demo2912
26.03.07,21:19
dobry den,
neviem sa to uplne presne zorientovat, kedze som tu v podstate prvy krat, tak snad sa pytam na spravnom mieste.
mam zaujem o odkupenie povale od mojich susedov s naslednou vystavbou podkrovnych bytov pre vlastne pouzitie. chcel by som sa opytat, ako to funguje. viem, ze kazdemu najomnikovy pripada k jeho bytu urcita cast povale. v zakone som nieco cital o 2/3 vacsine, ale neviem, ci sa toto vztahuje aj na odkupenie spolocneho priestoru. je trochu nelogicke, aby bol niekto prinuteny predatsvoj podiel, ked nechce. viete mi prosim popradit? popripade mi dat nejaky link k materialo, ako chronologicky sa takyto proces (vystavba podkrovnych byto) realizuje.

dakujem Vam velmi pekne.
Miso
Elena Navrátilová
27.03.07,05:15
Najprv by bolo dobre špecifikovať či sa jedná o nájomníkov /Tí asi nemôžu predávať spoločnú časť domu/, alebo sa jedná o vlastníkov spoločnej časti domu. Bližšie ohľadom nadstavby atď. máš v zkone 182/1993, resp.aj tu nájdeš ostatok.
Chobot
27.03.07,06:55
dobry den,
neviem sa to uplne presne zorientovat, kedze som tu v podstate prvy krat, tak snad sa pytam na spravnom mieste.
mam zaujem o odkupenie povale od mojich susedov s naslednou vystavbou podkrovnych bytov pre vlastne pouzitie. chcel by som sa opytat, ako to funguje. viem, ze kazdemu najomnikovy pripada k jeho bytu urcita cast povale. v zakone som nieco cital o 2/3 vacsine, ale neviem, ci sa toto vztahuje aj na odkupenie spolocneho priestoru. je trochu nelogicke, aby bol niekto prinuteny predatsvoj podiel, ked nechce. viete mi prosim popradit? popripade mi dat nejaky link k materialo, ako chronologicky sa takyto proces (vystavba podkrovnych byto) realizuje.

dakujem Vam velmi pekne.
Miso

AK je to bytový dom, tak o predaji bude musieť rozhodnúť schôdza vlastníkov. Následne budeš musieť podpísať s každým vlastníkom kúpno-predajnú zmluvu (teda jednu, ktorú všetci vlastníci podpíšu).

Postup sa nedá popísať do jedného príspevku.
demo2912
27.03.07,10:15
dakujem pekne za info. byty su v osobnych vlastnictvach, cize aj spolocne priestory su asi tym padom rozdelene medzi obyvatelov.
Chobot
28.03.07,13:22
dakujem pekne za info. byty su v osobnych vlastnictvach, cize aj spolocne priestory su asi tym padom rozdelene medzi obyvatelov.

Len Ťa upresním - nie sú rozdelené medzi obyvateľmi, ale sú spoločným vlastníctvom obyvateľom - majiteľov bytov.
empaty
04.04.07,21:52
dobry den,
mam zaujem o odkupenie povale od mojich susedov s naslednou vystavbou podkrovnych bytov pre vlastne pouzitie. chcel by som sa opytat, ako to funguje. viem, ze kazdemu najomnikovy pripada k jeho bytu urcita cast povale. v zakone som nieco cital o 2/3 vacsine, ale neviem, ci sa toto vztahuje aj na odkupenie spolocneho priestoru. je trochu nelogicke, aby bol niekto prinuteny predatsvoj podiel, ked nechce. viete mi prosim popradit? popripade mi dat nejaky link k materialo, ako chronologicky sa takyto proces (vystavba podkrovnych byto) realizuje.

dakujem Vam velmi pekne.
Miso
Tato problematika výstavby nových strešných bytov sa dá asi najlepšie riešiť zmluvou o nadstavbe podľa zakona o vlastníctve bytov 182/93.
Na riadnom zhromaždení vlastníkov (s doručením pozvánky a zmluvy o nadstavbe ako prílohy k pozvánke, každému vlastníkovi najmenej 10 dní vopred. Je potrebné mať doručenkami písomne zdokladované.) musí byť hlasovaním schválené uznesenie 2/3 väčšinou všetkých vlastníkov v dome o schválení tejto konkrétnej zmluvy o nadstavbe (priloženej potom k zápisnici), o presnom určení stavebníka a o odplate, za ktorú vlastníci dávajú stavebníkovi k dispozícii strechu a taktiež za to, že súhlasia, že sa im nadstavbou zmenšia veľkosti spoluvlastníckych podielov na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu (ČZaP)

Zmluva o nadstavbe musí pritom obsahovať všetky náležitosti § 21 a nasledovných zákona 182/93 Z.z. v spojení s príslušnými ustanoveniami zákona 40/1964 Z.z. Občiansky zákonník.

Spoločné ČZaP sú neohraničeným spoluvlastníctvom všetkých vlastníkov a preto o ňom rozhoduje 2/3 kvórum vlastníkov a upravuje to zákon 182/93 o vlastníctve bytov. Inak by bolo potrebné získať súhlas každého vlastníka v dome, na základe zákona o katastri. Tieto veci by mal robiť právnik s praxou z problematiky zákona o vlastníctve bytov, občianskeho zákonníka, stavebného zákona a zákona o katastri.
Alebo sa obrátiť na niekoho, kto s týmto už má reálne skúsenosti.
Orim
18.04.07,10:14
Spoločenstvo nášho domu sa rozhodlo odpredať stavebnej firme podkrovné priestory za účelom výstavby bytov v týchto priestoroch. Stavebná firma sa zaviazala, že vrámci tejto výstavby zrekonštruuje strechu domu a vykoná zateplenie celého domu. K domu patrí aj priľahlý pozemok (dvor), ktorý je vyčlenený na parkovanie aut majiteľov bytov v tomto dome.
Pri prejednávaní odpredaja podkrovných priestorov nám právny zástupca tejto firmy tvrdil, že sme povinný k týmto bytom rozdeliť aj priľahlý pozemok. My súhlasíme s rozdelením spoločných časti domu a pozemku pod domom, ale si myslíme že priľahlý pozemok nie sme povinný rozdeliť (alebo odpredať). Žiadam o objasnenie podľa akého zákona alebo právnej normy sme povinný tento priľahlý pozemok rozdeliť alebo odpredať.

Andrej Bratislava
Elena Navrátilová
18.04.07,10:34
Spoločenstvo nášeho domu sa rozhodlo odpredať stavebnej firme podkrovne priestory za účelom vystavby bytov v týchto priestoroch. Stavebná firma sa zaviazala, že vrámci tejto vystavby zrekonštruuje strechu domu a vykoná zateplenie celeho domu. K domu patrí aj príľahlý pozemok (dvor), ktrý je vyčlenený na parkovanie aut majiteľov bytov v tomto dome.
Pri prejednávaní odpredaja podkrovných priestorov nám právny zástupca tejto firmy tvrdil, že sme povinný k týmto bytom rozdeliť aj príľahlý pozemok. My súhlasime s rozdelením spoločných časti domu a pozemku pod domom, ale si myslíme že príľahlý pozemok niesme povinný rozdeliť (alebo odpredať). Žiadam o objasnenie podľa akého zákona alebo právnej normy sme povinný tento príľahlý pozemok rozdeliť alebo odpredať.

Andrej Bratislava
Mirko to je akože čo? Pýta sa Andrej Bratislava?
empaty
19.04.07,07:23
Spoločenstvo nášeho domu sa rozhodlo odpredať stavebnej firme podkrovne priestory za účelom vystavby bytov v týchto priestoroch. Stavebná firma sa zaviazala, že vrámci tejto vystavby zrekonštruuje strechu domu a vykoná zateplenie celeho domu. K domu patrí aj príľahlý pozemok (dvor), ktrý je vyčlenený na parkovanie aut majiteľov bytov v tomto dome.
Pri prejednávaní odpredaja podkrovných priestorov nám právny zástupca tejto firmy tvrdil, že sme povinný k týmto bytom rozdeliť aj príľahlý pozemok. My súhlasime s rozdelením spoločných časti domu a pozemku pod domom, ale si myslíme že príľahlý pozemok niesme povinný rozdeliť (alebo odpredať). Žiadam o objasnenie podľa akého zákona alebo právnej normy sme povinný tento príľahlý pozemok rozdeliť alebo odpredať.

Andrej Bratislava
Andrej keď žiadaš!, sme povinní Ti objasnenie tu na Porade bezodkladne poskytnúť. Preto:

O "odkúpení podkrovných priestorov" som písal v predchádzajúcom príspevku tejto témy č.6, kde sa v zmluve o nadstavbe vymedzujú práve zmeny spoluvlastníckych podielov na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu pôvodných bytov a spoluvlastníckych podielov novopostavených bytov a teraz ho ešte doplňujem o spoluvlastnícke podiely na zastavanom pozemku pod domom a na priľahlom pozemku k domu.

Áno, ste povinní sa v prvom rade so stavebníkom a budúcim vlastníkom novopostavených bytov v nadstavbe domu dohodnúť na rozdelení spoluvlastníckych podielov na priľahlom pozemku podľa §5 odst 1. písm. e) zákona NR SR 182/93 Z.z. v platnom znení citujem:
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byt písomná a okrem všeobecných náležitostí musí obsahovat:
e) vymedzenie velkosti spoluvlastníckeho podielu na prilahlom pozemku dohodou nadobúdatela bytu alebo nebytového priestoru s vlastníkom domu

Ak by k dohode nedošlo potom sa bude postupovať podľa odstavca b), ktorý znie:
b) vymedzenie velkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spolocných castiach domu, spolocných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na prilahlom pozemku, pricom velkost spoluvlastníckeho podielu je urcená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri prilahlom pozemku nepostupuje podla písmena e),

Teda z toho vyplýva, že sa musíte buď dohodnúť s nadobúdateľom nového bytu podľa písmena e) alebo sa bude postupovať automaticky podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu podľa písmena b). Ale to len v prípade, ak podpíšete zmluvu o nadstavbe!
Pri rokovaní o dosiahnutí dohody máte tak na svojej strane výhodu, lebo ak by stavebník (rovná sa vlastník nových bytov) nesúhlasil s Vašim návrhom rozdelenia (dohodou sa môžete dohodnúť aj na rozdelení tak, že stavebník bude mať minimálny podiel alebo nulový), nemusíte s ním podpísať zmluvu o nadstavbe bytov v dome....:-)
Orim
20.04.07,05:28
Poskytol som známemu možnosť, aby sa pod mojim nickom spýtal na nejaké veci čo potreboval, pretože sa nedarila jeho registrácia. Vidím, že to využil.

Ak som to správne pochopil nie je to povinnosť priľahlý pozemok predávať v prípade nadstavby.
Vychádza mi to aj z toho, že napríklad sa majtelia rozhodnú, že si postavia na priľahlom pozemku garáže, ale časť majiteľov (povedzme 1/4)to nechce a svoj podiel predajú niekomu inému, ktorý si tam tú garáž postaví.
Potom sa dohodnú, že budú robiť nádstavbu. Na základe toho potom sa urobí nová dohoda sa novými majiteľom, kde sa zmenia spoluvlastnícke podiely ale len v dome a na pozemku, ktorý je na zastavanej časti domu.
Aj keď ten nový majiteľ by pôvodne chcel zrejme aj podiel na priľahlom pozemku podľa mňa naň nemá nárok.

Tedy ten môj známy a celý dom by si mali hľadať firmu, ktorá urobí nadstavbu a nebude si nárokovať aj rozdelenie priľahlého pozemku.

Vyhovárať sa na to, že sa tam musia vytvoriť parkovacie miesta je tiež blbosť. Pretože každé parkovacie miesto musí mať určitý rozmer a keď tam nie je miesto, tak sa tam nové nedá vytvoriť pretože by nebola dodržaná určitá norma na rozmer miesta pre parkovanie. Jedine že by sa potom postavili poschodové garáže, ale to ide zase do nákladov a niekto by to musel zaplatiť.
Elena Navrátilová
20.04.07,05:35
Poskytol som známemu možnosť, aby sa pod mojim nickom spýtal na nejaké veci čo potreboval, pretože sa nedarila jeho registrácia. Vidím, že to využil.

Ak som to správne pochopil nie je to povinnosť priľahlý pozemok predávať v prípade nadstavby.
Vychádza mi to aj z toho, že napríklad sa majtelia rozhodnú, že si postavia na priľahlom pozemku garáže, ale časť majiteľov (povedzme 1/4)to nechce a svoj podiel predajú niekomu inému, ktorý si tam tú garáž postaví.
Potom sa dohodnú, že budú robiť nádstavbu. Na základe toho potom sa urobí nová dohoda sa novými majiteľom, kde sa zmenia spoluvlastnícke podiely ale len v dome a na zastavanej časti domu.
Aj keď ten nový majiteľ by pôvodne chcel zrejme aj podiel na priľahlom pozemku podľa mňa naň nemá nárok.

Tedy ten môj známy a celý dom by si mali hľadať firmu, ktorá urobí nadstavbu a nebude si nárokovať aj rozdelenie priľahlého pozemku.
Ja som to pochopila tak, že už v zmluve pri odpredaji si dajú podmienku, že dotyčná firma nebude žiadať nejakú časť pozemku, ktorý je vlastníctvom členov SVB. To znamená, že on ako záujemca o odkúpenie povaly hneď vyjadrí svoj súhlas a teda bude rešpektovať aj predmetnú podmienku. Pre toto je dôležité urobiť už na začiatku kvalitnú zmluvu, z ktorej budú jasné stanovené pravidlá aj do budúcnosti. Dá sa tým predísť prípadným problémom v budúcnosti.
empaty
20.04.07,10:50
Orim ak podpíšete zmluvu o nadstavbe domu bez dohody o velkosti spoluvl. podielu na priľahlom pozemku v nej, nárok by naň mal..... na základe a podľa 182ky.
Vy v zmluve o nadstavbe musíte urobiť dohodu, ale takú, že noví vlastníci/vlastník súhlasia, že ich podiel na priľahlom pozemku bude nulový.
Orim
20.04.07,18:38
Aj keď nejde o nás, súhlasím, že tu je treba urobiť takúto dohodu.
Ide tu o to, že sa na mňa s týmto problémom obrátil kamarát (ktorý si to sem sám napísal), že ich do toho núti stavebná firma, a chcel vedieť či sú to povinní dať. Firma to chce "odkúpiť", zrealizovať stavbu horných bytov, zateplenia domu a potom chce tie nové byty odpredať.

Alebo si musia vybrať inú firmu ak táto nebude chcieť súhlasiť s takouto dohodou.
Pandora
01.07.08,11:05
Dobry den,
v prvom rade sa Vam vsetkym chcem podakovat za velmi cenne info, ktore som na stranke ziskala. Zaujimam sa o kupu povaly len chvilu a tak velka vdaka za zorientovanie v teme.
Byvam v bytovom dome /16 bytov a 4 nebytove priestory/ na 2. a najvyssom poschodi. Viaceri vlastnici bytov tu mame zaujem o odkupenie povaly za ucelom postavenia si dvojpodlaznych bytov. Zozbierali sme teda 2/3 podpisov dufajuc, ze to staci, lebo 100% nedosiahneme a dali ziadost na mestsky urad. Mesto je majitelom neodkupenych bytov, preto ak sa nemylim je nutny suhlas aj od mesta. Teraz sa vsak niektore susedy dochodkyne rozhodli, ze by chceli aj nove vchodove dvere a fasadu. Zhanaju teda investorov. Samozrejme my sme boli ochotni za povalu urobit "len" novu strechu, preto napadom s investorom ohuruju. Snazia sa presvedcit susedov a ziskat ich pre investora. Myslela som si doteraz, ze investor odkupuje povaly a stavia tam nove byty len ak nie je zaujem zo strany vlastnikov. Na korektne vztahy sa v nasom dome nemozem spolahnut, prave naopak. Chcela by som vas teda poprosit o radu - ci mam nejake moznosti ako si podkrovie nechat a nepustit tam cudzieho investora. Predkupne pravo je tam zlozitejsie a ak mi investor ponukne byt za 3 miliony, tak som nevyhrala. Neviete mi prosim poradit nejaky postup ako investora zastavit? Spolocne s ostatnymi rodinami by sme totiz opravili az 2/3 strechy...
felix1
01.07.08,19:50
Asi bude najlepšie pozrieť sa na problém z druhej strany, teda z pohľadu ostatných vlastníkov. Iste mi dáte za pravdu že aj vlastník bytu na prízemí ma povinnosť prispieť na opravu strechy. Logicky ma teda každý vlastník svoj podiel na každom m2. Zdá sa Vám normálne ,, vyvlastniť ,, ostatným vlastníkom ich podiel? Samozrejme, nie som proti nadstavbám, vstavbám a prestavbám, ale za serióznych podmienok pre všetky strany. Ak chcete riešiť vec seriózne , ponúknite strechu na odpredaj s možnosťou predkupného práva pre Vás ako vlastníkov v rovnakej cene, akú ponúkne najúspešnejší investor. Túto čiastku môžete použiť na opravu fasády, vchodu a podobne.
Mimochodom, napadlo Vás ze vstavbou upravíte pomer podielov v dome a na pozemku ( zo spoločných časti sa stanu obytné priestory). Ako chcete vyplatiť ostatných vlastníkov pri znovuprerozdelení podielu na pozemku?
Ak Vám dovolia stavať len za opravenú fasádu a novú bránu, berte to všetkými 4mi, môžu sa im otvoriť oči a budu chcieť oveľa viac ( ak je dom v dobrej lokalite alebo s pekným výhľadom). Samotnou prestavbou im pomôžete max. na pár rokov s podielom na oprave strechy. Po uplynutí záruky budú znovu povinný postarať sa o opravu strechy.
radox73
06.08.08,17:39
Pekný podvečer.U nás v bytovom dome máme tiež problém.Bývam v tehlovej 2 poschodovej bytovke, uplne na vrchu.Spolu aj s 2 susedmi chceme odkupit nebytove priestory nad nami na základe vybudovania podkrovia len nad našimi bytmi.Aj sme sa do toho pustili aj sme získali 2/3...ale iba ako predbežný súhlas.Nakoľko v našej bytovke je 80% staršej populácie, chytili sa toho a oslovili investora, resp.fy:,ktorá má v blízkosti našej bytovky polyfunkčnú budovu so zdravotnými ambulanciami, rozhodla sa tato firma na základe oslovenia naších susediek, že spomínané nebyt.priestory/povala/, že ju zoberie, da do poriadku strechu,zateplí bytovku a taktiež že na spoločných priestoroch vymení plastové okna...s tým, že na povale nad našimi bytmi spravý ambulancie , čiže priestory na komerčne využitie, na prenájom, s tym že zatial susedky si medzi sebou podpisovali len predbežny súhlas s tým že maju už 2/3.všetko sa jedná o susedov, ako som už spomínal staršej vekovej hranice, ktorí obývaju poschodia nižšie.Da sa tým nirčo robit?nechcem aby sa nam denno denne od rana do neskorého poobedia nad hlavami prehanalo stado ludí a vyrušovalo nas to.S tým že tam budu ambulancie, nemáme šance sa dostat k podkroviu .Nemáme nejake prednostné právo????Dá sa to nejako aj sudnou cestou???.......Keby to mal kmat investor, ktorý tam zriadi bytove jednotky, stále je reálna šanca sa s ním dohosnut, napr.aj o odkupení podkrovia a prepojenia si s našimi bytmi.ZA odpovede vopred dakujem.Pekný večer....
radox73
06.08.08,17:50
Re: odkupenie povale
Pekný podvečer.U nás v bytovom dome máme tiež problém.Bývam v tehlovej 2 poschodovej bytovke, uplne na vrchu.Spolu aj s 2 susedmi chceme odkupit nebytove priestory nad nami na základe vybudovania podkrovia len nad našimi bytmi.Aj sme sa do toho pustili aj sme získali 2/3...ale iba ako predbežný súhlas.Nakoľko v našej bytovke je 80% staršej populácie, chytili sa toho a oslovili investora, resp.fy:,ktorá má v blízkosti našej bytovky polyfunkčnú budovu so zdravotnými ambulanciami, rozhodla sa tato firma na základe oslovenia naších susediek, že spomínané nebyt.priestory/povala/, že ju zoberie, da do poriadku strechu,zateplí bytovku a taktiež že na spoločných priestoroch vymení plastové okna...s tým, že na povale nad našimi bytmi spravý ambulancie , čiže priestory na komerčne využitie, na prenájom, s tym že zatial susedky si medzi sebou podpisovali len predbežny súhlas s tým že maju už 2/3.všetko sa jedná o susedov, ako som už spomínal staršej vekovej hranice, ktorí obývaju poschodia nižšie.Da sa tým nirčo robit?nechcem aby sa nam denno denne od rana do neskorého poobedia nad hlavami prehanalo stado ludí a vyrušovalo nas to.S tým že tam budu ambulancie, nemáme šance sa dostat k podkroviu .Nemáme nejake prednostné právo????Dá sa to nejako aj sudnou cestou???.......Keby to mal mat investor, ktorý tam zriadi bytove jednotky, stále je reálna šanca sa s ním dohodnut, napr.aj o odkupení podkrovia a prepojenia si s našimi bytmi.ZA odpovede vopred dakujem.Pekný večer....
radox73
06.08.08,18:08
aj my máme presne ten istý problem ako som už hore spominal....my sme susedkam ponukli opravu celej strechy na naše naklady.Lenže u nas je prolem ten, že ked sa postavia hore polyfunkčne priestory, nikdy sa k povale nad vlastnými bytmi nedostaneme, anik za 3mil. ako ste vy spomínali.Neverím, že sa to nejako nedá riešit, a že fy, ktoré maju fin.prostriedky, že si možu v tomto štate robit čo chcu a za lacno získavat lukratývne povaly v centre miest., s tým, že daju do poriadku vonkajšiu fasadu, plastové okna do spoloč.priestorov.Na jednej strane je to všetko krasne, ale obyčajny človek sa vlastného slova nedovolá.A je všeobecne známe, že vačšinou tých starých tehlových bytoviek su obyvatelmi práve starší ľudia, ktorým je to jedno, kto tie bytovky da do priadku.A mladý čo tam prídu byvat sa len prizeraju, ako si firmi privlastnuju lukratívne nebytové priestory za pár drobných.JA viem.....že je to všetko trhovy mechanizmus, ani sa nad tým nejako nepozastavujem....ale.......ale....ale.....je to jedno čo si o tom myslím práve ja....:cool:
Dobrodej
18.01.15,12:27
Zdravím.
Mám záujem o odkúpenie povaly nad svojim horným bytom,schodiskom a čiastočne nad bytom susedy.Strecha bola novo zhotovená.Je v záruke ešte 1,5 roka.
Mojim cieľom je vytvorenie mezonetu,nie samostatnej bytovej jednotky.
Rekonštrukcia zahŕňa: prebúranie sa z môjho bytu medzi betónovými trámami na poval /otvor 1 x 3m/,zateplenie sedlovej strechy,zrovnanie a zateplenie podlahy,vytvorenie strešných okien,vytvorenie priečok,dotiahnutie el. a vody,vloženie krbovej vložky do stávajúceho,nevyužívaného ale funkčného komínu.
Akcia: zvolanie schôdze,získanie súhlasu 2/3 o odkúpení nebytového priestoru a súhlasu s prerábkou,spísanie kúpno predajnej zmluvy na konkrétne m2,získanie písomného súhlasu od susedy nad ktorou prerábka prebehne,posúdok od statika (zaťaženie na m2)
Otázka: Majú právo odpredať tieto nebytové priestory aj susedia ktorí majú byty založené v prospech bánk? Postačí jedna spoločná kúpno-predajná zmluva a žiadosť o vloženie do katastru? Je nutné k tejto akcii stavebné povolenie? Ako získať súhlas susedov na tvorbu okien v streche ktorej plynie záruka? Hlasovanie môže zvolať domovník alebo len správca budovy? Aké povinnosti mi vyplívajú voči správcovi budovy (oznamovacia,deklarovacia)?
Ďakujem