Zavrieť

Porady

Kniha záväzkov a RZZP

Ahojte, keďže v JÚ nie som moc "doma", prosím Vás:
Ak vznikne nedoplatok na RZZP za rok 2009, tak tento nedoplatok treba zaevidovať do knihy záväzkov ešte v roku 2009? (obdobne preplatok).

Lebo napr. SZČO, ktorá nemusela platiť na základe RZZP za rok 2008 preddavky na ZP v roku 2009, keďže je i poistencom štátu (doktorant-tuším písmeno u, ak sa to nemenilo), ale v RZZP za rok 2009 jej vznikne nedoplatok za rok 2009, tak ho treba zaúčtovať do záväzkov v roku 2009?
(ešte v minulom roku sa RZZP podávalo do konca júna a vtedy by to vlastne ani človek "nestihol" zaevidovať do záväzkov).
Prosím poraďte
Usporiadat
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zitka, tiež by som bola rada, keby sa zákonne táto problematika zjednotila a konečne sa odstránili pochybnosti.
To že DU odpovie na dotaz ešte pre mňa nie je to isté ako keď vydá MF metodické usmernenie alebo pokyn alebo ešte lepšie, ked sa to jednoznačne uvedie bud v Postupoch alebo v inom legislatívnom záväznom nariadení.
Ja som vychádzala zo znenia Postupov pre Ju a z požiadavky verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.
A áno, keby sa jednoznačne v zákone napísalo, že pohľadávka/záv. sa bude evidovať do obdobia, kedy som o jej vzniku obdržala doklad preukazujúci danú skutočnosť...tak potom by to bolo aj pre všetkých záväzné a pochopiteľné a jednoznačné. Žial, vieme kto a akým spôsobom v tejto republike robí zákony a aj to že "od stola" niekde v parlamente alebo vo vláde to vyzerá ako "malina" a v praxi je to celkom o niečom inom Asi bude ešte dlho trvať, kým aj u nás budú veci fungovať aspoň tak ako v nemecku alebo v škandinávskych krajinách, kde väčšia časť administratívnej byrokracie spočíva na ramenách štátnych a inštitucionálnych úradníkov, ktorí sú za to aj adekvátne zaplatení a tiež nesú za to aj zodpovednosť. Treba len dúfať, že o niekoľko dekád sa to dostane aj k nám a že aspoň naše vnúčatá budú mať zjednodušené podnikanie po administratívnej stránke a že sa budú môcť naplno venovať tomu, kvôli čomu sa do podnikania aj pustili....
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Máš úplnú pravdu v tom, že by bolo ideálne, keby bolo vydané oficiálne stanovisko. Lenže to zatiaľ nie je (či vôbec niekedy bude), preto sa budem do vtedy riadiť odpoveďou DÚ, pretože tak, ako sme nejednotní my účtovníci, sú zrejme aj daň. kontrolóri a v prípade opačného názoru ako je ten môj, ho skôr presvedčí vyjadrenie DÚ.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

K liankinmu citátu z DRSR:

Re: Kniha záväzkov a RZZP
Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."
Neviem si pomoct, ale neviem sa s tymto vobec stotoznit.


v § 5 sa okrem bodu (2) nepíse nič o období, do ktorého sa majú Z a P evidovať v knihe.
V ďalšom pokračovaní listu už nie je odvolávka na žiaden § ani usmernenie ani nič podobné. Je to len názor pani Ing.
Ak by som mala postupovať doslova podľa jej návodu, tak potom aj všetkz záv. zo soc.poistenia, ZP, za zamestnancov, za tovar.....všetko bz som mala evidovať do Knihy v období, kedy mám za záv. zaplatiť. Je to tam jasne napísané v závere !!!
Myslím si že nikde a nikdz sa neúčtovala v yávislosti od dátumu splatnosti ! Už to je podľa mňa totálna blbosť. Lebo mne záv. aj podľa mnou citovaných § Postupov JU nikdz nevyniká v deň splatnosti !!!

K skreslovaniu Tu na Porade často dochádya práve preto, lebo niekto sem pripne úryvok z listu. Lianka, prosíme Ťa, prilep sem celé znenie listu, čo si obdržala, nie len úryvok . Ak bz som totiž mala postupovať podľa návodu pani Ing. z DRSR, ktorá ten list Linake poslala, tak by som si na yáklade takto zostavenej UZ bezproblémov žiadala o úver, lízing a pod, prípadne nedajbože štátnu dotáciu...v nemalej výške.
Čo ak napr. v skutočnosti vykážem síce účtovný zisk vo výške 1 000 000 Eur, Vzhľadom k tomu, že existuje aj inštitút pripočítateľných a odp.pol. v DP a.tiež inštitút napr. dlhodobých záv, vyšiel by mi určitý ZD a daň. Tú daň by som kludne mala vo výške 100 000 eur a + bz mi vzšli aj preddavky (tie sa ale týkajú až nového roka). Tieto záväzky by som (a najmä o tie DDB ide, ale aj o KDB) vo výkazoch vôbec neuviedla, lebo splatnosť nastane až v novom roku. Do DPFO by mi nevstupovali, lebo ZD v JU ovplyvň. pohyb peňazí a ten by nenastal (až v novom roku, aj to napr. len čiastočne), ale ja by som o nich vedela, vedel by som, že nedokážem splácať prípadný úver a aj napriek tomu by som požiadala o úver, lízing a nedajbože o štátnu dotáciu s takto skreslenými údajmi o mojich záv. a samoyrejme o celkovej hosp.situácii vo firme. Dostala by som úver, ale nedokázala by som ho splácať...nechcela by som sa dostať o stuácie, že by ma obvinili zo zatajenie ainformáciií a skreslenia finančnej situácie. Ona by totiž bola ružovejšia než je v skutočnosti.....Áno, z úverového podvodu ai y ničoho pod. by ma nemohli obviniť, lebo som im poskytla UZ takú aká bola podaná na DU...ale nezobrayovala verný stav....
A pre mňa je verné a pravdivé zobrazenie jednou z najdôležitejších podmienok účtovania.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

lenkam68 Pozri príspevok
Máš úplnú pravdu v tom, že by bolo ideálne, keby bolo vydané oficiálne stanovisko. Lenže to zatiaľ nie je (či vôbec niekedy bude), preto sa budem do vtedy riadiť odpoveďou DÚ, pretože tak, ako sme nejednotní my účtovníci, sú zrejme aj daň. kontrolóri a v prípade opačného názoru ako je ten môj, ho skôr presvedčí vyjadrenie DÚ.
Ano, ale aj kontrolori sa musia vedieť odvolať na nejaký §. A ja to v tých § nevidím, že to čo napísla tá pani Ing. z DRSR, sa o nejaký relevantný § opiara. Jedine uviedla §5 a v tom tie termínz nie sú (okrem úveru)
Ak mi niečo pri KO vytknú, musia to vedieť zdôvodniť konkrétnym §. Ak mi ho nedokážu predložiť a jednoynačne preukázať na základe jeho znenia, že som nepostupovala správne....tak sa o to môžeme odvolávať a súdiť a súd vychádya len zo znenia §.....
Viem, že každý z nás chce robiť svojumprávu čo najlepšie, tak toto neberte ako útok proti Vám, čo so mnou nesúhlasíte...chcem len dosiahnuť, aby sme sa v našich tvrdeniach mali o čo oprieť v zákone. A aby sme to vedeli aj na yáklade konkrétnych § obhájiť aj pred prípadnou KO. Tože nejaký lisť mailom príde od DU, ešte neznamená, že je správny. Koškokrát sa mi stalo, že jedne deň mi na službách verejnosti doporučili niečo iné ako o týždeň, dva . Bol tam proste iný preacovník......no comment.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Odpoveď pre "ekopo"

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V účtovníctve účtovnej jednotky účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctve sa účtuje na základe účtovných dokladov, čiže aj záväzok môže byť v pomocnej evidencii - v knihe záväzkov zaúčtovaný na základe prijatej faktúry. Dohadné účty jednoduché účtovníctvo nepozná.

Váš dopyt:

Dobrý deň.
FO účtujúca v JU neplatič DPH. V Januári 2007 mu príde DF s dátumom vystavenia 15.1.2007 ., dátum zdanitelného plnenia 31.12.2006 /dodaná služba/ . Zaeviduje uvedenú faktúru do roku 2006 a vykáže vo výkaze o M a Z 2006 ., alebo DF zaeviduje do záväzkov v roku 2007 a neuvedie vo výkaze o M a Z za rok 2006. A taký istý prípad, len sa jedná o tovar - v prvom prípade prijatý na sklad, v druhom prípade ešte nie /je na ceste/. Ďakujem za odpoveď. xxxxxx


.................................................. .................................................. ..
Odpoveď pre Zita 5
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pokiaľ účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva neobdržala do konca zdaňovacieho obdobia účtovný doklad - vo Vašom prípade faktúru za prijatý tovar - nemôže v knihe pohľadávok a záväzkov evidovať záväzok k 31.12.2006, nakoľko podkladom pre účtovanie v pomocnej evidencii je hodnota záväzku vyčíslená na základe účtovných dokladov v záväznej výške, ktorá je deklarovaná faktúrou vystavenou v ll.l.2007.

Váš dopyt:

Dobrý deň ,

prosím o odpoveď na môj dotaz - prelom roku 2006/2007:

11.1.2007 sme obdržali nasledovnú faktúru :
Dátum dodania 29.12.2006
Dátum vystavenia : 8.1.2007
Splatnosť : 14 dní

Prosím do ktorého roku horeuvedenú faktúru zapísať do evidencie záväzkov do roku 2006 alebo do roku 2007 ?Sme plátcovia DPH .Účtujeme v jednoduchom účtovníctve .


Postupovali sme nasledovne :
záväzok rok 2007
príjem tovaru na sklad rok 2006
odpočet DPH 4 štvrťrok 2006
Uvedený príjem tovaru budeme vykazovať vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2006 v kolonke tovar .

Z dôvodu nejednotnosti v oblasti uvedeného prípadu , si dovoľujem požiadať o správnu odpoveď .

Ďakujem Zita xxxxxxx


.................................................. .................................................. ........
Odpoveď pre Lianka

Dostala som pisomnu odpoved z DRSR na otazku, do ktoreho roku uctovat zavazok z dani z prijmov FO (uctujuceho v JU), RZZP, dan z MV a DPH za 4. Q.

Odpoved z DRSR, Ing. Uhrinova, dna 2.2.2010

Citujem podstatnu cast:

" Uctovanie v knihe pohladavok a zavazkov u danovnika uctujuceho v sustave JU vymedzuje ustanovenie § 5 postupov uctovania v sustave JU (MF/27076/2007-74).

K casovemu zauctovaniu zavazkov u danovnika, ktory uctuje v sustave JU uvadzame, ze zavazok na zaklade podaneho danoveho priznania za rok 2009, na dani z motovych vozidiel za rok 2009, na DPH za IV. Q 2009 ako aj nedoplatok na zdravotnom poisteni vypyvajuci z RZZP sa u takehoto danovnika zauctuje ako zavazok v zdanovacom obdobi roku 2010 (povinnost zaplatit vznikne v roku 2010)."




0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zitka, ďakujem za priložené listy.
Ale žiaľ nepresvedčili ma. Potrebujem rukolapný dôkaz. Odvolávku na zákon, paragraf. prečo to má bzť tak a nie inak. niečo, o čo sa dá jednoznačne oprieť....

PS: volala som s kolegyňou z iného mesta a tu je jej názor:
Daň z MV, Daň z FO, DPH, mzdy, daň za zamestnancov odvody za zam., SP za SZČO, ZP za SZČO, RZZP to všetko jednoznačne do záv./pohľ. k 31.12.
Ale napr. faktúru, ktorú obdržala 15.1. s dát. vystavenia 5.1. a dátumom dodania (je plátca DPH) 31.12. dala do evidencie k 31.12. práve pre odpočítanie DPH 19% do 31.12.2010. A navyše do dátumu na podanie DPH ju mala.
Ak ale obdrží FA po podaní DPH, tak už ju eviduje do roku 2011. Vlani ale všetky DF prijaté po 1.1. evidovala už do nového roka. Ale tie ostatné záv. ako dane, SP atď . evidovala aj vtedy k 31.12. No a VF všetky čo sa týkali min. roka vystavila najneskôr s dátumom minulého roka.
Takže asi je najlepšie si to stanoviť ohladne DFA v internej smernici ? No a s tým tovarom naskladneným pred 31.12. a došlou FA po 31.12.....ták to mi je fakt dilema....
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

PS občas mám dojem, že JU je zložitejšie a náročnejšie než PU Nechápem, prečo tomu dali taký "výstižný" názov
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betina2 Pozri príspevok
Zitka, ďakujem za priložené listy.
Ale žiaľ nepresvedčili ma. Potrebujem rukolapný dôkaz. Odvolávku na zákon, paragraf. prečo to má bzť tak a nie inak. niečo, o čo sa dá jednoznačne oprieť....

PS: volala som s kolegyňou z iného mesta a tu je jej názor:
Daň z MV, Daň z FO, DPH, mzdy, daň za zamestnancov odvody za zam., SP za SZČO, ZP za SZČO, RZZP to všetko jednoznačne do záv./pohľ. k 31.12.
Ale napr. faktúru, ktorú obdržala 15.1. s dát. vystavenia 5.1. a dátumom dodania (je plátca DPH) 31.12. dala do evidencie k 31.12. práve pre odpočítanie DPH 19% do 31.12.2010. A navyše do dátumu na podanie DPH ju mala.
Ak ale obdrží FA po podaní DPH, tak už ju eviduje do roku 2011. Vlani ale všetky DF prijaté po 1.1. evidovala už do nového roka. Ale tie ostatné záv. ako dane, SP atď . evidovala aj vtedy k 31.12. No a VF všetky čo sa týkali min. roka vystavila najneskôr s dátumom minulého roka.
Takže asi je najlepšie si to stanoviť ohladne DFA v internej smernici ? No a s tým tovarom naskladneným pred 31.12. a došlou FA po 31.12.....ták to mi je fakt dilema....
Betina , ja som tie odpovede dala naschvál všetky k sebe , aby ste mohli porovnať .A jednoduché účtovníctvo ozaj nie je jednoduché
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Zita5 Pozri príspevok
Betina , ja som tie odpovede dala naschvál všetky k sebe , aby ste mohli porovnať .A jednoduché účtovníctvo ozaj nie je jednoduché
preto som sa nato pýtala, lebo som si prečítala názory že niekto to dáva do starého roku a niekto do nového, nám vždy aj v škole ale aj na školení vtlkali do hlavy, že ak sa to týka starého roka tak to treba zaradiť do 31.12 aj keď je to daň a je vyrátaná 31.3. ale sa týka min. roka. Tak to tak budem robiť aj naďalej. ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Takto to vidím ja.
SP: § 21 ods. 1 Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.
Splatnosť: § 143 ods. 1 Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné
ZP: § 15 ods. 1 Povinnosť platiť poistné vzniká: c) dňom, od ktorého je poistenec samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 11 ods. 4,
Preddavky: § 16 ods 1 Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci.
Splatnosť: § 17 ods. 2 Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činných osôb [§ 11 ods. 1 písm. b)] a platiteľov poistného podľa § 11 ods. 2 je splatný do ôsmeho dňa po uplynutí príslušného kalendárneho mesiaca.
Mzdy: § 118 ods. 1 Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu. (Moja pozn.: t.j už po prvom dni vykonania práce.)
Splatnosť: § 129 ods. 1 Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

Ale:
RZZP: § 19 ods. 1 Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Splatnosť: §19 ods. 11 Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo
DPH - § 78 ods. 1 Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť.
§ 78 ods. 2 Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
DPFO - § 49 ods. 2 Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.
§ 49 ods. 11 Na účely podania daňového priznania je daňovník povinný zostaviť účtovnú závierku podľa osobitného predpisu ku koncu zdaňovacieho obdobia podľa tohto zákona a predložiť ju správcovi dane v termíne na podanie daňového priznania.
DMV - § 90 ods. 1 Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
§ 91 ods. 5 Daňovník podľa odsekov 1 a 2 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

Ešte jedna poznámka k uzávierke:
Je síce pravda, že ju môžeme zostaviť do šiestich mesiacov po skončení účtovného obdobia. (§ 17 ods. 5)
Ale zostavujeme ju k poslednému dňu účtovného obdobia.
Naposledy upravil ego.mc : 21.02.11 at 18:59 Dôvod: Doplnenie DMV
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať