hajni
23.03.10,06:57
treba preinštalovať program
Ďakujem, vyskúšam.
rasub
08.04.10,04:54
Prosím o pomoc, od nového roku účtujem v Alfe, Pri účtovaní v peňažnom denníku som bola v predchádzajúcom programe zvyknutá ihneď si vytlačiť aj príjmový, resp. výdavkový doklad. Položky PD neboli číslované a v prípade, že som obdržala nejaký starší zabudnutý doklad, mohla som to doúčtovať a nemusela som nanovo tlačiť PPD a VPD. V Alfe som tiež pri účtovaní vytlačila PPD a VPD, kedže som v marci obdržala doklad z januára, doúčtovala som ho, dala som funkciu úpravy, zoradiť, prečíslovať a vyzerá to tak, že musím nanovo vytlačiť všetky PPD a VPD , pretože sa mi nezhodujú ani položky peň. denníka ani číslovanie PPD a VPD. Kedže tých dokladov mám už veľa, je mi dosť ľúto že to musím nanovo vytláčať.

A ak náhodou sa mi dostane ešte nejaký starší doklad, čo sa mi bežne stáva, budem to musieť vytláčať nanovo?

Prosím o radu skúsenejších. Ďakujem
andreaS
08.04.10,05:20
tak ten starsi doklad zauctuj s datumom, kedy ti bol predlozeny...

ja si tlacim doklady vylucne po skonceni obdobia... ale to je aj preto, ze nemam ziadneho zivnostnika, kt. uctujem priebezne... v marci sa mi dostanu naraz vsetky doklady...
Maruška54
08.04.10,05:27
Prosím o pomoc, od nového roku účtujem v Alfe, Pri účtovaní v peňažnom denníku som bola v predchádzajúcom programe zvyknutá ihneď si vytlačiť aj príjmový, resp. výdavkový doklad. Položky PD neboli číslované a v prípade, že som obdržala nejaký starší zabudnutý doklad, mohla som to doúčtovať a nemusela som nanovo tlačiť PPD a VPD. V Alfe som tiež pri účtovaní vytlačila PPD a VPD, kedže som v marci obdržala doklad z januára, doúčtovala som ho, dala som funkciu úpravy, zoradiť, prečíslovať a vyzerá to tak, že musím nanovo vytlačiť všetky PPD a VPD , pretože sa mi nezhodujú ani položky peň. denníka ani číslovanie PPD a VPD. Kedže tých dokladov mám už veľa, je mi dosť ľúto že to musím nanovo vytláčať.

A ak náhodou sa mi dostane ešte nejaký starší doklad, čo sa mi bežne stáva, budem to musieť vytláčať nanovo?

Prosím o radu skúsenejších. Ďakujem

môžeš ešte urobiť to že vytlačíš doklady bez očíslovania a potom čísla VD a PD dopíšeš ručne
rasub
08.04.10,06:34
Ďakujem za odpovede, rozmýšľala som aj o tom, že vytlačím PD a VD bez očíslovania, ale por. čísla peňažného denníka sa vraj nedajú vypnúť /volala som do Krosu/
rodina1
08.04.10,06:37
Ďakujem za odpovede, rozmýšľala som aj o tom, že vytlačím PD a VD bez očíslovania, ale por. čísla peňažného denníka sa vraj nedajú vypnúť /volala som do Krosu/
Dajú sa aj poradové čísla peň. denníka vypnúť. Stačí, keď si uvedené "odklikneš" keď si dávaš tlač PPD alebo VPD. Ja si tak tlačím doklady, potom ručne dopisujem čísla PPD a VPD.
nina100
12.04.10,09:36
Neviete mi poradiť akým spôsobom presmerujem faktúry za služby, ktoré majú byt podľa novely zák. o DPH vykazované v suhrnnom výkaze do tlačiva súhrnný výkaz?
nikolia
12.04.10,11:46
ak ich máš nahodené v evidencii dph, tak len dáš tlač-výkazy,daň.prizn...-súhrnný výkaz a tam by sa ti to malo objaviť samé...
nina100
13.04.10,09:30
Nikolia,
su to sluzby - preprava pre cesku firmu, ktora ma IC DPH CZ. a tieto sluzby sa do priznania k DPH neeviduju, tak neviem ktory riadok mam pouzit, aby mi to hodilo do suhrnneho vykazu.
elpka
14.04.10,09:10
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu....dodávateľ , platca DPH má iné DIČ ako IČ DPH a nejde mi tam nahodiť jeho DIČ, stále mi tam dáva DIČ také isté ako IČ DPH. Prosím Vás, ak viete poraďte mi kde to môžem v Alfe nastaviť. Vopred ďakujem.
Zita5
14.04.10,09:12
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu....dodávateľ , platca DPH má iné DIČ ako IČ DPH a nejde mi tam nahodiť jeho DIČ, stále mi tam dáva DIČ také isté ako IČ DPH. Prosím Vás, ak viete poraďte mi kde to môžem v Alfe nastaviť. Vopred ďakujem.

Však to robí správne , DIČ je ako IČ DPH , len to nesie zo sebou SK....

Napr DIČ XXXXXXXXXX
IČ DPH SKXXXXXXXXXX
abel
14.04.10,09:18
Nikolia,
su to sluzby - preprava pre cesku firmu, ktora ma IC DPH CZ. a tieto sluzby sa do priznania k DPH neeviduju, tak neviem ktory riadok mam pouzit, aby mi to hodilo do suhrnneho vykazu.
pri vystavení faktúry si pri položkách odklikni na ľavej strane "služby" a vyber si tam možnosť - tam kde je výber riadkov - možnosť Nsv
elpka
14.04.10,09:21
Však to robí správne , DIČ je ako IČ DPH , len to nesie zo sebou SK....

Napr DIČ XXXXXXXXXX
IČ DPH SKXXXXXXXXXX

Zitka, oni mi dodávajú materiál a ja pre nich robím záručné opravy, od 1.3. zmenili názov spoločnosti ..teraz som im fakturovala súhrn za 03/2010 a vrátili mi faktúru s tým, že som im uviedla zlé DIČ. Spoločnosť nemá zhodné DIČ a IČ DPH. Je to vôbec teda možné, aby ich mali rozdielne?
Zita5
14.04.10,09:24
Zitka, oni mi dodávajú materiál a ja pre nich robím záručné opravy, od 1.3. zmenili názov spoločnosti ..teraz som im fakturovala súhrn za 03/2010 a vrátili mi faktúru s tým, že som im uviedla zlé DIČ. Spoločnosť nemá zhodné DIČ a IČ DPH. Je to vôbec teda možné, aby ich mali rozdielne?

Nech Vám nafaxujú alebo pošlú emailom Registračné kartičky z ich príslušného DU a sama si to skontrolujete a zistíte čo je vlastne správne .
abel
14.04.10,09:30
Zitka, oni mi dodávajú materiál a ja pre nich robím záručné opravy, od 1.3. zmenili názov spoločnosti ..teraz som im fakturovala súhrn za 03/2010 a vrátili mi faktúru s tým, že som im uviedla zlé DIČ. Spoločnosť nemá zhodné DIČ a IČ DPH. Je to vôbec teda možné, aby ich mali rozdielne?
Je to možno napr. pri skupinových registráciách - pozri napríklad faktúru od plynární. Ale neviem, prečo sa ti nedá vložiť do DIČ iné číslo ako do IČ DPH, skúšala som to pri vkladaní údajov u partnerov, a bez problémov mi to napíše také čísla, aké mu zadám
elpka
14.04.10,09:44
Je to možno napr. pri skupinových registráciách - pozri napríklad faktúru od plynární. Ale neviem, prečo sa ti nedá vložiť do DIČ iné číslo ako do IČ DPH, skúšala som to pri vkladaní údajov u partnerov, a bez problémov mi to napíše také čísla, aké mu zadám

nemám tam samostatnú kolónku na vyplnenie DIČ, ak dám platca DPH, tak mi tam už nejde vložiť DIČ.
Zita5
14.04.10,09:48
Nech Vám nafaxujú alebo pošlú emailom Registračné kartičky z ich príslušného DU a sama si to skontrolujete a zistíte čo je vlastne správne .
Požiadajte ich o horeuvedené a potom údaje vpíšte do Partnerov .
Ajuška
14.04.10,10:07
Požiadajte ich o horeuvedené a potom údaje vpíšte do Partnerov .
Mne sa zdá zbytočné žiadať faxovanie kartičiek. Alfa dáva priamo pri zadávaní údajov o partnerovi link, cez ktorý je možné overiť si existenciu zadaného čísla DPH... ;)
Ajuška
14.04.10,10:11
nemám tam samostatnú kolónku na vyplnenie DIČ, ak dám platca DPH, tak mi tam už nejde vložiť DIČ.
...ak potvrdíš že je platca DPH, rozbalí sa Ti riadok na vyplnenie DIČ DPH a priamo nad ním máš riadok DIČ do ktorého keď vstúpiš, napíšeš údaj aký chceš..;).
abel
14.04.10,10:31
nemám tam samostatnú kolónku na vyplnenie DIČ, ak dám platca DPH, tak mi tam už nejde vložiť DIČ.
akú máš verziu? Mám verziu 16.20 a tam sa to dá rozlíšiť
elpka
14.04.10,10:46
akú máš verziu? Mám verziu 16.20 a tam sa to dá rozlíšiť
v prvom rade ďakujem všetkým za odpovede....:)
no mám verziu 15.20....:mee: takže skúsim si stiahnuť aktualizáciu a keď to ide tebe, tak dúfam že to pôjde aj mne..:rolleyes:
mimotemymimochodom som volala do tej firmy, že si chcem overiť údaje, ktoré mi poslali, keďže uviedli iné DIČ ako IČ DPH, tak sa milá pani hneď na mňa oborila, že čo sa mi nezdá, veď je to normálne, že sa musím ešte veľa učiť... netvrdím, že nie, ale ona tiež...slušnému správaniu..:cool:
ešte raz vďaka ....evka:)
Zita5
14.04.10,11:17
Mne sa zdá zbytočné žiadať faxovanie kartičiek. Alfa dáva priamo pri zadávaní údajov o partnerovi link, cez ktorý je možné overiť si existenciu zadaného čísla DPH... ;)

Aj to je jedna z možností . Len vieš ja tieto veci mám založené aj pri partneroch .Viac verím kartičkám , ako internetu .A mám dodávateľov, kde som tiež musela odovzdať fotokópiu ŽL a osvedčenie o registrácii platiteľa DPH a pridelení DIČ .;)
elpka
14.04.10,11:30
akú máš verziu? Mám verziu 16.20 a tam sa to dá rozlíšiť

ďakujem ešte raz...bolo to v tej starej verzii programu...stiahla som 16,20 a hup kolónka je tam...;)
nina100
16.04.10,07:45
pri vystavení faktúry si pri položkách odklikni na ľavej strane "služby" a vyber si tam možnosť - tam kde je výber riadkov - možnosť Nsv

dik za radu, ale nefunguje mi to.. takto som to uz skusala a pri zadavani tlacit suhrnny vykaz mi vypisuje, ze v zvolenom obdobi sa nenachadzaju ziadne udaje pre tento vykaz:(


Upravujem..vo ver. 16,1 to nejde. . vo ver. 16,2 ano, takze este raz dik
otázka
13.05.10,07:48
Ahojte, nadväzujem na túto tému, lebo neviem ako mám postupovať pri vystavení faktúr. Ide o platcu DPH podľa § 7a, faktúra pre českého odberateľa a nemôžem nikde v Alfe nájsť, aby sa mi na faktúre zobrazila formulka, niečo v tom zmysle ako: Som platca DPH podľa § 7a.....
Druhá otázka: pri vystavení faktúry pre slovesnkého odberateľa, faktúrujem ako neplatca DPH bez DPH, uvádzam tam túto formuláciu, alebo Nie som platca DPH.
Ďakujem.

Zuzana
Maya1
19.05.10,11:05
Ja nevystavujem faktúry v alfe, to robí klient vo svojom programe, ja ich len v Alfe evidujem v evidencii pohľadávok a v takom prípade netreba zabudnúť odkliknúť typ dokladu "Faktúra EÚ (služba)", zadať menu (aj ked je EUR) sumu CM aj sumu a to bez DPH a pri otázke či zaevidovať do DPH odkliknúť áno a už by sa to malo dostať do SV. Snáď to niekomu pomôže.;)
otázka
20.05.10,07:01
Už som na to prišla, aby mi faktúru zahrnulo do súhrnného výkazu DPH. Pri vystavovaní faktúry, keď zadávam položky, treba odkliknúť, služba a v roletke X-(neovpl.DPH).
Maya1 ja tiež postupujem ako ty, ale 2 živnostníci sa mi stali platcami DPH podľa § 7a a niektorým svojim klientom aj vystavujem faktúry, ak o to požiadajú.
marta bodonova
31.05.10,06:36
Vie mi niekdo poradiť?
Kúpila som PC a v alfe ho mám dať do prevádzkovej réžie?
PC stal 950 EUR a som platca DPH.
Ďakujem
rodina1
31.05.10,06:39
Vie mi niekdo poradiť?
Kúpila som PC a v alfe ho mám dať do prevádzkovej réžie?
PC stal 950 EUR a som platca DPH.
Ďakujem
PC by som zaradila ako výdavok za materiál, v analytickom členení - krátkodobý majetok.
950 Eur je zrejme aj s DPH, takže ako krátkodobý majetok za ti zaeviduje len cena bez DPH.
V Alfe - stĺpec - 22 - výdavok za materiál, zakliknúť - evidencia DPH a zároveň zakliknúť - krátkodobý majetok.
PC zrejme budeš využívať pri práci.
Maya1
31.05.10,06:43
PC by som zaradila ako výdavok za materiál, v analytickom členení - krátkodobý majetok.
950 Eur je zrejme aj s DPH, takže ako krátkodobý majetok za ti zaeviduje len cena bez DPH.
V Alfe - stĺpec - 22 - výdavok za materiál, zakliknúť - evidencia DPH a zároveň zakliknúť - krátkodobý majetok.
PC zrejme budeš využívať pri práci.
Podľa mňa to nie je výdavok na materiál, ale prevádzková réžia v ďalšom členení - krátkodobý majetok. ak sa mýlim, oprav ma.
marta bodonova
31.05.10,06:46
Tak teraz neviem naozaj kde to dať?
Zareaguje ešte niekdo?
andreaS
31.05.10,06:50
PC by som zaradila ako výdavok za materiál, v analytickom členení - krátkodobý majetok.
950 Eur je zrejme aj s DPH, takže ako krátkodobý majetok za ti zaeviduje len cena bez DPH.
V Alfe - stĺpec - 22 - výdavok za materiál, zakliknúť - evidencia DPH a zároveň zakliknúť - krátkodobý majetok.
PC zrejme budeš využívať pri práci.


priklanam sa k materialu... do prevadzkovej rezie sa uctuju v JU sluzby...

ale v konecnom dosledku ide skor o to rozlisit nedanove a danove... ;)
EkoRenka
31.05.10,06:54
Ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu (veď v Alfe sa Ti to dá krásne rozčleniť na analytiku - majetok do 1660,00 €). Ale tiež si myslím, že treba mať hlavne správne rozčlenené daňové a nedaňové veci.
PS: mala som už x kontrol a zatiaľ mi to nikto nevytkol, ale fakt je ten, že daňoví kontrolóri sú niekedy na oveľa nižšej úrovni daňovej gramotnosti ako my - obyčajní účtovníci a ekonómovia :-)
Manual
31.05.10,06:56
Podľa mňa to nie je výdavok na materiál, ale prevádzková réžia v ďalšom členení - krátkodobý majetok. ak sa mýlim, oprav ma.
Pozri tu v postupoch účtovania JU:
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
rodina1
31.05.10,10:09
Ja to účtujem ako prevádzkovú réžiu (veď v Alfe sa Ti to dá krásne rozčleniť na analytiku - majetok do 1660,00 €). Ale tiež si myslím, že treba mať hlavne správne rozčlenené daňové a nedaňové veci.
PS: mala som už x kontrol a zatiaľ mi to nikto nevytkol, ale fakt je ten, že daňoví kontrolóri sú niekedy na oveľa nižšej úrovni daňovej gramotnosti ako my - obyčajní účtovníci a ekonómovia :-)

Tu je napr. odpoveď DRSR (týka sa to síce účtovania v reštaurácii, ale v konečnom smere uvádzajú, čo sa účtuje ako materiál a čo ako prevádzková réžia):
http://www.porada.sk/t123903-otazky-a-odpovede-drsr-jednoduche-uctovnictvo.html#post1416182
janulka
30.07.10,12:30
Dobrý den prajem,prvý krát robím v Alfe odpisy, zadávam si údaje pre účtovné odpisy a mám zvoliť odpis: - neodpisovať, ÚD = DO, lineárne, časové,.....
- rozhodujem sa medzi lineárne a časové, prosim vas ak som to správne pochopila: lineárne - určujem % podľa môjho uváženia nakoľko % sa v danom roku majetok využije - opotrebuje,
časové- zadala som napr. 72 mesiacov, teda každy mesiac mi odpíše rovnakú sumu, až po posledný mesiac v príslušnom roku v ktorom sa majetok úplne účtovne odpíše.

Ďakujem za venovaný čas.
Prima73
23.08.10,11:10
Zdravim, pri kontrole v Alfe mi vyskakuje chybove hlasenie c.60 (chyba-podozrenie). Pri platbe kartou mi nesedia datumy na priebeznych polozkach vydaj a prijem. Neda sa niekde zaskrtnut, aby sa tieto chybove hlasky nezobrazovali/nevykazovali? Dakujem za odpoved.
rodina1
23.08.10,11:13
Zdravim, pri kontrole v Alfe mi vyskakuje chybove hlasenie c.60 (chyba-podozrenie). Pri platbe kartou mi nesedia datumy na priebeznych polozkach vydaj a prijem. Neda sa niekde zaskrtnut, aby sa tieto chybove hlasky nezobrazovali/nevykazovali? Dakujem za odpoved.
To sa nedá zaškrtnúť. :mad: Nič iné ti nezostáva, len to ignorovať.
Prima73
24.08.10,03:59
To sa nedá zaškrtnúť. :mad: Nič iné ti nezostáva, len to ignorovať.

Dakujem za radu.
nikulik
01.09.10,18:41
ahojte, mam otazočku. ten zakladny program alfa štart je obmedzenie do 3500€ príjmy a max.250 dokladov. Začala som robit živnostnika a neviem koľko bude mat do roka dokladov aj prijmov, pozrela by som si to v penaznom denniku min. roka, ale neviem ktoru kolonku mam brat ako príjmy??
veronkaj
06.09.10,06:30
prosím ako správne zadať splátkový kalendár do alfy a ako správne vytvoriť kartu na odpis mot. vozidla,


je to staršie auto kúpené cez autoúver od vw služby a bola 70% akontácia, na 36 m je splátkový kalendár.
prosím poradíte mi ako tam zadať správne odpis a ako párovať úhradu mes. splátky ( istina+urok)
ďakujem pekne
veronkaj
07.09.10,05:44
prosím kto mi poradí ako to urobiť??
´dakujem
rodina1
07.09.10,10:55
prosím ako správne zadať splátkový kalendár do alfy a ako správne vytvoriť kartu na odpis mot. vozidla,


je to staršie auto kúpené cez autoúver od vw služby a bola 70% akontácia, na 36 m je splátkový kalendár.
prosím poradíte mi ako tam zadať správne odpis a ako párovať úhradu mes. splátky ( istina+urok)
ďakujem pekne
a ešte táto tvoja otázka s tým súvisí

Dobrý deň, prosím Vás milé účtovníčky som začiatočník v JU minulý rok som začala ale ešte nikdy som nemala vklad auta do spoločnosti poradíte mi či si to vysvetlujem správne???

teda auto ide do majetku szčo platcu dph kvartálne
- ide o VW passat a teraz už je jedno či je M alebo N a prvé prihlásenie auta bolo 1/2006. My sme ho kúpili teraz od fyzickej osoby nepodnikateľa cez autokredit VW služby kupno predajnou zmluvou nasledovne:
- suma je 10.000,- bez dph
- akontácia je 70% = uhradené 7.000,- v hotovosti
- splátky na 36 m sú v splátkovom kalendári (stlpce:časť istiny, úrok, splátka)
- v deň kedy sme ho kúpili sme dali aj dátum na DU že zaradené do používania
- v deň kúpi uhradená zákonná poistka a prvá splátka úveru + poplatok.

prosím a teraz môžem to takto urobiť v JU aby to bolo správne:::

- kúpnu zmluvu na celú sumu zaevidujem do záväzkov ostatných
- úhradu 70% v hotovosti tých 7.000,- Eur dám ako úhradu z pokladne ako čiastočnú úhradu kup.pred. zmluvy
- splátkový kalendár si nahodím ako záväzok iný pod ďalším číslom položkovite podľa splátok kde dám do záväzku len výšky splátok na každý mesiac
- pri úhrade splátky cez bu vždy vypárujem s príslušným mesiacom
- na spl. kalendári je písaná aj istina a úrok ako mám dať toto ????? keď je tam aj že istina a úrok by mal ísť tiež do nákladov kam??
- na auto bude treba urobiť odpisovú kartu a auto odpisovať 4 roky a 31.12.2010 môžem z auta odpísať len počet mesiacov, ktoré sme ho mali čiže keď sme ho kúpili v 8/2010 tak za 8-12/2010.


prosím poradíte mi??
a keďže je to aj zároveň používané na súkromné účely je dobré to auto asi dať tak 70% do nákladov a zvyšok ako neuznané.
a takisto aj phm.

Ďakujem

Pripájam ti jednu veľmi výbornú tabuľku od Maríny (Evičky), skús si ju pozrieť, možno to ľahšie pochopíš
http://www.porada.sk/t109712-p5-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html

Skúsim poporiadku:
1) suma - predpokladám, že celých 10 000 Eur je cena auta. Túto sumu by som dala do záväzkov (ostatných).
Splátku 7 000 Eur v hotovosti, zaúčtujem ako čiastočná úhrada záväzku. Spárujem s záväzkom (10 000 Eur). Zostane mi dlžná suma 3 000 Eur.
Spýtam sa, tých 3 000 Eur máte rozpísaných v splátkovom kalendári?
Alebo akú sumu v splátkovom kalendári (na 36 mesiacov) máte uvedenú?
Ak máte zvyšných 3 000 Eur rozpísaných v splátkovom kalendári, tak tento by som nedávala do záväzkov, nakoľko už jeden záväzok v evidencii máte (celá suma 10 000 Eur).
Len podľa splátkového kalendára by som mesačne spárovala úhradu so záväzkom.
Istinu by som účtovala ako VNZD (pretože tá sa ti prejaví v odpisoch) a úrok ako VOZD - prevádzková réžia.

Auto zaradiť do majetku firmy do odpisovej skupiny podľa zákona o dani z príjmov.
Kartu vytvoríš v Alfe, dlhodobý majetok - tam zadáš sumu, za ktorú ste auto kúpili (keďže ste ho kúpili od FO, teda od neplatiteľa DPH, dáš celú sumu 10 000 Eur ako obstarávaciu cenu dlhodobého majetku). S dátumom, kedy ste ho zaradili do majetku.
Určíš si daňový odpis (každý rok by to mala byť 1/4 z ceny auta). Daňový odpis môžeš účtovať za celý rok. Ten potom koncom roka môžeš zaúčtovať (ale aj nemusíš) v rámci uzávierkových operácií do VOZD.
Účtovný odpis - aj tento si v programe môžeš zadať, program ti ho vypočíta, ale účtovne môžeš auto odpisovať len za dobu mesiacov, za ktoré ho máš v príslušnom roku evidované. Čiže v tomto roku len za mesiace 08-12/10. Na základe účtovného odpisu sa ti bude znižovať OC auta, a zostatková cena sa ti vždy na konci roka premietne do výkazu o majetku a záväzkoch v kolonke - dlhodobý majetok.

Neviem, či som všetko zodpovedala správne, ak nie, prosím o opravu.
veronkaj
09.09.10,05:17
ďakujem
idem študovať?
a poplatok za vyprac. zmluvy bol 45,- Eur ten by mal ísť k tej sume za auto a chcem sa spýtať účtovné odpisy a daňové môžu byť rovnaké teda 4 roky a na konci odpíšem daňové 1/4 zo sumy a tie účtovné môžem len tie mesiace? máme to na úver nie na leasing.
a keď budeme dávať do nákladov len 70% a zvyšok 30% ako na súkromné účely tak vlastne zo všetkého tj:
- udržba, phm, poistky, poplatky, dial. známky, splátky, úroky z úveru to môžem dať len do výšky tých 70% ako daňové a 30% ako nedaňové
Ale daň za mot. vozidlá si môžem uplatniť 100% lebo to musím platiť len kvôli tomu aby bolo vo firme.
tak dobre chápem,
a áno tých 3000 je rozpísaných v spl, kalendári ako istina + úrok= splátka (výsledná splátka je stále rovnaká na 36 m. len sa mení v každom riadku istina a úrok, ten úrok dám do pr.režia -ostatné a tiež rozdelím na 70% VOZD a 30 VNOZD a tak isto s tou istinou a tá bude zároveň vždy párovať časť záväzku.
Tak????
no som jeleň
rodina1
09.09.10,12:12
ďakujem
idem študovať?
a poplatok za vyprac. zmluvy bol 45,- Eur ten by mal ísť k tej sume za auto a chcem sa spýtať účtovné odpisy a daňové môžu byť rovnaké teda 4 roky a na konci odpíšem daňové 1/4 zo sumy a tie účtovné môžem len tie mesiace? máme to na úver nie na leasing.
a keď budeme dávať do nákladov len 70% a zvyšok 30% ako na súkromné účely tak vlastne zo všetkého tj:
- udržba, phm, poistky, poplatky, dial. známky, splátky, úroky z úveru to môžem dať len do výšky tých 70% ako daňové a 30% ako nedaňové
Ale daň za mot. vozidlá si môžem uplatniť 100% lebo to musím platiť len kvôli tomu aby bolo vo firme.
tak dobre chápem,
a áno tých 3000 je rozpísaných v spl, kalendári ako istina + úrok= splátka (výsledná splátka je stále rovnaká na 36 m. len sa mení v každom riadku istina a úrok, ten úrok dám do pr.režia -ostatné a tiež rozdelím na 70% VOZD a 30 VNOZD a tak isto s tou istinou a tá bude zároveň vždy párovať časť záväzku.
Tak????
no som jeleň

http://www.porada.sk/t72338-p337-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html#post1501508
ohľadom odpisov
http://www.porada.sk/t140020-p3-odpisovanie.html
http://www.porada.sk/t91096-p21-uctovne-odpisy.html

Ešte k tomu úveru:
Ja by som postupovala nasledovne:
1) Celú faktúru v celkovej sume 10 000 Eur by som zaevidovala v záväzkoch.
2) Úhradu 7 000 Eur by som zaúčtovala ako čiastočná úhrada fa.
3) Splátkový kalendár (na zvyšných 3 000 Eur) by som zaevidovala do ostatných záväzkov.
4) Prvú faktúru (10 000) by som interne uhradila dátumom, ktorý je zhodný s dátumom na splátkovom kalendári. Tým by mi v záväzkoch zostal nevysporiadaný len splátkový kalendár.
5) Jednotlivé úhrady splátkového kalendára by som účtovala, ako som už uviedla vyššie.
filip.vacko
10.09.10,18:54
Prepáčte, za takú úplne primitívnu otázku, ale ako si čo najjednoduchšie, najefektívnejšie a najrýchlejšie zaúčtujem nákup tovaru aj s jeho prijatím na sklad v Alfe? Skúšal som to sám, hladal som to v nápovede pre Alfu, na Porade aj cez Google, ale bez uspokojivého výsledku.

Som neplatca DPH a tovar obstarávam osobne(hotovosť), alebo poštou(dobierka, prevod na BÚ). Tiež niekedy pri jednom nákupe kúpim viacero druhov tovaru.

Ďakujem vám veľmi pekne za radu
veronkaj
13.09.10,05:11
prosím a ako mám správne urobiť tie účtovné odpisy na auto vstupná cena 10,000 + 45 Eur poplatok za zmluvu???

je to na úver, a neviem ako správne v alfe dať tie účtovné odpisy a ako ich zaúčtovať??? teda správne do pd a daňové odpisy správne na konci roku dať do pd pod ??? a čo na konci roku s rozdielom medzi účtovnými a daňovými??? no chaos.

ďakujem pekne
Zita5
13.09.10,05:19
prosím a ako mám správne urobiť tie účtovné odpisy na auto vstupná cena 10,000 + 45 Eur poplatok za zmluvu???

je to na úver, a neviem ako správne v alfe dať tie účtovné odpisy a ako ich zaúčtovať??? teda správne do pd a daňové odpisy správne na konci roku dať do pd pod ??? a čo na konci roku s rozdielom medzi účtovnými a daňovými??? no chaos.

ďakujem pekne

Postupy JU

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.
Zita5
13.09.10,05:32
ALFA - Pomôcky -Pomoc F1 a tam je pri Dlhodobom majetku uvedené :

Dlhodobý majetokDLHODOBÝ MAJETOK



V evidencii dlhodobého majetku evidujete všetok dlhodobý majetok firmy. Z hlavného menu programu vyberte položku Evidencia → Dlhodobý majetok. Zobrazí sa formulár, ktorý obsahuje všetky karty dlhodobého majetku:




V spodnej časti nájdete okrem základných tlačidiel Pridaj, Oprav, Vymaž, Tlač aj nové tlačidlá. Sú to: Odpisový plán (http://www.porada.sk/odpisovyplan.htm), Výpočet odpisov (http://www.porada.sk/vypocetodpisov.htm) a Zrušenie odpisov (http://www.porada.sk/zrusenieodpisov.htm).


Dlhodobý majetokTlačidlá Export a Import slúžia na jednoduché skopírovanie dlhodobého majetku z jednej databázy programu do druhej, pričom databázy nemusia patriť tej istej firme. Pri exporte je potrebné zadať názov exportného súboru a cestu, kde bude uložený. Pri importe je potrebné zadať názov súboru, z ktorého sa má majetok naimportovať a tiež cestu, kde je uložený.
Tlačidlom Pridaj vyvoláte formulár pre pridanie nového dlhodobého majetku. Tlačidlá Oprav, Vymaž a Tlač pracujú rovnako ako v ktorejkoľvek inej časti programu.
Evidencia dlhodobého majetku umožňuje evidovať aj majetok, ktorý ste nadobudli v minulosti. Pridáte ho štandardne pomocou tlačidla Pridaj. V časti Účtovné prípady vo formulári Dlhodobý majetok, zadajte jednotlivé odpisy, technické zhodnotenia a zníženie ceny napríklad nasledovne:


Odpisy, technické zhodnotenie alebo zníženie cien je možné zadať sumárne (napr. odpisy za dva roky zadáte len jednou sumou – jedným zápisom). Takto zadané údaje sú ale časom neprehľadné. Pri použití zrýchleného odpisovania je potrebné prepísať do karty dlhodobého majetku všetky pohyby (účtovné prípady) s dátumom ako boli uvedené na pôvodnej karte. Ďalšie informácie o pridaní dlhodobého majetku, ktorý bol nadobudnutý v predchádzajúcich účtovných obdobiach, nájdete na stránke Odpisy minulých období (http://www.porada.sk/odpisyminulychobdobi.htm).

Dlhodobý majetokOkrem daňových odpisov je možné sledovať účtové odpisovanie. Použitie účtových odpisov si užívateľ nastaví v Číselníku → Režime účtovania v záložke Všeobecné.
Účtovne odpisovať dlhodobý majetok môžete rôznymi spôsobmi. Je možné odpisovať dlhodobý majetok ako časové, lineárne, fixnou čiastkou, ručné zadanie, neodpisovať a spôsob účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom, teda pri účtových odpisoch sa zohľadňujú nastavenia v záložke daňové odpisy.Tlačové zostavy týkajúce sa evidencie dlhodobého majetku zohľadňujú aj účtovné odpisy vrátane koncoročného výkazu o majetku o záväzkoch.
Stlačením tlačidla Pridaj alebo Oprav vo formulári Evidencia dlhodobého majetku bude zobrazený nasledovný formulár:




Dlhodobý majetokV hornej časti formulára zadajte všetky potrebné údaje.

http://www.porada.sk/../IMG/ikona-poznamka.gif POZNÁMKA: Pri pridávaní dlhodobého majetku od roku 2004 takého, ktorý bol zaradený pred rokom 2004, sme umožnili nastaviť hodnotu pre voľbu Maximálny daňový odpis z, ktorý platil v roku 2003. Túto možnosť využijú všetci tí, ktorí začínajú viesť jednoduché účtovníctvo v programe ALFA od roku 2004 a vyššieho a potrebujú spätne pridať do evidencie dlhodobého majetku majetok s limitom odpisovania z roku 2003 a nižších. Limit je potrebné zadať taký, ktorý platil pre daný majetok v roku 2003.

V rozbaľovacom zozname Odpis je potrebné zvoliť konkrétny typ odpisu. Nachádzajú sa tu zákonom stanovené spôsoby odpisovania. Okrem toho je tu položka Ručne zadaný odpis, pomocou ktorej je možné odpísať napríklad nehmotný dlhodobý majetok za dva roky – program nebude počítať odpisy automaticky, ale očakáva, že ich zadáte do programu ručne do sprístupneného textového poľa vedľa tejto voľby.




Dlhodobý majetokhttp://www.porada.sk/../IMG/Dlhodoby-majetok-5.gif

http://www.porada.sk/../IMG/ikona-tip.gif TIP: Pri použití typu odpisu časový (leasing) program pri vyradení takéhoto majetku vypočíta odpis vo výške alikvótnej časti pripadajúcej na každý mesiac používania príslušného majetku.

Ďalšia zaujímavá funkcia je voľba Doodpisovať v roku. Táto voľba umožňuje jednorázové odpísanie majetku na základe zvýšenia obstarávacích cien hmotného a nehmotného dlhodobého majetku, v súlade s § 58c ods. 5 a 6 zákona 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.
Posledná zaujímavá voľba je V aktuálnom roku neodpisuj. Ak je zapnutá, posunie sa odpis z aktuálneho účtovného roku do ďalšieho účtovného roku, pričom sa celková doba odpisovania dlhodobého majetku predĺži práve o jeden rok. Túto voľbu môže využívať daňovník v súlade s § 22 ods.9 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Túto možnosť však nemá daňovník, ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods.10 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Túto voľbu je potrebné zapnúť pre každý rok osobitne.
Časť Účtovné prípady použite, ak ste dlhodobý majetok zhodnocovali, znižovali jeho hodnotu alebo opravujete existujúce odpisy cez oprávky.
Do tejto tabuľky pridáte nový záznam pomocou tlačidla Pridaj. Zobrazí sa menu, z ktorého vyberte niektorú z položiek (Oprávky, Technické zhodnotenie, Zníženie ceny, Zvýšenie ceny (napr. § 43 Zák. o DPH)). Po výbere jednej z položiek sa objaví nasledovný formulár:




Dlhodobý majetokV tomto formulári zadajte príslušné údaje a stlačte tlačidlo Ok. Pri dopĺňaní do poľa Obsah zápisu môžete použiť tlačidlo F7.

http://www.porada.sk/../IMG/ikona-pozor.gif Pozor! Neodporúčame vkladať do existujúcich účtovných prípadov záznamy, ktorých dátum je skorší ako posledný dátum odpisu vypočítaný programom ALFA. Takýto programom vypočítaný odpis je lepšie najskôr zrušiť a po vložení alebo oprave spomínaného prípadu znova nechať program vypočítať odpisy.

Ak ste vložili všetky potrebné údaje, potvrďte ich tlačidlom Ok. Nová karta sa zaradí do evidencie dlhodobého majetku. Pri oprave postupujte rovnako. Ak chcete vytlačiť kartu dlhodobého majetku, použite tlačidlo Tlač > vo formulári Evidencia dlhodobého majetku.






P.S. Len si to treba naštudovať . V Pomoci F1 sú všetky príklady , pomocou ktorých sa viete v ALFE orientovať . Obrázky samozrejme mi neskopírovalo, ale choďte do tejto časti programu a pozrite si postup .
veronkaj
23.09.10,14:53
Ďakujem za podrobný rozpis
a písala som aj do Alfy a tam mi aj poradili že ak zadám DO = UO tak DO zo sumy 10.000 Eur = 2500 Eur lebo sme ho kúpili na úver tak môžem 1/4 odpísať teraz
a keď zadám že sa UO rovnajú daňovým tak mi to na kartu rozpíše v alfe 8-12mesiac mi rozpíše sumu 2500 Eur aby sa ten rozpis teda rovnal a aj zostatková cena bude rovnaká

môže to tak byť ešte som sa s tým nestretla a budúci rok už sumu 2500 teda 1/4 hodnoty rozpíše medzi 1-12 mesiac roku 2011

môžem to tak dať ???


Ďakujem veľmi za ochotu pomáhať , ďakujem
Manual
23.09.10,15:52
Ďakujem za podrobný rozpis
a písala som aj do Alfy a tam mi aj poradili že ak zadám DO = UO tak DO zo sumy 10.000 Eur = 2500 Eur lebo sme ho kúpili na úver tak môžem 1/4 odpísať teraz
a keď zadám že sa UO rovnajú daňovým tak mi to na kartu rozpíše v alfe 8-12mesiac mi rozpíše sumu 2500 Eur aby sa ten rozpis teda rovnal a aj zostatková cena bude rovnaká

môže to tak byť ešte som sa s tým nestretla a budúci rok už sumu 2500 teda 1/4 hodnoty rozpíše medzi 1-12 mesiac roku 2011

môžem to tak dať ???


Ďakujem veľmi za ochotu pomáhať , ďakujem
Osobne by som nedával DO=UO, pretože nevyjadruje skutočné opotrebovanie DHM. Toto by som dal, keby sa majetok kúpil v 1/2010. Ak sa DHM kúpil v 8/2010, tak sa ten stroj alebo čo to je :) neopotrebuje za 4 mesiace tak ako za 12 mesiacov.
Ak to zaradíš do 1 OS tak, pri UO si daj odpis časový to je 48 mesiacov. Takto budeš mať aspoň vyjadrené opotrebovanie majetku v závislosti na čase.
A nezadávaj otázku do dvoch tém, je to zbytočnééééé :)
veronkaj
24.09.10,10:30
áno je to trochu no naozaj sa to auto neopotrebuje za tú dobu ale ja som si myslela aj tak, že to musí byť podľa mesiacov ale potom mi tam vznikne rozdiel medzi zostatkovou cenou v daňových a účtovných odpisoch a ten rozdiel sa nikde nebude účtovať v PD lebo tam sa účtuje len DO, ktorý zároveň zníži daňový základ a ten účtovný odpis sa eviduje len na karte a rozdiel ak medzi zostatkovými cenami vznikne tak ten nebudem zapisovať nikde???

a kedže ide o auto ktoré je už teraz staršie má 4 roky a my sme ho kúpili už takéto ojazdené tak môžeme kludne dať že sa uo = do lebo naozaj za tie štyri roky už bude dosť staré.

no je to des ale učenie mučenie
dakujem
Manual
24.09.10,12:10
áno je to trochu no naozaj sa to auto neopotrebuje za tú dobu ale ja som si myslela aj tak, že to musí byť podľa mesiacov ale potom mi tam vznikne rozdiel medzi zostatkovou cenou v daňových a účtovných odpisoch a ten rozdiel sa nikde nebude účtovať v PD lebo tam sa účtuje len DO, ktorý zároveň zníži daňový základ a ten účtovný odpis sa eviduje len na karte a rozdiel ak medzi zostatkovými cenami vznikne tak ten nebudem zapisovať nikde???

a kedže ide o auto ktoré je už teraz staršie má 4 roky a my sme ho kúpili už takéto ojazdené tak môžeme kludne dať že sa uo = do lebo naozaj za tie štyri roky už bude dosť staré.

no je to des ale učenie mučenie
dakujem
Nie nikde to nebudeš zapisovať, to je zostatková účtovná hodnota majetku.
Ak je auto už ojazdené ako píšeš a "zhuntlované" odpísať ho môžeš účtovne aj za 3 roky :)
gcm
28.09.10,08:00
Ahojte!
Mám zahraničnú faktúru za hotel (služobná cesta), obsahujúcu DPH, vyplatenú platobnou kartou z podnikateľského účtu. Ako ju mám zaúčtovať v ALFE?
Manual
28.09.10,15:04
Ahojte!
Mám zahraničnú faktúru za hotel (služobná cesta), obsahujúcu DPH, vyplatenú platobnou kartou z podnikateľského účtu. Ako ju mám zaúčtovať v ALFE?
Pozri návod:
L-M
30.09.10,06:41
Prosím Vás o radu, či je to tak správne- platila som balík podpory cez zónu klienta- a teraz mi prišla rovno vyúčtovacia faktúra k preddavku, stačí ak si zaevidujem do Alfy ako ZF - ten preddavok len na základe papieru na ktorý si napíšem balik podpory.....úhrada cez zónu klienta...?

Vopred ďakujem
Pepe73Lopez
15.10.10,12:42
Mno tak mi došli nervy :D a musím sa spýtať skúsenejších. Preštrachal som sa týmto vláknom, no odpoveď som nenašiel (na moju otázku, ktorou sa nejaký čas zaoberám).

Príklad 1 (PD a jeho číslovanie V ALFE):
Uhradím na pošte dobierku, povedzme 105 EUR. Pri vystavení VPD použijem z pôvodného číselného radu povedzme V-XXX/2010 ďalšie číslo. Pretože som ale jednou platbou uhradil dva rôzne výdavky, použijem rozklad číselného radu nového čísla výdavkového radu napr. nasleduje V-200/2010 tak v ALF-e v PD zapíšem (zruším automatiku číslovania a píšem)

V-200-1/2010: 100,- EUR nákup materiálu (100 hamburgerov napr.)
V-200-2/2010: 5,- EUR prevádzková réžia (poštový poplatok)

pri takomto spôsobe, používam ručne vypísaný VPD, označený v záhlaví V-200/2010 a s uvedením sumy 105,- EUR s následným uvedením rozpisu na vyššie uvedené rozklady číselného radu V-200-1/2010 a V-200-2/2010.

(Len pevne dúfam, že je to správne, lebo ak nie tak ma porazí a to som sa ešte ani nespýtal :D)

... v prípade, že do ALFy potrebujem zaúčtovať spätne výdavok, posunie sa mi číselný rad.. LENŽE! Alfa, ak chcem potom prečíslovať naseldujúce VPD, mi prečísluje mnou manuálne upravené V-200-1/2010 a V-200-2/2010 na čísla použité automatikou bez rozčlenenia radu.

Otázka:
To akože v ALFE nedosiahnem tlač VPD s takto rozčleneným číselným radom - rozpisom, (ale rozpisom rôznych kategórií výdavkov..) to je treba fakt pracne vypisovať všetky VPD takto rozčlenené (ak teda dôjde k prečíslovaniu, aby boli exaktne uvedené účely a sumy na jdenom VPD v prípade úhrady viacerých účelov jednou platbou)?

..alebo
sa to nepoužíva a tlačí sa samostatný VPD so samostatným číslom pre každú sumu každého účelu výdavku (stĺpca) zvlášť, aj keď bola uskutočnená jedna platba jednou sumou? (možno som použil nesprávny príklad, mohol som použiť FA, ktorá bola uhradená jednou sumou a platil sa tou faktúrou : 1.výdavok za materiál, 2. prevádzková réžia a za 3.dajme tomu ešte aj nejaký iný účel (stĺpec)). Čiže 3 účely výdavkov jednou FA. To by som ako pripojil tri VPD k jednej FA?

Mám za to, že to musím robiť pracne, manuálne a vystavovať jeden VPD s rozpisom, ale ALFA mi to neumožní vykonať automatickým prečíslovaním a ešte aj nevytlačí. (Vypisujem takéto VPD manuálne)...

Pzn. neplatca DPH, JÚ, ALFA
macula
15.10.10,12:51
Ja riešim takúto situáciu vypísaním 2 VPD, práve z dôvodu prečíslovania pokladničných dokladov.
M0NIKA
15.10.10,13:30
Ak sa jedná o položky v jednom stĺpci PD stačí použiť tlačidlo ROZPIS vedľa členenia, čiže ak chcem v rámci napr. prevádzkovej réžie rozpísať sumu na kanc. potreby, poštovné a zároveň aj napr. parkovné... dá sa to takto.
Ak je suma "rozdelená" do viacerých stĺpcov, potom je nutné vystaviť dva doklady, alebo neprečíslovávať...
Ja som si zvykla vystaviť dva VPD a oba pripnúť k tomu istému daňovému dokladu.
Rozčuľuje ma to hlavne pri platbách poukážkou, kde mám úhradu záväzku a zároveň poštovné, ale lepšie riešenie mi neporadili ani na hot-line... ale takto nie je problém s vkladaním dokladov do poradia...
Pepe73Lopez
15.10.10,13:37
Ak sa jedná o položky v jednom stĺpci PD stačí použiť tlačidlo ROZPIS vedľa členenia, čiže ak chcem v rámci napr. prevádzkovej réžie rozpísať sumu na kanc. potreby, poštovné a zároveň aj napr. parkovné... dá sa to takto.
Ak je suma "rozdelená" do viacerých stĺpcov, potom je nutné vystaviť dva doklady, alebo neprečíslovávať...
Ja som si zvykla vystaviť dva VPD a oba pripnúť k tomu istému daňovému dokladu.
Rozčuľuje ma to hlavne pri platbách poukážkou, kde mám úhradu záväzku a zároveň poštovné, ale lepšie riešenie mi neporadili ani na hot-line... ale takto nie je problém s vkladaním dokladov do poradia...


Áno, jedná sa o sumu "rozdelenú do rôznych stĺpcov", nejedná sa o rozpis jedného stĺpca (ten je v pohode, ten chápem) ... dvaja (zatial) používate teda systém tlače viacerých VPD a ich pripojenie k jednému dokladu (FA alebo poukážka alebo bloček to je jedno) chápem... nuž počkám ešte aspoň na nejaké "súhlasím" od iných ... Ďakujem.
veronikasad
15.10.10,13:40
Áno, jedná sa o sumu "rozdelenú do rôznych stĺpcov", nejedná sa o rozpis jedného stĺpca (ten je v pohode, ten chápem) ... dvaja (zatial) používate teda systém tlače viacerých VPD a ich pripojenie k jednému dokladu (FA alebo poukážka alebo bloček to je jedno) chápem... nuž počkám ešte aspoň na nejaké "súhlasím" od iných ... Ďakujem.
V Alfe nič iné nevymyslíš. Keď mám málo dokladov, prečíslovanie urobím ručne ... Doklady u niektorých firiem tlačím bez poradového čísla.
tibor1000
19.10.10,16:39
Dobrý večer,prosím Vás,ako si do ALFY zaúčtujete do záväzkov faktúru - za dovoz tovaru z krajiny mimo EÚ? a následne vyrubený colný dlh?
mam to zaúčtovať akoby slovenskú faktúru??
že základ dane bude suma,ktorá sa zaplatí zahraničnému dodávatelovi
a DPH bude colný dlh?

túto faktúru uvádzam do daňového priznania-do riadku 16?

ďakujem vopred moc
tibor1000
20.10.10,06:02
Dobrý večer,prosím Vás,ako si do ALFY zaúčtujete do záväzkov faktúru - za dovoz tovaru z krajiny mimo EÚ? a následne vyrubený colný dlh?
mam to zaúčtovať akoby slovenskú faktúru??
že základ dane bude suma,ktorá sa zaplatí zahraničnému dodávatelovi
a DPH bude colný dlh?

túto faktúru uvádzam do daňového priznania-do riadku 16?

ďakujem vopred moc

posúvam
nikulik
02.11.10,19:31
Ahojte, ja by som mala otazočku ohľadne paragonu ale z polska. Mam bloček z pokladne polsky, ale nemam k tomu ani vymenu eur na pln zo zmenarne. Ako to cele nahodit do programu alfa? Musim mať 2 pokladne? eur a pln? a v pln nemusi byt začiatočny stav?
tinkas
01.12.10,19:16
prosím vás ked si v alfe chcem pozriet HV rok 2010 tak si dám "prehlad príjmov a výdavkov textovo" ale vôbec netusim z čoho si zobrala takú velku sumu v polozke pri základe dane modry napísane "priebezna polozka" mám tam sumu okolo 190tis. eur ale rozsiel medzi príjem priebezných poloziek a výdaj priebezných položiek je len cca 4000eur....vôbec neviem odkial zobral program tých 190tis. eur...
Manual
02.12.10,05:00
prosím vás ked si v alfe chcem pozriet HV rok 2010 tak si dám "prehlad príjmov a výdavkov textovo" ale vôbec netusim z čoho si zobrala takú velku sumu v polozke pri základe dane modry napísane "priebezna polozka" mám tam sumu okolo 190tis. eur ale rozsiel medzi príjem priebezných poloziek a výdaj priebezných položiek je len cca 4000eur....vôbec neviem odkial zobral program tých 190tis. eur...
Vyfiltruj na obrazovku len priebežné položky a odkontroluj podľa BV či je to správne zaúčtované ako na strane banky tak aj na strane pokladne.
A samozrejme pozri aj stav PP k 1.1.2010
tinkas
02.12.10,06:03
ďakujem manual....este by som sa ale chcela poradiť...prechádzali sme totiž od 01.01.2010 na Alfu a všetky veci zo starého sofveru som musela rucne zadat do alfy...len som si nie istá či som dobre a vlastne či som vôbec zapísala PP priebežných položiek k 01.01.2010, neviem kam to mám zadať...
tinkas
02.12.10,07:52
tak uz som na to prišla...minulý rok bývala účtovnícka mala na konci roka 2009 rozdiel v priebežných položkách 6050eur a ten sa mi ťahá az doteraz:( ...môze mat rozdiel na konci roka na priebežných polozkach?
Manual
02.12.10,17:16
tak uz som na to prišla...minulý rok bývala účtovnícka mala na konci roka 2009 rozdiel v priebežných položkách 6050eur a ten sa mi ťahá az doteraz:( ...môze mat rozdiel na konci roka na priebežných polozkach?
No vidíš aká si šikulka.
Môže byť, ale musíš o tom vedieť, prečo to tak je. Nemôžeš mať rozdiel v PP a nevieš prečo. :eek:
Takýto nesúlad v PP sa stáva prevažne vtedy, ak napr. 31.12.2010 o 18.oo ide SZČO do banky narýchlo vybrať "prachy" (alebo o 23,oo z bankomatu) na oslavu a banka toto už nestihne zaúčtovať s rovnakým dátumom ale to zaúčtuje napr. až 2.1.2011.
Takže ty máš príjem do pokladne 31.12.2010 ale na BV máš datum napr. 2.1.2011.
Inak v priebehu roka by sa to vyskytovať nemalo, treba položku po položke odkontrolovať
magno
15.12.10,10:41
Ahojte
potrebujem pomoc......... namiesto vianocnych odmien mi prave sef oznamil,ze od noveho roku mam viest skladove hospodarstvo a vobec netusim,ze ako.:eek: Zatial robim na Alfe len dodacie listy a faktury.Sme firma ktora sa zaobera spracovavanim zemiakov a zeleniny.Viem ze tam bude treba vzdy ked nam dovezu kamion naskladnit to,dat tam nejaky odpad a zvysok vyskladnit podla faktur.Len ked som to pozerala na ALFE tak v sklade sa neviem dostat pri skladovej karte do nahodenia mnozstva,tak ak by niekto vedel pomoct budem rada.
magno
15.12.10,13:34
:D:D:D uz som na to prisla ....... akurat este neviem ako evidovat predpokladanu stratu,ktora pri cisteni zeleniny a zemiakov vznika a musim ju odpisat zo stavu na sklade.
sway
16.12.10,06:01
Aj tento pohyb musíš spraviť výdajom zo skladu - výdajkou.
magno
16.12.10,09:42
Aj tento pohyb musíš spraviť výdajom zo skladu - výdajkou.
Som si aj myslela,ale nebola som si ista...............dakujem :)
Ester plus
02.01.11,08:03
Uhradila som predfaktúru z alfy na ver. 17 cez zónu klienta 16.12.2010 ale po zaplatení a vytlačení faktúry bola položka vo faktúre (verzia 16.60). Keď som si dnes chcela stiahnuť verziu 17 prišla som na to v čom je asi problém keď mi píše že nemám nič zaplatené,takže bohužiaľ. Nestalo sa vám niečo podobné?
uzivatel2
03.01.11,07:24
Uhradila som predfaktúru z alfy na ver. 17 cez zónu klienta 16.12.2010 ale po zaplatení a vytlačení faktúry bola položka vo faktúre (verzia 16.60). Keď som si dnes chcela stiahnuť verziu 17 prišla som na to v čom je asi problém keď mi píše že nemám nič zaplatené,takže bohužiaľ. Nestalo sa vám niečo podobné?
Ester plus, stiahla si si po zaplatení licenčný súbor? Až potom Ti pôjde aktualizácia, mne to ide bez problémov.
Katka
Maruška54
03.01.11,08:18
ano treba dať stiahnuť licenčný súbor potom to naskočí
nikulik
03.01.11,10:43
Ja mam otazočku na vas, robim v alfe rok 2010, môzem ponahadzovat doklady vsetky co mam blocky a potom nahodim napr. vsetky VPD z tankovania? Ci musim najprv nahodit januar vsetky doklady a potom zacat februar?
Zita5
03.01.11,10:53
Ja mam otazočku na vas, robim v alfe rok 2010, môzem ponahadzovat doklady vsetky co mam blocky a potom nahodim napr. vsetky VPD z tankovania? Ci musim najprv nahodit januar vsetky doklady a potom zacat februar?

Nemám vo zvyku nahadzovať do pokladne Alfy týmto štýlom doklady , ako by ste to chceli Vy , ja som skôr za choronologický postup, ale dá sa to tak , že si zaúčtujete doklady bez ohľadu na dátum usporiadania dokladov a potom si v závere(po zaúčtovaní všetkých dokladov) v Alfe cez "Úpravy " kliknite usporiadať denník podľa dátumu a následne prečíslovať Príjmové pokladničné doklady a prečíslovať Výdavkové pokladničné doklady .Posledný úkon bude vytlačiť PPD a VPD .

Alebo sa dá aj spôsob Vami prezentovaný, ale musíte dodržať potom taktiež postup hrubo vyššie zvýraznený .
nikulik
04.01.11,11:10
Nemám vo zvyku nahadzovať do pokladne Alfy týmto štýlom doklady , ako by ste to chceli Vy , ja som skôr za choronologický postup, ale dá sa to tak , že si zaúčtujete doklady bez ohľadu na dátum usporiadania dokladov a potom si v závere(po zaúčtovaní všetkých dokladov) v Alfe cez "Úpravy " kliknite usporiadať denník podľa dátumu a následne prečíslovať Príjmové pokladničné doklady a prečíslovať Výdavkové pokladničné doklady .Posledný úkon bude vytlačiť PPD a VPD .

Alebo sa dá aj spôsob Vami prezentovaný, ale musíte dodržať potom taktiež postup hrubo vyššie zvýraznený .

Dakujem. No dobre, je lepsie robit po mesiacoch, ale v danom mesiaci je tiez lepsie doklady zaradom učtovat? A keby som zabudla nejaky doklad a chcem ho potom dodatocne dat do programu, tak takisto musim spravit to co ste mi hore hrubovyznačene a podčiarknute napisali?
veronkaj
04.01.11,12:03
prosím môže mi niekto poradiť či to robím dobre??
v alfe u platcu dph sa kúpilo v 8/2010 os.auto v hodnote 10.000 Eur kupované od súk. osoby takže tam nebola dph
z toho 7.000 sa dalo v hotovosti a zvyšok cez volkswagen úver
+ poplatok za zmluvu bol 45,00 Eur.
szčo sa rozhodol pretože už jedno auto má v podnikaní že si uplatní toto 70% do firmy a 30% na súkromné účely

- takže :
- do záväzkov dám 10.000+45 popl ako záväzok
- VPD 20.8.2010 na 7000 E ako VNOZD ale zároveň ako úhrada záväzku
- oznám. du o zaradení auta
- všetky bloky o údržbe, phm sa dávali 70 VOZD a 30% VNOZD rozdelené, dph sa do kvart. uplatňovalo len tých 70%
- zákonné a hav. poistenie bolo síce hradené z BU podnik. ale szčo nechce ísť do mínusu tak sa dáva len ako VNOZD inak by bolo uplat. tiež len 70%
- splátky sú bez dph len rozdelené na istinu a úrok, úrok sme dávali zatiaľ tiež na 70% do Pr. réžie a 30% do vnozd, istina sa dávala ako úhrada záväzku postupne ale ako VNOZD
- tieto položky však dáme z účtovníctva ako všetky VNOZD lebo nechce ísť do mínusu ale odpis na auto si chce uplatniť
- na konci roku môžeme tým že auto bolo na úver odpísať 1/4 ale len 70% a to ID ako PR réžia iné?? alebo v akom členení

a treba založiť kartu v alfe a to, že evid. dlhod. majetku, pridaj, a vypíšem a chceme aby DO=UO (účt.sa neevidujú v PD) a odpis bude na 4 roky, t.j. každý rok sa odpíše 10.045:4=2511,25 ale do PD si uplatním ako VOZD PR réžia iné len 70% a 30% ako VNOZD.
ale ako sa mi to potom premietne v časti DM????

ďakujem za ochotu
Marcelka V
05.01.11,13:34
Jeden môj známi cestuje každý deň do práce 120km. Uplatňuje si cestovné náhrady na auto. Aby si mohol uplatniť aj stravné potrbuje mať aj cestovný príkaz. Ako sa to prosím účtuje v Alfe? Dá sa to,aby som nemusela vypisovať každý deň,ale raz za mesiac? Jazdy sa dajú raz za mesiac,ale ako sa to kombinuje s cestovnými príkazmi? ĎAKUJEM
draha24
06.01.11,14:29
Poprosím radu . Dokončujem účtovníctvo 2010, ale potrebujem vypísať faktury na rok 2011. Ako to mám spraviť. Prechod do ďalšieho roka ešte spraviť nemôžem . Ďakujem za odpovede.
foaswc
06.01.11,14:37
Ja som ich spravila v roku 2010 ale zmenila som sadzbu DPH . Faktúry som potom vymazala a keď budem mať spravený prechod, nahodím si ich znova.
draha24
06.01.11,14:46
Ja som ich spravila v roku 2010 ale zmenila som sadzbu DPH . Faktúry som potom vymazala a keď budem mať spravený prechod, nahodím si ich znova.

Rozmýšľala som, či to nejde nejako bez toho nového nahadzovania . :D Ale ďakujem za odpoveď .
Marcelka V
07.01.11,11:06
Poradí mi niekto ako v alfe účtovať jazdy+cestovné prikazy a zaučtovať to do PD. Jazdí do práce každý deň. dá sa to všetko raz za mesiac?
TatianaM
07.01.11,11:45
Poprosím radu . Dokončujem účtovníctvo 2010, ale potrebujem vypísať faktury na rok 2011. Ako to mám spraviť. Prechod do ďalšieho roka ešte spraviť nemôžem . Ďakujem za odpovede.


Po nainštalovaný verzie 17.00 som urobila prechod do nového roku, tam už môžeš robiť faktúry za rok 2011 s novou sadzbou DPH. Starý rok normálne dokončíš a potom urobíš ešte raz prechod do nového roku s tým že použiješ na prenos vystavených faktúr 2011 službu v menu fakturácia- export. Tým sa Ti vygeneruje exportný súbor. (uložíš si ho niekde na USB kľúč) a po prenose roku 2010 si ich tam opäť vložíš službou fakturácia-import.
Marcelka V
11.01.11,09:43
Vo verzii alfa demo 17.00 som chcela tlačiť klientovy DP za rok 2010. Na obrazovke som mala všetko vypísane,vypočítané a tlačiť mi to nechce. Napíše mi že tlačiva pre rok 2010 v tejto verzii su nedostupné zobrazia sa vám tlačiva pre rok 2009. Zobrazia sa čiste nedá sa vyplniť. Robí to aj Vám,alebo len mne ,že mam demo? ĎAKUJEM
Zita5
11.01.11,09:44
Vo verzii alfa demo 17.00 som chcela tlačiť klientovy DP za rok 2010. Na obrazovke som mala všetko vypísane,vypočítané a tlačiť mi to nechce. Napíše mi že tlačiva pre rok 2010 v tejto verzii su nedostupné zobrazia sa vám tlačiva pre rok 2009. Zobrazia sa čiste nedá sa vyplniť. Robí to aj Vám,alebo len mne ,že mam demo? ĎAKUJEM


Tlačivá v ALFE za rok 2010 (podľa poslednej info z Krosu )nie sú ešte upravené .Takže sú nepoužiteľné na rok 2010. Choďte na stránku DRSR , tam by mali byť už aktuálne .
Manual
11.01.11,09:51
Teraz som volal do Krosu a bolo mi povedané že vo v. 17.00 sa môžu tlačiť DP pre DzMV...
Zita5
11.01.11,10:27
Ja upresňujem : vyššie v mojom príspevku sa jedná o daňové priznanie FO za rok 2010, tak som pochopila otázku zadávateľky .

Dodávam však pre Janka , že v DP daň z MV je chyba v zaokrúhľovaní , najmä ak sa počíta pomerná časť za napr. 3 mesiace .
Marcelka V
11.01.11,15:39
Na rok 2010 DP- FO som nenašla ani na DRSR.
MUKU
13.01.11,09:12
ahojte som v alfe nováčik , mohol by mi niekto pomôcť ako v alfe zaúčtovať zálohové faktúrky došlé ale aj vyšlé a tiež potom následne keď mi príde ostrá faktúra Ďakujem za radu
uzivatel2
13.01.11,11:45
Funguje Vám tlač v ALFE 17.00? Pri príjmových, výdavkových dokladoch mi vypíše chybu "nepodarilo sa otvoriť tlačovú databázu",
výkaz o príjmoch a výdavkoch vytlačí v poriadku, DPH nejde tlačiť.
Katka
Manual
13.01.11,11:55
Funguje Vám tlač v ALFE 17.00? Pri príjmových, výdavkových dokladoch mi vypíše chybu "nepodarilo sa otvoriť tlačovú databázu",
výkaz o príjmoch a výdavkoch vytlačí v poriadku, DPH nejde tlačiť.
Katka
Ano funguje bez závad, teraz som to vyskúšal aj DPH aj BONZÁKY atď...
uzivatel2
13.01.11,12:14
Ano funguje bez závad, teraz som to vyskúšal aj DPH aj BONZÁKY atď...

Ďakujem za rýchlu odpoveď, skúšam čo sa stalo, mám multiverziu, zaujímavé je, že niektoré firmy sú v poriadku, všetko ide, a pri iných nejde tlač.

Ak by mal niekto podobný problém tu je odpoveď z KROSU:

"je potrebné, aby ste si cez Číselník/Režim účtovania/Prechod na Euro
zaklikli vypnutie duálneho zobrazenia. Po zakliknutí tlačidla OK Vám pokladničné doklady bude tlačiť v poriadku".
nikulik
13.01.11,20:44
Ahojte, snazim sa zaevidovat došlu fakturu, ku ktorej bola aj zalohova faktura najprv. pozeram aj do pomocnej knihy programu alfa,ale nikde to nemozem najst. Viem ze pri zaevidovani do záväzkov si môzem vybrat typ dokladu kde zadam: preddavok. Ale neviem ako potom dalej, v penaznom denniku vystavim VPD na sumu zalohovej faktury (zalohova faktura ma tu istu sumu ako celkova faktura). Toby sa mi malo vyparovat? Vyparuje sa to aj pri preddavkovej fakture ano? No a potom zase nahodim celkovu fakturu tak isto ako preddavkovu len dam typ dokladu faktura. Ale potom ako spenaznym dennikom, musim este raz davat VPD ale uz s 0sumou? alebo vôbec nedavat VPD uz. Poprosim vas o radu lebo neviem si rady s tym. Dakujem.
Zita5
14.01.11,04:44
Ahojte, snazim sa zaevidovat došlu fakturu, ku ktorej bola aj zalohova faktura najprv. pozeram aj do pomocnej knihy programu alfa,ale nikde to nemozem najst. Viem ze pri zaevidovani do záväzkov si môzem vybrat typ dokladu kde zadam: preddavok. Ale neviem ako potom dalej, v penaznom denniku vystavim VPD na sumu zalohovej faktury (zalohova faktura ma tu istu sumu ako celkova faktura). Toby sa mi malo vyparovat? Vyparuje sa to aj pri preddavkovej fakture ano? No a potom zase nahodim celkovu fakturu tak isto ako preddavkovu len dam typ dokladu faktura. Ale potom ako spenaznym dennikom, musim este raz davat VPD ale uz s 0sumou? alebo vôbec nedavat VPD uz. Poprosim vas o radu lebo neviem si rady s tym. Dakujem.

V Alfe po pravej strane kliknite "Pomôcky" potom klik Pomoc F1 a tam máte popis všetkého aj účtovania preddavkových faktúr .
Úplne dolu po ľavej strane je zoznam a na konci sú uvedené príklady na účtovanie .
nikulik
14.01.11,19:16
No, mam doma knihu alfy takze tam je to iste. Ale tam je priklad posk.preddavku s rozpisom dph a ja mam neplatcu dph, nechapem tomu prikladu. neporadite mi?
JanaJB
15.01.11,13:38
Prosím o radu. Mám nainštalovanú verziu 17.00 a pri jednej firme sa mi v prehľade o firme - prehľad DPH vypisujú mesiace namiesto štvrťrokov. Dá sa to niekde nastaviť na štvrťroky?
Firma nedosiahla taký obrat, aby sa stala mesačným platcom DPH.
marjankaj
15.01.11,13:47
Prosím o radu. Mám nainštalovanú verziu 17.00 a pri jednej firme sa mi v prehľade o firme - prehľad DPH vypisujú mesiace namiesto štvrťrokov. Dá sa to niekde nastaviť na štvrťroky?
Firma nedosiahla taký obrat, aby sa stala mesačným platcom DPH.

Obrat sa sleduje každý mesiac, za posledných 12 mesiacov spätne.
Na účely rozhodnutia, či budeš mesačným platcom alebo štvrťročným, sa sleduje obrat za predchádzajúci kalendárny rok, nie za posledných 12 mesiacov.
rodina1
15.01.11,13:49
No, mam doma knihu alfy takze tam je to iste. Ale tam je priklad posk.preddavku s rozpisom dph a ja mam neplatcu dph, nechapem tomu prikladu. neporadite mi?
Došlú preddavkovú faktúru zaeviduješ do knihy záväzkov ako preddavková faktúra. Pri zaplatení preddavkovej faktúry, v PD dáš výdavok neovplyvňujúci základ dane a spáruješ s preddavkovou faktúrou v knihe záväzkov.
Ak ti príde "ostrá" faktúra, túto zaeviduješ v knihe záväzkov ako faktúra.
S dátumom, kedy ti prišla ostrá faktúra, v peňažnom denníku spravíš operácie:
1) interný doklad: výdavok neovplyvňujúci základ dane znamienko mínus a sumu, ktorú si zaúčtovala ako zaplatenie preddavku.
Ak sa ťa program opýta, či uložiť interný doklad ako uzávierkový, dáš nie.
2) interný doklad: výdavok ovplyvňujúci základ dane (buď nákup materiálu, tovaru, alebo prevádzková réžia - podľa toho, čoho sa faktúra týka).
Opäť - interný doklad neukladať ako uzávierkový.
3) V knihe záväzkov vojdeš do zaevidovanej "ostrej" faktúry, dáš pridaj a ručne ako keby uhradíš faktúru. Dátum, kedy bola zaplatená preddavková faktúra, číslo dokladu, ktorým bola zaplatená.

Pri neplatiteľovi DPH je to jednoduché.
JanaJB
15.01.11,14:03
Obrat sa sleduje každý mesiac, za posledných 12 mesiacov spätne.
Na účely rozhodnutia, či budeš mesačným platcom alebo štvrťročným, sa sleduje obrat za predchádzajúci kalendárny rok, nie za posledných 12 mesiacov.
Veď práve za 12 mesiacov spätne nemal dodanie tovarov a služieb vo výške 331 939,18 EUR /sledujem sumu bez DPH/, tak neviem čo tam mám zle.
Nemám mesačných plátcov,preto sa chcem opýtať, ak by som prekročila obrat napr. v 7/10 mesačným platcom sa stane až nasledujúci rok?
DanielaSL
15.01.11,14:04
Ahojte, snazim sa zaevidovat došlu fakturu, ku ktorej bola aj zalohova faktura najprv. pozeram aj do pomocnej knihy programu alfa,ale nikde to nemozem najst. Viem ze pri zaevidovani do záväzkov si môzem vybrat typ dokladu kde zadam: preddavok. Ale neviem ako potom dalej, v penaznom denniku vystavim VPD na sumu zalohovej faktury (zalohova faktura ma tu istu sumu ako celkova faktura). Toby sa mi malo vyparovat? Vyparuje sa to aj pri preddavkovej fakture ano? No a potom zase nahodim celkovu fakturu tak isto ako preddavkovu len dam typ dokladu faktura. Ale potom ako spenaznym dennikom, musim este raz davat VPD ale uz s 0sumou? alebo vôbec nedavat VPD uz. Poprosim vas o radu lebo neviem si rady s tym. Dakujem.

Ja to robím takto :
1.
Zálohovú faktúru napríklad za licenciu zaevidujem ako preddavok a vyberiem si stĺpec peň. denníka - iný neovplyvňujúci základ dane.
2.
V denníku účtujem VPD - pri výbere cez F7 automaticky mi to dá do VNZD a uhradí mi to preddavkovú faktúru.
3.
Keď mi príde faktúra , tak interným dokladom zaúčtujem tento preddavok s mínusovým znamienkom ako preúčtovanie preddavku z VNZD.
4.
Zaevidujem faktúru do záväzkov v plnej výške, vyberiem si stĺpec denníka napr. réžia - teda stĺpec ktorý OZD.
5.
Interným dokladom potom zaúčtujem v peňažnom denníku licencia - automaticky mi to pri výbere faktúry cez F7 dá aj stĺpec v peň. denníku réžia a uhradí mi to faktúru v záväzkoch.
nikulik
15.01.11,20:21
Ďakujem vam pekne, idem to vyskusat :)
marjankaj
16.01.11,22:33
Veď práve za 12 mesiacov spätne nemal dodanie tovarov a služieb vo výške 331 939,18 EUR /sledujem sumu bez DPH/, tak neviem čo tam mám zle.
Nemám mesačných plátcov,preto sa chcem opýtať, ak by som prekročila obrat napr. v 7/10 mesačným platcom sa stane až nasledujúci rok?

Prečítaj si zákon o DPH


§ 77 Zdaňovacie obdobie

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

Teda obrat 331939,19 € sleduješ za kalendárny rok to je od 1.1. do 31.12.
JanaJB
17.01.11,07:56
Ďakujem za odpoveď.
Pre úplnosť dopĺňam, nastavenie mesačného alebo štvrťročného platiteľa v ALFE v prehľade o firme je možné urobiť kliknutím na kľúč nad okienkom evidencia DPH.
Tým, že sa mi to zmenilo pri inštalácii novej verzie, som sa zľakla či náhodou nesledujem obrat nesprávne.
Čimko
17.01.11,08:57
Dobrý deň,
mám otázku, možno už bola niekde zodpovedaná, ale nenašla som to. Jedná sa o SZČO, neplatcu DPH. V roku 2009 neuhradil zdravotné poistenie za mesiac 11,12/09. Prešli mi do r. 2010 ako neuhradené záväzky. Toto sa ale zúčtovalo v RZZP za r. 2009, kde SZČO zaplatil nedoplatok. Ako mám "zrušiť" záväzok voči ZP za r. 2009 (aby mi to nevyhadzovalo ako nezaplatený záväzok, keď to bolo zúčtované v RZZP)? Ďakujem za pomoc.
Iva001
17.01.11,12:22
Vie niekto pomôcť s licenciou na Alfu 17.00 mám multi dohoda istá volaj 0915347824
Manual
17.01.11,16:37
Dobrý deň,
mám otázku, možno už bola niekde zodpovedaná, ale nenašla som to. Jedná sa o SZČO, neplatcu DPH. V roku 2009 neuhradil zdravotné poistenie za mesiac 11,12/09. Prešli mi do r. 2010 ako neuhradené záväzky. Toto sa ale zúčtovalo v RZZP za r. 2009, kde SZČO zaplatil nedoplatok. Ako mám "zrušiť" záväzok voči ZP za r. 2009 (aby mi to nevyhadzovalo ako nezaplatený záväzok, keď to bolo zúčtované v RZZP)? Ďakujem za pomoc.
Vstúpiť do neuhradených záväzkov v účt. roku 2010 kde ich máš ako neuhradené a ručne ich uhradiť.
Dáš OPRAV potom v ľavo dolu v okne daj PRIDAJ a daj dátum úhrady a sumu, kedy si dávala RZZP a nebudú ti svietiť už na červeno...
jess
17.01.11,16:41
Janko ahoj :). Kedysi dávno sme tu na porade s Braňom riešili ako sa vyplnené DP z príjmu posiela klientovi mailom. Sama som svoj spôsob popisovala, ale za ten svet si na to už nespomeniem, ani to neviem nájsť podľa kľúčových slov. Buď pošlem len čisté strany alebo prázdne DP. Nevieš prosím ťa ako na to ? :)
Manual
17.01.11,16:50
Počkaj skúšam... :)
jess
17.01.11,16:51
:D
Manual
17.01.11,16:56
Asi normálne to nejde, ale ja mám nainštalované aj "nejaký" FinePrint a cez to, to ide poslať vo formáte PDF. Má to ale chybu krásy, že dole na liste A4 to vypíše Tlačené ve skušební verzi... atď.
Takže iné neviem
Manual
17.01.11,16:58
Ale potvrdenie o podaní DP a Výpis z DP pre SP sa dá exportovať normálne vo formáte PDF, takže druhá strana si to riadne vytlačí ako Ty doma
jess
17.01.11,17:00
Tak s tou "chybičkou" to viem poslať aj ja :D . Hádam to takto vezmú aj na DÚ :D Dnes som skúšala volať aj do Krosu, ale nedovolala som sa. Skúsim zajtra. Tak sa maj krásne a ďakujem :) Pekný večer.
jess
17.01.11,17:02
hej , všetko ide, len tie DP z príjmu nejdú. Skúsim, či pôjdu 1/4 ročné prehľady preddavkov. Totižto máme momentálne s manželom jednu tlačiareň napojenú na jeho PC. Tak si všetko posielam mailom do jeho PC a potom tlačím.
Manual
17.01.11,17:05
A čo tak na manželov PC nainštalovať ALFU štart tá je grátis, dajú sa tam spraviť až 3 firmy a dať to tam cez USB klúč... :) ?
jess
17.01.11,17:14
No ty si hlavička :) A nedalo by sa rovno preniesť usb-čkom to DP v pdf formáte ? Idem kuknúť, či sa to dá. Inak pozerám ešte v mailoch, či neposielali nejaký tip ako na to :)
Manual
17.01.11,17:18
Máš SS
jess
17.01.11,17:19
Nedá sa to. Hnevá ma to, že Braňo vedel ako na to, ale sme to riešili cca 3 roky dozadu a nemôžem to nájsť. Asi mu rovno napíšem SS a bude po probléme .
Maruška54
17.01.11,17:22
http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=12302&s-cv-fulltext=EXPORT+V+PDF

podľa tohoto popisu by to malo fungovať ja to tak robím v Omege
jess
17.01.11,17:35
Asi budem mať nejakú zradu, lebo mne ukladá podľa tohoto spôsobu prázdne tlačivo. A vám ? Posielala som si 1/4 ročný prehľad preddavkov.

Zaujímavé, že som dnes robila v Alfe jedno DP a tiež som sa ho pokúšala dostať do pdf a poslať mailom a nešlo nijako. A teraz ho zrazu vidím vo formáte FDF v tej zložke Alfa/Export. Ani o tom neviem, že by som niečo také robila :eek: A ja som to potom vypisovala 3 krát ručne béééé. Ale prečo mi teraz ten prehľad uložilo v pdf (prázdne ) a nie vo FDF .
Manual
17.01.11,17:41
Lebo to nejde.... :) :) :)
jess
17.01.11,17:43
Keď to nejde, tak to nejde :D :D :D
jess
17.01.11,17:49
Tak už viem, že z Alfy DP z príjmov FO týmto spôsobom ide. Vytvorí ten FDF formát a je to ok, ale ok nie je, že tlačí staré výkazy (r.2009). Ak chcem tlačiť(posielať) týmto spôsobom Prehľadyz Olympu, tak tie sa nevytvoria vo FDF, ale len do PDF a výsledok je nulový. Takže jedine nám ostáva ten Fineprint.
Maruška54
17.01.11,17:51
Asi budem mať nejakú zradu, lebo mne ukladá podľa tohoto spôsobu prázdne tlačivo. A vám ? Posielala som si 1/4 ročný prehľad preddavkov.

Zaujímavé, že som dnes robila v Alfe jedno DP a tiež som sa ho pokúšala dostať do pdf a poslať mailom a nešlo nijako. A teraz ho zrazu vidím vo formáte FDF v tej zložke Alfa/Export. Ani o tom neviem, že by som niečo také robila :eek: A ja som to potom vypisovala 3 krát ručne béééé. Ale prečo mi teraz ten prehľad uložilo v pdf (prázdne ) a nie vo FDF .
ja ho v Omege tiež vidím prázdne ale zákazník si ho musí tiež nejako uložiť a až potom tlačiť, bohužiaľ mám jedného šikulku a tomu to nejde a nejde a musím mu to posielať poštou ale vo väčšine prípadov to funguje, pokúsim sa níjsť ten popis v Omege tak sa mi to zdá zrozumiteľnejšie
Maruška54
17.01.11,17:58
Čimko
17.01.11,18:20
Díky za odpoveď, mám ešte jednu otázku. SZČO zaplatil v decembri 2010 2x faktúru od Orange, jednu platbu mu po 2 dňoch vrátili späť. Ako to zaúčtovať: v záväzkoch mi vyhadzuje 2x zaplatenú fa, ale ako zaúčtujem vrátenie platby? V záväzkoch asi zas ručne, ale s mínusovým znamienkom, v PD ako? Díky moc. Nejako mi to začína liezť na mozog a neviem si poradiť ani so základmi.:mee:
jess
17.01.11,18:36
tak tu je popis z tej Omegy
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000036091/Odoslanie_DP_emailom.pdf
:mad: maximálne nepraktické, ale použiteľné. Ďakujem za vyhľadanie. Sranda, že DP k dph z Omegy ide úplne v pohode vytlačiť cez Tlač do pdf a potom mailom a príde v poriadku... aj súvaha ...ale 1/4 ročný Prehľad z Olympu :mad:
Rusalka 24
19.01.11,15:19
Prosim poradte mi, uz nad tym sedim hodiny a uz mam toho fakt dost neviem ci som taka blba alebo co.

JU-alfa evidencia DM zadala som si karty dm, k nim odpisy a stale mi zle vypocita odpis za rok 2010. stale mi spocita len rok 2009.co robim zle?

Podla prirucky by som tam mala zadat uctovne pohyby a zadat opravky ale ja tam nic take nemam. neviem co robit aby to bolo spravne. prosim nech sa niekto nadomnou zlutuje
milkami
20.01.11,10:04
neviem či som už prepracovaná, ale po 10 rokoch nemôžem nainštalovať balík podpory Alfy z originál CD. Keď otvorím ostrú verziu, napíše mi že už mám nainštalovaný program v počítači, že ho mám vymazať. Čo keď mi vymaže všetko?:(Na tom CD je všetko, nemám otvoriť niečo iné?
TatianaM
20.01.11,11:01
Prosim poradte mi, uz nad tym sedim hodiny a uz mam toho fakt dost neviem ci som taka blba alebo co.

JU-alfa evidencia DM zadala som si karty dm, k nim odpisy a stale mi zle vypocita odpis za rok 2010. stale mi spocita len rok 2009.co robim zle?

Podla prirucky by som tam mala zadat uctovne pohyby a zadat opravky ale ja tam nic take nemam. neviem co robit aby to bolo spravne. prosim nech sa niekto nadomnou zlutuje
Neviem, ale skús sa pozrieť na nejakú kartu DM čo si kúpila v roku 2009, či tam máš zapísaný odpis za rok 2009. Ide o to, že mne raz tiež nesedeli odpisy a zistila som že predchádzajúci rok som nedala zapísať odpisy na karty DM. Neviem či to je tiež Tvoj prípad.
Manual
20.01.11,11:41
Janko ahoj :). Kedysi dávno sme tu na porade s Braňom riešili ako sa vyplnené DP z príjmu posiela klientovi mailom. Sama som svoj spôsob popisovala, ale za ten svet si na to už nespomeniem, ani to neviem nájsť podľa kľúčových slov. Buď pošlem len čisté strany alebo prázdne DP. Nevieš prosím ťa ako na to ? :)
Kolega niečo našiel, aby sa to nemuselo tlačiť vo FinePrint s tou poznámkou dolu, dá sa to tlačiť aj cez Bullzip PDF Printer, napr. v Omege dáš tlač do tohto súboru, ktorý sa ti uloží napr. na ploche a ty potom tento súbor vytlačíš ako každý iný PDF súbor. Mne to dal tiež do PC a funguje to.
Rusalka 24
20.01.11,12:35
Tak uz druhy den riesim problem s odpismi, a prisla som na chybu.prvy rok ked som zaradila majetok do uzivania som odlozila odpis na jeden rok, teraz odpisujem druhy krat ale pocita to program ako treti.Neviem prist nato co zadat aby sa mi to posunulo. neviete ako to spravit? prosim
Čimko
20.01.11,14:04
Díky za odpoveď, mám ešte jednu otázku. SZČO zaplatil v decembri 2010 2x faktúru od Orange, jednu platbu mu po 2 dňoch vrátili späť. Ako to zaúčtovať: v záväzkoch mi vyhadzuje 2x zaplatenú fa, ale ako zaúčtujem vrátenie platby? V záväzkoch asi zas ručne, ale s mínusovým znamienkom, v PD ako? Díky moc. Nejako mi to začína liezť na mozog a neviem si poradiť ani so základmi.:mee:

Prosím, poradí mi niekto?
Rusalka 24
20.01.11,14:10
Nic si z toho nerob ani ja....
keby som vedela ti poradit ale neviem bohuzial tak hadam nam niekto bude vediet odpovedat
rodina1
20.01.11,14:16
Díky za odpoveď, mám ešte jednu otázku. SZČO zaplatil v decembri 2010 2x faktúru od Orange, jednu platbu mu po 2 dňoch vrátili späť. Ako to zaúčtovať: v záväzkoch mi vyhadzuje 2x zaplatenú fa, ale ako zaúčtujem vrátenie platby? V záväzkoch asi zas ručne, ale s mínusovým znamienkom, v PD ako? Díky moc. Nejako mi to začína liezť na mozog a neviem si poradiť ani so základmi.:mee:


Prosím, poradí mi niekto?

Fa od Orange-u máš zaevidovanú v knihe záväzkov len jedenkrát. Pri úhrade fa si spárovala výdavok (zrejme z banky) a uvedený záväzok. Zaúčtovala si to určite ako VOZD - prevádzková réžia. Ak táto faktúra bola zaplatená druhýkrát, treba ju v PD zaúčtovať ako VNZD - iný výdavok. Ak prišli peniaze z Orange-u na účet, zaúčtuješ to v PD ako PNZD - iný príjem.
Heleč
20.01.11,18:48
Prosím Vás nevyplňali ste niekto daňové k dani z MV?
Oni ešte neaktualizovali sadzby?
Alebo som niečo zle stiahla?
Zita5
20.01.11,18:54
Pre Čimko k príspevku 1387:
Ale netreba zabudnúť aj na evidenciu resp.knihu pohľadávok . Pohľadávka voči Orange vznikla dňom duplicitného zaplatenia .Ak som správne porozumela, že sa jedná o duplicitnú platbu .
veronkaj
27.01.11,05:51
prosím môžem sa na Vás obrátiť s prosbou či mi pozriete či uvažujem správne? alebo mi tam niečo chýba
- sumy sú orientačné
– szčo neplatca dph vystavil fa v hodnote 15.000,- Eur = evidujeme v knihe faktúr
- doklady o úhrade v hotovosti má na 10.000,- = zaevidujem úhradu v knihe faktúr a očíslujem PPD a nalepím podľa poradia
- 2 úhrady na súkr. bankový účet nie podnikateľský má na 1.300,-= originály výpisov doložím a v knihe faktúr zaevidujem úhradu

Teda do príjmov z ktorých sa dáva DP je len to čo je uhradené teda 10.000,+1.300=11300,-
- neuhradené faktúry prechádzajú do budúceho roku.v knihe záväzkov

V tabulke DP to ide do príjmy zo živnosti v sume 11300 a ako výdaje zo živnosti tam ide tých 40% z tohto = 4520 vo výkaze pri dp sa mi to prejaví ako prevádzková réžia

Dolu pod tabulkouv v DP je nutné zaškrktnúť že si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40% a je tam napísané, že zákonom dané odvody do poistovní a tam dám sumu odvodov 1550 Eur za rok – teda fyzicky uhradených,
( pol roka platil do SP ako dobrovolný a pol roka ako povinný ale to sa dávajú teda spolu všetky sumy lebo ich uhradil do SP +ZP)

Teda
Príjem= 11300
Výdaj 40% = -4520
Základ 6780

Odvody = - 1550
Základ = 5230

Z tohto si uplatní - 4025 odpoč. Položku na daňovníka
základ 120
-dpočet z poistky 200 = 1005 ako základ pre výpočet 19% dane = 190,95 by mal platiť ale vzhladom k tomu že má dve deti tak + bonus na dieťa 2x = 240,12x2= + 480,24 Eur takže výsledná suma :
daň 190,95 ktorú by mal uhradiť ale zároveň by mu mal du dať bonus na deti 480,24 = -289,29 eur má preplatok teda mu du vráti 289,29 Eur.

Treba robiť len jednoduchú evidenciu:
- kniha vydaných faktúr s dátumami úhrad
- súpis výdajov za SP a ZP
- neeviduje sa žiadna pokladňa teda počiatočný a koncový stav len sa očíslujú doklady príjmové za úhrady faktúr a výdavkové čo sú šeky čo sa platilo poistné
- to čo mu prišli platby za dve faktúry na účet – priloží sa k fa originál výpisu z bu a zaeviduje sa do knihy faktúr úhrada neevideuje sa celý bankový účet s počiatočným a konečným stavom
- vyplňa sa len dp a nerobí sa ani peňažný denník ani kniha pokladne len kniha fa
a evidujú sa aj pri paušály tak ako pri JU že kniha záväzkov : teda vypísať záväzku k 31.12.2010 že do SP a ZP, a daň za rok2010 ako záväzok čo všetko prechádza do budúceho roka.
tak to mám dobre???
Ďakujem veľmi dopredu
veronkaj
27.01.11,07:23
.
martina1111
27.01.11,16:13
Ja som ich spravila v roku 2010 ale zmenila som sadzbu DPH . Faktúry som potom vymazala a keď budem mať spravený prechod, nahodím si ich znova.

ako mozem vystavit faktury na rok 2011 v roku 2010, ked ma tam nechce pustit 19% dph? ak ju prehodim na 20% a chcem to ukoncit, vyskoci mi cervene pole, ze je zla dph
ZuzanaP
01.02.11,06:39
Poraďáci ako účtujete PHM (paušál 80%) u neplatcu DPH, ak platí platobnou kartou?:confused:

Môj postup: na základe výpisu z bankového účtu zaúčtujem cez priebežné položky výdaj, potom cez ID príjem z priebežnej položky a na konci roka si zrátam všetky doklady ohľadom PHM, vyrátam 80 % a 20 % a to dám cez ID do VOZD a VNZD. :confused:
Zita5
01.02.11,06:46
Poraďáci ako účtujete PHM (paušál 80%) u neplatcu DPH, ak platí platobnou kartou?:confused:

Môj postup: na základe výpisu z bankového účtu zaúčtujem cez priebežné položky výdaj, potom cez ID príjem z priebežnej položky a na konci roka si zrátam všetky doklady ohľadom PHM, vyrátam 80 % a 20 % a to dám cez ID do VOZD a VNZD. :confused:

Platba platobnou kartou sa účtuje podľa Postupov JU § 12 odst.5

- ID - platba sa účtuje - priebežná položka na strane výdavku v členení podľa § 4 odst.6 písm.e)

- BV - ak príde výpis z banky tak sa účtuje v deň zaúčtovania platby výdavok z účtu a priebežná položka príjem
ZuzanaP
01.02.11,07:57
Platba platobnou kartou sa účtuje podľa Postupov JU § 12 odst.5

- ID - platba sa účtuje - priebežná položka na strane výdavku v členení podľa § 4 odst.6 písm.e)

- BV - ak príde výpis z banky tak sa účtuje v deň zaúčtovania platby výdavok z účtu a priebežná položka príjem


Zitka, veď to tak robím, či nie?:confused:
Rusalka 24
07.02.11,09:38
Velmi pekne Vas prosim o radu :

DM obstarany v roku 2008 odpis zrychleny 2.skupina

1.rok neodpisovany ,a to je moj problem

kedze som este neprisla nato ako si pri prechode do druheho roka previest aj karty kazdy rok si zadavam nove karty ale problem je v tom, ze neviem si nejak zadat ze v roku 2008 som neodpisovala.a tak mam odpis za rok 2010 taky aky by mal byt v roku 2011.

prosim poradte co mam zadat aby mi vysli odpisy a ako si prevadzate DM v novom roku?
Rusalka 24
07.02.11,16:42
Nevie mi nikto poradit?
Enyma
08.02.11,17:59
Pri prechode do nového roka - firma, prechod musíš mať zakliknuté všetky položky, ktoré chceš previesť do nového roka.

enyma
Bankarka
10.02.11,18:45
Chcela by som sa spýtať, aj ked viem že názory su rôzne, ako účtujete v Alfe ak sa uhradí faktúra z osobného účtu. Dakujem
veronikasad
10.02.11,18:56
Chcela by som sa spýtať, aj ked viem že názory su rôzne, ako účtujete v Alfe ak sa uhradí faktúra z osobného účtu. Dakujem
cez interný doklad, ku ktorému pripojíš kopiu výpisu z BU. Faktúru nahráš do záväzkov.
Bankarka
11.02.11,06:11
Chapem to tak, že to znamená, že žiaden výdavkový pokladničný doklad, ale interný vydavkovy...a nahodim to do stlpca prevadzkovej režie klasicky ako by som vyplnala VPD...je to tak OK?
otázka
11.02.11,10:34
Áno, VOZD.
nikolia
11.02.11,18:09
prosím Vás,alfa mi zaokrúhľuje daň.odpisy matematicky na celé euro,nemala by nahor na celé euro?jedná sa o 107,388...
kreka
12.02.11,10:35
Zdravím

Chcem sa len opýtať pri generovaní DP pre FO B za rok 2010 mi Alfa vo verzii 17.11 všetky príjmy, výdavky a ZD dane automaticky zaokrúhlila na celé eurá aj keď v denníku mám konečné sumy zdaniteľných príjmov a výdajov aj s eurocentami. Chcem sa preto opýtať či to je v poriadku, alebo tam majú nejakú chybu pri generovaní a preto si radšej spraviť DP FO B cez stránku DRSR.
Ďakujem
veronikasad
12.02.11,10:38
Zdravím

Chcem sa len opýtať pri generovaní DP pre FO B za rok 2010 mi Alfa vo verzii 17.11 všetky príjmy, výdavky a ZD dane automaticky zaokrúhlila na celé eurá aj keď v denníku mám konečné sumy zdaniteľných príjmov a výdajov aj s eurocentami. Chcem sa preto opýtať či to je v poriadku, alebo tam majú nejakú chybu pri generovaní a preto si radšej spraviť DP FO B cez stránku DRSR.
Ďakujem
pri príjmoch podľa § 6 klikni na odkaz "naplň údaje z výkazu o PaV. Budeš mať údaje na 2 des. miesta. Len pri paušálnych výdavkoch si potom výdavky musíš "dopočítať" ručne (vrátane poistného)
tibor1000
12.02.11,15:51
zdravím poraďáci
prosim Vas,ako si v ALFE robíte daň.priznanie typ A?
cez štart programy mi to nejde.. :(
ďakujem
veronikasad
12.02.11,15:53
zdravím poraďáci
prosim Vas,ako si v ALFE robíte daň.priznanie typ A?
cez štart programy mi to nejde.. :(
ďakujem
v ALFE ho neurobíš. Dnes zavesili na svoj web bezplatný SW - stiahni si ten. Môžeš v ňom urobiť tuším 10 DP typu A.
stiavnicanka
13.02.11,15:06
Prosím o radu. Stiahla som si ,,ALFU" pre daňové priznanie a po otvorení priznania typu B mi v tkačive dáva ako zdaňovací rok 2011 a nedá sa to upraviť. Ďakujem
veronikasad
13.02.11,15:12
Prosím o radu. Stiahla som si ,,ALFU" pre daňové priznanie a po otvorení priznania typu B mi v tkačive dáva ako zdaňovací rok 2011 a nedá sa to upraviť. Ďakujem
založ si firmu ešte raz cez Nová firma a rok si oprav hneď v úvodnom nastavení. Tam to bez problémov ide.
jarca2
14.02.11,17:49
Ahoj. Prihlás sa na kurz pre začiatočníkov na Alfu. Ja som mala v škole Omegu a na Alfe robím mužovi, a bola som hned na školení. Myslím, že ti to pomôže. Nestojí to zas až tolko.
rodina1
14.02.11,17:57
ona nechce účtovať, chce si len vyplniť DP
adrika
15.02.11,11:24
:confused:ahojte, neviete mi poradiť, prečo mi v Alfe nechce tlačiť položku "vystavil" pri PPD aj VPD, aj ked cez režim účtovania mám doplnené meno ? aj na fakturácii, sklade aj účtovníctve ? dík
Príroda
15.02.11,11:54
Zdravím. Idem sa pokúsiť všetky položky,ktoré teda prináležia k nákupu materiálu prehodiť na výdavok za materiál, nakoľko som všetko dávala do réžie. Idem po položke, ktorá patrí do materiálu, jednoducho znovu otvorím - 2x klik na položku v denníku, namiesto réžie zadám výdavok za materiál a urobím to aj v členení, ktoré som si tam doplnila. Potom nepotrebné členenie v prevádzkovej réžii vymažem. Robím správne? Bojím sa, aby som si niečo nepokazila alebo sa to dá aj inak? Nakúpený materiál ide hneď väčšinou do používania a spotreby, skladovú evidenciu nevediem. Chcem mať výdavok určený správne podľa postupov JU, aby mi suma vo výkaze išla na výdavok za materiál. Poradíte? Vďaka.
Zita5
15.02.11,12:01
Zdravím. Idem sa pokúsiť všetky položky,ktoré teda prináležia k nákupu materiálu prehodiť na výdavok za materiál, nakoľko som všetko dávala do réžie. Idem po položke, ktorá patrí do materiálu, jednoducho znovu otvorím - 2x klik na položku v denníku, namiesto réžie zadám výdavok za materiál a urobím to aj v členení, ktoré som si tam doplnila. Potom nepotrebné členenie v prevádzkovej réžii vymažem. Robím správne? Bojím sa, aby som si niečo nepokazila alebo sa to dá aj inak? Nakúpený materiál ide hneď väčšinou do používania a spotreby, skladovú evidenciu nevediem. Chcem mať výdavok určený správne podľa postupov JU, aby mi suma vo výkaze išla na výdavok za materiál. Poradíte? Vďaka.

Jedine tak, že otvoríte každú účtovnú položku cez oprav v prevádzkovej réžii a zmeníte klikom na Kód účelu Materiál a v časti materiál podľa potreby vytvoriť členenie .

Inak by sa to dalo tak , že by ste si sčítali sumu položiek čo patrí do materiálu , storno prevádzková réžia jednou sumou a správne zaúčtovať do materiálu (dosť pracné). Ale toto ja som presvedčená, že nie je vhodné najmä kvôli členeniu .Tak preto to odporúčam tak ako píšete .
rodina1
15.02.11,12:20
aj ja som takto opravovala minulý rok (za rok 2009) všetky položky z réžie do materiálu. Bolo to síce pracné, ale na konci som si potom skontrolovala, či mi sedí súčet materiálu a réžie vo výkaze. Potom som vedele, že mám preúčtované správne všetky položky.
Príroda
15.02.11,13:41
Ďakujem, som spokojnejšia. Prosila by som ešte bližšie k tej kontrole správnosti. Máš na mysli vo výkaze o príjmoch a výdavkoch? Ja som si pre istotu vytlačila najskôr členenie v réžii, aby som to mohla skontrolovať po prehodení. Myslím, že by sa nemalo nič narušiť, sumu nikde nemením, len účel a členenie.
nikulik
17.02.11,21:49
Došlú preddavkovú faktúru zaeviduješ do knihy záväzkov ako preddavková faktúra. Pri zaplatení preddavkovej faktúry, v PD dáš výdavok neovplyvňujúci základ dane a spáruješ s preddavkovou faktúrou v knihe záväzkov.
Ak ti príde "ostrá" faktúra, túto zaeviduješ v knihe záväzkov ako faktúra.
S dátumom, kedy ti prišla ostrá faktúra, v peňažnom denníku spravíš operácie:
1) interný doklad: výdavok neovplyvňujúci základ dane znamienko mínus a sumu, ktorú si zaúčtovala ako zaplatenie preddavku.
Ak sa ťa program opýta, či uložiť interný doklad ako uzávierkový, dáš nie.
2) interný doklad: výdavok ovplyvňujúci základ dane (buď nákup materiálu, tovaru, alebo prevádzková réžia - podľa toho, čoho sa faktúra týka).
Opäť - interný doklad neukladať ako uzávierkový.
3) V knihe záväzkov vojdeš do zaevidovanej "ostrej" faktúry, dáš pridaj a ručne ako keby uhradíš faktúru. Dátum, kedy bola zaplatená preddavková faktúra, číslo dokladu, ktorým bola zaplatená.

Pri neplatiteľovi DPH je to jednoduché.

Skusala som to nahodit do alfy, ale mam pripad kedy:
zalohova faktura je 99,00 eur
zaloha je uhradena z bankoveho učtu 99,00 eur
ostra faktura je 0,00 eur
Moja otazka teda je či tento postup čo ste mi napisali mozem pouzit aj v mojom pripade,lebo nejako mi to cele nesedi. Operacie zaloh.faktura 99 eur a ID -99,00 eur. chapem,ale ako potom zauctujem ostru fakturu ked je nulova??? Prosim poradite mi?:mee:
L-M
18.02.11,10:35
Pekný deň prajem, rada by som sa opýtala ako evidujete záväzky na prelome rokov v ALFE- sú tu 2 rôzne názory , že evidovať záväzky vystavené fa v novom roku, ak je dátum zdanit.plnenie 12/2010 do roku 2011, alebo do roku 2010. Do výkazu o majetku a záväzkov to ťahá z evidenc. závázkov a podľa dátumu zdaniteľného plnenia. Takže ak ich vymažem v starom roku, a zadám len do nového, tak nebudú ani vo výkaze o majetku a záväzkoch , čo je logické- a bude to hlásiť chybu , že evidencia DPH nemá nadväznosť na evid.záväzkov. Tak ako na to v ALFE?
Ďakujem za názory
rodina1
18.02.11,10:44
Pekný deň prajem, rada by som sa opýtala ako evidujete záväzky na prelome rokov v ALFE- sú tu 2 rôzne názory , že evidovať záväzky vystavené fa v novom roku, ak je dátum zdanit.plnenie 12/2010 do roku 2011, alebo do roku 2010. Do výkazu o majetku a záväzkov to ťahá z evidenc. závázkov a podľa dátumu zdaniteľného plnenia. Takže ak ich vymažem v starom roku, a zadám len do nového, tak nebudú ani vo výkaze o majetku a záväzkoch , čo je logické- a bude to hlásiť chybu , že evidencia DPH nemá nadväznosť na evid.záväzkov. Tak ako na to v ALFE?
Ďakujem za názory
v tejto téme sa o tom vedie debata
http://www.porada.sk/t130338-p5-kniha-zavazkov-a-rzzp.html#post1660083
nikulik
18.02.11,18:43
Skusala som to nahodit do alfy, ale mam pripad kedy:
zalohova faktura je 99,00 eur
zaloha je uhradena z bankoveho učtu 99,00 eur
ostra faktura je 0,00 eur
Moja otazka teda je či tento postup čo ste mi napisali mozem pouzit aj v mojom pripade,lebo nejako mi to cele nesedi. Operacie zaloh.faktura 99 eur a ID -99,00 eur. chapem,ale ako potom zauctujem ostru fakturu ked je nulova??? Prosim poradite mi?:mee:

poradite mi prosim??
mariannak
20.02.11,18:52
Prosím, vie mi niekto pomôcť s problémom vystavenia faktúry faktúry v alfe. Tovar dodaný v januári 2011. V decembri bola uhradená 50% záloha a vystavená faktúra k prijatej platbe. Ako vystaviť ostrú faktúru v roku 2011.
Ide o platcu DPH.
Príroda
22.02.11,18:16
Nechápem, prečo tam dávate ID. Niekde na porade to už bolo a ja som si to tak urobila, teda neplatca DPH. Do záväzkov dám predfaktúru- doklad preddavok.Uhradíme ju cez bankový účet. Keď príde ostrá faktúra, zaevidujeme ju tiež do záväzkov a hneď pridáme aj úhradu, prípadne poznámku číslo preddavkovej faktúry, kedy už vlastne bola uhradená celá fa.
nikulik
22.02.11,18:45
Nechápem, prečo tam dávate ID. Niekde na porade to už bolo a ja som si to tak urobila, teda neplatca DPH. Do záväzkov dám predfaktúru- doklad preddavok.Uhradíme ju cez bankový účet. Keď príde ostrá faktúra, zaevidujeme ju tiež do záväzkov a hneď pridáme aj úhradu, prípadne poznámku číslo preddavkovej faktúry, kedy už vlastne bola uhradená celá fa.

Ja uz som zufala z tej preddavkovej faktury.
Keby som nešla cez interne doklady, tak tak ako pisete:
-do zaväzkov dam predfakturu-doklad preddavok so sumou 99,00€.
-uhrada cez bankovy učet,suma 99,00€ale tam bude VNZD?
-ostra faktura do zaväzkov-ale uhrada bude ako? s nulovou hodnotou? ale kedy sa mi potom dostane ta suma 99,00€ do VOZD?
Príroda
24.02.11,15:30
Prečo má úhrada z bankového účtu byť ako VNZD? Ja som to dala normálne do výdaja, veď je to úhrada. Potom ostrú fa som dala len v dolnej časti, keď sa otvára úhrada - pridať ručne úhradu a č. tej preddavkovej fa, lebo už bola vtedy uhradená. Myslím ,že je to takto v poriadku. Pridá sa ešte niekto? Bolo to už na porade, neviem presne tému, niečo ako preddavková faktúra, u platcu DPH by to asi bolo zložitejšie.
veronikasad
24.02.11,15:38
Ja uz som zufala z tej preddavkovej faktury.
Keby som nešla cez interne doklady, tak tak ako pisete:
-do zaväzkov dam predfakturu-doklad preddavok so sumou 99,00€.
-uhrada cez bankovy učet,suma 99,00€ale tam bude VNZD?
-ostra faktura do zaväzkov-ale uhrada bude ako? s nulovou hodnotou? ale kedy sa mi potom dostane ta suma 99,00€ do VOZD?
Spôsob účtovania preddavkov v ALFE máš názorne zobrazený na tomto príklade :

http://www.kros.sk/27810

Preddavky na SL uvedené v tomto príklade sú špecifické, ak ide o iný účel preddavku, v bode v postupuj podľa účtovnej operácie.
nikulik
24.02.11,18:47
Ďakujem pekne veronikasad, ako aj rodina1.
Ja som pisala ze tomu nechapem lebo som si myslela ze preddavkovu uvadzam v sume 99 a ostru so sumou 0.
Uz to mam spravene podla postup uzivatela rodina1,tymto este raz dakujem,lebo som nemohla ist do dalsieho mesiaca bez toho.
Ale aj tak sa mi zda zlozity ten postup.
gcubby
26.02.11,08:03
Dobry den, vedeli by ste mi prosim poradit. Pri vzajomnom zapocitani pohladavok a zavazkov mi vznikaju preplatky v sumach od 0,01 po max 0,,06 € ale je to dosledok zaokruhlovania, no neviem kde mam toto "zaokruhlenie" spravne zauctovat..v PU je to jednoduche a v Ju si neviem dat rady...Ci to len pri Fa v uhradach jednoducho "zlikvidovat" alebo cez ID na konci roka, alebo priamo pri zapocte, s tym ze mi nebude sediet suma na dokladoch...ako to prosim riesite vy? Dakujem
Kennard
01.03.11,07:02
Dobry den,
vyplnam danove priznanie a rad by som sa poradil. Ked napisem do kolonky cislo 0 a potom chcem prejst na dalsiu kolonku tak mi ta nula z kolonky zmizne.
Prosim vas vedeli by ste poradit co treba nastavit aby to bolo ok?
rodina1
01.03.11,08:08
Dobry den,
vyplnam danove priznanie a rad by som sa poradil. Ked napisem do kolonky cislo 0 a potom chcem prejst na dalsiu kolonku tak mi ta nula z kolonky zmizne.
Prosim vas vedeli by ste poradit co treba nastavit aby to bolo ok?
Nula tam byť nemusí, riadok môže byť prázdny.
nikulik
01.03.11,13:10
Ahojte,poprosila by som o radu, mam tu volne stiahnutu verziu alfy. A ked otvorim alfu tam mi pise ze mozem vlozit do PD ešte 122 dokladov s prijmami 2413 eur. Ale ked otvorim PD tak v stlpci hotovost-zostatok mam červene polica sumu s minusom. Aj napriek tomu ze celkom dole v pokladnici mam zostatok plusovy asi 400eur.
Neviete mi prosim poradit preco? Moze to by tym ze uz som presiahla tu obmedzenu veziu zadarmo, alebo je to tym ze som nahadzovala do pokladne blocky spätne dotaciu ale este som neprecislovala PPD?
rodina1
01.03.11,13:15
Ahojte,poprosila by som o radu, mam tu volne stiahnutu verziu alfy. A ked otvorim alfu tam mi pise ze mozem vlozit do PD ešte 122 dokladov s prijmami 2413 eur. Ale ked otvorim PD tak v stlpci hotovost-zostatok mam červene polica sumu s minusom. Aj napriek tomu ze celkom dole v pokladnici mam zostatok plusovy asi 400eur.
Neviete mi prosim poradit preco? Moze to by tym ze uz som presiahla tu obmedzenu veziu zadarmo, alebo je to tym ze som nahadzovala do pokladne blocky spätne dotaciu ale este som neprecislovala PPD?
V niektorý deň máš v PD v pokladni mínus, preto ti riadok svieti červeno, aj napriek tomu, že na konci PD máš pokladňu v pluse.
Je treba, aby si v daný deň vložila do pokladne nejaké peniaze a potom ti riadok nebude svietiť červeno.
veronikasad
01.03.11,13:18
Ahojte,poprosila by som o radu, mam tu volne stiahnutu verziu alfy. A ked otvorim alfu tam mi pise ze mozem vlozit do PD ešte 122 dokladov s prijmami 2413 eur. Ale ked otvorim PD tak v stlpci hotovost-zostatok mam červene polica sumu s minusom. Aj napriek tomu ze celkom dole v pokladnici mam zostatok plusovy asi 400eur.
Neviete mi prosim poradit preco? Moze to by tym ze uz som presiahla tu obmedzenu veziu zadarmo, alebo je to tym ze som nahadzovala do pokladne blocky spätne dotaciu ale este som neprecislovala PPD?
Daj si zoradiť denník podľa dátumu a prepočítať zostatky. Keď nechceš, nemusíš ich prečíslovať.
nikulik
01.03.11,19:35
Dakujem baby, ste strasne zlate, aj som to spravila ale stale mi to svieti na červeno. a ked som sa pozrela na to este raz, tak mi nesedia zostatky vôbec. napr.:
v jednom riadku mam: prijem-100,00 zostatok 3952,61
v druhom riadku mam: výdavok-32,89 zostatok 4820,53

ved to vôbec nesedi, nechapem to. a to pozeram na januar od začiatku PD.
veronikasad
01.03.11,19:37
Dakujem baby, ste strasne zlate, aj som to spravila ale stale mi to svieti na červeno. a ked som sa pozrela na to este raz, tak mi nesedia zostatky vôbec. napr.:
v jednom riadku mam: prijem-100,00 zostatok 3952,61
v druhom riadku mam: výdavok-32,89 zostatok 4820,53

ved to vôbec nesedi, nechapem to. a to pozeram na januar od začiatku PD.
dala si si prepočítať zostatky ?
nikulik
01.03.11,19:39
Ano dala, a vychadza mi to takto. co tam mozem mat zle?
veronikasad
01.03.11,19:41
Ano dala, a vychadza mi to takto. co tam mozem mat zle?aj máš denník zoradený podla dátumu ?
nikulik
01.03.11,19:42
Ano, aj to. :(
veronikasad
01.03.11,19:46
Podla čoho máš nastavený filter v peňažnom denníku ? (na hornej lište - zotriedene podla ...)
rodina1
01.03.11,19:49
Skús si ešte spraviť kontrolu. Už dávno som nerobila v Alfe, tak len tak skúsim. Záložka - Firma - potom asi druhý riadok odspodu je kontrola. To potvrď a keď sa ti otvorí tabuľka, zaškrtni všetky možnosti. Potom daj Štart a uvidíš, či ti niečo vypíše.
Zita5
01.03.11,19:51
Mínus červeným v niektorých riadkoch znamená , že v ten deň je pokladňa v mínuse .Pri takto zafarebnom zostatku pokladne , treba zaúčtovať podnikateľský vklad v konkrétnom dni (v Alfe niekedy treba upraviť aj čas) res.konkrétnej položke a týmto zápisom a teda vkladom sa zmení aj zostatok v hotovosti .
nikulik
01.03.11,19:53
Podla čoho máš nastavený filter v peňažnom denníku ? (na hornej lište - zotriedene podla ...)

podla datumu...
Zita5
01.03.11,19:53
Skúste v Členení pozrieť aký máte počiatočný stav.
veronikasad
01.03.11,19:54
podla datumu...
skús podla poradového čísla, problém môže byť v tom čase pri dátume, ako píše Zitka
nikulik
01.03.11,19:55
Skús si ešte spraviť kontrolu. Už dávno som nerobila v Alfe, tak len tak skúsim. Záložka - Firma - potom asi druhý riadok odspodu je kontrola. To potvrď a keď sa ti otvorí tabuľka, zaškrtni všetky možnosti. Potom daj Štart a uvidíš, či ti niečo vypíše.

všetko zaškrtnem dam štart a potom mi vyskoci tabula kde je napisane:
Run-time error 3075
Syntaktická chyby v datume vykazu
(Nekontrolovat=FALSE)

Je tam moznost len ok, a ked to dam vyhodi ma z celej alfy von.
rodina1
01.03.11,20:05
Tak z toho som "jeleň" ... možno sa v DEMO verzii nedá robiť kontrola :( ... skús zajtra napísať na stránke Krosu do otázok (po telefóne by si asi nevybavila, keďže máš Demo), zvyknú ešte v ten deň odpovedať.

http://www.kros.sk/12301
Zita5
01.03.11,20:12
Skôr by som povedala , že niečo nemá v poriadku v pokladni :
- počiatočný stav
- chýba jej niekde zaúčtovanie príjmu resp.vklad
- nastavenie času - toto dokáže tiež vyrobiť mínus
- usporiadanie podľa dátumov
veronikasad
01.03.11,20:16
Zitka, ak má zoradenie podla dátumu, môže to byť tak ako píšeš. Pri zoradení podľa poradového čísla by zostatky mali na seba naväzovať. Len pri vklade - ako si napísala - treba opraviť čas zadania, aby ho v ten deň zaradilo na začiatok.
Zita5
01.03.11,20:21
Ono v podstate stačí z nízkeho zostatku pokladne určitý deň zaúčtovať výdavok vyššej sumy a už ťahá mínus so sebou po najbližší príjem , keď nemá skúsenosť , ani si to neuvedomí .
Ale však červené podsvietenie zadávateľka musela vidieť od počiatku .
nikulik
01.03.11,20:49
SUPER, dakujem velmi pekne, uz mi to ide. Je to tak ako povedala Zitka, zoradila som to najprv podla poradoveho cisla a potom som dala zotriedit dennik podla datumu a aj precislovala vsetky doklady. Juj, ste super baby. Dakujem velmi velmi pekne.
Kennard
02.03.11,07:56
Nula tam byť nemusí, riadok môže byť prázdny.

Velka vdaka.
nikulik
05.03.11,09:30
Poprosim vas o pomoc, spracovavam este rok 2010, mam tam asi 4 paragony z polska. polska pokladnica by sa mala zvlast učtovat. ale musim kvôli 4 dokladom si rozsirit program alfa o valutovu pokladnicu? neda sa to nejako zauctovat v eurovej???
kikoza
06.03.11,13:36
Myslím, že by to aj šlo. Prepočítať cez kurz a dať do eurovej pokladnice.Mohlo by sa to príp. odôvodniť aj tým, že dal niekomu niečo kúpiť v Poľsku ale dohodli sa, že mu to zaplatí eurami.
nikulik
06.03.11,19:16
Ano? Len problem je ten ze nemam doklad zo zmenarne, lebo to szčo neodkladal.
knight
10.03.11,09:16
Zdravím,
je tu niekto, kto býva blízko Trnavy a vyzná sa v Alfe?
Potrebujem vysvetliť nejaké veci a skontrolovať či som všetkemu spravne porozumel a dobre zaúčtoval.
Odmena istá.
tinkas
11.03.11,07:24
ahojte ako je to s čiastočnou úhradou...napr. VF je 2967,84eur + 563,89eur = 3531,73eur....

ako je to pri účtovaní ciastocnej úhrady? alfa mi dph rozdelí nejako zvláštne...
veronikasad
11.03.11,07:37
ahojte ako je to s čiastočnou úhradou...napr. VF je 2967,84eur + 563,89eur = 3531,73eur....

ako je to pri účtovaní ciastocnej úhrady? alfa mi dph rozdelí nejako zvláštne...
ALFA ti pri prvej čiastkovej úhrade uplatní celú DPH (ak je suma aspoň vo výške DPH) ako VNZD a len zbytok platby v členení podľa účelu faktúry. Ďalšia platba bude celá VOZD.
anka1
15.03.11,18:36
Pls, dá sa účtovať v Alfe na prelome období? Ďakujem
jerry23
16.03.11,11:39
chcela by som sa opytat, ako dostanem prijmy zo zivnosti na danovom priznani do kolonky prijmu z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou?..ale popri tom mam aj prijem zo zivnosti...tak ako to rozdelit?
Maya1
16.03.11,12:26
ručne klik na "vlastná suma" a rozdeliť podľa analytického prehľadu príjmov.
Llívia
19.03.11,15:43
Pri vzájomnom zápočte dodávateľskej faktúry a dobropisu k tejto faktúre robíte k 31.12. zápisy v denníku cez dva uzávierkové interné doklady (každá úhrada = zvlášť doklad) alebo sa to dá urobiť aj len cez jeden doklad?
Maya1
19.03.11,21:30
cez jeden doklad sa to nedá. Ja to nedávam cez uzávierkové ID ale cez bežné ID v deň vz. zápočtu - teda uskutočnenia VZ. úhrada dodávateľskej faktúry a úhrada došlého dobropisu mínusom VOZD.
Llívia
19.03.11,22:28
cez jeden doklad sa to nedá. Ja to nedávam cez uzávierkové ID ale cez bežné ID v deň vz. zápočtu - teda uskutočnenia VZ. úhrada dodávateľskej faktúry a úhrada došlého dobropisu mínusom VOZD.
Maya1, ďakujem za potvrdenie postupu. V iných témach som našla, že sa to musí evidovať cez uzávierkové operácie podľa postupov pre jednoduché účtovníctvo - pozri tu http://www.porada.sk/t148092-uctovanie-zapoctov-v-ju.html
Zita5
20.03.11,11:58
Pri vzájomnom zápočte dodávateľskej faktúry a dobropisu k tejto faktúre robíte k 31.12. zápisy v denníku cez dva uzávierkové interné doklady (každá úhrada = zvlášť doklad) alebo sa to dá urobiť aj len cez jeden doklad?

Dá sa jedine cez dva zápisy .Jeden zápis nie je v ALFE možný.
L-M
22.03.11,09:36
Dobrý deň, viem mi niekto prosím Vás polopate povedať resp.skontrolovať ako zaevidovať NO DPH v pohľ. a DP k DPH v záväzkoch.

Evidujem takto:

DP k DPH- záväzky-
stĺpec PD -zaplatená DPH
typ dokladu- nepriama daň

NO k DPH- pohľadávky
stĺpec PD- prijatá DPH
typ dokladu - nepriama daň

Vyrovnám to v pohľadávkach pri mes.platcoch ak mi vznikne v nasl.mesiaci DP- dňom zaplatenia DP napr.-
NO 1/2011- vyrovnám dňom kedy zaplatím DP z 2/2011.
A v PD na koci roka uzáv.účt.operáciami- ID k 31.12.?
Už som sa dajak domotala.
Prosím môžte mi to pozrieť.

Vopred ďakujem
L-M
22.03.11,12:21
Dobrý deň, viem mi niekto prosím Vás polopate povedať resp.skontrolovať ako zaevidovať NO DPH v pohľ. a DP k DPH v záväzkoch.

Evidujem takto:

DP k DPH- záväzky-
stĺpec PD -zaplatená DPH
typ dokladu- nepriama daň

NO k DPH- pohľadávky
stĺpec PD- prijatá DPH
typ dokladu - nepriama daň

Vyrovnám to v pohľadávkach pri mes.platcoch ak mi vznikne v nasl.mesiaci DP- dňom zaplatenia DP napr.-
NO 1/2011- vyrovnám dňom kedy zaplatím DP z 2/2011.
A v PD na koci roka uzáv.účt.operáciami- ID k 31.12.?
Už som sa dajak domotala.
Prosím môžte mi to pozrieť.

Vopred ďakujem
A ešte by som Vás poprosila, ak si tlačíte evidenciu záväzkov z ALFY a chcete, aby tam boli záväzky- ako aj DPH 12/2010,DzMV a DzP za rok 2010- musím dátum vystavenia napísať 31.12.2010. Je to tak správne, aj keď som to vystavila napr.2/2011, ale súvisia s rokom 2010. Inak mi nebude to nebude sedieť s výkazom o MaZ.
ema_ema
23.03.11,07:32
prosím kto mi poradí ako urobiť odpis v alfe na auto ktoré bolo kúpené v r. 2010 a splátky sú bez dph??
- zmluva je v záväzkoch a splátky sú istina = znižujú záväzok a zároveň VNOZD nákup dm a úrok je PR iné
- UO sa neúčtujú sú len na karte majetku
- DO sa neúčtujú len ak sa uplatní odpis auta za daný rok tak ide ako VOZD ??? v členení???
- ako sa to prejaví vo výkaze majetku a záväzkov,
ked auto je iba na 70% vo firme kde to treba na karte majetku uviesť??
odpis budeme môcť dať tiež len na 70%
ďakujem
usko 1
23.03.11,10:22
Pozdravujem Alfáčky. Mám prosbu, hľadala som všade a odpoveď som nenašla:
Pri vypĺňaní interných dokladov priebežné položky, napr.pri platbe kartou, čo uvádzate do kolonky Prijaté od:?
ďakujem
rodina1
23.03.11,10:30
Pozdravujem Alfáčky. Mám prosbu, hľadala som všade a odpoveď som nenašla:
Pri vypĺňaní interných dokladov priebežné položky, napr.pri platbe kartou, čo uvádzate do kolonky Prijaté od:?
ďakujem
Môžeš napr. "zákazník"
usko 1
23.03.11,10:35
áno? ďakujem pekne, už som z toho celá domotaná a a aj to najjednoduchšie riešenie sa mi zdá byť podozrivé.:D
rodina1
23.03.11,10:43
prosím kto mi poradí ako urobiť odpis v alfe na auto ktoré bolo kúpené v r. 2010 a splátky sú bez dph??
- zmluva je v záväzkoch a splátky sú istina = znižujú záväzok a zároveň VNOZD nákup dm a úrok je PR iné
- UO sa neúčtujú sú len na karte majetku
- DO sa neúčtujú len ak sa uplatní odpis auta za daný rok tak ide ako VOZD ??? v členení???
- ako sa to prejaví vo výkaze majetku a záväzkov,
ked auto je iba na 70% vo firme kde to treba na karte majetku uviesť??
odpis budeme môcť dať tiež len na 70%
ďakujem
Zrejme ste vozidlo kúpili na leasing (nepíšeš). Ak áno, počas leasingu nesmú byť odpisy prerušené.
Zákon o dani z príjmov
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.


Vypočítané daňové odpisy si však nemusíš uplatniť do výdavkov.

Účtovné odpisy sa vykazujú na karte majetku, o vypočítané UO sa znižuje vstupná cena majetku a do výkazu o majetku a záväzkoch sa ti dostane zostatková cena majetku (vstupná cena mínus UO).
rodina1
23.03.11,10:45
áno? ďakujem pekne, už som z toho celá domotaná a a aj to najjednoduchšie riešenie sa mi zdá byť podozrivé.:D
Môžeš si vyplnenie partnera aj "odkliknúť" a potom nemusíš vypisovať nič.
usko 1
23.03.11,11:04
Môžeš si vyplnenie partnera aj "odkliknúť" a potom nemusíš vypisovať nič.
Nechápem, kde odkliknúť?
rodina1
23.03.11,11:08
Nechápem, kde odkliknúť?
Platbu kartou účtuješ z výpisu banky, alebo v pokladni?
V podstate je to jedno. Keď si dáš príjem hneď na začiatku máš partner. Pri tom je malé okienko, ktoré keď zaklikneš, rozvinie sa ti partner - celý. Ak odklikneš, partner sa schová.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
usko 1
23.03.11,11:34
Ďakujem Ti, teraz nie som pri PC s Alfou, ale kuknem sa na to.
Pekný deň.
nikulik
23.03.11,18:34
Kedze ste tu nacali temu odpisy, ak je auto zaradene v majetku tak by sa malo odpisovat teda ak splna aj ostatne podmienky,tomu chapem,ale mozem odpisy posunut, ze ked je auto zaradene v r.2010 do majetku a je narok na odpisy tak mozem ho zacat odpisovat az v r.2011 lebo z cas.hladiska nemam cas sa venovat odpisom, este ma caka preuctovanie kopec veci z rezie do materialu.
rodina1
23.03.11,18:38
Kedze ste tu nacali temu odpisy, ak je auto zaradene v majetku tak by sa malo odpisovat teda ak splna aj ostatne podmienky,tomu chapem,ale mozem odpisy posunut, ze ked je auto zaradene v r.2010 do majetku a je narok na odpisy tak mozem ho zacat odpisovat az v r.2011 lebo z cas.hladiska nemam cas sa venovat odpisom, este ma caka preuctovanie kopec veci z rezie do materialu.

Ak nie je auto kúpené na leasing, môžeš v zmysle zákona o dani z príjmov odpisovanie prerušiť.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
nikulik
23.03.11,19:10
Dakujem pekne. :)
nikulik
23.03.11,19:12
Este by som sa opytala, ked mam v alfe v zaväzkoch poistne szčo do SP,ZP za 12.mesiac ale zaplatene boli az 04.01.2011 tak v zaväzkoch mi to bude figurovat v r.2010 ale vydavok bude az v r.2011 vsak?
DanielaSL
23.03.11,19:32
Áno
nikulik
23.03.11,19:56
dakujem pekne, tomu aj chapem,ale co take zaväzky, ako napr. ze szčo podala za r.2010 prehlady za dohodarov az v r.2011 aj ich zaplatila v r.2011. mam to dat do r.2010 myslim do zaväzkov alebo do r.2011.
lebo aj napr. danove priznanie k dani z mot.voz. alebo RZZP to je to iste, je to za r.2010 ale podane aj zaplatene je to v r.2011.
rodina1
24.03.11,11:51
dakujem pekne, tomu aj chapem,ale co take zaväzky, ako napr. ze szčo podala za r.2010 prehlady za dohodarov az v r.2011 aj ich zaplatila v r.2011. mam to dat do r.2010 myslim do zaväzkov alebo do r.2011.
lebo aj napr. danove priznanie k dani z mot.voz. alebo RZZP to je to iste, je to za r.2010 ale podane aj zaplatene je to v r.2011.
Prehľad za IV. Q 2010 je záväzkom roku 2010. Zaplatený v roku 2011 - výdavok roku 2011.
Čo sa týka ostatných záväzkov, bola tu dosť široká diskusia.
Ja som DzMV, mzdy za 12/2010, odvody zamestnancov i zamestnávateľa za 12/2010 do SP, ZP dávala ako záväzok roku 2010.
ema_ema
25.03.11,08:07
prosím kto mi poradí v alfe ohľadom zaúčtovania karty evidencie dlhodobého majetku???
- komu môžem napísať správu????

ďakujem
rodina1
25.03.11,08:09
prosím kto mi poradí v alfe ohľadom zaúčtovania karty evidencie dlhodobého majetku???
- komu môžem napísať správu????

ďakujem

Napíš, aký máš problém a bude ti poradené. Určite odpoveď pomôže aj iným, nielen tebe.
mravec19
25.03.11,12:14
Dobrý, som nováčik v programe ALFA a chcem sa opýtať, ak je SZČO do 31.03.2010 platca DPH a od 01.04.2010 nie je platca DPH ako to spraviť v programe tak aby som v apríli pokračovala s marcovými zostatkami? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
rodina1
25.03.11,12:19
Dobrý, som nováčik v programe ALFA a chcem sa opýtať, ak je SZČO do 31.03.2010 platca DPH a od 01.04.2010 nie je platca DPH ako to spraviť v programe tak aby som v apríli pokračovala s marcovými zostatkami? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Na hornej lište pôjdeš do Číselníka. Potom si dáš - Režim účtovania - dáš si záložku "všeobecné" a odklikneš platiteľ DPH. Dáš OK. a môžeš pracovať.
Túto zmenu urob ale až od prvého dňa, odkedy si neplatiteľ DPH.
mravec19
25.03.11,12:28
ďakujem ....,
k 31.03.2010 mám účtovíctvo hotové - teraz pôjdem účtovať od01.04.2010 - tak ak som to správne pochopila predtým si odkliknem platca DPH a účtujem ďalej ......
nikulik
25.03.11,18:58
Poprosim vas poradit, ak nahadzujem v alfe do zaväzkov
prehlady z DÚ to mam dat-stlpec pen.dennika mzdy alebo dan z prijmov? a typ dokladu bude tym padom mzdovy zaväzok alebo dan z prijmov?
a takisto odvody za szčo su odvody do fondov, ale odvody ZĽ za dohodarov su tiez odvody do fondov alebo mzdovy zaväzok?
Mam v tom trosku chaos.
rodina1
26.03.11,09:59
Poprosim vas poradit, ak nahadzujem v alfe do zaväzkov
prehlady z DÚ to mam dat-stlpec pen.dennika mzdy alebo dan z prijmov? a typ dokladu bude tym padom mzdovy zaväzok alebo dan z prijmov?
a takisto odvody za szčo su odvody do fondov, ale odvody ZĽ za dohodarov su tiez odvody do fondov alebo mzdovy zaväzok?
Mam v tom trosku chaos.
Prehľad - ak máš daňový bonus, ktorý ti má daňový úrad vrátiť - Mzdový záväzok, v členení mzdy, so znamienkom mínus.
Ak je to preddavková daň, tiež mzdový záväzok.
Odvody za SZČO - odvody do fondov.
Ak SZČO platí odvody za dohodárov - odvody do fondov (mzdový záväzok)
nikulik
26.03.11,12:33
rodina1 dakujem pekne, a este vas poprosim v r.2010 mam:
Dan z MV zaučt.v PD ako réžia to je DP za r.2009. Ale v r.2010 idem dat dan z MV do zaväzkov a to uvediem v evidencii zaväzkov ako prev.režia stlpec a typ dokladu aky?
a Dan z prijm.FO z DAN.PRIZNANIA mam zaučt. v PD ako Dan z prijmov. A v evid.zaväzkov to bude stlpec dan z prijmov a typ dokladu dan z prijmov?
rodina1
27.03.11,15:37
rodina1 dakujem pekne, a este vas poprosim v r.2010 mam:
Dan z MV zaučt.v PD ako réžia to je DP za r.2009. Ale v r.2010 idem dat dan z MV do zaväzkov a to uvediem v evidencii zaväzkov ako prev.režia stlpec a typ dokladu aky? nepriama daň
a Dan z prijm.FO z DAN.PRIZNANIA mam zaučt. v PD ako Dan z prijmov. A v evid.zaväzkov to bude stlpec dan z prijmov a typ dokladu dan z prijmov?áno
;)
ankajanko
27.03.11,16:36
Prosím Vás poraďaci pomôžte, kupujem PLN v banke za hotovosť, a následne kupujem tovar v Poľsku v hotovosti. Nie som platcom DPH. Ako to mám zaúčtovať v Alfe,
1/ nákup zlotých
2/ nákup tovaru
nikulik
27.03.11,18:16
dakujem pekne rodina1 :))
ale este vas pootravujem, ak by mi vedel niekto pomoct, uzatvaram vysledky za r.2010 a do januara 2010 som vlozila doklad k 31.01.2010 zostatok sukr.uctu ako VNZD, ale hodilo mi to v ten den 31. na začiatok toho dna, tym padom dalsie uctovanie v tom dni mam vsetko s minusom. Preco mi to nehodilo ako posl.doklad toho dna 31.01.?
nikulik
27.03.11,18:18
Prosím Vás poraďaci pomôžte, kupujem PLN v banke za hotovosť, a následne kupujem tovar v Poľsku v hotovosti. Nie som platcom DPH. Ako to mám zaúčtovať v Alfe,
1/ nákup zlotých
2/ nákup tovaru

skuste pozriet tuto temu:
http://www.porada.sk/t7121-valutova-pokladna.html
Llívia
27.03.11,18:29
dakujem pekne rodina1 :))
ale este vas pootravujem, ak by mi vedel niekto pomoct, uzatvaram vysledky za r.2010 a do januara 2010 som vlozila doklad k 31.01.2010 zostatok sukr.uctu ako VNZD, ale hodilo mi to v ten den 31. na začiatok toho dna, tym padom dalsie uctovanie v tom dni mam vsetko s minusom. Preco mi to nehodilo ako posl.doklad toho dna 31.01.?
Alfa radí doklady zaúčtované v konkrétnom dni aj podľa času zaúčtovania. Tento doklad mal skorší čas zaúčtovania ako ostatné, preto ho dala na začiatok v daný deň. Zmeň čas, daj zotriediť denník podľa dátumu a doklad sa presunie tam, kde ho chceš mať (ja to takto robím, vždy to funguje, neviem, či je aj nejaký iný spôsob).
nikulik
28.03.11,08:33
Dakujem pekne, pozriem sa na to. Priznam sa, ze ma cas nenapadol kvôli tomu ze som si myslela ze berie datum kedy to bolo zaučtovane a podla datumu to potom triedi. Idem pozriet na ten čas. Ešte raz dakujem.
veronkaj
28.03.11,14:27
Napíš, aký máš problém a bude ti poradené. Určite odpoveď pomôže aj iným, nielen tebe.

dobrý deň

prosím teda ak môžete poradíte mi?
v alfe ide o auto kúpené v 8/2010 cez fin.služby na 36 mesiacov ako splátky ale nie je to leasing. je to cez volk.služby ako zmluva o kúpe , stálo 10.000+45poplatok za zmluvu, všetko je bez dph, je to staršie auto a splátky sú istina a úrok. 70% sme uhradili v hotovosti majiteľovi a zvyšok splácame volks.finan. služby.
Urobila som kartu dlhod.majetku kde som dala že UO=DO a zaradenie na 4 roky odpisovania lebo to nieje leasing takže môžeme odpisovať 1/4 každý rok ale v tom nadstavení neviem ako dať či rovnomerný odpis alebo časový (leasing)???? podľa mňa môže byť že rovnomerný. a nadstaviť mesiace .
celú zmluvu som dala ako záväzok 10045 Eur a tých 7000 čo bola platba v hotovosti a aj istinu dávam ako zníženie záväzku vnozd NáKUP DM, úrok ako réžia.
za rok 2010 sa neodpisovalo toto auto tak som dala že v r. 2010 neodpisovať a tak sa mi to premietlo vo výkaze majetku ako dlhod.hmot. majetok vo výške 10045 a v záväzkoch ako nezaplatený zvyšok zmluvy.
dala som že vyrátať odpisy zapísať na kartu a tak je tam za rok 2010 0,- Eur a účtovné sa evidujú len na karte a kedže sa UO a Do rovnajú tak aj tam je za rok 2010 0,- odpis a zostatok 10045.
prosím je to tak dobre????
Ďakujem moc
rodina1
28.03.11,14:58
dobrý deň

prosím teda ak môžete poradíte mi?
v alfe ide o auto kúpené v 8/2010 cez fin.služby na 36 mesiacov ako splátky ale nie je to leasing. je to cez volk.služby ako zmluva o kúpe , stálo 10.000+45poplatok za zmluvu, všetko je bez dph, je to staršie auto a splátky sú istina a úrok. 70% sme uhradili v hotovosti majiteľovi a zvyšok splácame volks.finan. služby.
Urobila som kartu dlhod.majetku kde som dala že UO=DO a zaradenie na 4 roky odpisovania lebo to nieje leasing takže môžeme odpisovať 1/4 každý rok ale v tom nadstavení neviem ako dať či rovnomerný odpis alebo časový (leasing)???? podľa mňa môže byť že rovnomerný. a nadstaviť mesiace . áno, rovnomerný
celú zmluvu som dala ako záväzok 10045 Eur a tých 7000 čo bola platba v hotovosti a aj istinu dávam ako zníženie záväzku vnozd NáKUP DM, úrok ako réžia.
za rok 2010 sa neodpisovalo toto auto tak som dala že v r. 2010 neodpisovať a tak sa mi to premietlo vo výkaze majetku ako dlhod.hmot. majetok vo výške 10045 prerušiť odpisovanie môžeš len u daňových odpisov, účtovné odpisy nemôžu byť prerušené, takže na konci roka by mala byť ZC auta = 10045 mínus účtovné odpisy. Táto cena by sa ti mala premietnuť aj vo výkaze o majetku a záväzkoch. a v záväzkoch ako nezaplatený zvyšok zmluvy. dobre
dala som že vyrátať odpisy zapísať na kartu a tak je tam za rok 2010 0,- Eur a účtovné sa evidujú len na karte a kedže sa UO a Do rovnajú tak aj tam je za rok 2010 0,-nie, už som uviedla vyššie. odpis a zostatok 10045.
prosím je to tak dobre????
Ďakujem moc

:rolleyes:
ema_ema
30.03.11,05:44
:rolleyes:


ďakujem za odpoveď.

všade som čítala že účtovné odpisy sa neevidujú v JU nikde len na karte majetku a do účtovníctva idú len daňové odpisy .

a ked sa UO = DO tak sa nemôže prerušiť aj účtovný odpis??

a na výkaze o majetku mi eviduje len vlastne zostatok na karte a keď as nič daňovo neodpisovalo tak zostatok sumy zostáva rovnaký teda 10045.
ema_ema
30.03.11,06:02
a zabudla som uviesť je to JU .
nikulik
05.04.11,17:23
ahojte, poradite mi prosim? ked zapnem alfu tak mi naskoci nieco ako: je nastaveny nespravny format datumu-mam to zmenit v miestnych a jazykovych nastaveniach.
poradite mi kde to je? nejako to neviem najst. a viete mi poradit preco mi to tak pise, lebo ked otvorim celu alfu tak mi dole vpravom rohu pise aktualny datum dnesny. moze to byt ze mi ta tabulkaze nespravny datum pise preto ze som spracovavala r.2010 a este nie je uzavrety?