Danuulienka
06.04.09,00:04
aj keď neskoro , ale možno budeš čítať tento meil aj aj by som Ťa poprosila o materiál ktorý by mi pomohol vypísať DP na danam @ oravanet.sk ďakujem
certik
07.10.09,07:53
ja sa chcem opýtať či neziskový organizácia si môžu rozdeliť zisk z podnikateľskej činnosti alebo musí zostať v spoločnosti.
Maryen
27.02.10,11:59
nezisková org. dostáva príspevky z minist. a zo zahraničia. Tieto príjmy sú nezdaniteľné? vlastne nie sú predmetom dane? Ďakujem
Evli
02.03.10,11:00
Victoria, aj ja prosim o material k danovemu priznaniu. Dakujem.
Evli
02.03.10,11:00
adresa: eva.hajovska@gmail.com
victoria
02.03.10,20:24
Dotacie su prijmy oslobodene od dane.
katjab
03.03.10,21:18
Ahoj Victoria, materiál bud tak dobrá pošli aj mne.
jabrikova.k@centrum.sk
Ďakujem
katjab
03.03.10,21:23
Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby - zdravotná strarostlivosť je platcom DPH s koeficientom, lebo má okrem hlavnej činnosti aj podnikateľskú /prenájom nebytových prietorov ako aj dopravnú zdravotnú službu na podnikanie/. Teraz sme začali variť v kuchyni, a za stravu neviem ako vystaviť faktúry súkromným lekárom, ktorí prenajímajú od nás priestory. Tá strava pre nich bude s DPH?
ego.mc
04.03.10,15:33
Poskytovanie stravy za úhradu je podľa mňa dodanie služby za protihodnotu. Takže fakturujete s DPH.
katjab
04.03.10,19:35
Ďakujem ego.mc a victoria. Náhodou neidete na školenie n.o. 9.3.2O1O
do Blavy na Ružinov? Prednášať bude Ing. Vršková.
ibiza
04.03.10,21:02
dobrý večer, to ešte stále platí niečo podobné, že ak má neziskovka zdaniteľné príjmy do 300.000 tis. Sk (samozrejme teraz už bude suma v eur) tak tieto sú oslobodené? Ďakujem.
ibiza
04.03.10,21:04
Môžem Vás poprosiť, pošlete aj mne niekto tie podklady na vypracovanie DP pre neziskovku? Bola by som povďačná...

ibiza.x@azet.sk
Anežob
05.03.10,09:15
Oslobodenie príjmov 300 000 Sk sa už nedá uplatniť, § 13 odst. e) zákona č.595/2003 Z.z. bol zrušený 1.1.2007
ejamar
05.03.10,10:41
Dobrý deň, takže ak som správne pochopila usmernenie DR k dani z príjmu 2009, športový klub ktorý má len príjem asignovanej 2% dane, musí podať daňové priznanie? Holka na daňovom mi tvrdila že nemusí...tak v tom mám chaos..Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
ibiza
05.03.10,11:26
Ďaaakujem
ego.mc
05.03.10,16:48
Dobrý deň, takže ak som správne pochopila usmernenie DR k dani z príjmu 2009, športový klub ktorý má len príjem asignovanej 2% dane, musí podať daňové priznanie? Holka na daňovom mi tvrdila že nemusí...tak v tom mám chaos..Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Príjem z 2% nie je predmetom dane, viď § 12 ods. 7 písm a) ZoDP.
Takže "holka" tvrdila správne, že nemusí, viď § 41 ods. 1 ZoDP.
ejamar
05.03.10,18:29
Príjem z 2% nie je predmetom dane, viď § 12 ods. 7 písm a) ZoDP.
Takže "holka" tvrdila správne, že nemusí, viď § 41 ods. 1 ZoDP.


Ďakujem za pomoc, neviem prečo, ale mala som zafixované že 2 % sú oslob. a pritom nie sú predmetom dane. Ešte raz vďaka.
matuma
06.03.10,15:05
Ale pozor, ak účtujete v podvojnom účtovníctve musíte dať na DU
výkazy z účtovnej závierky.
Monika C.
08.03.10,19:33
Poradáci potrebovala by som radu odb. organizácia mala kúpenú chatu z roku 1972 z účtovníctva nedá sa nič vyčítať jedine z výkazu za akú cenu bola kúpená tohto roku ju predali som toho názoru, že je to zdan. príjem odvedieme z predaja chaty 19 % daň ale mala by som otázku dá sa ponížiť táto suma o sumu nákupnú alebo počítam z predajnej ceny - odpisovať neodpisovali . Vedel by mi dakto poradiť. Ďakujem
Eri
09.03.10,08:30
Victoria,
budes taka dobra a posles aj mne podklady pre zostavenie DP pre neziskovky? Moja mailova adresa je: evatehova@post.sk
Dakujem.
ego.mc
09.03.10,14:49
Poradáci potrebovala by som radu odb. organizácia mala kúpenú chatu z roku 1972 z účtovníctva nedá sa nič vyčítať jedine z výkazu za akú cenu bola kúpená tohto roku ju predali som toho názoru, že je to zdan. príjem odvedieme z predaja chaty 19 % daň ale mala by som otázku dá sa ponížiť táto suma o sumu nákupnú alebo počítam z predajnej ceny - odpisovať neodpisovali . Vedel by mi dakto poradiť. Ďakujem
§ 17 ZoDP:
(16) Do základu dane daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2) sa pri predaji majetku, ktorý bol používaný na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, zahrnie rozdiel, o ktorý príjem z jeho predaja prevyšuje cenu podľa § 25, zníženú o odpisy uplatnené v daňových výdavkoch vypočítané podľa § 27 alebo § 28. Pri predaji hmotného majetku, ktorý tento daňovník nepoužíval na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, je súčasťou základu dane aj rozdiel, o ktorý príjem z jeho predaja prevyšuje cenu, v ktorej bol majetok ocenený v účtovníctve pri jeho nadobudnutí, zvýšenú o náklady preukázateľne vynaložené na jeho technické zhodnotenie.
skvrnka
10.03.10,06:07
Lenže ja mám prípad občianske združenie"predaj majetku, ktorý sa nepoužíval na podnikanie",teda druhá veta §.
Predali sme 2 ks majetku nebol daňovo odpisovaný:
- 1. nadob.hod. 5.000,- predaj 6.000,- teda do základu dane 1.000,-
2. nad.hod. 6.000,- predaj 2.000 rozdiel 4.000,-
Teda celkovo sme mali z majetku mínus 3.000,-, teraz neviem, čo ide
do základu dane .
skvrnka
11.03.10,10:25
Nemá prosím niekto skúsenosť s takýmto prípadom ako uvádzam
v predošlom príspevku?
irene
11.03.10,14:06
Podobný prípad sa riešil v príspevku - daňové priznanie občianskeho združenia - str. 2. - skús pozrieť. Keď majetok predáš za nižšiu sumu ako OC tak ti vyjde strata.. a tu si v DP uplatniť nemožeš. Pri tom prvom prípade -majetok si účtovne odpisovala, treba vyrátať daňové odpisy(z titulu,že majetok ideš predať). A potom Predajná cena - Zostatková daňová cena = ZD. Do základu dane vstupuje to, o čo prevyšuje predajná cena cenu v účtovníctve. Dúfam, že som to dobre napísala. :) Je to zahrnuté aj v príspevku od "ego.mc"-tam máš citáciu priamo zo zákona. :) Tie sumy sú v EUR?
skvrnka
11.03.10,14:37
Tie sumy sú len ako príklad, len mi nejde do hlavy, že
v prvom prípade mám zdaniť a v druhom nič, podľa mňa
sa berie všetok majetok predaný v príslušnom účtovnom období,
a nie jednotlivo (samozrejme ten rozdiel mínus 3.000,- si
nechcem uplatniť do daňových nákladov, ostane povedala by
som napr. zo zisku). Keby som mala len prvý prípad, samozrejme
do základu dane ide 1.000,-. Ale účtovným obdobím je kalendárny
rok, preto to posudzujem celkovo. Neviem, či to zákon nejako
špecifikuje.
skvrnka
11.03.10,14:38
Odkaz pre Victoriu v súkromnej správe mi píše, že Victoria má
preplnenú kapacitu súkromných správ. Takže dávam ho sem daniela06@centrum.sk.
halimino
11.03.10,14:43
Podľa akého § sú dotácie občianského združenia oslobodené od dane v § 13 ods. 1 a ods. 2 som to nenašla. Či zle pozerám? Prosím o informáciu.
irene
12.03.10,10:14
Myslím, že je to zahrnuté hneď v prvom odseku § 13 ods. 1:
"príjmy daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom" - pretože dotácia, ktorú dostáva organizácia je viazaná na jej hlavnú činnosť - na účel ktorý je organizácia založená
ego.mc
13.03.10,04:46
Podľa akého § sú dotácie občianského združenia oslobodené od dane v § 13 ods. 1 a ods. 2 som to nenašla. Či zle pozerám? Prosím o informáciu.
§ 13 ods. 2 písm. g
ego.mc
13.03.10,05:19
Lenže ja mám prípad občianske združenie"predaj majetku, ktorý sa nepoužíval na podnikanie",teda druhá veta §.
Predali sme 2 ks majetku nebol daňovo odpisovaný:
- 1. nadob.hod. 5.000,- predaj 6.000,- teda do základu dane 1.000,-
2. nad.hod. 6.000,- predaj 2.000 rozdiel 4.000,-
Teda celkovo sme mali z majetku mínus 3.000,-, teraz neviem, čo ide
do základu dane .
Myslím si, že to naozaj treba sčítať:
Predaj: 8.000,-
Nad. hodn.: 11.000,-
Rozdiel: -3000,-
orav
13.03.10,14:18
Ahojte
Victoria,
budes taka dobra a posles aj mne podklady pre zostavenie DP pre neziskovky? Moja mailova adresa je: damiana@gmail.com
Dakujem.:confused:
orav
13.03.10,14:19
Victoria,
budes taka dobra a posles aj mne podklady pre zostavenie DP pre neziskovky? Moja mailova adresa je:damianacsc@gmail.com
Dakujem.
Ivča
14.03.10,18:18
Aj ja by som chcela poprosiť o podklady pre daňové priznanie pre neziskovky. i.flimelova@gmail.com
Ďakujem.
ibiza
15.03.10,10:30
dobrý večer, potrebovala by som poradiť s účtovaním športového streleckého klubu. Už som toho prečítala mnoho, ale stále si neviem rady, ktoré príjmy a výdavky sú daňové prípadne nedaňové.
Takže: Klub mal v roku 2009 tieto príjmy:
- členské príspevky (v stanovách majú, že každý člen je povinný platiť členské, ale výška tam nieje, je tam iba, že výšku členského schvaľuje členská schôdza),
- štartovné pri organizácii pretekov,
- 2 % z daní,
- prenájom strelnice
- prenájom časti priestorov pre prevádzku bufetu

Výdavky strelnice boli:
- prevádzka strelnice (kosenie, nákup terčov, kľúčov, rôzneho materiálu na údržbu a pod.),
- el. energia (ktorej 75% platí nájomca, ktorý prevádkuje bufet),
- občerstvenie rozhodcov na pretekoch
- odmeny rozhodcom na základe príkazných zmlúv
- výdavky, v súvislosti s účasťou členov na iných súťažiach, kde reprezentujú klub (ubytovanie, strava, doprava).

Predpokladám, že jedine príjmy z prenájmu bude klub zdaňovať. Ale čo budú výdavky? Môže byť, že časť výdavkov (alebo všetky?) na prevádzku strelnice a el. energia?

Stanovy má klub dosť neurčité. Je tam, že cieľom klubu je branná, bezpečnostná, technická a športová činnosť v oblastiach... (tu sú vymenované rôzne druhy športovej streľby). A potom ešte že majetok klubu tvoria prostriedky získané z - členských príspevkov, zápisného a štartovného, podnikateľskej činnosti (?? klub nemá žiadnu živnosť), výnosov z prenájmu nehnuteľnosti, dotácii a darov, reklamnej a propagačnej činnosti a sponzorských príspevkov.

Poraďte prosím...
victoria
15.03.10,19:44
dobrý večer, potrebovala by som poradiť s účtovaním športového streleckého klubu. Už som toho prečítala mnoho, ale stále si neviem rady, ktoré príjmy a výdavky sú daňové prípadne nedaňové.
Takže: Klub mal v roku 2009 tieto príjmy:
- členské príspevky (v stanovách majú, že každý člen je povinný platiť členské, ale výška tam nieje, je tam iba, že výšku členského schvaľuje členská schôdza), príjmy oslobodené od dane
- štartovné pri organizácii pretekov, príjmy oslobodené od dane
- 2 % z daní, príjmy ktoré nie sú predmetom dane
- prenájom strelnice príjem ktorý je predmetom dane
- prenájom časti priestorov pre prevádzku bufetu príjem ktorý je predmetom dane

Výdavky strelnice boli:
- prevádzka strelnice (kosenie, nákup terčov, kľúčov, rôzneho materiálu na údržbu a pod.), výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane
- el. energia (ktorej 75% platí nájomca, ktorý prevádkuje bufet), energie sa mu refakturujú ?
- občerstvenie rozhodcov na pretekoch výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane
- odmeny rozhodcom na základe príkazných zmlúv výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane
- výdavky, v súvislosti s účasťou členov na iných súťažiach, kde reprezentujú klub (ubytovanie, strava, doprava). výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane

Predpokladám, že jedine príjmy z prenájmu bude klub zdaňovať. Ale čo budú výdavky? Môže byť, že časť výdavkov (alebo všetky?) na prevádzku strelnice a el. energia?

Stanovy má klub dosť neurčité. Je tam, že cieľom klubu je branná, bezpečnostná, technická a športová činnosť v oblastiach... (tu sú vymenované rôzne druhy športovej streľby). A potom ešte že majetok klubu tvoria prostriedky získané z - členských príspevkov, zápisného a štartovného, podnikateľskej činnosti (?? klub nemá žiadnu živnosť), výnosov z prenájmu nehnuteľnosti, dotácii a darov, reklamnej a propagačnej činnosti a sponzorských príspevkov.

Poraďte prosím...

Bez stanov a blizsich informacii som ti skusila priradit prijmy a vydavky vyssie v texte
Danuulienka
15.03.10,20:54
prosím o pomocku pre neziskovky na adresu danam@oravanet.sk
Ďakujem
martae
15.03.10,20:56
Viktória, môžem aj ja poprosiť o podklady pre zostavenie DP neziskovej organizácie za rok 2009. Ďakujem. MOja adresa: eckhardt@stonline.sk
halimino
17.03.10,18:28
§ 13 ods. 2 písm. g
§ 13 ods. 2 písm. g) finančné prostriedky plynúce z grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,

- ale ja myslím na dotáciu od obce.

Ak má OZ jediný príjem a tým je dotácia od obce asi musí podať DP.
A čo v prípade, ak sa na úhrade výdavkov, na ktoré bola poskytnutá dotácia podieľali aj iné obce (refundovali časť cestovných nákladov). Myslím, že v tom prípade to je taktiež PNZD.
Daphne
17.03.10,20:13
dotacia obce OZ - §9 prijmy oslobodene od dane ods.2 pism. j trosku schovane treba citat do konca- ... podpory a prispevky poskytovane z prostriedkov statneho rozpoctu obci, VUC, .....okrem nahrad za stratu prijmu

DP podavate
ivkň
18.03.10,05:56
Odkaz pre Victoriu.
Poprosím o zaslanie pomôcky pre neziskovú organizáciu- športový klub na adresu ivcacko@gmail.com. Kde zoženiem výkaz o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch na aktuálne obdobie?? lebo keď vychádzam z programu jednoduchého účtovníctva tak mi to hodí typ Úč FO 1-01 a to zrejme nie je OKI. Ďakujem.
skvrnka
19.03.10,11:29
Občianske združenie skončilo s mínusom celkovo a aj z hlavnej
nezdaňovanej činnosti. Ako vpíšete mínus do DP časť C1 r.1 a 2,
keď tam nie je malý štvorček ako pri r.100 DP, pretože sa tento údaj aj prenáša do r.100. Ani tlačivo v MRP mi to nedovoluje vpísať, hlási, že tam musí byť + a vyššie (dotaz je aj na porade MRP software).
Daphne
19.03.10,17:15
mala som podobny problem, vypisala som tlacivo so znamienkom minus na tlacive na stranke drsr -xyz zobralo v pohode.
halimino
19.03.10,18:02
dotacia obce OZ - §9 prijmy oslobodene od dane ods.2 pism. j trosku schovane treba citat do konca- ... podpory a prispevky poskytovane z prostriedkov statneho rozpoctu obci, VUC, .....okrem nahrad za stratu prijmu

DP podavate

Myslela som, že § 9 ZoDP platí len pre fyzické osoby, nakoľko druhá časť zákona, v ktorej sa nachádza má názov "Daň z príjmov FO". Oslobodenie od dane pre PO je v § 12 a 13. Alebo sa mýlim? Nie je to tak???
ibiza
19.03.10,19:30
- prevádzka strelnice (kosenie, nákup terčov, kľúčov, rôzneho materiálu na údržbu a pod.), výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane

prečo sú tieto výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane? Veď práve táto strelnica sa používa na podnikateľskú činnosť na prenájom.. ja som chcela dať časť výdavkov ako výdavky vynaložené na príjem z prenájmu.
ibiza
19.03.10,23:39
Prosím Vás, do ktorého riadku v DP PO mám zahrnúť daň z príjmu, ktorú platila neziskovka minulý rok (teda za rok 2008)? (Účtujem v JÚ)Treba ju potom uviesť aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch? Môžem to dať do stĺpca zdaňovaná činnosť, riadok 26?
victoria
20.03.10,09:33
prečo sú tieto výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane? Veď práve táto strelnica sa používa na podnikateľskú činnosť na prenájom.. ja som chcela dať časť výdavkov ako výdavky vynaložené na príjem z prenájmu.

Vychádzala som z informácií ktoré boli zadané a síce že sa jedná o strelecký klub. Predpokladala som ze strelecky klub ma nejaky ciel a ten bude naplnovat alebo realizovat na strelnici.
Daphne
20.03.10,09:35
Myslela som, že § 9 ZoDP platí len pre fyzické osoby, nakoľko druhá časť zákona, v ktorej sa nachádza má názov "Daň z príjmov FO". Oslobodenie od dane pre PO je v § 12 a 13. Alebo sa mýlim? Nie je to tak???

ups, mate pravdu,ospravedlnujem sa. ale na 13/2/g mi datacia obce nesedi
ibiza
21.03.10,08:34
Vychádzala som z informácií ktoré boli zadané a síce že sa jedná o strelecký klub. Predpokladala som ze strelecky klub ma nejaky ciel a ten bude naplnovat alebo realizovat na strelnici.

áno to je fakt, ale klub túto strelnicu zároveň aj prenajíma, je teda využívaná aj na podnikateľské účely.

neviete mi poradiť s tou daňou z príjmu za rok 2008? Do výkazu príjmov a výdavkov sa táto uvádza do r. 26? alebo sa tam uvádza už daň za rok 2009? Neviem do ktorého riadku vo výkaze mám zahńúť tú daň za rok 2008. Predpokladám, že to bude stĺpec nezdaňovaná činnosť, ale riadok?
nunu31
21.03.10,10:05
Prajem pekný deň,chcela by som vás požiadať o pomoc pri účtovaní dotácií vo forme nenávratného finančného príspevku EÚ. Dopĺňam info, že NO nemá žiadne príjmy z podnikateľskej činnosti a všetky náklady priamo súvisia s jej hlavnou neziskovou činnosťou, teda sú oslobodené od dane.
Príklad:
120 EUR sú náklady r. 2009, ktoré budú preplácané dotáciami EÚ. 100 EUR sú náklady, ktoré boli zároveň aj výdavkami 2009
/t.j. na 20 EUR boli vystavené faktúry v roku 2009, ale uhradené až v r. 2010./ Žiadosť o refundáciu šla až v r. 2010.

1. Účtuje sa 385/691 100 EUR/účtovanie v r.2009/
/v tomto prípade mi vychádza účtovná strata vo výške nezaplatených nákladov v r. 2009/

alebo sa účtuje sa 385/691 120 EUR /v tomto prípade mi vyjde účtovný strata len vo výške nákladov, ktoré nešli a ani nepôjdu do žiadosti na refundáciu /

alebo sa účtovným zápisom 385/691 zaúčtuje celá výška priznaného nenávratného príspevku od EÚ hneď pri jeho priznaní/podpisom zmluvy/..ale v takom prípade mi v r. 2009 vychádza veľký účtovný zisk.

Prosím o radu v tejto téme, nakoľko sa toto zaúčtovanie týka priamo daňového priznania.
Veľmi pekne ďakujem
Alena
orav
21.03.10,12:44
Pekný deň,
prosím o radu.....sme PO-neziskovka-cirkevná organizácia, minulý rok sme mali stratu 5 290,38.-Euro, , tento rok sme mali zisk 11 112,06.- E / z toho za zdaňovaciu činnosť bol zisk 1 570,30.-E/, dá sa nejako urobiť, aby som si tou minuloročnou stratou nejako znížila tento rok základ dane??? a ako to mám všetko napísať do daňového priznania...veľmi pekne prosím o radu.....
Vopred všetkým ďakujem....
Helacat
21.03.10,16:18
Zdravím, prosím o radu. Sme občianske združenie a všetky príjmy i výdavky sa týkajú poriadania výstav (predmet činnosti uvedený v stanovách) a plus členské príspevky.
Postupujem správne, ak v DP do riadku 100 dám rozdiel príjmov a výdavkov z JU a do riadku 220 celé príjmy?
Základ dane mi potom vychádza mínusový a v podstate vo výške vynaložených výdavkov.
Je to tak dobre?
ibiza
21.03.10,17:30
neviete mi poradiť čo s daňou z príjmu za rok 2008? Do výkazu príjmov a výdavkov sa táto uvádza do r. 26? alebo sa tam uvádza už daň za rok 2009? Neviem do ktorého riadku vo výkaze mám zahńúť tú daň za rok 2008 Alebo ju uvediem v riadku 23?. Predpokladám, že to bude stĺpec nezdaňovaná činnosť, ale riadok? Prosím poraďte..
monikai
21.03.10,18:59
Ahojte, prosim o radu, občianske združenie má budovy a dopravné prostriedky, časť budovy prenajímajú a časť používajú pre svoju činnosť. nikdy (vela vela rokov) neúčtovali odpisy, ako to dať do poriadku? keby som chcela vyradit nejaky majetok ktory sa uz nepouziva ako to zauctovat ked nemam opravky :(
jued
22.03.10,10:42
Aj mne by veľmi pomohol taký vzor daňového priznania, idem to robiť tiež prvý raz. Vopred ďakujem
reapu
22.03.10,20:42
Môhla by som poprosiť aj pre mňa materiál pre daňové priznanie pre n.o..Ďakujem na adresu: renatap@post.sk
promont maja
23.03.10,05:28
Ale pozor, ak účtujete v podvojnom účtovníctve musíte dať na DU
výkazy z účtovnej závierky.

Matuma, môžeš to podložiť literou zákona ..? alebo aspoň napíš kvôli čomu je to potrebné ... ( toto mi totiž ušlo ... priznávam) ... alebo som to zle pochopila ...?


Je pravda, že v mojom prípade ide o občianske združenie ( odborový zväz), no včera som si takúto vec overovala u našej správkyne dane, či ak nemáme príjmy podliehajúce dani z príjmu, resp. že sme počas zdaňovacieho obdobia " nepodnikali", tak stačí napísať oznámenie, v ňom sa odvolať na § 41 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu

Citujem:

§ 41 Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie
(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.

... a nemusíme podávať žiadne daňové priznanie a je pravda aj to, že výkazy vôbec nespomínala ( ale je pravda, že sme sa bavili o podávaní či nepodávaní daňového priznania) ... a tak som dostala iba vysvetlenie, že v prípade zaslania takéhoto oznámenia si ho v ich systéme nemajú kde zaznačiť, takže sa ľahko môže stať, že na to zabudne ( alebo ju vystrieda kolegyňa = z času načas sa menia) a pošle mi výzvu na podanie daňového priznania = takže je lepšie ho podať.
Kelis
23.03.10,09:20
Môžem Vás poprosiť, ktoré z Vás posielate VÝROČNÚ SPRÁVU. Sme novozaložená n.o. a mám info, že to postačí poslať registrovanému úradu (vlastne to je uvedené aj v zákone o n.o.) do 15.7.2010. Ďakujeeeeeeem vopred za Vašu reakciu.
promont maja
23.03.10,12:01
Matuma, môžeš to podložiť literou zákona ..? alebo aspoň napíš kvôli čomu je to potrebné ... ( toto mi totiž ušlo ... priznávam) ... alebo som to zle pochopila ...?


Je pravda, že v mojom prípade ide o občianske združenie ( odborový zväz), no včera som si takúto vec overovala u našej správkyne dane, či ak nemáme príjmy podliehajúce dani z príjmu, resp. že sme počas zdaňovacieho obdobia " nepodnikali", tak stačí napísať oznámenie, v ňom sa odvolať na § 41 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu

Citujem:

§ 41 Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie
(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.

... a nemusíme podávať žiadne daňové priznanie a je pravda aj to, že výkazy vôbec nespomínala ( ale je pravda, že sme sa bavili o podávaní či nepodávaní daňového priznania) ... a tak som dostala iba vysvetlenie, že v prípade zaslania takéhoto oznámenia si ho v ich systéme nemajú kde zaznačiť, takže sa ľahko môže stať, že na to zabudne ( alebo ju vystrieda kolegyňa = z času načas sa menia) a pošle mi výzvu na podanie daňového priznania = takže je lepšie ho podať.
... nakoľko už poznám odpoveď, dávajúc týmto na vedomie moju vďaku pripájam tento link: http://www.porada.sk/t23619-p5-danove-priznanie-obcianskeho-zdruzenia.html, hlavne príspevok č. 49 od ega.mc.
ibiza
23.03.10,21:23
neviete mi poradiť čo s daňou z príjmu za rok 2008? Do výkazu príjmov a výdavkov sa táto uvádza do r. 26? alebo sa tam uvádza už daň za rok 2009? Neviem do ktorého riadku vo výkaze mám zahńúť tú daň za rok 2008 Alebo ju uvediem v riadku 23?. Predpokladám, že to bude stĺpec nezdaňovaná činnosť, ale riadok? Prosím poraďte..

nikto neporadí?
samo zv
24.03.10,07:14
Čo sa týka predkladania účtovnej závierky v neziskovkách (s podvojným účtovníctvom) - všetkých, tak platí Opatrenie MF SR z 28. nov. 2007 č. MF/25682/2007-74 a tam sa v § 2 píše toto: Účtovná závierka účtovnej jednotky, na ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá podľa osobitných predpisov a v dvoch vyhotoveniach sa predkladá miestne príslušnému daňovému úradu v termínoch pre podávanie daňových priznaní k dani z príjmov. Teda výkazy (súvaha, výkaz ziskov a strát a "obsiahle" poznámky) sa predkladajú na daňový úrad v každom prípade - aj keď nie je povinnosť podať daňové priznanie. Čo sa týka praxe, je to troška problém, ešte vlani mi nechceli výkazy ani prebrať a poznámky mi asi ani nezobrali, ale tento rok sú zrejme už preškolení a na konzultačnom dni sami povedali, že je potrebné závierku odovzdať, akurát, že to stačí jeden krát, lebo oni si to vedia naskenovať a odovzdať ešte tam kde to patrí - Dakedy sa to (závierka) muselo posielať niekde do Data Centra, čo sa teda už nemusí.
matuma
24.03.10,10:10
Odpovedám k zasielaniu výkazov z PU, ak nepodáva nezisková organizácia daňové priznanie. Je to uverejnené na stránke DR SR,
aktuality, Podávanie daňových priznaní k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2009 z januára 2010. Z čoho vychádzalo DR SR ale neviem.
samo zv
25.03.10,08:13
Odpovedám k zasielaniu výkazov z PU, ak nepodáva nezisková organizácia daňové priznanie. Je to uverejnené na stránke DR SR,
aktuality, Podávanie daňových priznaní k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2009 z januára 2010. Z čoho vychádzalo DR SR ale neviem.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/infodppo2009.pdf
halimino
25.03.10,20:07
Konečne chápem, prečo sú dotácie (napr. aj od mesta/obce) oslobodené od dane. Pre tých, ktorí to doteraz nechápali - podobne ako ja pripájam link na vysvetlenie DRSR.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_0109no.pdf
Helacat
28.03.10,12:33
nuz, ďakujem. Za nič.
Monika C.
28.03.10,13:40
Zdravím, prosím o radu. Sme občianske združenie a všetky príjmy i výdavky sa týkajú poriadania výstav (predmet činnosti uvedený v stanovách) a plus členské príspevky.
Postupujem správne, ak v DP do riadku 100 dám rozdiel príjmov a výdavkov z JU a do riadku 220 celé príjmy?
Základ dane mi potom vychádza mínusový a v podstate vo výške vynaložených výdavkov.
Je to tak dobre?


Prepáč dlho som tu nebola tak skúsim Ti pomôcť vedieš JÚ ale odovzdávaš PO.
V DP v riadku 100 uvedieš rozdiel medzi príjmami a výdavkami ďalej pokračuješ v riadku 130 tu uvedieš výdavky nakoľko ich prideluješ k oslobod. príjmom takže sumu z poslednej strany - náklady a tú istú sumu v riadku 200. Pokračuješ s riadkom 220 tu uvedieš príjmy dúfam, že všetko je oslobodené ale rozdiel keď máš členské do riadku 230 tieto sumy by Ti mali dať spolu riadok 300 a zároveň z poslednej strany výnosy. Tak Ti v riadku 310 a 400 výjde 0. Nezabudni uviesť ešte z riadku 130 sumu do tabuľky III. časť ja to zvyknem dať do riadku 13 a tú istú sumu riadok 15 nadvňazujú na seba. Ku tomu treba výkazy. Dúfam, že som pomohla.
dobrava
29.03.10,11:47
Prajem pekný deň, prosím mám to dobre: Športový klub, NO, vedie JÚ:
výnosy:
riadok 210: 2% asignácie dane
riadok 220: dotácia od mesta a dar od firmy
riadok 230: členské /je zahrnuté v stanovách/
riadok 240: kreditné úroky
riadok 290: faktúry za práce, ktoré nie sú podnikateľ.činnosťou
náklady:
riadok 130: náklady súvisiace s činnosťou klubu + daň z úroku na BÚ /toto uvediem aj v III.časti, riadok 13/
riadok 9: poskytnutý finančný dar na propagáciu šport.klubu
Je to takto dobre:
Ešte chcem uviesť, že minulý rok bol HV strata, má to nejaký vplyv na daňové priznanie r. 2009 /tento rok mali zisk/. Na ktorých riadkoch uvediem tieto skutočnosti? A tento zisk potom zdaním 19% daňou a uhradím? Toto mi vôbec nie je jasné, prosím o pomoc, ďakujem.
Viera J
29.03.10,13:51
prosím Vás, môžete mi poslať vzor na vyplnené daňové priznanie za rok 2009 pre neziskové organizácie na mail jaggy@szm.sk. Vopred ďakujem.dosť súrne.
dobrava
29.03.10,18:39
Prajem pekný deň, prosím mám to dobre: Športový klub, NO, vedie JÚ:
výnosy:
riadok 210: 2% asignácie dane
riadok 220: dotácia od mesta a dar od firmy
riadok 230: členské /je zahrnuté v stanovách/
riadok 240: kreditné úroky
riadok 290: faktúry za práce, ktoré nie sú podnikateľ.činnosťou
náklady:
riadok 130: náklady súvisiace s činnosťou klubu + daň z úroku na BÚ /toto uvediem aj v III.časti, riadok 13/
riadok 9: poskytnutý finančný dar na propagáciu šport.klubu
Je to takto dobre:
Ešte chcem uviesť, že minulý rok bol HV strata, má to nejaký vplyv na daňové priznanie r. 2009 /tento rok mali zisk/. Na ktorých riadkoch uvediem tieto skutočnosti? A tento zisk potom zdaním 19% daňou a uhradím? Toto mi vôbec nie je jasné, prosím o pomoc, ďakujem.
Prosím, nepozrel by sa mi niekto na toto? Čítal som niektoré príspevky, a som na pochybách ...
Helacat
29.03.10,18:42
Prepáč dlho som tu nebola tak skúsim Ti pomôcť vedieš JÚ ale odovzdávaš PO.
V DP v riadku 100 uvedieš rozdiel medzi príjmami a výdavkami ďalej pokračuješ v riadku 130 tu uvedieš výdavky nakoľko ich prideluješ k oslobod. príjmom takže sumu z poslednej strany - náklady a tú istú sumu v riadku 200. Pokračuješ s riadkom 220 tu uvedieš príjmy dúfam, že všetko je oslobodené ale rozdiel keď máš členské do riadku 230 tieto sumy by Ti mali dať spolu riadok 300 a zároveň z poslednej strany výnosy. Tak Ti v riadku 310 a 400 výjde 0. Nezabudni uviesť ešte z riadku 130 sumu do tabuľky III. časť ja to zvyknem dať do riadku 13 a tú istú sumu riadok 15 nadvňazujú na seba. Ku tomu treba výkazy. Dúfam, že som pomohla.
Ďakujem Monika,
mám ešte jednu otázku týkajúcu sa práve členského. Ide o členský poplatok člena organizačného celku nášho OZ. Tento organizačný celok je zároveň základnou organizáciou v rámci inej celoslovenskej organizácie a tejto organizácii za tejto celok odvádzame časť prijatého členského. V JU som toto členské účtovala do príjmov, ktoré neovplyvňujú základ dane a aj odvedenie členského do výdajov, ktoré neovplyvňujú základ dane.

Teraz som si nie celkom istá, či som to urobila správne. Robím to prvý krát, preto tie základné otázky.
Daphne
30.03.10,05:06
riadok 210: 2% asignácie dane - r.220
riadok 220: dotácia od mesta a dar od firmy ok
riadok 230: členské /je zahrnuté v stanovách/ ok
riadok 240: kreditné úroky ok
riadok 290: faktúry za práce, ktoré nie sú podnikateľ.činnosťou
r.230

ten dar ste dostali, alebo poskytli ?
ak dostali r. 220
Daphne
30.03.10,05:07
opravím sa dotacia od mesta r. 230 a dar firny 220
dobrava
30.03.10,10:13
Ďakujem pekne, ale ešte: ako je to s tou stratou z minulého roku? V min. roku vykázal klub stratu, rok 2009 je so ziskom. Kde uvediem stratu, alebo to nejako započítavam, kde uvediem zisk? Prosím, toto vôbec neviem ...
dobrava
30.03.10,11:32
Prepáč dlho som tu nebola tak skúsim Ti pomôcť vedieš JÚ ale odovzdávaš PO.
V DP v riadku 100 uvedieš rozdiel medzi príjmami a výdavkami ďalej pokračuješ v riadku 130 tu uvedieš výdavky nakoľko ich prideluješ k oslobod. príjmom takže sumu z poslednej strany - náklady a tú istú sumu v riadku 200. Pokračuješ s riadkom 220 tu uvedieš príjmy dúfam, že všetko je oslobodené ale rozdiel keď máš členské do riadku 230 tieto sumy by Ti mali dať spolu riadok 300 a zároveň z poslednej strany výnosy. Tak Ti v riadku 310 a 400 výjde 0. Nezabudni uviesť ešte z riadku 130 sumu do tabuľky III. časť ja to zvyknem dať do riadku 13 a tú istú sumu riadok 15 nadvňazujú na seba. Ku tomu treba výkazy. Dúfam, že som pomohla.
Prosím viete pomôcť?
NO - športový klub vykázal v roku 2008 stratu. V roku 2009 vykázal zisk. Ako to uvediem v DP PO? Beriem do úvahy uvedenú stratu v DP 2009, alebo nie? Prosím môžete mi to objasniť? Nikde som nenašiel takýto prípad, ďakujem.
tikidi
30.03.10,14:57
je pravda, že za rok 2009 už k DP pre občianske združenie treba výkazy Výkaz ziskov a strát a Suvaha, namiesto Výkaz príjmov a výdavkov a Výkaz majetku a závazkov?
tikidi
30.03.10,15:16
prosímťa nevieš náhodou či k DP pre občianske zdruzenie treba výkazy z PÚ keď účtujem občianske združenie v jednoduchom účte?
tikidi
30.03.10,15:48
ahoj, nevieš mi náhodou poradiť aké výkazy k DP obcianskeho združenia? učtujem v JÚ
Monika C.
30.03.10,16:40
ahoj, nevieš mi náhodou poradiť aké výkazy k DP obcianskeho združenia? učtujem v JÚ

JÚ odovzdávaš výkazy ako pri SZČO len sú to bielé tlačivá Výkáz o P a V a výkaz o majetku a záväzkoch keď vedieš PÚ vtedy odovzdávaš výkazy súvahu a výkaz ziskov a strát a samozrejme aj poznámky k účtovnej uzávierke.
dobrava
30.03.10,16:48
Prosím viete pomôcť?
NO - športový klub vykázal v roku 2008 stratu. V roku 2009 vykázal zisk. Ako to uvediem v DP PO? Beriem do úvahy uvedenú stratu v DP 2009, alebo nie? Prosím môžete mi to objasniť? Nikde som nenašiel takýto prípad, ďakujem.
Ešte podotýkam, že klub má všetko nezdaňované príjmy, alebo príjmy oslobodené od dane, čiže logicky by nemal platiť daň, alebo sa mýlim. Prosssím, čas sa kráti, ďakujem.
Monika C.
30.03.10,16:56
Ďakujem Monika,
mám ešte jednu otázku týkajúcu sa práve členského. Ide o členský poplatok člena organizačného celku nášho OZ. Tento organizačný celok je zároveň základnou organizáciou v rámci inej celoslovenskej organizácie a tejto organizácii za tejto celok odvádzame časť prijatého členského. V JU som toto členské účtovala do príjmov, ktoré neovplyvňujú základ dane a aj odvedenie členského do výdajov, ktoré neovplyvňujú základ dane.

Teraz som si nie celkom istá, či som to urobila správne. Robím to prvý krát, preto tie základné otázky.

Máš to správne členské sú oslobodené a nie sú to základné otázky ale strašne veľa veci chýba alebo nie je doriešené ohľadom občianských združení takže radíme ako myslíme najlepšie či už z čítaných vecí alebo z knižiek. To len tak mimotemy
Monika C.
30.03.10,16:58
Ešte podotýkam, že klub má všetko nezdaňované príjmy, alebo príjmy oslobodené od dane, čiže logicky by nemal platiť daň, alebo sa mýlim. Prosssím, čas sa kráti, ďakujem.

Prepáč ale len nedávno som sa zapojila keď máš len príjmy nezdanené a výdavky tak isto tak daň neplatíš. Nemýliš sa rozmýšlaš správne. Neviem tvoje sumy skús napísať možno takto bude lepšie.
Teraz som pozerala do predu pýtaš sa na stratu OZ nemôžu umoriť stratu čiže v DP neuvádzaš.
ego.mc
30.03.10,17:35
Myslím si, že ako každý daňovník, aj OZ môže umoriť daňovú stratu.
Katarína Bukátová
30.03.10,17:49
dobrý večer

nevie mi niekto poslať prepisovateľný vzor poznámok pre neziskovku? Súrne prosím
Monika C.
30.03.10,17:51
Myslím si, že ako každý daňovník, aj OZ môže umoriť daňovú stratu.

Ďakujem - možno sa mýlim len nedávno sme to tu rozoberali a keď dobre pamätám dakto to dal aj na DR SR ale už nepamätám presne. Keď sa mýlim tak sorry.
dobrava
30.03.10,18:39
Ďakujem - možno sa mýlim len nedávno sme to tu rozoberali a keď dobre pamätám dakto to dal aj na DR SR ale už nepamätám presne. Keď sa mýlim tak sorry.
Takže: strata v roku 2008: - 36 tis. Sk /1194 EUR/
zisk roku 2009: 331 EUR
A s tým umorením straty je to ako?
Ak teda nikde neuvádzam stratu z roku 2008, v ktorých riadkoch uviesť zisk roku 2009? Zatiaľ ďakujem.
Monika C.
30.03.10,19:00
Takže: strata v roku 2008: - 36 tis. Sk /1194 EUR/
zisk roku 2009: 331 EUR
A s tým umorením straty je to ako?
Ak teda nikde neuvádzam stratu z roku 2008, v ktorých riadkoch uviesť zisk roku 2009? Zatiaľ ďakujem.

Prepáč len otázka vedieš JÚ či podvojné ?
dobrava
30.03.10,19:09
Prepáč len otázka vedieš JÚ či podvojné ?
jednoduché
Monika C.
30.03.10,19:28
jednoduché

V DP PO vypisuješ riadky str. 6 - F - dopl. údaje riadok 1 - výnosy, 2 - náklady a riadok 3 tu má byť HV čiže zisk zároveň táto suma prejde na str.2 riadok 100 tu sa uvádza zisk a ostatné riadky podľa členenia. S tým umorením straty asi máme s ostatnými rôzne názory - niektorým poradákom bolo povedané na DÚ že OZ nemôžu umoriť stratu niektorý tvrdia že áno ale nikde to nie je napísané alebo o tom neviem je to ne Tebe ja stratu som nikdy neumorila . Stratu z roku 2008 v DP 2009 neuvádzaš len keby si to chcela umoriť . Ale to už nechám na Teba. Nech sa vyjadria ostatní, kto už stratu umoril v OZ.
dobrava
30.03.10,19:39
V DP PO vypisuješ riadky str. 6 - F - dopl. údaje riadok 1 - výnosy, 2 - náklady a riadok 3 tu má byť HV čiže zisk zároveň táto suma prejde na str.2 riadok 100 tu sa uvádza zisk a ostatné riadky podľa členenia. S tým umorením straty asi máme s ostatnými rôzne názory - niektorým poradákom bolo povedané na DÚ že OZ nemôžu umoriť stratu niektorý tvrdia že áno ale nikde to nie je napísané alebo o tom neviem je to ne Tebe ja stratu som nikdy neumorila . Stratu z roku 2008 v DP 2009 neuvádzaš len keby si to chcela umoriť . Ale to už nechám na Teba. Nech sa vyjadria ostatní, kto už stratu umoril v OZ.
A ešte blbá otázka: tak teda daň, ktorá mi vyjde zo zisku - tú nemám zaplatiť na DÚ?
Monika C.
30.03.10,19:52
Ešte jedna vec tebe v konečnom důsledku vyjde HV zisk na riadku 100 keď dobre pamätám máš len nezdaňovanú činnosť ale ku koncu budeš mať 0. v riadku 130 uvedieš výdavky nakoľko ich máš k príjmom nezdaň. zároveň uvedieš tú sumu v tabuľke III. časť riadok 13 ja to dávam tam . A príjmy uvádzaš v riadkoch napr. 220 - príjmy nezdaň. napr. členské idú do riadku 230 a tak v konečnom dôsledku dostaneš na konci 0 čiže daň neplatíš. Ja som odovzdala OZ takto a bez problémov. Len teraz som ostala tiež zarazená nakoľko som vybrala knižku a tam sa píše že práve prímy a výdavky uvádzame v v C2 aj keď to má len informatívny charakter tak sa to píše v knižke . Ja som ich uviedla v F časti a už som odovzdala pred týždňom a aj kontrolovali nemala som problém a odovzdávam takto už 6 rokov.
dobrava
30.03.10,20:17
Ešte jedna vec tebe v konečnom důsledku vyjde HV zisk na riadku 100 keď dobre pamätám máš len nezdaňovanú činnosť ale ku koncu budeš mať 0. v riadku 130 uvedieš výdavky nakoľko ich máš k príjmom nezdaň. zároveň uvedieš tú sumu v tabuľke III. časť riadok 13 ja to dávam tam . A príjmy uvádzaš v riadkoch napr. 220 - príjmy nezdaň. napr. členské idú do riadku 230 a tak v konečnom dôsledku dostaneš na konci 0 čiže daň neplatíš. Ja som odovzdala OZ takto a bez problémov. Len teraz som ostala tiež zarazená nakoľko som vybrala knižku a tam sa píše že práve prímy a výdavky uvádzame v v C2 aj keď to má len informatívny charakter tak sa to píše v knižke . Ja som ich uviedla v F časti a už som odovzdala pred týždňom a aj kontrolovali nemala som problém a odovzdávam takto už 6 rokov.
Ďakujem veľmi pekne, že si mi venovala Tvoj čas, strašne si mi pomohla, vidím, že mám ešte obrovské medzery a musím si ešte naštudovať to umorovanie straty. Naozaj ste všetci super, že takto pomáhate.
Monika C.
31.03.10,03:50
Ďakujem veľmi pekne, že si mi venovala Tvoj čas, strašne si mi pomohla, vidím, že mám ešte obrovské medzery a musím si ešte naštudovať to umorovanie straty. Naozaj ste všetci super, že takto pomáhate.


Za málo a s tou stratou neviem z jednej strany tvrdia, že dá sa umoriť a na druhej strane viem, že DÚ nezobral tlačivá keď dali stratu umoriť tu aj ja mám medzeru nakoľko neviem nájsť ani zákon ani proti zákon kde sa vyjadrujú k umoreniu straty v OZ.
ego.mc
31.03.10,14:44
Asi už idem po funuse.
§ 30 ZoDP (595/2003) hovorí o možnosti umoriť daňovú stratu bez výnimky, zatiaľ čo starý ZoDP (366/1999) v § 34 ods.3 z umorovania vylučoval neziskovky.
Pre straty zpred roku 2004 platilo prechodné ustanovenie § 52 ods. 45.
Monika C.
01.04.10,21:55
Asi už idem po funuse.
§ 30 ZoDP (595/2003) hovorí o možnosti umoriť daňovú stratu bez výnimky, zatiaľ čo starý ZoDP (366/1999) v § 34 ods.3 z umorovania vylučoval neziskovky.
Pre straty zpred roku 2004 platilo prechodné ustanovenie § 52 ods. 45.

Ďakujem pekne za vysvetlenie aj keď po funuse ale aspoň vieme načom sme. Ďíki :)
dobrava
20.05.10,09:39
Ešte jedna vec tebe v konečnom důsledku vyjde HV zisk na riadku 100 keď dobre pamätám máš len nezdaňovanú činnosť ale ku koncu budeš mať 0. v riadku 130 uvedieš výdavky nakoľko ich máš k príjmom nezdaň. zároveň uvedieš tú sumu v tabuľke III. časť riadok 13 ja to dávam tam . A príjmy uvádzaš v riadkoch napr. 220 - príjmy nezdaň. napr. členské idú do riadku 230 a tak v konečnom dôsledku dostaneš na konci 0 čiže daň neplatíš. Ja som odovzdala OZ takto a bez problémov. Len teraz som ostala tiež zarazená nakoľko som vybrala knižku a tam sa píše že práve prímy a výdavky uvádzame v v C2 aj keď to má len informatívny charakter tak sa to píše v knižke . Ja som ich uviedla v F časti a už som odovzdala pred týždňom a aj kontrolovali nemala som problém a odovzdávam takto už 6 rokov.
Prajem pekný deň, môžem jednu otázku? Z DÚ mi telefonovali, aby sme si prišli opraviť DP za r.2009, konkrétne riadok 130 DP PO. Mám to všetko vyplnené podľa Tvojich pokynov, avšak vraj v riadku 130 im tam vyhadzuje nejakú chybu.
Ja som do toho riadku uviedol všetky výdavky, ako nezdaňovanú činnosť. K tomu som uviedol do III.časti pomocných výpočtov do riadku 9 sumu poskytnutého daru, ktorý sme ako klub venovali a do riadku 13 všetky ostatné výdavky, do riadku 15 som uviedol súčet riadku 9 a riadku 13.
Môže byť v tomto chyba? Asi som mal uviesť len riadok 13 a riadok 15 takú istú sumu, ako do riadku 130 II. časti, však? Asi preto im tam vyhadzuje chybu? Alebo sa mýlim? Prosím o rýchlu odpoveď, ďakujem.
dobrava
20.05.10,10:01
A ešte jedna otázka:Šport. klub dostal finančný príspevok na organizovanie šport. podujatia. V stanovách majú uvedené, že klub je založený za účelom vytvárania podmienok pre realizáciu šport.činností a podpora športu detí a mládeže. Ďalej je tam uvedené, že klub je oprávnený vykonávať podnik.činnosť po splnení podmienok určených osobitnými práv.predpismi. Tieto osobitné právne predpisy - nie je uvedené nič.
A teraz sa pýtam: Ako má znieť zmluva o poskytnutí finančného príspevku?
1. Darovacia zmluva?
2. Sponzorská zmluva?
3. Môže tam mať reklamu spomenutá sponzorská firma?
Podotýkam, že klub má iba nezdaňované činnosti a s touto reklamou sa mi to nezdá ...
Popísalo sa už o tomto veľa, ale stále nie som 100% presvedčený, ako to má byť. Ďakujem za odpoveď.
cucka88
28.01.11,09:35
Dobrý den,
Mozem Vas poprosit prosím ak mate este ten vzor danového priznania neziskovej org. poslat mi.dakujem
Maruška54
07.02.11,05:22
Prosím o radu
odborový zväz má v stanovách organizovanie spoločenských podujatí. Chce usporiadať ples na ktorom bude tombola. Je príjem za vstupné a za predané lístky na tombolu zdaniteľným príjmom? Ak by mal v stanovách že príjem z takýchto akcií bude použitý na napr. rekreácie, návštevu kultúrnych podujatí a pod. pre zamestnancov mohol by to byť PNZD?
Janiela
09.02.11,11:18
Chcela by som sa všetkým zúčastneným tejto PORADY poďakovať za cenné rady. Po prečítaní všetkých rád a odpovedí dnes podávam DP pre neziskovky. Pomohli ste mi kolegovia. Ešte raz - ďakujem.
Neviem ani komu pridať bodíky, tak aby som na niekoho nezabudla.
brasci
11.02.11,09:02
Dobrý deň... účtoval som neziskovku v omege, mám pooznačované účty ako hlavná nezdaňovaná činnosť... dal som vygenerovať dppo a vyplnilo to dobre oddiel C, neziskovka dosiahla "zisk" 1300 eur ale v priznaní mi to vypočítalo aj daň na úhradu... to je dobre? to tak mám nechať a len proste daň nezaplatiť alebo???

vopred ďakujem za odpoveď
cucka88
11.02.11,09:23
Dobrý den
vedeli by ste mi prosím poslať vzor DP pre neziskovku dakujem pekne.cucka88
brasci
11.02.11,10:39
ja som vyplnil takto z takýchto údajov...

zdaňované výnosy: 1000
zdaňované náklady: 1000
rozdiel: 0

nezdaňované výnosy: 41300
nezdaňované náklady: 40000
rozdiel: 1300

hádam to je správne, čo vy na to?

vyplnené dppo bez iniciálov firmy: http://rapidshare.com/files/447346534/dppo_nez.pdf
pavoldupal
12.02.11,21:06
Dobrý den,
Mozem Vas poprosit prosím ak mate este ten vzor danového priznania neziskovej org. poslat mi. dakujem
latka
13.02.11,13:19
dobrý den, aj ja chcem veľmi pekne poprosiť o vzor DP neziskovky, občianske združenie. dakujem veľmi pekne
jana32
16.02.11,03:22
Dobrý deň praje, prosím poraďte mi ohľadom zúčtovania výdavkov neziskovej organizácie, ktorá bola založená za účelom propagácie mesta a okolia. K tomu patria aj rôzne návštevy a podobne, takže ja mám v pokladni zúčtované množstvo výdavkov na občerstvenie. Mám to dať na účet reprezentačných výdavkov? Mýli ma to, že firma má práve daný predmet podnikania a teda takéto výdavky by nemali ísť priamo do nákladov?
ono79
16.02.11,06:19
Victoria, musíte si vymazať ss lebo sa vám nedá nič preposlať. ak tá informácia platí, tak by bolo fajn, ak by sa vám dalo napísať ss. Pekný deň
horka
18.02.11,17:56
Viktoria, vieš mi prosím návod preposlať tiež? Ďakujem horka zavinač centrum.sk
fero000
19.02.11,21:50
Dobry vecer ..
mozem Vas poprosit o par otazok, naozaj mi jeden zdanitelny prijem dost skomplikoval situaciu a neviem si dat rady z DP pre OZ.

prijmy:
z vkladu zakladatela : 11eur
prijem z reklamnej cinnosti - na zmluve je OZ vedene ako siritel reklamy, myslim teda, ze to je prijem z reklamy, ak nie bolo by ti super. ale teda ak to beriem tak ze to je prijem z reklamy, tak to znamena prijem zo zdanitelnej cinnosti: 200eur
prijem z urokov v banke: 0,03 - nezdanitelny prijem
okrem toho mame prijem z podielu zaplatenej dane z prijmov: 241,4 eur
a prijem z darov 350 eur.

do prijmov vo vykaze teda pisem:
z vkladu zakladatela 01: 11
z majetku 02: 0.03
z darov a prispevkov 03: 350 nezdanitelne, 200 zdanitelne
z podielu zaplatenej dane z prijmov 05: 241,4
celkom nezdanitelne 16: 602,43, zdanitelne : 200

vydavky ostatne 23: 608,93 nezdanovana a 203, 99 zdanovana cinnost
vydavky celkom 24: 608,93 nezdanovana a 203, 99 zdanovana cinnost
rozdiel prijmov a vydavkov 25: -6,50 nezdanovana -3,99 zdanovana

moje otazky:
1. neviem ci reklamnu cinnost udavam spravne ako zdanitelnu polozku a vediem ju pod 03 v prijmoch.
2. Ak si chcem znizit tuto polozku, aby som z nej nemusel platit dan, prevediem niektore vydavky medzi zdanovanu cinnost? t,j v penaznom denniku ich vediem ako vydavky na dosiahnutie zabezpecenia a udrzania prijmu? Ak je tato suma 200 eur, staci mi tak previest sumu napr.140 eur ak dalsich 65 eur tvoria bankove poplatky, ktore vediem ako vydavky zdanovane. Neviem ci je to spravny postup. Ak nie mozte mi poradit ako sa to robi? a ako sa to vypisuje pod aku kolonku?
3. mozte mi prosim pomoct ako vyplnit z hore uvedenych cisiel DP, co presne patri pod jednotlive riadky, najviac ma zaujima kam vsade sa pise ten prijem z reklamy, a k nej tie zdanitelne vydavky?

prikladam este udaje o majetku a zavazkoch:

peniaze uctovne obdobie: 11,25eur ; predchadzajuce obd. : 9,95eur
bankove ucty: 9,30eur ; predchadzajuce obd.: 5,34eur
celkom: 20,55eur ; predchadzajuce 15,29eur

okrem tabulky na strane 2 sa vyplna este cast C2 - uctujem v JU a to je vsetko?
velmi pekne dakujem ak by bolo treba este nieco aby ste mi vedeli pomoct velmi rad upresnim.. dakujem za skoru odpoved .

Este taka podotazka sumy sa udavaju takto ako su hore uvedene alebo zaokruhlene na cele eura?
zuzanar
26.02.11,17:37
Prosím o radu. Občianske združenie podáva DP, ale nemá pridelené DIČ. Keď vypisujem DP cez drsr a DIČ nezadám nepustí ma ďalej, neviete poradiť ako to obísť? Ďakujem.
zuzanar
02.03.11,10:42
Prosím o radu. Občianske združenie podáva DP, ale nemá pridelené DIČ. Keď vypisujem DP cez drsr a DIČ nezadám nepustí ma ďalej, neviete poradiť ako to obísť? Ďakujem.

prosím
ego.mc
03.03.11,06:33
Myslím si, že to neobídete.
Zuziana
03.03.11,06:49
Nemíte niekto, prosím poruke tlačivká výkazov pre neziskovky pre JÚ? NO Uč 1-01 a NO Uč 2-01
zuzanar
03.03.11,09:34
Myslím si, že to neobídete.

Vďaka, vypíšem ručne. Robím DP občianskeho združenia prvý krát, dúfam, že to nevadí, že tam to DIČ nie je, no nemajú ho pretože nepodnikajú.
istanikova
08.03.11,08:23
Neziskové organizácie v určitých prípadoch nie sú povinné podávať daňové priznanie a to vtedy, keď nepodnikajú a majú len príjmy od dane oslobodené alebo príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.
ludeko
08.03.11,12:20
Pripájam výkazy o príjmoch a výdavkoch a výkaz majetok a záväzky. LK
Maxima25
09.03.11,09:41
Dobry vecer ..
mozem Vas poprosit o par otazok, naozaj mi jeden zdanitelny prijem dost skomplikoval situaciu a neviem si dat rady z DP pre OZ.

prijmy:
z vkladu zakladatela : 11eur
prijem z reklamnej cinnosti - na zmluve je OZ vedene ako siritel reklamy, myslim teda, ze to je prijem z reklamy, ak nie bolo by ti super. ale teda ak to beriem tak ze to je prijem z reklamy, tak to znamena prijem zo zdanitelnej cinnosti: 200eur
prijem z urokov v banke: 0,03 - nezdanitelny prijem
okrem toho mame prijem z podielu zaplatenej dane z prijmov: 241,4 eur
a prijem z darov 350 eur.

do prijmov vo vykaze teda pisem:
z vkladu zakladatela 01: 11
z majetku 02: 0.03
z darov a prispevkov 03: 350 nezdanitelne, 200 zdanitelne
z podielu zaplatenej dane z prijmov 05: 241,4
celkom nezdanitelne 16: 602,43, zdanitelne : 200

vydavky ostatne 23: 608,93 nezdanovana a 203, 99 zdanovana cinnost
vydavky celkom 24: 608,93 nezdanovana a 203, 99 zdanovana cinnost
rozdiel prijmov a vydavkov 25: -6,50 nezdanovana -3,99 zdanovana

moje otazky:
1. neviem ci reklamnu cinnost udavam spravne ako zdanitelnu polozku a vediem ju pod 03 v prijmoch.
2. Ak si chcem znizit tuto polozku, aby som z nej nemusel platit dan, prevediem niektore vydavky medzi zdanovanu cinnost? t,j v penaznom denniku ich vediem ako vydavky na dosiahnutie zabezpecenia a udrzania prijmu? Ak je tato suma 200 eur, staci mi tak previest sumu napr.140 eur ak dalsich 65 eur tvoria bankove poplatky, ktore vediem ako vydavky zdanovane. Neviem ci je to spravny postup. Ak nie mozte mi poradit ako sa to robi? a ako sa to vypisuje pod aku kolonku?
3. mozte mi prosim pomoct ako vyplnit z hore uvedenych cisiel DP, co presne patri pod jednotlive riadky, najviac ma zaujima kam vsade sa pise ten prijem z reklamy, a k nej tie zdanitelne vydavky?

prikladam este udaje o majetku a zavazkoch:

peniaze uctovne obdobie: 11,25eur ; predchadzajuce obd. : 9,95eur
bankove ucty: 9,30eur ; predchadzajuce obd.: 5,34eur
celkom: 20,55eur ; predchadzajuce 15,29eur

okrem tabulky na strane 2 sa vyplna este cast C2 - uctujem v JU a to je vsetko?
velmi pekne dakujem ak by bolo treba este nieco aby ste mi vedeli pomoct velmi rad upresnim.. dakujem za skoru odpoved .

Este taka podotazka sumy sa udavaju takto ako su hore uvedene alebo zaokruhlene na cele eura?

prosim, mam ten isty problem z reklamou - a uvadzala som to ako nezdanitelnu polozku - teraz som v uzkych - ako mam s tym nalozit??
Kristina27
09.03.11,10:28
DAŇ PRÁVNICKEJ OSOBY

§ 12

Predmet dane
(1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je
a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy, 40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
(2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.
tonkat
14.03.11,21:10
Prosím vás, v daňovom priznaní za farský úrad treba vyplniť aj ten oddiel C2? V minulom roku som to nevyplnovala, tak neviem, či to bolo dobre? Ďakujem pekne
Ociviste
15.03.11,06:19
Neziskové organizácie v určitých prípadoch nie sú povinné podávať daňové priznanie a to vtedy, keď nepodnikajú a majú len príjmy od dane oslobodené alebo príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.


Dobry den, chcela by som sa opytat, takze ak mame vydavky a prijmy len suvisiace s NO a su oslobodene od dane, nemusim, teda podavat DP? Viem, ze som sa na to uz pytala, ale potrebujem to mat naisto potvrdene. Skusala som pisat aj na DU, ale akosi mi zatial vobec neodpovedali. Citala som aj ine prispevky a tam sa zase pise, ze sa musi aj napriek tomu podat DP.

Dakujem za odpoved.
MAISI
15.03.11,06:28
Nemusí sa podávať. Ale vždy je lepšie, ak podáš aj nulové DP ako nepodať žiadne. Takže radšej podaj len ako príjmy oslobodené od dane a máš svätý pokoj od daňového úradu. My vždy podávame aj keď máme príjmy len oslobodené.
Ociviste
16.03.11,09:32
Dakujem za odpoved.
bezradná
17.03.11,06:33
Prosím vás, v daňovom priznaní za farský úrad treba vyplniť aj ten oddiel C2? V minulom roku som to nevyplnovala, tak neviem, či to bolo dobre? Ďakujem pekne

To záleží od toho či účtuješ v JU alebo PU. V JU vyplňuješ C2, v PU C1, ale vyplňovať by sa určite malo.
ivkň
17.03.11,07:22
Dobrý deň, chcem sa spýtať idem vypisovať DP pre neziskovú organizáciu. Vedie účto v jednoduchom účtovníctve, kam mám zadať hodnoty pre príjmy a výdaje v DP?? je správne ak ich dám do tabuľky F? alebo ich musím dať do tabuľky C2??? Prosím poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne. Je veľká chyba, keď som to za rok 2009 zadala do tabuľky F?? lebo teraz predpokladám, že by sa to malo dať do tej tabuľky C2. Je tak? za rok 2009 mi z daňového úradu neprišlo nič na opravu....Ďakujeeem
nunu31
17.03.11,07:25
Prosím môžte mi niekto skontrolovať, či som DP nadácie vyplnila v správnych riadkoch?
r. 100 - HV
r. 130 - služby, dary poskytnuté
r. 210 - dary prijaté od fyz. aj práv. osôb
r. 240 - kred.urok
r.9 - dar poskytnutý
r. 13 - služby
C1 - HV

Veľmi pekne ďakujem
7monika5
17.03.11,08:53
Dobrý deň, chcem sa spýtať idem vypisovať DP pre neziskovú organizáciu. Vedie účto v jednoduchom účtovníctve, kam mám zadať hodnoty pre príjmy a výdaje v DP?? je správne ak ich dám do tabuľky F? alebo ich musím dať do tabuľky C2??? Prosím poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne. Je veľká chyba, keď som to za rok 2009 zadala do tabuľky F?? lebo teraz predpokladám, že by sa to malo dať do tej tabuľky C2. Je tak? za rok 2009 mi z daňového úradu neprišlo nič na opravu....Ďakujeeem

V DP sa vypĺňa BUĎ tab.C1, ALEBO C2 ALEBO F - čiže iba 1 z nich.
C1 ak účtuje v PÚ, C2 ak účtuje v JÚ a F daňovníci podľa § 17 ods.1b
V poučení k DP PO je k tabuľke F napísané (citujem): tabuľku F nevypĺňa ani daňovník nezriadený alebo nezaložený na podnikanie, keďže vypĺňa tabuľku C1 alebo C2 podľa spôsobu vedenia účtovníctva.

Takže F nie...:mad:
nunu31
17.03.11,12:32
Prosím môžte mi niekto skontrolovať, či som DP nadácie vyplnila v správnych riadkoch?
r. 100 - HV
r. 130 - služby, dary poskytnuté
r. 210 - dary prijaté od fyz. aj práv. osôb
r. 240 - kred.urok
r.9 - dar poskytnutý
r. 13 - služby
C1 - HV

Veľmi pekne ďakujem
Neporadí niekto?
7monika5
17.03.11,13:27
[QUOTE=nunu31;1690745]Prosím môžte mi niekto skontrolovať, či som DP nadácie vyplnila v správnych riadkoch?
r. 100 - HV
r. 130 - služby, dary poskytnuté
r. 210 - dary prijaté od fyz. aj práv. osôb
r. 240 - kred.urok
r.9 - dar poskytnutý
r. 13 - služby
C1 - HV

Ja by som povedala, že dobre ;)
Kristina27
17.03.11,16:44
Tu som písala o DP, príspevok 289 a 290:

http://www.porada.sk/t33698-p29-uctovnictvo-n-o.html
jana32
19.03.11,18:57
Dobrý večer, prvý krát vypisujem daňové priznanie neziskovky, ktorá mala aj zdaniteľné príjmy, prosím poradíte mi, čo do ktorého riadku?
Nezdaniteľné príjmy ( členské príspevky ) 85 000
Nezdaniteľné náklady 83 201
Zdaniteľný príjem
jana32
19.03.11,18:58
Dobrý večer, prvý krát vypisujem daňové priznanie neziskovky, ktorá mala aj zdaniteľné príjmy, prosím poradíte mi, čo do ktorého riadku?
Nezdaniteľné príjmy ( členské príspevky ) 85 000
Nezdaniteľné náklady 83 201
Zdaniteľný výnosy 5 280
Zdaniteľné náklady 7 350

Neviem s tým pohnúť, veľmi mi tým pomôžete. Ďakujem
jana32
20.03.11,07:37
Dobrý večer, prvý krát vypisujem daňové priznanie neziskovky, ktorá mala aj zdaniteľné príjmy, prosím poradíte mi, čo do ktorého riadku?
Nezdaniteľné príjmy ( členské príspevky ) 85 000
Nezdaniteľné náklady 83 201
Zdaniteľný výnosy 5 280
Zdaniteľné náklady 7 350

Neviem s tým pohnúť, veľmi mi tým pomôžete. Ďakujem

Prosím, nie je tu nikto, kto poradí?
7monika5
20.03.11,16:45
Dobrý večer, prvý krát vypisujem daňové priznanie neziskovky, ktorá mala aj zdaniteľné príjmy, prosím poradíte mi, čo do ktorého riadku?
Nezdaniteľné príjmy ( členské príspevky ) 85 000
Nezdaniteľné náklady 83 201
Zdaniteľný výnosy 5 280
Zdaniteľné náklady 7 350

Neviem s tým pohnúť, veľmi mi tým pomôžete. Ďakujem

Janka ja by som dala:
-271 do r.1 tab.C2 (ak máš JÚ)
1 799 do r.2 tab C2
- 2 070 do r.3 tab C2

- potom do r.100 preniesť stratu -271
- ďalej na riadok 130 preniesť údaje z r.15 tab.A (kde by som dala na r.13
nezdaniteľné náklady 83 201)
- potom na niektorý z riadkov 210, 220 alebo 230 (ty musíš vedieť) uviesť
sumu 85 000
- tým pádom (podľa mojich výpočtov) bude na r.310 a zároveň na r.400
strata -2 070 a daň 0

Dúfam, že som pomohla.
dadasv
20.03.11,18:14
Občianske združenie má len príjmy z darov od fyzických osôb. Vedie JÚ - dúfam, že správne. Ak nemá žiadne iné príjmy ešte stále nemusí podávať DP? Alebo sa niečo zmenilo? Ak vedie JÚ musí odovzdávať na DÚ nejaké výkazy? Ďakujem za odpoveď. Oznámenie o nepodávaní DP chcem podať v každom prípade, len neviem, či to stačí.
FAA
20.03.11,18:21
Občianske združenie má len príjmy z darov od fyzických osôb. Vedie JÚ - dúfam, že správne. Ak nemá žiadne iné príjmy ešte stále nemusí podávať DP? Alebo sa niečo zmenilo? Ak vedie JÚ musí odovzdávať na DÚ nejaké výkazy? Ďakujem za odpoveď. Oznámenie o nepodávaní DP chcem podať v každom prípade, len neviem, či to stačí.


Stačí jedna veta, "Za zdaňovacie obdobie 01/2010 až 12/2010 sme nemali žiadne zdaňované príjmy". a žiadne dp nepodávaš.
7monika5
20.03.11,18:53
áno, k oznámeniu pridaj výkazy: O majetku a záväzkoch a O príjmoch a výdavkoch určených pre NO
dadasv
20.03.11,20:59
áno, k oznámeniu pridaj výkazy: O majetku a záväzkoch a O príjmoch a výdavkoch určených pre NO
Ďakujem, nemáte niekto link na stiahnutie?
jeso
20.03.11,21:10
možno pomôže...
jana32
21.03.11,10:47
[QUOTE=jana32;1694101]Dobrý večer, prvý krát vypisujem daňové priznanie neziskovky, ktorá mala aj zdaniteľné príjmy, prosím poradíte mi, čo do ktorého riadku?
Nezdaniteľné výnosy ( členské príspevky ) 85 000
Nezdaniteľné náklady 83 201
Zdaniteľný výnosy 5 280
Zdaniteľné náklady 7 350

Prosím veľmi pekne, potrebujem to do zajtra odovzdať a nech pozerám akokoľvek nie je mi jasné, kde mám čo vpísať. Veľmi mi pomôžete.
jana32
21.03.11,10:48
[QUOTE=jana32;1694101]Dobrý večer, prvý krát vypisujem daňové priznanie neziskovky, ktorá mala aj zdaniteľné príjmy, prosím poradíte mi, čo do ktorého riadku?
Nezdaniteľné výnosy ( členské príspevky ) 85 000
Nezdaniteľné náklady 83 201
Zdaniteľný výnosy 5 280
Zdaniteľné náklady 7 350

Prosím veľmi pekne, potrebujem to do zajtra odovzdať a nech pozerám akokoľvek nie je mi jasné, kde mám čo vpísať. Veľmi mi pomôžete.

Prepáčte nechtiac to bolo odoslané a neviem tento príspevok vymazať.
jana32
21.03.11,10:51
Janka ja by som dala:
-271 do r.1 tab.C2 (ak máš JÚ)
1 799 do r.2 tab C2
- 2 070 do r.3 tab C2

- potom do r.100 preniesť stratu -271
- ďalej na riadok 130 preniesť údaje z r.15 tab.A (kde by som dala na r.13
nezdaniteľné náklady 83 201)
- potom na niektorý z riadkov 210, 220 alebo 230 (ty musíš vedieť) uviesť
sumu 85 000
- tým pádom (podľa mojich výpočtov) bude na r.310 a zároveň na r.400
strata -2 070 a daň 0

Dúfam, že som pomohla.

Monika ďakujem, ja účtujem v PÚ, bude to platiť aj tak?
jana32
21.03.11,11:06
Musia sa ku DP NO pripajať aj nejaké poznámky?
jeso
21.03.11,11:13
ano ak robíš PU musíš priložiť aj poznámky...
7monika5
21.03.11,15:11
Monika ďakujem, ja účtujem v PÚ, bude to platiť aj tak?

Tak vypisuješ tabuľku C1
jana32
21.03.11,16:47
Monička , prosím ťa , normálne sa mi podarilo vypísať to daňové priznanie, len neviem, členské príspevky u združenia PO by mali byť v r.220? Ten par. 12 ods. 3 pojednáva práve o združeniach PO
7monika5
21.03.11,17:59
Monička , prosím ťa , normálne sa mi podarilo vypísať to daňové priznanie, len neviem, členské príspevky u združenia PO by mali byť v r.220? Ten par. 12 ods. 3 pojednáva práve o združeniach PO

No podľa mňa do r.220 patria asignácie(2%) a dary... §12 ods.7
a do r.230 patria členské príspevky..... §13
amalka72
21.03.11,20:10
prosím o radu...ak o.z. nemá pridelené DIČ, má len príjmy oslobodené od dane a napriek tomu che podať DP ako ho DÚ rozpozná? čo vypíše namiesto DIČ? ďakujem
Silkov
22.03.11,06:41
Prvý rok robím uzávierku nez. org. Futbalový klub má:
Príjmy: dotácia OcÚ (PNZD)- 1200eur ; Sponzorské (POZD), Vstupné (POZD) - 800eur - spolu 2000eur
Výdavky: Kopačky, Vápno na značenie ihriska, občerstvenie a iné (VOZD) 1900eur
Vychádza mi príjem OZD - výdaj OZD = strata
Je to správne????
Silkov
22.03.11,14:41
Je tu niekto kto mi poradí.....
7monika5
22.03.11,18:48
podľa uvedeného áno
nviktoria
23.03.11,10:55
Dobrý deň,

tiež by som poprosila a vzor pre vyplnenie DP pre neziskové organizácie - občianske združenie.

Ďakujem.
skvrnka
25.03.11,10:54
No podľa mňa do r.220 patria asignácie(2%) a dary... §12 ods.7
a do r.230 patria členské príspevky..... §13
Je to nasledovne:
asignácie 2% a dary r.210
členské r.230
Milena23
25.03.11,15:45
Ahojte, mohli by ste to poslať aj mne? už sa kráti termín a akosi sa neviem pohnúť:((((
katarinqua
28.03.11,06:24
K výkazom k DP - jednoduché účtovníctvo:
SVB v roku 2010 zaplatilo daň z prenájmu jedného
priestoru - peniaze z nájmu dostalo v roku 2009 a
v tom istom roku aj ukončili zmluvu o nájme.
V roku 2010 teda iba do 15.01.2010 zaplatili daň.

Ako sa to má zadať vo výkaze o príjmoch a výdavkoch,
do výdavkov - zdaňovaná činnosť - kolónka daň z príjmu?
katkasabka
28.03.11,14:02
Pozdravujem Vás a chcem poprosiť kompetentnú dobrú dušu o zaslanie vzoru DP pre OZ aby som si to skontrolovala, nech mám pokoj v duši.
Ďakujem veľmi pekne:)

katkasabka@yahoo.com
Ankaa7
28.03.11,20:39
Môže aj mne niekto poslať? ankaa73@gmail.com
Ankaa7
28.03.11,20:44
Vypadla nám účtovníčka v šibeničnom termíne, takže nakoniec budem musieť urobiť DP ja. Ak by mi mohol niekto pomôcť, budem len a len rada. Pravdepodobne ho podávať ani nemusíme, ale pre "pokoj v duši"...

Vedieme JÚ pre OZ. Ktoré riadky v DP vyplňujeme?

Máme len príjmy oslobodené od dane. (dary a 2%)
+ úroky z banky, ktoré sú aj bankou zdaňované. To sa píše potom na ktorý riadok? Úroky a daň z príjmu na ktorý?

A výdavky - prevádzková réžia - všetky v súlade so stanovami.

Nie je niekde na internete konkrétny postup, ktoré riadky vypĺňa OZ?
KAIS spol. s.r.o.
30.03.11,08:26
Zdravím, chcem sa popýtať, známa má neziskovku, kde príjmy za cely rok boli príspevok od VUC 1000 eur a prijem za prenajom xboxov zhruba 500 eur.
teraz nevie, ci príjem z prenájmu z tých Xboxov je príjem oslobodeny od dane alebo nie, kedze je to prenajom majetku neziskovej organizacie.
"Prijmy oslobodene od dane
b) rozpočtových organizácií z prenájmu a z predaja majetku zahrnuté v rozpočte zriaďovateľa okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a okrem príjmov z prenájmu a z predaja majetku zahrnutého v rozpočte zriaďovateľa, ak zriaďovateľom tejto rozpočtovej organizácie je obec alebo vyšší územný celok,... "
Silkov
31.03.11,05:39
Športové kluby:
http://download.sporting.sk/sportinform/02_2011.pdf
od strany 12 je postup DP pre no. Dúfam, že pomôže.
KačenkaT
23.06.11,12:12
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, robím prvý krát účtovnictvo pre lesné pozemkové spoločenstvo. Spoločnosť ťažilo palivové drevo a predávala ho účtujem v PU na 601 (dúfam, že správne) a vystavila jednu faktúru za náhradu škody ktorú som účtovala na 649 táto však nebola uhradená mám ju zdaňovať v roku 2010 alebo aj v roku 2011 kedy bola uhradena. Predpokladam že úroky v banke ako aj bankove poplatky sú daňovými nákladmi kedže oslobodené príjmy spoločnosť nemá. Ak som správne pochopila tak v DP vyplňujem časť C1 a ešte neviem či môžem dať daň z úrokov ako preddavok na daň na r. 830. Do nákladov roku 2010 môžem nejako zaúčtovať aj faktúru za spracovanie účtovníctva ak bude vystavená v roku 2010. Prosím o radu robí PU podnikateľom a n.o. neovládam ďakujem za pomoc. Celkové príjmy z ťažby boli 9879,64 EUR - neviem či stále platí oslobode nie tých cca 10tis. EUR alebo kedy to zrušili.
ego.mc
30.06.11,17:27
Pre neziskovky platí, že úroky na účte sú po zrazení dane daňovo vysporiadané. To znamená, že zrazená daň nie sú preddavky.
anuliatko
08.03.12,09:09
ahojte, prosím Vás nemohol by mi niekto poradiť ako by som mal vyplniť DP neziskovky - konkrétne poľovníckemu združeniu? Co zaradit do zdaniteľných/nezdaniteľných príjmov/výdavkov. V tejto oblasti vôbec nie som doma :-( Dakujem pekne za pomoc
tinasz
12.03.12,17:49
Pozdravujem, môžem Vás tiež poprosiť o pomoc pri vyplňovaní DP pre NO - športový klub? Dakujem
..MARIA
15.03.12,08:02
Dobrý deň, veľmi pekne by som poprosila, ak má niekto z Vás pre nadácie "Nové poznámky pre rok 2011", tak by som bola veľmi vďačná, keby mi poslal aspoň link ...) už som to tu hľadala, ale nič som nenašla. za ochotu Vám vopred ďakujem...))
robin1
15.03.12,08:19
..MARIA
15.03.12,10:43
Pozri : Príloha k opatreniu č. MF/24033/2011-74

Ďakujem pekne, našla som, je tam zverejnená príloha:)
elizabeth7
28.03.12,07:55
Dobrý deň, nejde mi stiahnuť tlačivo výkazy pre neziskové organizácie v JU . Nemáte niekto tie výkazy? Ďakujem
megyzah
02.07.12,13:55
Dobrý deň , prosím o radu, prischlo mi urobiť opravné DP pre neziskovku, ktorá mala nezdaňovanú aj zdaňovanú činnosť. Výsledok hospodárenia nezdaňovanej činnosti bol zisk 8350 €, výsledok hospodárenia zdaňovanej strata 1248 €. Príjmy v nezdaňovanej činnosti boli len členské príspevky členov neziskovky. Teraz sa ale neviem pohnúť s DP, ak je tu niekto poraďte mi. Do r.100 vypisujem hospod. výsledok za nezdaň, aj zdaň,. činnosť, čiže sumu + 7 102. Neziskovka funguje od minulého roku, nič také výnimočné tam nemali, tak teraz neviem ako pokračovať ďalej. Lebo ak tento výsledok prenesiem do r. 310, tak mi prakticky vyjde , že má neziskovka zaplatiť daň. Ale z podniaknia má stratu a zisk z nezdaňovanej činnosti vznikol z vyšších členských príspevkov, nemala by som tieto niekde v DP od zákaldu dane odrátať? Ďakujem!!!
megyzah
02.07.12,17:03
Dobrý deň , prosím o radu, prischlo mi urobiť opravné DP pre neziskovku, ktorá mala nezdaňovanú aj zdaňovanú činnosť. Výsledok hospodárenia nezdaňovanej činnosti bol zisk 8350 €, výsledok hospodárenia zdaňovanej strata 1248 €. Príjmy v nezdaňovanej činnosti boli len členské príspevky členov neziskovky. Teraz sa ale neviem pohnúť s DP, ak je tu niekto poraďte mi. Do r.100 vypisujem hospod. výsledok za nezdaň, aj zdaň,. činnosť, čiže sumu + 7 102. Neziskovka funguje od minulého roku, nič také výnimočné tam nemali, tak teraz neviem ako pokračovať ďalej. Lebo ak tento výsledok prenesiem do r. 310, tak mi prakticky vyjde , že má neziskovka zaplatiť daň. Ale z podniaknia má stratu a zisk z nezdaňovanej činnosti vznikol z vyšších členských príspevkov, nemala by som tieto niekde v DP od zákaldu dane odrátať? Ďakujem!!!

Prosím, nie je tu nikto kto účtuje neziskovky?
a_je_to
06.07.12,19:47
Dobrý deň , prosím o radu, prischlo mi urobiť opravné DP pre neziskovku, ktorá mala nezdaňovanú aj zdaňovanú činnosť. Výsledok hospodárenia nezdaňovanej činnosti bol zisk 8350 €, výsledok hospodárenia zdaňovanej strata 1248 €. Príjmy v nezdaňovanej činnosti boli len členské príspevky členov neziskovky. Teraz sa ale neviem pohnúť s DP, ak je tu niekto poraďte mi. Do r.100 vypisujem hospod. výsledok za nezdaň, aj zdaň,. činnosť, čiže sumu + 7 102. Neziskovka funguje od minulého roku, nič také výnimočné tam nemali, tak teraz neviem ako pokračovať ďalej. Lebo ak tento výsledok prenesiem do r. 310, tak mi prakticky vyjde , že má neziskovka zaplatiť daň. Ale z podniaknia má stratu a zisk z nezdaňovanej činnosti vznikol z vyšších členských príspevkov, nemala by som tieto niekde v DP od zákaldu dane odrátať? Ďakujem!!!

Sumu členských príspevkov, ak sú v zmysle stanov, uvedieš do riadku 230, aj 300 priznania. Lebo ide o oslobodené príjmy podľa § 13, ods. 2, písm. b, ZoDP. Ale neviem, či tá neziskovka je niektorou z vymenovaných v § 13, prečítaj si ho.