alde78
14.02.07,06:53
V decembri 2006 som odkupoval byt od obce. V zmysle zákona obec poskytla zľavu vo výške 30% z ceny bytu. Podľa ustanovenia § 18b odst.5 zák.č.182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov kupujúci je povinný uhradiť nesplatenú časť ceny bytu zistenú podľa § 18 odst.1 cit.zákona v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do 10 rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
V zmluve o prevode sa táto povinnosť neuvádza, na liste vlastníctva nie je zapísané záložné právo.
Môže odo mňa obec žiadať vrátenie poskytnutej zľavy ak prevediem byt na inú osobu ako určuje zákon?
svojar
14.02.07,06:25
Zákon má vyššiu právnu hodnotu. Pokiaľ zmluva neodpovedé zákonu je neplatná. Teda, ale vo Vašom prípade musí byť naplnená litera zákona, aj keď to v zmluve nie je výslovne napísané. Teda musíte zaplatiť plnú sumu.
Halli
14.02.07,11:36
V decembri 2006 som odkupoval byt od obce. V zmysle zákona obec poskytla zľavu vo výške 30% z ceny bytu. Podľa ustanovenia § 18b odst.5 zák.č.182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov kupujúci je povinný uhradiť nesplatenú časť ceny bytu zistenú podľa § 18 odst.1 cit.zákona v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do 10 rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
V zmluve o prevode sa táto povinnosť neuvádza, na liste vlastníctva nie je zapísané záložné právo.
Môže odo mňa obec žiadať vrátenie poskytnutej zľavy ak prevediem byt na inú osobu ako určuje zákon?

Jasne že môže, je to tam preto uvedené. Vyhneš sa tomu ale darovacou zmluvou na : napr. rodiča a ten to prevedie na cudziu osobu, potom ale pozor zas na daň z prijmu, ak to bude kupna zmluva. Najlepšie zas darovať,ale to nejde vždy so strany kupujúceho.. Ide o to aká veľká je tá suma čo ťa viaže a či sa ti oplati robiť dvojitý prevod...
svojar
14.02.07,16:41
Určite sa neoplatí s tým špekulovať. Pri darovacej zmluve môže obdarovaný o dar ľahko prísť. Stačí sa nevhodne správať k dárcovi /čo môže byť aj vyprovokované zo strany darcu/ a o "darovanú" nehnuteľnosť môže prísť. Keď by sa totiž jednalo o "darovanie" medzi cudzími osobami nebylo by naozaj ako dar, iba skrytý predaj kvoli plateniu dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti.
Halli
15.02.07,09:52
Určite sa neoplatí s tým špekulovať. Pri darovacej zmluve môže obdarovaný o dar ľahko prísť. Stačí sa nevhodne správať k dárcovi /čo môže byť aj vyprovokované zo strany darcu/ a o "darovanú" nehnuteľnosť môže prísť. Keď by sa totiž jednalo o "darovanie" medzi cudzími osobami nebylo by naozaj ako dar, iba skrytý predaj kvoli plateniu dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti.

Nieje to take jednoduche o dar prísť... je to dokazovateľne na súde a to či s tým špekulovať alebo nie je na rozhodnutí každého, ja osobne by som špekulovala tak, aby som to mala čo najpriaznivejšie a neplatila za niečo veľké prachy keď nemusím. Ja si platim tomuto štátu poctivo všetko aj keď veľakrát to platím zdvojene, nehovorím o daniach,odvodoch, dph, platbách fixných , ktoré sa platia všade , kde sa len pohneš...tak prečo by som nešpekulovala? Vyhnem sa tomu pokiaľ to zákon umožňuje. Prečo myslíš naši zakonodarcovia uznali, že daň z darovania sa nemusí platiť? porozmýšlaj...:confused: ;)

...a daň z prechodu a prevodu nehnuteľnosti sa od januára 2005 zrušila, ale daň z príjmu nie..:o
svojar
15.02.07,12:34
Nebudem rozmýšlať nad tým, prečo bola zrušená daň z darovania.
Neviem, či považuješ za správne akože niekomu niečo darovať, a pri tom za to "zhrabnúť", trebárs 1 milión korún, len z dôvodu neplatenia dane z príjmu. O prevodoch nehnuteľností bola venovaná jedna téma v denníku Pravda niekedy začiatkom mesiaca. A práve prevod akože darovaním tam bol pre "obdarovaného" hodnotený ako najrizikovejší.
Halli
15.02.07,13:38
Zhrabnúť? No ked myslíš, tak ty nemusiš... ani ja, ale tí ktorí to vymysleli a to nad čím ty nechceš premýšlať sú práve tí, ktorý hrabú celé milony a nie byt, ktorý niekto zveladí, prerobí a nakupi materíál, za zdanené peniaze, zaplatí za tovar ďalšiu daň a potom sa snaží, aby nemusel platiť znova tretiu daň... Ja som povedala, že každý sa može rozhodnuť a ako sa to da urobiť, aby to nebol ani podvod ani nič čo nieje možne podľa zákona. A robí to tak veľa ludí.to je všetko...
svojar
15.02.07,14:59
Už len posledná pripomienka k tomu. Náklady na zveladenie bytu sa dajú na základe dokladov pripočítať k nadobúdajúcej cene a tak snížiť tú časť peňazí, ktorá by pripadala na zdanenie.
Nad tým, kto najviac získal zrušením dane z darovania netreba rozmýšlať. Poslúžilo to tým, ktorí získali majetky všelijakým spôsobom /nechcem povedať že nezákonným, kedže zákony sami schvalovali/ k prevodu na dalších blízkých, alebo fiktívnych nadobúdateľov.
Halli
15.02.07,18:08
:rolleyes:
Tristan
23.02.07,08:04
V decembri 2006 som odkupoval byt od obce. V zmysle zákona obec poskytla zľavu vo výške 30% z ceny bytu. Podľa ustanovenia § 18b odst.5 zák.č.182/93 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov kupujúci je povinný uhradiť nesplatenú časť ceny bytu zistenú podľa § 18 odst.1 cit.zákona v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do 10 rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
V zmluve o prevode sa táto povinnosť neuvádza, na liste vlastníctva nie je zapísané záložné právo.
Môže odo mňa obec žiadať vrátenie poskytnutej zľavy ak prevediem byt na inú osobu ako určuje zákon?
Ja by som sa vratil k teme. Myslim si, ze obec po Vas tu ciastku moze chciet. A myslim si, ze to nestoji za komplikacie s dalsimi fiktivnymi prevodmi, lebo na poplatkoch u notara a na katastri zaplatite daleko viac. Mna by skor zaujimala technicka otazka. Ako sa obec dozvie, ze ste byt predali. Neviem ci na obci sedi nejaky clovek co stale sleduje kataster, ci tam nie je nejake nove konanie, ale skor si myslim, ze to nikto nesleduje. Takze by som kludne byt previedol, robil mrtveho chrobaka a nechal to premlcat.

P.S. Rad by som sa tiez vyjadril tiez k danovym otazkam co riesili kolegovia: Dan z prevodu nemovitosti, Dan dedicka a Dan darovacia bola upravena v jednom zakone a ten bol zruseny. Je to klasicky krok pravicovych vlad v Europe. A dovod je ten, ze prijmy z tejto dane predstavuju asi len 0,5% zo vsetkych prijmov dani, a stat ma daleko vacsie naklady spojene s vyberanim tychto dani nez je ich uzitok.
Halli
23.02.07,08:14
Tak to sa mýliš Tristan, sleduje sa to a možno aj po rokoch ti príde zaplatiť "nejakých" 240 tisíc Sk - aj také sú prípady bytov u nás ktoré sa prevádzali pred 6,7mimi rokmi...a ja som s tými zmluvami pracovala , tak viem o čom sa tu hovorí. Chcem ťa vidieť, ako by si zaplatil štvrť milóna len tak :eek:
... hovorí sa tomu nesplatená časť ceny bytu a v niektorých LV je dokonca na to vyznačená ťarcha...a bez jej zrušenia-čiže vyplatenia byt nepredáš...hlavne v tých novších zmluvách, lebo prišli na to , že to predtým neošetrili na Meste a na Katastri.
Tristan
23.02.07,08:20
Aha, tak to som nevedel, ze sa to sleduje (to som sa pytal, ci tomu tak je). A s tou tarchou som tiez nevedel, ze to pisu na LV. Ja riesim podobnu vec, zdedil som byt po starej mame, tam je to tiez tak, ze sa byt do 10 rokov nemoze predat, ale v katastri nic nemam. Nastastie mi lehota dobehne v maji, tak to este chvilu pockam.
g.mik
13.08.07,11:13
Tiež potrebujem odbornú radu ohľadom zľavy pri prevode bytu.
Minulý rok sme kúpili spolu s manželom byt od mojej mamy. Na novom liste vlastníctva sme zapísaní ako vlastníci obaja - ja spolu s manželom. Mama tento byt kupovala od Mesta Nitra asi pred siedmimi rokmi.
Zákon č. 182/1993 Z.z. odst (5) hovorí, že "Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu".
Mesto Nitra žiada moju mamu s odvolaním sa na zákon č. 182/1993 odst. (4) a (5), aby do 15 dní zaplatila tú 30% zľavu z ceny bytu, nakoľko previedla byt na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do 10 rokov. Ja som ale predsa jej dcéra. Úradníčka mi povedala, že by to bolo v poriadku a nemusela by platiť, keby na kúpnej zmluve a na LV nebol zapísaný môj manžel. Je takéto zdôvodnenie v poriadku? Keď sme manželia a byt sme kupovali do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, nemala som dať zapísať manžela na LV? Pokiaľ nemáme podielové vlastníctvo a bola by som v kúpnej zmluve ako kupujúca zapísaná iba ja, nie je pravda, že aj tak by byt patril do bezpodielového spoluvlatníctva manželov?
Majú teda právo pýtať od mojej mamy tie peniaze?
Už som uvažovala aj nad tým, že by sme tú kúpnu zmluvu zrušili. Dá sa vôbec kúpna zmluva zrušiť, ak vklad do katastra bol povolený 31. 5. 2006 a v liste vlastníctva sme už zapísaní ako noví vlastníci.
Chobot
13.08.07,12:59
Tiež potrebujem odbornú radu ohľadom zľavy pri prevode bytu.
Minulý rok sme kúpili spolu s manželom byt od mojej mamy. Na novom liste vlastníctva sme zapísaní ako vlastníci obaja - ja spolu s manželom. Mama tento byt kupovala od Mesta Nitra asi pred siedmimi rokmi.
Zákon č. 182/1993 Z.z. odst (5) hovorí, že "Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu".
Mesto Nitra žiada moju mamu s odvolaním sa na zákon č. 182/1993 odst. (4) a (5), aby do 15 dní zaplatila tú 30% zľavu z ceny bytu, nakoľko previedla byt na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do 10 rokov. Ja som ale predsa jej dcéra. Úradníčka mi povedala, že by to bolo v poriadku a nemusela by platiť, keby na kúpnej zmluve a na LV nebol zapísaný môj manžel. Je takéto zdôvodnenie v poriadku? Keď sme manželia a byt sme kupovali do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, nemala som dať zapísať manžela na LV? Pokiaľ nemáme podielové vlastníctvo a bola by som v kúpnej zmluve ako kupujúca zapísaná iba ja, nie je pravda, že aj tak by byt patril do bezpodielového spoluvlatníctva manželov?
Majú teda právo pýtať od mojej mamy tie peniaze?
Už som uvažovala aj nad tým, že by sme tú kúpnu zmluvu zrušili. Dá sa vôbec kúpna zmluva zrušiť, ak vklad do katastra bol povolený 31. 5. 2006 a v liste vlastníctva sme už zapísaní ako noví vlastníci.

Bohužiaľ, už keď je raz vykonaný zápis do katastra, kúpna zmluva sa nedá zrušiť. Zrušiť by ju mohol na základe vážnych dôvodov iba súd (napr. podvod, prevodca nespôsobilý na právne úkony, ...). Späť to už neide vziať.

Myslím, že mestký úrad má pravdu. V zmluve máte jasne napísané, že ak byt prevedie na inú osobu ako manžel, deti,.... a tvoj manžel je predsa iná osoba. Aj keď je to len v spoluvlastníctve. Mali ste asi počkať, kým uplynie tých 10 rokov.

Keby mama darovala byt len tebe, nebol by v BSM, ale by bol len v tvojom vlastníctve. Veci nadobudnuté darom alebo dedením počas manželstva nevstupujú do BSM. Ona to ale previedla na vás oboch.
g.mik
14.08.07,07:24
Ešte inak sa spýtam. (Nebudem hovoriť o prevode bytu darovaním, ale o predaji.)
Aký rozdiel je v tom, keď sme zapísaní ako kupujúci obaja s manželom a ak by som bola na kúpnej zmluve ako kupujúca zapísaná iba ja sama? Pokiaľ viem, ak nemáme podielové vlastníctvo a bola by som na LV zapísaná iba ja ako vlastníčka, aj tak by byt patril do bezpodielové spoluvlastníctva manželov, nakoľko sme byt nadobudli počas manželstva.
Mária27
16.08.07,19:27
Podľa môjho názoru ste teraz deti rodičov obaja manželia. Neoslovuje ich manžel "mama" a "otec"? Preto je bepodielové vlastníctvo, inak by mohlo byť od začiatku manželstva podielové.
Chobot
17.08.07,07:05
Ešte inak sa spýtam. (Nebudem hovoriť o prevode bytu darovaním, ale o predaji.)
Aký rozdiel je v tom, keď sme zapísaní ako kupujúci obaja s manželom a ak by som bola na kúpnej zmluve ako kupujúca zapísaná iba ja sama? Pokiaľ viem, ak nemáme podielové vlastníctvo a bola by som na LV zapísaná iba ja ako vlastníčka, aj tak by byt patril do bezpodielové spoluvlastníctva manželov, nakoľko sme byt nadobudli počas manželstva.

Presne na rovnaké sa pýtali aj tu:

http://www.porada.sk/t57558-bezpodielove-spoluvlastnictvo-manzelov-bsm.html

Nie je to jednoznačné, ako by to bolo. Stručne - napísané to môže byť na teba, ale keď ste to nadobudli počas manželstva, spadá to do BSM. Zase ALE! - keby si preukázala, že si to zakúpila z vlastných peňazí, napr. z daru rodičov alebo z dedičstva, tak súd môže rozhodnúť, že to nebude zaradené do BSM.

Takže nedá sa povedať len "áno" alebo "nie", záleží od okolností.
Mária27
17.08.07,08:42
Ja by som dokazovala, že je to bezpodielové a nemohli previesť žiaden podiel na inú osobu. Ich úmysel bol previesť to tebe.
hrvat
18.08.07,09:53
Ešte inak sa spýtam. (Nebudem hovoriť o prevode bytu darovaním, ale o predaji.)
Aký rozdiel je v tom, keď sme zapísaní ako kupujúci obaja s manželom a ak by som bola na kúpnej zmluve ako kupujúca zapísaná iba ja sama? Pokiaľ viem, ak nemáme podielové vlastníctvo a bola by som na LV zapísaná iba ja ako vlastníčka, aj tak by byt patril do bezpodielové spoluvlastníctva manželov, nakoľko sme byt nadobudli počas manželstva.
Mohla si to nadobudnut sama počas trvania manželstva a trvania BSM ešte tak, že by ste pred prevodom vlastníckeho práva k bytu, u notára zúžili BSM pokial ide o vlastníctvo k tomuto bytu, čiže by si na LV bola zapísaná len ty sama. Škoda, že ste sa pred prevodom naporadili s právnikom.