kybel
06.06.07,12:02
Ahoj poraďáci, jaj aj sa bojím opýtať na registratúru, viem že tu toho bolo popísaného veľa. Ale stále neviem či je treba dať si schváliť reg.poriadok a plán(právnicka osoba). Čítala som že od 1. mája by mala výjsť novela zákona, ktorá by mala definovať tých čo sú povinný si ho dať schváliť, ale zaťial som ju nikde nenašla (hľadala som na jaspi). Neviem mám dať firme schváliť ten vzorový plán a poriadok? Nehnevajte sa na mňa za otázku :o
Ahojte ja by som sa chcela poradiť s niekym , kto už v registratúre pracuje. Ako firma fungujeme už asi tretí rok a šéf mi dal na starosť správu reg. strediska. Problém ale je , že na žiadnom školení som nebola a tak si neviem poradiť. Všetky doklady , vrátane pošty sa u nás evidujú myslím že dobre ale ja by som skôr potrebovala vedieť ako mám tie blbé šanony ukladať. Viem , že v niektorých firmách sa to robí ručne , teda len sa to zapisuje do excelu. Tak nejako by som to chcela robiť aj ja. Ak to teda takto môže byť. Máte niekto nejakú pc formu na označovanie šanonov , poprípade niečo íne ? Dík
Orsz
07.06.07,08:18
No poraďáci moji - z týchto príspevkov, čo tu chodia, som stále v bludnom kruhu :confused: , a fakt neviem. Tu vkladám jeden príspevok z email-novín, čo mi chodia, mrknite sa na to:

"Zákon o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov č. 395/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, bol novelizovaný zákonom č. 216/2007 Z. z., s účinnosťou od 1. júna 2007.


V § 16 zákon definuje práva, ale najmä povinnosti pôvodcu registratúry. Pôvodcom registratúry, ako to vyplýva z § 2 zákona, je každá právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra, teda všetky dokumenty súvisiace s predmetom činnosti daného subjektu, vrátane obchodnej, účtovnej, daňovej agendy, ako aj napr. agendy vzniknutej v rámci personálnych vzťahov s vlastnými zamestnancami.
Citovaná novela zákona zrušila v súlade s požiadavkami podnikateľskej obce pre podnikateľské subjekty povinnosť vypracúvať registratúrne poriadky, ako popisy jednotlivých manipulačných krokov, ktorými dokument počas svojej prevádzkovej potreby prechádza.
Podnikateľské subjekty sú povinné vypracovať iba registratúrny plán a predložiť ho na posúdenie a schválenie príslušnému štátnemu archívu. Ak z činnosti pôvodcu registratúry nevznikajú žiadne dokumenty majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, alebo výsledky jeho činnosti sú predmetom autorského práva, nemá povinnosť vypracovať ani registratúrny poriadok, ani registratúrny plán.
Všetky ostatné povinnosti zostávajú všetkým pôvodcom registratúry(každá právnická osoba a fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra) bez rozdielu a v plnej miere zachované.
Za neplnenie alebo porušenie povinností je stále možná hrozba sankcií až do výšky 1 milióna slovenských korún. K takémuto sankčnému konaniu sa pristupuje štandardným spôsobom, po vykonaní štátneho odborného dozoru zo strany príslušného štátneho archívu, zistení nedostatkov, stanovení opatrení na ich odstránenie a ich opätovnom zistení pri kontrole plnenia opatrení na odstránenie nedostatkov."
duficek
07.06.07,08:33
tiez som to cital a kukal na to ako puk. asi sme sa tomu nakoniec nevyhli :(
rommy
07.06.07,10:43
Mne ani z ministerstva neodpovedali na mail či musím alebo nemusím...
Ale dnes sa mi trošku zazdalo, že by to firma v ktorej pracujem aj potrebovala, našli sme nevybavenú poštu aj to len preto, lebo prišlo upozornenie... To je tak keď sa papier položí na stôl, naňho ďalší, lebo teraz neni čas sa mu venovať, tak si ho odložím na neskôr a potom ďalší a ďalší...
JAJA11
07.06.07,11:15
Mne ani z ministerstva neodpovedali na mail či musím alebo nemusím...
Ale dnes sa mi trošku zazdalo, že by to firma v ktorej pracujem aj potrebovala, našli sme nevybavenú poštu aj to len preto, lebo prišlo upozornenie... To je tak keď sa papier položí na stôl, naňho ďalší, lebo teraz neni čas sa mu venovať, tak si ho odložím na neskôr a potom ďalší a ďalší...

Ale problém nespočíva v tom, či máme alebo nemáme robiť registratúrny plán, tú povinnosť má každý, problém je len v tom, či si ho máme dať schváliť alebo nie. Pri kontrole sa musí každý preukázať ako eviduje a uchováva doklady aj SZČO. :rolleyes: ;)
anklar
07.06.07,14:33
Mne ani z ministerstva neodpovedali na mail či musím alebo nemusím...
Ale dnes sa mi trošku zazdalo, že by to firma v ktorej pracujem aj potrebovala, našli sme nevybavenú poštu aj to len preto, lebo prišlo upozornenie... To je tak keď sa papier položí na stôl, naňho ďalší, lebo teraz neni čas sa mu venovať, tak si ho odložím na neskôr a potom ďalší a ďalší...
Áno, rommy, zazdalo sa ti to celkom správne. Aj keď na firmu, v ktorej pracuješ sa možno povinnosť nevzťahuje, všelijako mi to vychádza tak, že vlastníci firiem sami prídu na to, že spravovať si svoju dokumentáciu bude užitočné a po čase to bude robiť väčšina z nich.
rommy
07.06.07,15:42
Ale problém nespočíva v tom, či máme alebo nemáme robiť registratúrny plán, tú povinnosť má každý, problém je len v tom, či si ho máme dať schváliť alebo nie. Pri kontrole sa musí každý preukázať ako eviduje a uchováva doklady aj SZČO. :rolleyes: ;)

Viem že problém spočíva v tom či ho dať schváliť, na to som narážala, že kebyže ho vo firme máme schválený, tak by sa k pošte možno pristupovalo inak a musel by sa reg. poriadok dodržiavať, smernica ich nijako nezaväzuje bohužial... Ale všetko má svoje výhody aj nevýhody:)
Orsz
08.06.07,07:19
Prišiel mi aktuálny mail z MV SR:

Dobrý deň,
malá spoločnosť uvedeného typu, ani SZČO, nemá po, nadobudnutí účinnosti zákona č. 216/2007 Z. z. povinnosť vyracovať ani registratúrny poriadok ani registratúrny plán.

Dovoľujeme si však upozorniť, že napriek tomu je naďalej povinná plniť všetky povinnosti uvedené v § 16 zákona č. 395/2002 Z. z., t. j. evidovať, ukladať, ochraňovať a iba so súhlasom príslušného štátneho archívu vyraďovať dokumenty vzniknuté z jeho činnosti.

Bližšie informácie budete môcť získať po 15. júni na internetovej stránke www.civil.gov.sk (http://moje.azet.sk/redirurl.phtml?red=http://www.civil.gov.sk) - správa registratúry.

Pekný deň.

Bolo mi to poslané dodatočne, môj dotaz aj s prvou odpoveďou som tu už vložila. Myslím, že sa môžme pustiť do debaty po tom 15.júni, určite budeme múdrejší.
M&G
08.06.07,08:34
Dobrý deň,
spoločnosť Vášho typu, nemá po, nadobudnutí účinnosti zákona č. 216/2007 Z. z. povinnosť vyracovať ani registratúrny poriadok ani registratúrny plán.

Dovoľujeme si však upozorniť, že napriek tomu je naďalej povinná plniť všetky povinnosti uvedené v § 16 zákona č. 395/2002 Z. z., t. j. evidovať, ukladať, ochraňovať a iba so súhlasom príslušného štátneho archívu vyraďovať dokumenty vzniknuté z jeho činnosti.

Bližšie informácie budete môcť získať po 15. júni na internetovej stránke www.civil.gov.sk - správa registratúry.

Pekný deň

sme spoločnosť s 30 zamestnancami, máme povinnosť auditu atď.
Ing. Pavol Zúber
08.06.07,08:51
Nájdem niekde vzor ako by mal byť vypracovaný registratúrny plán PO aj SZČO?
Sú na to nejaké tlačivá?
JAJA11
08.06.07,11:17
Mne z ministerstva na mail odpovedali obratom, ale odporučili mi informovať sa v príslušnom archíve, kde mi zas odporučili sledovať internetové stránky ministerstva po 15.6.2007, kde by mali byť ďalšie informácie. Zatiaľ, nech to radšej nerobím. Ale máme pozvánku na školenie, takže to bude asi najlepšie riešenie, vtedy už budú aj školitelia múdrejší. :D ;) :D
M&G
08.06.07,12:25
JAJA11
dúfam, že sa s nami potom podelíš o poznatky z toho školenia .-)
vcelamery
13.06.07,12:55
POZOR! POZOR!!!!!

Na internetovej stránke min. vnútra je vľavo:
archívnictvo, správa registratúry a heraldika, keď do nej vojdete nájdite si správu registratúry a hlavne: Privátna sféra! je tam ORIENTAČNÁ TYPOLÓGIA PôVODCOV REGISTRATÚRY!!!!

Je stručná a jasná - SZČO a malí podnikatelia (t.j. bez auditu) nemusia mať ani registratúrny plán!!!
Manual
13.06.07,15:01
Tak dobrú správu treba oceniť !!! A myslím že už nie je čo riešiť, všetko je ohľadom registratúry jasné.
Pekný deň...
vcelamery
13.06.07,20:39
hej, manual!

tú dobrú správu si over (čo keď už blbnem a zabudla som čítať, alebo vidím to čo chcem?)

Hlavne to šír ďalej, aby ľudia nebláznili ...
Melnick
13.06.07,21:43
Kuk:
http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm

A jdeme dál..........:D :D :D :D

Neboj vcelamery ,ľudia už neblbnú z každej somariny. Už si odobrili svoje povinnosti dotazmi priamo na MV.
salka
14.06.07,06:24
Vcelamery, konečne niečo konkrétne :) super!

Vystrihla som Pôvodcov reg., kt. nie sú povinní mať reg.poriadok ani plán a v stručnosti pridávam znenie §19, odst.1 zák.431/02

3. Pôvodcovia registratúry, ktorí nie sú povinní mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán
- pôvodcovia registratúry, z činnosti ktorých nevznikajú registratúrne záznamy, majúce trvalú dokumentárnu hodnotu,

- malí podnikatelia (štátne archívy zaraďujú medzi malých podnikateľov, t. j. ako podnikateľské subjekty, ktorých registratúrne záznamy nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu tých podnikateľov*, ktorí nemusia mať ročnú účtovnú závierku overenú audítorom, podľa § 19 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov),

- fyzické i právnické osoby podnikajúce na základe živnostenského oprávnenia alebo iného oprávnenia, podľa osobitného predpisu,

- fyzické osoby vykonávajúce poľnohospodársku výrobu zapísané v evidencii podľa osobitného predpisu,

- základné (miestne) organizácie politických strán, občianskych združení,

- pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva (fyzické i právnické osoby).



V stručnosti pre tých, ktorí by nevedeli čo obnáša § 19 odst.1 zákona 431/2002
Individuálnu účt.závierku musí mať overenú auditom účtovná jednotka
a) kt.je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára zákl.imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za kt. sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň 2 z týchto podmienok:
1. celk.suma majetku presiahla 20 milionov Sk....blá,blá
2. čistý obrat presiahol 40 milionov Sk...blá,blá
3. priemerný prepočítaný počet zam-cov presiahol 20

b),c), d) - malých podnikateľov sa podľa môjho názoru netýkajú
MartinkoK
14.06.07,06:38
3. Pôvodcovia registratúry, ktorí nie sú povinní mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán
- pôvodcovia registratúry, z činnosti ktorých nevznikajú registratúrne záznamy, majúce trvalú dokumentárnu hodnotu,

- malí podnikatelia (štátne archívy zaraďujú medzi malých podnikateľov, t. j. ako podnikateľské subjekty, ktorých registratúrne záznamy nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu tých podnikateľov*, ktorí nemusia mať ročnú účtovnú závierku overenú audítorom, podľa § 19 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov),

-My sme s.r.o. máme len 7 zamestnancov, teda nemusíme mať účtovnú závierku overenú auditorom, mám to chápať tak, že nemusíme mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán?
JAJA11
14.06.07,06:41
Už ste niekto pozerali na tie stránky? :o Veď my vlastne podľa nich musíme vypracovať aj registratúrny poriadok, len to inak nazvali. :mad: :o :confused: Tak vyšiel ten zákon v ústrety podnikateľom alebo nie?:eek:
salka
14.06.07,07:50
POZOR! POZOR!!!!!

Na internetovej stránke min. vnútra je vľavo:
archívnictvo, správa registratúry a heraldika, keď do nej vojdete nájdite si správu registratúry a hlavne: Privátna sféra! je tam ORIENTAČNÁ TYPOLÓGIA PôVODCOV REGISTRATÚRY!!!!

Je stručná a jasná - SZČO a malí podnikatelia (t.j. bez auditu) nemusia mať ani registratúrny plán!!!

Na základe tejto "orientačnej pomôcky k určeniu povinnosti vypracovať reg.poriadok a plán" som sa zaradila do bodu 3), malí podnikatelia a dala som si to potvrdiť príslušným archívom. Len nie som si istá, či dostanem odpoveď, nakoľko na môj prvý mail z 8.6. mi doteraz neodpovedali.
salka
14.06.07,07:53
[quote=JAJA11;480730]Už ste niekto pozerali na tie stránky? :o Veď my vlastne podľa nich musíme vypracovať aj registratúrny poriadok, len to inak nazvali. :mad: :o :confused:


môžeš uviesť čo konkrétne máš na mysli? Daj vedieť, presnorím to aj ja.

Ja som na také nič nenatrafila (možno preto že sa chcem riadiť tou "orientačnou pomôckou" :D )
Melnick
14.06.07,07:57
To: JAJA111:)


Áno ,zákon vyšiel v ústrety podnikateľom. Nemusia oznamovať a schvaľovať v štátnych archívoch.

Pokiaľ nie si zriadená podľa tabuľky,nemusíš vypracovávať RP+RP.

- orgán verejnej správy (orgán štátu, orgán
územnej samosprávy, profesijná organizácia,
iné verejnoprávne ustanovizne)

- právnická osoba zriadená orgánom verejnej
správy

- právnická osoba zriadená zákonom




Ak máš povinnosť auditu, urobíš iba RePlán - smernicu a nedávaš na schvaľovanie iba sa ňou riadiš.
PS:
Máte dojem,že teraz je to už jednoznačné z toho materiálu MVSR? Ja si myslím,že sa nachádzame na rovnakej pozícii ako pred mesiacom:) , čiže téma nezanikne.:cool: ;) :) :---
salka
14.06.07,07:58
To: martinkoK
-My sme s.r.o. máme len 7 zamestnancov, teda nemusíme mať účtovnú závierku overenú auditorom, mám to chápať tak, že nemusíme mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán?[/quote]


za podmienky, že nespĺňa vaša s.r.o. min. ešte jeden z uvedených bodov (čiže a alebo b) tak nie.
M&G
14.06.07,08:05
Tak teraz neviem, máme povinnosť auditu a z ministerstva mi odpísali, že nie sme povinní predkladať RPlán ani RPoriadok.
Gabi03
14.06.07,08:14
Tak teraz neviem, máme povinnosť auditu a z ministerstva mi odpísali, že nie sme povinní predkladať RPlán ani RPoriadok.

:D He he, ste si mysleli, že to bude také ľahké ... ?! Ja si nebudem istá asi nikdy. :D
Melnick
14.06.07,08:15
http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm

Šalamún je náš a hlavne môj veľký vzor.:)

Pri čítaní a zaradení sa medzi podnikateľské subjekty povinné mať vypracovaný....................musíte zohľadniť ešte skutočnosť či tvoríte záznamy s t r v a l o u - d o k u m e n t á r n o u - hodnotou.
M&G
14.06.07,08:16
Máš pravdu Gabi. Ale riadiť sa bzudem podľa toho, čo mi bude najviac vyhovovať a na to sa budem odvolávať .-) :D :cool:
Melnick
14.06.07,08:19
Máš pravdu Gabi. Ale riadiť sa bzudem podľa toho, čo mi bude najviac vyhovovať a na to sa budem odvolávať .-) :D :cool:

A hlavne si vytlač stanovisko MVSR,ktoré Ti prišlo a pri prípadnej buzerácii sa ním ovievaj ako vejárom a nasaď sladký úsmev- asi takýto::mad:
M&G
14.06.07,08:23
Neboj Majka, mám vytlačené všetky mailíky, ktoré mi prišli z MV a zo ŠA. Veď ich musím podľa zákona archivovať .-)
JAJA11
14.06.07,08:46
Tak teraz neviem, máme povinnosť auditu a z ministerstva mi odpísali, že nie sme povinní predkladať RPlán ani RPoriadok.

Ale toto je nové, teraz by už možno odpovedali inak, aj mne už minulý týždeň neodpovedali priamo, ale, že mám počkať na 15.6. :o Len ma zarazil ten návod na použitie reg.plánu, veď to je taký jednoduchší registratúrny poriadok. :confused:
salka
14.06.07,09:08
http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm

Šalamún je náš a hlavne môj veľký vzor.:)

Pri čítaní a zaradení sa medzi podnikateľské subjekty povinné mať vypracovaný....................musíte zohľadniť ešte skutočnosť či tvoríte záznamy s t r v a l o u - d o k u m e n t á r n o u - hodnotou.


Ak si dobre spomínam, niekto tu písal, že 15.6. by sme sa mali dozvedieť čo patrí medzi takéto záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou...tak vyčkajme zajtrajška

Mimochodom, došlo mi potvrdenie o prečítaní mojej dnešnej správy z príslušného archívu, tak čakám odpoveď....dám vedieť keď príde...mohla by pomôcť vyriešiť problém viacerých z nás
Cinderella
14.06.07,09:19
[quote=JAJA11;480730]Už ste niekto pozerali na tie stránky? :o Veď my vlastne podľa nich musíme vypracovať aj registratúrny poriadok, len to inak nazvali. :mad: :o :confused:

Asi mas pravdu Salka. Ak si pozriete subor zo stranky ministerstva vnutra "Uvodny text k registraturnemu planu (p19-03-f14.rtf)", tak vlastne je to textovo velmi podobny dokument ako registraturny poriadok (zatial som to len zbezne pozrela :o )

Vzorovy registraturny poriadok ma 3 casti - 1.cast je vseobecna, definuje pojmy a popisuje ako treba s registraturnymi zaznamom narabat atd., 2. cast je ukladanie zaznamov a 3.cast je vyradovanie spisov.
Tento novy "Uvodny text k registraturnemu poriadku" vynechava len 1. cast a venuje sa 2. a 3. casti (a dost podrobne!)

Tak teraz som z toho uz uplny jelen :( . Podla informacii z webu asi ma nasa spolocnost povinnost dat schvalit plan. Takze teraz k tomu planu potrebujem vypracovat tento uvodny text ? :confused:
JAJA11
14.06.07,10:17
[quote=salka;480835]

Asi mas pravdu Salka. Ak si pozriete subor zo stranky ministerstva vnutra "Uvodny text k registraturnemu planu (p19-03-f14.rtf)", tak vlastne je to textovo velmi podobny dokument ako registraturny poriadok (zatial som to len zbezne pozrela :o )

Vzorovy registraturny poriadok ma 3 casti - 1.cast je vseobecna, definuje pojmy a popisuje ako treba s registraturnymi zaznamom narabat atd., 2. cast je ukladanie zaznamov a 3.cast je vyradovanie spisov.
Tento novy "Uvodny text k registraturnemu poriadku" vynechava len 1. cast a venuje sa 2. a 3. casti (a dost podrobne!)

Tak teraz som z toho uz uplny jelen :( . Podla informacii z webu asi ma nasa spolocnost povinnost dat schvalit plan. Takze teraz k tomu planu potrebujem vypracovat tento uvodny text ? :confused:

píšu tam, že ho môžeme použiť v nezmenenej forme (len doplniť naše údaje), takže by to nemuselo byť až také komplikované. :o
JAJA11
14.06.07,10:25
Vám je dobre, ale ja mám povinnosť auditu a z toho vyplýva, že aj povinnosť vypracovať registratúrny plán. Keď si pozriete stránky MV aj s návodmi, tak registratúrny plán podľa nich musí obsahovať návod ako pracovať s reg.plánom, čo je vlastne zjednodušený registratúrny poriadok. Ale je tam vzor, takže snáď sa to bude dať vypracovať.:o
Melnick
14.06.07,10:29
Jaja a tvoríš Ty vôbec dokumenty trvalej hodnoty? ;)
JAJA11
14.06.07,10:37
Jaja a tvoríš Ty vôbec dokumenty trvalej hodnoty? ;)

Ja si myslím, že nie, ale v tom rozdelení sú uvedené len malé firmy, bez auditu, takže mi pravdepodobne vzniká povinnosť dať schváliť reg.plán. Ale nehrniem sa do toho, idem budúci týždeň na školenie a až keď mi to tam potvrdia, tak sa do toho pustím. Z vlastných skúseností viem, že čím neskôr s tým začnem, tým menej zbytočnej roboty narobím.:rolleyes:
M&G
14.06.07,10:50
JAJA potom daj vedieť, čo bolo na školení. Tiež máme firmu, ktorá má povinnosť auditu, tak ma to zaujíma. Vopred ďakujem
anklar
14.06.07,11:03
Tak dobrú správu treba oceniť !!! A myslím že už nie je čo riešiť, všetko je ohľadom registratúry jasné.
Pekný deň...
Manual a vsetci ostatni, ktori uz viete, ze "nie je co riesit, vsetko je ohladom registratury jasne", ja vam vsetkym gratulujem k dosiahnutiu tej vytuzenej spokojnosti. A uz sa budem na vas, rychlo poucenych a tym rychlejsie vyskolenych v tejto oblasti len usmievat.
Melnick
14.06.07,11:05
- malí podnikatelia (štátne archívy zaraďujú medzi malých podnikateľov, t. j. ako podnikateľské subjekty, ktorých registratúrne záznamy nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu tých podnikateľov*, ktorí nemusia mať ročnú účtovnú závierku overenú audítorom, podľa § 19 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov),

Prosím právnikov ,aby ma opravili ak tento výklad je nesprávny:

Malí podnikatelia podľa ŠA sú aj takí ,ktorí síce majú povinnosť auditu,ale netvoria RZ ,ktoré majú trvalú dokumentárnu hodnotu. Čiže nemusia vypracovávať a tobôž nie schvaľovať RePo+RePl .:)

Mimochodom,nepáčil by sa Vám takýto výklad ?:D
M&G
14.06.07,11:10
:) Melnick, nádhera .-)
Manual
14.06.07,11:36
Manual a vsetci ostatni, ktori uz viete, ze "nie je co riesit, vsetko je ohladom registratury jasne", ja vam vsetkym gratulujem k dosiahnutiu tej vytuzenej spokojnosti. A uz sa budem na vas, rychlo poucenych a tym rychlejsie vyskolenych v tejto oblasti len usmievat.
:D:D:D z toho čo som vyčítal na MV je mi jasné že nič nemusím vyrábať ani RP ani RP, preto taká reakcia.
Stále ale neviem čo v prípade, ak je RP + RP vypracovaný, zaslaný do archívu a ten už rok mlčí. Podľa informácie na stránke MV sa ma to netýka, tak to čo som tam zaslal na odsúhlasenie do archívu, budem považovať za bezpredmetné. Alebo čo s tým ? Kto je v podobnej situácii. ?
Melnick
14.06.07,11:49
Janko,nepripomína Ti toto niečo milé:

čakaj.čakaj,čakaj. :D :D :D
Manual
14.06.07,11:57
ach jaj, iné ani nezostáva:D
anklar
14.06.07,12:14
:D:D:D z toho čo som vyčítal na MV je mi jasné že nič nemusím vyrábať ani RP ani RP, preto taká reakcia.
Stále ale neviem čo v prípade, ak je RP + RP vypracovaný, zaslaný do archívu a ten už rok mlčí. Podľa informácie na stránke MV sa ma to netýka, tak to čo som tam zaslal na odsúhlasenie do archívu, budem považovať za bezpredmetné. Alebo čo s tým ? Kto je v podobnej situácii. ?
Podla mojho nazoru, ak si Poriadok+Plan vypracoval a zaslal este pred rokom, mozes tento ukon povazovat za bezpredmetny. Dokument bol vypracovany na ine (uz neplatne) podmienky. Ak si osobne myslis, ze si sa spravne zaradil do prislusnej kategorie podla novych podmienok, este to spravne nemusi byt, aj ked to nevylucujem. Ja to urcit tiez neviem, lebo nemam informacie o Tvojich skutocnostiach, tie poznas Ty. Preto navrhujem, aby si sa obratil na "svoj" archiv. Oni ta presne zaradia a ochotne vysvetlia, ktore povinnosti sa ta tykaju.
Gabi03
14.06.07,12:15
Preto navrhujem, aby si sa obratil na "svoj" archiv. Oni ta presne zaradia a ochotne vysvetlia, ktore povinnosti sa ta tykaju.

... po 15.6. ;)
JAJA11
14.06.07,12:20
... po 15.6. ;)

Už sa dá, už ministerstvo zverejnilo pomôcku na určenie povinnosti dať si schváliť Rp + RP. Tentoraz to stihli v predtermíne.:rolleyes:
Gabi03
14.06.07,12:21
Už sa dá, už ministerstvo zverejnilo pomôcku na určenie povinnosti dať si schváliť Rp + RP. Tentoraz to stihli v predtermíne.:rolleyes:

To je to o čom sa tu celý deň bavíte?! :D A ja kľudne čakám, že načo sa namáhať skôr... :D :D :D
Reprografia
14.06.07,12:25
Ja mám taký pocit, že ani tí "hore" nevedia o čom ten zákon je, preto doteraz neposkytli žiadne normálne stanovisko alebo výklad. Sú ticho ako voš pod chrastou. Tiež čakajú, ako to všetko vypáli po júni 2007.
M&G
14.06.07,12:29
Už sa dá, už ministerstvo zverejnilo pomôcku na určenie povinnosti dať si schváliť Rp + RP. Tentoraz to stihli v predtermíne.:rolleyes:


možno po 15.6. vydajú ešte nejaké stanovisko :)
JAJA11
14.06.07,12:41
možno po 15.6. vydajú ešte nejaké stanovisko :)

A potom po 20, potom v júli, lebo tie otázky ostávajú stále.:rolleyes: ;) :) :o
M&G
14.06.07,12:43
A potom po 20, potom v júli, lebo tie otázky ostávajú stále.:rolleyes: ;) :) :o


Plne súhlasím, nikdy sa ich nezbavíme :D
anklar
14.06.07,13:36
Neboj Majka, mám vytlačené všetky mailíky, ktoré mi prišli z MV a zo ŠA. Veď ich musím podľa zákona archivovať .-)
Moja pochvala. Nemusis ich vsak archivovat. Totiz, archivuje len archiv. Okrem statneho archivu je este par takych, ktori archivuju. Ty musis s tymi registraturnymi zaznamami (Tvoje majliky) nakladat tak, aby si postupovala v súlade s § 16.
Este suvisiaca otazka: ak strcis povedzme list, ktoreho znenie chces aj tak zmenit do masiny na srotovanie papiera tak vtedy robis skartaciu? Nadriadeni maju vo zvyku vydat pokyn k nepotrebnym listom: skartujte to! A zamestnanec takyto list vsunie do srotovnika. Takze, pre info: skartacia je sice likvidacia vyradenych spisov, avsak nie v srotovniku firmy, ale vplyvom rozhodnutia prislusneho archivu.
MartinkoK
15.06.07,09:15
To: martinkoK
-My sme s.r.o. máme len 7 zamestnancov, teda nemusíme mať účtovnú závierku overenú auditorom, mám to chápať tak, že nemusíme mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán?


za podmienky, že nespĺňa vaša s.r.o. min. ešte jeden z uvedených bodov (čiže a alebo b) tak nie.[/quote]
Ďakujem za odpoveď.
salka
15.06.07,10:33
za podmienky, že nespĺňa vaša s.r.o. min. ešte jeden z uvedených bodov (čiže a alebo b) tak nie.
Ďakujem za odpoveď.[/quote]

MartinkoK - prepáč, ale ja už zas neviem, lebo po mne tu zas niekto písal o tých záznamoch, kt. majú trvalú dokumentárnu hodnotu...ale to potom by musela mať plán vypracovaná každá s.r.o. Musíme si najskôr zistiť, čo ministerskí pracovníci zaraďujú medzi tieto doklady...ja čakám na vyjadrenie archíva....ak sa ozvú, podám info
fimka
15.06.07,11:33
Vie už prosím niekto, ktoré "lajstrá" majú trvalú dokumentárnu hodnotu?:confused:
martaO
15.06.07,12:04
Podľa toho ako som bola školená všetky čo sú označené A.-dokumenty o vzniku, zápisnice, normy, agenda BOZP, bilancie, správy audítora, inventarizácie majetku, evidencie napr. o pôde, mapy, technologické postupy, investície, stavebné povolenia apod, teda tie, čo vlastne nemôžeme skartovať ale musíme požiadať archív o archiváciu a ich pracovníci to prevezmú a archivujú. A teda predpokladám, že každý ak podniká alebo pracuje má nejakú zakladateľskú listinu a teda už prvotný doklad má archívnu hodnotu 40 rokov. Všetci musia mať vypracovaný plán. Len živnostníci nemusia mať schválený št. archívom. Poriadok je to isté, pretože plán je súčasťou poriadku.
Melnick
15.06.07,12:33
Vie už prosím niekto, ktoré "lajstrá" majú trvalú dokumentárnu hodnotu?:confused:


Fimka už som raz prikladala link s registrom záznamov. Opakovane ho prikladám, no s tými "Áčkami" a povinnosťou vypracovať = RePoRePL= by som trošku počkala.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=467771&postcount=89
seflera
15.06.07,13:54
Melnick, viem, že je to môj problém, ale nevieš mi napísať z akého zdroja sú informácie na stránke, na ktorú dávaš odkaz? Skade to tá s.r.o. má? Viem, že som sa to už raz pýtala, ale fakt som blondína. Trpím tým, že preverujem zdroje z internetu.:confused: Ber to ako moju obcesiu, ale keď nedostanem, čo potrebujem, tak si začnem obhrýzať nechty, alebo tak...niečo......:) :) :)
Melnick
15.06.07,14:14
Fakt nechcem,aby Tvoje nechty utrpeli:D , viem,že všetky ich máme radšej dlhé ,ako objedené.:D
No vážne. Ak myslíš stránku kde je uvedený register záznamov,tak to je príloha k zákonu č.395/2002 od PhDr P. Kartousa a Mgr. M. Mrižovej - žiadny výmysel nejakej s.r.o.:)
Mimochodom ,viem o dobrom nechtovom štúdiu.;)
Melnick
15.06.07,14:19
Saflera a pre krásny rast nechtov pridám ešte jeden link.

http://www.spisy.sk/registraturny-poriadok-pre-male-subjekty.html
fimka
15.06.07,14:25
Majka, na ČO to vlastne ešte čakáme? Bude ešte niečo na stránke MV? Nevyčerpal sa tvorca zákona príliš tým, že tam uverejnil orientačnú pomôcku k určeniu povinnosti vypracovať RPo a RPl a okrem nej sa už na stránke MV nič použiteľné neobjaví?:rolleyes:
seflera
15.06.07,14:42
Fakt nechcem,aby Tvoje nechty utrpeli:D , viem,že všetky ich máme radšej dlhé ,ako objedené.:D
No vážne. Ak myslíš stránku kde je uvedený register záznamov,tak to je príloha k zákonu č.395/2002 - žiadny výmysel nejakej s.r.o.:)
Mimochodom ,viem o dobrom nechtovom štúdiu.;)

Ale som asi rypák, lebo príloha k zákonu 395/2002 má názov: "Názvy, sídla a územné obvody štátnych archívov s regionálnou územnou pôsobnosťou a ich pobočky" a potom už je len Zákon 396/2002. :eek: :mee: :confused:
Melnick
15.06.07,14:51
Ale som asi rypák, lebo príloha k zákonu 395/2002 má názov: "Názvy, sídla a územné obvody štátnych archívov s regionálnou územnou pôsobnosťou a ich pobočky" a potom už je len Zákon 396/2002. :eek: :mee: :confused:
Rýpať treba ,ináč umrieme v nevedomosti.;) :)

príloha č. 1 ......Tebou vymenované názvy
príloha č. 2.......Vyhláška 628/2002..........
...
......
príloha č .5. 1 ....Štruktúra RP
príloha č. 5. 2. Register záznamov - Tebou tak vytúžený:D
seflera
15.06.07,14:53
Majka, na ČO to vlastne ešte čakáme? Bude ešte niečo na stránke MV? Nevyčerpal sa tvorca zákona príliš tým, že tam uverejnil orientačnú pomôcku k určeniu povinnosti vypracovať RPo a RPl a okrem nej sa už na stránke MV nič použiteľné neobjaví?:rolleyes:
Fimka, a čo keď to, čo sa tam tak zrazu objavilo, tak rovnako zrazu aj zmizne? Nieje to ani podzákonná norma. Čo to vlastne je...?:)
seflera
15.06.07,14:57
Rýpať treba ,ináč umrieme v nevedomosti.;) :)

príloha č. 1 ......Tebou vymenované názvy
príloha č. 2.......Vyhláška 628/2002..........
...
......
príloha č .5. 1 ....Štruktúra RP
príloha č. 5. 2. Register záznamov - Tebou tak vytúžený:D


Už začínam tušiť...ja listujem v zbierke zákonov a ty v niečom úplne inom...:cool:
Ako sa presne volá to, v čom listuješ? Nieje to Z.Z., že!? :rolleyes:
Melnick
15.06.07,15:17
http://www.spisy.sk/zakon-216.html

Takže odfarbená blondína.;) Máš pravdu , hryziem si nechty, tá príloha je
tak označená v : "Správa reg. záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov." vydal PhDr.Kartous a Mgr. Mrižová
Melnick
15.06.07,15:22
http://www.civil.gov.sk/archiv/Z_files/VYHLASKA.HTM

saflera došlo mi to,keď som sa hrabala ďalej. Ibaže toto sú prílohy k vyhláške 628/2002 a tam spomínaný register nenájdeš. :)
seflera
15.06.07,15:23
Ja som "pravá blondína" :--- . Úplne totálna, s vlasmi niže pása. :--- :o :)
Melnick
15.06.07,15:26
No super , žeby inzerát?:) A vieš ,že by sa mi viac páčilo túto debatu otočiť iným smerom ?
seflera
15.06.07,15:49
No super , žeby inzerát?:) A vieš ,že by sa mi viac páčilo túto debatu otočiť iným smerom ?


.....napr....?
Mňa by zaujímalo, ako vážne chcú v archívoch posudzovať registratúrne plány. Ja som totiž poslala do nášho archívu plán a oni mi ho neschválili s tým, že je málo podrobný. Fígeľ je v tom, že som to posielala za fi., ktorých papiere sa zmestia do jedného šanonu a nezdalo sa mi účelné deliť ich regitratúru podrobnejšie, hlavne, keď dve s troch, už majú spoločníkov dohodnutých na likvidácii a už boli aj prvé kroky k likvidácii podniknuté, čiže nebudú pribúdať papiere, iba tie, ktoré sa týkajú likvidácie.
V podstate by ma zaujímalo, nakoľko je stanovisko archívu záväzné, lebo v celom zákone sa nikde nespomína, že jednotka musí postupovať podľa schváleného RP.
Chcela by som tieto fi dokopať k likvidácii podľa takých plánov, aké majú vypracované a v konečnom štádiu zlikvidovať papiere v znení zákona 395/2002. Len potrebujem istotu, že nebudú zbytočné postihy, ale to je asi bremäno, ktoré si ponesiem sama.:mee:
Melnick
15.06.07,16:03
Pre safleru:
Dlhovlasá , pravá blondína ,hľadá vysokého ,štíhleho ,čierneho, bohatého ,pekného ,slobodného muža bez záväzkov.
Zn. Na vypracovanie RePoRePl.:D

Len doplním : Luxusné auto a vila nie sú prekážkou.:D :D :D
salka
19.06.07,05:20
Vážení, tak čítajte, dostala som stanovisko z archívu, prikladám v originálnom znení....

Na Váš dopyt Vám oznamujeme, že spoločnosť Vášho typu nemá, po nadobudnutí účinnosti zákona č. 216/2007 Z. z. povinnosť vypracovať ani registratúrny poriadok ani registratúrny plán.

Dovoľujeme si Vás zároveň upozorniť, že napriek tomu je naďalej povinná plniť všetky povinnodti uvedené v § 16 zákona č. 395/2002 Z. z., t. J. Evidovať, ukladať ochraňovať a iba so súhlasom nášho archívu vyraďovať dokumenty vzniknuté z jej činnosti.

Pre objasnenie: sme s.r.o. so 6 zamestnancami a nemáme povinnosť auditu, čiže zaraďujeme sa podľa "orientačnej pomôcky" do bodu 3 - do malých podnikateľov.




Verím, že mnohým toto stanovisko pomôže, prípadne si napíšte do svojeho príslušného archívu.
OľgaH
19.06.07,05:46
Sme na tom podobne ako vy. S.r.o. s 2 zamestnancami bez povinnosti auditu. Je dôležité aj čím sa firma zaoberá? Zaoberáme sa iba predajom nič nevyrábame. Znamená to, že zrejme tiež nemáme povinnosť vypracovať reg.plán a poriadok, že?
salka
19.06.07,07:04
Sme na tom podobne ako vy. S.r.o. s 2 zamestnancami bez povinnosti auditu. Je dôležité aj čím sa firma zaoberá? Zaoberáme sa iba predajom nič nevyrábame. Znamená to, že zrejme tiež nemáme povinnosť vypracovať reg.plán a poriadok, že?

otvorte link: http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm
ďalej v Privátnej sfére "orientačnú typológiu pôvodcov registratúr" a zaraďte sa!
M&G
19.06.07,10:27
má niekto sro s cca 30 zamestnancami a povinnosťou auditu? dostal už odpoveď??
silvia
19.06.07,10:29
Tu je odpoveď zo štátneho archvívu Trenčín ohľadom s.r.o. so 17 zamestnancami, mesačný platca DPH, nepodlieha auditu...

"Na základe uvedených údajov by ste mali patriť do skupiny pôvodcov registratúry, ktorí nie sú povinní mať schválený ani registratúrny poriadok ani registratúrny plán.
Pri posudzovaní Vášho subjektu (malí podnikatelia) sme vychádzali z orientačnej pomôcky k určeniu povinnosti vypracovať registratúrny poriadok a reg. plán, ktorá bola zverejnená na stránke www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk/) v časti registratúra.
Na uvedenej webovej stránke nájdete aj ďalšie informácie.
Dovoľujeme si Vás zároveň upozorniť, že naďalej trvajú pre pôvodcov registratúry všetky ostatné povinnosti vyplývajúce so zák. č. 395/2002 Z. z. a jeho novely a rovnako aj vyhlášky 628/2002 Z. z. a jej noviel.
Orsz
19.06.07,10:32
má niekto sro s cca 30 zamestnancami a povinnosťou auditu? dostal už odpoveď??

Ja mám takú s.r.o. - najlepšie na tom je, že sme museli mať audit za rok 2006, ale za rok 2007 nám povinnosť už padla (klesom nám počet zamestnancov pod 20 ), no ale máme vytvorený dokument s trvalou dokumntárnou hodnotou - výročná správa - takže ten registratúrny plán dám na schválenie. No nie som moc nadšená.
M&G
19.06.07,10:35
Ja mám takú s.r.o. - najlepšie na tom je, že sme museli mať audit za rok 2006, ale za rok 2007 nám povinnosť už padla (klesom nám počet zamestnancov pod 20 ), no ale máme vytvorený dokument s trvalou dokumntárnou hodnotou - výročná správa - takže ten registratúrny plán dám na schválenie. No nie som moc nadšená.


a skúšala si písať do archívu? ja som pre istotu napísala ... dúfam, že odpoveď bude pozitívna ...
Orsz
19.06.07,10:37
a skúšala si písať do archívu? ja som pre istotu napísala ... dúfam, že odpoveď bude pozitívna ...

Pozitívna myslíš, že netreba však? No daj mi prosím potom vedieť, ja som nepísala. Chcem tam zájsť osobne.
M&G
19.06.07,10:40
keby si osobne zistila niečo skôr ako ja cez mail, tak daj zase vedieť ty mne, ok?
M&G
19.06.07,11:14
Ak mate 30 zamestnancov, tak podla praxe nasich statnych archivov maju vase dokumenty trvalu dokumentarnu hodnotu a mali by ste mat registraturny plan.

Az po nasej predchadzajucej korespondencii odbor archivnictva vypracoval v spolupraci s nasim legislativnym odborom orientacnu typologiu povodcov registratur, ktora vychadza z praxe statnych archivov. Z nej vyplyva, ze by ste mali mat registraturny plan. Ak vase dokumenty statny archiv v minulosti vyradoval a ukladali ste ich do statneho archivu, urcite mate tuto povinnost - to je najjednoduchsia pomocka pre urcenie, ci musite alebo nemusite mat reg.plan.

Kedze vsak typologia na nasej www stranke je len orientacna a dokumentarnu hodnotu vyradovanych zaznamov posudzuje prislusny statny archiv vzdy individualne vo vyradovacom konani, odporucam obratit sa aj na vas statny archiv, do ktoreho uzemnej posobnosti patrite, pretoze jeho posudenie charakteru vasej registratury je jedinym rozhodujucim.


Som z toho debil .-(
Orsz
19.06.07,19:48
No čo už, aj ty budeš musieť zájsť osobne. Ja tam pôjdem až budúci pondelok, lebo tento týždeň mám DPH-čky, a nestíham. Inak registratúrne plány mám prichystané ešte z pred 2 rokov /od štátneho archívu/ - tak si to len vytlačím.
ZuzanaP
20.06.07,10:08
Pýtala som sa v našom archíve na:

Sme s. r. o. vykonávajúca stavebnú činnosť, rok vzniku 2006, priemerne
máme 15 zamestnancov, bežnú administratívnu agendu (pošta s dodávateľmi,
odberateľmi, úradmi), účtovnú agendu a personálno - mzdovú agendu. Sme
platcami DPH. Máme povinnosť prekladať archívu na schválenie
registratúrny plán a mať vypracovaný registratúrny poriadok?

Odpoveď zo štátneho archívu v PB:
Ak máte nad 20 zamestnancov, 40 mil. Sk ročný obrat a povinnosť auditu,
vtedy predkladáte archívu registratúrny plán na posúdenie a schválenie.
Ak tieto podmienky nespĺňate, nemusíte predkladať nič. Bolo by však na
Váš prospech, keby ste využívali aspoň ten registratúrny plán, ktorý bol
vypracovaný pre SZČO a malé firmy ešte v roku 2004. Ak by ste mali
záujem, môžeme Vám ho poslať e-mailovou poštou. :D
katka
20.06.07,10:42
Ja som tiež posielala dotaz na Štátny archív : sme s.r.o. zaoberáme sa obchodnou činnosťou nákup a predaj hutného materiálu,máme troch zamestnancov a tento rok máme povinnosť auditu.
Odpoveď som dostala 18.6.07 : Malá firma nie je povinná vypracovať reg.poriadok a ani reg.plán.Aj naďalej Vám však ostáva povinnosť stanovená §16 zákona č.395/2002 Z.Z.,t.j. evidovať,ukladať,ochraňovať a iba so súhlasom Štátneho archívu vyraďovať dokumenty vzniknuté z Vašej činnosti.
Gabi03
20.06.07,10:42
Ja som tiež posielala dotaz na Štátny archív : sme s.r.o. zaoberáme sa obchodnou činnosťou nákup a predaj hutného materiálu,máme troch zamestnancov a tento rok máme povinnosť auditu.
Odpoveď som dostala 18.6.07 : Malá firma nie je povinná vypracovať reg.poriadok a ani reg.plán.Aj naďalej Vám však ostáva povinnosť stanovená §16 zákona č.395/2002 Z.Z.,t.j. evidovať,ukladať,ochraňovať a iba so súhlasom Štátneho archívu vyraďovať dokumenty vzniknuté z Vašej činnosti.

Otázka je, či ste malá firma? :confused: :rolleyes:
katka
20.06.07,10:57
Otázka je, či ste malá firma? :confused: :rolleyes:
V akom zmysle malá? Podľa počtu zamestnancov.obratu,majetku alebo čoho?
Gabi03
20.06.07,10:58
V akom zmysle malá? Podľa počtu zamestnancov.obratu,majetku alebo čoho?

Podľa štátneho archívu. ;) :D
katka
20.06.07,11:08
Zo znenia mojej otázky vyplýva aká sme firma,takže podľa odpovede Štátneho archívu patríme medzi malé firmy.Ja som len chcela uviesť,že podľa tejto odpovede povinnosť registatúry nevyplýva z povinnosti,že firma má audit.Nakoľko mu ho máme a nemusíme mať ani plán ani poriadok.
Gabi03
20.06.07,11:12
Zo znenia mojej otázky vyplýva aká sme firma,takže podľa odpovede Štátneho archívu patríme medzi malé firmy.Ja som len chcela uviesť,že podľa tejto odpovede povinnosť registatúry nevyplýva z povinnosti,že firma má audit.Nakoľko mu ho máme a nemusíme mať ani plán ani poriadok.

Presne na to som chcela poukázať. Mne z ich odpovede nie je toto, čo píšeš ty, vôbec jasné. Podľa pomôcky k určeniu povinnosti zo stránok ministerstva firma, ktorá má audit, by mala predkladať reg. plán.
Keby napísali "Vaša firma sa tu pokladá za malú... " Ale oni napísali iba všeobecnú vetu. Teda aspoň mne to tak pripadá. Ale to je len môj názor. ;)
ZuzanaP
20.06.07,11:16
A nebolo by jednoduchšie (pokiaľ sa nevieš rozhodnúť) ten RePL+RePO vypracovať a zaslať?:cool:
katka
20.06.07,11:18
Mám odpoveď čierne na bielom vytlačené z PC a tým pádom to už vypúšťam z hlavy....Na konkrétnu otázku-konkrétna odpoveď.
JAJA11
20.06.07,11:20
Toto je tabuľka pre určenie povinnosti robiť registratúrny plán. Je tam síce povedané, že firmy s auditom áno, ale zároveň je odporúčané v tom prípade sa spýtať v príslušnom archíve, takže asi aj niektoré firmy s auditom nemusia robiť re.plán, ale v tom prípade je lepšie mať potvrdenie od príslušného archívu.:rolleyes:
anklar
20.06.07,11:23
No čo už, aj ty budeš musieť zájsť osobne. Ja tam pôjdem až budúci pondelok, lebo tento týždeň mám DPH-čky, a nestíham. Inak registratúrne plány mám prichystané ešte z pred 2 rokov /od štátneho archívu/ - tak si to len vytlačím.
Dovoľ mi, Orsz, aby som ti pripomenula, že reg. plán má ponovom trochu inú úpravu, aj obsahovú. Z praktického hľadiska je to "rakoryba", teda ako keby bol z prvej polovice reg. poriadkom. Skutočne je veľmi užitočné skontaktovať sa s príslušným archívom a následne vypracovať plán.
katka
20.06.07,11:28
JAJA11 presne to som mala na mysli...po prečítaní toho dokumentu o pôvodcoch registratúry som napísala dotaz na príslušný Štátny archív ,práve kôli tomu ,že máme povinnosť auditu a poslali mi takú odpoveď.
M&G
20.06.07,11:32
JAJA11 presne to som mala na mysli...po prečítaní toho dokumentu o pôvodcoch registratúry som napísala dotaz na príslušný Štátny archív ,práve kôli tomu ,že máme povinnosť auditu a poslali mi takú odpoveď.


Katka, prosím ťa pod aký archív patríš? Ja som písala včera do ŠA BA a nejak mi neodpisujú
JAJA11
20.06.07,11:33
Presne na to som chcela poukázať. Mne z ich odpovede nie je toto, čo píšeš ty, vôbec jasné. Podľa pomôcky k určeniu povinnosti zo stránok ministerstva firma, ktorá má audit, by mala predkladať reg. plán.
Keby napísali "Vaša firma sa tu pokladá za malú... " Ale oni napísali iba všeobecnú vetu. Teda aspoň mne to tak pripadá. Ale to je len môj názor. ;)

Áno, aj ja by som doporučovala v otázke upozorniť, že podľa rozdelenia ministerstva mi vzniká povinnosť vypracovať reg.plán, ale nakoľko sme taká a taká firma, žiadam o ich posúdenie nutnosti vypracovať plán. V tom prípade, by sa vyjadrenie pracovníka archívu dalo zadokladovať ako rozhodnutie pre moju firmu. Takto je to len všeobecné konštatovanie. :rolleyes:
JAJA11
20.06.07,11:38
JAJA11 presne to som mala na mysli...po prečítaní toho dokumentu o pôvodcoch registratúry som napísala dotaz na príslušný Štátny archív ,práve kôli tomu ,že máme povinnosť auditu a poslali mi takú odpoveď.

Ale odpoveď nie je taká jednoznačná, nie je tam napísané, že pre Vašu firmu to platí, len vo všeobecnosti - alibisticky, možno Vám neskôr povedia, že ste mali vedieť, že nie ste malá firma, že Vás sa to netýkalo. Vy ste možno mali požiadať o posúdenie, či ste považovaný za malú firmu, alebo nie. Podľa ministerstva, firmy, ktoré majú povinnosť auditu už nie sú malé firmy.
Ja som na tom rovnako, tiež máme povinnosť auditu a moc sa mi do reg.plánu nechce, ale nerada by som niečo pokazila, preto aj idem zajtra na školenie. Možno sa dozviem viac.
cestovatelka
20.06.07,12:40
Info zo Statneho archivu v BA:
1. akciova spolocnost so zamestnancami MUSI mat registraturny plan a dat si ho odsuhlasit prislusnym archivom
2. akciova spolocnost bez zamestnancov NEMUSI mat registraturny plan
3. s.r.o. takisto NEMUSI mat registraturny plan
Registraturny poriadok nemusi robit ani a.s. ani s.r.o., treba vsak, aby vsetci zamestnanci boli oboznameni s registraturnym planom a dodrziavali ho.
M&G
20.06.07,12:46
Info zo Statneho archivu v BA:
1. akciova spolocnost so zamestnancami MUSI mat registraturny plan a dat si ho odsuhlasit prislusnym archivom
2. akciova spolocnost bez zamestnancov NEMUSI mat registraturny plan
3. s.r.o. takisto NEMUSI mat registraturny plan
Registraturny poriadok nemusi robit ani a.s. ani s.r.o., treba vsak, aby vsetci zamestnanci boli oboznameni s registraturnym planom a dodrziavali ho.


AKÝ TYP SRO ALE NEMUSÍ PREDKLADAŤ RPLÁN ???
Gabi03
20.06.07,12:56
Podľa mňa tu nenájdeme dve rovnaké odpovede z archívov. Dokonca ani z toho istého archívu nemusia byť dve rovnaké. Asi každý sa bude držať stanoviska v odpovedi toho svojho archívu. Jedina ak by sa nepáčil. :rolleyes: :D
M&G
20.06.07,12:57
Podľa mňa tu nenájdeme dve rovnaké odpovede z archívov. Dokonca ani z toho istého archívu nemusia byť dve rovnaké. Asi každý sa bude držať stanoviska v odpovedi toho svojho archívu. Jedina ak by sa nepáčil. :rolleyes: :D


ja by som sa toho svojho stanoviska aj držala, ale najskôr by mi nejaké muselo prísť :-(
anklar
20.06.07,14:06
Info zo Statneho archivu v BA:
1. akciova spolocnost so zamestnancami MUSI mat registraturny plan a dat si ho odsuhlasit prislusnym archivom
2. akciova spolocnost bez zamestnancov NEMUSI mat registraturny plan
3. s.r.o. takisto NEMUSI mat registraturny plan -
Registraturny poriadok nemusi robit ani a.s. ani s.r.o., treba vsak, aby vsetci zamestnanci boli oboznameni s registraturnym planom a dodrziavali ho.
tak, tomuto akosi nerozumiem. azda preto, lebo som blondína?
ZuzanaP
21.06.07,05:13
Info zo Statneho archivu v BA:
1. akciova spolocnost so zamestnancami MUSI mat registraturny plan a dat si ho odsuhlasit prislusnym archivom
2. akciova spolocnost bez zamestnancov NEMUSI mat registraturny plan
3. s.r.o. takisto NEMUSI mat registraturny plan -
Registraturny poriadok nemusi robit ani a.s. ani s.r.o., treba vsak, aby vsetci zamestnanci boli oboznameni s registraturnym planom a dodrziavali ho.
tak, tomuto akosi nerozumiem. azda preto, lebo som blondína?


Zamestnanci by nemali žiadne doklady, dokumenty vyhadzovať, znehodnocovať a podobne.
katka
21.06.07,05:52
Katka, prosím ťa pod aký archív patríš? Ja som písala včera do ŠA BA a nejak mi neodpisujú

Patríme pod Štátny archív v Košiciach.Odpísali mi obratom.
M&G
21.06.07,06:05
Patríme pod Štátny archív v Košiciach.Odpísali mi obratom.


škoda, že nemáme firmu v KE .-)
katka
21.06.07,06:35
Keďže ste ma tu zneistili,či mám alebo nie povinnosť registratúry,zavolala som si na príslušný Štátny archív,aby som sa uistila v ich odpovedi.
Takže aj napriek tomu,že máme povinnosť auditu nemusíme mať vypracovaný ani reg.plán ani poriadok,lebo nie sme povodcovia registratúrnych záznamov s trvalou dokumentárnou hodnotou.Dokumenty o vzniku spoločnosti,výročné správy atď. sú archivované cez daňové úrady a registrové súdy atď.,kam ich vlastne my odovzdávame a potom sú archivované cez menované úrady,ktoré majú reg.povinnosť.
Gabi03
21.06.07,06:36
Keďže ste ma tu zneistili,či mám alebo nie povinnosť registratúry,zavolala som si na príslušný Štátny archív,aby som sa uistila v ich odpovedi.
Takže aj napriek tomu,že máme povinnosť auditu nemusíme mať vypracovaný ani reg.plán ani poriadok,lebo nie sme povodcovia registratúrnych záznamov s trvalou dokumentárnou hodnotou.Dokumenty o vzniku spoločnosti,výročné správy atď. sú archivované cez daňové úrady a registrové súdy atď.,kam ich vlastne my odovzdávame a potom sú archivované cez menované úrady,ktoré majú reg.povinnosť.

No konečne mám ako-tak jasno v tých dokumentoch s trvalou hodnotou. Super. ;)
Gabi03
22.06.07,08:50
Som si znovu prečítala tú orientačnú pomôcku...
Predmet podnikania = činnosť spoločnosti?
Pretože ako to tak je, tak do 2. skupiny patria iba tie spoločnosti, ktoré vytvárajú dokumenty s trvalou hodnotou zo svojej ČINNOSTI. T. z. napr. nejaké vývojové firmy.
Ak my klasicky len nakupujeme a predávame a nemáme žiadne špecifiká, t. z. z našej ČINNOSTI nevznikajú dokumenty s trvalou hodnotu. Je tak? :)
skonline
22.06.07,09:01
aj archiv v Banskej Bystrici dava promptne odpovede, aby som Vas usetril vypisovania,na moju otazku ktore z nasledujucich subjektov ma registraturne povinnosti, ze len subjekt 1,aj to len registraturny plan, ak sa ale jedna o centralu-sidlo združenia a nim sa potom riadia jeho pobocky.

1.občianske združenie - nemá zamestnacov, tvori len bežnú účtovnú agendu, ma len zápisnice zo zasadnutia členskych schodzi a zakladatelsku listinu.
2.spolocnost s rucenim obmedzenim - nema povinost auditu, zamestnava 20 zamestnancov
3.fyzicka osoba - podnikatel s jednym zamestnancom

Registrature ZDAR
M&G
22.06.07,10:12
asi si hodím mašľu ... každý hovorí niečo iné... pozerali ste si aj tému reg.plán? tam sa tiež nevedia zhodnúť, že čo im povedali na školení .. ozval sa niekomu už aj niekto z štátneho archívu v BA ?
JAJA11
22.06.07,10:21
asi si hodím mašľu ... každý hovorí niečo iné... pozerali ste si aj tému reg.plán? tam sa tiež nevedia zhodnúť, že čo im povedali na školení .. ozval sa niekomu už aj niekto z štátneho archívu v BA ?

Sledujem obidve témy a som z toho na nervy aj ja, jedine čo ma teší, je, že reg.plán nemusí byť schválený do 30.6..:rolleyes:
M&G
22.06.07,10:23
Sledujem obidve témy a som z toho na nervy aj ja, jedine čo ma teší, je, že reg.plán nemusí byť schválený do 30.6..:rolleyes:


a dokedy???? ja tu stresujem, že už mám len týždeň ... sekundu, nemusí byť schválený, ale predložiť ho musím, nie ?
M&G
22.06.07,10:27
Gabi, s čím teraz so mnou súhlasíš???? s tým predložením??? Takže som oprávnene v strese ????
Lila
22.06.07,10:29
Áno, musí byť zaslaný, ale keďže do 30.6. t.j. sobota, tak ho môžme poslať ešte aj v pondelok 2.7. A to je predsa móoooooore času, hlavne v noci:D
Gabi03
22.06.07,10:29
Gabi, s čím teraz so mnou súhlasíš???? s tým predložením??? Takže som oprávnene v strese ????

:D Ja len toľko, že som nepostrehla zrušenie toho termínu alebo odloženie. Teda do 30.6.07 musí byť predložené na schválenie.... Ale nestresuj. Minulý týždeň mi povedali, že sa nič neudeje, ak to dáme o pár týždňov neskôr (rozumej do mesiaca).
M&G
22.06.07,10:32
:D Ja len toľko, že som nepostrehla zrušenie toho termínu alebo odloženie. Teda do 30.6.07 musí byť predložené na schválenie.... Ale nestresuj. Minulý týždeň mi povedali, že sa nič neudeje, ak to dáme o pár týždňov neskôr (rozumej do mesiaca).

:eek: :eek: :eek: nenávidím registratúru!!!!!
JAJA11
22.06.07,10:36
Áno, musí byť zaslaný, ale keďže do 30.6. t.j. sobota, tak ho môžme poslať ešte aj v pondelok 2.7. A to je predsa móoooooore času, hlavne v noci:D

Na školení nám pani povedala, že v zákone nie je nikde stanovené dokedy si ho musíme dať schváliť, toho 30.6. je dátum pre tých čo mali staré plány (Podľa starých zákonov) a tie dovtedy musia upraviť v znení nového zákona. Ostatní nemajú určený dátum. A potvrdili mi to aj z archívu v TN:
zákon ani vyhláška a ich novely nestanovujú lehotu na predloženie reg. plánu na posúdenie a schválenie.
Ten 30. jún 2007 (uvedený v novele vyhlášky z roku 2005) platil pre tých pôvodcov, ktorí sa nejakými poriadkami a plánmi riadili ešte pred 1. januárom 2003 (kedy nadobudol účinnosť zákon č. 395/2002 Z. z.) a do toho termínu (30. 6.) mali upraviť tie svoje smernice.
:rolleyes:
M&G
22.06.07,10:43
Na školení nám pani povedala, že v zákone nie je nikde stanovené dokedy si ho musíme dať schváliť, toho 30.6. je dátum pre tých čo mali staré plány (Podľa starých zákonov) a tie dovtedy musia upraviť v znení nového zákona. Ostatní nemajú určený dátum. A potvrdili mi to aj z archívu v TN:
zákon ani vyhláška a ich novely nestanovujú lehotu na predloženie reg. plánu na posúdenie a schválenie.
Ten 30. jún 2007 (uvedený v novele vyhlášky z roku 2005) platil pre tých pôvodcov, ktorí sa nejakými poriadkami a plánmi riadili ešte pred 1. januárom 2003 (kedy nadobudol účinnosť zákon č. 395/2002 Z. z.) a do toho termínu (30. 6.) mali upraviť tie svoje smernice.
:rolleyes:

takže keď ho predložím v roku 2008, tak to bude ok?
JAJA11
22.06.07,10:50
takže keď ho predložím v roku 2008, tak to bude ok?

Na túto otázku nám prednášajúca povedala, že od 1.1.2008 to už musíme začať používať, takže dovtedy ho už musíme aj mať schválený. Takže v priebehu druhého polroka to treba spraviť, a určite nie v decembri, aby to stihli schváliť.:confused:
M&G
22.06.07,10:52
Na túto otázku nám prednášajúca povedala, že od 1.1.2008 to už musíme začať používať, takže dovtedy ho už musíme aj mať schválený. Takže v priebehu druhého polroka to treba spraviť, a určite nie v decembri, aby to stihli schváliť.:confused:


dostačujúca odpoveď, ďakujem .. .-) budúci týždeň na tom začnem pracovať a som zvedavá, čo z toho vznikne .. a ako je to teda s tým vyraďovaním dokumentov? platí, že v roku 2008 sa prvý krát vyraďuje?
seflera
22.06.07,12:37
Ja som za fi., ktoré mám, predložila na schválenie Reg.plán. do 1.VI.2007, išlo o sro s v priemere 4 zamestnancami, sro v likvidácii a vos v likvidácii. Ani jeden mi nechválili s dovetkom, že sú málo podrobné a teraz mi prišiel papier na každú fi, že nemusím predkladať na schválenie reg.plán ani poriadok a že nemám žiadne záznamy s trvalou hodnotou. Stašne sa teším:--- prikladám to k papierom o registratúre.:D :D
Strašne sa vytešujem a ďakujem svojmu príslušnému archívu za inteligentné a promptné vyriešenie problému. Sú to :cool:

PS: A ešte ma upozornili, že mám dodržiavať povinnosti vyplývajúce zo zákona o nakladaní s dokumentami.
M&G
22.06.07,12:39
Ja som za fi., ktoré mám, predložila na schválenie Reg.plán. do 1.VI.2007, išlo o sro s v priemere 4 zamestnancami, sro v likvidácii a vos v likvidácii. Ani jeden mi nechválili s dovetkom, že sú málo podrobné a teraz mi prišiel papier na každú fi, že nemusím predkladať na schválenie reg.plán ani poriadok a že nemám žiadne záznamy s trvalou hodnotou. Stašne sa teším:--- prikladám to k papierom o registratúre.:D :D
Strašne sa vytešujem a ďakujem svojmu príslušnému archívu za inteligentné a promptné vyriešenie problému. Sú to :cool:

PS: A ešte ma upozornili, že mám dodržiavať povinnosti vyplývajúce zo zákona o nakladaní s dokumentami.


GRATULUJEM .-) a teším sa spolu s tebou, o tomto snáď sníva každý z nás .-)
Orsz
22.06.07,15:47
dostačujúca odpoveď, ďakujem .. .-) budúci týždeň na tom začnem pracovať a som zvedavá, čo z toho vznikne .. a ako je to teda s tým vyraďovaním dokumentov? platí, že v roku 2008 sa prvý krát vyraďuje?

Ja som z toho tiež už dopletená, v jednom príspevku bolo napísané, že firmy s povinnosťou auditu nemusia registr.plán predkladať, lebo výročné správy sa dávajú archivovať do obchodného registra. I napriek tomu sa chystáš, alebo si si istá, že ho treba podať?
vcelamery
23.06.07,18:11
Aj ja som písala na Štátny archív v Banskej Bystrici. Odpovedali skutočne obratom. Napísala som im list, ktorý som poslala mailom, asi v tom znení, že som sa našla v Orientačnej typológii ako 3-ka. Opísala som našu sro, bez zamestnancov, bez auditu, len obchodná činnosť a pýtala som si od nich potvrdenie, že som sa správne zaradila. Obratom (1 deň) som to mala naspäť potvrdené.
Chválim Štátny archív v BB!
M&G
25.06.07,05:48
Ja som z toho tiež už dopletená, v jednom príspevku bolo napísané, že firmy s povinnosťou auditu nemusia registr.plán predkladať, lebo výročné správy sa dávajú archivovať do obchodného registra. I napriek tomu sa chystáš, alebo si si istá, že ho treba podať?

Istá si nebudem nikdy, ale asi ho predložím, lebo štátny archív mi nejak neodpovedá na moje otázky, ale aspoň z MV mi odpísali, že tí, ktorí ešte plán nemali, nemusia ho dať schváliť do 30.6. To platí len pre tých, ktorí ho už mali a museli ho prerobiť.
PS: nemá niekto mail na štátny archív v BA, ale na konkrétnu osobu, bo keď to pošlem na tú všeobecnú, nik mi neodpovedá :(
M&G
25.06.07,06:08
NOVÉ DOBRÉ SPRÁVY:
Volala mi pani zo ŠA BA (na základe môjho mailu). Pripomínam, že sme spoločnosť s 30 zamestnancami, máme povinnosť auditu, robíme účtovnú uzávierku a sme platcami DPH. Tetulka bola nesmierne milá pani, ochotná pomôcť, za čo jej veľmi veľmi vďačím. Nakoľko sme ešte nikdy nič cez archív nevyraďovali, ani sme s ním nijak nekomunikovali, NEMUSÍM prekladaňť RPlán. Podnikáme v oblasti autopríslušenstva a vraj takých spoločností majú už veľa, takže sme pre nich nezaujímavá spoločnosť. Vznikli sme v roku 2001 a tak najbližší termín vyraďovania máme v roku 2012, ovšem ak budeme chcieť niečo vyradiť, minimálne desať rokov musíme účtovné doklady uchovávať. POtom stačí, ak napíšem list do archívu a požiadam ich o vyradenie. Ak mi ho schvália, môžem tie doklady zničiť. Toto je pre mňa tá najlepšia správa na svete .-) teším sa ako malé bábo . A ak by mi niekto chcel pripomenúť, že ako to mám podložené, keď som s pani len telefonovala, tak som ju poprosila, aby mi to poslala aj mailom. Zároveň mi povedala, že keď budem mať v budúcnosti akýkoľvek problém, môžem sa na ňu obrátiť, že je tam na to, aby mi pomohla. .-) Asi ju MILUJEM
Gabi03
25.06.07,06:10
A už máš po probléme. :)

mimotemy Len teraz do čoho pichnúť?! :rolleyes: :D
M&G
25.06.07,06:13
jej mail znie asi takto:



usmernenie na internetovej stránke Ministerstva vnútra je orientačné. Termín predkladania na schválenie nie je novelizáciou určený.

Spoločnosť Vášho typu po nadobudnutí účinnosti zákona č. 216/2007 Z. z. nemusí dať registratúrny poriadok ani registratúrny plán na posúdenie a odsúhlasenie nášmu archívu. Pri vyraďovaní spisov sa ale musíte obrátiť na náš archív. Keďže ste platitelia DPH, všetky ekonomické - účtovné záznamy musíte uchovávať najmenej 10 rokov, mzdové listy sú pre potreby dôchodkového zabezpečenia a tie sa ukladajú ešte dlhšie.
M&G
25.06.07,06:14
A už máš po probléme. :)

mimotemy Len teraz do čoho pichnúť?! :rolleyes: :D


neboj moja, naša vláda si určite niečo nové vymyslí .. nenechá, aby som sa nudila :)
Gabi03
25.06.07,08:14
Tak už aj ja mám konkrétnu odpoveď na otázku:
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadne predkladania registratúrného plánu na schvaľovanie .
Sme spoločnosť s ručením obmedzeným s počtom zamestnancov 4. Zaoberáme sa veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou. Podľa zák. č. 431/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov nemáme povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom. Podľa zák. č. 62/2002 v znení neskorších predpisov §3 ods. 2 máme záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou len s informáciou o vzniku pôvodcu registratúry, jeho organizačných zmenách a jeho ľudských zdrojoch a zápisnice z rokovaní jeho orgánov. Z našej činnosti nevznikajú dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotu.
Podľa orientačnej pomôcky k určeniu vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán daný ministerstvom vnútra patríme do 3. skupiny pôvodcov registratúry, v rámci toho ako malí podnikatelia?

Odpoveď:
MV SR, Štátny archív v Nitre Vám oznamuje, že pokiaľ nemáte ISO normu a udali ste nám informácie z ktorých vyplýva do ktorej skupiny patríte, nemusíte registratúrny plán vyhotovovať. Pri vyraďovaní sa však musíte riadiť zákonom a veci ktoré chcete vyraďovať musíte spísať na vyraďovací zoznam a zaslať nám ho do archívu.

... všetci sa tešme. :D
M&G
25.06.07,08:22
Gabi, gratulujem .-) Dnes je ale krásny deň, však? .-)
Reprografia
25.06.07,13:29
Gabi, gratulujem .-) Dnes je ale krásny deň, však? .-)

Ahoj Biba,
vidím, že máš naozaj krásny deň. Ja mám taký už týždeň, keď som sa definitívne dozvedela, že nemusím predkladať ten ... plán, avšak urobím si pre seba jednoduchý - návod je na stránke http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm v sekcii privátna sféra pod názvom:

Jednoduchý návod na manipuláciu s registratúrnymi záznamami (http://www.civil.gov.sk/documents/p19-03-f15.rtf) (p19-03-f15.rtf, 18,3 kB)
Jednoduchá štruktúra členenia registratúry (http://www.civil.gov.sk/documents/p19-03-f16.rtf) (p19-03-f16.rtf, 113,2 kB) To si upravím podľa vlastnej potreby a keď budem vyraďovať dokumenty, tento plán im priložím k žiadosti o vyradenie. Zároveň tento plán s návodom budem považovať za smernicu.
M&G
26.06.07,05:15
Ahoj Biba,
vidím, že máš naozaj krásny deň. Ja mám taký už týždeň, keď som sa definitívne dozvedela, že nemusím predkladať ten ... plán, avšak urobím si pre seba jednoduchý - návod je na stránke http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm v sekcii privátna sféra pod názvom:

Jednoduchý návod na manipuláciu s registratúrnymi záznamami (http://www.civil.gov.sk/documents/p19-03-f15.rtf) (p19-03-f15.rtf, 18,3 kB)
Jednoduchá štruktúra členenia registratúry (http://www.civil.gov.sk/documents/p19-03-f16.rtf) (p19-03-f16.rtf, 113,2 kB)To si upravím podľa vlastnej potreby a keď budem vyraďovať dokumenty, tento plán im priložím k žiadosti o vyradenie. Zároveň tento plán s návodom budem považovať za smernicu.



Dobrý nápad, asi tak urobím aj ja. Už som aký taký plán mala pripravený, tak ho len trošku upravím a bude .. Pekný deň Ti prajem .-)
M&G
26.06.07,05:16
Už sa k tejto téme nebudem viac vyjadrovať, ale keby náhodou niekto chcel kontakt na tú milú pani zo ŠA v BA, ktorá mi oznámila tú super správu, rada ho poskytnem ....
Orsz
26.06.07,05:36
Už sa k tejto téme nebudem viac vyjadrovať, ale keby náhodou niekto chcel kontakt na tú milú pani zo ŠA v BA, ktorá mi oznámila tú super správu, rada ho poskytnem ....

Normálne Ti závidím, že máš s tým pokoj, ale keby si mala kontakt na trenčiansky archív :rolleyes:, potešilo by ma to. Včera som podokončovala DPH-čky, a idem teda zisťovať aj ja, či "sme potrební" byť vycapený :D v štátnom archíve.
Orsz
26.06.07,05:39
Našla som kontakty na všetky archívy v SR, tak kto má záujem, nech skúsi:

http://www.spisy.sk/statne-archivy.html#sa-ba-tre
M&G
26.06.07,05:49
Normálne Ti závidím, že máš s tým pokoj, ale keby si mala kontakt na trenčiansky archív :rolleyes:, potešilo by ma to. Včera som podokončovala DPH-čky, a idem teda zisťovať aj ja, či "sme potrební" byť vycapený :D v štátnom archíve.

Skús si skôr zohnať kontakt na nejakú konkrétnu osobu, lebo ja by som asi nikdy nedostala odpoveď, keby som čakala, že mi odpíšu z tej ich všeobecnej adresy. A neboj, budem držať palce, nech to aj tebe dobre dopadne. Potom daj vedieť, ako si dopadla. Len im porozprávaj, aká ste zbytočná firma a že keď nebudeš mať povinnosť vypracovať RPlán, ušetríš im miesto na policiach atď ... :---
Ing. Pavol Zúber
28.06.07,06:06
Podľa posledných informácií fyzické a právnické osoby podnikajuce na základe živnostenského oprávnenia t.j väčšina nemusí predkladať ani registratúrny poriadok ani plán?
JAJA11
28.06.07,06:10
Podľa posledných informácií fyzické a právnické osoby podnikajuce na základe živnostenského oprávnenia t.j väčšina nemusí predkladať ani registratúrny poriadok ani plán?

Áno FO všetky a PO, ktoré nemajú povinnosť auditu. (Ak majú povinnosť auditu, treba požiadať príslušný archív o vyjadrenie.) Toto platí pre drobných podnikateľov, nie pre firmy zriadené štátom a pod.:)
ANNAP
28.06.07,06:51
Tak už aj ja mám konkrétnu odpoveď na otázku:
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadne predkladania registratúrného plánu na schvaľovanie .
Sme spoločnosť s ručením obmedzeným s počtom zamestnancov 4. Zaoberáme sa veľkoobchodnou a maloobchodnou činnosťou. Podľa zák. č. 431/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov nemáme povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom. Podľa zák. č. 62/2002 v znení neskorších predpisov §3 ods. 2 máme záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou len s informáciou o vzniku pôvodcu registratúry, jeho organizačných zmenách a jeho ľudských zdrojoch a zápisnice z rokovaní jeho orgánov. Z našej činnosti nevznikajú dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotu.
Podľa orientačnej pomôcky k určeniu vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán daný ministerstvom vnútra patríme do 3. skupiny pôvodcov registratúry, v rámci toho ako malí podnikatelia?

Odpoveď:
MV SR, Štátny archív v Nitre Vám oznamuje, že pokiaľ nemáte ISO normu a udali ste nám informácie z ktorých vyplýva do ktorej skupiny patríte, nemusíte registratúrny plán vyhotovovať. Pri vyraďovaní sa však musíte riadiť zákonom a veci ktoré chcete vyraďovať musíte spísať na vyraďovací zoznam a zaslať nám ho do archívu.

... všetci sa tešme. :D

....ak máme ISO normu a nemáme povinnost auditu muśim dať reg.plán na schválenie prísl. archívom ?
Gabi03
28.06.07,06:53
....ak máme ISO normu a nemáme povinnost auditu muśim dať reg.plán na schválenie prísl. archívom ?

Fúúú, ťažká to otázka na mňa. :o Skús sa informovať na svojej pobočke archívu.
anaman
28.06.07,07:13
K dotazu ANNAP: ak máte ISO, určite máte vypracovaný aj reg. poriadok a reg. plán. Vychádzajúc z poznámky na stránke minv. z ktorej vyplýva, že o význame pôvodcu registratúry rozhoduje príslušný regionálny archív, by som registratúrny plán na posúdenie a schválenie reg. archívu poslala. Mala by som istotu, že v budúcnosti mi zo strany archívu nehrozia žiadne problémy. Obava, že ak pošlem na schválenie registr. plán bude ma archív podrobnejšie kontrolovať ako tých, ktorí neposlali resp. nevypracovali reg. plán je zbytočná. Reg. archív si aj tak pri plnení svojich zákonných povinností vyberie organizácie, ktoré sú v regióne významné a tým bude venovať zvýšenú pozornosť v predarchívnej starostlivosti a to bez ohľadu na to, či vypracovali alebo nevypracovali reg. plán.
ANNAP
28.06.07,09:28
Fúúú, ťažká to otázka na mňa. :o Skús sa informovať na svojej pobočke archívu.

informovala som sa, ale nezadala som do otazky,že máme ISO normu, to ma vôbec nenapadlo len že sme sročka.19 zamestnancov, nie je povinnosť auditu, plátca DPH a odpovedali, źe nemáme povinnosť, ale ty si materaz pomýlila s tou ISO normou.....
JAJA11
28.06.07,10:11
informovala som sa, ale nezadala som do otazky,že máme ISO normu, to ma vôbec nenapadlo len že sme sročka.19 zamestnancov, nie je povinnosť auditu, plátca DPH a odpovedali, źe nemáme povinnosť, ale ty si materaz pomýlila s tou ISO normou.....

V rozdelení firiem do skupín, ktoré majú povinnosť vypracovať reg.plán sa hovorí len o tom, že to nemusia robiť malé firmy a archív za malé firmy považuje tie, ktoré nemusia mať ročnú účtovnú závierku overenú audítorom, podľa § 19 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. O ISO tam nič nie je.:rolleyes:
Gabi03
28.06.07,10:15
informovala som sa, ale nezadala som do otazky,že máme ISO normu, to ma vôbec nenapadlo len že sme sročka.19 zamestnancov, nie je povinnosť auditu, plátca DPH a odpovedali, źe nemáme povinnosť, ale ty si materaz pomýlila s tou ISO normou.....

:o to ťa pomýlili oni, na vine sú len a len oni... :D
gonad
29.06.07,05:51
Na ISO normy pravdepodobne "zabudli". Alebo len chcú, aby sme sa ich čo najviac pýtali. :D
anklar
29.06.07,12:48
:o to ťa pomýlili oni, na vine sú len a len oni... :D
Zdravím ťa, Gabi. Taká si podarená vo svojich príspevkoch na túto tému, že aj teraz som sa musela zasmiať. Gabi, tí "len a len oni" to sú teraz kto?
Na koho presne si nabrúsená?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Gabi03
29.06.07,12:50
Zdravím ťa, Gabi. Taká si podarená vo svojich príspevkoch na túto tému, že aj teraz som sa musela zasmiať. Gabi, tí "len a len oni" to sú teraz kto?
Na koho presne si nabrúsená?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

:D No oni sú všetci ostatní....
Ale nie, sa ma pýtali, že čo ak majú ISO normu, lebo mne odpovedali, že ak nemám... bla bla bla. Takže oni úradníci. ;)
anklar
29.06.07,13:01
:D No oni sú všetci ostatní....
Ale nie, sa ma pýtali, že čo ak majú ISO normu, lebo mne odpovedali, že ak nemám... bla bla bla. Takže oni úradníci. ;)
Takže, úradníci! (anklar-úradník, anaman-úradník, archív-všetci sú úradníci.......Gabi-úradník http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif???)
A teraz vážne:Anaman má pravdu, aj keď je úradníkom, správne organizačným poradcom.
KatkaBS
15.11.07,12:27
Dobrý deň.
Sme s.r.o. so 4 zamestnancami. V roku 2005 sme v požadovanom termíne poslali reg.poriadok na schválenie na príslušný archív, z ktorého nám prišla odpoveď, že to evidujú a poslali nám tam nejaké malé zmeny... potom došlo k zmene, teda posunu povinnosti registratúry,tak sme poslali žiadosť o posun registratúry o 2 roky, naša požiadavka bola schválená... no a odvtedy sa zmenilo asi to, že už myslím že nemáme povinnosť registratúry. A teda moja otázka znie, či mám nejako oznámiť archívu, že nebudeme archivovať dokumenty podľa im predloženého reg. poriadku spred dvoch rokoch. Neviem čo teraz... Prosím o radu, ak viete, poraďte... Ďakujem
macana
16.11.07,07:22
Dobrý deň, Katka,

naša spoločnosť má vypracovaný registratúrny plán asi takým spôsobom, že všetky dokumenty ktoré sa u nás nachádzajú, sme zoradili podľa skupín s pridelením znaku trvalej hodnoty, resp. lehoty uloženia. Tento plán išiel na schváleenie do Štátneho archívu, ktorý spadá pod kraj, v ktorom bývaš a oni nám spatne zaslali pripomienky a opravy. Keď sme plán opravili, dali sme ho na opätovné schválenie do štátneho archívu, tam nám dali potvrdenie o schválení a my sme ho dali podpísať nášmu generálnemu. registratúrny poriadok je len informatívny, aj ten však išiel len na pračítanie do archívu a v podstate slúži len na interné účely pre pracovníka registratúry. Registratúrny plán sa dá aj dopĺňať alebo upravovať, všetko musí ísť cez štátny archív, oni majú aj tlačivá takže aj keď niečo budeš mať na opýtanie, oni ti kľudne poradia, vraj sú dokonca ochotní aj prísť na inšpekciu do firmy, ak chceš. ak potrebuješ poradiť viac, napíš.
JAJA11
16.11.07,08:04
Registratúrny plán sa dá aj dopĺňať alebo upravovať, všetko musí ísť cez štátny archív, oni majú aj tlačivá takže aj keď niečo budeš mať na opýtanie, oni ti kľudne poradia, vraj sú dokonca ochotní aj prísť na inšpekciu do firmy, ak chceš. ak potrebuješ poradiť viac, napíš.[/quote]

Čiže môžem rozumieť tomu tak, že ak časom zistím, že som ten plán urobila zle, môžem urobiť zmenu a dať si ju schváliť v príslušnom archíve? A čo s vyraďovaním dokumentácie?
anklar
16.11.07,09:27
Registratúrny plán sa dá aj dopĺňať alebo upravovať, všetko musí ísť cez štátny archív, oni majú aj tlačivá takže aj keď niečo budeš mať na opýtanie, oni ti kľudne poradia, vraj sú dokonca ochotní aj prísť na inšpekciu do firmy, ak chceš. ak potrebuješ poradiť viac, napíš.

Čiže môžem rozumieť tomu tak, že ak časom zistím, že som ten plán urobila zle, môžem urobiť zmenu a dať si ju schváliť v príslušnom archíve? A čo s vyraďovaním dokumentácie?[/quote]
Ahoj, JAJA11. Ak ti príslušný archív plán schválil, po uplynutí nejakej doby (napr. 1 rok) zistíš že je neaktuálny, resp. treba ho doplniť/zmeniť. Čo znamená, že nie Ty si ho urobila zle ale, že je potrebné ho aktualizovať. Zmneny predsa v podnikoch/organizáciách/spoločnostiach nastávajú relatívne často, je to prirodzený vývojový proces a tomuto procesu sú prispôsobované aj interné normy. Niektoré je potrebné zrušiť, niektoré doplniť, resp. zmeniť. Registratúrny poriadok a plán je jednou z nich. Tiež podlieha tým zmenám. Vypracovaný nový plán dám opäť schváliť a potom postupujem podľa neho dovtedy, kým je aktuálny. Po čase opäť prichádzajú zmeny.
Zamestnanci archívov sú však veľmi prístupní otázkam týkajúcich sa tejto oblasti a v maximálnej miere sú ochotní vysvetliť a poradiť (v minulosti to tak nebolo!). Je možné jednoznačne ti poradiť v tejto oblasti, dovoľ mi však poukázať na moju skúsenosť, že vždy a všade je všetko inak.
Tzn., že ak ti jednoznačne poviem: vypracuj nový plán a daj si ho schváliť, v archíve ti môžu povedať, že to nie je potrebné, ak došlo, podľa ich úsudku, k nepodstatným zmenám. Alebo opačne. Vyraďovanie si ešte nerobila? Máš ešte všetky písomnosti od vzniku spoločnosti?
KatkaBS
16.11.07,10:00
Ďakujem za odpoveď, no mňa by skôr zaujímalo to, že by sme sa vôbec neriadili tou registratúrou. Toho času, naša firma podľa zákona NEMÁ povinnosť registratúry, tak by sme sa tomu radi vyhli. Dá sa to?
JAJA11
16.11.07,10:13
Ďakujem za odpoveď, no mňa by skôr zaujímalo to, že by sme sa vôbec neriadili tou registratúrou. Toho času, naša firma podľa zákona NEMÁ povinnosť registratúry, tak by sme sa tomu radi vyhli. Dá sa to?

Na stránkach ministerstva vnútra je aj návod pre menšie firmy, toho sa treba držať. Viesť evidenciu však treba aj preto, že pri vyraďovaní Vás archív môže skontrolovať a v tej chvíli musí byť všetko podľa zákona. (http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm) :rolleyes:
macana
16.11.07,11:39
otázka : čo v prípade, ak zistím, že položky, ktoré mám zapísané v registratúrnom pláne isté osoby vôbec nedodržujú. Musím ich od nich vyžadovať? napr. naši ázijskí manažéri vôbec nerobia zápisnice z rokovaní, ktoré majú každý mesiac. Vôbec ich ani netrápi, že ja mám túto položku uvedenú v registratúrnom denníku. Keď som sa na to pýtala v archíve, povedli mi, že keď raz príde kontrola, budú od nás vyžadovať všetky položky, ktoré v tom pláne máme. Treba v takom prípade robiť nové zmeny reg. plánu? alebo čo v prípade, ak jeden mesiac zápisnicu robiť budú a na druhý nie? oni sú totiž strašne nedisciplinovaní a nekoordinovaní.
anaman
16.11.07,11:55
macana, Vy máte zo zákona povinnosť vypracovávať RP a RPL a predkladať ho na schválenie archívu?
Ak Vám takáto povinnosť zop zákona 503/2007 nevyplýva, je PR a RPL iba Vašou internou normou, ktorú si vypracovávate a schvaľujete podľa Vašich interných predpisov. Aj aktualizácie si robíte podľa potreby a to aj bez požehnania archívu. Čo sa týka RPL a položiek, ktoré sú v ňom uvedené ale sa nepoužívajú. Toto bola častá otázka na archívoch, keď som konzultovala registratúrne plány. Treba tu vychádzať z významu slova "PLÁN" to znamená, že na začiatku obdobia ja predpokladám, tj. plánujem, že také vecné skupiny sa v bežnom období budú v mojej organizácii vyskytovať. Nie je však povinnosťou aby sa aj bežnom období skutočne vyskytovali! Ak by som do plánu uvádzala iba položky, ktoré mám nebol by to už plán ale "ZOZNAM".
macana
16.11.07,12:02
Dakujem velmi velmi pekne za radu ANAMAN... super. I am happy.
calawen
12.04.12,14:53
Možno blbá otázka. Pre istotu som smernicu s registratúrou aj registratúrnym plánom vypracovala všetkym sro-čkam, ktoré účtujem, ale neboli (tie registratúrne plány) dávané na schválenie archívu. Teraz si nie som istá, či sú tie firmy povinné robiť registratúru alebo nie. Všetko sa jedná o jednoosobové spoločnosti (jedna má 2 spoločníkov), založené súkromnými osobami, ich "papiermi" t.j. dokumentmi sú účtovná dokumentácia, mzdová dokumentácia, (vrátane zmlúv)...

Vie mi niekto poradiť?
JAJA11
12.04.12,15:18
Možno blbá otázka. Pre istotu som smernicu s registratúrou aj registratúrnym plánom vypracovala všetkym sro-čkam, ktoré účtujem, ale neboli (tie registratúrne plány) dávané na schválenie archívu. Teraz si nie som istá, či sú tie firmy povinné robiť registratúru alebo nie. Všetko sa jedná o jednoosobové spoločnosti (jedna má 2 spoločníkov), založené súkromnými osobami, ich "papiermi" t.j. dokumentmi sú účtovná dokumentácia, mzdová dokumentácia, (vrátane zmlúv)...

Vie mi niekto poradiť?

Viesť evidenciu má povinnosť každá firma, menším firmám stačí registratúrny plán, poriadok nemusí byť. V prípade likvidácie dokladov z firmy, treba oznámiť archívu , že budú zničené a čakať 30 dní. Ak sa archív neozve, môžete doklady zlikvidovať. pritom treba rozlíšiť ich archívnu hodnotu. Tie ktoré majú archívnu hodnotu A, nesmiete zrušiť.
calawen
12.04.12,15:45
Viesť evidenciu má povinnosť každá firma, menším firmám stačí registratúrny plán, poriadok nemusí byť. V prípade likvidácie dokladov z firmy, treba oznámiť archívu , že budú zničené a čakať 30 dní. Ak sa archív neozve, môžete doklady zlikvidovať. pritom treba rozlíšiť ich archívnu hodnotu. Tie ktoré majú archívnu hodnotu A, nesmiete zrušiť.







Vďaka, na stránke http://www.spisy.sk/typologia-povodcovia-registratur.html som zistila, že všetky firmy spadajú pod pojem malí podnikatelia, t. j. nemusia mať schválený registratúrny plán a poriadok.
Denisa Mislanova
23.07.12,13:16
macana, Vy máte zo zákona povinnosť vypracovávať RP a RPL a predkladať ho na schválenie archívu?
Ak Vám takáto povinnosť zop zákona 503/2007 nevyplýva, je PR a RPL iba Vašou internou normou, ktorú si vypracovávate a schvaľujete podľa Vašich interných predpisov. Aj aktualizácie si robíte podľa potreby a to aj bez požehnania archívu. Čo sa týka RPL a položiek, ktoré sú v ňom uvedené ale sa nepoužívajú. Toto bola častá otázka na archívoch, keď som konzultovala registratúrne plány. Treba tu vychádzať z významu slova "PLÁN" to znamená, že na začiatku obdobia ja predpokladám, tj. plánujem, že také vecné skupiny sa v bežnom období budú v mojej organizácii vyskytovať. Nie je však povinnosťou aby sa aj bežnom období skutočne vyskytovali! Ak by som do plánu uvádzala iba položky, ktoré mám nebol by to už plán ale "ZOZNAM".

mala poznamka - 503/2007 je od 01.03.2011 zruseny...
ibarc
29.10.12,09:02
Prosím Vás, viete mi poradiť, či vyraďovanie utajovaných písomností musí byť urobené v rámci vyraďovacieho konania všetkých registratúrnych záznamov (ktoré stačí urobiť raz za 5 rokov) alebo musí byť vyraďovanie utajovaných písomností urobené osobitne?

Ďakujem pekne!
milka1619
29.06.13,17:41
Prosím poradiť, kde nájdem zoznam dokladov, ktoré majú trvalú dokumentárnu hodnotu - znak A?

Sme sro - jeden konateľ a zároveň aj spoločník - máme zamestnancov. Neviem či máme povinnosť mať vypracovaný reg. plán a schválený archívom. Čo som prečítala niektoré príspevky - vyzerá to, že nemáme túto povinnosť.

Druhá firma - FO - podniká na základe ŽL - má zamestnancov.
avalik
29.06.13,18:11
nemáte povinnosť - ste pôvodcovia patriaci do III. kategorie

628/2002 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-628) Z. z.Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov

§ 4
Pôvodca záznamu

(1) Pri hodnotení pôvodcu záznamu sa prihliada na význam pôvodcu záznamu z hľadiska jeho pôsobnosti, činnosti a vplyvu v oblasti jeho pôsobenia.

(2) Registratúrne záznamy sa podľa pôvodcu registratúry hodnotia takto:

a) registratúrnymi záznamami pôvodcu I. kategórie sú tie, ktoré vznikli z činnosti štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy3) a ďalších orgánov verejnej správy,4)

b) registratúrnymi záznamami pôvodcu II. kategórie sú tie, ktoré vznikli z činnosti pôvodcov registratúry určených ministerstvom,

c) registratúrnymi záznamami pôvodcu III. kategórie sú tie, ktoré vznikli z činnosti iných pôvodcov registratúry; tieto registratúrne záznamy spravidla nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu.

pozri aj http://www.minv.sk/?sprava-registratury