Zavrieť

Porady

Kupujem byt starým rodičom

Chcem kúpiť 2-izbový byt starým rodičom a následne sa presťahovať do ich 3-izbového bytu, ktorý majú v osobnom vlastníctve. Na kúpu 2-izbového bytu beriem úver z Prvej stavebnej sporitelni.

1/ Ako to mám urobiť, aby starí rodičia boli vlastníkmi 2-izbového bytu a ja ich 3-izbového bytu?
2/ Aké poplatky s tým súvisia?

Vopred veľmi pekne ďakujem všetkým za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Marta_B Pozri príspevok
    Chcem kúpiť 2-izbový byt starým rodičom a následne sa presťahovať do ich 3-izbového bytu, ktorý majú v osobnom vlastníctve. Na kúpu 2-izbového bytu beriem úver z Prvej stavebnej sporitelni.

    1/ Ako to mám urobiť, aby starí rodičia boli vlastníkmi 2-izbového bytu a ja ich 3-izbového bytu?
    2/ Aké poplatky s tým súvisia?

    Vopred veľmi pekne ďakujem všetkým za odpoveď.
    Asi by bolo najlepšie, ak ten 2-izbový byt kúpiš na svoje meno, aby nebolo komplikácie. Potom na základe zámennej zmluvy byty vymeniť.

    Marta_B je offline (nepripojený) Marta_B

    Marta_B
    Ďakujem za odpoveď, ale mám ešte otázku ta zámenná zmluva, aký je postup pri realizácií? Nemám s tým žiadne skúsenosti.

    Wojto je offline (nepripojený) Wojto

    Wojto
    Súhlasím s názorom smitha. Čo sa týka zmeny majiteľa. Je to možné až po určitej dobe, ale tu sa dá použiť aj to, že pokiaľ berieš napr. hyptekár, tak ten 3izb - byt bude slúžiť ako záloha a potom sa po myslím asi 1 roku urobí zmena majiteľa na základe kúpno predajnej zmluvy. Ale existujú aj iné spôsoby.

    pawen je offline (nepripojený) pawen

    pawen
    Lepšie je spraviť kúpnu zmluvu so starými rodičmi na ich 3 izbový byt,
    na ten si zobrať úver.
    Z prijatých peňazí (poukázaných po poskytnutí úveru) si starí rodičia kúpia 2 izbový.
    Je to najčistejšie riešenie

    pawen je offline (nepripojený) pawen

    pawen
    Poplatky budú za overenie podpisov predávajúceho na zmluvách, poplatok za vklad do katastra, prípadne ešte za znalecký posudok pre banku.

    Marta_B je offline (nepripojený) Marta_B

    Marta_B
    pawen Pozri príspevok
    Lepšie je spraviť kúpnu zmluvu so starými rodičmi na ich 3 izbový byt,
    na ten si zobrať úver.
    Z prijatých peňazí (poukázaných po poskytnutí úveru) si starí rodičia kúpia 2 izbový.
    Je to najčistejšie riešenie
    Ale v tomto prípade nemusia starí rodičia zaplatíť 19% daň z predaja nehnuteľnosti? Alebo sú ako star. dôch. osobodení od dane?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Marta_B Pozri príspevok
    Ale v tomto prípade nemusia starí rodičia zaplatíť 19% daň z predaja nehnuteľnosti? Alebo sú ako star. dôch. osobodení od dane?
    Ak byt vlastnili viac ako 5 rokov ALEBO mali v byte trvalý pobyť 2 roky bezprostredne pred predajom - je to oslobodený príjem a teda - daň žiadna.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Že sú dôchodcovia na to nemá žiaden vlyv. Platí predchádzajúci príspevok od Pepa.

    Kupujem byt starým rodičom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.