margaretka100
01.05.07,11:16
ahojte,chcem sa s vami poradit:
som zamestnana-tzn.platim dan zo zavislej činnosti.
idem na školenie "ročne zučtovanie zdravotneho poistenia" a potom mam zopar živnostnikov, ktorym idem robiť ročne zučtovanie.
problem je však v tom,že kvoli takejto kratkodobej činnosti si živnosť nechcem vybavovať (kvoli prijmu kt.mi z toho vyplynie)
stačilo by,keby som im dala ako potvrdenku,kde bude prijemca uvedeny fyz.osoba-občan,tj moje meno priezvisko adresa..? samozrejme by som si všetko spočitala a uviedla do daň priznania B,kde dam prijem zo zav.činnosti+ost.prijmy (tu uvediem prijem za vystavene zdravotne ročn.zučtovania).
Nepredpokladam vysoky prijem,cca len okolo 2000 sk,len aby som to mala v poriadku..
ďakujem
Zoltán Kovács
01.05.07,11:20
ahojte,chcem sa s vami poradit:
som zamestnana-tzn.platim dan zo zavislej činnosti.
idem na školenie "ročne zučtovanie zdravotneho poistenia" a potom mam zopar živnostnikov, ktorym idem robiť ročne zučtovanie.
problem je však v tom,že kvoli takejto kratkodobej činnosti si živnosť nechcem vybavovať (kvoli prijmu kt.mi z toho vyplynie)
stačilo by,keby som im dala ako potvrdenku,kde bude prijemca uvedeny fyz.osoba-občan,tj moje meno priezvisko adresa..? samozrejme by som si všetko spočitala a uviedla do daň priznania B,kde dam prijem zo zav.činnosti+ost.prijmy (tu uvediem prijem za vystavene zdravotne ročn.zučtovania).
Nepredpokladam vysoky prijem,cca len okolo 2000 sk,len aby som to mala v poriadku..
ďakujem

No takýmto spôsobom to v poriadku nebudeš mať. Najlepšíe by bolo keby si uzavrela s tými živnostníkmi dohodu o vykonaní práce. Tým pádom bude všetko v poriadku. Vykonanie RZ ZP - ako vykonaná práce sa nemôže kvalifikovať ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
margaretka100
01.05.07,11:29
No takýmto spôsobom to v poriadku nebudeš mať. Najlepšíe by bolo keby si uzavrela s tými živnostníkmi dohodu o vykonaní práce. Tým pádom bude všetko v poriadku. Vykonanie RZ ZP - ako vykonaná práce sa nemôže kvalifikovať ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

mysliš že s každym jednym,napr. ich bude 5,uzatvorim dohodu o vyk.prace-za jedno RZ zoberiem napr. 300,- Sk..
?
v dohode dam ako predmet "vykonanie ročneho zučtovania zdravotneho poistenia za r. 2006", ďalej tam uvediem: učastnici,cena,datum,podpisy...
potom to prosim ta kam zaradim-do kt. § ?
Zoltán Kovács
01.05.07,11:31
mysliš že s každym jednym,napr. ich bude 5,uzatvorim dohodu o vyk.prace-za jedno RZ zoberiem napr. 300,- Sk..
?
v dohode dam ako predmet "vykonanie ročneho zučtovania zdravotneho poistenia za r. 2006", ďalej tam uvediem: učastnici,cena,datum,podpisy...
potom to prosim ta kam zaradim-do kt. § ?

Príjem z dohody o vykonaní práce je príjem podľa §5 zákona o dani z príjmov, teda zo závislej činnosti.
margaretka100
01.05.07,11:38
Príjem z dohody o vykonaní práce je príjem podľa §5 zákona o dani z príjmov, teda zo závislej činnosti.

no a ku každej dohode o vykonani prace priložim tu potvrdenku,s udajmi občana fyz.osoby. ok?
betka
01.05.07,11:39
Prikláňam sa k Smithovi, jednoznačne by som to riešila dohodou o vykonaní práce.

Možete si preštudovať aj toto, ale......nie vo Vašom prípade
Ešte by som si pozrela príkaznú zmluvu, kt. nezakladá prac-právny vzťah, pričom nie je potrebné odviesť preddavkovú alebo zrážkovú daň. Vysporiadam si to v DP podľa par. 8/a/1 a to v prípade, že príjem prekročí 5.nas. ŽM.

Eštebpozrite sem.
http://www.porada.sk/t11012-p2-zmluva-o-poskytnut-tovnch-sluieb.html
Zoltán Kovács
01.05.07,11:41
no a ku každej dohode o vykonani prace priložim tu potvrdenku,s udajmi občana fyz.osoby. ok?

Ak budeš mať tie DoVP potom od tvojho "dočaného" zamestnávateľa dostaneš výplatnú pásku. On ťa totiž musí prihlásiť do SP ako dohodára, zaplatiť GP a UP.
margaretka100
01.05.07,13:07
hm.. to je trochu inak ako som si predstavovala..
1) mam jednu znamu,ona ma s.r.o.,pripadne by som mohla vystaviť fakturu na jej meno,len ona tam ma v predmete činnosti uvedene:
"činnosť ekonomických a organizačných poradcov"
tj. mohla by som do faktury za RZ ZP uviesť: "fakturujeme vam ekonomicke poradenstvo"??

2) pripadne da sapod takýmto názvom živnosti viesť aj účtovníctvo? si myslim,že skôr nie..
pod akým názvom to prosim vas vedie živnostenský úrad? účtovnícke a ekonomicke poradenstvo?
dik
Johanka
01.05.07,13:25
Začína to zaváňať porušením bodu 14 poraďáckej etikety ;) .
Chceš robiť RZ ZP, nie celkom na čierno, ale nevieš ako tieto príjmy "obieliť"?
Dohoda o vykonaní práce je najčistejšie , aj keď nie práve najjednoduchšie riešenie.
Ak si nechceš zakladať živnosť a znášať všetky dôsledky (odvody, atď)kvôli tejto "náhodnej" činnosti, urob RZ ZP zadarmo a máš svedomie čisté :--- .
margaretka100
01.05.07,14:04
Začína to zaváňať porušením bodu 14 poraďáckej etikety ;) .
Chceš robiť RZ ZP, nie celkom na čierno, ale nevieš ako tieto príjmy "obieliť"?
Dohoda o vykonaní práce je najčistejšie , aj keď nie práve najjednoduchšie riešenie.
Ak si nechceš zakladať živnosť a znášať všetky dôsledky (odvody, atď)kvôli tejto "náhodnej" činnosti, urob RZ ZP zadarmo a máš svedomie čisté :--- .

sorry johanka ale nezaváňa to ničím!(teda porušením bodu 14-veď som to chcela zdaniť buď ja ako občan,alebo ta s.r.o...)
praveže to chcem robiť lacno (ale nie zadarmo,z toho sa nenajem:)
ta dohoda o vykonani prace mi sedela dovtedy,kym som si neuvedomila,že ten živnostnik sa musi prihlasiť ako zamestnavateľ do poisťovni+ DU (si mysliš že budu toto všetko podstupovať?? nebudu..)

prosim ta,k tomu mojmu predch.bodu 2) (to je uplne mimo RZ ZP-kvoli učtovnictvu,vieš mi k tomu poradiť prosim?
dakujem
Johanka
01.05.07,14:15
Nemôžem nájsť tému, v ktorej sme búrlivo :) preberali takéto príležitostné príjmy - x daňových príznaní na príkazné alebo iné zmluvy.
Je to ešte príležitostný príjem, ak spracuje x RZ ZP a bude mať uzatvorených x zmlúv?
Johanka
01.05.07,14:20
hm.. to je trochu inak ako som si predstavovala..
1) mam jednu znamu,ona ma s.r.o.,pripadne by som mohla vystaviť fakturu na jej meno,len ona tam ma v predmete činnosti uvedene:
"činnosť ekonomických a organizačných poradcov"
tj. mohla by som do faktury za RZ ZP uviesť: "fakturujeme vam ekonomicke poradenstvo"??

2) pripadne da sapod takýmto názvom živnosti viesť aj účtovníctvo? si myslim,že skôr nie..
pod akým názvom to prosim vas vedie živnostenský úrad? účtovnícke a ekonomicke poradenstvo?
dik
Rada odpoviem, len tej otázke nerozumiem.
Chceš vedieť aký je predmet činnosti živnostníka, ktorý spracúva účtovníctvo ? VEDENIE ÚČTOVNÍCTVA.
margaretka100
01.05.07,14:26
Rada odpoviem, len tej otázke nerozumiem.
Chceš vedieť aký je predmet činnosti živnostníka, ktorý spracúva účtovníctvo ? VEDENIE ÚČTOVNÍCTVA.

ona ma v predmete činnosti uvedene:
"činnosť ekonomických a organizačných poradcov"
tzn. že môže fakturovať ekonomické poradenstvo napriklad?? len teraz neviem,čo zahrnuť pod pojem -ekonomicke poradenstvo.. žeby všetko čo súvisí s podnikaním? nejaké také všeobecné rady napríklad?
Melnick
01.05.07,14:35
Ak budeš mať tie DoVP potom od tvojho "dočasného" zamestnávateľa dostaneš výplatnú pásku. On ťa totiž musí prihlásiť do SP ako dohodára, zaplatiť GP a UP.

Nie je to pre margaretku 100 príliš komplikované? 5 rôznych zamestnávateľov? No ja neviem . Môj názor je taký ,že RZZP môže vykonať aj na príkaznú zmluvu a do DP jej to vstúpi iba pri presiahnutí sumy 5 násobku ŽM.
Johanka
01.05.07,14:36
Áno, aj všeobecné rady, niektoré spoločnosti ponúkajú v rámci ekonomického poradenstva veľké spektrum činností od založenia firmy až po jej likvidáciu ....
margaretka100
01.05.07,18:36
Nie je to pre margaretku 100 príliš komplikované? 5 rôznych zamestnávateľov? No ja neviem . Môj názor je taký ,že RZZP môže vykonať aj na príkaznú zmluvu a do DP jej to vstúpi iba pri presiahnutí sumy 5 násobku ŽM.

aj mne sa to zda priliš komplikovane s tymi dohodami..
nemate niekto prosim vzor prikaznej zmluvy?
alebo kde to môžem najsť?
ďakujem vam všetkym že mi s tymto problemom pomahate
Melnick
01.05.07,19:02
betka
01.05.07,19:02
margaretka100
01.05.07,20:00
ďakujem vam všetkym pekne za pomoc:)