bobik
17.12.06,20:25
Prosím Vás ako je to s tým školením zamestnancov ktorí majú osvedčenie alebo preukaz? Raz za päť rokov, alebo podľa noriem vyhlášok alebo nariadení? Napr. zvárači, práce vo výškach a pod. Stretol som sa s rôznými názormi či už právnikov alebo bezpečákov. Ďakujem.
karol.za
17.12.06,20:15
ahoj bobik

všetko o práci vo výškach je popísané vo vyhl.súbp a sbú č.374/1990 Z.z.
vyhradené technické zariadenia-plyn,tlak,zdvíhacie zariadenia a elektrické zariadenia vyhl.mpsvar sr č.718/2002 Z.z. zváranie o tom hovoria technické normy prikladám nejaký materiál kde je rozpísane podľa akej normy sa školenia a predĺženia platných zváračských preukazov robia.
s pozdravom karol
:):):):):)
bobik
18.12.06,18:32
Normy, nariadenia vlády, vyhlášky ministerstiev ohľadne BOZP poznám, ale myslel som, že zákon je najviac po ústavnom zákone. V tomto prípade myslím zákon č. 124/2006 Z. z. o BOZP § 6 odsek 4.
karol.za
18.12.06,19:45
Normy, nariadenia vlády, vyhlášky ministerstiev ohľadne BOZP poznám, ale myslel som, že zákon je najviac po ústavnom zákone. V tomto prípade myslím zákon č. 124/2006 Z. z. o BOZP § 6 odsek 4.

... ale zákon sa vo svojích odrážkach odvoláva na nariadenia,vyhlášky a tieto sa odvolávajú ,teda niektoré na stn a až odtiaľ sa dozvieme čo chcel zákonodárca vydaním zákona povedať
jednoduchšie to vysvetlím na obyčajnej zásuvke : na ktorej strane/zdierke/
má byť fáza ??? to sa človek nedozvie zo zákona,ale v stn
takže treba čítať zákon a aj to na ktorý ďaľší predpis sa odvoláva /však niekde je ich pod čiarou uvedeních dosti/ a až potom zistíš že to najdôležitejšie čo hľadáš sa dozvieš až ,,prelúskaním ,, danej stn a je to dokonca napísané maličkými písmenkami ako odrážka v tejto norme
s úpozdravom karol
:):):):):)
Kolenčík
18.12.06,19:46
Máš pravdu, že zákon je viac. Napr. vyhláška 374/90 hovorí o prenášaní bremien u mužov max. 55 kg, ale NV č. 281/06 toto mení, nakoľko NV je viac ako vyhláška, 374 hovorí v § 9 o overovaní vedomostí každé 3 roky a zákon hovorí o dvoch rokoch, čiže aj tu je zákon nad vyhláškou. Zákonom sú určene minimálne časové obdobia, ak iný právný predpis neurčí inak, ak určil - platí tento predpis.
bobik
19.12.06,16:03
Keby tá odvolávka v tom § 6 odseku 4 zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP bola tak je to jasné. Vzdávam sa. Budem školiť zváračov každé dva roky atď.
Black
19.12.06,19:09
Môj názor:

Rozsah špecializovaných školení (napr.: zvárači, vodiči VZV, práce vo výškach) a ich pravidelnosť a overovanie vedomostí upravujú vyhlášky, nariadenia a normy.

Zákon upravuje preukázateľné oboznámenie z hľadiska BOZP.

napr. školenie prác vo výške je uravené na 1x ročne (čo je častejšia ako cituje zákon) takže niet o čom rozmýšľať. Ale ak je pravidelnosť špecializovaného školenia určená napr. na 5 rokov nejakou normou, tak raz za 2 roky školí bezpečák týchto ľudí na túto činnosť z hľadiska BOZP a 1x za 5 rokov prejdú špecializovaným školením.

Medzi špecializovaným školením a školením BOZP je rozdiel v tom, že bezpečák na školení BOZP poučí zamestnanca hlavne o zásadách bezpečnej práce pri výkone týchto činností, pričom na špecializovanom školení zamestanec získava praktické aj teoretické vedomosti (samozrejme vrátane BOZP) o danej činnosti (napr. zváranie).:)
Black
19.12.06,19:12
Keby tá odvolávka v tom § 6 odseku 4 zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP bola tak je to jasné. Vzdávam sa. Budem školiť zváračov každé dva roky atď.

Súhlasím, školiť by sa malo z hľadiska BOZP 1x za 2 roky (pokiaľ nenastane žiadna zmena prevádzky)
karol.za
19.12.06,19:13
Keby tá odvolávka v tom § 6 odseku 4 zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP bola tak je to jasné. Vzdávam sa. Budem školiť zváračov každé dva roky atď.
bobik plne s tebou súhlasím,budeš školiť ,lepšie povedané budeš sa starať o výchovu a vzdelávanie zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,neboj aj zváračov budeš školiť,aj elektrikárov atď.akurát im nebudeš môcti predlžovať platnosť osvedčení a oprávnení o odbornej spôsobilosti na výkon danej profesie alebo vykonávanie danej činnosti a ani vydávať nové.
s pozdravom karol
:):):):):)
bobik,môj príspevok je bezpredmetný ak máš oprávnenie na vydávanie osvedčení a oprávnení o odbornej spôsobilosti pre vykonávanie daných profesií,alebo danných činností
Kolenčík
20.12.06,17:22
Keď sme pri tých školeniach, neviete niekto o základnom kurze pre revíznych technikov elektrických zariadení, nemôžem nič nájsť, najlepšie Žilinský kraj. Ďakujem.
Abbas
28.11.08,10:55
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na zákony, ktoré by bolo vhodné doplniť k pracovnej náplni údržbárov. Za odpoved dakujem pekne :)
Kazu
28.11.08,12:30
Keď sme pri tých školeniach, neviete niekto o základnom kurze pre revíznych technikov elektrických zariadení, nemôžem nič nájsť, najlepšie Žilinský kraj. Ďakujem.

Školenia robí ELZA Trenčín. Možno by bolo lepšie začať od Technickej inšpekcie. Viem že je v BA, NI, BB, KE, o iných neviem.
Black
28.11.08,16:08
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na zákony, ktoré by bolo vhodné doplniť k pracovnej náplni údržbárov. Za odpoved dakujem pekne :)

Celkom som nepochopil, prečo chceš doplňovať zákony k pracovnej náplni údržbárov. V akej oblasti robia údržbári (elektrikári, vodári, tepelná údržba)?
Zuzka2510
03.04.09,06:18
Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť, ak zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, trvá to 5 dní čiže nie sú v práci, patrí im náhrada mzdy za ten čas a aj stravné lístky? Tie zváračské preukazy ostávajú zamestnancom ale platí to zamestnávateľ. Tak teraz neviem, robím výplaty a neviem či im to zaplatiť alebo nie tých 5 dní. Podľa mňa áno.:confused: Ďakujem
Zuzka2510
03.04.09,06:59
Prosím:mee:
VERONIKA6
03.04.09,07:02
Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť, ak zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, trvá to 5 dní čiže nie sú v práci, patrí im náhrada mzdy za ten čas a aj stravné lístky? Tie zváračské preukazy ostávajú zamestnancom ale platí to zamestnávateľ. Tak teraz neviem, robím výplaty a neviem či im to zaplatiť alebo nie tých 5 dní. Podľa mňa áno.:confused: Ďakujem
Pokiaľ ich zamestnávateľ vyslal na školenie, ušlú mzdu platí zamestnávateľ. Pokiaľ na školení nemali zabezpečenú aj stravu, patria im diety.
erzet
06.04.09,18:28
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na zákony, ktoré by bolo vhodné doplniť k pracovnej náplni údržbárov. Za odpoved dakujem pekne :)
To by chcelo najskôr vedieť aké legislatívne predpisy predpisy máte v osnove školenia údržbárov a s akými náradím, nástrojmi, zariadeniami pracujú, ale to je nadlho.
Zuzka2510
21.04.09,08:33
Dobrý deň. Ja by som sa len chcela opýtať, zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, obdržia zváračské preukazy a moja otázka je či musia mať stále počas prac. doby aj keď zvárajú originály zváračské preukazy alebo stačia im kópie. Originály si myslím, že by mali byť založené v jeho evidencii. Ďakujem
Chobot
21.04.09,09:32
Dobrý deň. Ja by som sa len chcela opýtať, zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, obdržia zváračské preukazy a moja otázka je či musia mať stále počas prac. doby aj keď zvárajú originály zváračské preukazy alebo stačia im kópie. Originály si myslím, že by mali byť založené v jeho evidencii. Ďakujem

Tak asi pri práci ho nemusí mať pri sebe vo vrecku, ale musí ho mať tak uložený, aby v prípade kontroly ho mohol ukázať (napr. v skrinke, na personálnom, v peňaženke - ani tú asi nemá pri sebe keď zvára..).

Skôr by som asi originál nechal u neho a kópiu v evidencii. Predsa len ten preukaz patrí jeho držiteľovi, aj keď to platila firma, obdobne ako napr. vodičský preukaz.
Zuzka2510
21.04.09,09:36
Ďakujem pekne