chlapec
09.12.06,10:29
Dobrý deň, mám takýto problém.

Som vedený na úrade práce 6 mesiacov. Popritom "pracujem" v jednej maklérskej spoločnosti. Čiže mám zmluvu o sprostredkovaní. V marci budúceho roka plánujem ísť na živnosť. Viem že dostanem peniaze z ÚP. Ibaže momentálne ked pracujem ako poradca mám síce príjem, ale nedostávam žiadne peniaze. /dal som si pozastaviť vyplácanie provízii/. Chcem sa spýtať, že keď si dám odblokovať provízie a následne mi prídu na účet, budem musieť zaplatiť aj nejaké odvody alebo také niečo z tých peňazí? A nie je to čo robím protizákonné, že som na úrade aj zarábam?
Monika Kováčová
09.12.06,12:13
Je to protizákonné.
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

bod 14. 14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Melnick
09.12.06,12:29
Okrem iného: provízia je iba pozastavená,keď ju vyplatia ,bude na nej obdobie, za ktoré bola vyplatená. To len na okraj.
chlapec
09.12.06,17:50
Ibaže keď ten príjem nepresiahne určitú sumu tak by sa z tých peňazí nemali platiť žiadne odvody. Keď som sa bol zahlásiť so zmluvou o sprostredkovaní v zdravotnej poisťovni tak mi povedali aby som prišiel až keď budem mať spravenú živnosť! A živnosť si spravím až v budúcom roku! Ja sa v týchto veciach moc nevyznám, ale veď pokiaľ to nebude viac ako určitá suma tak by som nemal platiť žiadne odvody alebo hej? Len na toto mi niekto odpovedzte ak môžte,prosím vás.
Melnick
09.12.06,18:36
Ako sprostredkovateľ poistenia si mal mať pridelené DIČ z DÚ. Pretože ten príjem sa môže považovať za nezákonné podnikanie.:)
Ešte doplním:ako sprostredkovateľ si bol povinný vykonať aj RZZP,pretože na účely ZP si posudzovaný ako SZČO,bez ohľadu na to, podľa ktorého § máš uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní.
Zamestnankyne ZP chceli po Tebe práve DIČ.

Moja rada- obetuj príspevok od ÚP,lebo ak Ti prídu na tieto veci budeš mať o problém viac.
Ak máš dobrý projekt na podnikanie zvládneš to aj bez príspevku. Horšie by bolo vracať ho aj s prípadnými sankciami.:)
kukučka
09.12.06,18:59
1. Dobre si prečítaj papiere, ktoré si pospísal na ÚP.
2. Berieš podporu, alebo dávku v hmotnej núdzi?
3. Prečo si si dal pozastaviť vyplácanie provízií?
Ivana Š
09.12.06,19:07
Ak si evidovaný na Úrade práce, možeš vykonávať zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 16 hodín týždenne a mzda za výkon tejto činnosti nesmie presiahnuť 800 sk týždenne
Monika Kováčová
09.12.06,19:50
Na úrade práce si vedený ako "uchádzač o zamestnanie". To znamená, že štát ti hľadá prácu. Ty však prácu máš. Porušil si zákon. Sprostredkovávaš poistenie podľa zákona o sprostredkovaní poistenia. Mal si povinnosť registrácie na Daňovom úrade a z tohto príjmu máš povinnosť platiť daň z príjmu. Nezaregistroval si sa - porušil si zákon. Na základe registrácie na DÚ si mal povinnosť vykonať RZZP v zdravotnej poisťovni.
chlapec
10.12.06,16:33
1. Dobre si prečítaj papiere, ktoré si pospísal na ÚP.
2. Berieš podporu, alebo dávku v hmotnej núdzi?
3. Prečo si si dal pozastaviť vyplácanie provízií?


Absolventská prax.
chlapec
10.12.06,16:35
Ak si evidovaný na Úrade práce, možeš vykonávať zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 16 hodín týždenne a mzda za výkon tejto činnosti nesmie presiahnuť 800 sk týždenne


To viem, veď práve. Ja môžem zarábať a pokiaľ v priemeru nepresiahnem 800 Sk týždenne tak to nemusím nikomu hlásiť. Alebo hej?
chlapec
10.12.06,16:38
Na úrade práce si vedený ako "uchádzač o zamestnanie". To znamená, že štát ti hľadá prácu. Ty však prácu máš. Porušil si zákon. Sprostredkovávaš poistenie podľa zákona o sprostredkovaní poistenia. Mal si povinnosť registrácie na Daňovom úrade a z tohto príjmu máš povinnosť platiť daň z príjmu. Nezaregistroval si sa - porušil si zákon. Na základe registrácie na DÚ si mal povinnosť vykonať RZZP v zdravotnej poisťovni.


Ja som sa podľa zákona zahlásil na daňovom úrade aj v zdravotnej poisťovni. Mám pridelené DIČ a keď som bol v ZP tak mi povedali aby som prišiel keď budem mať živnosť! Tak neviem v čom je chyba. Ak je tu niekto kto sa tomu rozumie bližšie nech sa vyjadri.
Monika Kováčová
10.12.06,16:40
Vysvetli absolventská prax... Robíš pre tú maklerskú spoločnosť absolventskú prax? S vedomím úradu práce? Aj o tých 800,- Sk musí vedieť úrad práce.
chlapec
10.12.06,16:51
Vysvetli absolventská prax... Robíš pre tú maklerskú spoločnosť absolventskú prax? S vedomím úradu práce? Aj o tých 800,- Sk musí vedieť úrad práce.

Absolventsku prax na urade prace. 4 hodiny denne.
Monika Kováčová
10.12.06,16:53
Nerozumiem... robíš absolventskú prax pre úrad práce? To som ešte nepočula... Štyri hodiny denne pracuješ na úrade práce?
chlapec
10.12.06,16:57
Nerozumiem... robíš absolventskú prax pre úrad práce? To som ešte nepočula... Štyri hodiny denne pracuješ na úrade práce?

Absolventsku prax môže robiť každý uchádzač o zamestnanie, ktorí skončil školu a pod. Je to 1700 Sk mesačne = 4 hodiny pod - pia. Môže tam byť max. 6 mesiacov a po 1 roku od skončenia abs. praxe môže ísť znovu. Je tak?
Danila
10.12.06,16:58
Nerozumiem... robíš absolventskú prax pre úrad práce? To som ešte nepočula... Štyri hodiny denne pracuješ na úrade práce?Od začiatku čítam chlapče zlatý tieto príspevky, a priznám sa Ti, obdivujem trpezlivosť Poraďákov. Pokiaľ nepripravuješ práve program na Silvestra, tak sa snažíš relaxovať týmto spôsobom. Nemáš pocit, že ak si na absolvenstskej praxi na úrade práce, mali by sme sa pýtať my Teba?
Monika Kováčová
10.12.06,17:00
Ja viem čo je absolvenstká prax, len ty si napísal:
Absolventsku prax na urade prace. 4 hodiny denne.


Úrad práce predsa eviduje zmluvy o absolvenstkej praxi a vie u koho ju vykonávaš, tak prečo píšeš Absolventskú prax na úrade práce. 4 hodiny denne?
chlapec
10.12.06,17:01
Od začiatku čítam chlapče zlatý tieto príspevky, a priznám sa Ti, obdivujem trpezlivosť Poraďákov. Pokiaľ nepripravuješ práve program na Silvestra, tak sa snažíš relaxovať týmto spôsobom. Nemáš pocit, že ak si na absolvenstskej praxi na úrade práce, mali by sme sa pýtať my Teba?

No veď ak budem vedieť odpovedať tak rád poradím....
Monika Kováčová
10.12.06,17:02
Absolventsku prax môže robiť každý uchádzač o zamestnanie, ktorí skončil školu a pod. Je to 1700 Sk mesačne = 4 hodiny pod - pia. Môže tam byť max. 6 mesiacov a po 1 roku od skončenia abs. praxe môže ísť znovu. Je tak?

Vieš chlapec, snažím sa ti pomôcť a zodpovedať na tvoj problém, ale buď to nechceš, alebo odpoveď už poznáš, alebo neviem, pretože tvoje odpovede sú také nijaké...:(
chlapec
10.12.06,17:03
Ja viem čo je absolvenstká prax, len ty si napísal:

Úrad práce predsa eviduje zmluvy o absolvenstkej praxi a vie u koho ju vykonávaš, tak prečo píšeš Absolventskú prax na úrade práce. 4 hodiny denne?

No veď hej, lenže evidovaný nezamestnaný môžu vykonávať abs. prax aj na úrade práce. Pomáhajú tam úradníkom a tak. Nerozumiem na čo narážaš, neviem ako to mám vysvetliť....
Monika Kováčová
10.12.06,17:04
Dobrý deň, mám takýto problém.

Som vedený na úrade práce 6 mesiacov. Popritom "pracujem" v jednej maklérskej spoločnosti. Čiže mám zmluvu o sprostredkovaní. V marci budúceho roka plánujem ísť na živnosť. Viem že dostanem peniaze z ÚP. Ibaže momentálne ked pracujem ako poradca mám síce príjem, ale nedostávam žiadne peniaze. /dal som si pozastaviť vyplácanie provízii/. Chcem sa spýtať, že keď si dám odblokovať provízie a následne mi prídu na účet, budem musieť zaplatiť aj nejaké odvody alebo také niečo z tých peňazí? A nie je to čo robím protizákonné, že som na úrade aj zarábam?

V podstate si si odpovedal už v prvej otázke...
chlapec
10.12.06,17:04
Vieš chlapec, snažím sa ti pomôcť a zodpovedať na tvoj problém, ale buď to nechceš, alebo odpoveď už poznáš, alebo neviem, pretože tvoje odpovede sú také nijaké...:(


Ja chcem, ale nechápem v čom je problém... ja sa snazim odpovedať na otázky ktoré tu padajú, myslím to vážne ....
Monika Kováčová
10.12.06,17:06
No veď hej, lenže evidovaný nezamestnaný môžu vykonávať abs. prax aj na úrade práce. Pomáhajú tam úradníkom a tak. Nerozumiem na čo narážaš, neviem ako to mám vysvetliť....

Narážam na to, že som nepočula, že niekto robí absolvenstkú prax na úrade práce, jednoducho som nepočula o tom. To neznamená, že to nie je možné...
chlapec
10.12.06,17:06
V podstate si si odpovedal už v prvej otázke...


Ako som si odpovedal? Pýtam sa či to nie je protizákonné atď...
chlapec
10.12.06,17:07
Narážam na to, že som nepočula, že niekto robí absolvenstkú prax na úrade práce, jednoducho som nepočula o tom. To neznamená, že to nie je možné...


aha....no tak už sa chápeme asi...
Monika Kováčová
10.12.06,17:10
To viem, veď práve. Ja môžem zarábať a pokiaľ v priemeru nepresiahnem 800 Sk týždenne tak to nemusím nikomu hlásiť. Alebo hej?

Takže na úrade práce vedia, že zarábaš 800,- Sk týždenne, áno?
To, že si sprostredkovateľ poistenia vie daňový úrad. Nemal si z neho príjem, nebudeš podávať daňové priznanie. RZZP budeš musieť urobiť, pretože si považovaný za SZČO z hľadiska zákona o zdravotnom poistení.
chlapec
10.12.06,17:14
Takže na úrade práce vedia, že zarábaš 800,- Sk týždenne, áno?
To, že si sprostredkovateľ poistenia vie daňový úrad. Nemal si z neho príjem, nebudeš podávať daňové priznanie. RZZP budeš musieť urobiť, pretože si považovaný za SZČO z hľadiska zákona o zdravotnom poistení.
Nevedia to na úrade práce, ja som sa tam pýtal že do koľko môžem zarábať tak mi povedali že 800 Sk na týždeň, a viac nevedia....

Daňové priznanie budem dávať až k 31.3.2008? Nemal by som dať teraz aspoň nulové daňové priznanie?

A ako im mám vysvetliť to SZČO keď nemám IČO? Iba DIČ a to odo mňa nepýtali keď som tam bol, iba mi povedali aby som prisiel, keď budem SZČO. A čo je to RZZP? Ako sa to robí? A odvody za mňa platí UP ked som nezamestnaný....
Melnick
10.12.06,17:26
chlapec,je mi naozaj ľúto,že ťa neusmernili na ZP-zvlášť ak si im povedal,že ako sprostredkovateľovi Ti bolo pridelené DIČ. Pozri si dobre zmluvu o sprostredkovaní ,čo všetko obsahuje.Ináč som sa k zmluvám vyjadrila vyššie v príspevku.
Ako absolvent na absolventskej praxi dostávaš od ÚP 1700.-Sk
Nemýliš si ju s aktivačnými prácami,kde tiež dostávaš 1700.- sk ,ale popri tom si môžeš na DoVP ešte zarobiť 3200.-Sk /mesiac?
Vlastne tú šancu zarobiť si máš aj ako absolvent.:) :)
Monika Kováčová
10.12.06,17:27
Nevedia to na úrade práce, ja som sa tam pýtal že do koľko môžem zarábať tak mi povedali že 800 Sk na týždeň, a viac nevedia....

Ale na základe DOVP alebo DOBPŠ a tú musia mať na úrade práce doloženú + mesačne potvrdenie od zamestnávateľa o príjme. Nemôžeš podnikať a byť na úrade práce vedený ako uchádzač o zamestnanie, jednoducho nemôžeš. potom máš takýto problém. Jasnačka, že ťa zo zdravotnej vypoklonkovali aby si prišiel až keď budeš mať živnosť, pretože vedia, že si vedený na ÚP. RZZP je ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
chlapec
10.12.06,17:30
Ale na základe DOVP alebo DOBPŠ a tú musia mať na úrade práce doloženú + mesačne potvrdenie od zamestnávateľa o príjme. Nemôžeš podnikať a byť na úrade práce vedený ako uchádzač o zamestnanie, jednoducho nemôžeš. potom máš takýto problém. Jasnačka, že ťa zo zdravotnej vypoklonkovali aby si prišiel až keď budeš mať živnosť, pretože vedia, že si vedený na ÚP. RZZP je ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.


Tak ale ja ešte nepodnikám, štát za mňa platí odvody - tie zdravotné - tak ja si tam mám potom čo napísať?
Monika Kováčová
10.12.06,17:37
Tak ale ja ešte nepodnikám, štát za mňa platí odvody - tie zdravotné - tak ja si tam mám potom čo napísať?

To si na omyle:
Zákon o dani z príjmu: § 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

pričom odkaz 29a) 29a) Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších redpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Takže ak máš zmluvu o sprostredkovaní poistenia si "podnikateľ".
Monika Kováčová
16.12.06,18:10
ďakujem ermon, ďakujem aj všetkým ostatným zúčastnením na diskusii... síce ste mi nepomohli, že áno, ale aj tak ďakujem, pretože je to slušné.
maminaeva
16.12.06,18:27
Je to neskutočné, ako sa chlapček dokáže stavať do pozície, že vôbec netuší, že je podnikateľ a má aj povinnosti. Pozná len práva- dostať od UP príspevok, neodvádzať odvody ani dane, veď má pozastavený príjem a žije teraz zo vzduchu. Najradšej by si tu prečítal: si šikovný a všetko čo robíš je podľa zákona, len zarábaj a nič neplať, štát bude za teba platiť odvody až do dôchodku a ty sa môžeš stále tváriť, ako jelimánek...
Ofélia
16.12.06,18:56
Mal by si vedieť, že pokiaľ ti zmluva stále trvá, daňový úrad aj zdravotná poisťovňa ťa považujú za Szčo. Sociálne ťa považuje za Szčo od januára 2007 a to na základe registrácie z NBS. Pozor na to NBU kontroluje či si ich klient plní povinnosti, ohlasovacie a odvodové. Takže teraz sa ti zdá, že problém nemáš, ale v skutočnosti ho máš. Vôbec ťa neospravedlňuje, že si si dal pozastaviť províziju. Mal si ukončiť zmluvu, keď si chcel z ÚP peniaze, ale to dobre vieš, že tým by si stratil následné provízie zo svojich zmlúv. To či si chceš otvoriť živnosť, považujem už len ako doplnok ku tvojej zmluve, pretože registrácia v NBS, je licencia...... Na tvojom mieste z ÚP potichu odídem, určite si teraz podpisoval novú zmluvu zo Správc, spol. zober si registráciu z NBS a choď sa registrovať na Dú a ZP, lebo ti hrozia sankcie za omeškanie registrácie.
Leontin
15.01.07,22:06
Nevedia to na úrade práce, ja som sa tam pýtal že do koľko môžem zarábať tak mi povedali že 800 Sk na týždeň, a viac nevedia....

Daňové priznanie budem dávať až k 31.3.2008? Nemal by som dať teraz aspoň nulové daňové priznanie?

A ako im mám vysvetliť to SZČO keď nemám IČO? Iba DIČ a to odo mňa nepýtali keď som tam bol, iba mi povedali aby som prisiel, keď budem SZČO. A čo je to RZZP? Ako sa to robí? A odvody za mňa platí UP ked som nezamestnaný....
Ja sice nie som odbornik, ale myslim si jedno. Ak mas DIC, tak by si mal podat danove priznanie a hotovo!!! A mas odpoved na to, ci si mas podat i nulove DP.
A mimochodom, ak nemas ICO, tak nemas zivnost. (ale to aj tak neva, lebo robis cinnost na ktoru nie je treba zivnost) Ale ak mas DIC, priznaj prijem a dane. :)
kamos665
18.01.07,06:20
Milý chlapec,

v podstate si sa už dozvedel, že máš problém. Ešte také doplnenie.

V zákone o správe daní sa dá nájsť paragraf, v ktorom je uvedené, s ktorými inštitúciami a v akej periodicite si Daňový úrad vymieňa informácie.
Podľa mňa by si mal konať rýchlo.

Tiež som zatial nezamestnaný, vybavujem si živnosť, naštastie dohody z čias štúdia som úspešne ukončil ešte zavčasu, kym som bol študent.

Ja len tak. Nech sa ti dari
;) :cool:
Marti.ka
05.03.07,06:13
Pripojím svoj prípad. Začala som chodiť na školenia ako finačný poradca. Bola som evidovaná na ÚP. Pýtala som sa, či to nebude žiaden problém. Povedali mi, že žiaden problém mať nebudem. Vtedy mi išlo o veľa. Mala som veľmi slušnú podporu. Vyplnila som len nejaký dotazník. Potom mi prišla poštou zmluva s onou spoločnosťou. Po jej prečítaní mi bolo jasné to, že ak by som ju podpísala tak by som mala veľký problém. Bolo v nej jednoznačne napísané, že ide o podnikanie a že sa musím hlásiť na DÚ aj na ZP.
Pri nahlasovaní na ÚP som podpisovala, že nevykonávam činnosť na základe živnostenského alebo iného oprávnenia a táto zmena by znamenala okamžité vyradenie z evidencie. Bolo mi jasné, že finančné poradenstvo je vlastne tá činnosť vykonávaná na základe iného ako živnostenského oprávnenia. Zmluvu som nepodpísala a s finančným poradenstvom som skončila.
krasovlaska
05.06.07,17:40
Chcem sa spýtať ako riešiť takúto situáciu: som evidovaná na úrade práce a začala som pracovať pre poisťovňu ako podriadený sprostredkovateľ poistenia na DIČ. Zmluva je o obchodnom zastúpení. Na úrade mi tvrdia, že to nie je pracovná zmluva takže ma nemôžu vyradiť z evidencie. Na druhej strane odo mňa žiadajú potvrdiť tlačivo zamestnávateľom o mojom príjme. Poisťovňa mi toto tlačivo potvrdiť, nechce pretože som SZČO a na tieto účely slúži tzv. provízny list. Na úrade však hovoria, že sama si ho potvrdiť nemôžem a provízny list sa im nepozdáva. Ako to mám riešiť?
Monika Kováčová
05.06.07,17:44
Si "SZČO" - podnikáš na základe iného ako živnostenského oprávnenia (máš licenciu PSP), vyradia ťa z evidencie na základe toho, že podnikáš.
Asmína
07.06.07,16:46
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

Pod označením znevýhodnený uchádzač o zamestnanie na úrade práce je okrem iného aj občan, ktorý je rodič alebo osoba starajúca sa o tri a viac detí, alebo osamelý občan starajúci sa o dieťa.
Neviem, či si to dobre vysvetľujem, ale z toho mi vychádza, že pokiaľ má uchádzač tri deti, tak má nárok na vyšší príspevok. Alebo je v tom nejaký háčik? Má niekto skúsenosť?
Monika Kováčová
07.06.07,19:03
veronikasad nesnaž sa, zadávateľ témy má odpovede od 10.12.2006 (t.j. 1/2 roka) na háku.... jednoducho mu boli proti srsti.
Monika Kováčová
07.06.07,19:04
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

Pod označením znevýhodnený uchádzač o zamestnanie na úrade práce je okrem iného aj občan, ktorý je rodič alebo osoba starajúca sa o tri a viac detí, alebo osamelý občan starajúci sa o dieťa.
Neviem, či si to dobre vysvetľujem, ale z toho mi vychádza, že pokiaľ má uchádzač tri deti, tak má nárok na vyšší príspevok. Alebo je v tom nejaký háčik? Má niekto skúsenosť?

Nemyslím že vyšší, skôr má asi prednosť pred neznevýhodnenými ... (uff, to je slovo...)
Asmína
07.06.07,19:23
No asi nie prednosť pred neznevýhodnenými, lebo uchádzači o príspevok sú rozdelený do dvoch skupín. Len mi nejde do hlavy, žeby počet detí v rodine mal vplyv na zaradenie do znevýhodnenej skupiny.
• V akej výške sa poskytuje príspevok?
– Výška príspevku závisí od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci (poskytnutím príspevku dochádza k poskytnutiu štátnej pomoci) podľa osobitného predpisu a od typu znevýhodnenie uchádzačov o zamestnanie
Napríklad výška príspevku v okrese Prešov:
– pre UoZ vedeného v evidencii najmenej 4 mesiace 64.122,– Sk
– pre znevýhodneného UoZ 88.785,– Sk

• Kto je znevýhodnený uchádzač o zamestnanie?
– Znevýhodnený uchádzač o zamestnanie, ktorému je možné poskytnúť príspevok podľa § 49 je:
a) občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie (ďalej len „ absolvent školy“),
b) občan starší ako 50 rokov veku,
c) občan vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov z predchádzajúcich 16 mesiacov (ďalej len „dlhodobo nezamestnaný občan“), V prípade znevýhodneného uchádzača podľa tohto bodu, sa skúma dĺžka evidencie či z posledných 16 mesiacov, bol 12 mesiacov vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie, tak, že sa doba evidencie sa napočítava.
d) občan, ktorý nevykonával zárobkovú činnosť, ani sa nepripravoval na povolanie v rámci sústavnej prípravy na povolanie alebo v systéme ďalšieho vzdelávania z dôvodu, že nemohol zosúladiť pracovné povinnosti s plnením rodičovských povinností,
e) občan, ktorý je rodič, alebo osoba podľa osobitného predpisu starajúca sa o tri a viac detí, alebo osamelý občan starajúci sa o dieťa,
f) občan, ktorý stratil schopnosť vykonávať svoje doterajšie zamestnanie zo zdravotných dôvodov a nie je občanom so zdravotným postihnutím,
g) občan, ktorý sa sťahuje alebo sa sťahoval v rámci územia členských štátov Európskej únie, alebo občan, ktorý má pobyt na území členského štátu Európskej únie na účel výkonu zamestnania,
h) občan, so zdravotným postihnutím,
i) cudzinec, ktorému bol udelený azyl.
krasovlaska
09.06.07,14:34
Ďakujem Ermon za odpoveď. To isté som si myslela aj ja ale na úrade práce mi tvrdia, že vyradiť by ma mohli len keby som pracovala ako živnostníčka. Vraj prácu na DIČ nemajú špecifikovanú v tých ich smerniciach takže ma nemôžu vyradiť. Ale už sa to blíži lebo som prekročila tie ich ďalšie smiešne podmienky (zárobok maximálne neviem presne 3600 korún či koľko), takže na základe tohto ma už vyradia. Zatiaľ tam chodím, nosím potvrdenia, že si hľadám prácu a hádam sa s nimi. papa