Zavrieť

Porady

Školenie zamestnancov

Prosím Vás ako je to s tým školením zamestnancov ktorí majú osvedčenie alebo preukaz? Raz za päť rokov, alebo podľa noriem vyhlášok alebo nariadení? Napr. zvárači, práce vo výškach a pod. Stretol som sa s rôznými názormi či už právnikov alebo bezpečákov. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    ahoj bobik

    všetko o práci vo výškach je popísané vo vyhl.súbp a sbú č.374/1990 Z.z.
    vyhradené technické zariadenia-plyn,tlak,zdvíhacie zariadenia a elektrické zariadenia vyhl.mpsvar sr č.718/2002 Z.z. zváranie o tom hovoria technické normy prikladám nejaký materiál kde je rozpísane podľa akej normy sa školenia a predĺženia platných zváračských preukazov robia.
    s pozdravom karol

    bobik je offline (nepripojený) bobik

    bobik
    Normy, nariadenia vlády, vyhlášky ministerstiev ohľadne BOZP poznám, ale myslel som, že zákon je najviac po ústavnom zákone. V tomto prípade myslím zákon č. 124/2006 Z. z. o BOZP § 6 odsek 4.

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    bobik
    Normy, nariadenia vlády, vyhlášky ministerstiev ohľadne BOZP poznám, ale myslel som, že zákon je najviac po ústavnom zákone. V tomto prípade myslím zákon č. 124/2006 Z. z. o BOZP § 6 odsek 4.
    ... ale zákon sa vo svojích odrážkach odvoláva na nariadenia,vyhlášky a tieto sa odvolávajú ,teda niektoré na stn a až odtiaľ sa dozvieme čo chcel zákonodárca vydaním zákona povedať
    jednoduchšie to vysvetlím na obyčajnej zásuvke : na ktorej strane/zdierke/
    má byť fáza ??? to sa človek nedozvie zo zákona,ale v stn
    takže treba čítať zákon a aj to na ktorý ďaľší predpis sa odvoláva /však niekde je ich pod čiarou uvedeních dosti/ a až potom zistíš že to najdôležitejšie čo hľadáš sa dozvieš až ,,prelúskaním ,, danej stn a je to dokonca napísané maličkými písmenkami ako odrážka v tejto norme
    s úpozdravom karol

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Máš pravdu, že zákon je viac. Napr. vyhláška 374/90 hovorí o prenášaní bremien u mužov max. 55 kg, ale NV č. 281/06 toto mení, nakoľko NV je viac ako vyhláška, 374 hovorí v § 9 o overovaní vedomostí každé 3 roky a zákon hovorí o dvoch rokoch, čiže aj tu je zákon nad vyhláškou. Zákonom sú určene minimálne časové obdobia, ak iný právný predpis neurčí inak, ak určil - platí tento predpis.

    bobik je offline (nepripojený) bobik

    bobik
    Keby tá odvolávka v tom § 6 odseku 4 zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP bola tak je to jasné. Vzdávam sa. Budem školiť zváračov každé dva roky atď.

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    Môj názor:

    Rozsah špecializovaných školení (napr.: zvárači, vodiči VZV, práce vo výškach) a ich pravidelnosť a overovanie vedomostí upravujú vyhlášky, nariadenia a normy.

    Zákon upravuje preukázateľné oboznámenie z hľadiska BOZP.

    napr. školenie prác vo výške je uravené na 1x ročne (čo je častejšia ako cituje zákon) takže niet o čom rozmýšľať. Ale ak je pravidelnosť špecializovaného školenia určená napr. na 5 rokov nejakou normou, tak raz za 2 roky školí bezpečák týchto ľudí na túto činnosť z hľadiska BOZP a 1x za 5 rokov prejdú špecializovaným školením.

    Medzi špecializovaným školením a školením BOZP je rozdiel v tom, že bezpečák na školení BOZP poučí zamestnanca hlavne o zásadách bezpečnej práce pri výkone týchto činností, pričom na špecializovanom školení zamestanec získava praktické aj teoretické vedomosti (samozrejme vrátane BOZP) o danej činnosti (napr. zváranie).

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    bobik
    Keby tá odvolávka v tom § 6 odseku 4 zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP bola tak je to jasné. Vzdávam sa. Budem školiť zváračov každé dva roky atď.
    Súhlasím, školiť by sa malo z hľadiska BOZP 1x za 2 roky (pokiaľ nenastane žiadna zmena prevádzky)

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    bobik
    Keby tá odvolávka v tom § 6 odseku 4 zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP bola tak je to jasné. Vzdávam sa. Budem školiť zváračov každé dva roky atď.
    bobik plne s tebou súhlasím,budeš školiť ,lepšie povedané budeš sa starať o výchovu a vzdelávanie zamestnancov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,neboj aj zváračov budeš školiť,aj elektrikárov atď.akurát im nebudeš môcti predlžovať platnosť osvedčení a oprávnení o odbornej spôsobilosti na výkon danej profesie alebo vykonávanie danej činnosti a ani vydávať nové.
    s pozdravom karol

    bobik,môj príspevok je bezpredmetný ak máš oprávnenie na vydávanie osvedčení a oprávnení o odbornej spôsobilosti pre vykonávanie daných profesií,alebo danných činností

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Keď sme pri tých školeniach, neviete niekto o základnom kurze pre revíznych technikov elektrických zariadení, nemôžem nič nájsť, najlepšie Žilinský kraj. Ďakujem.

    Abbas je offline (nepripojený) Abbas

    Abbas
    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na zákony, ktoré by bolo vhodné doplniť k pracovnej náplni údržbárov. Za odpoved dakujem pekne

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Kolenčík Pozri príspevok
    Keď sme pri tých školeniach, neviete niekto o základnom kurze pre revíznych technikov elektrických zariadení, nemôžem nič nájsť, najlepšie Žilinský kraj. Ďakujem.
    Školenia robí ELZA Trenčín. Možno by bolo lepšie začať od Technickej inšpekcie. Viem že je v BA, NI, BB, KE, o iných neviem.

    Black je offline (nepripojený) Black

    Black
    Abbas Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na zákony, ktoré by bolo vhodné doplniť k pracovnej náplni údržbárov. Za odpoved dakujem pekne
    Celkom som nepochopil, prečo chceš doplňovať zákony k pracovnej náplni údržbárov. V akej oblasti robia údržbári (elektrikári, vodári, tepelná údržba)?

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť, ak zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, trvá to 5 dní čiže nie sú v práci, patrí im náhrada mzdy za ten čas a aj stravné lístky? Tie zváračské preukazy ostávajú zamestnancom ale platí to zamestnávateľ. Tak teraz neviem, robím výplaty a neviem či im to zaplatiť alebo nie tých 5 dní. Podľa mňa áno. Ďakujem

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť, ak zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, trvá to 5 dní čiže nie sú v práci, patrí im náhrada mzdy za ten čas a aj stravné lístky? Tie zváračské preukazy ostávajú zamestnancom ale platí to zamestnávateľ. Tak teraz neviem, robím výplaty a neviem či im to zaplatiť alebo nie tých 5 dní. Podľa mňa áno. Ďakujem
    Pokiaľ ich zamestnávateľ vyslal na školenie, ušlú mzdu platí zamestnávateľ. Pokiaľ na školení nemali zabezpečenú aj stravu, patria im diety.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Abbas Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na zákony, ktoré by bolo vhodné doplniť k pracovnej náplni údržbárov. Za odpoved dakujem pekne
    To by chcelo najskôr vedieť aké legislatívne predpisy predpisy máte v osnove školenia údržbárov a s akými náradím, nástrojmi, zariadeniami pracujú, ale to je nadlho.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Dobrý deň. Ja by som sa len chcela opýtať, zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, obdržia zváračské preukazy a moja otázka je či musia mať stále počas prac. doby aj keď zvárajú originály zváračské preukazy alebo stačia im kópie. Originály si myslím, že by mali byť založené v jeho evidencii. Ďakujem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ja by som sa len chcela opýtať, zamestnávateľ vyšle zamestnancov na školenie zváračov, obdržia zváračské preukazy a moja otázka je či musia mať stále počas prac. doby aj keď zvárajú originály zváračské preukazy alebo stačia im kópie. Originály si myslím, že by mali byť založené v jeho evidencii. Ďakujem
    Tak asi pri práci ho nemusí mať pri sebe vo vrecku, ale musí ho mať tak uložený, aby v prípade kontroly ho mohol ukázať (napr. v skrinke, na personálnom, v peňaženke - ani tú asi nemá pri sebe keď zvára..).

    Skôr by som asi originál nechal u neho a kópiu v evidencii. Predsa len ten preukaz patrí jeho držiteľovi, aj keď to platila firma, obdobne ako napr. vodičský preukaz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.