mehid
07.12.06,20:43
V septembri 2006 som si otvorila živnosť a dostala dotáciu z ÚP.Môžete mi poradiť? V podnikateľskom zámere môžem kúpiť PC za 21 000,-monitor za
8 990,-Sk. Musím dodržať pri nákupe tieto ceny? Čo ak ich nedodržím a kúpim drahšie alebo lacnejšie? Ďakujem
ola
07.12.06,19:53
Ceny sa dávajú do podnikateľského zámeru len orientačne, úplne spokojne môžeš tovar nakúpiť za takú sumu, aká tebe vyhovuje. Pozor však na majetok nad 30 000,- Sk, ten podlieha riadnemu odpisovaniu.
kiwiak
09.12.06,12:01
PC podla UPSVAR do 29 999,-SK
Zoltán Kovács
09.12.06,13:11
V pondelok,t.j. 11.12. čaká moja priateľka kontrolu z ÚP práve na čerpanie dotácie, či použila správne v súlade s podpísanou dohodou. Či má správne označenú prevádzku, ktorú sme zabudli na ÚP prihlásiť. Ešte, že v piatok sa ozvali telefonicky, hneď sme utekali nahlásiť na ÚP prevádzku. Prevádzka bola riadne nahlásená na živn.oddelení. Dopad kontroly dám vedieť.
aktaK
09.12.06,14:14
nám hovorili, ze nikdy nemame do podnikatelskeho zameru, resp. do kalkulácie písat presne cenu, napriklad tých 21.000 za monitor,
ALE:
cca 21.000 za monitor,
nakolko presne toto sa moze stat jadrom problému...:confused:
ola
09.12.06,15:30
nám hovorili, ze nikdy nemame do podnikatelskeho zameru, resp. do kalkulácie písat presne cenu, napriklad tých 21.000 za monitor,
ALE:
cca 21.000 za monitor,
nakolko presne toto sa moze stat jadrom problému...:confused:
hm, hm.....veľmi sa mi to nezdá, žeby pracovníčky ÚPSVaR robili akurát s týmto problém (ale samozrejme, nevylučujem to - aj tam sú občas tety nevyspaté a napajedené, prípadne hladné :) ), nakoľko v podnikateľskom zámere je uvedená kalkulácia predpokladaných nákladov na začatie podnikania. Skutočné náklady sa zúčtujú až obstaraním toho konkrétneho majetku. V trhovej ekonomike sa využíva voľná tvorba cien, takže garancia rovnakej ceny je takmer nulová.
Zoltán Kovács
11.12.06,08:00
Hlásim ukončenie kontroly z ÚP na čerpanie dotácie. Kontrolu nič iné nezaujímalo, len to ako bola použitá dotácia. Vyžiadali doklady o nákupe podľa podnikateľského zámeru.
Trošku sme sa zľakli nakoľko na PC bola faktúra za 38 tisíc, a pritom povolené je do 30 tisíc. Ale nakoniec sa to vysvetlilo, že tá cena je aj s programami. Takže samotný PC sa zmestilo do 30 tisíc.

Boli tu asi 10 minút aj s cestou. Spísala sa (mali dopredu vytlačenú) správa o kontrole, a to bolo všetko. Očakávali sme hlbšiu kontrolu, vôbec neskúmali, či zakúpené veci sú nové, alebo kúpené pod rukou.
ola
11.12.06,08:30
Zolee, blahoželám. Máš to zdárne za sebou.

Len trochu ma zaskočilo, že:


Trošku sme sa zľakli nakoľko na PC bola faktúra za 38 tisíc, a pritom povolené je do 30 tisíc. Ale nakoniec sa to vysvetlilo, že tá cena je aj s programami. Takže samotný PC sa zmestilo do 30 tisíc. ja neviem, nikde nájsť, že nákup majetku musí byť do 30 000,- Sk.



vôbec neskúmali, či zakúpené veci sú nové, alebo kúpené pod rukou. naopak, toto je podmienka, že majetok musí byť nový.
MILKA58
11.12.06,14:04
Aj ja som tohto roku využila možnosť dotácie ako nezamestnaná na otvorenie živnosti a v podnikateľskom zámere mám tiež len sumy cca...Sk, nikde nie je napísané, že to musí byť do 30.000,-, ale všetci sme boli na to upozorňovaní, že nesmieme prekročiť túto cenu a prostriedky musíme vyčerpať do konca tohto roku (živnosť mám od apríla). A to po akej dobe od čerpania dotácie už boli na kontrolu?
Zoltán Kovács
11.12.06,16:46
Aj ja som tohto roku využila možnosť dotácie ako nezamestnaná na otvorenie živnosti a v podnikateľskom zámere mám tiež len sumy cca...Sk, nikde nie je napísané, že to musí byť do 30.000,-, ale všetci sme boli na to upozorňovaní, že nesmieme prekročiť túto cenu a prostriedky musíme vyčerpať do konca tohto roku (živnosť mám od apríla). A to po akej dobe od čerpania dotácie už boli na kontrolu?

Dotáciu priateľka dostala v priebehu septembra. Ja som rátal s tým, že do 3 mesiacoch sa ozvú na kontrolu.
Marianna01
30.12.06,14:01
Dá sa dotácia použiť aj na náklady na telefonické hovory a na preplatenie časti výdavkov spojených s užívaním časti domu na podnikateľské účely? Prišla totiž za mnou nová klientka, ktorá dostala dotáciu z UPSVaR, kde mala konkrétne: náklady na telefón - sú to náklady na zakúpenie telefónu , alebo na mesačné užívanie a mesačnú fakturáciu?
Mimo iného - dá sa aj tak zahrnúť do podnikateľského zámeru práve telefonické hovory a nie nájomné, ale časť nákladov na energie - t.j. plyn (kúrenie plynom) a el. energie vo výške 25% celkových nákladov?
Zoltán Kovács
30.12.06,14:39
Dá sa dotácia použiť aj na náklady na telefonické hovory a na preplatenie časti výdavkov spojených s užívaním časti domu na podnikateľské účely? Prišla totiž za mnou nová klientka, ktorá dostala dotáciu z UPSVaR, kde mala konkrétne: náklady na telefón - sú to náklady na zakúpenie telefónu , alebo na mesačné užívanie a mesačnú fakturáciu?
Mimo iného - dá sa aj tak zahrnúť do podnikateľského zámeru práve telefonické hovory a nie nájomné, ale časť nákladov na energie - t.j. plyn (kúrenie plynom) a el. energie vo výške 25% celkových nákladov?

Ja si myslím, že tá dotácia na telefon bola na nákup a nie mesačné platby. Obvykle ÚP poskytuje dotáciu na zakúpenie majeku a nie hradenie služieb.
MILKA58
30.12.06,19:08
Mne z podnikateľského zámeru vyškrtli telefón, nakoľko to nedoporučujú, pretože potom by chceli, aby to bolo každý mesiac zdokladované výpisom všetkých hovorov a len tie, ktoré by sa týkali podnikania, by uznali. Je to v podstate blbosť, ako by vedeli, ktoré číslo komu patrí. Napríklad mi škrtli aj stravné a chlapcovi, ktorí tam bol a má činnosť poisťovanie - jemu stravné schválili. Takže neviem podľa čoho posudzujú. Možno podľa očí, ja mám asi smolu, mám hnedé.
alpland
28.01.07,12:09
Ceny sa dávajú do podnikateľského zámeru len orientačne, úplne spokojne môžeš tovar nakúpiť za takú sumu, aká tebe vyhovuje. Pozor však na majetok nad 30 000,- Sk, ten podlieha riadnemu odpisovaniu.




UPSVAR uzna len max do 29 999 SK z DPH (PC, tlaciaren, dig.fotak, scaner, odvody, reklamna cedula tvojej firmy, najom, aktivacia mobilu, pevnej linky,internetu, zhotovenie webstranky, za predpokladu ak na web umiestnis logo ESF...a (49 999,-SK z DPH softver...)
peter.tomsik
22.10.07,08:18
UPSVAR uzna len max do 29 999 SK z DPH (PC, tlaciaren, dig.fotak, scaner, odvody, reklamna cedula tvojej firmy, najom, aktivacia mobilu, pevnej linky,internetu, zhotovenie webstranky, za predpokladu ak na web umiestnis logo ESF...a (49 999,-SK z DPH softver...)

Ahojte,
snazim sa do stredy vyrpacovat podnikatelsky zamer na zivnost - IT sluzby. Ide mi hlavne o pocitacove skolenia, kt. som robil popri skole ak brigadnik. kedze som uz skoncil, jedina moznost dalsej spoluprace je jedine fomra zivnosti. Chcel by som max. vyuzit dotaciu /70 975Sk/ na nakup potrebneho vybavenia. Problem je v tom, ze vsade mi povedia inak - co sa tyka veci a ich cien, kt. chcem uviest do zameru. tu pisete, ze na pc sa uznava max. 29 999Sk s dph - to je suhrna cena za skrinu+lcd+klavesnicu+mys+tlaciaren+scanner? Lebo kdesik na strankach ESF bolo pisane ze jedna vec nesmie byt viac ako 29999Sk s dph. Teda ak kupim pocitac za 28 000 (apple MacMini)k tomu LCD za 7000, mys+klavesnicu za 3600(apple), multifunkcne zariadenie HP za 4000 a ext. pevny diks za 3500Sk, tak by to malo byt v poriadku? K tomu treba zaratat i licencie softu - vypalovaci software Roxio (4000Sk) a iWork - neico ako word pre paltformu apple. V tej cene pocitaca macMIni je i licencia na operacny system MAC OS X v cene cca 4500Sk. ide o to, ze chcem zacat skolenia nielen pre windows ale i pre "macintoshe" - tie zatial nikto neponuka a myslim, ze ked tieto pocitace zaradil Orange do akcie, mohlo by ybt dostatok ludi, kt. by sa chceli naucit o tomto op.systeme co najviac. Nevyhodou Applov je prave ich cena - preto sa chcem spytat, ci mi takato kalkulacia prejde.. povodne som checl prenosny najlacnejsi pocitac od applu - ale ten stoji 37 000Sk - ked som sa dozvedel, ze max. je 29 999Sk, tak som dal Apple MacMini, kt. je sice stolny pocitac, ale vazi len 1,3kg a da sa prenasat ( http://applecentrum.eu/?page_id=1187882770 ) dokonca sa nan robi aj taska - mozem si aj tu dat do zameru? stoji asi 1000Sk.

Velmi pekne dakujem za rady.

s pozdravom
P.T
zanetth
22.10.07,09:10
Mne bolo povedané, že ak si kúpim napr. počítač za viac ako 30 000, z príspevku môžem uhradiť len sumu zodpovedajúcu výške odpisov za obdobie čerpania príspevku. Zvažovala by som aj takúto možnosť, síce by si na počítač musel doložiť niečo z vlastných peňazí, ale zvyšok príspevku by si mohol použiť na ďalšie veci. PC v tomto prípade = skriňa+lcd+myš+klávesnica + OS. Scannery a ostatné multifunkčné zariadenia sú posudzované zvlášť, ako aj špeciálne softwary.
ecc
25.10.07,00:38
Chcem sa spytat na vybavenie tejto dotacie pri zaciatku podnikania. V najblizsich dnoch by som chcel skocit do zivnosti, hoci ma netesia papierovacky a veci s tym spojene, no na vyber ani nemam. Pocul som nieco ohladom dotacie pre zaciatok podnikania, tu som nasiel o tom tuto diskusiu a tak sa chcem spytat na par veci:
1. Kde mozem zistit informacie o tejto dotacii?
2. Je mozne dat do nakladov aj tazko dokazatelne veci, ako je napriklad redesign stranky, uprava scriptov webovej stranky (zlozitejsie PHP+MySQL scripty) a ak ano, tak za akych podmienok a do akej sumy?
3. Akym sposobom dokazujem vyuzitie tychto financii, ktore zrejme musim uviest v podnikatelskom plane? Staci original faktura o nakupe tovaru alebo sluzby, ktora bola uvedena v podnikatelskom zamere?