Nerghal
13.12.06,10:31
chcel by som si zrusit zivnost. ako treba postupovat? treba aj zrusit DIC alebo mi ho bude treba, ked budem chciet robit na dohodu? a ako to bude s platenim do zdravotnej poistovne? budem musiet platit za cely rok alebo len za tie mesiace v roku 2007, v ktorom som este mal zivnost? planujem ju totiz zrusit tak niekedy v marci.

takisto chcem vediet, ze kedy mam zacat platit tie peniaze do zdravotnej poistovne, pretoze som v roku 2006 neplatil, kedze som student, ale za rok 2007 uz budem musiet.
camelfly
13.12.06,09:36
Záleží na tom, či prevádzkujete ohlasovaciu alebo koncesovanú živnosť. Keď vlastníte živnostenský list (ohlasovacie činnosti), oznámite ukončenie podnikania živnostenskému úradu. Tu žiaden poplatok neplatíte. Ak naopak máte koncesnú listinu, o jej zrušenie požiadate a uhradíte 150 korún.

Po tom, ako ste dostali rozhodnutie o pozastavení alebo ukončení podnikania, treba to do 8 dní ohlásiť tak zdravotnej, ako aj Sociálnej poisťovni. Vaše nemocenské a dôchodkové poistenie však zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, takže v podstate odo dňa, keď podáte v Sociálnej poisťovni Registračný list fyzických osôb, na ktorom vyznačíte políčko „odhláška“. Dovtedy musíte sociálne odvody platiť. Nezabudnite priložiť aj fotokópiu rozhodnutia a v zdravotnej poisťovni vyplniť oznámenie poistenca. Pri zrušení živnosti je potrebné príslušnému daňovému úradu vrátiť osvedčenie o registrácii. Mali by ste to stihnúť do 15 dní odo dňa ukončenia podnikania.

Druhy živností
Ohlasovacie živnosti:
remeselné (zámočníctvo, nástrojárstvo, kovoobrábanie, opravy karosérií, kožušníctvo, stolárstvo, zlatníctvo a klenotníctvo...), viazané, voľné.
Koncesované živnosti:
vývoj a výroba zbraní alebo streliva; opravy, úpravy, ničenie, znehodnocovanie alebo výroba rezu zbraní; nákup, predaj, prenájom alebo úschova zbraní a streliva; preprava zbraní a streliva; prevádzkovanie strelnice; prevádzkovanie pohrebísk; zmenárne; cestná motorová doprava; zasielateľstvo; poskytovanie technických služieb na ochranu majetku a osôb; prevádzkovanie závodného hasičského útvaru; organizovanie dobrovoľných dražieb

toto aspon k zruseniu zivnosti
Zoltán Kovács
13.12.06,09:47
chcel by som si zrusit zivnost. ako treba postupovat? treba aj zrusit DIC alebo mi ho bude treba, ked budem chciet robit na dohodu? a ako to bude s platenim do zdravotnej poistovne? budem musiet platit za cely rok alebo len za tie mesiace v roku 2007, v ktorom som este mal zivnost? planujem ju totiz zrusit tak niekedy v marci.

takisto chcem vediet, ze kedy mam zacat platit tie peniaze do zdravotnej poistovne, pretoze som v roku 2006 neplatil, kedze som student, ale za rok 2007 uz budem musiet.

Ak zrušíš živnosť a nezamestnáš sa, potom zravotné poistenie budeš musieť naďalej platiť, do SP nie. Ale ak sa zamestnáš odvody bude platiť zamestnávateľ. Pod zamestnaním rozumiem hlavný pracovný pomer, a nie dohodu o vykonaní práce.
Anja111
13.12.06,09:53
chcel by som si zrusit zivnost. ako treba postupovat? treba aj zrusit DIC alebo mi ho bude treba, ked budem chciet robit na dohodu? a ako to bude s platenim do zdravotnej poistovne? budem musiet platit za cely rok alebo len za tie mesiace v roku 2007, v ktorom som este mal zivnost? planujem ju totiz zrusit tak niekedy v marci.

takisto chcem vediet, ze kedy mam zacat platit tie peniaze do zdravotnej poistovne, pretoze som v roku 2006 neplatil, kedze som student, ale za rok 2007 uz budem musiet.

Dobre to chápem: V roku 2007 už nebudeš študent?
Nerghal
13.12.06,11:16
nie, v roku 2007 budem este stale student...
Zoltán Kovács
13.12.06,11:36
nie, v roku 2007 budem este stale student...

Ak budeš študentom a zrušiš živnosť potom nič nebudeš platiť.
Nerghal
13.12.06,11:41
a ak budem studentom a zivnost nezrusim tak budem platit normalne do zdravotnej? ak ano, tak kedy s tym platenim mam zacat?
katjab
26.12.06,17:02
Zruším živnosť ako fyzická osoba /jednoduché účtovníctvo/ k 31.12.2006 a následne od 01.01.2007 založená s.r.o. /podvojné účtovníctvo/.
Otázka:
- nemôžem všetky záväzky a pohľadávky z jednoduchého účtovníctva preniesť na s.r.o.?
- aké povinnosti mám okrem odhlášok a prihlášok do ZP a SP a DÚ? :mad:
Monika Kováčová
26.12.06,17:07
Odpoveď 1. - nie, ide o nový podnikateľský subjekt a nového daňovníka
Odpoveď 2. - v s.r.o. budeš mať vzťah zamestnávateľ - zamestnanec, takže týmto smerom ZP, SP a DÚ.
katjab
26.12.06,17:31
Ďakujem za odpoved!
Daska
26.12.06,19:06
... - nemôžem všetky záväzky a pohľadávky z jednoduchého účtovníctva preniesť na s.r.o.?...

Neviem ako to presne funguje, ale mam klientov - manzelov, ktori boli obidvaja SZCO, vlani spolu zalozili SRO a ta od nich odkupila pohladavky a zavazky. Ale akym sposobom, to neviem, musim pozriet do dokladov, moznoi nejaky pravnik by sa vedel vyjadrit
Fany
02.01.07,18:58
No nemoze odkupit iba pohladavky a zavazky, ale tzv. cely podnik alebo jeho ucelenu cast. Teda aj majetok.
Marína
02.01.07,19:54
.................