lenka333
14.03.07,21:09
Dobry den,
aky mate nazor, ak OZ sa zaobera chovom maciek, robi vystavu a vybera vstupne od vystavovatelov maciek, je to brane ako clenske, alebo vstupne-prijem pre OZ?
Neviem kam to zaradit, ci je to , alebo nie je zdanitelny prijem. Napodobne vstupne od divakov. Vybrate peniaze boli pouzite na klietky , cenu....atd
Dakujem za nazory
vikinka
14.03.07,20:34
Na OZ sa vzťahuje § 12 odst.3,či ide o zdaniteľný príjem,alebo uzaný vádavok musíte vychádzať zo zák.o dani z príjmu.Aj keď OZ nie je zriadené za účelom podnikania z hľadiska ZDP a vyčíslenia ZD ste považovaný za podnikateľský subjekt.Vstupné je určite pre vás príjem ovpl.základ dane a následne nákup klietok a pod.výdavkom ovpl.zákl.dane.
bendži
14.03.07,20:34
urcite to nie je prijem za clenske, clenske je predsa jasne definovane v stanovach ako prijem na urcite obdobie od clenov vaseho zdruzenia...

jednoznacne posudenie prijmov OZ musi vychadzat zo stanov daneho zdruzenia.. tam mate urcene vase neziskove cinnosti a teda aj prijmy z tychto cinnosti su definovane ako nezdanitelny prijem..
lenka333
14.03.07,20:44
hm dakujem za odpovede, ale mam este jeden dotaz, citala som niekde o prepocte P a V koeficientom, kde o tom nieco najdem, alebo kde najdem metodu vypoctu, alebo ci to je treba v OZ
vikinka
14.03.07,20:50
Na účt.jednotky účtujúce v JÚ,ktoré nie sú založené za účelom podnikania sa vzťahuje opatrenie MF SR č.22 602/2002-92 zo 16.12.2002,ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania.Toto opatrenie bolo doplnené zo dňa 24.11.2004 č.MF/10354/2004-74,skús pohľadať sú tam uvedené postupy účtovania.
lenka333
14.03.07,20:56
dik idem na to
victoria
14.03.07,23:29
Najprv si pozri tak ako písala Bendži, ktoré činnosti považuje OZ za hlavné a nezdaňované. Prehodnoť, či nemôžeš všetky príjmy a výdavky spojené s organizáciou výstavy vrátane nákupu klietok, v ktorých zvieratá počas výstavy musia byť za hlavnú, nezdaňovanú činnosť.
Čo sa týka prepočítavania príjmov a výdavkov koeficientom, to sa robí iba keď máš aj činnosti, ktoré sa rozhodneš zdaniť, teda podnikateľské, zdaňované. No a k tomu sa znovu viaža to, žeby si na ne mala mať živnostenské oprávnenie a byť zaregistrovaná na daňovom úrade.
lenka333
15.03.07,07:00
no ved prave to dumam, ci tie prijmy zo vstupneho nie su vlastne prijmy na pokrytie cinnosti, lebo zivnost nemaju, a v stanovach maju napisane, ze fianacne zdroje pre plnenie uloh predstavuju : clenske a zapisne, zisk z podujati poriadanych OZ.(iny bod o financiach nemaju)
zapisne-tam by som zahrnula to vstupne od divakov a aj od vystavovatelov....
chcela som sa ale vyhnut DP, lebo tie prijmy mali asi len 200000, ale s vlhkym okom som zistila, ze mali prijem z reklamy asi 10000.
victoria
17.03.07,09:05
Danovemu priznaniu sa asi nevyhnes, ale ak aj mali prijmy z reklamy, ked k nim pridelis cez koeficient naklady, stale si v hranici nezdanitelnych 300 000 sk, takze dan platit nebudu.
Danona
20.03.07,16:49
Neviem ,či píšem dobre, no súrne potrebujem poradiť... musí občianske združenie, ak nemalo v minulom roku žiadny pohyb, nevykonávalo žiadnu činnosť, podať nejaké DP?? Alebo stačí odovzdať na daňový úrad čestné prehlásenie o nevykonávaní činnosti?? ďakujem
skaspa
20.03.07,16:54
Neviem ,či píšem dobre, no súrne potrebujem poradiť... musí občianske združenie, ak nemalo v minulom roku žiadny pohyb, nevykonávalo žiadnu činnosť, podať nejaké DP?? Alebo stačí odovzdať na daňový úrad čestné prehlásenie o nevykonávaní činnosti?? ďakujem
povinnosť podať, resp. nepodať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby je riešená v § 41 ods. 1 zákona o dani z príjmov:Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.
victoria
20.03.07,20:16
Stačí čestné prehlásenie na daňový úrad.
Olinečka
22.03.07,08:28
Neviem, či správne píšem ? Potrebujem poradiť, robím DP OZ, výkaz o príjmoch a výdavkoch je nutné rozdeliť na zdaňovanú a nezdaňovanú činnosť aj keď má OZ príjem do 300.000,- Sk? Do ktorých riadkov DP uvieť príjmy a výdavky? Príjem do 300.000,- Sk je oslobodený od dane, ako vypíšem DP, aby som mala daň.povinnosť o Sk?
gappa
27.03.07,07:01
Nase Ob.Zdr. ma v stanovach, ze financne prostriedky tvoria prijmy z:
- clenskych prispevkov
- hospodarskej cinnosti
- dotacii, darov, reklam, propagacnej cinnosti a inych zdrojov.


chcem sa spytat: je prijem z reklamy u nas oslobodeny od dane? Su to prijmy na zaklade zmluvy o reklame pocas trvania sportoveho podujatia ktore organizujeme.
Mozeme mat zriadeny bufet a predavat stravu sutaziacim (nie divakom)pocas podujatia?
victoria
27.03.07,08:16
Reklama nie je oslobodenym prijmom a na bufet by ste mali mat zivnostenske opravnenie.
lenka333
27.03.07,14:15
Poprosim o vysvetlenie, uctujem teda OZ v JU, softwer MRP/win,
clenske davam ako nedanovy prijem, ale mam zmatok ako budem uctovat urok, dan z uroku, kancelarske potreby-dam to prevadzkovej rezie, alebo kam??
proste mam uplne zakladny problem ako uctovat
precitala som vsetko mozne, ale som iba viac domotana
victoria
27.03.07,14:25
urok - prijem zdaneny zrazkou u zdroja
dan z uroku - dan z prijmu
kancelarske potreby - rezijny naklad ale daj si pozor aby ti davali ako nedanovy naklad
lenka333
27.03.07,14:42
cize ako mozem byt konkretna mam to takto:
clenske-nedanovy prijem
postovne, kanc.potreby, najomne, poplatky v banke, vydavky na rozhodcu-nedanovy naklad
reklama-predmet dane
urok-predmet dane
dan z uroku-nedanovy

ziadne ine polozky tam nemaju, maju len tychto 5 ale aj to mi staci...

este jedna otazka, ako budem robit ten koeficient z reklamy, vydavky na reklamu nemali
KvetkaK
27.03.07,18:40
Tá reklama je do výšky 300 000,- Sk?. Ak áno tak žiadny koeficient robiť nemusíš, celý príjem bude oslobodený.
lenka333
27.03.07,19:01
prijem z reklamy je cca10.000, ale uz mi bolo povedane, ze aj keby bol prijem 1,- DP musim podat.
Uľa
16.11.07,08:24
Prosím vás o radu pri účtovaní TJ, ktorá má v stanovách zpísané: TJ je dobrovoľným združením občanov. TJ je organizácia s právnou subjektivitou.. Na svoju činnosť dostáva mesačne od Obecného úradu určitú čiastku, ktorú používa na vyplatenie rozhodcov, nákup potrebných vecí pre hráčov,PHM a pod. Okrem príjmu z obecného úradu má ešte príjem zo vstupného z futbalových zápasov. Nie som si istá ako začať s účtovaním, aké účtovníctvo viesť, preto ak má niekto viac skúseností ako ja, prosím ho o pomoc. Vopred srdečná vďaka
victoria
16.11.07,09:11
Dobry den,
aky mate nazor, ak OZ sa zaobera chovom maciek, robi vystavu a vybera vstupne od vystavovatelov maciek, je to brane ako clenske, alebo vstupne-prijem pre OZ?
Neviem kam to zaradit, ci je to , alebo nie je zdanitelny prijem. Napodobne vstupne od divakov. Vybrate peniaze boli pouzite na klietky , cenu....atd
Dakujem za nazory

Ak ma predmetne OZ v stanovach ako jednu z hlavnych cinnosti organizovanie vystav maciek tak by som to brala ako prispevok od fyzickych osob a povazovala za nezdanovany prijem.
victoria
16.11.07,09:16
Prosím vás o radu pri účtovaní TJ, ktorá má v stanovách zpísané: TJ je dobrovoľným združením občanov. TJ je organizácia s právnou subjektivitou.. Na svoju činnosť dostáva mesačne od Obecného úradu určitú čiastku, ktorú používa na vyplatenie rozhodcov, nákup potrebných vecí pre hráčov,PHM a pod. Okrem príjmu z obecného úradu má ešte príjem zo vstupného z futbalových zápasov. Nie som si istá ako začať s účtovaním, aké účtovníctvo viesť, preto ak má niekto viac skúseností ako ja, prosím ho o pomoc. Vopred srdečná vďaka

V pripade, ze TJ dostava prispevky od Obecneho uradu, vychadza mi z toho ze patri medzi prispevkove organizacie. Musi tuto ciastku nejakym sposobom zuctovavat obecnemu uradu alebo presnejsie na zaklade coho dostava ten prispevok ? Je to prostrednictvom nejakej darovacej zmluvy, alebo ma obec nejaky podiel v tejto TJ, proste bolo by potrebne trosku blizsie specifikovat. Kedze pises ze je to dobrovolne zdruzenie obcanov zase mi z toho vychadza zeby to mohlo byt podla zakona o zdruzovani obcanov :-) Co maju v stanovach ? Podla akeho zakona vznikli ? Inac vsetko o uctovanie telovychovnych jednot najdes aj na stranke http://www.sporting.sk/sk/sportinform
Uľa
16.11.07,10:20
V pripade, ze TJ dostava prispevky od Obecneho uradu, vychadza mi z toho ze patri medzi prispevkove organizacie. Musi tuto ciastku nejakym sposobom zuctovavat obecnemu uradu alebo presnejsie na zaklade coho dostava ten prispevok ? Je to prostrednictvom nejakej darovacej zmluvy, alebo ma obec nejaky podiel v tejto TJ, proste bolo by potrebne trosku blizsie specifikovat. Kedze pises ze je to dobrovolne zdruzenie obcanov zase mi z toho vychadza zeby to mohlo byt podla zakona o zdruzovani obcanov :-) Co maju v stanovach ? Podla akeho zakona vznikli ? Inac vsetko o uctovanie telovychovnych jednot najdes aj na stranke http://www.sporting.sk/sk/sportinform
V stanovách je napísané: "TJ je v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. dobrovoľným združením občanov, ktorí jej prostredníctvom vykonávajú záujmovú činnosť v TV, športe...."
A v ďalšom bode je uvedené: " Zdrojom majetku TV sú príjmy z členských, oddielových a iných príspevkov, príjmy z telovýchovnej, šporotovej a ostatnej činnosti....."
Viem, že Obecný úrad prispieva každý mesiac sumou 10000.- na činnosť, neexistuje ale žiadna zmluva ani dohoda o tom, že im bude prispievať. Je to proste na ich rozhodnutí a obec zo svojho rozpočtu takto mesačne "napomáha" fungovaniu TJ. Samozrejme, že obec chce aby sa preukázalo čerpanie týchto prostriedkov, ktoré boli poskytnuté za rok (a to sú výdavky, ktoré sa týkajú športových aktivít - teda hlavne futbalu) a ktoré si hlavná ekonómka obce potom zaúčtuje do clekového čerpania obecného rozpočtu...... ďakujem za rady, idem si pozrieť aj ten odkaz...
dadasv
26.11.07,20:11
Prosím o odpoveď:
1, či zostalo nezmenené, že ak občianske združenie má príjmy len z členských príspevkov a z 2% z DP nemusí podávať daňové priznanie.
2. Ak ale zapožičia žinenky za finančnú odplatu, musí už podať DP pri akejkoľvek výške príjmu z prenájmu? (Oslobodenie do 300000,- už myslím skončilo./
Melnick
26.11.07,20:37
Prosím o odpoveď:
1, či zostalo nezmenené, že ak občianske združenie má príjmy len z členských príspevkov a z 2% z DP nemusí podávať daňové priznanie. Nemusí 2. Ak ale zapožičia žinenky za finančnú odplatu, musí už podať DP áno, je to iný príjem ,pri akejkoľvek výške príjmu z prenájmu? (Oslobodenie do 300000,- už myslím skončilo./
...........................:)
Raketa
12.12.07,08:08
Ahojte všetci, som na porade nová, ale tiež robím OZ. Len chcem upozorniť, že oslobodenie do 300 000,- už od 1.1.2007 neplatí. Alebo má niekto iné vedomosti. Veľmi rada si to prečítam. Ďakujem.
KvetkaK
12.12.07,08:20
Áno máš dobré vedomosti, oslobodenie sa od 1.1.2007 zrušilo. Nevýhodné pre občianske združenia. :(
Raketa
12.12.07,08:32
Ďakujem za pochvalu, ale tiež mám problém. Mám príjem za reklamu 60 000.
Sú to prostriedky určené na reklamu spoločnosti bilténe, alebo na plošnú reklamu. Urobila sa športová akcia, ktorá nás stála približne 70 000 (ubytovanie, strava, rozhodcovia, cestovné). Kedže je snaha znížiť 19 % odvodu dane z reklamy, snaha je zaplatiť tieto náklady z reklamy. Podľa mňa to nie je možné. Príjem z reklamy, musí súvisieť s nákladom na reklamu. Aký je váš názor? Prípadne, kde si to môžem naštudovať. Ďakujem.
KvetkaK
12.12.07,08:35
Ďakujem za pochvalu, ale tiež mám problém. Mám príjem za reklamu 60 000.
Sú to prostriedky určené na reklamu spoločnosti bilténe, alebo na plošnú reklamu. Urobila sa športová akcia, ktorá nás stála približne 70 000 (ubytovanie, strava, rozhodcovia, cestovné). Kedže je snaha znížiť 19 % odvodu dane z reklamy, snaha je zaplatiť tieto náklady z reklamy. Podľa mňa to nie je možné. Príjem z reklamy, musí súvisieť s nákladom na reklamu. Aký je váš názor? Prípadne, kde si to môžem naštudovať. Ďakujem.

Tak toto je problém, na ktorý by som tiež chcela vedieť názor poraďákov. Idem účtovať jedno OZ, ktoré usporiadalo koncert a tiež tam bude dosť veľký príjem z reklamy. Moja otázka je presne tá istá, môžu sa dať oproti tomuto príjmu všetky náklady súvisiace s usporiadaním koncertu?
victoria
12.12.07,09:20
Danovaci uplatnuju postup ze k prijmu k reklame iba priame naklady suvisiace s reklamou (tlac loga, nakup dosky na ktorej bude nalepene, samolepiace folie .....) ale druha varianta na obhajobu je ze keby ste nevynalozili vsetky ostatne naklady spojene s koncertom ako su honorare umelcov, prenajom saly, hostesky, program tak by sa ziadny velkolepy aj ked dobrocinny koncert nekonal a nikto zo sponzorov by vam nan nedal ziadne financne prostriedky. Je teda len na vasej obhajobe ako si dokazete obhajit variantu vsetky prijmy z reklamy ako zdanovane a oproti nim vsetky naklady s koncertom spojene ako danove vydavky resp. naklady
KvetkaK
12.12.07,09:26
Danovaci uplatnuju postup ze k prijmu k reklame iba priame naklady suvisiace s reklamou (tlac loga, nakup dosky na ktorej bude nalepene, samolepiace folie .....) ale druha varianta na obhajobu je ze keby ste nevynalozili vsetky ostatne naklady spojene s koncertom ako su honorare umelcov, prenajom saly, hostesky, program tak by sa ziadny velkolepy aj ked dobrocinny koncert nekonal a nikto zo sponzorov by vam nan nedal ziadne financne prostriedky. Je teda len na vasej obhajobe ako si dokazete obhajit variantu vsetky prijmy z reklamy ako zdanovane a oproti nim vsetky naklady s koncertom spojene ako danove vydavky resp. naklady

Tak to si ma moc nepotešila, aj keď úplne s Tebou súhlasím. Aj na školení to bolo tak prezentované školiteľkou. Len sa bojím, že keď to takto urobím, či to naozaj potom to OZ obháji, keď nám príde daňová kontrola.
Raketa
12.12.07,12:24
Odovzdávam odkaz auddítorky: "V žiadnom prípade by nespájala príjmy z reklamy, s výdavkami na akciu" No a teraz, skúsme byť múdre.
victoria
12.12.07,12:48
A potom da aky naklad k prijmom za reklamu, z ktorych sa mimo ineho vytlacilo logo sponzora v bulletine ?
Da do danovych vydavkov cele naklady na tlac bulletinu aj ked ten sa netlacil len kvoli tomu jednemu logu ktore tam malo byt uvedene ? Alebo to bude prepocitavat na pocty stran na ktorych je uvedene alikvotne k celemu nakladu za tlac ? Potom mi z toho vychadza ze aj ked sponzor da financie a za protiodplatu pozaduje uvedenie loga v propagacnych materialoch mozem dat do nakladov cely vydavok za tlac aj ked tam boli vytlacene aj ine loga a informacie nereklamneho charakteru propagajuce sportove podujatie, za ucelom usporiadania ktoreho OZ vzniklo ?
Je to velmi diskutabilne a ja by som to dala do danovych vydavkov vsetky naklady na akciu a obhajovala sa ....
Raketa
12.12.07,12:58
Rozhodne celé výdavky , ktoré boli spojené s tlačou. Ja osobne neviem ako by som sa obhájila, pretože turnaj by sme boli schopní pokryť aj z vlastných príjmov, napr. z 2 % daní. Ale veľmi rada príjmem aj iné názory, pretože nemám v tom úplne jasno.
victoria
12.12.07,13:04
A mate vyslovene v tej zmluve napisane ze sa jedna o zmluvu o poskytnuti reklamy ? Ze ten kto dava ten financny prispevok pozaduje protisluzbu ? Nemozete to zmenit na zmluvu o vzajomnej spolupraci a to neuvadzat tam ze pozaduje protisluzby v podobe reklamy ?
purna
12.12.07,13:12
Mám tento istý problém, ale neplánujem dať všetky výdavky na reklamu do nákladov. Pretože bola spropagovaná akcia, z ktorej boli nedaňové príjmy. Rozmýšľam, že náklady na reklamu rozdelím pomerom v akom sú príjmy z reklamy k príjmom z akcie.
KvetkaK
12.12.07,13:45
Tento problém bude myslím tento rok trápiť viacero občianskych združení. Už teraz mám hlavu v smútku, ako to vyriešiť v OZ aby s tým v budúcnosti nemali problémy.
Raketa
13.12.07,11:55
Mám to potvrdené a vyplýva to aj zo zákona do daní z príjmu. Len OZ na to neboli zvyknuté, a teraz je problém ich o tom presvedčiť.
KvetkaK
12.03.08,07:23
Danovaci uplatnuju postup ze k prijmu k reklame iba priame naklady suvisiace s reklamou (tlac loga, nakup dosky na ktorej bude nalepene, samolepiace folie .....) ale druha varianta na obhajobu je ze keby ste nevynalozili vsetky ostatne naklady spojene s koncertom ako su honorare umelcov, prenajom saly, hostesky, program tak by sa ziadny velkolepy aj ked dobrocinny koncert nekonal a nikto zo sponzorov by vam nan nedal ziadne financne prostriedky. Je teda len na vasej obhajobe ako si dokazete obhajit variantu vsetky prijmy z reklamy ako zdanovane a oproti nim vsetky naklady s koncertom spojene ako danove vydavky resp. naklady
Ahojte, chcem oživiť túto tému a prečítať si názory poraďákov na príjem z reklamy občianskeho združenia a aké môžem dať teda k tomu náklady.
Jedná sa o reklamu spojenú s koncertom, sponzori boli uvedení aj inzertných novinách, reklama bola aj v TV a tiež v rozhlase. V nákladoch mám služby na túto reklamu ako je inzercia, vysielanie reklamy, vylepovanie billboardov a pod. a ďalej náklady spojené s koncertom ako preprava, vystúpenie skupiny, ozvučenie a iné.
Aký je Váš názor na to, priradiť k príjmu z reklamy aj náklady súvisiace s koncertom? Veď predsa tie prostriedky z reklamy sa použili aj na to. Len som na pochybách, či si to obhája aj pred daňovým úradom.:eek:
fizzy
12.03.08,07:49
Prosim Vas, nepoznam problematiku OZtiek, ale kamarat potrebuje poradit tak sa Vas znalych pytam:
Vklad na ucet OZtka koli poplatkom za vedenie uctu. Vkladali to clenovia OZtka. V stanovach nemaju stanovene platenie clenskeho. Je tento prijem zdanovany? alebo nie?
Dakujem Vam
fizzy
12.03.08,10:56
Moze sa to brat ako vklad clenov? Alebo ako clenske i ked to nieje v stanovach uverejnene? Alebo treba darovacie zmluvy?

vie mi niekto poradit?
KvetkaK
12.03.08,11:11
Moze sa to brat ako vklad clenov? Alebo ako clenske i ked to nieje v stanovach uverejnene? Alebo treba darovacie zmluvy?

vie mi niekto poradit?
Ak to dáš ako členské, ktoré nieje uvedené v stanovách, potom by to bol zdaňovaný príjem. Ja myslím, že to môžeš dať ako vklad člena, poprípade formou toho daru.
KvetkaK
12.03.08,11:11
Ahojte, chcem oživiť túto tému a prečítať si názory poraďákov na príjem z reklamy občianskeho združenia a aké môžem dať teda k tomu náklady.
Jedná sa o reklamu spojenú s koncertom, sponzori boli uvedení aj inzertných novinách, reklama bola aj v TV a tiež v rozhlase. V nákladoch mám služby na túto reklamu ako je inzercia, vysielanie reklamy, vylepovanie billboardov a pod. a ďalej náklady spojené s koncertom ako preprava, vystúpenie skupiny, ozvučenie a iné.
Aký je Váš názor na to, priradiť k príjmu z reklamy aj náklady súvisiace s koncertom? Veď predsa tie prostriedky z reklamy sa použili aj na to. Len som na pochybách, či si to obhája aj pred daňovým úradom.:eek:
Posúvam....
KvetkaK
12.03.08,12:15
Nikto mi v tom nevie poradiť? Niekto kto sa s niečím takým stretol pri účtovaní občianskeho združenia? :(
fizzy
12.03.08,12:16
Ak to dáš ako členské, ktoré nieje uvedené v stanovách, potom by to bol zdaňovaný príjem. Ja myslím, že to môžeš dať ako vklad člena, poprípade formou toho daru.

V pripade vkladu clena by mali viest aj nejaku evidenciu o vyske vkladov clenov. A je teda potom mozne v pripade nejakeho prijmu (2% a pod. suvisice s predmetom OZtka) ze si tieto vklady clenovia opat vyberu?
Cize tento prijem nieje predmetom dane z prijmu (vklady clenov).
KvetkaK
12.03.08,12:18
V pripade vkladu clena by mali viest aj nejaku evidenciu o vyske vkladov clenov. A je teda potom mozne v pripade nejakeho prijmu (2% a pod. suvisice s predmetom OZtka) ze si tieto vklady clenovia opat vyberu?
Cize tento prijem nieje predmetom dane z prijmu (vklady clenov).
Ja myslím, že môžu členovia požičať svoje peniaze občianskemu združeniu a potom keď bude dosť peňazí v pokladni, tak si ich vrátia. A tieto vklady nie sú predmetom dane.
To je môj názor, ale budem rada keď Ti to potvrdí ešte niekto. ;)
hanelie
12.03.08,12:25
Ahojte, chcem oživiť túto tému a prečítať si názory poraďákov na príjem z reklamy občianskeho združenia a aké môžem dať teda k tomu náklady.
Jedná sa o reklamu spojenú s koncertom, sponzori boli uvedení aj inzertných novinách, reklama bola aj v TV a tiež v rozhlase. V nákladoch mám služby na túto reklamu ako je inzercia, vysielanie reklamy, vylepovanie billboardov a pod. a ďalej náklady spojené s koncertom ako preprava, vystúpenie skupiny, ozvučenie a iné.
Aký je Váš názor na to, priradiť k príjmu z reklamy aj náklady súvisiace s koncertom? Veď predsa tie prostriedky z reklamy sa použili aj na to. Len som na pochybách, či si to obhája aj pred daňovým úradom
príjem z jednorazovej reklamy - na základe zmluvy - POZD na opakované reklamy musí byť živnosť
výdavky na koncert ...VOZD
ak majú v stanovách organizovanie podporných akcii za účelom dosiahnutia rozvoja aktivít O Z , alebo niečo podobné...
KvetkaK
12.03.08,12:30
príjem z jednorazovej reklamy - na základe zmluvy - POZD na opakované reklamy musí byť živnosť
výdavky na koncert ...VOZD
ak majú v stanovách organizovanie podporných akcii za účelom dosiahnutia rozvoja aktivít O Z , alebo niečo podobné...
Ako sa berie reklama ako opakovaná činnosť? Oni každý rok usporadúvajú takýto koncert a vždy majú príjem z reklamy? Myslíš, že by mali mať na to živnosť?
A tie výdavky na koncert môžu byť ako vOZD?? Lebo príjem zo vstupného dávam ako PNZD, lebo za týmto účelom vznikli.
Mám z toho už hlavu v smútku ako by to bolo najlepšie aby nemuseli zdaniť skoro celú tú reklamu.
hanelie
12.03.08,14:39
zdroj: http://podnikanie.etrend.sk/112398/firemne-pravo/povinnosti-obcianskeho-zdruzenia-k-statu
Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43). Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov.


Ako sa berie reklama ako opakovaná činnosť
pokiaľ má vystavených viac zmlúv v roku
KvetkaK
12.03.08,15:49
[quote=hanelie;676245]zdroj: http://podnikanie.etrend.sk/112398/firemne-pravo/povinnosti-obcianskeho-zdruzenia-k-statu
Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43). Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov.

Toto ja všetko viem, ja len neviem čo všetko môžem dať oproti zdaňovanému príjmu za reklamu.
hanelie
13.03.08,06:23
katka, skús tu:
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=806

O Z prípad - zmluva o poskytnutí daru.... ako protihodnota reklama, čiže sme to učtovali ako dar / oslobodené od dane /
do nákladov učtujeme všetky výdavky spojené so súťažou -
bendži
13.03.08,06:41
Ako sa berie reklama ako opakovaná činnosť? Oni každý rok usporadúvajú takýto koncert a vždy majú príjem z reklamy? Myslíš, že by mali mať na to živnosť?
A tie výdavky na koncert môžu byť ako vOZD?? Lebo príjem zo vstupného dávam ako PNZD, lebo za týmto účelom vznikli.
Mám z toho už hlavu v smútku ako by to bolo najlepšie aby nemuseli zdaniť skoro celú tú reklamu.


Ja by som v tomto prípade dala reklamu ako zdaniteľný príjem, ako ti už poradili vyššie, ďalej náklady spojené priamo so zabezpečením reklamy ako náklad ovplyvňujúci základ dane (t.j. ako si písala náklady na inzerciu, bilboardy a pod.)
Náklady na koncert podľa mňa nie sú nákladmi na zabezpečenie reklamy ale nákladmi na realizáciu hlavnej činnosti, t.j. koncertu, z ktorého príjmy neovplyvňujú základ dane. Rovnako náklady naň by teda zrejme nemali ovplyvňovať základ dane. Ak by som už z týchto nákladov chcela niečo definovať ako náklady na zabezpečenie reklamy a dať ich ako NOZD, robila by som to maximálne pomernou časťou...
KvetkaK
13.03.08,06:48
Ja by som v tomto prípade dala reklamu ako zdaniteľný príjem, ako ti už poradili vyššie, ďalej náklady spojené priamo so zabezpečením reklamy ako náklad ovplyvňujúci základ dane (t.j. ako si písala náklady na inzerciu, bilboardy a pod.)
Náklady na koncert podľa mňa nie sú nákladmi na zabezpečenie reklamy ale nákladmi na realizáciu hlavnej činnosti, t.j. koncertu, z ktorého príjmy neovplyvňujú základ dane. Rovnako náklady naň by teda zrejme nemali ovplyvňovať základ dane. Ak by som už z týchto nákladov chcela niečo definovať ako náklady na zabezpečenie reklamy a dať ich ako NOZD, robila by som to maximálne pomernou časťou...
Bendži ďakujem za Tvoj názor. Práve včera som sa to presne takto rozhodla urobiť. Vypočítala som si aký má podiel reklama na celkových príjmoch (teda reklama+vstupné) a potom z nákladov som k reklame priradila náklady týmto percentom+náklady na reklamu som dala všetky.
KvetkaK
13.03.08,06:50
katka, skús tu:
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=806

O Z prípad - zmluva o poskytnutí daru.... ako protihodnota reklama, čiže sme to učtovali ako dar / oslobodené od dane /
do nákladov učtujeme všetky výdavky spojené so súťažou -
Myslím, že toto by asi nešlo, keď zmluva je jasne definovaná "zmluva o reklame". To by asi neprešlo, že je to forma daru. :rolleyes:
axara
18.03.08,21:12
Prosím Vás, trápi ma faktúra, ktorú vystavilo OZ. Je to faktúra za vystúpenie folklórnej skupiny. prosím ešte raz. Pokiaľ je cieľ neziskové aktivity spojené so zachovaním kultúrneho dedičstva a medzi realizačnými činnosťami na dosiahnutie cieľa sú kultúrne programy....potom faktúra za folklórne vystúpenie je nedaňovým príjmom, je tak?
Ďakujem!
KvetkaK
19.03.08,06:25
Prosím Vás, trápi ma faktúra, ktorú vystavilo OZ. Je to faktúra za vystúpenie folklórnej skupiny. prosím ešte raz. Pokiaľ je cieľ neziskové aktivity spojené so zachovaním kultúrneho dedičstva a medzi realizačnými činnosťami na dosiahnutie cieľa sú kultúrne programy....potom faktúra za folklórne vystúpenie je nedaňovým príjmom, je tak?
Ďakujem!
Ak to máte v stanovách, tak potom je to folklórne vystúpenie nedaňovým príjmom a všetky výdavky s tým spojené sú nedaňové.
suvaha
19.03.08,07:30
prosim vie mi v tomto niekto pomoct -

OZ nemalo ziadne vydavky na nakup nezabudiek, len ich dostalo od Unie MC a pomohlo pri predavani a dostalo za to nejake percento. bolo to par tisic.

neda sa to nejako obist aby to nebol POZD nemohla by to byt zbierka, ved za kupu nezabudiek asi nespecifikovali presnu sumu ale pravdepodobne dobrovolnu. a tiez ak mali divadelne predstavenie s ktorym som nenasla ziadne prisluchajuce vydavky moze to byt PNZD kedze je to ako rozvijanie deti..??

este jedna otazka - OZ si uplatnilo vo vydavkoch PHM ale nema v majetku auto ani neplatilo dan z MV, skratka neviem ci to v neziskovych organizaciach funguje tiez na zaklade toho ci ma sukromne auto na "podnikatelske ucely" ..?

tiez vyfakturovali naklady na cestu kvoli stretnutiu
MC Unii MC. pouzili pri tom sukromne auto predsednicky MC a uplatnovali si vo fakture tiez blocky z PHM.. je to spravne?
suvaha
20.03.08,07:37
prosim vie mi v tomto niekto pomoct -

OZ nemalo ziadne vydavky na nakup nezabudiek, len ich dostalo od Unie MC a pomohlo pri predavani a dostalo za to nejake percento. bolo to par tisic.

neda sa to nejako obist aby to nebol POZD nemohla by to byt zbierka, ved za kupu nezabudiek asi nespecifikovali presnu sumu ale pravdepodobne dobrovolnu. a tiez ak mali divadelne predstavenie s ktorym som nenasla ziadne prisluchajuce vydavky moze to byt PNZD kedze je to ako rozvijanie deti..??

este jedna otazka - OZ si uplatnilo vo vydavkoch PHM ale nema v majetku auto ani neplatilo dan z MV, skratka neviem ci to v neziskovych organizaciach funguje tiez na zaklade toho ci ma sukromne auto na "podnikatelske ucely" ..?

tiez vyfakturovali naklady na cestu kvoli stretnutiu
MC Unii MC. pouzili pri tom sukromne auto predsednicky MC a uplatnovali si vo fakture tiez blocky z PHM.. je to spravne?

posuvam
vitality
26.03.08,05:40
Hranica oslobodených príjmov do 300 tis.Sk pre rok 2007 u neziskoviek už neplatí.Dokonca platí,že neziskovka,ak mala čo len 1 sk zdaniteľných príjmov a v minulom roku nepresiahla príjem
3 mil.Sk ,je povinná od 1.1.07 viesť podvojné účtovníctvo -FS 7/2006.
vitality
26.03.08,13:34
Pretože som totálny laik na "porade" odpoveď pre Lidušku k neziskovkám:
Obč.zdr./OZ/ nemusia podať DP,ak majú-príjmy,kt.nie sú predmetom dane-§ 12ods.7 ZDP
-príjmy,z kt.sa daň vyberá zrážkou podľa §43 ZDP
-príjmyoslobodené od dane podľa §13odst.2 písm.b/ ZDP
Ak má OZ zdaniteľné príjmy,musí od 1.1.07 viesť podv.účt. a spravovať sa zákonom o dani z PPO,účtovníctvo vedie podľa Opatr.MF SR pre UJ nezaložené na podnikanie-FS 7/2006-tam sú postupy,osnova + zákon o účtovníctve.Toľko v skratke.l
halimino
26.03.08,14:53
Ak má OZ zdaniteľné príjmy,musí od 1.1.07 viesť podv.účt. a spravovať sa zákonom o dani z PPO,účtovníctvo vedie podľa Opatr.MF SR pre UJ nezaložené na podnikanie-FS 7/2006-tam sú postupy,osnova + zákon o účtovníctve.Toľko v skratke.l

To myslíš vážne??? Ak má zdaniteľný príjem - tzn. že podniká???
halimino
26.03.08,15:51
Občianske združenie - miestny klub Slovenského orla v Stanovách má ako cieľ o. i. "činnosť je zameraná tiež na oblasť kultúrno-osvetovú, spoločenskú, výchovnú a soc.-charitatívnu."
V priebehu roka mali príjem z vystúpenia folklórnej skupiny vrámci večera, kde bolo aj pohostenie tradičnými jedlami.

1. Na faktúre je uvedené "vystúpenie folk.súboru" - je to PNZD?
Ak nie môžu byť výdavky k tomuto príjmu - výdavky na prípravu jedál, ktoré sa podávali na vystúpení (širokej verejnosti, ktorá tam bola prítomná) a nápoje?

2. Ďalším príjmom bola dotácia od obce - bola použitá na nákup majetku (heligónky 30tis., kroje...). Túto dotáciu nezahŕňam do príjmov v zmysle § 17 ods. 3 písm. h) ZoDP?

Prosím o pomoc.
axara
26.03.08,20:10
§12 (2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.
Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).

pokiaľ mám príjmy:
§ 9 - dotácie od obce
§13 odst. 2b) - členské,
§13 odst. 1a) - faktúra za činnosť uvedenú v stanovách

tak musím podať daňové priznanie, je tak? (na základe vyššie uvedeného mi to tak vychádza). Pokúsila som sa ho nahodiť.. prosím vás, skontroluje mi to niekto?

r.100 4 213,- (rozdiel príjmov a výdajov)
r.130 44 663,- (všetky výdavky - zaokrúhlené matematicky)
r. 200 44 663,-
r 230 48 876,- (všetky príjmy - členské, dotácie a vystavená fa za vystúpenie)
r. 300 48 876,-
r. 310, 400, 500, 600, 700, 800, 900 - všade 0 (musia byť všade? alebo majú byť ešte aj niekde inde?)
Tabuľka A,
r. 13 44 663,-
r. 15 44 663,-

a to je všetko... prosím Vás, je to tak správne, robím to prvý krát... ale to asi počúvate stále.. každopádne by som to potrebovala odklepnúť...
a ešte k výkazom - Výkaz o príjmoch a výdajoch mám celý nulový a o majetku a záväzkoch mám iba peniaze, ktoré mi ostali v pokladnici na konci roka... je to ok? (žiaden majetok nemajú...)
ĎAKUJEM PEKNE!
axara
27.03.08,05:15
Občianske združenie - miestny klub Slovenského orla v Stanovách má ako cieľ o. i. "činnosť je zameraná tiež na oblasť kultúrno-osvetovú, spoločenskú, výchovnú a soc.-charitatívnu."
V priebehu roka mali príjem z vystúpenia folklórnej skupiny vrámci večera, kde bolo aj pohostenie tradičnými jedlami.

1. Na faktúre je uvedené "vystúpenie folk.súboru" - je to PNZD?
Ak nie môžu byť výdavky k tomuto príjmu - výdavky na prípravu jedál, ktoré sa podávali na vystúpení (širokej verejnosti, ktorá tam bola prítomná) a nápoje?

2. Ďalším príjmom bola dotácia od obce - bola použitá na nákup majetku (heligónky 30tis., kroje...). Túto dotáciu nezahŕňam do príjmov v zmysle § 17 ods. 3 písm. h) ZoDP?

Prosím o pomoc.

Podľa mňa treba pozrieť ešte do stanov, ako je definované získavanie príjmu. Pokiaľ to tam nie je jednoznačne definované, bolo by dobre spraviť vnútornú smernicu, ktorá by to bližšie určovala (samozrejme, musí vychádzať zo stanov). Ja mám podobné OZ a takéto vystúpenie FS som dala do príjmu, ktorý vychádza z činnosti OZ, teda oslobodený. Keďže príjem je oslobodený, aj výdavky oproti tomu sú oslobodené.

Ak sa mýlim, nech ma niekto opraví....
halimino
27.03.08,11:56
Prosím o radu:

Ak má OZ v stanovách uvedené, že majetok združenia tvoria: vlastné príjmy z telovýchovnej, športovej a kultúrno-spoločenskej činnosti, je príjem za folk. vystúpenie oslobodený od dane v zmysle § 13 ods. 1 písm. a)???
axara
27.03.08,12:09
Jarka uverejnila dobrú adresu niekde tu na porade.. Dúfam, že sa neurazí, keď ju preuverejním... Je tam všetko o daňovom priznaní pre OZ (konkrétne športové kluby).

http://download.sporting.sk/sportinform/01_2008.pdf
str. 30-44

Folklórne vystúpenie je druh kultúrno spoločenskej činnosti... (aj keď toto je široký pojem)
Ak si to obhája, že je to ich hlavná činnosť, poslanie, ktoré vychádza zo stanov...tak áno, je to oslobodené od dane...
halimino
28.03.08,10:47
Ahoj, Axara, podľa mňa by príjmy za vystúpenie na základe vystavenej fa mali byť v r. 190 a v r. 230. Čo myslíš ty?????
axara
28.03.08,11:58
Ak nich už nemáš zahrnuté v riadku 100 tak áno. Ja som v tej mojej neziskovke mala všetky príjmy a výdavky iba oslobodené, tak som ich dala riadku 100 ako výsledok PaV a potom už iba do riadku 230...
(aj keď som mala dať dotáciu do riadku 220), ale na daň to nemá vplyv, tak dúfam, že to nebude vadiť...
prajem veľa šťastia... (už sme tu ostali asi iba nedaniari...)
suvaha
28.03.08,16:56
[quote=suvaha;683228]prosim vie mi v tomto niekto pomoct -

OZ nemalo ziadne vydavky na nakup nezabudiek, len ich dostalo od Unie MC a pomohlo pri predavani a dostalo za to nejake percento. bolo to par tisic. bola to zbierka.

je to ako prijem neovplyvnujuci zaklad dane?? prosiim je to pre mna velmi surne.
victoria
28.03.08,18:32
ak je to zbierka tak potom je to prijem neovplyvnujuci zaklad dane
suvaha
28.03.08,18:35
ano bola to zbierka..mozes mi napisat ktory paragraf to upravuje? ja som videla len kostolne zbierky, ktore su oslobodene od dane. dakujem. som z toho danoveho uplne zufala...
suvaha
29.03.08,19:29
ak ma obcianske zdruzenie v pokladni minusovy stav mozem tam dat dobrovolny prispevok a je to ako dar/oslobodene od dane?

musia sa vydavky na prevadzku rozdelit aj ako zdanitelne aj ako nezdanitelne vydavky??
axara
31.03.08,15:04
uz je to asi pase, ale kazdopadne - dar je oslobodeny od dane a vydavky na prevadzku.. zalezi, ci prevadzkujete aj podnikatelsku cinnost, ak ano, je potrebne si vyclenit, kolko percent je neziskova cinnost a kolko ziskova a na zaklade toho rozdelit vydavkyn na prevadzku....
Komár0
03.04.08,11:50
Dobrý deň,
práve sme si založili OZ ako jaskyniari. Zaregistrovali sme sa na MV SR a poštou nám došli potvrdené stanovy. Chcel by som sa opýtať, ako si počínať ďalej? Registrovať sa na daňovom úrade? Čo je potrebné na fungovanie OZ?
Ďakujem.
adrika
05.11.13,11:57
Môže OZ - športový klub - zakúpiť svetelnú tabuľu v hodnote 2000 eur- natrvalo ju namontovať do telocvične, ktorú im prenajíma základná škola a tam ju používať ? Chcú to urobiť, pretože ZŠ im vyšla v ústrety vo viacerých veciach tak vrámci dobrých vzťahov im chcú zakúpiť tú tabuľu, ale neviem či to môžu mať vo výdavkoch, ak to bude umiestnené iba v prenajatom priestore, dakujem