marco04
12.02.07,19:33
Prosím poradte, zo zamestnancom sme uzavreli dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 zo strany zamestnávateľa. Zamestnávateľ sa rozhodol, že zamestnancovi vyplatí po dohode so zamestnancom odstupné vo výške 2 mes. tarif. platov.
Môj názor je, že je to daňovo neuznateľný výdavok.
Mohol, by mi niekto poradiť, ako to zaučtovať. Sme obec. Ďakujem.
kvet
13.02.07,08:58
Nárok na odstupné má zamestnanec len v prípadoch taxatívne uvedených v ustanovení § 76 Zákonníka práce. Jednou z podmienok je, že pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) a tento zamestnanec ešte pred začatím plynutia výpovednej doby požiada o skončenie pracovného pomer !

Účtovanie odstupného:
predpis: MD 480 / D 331
vyúčtovanie: MD 218 / D 231
a zároveň MD 331 / D 234+FK+EK (podpoložka 642 012) + zdroj.
marco04
14.02.07,18:30
ďakujem za rýchlu a odpoveď
Paula
14.02.07,18:47
Aby názov témy niekoho nepomýlil - výpoveď dohodou Zákonník práce "nepozná":
http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#59
duri6661
18.02.07,15:15
prosim kde by som si stiahol tlacivo na vypoved????????????????????????????????????surne
STRELEC
18.02.07,15:22
prosim kde by som si stiahol tlacivo na vypoved????????????????????????????????????surneNi kde - výpoveď je písomné oznámenie zamestnancovi (listom), že pracovný pomer dohodnutý prac. zmluvou zo dňa ... skončí dňa ............ Výpoveď sa dáva z dôvodu .......
Danila
18.02.07,15:26
prosim kde by som si stiahol tlacivo na vypoved????????????????????????????????????surneK výpovedi nepotrebuješ tlačivo. A osobne som sa s takým tlačivom nestretla. Jednoducho napíš Vec: Výpoveď a pokračuj z akého dôvodu....., prípadne bez dôvodu. Ak potrebuješ vedieť viac tak sa pýtaj.
DanielaSL
18.02.07,15:28
Dúfam , že si nemýli výpoveď s dohodou.
STRELEC
18.02.07,15:30
Napísal - tlačivo na výpoveď.
Danila
18.02.07,15:32
Dúfam , že si nemýli výpoveď s dohodou.Ak si aj mýli Danielka, tak táto môže byť spísaná na jednom dokumente s podpismi oboch strán, alebo formou žiadosti zamestnanca, na ktorej zodpovedný vedúci vyjadrí svoj súhlas.
DanielaSL
18.02.07,15:35
Aj názov témy je výpoveď dohodou.Ak chce tlačivo, možno si zamieňa pojmy....mohol by nám to objasniť. Danilka ja viem, čo je dohoda.
DanielaSL
18.02.07,15:37
prosim kde by som si stiahol tlacivo na vypoved????????????????????????????????????surne
Objasni čo vlastne chceš...dať výpoveď...alebo ukončiť pracovný pomer dohodou?
Danila
18.02.07,15:45
Aj názov témy je výpoveď dohodou.Ak chce tlačivo, možno si zamieňa pojmy....mohol by nám to objasniť. Danilka ja viem, čo je dohoda.Hlboko sa Ti ospravedlňujem. Ale odpoveď patrila zadávateľovi. A tým to mohlo byť vyriešené. Odpustím si v budúcnosti osloviť V.I.P. a akékoľvek citácie. Ďakujem za lekciu.:)
DanielaSL
18.02.07,16:42
Hlboko sa Ti ospravedlňujem. Ale odpoveď patrila zadávateľovi. A tým to mohlo byť vyriešené. Odpustím si v budúcnosti osloviť V.I.P. a akékoľvek citácie. Ďakujem za lekciu.:)

Myslím, že by si si mohla odpustiť príspevky tohoto typu, mne ide o to , aby sme poradili tomu ,kto sa na niečo pýtal.
Danila
18.02.07,18:49
Myslím, že by si si mohla odpustiť príspevky tohoto typu, mne ide o to , aby sme poradili tomu ,kto sa na niečo pýtal.:) :) :) :) :) .
jana32
22.02.07,08:03
So ekonómom bol rozviazaný pracovný pomer z organizačných dôvodov - z dôvodu nadbytočnosti, teda má nárok aj na odstupné. Funkciu ekonómka sme " skumulovali " s ´funkciou vedúcej jedálne, ktorej upravíme v pracovnej zmluve druh dohodnutej práce ako ekonómka - vedúca jedálne. Môže toto niekto napadnúť z dôvodu že v zmysle ZP nesmieme po prepustení miesto obsadiť na tri mesiace iným zamestnancom? Ide o kumulovanie funkcie tak si myslím že je to OK, ale potrebujem sa ubezpečiť.
Danila
23.02.07,16:04
So ekonómom bol rozviazaný pracovný pomer z organizačných dôvodov - z dôvodu nadbytočnosti, teda má nárok aj na odstupné. Funkciu ekonómka sme " skumulovali " s ´funkciou vedúcej jedálne, ktorej upravíme v pracovnej zmluve druh dohodnutej práce ako ekonómka - vedúca jedálne. Môže toto niekto napadnúť z dôvodu že v zmysle ZP nesmieme po prepustení miesto obsadiť na tri mesiace iným zamestnancom? Ide o kumulovanie funkcie tak si myslím že je to OK, ale potrebujem sa ubezpečiť.V takomto prípade by neobstálo rozviazanie pracovného pomeru s ekonómom, nakoľko bola možnosť ponúknuť mu prácu na skrátený úväzok. Keďže ste rozviazali pracovný pomer z nadbytočnosti, to znamená, že ekonóma ste nepotrebovali, je takéto rozhodnutie napadnuteľné.
jana32
24.02.07,20:30
Danila ak ťa napadne nejaké riešenie, tak mi poraď. Odstupné jej totiž chceme vyplatiť. Čo ak v rozviazaní pracovného pomeru uvedieme, že skrátený úväzok odmietla a teda ju nemôžeme vo firme ďalej zamestnávať?
bundasik
27.02.07,21:44
Ako starosta obce som nebol v poslednych komunalnych volbach opetovne zvoleny. Do dnesneho dna mi neprisla postouposledna vyplatna paska a peniaze na ucet mi nabuhuje po roznych ciastkach sporadicky na ucet. Je taketo jednanie mozne ked som neobrdzal vypl pasku a taktiez sme neuzatvorili pismony splat kalendar??
marco04
28.02.07,18:36
Ako starosta obce som nebol v poslednych komunalnych volbach opetovne zvoleny. Do dnesneho dna mi neprisla postouposledna vyplatna paska a peniaze na ucet mi nabuhuje po roznych ciastkach sporadicky na ucet. Je taketo jednanie mozne ked som neobrdzal vypl pasku a taktiez sme neuzatvorili pismony splat kalendar??
môj názor a myslím, si že by to malo byť aj tak: výplata má byť vyplatená k najblišiemu vypl. termínu termínu spolu s odstupným, ak Vám nedoručili vyplatnú pásku, išla by som si pre ňu osobne a opýtala sa na problém s vyplacaním mzdy a pohrozila zákonníkom práce, ktorý platí aj na obecné úrady
Ivča
06.03.07,07:17
Ideme prepustiť pracovníčku (učiteľku). V prípade, že si požiada o skončenie bez plynutia výpovednej lehoty, bude jej vyplatené odstupné. Toto odstupné sa vypláca z prevádzkových prostriedkov. Je potrebné požiadať zriaďovateľa o preklasifikáciu zo mzdových prostriedkov, alebo je to na zamestnávateľovi (môže a nemusí).
marco04
06.03.07,15:58
Ideme prepustiť pracovníčku (učiteľku). V prípade, že si požiada o skončenie bez plynutia výpovednej lehoty, bude jej vyplatené odstupné. Toto odstupné sa vypláca z prevádzkových prostriedkov. Je potrebné požiadať zriaďovateľa o preklasifikáciu zo mzdových prostriedkov, alebo je to na zamestnávateľovi (môže a nemusí).
Ak si požiada ide o dohodu, takže obaja musia súhlasiť, potom jej musíte vyplatiť odstupné buď zo zákona, alebo podľa kolektívnej zmluvy ak máte uzavretú nad rámec zákona.
Ivča
07.03.07,05:09
Veď práve že mi nemáme odbory a teda ani kolektívnú zmluvu a neviem či máme sa riadiť vyššou kolektívnou zmluvou alebo zákonníkom práce.
elenka
07.03.07,05:20
Veď práve že mi nemáme odbory a teda ani kolektívnú zmluvu a neviem či máme sa riadiť vyššou kolektívnou zmluvou alebo zákonníkom práce.

Jednoznačne Zákonníkompráce.
večernica
07.03.07,11:12
Veď práve že mi nemáme odbory a teda ani kolektívnú zmluvu a neviem či máme sa riadiť vyššou kolektívnou zmluvou alebo zákonníkom práce.
Budete sa riadiť vyššou kolektívnou zmluvou.