Zavrieť

Porady

Stravné lístky - starosta

Prajem pekný deň,
chcem sa spýtať, či mi vie niekto poradiť čo sa týka stravných lístkov pre starostov a primátorov obcí. Ako to robíte vy? Majú vlastne starostova a primátori miest a obcí nárok na stravné lístky? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Včera to dávali v TV ....podľa toho aká aféra sa rozprúdila okolo toho , tak nemajú nárok na stravné lístky .Ale skutočnosť nepotrvdím , aká má byť .

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Ja osobne mám za to, že starostovia obcí a primátori miest nemajú právny nárok na zabezpečenie stravovania len z jednoduchého dôvodu, že nie sú zamestnancami obce a ich právne postavenie upravuje zákon č. 253/1994 Z. z., ktorý vo svojich ustanoveniach nedeleguje ich postavenie ako zamestnanca na účely stravovania podľa § 152 Zákonníka práce.
    Ale je to jedna možnosť, ako zabezpečovať stravovanie aj pre strarostov a primátorov. Podľa § 152 ods. 5 písm. b) Zákonníka práce, zamestnávateľ (t.j. obce) môže so súhlasom zástupcov zamestnancov (samozrejme, ak v obci nepôsobia zástupcovia zamestnancov, tak bez nich) napr. v pracovnom poriadku rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie. Ja osobne si myslím (aj je to aj názor MPSVaR SR), že o takúto osobu možno rozšíriť okruh aj o osobu starostu obce alebo primátora mesta. Ďalšia otázka sa jasví, či možno takejto osobe aj poskytnúť príspevok na stravovanie vo výške 55 %. Odpoveď je áno. Vyplýva to z logického súvisu jednotlivých ustanovení § 152 Zákonníka práce. Samozrejme, že príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie starostom obcí a primátorom miest nepatrí (pretože, sa z ich platov netvorí sociálnych fond)!
    Naša obec zabezpečuje stravovanie aj starostovi, prispieva na stravovanie vo výške 55 % z ceny jedla, pretože máme v pracovnom poriadku rozšírený okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečujeme stravovanie a to o osobu starostu.

    Pekný deň

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    a) Nemá niekto z Vás to usmernenie z MPSVaR o starostoch, lebo nám včera na školení bolo povedené, tak ako tu bolo spomínané, že starosta nemá nárok na tvorbu a čerpanie sociálneho fondu, na DDP, na žiadne výhody z kolektívnej zmluvy, a ani na stravné lístky vôbec, § 152 ZP, ktorý hovorí, že sa môže okruh zamestnancov rozšíriť, ale o starostu nie, a že je to v tom vyjadrení z MPSVaR, podľa ktorého kontroluje aj NKU. Obec mu nemôže poskytovať stravné lístky!!!!!

    b) podľa zákona o obecnom zriadení obec nemôže uzatvárať DoVP s poslancom OZ, len ak je ten poslanec ako odborník a robí nám stavebný dozor na stavby, lebo ako jediný z obce má na to potrebné skúšky a oprávnenia, ako inak by sme ho mohli vyplatiť, aby to bolo v súlade zo zákonom.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Vanka Pozri príspevok
    a) Nemá niekto z Vás to usmernenie z MPSVaR o starostoch, lebo nám včera na školení bolo povedené, tak ako tu bolo spomínané, že starosta nemá nárok na tvorbu a čerpanie sociálneho fondu, na DDP, na žiadne výhody z kolektívnej zmluvy, a ani na stravné lístky vôbec, § 152 ZP, ktorý hovorí, že sa môže okruh zamestnancov rozšíriť, ale o starostu nie, a že je to v tom vyjadrení z MPSVaR, podľa ktorého kontroluje aj NKU. Obec mu nemôže poskytovať stravné lístky!!!!!

    b) podľa zákona o obecnom zriadení obec nemôže uzatvárať DoVP s poslancom OZ, len ak je ten poslanec ako odborník a robí nám stavebný dozor na stavby, lebo ako jediný z obce má na to potrebné skúšky a oprávnenia, ako inak by sme ho mohli vyplatiť, aby to bolo v súlade zo zákonom.
    Uvedené usmernenie nemám, ale mám stanovisko z MPSVaR z roku 2005, v ktorom ministerstvo vyslovilo svoj názor, že obec ako zamestnávateľ môže v zmysle ustanovenia § 152 ods. 5 písm. b) Zákonníka práce rozšíriť okruh fyzických osôb napr. v pracovnom poriadku, ktorým bude zabezpečovať stravovanie aj o osobu starostu. Ja s uvedeným názorom plne súhlasím ! Pretože v praxi je dosť bežné, že okruh fyzických osôb, ktorým zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie je rozšírený o osoby napr. dohodárov (na ktorých sa tiež ustanovenie § 152 ZP o zabezpečení stravovania nevzťahuje), bývalých zamestnancov - dôchodcov (tí už tiež nie sú zamestnancami) a pod. Nevidím dôvod, prečo by sa nemohol rozšíriť okruh osôb aj o osobu starostu !!!

    Pekný deň

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    Dalo by sa prilepiť aspoň to usmernenie z ministerstva z roku 2005, lebo nám ozaj jedna lektorka povedala, že o starostu nemožno rozšíriť okruh osôb na stravovanie.

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    Dnes som volala na Ministerstvo práce a tam mi povedali, že o starostu nie je možné rozšíriť okruh osôb, ktorým sa poskytuje stravovanie, už v tom majú jasno. Môžu sa mu dávať stravné lístky, prípadne sa môže stravovať, ale zaplatiť si musí všetko sám. Oficiálne stanovisko v písomnej forme som si vyžiadala, myslím si, že bez úpravy zákona to asi nepôjde.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    http://www.presov.sk/print.php?i_id_article=6473

    Už dlhšie sa o tom diskutovalo a nevedela sa vrchnosť dohodnúť, majú alebo nemajú nárok.....

    Nedávno som čítala článok, ku ktorému pripájam link. Prekvapilo ma, že im boli lístky vydané aj spätne a nemali s tým, na rozdiel od nás žiadny problém.

    Vanka je offline (nepripojený) Vanka

    Vanka
    Zástupca starostu je iná kategória, nie je upravená nikde v zákone a preto má nárok na všetko, lebo to, čo nie je nikde upravené, nie je možné porušiť, ale starostovia majú svoj zákon a podľa jeho výkladu nemajú nárok na nič, a na stravovanie vôbec, zavolajte si na ministerstvo práce, určite Vám povedia to isté a podľa tohto stanoviska kontroluje aj NKÚ.

    Stravné lístky - starosta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.