Liptáčik
08.05.07,08:48
Mám problém a neviem si s ním rady. Pracovník má vedľajší pracovný pomer na polovičný úväzok. V marci sa jeho HM rovnala základnej mzde. V apríli je jeho základná mzda nižšia naprik tomu, že vtupné údaje sú rovnaké. Kontrolujem nastavenia, neviem nájsť žiadnu zmenu. Vie mi niekto pomôcť?
Melnick
08.05.07,07:19
1/.V akom programe spracovávaš mzdy?
2/. Ako máš nastavené spracovanie mzdy: a/ časovú ?
.................................................. . b/ mesačnú ?
nezmenil si nejaké nastavenia?
Ťažko poradiť,keď je tak málo informácií.
Liptáčik
08.05.07,07:31
Melnick, ak môžeš, pomôž prosím. Spracovávam mzdy v MRP, jedná sa o mesačnú mzdu.
Už som urobila určitú skúšku. Mzda za máj mi vychádza tiež tak blbo. Mzda za jún mi však vyjde dobre, t.j. HM=ZM. Mám pocit, že to nejak súvisí so sviatkami. kontrolujem nastavenia v číselníku, porobnávam mesiac marec, ktorý bol dobrý s mesiacom apríl a stále je to na figu. Základná mzda v apríli a máji je zlá. HM je 9 000, Základná je 8 218,
Melnick
08.05.07,08:02
Liptáčik, ak si robila v mesačnej mzde úpravy a uhrádzala si sviatok,vtedy Ti môžu vyjsť čísla ako píšeš.Ale v mesačnej mzde je sviatok pripadajúci na obvyklý pracovný deň,považovaný za odpracovaný deň a náhrada za sviatok mu nepatrí.

ZP § 122 ods.3
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Liptáčik
08.05.07,08:35
Ja mám niečo zle nastavené a musím zistiť, čo. Pracovník je odmeňovaný mesačnou mzdou, jeho HM i ZM by teda mala byť 9. Mne však počíta ZM nižšiu. Skúsila som 2 dni sviatkov dodať pri výpočte ručne, HM i ZM mu vyšla tak ako mala, 9. U iných firiem je to tak, u tejto nie. Už vyše dve hodiny hľadáv v nastavení, číselníkoch a kade tade, zatiaľ som nič nenašla. Dúfam, že budem úspešná.:o
Melnick
08.05.07,08:44
Možno Ti poradí niekto ,kto pracuje v MRP. Držím http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Bude to maličkosť,ale ten stratený čas čo tomu venujeme,keď sa nevieme pohnúť z miesta :cool: je to na porazenie,aspoň pre mňa.:)
Anja111
08.05.07,09:03
Neviem či Ti to pomôže, ale ja mám v MRP DOS, pri mesačnej mzde, nastavené:
- Mzdy - Parametre výpočtu miezd - Platené sviatky pre pevnú mzdu - Platené sviatky ako pomerná časť základnej mzdy
Orsz
08.05.07,09:09
Ja mám niečo zle nastavené a musím zistiť, čo. Pracovník je odmeňovaný mesačnou mzdou, jeho HM i ZM by teda mala byť 9. Mne však počíta ZM nižšiu. Skúsila som 2 dni sviatkov dodať pri výpočte ručne, HM i ZM mu vyšla tak ako mala, 9. U iných firiem je to tak, u tejto nie. Už vyše dve hodiny hľadáv v nastavení, číselníkoch a kade tade, zatiaľ som nič nenašla. Dúfam, že budem úspešná.:o

Skúsila si sa pozrieť či v nastaveniach - nastavenie výpočtu miezd - či máš platené sviatky nastavené ako pomerná časť základnej mzdy? Rozdiel môže robiť aj doplatok do minimálnej mzdy za odpracované dni - ale nebol by to až taký rozdiel - takže v tom to asi nebude. Pozri si toto nastavenie.
Orsz
08.05.07,09:10
Anja, práve som o tom tiež písala, stihla si to skôr:).
pingino
08.05.07,16:22
V marci sa jeho HM rovnala základnej mzde. V apríli je jeho základná mzda nižšia naprik tomu, že vtupné údaje sú rovnaké. Kontrolujem nastavenia, neviem nájsť žiadnu zmenu.

To ze je zakladna mzda nizsia ako hruba mzda je normalne. Hruba mzda je predsa suctom mzdovych poloziek od. pol. s c.200 po c.216, dalej priplatkov pred zdanenim atd. T.j. do hrubej mzdy sa okrem zakladnej mzdy zapocitavaju aj ine mzdove polozky.

To ze je v aprili ina hodnota hrubej mzdy ako v marci, hoci je zakladna mzda rovnaka znamena, ze niektora mzdova polozka ma v aprili inu hodnotu ako mala v marci. Nemusis teda kontrolovat nastavenie. V prvom rade porovnaj obe mzdy, vytlac si vyplatne listky a tam hladaj rozdiel.
Liptáčik
08.05.07,18:39
Mám nastavené sviatky ako pomernú časť. Už som prešla rôznymi úskaliami. Vytlačila som si mesiace marec,apríl, máj, jún. Porovnávala som, porovnávala som nastavenie rôznych vecí v danej firme a tých istých náležitostí v iných firmách. Pri mesačnej mzde s 2 sviatkami mám všade inde HM = ZM, len tu nie. Zrada bude v nejakej maličkosti pri nastavení, neviem to však postrehnúť. Rozhodla som sa v nasledujúcich dňoch poradiť v MRP-čku, snáď ma usmernia.
ondrejvla
08.05.07,18:52
Podľa číselných kódov robíš v MRP WIN, na to je tu odborník Lenka, no a určite to nájdeš aj v dosť rozsiahlej téme o softe MRP WIN.
lenkak
08.05.07,18:59
Ak chceš ZM si vieš prepísať priamo na sumu akú chceš.
pingino
08.05.07,19:01
Mám nastavené sviatky ako pomernú časť. Už som prešla rôznymi úskaliami. Vytlačila som si mesiace marec,apríl, máj, jún. Porovnávala som, porovnávala som nastavenie rôznych vecí v danej firme a tých istých náležitostí v iných firmách. Pri mesačnej mzde s 2 sviatkami mám všade inde HM = ZM, len tu nie. Zrada bude v nejakej maličkosti pri nastavení, neviem to však postrehnúť. Rozhodla som sa v nasledujúcich dňoch poradiť v MRP-čku, snáď ma usmernia.

Liptacik, takze este raz, nekontroluj nastavenia, kontroluj jednotlive polozky mzdy. Vytlac si vyplatne listky z tych dvoch mesiacov kde sa hruba mzda lisi a porovnaj ich polozku po polozke. Staci ked prejdes od zakladnej mzdy po hrubu a povies nam nazov polozky v ktorej sa hodnota lisi.

V mzde, kde sa hruba mzda rovna zakladnej budu medzi zakladnou mzdou a hrubou mzdou len polozky c.600 a 700.

V mzde kde sa hruba mzda nerovna zakladnej mzde tam bude este minimalne jedna polozka.
pingino
08.05.07,19:44
Mám nastavené sviatky ako pomernú časť.

Mas nastavene "ako pomerna cast zakladnej mzdy" alebo "nahrady ako pomerna cast zakladnej mzdy" ?