rickman
12.01.07,14:45
Zdravim vsetkych.

O zmluve o sprostredkovani som si na porade.sk nieco uz nasiel (aj vzor aj zakon), no stale by som rad vedel, ako je to v pripade, ze:

tuto zmluvu dam podpisat zahranicnemu partnerovi - firme z clenskeho statu EU.
Moze to byt ta ista "slovenska" zmluva prelozena napr do ANG?:confused:

Alebo je tato zmluva dana medzinarodnym obchodnym pravom; ine "pokusy o taketo zmluvy" neplatia a je potrebne si ju najst?:confused:

Dik.:rolleyes:
rickman
13.01.07,08:31
mmmmmmm? :)
sunborn
11.02.07,15:40
Zmluva je pisomnym vyhotovenim vztahu dvoch a viacerych partnerov. Preto by mala obsahovat to, na com sa obe strany dohodli. Byva zvyklostou, ze jedna zo zmluvnych stran zmluvu vyhotovi a da ju k odsuhlaseniu druhej strane. Ak ide o medzinarodnu zmluvu malo by sa uviest akym pravom (ktorej krajiny) sa bude zmluva riadit a kde budu riesene pripadne spory vzniknute pri plneni zmluvy. Kludne to moze byt aj slovenske pravo a miesto riesenia sporov na Slovensku, len je to potrebne do zmluvy uviest a samozrejme partner to musi odsuhlasit. Vyhoda je v tom, ze keby doslo k poruseniu zmluvy zo strany partnera mas v prospech domace prostredie, ktoreho legislativu viac poznas, nemas problemy s jazykom, atd. Vystavenie sa obchodnemu sudu v inej krajine a pouzitie jurisdikcie inej krajiny je mozne ale urcite nevyhodne, co sa tyka znalosti legislativy, znalosti jazyka...a samozrejme to predstavuje neporovnatelne vyssie naklady na sudny spor.
Vacsinou zhotovitel zmluvy si sije podmienky skor na seba ako na partnera nesmie to byt vsak prilis okate a zjavne pre partnera nevyhodne. To by k dohode nedoslo a zrejme by to nastrbilo vztah natolko, ze ziadny dalsi obchod by nebol mozny. Urcite existuju standartne sprostredkovatelske zmluvy bezne pouzivane v prostredi obchodu EU riadiace sa medzinarodnym obchodnym pravom a predpokladam, ze vzory takychto dokumentov sa daju najst aj na internete. Ak ide o slusne peniaze, urcite by som tuto cast pripravy obchodu nepodcenil a konzultoval by som ju s obchodnym pravnikom, ktory je schopny zagarantovat nepriestrelnost zmluvy.
STRELEC
11.02.07,15:52
Bolo by v takom prípade primerané, aby zmluva sa riadila slovenským právom. Podľa nej by sa konalo v našom právnom prostredí, len úžitok by plynul do inej členskej krajiny.
Je pravda, že zahraničný partner by mal technické problémy s uplatnením práva (vzdialenosť od príslušného súdu).
ezexyel
14.02.07,14:25
popripade, ak by zahranicny partner nebol ochotny akceptovat ako rozhodne pravo slovensky pravny poriadok a ako prislusny sud slovenske sudy, skus navrhnut rakuske obchodne pravo a arbitraz vo viedni - nie to to az tak velky rozdiel oproti slovenskej uprave.... v ziadnom pripade sa nepustaj do obchodov podla anglo-americkeho prava alebo podla azijskeho :)
rickman
20.02.07,08:37
sunborn, STRELEC, ezexyel - diki moc :)