Zavrieť

Porady

dotácia z ÚP na SZČ

V septembri 2006 som si otvorila živnosť a dostala dotáciu z ÚP.Môžete mi poradiť? V podnikateľskom zámere môžem kúpiť PC za 21 000,-monitor za
8 990,-Sk. Musím dodržať pri nákupe tieto ceny? Čo ak ich nedodržím a kúpim drahšie alebo lacnejšie? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    Ceny sa dávajú do podnikateľského zámeru len orientačne, úplne spokojne môžeš tovar nakúpiť za takú sumu, aká tebe vyhovuje. Pozor však na majetok nad 30 000,- Sk, ten podlieha riadnemu odpisovaniu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V pondelok,t.j. 11.12. čaká moja priateľka kontrolu z ÚP práve na čerpanie dotácie, či použila správne v súlade s podpísanou dohodou. Či má správne označenú prevádzku, ktorú sme zabudli na ÚP prihlásiť. Ešte, že v piatok sa ozvali telefonicky, hneď sme utekali nahlásiť na ÚP prevádzku. Prevádzka bola riadne nahlásená na živn.oddelení. Dopad kontroly dám vedieť.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    nám hovorili, ze nikdy nemame do podnikatelskeho zameru, resp. do kalkulácie písat presne cenu, napriklad tých 21.000 za monitor,
    ALE:
    cca 21.000 za monitor,
    nakolko presne toto sa moze stat jadrom problému...

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    aktaK
    nám hovorili, ze nikdy nemame do podnikatelskeho zameru, resp. do kalkulácie písat presne cenu, napriklad tých 21.000 za monitor,
    ALE:
    cca 21.000 za monitor,
    nakolko presne toto sa moze stat jadrom problému...
    hm, hm.....veľmi sa mi to nezdá, žeby pracovníčky ÚPSVaR robili akurát s týmto problém (ale samozrejme, nevylučujem to - aj tam sú občas tety nevyspaté a napajedené, prípadne hladné ), nakoľko v podnikateľskom zámere je uvedená kalkulácia predpokladaných nákladov na začatie podnikania. Skutočné náklady sa zúčtujú až obstaraním toho konkrétneho majetku. V trhovej ekonomike sa využíva voľná tvorba cien, takže garancia rovnakej ceny je takmer nulová.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Hlásim ukončenie kontroly z ÚP na čerpanie dotácie. Kontrolu nič iné nezaujímalo, len to ako bola použitá dotácia. Vyžiadali doklady o nákupe podľa podnikateľského zámeru.
    Trošku sme sa zľakli nakoľko na PC bola faktúra za 38 tisíc, a pritom povolené je do 30 tisíc. Ale nakoniec sa to vysvetlilo, že tá cena je aj s programami. Takže samotný PC sa zmestilo do 30 tisíc.

    Boli tu asi 10 minút aj s cestou. Spísala sa (mali dopredu vytlačenú) správa o kontrole, a to bolo všetko. Očakávali sme hlbšiu kontrolu, vôbec neskúmali, či zakúpené veci sú nové, alebo kúpené pod rukou.

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    Zolee, blahoželám. Máš to zdárne za sebou.

    Len trochu ma zaskočilo, že:
    smith
    Trošku sme sa zľakli nakoľko na PC bola faktúra za 38 tisíc, a pritom povolené je do 30 tisíc. Ale nakoniec sa to vysvetlilo, že tá cena je aj s programami. Takže samotný PC sa zmestilo do 30 tisíc.
    ja neviem, nikde nájsť, že nákup majetku musí byť do 30 000,- Sk.

    smith
    vôbec neskúmali, či zakúpené veci sú nové, alebo kúpené pod rukou.
    naopak, toto je podmienka, že majetok musí byť nový.

    MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

    MILKA58
    Aj ja som tohto roku využila možnosť dotácie ako nezamestnaná na otvorenie živnosti a v podnikateľskom zámere mám tiež len sumy cca...Sk, nikde nie je napísané, že to musí byť do 30.000,-, ale všetci sme boli na to upozorňovaní, že nesmieme prekročiť túto cenu a prostriedky musíme vyčerpať do konca tohto roku (živnosť mám od apríla). A to po akej dobe od čerpania dotácie už boli na kontrolu?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    MILKA58
    Aj ja som tohto roku využila možnosť dotácie ako nezamestnaná na otvorenie živnosti a v podnikateľskom zámere mám tiež len sumy cca...Sk, nikde nie je napísané, že to musí byť do 30.000,-, ale všetci sme boli na to upozorňovaní, že nesmieme prekročiť túto cenu a prostriedky musíme vyčerpať do konca tohto roku (živnosť mám od apríla). A to po akej dobe od čerpania dotácie už boli na kontrolu?
    Dotáciu priateľka dostala v priebehu septembra. Ja som rátal s tým, že do 3 mesiacoch sa ozvú na kontrolu.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Dá sa dotácia použiť aj na náklady na telefonické hovory a na preplatenie časti výdavkov spojených s užívaním časti domu na podnikateľské účely? Prišla totiž za mnou nová klientka, ktorá dostala dotáciu z UPSVaR, kde mala konkrétne: náklady na telefón - sú to náklady na zakúpenie telefónu , alebo na mesačné užívanie a mesačnú fakturáciu?
    Mimo iného - dá sa aj tak zahrnúť do podnikateľského zámeru práve telefonické hovory a nie nájomné, ale časť nákladov na energie - t.j. plyn (kúrenie plynom) a el. energie vo výške 25% celkových nákladov?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Marianna01
    Dá sa dotácia použiť aj na náklady na telefonické hovory a na preplatenie časti výdavkov spojených s užívaním časti domu na podnikateľské účely? Prišla totiž za mnou nová klientka, ktorá dostala dotáciu z UPSVaR, kde mala konkrétne: náklady na telefón - sú to náklady na zakúpenie telefónu , alebo na mesačné užívanie a mesačnú fakturáciu?
    Mimo iného - dá sa aj tak zahrnúť do podnikateľského zámeru práve telefonické hovory a nie nájomné, ale časť nákladov na energie - t.j. plyn (kúrenie plynom) a el. energie vo výške 25% celkových nákladov?
    Ja si myslím, že tá dotácia na telefon bola na nákup a nie mesačné platby. Obvykle ÚP poskytuje dotáciu na zakúpenie majeku a nie hradenie služieb.

    MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

    MILKA58
    Mne z podnikateľského zámeru vyškrtli telefón, nakoľko to nedoporučujú, pretože potom by chceli, aby to bolo každý mesiac zdokladované výpisom všetkých hovorov a len tie, ktoré by sa týkali podnikania, by uznali. Je to v podstate blbosť, ako by vedeli, ktoré číslo komu patrí. Napríklad mi škrtli aj stravné a chlapcovi, ktorí tam bol a má činnosť poisťovanie - jemu stravné schválili. Takže neviem podľa čoho posudzujú. Možno podľa očí, ja mám asi smolu, mám hnedé.

    alpland je offline (nepripojený) alpland

    alpland
    ola
    Ceny sa dávajú do podnikateľského zámeru len orientačne, úplne spokojne môžeš tovar nakúpiť za takú sumu, aká tebe vyhovuje. Pozor však na majetok nad 30 000,- Sk, ten podlieha riadnemu odpisovaniu.



    UPSVAR uzna len max do 29 999 SK z DPH (PC, tlaciaren, dig.fotak, scaner, odvody, reklamna cedula tvojej firmy, najom, aktivacia mobilu, pevnej linky,internetu, zhotovenie webstranky, za predpokladu ak na web umiestnis logo ESF...a (49 999,-SK z DPH softver...)
    absolvent peter.tomsik
    alpland Pozri príspevok
    UPSVAR uzna len max do 29 999 SK z DPH (PC, tlaciaren, dig.fotak, scaner, odvody, reklamna cedula tvojej firmy, najom, aktivacia mobilu, pevnej linky,internetu, zhotovenie webstranky, za predpokladu ak na web umiestnis logo ESF...a (49 999,-SK z DPH softver...)
    Ahojte,
    snazim sa do stredy vyrpacovat podnikatelsky zamer na zivnost - IT sluzby. Ide mi hlavne o pocitacove skolenia, kt. som robil popri skole ak brigadnik. kedze som uz skoncil, jedina moznost dalsej spoluprace je jedine fomra zivnosti. Chcel by som max. vyuzit dotaciu /70 975Sk/ na nakup potrebneho vybavenia. Problem je v tom, ze vsade mi povedia inak - co sa tyka veci a ich cien, kt. chcem uviest do zameru. tu pisete, ze na pc sa uznava max. 29 999Sk s dph - to je suhrna cena za skrinu+lcd+klavesnicu+mys+tlaciaren+scanner? Lebo kdesik na strankach ESF bolo pisane ze jedna vec nesmie byt viac ako 29999Sk s dph. Teda ak kupim pocitac za 28 000 (apple MacMini)k tomu LCD za 7000, mys+klavesnicu za 3600(apple), multifunkcne zariadenie HP za 4000 a ext. pevny diks za 3500Sk, tak by to malo byt v poriadku? K tomu treba zaratat i licencie softu - vypalovaci software Roxio (4000Sk) a iWork - neico ako word pre paltformu apple. V tej cene pocitaca macMIni je i licencia na operacny system MAC OS X v cene cca 4500Sk. ide o to, ze chcem zacat skolenia nielen pre windows ale i pre "macintoshe" - tie zatial nikto neponuka a myslim, ze ked tieto pocitace zaradil Orange do akcie, mohlo by ybt dostatok ludi, kt. by sa chceli naucit o tomto op.systeme co najviac. Nevyhodou Applov je prave ich cena - preto sa chcem spytat, ci mi takato kalkulacia prejde.. povodne som checl prenosny najlacnejsi pocitac od applu - ale ten stoji 37 000Sk - ked som sa dozvedel, ze max. je 29 999Sk, tak som dal Apple MacMini, kt. je sice stolny pocitac, ale vazi len 1,3kg a da sa prenasat ( http://applecentrum.eu/?page_id=1187882770 ) dokonca sa nan robi aj taska - mozem si aj tu dat do zameru? stoji asi 1000Sk.

    Velmi pekne dakujem za rady.

    s pozdravom
    P.T

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Mne bolo povedané, že ak si kúpim napr. počítač za viac ako 30 000, z príspevku môžem uhradiť len sumu zodpovedajúcu výške odpisov za obdobie čerpania príspevku. Zvažovala by som aj takúto možnosť, síce by si na počítač musel doložiť niečo z vlastných peňazí, ale zvyšok príspevku by si mohol použiť na ďalšie veci. PC v tomto prípade = skriňa+lcd+myš+klávesnica + OS. Scannery a ostatné multifunkčné zariadenia sú posudzované zvlášť, ako aj špeciálne softwary.

    ecc je offline (nepripojený) ecc

    ecc
    Chcem sa spytat na vybavenie tejto dotacie pri zaciatku podnikania. V najblizsich dnoch by som chcel skocit do zivnosti, hoci ma netesia papierovacky a veci s tym spojene, no na vyber ani nemam. Pocul som nieco ohladom dotacie pre zaciatok podnikania, tu som nasiel o tom tuto diskusiu a tak sa chcem spytat na par veci:
    1. Kde mozem zistit informacie o tejto dotacii?
    2. Je mozne dat do nakladov aj tazko dokazatelne veci, ako je napriklad redesign stranky, uprava scriptov webovej stranky (zlozitejsie PHP+MySQL scripty) a ak ano, tak za akych podmienok a do akej sumy?
    3. Akym sposobom dokazujem vyuzitie tychto financii, ktore zrejme musim uviest v podnikatelskom plane? Staci original faktura o nakupe tovaru alebo sluzby, ktora bola uvedena v podnikatelskom zamere?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.