maša
06.05.07,08:39
Ahoj poraďáci!
Splnil sa mi dávny sen, prijali ma do účtovnej firmy. Dostala som na výber buď hlavný pracovný pomer alebo živnosť. Netuším však ako môže byť pre mňa živnosť výhodná, keď by som si musela platiť nenormálne odvody, podľa toho ako som to spočítala vychádza mi to na 54,15% + daň. Alebo sa mýlim? Prosím poraďte. Ďakujem
Zoltán Kovács
06.05.07,07:43
Ahoj poraďáci!
Splnil sa mi dávny sen, prijali ma do účtovnej firmy. Dostala som na výber buď hlavný pracovný pomer alebo živnosť. Netuším však ako môže byť pre mňa živnosť výhodná, keď by som si musela platiť nenormálne odvody, podľa toho ako som to spočítala vychádza mi to na 54,15% + daň. Alebo sa mýlim? Prosím poraďte. Ďakujem


Neviem ako si sa dopracovala k tej cifre. Ale v prvom roku podnikania povinne platíš iba ZP vo výške 14% z min. VZ (1.064,- Sk). Do SP nie si povinná platiť až v ďalšom roku a aj to iba v tedy ak prekročíš hranicu celkového príjmu 12násobok min.mzdy. A to 33,15% z VZ. Momentálne min.odvod je 2.520,- Sk.

Ale skôr by som porozmýšlal na tým, že aká je zodpovednosť pri práci na HPP alebo na ŽL.
Orsz
06.05.07,07:52
Ahoj poraďáci!
Splnil sa mi dávny sen, prijali ma do účtovnej firmy. Dostala som na výber buď hlavný pracovný pomer alebo živnosť. Netuším však ako môže byť pre mňa živnosť výhodná, keď by som si musela platiť nenormálne odvody, podľa toho ako som to spočítala vychádza mi to na 54,15% + daň. Alebo sa mýlim? Prosím poraďte. Ďakujem

Tie percentá si trochu nadhodnotila. SZČO platí SP vo výške približne 33,15% z VZ, potom fond zamestnanosti je dobrovoľný vo výške 2% z VZ, zdravotné poistenie 14% z VZ. Spolu 49,15%. Ak premýšlaš, čo je výhodnejšie, tak treba si zobrať do úvahy, či chceš robiť takéto služby aj mimo PP, teda ak budeš mať živnosť, môžeš robiť účtovné práce aj iným klientom, než v rámci tej účtovnej firmy. Ďalej aký príjem Ti ponúka účtovná firma v prípade živnosti, aké budeš mať náklady /keď budeš všetko robiť v ich priestoroch a s ich potrebami, tak výhodnejšie sú paušálne výdavky/. O čo prichádzaš ako zamestnanec: o dovolenku, stravné lístky. Tiež zodpovednosť v prípade živnosti prechádza na Teba, tak sa treba poistiť, i keď aj ako zamestnanec máš istú zodpovednosť, ale zastrešuje Ťa zamestnávateľ. Čo sa týka časového viazania, nemyslím, že v prípade živnosti by si makala menej ako zamestnanec. Robila som v účtovnej firme, a je to drina, v mojom prípade nie moc ohodnotená, ale je to dobrá škola. Všetko má svoje plusy aj mínusy.
Orsz
06.05.07,07:55
Neviem ako si sa dopracovala k tej cifre. Ale v prvom roku podnikania povinne platíš iba ZP vo výške 14% z min. VZ (1.064,- Sk). Do SP nie si povinná platiť až v ďalšom roku a aj to iba v tedy ak prekročíš hranicu celkového príjmu 12násobok min.mzdy. A to 33,15% z VZ. Momentálne min.odvod je 2.520,- Sk.

Ale skôr by som porozmýšlal na tým, že aká je zodpovednosť pri práci na HPP alebo na ŽL.

Presne tak Smith - len dodám, že v prípade neplatenia SP v prvý rok podnikania, sa toto obdobie nepočíta do dôchodku, nie je nárok na nemocenské dávky, ani na podporu v nezamestnanosti. Preto mnohí platia dobrovoľne, aby o toto neprišli.
Zoltán Kovács
06.05.07,07:56
Tie percentá si trochu nadhodnotila. SZČO platí SP vo výške približne 33,15% z VZ, potom fond zamestnanosti je dobrovoľný vo výške 2% z VZ, zdravotné poistenie 14% z VZ. Spolu 49,15%. Ak premýšlaš, čo je výhodnejšie, tak treba si zobrať do úvahy, či chceš robiť takéto služby aj mimo PP, teda ak budeš mať živnosť, môžeš robiť účtovné práce aj iným klientom, než v rámci tej účtovnej firmy. Ďalej aký príjem Ti ponúka účtovná firma v prípade živnosti, aké budeš mať náklady /keď budeš všetko robiť v ich priestoroch a s ich potrebami, tak výhodnejšie sú paušálne výdavky/. O čo prichádzaš ako zamestnanec: o dovolenku, stravné lístky. Tiež zodpovednosť v prípade živnosti prechádza na Teba, tak sa treba poistiť, i keď aj ako zamestnanec máš istú zodpovednosť, ale zastrešuje Ťa zamestnávateľ. Čo sa týka časového viazania, nemyslím, že v prípade živnosti by si makala menej ako zamestnanec. Robila som v účtovnej firme, a je to drina, v mojom prípade nie moc ohodnotená, ale je to dobrá škola. Všetko má svoje plusy aj mínusy.

Myslím si, že aj keď "zamestnávateľ" ju zamestná na ŽL, dostane také podmienky, že mimo firmy sa nebude môcť realizovať. A nehovorím o tom, že čo môže priniesť novela Zákonníka práce. Viď definícia závislej činnosti, ak som dobre zachytil info podstatou def.závislej činnosti bude práve to, že živnostník musí pri svojej práci používať svoje veci a nie veci zamestnávateľa.
maša
06.05.07,08:36
Ďakujem všetkým za odpovede. K tej cifre som sa dopracovala tak, že som si zobrala tabuľku odvodov na sociálne a zdravotné poistenie v stĺpci SZČO som si spočítala všetky odvody. Je tam ZP, Zdravotné ZPS, NP, DP, IP, RF. Ale teraz ma napadlo, že do druhé zdravotné asi platia ZPS miesto toho prvého. Tak mi to vychádza presne ako ste mi písali.
Ale živnostenský list som si už začala vybavovať. Rozmýšľala som, že by som išla robiť na HPP a keď sa trochu oťukám potom by som prípadne prešla na živnosť.
Ešte jedna otázka, keď sa pôjdem prihlásiť na DÚ, do ZP a ohlásiť SP, potrebujem aj potvrdenie o zamestnaní? Ide mi o to, či sa tieto úrady dajú vybaviť skôr ako nastúpim, alebo až keď budem mať pracovnú zmluvu? Rada by som to mala pred nástupom už vybavené. Ďakujem.
Andyke
06.05.07,08:53
Ak budeš robiť ako zamestnanec tak do fondov prihlasuje zamestnávateľ
svojho pracovníka.
maša
06.05.07,09:49
To áno, lenže ja som si minulý týždeň začala vybavovať aj živnosť, takže aj keď chcem ísť na HPP aj tak sa po vystavení ŽL musím ísť zaregistrovať na niektoré tieto úrady. Len neviem, či k tomu potrebujem aj potvrdenie od zamestnávateľa, že zatiaľ budem len v HPP a na živnosť nebudem robiť.
Anja111
06.05.07,09:52
To áno, lenže ja som si minulý týždeň začala vybavovať aj živnosť, takže aj keď chcem ísť na HPP aj tak sa po vystavení ŽL musím ísť zaregistrovať na niektoré tieto úrady. Len neviem, či k tomu potrebujem aj potvrdenie od zamestnávateľa, že zatiaľ budem len v HPP a na živnosť nebudem robiť.
Pri registrácii živnosti nepotrebuješ žiadne potvrdenie od zamestnávateľa...
maša
06.05.07,10:18
Ďakujem vám všetkým za odpovede. Maša
Zoltán Kovács
06.05.07,10:31
Keď budeš na HPP a popri tom aj živnosť, potom pri registrácii do ZP musíš sa registrovať ako szčo, ktorý je aj z iného dôvodu (zamestnanie) registrovaný. V tom prípade nemusíš platiť zatiaľ ani ZP.
Jana Motyčková
06.05.07,11:16
To áno, lenže ja som si minulý týždeň začala vybavovať aj živnosť, takže aj keď chcem ísť na HPP aj tak sa po vystavení ŽL musím ísť zaregistrovať na niektoré tieto úrady. Len neviem, či k tomu potrebujem aj potvrdenie od zamestnávateľa, že zatiaľ budem len v HPP a na živnosť nebudem robiť.
Pri zaregistrovaní živnosti sa musíš prihlásiť iba na ZP, ostatné sú dobrovoľné. Keď budeš mať živnosť, aj keď na ňu robiť nebudeš, treba si dať pozor- po ukončení zamestnania nemôžeš byť nezamestnaná a musíš si hneď začať platiť zdravotné poistenie ako bežná SZČO.

K predchádzajúcim informáciám o odvodoch, treba upozorniť, že VZ nie je príjem ale cca 1/2 zo základu dane, čo napr. pri uplatnení paušálnych výdavkov znamená, že efektívne percento odvodov nie je 49,15%, ale cca 14-15%. To je síce potešujúce, ale treba si uvedomiť, že aj VZ je nízky a VZ je ten údaj, z ktorého sa počítajú dávky sociálneho poistenia, napr. nemocenské, dôchodok, podpora v nezamestnanosti.

Tiež pri rokovaní, či robiť pre niekoho na živnosť alebo v zamestnaní, si treba uvedomiť, že pri práci na živnosť zvyčajne živnostník nie je platený počas dovolenky (zamestnanec je), nikto mu neplatí návšetvu lekára, nemá nárok na príspevok zosociálneho fondu na stravné a pod. Preto ak sa niekto rozhoduje medzi týmito 2 formami práce, treba si dobre spočítať, či rozdiel v peniazoch mu tieto veci vykryje. Ja osobne by som nepristúpila nikdy na živnosť, ak by dohodnutá cena nebola aspoň o 80% vyššia ako hrubá mzda v zamestnaní - tých 80% za predpokladu, že všetky náklady (nájomné, školenia, počítač, softvér) hradí "zamestnávateľ".
maša
06.05.07,14:58
Janka, ďakujem za podrobné informácie. Musím si ešte raz dôkladnejšie prečítať tie zákony na platenie odvodov, lebo ja som tie odvody do SP počítala z celkových príjmov a to bolo veľa. S tou živnosťou máš pravdu, zatiaľ pôjdem na HPP a potom uvidím.
Orsz
06.05.07,15:35
Ďakujem vám všetkým za odpovede. Maša

Maša, nezabudni na to, že zamestnávateľ si môže dať pri podpisovaní pracovnej zmluvy ako podmienku, že nesmieš v tom podnikať. Ak by si mala zase živnosť, tiež by Ťa obmedzil, aby si svojich klientov priviedla. Budeš predsa používať ich informácie, materiály, odborné vedomosti a skúsenosti, viem, že takto to v účtovných firmách chodí. Tak, ak si tú živnosť vybavuješ, mysli na to.