dva roky: po tom co som presiel na stravovanie podla Dr.Kleina mi priznaky UC zmizli. Ja som bol ale slaby a nevedel som naspat pribrat stratene kila, mal som 57kg.Riadil som sa nadalej jeho odporucaniami o stravovani aj ked nie uz tak radikalne, skor som bol klasicky vegan. Ako najdolezitejsia rada z jeho knihy okrem stravovania je "pracujete na svojej psychike" a to som aj robil. Ja som si nasiel metodu Cesta od Brandon Bays a zacal som navstevovat jej seminare a procesy, ktore ona vyucuje. Je to cely liecebny system, ktory pomaha pri fyzickych aj psychickych problemoch. Pracuje sa tam velmi s emociami, kotre potlacame, vyhybame sa im, utekame pred nimi...atd, v mojom pripade so strachom, ktory mi vyvolaval stresy a rovnako s problemom odpustenia minulych "krivd". Takto pred rokom sa mi zacalo telo spontanne ocistovat, teda zo mna zacal vychadzat vsetok ten bordel, ktory som mal v tele usadeny a ja som sa kompletne precistil hlavne vdaka metode Cesta psychicky a fyzicky. Odvtedy som zacal priberat kila nazad, mam 67kg, jem uz aj ryby a hovadzie vyvary, v podstate strava nema na moj zdravotny stav tak radikalny vplyv ako mala predtym a ja mozem s radostou vyhlasit, ze som zdravy! Aktivne sportujem a pracujem. Uz dva roky neberim ziadne lieky. Ak by ste si chceli nieco o metode, ktora mi pomohla precitat, tu je link:www.brandon-bays.cz (http://www.brandon-bays.cz), ja aj nadalej s touto metodou pracujem a som zapisany v zozname terapeutov na tejto stranke..podla inicialok aj mojho pribehu ma lahko identifikujete. Ak budete mat zaujem tak sa mozem o tom preco a ako tato metoda funguje aj viac rozpisat. krasny den,vf
Mato5
22.07.12,10:34
V novembri 2011 my diagnostikovali Ulceróznu Kolitdu, kde som mesiac strávil v nemocnici a 2 mesiace doma. Užívam stále lieky(Pentasa,imuran,helicid a duspatalin). Po 3 mesiacoch som začal znova chodiť do roboty a po 3 mesiacoch chodenia do roboty som začal mať znova bolesti ktoré po 2 mesiacoch boli znova denno-denne, hnčcky ani vracanie nemám,teplotu nemám a už skoro 2 mesiace mam bolesti ktoré spôsobili aj bolesti dookola pásu. Môj lekár(gastroenterológ) my zobral krv urobil kolonoskopiu, gastroskopiu a spravili my aj sono brucha a vsetky vysledky dopadli dobre. Lekár(gastroenterológ) my povedal že už nevie aké my ma spraviť vyšetrenia a že podla neho si bolesti vymýšľam a mal by som isť k psychológovy. Rád by som vedel čo mam robiť alebo či bolesti nevznikajú z niečoho iného.

Ďakujem za odpoveď
vf78
22.07.12,12:05
to mato5:
ked som bol u doktora, gastroenterologa tak mi povedal, ze tato choroba ma povod v strave, psychike a genetike..z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze najvacsi podiel na tom ma prave psychika, emocie, vzorce spravania..doktori mi povedali, ze je to nevyliecitelna choroba a kedze ja som si povedal, ze urobim vsetko co sa da na to aby som sa vyliecil, tak som si zacal hladat ludi, ktori sa vyliecili..a nasiel som ich a teraz som jednym z nich..pozrite si link, ktory som uviedol v predchadzajucom prispevku, ak Vas to zaujme, mozem o tom viac. Je to z mojej skusenosti najucinnejsia metoda na liecbu aku som nasiel. Da sa skombinovat aj s vhodnymi prirodnymi doplnkami, po pripade s homeopatikami a vyzivnou stravou.
vela uspechov zelam!
vf
Mato5
01.08.12,15:04
Nevie niekto ako pri Ulceroznej Kolitide pribrat? Mam 23 rokov 168cm a 44kg
Mato5
01.08.12,15:13
Uz som si vybral 44kg. :D
kaivorus
05.08.12,08:31
to mato5:


ked som bol u doktora, gastroenterologa tak mi povedal, ze tato choroba ma povod v strave, psychike a genetike..z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze najvacsi podiel na tom ma prave psychika, emocie, vzorce spravania..doktori mi povedali, ze je to nevyliecitelna choroba a kedze ja som si povedal, ze urobim vsetko co sa da na to aby som sa vyliecil, tak som si zacal hladat ludi, ktori sa vyliecili..a nasiel som ich a teraz som jednym z nich..pozrite si link, ktory som uviedol v predchadzajucom prispevku, ak Vas to zaujme, mozem o tom viac. Je to z mojej skusenosti najucinnejsia metoda na liecbu aku som nasiel. Da sa skombinovat aj s vhodnymi prirodnymi doplnkami, po pripade s homeopatikami a vyzivnou stravou.
vela uspechov zelam!
vf

Problém v ulceróznem kolitíde je v prostredí, ktoré má dotyčný v črevnom trakte, lymfatických cestách, akú má štítnu žľazu,pankreás, pečeň,...., akú majú energetiku,..., akú majú bakteriálnu, vírusovú, parazitnú, a plesňovú záťaž...

Doporučujem : uskutočniť serióznu analýzu /neviem či naše zdravotníctvo to jednoduchému človeku vie poskytnúť/

Ak by si si to nevedel predstaviť, kto , kde, ako, kedy,..., napíš súkromnú správu, a poradím ...
kaivorus
05.08.12,08:33
to čo pomáha jednému, nemusí pomáhať druhému, každý človek je iný...
kaivorus
05.08.12,08:37
No co myslis ako? Ze zavolaju upratovacku s handrou a poprosia nech im tam trocha s handrou "prebehne"?
:D
Na dezinfekciu maju pristroje, do ktoreho to vlozia a sam to vycisti.

No super, baktéria je oko kus papiera na zemi, vírus, ako omrvinky z chleba, parazit ako kamienok na podlahe, a pleseň ako rozliata voda alebo káva na stole
supre, super, super
veľmi ľahké riešenie
"dajme do čriev upratovačky..."
kaivorus
05.08.12,08:46
Crohn - tenké črevo,..., UC - hrubé črevo
slavomiros
12.08.12,20:21
ja mám UCK už niekoľko rokov. Striedavo, oblačno to volo, raz dobre, raz zle, no naposledy to vyzeralo najhoršie teraz na jar, začalo to koncom decembra, a tri mesiace nezaberalo nič, hoci som niekoľko násobne zvýšil dávky salofalku 500, tj. asi 10 tabliet denne, a dal som si predpísať tiež prednison, a ten som si tiež stále zvyšoval dávky, a nič. Vtedy sa mi chvalabohu dostala do rúk bylinkárska kniha, a hoci som tomu nejako neveril, už mi nič neostávalo, len vyskúšať niektoré zmesy čajov, určených na zápaly hrubého čreva, a musím povedať, či napísať, že do týždňa sa mi zlepšil stav tak, že som som ihneď vysadil prednison, užívam už len salofalk v predpísanom dávkovaní, a musím sa pochváliť, že doteraz, čo je už jeseň, som nemal žiadne väčšie problémy, pričom nedodržujem žiadnu špeciálnu diétu. Ak máte záujem o čajové zmesi, z voľne dostupných byliniek, ktoré si môžete aj sami natrhať a nasušiť, napíšte mi na e - mail slavo.hudec@pobox.sk, pošlem vám ich, aj ako ich robím ja, nebojte sa, bezplatne, rád pomôžem, lebo viem, čo to je. Zdravím vás.
Mato5
14.08.12,05:27
V novembri 2011 my diagnostikovali Ulceróznu Kolitdu, kde som mesiac strávil v nemocnici a 2 mesiace doma. Užívam stále lieky(Pentasa,imuran,helicid a duspatalin). Po 3 mesiacoch som začal znova chodiť do roboty a po 3 mesiacoch chodenia do roboty som začal mať znova bolesti ktoré po 2 mesiacoch boli znova denno-denne, hnčcky ani vracanie nemám,teplotu nemám a už skoro 2 mesiace mam bolesti ktoré spôsobili aj bolesti dookola pásu. Môj lekár(gastroenterológ) my zobral krv urobil kolonoskopiu, gastroskopiu a spravili my aj sono brucha a vsetky vysledky dopadli dobre. Lekár(gastroenterológ) my povedal že už nevie aké my ma spraviť vyšetrenia a že podla neho si bolesti vymýšľam a mal by som isť k psychológovy. Rád by som vedel čo mam robiť alebo či bolesti nevznikajú z niečoho iného.

Ďakujem za odpoveď


Nakoniec som si sam obisiel nejakych lekarov(urolog,neurolog). Po 2 mesiacoch som dostal u neurologa sprej Tramabene a v priebehu 2 dni my bolesti ustupili.
cereza
15.08.12,13:56
Ahojte, ja som sem už písala aj skôr. V prvom rade prajem všetkým rýchle zlepšenie stavu! Tiež sa prikláňam k alternatívnym metódam liečby, myslím, že veľmi záleží na strave, strese a celkovom naladení mysle.
Trošku som si zobrala zo "špecifickej karbohydrátovej diéty", kde sa zakazujú jesť škroby a cukry (okrem tých jednoduchých z ovocia a medu..) a myslím, že to pomáha. Nedodržiavam to na 100 percent, lebo môj stav je teraz stabilizovaný (neberiem ani lieky...), ale vidím hneď zmenu, keď napr. cestujem a nemôžem si variť svoje jedlo a dlhšiu dobu porušujem moje stravovacie návyky. Takže môj recept je: ľahká strava, nemastná-neslaná-nekorenená, bez omáčok, nesmažená..., bez obilnín a cukru (občas môžem porušiť, ale pri horšom zdravotnom stave by som neporušovala..). A plno kľudu. Vlastný záchod :), resp. zdieľaný s ľuďmi, ktorí to chápu... Z alkoholu suché víno (a ešte sa vraj kus môže aj tvrdý alkohol), pivo nie. Čaje bylinkové a zelené, káva len slabá a zrnková (a len občas). Mlieko nie, ale syry a jogurty (bio, nesladené) áno. A žiadne chemikálie a É-čka!!

Chorobu už mám 6 rokov, spočiatku bez vážnych príznakov, neskôr veľké zápaly, plno liekov a 2 pobyty v nemocnici. Teraz je to dobré už vyše roka.

Pozrite sa tu na zakázaný a povolený zoznam potravín z tej diéty (je to po anglicky):
http://www.breakingtheviciouscycle.info/legal/listing/
Ingrid Ondruskova
15.08.12,15:55
mňa by zaujímalo ako vyzerá choroba úplne na začiatku /nikde som sa to nedočítala/, neverím, že sa človek zobudí v jedno ráno a má veľké problémy...predpokladám, že choroba útočí veľmi nebadane, ale isto...pýtam sa preto, že mám nejaké aj keď malé
problémy s trávením a bola som aj na prvom vyšetrení u gastrolekára a keď som mu
povedala, že som prišla s tým, že či náhodou netrpím celiakiou alebo kolitídou on na to: /na tú kolitídu/chodíte
10x na WC a videli ste krv? tá jeho reakcia ma trochu prekvapila, lebo fakt si myslím, že v jedno ráno sa človek nezobudí a ide na veľku potrebu 10x??
cereza
16.08.12,08:24
mňa by zaujímalo ako vyzerá choroba úplne na začiatku /nikde som sa to nedočítala/, neverím, že sa človek zobudí v jedno ráno a má veľké problémy...predpokladám, že choroba útočí veľmi nebadane, ale isto...pýtam sa preto, že mám nejaké aj keď malé
problémy s trávením a bola som aj na prvom vyšetrení u gastrolekára a keď som mu
povedala, že som prišla s tým, že či náhodou netrpím celiakiou alebo kolitídou on na to: /na tú kolitídu/chodíte
10x na WC a videli ste krv? tá jeho reakcia ma trochu prekvapila, lebo fakt si myslím, že v jedno ráno sa človek nezobudí a ide na veľku potrebu 10x??

Ahoj, u mna sa choroba začala krvou v stolici, ničím iným. Gastroenterológ mi urobil rektoskopiu a povedal, že je to kolitída. Hnačky sa začali až po 2-3 rokoch, keď už aj krv ustala a keď som už aj zabudla, že mám dáku chorobu. Možno keby som sa vtedy zachovala múdrejšie a zmenila životosprávu, tak by som nemusela byť, kde som...
Ingrid Ondruskova
16.08.12,09:09
ďakujem za odpoveď...zas som trochu múdrejšia....ako si to myslela s tou životosprávou?
vyčítaš si niečo?? akože si mala jesť menej slaninky a klbások?? prosím ak môžeš skús trochu viac detailov ohľadom tej zmeny životosprávy....myslíš tým aj stres? lebo ja sa
stravujem celý život /aspoň si myslím/ celkom normálne ...z každého rožku trošku..nie som ani prísny vegán ani inak nevykúkam z radu...veď len pred 4 rokmi som bola tehotná a vtedy si ozaj človek dopraje aj ovocie, zeleninu, mäso, mliečne výrobky atď. a potom som ešte 2 roky kojila /čiže stravovanie detto/..jedine čo neviem celý svoj život
nijako ovplivniť je STRES..v akéjkoľvek podobe...napr.keď moje deti majú nejakú aj keď bežnú
chorobu, pre mňa je to neuveriteľný stres, o tom pracovnom ani nehovorím...toto jediné
som "zhrešila" ale to fakt nezmením, to je jednoducho v mojej povahe,
niekde som čítala, že pri týchto chorobách je spúšťačom stres a funguje to hlavne u ľudí,
čo nevedia "hodiť problémy za hlavu"...
P.S.: inak veľmi Ti želám, aby Ťa choroba trápila čo najmenej....
cereza
17.08.12,11:52
Ahoj Ingrid, tak podľa mňa bude stres tým spúšťačom ale musia byť asi splnené aj iné podmienky, aby sa to vyvinulo až do ulceróznej kolitídy. Inak by to skôr bol syndróm podráždeného čreva.. Keď mi doktor na SR prvýkrat zistil tú chorobu, tak mi odporučil vyhýbať sa káve, alkoholu a pikantným jedlám. Ja som na to po čase, keď sa mi stav zlepšil, zabudla. Myslím, že som vtedy dosť pila (bola som mladá...), aj som pila takú silnú kávu z kávovaru v práci. A po 2,5 rokoch, keď sa mi choroba zas prejavila, som išla na výlet do Mexika, kde nie je o pikantné jedlá a alkohol núdza... Ale určite to nebolo len týmito troma vecami. Prvýkrat pri zistení choroby som akurát končila VŠ, čiže veľa stresov, skúšky.. Predtým som dlhodobo mala stresy, lebo som bývala sama v starom rodičovskom dome, kde som sa cez noc bála. Potom som mala 2 stresujúce a hlúpe povolania.. mala som stadiaľ odísť skôr! Jedla som všetko, žiadne zmeny som neurobila, veď doktori ani nepripisovali jedlu a diéte pri tejto chorobe veľký význam. Až teraz asi pred rokom som počula o špecifickej karbohydrátovej diéte (a samozrejme, že nie od doktorov...), a myslím, že aj to môže byť, popri tom strese, príčina. Že som jedla cukry, škroby, chlieb, priemyselne spracovanú stravu s É-čkami, vyprážané jedlá atď. Že som mala v črevách patogénnu flóru..
Keď vieš, že máš problém so zvládaním stresu a navyše teraz aj problémy s trávením, tak by si podľa mňa mala vyskúšať ľahšiu a zdravšiu stravu plus terapiu, meditácie alebo jogu. A možno aj vymeniť prácu... ;) Veľa šťastia!
Ingrid Ondruskova
17.08.12,17:13
veľmi ďakujem za úprimnú odpoveď...a dobre mienené rady....pracujem na sebe...snažím
sa o ešte lepšiu a zdravšiu stravu.....od 1.8. som chválabohu /nechce sa mi veriť, že je to taká úľava!!!:)/ nezamestnaná a rozhodla som sa trochu oddychovať-hlavne psychicky ...uvidím, či bude nejaká zmena k lepšiemu....aspoň dúfam....
Želám pekný víkend
INGRID
cereza
09.08.13,22:26
Ahojte, zalozila som anglicko-slovensky blog o kolitide resp. vseobecne o IBD.. Budem rada, ak sa na to pozriete: http://colitis-kolitida.blogspot.ie/

Budem sa tam snazit davat nove zaujimave clanky po anglicky a daco z nich aj prelozit do slovenciny. Mozete tam napisat aj svoj pribeh.. Dakujem!!