Marta_B
20.04.07,07:38
Chcem kúpiť 2-izbový byt starým rodičom a následne sa presťahovať do ich 3-izbového bytu, ktorý majú v osobnom vlastníctve. Na kúpu 2-izbového bytu beriem úver z Prvej stavebnej sporitelni.

1/ Ako to mám urobiť, aby starí rodičia boli vlastníkmi 2-izbového bytu a ja ich 3-izbového bytu?
2/ Aké poplatky s tým súvisia?

Vopred veľmi pekne ďakujem všetkým za odpoveď.
Zoltán Kovács
20.04.07,05:40
Chcem kúpiť 2-izbový byt starým rodičom a následne sa presťahovať do ich 3-izbového bytu, ktorý majú v osobnom vlastníctve. Na kúpu 2-izbového bytu beriem úver z Prvej stavebnej sporitelni.

1/ Ako to mám urobiť, aby starí rodičia boli vlastníkmi 2-izbového bytu a ja ich 3-izbového bytu?
2/ Aké poplatky s tým súvisia?

Vopred veľmi pekne ďakujem všetkým za odpoveď.


Asi by bolo najlepšie, ak ten 2-izbový byt kúpiš na svoje meno, aby nebolo komplikácie. Potom na základe zámennej zmluvy byty vymeniť.
Marta_B
20.04.07,06:05
Ďakujem za odpoveď, ale mám ešte otázku ta zámenná zmluva, aký je postup pri realizácií? Nemám s tým žiadne skúsenosti.
Wojto
20.04.07,06:50
Súhlasím s názorom smitha. Čo sa týka zmeny majiteľa. Je to možné až po určitej dobe, ale tu sa dá použiť aj to, že pokiaľ berieš napr. hyptekár, tak ten 3izb - byt bude slúžiť ako záloha a potom sa po myslím asi 1 roku urobí zmena majiteľa na základe kúpno predajnej zmluvy. Ale existujú aj iné spôsoby.
pawen
20.04.07,07:59
Lepšie je spraviť kúpnu zmluvu so starými rodičmi na ich 3 izbový byt,
na ten si zobrať úver.
Z prijatých peňazí (poukázaných po poskytnutí úveru) si starí rodičia kúpia 2 izbový.
Je to najčistejšie riešenie
pawen
20.04.07,08:03
Poplatky budú za overenie podpisov predávajúceho na zmluvách, poplatok za vklad do katastra, prípadne ešte za znalecký posudok pre banku.
Marta_B
20.04.07,15:12
Lepšie je spraviť kúpnu zmluvu so starými rodičmi na ich 3 izbový byt,
na ten si zobrať úver.
Z prijatých peňazí (poukázaných po poskytnutí úveru) si starí rodičia kúpia 2 izbový.
Je to najčistejšie riešenie

Ale v tomto prípade nemusia starí rodičia zaplatíť 19% daň z predaja nehnuteľnosti? Alebo sú ako star. dôch. osobodení od dane?
Pepa
20.04.07,15:28
Ale v tomto prípade nemusia starí rodičia zaplatíť 19% daň z predaja nehnuteľnosti? Alebo sú ako star. dôch. osobodení od dane?
Ak byt vlastnili viac ako 5 rokov ALEBO mali v byte trvalý pobyť 2 roky bezprostredne pred predajom - je to oslobodený príjem a teda - daň žiadna.
svojar
21.04.07,07:06
Že sú dôchodcovia na to nemá žiaden vlyv. Platí predchádzajúci príspevok od Pepa.