roman01
06.03.07,08:24
Prajem Vám všetkým pekný deň.
Poprosil by som o zopár názorov a rád od Vás problematiky znalích.
Zamestnávateľ mi ponúkol po pár rokoch pracovného pomeru prejsť na živnosť a pracovať uňho aj nadalej.Vymenoval mi zopár výhod vyplívajucích z danej možnosti.Fakturačne by som bol v sume od 28-34 tisícok.Moja otázka znie oplatí sa to má to význam?Dakujem za každý názor a radu.
Roman
Jozef Mihál
06.03.07,07:30
Nepíšete, akú máte momentálne mzdu (hrubý príjem). Ak 10000 mesačne, oplatí sa prejsť na živnosť. Ak 30000 mesačne, neoplatí sa prejsť na živnosť.
Ala
06.03.07,07:34
Ak zamestnanec prejde na zivnost musi mat vypracovanu dobru mandatnu zmluvu, aby sa jeho prijem nemohol preklasifikovat ako prijem zo zavislej cinnosti. Ak sa dohodnete na rozumnych podmienkach, tak preco nie? Samozrejme musi to byt vyhodne pre Vas, t.zn., ze mali by ste fakturovat viac ako mate teraz.
roman01
06.03.07,07:45
Moja hruba mzda je cca 22 500 sk.
Jozef Mihál
06.03.07,07:47
To sa oplatí prejsť na živnosť. Ešte by bolo dobré vedieť, či Vám bude bývalý zamestnávateľ fakturačne platiť aj "dovolenku".
roman01
06.03.07,07:55
Dovolenka je zahrnutá vo fakturácii.Rozrátali sme to tak,že do fakturácie sa započitali veci o ktore vlastne budem ukrátený a to je dovolenka a stravné lístky
roman01
06.03.07,08:02
Ako mam postupovať dalej.mam byť platcom dph?Predpokladam ze nie.A čo z daňou? Mam si uplatnovať pausalnu dan alebo nie? Co vstko si mozem uplatnovat v nákladoch ?Moja praca je riadiaci pracovnik vo vyrobe.
dana99
06.03.07,08:11
Ešte by som dodala. Ak nie ste dobrovoľne nemocenský poistený a prejdete na živnosť, najbližších cca 9 mesiacov nebudete mať nárok na niektoré nemocenské dávky. Napr. keď ochoriete, nedostanete nič.
Dana
roman01
06.03.07,08:12
Ako mám viesť učtovnictvo? alebo len odkladať bločky a raz v roku pri danovom priznaní ich odovzdať nejakemu učtovníkovy na spracovanie?

Dodatočne sem dopisujem svoje dalšie otázky,dakujem za odpovede ktoré ste mi doteraz poskytli.Moje otázky su pre Vás ostrielaných kozákov asi smiešne až primitívne no poviem Vám,že do 2.3.07 som sa o tieto veci absolútne nezaujímal a nevenoval im pozornosť.Ešte raz dakujem a poprosím o dalsie zodpovedanie mojích otázok.
katkaj
06.03.07,08:12
Ako mam postupovať dalej.mam byť platcom dph?Predpokladam ze nie.A čo z daňou? Mam si uplatnovať pausalnu dan alebo nie? Co vstko si mozem uplatnovat v nákladoch ?Moja praca je riadiaci pracovnik vo vyrobe.

Platcom DPH sa pri týchro príjmoch nestaneš ;)
Je na tebe či si uplatníš paušálne výdavky 40% + zaplatené poistné alebo budeš uplatňovať skutočné náklady.

Skús popozerať na Porade. Je tu toho veľa popísaného
Napr. výdavky, paušálne výdavky, čo do nákladov......
roman01
06.03.07,08:16
Dalšia vec na ktorú som zabudol .Musím si otvoriť v banke nejaký iný účet alebo môžem používať momentálny
Zuna 3
04.09.08,12:15
Poproslím o radu.

Jeden náš zamestnanec na trvalý pracovný pomer sa dohodol so
zamestnávateľom že skončí pracovný pomer dohodou k 31.8.08 a od
1.9.08 bude pracovať ale ako živnostník, čiže vykonávať tie isté
práce čo doteraz ale už ako živnostník. Ten zamestnanec to
chcel sám, pretože začal podnikať ešte v niečom inom.
Moja otázka je akú zmluvu s ním máme uzatvoriť? Mandátnu?
-čo som sa dočítala v niektorých príspevkoch?
On mám bude svoju prácu faktúrovať ? Ešte som sa s tým
nestretla, preto neviem čo mám robiť? Teda má výpoveď a
ja som ho poodhlasovala zo zdravot.poisťovne a soc.poisťovne.
Poraďte mi niekto, ďakujem vopred.
Zuna 3
05.09.08,04:12
Poradí mi niekto, alebo kde to mám hľadať ˇ?

Vopred ďakujem