Bastian
18.04.07,15:37
Ahojte poradaci! Dal som si ziadost v Tatrabanke na hypotekarny uver a chcem zistit ake mate skusenosti - kolko to trva...
Dakujem:)
misomiso
18.04.07,14:17
Je mi luto - iba tie najhorsie skusenosti s TB - vratane nekorektneho jednania. Nakoniec mam hypoteku inde, navyse s nizsim urokom. Myslim ze kazda banka je lepsia.

Je mi to naozaj luto, ze musim takto, ale mam dva HU, prvy raz som sa este nechal ukecat napriek tomu, ze mi inde ponukali lepsi urok (bol som v TB "doma" tak som citil istu lojalitu) ale druhy raz to uz prekracovalo vsetky medze. Co sa tyka toho prveho HU (ktory este splacam) tak deklarovali nejakych 10 dni a nakoniec sme mali peniaze za 3 mesiace.
Zita5
18.04.07,14:31
Takže do TTB radšej ani nechodiť? Ja som tam bola tiež na jednanie , zatiaľ to tak nevyzeralo ....
endrju
18.04.07,14:42
Je mi luto - iba tie najhorsie skusenosti s TB - vratane nekorektneho jednania. Nakoniec mam hypoteku inde, navyse s nizsim urokom. Myslim ze kazda banka je lepsia.

Je mi to naozaj luto, ze musim takto, ale mam dva HU, prvy raz som sa este nechal ukecat napriek tomu, ze mi inde ponukali lepsi urok (bol som v TB "doma" tak som citil istu lojalitu) ale druhy raz to uz prekracovalo vsetky medze. Co sa tyka toho prveho HU (ktory este splacam) tak deklarovali nejakych 10 dni a nakoniec sme mali peniaze za 3 mesiace.

Hm, v roku 2003 som žiadal o hypoúver a práve v Tatrabanke som sa stretol s najlepším prístupom spomedzi všetkých ostatných bánk, v ktorých som sa vôbec zaujímal o úver (spolu to boli 4 banky vrátane TB).
Návrh na vklad zápisu záložného práva do katastra som podával 20 dní od podania žiadosti o úver. A peniaze na účte boli k dispozícii 3 dni po doručení LV s vyznačeným záložným právom. Najväčšou "brzdou" v celom procese bol kataster nehnuteľností. Tam si môj prípad "poležal" zákonných 30 dní. A to som vraj bol na tom veľmi dobre.

Ako mám rozumieť sľubovaným 10 dňom a reálnym 3 mesiacom? Od podania žiadosti po pripísanie peňazí na účet?
misomiso
18.04.07,14:53
Takže do TTB radšej ani nechodiť? Ja som tam bola tiež na jednanie , zatiaľ to tak nevyzeralo ....

Problem TB (v mojom pripade) vzdy bol v rozopre: ochotny a velmi profesionalny pristup od riaditela pobocky + vsetkych pracovnikov pobocky - versus - nedovera a ignorantsky pristup "zhora". Ked k tomu priratate velmi male kompetencie riaditela pobocky, (co je pri takej velkej banke pochopitelne) vysledkom su hodiny stravene opakovanymi jednaniami, kopec vyplnenych ziadosti, telefonatov a opakovanych navstev a nakoniec nulovy vzajomny obchod.

TB mi pripada, ako jedna babka, co za sociku predavala dom v Horskom Parku v BA. Strtol som sa uz z viacerymi ludmi, ktori hladali RD v obdobi 80 - rokov a mnohi maju s nou skusenosti. Ona vzdy dala inzerat. Ked ste prisli, ochotne Vas povodila. Dokonca uvarila aj caj. Bola velmi ukecana, az bol problem odtial odist. Nebol problem diskutovat o vsetkych detailoch kupy. Ked sa ale uz schylovalo k transakcii, vznikol taky drobny problem - predaj domu mal vraj odobrit este jej syn zijuci v zahranici. Po dvoch mesiacoch pravidelneho kontaktu s babkou to obycajne zaujemca vzdal. Nakoniec sa zistilo, ze tato babka bola vdova, na deti zanevrela a citila sa velmi osamela. Chudera nemala inu moznost, ako sa stykat s ludmi a pokecat si. Bohuzial tento model prebrala teraz TB.
Bastian
18.04.07,14:57
A ako to je ak je vedla domu postavena garaz, ktora na mape z katastra nie je zakreslena - je postavena bez stav. povolenia. Mozu nastat nejake komplikacie, prip. zamietnutie ziadosti o uver? Mate taketo skusenosti?
Dakujem
endrju
18.04.07,15:48
... vysledkom su hodiny stravene opakovanymi jednaniami, kopec vyplnenych ziadosti, telefonatov a opakovanych navstev a nakoniec nulovy vzajomny obchod...

Vzhľadom na objem transakcie a jej závažnosť z môjho pohľadu sa mi to zdalo až príliš "rýchle".
Od začiatku "behania" okolo úveru až po pripísanie peňazí na účet uplynuli približne 3 mesiace. Je to veľa a či málo?
misomiso
18.04.07,15:52
Hm, v roku 2003 som žiadal o hypoúver a práve v Tatrabanke som sa stretol s najlepším prístupom spomedzi všetkých ostatných bánk, v ktorých som sa vôbec zaujímal o úver (spolu to boli 4 banky vrátane TB).
Návrh na vklad zápisu záložného práva do katastra som podával 20 dní od podania žiadosti o úver. A peniaze na účte boli k dispozícii 3 dni po doručení LV s vyznačeným záložným právom. Najväčšou "brzdou" v celom procese bol kataster nehnuteľností. Tam si môj prípad "poležal" zákonných 30 dní. A to som vraj bol na tom veľmi dobre.

Ako mám rozumieť sľubovaným 10 dňom a reálnym 3 mesiacom? Od podania žiadosti po pripísanie peňazí na účet?

U nas nebol problem v katastri, zaplatili sme zrychleny vklad. "Polezalo" si to v TB. Ak by som opisal vsetky skusenosti s TB (ako sukromny aj firemny klient), bolo by to asi na 4 strany A4. Firemne zalezitosti tu radsej nebudem spominat, su dlhe a mimoriadne frustrujuce. Iba par detailov z mojej poslednej ziadosti o HU: do TB som prisiel ziadat o HU z dvoch dovodov. 1,) som ich klientom, 2,) par dni predtym mi poslali list, ze som ich V.I.P. klient. Prisiel som teda so ziadostou o HU, zamestnanec na pobocke hovori "aaah samozrejme, ved Vy ste nas V.I.P. klient". O pol hodinu som drzal v ruke Hypotekarny Prislub (vytlaceny na specialnom papieri, vyzera to ako diplom) Stalo tam, ze TB prefinancuje panovi XY nehnutelnost vo vyske (konkretna suma). Dokonca, kedze islo o zaujimavu lokalitu, ponukli mi prefinancovat 100% hodnoty nehn.

Okamzite odomna vyinkasovali poplatok. Teraz vznikol problem so znaleckym posudkom. Kedze som nemal ziaden posudok hotovy, vyuzil som ich ponuku, aby tam poslali svojho znalca. Samozrejme za to som im tiez zaplatil, ale spravil som to preto, aby som vylucil spochybnovanie znaleckeho posudku, ktory by spravil mnou vybrany znalec. Potom sa zacali vykrucat, ze zivim velku rodinu a ze mi prefinancuju iba 70% z hodnoty nehn. Hovorim, dobre ved ten Vas znalec to ohodnotil na ovela vyssiu hodnotu, nez za aku to kupujem. Odpoved - aha - zistime, pockajte do zajtra. Potom sa z nich tri tyzdne nedala vyrazit odpoved. Nakoniec odpoved prisla - "ktosi" v centrale TB pozrel fotky, ktore boli sucastou znaleckeho posudku a usudil, ze nehn. nema taku hodnotu.

Teda - oni nedoveruju vlastnemu znalcovi.!!!!

Problem bol v tom, ze realitny agent, cez ktoreho to islo, bol taky agilny, ze sucasne s podpisom zmluvy, potom, co videl Hypotekarny prislub z TB, podal navrh na vklad na kataster. Teda mesiac nato som sa stal majitelom nehnutelnosti a nebolo toho, co by to zaplatil. Majitel domu ma povazoval za podvodnika. Realitak zuril a povedal mi, ze ked od kupy odstupim, nevrati mi zalohu (ktoru som dal z vlastnych), lebo to budu jeho naklady.

Isiel som za znamym, ktory je velmi bohaty a uspesny podnikatel (rocny obrat 40 mil) s prosbou, ci by mi nepozical par mil. On, ze ochotne, ale prave kupuje dalsie fabriky v Cesku, a na stavbu RD na Slovensku si prave tiez zobral HU. Ja sa pytam: A v ktorej banke? On: "No, ziadal som v TB, lebo tam som bol doma. Ale cvicili ma ako male decko, navyse mi zablokovali platobnu kartu kvoli ich administrativnej chybe. Tak som isiel inde". Hned mi aj dal vizitku na pracovnika inej banky so slovami: "Tam budete spokojny." V podstate to platilo do bodky. V inej banke som (ako cudzi clovek z ulice) dostal vacsiu sumu, navyse s urokom o 1,5% mensim. (TB ma velmi vysoke uroky na HU).

V TB som sa (len tak pre poriadok) opytal, ci sa im zda fair, ze mi strhli poplatok za ziadost, HU mi neposkytli, navyse ma tym prislubom dostali do znacnych problemov. Ci sa mi nechystaju aspon pre poriadok vratit ten poplatok. Ziadna odpoved. Podotykam, ze v momente, ked som sa ich to pytal, uz ziadne poplatky od inych klientov nebrali, lebo mali akciu. Este podotykam, ze v inej banke som platil poplatok az na konci, pri uvolneni financii, takze keby som cuvol tak neplatim nic.

Este ostava dodat, ze takto sa spravaju ku mne ako dlhorocnemu klienovi, ktory u nich ma dlhe roky vsetky sukromne aj firemne ucty (korunove aj v inych menach) a ktory im neostal nikdy dlzny ani 1 Sk.

P.S. Este dodavam, ze v zachvate takej ochoty pomoct TB zlepsit svoje sluzby som opisal svoje skusenosti (predovsetkym firemne - tie su este ovela frustrujucejsie a doslova ponizujuce) jednej slecne cez link "napiste nam" na webstranke TB. V podstate mi naznacila, ze placem na nespravnom hrobe, pretoze ona s tym nic nespravi a nikto "hore" o ziadny feedback od zakaznikov nestoji. Skratka - nie je to kam poslat. Este ze ja som mal "kam" ist.
endrju
18.04.07,16:14
Asi to všetko bude v ľuďoch. Určite sme nerokovali s tými istými, určite to nebolo na rovnakej pobočke a už vôbec to nebolo v rovnakom čase.
Môj bezprostredný sused v tom istom čase ako ja vybavoval niečo podobné (bola to stavebná sporiteľňa) a do dnešného dňa nadáva na "sľubotechnu" hrdiacu sa názvom "stavebná sporiteľňa". :cool:
Zita5
18.04.07,16:54
misomiso, dala som Ti súhlas , lebo niečo hovoríš , podobne v TTB pochodil manželov kolega pri súkromnom HU . Dlhé roky je klientom TTB .Nakoniec úver v 100% výške na kúpu nehnuteľnosti dostal v úplne inej banke aj napriek tomu , že nebol ich klientom . Teraz už je .
Zoltán Kovács
18.04.07,16:59
Sice skúsenosti s HÚ v TTB nemám. Ale moja skúsenosť s inou bankou. Od podania žiadosti až po uvolnenie peňazi uplynulo 9 prac.dní. (Spolu so So a Ne 13 kal.dní). To teda bola rýchlosť. A ktomu ešte všetky písomnosti vyhotovili oni okrem znaleckého posudku, ktorý som ja vybavil za 2 dni.
Bastian
18.04.07,17:05
Smith a Endrju, v ktorej banke - pobocke ste mali taketo pozitivne skusenosti??? Napiste a poradte.
Vdaka
Bastian
18.04.07,17:06
Misomiso a ty si bol v ktorej pobocke???
Jozef Mihál
18.04.07,17:08
Ejha. Tiež som čosi ako VIP klient v TTTTBBBB, a tiež sa so mnou na moje rodnej pobočke veľmi pekne rozprávali prednedávnom, ako mi radi poskytnú HÚ. Síce za 0,4% viac, ako iná top ponuka, ale vraj je to to najlepšie, čo v TTTTBBBB môžem dostať. Reku, ste síce drahší, ako konkurencia - ale dobre, veď u vás to aspoň pôjde rýchlo a bez problémov. Aha. Ešte že bola založená táto téma.
misomiso
18.04.07,17:13
Asi to všetko bude v ľuďoch. Určite sme nerokovali s tými istými, určite to nebolo na rovnakej pobočke a už vôbec to nebolo v rovnakom čase.
Môj bezprostredný sused v tom istom čase ako ja vybavoval niečo podobné (bola to stavebná sporiteľňa) a do dnešného dňa nadáva na "sľubotechnu" hrdiacu sa názvom "stavebná sporiteľňa". :cool:

No ja nespochybnujem Tvoje protichodne skusenosti. No nebude to tym, ze navstevujeme rozne pobocky. Uz som to tu pisal - problem nikdy nebol na pobocke ale v centrale.

Skor by som to videl tak, ze to nebolo v rovnakom case - ako pises. Ja som u TB uz dost dlho, aby som mohol sledovat ten vyvoj. To, co pred par rokmi islo (v ramci sluzieb klientom), je dnes neprekonatelny problem. Dnes nie je ziadnou zvlastnostou, ze ked volate na Dialog, chcete riesit problem so zahranicnou platbou a pozadujete spojenie s oddelenim zahr. platieb, dostanete od operatora odpoved "oni mi povedali, ze sa s tym nebudu zaoberat, maju vela prace". Toto skor nebyvalo zvykom.

TB ma tu smolu, ze bola vyhlasena (myslim viackrat za sebou) za najlepsiu banku na trhu. To je potom tazke nezaspat na vavrinoch. Teraz som presvedceny, ze horsiu na Slovensku nenajdete, ale aj tak este ziju zo zotrvacnosti. Maju dobru reklamnu agenturu, takze sa im zatial dari lakat novych klientov, aj ked tych vlastnych povodnych stracaju.
misomiso
18.04.07,17:17
Misomiso a ty si bol v ktorej pobocke???

Nema zmysel uvadzat v ktorej pobocke. Pobocky TB funguju zvacsa velmi dobre. Problem nastava, ked beriete produkt, ktory vyzaduje zapojenie centraly. HU do tejto kategorie bohuzial patri, pobocka v podstate nemoze nic okrem otvarania uctov.


Est enieco - mozno Vas to prekvapi, ale ja som doteraz (aj ako eserocka) klientom TB. Ja som velmi pragmaticky clovek. To ze ma niekto nastve, nie je dovodom na ukoncenie spoluprace, ak je tato vyhodna. Ich pobocku mam pod nosom a nasi zahranicni klienti sa konecne naucili, ako nam na ucty posielat peniaze. Preto sa neponahlam to zmenit. Na taky bezny styk (myslim platobny :) :) :) ) je Tatra Banka dobra. Problem je, ak ju chcete povazovat za partnera.

Teda mame tam ucty, ale vsetkoostatne (vratane lizingov) mame inde, pretoze v TB to neslo. Cierny humor je, ze kazde dva mesiace vymenia "mojho osobneho bankara" takze mi stale niekto vola, ci neoptrebujem uver. To mam potom pocit, ze vola Procko a ze ma niekto snima skrytou kamerou... :D :D :D :D
Zoltán Kovács
18.04.07,17:21
Smith a Endrju, v ktorej banke - pobocke ste mali taketo pozitivne skusenosti??? Napiste a poradte.
Vdaka

Asi by to bola reklama. Poslal som to cez ss.
endrju
18.04.07,17:44
Smith a Endrju, v ktorej banke - pobocke ste mali taketo pozitivne skusenosti??? Napiste a poradte.
Vdaka
Bola to pobočka na námestí Martina Benku v BA. Avšak pozor (!), písal sa vtedy rok 2003. Odvtedy sa na tej pobočke vymenil kompletný personál.
Nie som V.I.P. klient tejto banky (= nemám žiaden "certifikát"). ;)

Ešte jedna poznámka k úrokom.

Tie boli v okamihu uzatvárania zmluvy o poskytnutí úveru v porovnaní s podmienkami iných bánk vyššie. Bol to rozdiel, ktorý sa premietol do mesačných splátok cca 100 korunami navyše oproti iným bankám.
Bol som ochotný súhlasiť s týmto najmä preto, že ostatné podmienky TB vyhovovali mojim predstavám najviac. V iných bankách boli požiadavky na predkladanú dokumentáciu, na zabezpečenie úveru, resp. iné podmienky pre mňa dosť výrazne nezaujímavé.

Úroky som pri porovnávaní ponúk rôznych bánk považoval za dôležité, avšak nie rozhodujúce kritérium.
Mám "fix" na dosť dlhé obdobie. Bez "fixu" boli vtedy úroky v TB o niečo nižšie.
Vďaka "fixu" som bol na tom aj nejaké obdobie výrazne lepšie ako boli aktuálne úrokové sadzby v tom okamžiku najvýhodnejšej banky. Asi tušíte, že mám na mysli najma minuloročné letné kurzové a úrokové "turbulencie".

Až budúcnosť ukáže, či nakoniec na "fixe" prerobím alebo zarobím. Zisk alebo strata aj tak budú najvýraznejšie ovplyvnené konverziou SKK na EUR. Výška môjho dlhu prepočítaného na EUR sa zatiaľ vďaka vývoju kurzu SKK/EUR prakticky nepohla z východiskovej úrovne smerom dolu. A to splácam úver už nejaký rok. ;)
Ale to je už iná "rozprávka" :cool:
endrju
18.04.07,17:52
...No ja nespochybnujem Tvoje protichodne skusenosti. No nebude to tym, ze navstevujeme rozne pobocky. Uz som to tu pisal - problem nikdy nebol na pobocke ale v centrale.

Aj v centrále sa menia ľudia.


... Cierny humor je, ze kazde dva mesiace vymenia "mojho osobneho bankara" takze mi stale niekto vola, ci neoptrebujem uver. To mam potom pocit, ze vola Procko a ze ma niekto snima skrytou kamerou... :D :D :D :D

S týmto čiernym humorom sa pravidelne stretávam aj ja. Nevolá mi však "osobný bankár", ale nejaká "štebotavá slečna" z Dialogu. Vždy sa na tom celkom dobre pozabávam. :D
Prvýkrát mi takáto slečna volala asi týždeň po poskytnutí hypoúveru = pripísaní peňazí na účet ;)
Halli
18.04.07,18:03
Sice skúsenosti s HÚ v TTB nemám. Ale moja skúsenosť s inou bankou. Od podania žiadosti až po uvolnenie peňazi uplynulo 9 prac.dní. (Spolu so So a Ne 13 kal.dní). To teda bola rýchlosť. A ktomu ešte všetky písomnosti vyhotovili oni okrem znaleckého posudku, ktorý som ja vybavil za 2 dni.

do miliona za tri týždne bez znaleckého .... ;) aj tak sa dá...
misomiso
18.04.07,18:24
Úroky som pri porovnávaní ponúk rôznych bánk považoval za dôležité, avšak nie rozhodujúce kritérium.

Ja tiez. To je tiez dovod, preco som sa nechal ukecat pred par rokmi na Americku Hypoteku, ktoru som potreboval na rozbeh podnikania prave v TB. Bol som tam doma, tak som si povedal: budeme to mat vsetko pod jednou strechou... Za tento prejav lojality (dal som prednost TB pred vyhodnejsimi ponukami) som ocakaval, ze ked uz nebudem TB "peceny vareny" tak sa ku mne budu v buducnosti aspon spravat korektne - co sa bohuzial nenaplnilo. To, ze som teraz pri HU dostal inde podstatne lepsi urok ako davala TB ma sice potesilo, ale urok bolo to posledne, co ma vtedy v mojej situacii zajimalo.
GEM
18.04.07,18:49
Ja mam HU v TB.Vyberal som z dvoch bank.Jeden týžden ziadost plus odhad.Druhy týžden vklad zalozneho prava podpisanie zmluvy HU, do piatich dni peniaze na ucte predavajúceho.Napriek tomu ze som nebol ich klientom urokove sadzby mam lepsie ako mi ponukla "moja " banka ktorej som klientom 13 rokov.Samozrejme podmienkou bolo otvorenie uctu v TB. Pravda ale je ak by schvalenie zaviselo od pobočky je to ešte rýchlejšie.
misomiso
18.04.07,18:53
Troska sa mi az neche verit. Nie si z TB?:) :)

Alebo ze by to fungovalo takto na Slovensku vseobecne, ze kazda banka sa lepsie sprava k cudzim ako k vlastnym klientom?
duficek
18.04.07,19:05
nielen banka...aj mobilny operatori, UPC, poistovne a ich PZP...podnikanie po slovensky. ked je uz klient chyteny, serie*e nanho, dolezitejsie je chytit dalsieho...
misomiso
18.04.07,19:36
Ano, to som zaregistroval. UPC mi velokdusne ponukli zlavu az v momente, ked som im dal vypoved.

Aspon je to pre memento pre tych podnikatelov, ktori chcu ostat (cheme ostat) na trhu aj po niekolkych rokoch. Navod, ako na to (ktory v TB ani UPC isto necitaju) je krasne popisany v knihe Milosa Tomana "Intuitivni marketing".
ZuzanaP
19.04.07,05:34
Mne sa podarilo dostať úver (zo SLSP) za 8 dní od podania žiadosti, v utorok som bola obhliadnúť nehnuteľnosť, v pondelok na ď. týždeň som odniesla posudok do banky a v stredu ten istý týždeň som čerpala HÚ.
Bastian
19.04.07,08:52
Z toho co tu pisete mi vypliva, ze ak som klientom TB uz dlhsiu dobu tak som v nevyhode. Zaujimave zistenie.
Zita5
19.04.07,08:54
Z toho co tu pisete mi vypliva, ze ak som klientom TB uz dlhsiu dobu tak som v nevyhode. Zaujimave zistenie.

Ja by som to nebrala ako pravidlo , myslím že to je len o štastí a rozhodnutia pri schvaľovaní .

Ja mám tiež niečo rozrobené v TTB , som zvedavá ako dopadnem .Potom aj dám vedieť svoju skúsenosť pri vybavovaní HU.
misomiso
19.04.07,09:36
Vsetko je to asi skor o tom, aky tabulkovy rating splnate ako klient pre banku. Ak zarabate 150 litrov mesacne, nevyzivujete deti, tak Vam spravia prve posledne. Ja mam asi smolu, ze som tie tabulky nikdy nesplnal (ale je zaujimave, ze v inych bankach ano). Ani ako firma sme nesplnali podmienky na lizing (opat iba v Tatralizing, inde nam bezia lizingy ako po masle). Skrata ja som priniesol k ziadosti o HU papier, z ktoreho vyplyvalo, ze prijem rodiny je iba 60 mesacne a to bol ten problem. Naznacili mi, ze Tatra Banka si zaklada na tom, ze nema ziadne nedobytne uvery, teda robi opatrnu politiku.

To by som chapal. Nevysvetluje to ale, preco sa ku mne spravaju vyslovene chrapunsky. (Najprv vystavia na pockanie Hypotekarny Prislub, potom si nechaju zaplatit za podanie ziadosti aj za znalecky posudok, potom to natahuju 6 tyzdnov a nakoniec mi naznacia, ze pre nich nie som zaujimavy klient.)

Na druhej strane im to ale nebrani v tom, aby mi o mesiac znova volali, ze sa chcu stretnut a predebatovat moznosti poskytnutia uveru...
Bastian
20.04.07,09:43
Napisem Vam ako dopadnem ja. Som straaaasne zvedavy. Dufam ze to bude rychlo a bez problemov :)
andreaS
23.04.07,05:33
podelim sa aj ja s mojou doterajsou skusenostou.

S priatelom sa chystame stavat. Prvy maraton sme absolvovali v stave, ked sme potrebovali peniazky na uplne vsetko (pozemok aj vystavba). Zasli sme do OTP, Dexie a na zaver Tatrabanky. Do OTP som isla kvoli "domacej" banke, v Dexii mali akciu a Tatrabanka je "domaca" banka priatela.

OTP:
prisli sme ku volnej poradkyni a hned ako sme jej povedali, ze chceme hypoteku, tak sa zacala usmievat, co by bolo fajn, lenze ked sme jej povedali kolko chceme, zacala sa rehotat este viac... to akoze dvaja mladi ludia nemozu ziadat o hypoteku v takej vyske, pokial na to maju prijem??? Az ked sa pytala na nase prijmy, tak sa prestala usmievat popod fuz ale stale sme z nej obaja citili take povysenie ze preboha, co chcete?? toto ma normalne urazilo ako klienta a rozmyslam vazne o zmene banky. Pripadne sa tam este zastavim a zistim meno tejto nadhery a urobim staznost. Zaujimave sa to stalo az vtedy, ked prisediaci kolega sa zapojil do nasej debaty, pretoze uz to zrejme nemohol pocuvat, ze ona nam to vysvetluje ak dementom a pritom videl, ze tomu rozumiem viac nez dobre... S nim sme si povedali fakt viac.... Co bolo zaujimave pri samotnom uvere, tak aby nam ho mohli poskytnut, tak ako na neexistujucu vec /vystavba domu/ by sme okrem pozemku museli zalozit nehnutelnosti v hodnote cca 2,5 mil /v nasom pripade dva rodicovske byty, co nepripadalo do uvahy/ a plus by som ja ako zivnostnik musela mat prijem /danovy zaklad-danova povinnost / 12/ cca nejakych 25.000,-, co v mojom pripade predstavovalo dvojnasobok toho, co mi vychadzalo. Urokova miera bola v modeli predpokladana, ze este nevedia, kt. urok nam daju.. no "mileeee"... a po tomto vsetkom nam vysiel uver stale mensi ako sme potrebovali... isli sme dalej

Dexia:
Zaujala akcia, poplatok za uver sa neplati a zaujimavy urok.

Tu nam stacilo zalozit "len" pozemok a jeden byt. Podla prijmov, by nam pozadovana vyska uveru vysla, ale podla zalozenia uz nie... znovu ten isty problem, na neexistujuce neposkytuju... potom sa opavila, ze by to slo, ale museli by sme so svojich prostriedkov postavit stavbu do vysky aspon 1m, kt. by sa uz dala zapisat na LV a az potom by zacali prefinancovavat spatne... takze tiez nic

Tatrabanka:
Priatel je dlhorocny klient, tak sme to chceli vyskusat. Hlavne nas zaujala akcia, ze sa nedokladuje pouzitie hypouveru a vtedy bola este polovicna zlava z poplatku za poskytnutie uveru. Tu uz boli ovela ustretovejsi, nepotrebovali by sme zalozit ziadnu inu nehnutelnosti. Stacil by im pozemok a jeden byt, podla prijmov nam pozadovana vyska vysla. Urok nebol najnizsi, ale splatky vysli do limitu, kt. sme si urcili. Odtialto sme odchadzali najspokojnejsi, napriek tomu, ze s touto bankou sme mali nejeden problem /tiez som o tom uz pisala na porade/. Ale isli sme vyskusat.

Teraz sa situacia trosku zmenila. Uz mame pozemok. Tak sme len znovu navstivili Dexiu a Tatrabanku. V dexii sa absolutne nic nezmenilo. V tatrabanke sme narazili na velmi ustretoveho pracovnika. A po predbeznej modelacii nam dokonca vysiel rating A+ :) a vdaka tomu aj lepsie uroky a splatka vysla o dost nizsie ako nas limit a dokonca nam poskytnu aj zvyhodnenie pre mladych do vysky 1,5 mil. Vsade sme sa pytali extra na tuto moznost, ale hned nas odbili, ze berieme viac ako je 1,5 mil, tak nemame narok. V TB nam to rozdelil a statnu premiu uplatnil na 1,5 mil a zvysok dal urocit "normalne". Aj vdaka tomu su tie splatky nizsie.

Este mame dohodnutu jednu poradkynu zo SLSP, tak jej musim preposlat udaje a uvidim, ako nam to vyjde tam.

Takze teraz ma caka obehat kataster kvoli zmene vlastnika pozemku a zmeny na stavebny /to uz vybavil povodny vlastnik, ze to bude stavebny pozemok, len to treba dotiahnut papierovo/ a mam volat jednemu architektovi kvoli individualnemu projektu, aby sme z toho pozemku vytazili co najviac, pretoze je to krasny slnecny pozemok a ziadny z katalogovych domov nam tam nepasuje na 100%.

A po katastri absolutne netusim co ma caka, kam co treba ist vybavit, aky je postup pri vystavbe.. no som zvedava ako to dotiahneme... do konca roka by sme chceli mat hotovu aspon hrubu stavbu.
Bastian
23.04.07,10:51
Ahojte, dnes doobeda mi dosla SMS-ka z TB ze moja ziadost o uver bola schvalena :) , utekam si to na pobocku overit. Ak to bude naozaj, tak to bude super - za 1 tyzden od podania ziadosti!
ZuzanaP
23.04.07,11:21
Gratulujem!!!!!!!!!!!!!!!!:)
Bastian
08.05.07,09:30
Ahojte, tak Vas poinformujem, ako to dopadlo. Vcera som bol na katastri podat navrh na vklad a banka majitelovi domu posiela peniaze uz tento tyzden. Tak to vyzera ze ak je vsetko v poriadku, tak v TB nespekuluju - aspon v mojom pripade to tak je. Domcek vymalujeme, zariadime a mozme sa stahovat... zda sa mi to neskutocne - konecne vlastne byvanie!!!:D :D :D
endrju
08.05.07,09:38
...A po katastri absolutne netusim co ma caka, kam co treba ist vybavit, aky je postup pri vystavbe.. no som zvedava ako to dotiahneme... do konca roka by sme chceli mat hotovu aspon hrubu stavbu.

Do konca ktorého roka? :eek:
andreaS
09.05.07,17:23
No tohto! :) som asi odvazna ze??? Ale aspon mam ciel a ideme do toho. :---
endrju
10.05.07,04:30
No tohto! :) som asi odvazna ze??? Ale aspon mam ciel a ideme do toho. :---

Zdravie považujem za dôležitejšie ako hrubú stavbu do konca tohoto roka. ;)
Ak nemáte ešte ani pripravené projekty a vo vybavovaní stavebného povolenia sa začínate ešte len zorientovávať, optimisticky predpokladám, že na konci tohoto roka si možno pod vianočný stromček položíte stavebné povolenie, ktoré nebude mať od nadobudnutia právoplatnosti viac ako niekoľko dní.
Uvedené platí najmä v tom prípade, ak nemáte "tlačenku" na tých správnych miestach.
ZuzanaP
10.05.07,04:38
No presne o tomto hovorila včera jedna známa.

Myslela si, že už má všetko nachystané(celá natešená), keď jej pani na úrade povedala, že jej chýba ešte jedna žiadosť. Známa, že žiadny problém, dajte, vypíšem... No ale žiadosť má 9 príloh, z ktorých nemá ani jednu....:(
andreaS
10.05.07,04:43
No prave dnes som mala mat stretnutie s architektom a statikom a mali sme zacat debatovat co a ako, len sa mi akosi neozvali (tak sa ozvem ja :) ) zatial ako som s nimi telefonovala, tak co sa tyka vybavovania, tak ze oni vybavia vsetko vratane stavebneho povolenia ako aj vyber firmy. Som zvedava kolko si za to vypytaju, ale ak to bude primerane, tak radsej zaplatim a viem, ze mi to niekto vybeha.

endrju: veru zdravie mam len jedno, co mi telo dalo najavo minuly tyzden ked ma tak seklo v krizoch ze som nedokazala chodit tak zo 4 dni a to mam 24 rokov... :( ja si len rada planujem co ma caka, aby som sa na to mohla tesit. A ak to povolenie bude na Vianoce, tak aspon budeme mat krasny darcek :) Viem, ze cesta to bude trnista, ale ja sa na to normalne tesim, pretoze po tolkych podnajmoch konecne do svojho...
endrju
10.05.07,05:08
Už sa viac ako výrazne odkláňame od témy prvého príspevku. Preto navrhujem nepokračovať v dikusii o vybavovaní stavebného povolenia práve v tejto téme. :cool:
Bastian
10.05.07,17:31
Dnes banka poslala peniaze na ucet predavajuceho. Takze sa uz balime.... caute!!!:D :--- ;) :) :rolleyes:
andreaS
11.05.07,05:59
Tesime sa s tebou!!! :)
miny
16.05.07,04:47
no pekne ste ma tu ludia teraz vystrasili.... Pretoze my sme do kupnej zmluvy uviedli, ze predavajuci spise zmluvu s Tatrabankou o zaloznom prave a nasledne mu Tatrabanka by mala poslat peniaze na ucet a do katastra sa navrh poda az po pripisani toho uveru... takze teraz nam aj napriek hypotekarnemu prislubu neschvalia uver????
endrju
16.05.07,05:08
no pekne ste ma tu ludia teraz vystrasili.... Pretoze my sme do kupnej zmluvy uviedli, ze predavajuci spise zmluvu s Tatrabankou o zaloznom prave a nasledne mu Tatrabanka by mala poslat peniaze na ucet a do katastra sa navrh poda az po pripisani toho uveru... takze teraz nam aj napriek hypotekarnemu prislubu neschvalia uver????

No, niečo je zamotané v citovanom texte.

Ste predávajúci alebo kupujúci?

A.
Ak ste kupujúci, máte už s bankou uzavretú zmluvu o poskytnutí hypoúveru?

A.1.
Ak ste kupujúci a ešte ste s bankou neuzavreli zmluvu o poskytnutí hypoúveru, nie je vylúčené, že úver nedostanete. Bez uzvaretia zmluvy o poskytnutí hypoúveru úver určite od "normálnej" banky nedostanete.

A.2.
Ak ste kupujúci a už ste s bankou uzavreli zmluvu o poskytnutí hypoúveru, určite v nej nájdete text, v ktorom sú vymenované podmienky jeho poskytnutia.
Jednou z tých podmienok je (obvykle) aj zmluva o záložnom práve.
Ďalšou z podmienok býva vklad takej zmluvy do katastra.
Ak splníte podmienky uvedené v zmluve o poskytnutí hypoúveru, nie je dôvod, aby banka neposkytla úver.
Ak podmienky nesplníte, nie je "čo riešiť".

B.
Ak ste predávajúci - problémy súvisiace s hypoúverom musí riešiť kupujúci.

:cool:
miny
16.05.07,06:09
No, niečo je zamotané v citovanom texte.

Ste predávajúci alebo kupujúci?

A.
Ak ste kupujúci, máte už s bankou uzavretú zmluvu o poskytnutí hypoúveru?

A.1.
Ak ste kupujúci a ešte ste s bankou neuzavreli zmluvu o poskytnutí hypoúveru, nie je vylúčené, že úver nedostanete. Bez uzvaretia zmluvy o poskytnutí hypoúveru úver určite od "normálnej" banky nedostanete.

A.2.
Ak ste kupujúci a už ste s bankou uzavreli zmluvu o poskytnutí hypoúveru, určite v nej nájdete text, v ktorom sú vymenované podmienky jeho poskytnutia.
Jednou z tých podmienok je (obvykle) aj zmluva o záložnom práve.
Ďalšou z podmienok býva vklad takej zmluvy do katastra.
Ak splníte podmienky uvedené v zmluve o poskytnutí hypoúveru, nie je dôvod, aby banka neposkytla úver.
Ak podmienky nesplníte, nie je "čo riešiť".

B.
Ak ste predávajúci - problémy súvisiace s hypoúverom musí riešiť kupujúci.

:cool:



Dobry den,
dakujem velmi pekne, ze ste sa mi ozvali... ano uz cela domotana.. my sme strana predavajucich a babenka co od nas byt kupuje si berie uver... vacsinu veci vybavuje ona.. ale napr. kupnu zmluvu som vypracovat musela ja, musela som do tatrabanky aby som vedela ako postupovat. no v podstate som sa poriadne tam nic nedozvedela, ze do zmluvy streba dat,ze peniaze poslu na ucet predavajuceho do 30 kalendarnych dni po schvaleni uveru, aj to,ze bude treba spisat z bankou zaloznu zmluvu na byt, to ze to sa musi vlozit do katastra mi nepovedali... dakujem inac za info.. a po vklade do katastra tej zmluvy to kolko zvykne trvat,ze to do toho LV zapisu?? No esteze som sem s tym vysla, pretoze mila babenka trvrdila, ze najprv treba podat navrh na vklad do katastra, sa mi to hned nezdalo.. vidiet, ze vsetko za nu robi niekto iny... Teraz sa teda caka na schvalenie uveru, ak jej schvalia - povedali do 5 dni, cize ratam ze do konca tyzdna by baba mala vediet... v tom momente treba teda spisat to zalozne pravo a podat to na kataster, kataster to zapise na LV a peniaze uvolni??? Takze som to dobre pochopila?? Alebo je to inac??? DAKUJEM PREKRASNE
endrju
16.05.07,06:42
Dobry den,
dakujem velmi pekne, ze ste sa mi ozvali... ano uz cela domotana.. my sme strana predavajucich a babenka co od nas byt kupuje si berie uver... vacsinu veci vybavuje ona.. ale napr. kupnu zmluvu som vypracovat musela ja, musela som do tatrabanky aby som vedela ako postupovat. no v podstate som sa poriadne tam nic nedozvedela, ze do zmluvy streba dat,ze peniaze poslu na ucet predavajuceho do 30 kalendarnych dni po schvaleni uveru, aj to,ze bude treba spisat z bankou zaloznu zmluvu na byt, to ze to sa musi vlozit do katastra mi nepovedali... dakujem inac za info.. a po vklade do katastra tej zmluvy to kolko zvykne trvat,ze to do toho LV zapisu?? No esteze som sem s tym vysla, pretoze mila babenka trvrdila, ze najprv treba podat navrh na vklad do katastra, sa mi to hned nezdalo.. vidiet, ze vsetko za nu robi niekto iny... Teraz sa teda caka na schvalenie uveru, ak jej schvalia - povedali do 5 dni, cize ratam ze do konca tyzdna by baba mala vediet... v tom momente treba teda spisat to zalozne pravo a podat to na kataster, kataster to zapise na LV a peniaze uvolni??? Takze som to dobre pochopila?? Alebo je to inac??? DAKUJEM PREKRASNE

Z obsahu Tvojich príspevkov je zreteľná neskúsenosť s vybavovaním záležitostí súvisiacich s predajom nehnuteľnosti na hypoúver. Ak nechceš neskôr zbytočne behať po súdoch z toho dôvodu, že teraz z neznalosti niečo urobíš nesprávne, odporúčam obrátiť sa osobne na niekoho skúseného v Tvojom okolí, kto Ti dokáže presne povedať, čo treba urobiť.
Mne pri vybavovaní hypoúveru radil jeden právnik a jeden súdny znalec, ktorí sa profesionálne touto problematikou zaoberajú. Som teraz veľmi spokojný, že som ich služby využil. Neboli to určite vyhodené peniaze.
ZuzanaP
17.05.07,08:31
Dobry den,
dakujem velmi pekne, ze ste sa mi ozvali... ano uz cela domotana.. my sme strana predavajucich a babenka co od nas byt kupuje si berie uver... vacsinu veci vybavuje ona.. ale napr. kupnu zmluvu som vypracovat musela ja, musela som do tatrabanky aby som vedela ako postupovat. no v podstate som sa poriadne tam nic nedozvedela, ze do zmluvy streba dat,ze peniaze poslu na ucet predavajuceho do 30 kalendarnych dni po schvaleni uveru, aj to,ze bude treba spisat z bankou zaloznu zmluvu na byt, to ze to sa musi vlozit do katastra mi nepovedali... dakujem inac za info.. a po vklade do katastra tej zmluvy to kolko zvykne trvat,ze to do toho LV zapisu?? No esteze som sem s tym vysla, pretoze mila babenka trvrdila, ze najprv treba podat navrh na vklad do katastra, sa mi to hned nezdalo.. vidiet, ze vsetko za nu robi niekto iny... Teraz sa teda caka na schvalenie uveru, ak jej schvalia - povedali do 5 dni, cize ratam ze do konca tyzdna by baba mala vediet... v tom momente treba teda spisat to zalozne pravo a podat to na kataster, kataster to zapise na LV a peniaze uvolni??? Takze som to dobre pochopila?? Alebo je to inac??? DAKUJEM PREKRASNE

Ja som si tiež dala kúpnopredajnú zmluvu vypracovať právnikovi a neľutujem. Banka nám peniaze uvoľnila až vtedy, keď sme dostali z katastra potvrdený návrh na vklad+list vlastníctva s plombou.
miny
18.05.07,02:58
Ja som si tiež dala kúpnopredajnú zmluvu vypracovať právnikovi a neľutujem. Banka nám peniaze uvoľnila až vtedy, keď sme dostali z katastra potvrdený návrh na vklad+list vlastníctva s plombou.



Jasne, bez toho by som do toho nesla, keby zmluvu nerobil pravnik... bo tak baba zmluvu sice spravila, ale mne sa vobec nepozdavala,tak som ju dala prerobit a myslim, ze ta zmluva nema xybu... je v nej vsetko co ma byt a aj vsetko je riadne osetrene... Dokonca uz ta baba nam dala aj zalohu.. len ja som mala strax, pretoze sa samozrejme nevyznam, ze co to vsetko ma spolocne s vlkladom do katastra... Len som znova skocila do banky.. a potrvrdene ma, ze nie navrh do katastra sa boda, ale zmluva co sa podpise z bankou o zaloznom prave.. to sa tam vlozi a za 2-3 dni by to zalozne pravo malo byt zapisane na liste vlastnictva, potom uz pridu peniaze.. Ax jaj to tak je, kde niekto ne neznaly a hlavne ked si pletie pojmy.. ale uz je to oka.. takze len cakame, ked babe doklepne ta tatrabanka uver.. :)
Bastian
18.05.07,05:31
Ak ma baba dobry prijem a nema dlhy tak potom by to malo byt rychlo. Nas predavajuci ma uz peniaze na ucte a plynie mu 30 dnova lehota (odo dna pripisania penazi na jeho ucet) na vystahovanie. Zmluvy a návrh na vklad som si napisal sam - je toho plny internet (nastastie tu mame google). Ak netreba riesit ziadne komplikacie, tak si zmluvy moze urobit kazdy sam.
miny
18.05.07,10:37
Ak ma baba dobry prijem a nema dlhy tak potom by to malo byt rychlo. Nas predavajuci ma uz peniaze na ucte a plynie mu 30 dnova lehota (odo dna pripisania penazi na jeho ucet) na vystahovanie. Zmluvy a návrh na vklad som si napisal sam - je toho plny internet (nastastie tu mame google). Ak netreba riesit ziadne komplikacie, tak si zmluvy moze urobit kazdy sam.


Preve babenka volala, ze uver je chcvaleny... takze v pondelok sa ide do banky podpisat zalozne pravo... :) No ak ked mi dostame peniaze na ucet do 3och dni sa musime vypratat.. ale bereme iba veci, bo nabytok jej tam nechvame... uz sa tesim do noveho...
miska33
18.05.07,15:09
v tatrabanke najvyššie úroky, zlé jednanie, odporúčam Slsp, alebo ČSOB
AdaG
18.05.07,15:30
Nedá sa mi nepridať, hypoúver sme vybavovali síce v r.2003, ale Tatrabanka vyšla zo všetkých bánk najlacnejšie a hoci aj iné sa pretŕhali v ponukách, boli najlepší. Aj čo sa týka prístupu pracovníkov (osobné jednanie za zatvorenými dverami), peniaze aj všetky ostatné náležitosti išli hladko a v termíne. Už tri roky bývam v dome postavenom aj z týchto peňazí a chystám sa zmeniť si po piatich rokoch výšku úrokovej sadzby. P.S. žijem na východe krajiny:)
Bastian
22.05.07,07:58
Priebezne som uz 2 roky navstevoval banky a zistoval... Rozdiely neboli az tak velke. Kolko krat som vosiel do VUB-ky tolko krat ma utvrdili ze sa nic nezmenilo: nevedomost a neochota. Nehovorim ze to v ostatnych bankach nie je, ale vo VUB vo vsetkych pobockach. V TB sa aspon snazia (vacsinou). Pre tych co teraz planuju brat uver radim zajst do OTP.
Leonka1
29.05.07,11:24
Bastiánovi - o garáži:
Ak garáž nie je v KÚ ako stavba, je možné zájsť na Obecný /mestský úrad/ úrad
požiadať o vydanie súpisného čísla / legalizovať stavbu/ , túto listinu stačí zaniesť na KÚ a oni stavbu zapíšu na LV.
Bastian
16.07.07,12:56
Dakujem za radu.
Pochvalim sa - uz byvame, zariadujeme a prerabame... Takze toto leto bude dovolena na MALTE :D
endrju
16.07.07,19:46
Dakujem za radu.
Pochvalim sa - uz byvame, zariadujeme a prerabame... Takze toto leto bude dovolena na MALTE :D

Blahoželám k úspešnému vybaveniu. :cool:

Dúfam, že súčasťou "Maltového" jedálneho lístka budú pravé slovenské bryndzové halušky ;) To aby ste na tej MALTE úplne nezabudli na rodnú hruď, pardón hrudu. :)
AndrejG
20.07.07,05:31
Zdravie považujem za dôležitejšie ako hrubú stavbu do konca tohoto roka. ;)
Ak nemáte ešte ani pripravené projekty a vo vybavovaní stavebného povolenia sa začínate ešte len zorientovávať, optimisticky predpokladám, že na konci tohoto roka si možno pod vianočný stromček položíte stavebné povolenie, ktoré nebude mať od nadobudnutia právoplatnosti viac ako niekoľko dní.
Uvedené platí najmä v tom prípade, ak nemáte "tlačenku" na tých správnych miestach.

To sa da v pohode, ja som mal stavebko do 2 mesiacov. Hotovych projektov su na predaj stovky, popripade lahko sa da hotovy projekt upravit. A hruba stavba je otazka 2 mesiacov, kludne moze zacat aj v oktobri a stiha to. :)
mango28
22.07.07,17:16
Ja mam zaujem o americku hypoteku. Neviete co si vsetko banka overuje?
Mam kartu Aura cez Cetelem myslite ze by to mohli zistit?
mango28
23.07.07,16:37
Nikto mi nevie poradit?
endrju
23.07.07,18:20
Ja mam zaujem o americku hypoteku. Neviete co si vsetko banka overuje?...
Banka si určite overuje všeličo.
Myslím si, že je to najmä schopnosť žiadateľa o úver splácať poskytnutý úver (úroveň a stabilita zdrojov príjmov; úroveň ostatných záväzkov) a (asi) aj jeho dôveryhodnosť (bezúhonnosť, spoľahlivosť a dochvíľnosť pri plnení záväzkov).
Metodiky vyhodnocovania plnenia vyhodnocovaných kritérií v jednotlivých bankách nie sú asi úplne totožné, ale asi neexistujú ani nejaké zásadné rozdiely medzi nimi.

...
Mam kartu Aura cez Cetelem myslite ze by to mohli zistit?
Karta Aura od firmy Cetelem mi nič nehovorí. Máš nejaký osobitný dôvod na takúto formuláciu otázky?

Nikto mi nevie poradit?
Bankoví úradníci ovládajúci detaily metodík posudzovania žiadateľov o úvery sú určite viazaní mlčanlivosťou (pod hrozbou výpovede "na hodinu" v prípade úniku informácií) a preto neočakávaj na tejto stránke žiadne "zázraky" ohľadom odpovede na Tvoje otázky.
bepo
23.07.07,19:25
Banka si určite overuje
a (asi) aj jeho dôveryhodnosť (bezúhonnosť, spoľahlivosť a dochvíľnosť pri plnení záväzkov).
Banka dá klientovi mini tehličku zlata a ak sa do hodiny vráti tak je spoľahlivý a dochvíľny. :D
endrju
23.07.07,20:23
Banka dá klientovi mini tehličku zlata a ak sa do hodiny vráti tak je spoľahlivý a dochvíľny. :D
:D :D :D :D
Veď preto som písal o rôznych metodikách posudzovania. Toto môže byť jeden z možných postupov.
:cool: :cool: :cool: :cool:

P.S.
Utierka na utretie oprskaného monitora sa tu dá "nafasovať"? :rolleyes: ;)
mango28
28.07.07,15:43
Ďakujem.....
Jozef Mihál
06.10.07,16:03
Ejha. Tiež som čosi ako VIP klient v TTTTBBBB, a tiež sa so mnou na moje rodnej pobočke veľmi pekne rozprávali prednedávnom, ako mi radi poskytnú HÚ. Síce za 0,4% viac, ako iná top ponuka, ale vraj je to to najlepšie, čo v TTTTBBBB môžem dostať. Reku, ste síce drahší, ako konkurencia - ale dobre, veď u vás to aspoň pôjde rýchlo a bez problémov. Aha. Ešte že bola založená táto téma.

Rád sa s ostatnými poradím so skúsenosťami, ktoré získal istý Miško Jóžička s vybavovaním hypoúveru v Dunaj banke.

Čítajte tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/114799/Najlepsie-hypoteky-Dunaj-banka.html
Zita5
06.10.07,16:11
Rád sa s ostatnými poradím so skúsenosťami, ktoré získal istý Miško Jóžička s vybavovaním hypoúveru v Dunaj banke.

Čítajte tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/114799/Najlepsie-hypoteky-Dunaj-banka.html


Realita bohužial . Ja sa čudujem , že banky sú zatiaľ bez postihu , za klamlivú reklamu , lebo úver do 48 hodín veru nevybavia .Podľa mňa je to klamlivá reklama , lebo tiež mám skúsenosti či už osobné alebo u klientov , že úver nie je vybavený ani schválený do 48 hod.
Jozef Mihál
06.10.07,16:26
Veru.

A to sem na Poradu Richard zavesí na tento "produkt" ešte aj reklamu, fuj.
Zita5
06.10.07,16:29
Veru.

A to sem na Poradu Richard zavesí na tento "produkt" ešte aj reklamu, fuj.

Hmmm ....to bude zrejme reklama na iný úver ...:)
Jozef Mihál
06.10.07,16:34
To síce nie je reklama na hypoúver ale na akýsi byznys úver - ale tým 48 hodinám z tejto reklamy verím po skúsenostiach Miška Jóžičku (viď vyššie) s dôverou blízkou nule.
ajobs
06.10.07,20:25
Tak ako v arabsky hovoriacich krajinách je normálne, že banky uplatňujú zásady islamského bankovníctva, mám taký dojem, že na Slovensku ešte veľa bánk uplatňuje zásady socialistického bankovníctva.
To je smutné.:mee: :mee:
duves
07.10.07,06:58
Realita bohužial . Ja sa čudujem , že banky sú zatiaľ bez postihu , za klamlivú reklamu , lebo úver do 48 hodín veru nevybavia .
Otazka znie, ze co si pod pojmom uver do 48 hodin predstavujete. Robim schvalovatela hypotek. A robil som aj predajcu, cize som pracoval s klientmi na pobocke. Su ludia - klienti, co su schopni vybavit od datumu podania ziadosti do cerpania hypoteky tak za 2 tyzdne. A poviem rovno, ze je to echt vynikajuci čas a klient musel kde koho ovplyvnit, lebo len urychlene vkladove konanie musi kataster vybavit za priplatok do 2 tyzdnov od datumu podania. Cize na katastri mu to vlastne niekto vybavil za 1 den. V banke to bolo tak tyzden, podpisal zmluvy. Potom nasledoval kataster. Klient predlozil platne dokumenty, skontroluju sa podmienky cerpania. Pride ziadost na cerpanie a zasa to je na 2 dni cakania, lebo ludia co pracuju s cerpanim uverov, musia znovu kontrolovat podmienky cerpania.
To, ze banka ma v reklame "Uver do 48 hodin" znamena iba to, ze v okamihu, ked ustredie dostane tvoju ziadost, dostane klient iba vyrozumenie ze ano a kolko, alebo nie.
Zita5
07.10.07,07:02
Otazka znie, ze co si pod pojmom uver do 48 hodin predstavujete. Robim schvalovatela hypotek. A robil som aj predajcu, cize som pracoval s klientmi na pobocke. Su ludia - klienti, co su schopni vybavit od datumu podania ziadosti do cerpania hypoteky tak za 2 tyzdne. A poviem rovno, ze je to echt vynikajuci čas a klient musel kde koho ovplyvnit, lebo len urychlene vkladove konanie musi kataster vybavit za priplatok do 2 tyzdnov od datumu podania. Cize na katastri mu to vlastne niekto vybavil za 1 den. V banke to bolo tak tyzden, podpisal zmluvy. Potom nasledoval kataster. Klient predlozil platne dokumenty, skontroluju sa podmienky cerpania. Pride ziadost na cerpanie a zasa to je na 2 dni cakania, lebo ludia co pracuju s cerpanim uverov, musia znovu kontrolovat podmienky cerpania.
To, ze banka ma v reklame "Uver do 48 hodin" znamena iba to, ze v okamihu, ked ustredie dostane tvoju ziadost, dostane klient iba vyrozumenie ze ano a kolko, alebo nie.

Áno postup pri vybavovaní akého koľvek úveru mi je jasný , ale ľudí práve zavádza tých 48 hodín , málo kto vie , že 48 hodín sa myslí čas pre banku , aby schválila úver na základe všetkých predložených dokumnetov .Ale reklama banky pôsobí na mnoho ľudí akoby to malo byť všetko komplet vybavené za 48 hodín .Čiže každý si to vykladá po svojom .
duves
07.10.07,07:10
Do 48 hodin sa da urobit tak spotrebny uver 150 tisicovy. V pondelok klient poziada o uver a v stredu mu banka pripise prostriedky na ucet. Hypoteka urcite nie takto. To je na dlsie. Apropo. Mna tiez niekedy rozculuju ludia, co iba: "rychlo, rychlejsie..." a zabudaju, ze urcite veci potrebuju cas. Tak ako pekar upecie rozok za urcity cas a nie za polovicku, stvrtinu, tak aj kompletne spracovanie hypoteky potrebuje svoj cas. A co tak poziadat banku o hypoteku s predstihom? Ved banke staci vydokladovat prijem a mate uverovy prislub. Ostatne veci dolozite pri dospecifikacii. V kazdom pripade sa tak clovek vyhne stresu, ci uver vobec dostane. Dnes maju ludia tak trochu po chlebe. Uverovy register prezradi dost vela veci o ziadatelovi (nesplacane ine uvery atd).
Manual
07.10.07,07:16
Samozrejme že každý vták svoje perie chváli.
Ale veď nie je problém sa pri prepážke spýtať čo sa pod 48 hodinami myslí. A ak my to nevyhovuje idem odtiaľ preč:D
Ja to riešim takto
duves
07.10.07,07:34
Suhlasim, ja som typ, ze som klientovi radsej povedal pravdu. A zvycajne neodisiel. Nikde ziadna banka na slovensku hypoteku do 48 hodin neurobi. Ak ano, kludne napiste ktora.
Zita5
07.10.07,07:51
Suhlasim, ja som typ, ze som klientovi radsej povedal pravdu. A zvycajne neodisiel. Nikde ziadna banka na slovensku hypoteku do 48 hodin neurobi. Ak ano, kludne napiste ktora.


Ja som sa dotkla len klamlivej reklamy .........a akú koľvek reklamu banky považujem pre ľudí za zavádzajúcu ohľadne vybavenia úverov .
duves
07.10.07,07:57
A ktora reklama neklame? Reklama je navoňaná zdochlina. A je uplne jedno, ci je to reklama na auto, mixer, alebo na hypoteku.

Pozri komentar reklamy jedneho nasho fotografickeho gurua - Mira Veseleho ako okomentoval reklamu na dig.fotoaparat Panasonic Lumix DMC-TZ3.


Na vine sú očakávania
Chybu robí podľa môjho názoru marketing. Uvedú produkt sugestívnou a bombastickou reklamou. Víťazoslávne výkriky typu Vlajková loď s optikou Leica, najmenší, ale najdlhší... Z tlačovej správy Panasonic vyberám:

"S novými Lumixy dostanete maximum i bez ústupků"
(To je čistá vata, PR reklamný blábol. Čo je to maximum a čo ústupok? Nereálne a nemerateľné táraniny.)
"Vedle "nepevné" ruky dokáží nové modely digitálních fotoaparátů Panasonic kompenzovat i druhou nejčastější příčinu rozmazaných snímků, tzn. Pohyb fotografovaného objektu"
(Nezmysel. To som skúšal, ako prvé. Samozrejme, že to nejde, je to zatiaľ fyzikálne nemožné. Ale hneď ako parlament zmení fyzikálne zákony, určite to bude hneď lepšie.)
"Díky schopnostem procesoru LSI Venus Engine III dokáží tyto fotoaparáty fotit i při citlivosti ISO 1200, aniž by docházelo ke snížení rozlišení."
(No jo. Klasický PR newspeak. "Vďaka-bez toho aby-dokážeme zázrak". Takticky sa tu o šume radšej mlčí. Na obrázkoch však, žiaľ, vidieť dosť jasne, že ani toto tvrdenie neplatí... Ostatne keď už v PR článku majú chybu v uvedených technických parametroch, je to osviežujúce.) zdroj: http://www.megafoto.sk/recenzie/recenzia.php?id=recenzia-panasonic-lumix-dmc-tz3&page=1&mode=podla_datumu
frinceznicka
22.10.07,18:50
misomiso, nedas nam kontakt na tu banku a poradcu, kde si nakoniec uver cerpal?

zn.: prave s nami teraz TB cvici. moj priatel je podnikatel a ma ucty v TB. tiez je VIP klient a ked uver nechcel tak mu vyvolavali slecny s ponukami kazdy tyzden. teraz sme nasli nehnutelnost a uver chceme a ani mu nezavolaju v dohodnuty termin. ked on vola spat tak nedvihaju telefon. cele sa to natahuje. 3.10. nam predbezne vypocitali uver z podmienkami ktore nam vyhovuju, z odpustenim tamtoho a onoho....okamzite sme teda predlozili prislusne potvrdenia, aby sme mohli dostat konkretny navrh zmnluvy a podpisat ziadost o uvera. ale staaaale nic.
frinceznicka
22.10.07,18:55
to duves:

sef marketingu v nasej firme sa preslavil krasnym citatom:"...marketing znamena robit z h....a zlatu gulicku."

takze pri kupe cohokolvek sa je asi dobre riadit zase citatom z jednej pesnicky:"....never dievca mladencovi......"
misomiso
22.10.07,19:09
misomiso, nedas nam kontakt na tu banku a poradcu, kde si nakoniec uver cerpal?

zn.: prave s nami teraz TB cvici. moj priatel je podnikatel a ma ucty v TB. tiez je VIP klient a ked uver nechcel tak mu vyvolavali slecny s ponukami kazdy tyzden. teraz sme nasli nehnutelnost a uver chceme a ani mu nezavolaju v dohodnuty termin. ked on vola spat tak nedvihaju telefon. cele sa to natahuje. 3.10. nam predbezne vypocitali uver z podmienkami ktore nam vyhovuju, z odpustenim tamtoho a onoho....okamzite sme teda predlozili prislusne potvrdenia, aby sme mohli dostat konkretny navrh zmnluvy a podpisat ziadost o uvera. ale staaaale nic.

Konkretne info iba cez SS, nie som zastancom nejakych spamov tu na porade. Ale myslim, si ze vsetko je o konkernych ludoch a sluzby bank sa v konkretnych regionoch mozu lisit. Kazdopadne pre mna je kazde lepsia od TB.

Potvrdilo sa to, co som im (aj bankarom z inych bank) tvrdil uz pred 3 rokmi, ked som ziadal o prve uvery. Vtedy vsetci zhodne tvrdili: Nie, bohuzial, nemozeme, nic za vami zatial nie je, dali ste vsetky peniaze do podnikania, teraz ste v podstate kostolna mys, pridite, ked budete v zisku.
Ja som sa ich ale pytal: A preco by som mal chodit po uver, ked budem v zisku?
Oni ma presviedcali, ze uver budem potrebovat, ze vzdy je lacnejsie investovat pozicane peniaze ako vlastne (doteraz som nepochopil preco) a pod.
A stalo sa - pred par mesiacmi nam konecne prisli na ucet nejake sumicky. Hned sa ozvala TB, ze ako zmenili nazor, ze sledovali nase obraty a ze nam su schopni dat kontokorent na 13% urok bez rucenia. Ja sm prestudoval zmluvu a zistil som, ze nejako jednoznacne vyhodna pre nas nie je. Ale hlavne - momentalne sme v situacii, ked uver nejako surne nepotrebujeme. Oni na to, ze ale pozor, ze to plati iba dnes do 15:00 a take tie reci, co ja z duse nenavidim.

Takze sa potvrdilo to, co som tvrdil stale, ze banka vie pozicat iba tomu, kto to v podstate nepotrebuje. Bohuzil, musel som im povedat nasledovne: Dakujem, momentalne nemam zaujem, nevylucujem, ze v buducnosti budem mat o takyto produkt zaujem (oni hned a to, e v buducnosti ponuka z ich strany nemusi platit) No tak vidite ved som hovoril, ze sa budeme natahovat ako macka s mysou. Jednoducho raz si budem ja chiet pozicat a inokedy mi bude chiet pozicat banka. Nepredpokladam, ze sa ich ponuka stretne s nasim dopytom - to uz je bohuzial nas udel.
Bastian
23.10.07,05:38
Konkretne info iba cez SS, nie som zastancom nejakych spamov tu na porade. Ale myslim, si ze vsetko je o konkernych ludoch a sluzby bank sa v konkretnych regionoch mozu lisit. Kazdopadne pre mna je kazde lepsia od TB.

Potvrdilo sa to, co som im (aj bankarom z inych bank) tvrdil uz pred 3 rokmi, ked som ziadal o prve uvery. Vtedy vsetci zhodne tvrdili: Nie, bohuzial, nemozeme, nic za vami zatial nie je, dali ste vsetky peniaze do podnikania, teraz ste v podstate kostolna mys, pridite, ked budete v zisku.
Ja som sa ich ale pytal: A preco by som mal chodit po uver, ked budem v zisku?
Oni ma presviedcali, ze uver budem potrebovat, ze vzdy je lacnejsie investovat pozicane peniaze ako vlastne (doteraz som nepochopil preco) a pod.
A stalo sa - pred par mesiacmi nam konecne prisli na ucet nejake sumicky. Hned sa ozvala TB, ze ako zmenili nazor, ze sledovali nase obraty a ze nam su schopni dat kontokorent na 13% urok bez rucenia. Ja sm prestudoval zmluvu a zistil som, ze nejako jednoznacne vyhodna pre nas nie je. Ale hlavne - momentalne sme v situacii, ked uver nejako surne nepotrebujeme. Oni na to, ze ale pozor, ze to plati iba dnes do 15:00 a take tie reci, co ja z duse nenavidim.

Takze sa potvrdilo to, co som tvrdil stale, ze banka vie pozicat iba tomu, kto to v podstate nepotrebuje. Bohuzil, musel som im povedat nasledovne: Dakujem, momentalne nemam zaujem, nevylucujem, ze v buducnosti budem mat o takyto produkt zaujem (oni hned a to, e v buducnosti ponuka z ich strany nemusi platit) No tak vidite ved som hovoril, ze sa budeme natahovat ako macka s mysou. Jednoducho raz si budem ja chiet pozicat a inokedy mi bude chiet pozicat banka. Nepredpokladam, ze sa ich ponuka stretne s nasim dopytom - to uz je bohuzial nas udel.
Pred piatimi rokmi som sa pytal o moznostiach uveru v TB. Nebol som pre nich zaujimavy - teraz mi vyvolavaju a ponukaju uvery a karty. Ja im hovorim to iste - vtedy som potreboval a nedali ste a teraz uz nepotrebujem. Je to odporne ze bohaty bohatnu a chudobnym daju poriadne vysoke uroky aj na pozicku z coho sa chcu rozbehnut.
Jozef Mihál
23.10.07,06:21
Ja si na rozdiel od Misa rád na adresu Tatra banky zaspamujem. Čitajte toto:

http://mihal.blog.sme.sk/c/116413/Najlepsia-banka-suhrn-clankov.html
Bastian
23.10.07,07:19
Potom ma hnevaju ti ich reklamy typu "Vsetko pre klienta"

Ked som sa ich vtedy pytal, ci je mozne ist do debetu (ani som to nastastie nepotreboval, len som to chcel vediet pre pripad...), tak po nahliadnuti na ucet povedali, ze nie. Ze az ked tam budu moje pohyby nad 50.000,-

Ked som sa pytal o rok - ked uz bol moj prijem lepsi - tak mi povedali, ze uz to zrusili. Vraj sa im to nevyplacalo. Aka hovadina. Ved maju zo vsetkeho svoje % a maju vsetko fantasticky zabezpecene. Vsak sa tym chvalia, ze maju vsetky peniaze kryte.

Minuly tyzden mi volala pani (bola ako cukrik), ci nemam zaujem o kreditnu kartu. Vraj do konca mesiaca mam sancu (ze teraz nepreveruju moj stav - haha vsak ho vidia na uctoch). Mohol by som s nou nakupovat (bezurocne) hocikde vo svete do 150.000,- a keby moje nakupy presahovali 8.500,- mesacne, tak by som ani poplatok neplatil. Ake uzasne! Ten kto ma pinonze, ten nemusi platit ani poplatky. Ved ich vyzbieraju od tych co nemaju (ake jednoduche) Usmievaju sa iba na tych ktorym trcia bankovky z vrecak. Pravdaze im hned ochotne pomozu co s nimi.
ROMBOR
23.10.07,10:43
co sa tyka TB, tak mam velmi cerstvu skusenost, o ktoru sa mozem podelit ..
dlhe roky som velmi dobrym kientom TB, mam tam vsetky ucty, ako aj moja manzelka ... mam uze jeden HU v inej banke, ale aj to len preto, ze v case, ked som si vybavoval HU, tak jedine VUB poskytovala 100% HU za nehnutelnost a to som v tom case potreboval ... ale spat k TB ...

podal som si ziadost o dalsi HU - kde inde, ako v TB - vo SVOJEJ BANKE ... vsetko preslo bez problemov, vyratali mi velmi dobru urokovu sadzbu, najnizsiu, aku mohli (ako vravim - dobry klient) ... podla mojich skusenosti, vybavenie TB - od podania ziadosti az po obdrzania penazi - trva cca 2 tyzdne (niekedy zavisi aj od klienta)
avsak z centraly sme dostali (na moju pobocku) zamietavu informaciu - klient ma problem v uverovom registry a preto je nedoveryhodnym potencialnym platcom HU .. . samozrejme som si to hned overil - problem bol v tom, ze jeden "dobry" bratranec mojej manzelky nesplaca pravidelne uver, na ktory som mu ja RUCIL ... chodili mi samozrejme upomienky, ze dlznik nezaplatil, ale vzdy som ho "nakopol" a zaplatil to dodatocne ... vsetko sme to teda uviedli v odvolani sa .. a teda, ze je v sucasnosti vsetko uhradene, ze v pripade problemov vyplatim cely uver (par desiatok tisic - nic v porovnani s mojim HU, co som si chcel vziat) atd, atd .. zarucovala sa riaditelka pobocky atd, atd ... necakal som nic ine, ako to, ze TB ako dobremu klientovi odsuhlasi dodatocne uver .. nestalo sa tak ... na moje prekvapenie a rozcarovanie ... mal som sto chuti ist do TB, zrusit vsetky ucty, zhrabnut vsetky svoje peniaze a ist inam ... a poslat im list so sloganom "NAJLEPŠÍ IDÚ INAM" ...
nakoniec som ten uver dostal, ale ozaj len cez velmi silny lobing v najvyssich strukturach TB ... ostal som vsak znechuteny - kde je ta dynamicka a mlada banka, ktora riesi veci nie cez cisla ale cez osobny a profesionalny pristup ku klientovi ?? .. neviem ..
kazdopadne drzim palce
misomiso
23.10.07,11:03
To ja som dopadol horsie. HU som ziadal od TB na zaklade Hypotekarneho prislubu, ktory mi na pockanie vystavili. Potom uver v podstate zamietli, napriek tomu, ze ziaden problem s Uverovym registrom nemam. Nezabudli si ale vyinkasovat poplatom za ziadost o HU.
Jozef Mihál
23.10.07,11:25
...kde je ta dynamicka a mlada banka, ktora riesi veci nie cez cisla ale cez osobny a profesionalny pristup ku klientovi ??
V pr..li

Niektorí dokoncia hovoria, že v 3,14..
Zoltán Kovács
23.10.07,12:13
V pr..li

Niektorí dokoncia hovoria, že v 3,14..

S týmto môžem len maximálne súhlasiť. Svojho času som tiež žiadal HÚ v TB, slubovali všetko možné nakoniec som nepochodil. Ale keď som predal byť a peniaze nabehli na vkladnú knižku hneĎ sa ozvali, či nechcem tie peniaze investovať do ich fondov. Moja odpoveď bola, že ja ich už investujem do svojej nehnuteľnosti, na ktorú ste nechceli dať úver.
Jozef Mihál
23.10.07,12:19
Veľa ľudí si myslí, na základe načančaných pobočiek a neustáleho investovania do "public relations" (viď inzeráty i tu na Porade) aká tá Tatra banka musí byť dobrá. V podstate i ja sám som bol spokojný s ich službami - AŽ KÝM SOM OD NICH NIEČO NEPOTREBOVAL.

Slovenské príslovie "v núdzi poznáš priateľa" platí. Až v núdzi som spoznal, aká skutočne je tá "najlepšia banka na Slovensku".
misomiso
23.10.07,18:46
Robim schvalovatela hypotek.

Duves, ty robis uveroveho rizikara. Ak ma intuicia neklame, tak v TB (priznas sa?). Mam otazku: Preco TB investuje take brutalne prostriedky do medialnej komunikacie (hlavne tlaci na "novych" klientov) ked by stacilo zabezpecit, aby sa banka spravala ferovo a cestne ku klientom (v podstate by mozno vyzila aj s jestvujucih klientov, ak by neodchadzali) a vyslo by to neporovnatelne lacnejsie. Alebo take ferove spravanie naozaj stoji tolko penazi?
ZuzanaP
24.10.07,05:21
Skúsenosť známeho: chcel úver z TB na kúpu rodinného domu. Povedali mu, že pre nich to nie je región, do ktorého sa oplatí investovať.:eek:
bepo
24.10.07,07:51
Sú VIP klienti a VIP klienti, keď riaditeľ/ka banky pozýva klienta na obed a iné spoločenské podujatia tak je to trochu iná kategória ako rádoby VIP klient.
Jozef Mihál
24.10.07,08:13
Duves, ty robis uveroveho rizikara. Ak ma intuicia neklame, tak v TB (priznas sa?). Mam otazku: Preco TB investuje take brutalne prostriedky do medialnej komunikacie (hlavne tlaci na "novych" klientov) ked by stacilo zabezpecit, aby sa banka spravala ferovo a cestne ku klientom (v podstate by mozno vyzila aj s jestvujucih klientov, ak by neodchadzali) a vyslo by to neporovnatelne lacnejsie. Alebo take ferove spravanie naozaj stoji tolko penazi?
duves, moje dva články na blogu si doteraz prečítalo vyše 8000 ľudí a ďalšie tisíce si ho ešte prečítajú. Túto reklamu vám robím veľmi rád a zadarmo. Tých cca 50 000 Sk, o ktoré ste ma obrali (možno práve vy osobne) mi za to stojí.

Osobne sa riadim vo svojom podnikaní pravidlom, ktoré na Slovensku platí na 100%:

Najlepšia reklama je spokojnosť klientov a ich ústne podanie ďalším potenciálnym klientom - a nie ťažké peniaze vyhodené na "Pí áR".
misomiso
24.10.07,09:54
Ja iba pre upresnenie - to, ze Duves robi rizikara v TB som iba vydedukoval, ale mam dojem, ze sa nemylim.

Inak s tou "propagaciou" ma pan Mihal 100% pravdu. Kazdy, kto len okrajovo robi do marketingu vie, ze cena reklamy zavratne stupa (dnes stoji billboard 10 x viac ako pred par rokmi) ale ucinnost medialnej reklamy naopak klesa. Je to jednoducho tym, ze spolocnost je uz presytena obrovskym mnozstvom reklamy, a na to, aby firma zaujala, su potrebne obrovske investicie. Navyse ani tie nie su zarukou uspechu, pretoze je stale dolezitejsia kvalita reklamy (posolstvo) nad kvantitou.

S tymto posunom sa dolezitost coraz viac presuva na "dobru povest". Jednoducho ludia su imunni voci reklame, prestavaju jej nerit, zacinaju chapat, ze ak si niekto zaplati, moze zo vsetkych billboardov tvrdit cokolvek aj uplne bludy, ktore nie je schopny naplnit, ze sa o naplnenie slubov uz mozno vacsia firime ani neusiluje a. t.d. Ludia si ale chcu vybrat ten najlepsi produkt. Odpoved na to im dava prave internet. Dnes sa coraz viac ludi snazi ziskat referencie od znamych, alebo aspon "virtualne" znamych, aby si nechali poradit radsej od konkretnych ludi.

Ak si blog pana Mihala precitalo 8.000 ludi, tak tipujem straty pre Tatra banku na viac ako 200 nasobok sumy, o ktoru ho obrali. Mozno je moj odhad naivny a skody budu este ovela vyssie. Za tych 50 tis, co od neho ziskali zaplatia mozno niekde nejaku strvt stranu do printoveho media (neviem ake su presne ceny na Slovensku). Kolko im prinesie klientov taky inzerat? Styroch - piatich? A ako dlho tam ostanu?

My riesime podobny problem. Davame miliony do reklamy, ale kedze posobibe globalne (nie na Slovensku) je to stale iba kvapka v mori. Hoci spolupracujeme so spickovymi agenturami, ucinok reklamy je diskutabilny (netvrdim, ze nie je ziaden). Ale akonahle sa na internete (na odbornom globalnom diskusnom fore) objavi zmienka o nas, okamzite to citime. A to aj v pripade pozitivnej zmienky, ale predovsetkym ak sa objavi nastvany zakaznik. Vtedy robime vsetko preto, aby sme takehoto zakaznika naozaj plne uspokojili, ak ma dovod byt nespokojny, ospravedlnime sa a kompenzujeme ho vzdy vyrazne nad ramec jeho skody. Tato taktika nam prinasa ovela viac profitu a nie je az tak draha. Samozrejme musime robit aj vsetko preto, aby sme nenastvali stale novych a novych zakaznikov.

V jednej marketingovej ucebnici som sa docital, ze v USA vznikaju dokonca domeny ako napr. Kmartseriezakaznikov.com a pod, kde ludia so zlymi skusenoastami utocia na obchodne retazce. Zacalo to sposobovat mnohym vazne problemy. Su tam spominane dva pristupy:
1. Firmy sa sudia s prevadzkovatelmi domen. Tento pristup ale nikam nevedie, naopak vyvolava este vacsi odpor verejnosti, je to cesta do zahuby.
2. Firmy priznaju iste problemy, ospravedlna sa, odskodnia konkretnych zakaznikov. Na svoj oficialny web dokonca niekedy umiestnia aj preklik na tieto stranky s komentarom: Pomahate nam, ako inak by sme sa dozvedeli, ze dnes rano v nasej pobocke v Philadelphii na Bush str. nebola cista dlazka v oddeleni peciva? Je to super, pomaha nam to zlepsovat sluzby - dakujeme. Takyto pristup mnohym firmam dokonca velmi pomohol.

Ja tiez uvazujem o zruseni vsetkych uctov v Tatra Banke. Ale nie z rovnakeho dovodu ako pan Mihal. Ja som velmi pragmaticky, dokazem spolupracovat aj s clovekom, ktory ma 10 x nastve, ak je to v tuto chvilu pre mna prospesne. V TB som doteraz nezrusil uctu z jedneho prozaickeho dovodu - mam najblizsie od domu ich pobocku a na bezny platobny styk ich sluzby postacuju. (Uvery, leasing a zhodnocovanie penazi riesim inde).

Ale teraz skutocne mam strach ostat v TB. Preco? No pretoze som trocha prenikol do ekonomickych zakonitosti podnikania a mam strach o svoje peniaze. Jednoducho ziaden subjekt nemoze dlhodobo poskytovat zle sluzby a navyse sucasne vyhadzovat obrovske sumy za reklamu. To ide robit rok, dva, tri, ak mate silne zazemie mozno dlhsie ale nie donekonecna. Skor ci neskor musia prist vazne problemy. Ja viem, ze banky sa ohanaju vselijakymi uctovnymi uzavierkami, vyrocnymi spravami, auditmi, zahranicnou matkou a neviem cim este, ale v historii sa taketo spravy falsovali aj v "lepsich rodinach".
lorelei
24.10.07,10:05
Skúsenosť známeho: chcel úver z TB na kúpu rodinného domu. Povedali mu, že pre nich to nie je región, do ktorého sa oplatí investovať.:eek:

Tak to uz je ozaj silna kava!!! Toto keby mi povedali, tak by som sa o tom hned isla rozpravat s riaditelkou - om, a po dalsie "prve" by som na to zavolala telku, ci uz Markizu, alebo STV, to je mi jedno, ale rozhodne by som ich zverejnila.
Jozef Mihál
24.10.07,10:26
Vtedy robime vsetko preto, aby sme takehoto zakaznika naozaj plne uspokojili, ak ma dovod byt nespokojny, ospravedlnime sa a kompenzujeme ho vzdy vyrazne nad ramec jeho skody. Tato taktika nam prinasa ovela viac profitu a nie je az tak draha.

Písal som to už na blogu, zopakujem to aj tu. Keď ľudia v Tatra banke zistili, že som na blog zavesil článok o ich službách, kontaktovala ma najskôr vedúca oddelenia "komunikácie a stratégie značky" a následne aj regionálny riaditeľ. Rozhovory s nimi boli čistá strata času - žeby uznali že to s tým úrokom prestrelili a znížili ho, to som sa nedočkal.
misomiso
24.10.07,10:33
Ja to sledujem aj v inych oblastiach biznisu. Firmy, ktore maju z nejakeho dovodu "neotrasitelnu" poziciu na trhu nadobudnu dojem, ze je to tak naveky a ze nemusia nejake "drobnosti" hned riesit. Samozrejme potom pride vytriezvenie, ale zo silnej pozicie sa da zit niekolko rokov. Prave preto uvazujem, do ktorej banky prevediem svoje ucty, aby som nebol "v zlom case na zlom mieste" ked to vytriezvenie pride.
misomiso
25.10.07,19:37
Písal som to už na blogu, zopakujem to aj tu. Keď ľudia v Tatra banke zistili, že som na blog zavesil článok o ich službách, kontaktovala ma najskôr vedúca oddelenia "komunikácie a stratégie značky" a následne aj regionálny riaditeľ. Rozhovory s nimi boli čistá strata času - žeby uznali že to s tým úrokom prestrelili a znížili ho, to som sa nedočkal.

BTW - pan Mihal, ja si aj tak myslim, ze casom "pridu k rozumu". Budem obcas sledovat ten Vas blog, a ked zistim, ze ste to stiahli, tak hned budem vediet, ze ich to prestalo bavit a konecne Vam ponukli standardne ferove podmienky. :)
Jozef Mihál
25.10.07,20:11
Zdá sa, že o rozume je zbytočné hovoriť, takže ma musí tešiť to, že denne si pochvalné články o TB na blogu prečíta 100 až 200 ľudí. Ale podľa zvyšujúcej sa intenzity reklamy TB v médiách si až namýšľam, že TB "ma chce reklamou prekričať".

Takže si pripravujem nejaký svoj TB reklamný šot, ktorý budem premietať na školeniach. Premelie sa mi tam okolo 5000 ľudí ročne...
Bastian
26.10.07,05:58
Keď majú rozum, tak tieto "pochvalné" reči využijú vo svoj prospech - zmenia prístup k svojim klientom.

Ak ale budú hlúpy a podcenia ústnu reklamu, tak sa ich postavenie na bankovom trhu môže do 2 rokov úplne zmeniť. Potom im už nepomôžu ani bilboardy, krásny interiér, pozlátené reklamy ani dobre vyškolený personál.

Vždy príde moment, keď sa trh ustáli a vtedy sa začne ukazovať výsledok dlhodobej poctivej práce.
willma
26.10.07,07:15
Duves, ty robis uveroveho rizikara. Ak ma intuicia neklame, tak v TB (priznas sa?). Mam otazku: Preco TB investuje take brutalne prostriedky do medialnej komunikacie (hlavne tlaci na "novych" klientov) ked by stacilo zabezpecit, aby sa banka spravala ferovo a cestne ku klientom (v podstate by mozno vyzila aj s jestvujucih klientov, ak by neodchadzali) a vyslo by to neporovnatelne lacnejsie. Alebo take ferove spravanie naozaj stoji tolko penazi? Musím sa duves zastať- nerobí pre TB, a dúfam, že sa na mňa nenahnevá, len som si všimla, že zatiaľ nereagoval, tak mu trošku robím advokáta. :)
misomiso
26.10.07,07:30
Musím sa duves zastať- nerobí pre TB, a dúfam, že sa na mňa nenahnevá, len som si všimla, že zatiaľ nereagoval, tak mu trošku robím advokáta. :)

Tak to mu sluzi ku cti...:)
duves
26.10.07,08:02
Duves, ty robis uveroveho rizikara. Ak ma intuicia neklame, tak v TB (priznas sa?). Mam otazku: Preco TB investuje take brutalne prostriedky do medialnej komunikacie (hlavne tlaci na "novych" klientov) ked by stacilo zabezpecit, aby sa banka spravala ferovo a cestne ku klientom (v podstate by mozno vyzila aj s jestvujucih klientov, ak by neodchadzali) a vyslo by to neporovnatelne lacnejsie. Alebo take ferove spravanie naozaj stoji tolko penazi?

No hlavne, ze sa to medzitym vysvetlilo.:--- Aj vdaka Willme.
Nieco o TB? Myslim, ze su jedniny, ktori pytaju poplatok za ziadost o hypoteku. Su urcite najdrahsou bankou vobec. Zasa na druhej strane ponukaju mnohe veci, co ine banke nie, resp. boli prvi. SMS notifikacie k pohybom na beznom ucte.Elektronicke bankovnictvo mali na dobrej urovni ako prvi.
Hypoteka v TB je pre snobov co nemaju cas ale maju mnoho penazi, resp.dobre zarabaju. Pridete, ukazate v katalogu, ze chcete tento byt (napr. v River parku :eek: ) a vsetko sa okolo vas toci len taky frmol. A vedia preco.
Mam tam bezny ucet ako uplne bezny obcan. Mam predschvaleny spotrebacik, tusim 70 tisic s urokom 16,9%, ano dobre citate! Spotrebak sa da zohnat aj lacnejsie a zvlast v banke, kde chodi mzda. Sakra, pochopte to, ved tie 4 miliardy cisteho zisku rok co rok musia na dacom nahnat!
Osobny poradca: to su sproste reklamne triky. Clovek co ma v darabaze tisic klientov nemoze o vas ´vediet nic. Tak ako o mojom susedovi, ktori tam rusil bezny ucet a trepal mu osobny poradca veci, ktore neexistovali. Vraj tie trvale prikazy, co bude rusit budu nevyhodne. Ziadne nemal.
Kedysi som tam zacinal (1994-96) a vtedy to bola snad okrem LB jedina banka, kde na vas boli slusni. Bol som v SLSP, este ako statnej akciovke a mal som dojem, ze otravujem. Sporka ako jedina po predaji nemenila personal na pobockach v takom rozsahu ako VUB-ka.

majte sa
misomiso
26.10.07,09:20
nahnat!
Kedysi som tam zacinal (1994-96) a vtedy to bola snad okrem LB jedina banka, kde na vas boli slusni. Bol som v SLSP, este ako statnej akciovke a mal som dojem, ze otravujem. Sporka ako jedina po predaji nemenila personal na pobockach v takom rozsahu ako VUB-ka.


Ano, presne ako hovoris, SLSP bola este v 90 - rokoch poslednym ostrovcekom socializmu. Ale pomery sa menia. Tiez je pravda, ze v TB byvali slusni. Ale aj to sa meni - bohuzial a uz to dnes neplati. Ked som pred 3 rokmi u nich bral Americku hypoteku, riaditel pobocky mi vycisloval naklady. Okrem toho mi slubil, ze im bude stacit opeciatkovany - potvrdeny navrh na vklad do katastra, a ze teda nebudem musiet platit zrychleny vklad 8.000 Sk. Lenze potom sa to z centraly vratilo trocha s inymi podmienkami, ten zrychleny vklad bol nutny. On mi sam hovori: Mrzi ma to, tvrdil som Vam nieco ine, je to nasa chyba, vykompenzujeme Vam to tym, ze Vam odpustime poplatky za vedennie uctu (baliky) na take obdobie, ktore zodpoveda 8.000 Sk.

No - teda aspon aktivna snaha klienta odskodnit. Naposledy (pred rokom)mi narobili priamu skodu asi 80.000 tym, ze mi slubili HU, strcili mi do ruky na pockanie ako VIP klientovi na papieri Hypotekarny Prislub a potom ma 3 mesiace natahovali a menili podmienky, az som musel ist inde. Inde som nakoniec dostal vyhodnejsie podmienky, ale tych 80.000 je velmi skromne vyjadrene to, ze sme sa s prevadzakarnou firmy stahovali niekolko mesiacov neskor hoci som mal dohodnutu kupu nehnutelnosti. A to ratam iba najomne v byvalom priestore, ktore bolo nastastie smiesne nizke (boli sme v priestoroch jednej cirkvi). Neratam ziadne moje behacky navyse a.t.d. Pre poriadok som sa ale v pobocke opytal, co mi nevratia poplatok ktory som im musel platit spolu s podanim ziadosti (v podstate uplne smiesna suma, ziadne dalsie "skody" som nespominal) kedze mi nakoniec uver nedali. Pozerali na mna akoze ci mi hrabe.
Miminko
26.10.07,10:44
Tiež by som rada pridala svoju skúsenosť.
S manželom sme pred rokom žiadali TB o poskytnutie hypotéky. Hypotéku nám síce poskytli po cca 4 mesiacoch nezmyselného naťahovania ale vraj na výnimku regionálneho riaditeľa.
S "úžasným" poradenstvom sme podpísali hypotekárnu zmluvu a fixovali úroky na obdobie jedného roka. Po roku nám zdvihli splátku hypotéky. Samozrejme, že nám dali vedieť ale na adresu, ktorá už dávno nebola miestom nášho trvalého pobytu už ani len na občianskom preukaze. Argumentovali tým, že MY SME MALI ZMENIŤ údaje aj v rámci hypotéky. Ok ale aspoň na to mohli upozorniť. Takže teraz máme mesačnú splátku vyššiu a úrok fixovaný na bohvie aké dlhé obdobie.
Zaujímavé je, že hypotéka a bežný účet sú produkty akoby úplne cudzích ľudí aj keď sa jedná o tú istú osobu.
:mad: :mad: :mad:
duves
26.10.07,11:13
Niekto tu spominal, ze mu neurobili cerpanie v TB na navrh na vklad. Su ale situacie, kedy to nejde, resp. je to velke riziko pre banku. Napr. v pripade, ze na druhe miesto (docasne) sa ma zapisat zalozne pravo banky, ktora vyplatenu hypoteku (americku hypoteku) ma poslat do inej banky na splatenie uveru, z titulu ktoreho je zriadene prve zalozne pravo. To nedovolim ani ja. Takych pripadov stupa, ze ludia chcu predat nehnutelnost ale je tam zriadene zalozne pravo. To su nestandartne pripady. Tiez to nejde, ak sa meni zabezpecenie. Tam sa musi preukazat zriadenie zalozneho prava.
Myslim si, ze nastavaju zbytocne konfrontacie medzi obchodnou sietou a ustredim. Siet v nahlivosti, aby nestratili klienta naslubuju hory-doly a potom su z toho problemy.
Apropo: vie vobec niekto, ze na uver nie je pravny narok?
Napriklad este som necital kritiku, ze poistovne nechcu poistovat stavby v zaplavovych oblastiach. Preco to nikto nenapise? Pán Mihál, neskusite?
Jozef Mihál
26.10.07,18:07
duves, mýlite si ma s ombudsmanom.

Píšem o tom, čomu rozumiem. Je fakt, že píšem aj o Tatra banke ale to je výnimka - obrali ma o pár desiatok tisíc korún.

Odpoveď: Neskúsim.
misomiso
26.10.07,20:59
Apropo: vie vobec niekto, ze na uver nie je pravny narok?

Duves, neviem, ci si trocha nemylis sezonu s fazonou :) . Nikto tu predsa nepisal o nejakom pravnom naroku, iba o zakladnej slusnosti v podnikani a o porovnavani niektorych bank s ich konkurenciou. Ak by jestvoval pravny narok tak sa obratime rovno na sud a nie na Poradu. :)

Apropos - napriek tomu, ze v tom, co citujem hore mas pravdu, je smutne, ze nas pravny system je tak nedokonaly, ze umoznuje vyberat poplatok aj za sluzbu, ktora nikdy nebola poskytnuta (a ani nikdy nebude). A je velmi smutne, ze banka, ktora niekolkokrat vyhrala "banka roka" vybera poplatok za nieco, o com EVIDENTNE VOPRED VIE, ze nebude schopna (ochotna) poskytnut. Je smutne, ze z tohto si banka (ktora by inak mala zit z investovania) spravila biznis. (Ja som nebol zdaleka jediny, co takto dopadol). Toto je naozaj smutne, bez ohladu na akekolvek "pravne naroky".

Ked spominas poistovne, este som nepocul, ze by nejaka poistovna vybrala od niekoho poplatok za ziadost o poistenie domu, potom dom odmietla poistit (zaplavova zona) a poplatok nasledne nevratila. Poistovne totiz ziadne poplatky vopred nevyberaju, teda ked uz nejakemu klientovi nevedia pomoct, aspon donho nekopnu a nezoberu mu aj to posledne, co ma.
duves
27.10.07,05:15
A je velmi smutne, ze banka, ktora niekolkokrat vyhrala "banka roka" vybera poplatok za nieco, o com EVIDENTNE VOPRED VIE, ze nebude schopna (ochotna) poskytnut.
Pojmy si mylis ty a zbytocne to eskalujes.
Uvedena banka spoplatnuje posudenie ziadosti o úver (mam taky dojem za tisicku).
Za poskytnutie uveru maju poplatok za poskytnutie.
Myslis si, ze tak velka banka bude mat chaos v pojmoch a bude vystavovat kožu na trh?
Napokon komu to nevyhovuje, moze poziadat x dalsich bank o hypoteku, kde sa nevybera poplatok za posudenie žiadosti o úver.
Ak nieco nechcem, tak to nekúpim. Alebo áno?

Slusnost v bankach: myslim, ze je to zrele na samostatnu temu. Banky sa prilis opieraju o nabor mladych rocnikov. Tych starych nakopali do prdele. Takze to na pobockach vyzera tak a nie inak.
Rozpraval mi zazitok isty pan (znacne odo mna starsi), kedysi manazer velkej pobocky pred prichodom talianov do bub-ky. Nedavno bol kdesi v banke na pobocke a pytal sa na kurz britskej libry. Mlade kočenky ani nevedeli, ako vyzera skratka uvedenej meny na kurzovom listku - t.j. GBP. Hanba. Preto vravim, ze slusnost a resp. odbornost na pobockach je na zalozenie samostatnej temy.
misomiso
27.10.07,07:34
Pojmy si mylis ty a zbytocne to eskalujes.
Uvedena banka spoplatnuje posudenie ziadosti o úver (mam taky dojem za tisicku).
Za poskytnutie uveru maju poplatok za poskytnutie.


No v mojom pripade to rozhodne nebolo za tisicku. Suma bola odvodena od pozadovanej ciastky uveru - presnu cifru teraz neviem, musel by som zistit.

Prepac - ale nerozumieim, co tu pises. Miesas sem dokopy odbornost pracovnikov pobociek so slusnostou a celkovou politikou banky a zaroven pises, ze je to na samostatnu temu. Kludne zaloz aj samostatnu temu, ja som iba odpovedal v tejto teme kolegovi, ktory sa pyta na Hypotekarny Uver v Tatra Banke.

Prave v pripade TB je problem uplne opacny - na pobockach su ludia, ktori si zvacsa nemylia symboly cuzdich mien, ale na ustredi su nekompetentni a arogantni zamestnanci. Uz som to tu pisal, (nechce sa mi hladat konkretne prispevky) - "Analytik" Tatra banky (bol problem sa k nemu vobec dostat) ma s blahosklonnym usmevom presviedcal: "...ale ved Japonsko tiez nema viac ako 9 mil. obyvatelov".

Treba k tomu este nieco dodat?
duves
27.10.07,07:42
Prave v pripade TB je problem uplne opacny - na pobockach su ludia, ktori si zvacsa nemylia symboly cuzdich mien, ale na ustredi su nekompetentni a arogantni zamestnanci. Uz som to tu pisal, (nechce sa mi hladat konkretne prispevky) - "Analytik" Tatra banky (bol problem sa k nemu vobec dostat) ma s blahosklonnym usmevom presviedcal: "...ale ved Japonsko tiez nema viac ako 9 mil. obyvatelov".
Treba k tomu este nieco dodat?
Klient vobec nesmie vediet ako sa jeho ziadost posudzuje. Ci sa to robi komisionalne, ci to chvaluje iba jeden, alebo to vyhodnocuje automat, t.j. bankovy system. Pokial ta niekto z pobocky nasmeroval na analytika, tak urobil priestupok, ktory je v inych bankach posudzovany ako dovod na rozviazanie pracovneho pomeru (vub).
(Neviem ako japonsko suvisi s hypotekou, ale nic to. Kludne zaloz o japonsku samostatnu temu)
Jozef Mihál
27.10.07,07:56
Prave v pripade TB je problem uplne opacny - na pobockach su ludia, ktori si zvacsa nemylia symboly cuzdich mien, ale na ustredi su nekompetentni a arogantni zamestnanci.

Na základe osobnej skúsenosti k citovanému pripajam súhlas.
Jozef Mihál
27.10.07,07:59
Klient vobec nesmie vediet ako sa jeho ziadost posudzuje. Ci sa to robi komisionalne, ci to chvaluje iba jeden, alebo to vyhodnocuje automat, t.j. bankovy system. Pokial ta niekto z pobocky nasmeroval na analytika, tak urobil priestupok, ktory je v inych bankach posudzovany ako dovod na rozviazanie pracovneho pomeru
Rovnako na základe osobnej skúsenosti k citovanému pripajam súhlas. Na moju žiadosť, že sa chcem rozprávať priamo s človekom, ktorý mi v centrále "vyriešil" úverovú zmluvu, mi bolo povedné, že to zásadne nie je možné.

Zrejme to tam naozaj rieši nejaký automat a je to jeden z dôkazov, ako to na svete v budúcnosti bude vyzerať, keď o ľuďoch budú rozhodovať stroje (roboty). Terminátor 4.
misomiso
27.10.07,08:08
Klient vobec nesmie vediet ako sa jeho ziadost posudzuje. Ci sa to robi komisionalne, ci to chvaluje iba jeden, alebo to vyhodnocuje automat, t.j. bankovy system. Pokial ta niekto z pobocky nasmeroval na analytika, tak urobil priestupok, ktory je v inych bankach posudzovany ako dovod na rozviazanie pracovneho pomeru (vub).
(Neviem ako japonsko suvisi s hypotekou, ale nic to. Kludne zaloz o japonsku samostatnu temu)

S analytikom som sa stretol, ked som vybavoval lizing. V prispevku, v ktorom o tom povodne pisem dostatocne detailne vysvetlujem vsetky podrobnosti stretnutia, teraz sa mi to nechcelo cele znova opakovat. (Ci to bol z ich strany priestupok neviem, ale kazdopadne to bola takticka chyba, pretoze klient si mohol spravit obrazok o tom, akych "odbornikov" tam zamestnavaju).

V tejto teme to spominam v ramci mojich celkovych skusenosti s TB - s ich politikou voci klientovi.
duves
27.10.07,08:35
Rovnako na základe osobnej skúsenosti k citovanému pripajam súhlas. Na moju žiadosť, že sa chcem rozprávať priamo s človekom, ktorý mi v centrále "vyriešil" úverovú zmluvu, mi bolo povedné, že to zásadne nie je možné.

Zrejme to tam naozaj rieši nejaký automat a je to jeden z dôkazov, ako to na svete v budúcnosti bude vyzerať, keď o ľuďoch budú rozhodovať stroje (roboty). Terminátor 4.
Schvalovaci automat nie je terminator. Je to prostredie, kde pracovnik zada udaje o klientovi, t.j. ci ženaty, slobodny....aka velky prijem ma a pod. Potom az to skonci nastane prezeranie databazy v banke, v uverovom registri, v registri socialnej poistovne. A da vysledne rozhodnutie. Neviem, co je na tom nepochopitelne. Software riesenie ma ukryte premenne veliciny, o ktorych vedia iba pracovnici rizika (rezerva, maximalna urokova sadzba a pod)
duves
27.10.07,09:11
Sice skúsenosti s HÚ v TTB nemám. Ale moja skúsenosť s inou bankou. Od podania žiadosti až po uvolnenie peňazi uplynulo 9 prac.dní. (Spolu so So a Ne 13 kal.dní). To teda bola rýchlosť. A ktomu ešte všetky písomnosti vyhotovili oni okrem znaleckého posudku, ktorý som ja vybavil za 2 dni.
Ano, ide to.

Kedze vidim, ze tu eskaluje napetie a kazdy pridava zmes skusenosti napisem moje odhady co sa deje.
2 velke banky (bubka a fatra) sutazia o prvenstvo v objemoch hypotek. Zvecsa nemaju zaujem o pripady, ktore su nestandartne koli hocicomu (prijem, resp. koli nehnutelnosti). Idealne je pre ne pripad, ktorý sa da na ustredi posudit do 1 hodiny. A vsetko chcu mat nastavene tak, aby to co najlepsie vynasalo. Takze prijmu zo skol ludi bez praxe, oprsklych čoby bankarov. Na pobockach sa mozu rozkrajat, tak preto naslubuju klientovi hory-doly (to su nacvicene frazy)

V pripade, ze ma klient tusenie, ze moze byt kde kolvek zadrhel, nech radsej oslovi inu, mensiu banku.
misomiso
27.10.07,09:13
Schvalovaci automat nie je terminator. Je to prostredie, kde pracovnik zada udaje o klientovi, t.j. ci ženaty, slobodny....aka velky prijem ma a pod. Potom az to skonci nastane prezeranie databazy v banke, v uverovom registri, v registri socialnej poistovne. A da vysledne rozhodnutie. Neviem, co je na tom nepochopitelne. Software riesenie ma ukryte premenne veliciny, o ktorych vedia iba pracovnici rizika (rezerva, maximalna urokova sadzba a pod)

Uz som k tejto teme nechcel pisat, ale musim :)

Duves, ale ved tym si v podstate povedal, ze "pracovnik" banky robi iba mechanicke ukony, ktore by naozaj hravo zvladol pocitac (navyse podstatne rychlejsie a lacnejsie).

Ked som sa pokusal zobrat HU z TB, bolo to na rodinny dom, ktory ale bol planovany na firemne vyuzitie. Na pobocke som im povedal: Ja viem, ze moje prijmy nie su zavratne, ked uvazime, ze zivim 3 deti a splacam uz jeden uver. Ale tento RD budem od zaciatku prenajimat svojej s.r.o. a hypoteku budem hravo splacat z najmu (v podstate s rovnakych penazi, ktore sme dovtedy platili za najom inde).

No - bohuzial tato informacia sa asi ani nedostala k "pracovnikovi", pretoze nato nie je v ziadosti prislusna kolonka - chlievik. (Videl som na pracovnikovi pobocky, ze uz sa tak kruti: Jasne, ja viem, ja viem, len problem je, ze to bude posudzovat niekto iny - a my ani nevieme kto...) Preto som musel nakoniec zobrat HU v inej banke (kde sa to napodiv dostalo asi tam, kam ma). Teraz splacam hypoteku 12.000, z celovej sumy 30.000, ktoru si vyplacam ako najomne. Nejakych par tisic z toho platim energie, takze som stale na tom najme nejakych 10 v pluse. Ak by bola splatka hypoteky aj vyssia, nebol by problem. V TB to bol ale neriesitelny problem. Skratka - nie je kolonka = nie je riesenie. Ako pocitac...
duves
27.10.07,10:05
Uz som k tejto teme nechcel pisat, ale musim :)

Duves, ale ved tym si v podstate povedal, ze "pracovnik" banky robi iba mechanicke ukony, ktore by naozaj hravo zvladol pocitac (navyse podstatne rychlejsie a lacnejsie).

Ked som sa pokusal zobrat HU z TB, bolo to na rodinny dom, ktory ale bol planovany na firemne vyuzitie. Na pobocke som im povedal: Ja viem, ze moje prijmy nie su zavratne, ked uvazime, ze zivim 3 deti a splacam uz jeden uver. Ale tento RD budem od zaciatku prenajimat svojej s.r.o. a hypoteku budem hravo splacat z najmu (v podstate s rovnakych penazi, ktore sme dovtedy platili za najom inde)....V TB to bol ale neriesitelny problem. Skratka - nie je kolonka = nie je riesenie. Ako pocitac...
V podstate ale plati to, co som uz raz napisal. Tvoj pripad nebol na 1 hodinu posudzovania.
Tvoj pripad by som riesil nasledovne: chcel by som vidiet analyzu tvojej s.r.o. Ono lahko napises, ze budes dostavat najomne. Firma musi mat tiez prijem. A v zasade je problem akceptovat nieco (prijem z prenajmu), ktory iba ma vzniknut. Da sa akceptovat ak nieco take existuje povedzme 6 mesiacov.
Ja mam dost bohate skusenosti s podvodmi pri nezabezpecenych spotrebacikoch (50 - 200 tisic). Fyzicky som obliehal pobocky a prezeral zlozky. Ludia su strasne vynaliezavi, ak sa jedna o peniaze. A banka poziciava peniaze klientov, ktorí tam majú vklady.




No - bohuzial tato informacia sa asi ani nedostala k "pracovnikovi", pretoze nato nie je v ziadosti prislusna kolonka - chlievik. (Videl som na pracovnikovi pobocky, ze uz sa tak kruti: Jasne, ja viem, ja viem, len problem je, ze to bude posudzovat niekto iny - a my ani nevieme kto...)
To poznam. Na pobocke by poskytli vsetko .Maju velke plany co musia naplnat. Riziko ich nezaujima. A malokto, kto tam robi, robil rizikara.
duves
29.10.07,12:15
NOVINKA:Teraz od 1.11.2007 uz nebude TB uplatnovat poplatok (tisic Sk) za prijatenie ziadosti o hypoteku.
misomiso
29.10.07,13:04
Nieco mi nesedi Duves - nehnevaj sa. To, co pises je vsetko pekne, ale preco to uvadzas, ked tvrdis, ze pracujes pre inu banku? Nemal by si but lojalny skor k banke, v ktorej robis? Alebo robis pre TB??

No to, ze sa nejaka rozhodne prestat vyberat poplatok je fajn. Ale o to zarazajucejsie je to pre mna v svetle toho ich postoja, ked so mnou odmietli hovorit o vrateni poplatku, kedze mi nakoniec slubeny uver neposkytli.

Tu naozaj nejde o peniaze, ale o princip, nikto, kto ziada o HU z nejakych 3 alebo 5 tis. Sk ani nezbohatne ani nezchudobnie. Tu ide o to, ze ja som dohorocny klient TB, mam tam uz dlhe roky vsetky ucty, sukromne, korunove, devizove, firemne, + karty, americku hypoteku, na ktoru ma ukecali, vzdy som sa k nim spraval korektne (ako ku vsetkym mojim partnerom), nikdy som im neostal korunu dlzny, v zivote mi nemuseli posielat jedinu upomienku... Stale mi vypisovali a vyvolavali, aky som VIP klient, a pritom sa ku mne spravaju coraz horsie a horsie. Poslednou kvapkou (z mnohych negativnych skusenosti) bolo, ze mi (na zaklade toho, ze poznaju moju fin. situaciu) na pockanie pisomne slubili uver, za ktory ihned vyinkasovali poplatok a potom mi ho odmietli. Teraz sa dozvedam, ze v ramci "polovacky na novych zakaznikov" sa TB rozhodla, ze spravi marketingovy tah, a tym, ktori jej naletia odpusti poplatok. Zrazu to ide?? Tym novym klientom, co su ochotni zobrat produkt od TB aj modre z neba? Ale ak uz si raz ich klient tak potom uz vsetka starostlivost (ale bohuzial aj zakladna slusnost) konci??
duves
29.10.07,18:11
Ja ti nevim karle a nehnevam sa, ale mame tam takmer cloveka co ide do rodiny (hadam bude aj sobas:D).
A k tomu zaveru asi tolkoto: nejeden si kupi(-te) v decembri elektroniku (TV, napr. LCD, plazmu, kameru, fotacik). Ak to uvidi v januari lacnejsie o 2, ci 3 tisicky, bude ziadat o vratenie penazi - prave toho rozdielu co to pokleslo, len preto, ze behom mesiaca to zlacnili? Alebo opacne? Ak by TB zvysila ten poplatok na 2 tisicky, pojdes im doplatit?
Mam zato, ze ak si ktokolvek sadne dnes vecer do reštauracie a naje sa, objedna kvalitne vinko, pricom vidi jedalny a napojovy listok, tak akceptuje ich ceny v sucasnosti a TERAZ! Alebo dufa, ze bude ich 1000-ci navstevnik v tomto roku a dostane 50% zlavu?
duficek
29.10.07,18:21
Mam zato, ze ak si ktokolvek sadne dnes vecer do reštauracie a naje sa, objedna kvalitne vinko, pricom vidi jedalny a napojovy listok, tak akceptuje ich ceny v sucasnosti a TERAZ! Alebo dufa, ze bude ich 1000-ci navstevnik v tomto roku a dostane 50% zlavu?
ale v restauracii tatrabanky ta pozvu dnu, objednas si, zaplatis dopredu sprepitne casnikovy, ktory ti nakoniec povie ze uz nevaria a mas ist domov...:)
duves
29.10.07,19:02
Sprepitne? To akoze nieco ako všimne? To hadam nie.
Je pravda, a na to sa zrejme zhodneme, ze pytat poplatok pri podani ziadosti nik nenosi. VUB-ka to mala asi 3 mesiace a zrusili to a vedeli preco.
Ako vravim, je TB jedna z najdrahsich. Nema vyznam to dalej rozoberat.
misomiso
29.10.07,19:52
Ja ti nevim karle a nehnevam sa, ale mame tam takmer cloveka co ide do rodiny (hadam bude aj sobas:D).
A k tomu zaveru asi tolkoto: nejeden si kupi(-te) v decembri elektroniku (TV, napr. LCD, plazmu, kameru, fotacik). Ak to uvidi v januari lacnejsie o 2, ci 3 tisicky, bude ziadat o vratenie penazi - prave toho rozdielu co to pokleslo, len preto, ze behom mesiaca to zlacnili? Alebo opacne? Ak by TB zvysila ten poplatok na 2 tisicky, pojdes im doplatit?
Mam zato, ze ak si ktokolvek sadne dnes vecer do reštauracie a naje sa, objedna kvalitne vinko, pricom vidi jedalny a napojovy listok, tak akceptuje ich ceny v sucasnosti a TERAZ! Alebo dufa, ze bude ich 1000-ci navstevnik v tomto roku a dostane 50% zlavu?

Oni mi mali vratit poplatok AUTOMATICKY a hned v ten moment, ked zistili, ze mi nevedia (nechcu) poskytnut sluzbu, na ktorej sme sa dohodli, bez ohladu na to, ci tento poplatok neskor zruslil alebo nie.

Keby sme my (ako nova firma na trhu) jednali takymto sposobom s nasimi zakznikmi, tak by sme s podnikanim skoncili skor ako by sme zacali. Jednoducho nech to beriem z akehokolvek uhla pohladu, spravaju sa ku mne uz niekolko rokov ako gauneri. Neviem, preco tu stale miesas hrusky s jablkami. Stale pises, ze to je tym, ze TB je najdrahsia. No ale ja s tym nemam problem. Je vela produktov a sluzieb, ktore pravidelne vyuzivam napriek tomu, ze patria k najdrahsim na trhu. Ja patrim k ludom, co si radi priplatia za kvalitu. To, co som ale opisoval (skusenosti s TB) je ale skor taka kvalita rumunskych obchodnikov, ktori obcas posobia na dialnicnych odpocivadlach... Zaplat - a dostanes drevenu videokameru...
duves
30.10.07,04:52
Oni mi mali vratit poplatok AUTOMATICKY a hned v ten moment, ked zistili,
Teraz neviem, to sa ti snivalo, nieco ako Alenka v riši divov?
Ty si akoze normalne podaval žiadosť o uver a rátal si tak nejako AUTOMATICKY, ze uver budes mat schvaleny? To je akoze ustavne zakotvene, ze mas narok na uver, lebo si verny nejakej banke?
misomiso
30.10.07,05:36
Teraz neviem, to sa ti snivalo, nieco ako Alenka v riši divov?
Ty si akoze normalne podaval žiadosť o uver a rátal si tak nejako AUTOMATICKY, ze uver budes mat schvaleny? To je akoze ustavne zakotvene, ze mas narok na uver, lebo si verny nejakej banke?

Ano, ratal som AUTOMATICKY, lebo som sa prisiel opytat, co mi vedia ponuknut spolu s konkretnymi informaciami o nehnutelnosti (cena, hodnota, poloha a.t.d.). Pracovnik, ktory ma uvery na starosti si ma zavolal do tekej malej rokovacej miestnosti a hovori: No - pan Misomiso, ja sa prave pozeram na Vase obraty a celkove prijmy, Vy ste nasim VIP klientom, - to absolutne nebude problem. Urok bude v rozmedzi x a y (apropos vyssie, ako inde) a bude to trvat nejaky tyzden - dva po tom, co donesiete kompletne vsetky podklady.

Ja na to: Ale ja to potrebujem mat iste, je to cez realitku, oni nebudu cakat a nebudu sa so mnou ani bavit, ak nebude zaruka, ze dostanem uver. On: Ale samozrejme, ved som Vam povedal, ze ste VIP klient. Mame na to take tlaciva, hned Vam to vytlacim.

Nebolo by sa nic stalo, keby mi to PISOMNE neslubili, jednoducho by som isiel inde. Oni ma namiesto toho tri mesiace tahali za nos, menili podmienky a hlavne tahali zo mna peniaze - poplatok za podanie ziadosti - poplatok za sudnoznalecky odhad...

V podstate toto iste mi spravili pred troma rokmi aj s lizingom. Odvtedy mame lizingy v inych bankach, (v dvoch), splacame, nikdy sme nemeskali so splatkou a ked budem potrebovat dalsi lizing, tak viem, ze to tam bude prebiehat tak, ako minule:

Ja: Potrebujeme dalsi stroj na lizing.
Oni: Aka je Vasa situacia? Zmenilo sa nieco od minule?
Ja: Ak, tak iba k lepsiemu.
Oni: To nas tesi, tak si vypiste ziadost.

(Tymto rozhovorom ale v inych bankach na rozdiel od TB starosti nezacinaju, ale koncia)
duves
30.10.07,05:52
Ano, ratal som AUTOMATICKY, lebo som sa prisiel opytat, co mi vedia ponuknut spolu s konkretnymi informaciami o nehnutelnosti (cena, hodnota, poloha a.t.d.). Pracovnik, ktory ma uvery na starosti si ma zavolal do tekej malej rokovacej miestnosti a hovori: No - pan Misomiso, ja sa prave pozeram na Vase obraty a celkove prijmy, Vy ste nasim VIP klientom, -
Jaj moj zlaty, ale ta poradca odrbkal.
Robil som v predaji, nikdy by som klientovi nic take nesluboval. Takze napokon, nie ustredie, ale na pobockach sú fiškusovia prešibaní, presne ako všade.



Ja na to: Ale ja to potrebujem mat iste, je to cez realitku, oni nebudu cakat a nebudu sa so mnou ani bavit, ak nebude zaruka, ze dostanem uver. On: Ale samozrejme, ved som Vam povedal, ze ste VIP klient. Mame na to take tlaciva, hned Vam to vytlacim.
Co ti vytlacil? Mas to este?




V podstate toto iste mi spravili pred troma rokmi aj s lizingom. Odvtedy mame lizingy v inych bankach, (v dvoch), splacame, nikdy sme nemeskali so splatkou a ked budem potrebovat dalsi lizing, tak viem, ze to tam bude prebiehat tak, ako minule:

Ja: Potrebujeme dalsi stroj na lizing.
Oni: Aka je Vasa situacia? Zmenilo sa nieco od minule?
Ja: Ak, tak iba k lepsiemu.
Oni: To nas tesi, tak si vypiste ziadost.

(Tymto rozhovorom ale v inych bankach na rozdiel od TB starosti nezacinaju, ale koncia)
Ano, leasing napr. na auto funguje tak, ze dnes navstivim predajcu na auto, vybavim leasing a uz frcim na aute. Banky maju problem presvedcit ludi, aby si brali spotrebne uvery s urokom 9-10% na auta. Lebo to trva tyzden. Leasing 1 deň.
bepo
30.10.07,09:21
Pracovnik, ktory ma uvery na starosti si ma zavolal do tekej malej rokovacej miestnosti a hovori: No - pan Misomiso, ja sa prave pozeram na Vase obraty a celkove prijmy, Vy ste nasim VIP klientom, - to absolutne nebude problem. Urok bude v rozmedzi x a y (apropos vyssie, ako inde) a bude to trvat nejaky tyzden - dva po tom, co donesiete kompletne vsetky podklady.


V podstate toto iste mi spravili pred troma rokmi aj s lizingom. Odvtedy mame lizingy v inych bankach, (v dvoch), splacame, nikdy sme nemeskali so splatkou a ked budem potrebovat dalsi lizing, tak viem, ze to tam bude prebiehat tak, ako minule:

Ja: Potrebujeme dalsi stroj na lizing.
Oni: Aka je Vasa situacia? Zmenilo sa nieco od minule?
Ja: Ak, tak iba k lepsiemu.
Oni: To nas tesi, tak si vypiste ziadost.

(Tymto rozhovorom ale v inych bankach na rozdiel od TB starosti nezacinaju, ale koncia)
Podľa toho vidíš aký si VIP klient- máš problém s lízingom aj hypotékou. Neviem či to pri iných úveroch nerobia ale mňa stále otravovali s Biznis úverom tak som sa dal otestovať, to si dopredu vypýtali dvojročné výkazy a zadarmo mi vypočítali a schválili výšku úveru a úroku a teraz sa raz za čas opýtajú či ho nechcem čerpať.
misomiso
30.10.07,10:18
Jaj moj zlaty, ale ta poradca odrbkal.
Robil som v predaji, nikdy by som klientovi nic take nesluboval. Takze napokon, nie ustredie, ale na pobockach sú fiškusovia prešibaní, presne ako všade.


Co ti vytlacil? Mas to este?



Ano, leasing napr. na auto funguje tak, ze dnes navstivim predajcu na auto, vybavim leasing a uz frcim na aute. Banky maju problem presvedcit ludi, aby si brali spotrebne uvery s urokom 9-10% na auta. Lebo to trva tyzden. Leasing 1 deň.

Neviem, ci som ten papier zalozil, alebo som ho uz vyhodil. Kazdopadne to bolo vytlacene na takom tvrdom firemnom TB papieri, vyzeralo to ako velky sek. Stalo tam nieco v tom zmysle: "Potvrzdujeme, ze klientovi Misomiso prefinancujeme kupu nehnutelnosti vo vyske X.000.000 Sk. (bola tam konkretna vyska)

Toto nebol leasing na auto, ale na technologie. Nebol problem nikde, iba v TB.

K tomu, ci su nekompetentni ludia na pobockach alebo v centrale sa este rad vyjadrim, neskor, teraz bohuzial nemam vela casu.
misomiso
30.10.07,10:27
Podľa toho vidíš aký si VIP klient- máš problém s lízingom aj hypotékou. Neviem či to pri iných úveroch nerobia ale mňa stále otravovali s Biznis úverom tak som sa dal otestovať, to si dopredu vypýtali dvojročné výkazy a zadarmo mi vypočítali a schválili výšku úveru a úroku a teraz sa raz za čas opýtajú či ho nechcem čerpať.

Uz som to tu pisal, ja mam problem s uvermi a leasingom iba v TB, inde nie.

Aj mne to teraz zadarmo vypocitali a ponukli. Lenze za posledne roky ma uz naucili im nedoverovat, pretoze vzdy, ked mi nieco slubili z toho nakoniec nic nebolo. Preto som ten ich schvaleny kontokorentny uver zdvorilo odmietol. Okrem toho nas naucili za tie tri roky hladat si ine cesty k peniazom. Mame pozicane peniaze na 7%, asi by som bol hlupy, keby som akceptoval ich ponuku 12,9% nie?

Okrem toho do zmluvy dali, ze mozu vyhlasit okamzitu slpatnost uveru kedykolvek, ked nase obraty poklesnu pod 30% predpokladanej urovne a ze sa to bude kontrolovat mesacne. Nam sa doteraz dari kazdym rokom zdvojnasobovat obrat, takze nic nenasvedcuje tomu, ze by sa nam prestavalo darit. Ale mame aj obdobia, kedy by sme to naozaj nevedeli dodrzat. Napr. cez leto sme stahovali vyrobu, dva mesiace sme nevyrabali. Tym padom by v TB povedali: Navalte peniaze spat, a to okamzite, lebo...

To je mi dobry partner v podnikani - ked vam ponuka peniaze, ked ich nepotrebujete, ale nepodrzi vas vo chvili ked to najviac potrebujete a este vam sliapne na krk.
bepo
30.10.07,10:36
Okrem toho nas naucili za tie tri roky hladat si ine cesty k peniazom. Mame pozicane peniaze na 7%, asi by som bol hlupy, keby som akceptoval ich ponuku 12,9% nie?
12,9% ? To kedy bolo? To je šialene veľa.
duves
30.10.07,10:57
To je mi dobry partner v podnikani - ked vam ponuka peniaze, ked ich nepotrebujete, ale nepodrzi vas vo chvili ked to najviac potrebujete a este vam sliapne na krk.
To suhlasim. Aj teraz v lete co v usa vybuchla casovana bomba s hypotekami, tak bola tato myslienka uvedena v podobnej rovine u nas v tlači.
Raz sa dari a raz sa nedari. A ked sa nedari, banka musi podrzat klienta nad vodou. Ale....zasa ruku na srdce, skor to je taky zicher, normalne ak splacas to nie je dovod na odstupenie. Standartne staci predkladat vykazy raz za pol roka, a tam 2 mesacny vypadok nie je vidno.
kalkulka
30.10.07,11:24
Mám taký tichý dojem, že TB ide dole vodou a má nedostatok peňazí. Aj takúto skúsenosť mám zo svojho blízkeho okolia. A tie naťahovačky a poplatky s hypo úverom ani nehovorím! Niet nad zlatú SlSP.
Bastian
30.10.07,12:42
Mám taký tichý dojem, že TB ide dole vodou a má nedostatok peňazí. Aj takúto skúsenosť mám zo svojho blízkeho okolia. A tie naťahovačky a poplatky s hypo úverom ani nehovorím! Niet nad zlatú SlSP.
Zatiaľ majú peňazí viac než dosť. Ale ak sa budú takto správať, tak to o ne môžu veľmi ľahko prísť. Stačí, aby nespokojný klienti začali rušiť svoje účty u nich. To sa rýchlo rozkríkne (typicky po slovensky sa to zveličí - napr. že je TB pred krachom) a može nastať masový odliv - následne krach.

To by ale TB musela ešte takto tvrdo makať na svojom imidži dlhší čas (prílev nových klientov je väčší ako odliv starých verných). Zatiaľ ešte majú koho ohurovať.

Ja si skôr myslím, že si tieto reči nespokojencov vezmú k srdcu a svoj prístup zmenia. Ale to až potom, keď prílev nových klientov zoslabne a bude sa ukazovať výsledok dnešnej politiky.
bulnova
30.10.07,12:54
Nemyslím si,že tento problém majú klienti len v TB. Ak nemáš miliónový príjem, tak ťa oháňajú všade. Ja som si vybavovala úver v SLSP a tiež mi tiekli nervy. Nikdy som úver nemala, do záruky som dala stavebný pozemok v PO o výmere 3000 m2 v hodnote cca 2,7mil. Sk (podľa znalca). Splátky boli vypočítané na 12 r. x 6500,-Sk. Príjem sme dokladovali v niekoľkonásobne vyššej hodnote - vyživované deti nemáme. Aj tak si zobrali do zálohy aj hrubú stavbu domu v hodnote 2,3 mil.Sk. Ťahalo sa to 4 mesiace. Nebyť toho,že sme chceli urobiť niekomu k "dobru čiarku v SLSP", tak idem ku konkurencii.
duves
30.10.07,13:29
Nemyslím si,že tento problém majú klienti len v TB. Ak nemáš miliónový príjem, tak ťa oháňajú všade. Ja som si vybavovala úver v SLSP a tiež mi tiekli nervy. Nikdy som úver nemala, do záruky som dala stavebný pozemok v PO o výmere 3000 m2 v hodnote cca 2,7mil. Sk (podľa znalca). Splátky boli vypočítané na 12 r. x 6500,-Sk. Príjem sme dokladovali v niekoľkonásobne vyššej hodnote - vyživované deti nemáme. Aj tak si zobrali do zálohy aj hrubú stavbu domu v hodnote 2,3 mil.Sk. Ťahalo sa to 4 mesiace. Nebyť toho,že sme chceli urobiť niekomu k "dobru čiarku v SLSP", tak idem ku konkurencii.
Ziadna banka pri hypoteke nezoberie ako zabezpecenie len pozemok, resp. su to ojedinele pripady. V zasade, ak je preukazane, ze sa jedna o vystavbu, zaklada sa aj rozostavany RD. A to aj za predpokladu, ze by hodnota pozemku postacovala. Ako vysvetlenie uvadzam skutocnost, ze by bol riadny problem uplatnit drazbu iba pozemku na ktorom stoji RD, pricom aj RD nemoze byt predmetom dražby.
misomiso
30.10.07,18:19
12,9% ? To kedy bolo? To je šialene veľa.

Aby nedoslo k omylu - ja som tentoraz pisal o kontokorentnom uvere pre firmu, nie o HU. 12,9 sa mi tiez zda vela, ale este raz zdoraznujem, neslo v tejto suvislosti o HU.
misomiso
30.10.07,19:17
Jaj moj zlaty, ale ta poradca odrbkal.
Robil som v predaji, nikdy by som klientovi nic take nesluboval. Takze napokon, nie ustredie, ale na pobockach sú fiškusovia prešibaní, presne ako všade.


Neodrbkal ma poradca, ten sa mi snazil naopak vyhoviet. Odrbkala ma Tatra Banka. Bolo to sposobene tym, ze na ustredi zamestavaju nekompetentnych arogantnych ludi.

Pred par rokmi som este bol statnym zamestnancom, bez akychkolvek skusenosti z oblasti podnikania. Nezarabal som zle. Ale hned po revolucii som jednoducho nenasiel odvahu, pustit sa na vlastnu past alebo si aspon hlada miesto v privatnej sfere. Na manazerov, ktori vystupovali z Mercedesov, Audin a Passatov v kabatoch s notebookom v ruke som hladel trocha ako na bozstvo. Nie, ze by som im zavidel ich zarobky, skor som nemo obdivival, co dokazu, lebo ja som v tej dobe v podstate ani nevedel zapnut pocitac. Domnieval som sa, ze by som asi nebol schopny toho, co tieto (v mojicj ociach) "stuky" alebo "mozgy".

Z tychto iluzii (na jednej strane z iluzii, na druhej strane z mindrakov) som ale uz nastastie davno vylieceny. Dnes viem, ze ak niekto robi manazera, bankoveho alalytika a pod, moze to byt "stuka" rovnako, ako aj "vymlety mozocek". Podarilo sa mi na to prist nahodou. Kedze som si netrufal na podnikanie, neodolal som aspon jednej ponuke na zapojenie do MLM. Skratka - strasne ma lakalo vyskusat si, ake to je, obliect sa do obleku, a ist niekoho presvedcit, aby kupil "moj" produkt. Zapojili sme sa do toho s manzelkou, ale absolutne nie pre peniaze (z tohto pohladu to bol strateny cas), ale pre tu "srandu" to vyskusat. Firma robila rozne financne produkty, ale to nas nechavalo chladnym. My sme chodili ponukat taku - vtedy este specificku - formu reklamy, ked obchodnik poskytne zlavu priamo zakaznikovi na zaklade nejakej klubovej karty. (Vtedy to bola novinka, lebo este neexistovali tie karty Orange, NAY nemal avlastnu kartu na zlavu a pod.) Nasa firma predavala tie karty mezdi ludmi a sprostredkovavala kontakty s firmami a obchodnikmi.
My (ja so zenou) sme ale ani tie karty nepredavali - nebavilo nas to. My sme sa zamerali iba na ziskavanie novych obchodnych partnerov na spolupracu. Toto bola moja osudova zivotna skusenost. Zacinali sme ako posledni pesiaci v MLM a vsetci okolo nas vymetali take rozne kadernictva, lokalne obchodiky, aj to casto iba na baze osobnych znamosti. My sme zvolili uplne inu strategiu. Hanbili sme sa chodit po znamych, zacali sme naopak hned od najvacsich ryb. Rozhodli sme sa, ze pojdeme do (dnes uz neexistujuceho) Benzinolu, obehneme najvacsich predajcov aut, bielej a ciernej techniky a pod. Zamerali sme sa naozaj na vyznamne firmy, kde bolo skutocnym problemem vobec dostat sa k majitelovi, alebo k niekomu, kto ma na starosti marketing.

Spravili sme si z toho uzasne sukromne naivne divadelne prestavenie. Jednoducho zamierili sme rovno za ludmi, ktori vystupuju z tych Mercedesov a vopred sme sa z manzelkou smiali, a predstavovali si, ako sa asi dotycny bude tvarit, ked nas bude musiet vyhodit z kancelarie, a ako poletime dole schodami a tie fascikle za nami.

Co bol ale najvacsi sok - nie len pre kolegov ale aj pre nas? Ze sme boli uz od uplneho zaciatku v drvivej vecsine pripaddov uspesni. Mnohi manazeri a majitelia nam vraveli: "To je naozaj cudne, ved mne sem chodia denne traja taki ako vy a stale nieco ponukaju, samozrejme ze ich vyhazdujem, sam neviem, preco som uzavrel zmluvu prave s vami..." Ja dnes uz viem, preco sme boli uspesni, ale o tom niekedy inokedy.

Podstatne je to - a preto to sem cele pisem - aka bola z tohto celeho pre nas najvacsia zivotna skusenost. Povodne som mal skutocne "malu dusicku" ist za clovekom, ktory toci rocne stovky milionov, pretoze som sa obaval, ze mu (predosvsetkym intelektualne) nebudem siahat ani po clenky. Aky bol nas sok, ked sme napr. jednali s majitelom siete autopredajni na Slovensku, ktory nas prijal v prepychovej (aj ked nevkusnej) kancelarii, sama koza, Sony televizory (po revolucii nie bezne veci) a uz po par vetach sme zistili, ze je na urovni nasich byvalych spoluziakov, ktorym na zakladnej skole davali na vysvedceni stvorky iba preto, aby sa ich cim skor zbavili. Pocas celeho rozhovoru s nami si vysparaval gulickovym perom zpomedzi zubov zvysky klobasy !!!

Teraz prestrih par rokov neskor, uz podnikame, mame s.r.o. s velkymi ambiciami, ziademe v TB o leasing, ustne prislubeny, potom, ked bol objednany stroj uz hotovy tak nakoniec zamietnuty, ked som ziadal tu "recepcnu" ci mozem hovorit s niekym, kto o tom rozhoduje, tak prevracala oci, ale nakoniec dohodla stretnutie s dvoma "bankovymi analytikmi". Prichadzam na stretnutie, predstavujem sa, podavam vizitku, oni iba nieco nezrozumitelne zamrmnlu, cize dodnes neviem, s kym som hovoril (zvlastna firemna kultura). Vysvetlujem nasu situaciu nase vysledky a ambicie, dostavam informaciu, ze "...ale ved Japonsko predsa tiez nema viac ako 9 mil. obyvatelov" a "...ale to nejako zle manazujete tu vasu firmu, keby to bolo perspektivne, uz by sa to davno prejavilo". Pomedzi to pohlad na hodinky, v zmysle "je pol jednej - o chvilu tu koncim a vyrazam konecne na golf".

Ti dole na pobockach sa mozu aj roztrhat, poznaju klienta, (hlavne na malych mestach). Casto vedia, co je za nim, ci sa mu da doverovat, vedeli by posudit riziko ovela lepsie, ako "niekto hore", kto si mozno cely den spara v zuboch gulickovym perom a nevie ani mozno, kde je Japonsko, ale zato je mu zverana kompetencia, ako Sv, Petrovi "Komu hŕiechy odpustite, budu odpustene - komu zardzite..." Takito ludia pachaju banke obrovske skody.

Duves, prepac neber to osobne, ale ja by som Ta nezamestnal. Ako Ta tu tak sledujem, ani si neuvedomujes, ako Tatra Banke (v ktorej mas snubenicu) a v podstate aj ostatnym bankam na Slovensku skodis. Tym, ze neustale odpovedas v tejto teme to cele iba stale posuvas hore, na svetlo bozie v ramci tohto internetoveho portalu. Myslim, ze vsetci vidia, ze tato debata uz dlho neprinasa nove argumenty, ani z mojej strany,ani od P. Mihala, (obcas sa zapoji aj niekto iny) ani od Teba. Stale si opakujeme to iste, ibaze tym, ze stale odpovedas, iba nahanas vireor do plachiet nam nespokojnym. Ak si pozries kolko ludi si uz tuto temu otvorilo, tak to nie je zanedbatelne cislo. Ja viem, billboard na dobrom mieste oslovi viac ludi. Lenze na ten cumia aj deti, dochodcovia, cudzinci, nezamestnani, a kopec ludi, ktori pre baku znamenaju nic alebo v podstate nic. Tu na Poradu chodia ludia, ktori su vobec najbonitnejsimi klientami bank - dufam, ze nemusim vysvetlovat preco. teda tu ma 1000 ludi uplne inu hodnotu.

Pozri hore to cislo. Ak si tym, ze sa tu zapajas pomohol zvysit pocet ludi, ktori si otvorili temu hoci iba o 500, pripravil si TB (ale v podstate aj ine banky, lebo mnohi si rozmyslia, ci vobec do toho ist) o slusny zisk. Mozno, ak by to nejaky "financny vseveduci a vsemohuci" mohol naozaj exaktne zratat tu stratu, bola by to sumicka s nejakymi nulami na konci. To by som od bankoveho rizikara, ktory si vie zratat kolko su dve a dne necakal.
duves
31.10.07,04:44
Duves, prepac neber to osobne, ale ja by som Ta nezamestnal.

Neber to osobne, vyplavala z teba arogancia.


Ako Ta tu tak sledujem, ani si neuvedomujes, ako Tatra Banke (v ktorej mas snubenicu) a v podstate aj ostatnym bankam na Slovensku skodis.

Robis unahlene zavery. Bez zvazenia. Apropo, mam takmer 45, som ženaty, mam 2 deti:D.
Prosim ta, neries dalej kto som , co som a koho kde poznam. Vyhnes sa tak dalsim irelevantnym vyrokom.
Tak dik:D.
kalkulka
31.10.07,05:08
To teda neviem, ale píšeme tu svoje skúsenosti a sme z rôznych kútov Slovenska. A žeby všade boli rovnaké? To asi o niečom svedčí. Podľa mňa je v tejto banke veľmi zlá organizácia práce, sú nepružní, často majú obmedzené kompetencie, boja sa čokoľvek urobiť. Ich služby voči klientom sú na úbohej úrovni.
misomiso
31.10.07,07:31
Neber to osobne, vyplavala z teba arogancia.

Robis unahlene zavery. Bez zvazenia. Apropo, mam takmer 45, som ženaty, mam 2 deti:D.
Prosim ta, neries dalej kto som , co som a koho kde poznam. Vyhnes sa tak dalsim irelevantnym vyrokom.
Tak dik:D.

No, pisal si o tej znamosti v TB v takych inotajoch :D - svatba na spadnutie a pod. Ale to naozaj nie je dolezite. To, co som chel povedat bolo, ze moje skusenosti s TB su katastrofalne, skusenosti ostatnych tu na Porade tiez vacsinou negativne a ze Ty svojim pristupom k tejto teme bankam iba skodis.

Pisal si, ci aj v Baumaxe budem chciet naspat peniaze, ked nieco daju do akcie a zlacnia. No - ja si mysim, z vsetkym citatelom Porady je jasny ten rozriel, v Baumaxe sice zaplatis viac, ako kolega, ktory to kupi o mesiac neskor, ale aspon si (za tu vyssiu cenu) ten tovar skutocne domov odnesies.

Okrem toho - cudoval by si sa, ale serioznne firmy, (ktore si chu udrzat rast) uz dnes zakaznikom peniaze uz v takychto pripadoch vracaju. Poslednym medializovanym pripadom bola firma Apple, myslim ze s produktom I-Pod. Asi pre mesiacom si za rovnakej situacie vynutili retaileri peniaze naspat (po zlacneni) aj od nasho US distributora. Jednoducho spravat sa slusne k zakaznikom sa oplati.

Nas tiez museli obcas zakaznici vycvicit. Kazdy clovek bez rozdielu, ma tendenciu zacat sa spravat ako "majster sveta" potom, co sa mu zacne darit. My, ked sme zacali exortovat vlastné vyrobky do celeho sveta a zvysovat obrat sme tiez obcas nadobudli pocit, ze sa nemusime uz velmi trapit reklamaciami (aspon teda v pripadoch, ked su sporne). Dnes zasa vieme, ze musime pristupovat absolutne ustretovo aj k zakaznikom, u ktorych na 99% vieme, ze si vyrobok poskodili sami. Mali sme totiz nejakych par nespokojnych, ktori si vyliali srdce na internet a v tom momente sa nam rocne vydavky na reklamu (niekolko mil. Sk) prepadli do smetneho kosa.

Vcera som opat dostal e-mail od zakaznika z Noveho Zelandu. Zislil som, ze si kupil jeden z nasich prvych produktov (styri roky nikde lezal), ktory naozaj nebol zdaleka tak kvalitny, ako nase sucasne produkty. Samozrejme som mu okamzite ponukol (kedze je nespokojny) vymenu za poslednu verziu na nase naklady + maly darcek.

Duves, naozaj som nechel byt arogantny. Ludia, ktori chodia na POradu vedia, ze sa malokedy necham vytocit a vzdy sa snazim pisat slusne. Ibaze niektore veci sa tomu druhemu nepocuvaju dobre, akokolvek diplomaticky by sa to sformulovalo. To, ze by som Ta ja nezamestal Ta nemusi trapit, mas dobre miesto, dost mozne, ze zarabas viec, ako ja :). Myslim, ze ak by si mal ty podobne skusenosti s nejakym obchodnym partnerom ako ja s TB, tak by si nebol vo vyjadreniach o nic maksi. V pripade tych, co v TB rozhoduju je arogancia mozno aj prilis slaby vyraz.
duves
01.11.07,15:48
To, ze by som Ta ja nezamestal Ta nemusi trapit, mas dobre miesto, dost mozne, ze zarabas viec, ako ja :).
Stale lepsie a lepsie. To bude asi tak, ze jeden moj mlady kolega ma živnosť a predajnu. Tiez uvazujem o podnikani. Myslim, ze s kolegom celkom dobre vychadzam. Taku hlupost, ze by ma nezamestnal nevypotil, pricom zistil, ze mam kvalifikaciu, ktoru potrebuje.
Poviem ti to tak ako to mojej polovicke, ktora roky pracuje v zdravotnictve povedali uz mnohi: "jaj no ty sa mas, ze ti manzel pracuje v banke". Spravidla laicka verejnost ma predstavy, ze tam kde ako klienti nevidite, mame podlahy vystlane bankovkami. Kedykolvek potrebujeme, otvorime si šuflík a vyberiem podla potreby. Jednoducho parada. Ine je, ze nemam auto, nemal by som to za co živiť a mame 2-izbovy byt. Celkom terno, že?



To, co som chel povedat bolo, ze moje skusenosti s TB su katastrofalne.......ze Ty svojim pristupom k tejto teme bankam iba skodis.
Banky oprdkavas prave ty.
Nevidis do riadiacich mechanizmov financnych ustavov. Pozeras sa na les zdialky a tvdis, ze vies ako vyzera zblizka.
endrju
01.11.07,16:53
Som dosť smutný z toho, že spočiatku vecná diskusia sa začína meniť na osobné útoky medzi niekoľkými diskutujúcimi. :(
misomiso
01.11.07,19:27
Banky oprdkavas prave ty.


Duves...:):):) teraz celkom bez emocii a uprimne: Mozes mi prosim Ta napisat cim oprdkavam tie banky?
Jozef Mihál
01.11.07,20:56
Ak si pozries kolko ludi si uz tuto temu otvorilo, tak to nie je zanedbatelne cislo. Ja viem, billboard na dobrom mieste oslovi viac ludi. Lenze na ten cumia aj deti, dochodcovia, cudzinci, nezamestnani, a kopec ludi, ktori pre baku znamenaju nic alebo v podstate nic. Tu na Poradu chodia ludia, ktori su vobec najbonitnejsimi klientami bank - dufam, ze nemusim vysvetlovat preco. teda tu ma 1000 ludi uplne inu hodnotu.

Pozri hore to cislo. Ak si tym, ze sa tu zapajas pomohol zvysit pocet ludi, ktori si otvorili temu hoci iba o 500, pripravil si TB (ale v podstate aj ine banky, lebo mnohi si rozmyslia, ci vobec do toho ist) o slusny zisk.

Tak tak, to sa aj mojej osobe veľmi páči, táto téma má v tomto momente 6142 videní, čiže si ju pozrelo tipujem tak 2-3 tisíc ľudí, ktorí majú niečo spoločné s TB - sú jej klientami alebo chcú byť - a to čo si tu prečítali, ich "poteší".

Moje skúsenosti na blogu (http://mihal.blog.sme.sk/c/116413/Najlepsia-banka-suhrn-clankov.html)mali doteraz spolu vyše 9000 "čítaní", len tak ďalej.
M3G
03.11.07,17:39
Moje skúsenosti s TB:

- vysoký úrok(konkrétne hypotéka pre mladých 7,1 %)
- dlhé čakanie(citujem: "pre také malé mesto so 40.000 obyvateľmi sa neoplatí zriaďovať viac ako 1 pokladňa")
- ohováranie klientov(je pravda, že som dal podnet pracovníčke, ale iba preto, aby som zistil, ako si vážia ostatných klientov, ona však namiesto toho, aby zachovala nestrannosť, pridala sa na moju stranu a pustila si ústa na špacír. Nebudem uvádzať mesto, aby nemala zbytočné problémy, avšak pravdou je, že je to už asi tretia nová tvár(vrátane riaditeľa) za posledný rok)
- neschopnosť vybaviť EUR výpis z účtu, aby chodil za kalendárny mesiac, nie za obdobia podobné tomuto: 14.12.2006-13.01.2007.
- arogancia a takmer žiadne ospravedlnenie(namiesto toho odvolávanie sa na paragrafy) pri zistení chyby banky
- atď, nenapadá ma momentálne viac.
duves
04.11.07,06:24
Moje skúsenosti s TB:

- vysoký úrok(konkrétne hypotéka pre mladých 7,1 %)

Vysoke uroky spominam tiez, ziadny novy objav.


- dlhé čakanie(citujem: "pre také malé mesto so 40.000 obyvateľmi sa neoplatí zriaďovať viac ako 1 pokladňa")

TB, co som este ja zacinal, tak bola od zaciatku znama, ze setri na pracovnikoch na obchodnych miestach. T.j. minimalizacia nakladov a maximalizacia zisku.


- ohováranie klientov(je pravda, že som dal podnet pracovníčke,

Uplne neprofesialne. Tu je vidiet, co stale vravim. Ak vam niekto na pobocke nieco slubil, neberte to na 100%. Presne ako misomiso, co stale tvrdi, ze zlyhalo ustredie. Vidim to inak. Pracovnik na pobocke, ktory je pod tlakom planov naslubuje hory-doly. Ziadost ide na ustredie, uver bol zamietnuty, dovod sa nedozvedel, ale pracovnik pobocky sa pridal na stranu klientka a pooprdkaval pracovnika ustredia, ktory sa podla vsetkeho vo veci nevyznal a on, t.j. pracovnik pobocky to vidi uplne inak.


- neschopnosť vybaviť EUR výpis z účtu, aby chodil za kalendárny
Uz bez komentara.


- arogancia a takmer žiadne ospravedlnenie....
Len potvrdzujes moju teoriu. Okrem toho tu vstupuje dalsi fenomen. Tazko nazvat co to je. Ale pocul som ako jeden supervizor (dlhorocny a skuseny pracovnik, casto zastupca riaditela) na pobočke mal zazitok, ked novacika poziadal aby zalozil isté spisy do skrin a ten mu na to povedal: "Zalozte si to sam, zaiste mate lepsi plat ako ja"!

Tak diky M3G za spetnu väzbu.
M3G
04.11.07,12:57
Uplne neprofesialne. Tu je vidiet, co stale vravim. Ak vam niekto na pobocke nieco slubil, neberte to na 100%. Presne ako misomiso, co stale tvrdi, ze zlyhalo ustredie. Vidim to inak. Pracovnik na pobocke, ktory je pod tlakom planov naslubuje hory-doly. Ziadost ide na ustredie, uver bol zamietnuty, dovod sa nedozvedel, ale pracovnik pobocky sa pridal na stranu klientka a pooprdkaval pracovnika ustredia, ktory sa podla vsetkeho vo veci nevyznal a on, t.j. pracovnik pobocky to vidi uplne inak.

Tak diky M3G za spetnu väzbu.

Niet začo, rád sa podelím so svojimi skúsenosťami.

Mimochodom, s horeuvedeným fenoménom som sa stretol aj v ostatných bankách, je zapríčinený pravdepodobne nedostatok vzdelania a tlakom vedenie na lepšie plnenie plánov.... A pritom stačí tak málo.

Konkrétne ja som bol nedávno vybavovať úver vo VÚB, predbežne mi ho schválili, bohužiaľ som však nesplnil jednu malú podmienku (na ktorú som nebol upozornený) a úver mi zamietli. Bežal som teda ešte do TB a SLSP, aby som zistil, za akých podmienok mi dajú úver. V Tatra banke som sa stretol s vysokým úrokom a neprofesionálnosťou(ako som v predchádzajúcom príspevku spomínal), v Slovenskej sporiteľni zase neúmerným čakaním na nové informácie(to čo napr. vo VÚB urobili na počkanie, nebola mi pracovníčka SLSP schopná vybaviť za týždeň - konkrétne to trvalo 2x 8 dní, pokiaľ sa mi ozvala po podaní môjho dopytu).

Najdôležitejšie však bolo to, že keďže ma vo VÚB odpálkovali, viem už presne, aké podmienky musím splniť, aby som úver získal. Preto pri prezentácii úverov v TB a SLSP som sa pracovníčiek pri odchode spýtal, či to, čo bol problém vo VÚB, nebude problém aj u nich. Bohužiaľ mi nevedeli odpovedať a dotazovali sa na riaditeľa, a to, že zas o nejaký týždeň sa to možno dozviem.

Chcel som tým povedať to, že po doterajších skúsenostiach so získavaním výhodného úveru na bývanie by som mohol robiť úverového špecialistu(a to som študovaním strávil asi iba týždeň). Prečo toto isté neurobia aj pracovníci bánk? Majú softvérové vybavenie, interné poradenstvo zadarmo...proste možnosť vyškoliť sa na takého úverového špecialistu, ktorý by si nemusel robiť dobrý deň zo svojich zákazníkov. A na plány sa môžu zvysoka ......., nebudem predsa niekomu sľubovať to, o čom vopred viem, že to nesplním. Prečo to nemôže byť takto, nechápem. :mad:
misomiso
04.11.07,14:03
K tym HU sa mi uz nechce dookola vyjadrovat. Ale v TB sa mi dva krat stalo, ze v obalke spolu s mojim vypisom z BU bol prilozeny aj vypis ineho klienta. Naposledy to bola nejaka pani z Bratislavy. Mala tam vypis z terminovaneho uctu so stavom niekolko sto tisic Sk + samozrejme konkretne meno a konkretna adresa. Vybral som sa na tu adresu, ze jej zazvonim, oslovim ju menom a opytam sa, na jej peniaze (konkretnu sumu) ktoru ma ulozenu v banke (konkretnej banke - samozrejme). Chcel som jej poradit, aby si isla stazovat na to, ze jej vypis poslali omylom inemu klientovi. Ja som sa stazovat nemohol, pretoze mne tym nevznikla ziadna ujma.
Zvonil som, nebola doma. Tak som sa na to vykaslal, hodil som jej to do schranky. Asi sa cudovala, ze dostala vypis z banky bez obalky - dost mozne, ze to prisila postarke...
Jozef Mihál
04.11.07,14:17
M3G: Veľký súhlas.
Melnick
04.11.07,14:44
K tym HU sa mi uz nechce dookola vyjadrovat. Ale v TB sa mi dva krat stalo, ze v obalke spolu s mojim vypisom z BU bol prilozeny aj vypis ineho klienta. Naposledy to bola nejaka pani z Bratislavy. Mala tam vypis z terminovaneho uctu so stavom niekolko sto tisic Sk + samozrejme konkretne meno a konkretna adresa. Vybral som sa na tu adresu, ze jej zazvonim, oslovim ju menom a opytam sa, na jej peniaze (konkretnu sumu) ktoru ma ulozenu v banke (konkretnej banke - samozrejme). Chcel som jej poradit, aby si isla stazovat na to, ze jej vypis poslali omylom inemu klientovi. Ja som sa stazovat nemohol, pretoze mne tym nevznikla ziadna ujma.
Zvonil som, nebola doma. Tak som sa na to vykaslal, hodil som jej to do schranky. Asi sa cudovala, ze dostala vypis z banky bez obalky - dost mozne, ze to prisila postarke...
To nie je fér. Mal si to dotiahnuť do konca , chúďa poštárka. A Vysokohorská banka je zasa mimo a nedozvie sa aká je super..:cool:
misomiso
04.11.07,15:12
To ma napadlo az dodatocne, ze tym mozem dostat do podozrenia postarku. Ked som jej to tam hadzal, mal som pocit, ze robim dobry skutok (ved som to mohol hodit doma do kosa nie? - alebo predat nejakym darebakom v bare...)
Melnick
04.11.07,15:45
To ma napadlo az dodatocne, ze tym mozem dostat do podozrenia postarku. Ked som jej to tam hadzal, mal som pocit, ze robim dobry skutok (ved som to mohol hodit doma do kosa nie? - alebo predat nejakym darebakom v bare...)

Veď práve preto by to dotyčná mala dať Vysokohorskej banke vy..ať!!!!:)
A vziať si odtiaľ všetky bubáčiky.:---
Jozef Mihál
04.11.07,16:07
...Vysokohorskej banke...
Pekný nick, môj návrh znel "Dunaj banka" ale toto je lepšie.
toria
04.11.07,17:45
No nechcem sa nikoho zastávať, ale ja mám v TB aj veľmi dobré skúsenoosti. Zvlášť keď patríš medzi klientov s osobným poradcom, tam si myslím, že nie je problém žiaden .... ale na druhej strane aj VIP klient sa tu sťažoval...

Neviem myslím si, že je to od prístupu konkrétneho pracovníka ku ktorému sa dostaneme...

No a na margo, ja som tiež v piatok požiadala v TB o úver a čakám na schválenie, ale musím povedať, že mi otvorene povedali, že mi nesľubujú schválenie. Našťastie tam bolo nejaké odpustenie poplatkov za žiadosť a znalecký posudok platím až po schválení úveru. Takže som v očakávaní ....
duves
04.11.07,18:14
Zvonil som, nebola doma. Tak som sa na to vykaslal, hodil som jej to do schranky. Asi sa cudovala, ze dostala vypis z banky bez obalky - dost mozne, ze to prisila postarke...
Prepac, ale toto nebolo dobre riesenie.
duves
04.11.07,18:21
Existuju dve roviny, preco je to inak, ako chcete:
1. TB nikdy nechcela robit retail, az ich smerovanie k tomu donutilo - t.j. pokles sadzieb od roku 99 a nasledne zapojenie sa do hypotek asi od roku 2001.
2. Vseobecny nedostatok kvalitnych ludi, alebo inak povedane dostatok tych co budu denne vela hovorit a za malo penazi. Cize kvalitnych poradcov. Napokon aj tu plati (ne)milosrdny zakon trhu, oni by ich zohnali, ale za ine peniaze nez im chcu dat. Ale to trapi aj ine banky.
misomiso
04.11.07,18:42
Prepac, ale toto nebolo dobre riesenie.

A preco? To som tam mal k nej chodit kazde dve hodiny, aby som ju zastihol doma? Moze byt rada, ze sa jej vypis dostal k niekomu, kto ho nezneuzil a este je ho hodil do schranky.
misomiso
05.11.07,06:57
Tu je vidiet, co stale vravim. Ak vam niekto na pobocke nieco slubil, neberte to na 100%. Presne ako misomiso, co stale tvrdi, ze zlyhalo ustredie. Vidim to inak. Pracovnik na pobocke, ktory je pod tlakom planov naslubuje hory-doly. Ziadost ide na ustredie, uver bol zamietnuty, dovod sa nedozvedel, ale pracovnik pobocky sa pridal na stranu klientka a pooprdkaval pracovnika ustredia, ktory sa podla vsetkeho vo veci nevyznal a on, t.j. pracovnik pobocky to vidi uplne inak.


No ja to teda vidim urcite inak. Mozno v inych bankach robia rizikari, ktori su pre banku prinosom, ale v Tatra banke urcite nie. Tam robia na ustredi ludia, ktori ak by sedeli doma a iba brali plat, bolo by to pre banku lepsie.

Ak by ti dvaja, (ktori mali medzry v zakladnom vzdelanni ako aj v spravani) pocuvali co im vravim a namiesto toho ma nepresviedcali, ako zle manazujem firmu, tak by sme dnes za stroje platili leasing Tatra banke a nie inym bankam. Pre nas by to nebola ziadna zmena (platit musime tak ci tak) ale TB by ziskala dva krat. Po prve by brala uroky (nikdy v historii firmy sme nemeskali s leasingovou platbou ani den) a po druhe by si budovala lojalny vztah s nami ako s klientom.

Ak by boli regule (nastavene z ustredia) ustretove ku klientom, tak by som asi pred dvoma rokmi zobral kontokorent (bol som ochotny rucit sukromnou nehnutelnostou v asi 10 - nasobnej hodnote). Bolo mi povedane, ze sukromnou nehn. nemozno rucit za firemny uver. Boli mi ponuknute dalsie dva produkty, ktore som nepotreboval, cize model: amer. hypoteka - terminovany vklad - kontokorent.

Ak by mali pred rokom rizikari v TB schopnost usudku aspon priemerneho obcana, dali by si vysvetlit jednoduche veci, tak by som dnes nespladal HU Ludovej banke ale Tatra Banke. V TB neverili vlastnemu znalcovi !!! a na centrale znizili hodnotu nehnutelnosti a tym aj sumu HU. Vysvetloval som im, ze ak mi daji o 1 mil. menej, znemoznia mi vyuzivat nehnutelnost, a tym aj splacat. Princip bol v tom, ze ja som mal ten milion v hotovosti, ale potreboval som ho vyuzit na aspon zakladnu rekonstrukciu interieru (kurenie, okne a pod.) aby som budovu mohol prenejat svojej s.r.o. a aby som mohol HU splacat z najomneho. Ak by mi dali o milion menej, tak by som sice budovu mohol kupit, ale nemohol by som ju uz prenajat s.r.o a tym padom by som v podstate nemal z coho splacat. Pre mna tym cela transakcia stracala vyznam, predsa nebudem kupovat na HU budovu, ktora stoji ladom a chatra. Kazdopadne by splacanie HU bolo ohrozene. To im ale vobec neprekazalo. Kludne by mi takyto HU poskytli, vobec by im nevadilo, ze nebudem mat z coho splacat.

Skratka v TB mate pocit, ze hovorite s malym deckom, iba s tym rozdielom, ze mnohe deti si nakoniec predsa len nechaju vysvetlit...
duves
05.11.07,18:48
Ak by mi dali o milion menej, tak by som sice budovu mohol kupit, ale nemohol by som ju uz prenajat s.r.o a tym padom by som v podstate nemal z coho splacat. Pre mna tym cela transakcia stracala vyznam, predsa nebudem kupovat na HU budovu, ktora stoji ladom a chatra. Kazdopadne by splacanie HU bolo ohrozene. To im ale vobec neprekazalo. Kludne by mi takyto HU poskytli, vobec by im nevadilo, ze nebudem mat z coho splacat.

Skratka v TB mate pocit, ze hovorite s malym deckom, iba s tym rozdielom, ze mnohe deti si nakoniec predsa len nechaju vysvetlit...
No vidim to tak, ze si kupoval starsiu nehnutelnost, ktora si vyzadovala rozsiahlu rekonstrukciu. V podstate tam treba osetrit skutocnost, ze ak ju ciastocne zdemolujes (ako medzistav) jej likvidna hodnota na trhu vyrazne poklesne. Cerpanie treba nastavit na tranze, aby klient bol spokojny a banka mala istotu, ze nebude mat ohrozenu navratnost v pripade predaja. Ono sa moze stat pri buracich pracach kadeco, napr. majitela prejde parny valec a je po srande. Banke zostane ako zalozne pravo prave polorozobrata nehnutelnost bez strechy a pod. Mozno tam kde ti dali hypoteku bez problemov, na tieto rizika nepozerali. Ich problem, i ked beriem, ze si pochvalujes.




Výborný článok o prístupe ku klientom (najmä vo vzťahu k bankovým poplatkom) je v blogu Martina Vystavila v dnešnom Sme: http://www.sme.sk/c/3569275/Zahada-bankovych-poplatkov.html (http://www.sme.sk/c/3569275/Zahada-bankovych-poplatkov.html)
stojí za prečítanie
P.S. Zaujímavá je aj následná diskusia
To beriem a je to o to konfrontacne, ze kedysi TB mala Eliot, ktory mal princip, resp.fungoval na principe ako sa pise v clanku Sme. Teda bez poplatkov. Klienti na uctoch drzali iba nevyhnutnu likviditu pre obchodne transakcie a TB prisla po 4 rokoch (ci kolkych vlastne), ze na tom preraba. Lenze, potom ale nech sa pise aj o sprivatizovanej železnicnej spolocnosti, ktora zatvorila stratove trate. Napr. kedysi sa dalo cestovat na Zahorie, tusim do plaveckeho podhradia. Teraz sa neda. Osobne si myslim, ze ak budem mat predajnu „Ovocie-zelenina“ tak nemozem predavat iba tovar, ktory mi vynáša, ale aj tovar, ktory dostiahne klienta, resp. uz neodide taky len preto, ze mi nieco chyba v sortimente.
Teraz v novembri opet bude fungovat 100% internetova banka (mbanka), tak som zvedavy na reakcie a na ich poplatky.
misomiso
05.11.07,19:08
No vidim to tak, ze si kupoval starsiu nehnutelnost, ktora si vyzadovala rozsiahlu rekonstrukciu. V podstate tam treba osetrit skutocnost, ze ak ju ciastocne zdemolujes (ako medzistav) jej likvidna hodnota na trhu vyrazne poklesne. Cerpanie treba nastavit na tranze, aby klient bol spokojny a banka mala istotu, ze nebude mat ohrozenu navratnost v pripade predaja. Ono sa moze stat pri buracich pracach kadeco, napr. majitela prejde parny valec a je po srande. Banke zostane ako zalozne pravo prave polorozobrata nehnutelnost bez strechy a pod. Mozno tam kde ti dali hypoteku bez problemov, na tieto rizika nepozerali. Ich problem, i ked beriem, ze si pochvalujes.


Vies co mi vadi na bankach (asi na TB predovsetkym) - ze sa CHCE podielat na mojom zisku z podnikania, ale zaroven NIE JE ABSOLUTNE OCHOTNA ZNASAT AKEKOLVEK RIZIKO spojene s tymto podnikanim. Ja viem, ze banka investuje peniaze klientov, ja viem, ze musi byt opatrna, ja viem, ze nie je charita, ja viem, ze rizikar je v banke na to, aby ju chranil pred rizikami plynucimi z poskytnutia uveru.

lenze ty si teraz spravne vystihol mieru rizika, ktore by mohlo banke hrozit. ZE BY MA POCAS TYCH 3 MESIACOV PRESIEL PARNY VALEC. Lenze ako iste vies, riziko, ze by ma prave v takomto obdobi presiel parny valec nie je naozaj vysoke, navyse rozdiel v cene nehnutelnosti so zhnitymi 30 rocnymi oknami (oproti vyburanym oknam) je tiez zanedbatelny.

Skratka - vsade su mi ochotni uverit, ze ich neobtiahnem, iba v TB s tym maju vecny problem.

To, ze TB nie je ochotna pripustit absolutne ziadne riziko (ani teoreticke) je podla mna NEMORALNE, pretoze to zaklada NEROVNOPRAVNY vztah. Ja, ako majitel s.r.o. musim znasat pomerne vsoke riziko spojeme s tym, ze nas podnikatelsky ucet zo zakona nemoze byt chraneny fondom na ochranu vkladov, nakolko ten chrani iba fyzicke osoby. Dokonca aj fyzicke osoby podstupuju riziko - minimalne tym, ze fond nechrani 100% vkladov, ale mysli iba nejakych 90% a aj to iba do urcitej vysky.

Teda ja musim ako sporitel podstupit riziko, ak zverujem banke financie do spravy, ale TB nie je ochotna znasat ani teoreticke riziko ak mi peniaze poziciva. Kazdopadne si myslim, ze takto sa daleko nedostanu. Uz iba na mojom (nasom) pripade prisli o dost penazi tym, ze vyuziva produkty nie ich ale inych bank. Teraz zrazu pred 3 tyzdnami ich osvietilo, ze nam chcu pozicat a dokonca bez akehokolvek zabezpecenia. Lenze prisli v dobe, kedy to nejako surne nepotrebujeme a navyse dali take podmienky, ktore su pre nas nevyhodne. Teraz sa tvaria div nie urazene, ze sme uver neakecptovali. Ked sme ale potrebovali peniaze na zabezpecenie svojich (podotykam ze zivotaschopnych a perspektivnych) podnikatelskych aktivit, tak sa tvarili, ze mame svrab a choleru...
duves
06.11.07,08:14
Jozef Mihál
06.11.07,08:41
Bravo. A keďže je to stále málo, TB zvýšila od 1.11.2007 poplatky za správu účtov. Bravo.
duves
06.11.07,10:04
Ano, lebo to su fixne naklady klientov. A banka ma istotu, ze ich dostane.
ivuku
07.11.07,13:56
Ahojte,

chcela bsom sa opytat na HU od Slovenskej Sporitelne. Co si o tom myslite
lubos.tinak
19.11.07,12:43
mimotemy

Najlepšia hypotéka je taká, ktorú si nezoberieš :D

A teraz vážne, nikdy sa nedá povedať, ktorá hypotéka je dobrá (prípadne lepšia). Tu skôr ide o banku, prístup zamestnanca a celkovú kultúru banky. Úvery sú skoro rovnaké, poplatky sú obdobné a kde tu je nejaká akcia. Tá sa dá využiť a žiadateľ bude mať dobrý pocit ušetrených peňazí. No akcia pominie a potom sa bude hnevať na všetko a všetkých. Bude nespokojný.
Preto by som odporúčal osobný kontakt s bankou (bankárom), lebo tak zistíte ako sa bude banka chovať keď budete mať problém.
Okrem toho sa každá banka správa inak ku každému klientovi. VIP klienti to majú ľahšie a my ostatný zase ťažšie. No a tak doporučujem v prvom rade osloviť domácu banku (pokiaľ ste tam spokojný), prípadne navštíviť inú banku vo vašom meste (kde je všeobecná pohoda).
AndrejG
21.11.07,23:12
Ja som bol stastny klient TB az pokym som potreboval uver. Dostal som ho sice rychlo, ale ked som potom cokolvek potreboval, spoznal som pravy charakter banky. Na kazde dodatocne papiere, ktore som potreboval napr. pre stavebny urad som cakal 2-3 mesiace aby mi potom povedali, ze nieco im este chyba a znova sa to tahalo. Hned ako budem mat znalecky, presuniem ten uver do sporitelne a v TB zrusim vsetky ucty. Neuveritelne sa na to tesim, ked pridem do pobocky s kartami, ze chcem vsetko zrusit.
duves
22.11.07,05:53
Hned ako budem mat znalecky, presuniem ten uver do sporitelne ....
Ako presunies?:eek:
Chces povedat, ze poziadas o uver v sporke?
Tam ta najdu v uverovom registri, ze v inej banke mas poziadane o hypoteku a v akom objeme. Budu chciet vysvetlenie co je s tym, ci je to zamietnute a z akeho dovodu, alebo je ziadost stiahnuta. Tak vela stastia.
lubos.tinak
23.11.07,06:10
Ja som bol stastny klient TB az pokym som potreboval uver. Dostal som ho sice rychlo, ale ked som potom cokolvek potreboval, spoznal som pravy charakter banky. Na kazde dodatocne papiere, ktore som potreboval napr. pre stavebny urad som cakal 2-3 mesiace aby mi potom povedali, ze nieco im este chyba a znova sa to tahalo. Hned ako budem mat znalecky, presuniem ten uver do sporitelne a v TB zrusim vsetky ucty. Neuveritelne sa na to tesim, ked pridem do pobocky s kartami, ze chcem vsetko zrusit.


Nie som fanúšik jednej banky, ale výberom sporiteľni asi nezískaš. Skôr by som sa orientoval na menšie a stabilné banky, ktoré si klienta vážia a radi mu pomôžu. Niekedy je rada lepšia ako celý obchod. TB, SLSP a VUB patria medzi najväčšie banky a väčšina klientov je tam definovaná ako kus, prípadne ďalší v poradí. No a z druhej strany ten nával ľudí v SLSP (hlavne starších), to čakanie v rade to by som asi nevydržal.
Prevzatie (presunutie) úveru robia banky ak sa im to oplatí. V prvom rade by som sa najprv dohodol s preberajúcou bankou. Prebral by som možnosti a postupy, dohodol sa na podmienkach. Potom budeš mať skôr jasno či sa ti to oplatí a čo to bude stáť. No a zistíš aj prístup, lebo preberanie úveru je zložitejšie ako poskytnúť úver nový.
duves
28.12.07,15:01
AndrejG
28.12.07,22:08
Ako presunies?:eek:
Chces povedat, ze poziadas o uver v sporke?
Tam ta najdu v uverovom registri, ze v inej banke mas poziadane o hypoteku a v akom objeme. Budu chciet vysvetlenie co je s tym, ci je to zamietnute a z akeho dovodu, alebo je ziadost stiahnuta. Tak vela stastia.

O com preboha tocis? Proste splatim jeden uver druhym(nie hypo dalsou hypo, viem, ze to sa neda), tie peniaze z druheho uveru nepojdu na moj ucet ale rovno na ucet TB, ja s nimi nebudem nijako disponovat.
lubos.tinak
29.12.07,07:16
No neviem aké máš skúsenosti s bankami, ale asi si to predstavuješ veľmi jednoducho. Ty si chceš vziať iný úver (nie hypo.), no a aký bude účel úveru? Ak žiadny, tak prvé disponovanie bude keď vyplníš prevodný príkaz v SLSP na presun peňazí do TB. Tam už samozrejme musíš mať dohodnuté podmienky na predčasné splatenie hypo. úveru (súhlas banky, prichystaný dodatok k zmluve na podpis). To že ty tam pošleš len peniaze nič neznamená.
Je tiež otázne či nový úver bude lacnejší. Vo všeobecnosti sú HU s najnižším úrokom. Všetky ostatné majú úrok vyšší (aj americká hypo.). Ja osobne by som si to nechal prerátať, či náhodou tá zmena banky a úveru nebude drahšia. Jedine, že by ti tam vadilo aj niečo iné.
durisovad
29.12.07,08:49
Som asi mimo temy, ale neda mi nenapisat, co som videla:
NEOPUSTIM TA DO SMRTI. TVOJA HYPOTEKA
AndrejG
29.12.07,16:26
No neviem aké máš skúsenosti s bankami, ale asi si to predstavuješ veľmi jednoducho. Ty si chceš vziať iný úver (nie hypo.), no a aký bude účel úveru? Ak žiadny, tak prvé disponovanie bude keď vyplníš prevodný príkaz v SLSP na presun peňazí do TB. Tam už samozrejme musíš mať dohodnuté podmienky na predčasné splatenie hypo. úveru (súhlas banky, prichystaný dodatok k zmluve na podpis). To že ty tam pošleš len peniaze nič neznamená.
Je tiež otázne či nový úver bude lacnejší. Vo všeobecnosti sú HU s najnižším úrokom. Všetky ostatné majú úrok vyšší (aj americká hypo.). Ja osobne by som si to nechal prerátať, či náhodou tá zmena banky a úveru nebude drahšia. Jedine, že by ti tam vadilo aj niečo iné.

Je to uver na byvanie od sporitelne. Ma rovnake podmienky ako hypotekarny, ale inak sa vola, lebo podla zakona sa neda splatit jedna hypoteka druhou. Takze ked chce banka pretiahnut klienta, musi si pomoct takto. Uz v sporitelni jeden uver mam a podmienky mam ovela lepsie ako v TB, preto tam chcem aj ten druhy. V TB mam predbezny suhlas na predcasne splatenie, v sporke na presunutie uveru. Cakam iba na znalecky posudok novej stavby. Ide mi aj o princip, v TB ma dost nahnevali, takze ked uver bude inde, zrusim tam aj vsetky ucty a idem prec. Vzdy ked ma nejaka banka nahneva, riesim to radikalne, uz som takto zrusil ucet aj vo VUB. Keby to robil kazdy, kvalita sluzieb by bola niekde uplne inde.
Bionda
29.12.07,16:42
My sme vybavili úver v Tatra banke veľmi flaxibilne a rovnako to bolo aj s úhradou. Naozaj závisí od klienta a od toho ich bodovania a podľa toho je aj výhodnosť.
lubos.tinak
29.12.07,18:52
Každá banka má tzv. skóring, kde si začleňuje klientov od "bezvýznamných" až po VIP. No je tu riziko že ak klesnete o triedu nižšie, aj banka zmení prístup na nižšiu triedu.
Skôr si myslím, že najdôležitejší je prístup zamestnanca banky, ktorý s vami prichádza do styku. Jeho ochota (prípadne neochota) pomôcť a poradiť klientovi je tým prvým signálom pre spokojnosť (nespokojnosť) s bankou.
Čo sa týka poplatkov, najdrahšie banky sú tie najväčšie, ktoré majú veľký počet klientov. Tie menšie banky sú zase o niečo lacnejšie. Záleží len na tom ktorú banku si klient vyberie, kde je spokojný s pomerom prístup/poplatky.

K nákladom so zmenou úverovanej banky nepatrí len len nový úroky, ale aj poplatok za vedenie úverového účtu, poplatok spojený s predčasným splatením úveru a poplatok pri podpise novej úverovej zmluvy (pri preberaní úveru je možné tento poplatok odpustiť). Ak banka odpustí tento poplatok, to znamená, že má vážny záujem o tohto klienta a neradí ho medzi štandardných klientov.
duves
29.12.07,20:13
Som asi mimo temy, ale neda mi nenapisat, co som videla:
NEOPUSTIM TA DO SMRTI. TVOJA HYPOTEKA
Ano, je to skoro ako smrtelne zovretie.
http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=230
AndrejG
29.12.07,20:18
Som v TB uz nejaku dobu VIP klient, ale niekedy tak so mnou nejedenaju. Navyse, mam ucty v bankach kde mam par korun a jednaju so mnou uplne inak, na urovni. Aj preto uz v TB nechcem byt.


Bionda: Uver som dostal doslova za par dni, vsetko islo ako po masle. Ale ked som potom neskor potreboval nejake veci, so vsetkym bol problem. Asi pol roka som cakal na papier, ze povoluju rekonstrukciu tej stavby a to som musel asi 3-4x prist osobne do banky a urgovat, nech sa s tym konecne pohnu.
VladoaKatka
30.12.07,07:50
Každá banka má tzv. skóring, kde si začleňuje klientov od "bezvýznamných" až po VIP. No je tu riziko že ak klesnete o triedu nižšie, aj banka zmení prístup na nižšiu triedu.
Skôr si myslím, že najdôležitejší je prístup zamestnanca banky, ktorý s vami prichádza do styku. Jeho ochota (prípadne neochota) pomôcť a poradiť klientovi je tým prvým signálom pre spokojnosť (nespokojnosť) s bankou.
Čo sa týka poplatkov, najdrahšie banky sú tie najväčšie, ktoré majú veľký počet klientov. Tie menšie banky sú zase o niečo lacnejšie. Záleží len na tom ktorú banku si klient vyberie, kde je spokojný s pomerom prístup/poplatky.

To je pravda, a nemalo by to tak byť. Ale platí to nielen TB ale aj v OTP, VUB aj v ostatných. Pokial máte peniaze u nich dlhodobo uložené, sú milé, ochotné, chcú radiť, akonáhle im poviete, že ten TÚ chcete zrušiť a zobrať peniaze, lebo ich potrebujete, v tom momente si ani nespomenú na Vaše meno a pritom to majú pred sebou napísané.

Najviac ma najedovalo to, že pracovníčka banky, ktorá Vás rok obsluhovala pri prepážke, sa zrazu stane Vašim osobným poradcom pre vaše podnikanie, a silou mocou chce s Vami rokovať, o tom, aby ste svoje peniaze nechali tak a radšej si zoberte úver. To ju vôbec nezaujíma, či ja ten úver chcem alebo nie, ale Vás presviedča, že to bude pre Vás výhodnejšie.
misomiso
30.12.07,09:24
chce s Vami rokovať, o tom, aby ste svoje peniaze nechali tak a radšej si zoberte úver. To ju vôbec nezaujíma, či ja ten úver chcem alebo nie, ale Vás presviedča, že to bude pre Vás výhodnejšie.

No to ale zalezi na tom, ako sa k tomu postavis ty. Na rokovanie vzdy treba aspon dvoch. Ja som take pokusy tiez zaregistroval a rokovanie skoncilo po par sekundach...:)

Netreba sa nechat zviklat, a hlavne sa treba oslobodit od predstavy, ze niekto z banky nam bude ponukat nieco, co je pre nas vyhodne iba preto, ze ma na to vzdelanie.
VladoaKatka
30.12.07,11:18
No to ale zalezi na tom, ako sa k tomu postavis ty. Na rokovanie vzdy treba aspon dvoch. Ja som take pokusy tiez zaregistroval a rokovanie skoncilo po par sekundach...:)

Netreba sa nechat zviklat, a hlavne sa treba oslobodit od predstavy, ze niekto z banky nam bude ponukat nieco, co je pre nas vyhodne iba preto, ze ma na to vzdelanie.

... tak isto, len som si sadla, keď mi povedala, načo ma zavolala, už som aj išla preč. Ja si úver zoberem tam, kde mi to bude najvýhodnejšie, a nie aby moje vlastné peniaze mi požičali za nekresťanský úrok.
lubos.tinak
31.12.07,06:12
mimotemy
Netreba to brať osobne, tí pracovníci si len robia svoju prácu. Veď banky nežijú z vkladov, ale z toho čo požičajú :)
Okrem toho každý z nás nejako začínal, niečo sa naučil a potom začal uplatňovať v praxi. Z druhej strany každý mal začiatok ťažký (teda aspoň väčšina čo poznám) tak prečo to niekomu zľahčiť :D

Čo sa týka ekonomického pohľadu, cudzie zdroje vo firme sú lacnejšie ako vlastné. Čím viac cudzích zdrojov, tým je výnosovosť vlastného kapitálu vyššia (samozrejme len do určitého bodu). Ja by som sa nebál vziať cudzie zdroje, no samozrejme za lepších podmienok ako štandardne (pokiaľ mám v uvedenej banke peniaze). Nehovoriac o tom, že vyberať si budem s troch nezáväzných ponúk. Okrem toho by som sa snažil vytĺcť vyšší úrok na klade. Nech je obchod obojstranne výhodný.
Manual
31.12.07,06:32
No to ale zalezi na tom, ako sa k tomu postavis ty. Na rokovanie vzdy treba aspon dvoch. Ja som take pokusy tiez zaregistroval a rokovanie skoncilo po par sekundach...:)

Netreba sa nechat zviklat, a hlavne sa treba oslobodit od predstavy, ze niekto z banky nam bude ponukat nieco, co je pre nas vyhodne iba preto, ze ma na to vzdelanie.
Presne tak, tiež mám podobné skúsenosti. Hneď pri prvom pokuse o takúto konverzáciu zo strany pracovníčky banky, treba jej dať najavo, že vaša starosť o mňa ma teší ale až budem potrebovať úver, tak požiadam oň sám a samozrejme že si preverím ponuku aj iných bánk. A od tej doby mám pokoj, nič neponúkajú.
A najviac sa pobavím na nacvičenej vete pracovníčok VUB aspoň u nás.
Ako vám môžem pomôcť ? Raz som jej zo srandy odpovedal, že pomohli by ste mi, keby ste za mňa pokračovali v splácaní stavebného sporenia. Nechápavo sa na mňa zadívala. Potom som jej povedal, že som jej len odpovedal na jej otázku.:)
zuzka0303
09.01.08,12:09
Ahojte poradáci,

poprosila by som vas o radu, chcela by som si kupit byt ( prostrednictvom hypotekárneho úveru) a neviem sa rozhodnut, ci v Bratislave (1 izbovy) alebo v Poprade (2- 3 izbovy), kam by som sa chcela o dva - tri roky prestahovat. Neviem ci je lepsie investovat do bytu v Bratislave - ktorý by som o dva - tri roky predala ( hadam by hodnota stupla) alebo v Poprade (lebo aj tam stupa cena bytu kazdym rokom).

Dakujem velmi pekne.
misomiso
09.01.08,12:13
Ak chces byt na HU tak ako ho mozes o dva roky predat ???
misomiso
09.01.08,12:17
A najviac sa pobavím na nacvičenej vete pracovníčok VUB aspoň u nás.
Ako vám môžem pomôcť ? Raz som jej zo srandy odpovedal, že pomohli by ste mi, keby ste za mňa pokračovali v splácaní stavebného sporenia. Nechápavo sa na mňa zadívala. Potom som jej povedal, že som jej len odpovedal na jej otázku.:)

Ta veta vznikla asi mechanickym prekladom anglickeho "Can I help ypu?" Ale nepouzivaju ju nahodou. Snazia sa nou zakaznika presvedcit, ze poskytovanim bankovych sluzieb POMAHAJU klientom, teda ze su akasi charita a ze ich ponuky musia byt pre klienta vzdy a automaticky vyhodne.
zuzka0303
09.01.08,12:19
je to mozne, prostredníctvom predcasneho splatenie HU
misomiso
09.01.08,12:21
Obavam sa ze nie skor ako po 4 rokoch a aj potom je to zvycajne pre klienta dost zdlhave a nevyhodne.
zuzka0303
09.01.08,14:51
vcera som to bola priebezne zistovat, ale ako bolo vyssie pisane, asi su to len castokrat sluby banky, ze to nie je problem. ale rada by som vedela tvoj nazor na to, kde byt kupit
duves
09.01.08,18:05
Obavam sa ze nie skor ako po 4 rokoch a aj potom je to zvycajne pre klienta dost zdlhave a nevyhodne.
Nie, moze to splatit skor. 4 roky sa viazu na vratenie štatneho prispevku, ak by jej štát prispieval. Ale moze sediet to, ze to moze byt nevyhodne. Alebo inak povedane: predcasne splatenie hypoteky v ramci predaja bytu bude iba vtedy vyhodne ak na transakcii zarobi.

Zuzka0303: uz sa objavuju spravy, ze ceny bytov v BA nebudu tak blaznivo rast (ziadnych 20 či 30% ročne). Je coraz mensi zaujem o prenajmy. Potencial moze byt v Poprade a vobec miest mimo BA.
ROMBOR
10.01.08,11:54
Obavam sa ze nie skor ako po 4 rokoch a aj potom je to zvycajne pre klienta dost zdlhave a nevyhodne.
HU sa da predcasne splatit bez poplatkov k terminu fixacie urokovej sadzby ... ak zafixujes na 2 roky, po dvoch rokoch, ked sa ti bude menit urokova sadzba jednoducho poziadas o predcasne splatenie ... ak chces splatit v inom termine, ako je termin fixacie urokovej sadzby - da sa, ale s poplatkom ..
r
misomiso
10.01.08,12:07
HU sa da predcasne splatit bez poplatkov k terminu fixacie urokovej sadzby ... ak zafixujes na 2 roky, po dvoch rokoch, ked sa ti bude menit urokova sadzba jednoducho poziadas o predcasne splatenie ... ak chces splatit v inom termine, ako je termin fixacie urokovej sadzby - da sa, ale s poplatkom ..
r

No dobre, ale to musis mat cash v ruke pred tym, ako predas byt. Pochybujem, ze niekto, kto dnes potrebuje HU na kupu bytu bude schopny o dva roky vytiahnut celu sumu len tak z vacku. Netreba zabudat na to, ze byt je zalozeny bankou a pochybujem, ze najdete jupca, ktory len tak vysoli peniaze, aby si majitel najprv vysporiadal zavazky voci banke.

Vsetko je to velmi zdlhave, jednania s bankami su asi tak 10 x narocnejsie ako sa uvadza v reklamach. Brat HU na 2 alebo hoci na 4 roky je podla mna privelky luxus, vykupeny obetovanim podstatnej casti zivota pre nic.
misomiso
10.01.08,12:14
vcera som to bola priebezne zistovat, ale ako bolo vyssie pisane, asi su to len castokrat sluby banky, ze to nie je problem. ale rada by som vedela tvoj nazor na to, kde byt kupit

Tazko ti niekto odpovie na to, ako si chces usporiadat zivot. Ak chces na transakcii zarobit, potom je uplne jedno, ci kupis v BA alebo v PP, otazka je, ako kupis, teda ci za trhovu cenu, ci pod, alebo nad.

Napr. ja som tiez v PP nieco kupoval, a bol som prekvapeny, ze ceny novych bytov (napr. pri nemocnici) sa uz teraz rovnaju cenam novych bytov v BA. Pritom v BA je napr. aspon aka-taka moznost prenajmu, ale v PP tam mozes iba byvat. Na druhej strane, ak sa ti podari kupit v PP nieco vyhodne, tak urcite neprerobis.
ROMBOR
11.01.08,06:52
No dobre, ale to musis mat cash v ruke pred tym, ako predas byt. Pochybujem, ze niekto, kto dnes potrebuje HU na kupu bytu bude schopny o dva roky vytiahnut celu sumu len tak z vacku. Netreba zabudat na to, ze byt je zalozeny bankou a pochybujem, ze najdete jupca, ktory len tak vysoli peniaze, aby si majitel najprv vysporiadal zavazky voci banke.

Vsetko je to velmi zdlhave, jednania s bankami su asi tak 10 x narocnejsie ako sa uvadza v reklamach. Brat HU na 2 alebo hoci na 4 roky je podla mna privelky luxus, vykupeny obetovanim podstatnej casti zivota pre nic.
v mojom pripade to budem riesit nasledovne - zalozil som byt, vzaj HU, kupil pozemok a zacal stavat ... ked bude hruba stavba, prehodim tarchu z bytu na rozostavanu stavbu a tym padom budem s bytom moct kludne disponovat ... banke je jedno, na akej nehnutelnosti je tarcha, dolezite je, aby bola ohodnotena v rovnakej vyske ... moznosti je ozaj viac ... aj ked uznavam, ze banky to casto velmi stazuju - a TB obzvlast :)
r
misomiso
11.01.08,16:27
Samozrejme, ak mas viac nehnutelnosti, mozes s nim takto "sachovat". Ale to "prehodim" - to v praxi znamena zacat so sudnoznaleckym posudkom na novu nehnutelnost, potom jednat s bankou, (suvisace poplatky) a potm skoncit na katastri - vkladat zalozne pravo a zasa vybavovat zrusenie zalozneho prava na prvu nehn. Celkom dost na to, ze to nazyvas "prehodenim". :)

... a este som zabudol - vybavit poistku na novu nehn. s vinkulaciou banke, ktoru bude banka akceptovat.
ROMBOR
11.01.08,20:10
Samozrejme, ak mas viac nehnutelnosti, mozes s nim takto "sachovat". Ale to "prehodim" - to v praxi znamena zacat so sudnoznaleckym posudkom na novu nehnutelnost, potom jednat s bankou, (suvisace poplatky) a potm skoncit na katastri - vkladat zalozne pravo a zasa vybavovat zrusenie zalozneho prava na prvu nehn. Celkom dost na to, ze to nazyvas "prehodenim". :)

... a este som zabudol - vybavit poistku na novu nehn. s vinkulaciou banke, ktoru bude banka akceptovat.
bral som si uz 2 HU, takze cely proces je mi velmi dobre znamy, pocnuc sudnoznaleckym posudkom, cez podpisanie zaloznej zmluvy a vinkulaciu poistky nehnutelnosti v prospech bamky .... az po navrh na vklad do katastra so zaloznym pravom v prospech banky ... samotna zmena zalozneho prava (zmena zalozenej nehnutelnosti) predstavuje ai len tretinu "vybavovaciek", ako pri samotnom vybavovani HU ... v tom ozaj nevidim problem, "casovy tlak" tam tiez uz nie je taky velky, ako pri vybavovani HU a kupe nehnutelnosti ..
adelia
12.01.08,08:34
vieš mi poradiť tú možnosť,ktora banka ma lepší prístup ku klientom ohľadne vybavenia hypotekarneho uveru?Aj co sa rychlosti,aj výšky uroku týka?Ďakujem
duves
12.01.08,10:39
vieš mi poradiť tú možnosť,ktora banka ma lepší prístup ku klientom ohľadne vybavenia hypotekarneho uveru?Aj co sa rychlosti,aj výšky uroku týka?Ďakujem
ČSOB potrebuje zostat v silnej štvorke. Tak tam.
lubos.tinak
12.01.08,11:46
vieš mi poradiť tú možnosť,ktora banka ma lepší prístup ku klientom ohľadne vybavenia hypotekarneho uveru?Aj co sa rychlosti,aj výšky uroku týka?Ďakujem

Nie je to jednoduché poradiť banku, nakoľko podmienky sú veľmi podobné. Ak je jedna banka dobrá v jednom meste, neznamená že je dobrá aj v inom meste. Vždy ide o ľudí ktorí tam pracujú, o ich prístup ku klientovi, o ich ochotu.
Skôr by som odporučil prejsť si tri alebo štyri banky a medzi nimi sa rozhodnúť.

Odporučil by som vyskúšať: CSOB, VOLKSBANK, OTP, DEXIA
adelia
12.01.08,13:56
Ďakujem,mám pocit že ma čaká ešte dlhá cesta.A to by som v marci chcela začať čerpať úver.Asi moc snívam...
aknelko
14.01.08,19:25
Ako to tu tak postupne čítam, nedá mi napísať našu skúsenosť s HÚ v Tatra Banke.
My sme si s manželom poctivo obehali takmer všetky banky a v podstate v Tatra Banke k nám mali najlepší prístup a jednoznačne najlepší úrok (oproti iným bankám). Nemuseli sme takmer nič dokladovať, čo nám ulahčilo život. Peniaze sme mali na účte za 3 dni od návrhu na vklad do katastra - čo viac si môžeme priať... A nemusíme ani dokladovať všetky faktúry zo stavby, stačí fotodokumentácia.
V Tatra Banke sme zatiaľ viac-menej spokojní a nemáme dôvod meniť.
Zoltán Kovács
14.01.08,19:27
Ďakujem,mám pocit že ma čaká ešte dlhá cesta.A to by som v marci chcela začať čerpať úver.Asi moc snívam...

JA som asi mal štastie. Od začiatku vybavovania HÚ po uvoľnenie prostriedkov prešlo celkovo 8 prac dni.
zamako
15.01.08,10:27
Nie je to jednoduché poradiť banku, nakoľko podmienky sú veľmi podobné. Ak je jedna banka dobrá v jednom meste, neznamená že je dobrá aj v inom meste. Vždy ide o ľudí ktorí tam pracujú, o ich prístup ku klientovi, o ich ochotu.
Skôr by som odporučil prejsť si tri alebo štyri banky a medzi nimi sa rozhodnúť.

Odporučil by som vyskúšať: CSOB, VOLKSBANK, OTP, DEXIA

Aj ja mam dobru skusenost s CSOB...cely HU aj s prevodom na ucet trval 8 prac. dni a to sme ani neboli klientom banky.
rodolfo.r
16.01.08,13:40
Chceme si zobrať hypotéku na byt. Moja banka SLSP mi dáva úrok 5,90. VÚB 5,44. Tatra 6,69. Aký fix. si mám vybrať, keď ideme na EURo ? Poradí mi niekto, kú banku si mám vybrať ??? Ďakujem.
lorelei
16.01.08,13:59
Chceme si zobrať hypotéku na byt. Moja banka SLSP mi dáva úrok 5,90. VÚB 5,44. Tatra 6,69. Aký fix. si mám vybrať, keď ideme na EURo ? Poradí mi niekto, kú banku si mám vybrať ??? Ďakujem.

Z vlastnych skusenosti by som odporucala dat si fix na 5 rokov, aj ked ma banka Tatra aj tak presviedcala na 1 rok, uz sa potvrdili moje slova....
A z bank ti jednoznacne ukazuje SLSP....to je ale moj nazor.
duves
16.01.08,15:41
Chceme si zobrať hypotéku na byt. Moja banka SLSP mi dáva úrok 5,90. VÚB 5,44. Tatra 6,69. Aký fix. si mám vybrať, keď ideme na EURo ? Poradí mi niekto, kú banku si mám vybrať ??? Ďakujem.
Vyber si najnizsiu sadzbu pri najdlhsej fixacii - ktora sa teda da zohnat. Minimalne vsak 5 ročný fix.
lubos.tinak
17.01.08,11:37
Chceme si zobrať hypotéku na byt. Moja banka SLSP mi dáva úrok 5,90. VÚB 5,44. Tatra 6,69. Aký fix. si mám vybrať, keď ideme na EURo ? Poradí mi niekto, kú banku si mám vybrať ??? Ďakujem.

Ja by som bral fix. maximálne na 5 rokov. Tie úroky v euro zóne nie sú veľmi odlišné, aj keď základná úroková sadzba v euro zóne je momentálne vyššia ako na slovensku. A preto by som bral taký fix na 2-3 roky.

Skôr by som sa zameral na ostatné poplatky. Banky o nich veľmi nehovoria. Tie môžu byť u niektorých bánk vyššie pri nižšom úročení a môže sa stať, že náklady spojené s úverom budú vyššie ako pri vyššom úroku. T.j. všímaj si ukazovateľ "percentuálna miera nákladov" a pýtaj sa na všetky poplatky (aj pri vedení HU, bežného účtu a na všetky skryté sumy).
stanleypqr
17.01.08,13:00
Ja som pred dvoma rokmi tiez ziadol v TB o hypotekarny uver na byt.. Myslel som si, ze mi ponuknu nejake dobre podmienky, kedze som dlhorocny verny klient, co ma v TB slovensky aj EURo ucet, akcie, vkladne knizky, fondy a co ja viem co este. To co mi vtedy ponukali - podmienky a pristup bol uplne biedny, tak som sa na nich uplne vykaslal, zobral vsetky svoje prachy a siel do HVB, teraz UNICREDIT banky. Tam to bolo tiez take male trapenie, ale teraz zlepsili cely postup a cerpanie financii moze byt uz na zaklade zavkladovania zaloznej zmluvy, co moze par dni rep. tyzden... Teraz som sa informoval na druhu hypoteku a vyslo mi myslim 5,65% co je 4,65% Bribor + 1% marza banky. Unicredit uz nerobi fixaciu, fixuje sa na polrocny Bribor.
berry
17.01.08,13:49
Ak sa jedná o dlhodobý úver , tak odporúčam VUB-čku. Aj keď nemá najnižší úrok na začiatku ( iné banky ponúkajú aj nižšie ) ale vieš, že sa rapidne nezvýši. Takže budeš mať po celý čas splácania skoro rovnakú sumu.
Ja som mala tiež negatívnu skúsenosť z SLSP ( som tam dlhodobým klientom) Keď som si išla brať lízing. tak mi ho mali schvaľovať mesiac za 30000,- (tak som sa na to vykašlala) A to som vôbec nežiadala veľkú sumu.
duves
17.01.08,14:16
.....teraz UNICREDIT banky.... ....a cerpanie financii moze byt uz na zaklade zavkladovania zaloznej zmluvy, co moze par dni rep. tyzden...
Zavkladovanie založnej zmluvy znamena, ze musí vzniknúť záložné právo banky ešte pred čerpaním úveru. Určite si to tak myslel?
Potom býva ešte čerpanie na základe podaného návrhu na vklad (záložného práva), čo je iba doklad o tom, že to tam bolo predložené.
stanleypqr
17.01.08,14:45
Zavkladovanie založnej zmluvy znamena, ze musí vzniknúť záložné právo banky ešte pred čerpaním úveru. Určite si to tak myslel?
Potom býva ešte čerpanie na základe podaného návrhu na vklad (záložného práva), čo je iba doklad o tom, že to tam bolo predložené.

asi som sa zle vyjadril s tym zavkladovanim zaloznej zmluvy.. skratka to funguje tak, ze jeden den sa poda zalozna zmluva a na druhy den sa vytiahne list vlastnictva, na ktorom uz bude figurovat zalozne pravo v prospech banky.. uff... tazko sa mi to vysvetluje, ani ja nie som nejaky expert. :-)
duves
17.01.08,14:48
.. skratka to funguje tak, ze jeden den sa poda zalozna zmluva a na druhy den sa vytiahne list vlastnictva, na ktorom uz bude figurovat zalozne pravo v prospech banky.. uff... tazko sa mi to vysvetluje, ani ja nie som nejaky expert. :-)
Tak dolu klobuk pred takym katastrom, to je naozaj expresne!
stanleypqr
17.01.08,14:53
V podstate to znamena to co si povedal a to, ze to tam bolo podane... nie ze to uz je zavkladovane - na to ma kataster 30 dni. a v Ziline dokonca viac. :mad: ale uz taky doklad staci banke na to aby uvolnila prostriedky.. priklad: chlapik si podaval ziadost o uver 23.12 a 29.12 uz mal bubaky na ucte.. znie to ako sen. idem to skusit.
willma
17.01.08,15:39
v tvojom prípade banka akceptuje LV s plombou, ktorú dá na byt na základe návrhu na vklad, záložné právo sa vyznačí neskôr.
duves
17.01.08,16:49
Mal som tušenie, ze sa jedna o navrh na vklad.
willma
17.01.08,17:45
Mal som tušenie, ze sa jedna o navrh na vklad. :D:D:D :o
svetielko01
18.01.08,17:00
tento rok su len najlepsie skusenosti z Tatra bankou, brali sme si hypoteku a do dvoch tyzdnov sme mali vsetky peniaze na ucte a mozeme ich minat kolko chceme a dom mozeme dostavat do 7 rokov a nepotrebujeme ziadne doklady, stacia fotky ...odporucam
bepo
20.01.08,11:06
tento rok su len najlepsie skusenosti z Tatra bankou, brali sme si hypoteku a do dvoch tyzdnov sme mali vsetky peniaze na ucte a mozeme ich minat kolko chceme a dom mozeme dostavat do 7 rokov a nepotrebujeme ziadne doklady, stacia fotky ...odporucam
Len škoda že potom treba chodiť každý pracovný deň do TB aspoň na 8 hod a sedieť tam za dverami s nápisom riaditeľ, čo? :)
J.J
30.01.08,14:17
...Vsetko je to asi skor o tom, aky tabulkovy rating splnate ako klient pre banku. Ak zarabate 150 litrov mesacne, nevyzivujete deti, tak Vam spravia prve posledne. Ja mam asi smolu, ze som tie tabulky nikdy nesplnal ...


precital som si celu debatu a semtam sa mi otvarali oci.......:eek:

toť moje skusenosti s TB: :)

- ca. pred 2r som si v TB vzal spotrebny uver, vtedy som mal peniaze na ucte tusim do 2dni....proste neregistrujem casovy problem.

- pred rokom som poziadal v TB o HU na kupu bytu pre deti, (na poslednu chvilu, kedze ceny potom stupali nenormalne, zaroven som splatil menovany spotrebny - jedine tam ma nasr...vyska poplatku za predc.splatenie).
Riesili sme to "amerikou" lebo som bral viac, ako mal kupovany 1i-byt hodnotu (pri "amerike" je banke jedno, na co to pouzijes, no zaroven daju len tusim 70% zakladanej nehnutelnosti) a zaroven som vedel, ze ho budem chciet predcasne splatit (am.ma nevyhodnejsie sadzby ako klas.HU!) - takisto to bolo o tom, ze som prisiel, poziadal, zalozil vl.byt, a Sk boli na ucte razdva.... nepamatam presnu dobu, no nepamatam, ze by som kvoli tomu mal nervy nadranc.

- teraz planujem vziat novy HU (samozrejme zaroven so ziadostou o splatenie "ameriky") - takisto sme v TB druzne podebatovali, priniesol som minuly tyzden potrebne podklady, medzitym boli pozriet nehn. kvoli ich odhadu a vcera mi telefonovali, ze vsetko je schvalene, po splateni "am." pojdem uz len na kataster po plombu a fertig. V pripade, ze nedojde ku cerpaniu novej HU (kupa zatial nie je 100% ista), nie je problem, "prepadne" len poplatok 2000Sk, poplatok za ocenenie nehn. zaplatim (odrata sa) len pri skutoc.cerpani HU

mozno to vnimam casovo inak, kedze vsetko som riesil s predstihom, (gottseidank som sa vdaka banke nedostal do casoveho stresu), no i tak to ani raz netrvalo v takych extremoch, ako su tu popisane.

mimotemy :
ine skusenosti - nie hypotekarne - mam s bubkou, kde som tresol papiermi o stol a ukoncil veskeru spolupracu "zo dna na den" ked pohar trpezlivosti po niekolkych skolackych chybach, ktore si aj priznali a ospravedlnili sa, pretiekol.
tolko neprofesionality som nevidel ani u hajzlbaby.......!

P.S. nie som ani zamestnancom TB, ani v ziadnom inom spojeni ako by sa podla mojich slov mohlo zdat...proste tak to prebiehalo u mna.
takisto nie som klient s mes.prijmom 150litrov, proste "bezny" maly zivnostnik s prijmom rodiny mierne nad celoslov.priemerom a s dvoma detmi...
misomiso
30.01.08,15:13
Ja Ti blahozelam...:)
Kleine
31.01.08,15:02
Tu je moja čerstvá skúsenosť.
Dnes som pochodil 7 bánk za účelom HÚ. Viacmenej mi ponúkli všetky to isté, až na jednu - TB. Na jednej strane som čakal pochopenie, ústretovosť ako dlhoročný klient, ale na druhej strane som tiež predtým čítal túto diskusiu s väčšinou negatívnych skúseností. A potvrdila sa to, čo tu som tu čítal. Bohužial pre nich. Slečna alebo pani bola práve poobede a dávala mi najavo, že sa jej nechce zaoberať takou malichernosťou, ako zarobiť pre banku cca. 4 mil., prostredníctvom mojej hypotéky. Ostatné banky mi ponúkli úrokovú sadzbu (5r. fix) medzi 5,9 - 6,1 %, slečna alebo skorej TB mi ponúkla 6,59 %. Keď som jej povedal, že inde mi ponúkajú o 0,5 % nižší úrok, tak odpovedala, že môže byť, ale zasa majú vyššiu ročnú percentuálnu mieru nákladov, citujem"aj 11%". Tak som sa spýtal, čo všetko sa do toho zahŕňa. ... nevedela... Pohľadala leták a musel som sa pozrieť sám. V tomto ohľade to vychádza +- pre všetky banky rovnako. Po tom všetko som si zobral hypotekárny model, všetky prospekty som jej nechal, s tým, že ich potrebovať nebudem a ADIOS.
Toť moja skúsenosť s TB a HÚ. Bežný účet už tam tiež dlho mať nebudem.
Nechápem len jednej vec, ako môže taká banka prosperovať pri tom množstve neg. skúsenostiach.
Zoltán Kovács
31.01.08,15:15
Nechápem len jednej vec, ako môže taká banka prosperovať pri tom množstve neg. skúsenostiach.


Napríklad tak, že tam majú účty monopoly ako sú ST, ZSE..... A občania tam platia svoje mesačné pravidelné platby. :D
duves
31.01.08,18:08
Tu je moja čerstvá skúsenosť.
Dnes som pochodil 7 bánk za účelom HÚ. Viacmenej mi ponúkli všetky to isté, až na jednu - TB. Na jednej strane som čakal pochopenie, ústretovosť ako dlhoročný klient, ale na druhej strane som tiež predtým čítal túto diskusiu s väčšinou negatívnych skúseností. A potvrdila sa to, čo tu som tu čítal. Bohužial pre nich. Slečna alebo pani bola práve poobede a dávala mi najavo, že sa jej nechce zaoberať takou malichernosťou, ako zarobiť pre banku cca. 4 mil., prostredníctvom mojej hypotéky. Ostatné banky mi ponúkli úrokovú sadzbu (5r. fix) medzi 5,9 - 6,1 %, slečna alebo skorej TB mi ponúkla 6,59 %. Keď som jej povedal, že inde mi ponúkajú o 0,5 % nižší úrok, tak odpovedala, že môže byť, ale zasa majú vyššiu ročnú percentuálnu mieru nákladov, citujem"aj 11%". Tak som sa spýtal, čo všetko sa do toho zahŕňa. ... nevedela... Pohľadala leták a musel som sa pozrieť sám. V tomto ohľade to vychádza +- pre všetky banky rovnako. Po tom všetko som si zobral hypotekárny model, všetky prospekty som jej nechal, s tým, že ich potrebovať nebudem a ADIOS.
Toť moja skúsenosť s TB a HÚ. Bežný účet už tam tiež dlho mať nebudem.
Nechápem len jednej vec, ako môže taká banka prosperovať pri tom množstve neg. skúsenostiach.
Kleine, tvoja skusenost je samozrejme nespochybnitelna. Boli tu vsak kuvičie hlasy, aspon jeden minimalne, ze jemu na pobocke (v TB) slubili (asi ako pionieri:D), ze uver urcite dostane. Napokon o uveroch ako su hypoteky sa rozhoduje na ustredi, nie na pobočkách. Dotycny zrejme narazil na poradcu-oblbovača, co nevie dostatocne priamo klientovi vysvetlit, ze vidi v tomto, alebo v tamto problem. A celu pricinu zhodil na pracovnika na ustredi.
Banky maju teraz vsetobecne problem zohnat skusenych, vzdelanych a slusnych ludi na pobocky. Az vznikne este taka situacia, ze ani takych, tak zrejme to budu musiet riesit.
lubos.tinak
01.02.08,10:01
No možno keby ich začali spravodlivo odmeňovať a trochu si ich viac vážiť (a nie len cez splnené plány), možno tí skúsený, vzdelaný a slušný by sa vrátili.
misomiso
01.02.08,11:14
Kleine, tvoja skusenost je samozrejme nespochybnitelna. Boli tu vsak kuvičie hlasy, aspon jeden minimalne, ze jemu na pobocke (v TB) slubili (asi ako pionieri:D), ze uver urcite dostane. Napokon o uveroch ako su hypoteky sa rozhoduje na ustredi, nie na pobočkách. Dotycny zrejme narazil na poradcu-oblbovača, co nevie dostatocne priamo klientovi vysvetlit, ze vidi v tomto, alebo v tamto problem. A celu pricinu zhodil na pracovnika na ustredi.
Banky maju teraz vsetobecne problem zohnat skusenych, vzdelanych a slusnych ludi na pobocky. Az vznikne este taka situacia, ze ani takych, tak zrejme to budu musiet riesit.

Este raz podotykam, ze chyba nebola na pobocke ale na ustredi. Banka nemala naozaj najmensi dovod uver neschvalit. Je zaujimame, ze ina banka ho schvalila, (dokonca s podstatne mensim urokom) a teraz spolu jedname dokonca o navyseni HU z dovodu, ze som do tej zalozenej nehn. pocas prveho roka investoval cca. 1.3 mil a planujem dalsie investicie (na zalozenej nehnutelnosti). Jednoducho - inde to ide, iba v TB, kde som uz roky klientom nie. Rovnako to bolo s lizingom. Mame kupene stroje na lizing, o dalsich sa jedna, vsade to ide, len v TB nie. Pritom mi v podstate denne ponukaju produkty, ktore nepotrebujem skoro ako podomovi obchodnici. Keby sme nepredavali do celeho sveta a nebol by to taky problem zmenit banku tak by som tam nenechal ani jeden ucet.
misomiso
01.02.08,11:20
A este nieco - TB tam "hore" na riziku asi naozaj nema dobrych ludi, navyse ja som dost skepticky, ci sa da vobec nieco posudit iba na zaklade kopky papierov. Mne pred par rokmi dvaja "analytici TB" tvrdili, ze zle riadim firmu a ze nase podnikanie nema perspektivu. Od tej doby sme prenikli na vacsinu svetovych trhov, kazdorocne zdvojnasobujeme obrat a zaciname dosahovat aj zisk.

Podobne je to aj so mnou - ako sukromnou osobou. Mysim, ze zarabam dost na to, aby som si mohol zobrat bezny HU, ktory si dnes berie kazdy. Navyse som ziadnej banke neostal dlzny ani koronu, vsetky povinnosti si plnim na korunu presne. V TB to dobre vedia a napriek tomu s tym maju problem. V inych bankach s tym problem zvacsa nemaju.
dolfort
07.02.08,14:56
mozem povedat ze v mnohych veciach su lepsi ako ine banky :). v poslednych rokoch vsak v mnohych aj horsi :mee:.
pocul som od znamych dobre aj zle skusenosti.
prave teraz tiez riesim HU v TB. mozem zodpovedne povedat ze kupujem taku komplikovanu nehnutelnost, mam narocne dokladovanie prijmu atd atd, ze v inej banke som ani nepochodil. TB bola ochotna to riesit a ist do toho. urobili navyse velmi dobru ponuku (A rating, 5,89% a z toho este statny prispevok, takze sme sa dostali na velmi dobre cislo).
avsak vsetko velmi dlho trva a vybavuje sa dost komplikovane. je potrebne snazit sa, vyvolavat, nedat im pokoj a tlacit na nich aby sa to hybalo vpred.
nemyslim si vsak ze v inej banke by to islo lepsie.
ked vam niekto v banke povie ze hypo vybavite za dva tyzdne, netreba verit takym rozpravkam. a je jedno ci je to TB alebo VUBka ci SLSP. za dva tyzdne to MOZNO mozete vybavit ked uz mate pripravene vsetky papiere - dokladovanie prijmu, znalecky posudok na nehnutelnost, mate cerstvy vypis z LV bez tiarch, mate uz podpisanu kupnu zmluvu, vsetko dohodnute. - skratka rozpravkova hypoteka bez komplikacii; a vezmete si v robote dovolenku a mate cas to riesit, nielen po robote alebo ked sa da. vtedy za dva tyzdne HU urobite.
s ludmi je to tak ze zalezi na ktoru pobocku idete. niekde mate lepsich, inde su taki ze vas maju v pazi. poznam v TB viacero kvalitnych financakov, kto by mal zaujem mozem odporucit konkretne mena na pobockach v BB a ZV, staci mi napisat sukromnu spravu.;)
duves
08.02.08,07:17
nemyslim si vsak ze v inej banke by to islo lepsie.

Spravny postreh.
leonq
08.02.08,07:45
moje skusenosti s Tatrabankou dobre aj zle prvy HYP uver bez problemov, potom dlhorocny klient teraz VIP.
Druhy HYP uver horsia rocna miera nakladov ako v inej banke (VUB), kde ma ani nevideli (uver mi robi seriozny fin.poradca). cize uver beriem z inej banky, kde ho schvalili za 5 pracovnych dni a bankar so zmluvami prisiel za mnou, cize v banke som ani nebol, uver bol poskytnuty bez poplatku.
drobny postrech, ked som si daval do Tatry druhy pilier tak stratili a nazaregistrovali moju zmluvu a o pol roka pravidelnych platieb mi chceli vsetky peniaze vratit ze nemaju ich kde pripisat.podotykam ze by som prisiel o nemale peniaze, ktore mi priplaca zamestnavatel, nastastie to zamestnavatel vyriesil.
nechcem sudit, pretoze maju napriklad velmi dobry internet banking, ale zda sa mi ze postupom rokov sa pristup v niektorych oblastiach zhorsil
vazne uvazujem nad zmenou banky...
urcite je v sucastnosti dolezite na akych ludi natrafite a ak to robi financny poradca ake ma on kontakty a aky je profesional...
ROMBOR
08.02.08,08:41
moj nazor na TB som uz par krat v tejto diskusii opisoval, cely problem je podla mna v tom, ze kazdu "hovadinu" riesia jednotlive pobocky (a teraz nevravim len o TB) cez centralu, ktora nema osobny pristup ku klientovi a tam zvacsa zacinaju vsetky problemy
ak by dostali pobocky vacsie pravomoci ohladne rozhodovania o HU a i., vsetko by sa zrychlilo, kazdy klient by sa posudzoval individualne, ved ziadna pobocke predsa nechce prist o klienta ...
ja som VIP klient TB, dlhorocny a aj tak, napriek (musim ozaj potvrdit) enormnej snahe pobocky, v ktorej som vedeny, mi centrala robila katastrofalne problemy, ktore som riesil potom priamo cez jej predstavenstvo ... aj napriek tejto zlej skusenosti s TB som v pobocke ostal, kedze "aspon tam" sa snazili situaciu okolo mojho problemu vyriesit ...
r
duves
08.02.08,12:41
moj nazor .......ak by dostali pobocky vacsie pravomoci ohladne rozhodovania o HU a i....
Akurat ze to zakazuje zakon o bankach a konepcia BASEL.
To by dopadlo, ak by hypoteky schvalovali na pobockach:D
ZuzanaP
08.02.08,12:53
mozem povedat ze v mnohych veciach su lepsi ked vam niekto v banke povie ze hypo vybavite za dva tyzdne, netreba verit takym rozpravkam. a je jedno ci je to TB alebo VUBka ci SLSP. za dva tyzdne to MOZNO mozete vybavit ked uz mate pripravene vsetky papiere - dokladovanie prijmu, znalecky posudok na nehnutelnost, mate cerstvy vypis z LV bez tiarch, mate uz podpisanu kupnu zmluvu, vsetko dohodnute. - skratka rozpravkova hypoteka bez komplikacii; a vezmete si v robote dovolenku a mate cas to riesit, nielen po robote alebo ked sa da. vtedy za dva tyzdne HU urobite.



Mne sa podarilo vybaviť hypotéku za týždeň a pol. Všetko mi dalo dosť zabrať, ale dokázala som to. Brali sme hypotéku na byt, zakladali dom rodičov. Toto nie je chválenie, ale v niektorých prípadoch sa to dá. Dovolenku som mala pol dňa na vybavenie vecí na katastri, na zhotovenie kúpnej zmluvy a druhý deň dovolenky som mala, keď sme šli podpisovať zmluvy do banky. 11. februára sme si vyhliadli byt a 28. februára sme boli jeho vlastníkmi. Mala som neskutočnú radosť, ale aj pocit zadosťučinenia...
duves
08.02.08,18:26
No parada, ide to!
Zoltán Kovács
22.02.08,10:02
Veľké porovnávanie hypoték na Slovensku:

http://banky.hnonline.sk/c1-23018190-velky-test-hypotek
aksas2
13.03.08,07:07
Sorry ale z Tatrou z praxe (robila som v realitke) len tie najhorsie, dlho to trva ludia su nekompetentni (lebo su nezaplateni):(((
Laco79
13.03.08,10:38
môžem potvrdiť názor ľudí predomnou. Aká dobrá bola TB pred x rokmi, tak sa to otočilo a je to na nespoznanie. Tiež som riešil HU z TB, to ani nechcite vediet co vsetko bolo okolo toho, a tu islo iba o prázdny pozemok. Asi 3x tolko papierov a vybavovačiek ako u ostatných bánk, takisto som dostal sluby ze ved som VIP klient a vsetko bude v poriadku. Napokon nic nebolo v poriadku. Na zaciatku chceli odo mna posudok a list vlastníctva, pýtam sa to je vsetko, ano to je vsetko, potom asi 3 týzdne ma bombardovali kazdy den telefonatmi ze este toto k tomu, este toto k tomu.

Ze lojalita alebo ze by vazili svojich dlhodobych klientov? Kde... Samé odmietnutia z rôznych dovodov, a napokon ked som sa rozhodol pre inu banku, hned mi poslali list ze si môzem zobrat spotrebny uver 150.000 bez vsetkeho, staci prist a podpisat.......no nenas...re to cloveka???

A najvacsiu chybu vidim v prístupe zamestnancov a ich odbornej úrovne. Ze vraj hypotekarni specialisti.............
duves
13.03.08,12:13
Laco79: uz to bolo pisane. Banky maju vseobecne velky problem udrzat dobrych odbornikov na pobockach. Dnes je taka prax, ze postavia absolventa na pobocku a nazvu ho hypotekarny specialista. Zial, rozsah zrucnosti na taku poziciu vyzaduje skusenosti a prax. Ak to chýba, potom predajca robí chyby, vola klientovi, že treba doložiž raz to a raz tamto.
Banky a zvlast velke musia naplnat ocakavania akcionara/ov. A tym je hlavne zisk. Ak sa co i len trosku rozumies do "mal dat" a "dal", tak jeden zo sposobov ako vyrabat vysoky zisk je znizovat mzdove naklady.
majonka
18.03.08,08:40
Musím sa priznať, že mám iný názor. My sme čerpali HU z TTB koncom minulého roka a boli sme veľmi spokojní. Všetko bolo veľmi jednoduché, boli sme len dvakrát v hypocentre a do týždňa boli peniaze prevedené. Keby som mala zhrnúť ten čas, že ako dlho to trvalo od podania žiadosti po definitívu...cca 3 týždne, mesiac...
Záleží, čo zakladáte...totiž, ak oni narazia pri preskumávaní nehnuteľnosti, ktorú chcete na nejaký problém, tak to preverujú a pod.
A to sme ešte dokonca vystihli obdobie, keď sa platilo len 50% z poplatku za vybavenie HU. Ja by som v pohodke odporučila TB. My sme obehli takmer všetky banky a pre nás bol najvýhodnejší z TB.
Jozef Mihál
18.03.08,18:37
...a presne tá zľava 50% z poplatku, čo je zhruba 15000 Sk, ma dorazila.

V TB bola táto akcia predtým, ako sa moja žiadosť dostala na radu (vybavovať som začal ešte v čase, kedy tá akcia bežala pred prázdninami) a bola aj potom ako som hypotéku dostal (po dvoch mesiacoch "vybavovania") ale ako na potvoru nebola práve v deň, kedy mi slávnostne vymerali úver.

Preto, ak podnikáte v akomkoľvek obore, nerobte to, čo robí TB. O...vať verného klienta ešte takouto formou, je vrchol.
Jozef Mihál
18.03.08,18:39
...a preto (a nielen preto):

Ak dáte na môj názor v iných témach na porada.sk - dajte aj tu - nikdy hypoúver z TB.
220870
21.03.08,17:59
Hm, v roku 2003 som žiadal o hypoúver a práve v Tatrabanke som sa stretol s najlepším prístupom spomedzi všetkých ostatných bánk, v ktorých som sa vôbec zaujímal o úver (spolu to boli 4 banky vrátane TB).
Návrh na vklad zápisu záložného práva do katastra som podával 20 dní od podania žiadosti o úver. A peniaze na účte boli k dispozícii 3 dni po doručení LV s vyznačeným záložným právom. Najväčšou "brzdou" v celom procese bol kataster nehnuteľností. Tam si môj prípad "poležal" zákonných 30 dní. A to som vraj bol na tom veľmi dobre.

Ako mám rozumieť sľubovaným 10 dňom a reálnym 3 mesiacom? Od podania žiadosti po pripísanie peňazí na účet?
Pán riaditel zbytočne sa snažíte. Tatar banka je už dávno vyhlásený bordel do ktorého vstúpi len najväčší odvážlivec.:mad:
Composite
22.03.08,10:29
Nechápem ako niekto môže vôbec nad TB rozmýšľať, ved výška úrokov a .... sú smiešne ;)
Muška
22.03.08,14:27
Pán riaditel zbytočne sa snažíte. Tatar banka je už dávno vyhlásený bordel do ktorého vstúpi len najväčší odvážlivec.:mad:

Endrju....., že Ty si nám niečo zatajil :eek:
endrju
22.03.08,14:33
Pán riaditel zbytočne sa snažíte. Tatar banka je už dávno vyhlásený bordel do ktorého vstúpi len najväčší odvážlivec.:mad:
:eek:
Riaditeľom čoho som bol práve menovaný? :rolleyes: ;)
Pred akoukoľvek ďalšou reakciou na toto vyjadrenie odporúčam prečítať si veľmi pozorne moju pôvodnú informáciu, na základe ktorej som bol menovaný do funkcie. Najmä odporúčam preskúmanie letopočtu, o ktorom som sa v tom príspevku zmienil.
Ďakujem za porozumenie. :)

P.S.
Súčasne odporúčam do pozornosti aj Etiketu porady (http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html).
endrju
22.03.08,14:35
Endrju....., že Ty si nám niečo zatajil :eek:
Hm, Muši, to niečo asi bolo zatajené aj predo mnou. Čumím ako "puk" :eek: :eek: :eek:

Som nesmierne rád, že sa tu našla dobrá duša, ktorá mi prezradila niečo, o čom som ani nemal tušenie. :cool:
misomiso
22.03.08,14:51
...a presne tá zľava 50% z poplatku, čo je zhruba 15000 Sk, ma dorazila.

V TB bola táto akcia predtým, ako sa moja žiadosť dostala na radu (vybavovať som začal ešte v čase, kedy tá akcia bežala pred prázdninami) a bola aj potom ako som hypotéku dostal (po dvoch mesiacoch "vybavovania") ale ako na potvoru nebola práve v deň, kedy mi slávnostne vymerali úver.

Preto, ak podnikáte v akomkoľvek obore, nerobte to, čo robí TB. O...vať verného klienta ešte takouto formou, je vrchol.

Ano, take vlastne (negativne i pozitivne) skusenosti z praxe, kedy sa ocitame v pozicii zakaznika nam pomahaju budovat spravnu strategiu firmy, pravda ak sme vsimavi a vieme to aplikovat na nas biznis. Je to taky velmi dobry doplnok marketingovych ucebnic (resp. tie ucebnice by mohli byt doplnkom k skusenoadtiam z praxe).

Jedna skusenost, ktora to cele zastresuje je, ze pri podnikani obcas funguje obrovska zotrvacnost. Jednoducho ak nieco velkolepe vybudujete, moze vas to zvadzat k tomu zasadnut na vavriny a prestat sa starat. Este dlho nepocitite nasledky takehoto konania (vid Tatra Banka) - hoci tie raz pridu a ak uz pridu, tak zvratit tento trend nebude jednoduche.

Na druhej strane ak nieco budujete od zaciatku a superite so zabehnutymi gigantmi, musite to robit nielen velmi dobre (lepsie ako oni) - ale musite mat hlavne obrovsku trpezlivost vytrvat a nevzdat to po roku, alebo dvoch. Je to ako rozbiehanie a brzdenie obrovskeho tankera, vidim to na vlastnej firme.
bepo
22.03.08,16:42
Škoda že sa Andrej nestal šiditeľom vo VUBke, to by sme asi stretká mávali na terase s nádherným výhľadom na hornom poschodí na Mlynských nivoch :D
willma
22.03.08,18:20
Škoda že sa Andrej nestal šiditeľom vo VUBke, to by sme asi stretká mávali na terase s nádherným výhľadom na hornom poschodí na Mlynských nivoch :D A nemuseli by sme tu zakladať tému kto a odkiaľ najvhodnejší úver, andrej by nám porozdával na počkanie :D:D:D
endrju
22.03.08,20:16
No, bude to asi tým, že ak mám prejsť okolo VUBky, tak akosi podvedome ma to tlačí na chodník oproti :D :cool:
Takže na rozdávanie úverov z VUBky si musíte nájsť inú "obeť" ;)
misomiso
22.03.08,21:12
O čom to stále točite? Kto sa stal riaditeľom? Veď povedzte, nech môžeme blahoželať.
endrju
22.03.08,21:38
O čom to stále točite? Kto sa stal riaditeľom? Veď povedzte, nech môžeme blahoželať.
Problém je v tom, že asi nikto z účastníkov tejto diskusie sa nestal riaditeľom. To len vyjadrenie v príspevku číslo 239 v tejto téme vedie k vzniku falošného dojmu. :confused:
Composite
23.03.08,11:31
Proste endrju tak obhajuje TB, že jeden prispievateľ ironicky na endrju napísal, že je riaditeľ, proste tak ju obhajuje ako keby bol jej riaditeľ ;)
Z mojeho okolia TB všetkým vždy ponúkala horšie podmienky ako inde, pritom každí kto žiadal úver, má dobré príjmy, úver nebol vysoký,... aj tak dávala horšie podmienky, /// trochu som sa zamotal, ale po včerajšku sa nečudujte ;)///