spady
07.12.06,12:03
Pracujem ako kuchárka v reštaurácii s prevádzkou od 6:00 do 21:00. Môj pracovný párný týždeň je pon, ut,pia,sob,ned. a druhý nepárny týždeň je stre,štv. Je možné zo strany zamestnávateľa nariadiť čerpanie dovolenky cez štátny sviatok konkrétne termín 25.12.2006, čo je môj párny týždeň a vtedy je celá prevádzka z rozhodnutia majiteľa zatvorená. Pričom mesačný fond mojich odpracovaných hodín je cca 210 hod bez nároku na preplatenie nadčasu. Prosím Vás o radu . Ďakujem, podľa mňa dovolenka slúži na zotavenie a nie na riešenie sviatkov a technických problémov zamestnávateľa v roku.
monymon
07.12.06,12:05
Z nevyhnutných prevádzkových dôvodov môže zamestnávateľ hromadné čerpanie dovolenky určiť, ak je to zlučiteľné so záujmom zamestnanca. Keďže to vychádza cez Vianoce, ťažko by ste argumentovali, že to nie je vo vašom záujme...Hromadné čerpanie dovolenky nesmie presiahnuť 2 týždne.
jozef21
07.12.06,12:55
Citujem Zakonnik prace č. 311/2001 Z. z. v zneni neskorsich predpisov, § 112 ods (3):
Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.


Dodavam, ze za sviatok patri zamestnancovi nahrada mzdy...
Takze je to pripad pre www.safework.gov.sk (http://www.safework.gov.sk). Vela stastia :)
pali1
09.12.06,16:37
Súhlasím z Jozefom21 ale stal sa takýto prípad aj u nás a boli to údržbári a ti tiež robia so.ned. ale nie nepretržito a ak im padol sviatok na ich smenu museli si zobrať dovolenku ak chceli ostať doma.

Ale ešte by som skúsil že ak nechce aby sa robylo a vám chce dať dovolenku povecte mu že nie vy chcete ísť do práce a ak on nechce nech sa to považuje za prekážky na strane zamestnávateľa a nech vám to zaplatí je to ak sa nemýlim niakych 60%.