Zavrieť

Porady

zrusenie zivnosti

chcel by som si zrusit zivnost. ako treba postupovat? treba aj zrusit DIC alebo mi ho bude treba, ked budem chciet robit na dohodu? a ako to bude s platenim do zdravotnej poistovne? budem musiet platit za cely rok alebo len za tie mesiace v roku 2007, v ktorom som este mal zivnost? planujem ju totiz zrusit tak niekedy v marci.

takisto chcem vediet, ze kedy mam zacat platit tie peniaze do zdravotnej poistovne, pretoze som v roku 2006 neplatil, kedze som student, ale za rok 2007 uz budem musiet.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    camelfly je offline (nepripojený) camelfly

    camelfly
    Záleží na tom, či prevádzkujete ohlasovaciu alebo koncesovanú živnosť. Keď vlastníte živnostenský list (ohlasovacie činnosti), oznámite ukončenie podnikania živnostenskému úradu. Tu žiaden poplatok neplatíte. Ak naopak máte koncesnú listinu, o jej zrušenie požiadate a uhradíte 150 korún.

    Po tom, ako ste dostali rozhodnutie o pozastavení alebo ukončení podnikania, treba to do 8 dní ohlásiť tak zdravotnej, ako aj Sociálnej poisťovni. Vaše nemocenské a dôchodkové poistenie však zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, takže v podstate odo dňa, keď podáte v Sociálnej poisťovni Registračný list fyzických osôb, na ktorom vyznačíte políčko „odhláška“. Dovtedy musíte sociálne odvody platiť. Nezabudnite priložiť aj fotokópiu rozhodnutia a v zdravotnej poisťovni vyplniť oznámenie poistenca. Pri zrušení živnosti je potrebné príslušnému daňovému úradu vrátiť osvedčenie o registrácii. Mali by ste to stihnúť do 15 dní odo dňa ukončenia podnikania.

    Druhy živností
    Ohlasovacie živnosti:
    remeselné (zámočníctvo, nástrojárstvo, kovoobrábanie, opravy karosérií, kožušníctvo, stolárstvo, zlatníctvo a klenotníctvo...), viazané, voľné.
    Koncesované živnosti:
    vývoj a výroba zbraní alebo streliva; opravy, úpravy, ničenie, znehodnocovanie alebo výroba rezu zbraní; nákup, predaj, prenájom alebo úschova zbraní a streliva; preprava zbraní a streliva; prevádzkovanie strelnice; prevádzkovanie pohrebísk; zmenárne; cestná motorová doprava; zasielateľstvo; poskytovanie technických služieb na ochranu majetku a osôb; prevádzkovanie závodného hasičského útvaru; organizovanie dobrovoľných dražieb

    toto aspon k zruseniu zivnosti

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nerghal
    chcel by som si zrusit zivnost. ako treba postupovat? treba aj zrusit DIC alebo mi ho bude treba, ked budem chciet robit na dohodu? a ako to bude s platenim do zdravotnej poistovne? budem musiet platit za cely rok alebo len za tie mesiace v roku 2007, v ktorom som este mal zivnost? planujem ju totiz zrusit tak niekedy v marci.

    takisto chcem vediet, ze kedy mam zacat platit tie peniaze do zdravotnej poistovne, pretoze som v roku 2006 neplatil, kedze som student, ale za rok 2007 uz budem musiet.
    Ak zrušíš živnosť a nezamestnáš sa, potom zravotné poistenie budeš musieť naďalej platiť, do SP nie. Ale ak sa zamestnáš odvody bude platiť zamestnávateľ. Pod zamestnaním rozumiem hlavný pracovný pomer, a nie dohodu o vykonaní práce.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Nerghal
    chcel by som si zrusit zivnost. ako treba postupovat? treba aj zrusit DIC alebo mi ho bude treba, ked budem chciet robit na dohodu? a ako to bude s platenim do zdravotnej poistovne? budem musiet platit za cely rok alebo len za tie mesiace v roku 2007, v ktorom som este mal zivnost? planujem ju totiz zrusit tak niekedy v marci.

    takisto chcem vediet, ze kedy mam zacat platit tie peniaze do zdravotnej poistovne, pretoze som v roku 2006 neplatil, kedze som student, ale za rok 2007 uz budem musiet.
    Dobre to chápem: V roku 2007 už nebudeš študent?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nerghal
    nie, v roku 2007 budem este stale student...
    Ak budeš študentom a zrušiš živnosť potom nič nebudeš platiť.

    Nerghal je offline (nepripojený) Nerghal

    Nerghal
    a ak budem studentom a zivnost nezrusim tak budem platit normalne do zdravotnej? ak ano, tak kedy s tym platenim mam zacat?

    katjab je offline (nepripojený) katjab

    katjab
    Zruším živnosť ako fyzická osoba /jednoduché účtovníctvo/ k 31.12.2006 a následne od 01.01.2007 založená s.r.o. /podvojné účtovníctvo/.
    Otázka:
    - nemôžem všetky záväzky a pohľadávky z jednoduchého účtovníctva preniesť na s.r.o.?
    - aké povinnosti mám okrem odhlášok a prihlášok do ZP a SP a DÚ?
    Monika Kováčová
    Odpoveď 1. - nie, ide o nový podnikateľský subjekt a nového daňovníka
    Odpoveď 2. - v s.r.o. budeš mať vzťah zamestnávateľ - zamestnanec, takže týmto smerom ZP, SP a DÚ.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    katjab
    ... - nemôžem všetky záväzky a pohľadávky z jednoduchého účtovníctva preniesť na s.r.o.?...
    Neviem ako to presne funguje, ale mam klientov - manzelov, ktori boli obidvaja SZCO, vlani spolu zalozili SRO a ta od nich odkupila pohladavky a zavazky. Ale akym sposobom, to neviem, musim pozriet do dokladov, moznoi nejaky pravnik by sa vedel vyjadrit

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    No nemoze odkupit iba pohladavky a zavazky, ale tzv. cely podnik alebo jeho ucelenu cast. Teda aj majetok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.