Neos
18.04.07,09:34
Ahojte,

Dnes ráno som si bol vybavovať živnosť. V súčasnosti pracujem pre jednu počítačovú firmu (tvorba softwareu), ale rozhodol som prejsť na živnosť. Pre mojú súčasnú firmu však budem pracovať aj ďalej. Okrem toho som chcel vytváť web stránky prípadne vlasté projekty na webe (služby, ktoré by spoplatňované). Jednoduch programátor.

Prešiel som si živnostenský register a povyberal predmety podnikania podľa toho, ako ich majú ostatní softwareoví živnostníci. Medzi iným aj:

- Poskytovanie služieb pri vývoji softwareu a činnosti dátových bánk
- Tvorba web-stránok

Problém je v tom, že teta na úrade mi žiadne činnosti ktoré čo i len súvisia s tvorením softwareu (napr. poskytovanie služieb pri tvorbe) odmietla dať na živnostenský list. Vraj sa to riadi autorským zákonom.

Čo to pre mňa znamená "riadi sa to autorským zákonom". Keďže to v živnosti nemám a niekto bude chcieť aby som mu vytvoril web stránku, nemôžem to robiť vôbec, alebo čo mám urobiť aby som to mohol? A rovnako, čo mám robiť (ako mám fakturovať) prácu ktorú budem robiť pre soft. firmu? Predstavoval som si to jednoducho. Že tieto predmety budem mať v rámci živnosti a jednoduch ich budem fakturovať.

Poraďte prosím. (s firmou som sa dohodol, že mi bude fakturovať od počtu odrobených hodín)

Ak ste živnostník v podobnej oblasti ako chcem byť ja, poradťe prosím.

-Daniel
Makob
18.04.07,09:09
Som na tom podobne.

Podľa ŽZ programovanie nie je činnosť, ktorú možno vykonávať na živnosť.

Ako autor stačí ísť na daňový úrad, kde dostaneš DIČ. Môžeš mať aj živnosť - napr. na nákupy vo veľkoobchodoch, predaj PC a pod. V daňovom priznaní uvedieš príjmy a výdaje zo živnosti a z autorskej činnosti samostatne.

Kedže ako autor nemáš IČO (IČO zo živnosti by si na faktúrach za autorskú činnosť uvádzať nemal), v niektorých firmách na teba budú pozerať s nedôverou.

Na druhej strane sa príjmy za autorskú činnosť nezahŕňajú do vymeriavacieho základu pre sociálne poistenie - nemusíš z nich odvádzať toto poistenie (ale môžeš, ak si myslíš, že sa to oplatí :rolleyes:)

No poznám firmu, kde "pracujú" programátori na živnosť a vôbec si s tým nelámu hlavu.


Ak ti to nedáva zmysel ver, že ani mne. Možno keby sa vyjadril aj niekto kompetentný (p.Mihál, ste tam?)


Martin
Neos
18.04.07,11:19
Dakujem za odpoved.

Pravdupovediac sa citim trosku ako blbec. Navrh na prechod na zivnost som dostal prave z firmy. Pravdupovediac netusil som, ze nemozem programovat na zivnost. Vela mojich kamaratov programuje na zivnost veselo. Ale im na zivnostenskom dali do zivnosti bez problemov aj "Tvorba webovych stranok". Nehovorim ze teta na nasom zivnostensom urade urobila zle - isto nie. Len mi to pripada akoby prave ja som mal tu smolu a mne to nepreslo, pretoze ja patrim pod "menej stastny" zivnostensky.

Na druhej strane, neverim ze vsetci programatori programuju na zakalade autorskeho zakona. Ano, chapem, ked vytvorim nieco vacsie, kde ma trapi to, kde/kto a ako to bude pouzivat. Ale taka par hodinova webova aplikacia ...

Rozmyslam, nie je mozne tieto prace nejako "kamuflovat" ako sluzby, ktore uz v ramci volnych zivnosti su?

A preco sa citim ako blbec? Tolko kolo tej zinosti zistujem a beham, az nakoniec mam zivnost v ruke az na to, ze na nu nemozem vykonavat skoro nic co som chcel.

Otazka 2: Takze ked aj pojdem podla autorskeho zakona, potrebujem 2x DIC? Jeden na zivnost a jeden dalsi na programovanie?
Muška
18.04.07,11:27
Takže chlapci, veď podnikať na základe autorského zákona je výhodnejšie.

DU Ti dá iba jedno DIČ, aj keby si mal popri autorských honorároch živnosť.

Aj keď nebudeš mať IČO môžeš v pohode vystavovať faktúry, alebo stačia zmluvy.

Týkajú sa Ťa rovnako všetky povinnosti ako každého kto vykonáva ekonomickú činnosť, čiže si aj ako autor musíš dávať pozor, či sa nestaneš platiteľ DPH.

K poisteniu do SP.

POZOR.
Ak budeš mať aj živnosť, tak si povinný byť platiteľ do SP pri prekročení určitého obratu. /a musíš nasčítať aj príjmy z autorského zákona/

Ak by si mal príjmy iba na základe autorského zákona a nebudeš vlastníkom živnostenského listu, tak nemusíš byť poistený v SP /a ver tomu, že podľa mňa je to výhodné/.

Ak by som mohla robiť účtovníctvo na základe autorského zákona, tak zajtra vrátim živnosť :D
Makob
18.04.07,12:17
K poisteniu do SP.

POZOR.
Ak budeš mať aj živnosť, tak si povinný byť platiteľ do SP pri prekročení určitého obratu. /a musíš nasčítať aj príjmy z autorského zákona/

Ak by si mal príjmy iba na základe autorského zákona a nebudeš vlastníkom živnostenského listu, tak nemusíš byť poistený v SP /a ver tomu, že podľa mňa je to výhodné/.


§5 zákona o SP definuje SZČO (pre účely tohto zákona) tak, že vylučuje osobu s príjmami podľa AZ. Ak potom napr. §21 ods.1 hovorí "... jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako", tak sa to nevzťahuje k definícii SZČO v §5 ?

Znamená to, že v prípade súčasnej živnosti a príjmov AZ sa príjmy z AZ započítavajú aj do vymeriavacieho základu pre SP?
Alebo to platí len pre definíciu povinne poistenej osoby?

Mne prišlo logické, že ak je osoba s príjmami z AZ vyňatá zo SP, tak aj príjmy z AZ povinne poistenej osoby sú vyňaté.
adv
18.04.07,12:56
§ 39

Zmluva o vytvorení diela

(1) Zmluvou o vytvorení diela sa autor zaväzuje vytvori pre objednávate¾a dielo.

(2) V zmluve o vytvorení diela môže autor s objednávate¾om dohodnú odmenu za vytvorenie diela.

(3) Autor je povinný vytvori dielo osobne.

(4) Ak má dielo nedostatky, objednávate¾ môže odstúpi od zmluvy; ak sú nedostatky odstránite¾né, objednávate¾ môže od zmluvy odstúpi len vtedy, ak ich autor neodstráni v primeranej lehote, ktorú mu objednávate¾ poskytol na tento úèel.

(5) Odovzdaním veci, ktorej prostredníctvom je dielo vyjadrené, prechádza vlastnícke právo k nej na objednávate¾a, ak nie je dohodnuté inak.

(6) Zmluvou o vytvorení diela ani odovzdaním veci, ktorej prostredníctvom je dielo vyjadrené, nenadobudne objednávate¾ právo použi toto dielo, ak nie je uvedené inak, len ak súèasne so zmluvou o vytvorení diela alebo po tomto momente uzatvorí s autorom licenènú zmluvu.

(7) Na zmluvu o vytvorení diela sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu. 6)
Muška
18.04.07,13:18
Martin,
skúsim tak "lopatisticky"

Ak máš príjem ako "čistý" autor, alebo autor popri zamestnaní a nemáš živnostenský list, tak nie si povinný sa ísť prihlásiť do SP /čiže sa vôbec nemusíš o to zaujímať/

Ak máš príjem ako autor a máš aj vydaný ŽL už musíš pozerať, či si sa náhodou nestal z dôvodu presiahnutia príjmov platiteľom do SP. No a keď zisťuješ svoje príjmy podľa § 14 zákona o SP - tak musíš nasčítať všetky príjmy z § 6 zákona o Dani z príjmu /čiže aj autorský príjem podľa § 6 odst. 2 zákona o dani z príjmu/
Makob
18.04.07,14:09
Martin,
skúsim tak "lopatisticky"

Ak máš príjem ako "čistý" autor, alebo autor popri zamestnaní a nemáš živnostenský list, tak nie si povinný sa ísť prihlásiť do SP /čiže sa vôbec nemusíš o to zaujímať/

Ak máš príjem ako autor a máš aj vydaný ŽL už musíš pozerať, či si sa náhodou nestal z dôvodu presiahnutia príjmov platiteľom do SP. No a keď zisťuješ svoje príjmy podľa § 14 zákona o SP - tak musíš nasčítať všetky príjmy z § 6 zákona o Dani z príjmu /čiže aj autorský príjem podľa § 6 odst. 2 zákona o dani z príjmu/

Ďakujem za odpoveď.

Rozumiem tomu tak, že "príjem z podnikania" v § 14 ods.1 písm.b neznamená príjmy SZČO podľa § 5, kde nie sú príjmy z AZ, ale príjmy podľa § 6 zákona o Dani z príjmu.

To ale znamená, že aj do vymeriavacieho základu pre nemocenské a dôchodkové poistenie podľa § 138 ods.7 sa tieto príjmy započítavajú ( je tam tiež "z podnikania" ).

Potom som ale v príspevku #2 uviedol nepravdu, za čo sa Danielovi ospravedlňujem.

Chápem to správne, Muška?

Martin
Muška
18.04.07,14:13
áno Martinko, chápeš to správne :)

preto som do svojho príspevku doplnila slová: "daň z príjmu", lebo tie §§ zo zákona SP a dani z príjmu trošku mýlia
Makob
18.04.07,14:30
Muška,

aj tak nerozumiem, prečo sa príjem z AZ posudzuje inak ak je jediný a inak ak je v súbehu s iným príjmom (živnosť).

Zase je všetko inak, ako si my, laici, predstavujeme vesmír.
Neos
19.04.07,04:59
Dakujem, pomohli ste mi vela. Pozeral som starsie clanky ohladom autorskeho zakona tu na porada.sk. Ale par veci mi stale nie je jasnych. Skusim ich zhrnut:

1.) Kedze mam zivnost, mam pridelene ICO a DIC. Ak napriklad vykonam instalaciu softwareu (volna zivnost), vystavim firme fakturu s danym ICO,DIC. Jednoduche. Ked budem chciet predavat svoj vlastny software -> to sa riadi AZ. Takze mam ist na DU poziadat o dalsi DIC (iny ako na zivnosti), ktory budem uvadzat na faktury za predaj vlastneho softwareu? Alebo (cize budem vydavat 2 druhy faktur: jedne s ICO,DIC zo zivnosti a druhe (len DIC) pri predaji software. Chapem to spravne? (Pre zakaznika to musi byt dost metuce ze mna pozna pod urcitym obchdnym menom - pod akym mam zivnost. A zrazu mu pride faktura iba s mojim osobnym menom a inym DIC)

Alebo (ak dobre chapem citujem: "DU Ti dá iba jedno DIČ, aj keby si mal popri autorských honorároch živnosť.") tak budem mat len jeden (rovnaky) DIC. A faktury budu odlisne len tym, ze bud tam bude AJ ICO a DIC alebol len DIC. (Moje obchodne meno mozem pouzit len pri fakturach na zivnost? a pri AZ len moje osobne meno (ako dodavatela))

2) Ked niekomu budem vytvarat jednoduch web-ovu stranku, za ktoru budem chciet dostat povedzme 5.000,-. Treba spisovat zmluvy? (zmluva o vytvoreni diela, licencna zmluva) Alebo mi jednoducho staci len napisat fakturu s tym DIC pre prijmy z AZ (a hotovo).

3) Kedze budem mat aj zivnost aj primy z AZ, znamena to pre ucotvnicku nejaku robotu navyse? Ak som spravne pochopil vsetky taketo prijmy sa scitavaju dokopy a podavaju na jedno danove priznanie. Co pre mna "laika" znamena, ze pre uctovnike je jedno ci je to prijem z AZ, alebo zivnosti.

To je vsetko. Uz vopred dakujem za rady. Naozaj neviem co by som robil bez porady. Ked sa spytam kamratov co pracuju v tomot obore, dostavam odpoved: "To je blbost, ja normalne predavam web stranky na zivnost uz x rokov". alebo "normalne fakturujem firme na zivnost: Programatorske prace Xhod" <- mozu to robit? Riskuju tym nieco? Je to zvlastne pretoze to ozaj robia uz viac rokov a DU s tym nema problem :D

Este raz dakuje ...
Muška
19.04.07,07:14
Alebo (ak dobre chapem citujem: "DU Ti dá iba jedno DIČ, aj keby si mal popri autorských honorároch živnosť.") tak budem mat len jeden (rovnaky) DIC áno
A faktury budu odlisne len tym, ze bud tam bude AJ ICO a DIC alebol len DIC. áno
(Moje obchodne meno mozem pouzit len pri fakturach na zivnost? a pri AZ len moje osobne meno (ako dodavatela)) áno

2) Ked niekomu budem vytvarat jednoduch web-ovu stranku, za ktoru budem chciet dostat povedzme 5.000,-. Treba spisovat zmluvy? (zmluva o vytvoreni diela, licencna zmluva) Alebo mi jednoducho staci len napisat fakturu s tym DIC pre prijmy z AZ (a hotovo).na faktúre je ideál napísať "na základe Autorského zákona.......

3) Kedze budem mat aj zivnost aj primy z AZ, znamena to pre ucotvnicku nejaku robotu navyse? príjem sa v DP rozdeľuje, ale účtovníctvo vedieš spolu. Ak som spravne pochopil vsetky taketo prijmy sa scitavaju dokopy a podavaju na jedno danove priznanie. Co pre mna "laika" znamena, ze pre uctovnike je jedno ci je to prijem z AZ, alebo zivnosti. Nie je taký problém oddeliť príjmy v účtovníctve

To je vsetko. Uz vopred dakujem za rady. Naozaj neviem co by som robil bez porady. Ked sa spytam kamratov co pracuju v tomot obore, dostavam odpoved: "To je blbost, ja normalne predavam web stranky na zivnost uz x rokov". alebo "normalne fakturujem firme na zivnost: Programatorske prace Xhod" <- mozu to robit? Riskuju tym nieco? svoje vlastné autorské práva. Je to zvlastne pretoze to ozaj robia uz viac rokov a DU s tym nema problem :D nemusia s tým mať problém - riadne to zdanili v § 6.



Keďže si si založil už živnosť, tak pre Teba padli výhody neplatenia do SP - tak ako som písala vyššie. Pravdepodobne máš novú živnosť, takže prihlásenie a platenie do SP Ti bude vyplývať až od 1.7.2008 podľa DP za rok 2007 - takže dovtedy máš čas na zistenie či nie je pre Teba výhodnejšie vrátiť živnosť a využiť možnosť neplatenia do SP a ďalej pokračovať v podnikaní len na základe Autorského zákona.

Faktúrovať môžeš iba to na čo máš vydaný ŽL. To, že Tvoji priatelia nepredávajú svoj softvér ako autori /pravdepodobne majú inú formuláciu na faktúre - z ktorej nevyplýva ich autorstvo/ - vzdávajú sa svoju autorstva.

Jediné čo je rozdiel pre odberateľa pri fakturácii podľa Autorského zákona je v tom, že musí pri autorských honorároch odviesť 2 % do literárnych fondov, ktoré Ti ale samozrejme stiahne z fakturácie.
Klikni http://www.porada.sk/showpost.php?p=115079&postcount=8

Odporúčam Ti naštudovať si "Autorský zákon"
Makob
19.04.07,08:16
No neviem.

Ak budeš vytvárať dielo podľa AZ pre svojho bývalého zamestnávateľa, bude asi požadovať práva ako ku dielu zamestnaneckému - tých pár práv, čo ti ostáva (osobnostných) podľa mňa nestoja za tie 2% výpal.. - pardon, do literárneho fondu.

Ja skôr vidím problém, že zákon programovanie definuje ako autorskú činnosť. To, že to tu a teraz niekomu nevadí neznamená, že sa to nemôže zmeniť.

Podľa mňa ale drtivá väčšina programátorov mimo zamestnancov pracuje dnes na živnosť.

Treba zvážiť všetky klady a zápory.

Martin
Muška
19.04.07,08:21
To, že Tvoji priatelia nepredávajú svoj softvér ako autori /pravdepodobne majú inú formuláciu na faktúre - z ktorej nevyplýva ich autorstvo/ - vzdávajú sa svoju autorstva.

Súhlasím s Martinom a preto som napísala to čo je v citácii
Neos
19.04.07,08:53
Dakujem obom (Muška, Makob).
Ja to v podstate vidim tak, ze zivnost si necham (kedze budem vykonvata aj ostatne cinnosti v zivnosti). A ked mi nebude zalezat na autorskych pravach toho co vytvorim, nauctujem to firme normalne cez zivnost (pripad prog. prac pre moju terajsiu firmu). Asi to naozaj DU nevadi (kedze on svoje dane ma odvedene) - naformulujem to ako nejaku sluzbu. Viem, zrieknem sa svojich prav, ale to ozaj ak robite pre externu firmu nevadi.

Podla AZ budem robit iba v pripade, ked vytovrim vlastne cele dielo (soft), kde mi uz na autorstve bude zalezat. Tu na porade som si nasiel aj vzory pre licencnu zmluvu aj zmluvu o dielo. Parada ...

Muška, AZ som precital cely, ale uprimne, viem z neho ake mam prava, viem aj ze existuju nejake zmluvy, ale prakticky som z toho mudrejsi nebol. (co sa tyka mojej situacie)

Aj tak mi stale vrta hlavou ... vela programatorov uctuje prog. prace na zivnost. DU to nevadi. Kto to teda kontroluje? Ci vystavena faktura patri pod niektory predmet podnikania uvedenych v zivnostenskom liste. Podla mna DU. A ked tam ma niekto "Programtorske prace", tak nie len ze pride o svoje prava (ako ste pisali), ale asi by to DU nemal ani zobrat. Nerozumiem preco tu DU nevadi ... naozaj

Este raz vdaka ... z obrovskeho amatera je teraz zo mna uz len velky amater :D
Muška
19.04.07,09:22
Neos,
ide o to, čo pri Tvojej práci je "autorstvo"

Ak si na ŽL chcel "tvorba softvéru ...a pod. " tak to je jednoznačné autorstvo.
Možno si len zvolil nesprávnu formuláciu, ktorú by Ti mohli na ŽÚ zaregistrovať.
Mohol si napr.
Počítačová grafika
Automatizované spracovanie dát
Kúpa výpočtovej a kancelárskej techniky za účelom ich predaja iným prevádzkovateľom živnosti
Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe dohody s autorom
Navrhovanie informačných systémov počítačový a datových sietí
Spravovanie a údržba počítačových sietí
Poradenstvo v oblasti výpočtovej techniky
Neos
19.04.07,09:34
Neos,
ide o to, čo pri Tvojej práci je "autorstvo"

Ak si na ŽL chcel "tvorba softvéru ...a pod. " tak to je jednoznačné autorstvo.
Možno si len zvolil nesprávnu formuláciu, ktorú by Ti mohli na ŽÚ zaregistrovať.
Mohol si napr.
Počítačová grafika
Automatizované spracovanie dát
Kúpa výpočtovej a kancelárskej techniky za účelom ich predaja iným prevádzkovateľom živnosti
Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe dohody s autorom
Navrhovanie informačných systémov počítačový a datových sietí
Spravovanie a údržba počítačových sietí
Poradenstvo v oblasti výpočtovej techniky

^^ vsetky tieto veci v zivnosti mam ... teda budem mat (zajtra) mi ho maju vydat. A este par formulacii s cinnostou databank, a nejaka internetova citaren :). Je len cudne ze kazdy vie ze vsetci programuju. A len sa to schovava za sluzby / atd a je to ok. Ozaj divne ... :D (napriklad pre mna je divne aj "pocitacova grafika", ved to v nicom nezaostava za tvorbou softwareu, alebo umeleckou malbou ... akurat ze toto v zivnosti byt moze) hehe
andrejf
30.04.07,10:37
Dobry den,

z celeho mi vyplyva, ze ked budem pracovat podla 'autorskeho zakona' tak platim dan z prijmu 20%, zdravotne, nemocenske a neplatim jedine socialne poistenie ?

A mozem si znizovat zaklad dane o nejake vydavky ?

Dik,
Andrej.
yaro
24.08.07,09:07
Martin,
skúsim tak "lopatisticky"

Ak máš príjem ako "čistý" autor, alebo autor popri zamestnaní a nemáš živnostenský list, tak nie si povinný sa ísť prihlásiť do SP /čiže sa vôbec nemusíš o to zaujímať/

Ak máš príjem ako autor a máš aj vydaný ŽL už musíš pozerať, či si sa náhodou nestal z dôvodu presiahnutia príjmov platiteľom do SP. No a keď zisťuješ svoje príjmy podľa § 14 zákona o SP - tak musíš nasčítať všetky príjmy z § 6 zákona o Dani z príjmu /čiže aj autorský príjem podľa § 6 odst. 2 zákona o dani z príjmu/

*****************
plati to aj v pripade ze pozastavim zivnost a budem fungovat iba na zaklade autorskeho zakona? aj vtedy sa mi zahrnaju prijmy z podnikania podla autorskeho zakona do odvodov do SP?
char0n
09.11.07,16:06
DOBRY DEN,

V jednom komentare som nasiel takyto text:
Alebo (ak dobre chapem citujem: "DU Ti dá iba jedno DIČ, aj keby si mal popri autorských honorároch živnosť.") tak budem mat len jeden (rovnaky) DIC. A faktury budu odlisne len tym, ze bud tam bude AJ ICO a DIC alebol len DIC. (Moje obchodne meno mozem pouzit len pri fakturach na zivnost? a pri AZ len moje osobne meno (ako dodavatela))

V septembri som si zalozil zivnost a hned nato som zistil ze nemozem fakturovat ani jeden riadok kodu ktory napisem kedze povaha mojej prace spada pod autorsky zakon (programovanie/vytvaranie autorskych diel).
Chcel by som sa teraz informovat ci je potrebne ist znova na danovy urad aby mi vydal nove dic pre autorsku cinnost alebo pri faktoruvani autorskej cinnosti mozem pouzit DIC zo zivnosti s tym rozdielom ze neuvediem ICO. Zinost mozem stale vyuzivat do 1.7.2008 kedze som oslobodeny od SP a potom zivnost zrusim. Tak isto nechcem zivnost zatial rusit kedze na zivnost fakturujem support a administracne prace. Niesom nikde zamestnany, pracujem v podstate iba na zivnost.

Sumarna otazka znie. Je potrebne ist na danovy urad pre dalsie DIC na autorsku cinnost pokial jedno DIC na zivnostenskom liste uz mam ?

(je mi jasne ze ked 31.6.2008 zrusim zivnost bude potrebne si ist po nove DIC pre autorsku cinnost)

Dakujem za kazdu radu.
yaro
04.12.07,07:04
tak toto by aj mna zaujimalo.
Krtko
25.11.08,01:30
Nie, nové DIČ nedostanete. Aj keď zrušíte živnosť, zostane Vám to isté DIČ
Krtko
25.11.08,01:40
[quote=Muška;449723]Keďže si si založil už živnosť, tak pre Teba padli výhody neplatenia do SP - tak ako som písala vyššie. Pravdepodobne máš novú živnosť, takže prihlásenie a platenie do SP Ti bude vyplývať až od 1.7.2008 podľa DP za rok 2007 - takže dovtedy máš čas na zistenie či nie je pre Teba výhodnejšie vrátiť živnosť a využiť možnosť neplatenia do SP a ďalej pokračovať v podnikaní len na základe Autorského zákona.

Muška, chcem ťa poprosiť ešte raz o konzultáciu k tejto citácii.
Ak sú príjmy na základe AZ vyňaté ako napr. príjmy z Osobnej asistencie, myslím, že by sa nemali sčítavať s príjmami podľa §6.
Ja mám totiž popri živnosti aj príjmy z OA a každý rok mi pracovníčka na SP káže prepísať na Výpise z DP pre SP výsledok ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami iba zo živnosti a na príjmy z OA sa neprihliada. Vypýtali si zmluvu OA a tým to hasne.Príjmy podľa AZ sú podľa iného §?
Ak to nie je to isté ospravedlňujem sa, ale rada by som si to objasnila.
Ďakujem vopred
Krtko
25.11.08,01:43
A ešte jedna otázka:
Môže mať príjmy podľa autorského zákona aj neplnoletý človek (16-17 rokov)? Môže požiadať o DIČ?
Muška
25.11.08,16:09
Muška, chcem ťa poprosiť ešte raz o konzultáciu k tejto citácii.
Ak sú príjmy na základe AZ vyňaté ako napr. príjmy z Osobnej asistencie, myslím, že by sa nemali sčítavať s príjmami podľa §6.
Ja mám totiž popri živnosti aj príjmy z OA a každý rok mi pracovníčka na SP káže prepísať na Výpise z DP pre SP výsledok ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami iba zo živnosti a na príjmy z OA sa neprihliada. Vypýtali si zmluvu OA a tým to hasne.Príjmy podľa AZ sú podľa iného §?
Ak to nie je to isté ospravedlňujem sa, ale rada by som si to objasnila.
Ďakujem vopred
Nie je to to isté. Príjmy z OA nie sú živnosťou ani podnikaním, z OA sa nehradí ani ZP.
klikni: http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html
Krtko
27.11.08,21:53
Máš pravdu, že príjmy z OA nie sú živnosťou ani podnikaním, ale sú podľa §6 takisto ako príjmy podľa AZ. V linku, za ktorý ďakujem, pán Mihál píše:
Na účely zákona č.461/2003 Z.z.o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o sociálnom poistení"), nie sú umelci a autori považovaní za SZČO.

Dôsledok: Umelci a autori nie sú povinne poistení ani na nemocenské poistenie, ani na dôchodkové poistenie, ani na poistenie v nezamestnanosti. Zo svojich príjmov z umeleckej alebo inej tvorivej činnosti neplatia povinné odvody do Sociálnej poisťovne.

Takže to mi vychádza na rovnako, porovnávam to len preto, že si myslím, že ak príjmy z AZ nespadajú do príjmov zakladajúcich povinnosť platiť SP, nebudú sa ani pripočítavať k príjmom zakladajúcim túto povinnosť, ak by bol súbeh týchto príjmov.

A na linku som sa správne dočítala, že by mohol 16-ročný človek podnikať podľa AZ?
Jozef Mihál
27.11.08,22:04
Podľa autorského zákona môže mať príjmy ktokoľvek bez obmedzenia veku. Aj malé dieťa, keď napríklad účinkuje v TV programe, dostane autorský honorár. Talentovaný 9-ročný huslista dostáva pravidelný honorár podľa AZ atď.

I v tom je rozdiel oproti podnikaniu na živnosť - živnosť môže mať len plnoletá osoba.
ekopo
24.03.09,11:38
Príjmy podľa autorského zákona (predaj vlastného softvéru) sú vykázané v DP podľa § 6 ods. 2 písm. a. Na tieto príjmy nie je možné uplatniť paušálne výdavky. Je potrebné priložiť k DP výkazy pre JU, ak
1.) nie sú v DP uvedené žiadne výdavky
2.) sú v DP uvedené skutočné výdavky

Ďakujem za názory
ekopo
24.03.09,14:45
Podľa mňa nie je účtovnou jednotkou, ak nevykazuje výdavky, neprikladá výkazy.
Ak vykazuje skutočné výdavky, vedie účtovníctvo, je účtovnou jednotkou, prikladá výkazy.
Paušálne výdavky nemôže uplatniť.
Správne?
Muška
24.03.09,15:33
ekopo, ty,ty,ty :D:D

môže pauš.výdavky:

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.