luba803
15.03.07,13:04
Prajem pekný deň,
chcem sa spýtať, či mi vie niekto poradiť čo sa týka stravných lístkov pre starostov a primátorov obcí. Ako to robíte vy? Majú vlastne starostova a primátori miest a obcí nárok na stravné lístky? :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Ďakujem
Zita5
15.03.07,12:06
Včera to dávali v TV ....podľa toho aká aféra sa rozprúdila okolo toho , tak nemajú nárok na stravné lístky .Ale skutočnosť nepotrvdím , aká má byť .
kvet
15.03.07,12:30
Ja osobne mám za to, že starostovia obcí a primátori miest nemajú právny nárok na zabezpečenie stravovania len z jednoduchého dôvodu, že nie sú zamestnancami obce a ich právne postavenie upravuje zákon č. 253/1994 Z. z., ktorý vo svojich ustanoveniach nedeleguje ich postavenie ako zamestnanca na účely stravovania podľa § 152 Zákonníka práce.
Ale je to jedna možnosť, ako zabezpečovať stravovanie aj pre strarostov a primátorov. Podľa § 152 ods. 5 písm. b) Zákonníka práce, zamestnávateľ (t.j. obce) môže so súhlasom zástupcov zamestnancov (samozrejme, ak v obci nepôsobia zástupcovia zamestnancov, tak bez nich) napr. v pracovnom poriadku rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Ja osobne si myslím (aj je to aj názor MPSVaR SR), že o takúto osobu možno rozšíriť okruh aj o osobu starostu obce alebo primátora mesta. Ďalšia otázka sa jasví, či možno takejto osobe aj poskytnúť príspevok na stravovanie vo výške 55 %. Odpoveď je áno. Vyplýva to z logického súvisu jednotlivých ustanovení § 152 Zákonníka práce. Samozrejme, že príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie starostom obcí a primátorom miest nepatrí (pretože, sa z ich platov netvorí sociálnych fond)!
Naša obec zabezpečuje stravovanie aj starostovi, prispieva na stravovanie vo výške 55 % z ceny jedla, pretože máme v pracovnom poriadku rozšírený okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečujeme stravovanie a to o osobu starostu.

Pekný deň
luba803
16.03.07,06:12
Ďakujem veľmi pekne za informáciu a prajem Vám pekný deň
Vanka
27.03.07,07:44
a) Nemá niekto z Vás to usmernenie z MPSVaR o starostoch, lebo nám včera na školení bolo povedené, tak ako tu bolo spomínané, že starosta nemá nárok na tvorbu a čerpanie sociálneho fondu, na DDP, na žiadne výhody z kolektívnej zmluvy, a ani na stravné lístky vôbec, § 152 ZP, ktorý hovorí, že sa môže okruh zamestnancov rozšíriť, ale o starostu nie, a že je to v tom vyjadrení z MPSVaR, podľa ktorého kontroluje aj NKU. Obec mu nemôže poskytovať stravné lístky!!!!!

b) podľa zákona o obecnom zriadení obec nemôže uzatvárať DoVP s poslancom OZ (http://www.porada.sk/autolink.php?id=13&script=showthread&forumid=10), len ak je ten poslanec ako odborník a robí nám stavebný dozor na stavby, lebo ako jediný z obce má na to potrebné skúšky a oprávnenia, ako inak by sme ho mohli vyplatiť, aby to bolo v súlade zo zákonom.
kvet
28.03.07,04:24
a) Nemá niekto z Vás to usmernenie z MPSVaR o starostoch, lebo nám včera na školení bolo povedené, tak ako tu bolo spomínané, že starosta nemá nárok na tvorbu a čerpanie sociálneho fondu, na DDP, na žiadne výhody z kolektívnej zmluvy, a ani na stravné lístky vôbec, § 152 ZP, ktorý hovorí, že sa môže okruh zamestnancov rozšíriť, ale o starostu nie, a že je to v tom vyjadrení z MPSVaR, podľa ktorého kontroluje aj NKU. Obec mu nemôže poskytovať stravné lístky!!!!!

b) podľa zákona o obecnom zriadení obec nemôže uzatvárať DoVP s poslancom OZ (http://www.porada.sk/autolink.php?id=13&script=showthread&forumid=10), len ak je ten poslanec ako odborník a robí nám stavebný dozor na stavby, lebo ako jediný z obce má na to potrebné skúšky a oprávnenia, ako inak by sme ho mohli vyplatiť, aby to bolo v súlade zo zákonom.

Uvedené usmernenie nemám, ale mám stanovisko z MPSVaR z roku 2005, v ktorom ministerstvo vyslovilo svoj názor, že obec ako zamestnávateľ môže v zmysle ustanovenia § 152 ods. 5 písm. b) Zákonníka práce rozšíriť okruh fyzických osôb napr. v pracovnom poriadku, ktorým bude zabezpečovať stravovanie aj o osobu starostu. Ja s uvedeným názorom plne súhlasím ! Pretože v praxi je dosť bežné, že okruh fyzických osôb, ktorým zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie je rozšírený o osoby napr. dohodárov (na ktorých sa tiež ustanovenie § 152 ZP o zabezpečení stravovania nevzťahuje), bývalých zamestnancov - dôchodcov (tí už tiež nie sú zamestnancami) a pod. Nevidím dôvod, prečo by sa nemohol rozšíriť okruh osôb aj o osobu starostu !!!

Pekný deň
Vanka
28.03.07,04:46
Dalo by sa prilepiť aspoň to usmernenie z ministerstva z roku 2005, lebo nám ozaj jedna lektorka povedala, že o starostu nemožno rozšíriť okruh osôb na stravovanie.
Vanka
28.03.07,12:01
Dnes som volala na Ministerstvo práce a tam mi povedali, že o starostu nie je možné rozšíriť okruh osôb, ktorým sa poskytuje stravovanie, už v tom majú jasno. Môžu sa mu dávať stravné lístky, prípadne sa môže stravovať, ale zaplatiť si musí všetko sám. Oficiálne stanovisko v písomnej forme som si vyžiadala, myslím si, že bez úpravy zákona to asi nepôjde.
Evanka
28.03.07,12:29
http://www.presov.sk/print.php?i_id_article=6473

Už dlhšie sa o tom diskutovalo a nevedela sa vrchnosť dohodnúť, majú alebo nemajú nárok.....

Nedávno som čítala článok, ku ktorému pripájam link. Prekvapilo ma, že im boli lístky vydané aj spätne a nemali s tým, na rozdiel od nás žiadny problém. :confused:
Vanka
28.03.07,13:41
Zástupca starostu je iná kategória, nie je upravená nikde v zákone a preto má nárok na všetko, lebo to, čo nie je nikde upravené, nie je možné porušiť, ale starostovia majú svoj zákon a podľa jeho výkladu nemajú nárok na nič, a na stravovanie vôbec, zavolajte si na ministerstvo práce, určite Vám povedia to isté a podľa tohto stanoviska kontroluje aj NKÚ.