petovsan
18.03.07,21:08
Milí poraďáci, na margo posledných príspevkov v téme http://www.porada.sk/t47444-nakup-auta-na-r-c-vlozenie-do-firmy.html si
dovolím založiť novú, výlučne venovanú "odborným" radám zo strany pracovníkov našich daňových úradov. Už sa teším na zaujímavé čítanie ... opäť si značne rozšírim svoje obzory ...
VTerezka
18.03.07,20:09
Mňa minulý rok rozosmiala hláška : "Ja Vám nič nepoviem, lebo by to bol konflikt záujmov."
petovsan
18.03.07,20:11
... no vidíš, ako sú nadupaní informáciami ???
VTerezka
18.03.07,20:12
Vidíš?? - taký uhol pohľadu ma nenapadol. Brala som to výlučne ako alibizmus... hmmm, chichi
Janka6685
18.03.07,20:33
Ja som sa raz na DÚ pýtala, v akom termíne mám odvádzať daň za zamestnancov. Pracovníčka DÚ mi jasne povedala, že každé tri mesiace:eek:, vtedy, keď budem odovzdávať štvrťročný prehľad. Samozrejme som si neskôr na porade a následne v zákone prečítala, že to tak nie je. Neskôr, keď som bola odovzdať prehľad, tak som pracovníčky upozornila na to, že ma zle informovali a ony sa len pousmiali a povedali, že pri takýchto sumách mi z najväčšou pravdepodobnosťou aj tak nevyjde platiť pokutu z omeškania. Tak sa vlastne nič nestalo.....:eek:
oluska_1
18.03.07,20:42
Mne sa stalo, že mi nevedeli odpovedať na štyri z piatich otázok a pri odchode ma požiadali: "Keď niečo o tom zistíte, dajte nám vedieť."
Ivenka
18.03.07,20:45
Ale keby len "daňovaci". Naposledy keď bol moj syn hospitalizovaný a izbová lekárka mi zrekapitulovala - prečítala - správu tak na moju otázku: Možem sa ešte niečo opýtať? mi odpovedala: nemám sa s Vami o čom viac baviť.
To len na okraj aby ste nemysleli stale len na učtovníctvo.
evina
18.03.07,21:36
Najväčší šok z informácie DÚ som zatiaľ zažila v priloženej téme, pozrite najmä príspevok č. 4 a ďalej,,,

http://www.porada.sk/t46585-zaciatky-s-r-o-a-dph.html?highlight=za%E8iatky+s.r.o
misomiso
18.03.07,21:48
Ale keby len "daňovaci". Naposledy keď bol moj syn hospitalizovaný a izbová lekárka mi zrekapitulovala - prečítala - správu tak na moju otázku: Možem sa ešte niečo opýtať? mi odpovedala: nemám sa s Vami o čom viac baviť.
To len na okraj aby ste nemysleli stale len na učtovníctvo.

My tu s tymi lekarmi odbiehame od temy, ale:

Bol som prijaty do nemocnice a akutnymi a dost neprijemnymi priznakmi. Lekari nevedeli, co mi je. Evidentne to bolo ale iba zo stresu, lebo som tam 5 dni a noci skoro v kuse spal a odrazu som bol uplne fit. Vtedy ale prisla z dovolenky prave primarka oddelenia. Ja som sa prave pytal domov. To samozrejme nemohla prezit, prave sa chystala ma len "zacat liecit" (napriek tomu, ze sa dovtedy nepodarilo stanovit ani diagnozu). Ked som sa jej opytal, preco si mysli, ze nemozem byt prepusteny ked sa citim uz uplne fit iba povedala: Nebudem sa o tom s vami bavit, pretoze by to bola debata na asymetrickej urovni". Tak som sa prezliekol a opytal som sa, kde mozem podpisat reverz. Nakoniec ani nebolo treba nic podpisovat a o par minut som bol vonku.
petovsan
18.03.07,21:51
My tu s tymi lekarmi odbiehame od temy, ale:

... tak si založte svoju !!! :) :) :) ...ale tiež dobré !!! to sa veru často v našich nemocniciach nestáva, aby tam držali pacienta - aj nepacienta čo i len o minútu dlhšie, si myslím !!!
Marianna01
18.03.07,22:01
mne na daňovom úrade povedali, že ony takéto veci nemôžu vedieť, lebo na školenie chodí len vedúca a im školenie nikto nezaplatí. tak som sa ich spýtala, či si myslia, že mne niekto zaplatí školenie, a to nespravujem "iba" daň - nemusím ovládať 5 zákonov a ich aplikáciu v praxi, ale ďalších x, ktoré ako účtovník musím ovládať. Na to som dostala odpoveď, že ale veď ja zarábam. A ony tam čo robia - charitu? :eek:
petovsan
18.03.07,22:07
...a im školenie nikto nezaplatí. ...
asi by som im na to povedala, že nech si teda založia živnosť, školenie zaplatia z vlastného a konečne budú informované o tom, čo sa v zákonoch píše a ako to zákonodarca "asi" myslí !!!
Muška
18.03.07,22:46
veď živnosť asi niektoré majú...dovolím si pripojiť link od Zdenky
http://www.porada.sk/showpost.php?p=312768&postcount=1779
Johanka
19.03.07,06:37
Nepíšem to na Porade prvý raz. Neviem prečo si daňovníci myslia, že tie dámy, ktoré sedia na DÚ v kancli a majú na starosti zakladanie podaných DP, hlásení , prehľadov .... do papierových obalov, písanie mien daňovníkov do šablón rozhodnutí a dopĺňanie sankčných úrokov ( ktoré im vypočíta daňová kalkulačka) do predtlače ... majú nejaké hlbšie znalosti z akéhokoľvek zákona, týkajúceho sa daní. Niekedy som si myslela, že aspoň Zákon o správe daní a poplatkov majú "v malíčku", ale aj to bol krutý omyl.
Po jednom veľkom spore, ktorý sa dotýkal doručovania som precitla celkom :) .
V ich náplni práce nie je radiť daňovým subjektom. Lenže - delia sa na dve skupiny - prvá je tá rozumnejšia a rovno Vám povie, že nie sú opravnení radiť (tu poznám ešte úprimnejšiu podskupinu, ktorá úprimne povie, že ani nerozumie čo sa pýtate). Druhá skupina je horšia - radia aj keď nevedia, poväčšine veľké bludy. Buď ich baví písať rozhodnutia o pokutách atď. alebo je pravdou vtip o h.v.e , ktoré položili na policu :D .
Manual
19.03.07,06:42
.....Buď ich baví písať rozhodnutia o pokutách atď. alebo je pravdou vtip o h.v.e , ktoré položili na policu :D .
Ktoré majú aj tak už vzorovo niekým vypracované a doplňajú tam len meno a adresu atď...
Dada
19.03.07,06:43
Ktoré majú aj tak už vzorovo niekým vypracované a doplňajú tam len meno a adresu atď...

A aj v tom mene a adrese sa ešte zvyknú pomýliť. :rolleyes:
Zita5
19.03.07,06:46
Nepíšem to na Porade prvý raz. Neviem prečo si daňovníci myslia, že tie dámy, ktoré sedia na DÚ v kancli a majú na starosti zakladanie podaných DP, hlásení , prehľadov .... do papierových obalov, písanie mien daňovníkov do šablón rozhodnutí a dopĺňanie sankčných úrokov ( ktoré im vypočíta daňová kalkulačka) do predtlače ... majú nejaké hlbšie znalosti z akéhokoľvek zákona, týkajúceho sa daní. Niekedy som si myslela, že aspoň Zákon o správe daní a poplatkov majú "v malíčku", ale aj to bol krutý omyl.
Po jednom veľkom spore, ktorý sa dotýkal doručovania som precitla celkom :) .
V ich náplni práce nie je radiť daňovým subjektom. Lenže - delia sa na dve skupiny - prvá je tá rozumnejšia a rovno Vám povie, že nie sú opravnení radiť (tu poznám ešte úprimnejšiu podskupinu, ktorá úprimne povie, že ani nerozumie čo sa pýtate). Druhá skupina je horšia - radia aj keď nevedia, poväčšine veľké bludy. Buď ich baví písať rozhodnutia o pokutách atď. alebo je pravdou vtip o h.v.e , ktoré položili na policu :D .

Súhlasím Johanka , pritom viem , myslím že už som to aj niekde na Porade písala , že ich vedú k tomu , aby sa k nám ako k daňovým subjektom chovali ako ku klientovi .........čiže mali by mať ku nám normálny ľudský prístup včetne podaného usmernenia ...nie ?

Ale to asi nebude všade rovnako :rolleyes:
AdaG
19.03.07,06:55
Pridám sa: mne v januári vrátili žiadosť o poukázanie daňového bonusu za dec. 2006, že to už neberú - vraj si ho vysporiadam v Prehľade. Keďže ešte nebol na svete, hoci sa to priečilo môjmu sedliackemu rozumu, vzala som si ten papier späť. Teraz v piatok mi správkyňa povedala - doneste to, ináč bonus nedostanete!!!
blcha
19.03.07,07:53
Moja klientka dostala pokutu za to, že namiesto 25.12. 2002 zaplatila 7.1.2003, čo je 1518 dní omeškania. Pani mi to odmietla opraviť, pretože "to tak vyšlo z počítača". Nakoniec sme ale pokutu neplatili, pretože sme preukázali, že sme nič nezmeškali.
blcha
19.03.07,07:59
Ešte mám jednu čerstvú - z podávania tohtoročných priznaní.
V našom meste sú dva daňové úrady. V jednom mi zobrali priznanie bez pripomienok, v druhom chceli ako prílohu k priznaniu kreditné úroky na účte (bol to študent a iné príjmy nemal). Trochu ma to zarazilo, lebo prikladať celý bankový výpis mi prišlo divné. Namietala som, že s takým istým prípadom idem teraz z druhého daňového úradu a tam to nepotrebovali.
"No a my to potrebujeme!!"
Nesmelo som povedala, že zákon by mal platiť rovnako na celom území Slovenska.
"A ako vy viete, že oni to robia dobre a my zle?"

Nuž to veru naozaj neviem, jediné čo viem, že ak je niečo zle, vždy som to ja, kto to pokazil.
evina
19.03.07,08:03
Pridám sa: mne v januári vrátili žiadosť o poukázanie daňového bonusu za dec. 2006, že to už neberú - vraj si ho vysporiadam v Prehľade. Keďže ešte nebol na svete, hoci sa to priečilo môjmu sedliackemu rozumu, vzala som si ten papier späť. Teraz v piatok mi správkyňa povedala - doneste to, ináč bonus nedostanete!!!

Toto sa mi páči na :D DB za december je preukazateľne nárok v januári- marci:D. Pani si to mierne splietla so zrážkovou daňou:)
katkaj
19.03.07,08:11
Ešte mám jednu čerstvú - z podávania tohtoročných priznaní.
V našom meste sú dva daňové úrady. V jednom mi zobrali priznanie bez pripomienok, v druhom chceli ako prílohu k priznaniu kreditné úroky na účte (bol to študent a iné príjmy nemal). Trochu ma to zarazilo, lebo prikladať celý bankový výpis mi prišlo divné. Namietala som, že s takým istým prípadom idem teraz z druhého daňového úradu a tam to nepotrebovali.
"No a my to potrebujeme!!"
Nesmelo som povedala, že zákon by mal platiť rovnako na celom území Slovenska.
"A ako vy viete, že oni to robia dobre a my zle?"

Nuž to veru naozaj neviem, jediné čo viem, že ak je niečo zle, vždy som to ja, kto to pokazil.

Už tu bolo niekoľkokrát spomínané, že vždy je lepšie podávať DP poštou :D aby sa človek vyhol práve takýmto múdrym úradníkom :D
Zita4
19.03.07,08:15
Keď tu čítam vaše príspevky, vôbec sa nečudujem, že mojej známej povedali na daňovom úrade, že za mesiace, keď nemala príjem, musí k daňovému priznaniu doložiť čestné prehlásenie alebo potvrdenie z úradu práce.
katkaj
19.03.07,08:17
Keď tu čítam vaše príspevky, vôbec sa nečudujem, že mojej známej povedali na daňovom úrade, že za mesiace, keď nemala príjem, musí k daňovému priznaniu doložiť čestné prehlásenie alebo potvrdenie z úradu práce.


a stále len čestne prehlasujeme a prehlasujeme :D
JAJA11
19.03.07,08:31
Ešte mám jednu čerstvú - z podávania tohtoročných priznaní.
V našom meste sú dva daňové úrady. V jednom mi zobrali priznanie bez pripomienok, v druhom chceli ako prílohu k priznaniu kreditné úroky na účte (bol to študent a iné príjmy nemal). Trochu ma to zarazilo, lebo prikladať celý bankový výpis mi prišlo divné. Namietala som, že s takým istým prípadom idem teraz z druhého daňového úradu a tam to nepotrebovali.
"No a my to potrebujeme!!"
Nesmelo som povedala, že zákon by mal platiť rovnako na celom území Slovenska.
"A ako vy viete, že oni to robia dobre a my zle?"

Nuž to veru naozaj neviem, jediné čo viem, že ak je niečo zle, vždy som to ja, kto to pokazil.

Ja v takomto prípade sa vždy pýtam na paragraf, ktorý to prikazuje :rolleyes: .
účtovník 007
19.03.07,08:33
viem, že budem mimotemy , ale nedá mi nenapísať o jednej zlatej daňováčke na našom DU. Upozorňujem, že píšem o 1 daňováčke, nie o DU. Je to daňováčka, ku ktorej partrí naša firma. Ešte v živote som ju nevidela zamračenú. Vždy keď niečo potrebujem, poradí mi a dobre. Ak jej telefonujem, nezabudne ma upozorniť na povinnosti, ktoré nás čakajú v najbližšej dobe. Sama mi zavolá, keď v DPH namiesto + zadám -:eek: , aby som rýýýýchle utekala na DU opraviť priznanie a nezabudla zobrať pečiatku na ošifrovanie.....Ak je práve vtedy DU nedobytný pre iných, vždy povie aby som sa vyviezla výťahom a má na mňa čas aj keď nie sú úradné hodiny pre verejnosť. Je to smutné, ale vždy mi pripomenie aby ma nevidel riaditeľ, lebo majú zakázané prijímať stránky mimo úradných hodín. Tak toto vôbec nechápem. Slušný daňovák a musí sa báť ústretovosti k daň.subjektom. Ale ako tu čítam vaše príspevky, tak.....chodím to ja vôbec na DU?:eek:
katkaj
19.03.07,08:36
Ale ako tu čítam vaše príspevky, tak.....chodím to ja vôbec na DU?:eek:


bohvie kam ty chodíš odovzdávať tie výkazy :D
evina
19.03.07,08:39
viem, že budem mimotemy , ale nedá mi nenapísať o jednej zlatej daňováčke na našom DU. Upozorňujem, že píšem o 1 daňováčke, nie o DU. Je to daňováčka, ku ktorej partrí naša firma. Ešte v živote som ju nevidela zamračenú. Vždy keď niečo potrebujem, poradí mi a dobre. Ak jej telefonujem, nezabudne ma upozorniť na povinnosti, ktoré nás čakajú v najbližšej dobe. Sama mi zavolá, keď v DPH namiesto + zadám -:eek: , aby som rýýýýchle utekala na DU opraviť priznanie a nezabudla zobrať pečiatku na ošifrovanie.....Ak je práve vtedy DU nedobytný pre iných, vždy povie aby som sa vyviezla výťahom a má na mňa čas aj keď nie sú úradné hodiny pre verejnosť. Je to smutné, ale vždy mi pripomenie aby ma nevidel riaditeľ, lebo majú zakázané prijímať stránky mimo úradných hodín. Tak toto vôbec nechápem. Slušný daňovák a musí sa báť ústretovosti k daň.subjektom. Ale ako tu čítam vaše príspevky, tak.....chodím to ja vôbec na DU?:eek:
Aby sme ich len nekritizovali, na DÚ, kde patrí jeden moj klient máme podobnú dobrú správkyňu dane :) Platí moje staré známe, vždy a všade všetko len záleží od ľudí :)
AdaG
19.03.07,09:14
och, ako vám závidím, ja mám takú správkyňu, že len pri pomyslení na ňu robím kiksy, ktoré by mi za normálnych okolností ani nenapadli! A ona pokutuje a penalizuje, len tak fičííí
atka4
19.03.07,09:36
veď živnosť asi niektoré majú...dovolím si pripojiť link od Zdenky
http://www.porada.sk/showpost.php?p=312768&postcount=1779
ja len na margo...."Tento" (2006) rok som mala nenormálny... Robila som známej Dodatočné daň. priznanie za roky 2003-2004-2005. Účtovala jej bývalá pracovníčka DÚ, neskôr ekonómka v serióznom podniku - bola odídená, teraz učí na strednej ekonomickej .... Komplet všetko zle...proste daňové nedoplatky, zbytočné preplatky na poisťovniach - na zdravotnej nevadí, zrovná sa jej to v ročnom zúčtovaní, ale Sociálke darovala 60.000,- ...takže... Pre mňa to bolo bláznovstvo - strašné množstvo dokladov, nestačila som sa diviť pôvodnej metodike práce, hold, ale keď potom takí "odborníci" kontrolujú nás a vychovávajú ďalšie pokolenia ekonómov, tak to asi "nem-dopadne" dobre.
Ale mám aj dobré skúsenosti - ústretové ženičky, ktoré ochotne vstali od stola ku kolegyni vedľa, aby prediskutovali čo a ako, dokonca mi zavolali na mobil, ako to má byť...
Takže všetko závisí od človeka.... a tých je bohužiaľ medzi ľuďmi (na úradoch) akosi málo....
bea
19.03.07,09:59
Ja mám väčšinu klintov na DÚ BA I. a veru zatiaľ sa ani na jednu správkyňu nemôžem sťažovať. A to isté platí pre moju na BA V. Vždy mi skôr pomohli, ako podrazili nohy.
sta
19.03.07,10:42
Mne sa stalo, že som jednému klientovi v DP vypočítala zle preddavky na daň a keďže klient zaplatil daň aj preddavky včas a nie na poslednú chvíľu, volala mi jeho správkyňa, že to má zle vypočítané a koľko má doplatiť, aby nedostal pokutu :)
S "neochotou" sa väčšinou stretávam v podateľni, keď od večne zamračenej "tety" pýtam nejaké tlačivá a chcem viac kusov, tak mi dá až 2 ks :confused:
Chava
19.03.07,10:56
Ja som tiež raz potrebovala zistiť jednu informáciu ohľadne nášho združenia.

Prišla som na daňový úrad 1 a vošla som do prvých dverí na prízemí (bolo to niečo na spôsob informácií). Tam ma nechali vyrozprávať celý môj problém a potom ma poslali na druhé poschodie za istou pani XY.
Na druhom poschodí som sa dozvedela, že tá pani XY tam nie je, že mám isť na prízemie do tretích dverí od tých informácií.
V tretích dverách od informácií ma poslali do štvrtých dverí od informácií.
Tam som sa dozvedela, že pani XY práve išla preč, že mám ísť za ňou na druhé poschodie. Keď som sa ohradila, že idem odtiaľ a tam nie je, tak ma tam aj tak poslali
Po 10 min čakania opäť na druhom poschodí prišla tá pani. A keď ma ona poslala na informácie, tak to som už bola riadne vytočená.
Nakoniec horko-tažko sa pozrela do počítača a zistila, že naše združenie patrí na danový úrad 2... takže som v nesprávnej budove... :-D
ALDA
19.03.07,12:40
Aby sme ich len nekritizovali, na DÚ, kde patrí jeden moj klient máme podobnú dobrú správkyňu dane :) Platí moje staré známe, vždy a všade všetko len záleží od ľudí :)

Ja mám tiež dobré skúsenosti na DU PK a aj BA III a IV, tiež aj v SC. Niekto tu už písal o dobrých skúsenostiach na DU PK.:)
blcha
19.03.07,15:22
Aj ja som videla účtovníctvo, ktoré robil (ale už nepodpísal) daňovák. Ten zdanil aj vystavené (a nezaplatené) predfaktúry. Prečo by aj nie - v jednoduchom účtovníctve??
VTerezka
20.03.07,15:47
Ja mávam vždy presne opačné skúsenosti. Chodím totiž na 2 daňové úrady. Na jednom sú na mňa správkyne dane milé. Keď mám niekde chybu, zavolajú mi, povedia ako to opraviť. Minule dokonca nemali úradné hodiny a šla mi otvoriť dvere, len aby som to opravila. A milá a s úsmevom. Konzultuje so mnou problémy, zistí, poradí, zavolá. Radosť tam ísť, si pripadám ako vítaný klient.
Na druhom daňovom úrade je to presný opak. "Nič vám nepovieme, lebo by to bol konflikt záujmov". Nech si nechajú, lebo to, čo mi doteraz poradili, bola vždy hlúposť. Jedna perla : " No, nemusíte od manželovej odpočítateľnej položky odrátavať manželkin invalidný dôchodok, to nie je jej príjem." Ďalšia perla : "Keď som účtovala ja, tak to takto nebolo, ale ja som účtovala 10 rokov dozadu."

Takže je to nie je o daňovej správe ako takej, ale o jednotlivcoch. Je to asi ako s čašníkmi - niekde si kávu dáte a niekde skrátka radšej nie... :o)
Marianna01
20.03.07,16:01
ja mám tiež skúsenosť s účtovníctvom od daňováčky - ale kontrolórky! Klientov kamarát ju má za účtovníčku a také veci mu hovorí, že potom veeeľmi ťažko presviedčať klienta o opaku... Mimochodom - to už nie je konflikt záujmov?!?!?!